PDA

View Full Version : Corona Brașov



Pages : 1 [2] 3

mitel4rulmentu
11th May 2006, 20:34
Ba nu erau de la bv cred!!!ERa de la DEva sa de la NAtionala De FEte!!PTR ca rulmentul nu cred ca a avut echipamente HUmmel:D

RaiNMaN
12th May 2006, 10:16
Oficial s-a deschis site-ul suporterilor brasoveni ! Esti suporter? Esti brasovean? Intra in comunitatea noastra ! http://brasovfans.iad.ro

mitel4rulmentu
12th May 2006, 11:20
Da intrati acolo!!Si dati o parere !!:D

DIXX
25th May 2006, 09:38
Antrenoarea echipei CS Rulmentul, Mariana Tarca, a anuntat ieri ca a obtinut acordul jucatoarei Carmen Amariei-Lungu de a evolua din sezonul viitor la poalele Tampei: „In afara de Gasca, Spiridon si Amariei, nu avem nimic concret. Inca se discuta cu 5-6 handbaliste, insa e posibil ca pe parcurs sa mai apara cate ceva. Un lucru este sigur, vrem sa facem la Brasov o echipa care sa ne reprezinte cu succes in Liga Campionilor”. Amariei a confirmat negocierile, dar a relatat ca nu a semnat nimic cu Rulmentul si a sustinut ca a primit accepul clubului danez Slagelse sa plece, desi mai avea un an de contract. Interul in varsta de 27 de ani a suferit o operatie la ligamentul anterior al genunchiului drept, urmand sa vina in Romania saptamana viitoare. Amariei va fi indisponibila pana la 6 luni, necesare recuperarii dupa interventia suferita la Copenhaga. La capitolul plecari, singura care si-a exprimat clar dorinta de a parasi Brasovul e Mihaela Urcan Tivadar, dorita de Aalborg si Debrecen. La final de contract sunt Tivadar, Mihaela Cracana, Codruta Zavragiu, Valentina Radu si Gabriela Chitulescu. „Rulmentistele” vor intra in vacanta saptamana viitoare.

DIXX
29th May 2006, 12:25
Campioana naţională la handbal feminin, Rulmentul Braşov, a reuşit să-i obţină semnătura jucătoarei Simona Sîrbu, care în ultimul an a evoluat în Islanda. Jucătoarea, braşoveancă get-beget, a semnat un contract pe doi ani şi va îmbrăca, în premieră, tricoul Rulmentului. Ea a plecat la Cluj imediat după ce a terminat junioratul şi apoi în străinătate.

DIXX
30th May 2006, 09:51
CS Rulmentul Brasov a pierdut duminica seara prima jucatoare din lotul cu care a incheiat recent stagiunea. Dupa ce a predat permisele de sedere si de lucru, Sladjena Dronic s-a urcat in avion, cu destinatia Serbia, respingand zvonurile care o dau din sezonul viitor la Tomis Constanta. Clubul de la poalele Tampei, cel putin asa am aflat, ar fi inceput demersurile pentru intreruperea tuturor raporturilor cu sarboaica. De asemenea, mai multe handbaliste carora le vor expira contractele luna viitoare, printre care si internationala Mihaela Urcan-Tivadar, nu au semnat inca noi intelegeri si, spun unele voci autorizate, sansele ca ele sa continue la Brasov se micsoreaza pe zi ce trece. Totodata, am fost instiintati ca este posibil ca „rulmentistele” sa piarda intreaga linie de 9 metri.
La capitolul achizitii, a rasuflat ieri in presa centrala de specialitate ca staff-ul administrativ brasovean s-a inteles cu Simona Sarbu, ce a activat ultima oara in campionatul Islandei.
In alta ordine de idei, se aude ca „secundul” Aurelian Rosca ar fi fost ofertat sa preia lotul olimpic al Romaniei, insa tehnicianul, diplomat, a negat aceasta informatie, precizand ca nu are o astfel de optiune si ca se afla, inca, sub contract cu CS Rulmentul Brasov (n.r. - contractul expira in luna iunie a acestui an).

mitel4rulmentu
30th May 2006, 13:04
Dronic a plecat plangand din bv!!A zis ca ii pare super rau ca pleaca!!Dar a zis ca o sa se intoarca cu prima ocazie..!!Pacat ca tarca nu o mai vrea... asta e!!Nu te voi uita!!:D

DIXX
2nd June 2006, 01:08
A plecat si Erdos inapoi in Ungaria,nu era rea dar nu era pentru ce vrea Mariana sa faca din echipa.

DIXX
2nd June 2006, 10:31
Handbalistele Elena Avadanii, Codruta Zavragiu, Cristina Niculae si Cosmina Damian-Rus si-au prelungit contractele cu CS Rulmentul Brasov, care s-a inteles si cu interul dreapta de origine turca Ylmaz Yeliz, de la Havelsan Ankara, campioana din Tara Semilunei. Gruparea de la poalele Tampei are ca si perfectat transferul Cristinei Neagu, declarata cea mai buna jucatoare la ultimul Campionat Mondial de tineret, dorind sa o achizitioneze si pe galateanca Diana Drutu. In carti se afla si portarita reprezentativei Serbiei, dar diriguitorii clubului brasovean asteapta meciul retur de duminica, in compania Romaniei. La capitolul plecari s-a inscris deja Melinda Erdös, care va lua drumul Ungariei, Valentina Radu si Gabriela Chitulescu mai cumpanind varianta despartirii de actuala echipa. Mihaela Urcan-Tivadar, conform oficialilor clubului, are 90% sanse de a ramane la Brasov. Directorul tehnic al campioanei Romaniei, Sorin Tarca, a marturisit ca se intentioneaza sustinerea unei echipe secunde, care sa activeze in Divizia A, cel mai probabil cu numele de Rulmentul II, unde sa fie rodate sportivele mai putin utilizate in formula de baza.
Altfel, „rulmentistele” au participat ieri la premierea efectuata de Consiliul Judetean, care le-a recompensat cu cate 3.000 de euro pentru castigarea campionatului, a Cupei Romaniei si a „Challenge Cup”.

DIXX
8th July 2006, 19:16
Merg la Rm. Valcea in etapa a patra
Liga Nationala de handbal feminin si-a desemnat tintarul pentru stagiunea de campionat 2006-2007, „rulmentistele” debutand in fata propriului public pe 10 septembrie, cu Silcotub Zalau. In urmatoarele doua runde, handbalistele pregatite de Mariana Tarca si Aurelian Rosca vor intalni HC Otelul Galati, in deplasare, si HC Dunarea Braila, acasa, pentru ca marele soc al turului sa se produca la Rm. Valcea, in cea de-a patra etapa, cand ardelencele vor sustine marele test al maturitatii si valorii in fief-ul „amicului” Gheorghe Tadici. „Clujul ar mai putea emite ceva pretentii la locurile fruntase, dar nu va putea conta o vreme pe Carmen Amariei. In rest, cred ca vor fi adversare de batut, fara discutie, lupta dandu-se, in mod normal, intre noi si valcence. Doar aceste doua formatii au facut investitii serioase”, a apreciat Sorin Tarca, el continuand: „Este bine ca jucam acasa meciul retur cu Oltchim. Cine greseste atunci, s-ar putea sa regrete. Cred ca va fi un imens razboi psihologic in saptamana premergatoare duelului, chiar daca acum lucrurile par calme. Federatia a interzis orice fel de declaratii nejustificate la adresa altor cluburi. Cat despre sumele uriase vehiculate cu privire la contractele pe care le incaseaza o jucatoare sau alta de la rivalii nostri, pot spune ca noi nu ne hazardam in acest mod, ci dam fiecareia cat merita. Totusi, daca nu le iese miscarea, va fi foarte rau de ei”.
Pe 15 iulie va avea loc o sedinta extraordinara, in care se vor stabili numele exact al actualului CS Rulmentul Brasov, posibil HCM Urban Brasov, datele in baza carora va functiona echipa masculina, cat si procentajul pe care il vor avea actionarii la cele doua grupari handbalistice ale orasului. Probabil ca Primaria va prelua si Baza Sportiva Dinamo Brasov.
Cu ochii pe Hypo Bank Viena
Andi Spiridon, noul ofiter de presa al „rulmentistelor”, in sarcina caruia va cadea si gasirea de posibile achizitii, de moment sau in perspectiva, dar si intretinerea bunelor relatii cu arbitri, a dezvaluit ca a purtat o serie de discutii cu mai multe jucatoare de la Hypo Bank Viena, considerand ca mai multe piste de la formatia austriaca sunt de urmarit.
Altfel, cu privire la dubla mansa din turul III preliminar al Ligii Campionilor, Spiridon a recunoscut: „Avem nevoie de un arbitraj senzational. Asta ar insemna sa beneficiem de acel 5% oferit gazelor, iar in deplasare sa ne bucuram de o prestatie fara cusur a unei brigazi echidistante. E nevoie si de putina sansa, incepand cu tragerea la sorti, unde nu ar fi rau sa fim norocosi”. Brasovenii nu s-au orientat doar spre occident in ceea ce priveste transferurile, Sorin Tarca admitand ca gruparea de sub Tampa s-a interesat la un moment dat sa le coopteze in lot pe Olariu, dar jucatoarea Astralului a nascut, si pe Oana Manea, internationala „tricolora”, promovata de Mariana Tarca, care mai are contract cu Oltchim pana in 2008.

Delegatia CS Rulmentul Brasov s-a imbarcat ieri la pranz in autocar, iar aseara a decolat de pe Aeroportul din Otopeni cu destinatia Antalya, unde a ajuns dupa un zbor de aproximativ o ora si jumatate. Din lotul care a facut deplasarea in Turcia lipsesc Elena Avadanii, aflata in perioada de recuperare, la Bucuresti, dupa operatia efectuata la umar, Ana Hamciuc, care are amigdalita si va suferi o interventie chirurgicala, si Raluca Avram, pe care gruparea brasoveana ar putea-o imprumuta pentru urmatorul sezon la Virovitica. Nu au ratat deplasarea „secundul” Aurelian Rosca, care a fost insotit, ca si Mariana Tarca, de fetita sa, dar si achizitiile Mihaela Raceala si Paula Teodorescu, care au luat intaiul contact cu noile lor colege la aeroport. Cantonamentul de la tarmul Mediteranei, care se pare ca-l va costa pe sponsorul echipei, Theodor Florescu, aproape 600 de euro de persoana pentru intervalul de zece zile, va fi unul de reacomodare treptata cu rigorile performantei, punandu-se mai mult accent pe coeziunea grupului.„Mariana va gandi un stagiu mai usor, sistematic. Acolo isi vor incarca fetele bateriile, urmand ca greul sa inceapa cu adevarat in Poiana Brasov, la revenirea din Turcia. Cantonamentul montan va fi unul cu doua antrenamente pe zi, unul in aer liber si altul in sala de forta, coborand in oras. In acea perioada, in Poiana se va afla si lotul national de tineret, cu care cred ca vom juca niste meciuri de verificare, cel mai probabil la Sala Sporturilor. Vrem sa ne testam si cu Ferencvaros, care ne-a contactat si ne-a informat ca va fi in pregatire la Sf. Gheorghe”, a punctat Sorin Tarca, directorul sportiv al gruparii de la poalele Tampei. Oficialul a adaugat ca turcoaica Yilmaz va ajunge, probabil, direct in Antalya pentru a se alatura lotului, ucraineanca Visa Mohina, pentru aducerea careia se pare ca mai sunt de pus la punct doar detalii birocratice, urmand a face si ea jonctiunea cu restul fetelor in acest cantonament.
Antrenoarea Mariana Tarca a precizat ca abia dupa ce echipa se va roda putin si in actuala formula va putea sti ce obiective merita trasate: „Inca nu pot spune cum stam, intrucat sunt cateva «piese» noi, pe care abia astept sa le vad la lucru. Am incredere in fete si imi doresc sa mentinem aceeasi linie in comportamentul de pe teren si sa pastram unitatea. Cert este ca nu se compara sezonul pe care l-am avut cu cel care ne asteapta, intrucat Liga Campionilor este cu totul altceva”.
La randul sau, Aurelian Rosca a opinat: „Sunt gata de un nou drum si stiu ca acesta va fi mult mai dificil, dar tocmai provocarea ma atrage mai mult. Stiu ca putem face treaba buna prin munca si seriozitate, ca si pana acum”.


De cinci ani, grupele Ligii Campionilor (feminin) au fost “interzise” echipelor feminine de club din România, Oltchim, Silcotub sau Rapid fiind stopate în tururile preliminare.
Rulmentul Braşov a câştigat tot ce se putea în sezonul trecut, “eventul” în România şi Challenge Cup, însă adevărata provocare abia acum începe. Mariana Târcă a sunat la începutul acestei săptămâni adunarea şi le-a anunţat deja pe jucătoare că pretenţiile cresc din toamnă. “Avem posibilitatea de a evolua în cea mai importantă competiţie intercluburi. Sperăm să fim noi deschizătorii de drumuri spre grupele Ligii Campionilor, iar din acest an România să nu mai lipsească la acest nivel”, povesteşte Mariana Târcă. Pentru a se putea lua la “trântă” cu principalele forţe din Europa, gruparea de la poalele Tâmpei a fost nevoită să-şi întărească lotul. A ratat câteva transferuri de marcă, precum cele ale lui Ardean, Logvin, Dinu sau Amariei-Lungu, dar a reuşit să le aducă pe experimentatele Spiridon, Sârbu, Ylmaz (Turcia), Branişte, Muchina (Austria) sau pe tânăra Irina Neagu (18 ani), componenta echipei de tineret a României. “Cred că un antrenor niciodată nu va spune că are tot ce-i trebuie, dar eu am mare încredere în ce am adus. Eu zic că suntem mult mai puternici decât anul trecut”, a declarat Târcă.
Rulmentul, care a plecat ieri în Turcia, la Antalya, pentru un stagiu de pregătire, va avea un buget de cel puţin 1,5 milioane de euro. “Voi investi cât este nevoie, numai să avem rezultate. Bugetul se poate mări în funcţie de rezultatele pe care le-am putea obţine. În ultimul sezon, a trecut de un milion”, a spus finanţatorul echipei, Teodor Florescu. Acesta susţine că Rulmentul nu va neglija nici competiţia internă, fiind de părere că sezonul 2006-2007 va fi o luptă în doi pentru titlul de campioană,

DIXX
10th July 2006, 10:22
Si acum ce vrei sa fac,toate stirile despre Rulmentul sa apas butonul edit si sa le bag intr-o singura postare kilometrica?

eliade-ucm
10th July 2006, 23:56
Poate sa aiba Rulmentul si buget de 10 milioane ca oricum nu mai au ce cumpara pentru ca vicecampioanele mondiale s-au dus la Oltchim. Singura sansa este sa cumpere straine, insa vad ca deja au 2 in lot. Oltchimul nu va avea adversar in campionatul ce va urma.

Sorin Blaj
11th July 2006, 00:15
Eu am incredere in capacitatea Marianei Tarca de a face o echipa redutabila si capabila sa ia titlul si anul viitor.

DIXX
11th July 2006, 01:01
Uite ca pensionarele alea au luat bataie de la sarboaice si-ti promit ca o vor lua si de la noi.Rulmentul are buget dar nu arunca cu banul doar in nume ,numele le face Tirca.

DIXX
12th July 2006, 10:45
„RULMENTISTELE” ISI TUREAZA MOTOARELE
„Este un stagiu de reacomodare si cerintele nu sunt inca foarte ridicate”
Mariana TARCA
Antrenoare principala CS Rulmentul Brasov

Chiar daca in cantonamentul din Antalya predomina destinderea, „rulmentistele” nu sunt exonerate de antrenamentele care le storc destula energie. Fetele pregatite de Mariana Tarca si Aurelian Rosca au programate cate doua reprize de efort in fiecare zi, primul afara, dimineata, intre orele 7.00 - 08.30, iar cel de-al doilea seara, in sala, unde combina exercitiile de forta cu cele de aerobic. „La volei nu am fost, deoarece noi jucam handbal”, a glumit Mariana Tarca, aceasta continuand: „Mai incingem cate un fotbal uneori, in rest ne pregatim specific, dar pastram linia. Este un stagiu de reacomodare si cerintele nu sunt inca foarte ridicate”. Delegatia brasoveana este cazata la Hotelul „Fural Resort”, unul cu circuit inchis, de la care nu lipsesc piscina si miniterenurile pentru practicarea pe plaja a diferitelor jocuri de echipa. Altfel, turcoaica Ilmaz va face cunostinta cu noile sale colege abia la sfarsitul saptamanii, intrucat in aceste zile participa la Campionatul European de handbal pe plaja, care are loc in Germania. Antrenoarea „rulmentistelor”
s-a aratat mahnita de atitudinea impresarului „otomancei”, care nu a prevazut in clauzele contractuale si un asemenea episod. (H.V.-C.)

DIXX
15th July 2006, 10:33
Un nou început

* Teodor Florescu, managerul general al firmei Urban, va prelua controlul echipei feminine de handbal CS Rulmentul, campioana naţională en-titre

În şedinţa de astăzi a Consiliului de Administraţie a CS Rulmentul Braşov se va alege un nou acţionar principal, care va fi Teodor Florescu, omul ce a investit masiv în campioana României în ultimii doi ani. „În mod sigur, va fi un nou început al echipei Rulmentul. Este primul pas spre o organigramă demnă de un club ce va reprezenta România în Liga Campionilor. Nu cred că vor fi probleme, pentru că, în caz contrar, îmi voi schimba optica în ceea ce priveşte plenurile de viitor. Voi rămîne sponsor, dar vreau să îmi asum răspunderea acum, cînd este greu. Oltchimul s-a întărit şi nu va fi uşor în campionat. Mai vin şi meciurile dure din Liga Campionilor şi trebuie să le abordăm cu încredere. Pînă acum, ne-am obişnuit cu victoriile pe bandă rulantă, dar este posibil să mai şi pierdem. Nu este o problemă, pentru că nu îmi este teamă să pierd. Dimpotrivă, orice înfrîngere ne va întări şi ne vom ridica pentru a ne transforma în învingători. În 2009, Rulmentul, fabrica, va împlini 60 de ani şi atunci vreau să cîştigăm Liga Campionilor, pentru a sărbători acest eveniment. Le promit braşovenilor că echipa de handbal le va aduce mari satisfacţii“, a spus Teodor Florescu. Astfel, prin firma Urban, al cărei manager general este, Teodor Florescu va prelua pachetul majoritar. SC Rulmentul va rămîne cu o cotă-parte, dar şi Municipalitatea va intra în această asociere.

DIXX
17th July 2006, 15:48
Primul pas

* A fost modificat statutul de la CS Rulmentul şi au fost cooptaţi noi membri fondatori * În 29 iulie, se vor stabili cotele de participare, comitetul director şi organigrama

S-a făcut primul pas pentru schimbarea acţionariatului de la CS Rulmentul. Astfel, sîmbătă, în şedinţa Consiliului de Administraţie, s-a modificat statutul grupării. „Nu se putea face nimic fără modificarea statutului. S-a luat în discuţie fiecare punct şi s-a modificat, pentru a fi coopotaţi alţi membri fondatori. Statutul, în forma actuală, va fi depus la Judecătorie şi pînă în 29 iulie se va da sentinţa. Atunci, va avea loc o nouă şedinţă, în cadrul căreia se vor stabili comitetul director, cotele de participare şi organigrama. Dacă va fi nevoie, pînă la începerea campionatului, se va umbla şi la nume“, a spus Teodor Florescu, omul ce va controla pachetul majoritar la CS Rulmentul.

Se întorc acasă

• Handbalistele de la Rulmentul se întorc, astăzi, după un stagiu de pregătire de 10 zile efectuat în Turcia. Zilele următoare, la Braşov va ajunge şi turcoaica Ylmaz, care a fost în Grecia, cu Naţionala, la Campionatul European de handbal pe plajă. Pînă la debutul campionatului, la Rulmentul vor mai veni cîteva jucătoare valoroase, cu care braşovencele să atace Liga Campionilor.

giovanni BV
18th July 2006, 22:31
Hai Rulmentul !!! Sintem Campioni si Campioane !!!

DIXX
19th July 2006, 16:30
„Rulmentistele” au urcat in cantonamentul din Poiana Brasov dupa sedinta de pregatire de aseara, desfasurata la Sala Sporturilor „D.P. Colibasi”. Handbalistele de la poalele Tampei o asteapta in aceste zile si pe turcoaica Ilmaz, fiind posibila venirea in probe a inca doua jucatoare, din reprezentativa nationala a Serbiei, care evolueaza pe posturile de inter dreapta, respectiv inter stanga. In functie de decizia care va fi luata cu privire la acestea doua se va sti daca va mai ajunge la Brasov ucraineanca Visa Mohina.

mitel4rulmentu
28th July 2006, 22:28
Ba Deci astia de la vl se cred acuma ca real madrid la fotbal..toate vedetele si o sa faca kkt praf...Deci vedetele voastre o sa dovedesca pe teren...nu pe forumuri si ziare si nu mai stiu eu ce....vedem in taren care e mai bun ...

NORGEMAN
9th August 2006, 13:10
Romanii straini in Romania? http://www.youtube.com/watch?v=wQjeQXi5OP8

Ieri am jucat si cel mai greu amical al verii.. jucat in deplasare...

Cosmin Salajan
9th August 2006, 17:04
aia care au strugat numele tarii din panonia sunt niste frustrati deoarece u sunt primiti acolo, sunt marginalizati. in rest rezultt foarte bun al rulmentului tinand seama de conditiile in care s+a desfasurat meciul

AMICU'
9th August 2006, 19:52
Propun ca la urmatorul meci jucat in patria frustratilor teritorial sa mergem cu steaguri ale Romaniei si sa cantam imnul tarii si alte cantece patriotice pana ii trezim la realitate pe acesti frustrati.Respira degeaba aerul din Romania si ne mai ocupa si teritoriu ...ne putem lipsi de asa oameni.

NORGEMAN
9th August 2006, 22:33
Daca tu apuci sa canti prima strofa a imnului acolo si sa si auzi ceea ce canti inseamna ca esti tare.
Au mai cantat si inul ungariei inaintea meciului :mda:

Si marginalizati nu sunt acolo... acolo romanul se simte strain in Romania...

Cosmin Salajan
10th August 2006, 00:19
eu spuneam ca sunt marginalizati in unGARiA

RaiNMaN
23rd August 2006, 08:55
In fine:) Acum Din ferecire sau nu, am picat chiar cu FTC BUDAPESTA (Ferenczvaros) in turul doi al Ligii Campionilor :) Ii asteptam la BV..

DIXX
27th August 2006, 12:10
Abia apuc sa vina ziua aia.RIA-RIA-ROMANIA.
Trebuie tinut cont de faptul ca dupa meci au fost total oky si nu a fost nici un incident.Odata cu fluierul final sala a inceput sa aplaude ambele formatii iar dupa iesirea din sala am mai stat vreo 30 min timp in care am mai vorbit si cu ei si chiar erau prietenosi.Oricum cred ca arogantele alea de la Budapest se gandesc de pe acum la iadul ce le astapta la Brasov de aia cred ca meciul de acolo o sa fie mult mai greu unguroaicele incercand sa vina la noi cu un avantaj care sa le scuteasca de emotii dar mai trebuie sa si poata.

Sorin Blaj
27th August 2006, 13:42
Intamplare fericita ca am cazut cu Ferenczvaros. Mariana Tirca stie acum ce le poate capul.

DIXX
27th August 2006, 15:03
Si e posibil in proportie de 80% sa mai jucam un amical cu ele pana atunci dar se poate spune cum a spus si Tirca,un meci oficial e cu totul altceva.

Sorin Blaj
27th August 2006, 16:43
Nu cred ca vom mai avea un amical cu ele. Poate se discuta inainte de tragerea la sorti, dar acum sigur a cazut.

SORENSEN
28th August 2006, 12:22
Rulmentul, neînvinsa în Ungaria

Rulmentul Brasov a participat, la rândul ei, la un puternic turneu la Szekesfehervar (Ungaria), pe care l-a terminat fara înfrângere. Dupa ce a învins campioana Croatiei, Podravka, cu 28-26, trupa Marianei Târca a remizat, scor 23-23, cu echipa gazda, Cornexi Alcoa, aceasta fiind sustinuta puternic de arbitri. La rampa a iesit tânara tricolora Cristina Neagu, care a impresionat la primul joc pentru Brasov. Ieri, Rulmentul a dispus si de Knjaz Milos (Serbia), cu 34-24, si mai putea pierde trofeul doar daca Cornexi ar fi învins aseara Podravka la 11 goluri diferenta.
prosport.ro

DIXX
28th August 2006, 18:16
Cristina Neagu, tanara speranta a brasovencelor, a implinit sambata 18 ani, pe care i-a sarbatorit marcand cinci goluri in poarta echipei Conexi. „Toata trupa a fost remarcabila, noi castigand un turneu de prestigiu”, a relatat Tarca. Delegatia ardeleana va pleca azi spre Austria, unde se va pregati la Viena, pentru ca apoi sa onoreze turneul german de la Bad Urach.
O sa ne-o sufle Tadici si pe asta,"nu joci la Valcea,n-ai loc la nationala"(ex Tivadar).Am vazut-o la BV intr-un turneu de pregatire si are detenta ,sut si personalitate,joaca conducator de joc si inter.

Sorin Blaj
29th August 2006, 13:20
Daca are personalitate, se integreaza perfect in echipa si mai este si platita corespunzator, va juca la Rulmentul Brasov mult si bine. In ceea ce il priveste pe Tadici, nu-si va permite sa nu selectioneze cele mai bune jucatoare sau cele mai in forma.
Are tot ce-i trebuie pentru a deveni in curand, titulara in echipa nationala.

Mex
29th August 2006, 18:02
Ei, nu are cum? Uite-te la Avadanii cum a stat acasa la Mondiale. Cand era, clar, nevoie de ea acolo. S-a vazut dupa accidentarea Cristinei Varzaru ce bine ar fi prins o extrema stangace in locul ei, nu acea "multifunctionala" (zice-se :D) Ramona Maier! Uite cum gabi Tanase nu ai calca de mult pe la nationala dar in schimb, se face intotdeuna remarcata la Buducnost! Si exemplele pot continua...

DIXX
29th August 2006, 20:48
Chiar Tadici cu obrazul gros nu are cum :) ,cel mai mare nesimtit din handbal,dar dupa campania asta de transferuri daca da chix in fata lui Tirca e praf.

DIXX
30th August 2006, 17:32
Handbalistele de la CS Rulmentul vor opri, in drumul lor spre puternicul turneu german de la Bad Urach, la Göttingen, pentru un meci de verificare disputat in compania formatiei locale. Tragerile la sorti pentru ultima competitie amicala a inter-sezonului la care vor lua parte brasovencele vor avea loc joi, cele opt echipe participante urmand a fi impartite in doua grupe, partidele desfasurandu-se vineri, sambata si duminica. Altfel, conform spuselor directorului tehnic Sorin Tarca, ardelencele vor avea din nou trei portari de valori apropiate, la intoarcerea echipei in Romania fiind foarte probabil sa se prezinte la antrenamente si ucraineanca Makarenko, in varsta de 26 de ani, cea de-a doua optiune intre buturile statului ex-sovietic.

SORENSEN
31st August 2006, 13:21
Atentie la Neagu!


HANDBAL Desemnata cea mai buna jucatoare din lume la categoria U18, interul stânga i-a cucerit deja pe oficialii gruparii campioane, Rulmentul Brasov

“Ca si Gruia, Comaneci, Nastase sau Hagi, Cristina Neagu este doar una. Eu as compara-o doar cu ea”, spune antrenoarea Maria Covaci despre jucatoarea pe care a descoperit-o la CSS 5 Bucuresti.

La mai putin de doi ani dupa ce si-a facut loc cu greu în lotul national de junioare, Cristina Neagu a devenit cea mai buna handbalista din lume la categoria ei de vârsta. “S-au gasit oameni pe la colturi care sa spuna, dupa ce a obtinut titlul de cea mai buna jucatoare la CE din 2005, ca a fost o întâmplare. Mondialele din Canada au demonstrat însa ca Neagu este o certitudine. Traieste pentru handbal, iubeste jocul si este genul de jucatoare care îsi are adversarul ca prieten”, ne-a declarat Maria Covaci.

Daca anul trecut antrenoarea de la CSS 5 Bucuresti s-a opus ca eleva ei sa “urce” la senioare, considerând ca este înca prea cruda, acum a decis ca Neagu poate sa evolueze la orice echipa. “Am luat în considerare urmatoarea problema: cine îi poate da sansa de a deveni «Neagu». Si am ales Rulmentul dintre ofertele avute. Mariana Târca a vrut-o în echipa de doi ani, asa cum o fetita îsi doreste o papusa”, a sustinut Maria Covaci. “Este o jucatoare care nu are nevoie de mult timp pentru a se integra si unica prin felul ei. Oricine o priveste, îi place totul la ea. Va ajunge o mare handbalista si ma bucur ca a luat decizia sa vina la noi”, a afirmat Mariana Târca.

Nici nu a sosit bine la Rulmentul, iar jucatoarea si-a facut deja simtita prezenta. Cristina Neagu a primit o noua distinctie, prima la senioare, de cea mai buna handbalista la turneul gazduit de Cornexi si câstigat de campioana României. La sfârsitul saptamânii, tânara tricolora are sansa de a evolua în compania unor handbaliste de top din Europa. Rulmentul Brasov participa la turneul de la Bad Urach (Germania), unde va înfrunta sase echipe “grele”, patru dintre ele participante în Liga Campionilor
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=4216

DIXX
1st September 2006, 16:38
Desi prin HCL nr. 481/2006 s-a aprobat preluarea de catre municipiu a celor doua obiective, demersul nu s-a materializat si, oricum, la ora actuala, Sala Sporturilor nu indeplineste conditiile de licentiere pentru grupele Ligii Campionilor, astfel ca, in eventualitatea in care se va califica in aceasta faza a competitiei, echipa CS Rulmentul, castigatoarea titlului national la handbal feminin, va fi nevoita sa sustina la Sibiu partidele socotite ca fiind pe teren propriu.

Investitii la nivel de... declaratii
Primaria Brasov mai are in prezent in derulare alte cateva proiecte de realizare a unor sali de sport. La Scoala Generala nr. 4 urmeaza sa fie edificat un astfel de obiectiv, lucrarile urmand a fi efectuate de firma Rafangy. Societatea a intocmit planul urbanistic de detaliu, care se afla in faza de avizare. Un alt proiect se va derula in Parcul Tractorul, cu participarea firmei Urban, dupa ce inainte fusese vizat Clubul Sportiv Municipal ca potential partener. Pe locatia din Tractorul se doreste construirea unui complex sportiv. Potrivit declaratiilor edililor, Primaria este interesata si in achizitionarea Bazei sportive Dinamo, situata pe strada Nicopole, unde ar urma sa-si desfasoare activitatea si nou infiintata grupare Handbal Club Municipal Brasov. Pe locul actualului Stadion „Municipal”, lasat in paragina, se are in vedere construirea unui complex sportiv modern, dar, pana in prezent, si in acest caz totul este numai la nivel declarativ.

DIXX
2nd September 2006, 15:21
„Este un turneu adevărat, unde ne putem măsura forţele cu cele mai bune echipe din Europa. Am început cu dreptul şi am trecut de o echipă extrem de puternică“, a spus Mariana Tîrcă, antrenoarea braşovencelor, care a continuat: „Toate fetele au jucat bine“. La Bad Urach, braşovencele vor mai întîlni pe HC Lada Togliatti, Kometal Skopje, Bayer 04 Leverkusen, Dunaferr SE şi Hypo Niederösterreich. Turneul se va încheia duminică, iar luni dimineaţa „rulmentistele“ vor pleca spre casă. Vor ajunge după o zi la Braşov şi vor pregăti meciul din prima etapă a Ligii Naţionale, care va avea loc sîmbătă, 9 septembrie, ora 17.00, în compania echipei HC Zalău. Chiar dacă a plecat la Oltchim, Gheorghe Tadici, fostul antrenor al echipei din Zalău va fi la meciul de la Braşov.

DIXX
12th September 2006, 15:44
„RULMENTISTELE” VOR „ATACA” ECHIPA DIN MADEIRA CU O ESCALA LA GALATI
Conform purtatorului de cuvant al „rulmentistelor”, Andi Spiridon, ucraineanca Maria Makarenko a intrat de ieri in programul de pregatire al gruparii de sub Tampa, in maximum zece zile urmand a se decide soarta ei. Altfel, portughezele de la Madeira Andebol SAD vor sosi sambata in Romania, urmand a fi cazate in Poiana Brasov. Primul duel din turul intai preliminar al Ligii Campionilor la handbal feminin va avea loc duminica, de la orele 19.00, la Sala Sporturilor „D. P. Colibasi”, un bilet costand 10 RON. „Rulmentistele” vor pleca spre tara lui Eusebio joia viitoare, avand de facut o serie de escale pana la destinatie, in vederea meciului din mansa a doua, de pe 23 septembrie, dar pana atunci mai au de infruntat miercuri, in Liga Nationala, pe HC Otelul Galati.

DIXX
14th September 2006, 16:39
Chiar dacă nu au avut o evoluţie strălucită, „rulmentistele“ s-au impus, cu 20-18 (12-11), la capătul unui meci în care s-au apărat excelent, dar au ratat enorm. „Importantă este victoria, pentru că, pînă la urmă, punctele contează. În meciul de la Galaţi, am avut probleme în faza ofensivă, dar vom rezolva şi acest lucru“, a spus Mariana Tîrcă, antrenoarea braşovencelor. Golurile braşovencelor au fost marcate de Neagu - 10 g, Vintilă, Avădănii - cîte 3 g, Mukhina - 2 g, Zavragiu, Niculae - cîte 1 g. Restul partidelor contînd pentru etapa a doua se dispută astăzi.

Program infernal

Pentru „rulmentiste“ urmează două săptămîni de foc, în care trebuie să facă faţă unor adversari puternici şi să facă şi o deplasare în Portugalia. Astfel, duminică, la Braşov, vor începe campania europeană, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, cu lusitanele de la Madeira Andebal SAD. Apoi, tot pe teren propriu, miercuri, vor primi vizita formaţiei HCM Roman, iar după meci vor pleca la Madeira, pentru returul cu echipa portugheză. Se vor întoarce în ţară şi vor pregăti marele meci de la Vîlcea, cu Oltchimul, la Piteşti, şi după încă trei zile vor juca acasă cu Rapid Bucureşti. „Avem un program foarte greu, cu meciuri puternice la intervale de cîteva zile. Va fi infernal, dar nu avem de ales. Trebuie să mergem înainte şi să depăşim şi aceste obstacole“, a spus Mariana Tîrcă.

settembrini
24th September 2006, 23:48
COME ON FERENCVÁROS!

http://kezilabda.ftc.hu/img/tablo_400.jpg

DIXX
26th September 2006, 16:27
Din Portugalia, delegatia brasoveana s-a deplasat direct la Pitesti, unde va sta pana miercuri. „Rulmentistele” au efectuat ieri trei antrenamente, in orasul valcean fiind planificate doua sedinte de pregatire, una miercuri seara, celalalta in dimineata disputei. „Fetele sunt destul de obosite, avand si unele dureri la tendoane, din cauza duritatii parchetului dintr-una din salile unde s-au pregatit in Portugalia. Joi speram intr-un joc cat mai bun al nostru, pe fondul unei zile mai proaste a Oltchimului si a unui arbitraj corect. Altfel, ar putea fi complicat”, a marturisit purtatorul de cuvant al gruparii ardelene, Andi Spiridon. In alta ordine de idei, Nicoleta Gasca a inceput antrenamentele usoare, estimandu-se ca spre sfarsitul lunii noiembrie ar putea fi apta de joc.

DIXX
30th September 2006, 14:58
“Nu mai consumam hârtia!”

Oltchim a transat disputa cu Rulmentul în partea secunda a jocului, dupa ce la pauza a avut un avantaj minim, scor 15-14. La cabine, antrenorul Gheorghe Tadici si-a certat serios elevele. “Sa va fie rusine pentru joc, fata de acesti oameni care au venit sa va vada! Intrati pe teren si aratati-va valoarea!”, le-ar fi spus Tadici, Luminita Dinu (foto) & Co având o cu totul alta prestatie în actul secund. Rulmentul a pus caderea din repriza a doua pe seama arbitrilor, acestia dictând trei eliminari în primele sase minute. “Ei au bulit jocul. Dar nu mai facem niciun memoriu la federatie. La ultimele trei nu ni s-a dat nici macar raspuns, nu mai are rost sa consumam hârtia”, a declarat Teodor Florescu, presedintele CA al formatiei Rulmentul.

Sorin Blaj
30th September 2006, 15:49
Pentru Rulmentul Brasov este mai important in acest moment, sa acceada in grupele Ligii Campionilor. Sper sa treaca de Ferencvaros Budapesta si sa faca o figura frumoasa in grupe. Campionatul e lung si se mai pot intampla multe.

DIXX
1st October 2006, 02:26
Sârbu si Suponicov, acuzati si de Minaur
HANDBAL Dinamo Baumit a câstigat cu 35-30 partida cu Minaur si a urcat pe locul trei în LN. Arbitrii moldoveni Sârbu si Suponicov, care au condus si derby-ul Oltchim - Rulmentul, au fost din nou luati în colimator. “Nu acuzam federatia, nici pe Dinamo, ci maniera de arbitraj care a tras echipa înapoi. Probabil ca s-au intimidat si acum”, ne-a declarat Vlad Caba, antrenorul echipei din Baia Mare.

DIXX
2nd October 2006, 11:52
Mariana Târcă cere scuze braşovenilor
La conferinţa de presă, Mariana Târcă s-a referit mai mult asupra meciului de la Rm. Vâlcea cu Oltchimul, din restanţa disputată cu patru zile în urmă: „Vreau să încep prin a-mi cere scuze în faţa braşovenilor pentru ceea ce s-a întâmplat la Rm. Vâlcea în a doua repriză, când am fost umilite prin diferenţa prea mare cu care s-a terminat partida. Nu aceasta este diferenţa dintre cele două echipe. Am o mare mâhnire în suflet. Tot ce s-a întâmplat este o rezultantă a căderii psihice. Astăzi, am avut un joc în care adversarul a fost mai accesibil, pentru că jucătoarele noastre şi-au pierdut încrederea în ele; ceea ce mă îngrijorează este aceea că nu mai există acea dorinţă de a se bate în apărare. Ajung în situaţia de unu la unu cu portarul şi ratează foarte mult. La Râmnicu Vâlcea o cauză a fost apărarea. Am dat 26 de goluri, dar s-au primit 37. S-a văzut că au fost două reprize distincte cât au avut puterea să respecte sarcinile le-a ieşit şi jocul, nu prin valoarea jucătoarelor de la Oltchim, ci prin valoarea echipei. În a doua repriză căderea s-a datorat şi arbitrilor. Cum începeam atacul, şi ridicau mâna, iar cele trei eliminări au rupt jocul. Toate acestea nu scuză cu nimic lipsa de combativitate şi dăruire. Le-am spus şi la începutul jocului şi la pauză că trebuie să ne batem până la capăt. Acest meci ne-a readus cu picioarele pe pământ, iar primele care trebuie să înveţe sunt jucătoarele”. Mariana Târcă a încheiat spunând că: „Ne aşteaptă un meci greu cu Ferencvaros. Se va şterge totul cu buretele dacă vom reuşi să ne calificăm în cupele ligii. Mai avem două săptămâni să le redăm încrederea în ele, pentru că multora dintre ele le este teamă să nu greşească”.

DIXX
5th October 2006, 10:50
Program infernal

După meciul de la Timişoara, braşovencele vor reveni acasă, iar duminică vor evolua cu Mureşul Tîrgu Mureş, formaţie ce nu a obţinut nici măcar un punct. Apoi, marţi, vor merge la Cluj, pentru derbiul cu „U“ Jolidon, iar apoi vor rămîne la Tîrgu Mureş şi se vor pregăti pînă sîmbătă, cînd vor pleca la Budapesta. Pînă la pauza competiţională, ce va începe la finalul lunii, braşovencele au un program infernal, cu meciuri din 3 în 3 zile.

M1BEST2
5th October 2006, 10:54
pai daca sunt campioane!! asa e si normal sa aiba un program infernal!!!

DIXX
15th October 2006, 15:11
Zbor ratat

LIGA Rulmentul a plecat în Ungaria cu autocarul!

Incredibil, dar adevarat, campioana României a fost la un pas de a rata deplasarea la Budapesta, pentru partida tur cu Ferencvaros (azi, ora 19:00, în direct la TV Sport).

Rulmentul a hotarât sa faca deplasarea în capitala Ungariei cu avionul, plecarea fiind programata de pe Aeroportul din Tg. Mures. Dupa câteva ore de asteptare, delegatia brasoveana a primit o adevarata lovitura, fiind anuntata de anularea cursei. “Am stat patru ore în aeroport, dupa care ni s-a spus ca avionul care ar fi trebuit sa vina de la Budapesta n-a mai decolat din cauza cetii”, ne-a declarat Sorin Târca, directorul sportiv de la Rulmentul.

Intrata în panica, echipa brasoveana a cautat rapid o alta solutie, în conditiile în care ieri, de la Tg. Mures, nu a mai fost programat niciun zbor spre Ungaria. Astfel, dupa alte patru ore, trupa Marianei Târca a plecat cu un autocar.

alex-hcm
15th October 2006, 21:06
FTC Budapesta- Rulmentul Brasov 30-24(14-9) ... meci inconstant.... hmm va fii greu la brasov.. juacati cu o echipa cu mare experienta in europa.. sa recunoastem totusi. Bafta oricum! Va tin pumnii sa o luati pe drumul Hcm-ului!

SORENSEN
15th October 2006, 21:21
FTC a parut doar mai experimentata ..nu era o echipa de speriat dar totusi RBV s-a speriat.

DIXX
21st October 2006, 01:53
HAI ROMANIA!!!

M1BEST2
21st October 2006, 10:00
fortza rulmentul!!!
victorie la 8 goluri!!!!

Colo-Colo
22nd October 2006, 12:40
Chiar daca vreti sa pareti mai mult decat sunteti, MULT SUCCES RULMENTUL BRASOV!!!!-----Sa le bateti pe unguroaice si pe bozgorii care vor veni din Harghita si Covasna sa le incurajeze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/hello

Sunt convins ca se ve califica Rulmentul.....Nu e meciul chiar asa greu cum pare,trebuie doar mai multa concentrare:yeah:

DIXX
22nd October 2006, 19:43
Rahat,avem niste capre proaste care n-au nimic sub par.Nu inteleg cum se pierd asa repede si Ylmaz aia nu joaca nimic.N-avem linie de 9m,Neagu inca nu e coapta si trebuie sa intram doar pe combinatii,unguroaicele stiu asta si stau calme.Nu cred ca avem vreo sansa repriza asta.

Colo-Colo
22nd October 2006, 19:54
bai ce draqu...se aud bozgorii aia in tribuna mai tare ca voi:rosu:

Forzza Rulmentu!!!!!

M1BEST2
22nd October 2006, 20:23
pacat k trebuie sa mai asteptam inca un an!!! cand cred ca oltchimul se va califica!

Colo-Colo
22nd October 2006, 20:24
atatea greseli aiurea facute intr-un meci de ambele echipe n-am vazut in viata mea!
rusine brasov:no: ....lasa ca va arata Oltchimul la anu' cum se merge in Ch.League:cool:

Thomas
22nd October 2006, 20:26
Ziceti si voi un scor ...

M1BEST2
22nd October 2006, 20:37
30-29 scor final pt rulmentul

Thomas
22nd October 2006, 20:38
Mersi:mda:

DIXX
22nd October 2006, 20:43
A castigat Rulmentul la un gol dupa un meci de tot kktul.Trebuie sa recunosc ca Oltchim se distra cu unguroaicele iar caprele noastre si-au facut singure viata grea.La galerii iar am pierdut pt ca Brasovul are doar suporteri de tastatura,habar n-au de ultras si fac tara de rusine.

SORENSEN
22nd October 2006, 21:44
Ma da nu se poate...o seara urata pt handbalul romanesc la nivel de campioane...chiar nu ma asteptam sa nu castige mai clar Rulmentul....

Selene-Celesta
22nd October 2006, 22:06
Imi pare rau pt ele....dar intr-adevar n-au aratat mare lucru.

Sorin Blaj
22nd October 2006, 22:09
Asta este valoarea in acest moment. La cum au jucat, nu credeam ca vor reusi sa castige.
Mai este mult de munca. Decat sa ajunga in grupe si sa se faca de ras, mai bine asa.

SORENSEN
22nd October 2006, 23:11
MDa oricum la Budapesta au cam data in bara..aici erau deja eliminate...

DIXX
10th November 2006, 21:45
Tot nu este bine

Handbalistele de la Rulmentul se pregătesc din greu, pentru a arăta altfel după pauză, adică să devină o echipă. Dar mai este puţin şi antrenamentele se vor face fără titulare, pentru că majoritatea vor pleca la loturile naţionale. Şi tot nu este bine...

SORENSEN
17th November 2006, 12:28
Spiridon a depus memoriu la FRH

HANDBAL Pivotul echipei Rulmentul Brasov, Simona Spiridon, a înaintat un memoriu la FRH, prin care a cerut sa i se respecte drepturile financiare. Concret, jucatoarea venita în vara de la Hypo Viena, a solicitat sa-i fie achitate salariile pe ultimele doua luni, adica 17.400 de euro. Cazul va fi analizat, marti, la Federatia Româna de Handbal, nefiind exclusa si varianta ca Simona Spiridon si Rulmentul Brasov sa se desparta în aceasta iarna.
prosport.ro
Unde o fi bugetul ala mare...17 000 ?????

Colo-Colo
18th December 2006, 05:11
Rulmentu',ce facurati taika?:happy

deja ati renuntat la titlu?:yeah: :happy /hello :rosu:

Sorin Blaj
16th January 2007, 13:52
Cupa EHF:
Rulmentul Brasov - Itxako Estella

În optimile de finală ale Cupei EHF, Rulmentul Brașov va înfrunta, primul joc pe teren propriu, formația spaniolă Itxako Estella Navarra, locul 4 în campionat, unde evoluează 4 jucătoare românce, foste internaționale: portarul Ildiko Kerekes Barbu, Cristina Mihai, Petronica Fedorneac și Alina Jula.

Sursa: onlinesport.ro

cocostegar
6th February 2007, 16:01
Dacă vrei să câștigi
fularul sau tricoul oficial al lui BrasovFans răspunde imediat la intrebare:
În ce an s-a
înfiitat F.C. Brasov (Steagul Rosu Brasov) ?

Răspunsurile le
asteptam pe adresa :
contact @ brasovfans.ro

DIXX
14th June 2007, 10:56
Rulmentul suna adunarea pe 2 iulie
După un sezon solicitant în care au luptat pe trei fronturi, campionat (au ocupat locul doi), Cupa României (au jucat finala) și cupe europene (au pierdut în optimi), Rulmentul Brașov va relua pregătirile pe 2 iulie, urmând ca după o săptămână, lotul de jucătoare să plece la Constanța, într-un cantonament care va dura 10 zile. În perioada 20-21 iulie, echipa va continua pregătirile la Sfântu Gheorghe, punctul culminant al acestui stagiu fiind amicalul din 31 iulie de la Odorhei, împotriva unguroaicelor de la Gyor. La jumătatea lunii august, Rulmentul a fost invitată la un turneu de pregătire la Baia Mare unde vor mai participa formația locală și două echipe din Ungaria, care vor fi stabilite ulterior.
În ceea ce privește lotul de jucătoare, Rulmentul încearcă achiziționarea unor interi de valoare, singurul post desco-perit din echipă în acest moment.
TALIDA TOLNAI A SEMNAT CU CS RULMENTUL


CS Rulmentul continua seria transferurilor pentru sezonul viitor, in care va ataca cucerirea unui nou titlu de campioana nationala la handbal si castigarea Cupei Romaniei. Astfel, surse demne de incredere ne-au informat ca portarita Talida Tolnai, careia pe 15 iunie ii va expira contractul cu HC Zalau, a semnat deja cu gruparea de la poalele Tampei. Cel mai probabil saptamana viitoare, oficialii "rulmentistelor" vor anunta si numele celor doi interi, "de cinci stele", de care vorbea presedintele Sorin Tarca.
In alta ordine de idei, brasovencele si-au modificat locatiile din perioada de pregatire. Stagiul din Antalya a cazut, intrucat in zona respectiva nu exista o sala de antrenament, elevele Marianei Tarca urmand sa se pregateasca intre 9 si 21 iulie pe litoralul romanesc, la Constanta. Apoi, intre 22 iulie si 1 august va avea loc un cantonament la Arcus, langa Sf. Gheorghe. In fine, dupa amicalul cu Györ, programat la Miercurea Ciuc, in perioada 17-19 august CS Rulmentul va participa la a patra editie a "Trofeului Maramures", organizat la Baia Mare. Pe langa "rulmentiste", la competitie vor mai participa HCM Baia Mare, DVSC Debrecen si Hodmezovasahelyi NKC (ambele din Ungaria).

resita
28th June 2007, 20:50
Rulmentul se pregateste de noul sezon !
Marketing

Lucrurile in cadrul clubului Rulmentul Brasov incep sa se miste si la nivel de marketing si branding. Conducerea a inteles ca suporterii sunt o parte importanta a echipei si incearca sa castige la capitolul seriozitate si imagine pe acest plan. Astfel, pentru noul sezon, s-au pus in vanzare abonamente pentru toate meciurile echpei si cele din campionat cat si cele din cupele europene, pretul unui abonament fiind de 200 RON. De asemenea, un lucru care lipsea si de care era nevoie la un club care se respecta, obiectele promotinale, a fost rezolvat in aceasta vara. Pana in data de 15 august cel mai tarziu, va sosi la club prima serie de tricouri ce se va scoate la vanzare pentru fani. Pe moment pretul tricoului replica nu s-a stabilit insa urmeaza ca pana la finele lunii august ele sa fie scoase la vanzare si sa se hotarasca si preturile care vor fi practicate. In functie de reusita acestei idei se va hotari daca se vor mai comanda si alte obiecte promotinle care sa fie puse la dispozitia fanilor pe vitor.

Transferuri

Dupa venirile lui De souza si Sun Hee, in acest moment prioritar pentru club este aducerea unei portarite si a unui inter, posturi considerate deficitare de catre banca tehnica a echipei. Se discuta intens cu mai multe jucatoare, pana de curand in pole-position fiind Tolnai si Amariei Lungu insa avand in vedere ultimele evenimente, clubul a trebuit sa se reorienteze, la ora aceasta existand si alte variante, in orice caz, pista Amariei ne fiind inca abandonata. Pe langa aceste doua posturi, conducerea se pare ca mai are in vedere si alte posturi care trebuie intarite, cum ar fi coordonator de joc sau pivot, posturi pentru care de asemenea se discuta cu anumite jucatoare.

Lot

In cadrul lotului lucrurile se pare ca incep sa se aseze, echipa urmand sa plece in cantonamentul de la Sfantul Gheorge cu lotul aproape complet. Dupa despartirile de jucatoarele straine din lot, turcoaicele Cqala si Yilmaz si portarita ucraineanca Makarenko, carora s-a decis sa nu li se mai prelungeasca contractul, restul lotului s-a pastrat in linii mari ca cel din sezonul trecut. Astfel, Ionica Munteanu si Crinstina Niculae se pare ca nu mai pleaca, conducerea clubului ajungand la un acord cu cele doua jucatoare de baza ale echipei, lucru de laudat, dupa ce in urma cu cateva saptamani acestea erau date ca si tranferate in Spania.


Toate acestea, plus transferurile realizate sau cele in curs de finalizare ofera sperante conducerii clubului pentru sezonul urmator.Incercand sa nu isi piarda capul si sa gandeasca situatia la rece, obiectivul trasat pentru campionat este terminarea intre primele doaua locuri, avand in vedere ca rivala din oltenia nu a pierdut nici o jucatoare de valoare, insa se trag sperante ca odata definitivat lotul echipa va putea sa produca surpriza si sa ii ia fata rivalei valcene.
sursa BrasovFans

resita
29th June 2007, 12:46
În perioada 17-19 august Rulmentul va participa la un turneu de verificare la Baia Mare, competiție care va reuni la start patru echipe: Debrecen (Ungaria), Homezavasarhely (Ungaria), HCM Baia Mare și Rulmentul Brașov.

DIXX
15th July 2007, 21:25
Pe 8 Aug e supercupa Romaniei intre Oltchim si Rulmentul,sper sa ajung si io la Buc.

Bogdy_BBA
23rd July 2007, 11:26
Bai Oltchimule, in anii 90, cand ai castigat tu majoritatea din alea 13 titluri pe care le ai, practic nu aveai concurenta. Asa ca nu mai da impresia ca esti o super-echipa. Ai fost. Un sezon. Dar GATA!

Tot RULMENTUL castiga campionatul sezonul asta...

(inca 11 ani campioane la rand si... ajungem pe oltchim la titluri... :)))

resita
25th July 2007, 10:52
Simona Gogirla va juca la Rulmentul Brasov

Rulmentul Brasov, echipa Marianei Tirca, a declansat o ofensiva sustinuta pe piata transferurilor pentru a ataca pozitia de lider a rivalei din Vilcea, Oltchim.

Marti, oficialii brasoveni au anuntat ca au obtinut semnatura internationalei Simona Gogirla, inter stinga. Gogirla si-a reziliat contractul cu echipa ungara Gyor si se prezinta de simbata la antrenamentele cu echipa din Brasov.

Rulmentul si-a mai intarit echipa in aceasta vara cu Woo Sun Hee (Coreea) si portugheza Julianna de Sousa.

resita
1st August 2007, 12:32
Rulmentul Brasov - Gyor 24-35 :no::no::no::no: intr-un meci de pregatire

Sorin Blaj
10th January 2008, 23:09
Rulmentul Brasov a castigat prima batalie cu Oltchim Rm. Valcea: 27-26 in meciul tur de la Brasov.

DIXX
14th January 2008, 13:45
http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php?mod=articol&id_articol=73450

DIXX
25th March 2008, 10:23
Sânge din Croația!

Lidija Horvat (foto, în stânga) este primul transfer confirmat de Rulmentul Urban Brașov pentru sezonul 2008-2009, când, teoretic, ar urma să participe în Liga Campionilor.

Jucătoarea în vârstă de 25 de ani este legitimată în prezent la Podravka Koprivnica, dar din vară devine liberă de contract. Horvat, care evoluează în general pe postul de inter dreapta, a semnat cu Rulmentul pe trei sezoane. Croata a fost urmărită atât la meciurile directe cu Oltchim, din 2007, cât și la cele cu „U“ Jolidon Cluj, toate în Cupa Cupelor. Horvat a fost și în atenția echipei Oltchim, însă din diferite motive transferul nu s-a mai perfectat vara trecută.

„Avem o echipă frumoasă, foarte bună, dar ținând cont că în sezonul următor vom juca în Liga Campionilor, trebuie să ne mai întărim. Vrem să avem dubluri pentru fiecare post. Horvat o știa pe Mariana, și-a dorit să vină la noi, să joace în cea mai importantă competiție europeană. Este o jucătoare pe care am studiat-o mult și cred că se poate încadra în sistemul gândit de noi“, ne-a declarat Sorin Târcă, președintele echipei Rulmentul Brașov.

Horvat ar fi trebuit să vină în această săptămână în România, cu naționala Croației, la turneul preolimpic. IHF a decis însă ca respectiva reprezentativă să joace în cele din urmă la turneul din Germania.

rob_din
4th July 2008, 08:31
Cutremurul de la Vâlcea a ajuns și în Brașov. Mariana Târcă are aceeași soartă ca și Gheorghe Tadici la Oltchim. Antrenoarea a fost demisă după patru sezoane petrecute la Rulmentul Urban.
Patronul formației brașovene, Teodor Florescu, a decis ieri să întrerupă colaborarea cu Târcă, punând astfel capăt speculațiilor care s-au făcut în ultima vreme pe această temă.

„Motivele sunt de ordin personal. Raportul dintre echipă și antrenor nu a avut nicio legătură. Cu familia Târcă o să am o discuție personală mâine (n.r. - azi) sau poimâine (n.r. - sâmbătă) și vreau să fie o despărțire amiabilă, fără atacuri. Ce am să le reproșez le voi spune personal. Decizia este definitivă. Vom trece la organizarea clubului după principii noi, în spiritul unei mentalități profesioniste”, ne-a declarat Teodor Florescu. Finanțatorul echipei brașovene a luat această hotărâre după ce a colaborat patru ani cu Mariana Târcă, timp în care s-au cucerit trei trofee (Liga Națională, Cupa României și Challenge Cup - în 2006).

Florescu își asumă rezultatele

Odată cu schimbarea, Florescu a susținut că își va asuma responsabilitatea pentru rezultatele din sezonul următor: „Nu contează nivelul de performanță la care vom ajunge. Salvăm ce putem și ne vom bate pentru orice obiectiv. Vom construi echipa, astfel încât să fie în vârf de formă pentru Europa în 2009-2010”.



" Motivele despărțirii sunt de ordin personal. Raportul dintre echipă și jucătoare nu are nicio legătură "- Teodor Florescu, patron Rulmentul Urban

PROSPORT

rob_din
4th July 2008, 08:32
Locul Marianei Târcă pe banca tehnică ar putea fi luat de Herbert Müller (foto).
Antrenorul de la Nürnberg a fost vizitat în Germania de Teodor Florescu, iar acesta a confirmat pentru ProSport tratativele.

Müller a susținut însă că nu a luat încă o hotărâre. „Am vorbit de tot ce am putea face la Brașov și am rămas impresionat. Am primit o ofertă care m-a pus pe gânduri”, a afirmat antrenorul de la Nürnberg. „Am luat în calcul o singură variantă și sper ca tot ce mi-am propus să se realizeze.

Fetele vor fi anunțate mâine (n.r. - azi) că reunirea lotului este pe 14 iulie, la ora 14:00, iar până la data respectivă sper să avem un răspuns afirmativ și din partea antrenorului”, a declarat Florescu

PROSPORT

resita
4th July 2008, 08:34
nu-mi vine sa cred ca a luat aceasta decizie patronul. :(

dar se pare ca inca nu-i oficial iar pana azi cand se spune ca va deveni oficial multe se pot intampla :D

rob_din
4th July 2008, 08:41
Ba mie mi se pare foarte logica, pana la urma in sezonul urmator vor juca sportivele nu antrenorul.

resita
4th July 2008, 08:47
Ba mie mi se pare foarte logica, pana la urma in sezonul urmator vor juca sportivele nu antrenorul.

pai si pana acum au jucat jucatoarele si ce rezultate au avut fara tarca :(:(

intradevar nu antrenorul joaca dar el are un rol decisiv

rob_din
4th July 2008, 08:53
pai si pana acum au jucat jucatoarele si ce rezultate au avut fara tarca :(:(

intradevar nu antrenorul joaca dar el are un rol decisiv

Dar ce faci cand jucatoarele nu mai vor antrenorul? Sau macar unele dintre ele?

resita
4th July 2008, 08:56
Dar ce faci cand jucatoarele nu mai vor antrenorul? Sau macar unele dintre ele?

pai daca jucatoarele au avut rezultate fara antrenorul pe care nu-l mai vor le faci pofta dar daca jucatoarele au obtinut rezultate cu acest antrenor atunci ii dai credit antrenorului, cel putin eu asa gandesc.

rob_din
4th July 2008, 08:59
pai daca jucatoarele au avut rezultate fara antrenorul pe care nu-l mai vor le faci pofta dar daca jucatoarele au obtinut rezultate cu acest antrenor atunci ii dai credit antrenorului, cel putin eu asa gandesc.

Si ce faci daca respectivele joaca impotriva antrenorului?

resita
4th July 2008, 09:02
Si ce faci daca respectivele joaca impotriva antrenorului?


le pun pe banca de rezerve :D

noi facem schimbari doar de dragul de a le face, ar trebui facuta o analiza a antrenoarei, cu plusuri si ninusuri, dar si o analiza a jucatoarelor si ar trebui comparate rezultatele.

eu cred ca mariana a facut multe pt. brasov si nu ar trebui indepartata asa cum se face acum

rob_din
4th July 2008, 09:07
Dar lasa-ma sa cred ca cei de la Brasov stiu mai bine ce-i acolo decat stim noi. Poate invata si Tarca din greseli, inainte de a ajunge un al doilea Tadici.

Eu nu inteleg insa de ce se omoara toate echipele dupa acest Muller

resita
4th July 2008, 09:15
acum iti raspund si eu cum ai raspuns si tu, stiu ei mai bine ca noi cine-i muller :D

eu unul cand am auzit azidimineata stirea nu mi-a venit sa cred ca brasovul o va indeparta pe mariana :(:(:(

rob_din
4th July 2008, 09:26
Oricum cine vine risca sa aiba viata scurta, fiindca ar putea rata imediat primul obiectiv. Acum nu stiu daca calificarea in LC este principalul obiectiv al Brasovului sau castigarea titlului

MagicTouch
5th July 2008, 01:48
Eu nu inteleg insa de ce se omoara toate echipele dupa acest Muller

Daca urmaresti cu atentie ce a facut la Nuremberg si cum au ramas la club jucatoarele desi clubul era in prag de faliment poate vei intelege.
Daca e un antrenor atat de bun pe cat e mentor si manager prevad ca Brasovul va avea numai de castigat.
In alta ordine de idei aducerea lui poate fi benefica pentru actualele jucatoare si posibile viitoare antrenoare. Poate (POATE) cineva va intelege ca antrenoratul modern inseamna mai mult decat insulte si injuraturi. Tarca a parut o antrenoare buna. De ce a fost destituita nu inteleg. Sper doar ca cine va veni in locul ei sa fie si mai bun.

ducus
12th July 2008, 07:17
Rulmentul transferă tricolore pe bandă rulantă
Amariei a semnat cu Rulmentul Brașov

Vicecampioana României este campioana transferurilor în presezon. În această săptămână a reușit o altă mutare spectaculoasă, transferând-o pe Carmen Amariei (foto) de la „U” Jolidon Cluj. Incertitudinile se risipesc una câte una la Rulmentul. După îndelungi tratative, dubla câștigătoare a Ligii Campionilor a semnat pe trei sezoane cu Brașovul. Tricolora nu va veni singură, ci va fi însoțită de sora ei, Anca Amariei. De asemenea, Gabriela Juhasz (Ferencvaros) și-a pus semnătura pe un contract pe doi ani cu Rulmentul, astfel că numărul achizițiilor a crescut la șapte. În pauza competițională, Brașovul le-a mai luat pe Gâlcă-Stanca, Horvath, Simakova și Barbu, precum și pe antrenorul Herbert Muller.

Brașovul vrea să devină un nume

„Ca și Oltchim, vrem ca Rulmentul Urban să devină un nume în handbalul european. În mare, echipa este definitivată, acum mai trebuie să confirmăm și prin rezultate toate investițiile din această vară”, ne-a declarat Teodor Florescu, de ieri noul președinte al Consiliului de Administrație. În aceeași zi s-a decis și noul președinte executiv al echipei din orașul de la poalele Tâmpei, fostul arbitru brașovean Remus Cojocaru.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/amariei-a-semnat-cu-rulmentul-brasov-2773187
Ce parere aveti de transferul lui Amariei la Rulmentul? Va face fata la aceasta echipa? Va reveni din nou la echipa nationala?

SORENSEN
12th July 2008, 17:13
Ea a revenit la echipa nationala de ceva vreme ..iar pt Brasos Carmen e 100% un plus...nu avea in lot un inter de valoarea ei...

Dc reuseste Muller sa inchege alaturi de Amariei si Galca plus cu Woo cand revine dar si neagu sau Gogarla sigur va deveni o echipa de top..acum depinde cum se leaga echipa ..sa vedem si celelalte jucatoare venite Horvat si Juhasz ..sa adugam si portarul Barbu ...lot echilibrat ..peste ce a avut Tarca pana acum

DIXX
12th July 2008, 19:54
Trebuie un conducator de joc valoros neaparat si unele voci vorbesc ca s-ar duce tratative cu Barbosa dar va fi greu sa aducu o jucatoare de valoarea ei,Florescu joaca tare.
HERBERT MüLLER VREA O ECHIPA EUROPEANA LA BRASOV

Originar din Sibiu, dar stabilit de la inceputul anilor Ž80 in Germania, noul antrenor al CS Rulmentul Brasov pe o perioada de patru sezoane, Herbert Müller, s-a declarat multumit de alegerea facuta. El s-a lasat convins de oferta pe care i-a inaintat-o patronul gruparii de la poalele Tampei, Theodor Florescu. "Chiar si pentru mine reprezinta o mare surpriza faptul ca voi antrena Rulmentul, intrucat acum cateva luni nici nu-mi trecea prin cap ca ma voi intoarce in tara. Sunt extrem de entuziasmat ca voi ajunge in Romania dupa o pauza lunga si-mi doresc sa nu-i dezamagesc pe cei care au avut incredere in mine", a marturisit tehnicianul german.

Performante cu CS Rulmentul
Müller a dezvaluit ce planuri de viitor are alaturi de "rulmentiste": "Nu putem vorbi despre un obiectiv anume in sezonul acesta, intrucat voi prelua o echipa pe care nu am conturat-o eu. Stiu ca Mariana Tarca a facut o treaba buna aici, pe care trebuie sa o continui. Ne vom stabili un obiectiv pe parcursul campionatului, in functie de jocul pe care il vom practica. La ora actuala, atat Oltchim, cat si principala adversara din preliminariile Ligii Campionilor, Ikast Bording din Danemarca, sunt peste valoarea noastra, dar lupta nu este dinainte pierduta. Avem ca principal scop sa facem la Brasov o gruparea de talie europeana, care sa practice un handbal spectaculos". Tehnicianul a facut o radiografie a sportului pe semicerc din Romania: "Cred ca handbalul feminin romanesc este mult peste cel din Germania, dovada fiind rezultatele din ultimul timp. Ar trebui sa fie, insa, un campionat mult mai echilibrat. Totusi, este nevoie de o alta mentalitate in randul jucatoarelor, ele sa plece in fiecare partida de la premisa ca sunt cele mai bune si sa nu capoteze atunci cand sunt conduse. In acelasi timp, antrenorul trebuie sa fie apropiat de sportive, cu anumite limite , desigur".

Situatie grea la HK Nürnberg
Dupa ce a pregatit in ultimii 10 ani campioana HK Nürnberg, Müller regreta despartirea de handbalul german: "Ultimii ani mi-au consumat multa energie, datorita dificultatilor prin care a trecut echipa. Din pacate, exista posibilitatea ca munca pe care am depus-o acolo sa se naruie. Din cauza situatiei financiare instabile, dupa plecarea mea este posibil sa nu mai existe handbal in Nürnberg. Unele jucatoare au venit la mine cu lacrimi in ochi si mi-au transmis ca in absenta mea nu mai doresc nici ele sa ramana. Ma lupt cu morile de vant pentru a pastra formatia in viata. In acest sens, am discutat cu unele dintre sportive si cred ca am reusit sa le conving sa ramana la Nürnberg. Singura handbalista care va veni cu mine la Brasov este Miriam Simakova, un centru dreapta cu reale calitati. Avem in vedere alte cateva jucatoare de valoare, transferuri pe care le vom anunta in momentul in care va exista ceva concret".

Fara probleme de adaptare
Chiar daca este stabilit de multi ani in Germania, tehnicianul este convins ca nu va avea probleme de readaptare la viata de pe plaiurile mioritice. El va veni in tara impreuna cu sotia lui, Clara, si cu cele doua fetite, Nadia, de sase ani si jumatate, si Vanessa, de un an si jumatate. "Ne-am simtit bine in Germania, dar suntem bucurosi ca vom ajunge in Romania. Probabil ca ne vom stabili la Sibiu, deoarece este orasul in care m-am nascut si ma simt in largul meu acolo. Pe fetita cea mare o voi inscrie la o scoala cu profil german, iar sotia mea, care si-a deschis un centru de infrumusetare in Germania, probabil isi va continua afacerea in Romania". Herbert Müller este un mare admirator al bucatariei traditionale romanesti, acesta fiind un alt motiv pentru care el vede cu ochi buni revenirea in tara: "Cat am stat la Nürnberg, soacra mea ne mai pregatea preparate culinare romanesti. Acum abia astept sa mananc direct de la sursa. Imi plac foarte mult mititeii, sarmalutele si ciorbele, care sunt aproape nelipsite din meniul meu. O sa gust cate putin din fiecare, intrucat trebuie sa ma hranesc cu o anumita masura, deoarece nu doresc sa iau in greutate", a conchis amuzat interlocutorul.(TEX)

DIXX
12th July 2008, 23:32
Remus Cojocaru este noul președinte executiv al formației Rulmentul Brașov

Fostul arbitru de handbal Remus Cojocaru a fost numit sâmbătă președinte executiv al grupării Rulmentul Urban Brașov, urmând să facă echipă cu managerul formației, Bogdan Hodoroagă, transmite corespondentul NewsIn.

"Este o provocare foarte mare pentru mine și sper să corespund cerințelor. Nu am să fac declarații pompoase pentru că nu obișnuiesc și nu știu ce achiziții s-au făcut în totalitate. Vreau însă să obținem rezultate și perfomanțe de excepție, pe măsura investițiilor care s-au făcut și a transferuilor efectuate. Pentru că, spre deosebire de ceilalți ani, s-au făcut niște transferuri foarte reușite", a declarat sâmbătă noul președinte, Remus Cojocaru.

Cojocaru a apreciat că este un avantaj faptul că a fost până acum un apropiat al echipei și le cunoaște foarte bine pe jucătoare. "De altfel, majoritatea dintre ele m-au și sunat dimineață ca să mă felicite pentru noul post", a adăugat președintele brașovencelor.

Remus Cojocaru a fost arbitru de handbal până în 2006, după care a ocupat funcția de administrator al bazinului olimpic de înot de la Brașov.

Sorin Blaj
13th July 2008, 13:02
Am spus de vreo doi ani ca pana la urma Carmen Amariei va ajunge la Rulmentul.

Anul viitor titlul va ajunge la Brasov. :ok:

SORENSEN
13th July 2008, 17:32
Dc Brasovul a dorit-o de vreo 2 ani era normal ca pana la urma sa si ajunga ...deci nimic surprinzator..cat despre titlul... e clar ca anul tocmai incheiat in care chiar n-am avut vreo indoiala ca Otlchim va castiga campionatul in ciuda infrangerii la limita in fata brasovului ..
Anii care vin vor fi mai echilibrati si nu pot spune ca Oltchim e in fata Brasovului... vad o egalitate...

mikeyy
13th July 2008, 19:20
Pai si in sezonul ce s-a incheiat tot egalitate a fost :D

DIXX
14th July 2008, 16:37
CONTINUA SCHIMBARILE LA CS RULMENTUL


Dupa stabilirea noului presedinte executiv al CS Rulmentul, structura administrativa a formatiei feminine de handbal brasovene a suferit si alte modificari.
Astfel, daca presedinte al Consiliului de Administratie este Theodor Florescu, noul vicepresedinte al gruparii este Dan Ceausescu. In ceea ce priveste banca tehnica, Herbert Müller il va aduce ca "secund" la Brasov pe fratele sau, Helfried, cu care a facut echipa si la HK Nürnberg. Totodata, Gheorghe Anton se va ocupa de pregatirea portarilor, urmand a se miza pe acelasi staff medical.
Totodata, oficialii "rulmentistelor" au ajuns la o intelegere cu Gabriela Juhasz, de la Ferencvaros Budapesta, ea semnand un contract valabil doi ani. Apoi, Alexandrina Barbosa, de la Sagunto, va semna zilele acestea un angajament cu formatia brasoveana. Situatia Narcisei Lecusanu este neclara, intrucat ea nu s-a inteles nici cu Rulmentul, dar nici cu Oltchim Rm. Valcea.
In acelasi timp, se va miza in continuare pe serviciile portughezei Juliana De Sousa, dar se pare ca interul Simona Vintila va fi indepartata de la echipa.(TEX)

DIXX
14th July 2008, 17:11
Astăzi se reunește lotul HC Urban
Din campionatul ce urmează, 2008/2009, prim-divizionara Rulmentul Urban Brașov se va numi HC Urban Brașov. Astăzi, la ora 14:00, formația de sub Tâmpa a sunat adunarea la sediul clubului, unde, alături de jucătoarele care au încheiat campionatul precedent pe locul secund, vor fi și o serie întreagă de noutăți. Unele vor răspunde prezent, altele își vor amâna prezența datorită faptului că ori că sunt prezente în pregătiri pentru Jocurile Olimpice de luna viitoare din China, ori sunt încă în recuperare după accidentări.
În ședința Consiliului de Administrație, în prezența președintelui acestei formații, Theodor Florescu, s-au luat unele decizii. A fost numit managerul general în persoana lui Bogdan Hodoroagă. Ca președinte executiv a fost numit fostul arbitrul internațional de handbal, o personalitate în materie, Remus Cojocaru iar ca director sportiv, tot un fost arbitru, Raimond Mahles. Noul antrenor principal al echipei, fostul antrenor al formației germane HC Nurnberg, Herbeth Muller, o va înlocui pe antrenoarea Mariana Târcă, care în patru sezoane a reușit performanțe deosebite cu Rulmentul.
Numeroase nume noi se află acum în lotul echipei, nume de rezonanță. Cel mai bun pivot din lume, Ionela Gâlcă – Stanca de la Oltchim Rm. Vâlcea, surorile Carmen și Anca Amariei de la U Jolidon Cluj, croata Lidja Horvath, fostul portar al naționalei Ildiko Barbu – Kerekeș, portugheza Alexandria Barbosa, unguroaica Gabi Iuhasz, cehoaica Miriam Simakova. În echipă revine Mihaela Răceală, absentă întregul sezon trecut.
Cele trei componente ale lotului național al României, Ionela Gâlcă, Carmen Amariei și Cristina Neagu, vor fi prezente în pregătirile naționalei. Woo Sun Hee și Patricia Vizitiu se află în recuperare, după ce au suferit în urmă cu mai bine de o lună operații.
După numirea în funcția de președinte executiv, Remus Cojocaru ne-a declarat: „Pentru mine, numirea în conducerea clubului este o mare provocare. Sper să nu dezamăgesc pe nimeni, începând de la conducere, echipă și până la înfocații suporteri ai echipei. În privința formației sunt jucătoare de mare valoare și au condiții de pregătire deosebite. La început de drum nu mă hazardez în promisiuni, dar oricum obiectivele pe care le avem sunt clare și ne gândim că sub nici o formă nu vor putea să fie sub nivelul celor realizate până acum”.
După reunirea de astăzi vom fi în măsură să aflăm programul pe care echipa îl va avea până la începerea campionatului, din septembrie. (BZB)

DIXX
14th July 2008, 17:24
Rulmentul Urban mai dă o lovitură pe piața transferurilor
Brașovul o ia și pe Barbosa!


Gruparea de la poalele Tâmpei este pusă pe fapte mari. Cel puțin la capitolul "transferuri" a mutat spectaculos în presezon, fiind, alături de FCK Handbold (Danemarca, echipa Anjei Andersen), printre cele mai active grupări din Europa. Rulmentul Brașov a realizat un alt transfer de senzație, achiziționarea jucătoarei Alexandrina Barbosa (Balonmano Sagunto). În vârstă de 22 de ani, handbalista portugheză (centru) a fost una dintre cele mai râvnite jucătoare pe piața transferurilor de marile puteri. Barbosa va ajunge în această seară la Brașov, iar mâine va semna cu Rulmentul Urban un contract pe trei sezoane. "Este centrul meu preferat. Barbosa este o jucătoare de excepție care poate uneori să decidă de una singură un meci", a caracterizat-o noul antrenor al Brașovului, Herbert Muller. "Prin venirea lui Barbosa am încheiat capitolul achiziții. Este un transfer important, iar echipa pare completă. Nu contează cine dă goluri, cine apără, problema este să ne atingem scopul, să obținem rezultatele planificate", a declarat și Teodor Florescu, președintele Consiliului de Administrație de la Rulmentul-Urban (Prosport)

rob_din
14th July 2008, 19:22
Mie mi se pare un haos ce se intampla la Rulmentul. Dar ma rog, vom trai si vom vedea

SORENSEN
14th July 2008, 19:41
Au transferat jucatoare de valoare..haosul a fost de moment

DIXX
15th July 2008, 16:54
Mie mi se pare un haos ce se intampla la Rulmentul. Dar ma rog, vom trai si vom vedea

Mie personal imi place mai mult "haosul" asta decat calea plafonata care se preconiza daca mai continua era familiei Tirca.
http://www.transilvaniaexpres.ro/images/080714-185119.jpg

DIXX
16th July 2008, 16:15
Anuntata la orele 12.30, conferinta de presa organizata ieri de oficialii CS Rulmentul Brasov, in incinta Hotelului "Aro Palace", a inceput cu o intarziere de circa 40 de minute. Tot chestiune de organizare...
Aflate la prima zi in formula apropiata de cea standard, dupa ce lotului pregatit de Herbert Müller i s-a alaturat si Alexandrina Barbosa, "rulmentistele" au efectuat ieri primul antrenament. Astfel, pana la sfarsitul saptamanii, ele se vor pregati in incinta salii de sport de pe Colina Universitatii, urmand ca apoi sa aleaga o locatie dintre Tg. Secuiesc si Sf. Gheorghe. Totodata, lotul va fi impartit pe trei grupe, urmand ca in week-end sa aiba loc, in trei etape, vizita medicala la un centru de specialitate din Bucuresti. Brasovencele vor avea un singur antrenament zilnic, de doua ore, care se va desfasura seara. In cazul in care vor sta bine la parametri fizici, handbalistele vor fi recompensate cu cate un week-end liber. Altfel, la inceputul lunii august sunt programate doua stagii de pregatire in Germania. In alta ordine de idei, exista posibilitatea unei colaborari intre CS Rulmentul Brasov si Ferencvaros Budapesta, in sensul in care unele handbaliste de sub Tampa vor fi imprumutate in Ungaria.
Tehnicianul Herbert Müller s-a aratat satisfacut de echipa pe care o are la dispozitie: "Avem in componenta 33 de jucatoare. Cateva vor fi imprumutate, dar o situatie mai clara vom avea dupa ce le voi vedea la antrenamente. Este un lot valoros, sunt multumit de achizitiile facute si suntem obligati sa facem performanta. Fiecare va lupta pentru un loc de titulara si este foarte bine ca avem concurenta pe posturi, intrucat sezonul acesta vom juca la trei «nunti», campionatul, Cupa Romaniei si Liga Campionilor. Vom face tot posibilul sa luam orice fel de presiune de pe umarul fetelor, deoarece ele trebuie sa se gandeasca numai la handbal. Nu le vom forta nici pe cele care se afla in recuperare, intrucat sezonul este lung si greu, fiind prioritar sa le avem pe toate la capacitate maxima".
Presedintele CA al CS Rulmentul Brasov, Theodor Florescu, considera ca aceasta etapa constituie un nou inceput in proiectul prin care se vrea construirea unei forte pe plan european: "Sezonul acesta avem ca obiectiv castigarea campionatului, dar trebuie sa privim pe termen lung si sa formam o grupare care sa se «bata» pentru adjudecarea Ligii Campionilor in sezonul 2009/2010. Herbert Müller are ca obiectiv pentru sezonul actual sa construiasca o formatie care sa practice un joc spectaculos si sa atinga varful de forma peste un an. Ne dorim sa intram si in Liga Campionilor, dar nu va fi o tragedie daca nu vom reusi. Avem un numar mare de handbaliste si trebuie sa reducem la zero nivelul accidentarilor, probleme care dau peste cap strategia unui club".
Apoi, ultima achizitie din tabara "rulmentistelor", portugheza Alexandrina Barbosa, s-a declarat multumita de alegerea facuta: "Venirea la Brasov reprezinta un pas inainte. Am mai avut oferte si de la alte cluburi, dar am ales Rulmentul, intrucat a fost oferta cea mai avantajoasa. Sper sa ajut echipa, sa luam titlul national si sa accedem in Liga Campionilor".

cocostegar
22nd July 2008, 00:07
Rulmentul si fata noua

Rulmentul Urban Brasov si-a prezentat astazi intr-o conferinta de presa noile achizitii pentru sezonul urmator. De la prezentare au lipsit Ionela Galca si Carmen Amariei, care sunt plecate la lotul national de handbal feminin.
Pe langa noile achizitii au mai fost prezentata si noua conducere din acest sezon , Teodor Florescu este si Presedintele Consiliului de administratie, Vicepresedintele este Vasile Surdu, Manager : Bogdan Hodoroaga ( patronul ziarelor, Monitorul de Valcea si Sport Expert Valcea ) , Presedinte de Club , Remus Cojocaru, pe langa el, din functia de Organizator de competitii, Raimond Mahler a devenit Director Sportiv.
Ca antrenor principal a fost adus de la Nürnberg din Germania, Herbert Muller. Dupa el a mai venit si fratele lui, Helfred Muller si jucatoarea slovena Miriam Simakova.

Noile achizitii sunt :

Miriam Simakova : Nascuta la data de 11.11.1976 la Myjava in Slovenia, ea l-a urmat pe Muller de la Nürnberg la Brasov. Jucand pe doua posturi foarte importante, inter stang / drept, o face una din cele mai bune aparatoare din lume. Mariam are 85 kg si 182 cm.
" Cred ca este un pas inainte pentru mine, Rulmentul este o echipa importanta, nu as fi venit fara antrenorul Muller la Brasov" declara in conferinta de presa

Juhasz Gabriella : Nascuta la data de 19.03.1985 la Nagyszolos in Ungaria, . Ea joaca pe postul de extrema stanga si are60 kg si 170 cm A mai jucat la Ferenvaros , Gyor si Debreten. " Am venit la Brasov sa castig Liga Campionilor, campionatul si cupa Romaniei, vreau sa castig tot ce se poate cu Rulmentul. Am avut si alte oferte, dar am ales Rulmentul pentru ca este o echipa buna. Imi place concurenta, avand concurenta o sa devin si mai ambitioasa si mai buna." Lidia Horvat : Nascuta la data de 05.05.1982 la Zagreb in Croatia, . Ea joaca pe postul de inter drept si are 73 kg si 183 cm. Lidia a venit de la HK Podravka Vegeta." Ma simt minunat la Brasov, este un oras superb cu oameni minunati. Inca nu am reusit sa ajung la castelul lui Dracula dar sper ca voi ajuge cat mai curand. Am venit la Brasov sa fac performanta si cred ca impreuna cu echipa vom reusi sa o atingem."

Pe langa jucatoare mentionate mai sus au mai venit Alexandrina Barbosa (Balonmano Sagunto ) in varsta de 22 ani, Anca Amariei ( Cluj ), si Ildiko Barbu ( Itxako ) .

Sursa : www.kronsport.ro

DIXX
25th July 2008, 10:03
TURNEU DE CALIBRU
CS Rulmentul Brasov va desfasura in perioada 29-31 august un stagiu de pregatire in Germania, la Bad-Urach, unde se va testa in compania unor grupari de renume ale handbalului feminin european: Zvezda Zvenigorod, Kometal Skopje, Byasen, Hypo Viena, Sagunto si TSV Bayer 04 Leverkusen, precum si impotriva gruparii masculine de prima liga din Germania, Frisch Auf Goppingen. (M.S.)

DIXX
2nd August 2008, 17:38
http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=3694

SweetBoy
29th August 2008, 12:09
:O:O:O se difuzaeaza meciul lor contra baietzilor?

DIXX
29th August 2008, 20:36
http://www.frauenhandballturnier.de/index.php?id=68

Sorin Blaj
26th September 2008, 19:37
Carmen Amariei a ajuns pana la urma la Rulmentul Brasov, semnand pe trei ani. O s-o vedem duminica in derby.

cocostegar
30th September 2008, 23:06
Galeria Foto a meciul Rulmentul _ Zalau .. Apasa pentru fotoPoze din meci (http://kronsport.ro/gfoto/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=70&gid=46)

mikeyy
3rd October 2008, 22:58
Calificare in LC: o prima victorie pt Rulmentul vs Bratislava (30:21)

Celalalt meci s-a terminat cu victorie pt Ikast(44:31)

DIXX
4th October 2008, 13:11
Nu prea avem nici o sansa impotriva Inkast-ului dar mai intai sa trecem de Lublin.Se pare ca fetele si antrenorul au mers cu intentia ascunsa de a se califica in EHF dar pentru asta trebuie sa le bata pe polonezele de la Lublin azi.

mikeyy
4th October 2008, 18:57
42:37 pt Rulmentul...felicitari...victoria e victorie :ok:

Sorin Blaj
4th October 2008, 19:08
Brasovul este cel putin in EHF.

Iaco
14th October 2008, 14:58
Rulmentul joaca in turul 3 al EHF cu VOC Amsterdam si ma duc la meci:D:D....hihi

DIXX
20th October 2008, 18:02
In perioada 8-9 noiembrie 2008 va avea loc la Sala Sporturilor din Brasov cea de-a XIV-a editie a Cupei Brasov si cea de a XVII-a editie a Cupei Romaniei la dans sportiv asa ca tinand cont de valoarea scazuta a adverasarelor s-ar putea sa se dispute ambele manse in Olanda.

DIXX
24th October 2008, 11:50
Concursul de Open Basic Latino ce ar fi trebuit sa aiba loc duminica dimineata a fost mutat sambata in programul de dimineata. Celelalte competitii Clasa H 16-35 ani , Clasa E 14-15 ani, Clasa D 14-15 ani vor ramane duminica dimineata conform programului stabilit.


Toate aceste modificari sunt datorate faptului ca Rulmentul Urban Brasov a pierdut ultima partida din grupa de calificare pentru Cupa Campionilor, 45-35 impotriva echipei Ikast Brande EH si prin tragere la sorti efectuata de Federatia Internationala de Handbal s-a stabilit meci la Brasov in Cupa EHF - Turul III in data de 9 noiembrie ora 18.

mikeyy
2nd November 2008, 00:30
Amsterdam - Rulmentul: 23-35

ducus
15th December 2008, 20:03
Rulmentul va intalni acasa pe 19 decembrie pe Rapid Bucuresti, incepand cu ora 16:00 la Sala Sporturilor.

mikeyy
4th January 2009, 12:44
Tocmai m-am intors de la meciul Brasov- Galati.
Am castigat, fara probleme prea mari..insa nu asta vreau sa evidentiez ci faptul ca Cioarec de la Galati nu s-a evidentiat deloc in acest meci...si ma gandeam la evolutia ei de la Europene. Fata asta nici pe postul de extrema nu prea joaca..mai mult pe inter. Nu inteleg cum de a luat-o Voina la nationala si ce a vazut la ea.

Pt Brasov nu a jucat Ionela, insa a fost prezenta la meci impreuna cu sotul ei.
Am revazut-o pe Wo sun hee...a dat si ea vreo 4-5 goluri azi. In rest s-au mai evidentiat Barbosa, Barcan, Neagu, Amariei.
Ionica Munteanu merge din ce in ce mai bine in poarta. Prima repriza a fost ea in poarta, iar in a doua a fost Barbu.
Patricia inca nu si-a intrat in forma...nu mai are aruncarile acelea puternice cu care ne-a obisnuit, e putin greoaie in miscare....sper sa-si revina cu timpul.

Arbitrii au fost sub orice critica, cam 80% din meci au fost impotriva Rulmentului.
Nu au fost accidentari sau alte probleme. Un meci ok :)

Mario Di Lazi
16th March 2009, 09:11
Carmen Amariei: "Nu mai putem răbda!"
Carmen Amariei spune că brașovencele nu vor mai intra pe teren la următoarele meciuri dacă nu-și primesc banii

Neplătite de 6 luni, handbalistele de la Rulmentul Brașov continuă să joace la cel mai înalt nivel. Sîmbătă seară, Rulmentul a învins pe Byasen Trondheim cu 31-27 și e aproape calificată în semifinalele Cupei EHF. Carmen Amariei explică situația.:s

- Carmen, cum e posibil ca fără bani să cîștigați meci de meci, ca și cum nimic nu v-ar deranja?
- Am demonstrat că sîntem profesioniste. Înainte de meciul din Norvegia, noi, fetele, ne-am vorbit și am zis să dăm totul ca să cîștigăm, ca să demonstrăm încă o dată că avem caracter și că ne interesează această echipă.

- Ce se va întîmpla în continuare?
- A fost ultimul meci, gata! Răbdarea noastră are și ea o limită. Dacă nu ne vom primi banii pînă la meciul cu Brăila, de marți, nu intrăm să jucăm. Și nici la returul cu Byasen

- Mai aveți speranțe că se va rezolva totul?
- Da, eu cred că patronul nostru, domnul Florescu, va rezolva problema. Altfel e păcat de munca depusă în acest an, de această echipă care a demonstrat că are viitor.

- Voi ați fost de acord chiar cu micșorarea contractelor, nu?
- Da, am spus că sîntem de acord să renegociem, doar să luăm și noi niște bani. Pînă acum am primit doar promisiuni și amăgiri. E trist, dar adevărat.

Sorin Blaj
16th March 2009, 10:20
Pacat de echipa asta.

Mario Di Lazi
16th March 2009, 10:54
păcat că au un așa patron
Florescu este de pe la Vâlcea ... și toată lumea din Vâlcea știe cine este Florescu

Mario Di Lazi
17th March 2009, 14:29
RULMENTUL BRAȘOV
"Le dau un salariu!"

Patronul Rulmentului, Teodor Florescu, a declarat ieri că pînă miercuri, la meciul cu Dunărea Brăila, din campionat, jucătoarele brașovene își vor primi un salariu restant.
Articole pe aceeasi tema
Rulmentul Brașov vine tare din urmă!
Brașovencele primesc marți un salariu
Carmen Amariei: 'Nu mai putem răbda!'
Germania-România 37-24, într-un meci amical disputat ...
Mariana Tîrcă: 'Mi-aș dori ca Neagu să să ...

"Le înțeleg și pe ele, dar nu am ce face. Criza financiară a afectat foarte tare societatea pe care o dețin și nu pot mai mult. Le promit însă fetelor că o să se rezolve totul", a declarat Florescu.

Carmen Amariei a spus după meciul cîștigat la Trondheim, cu Byasen, 31-27, că în vestiar jucătoarele au hotărît să nu mai intre pe teren dacă nu o să-și primească o parte din bani.

gsp.ro

Mario Di Lazi
18th March 2009, 08:05
Muller spune că jucătoarele Rulmentului nu vor evolua cu Dunărea dacă nu vor fi plătite

Antrenorul Rulmentului Brașov, Herbert Muller, a declarat că, dacă până cu o ora înaintea partidei cu Dunărea Brăila, de miercuri, jucătoarele nu își vor primi o parte din restanțele salariale, acestea nu vor intra pe teren.

"Nu e astăzi ziua cea mare. Nu ne vom antrena, vom face doar o mișcare, vom juca un meci de fotbal între noi. Mai așteptăm până mâine, pentru că am înțeles că sunt promisiuni că ne vor plăti un salariu. Dacă mâine, până la ora 16:00, nu ne vor achita o parte din bani, nu vom juca meciul cu Dunărea Brăila", a spus Muller.

Jucătoarele de la Rulmentul nu au mai fost plătite de peste jumătate de an, iar de curând au anunțat că vor intra în grevă dacă nu le va fi achitată o parte din restanțele salariale.

Rulmentul Brașov va întâlni miercuri, de la ora 17:00, pe Dunărea Brăila, într-un meci din Liga Națională feminină.

sursa: NewsIn
gsp

Mario Di Lazi
19th March 2009, 08:10
Brașovul doar egal!

Vicecampioana României, Rulmentul Brașov, s-a încurcat aseară pe teren propriu cu Dunărea Brăila, într-un meci restanță din etapa a 18-a! Brașovencele l-au amenințat pe patronul Teodor Florescu că nu vor intra pe teren dacă nu-și vor primi o parte din bani, dar pînă la urmă au renunțat la boicot, deși nu și-au luat salariile. Evoluția echipei lui Herbert Muller nu a mai fost însă la fel ca pînă acum. Gazdele au condus în permanență, au avut și cinci goluri avantaj, dar la final scorul a fost egal: 33-33!

gsp

dedyrbv
21st March 2009, 14:36
astazi de la ora 18.00 are loc meciul cu Byasen.[va fi transmis in direct de TVR2].
Hai Rulmentul!/hello/hello

Mario Di Lazi
4th April 2009, 11:51
Rapid – Rulmentul 34-46
Festival de goluri!

În meci devans din etapa a 21-a a Ligii Naționale feminine la handbal, Rulmentul Urban a învins joi la București, pe Rapid CFR, cu scorul de 46-34 (22-17). Trupa antrenată de Herbert Muller a arătat o poftă deosebită de joc, neoprind motoarele niciun moment al întâlnirii. Acesta a fost ultimul joc al Brașovului înaintea manșei tur cu Itxaco (Spania), din semifinalele Cupei EHF, prevăzută în deplasare, pe data de 11 aprilie. Rulmentul a acumulat 38 de puncte, la fel ca și Oltchim Rm. Vâlcea, însă are un joc în plus disputat

prosport

cristy1110
5th April 2009, 16:19
cine are sami dea si mie meciuri de handball feminin intern sau international?astept raspunsurile voastre.

cocostegar
18th April 2009, 22:23
Foto: Rulmentul - Itxako 27-28 (http://kronsport.ro/sporturi/handbal/1419-foto-rulmentul-itxako-27-28.html)

Sorin Blaj
13th May 2009, 16:08
Asta da veste:


Patronul, antrenorul si jucatoarele Rulmentului Brasov, uniti pentru salvarea clubului
de Andra Popa HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2009, 15:54 Sport | Teamball


Muller, un optimist incurabil


Jucatoarele de la Rulmentul Brasov impreuna cu antrenorul Herbert Muller si finantatorul Teodor Florescu s-au intalnit, miercuri, pentru a negocia micsorarea contractelor pentru sezonul viitor. Surprinzator, toata lumea de la Brasov e gata sa accepte bani mai putini numai ca echipa sa-si continue progresul in handbal si in viitor.

Finantatorul Rulmentului a negat orice zvon conform caruia ar parasi echipa de handbal. "Am revenit la Brasov si vreau sa se stie ca voi ramane langa aceasta formatie. Chiar m-am amuzat de zvonurile referitoare la o plecare a mea. Trebuie sa vedem ce vom face de acum inainte. Avem o strategie pe care o punem la punct in aceste zile, si in care sunt incluse si discutii cu fiecare fata in parte. Cu siguranta vom tine cont de posibilitatile financiare si de situatia economica existenta in acest moment atat in Romania cat si in lume", a anuntat Florescu.

Pivotul Ionela Galca si-a manifestat loialitatea fata de clubul ardelean, insa asteapta de la patronul Florescu sa-si respecte promisiunile. "Am discutat cu Teodor Florescu si pot spune ca ne-am inteles. Nu am fost nici eu absurda pentru ca peste tot este criza financiara, dar sper sa fie bine sezonul urmator. Este adevarat ca am si alte oferte, dar cum am mai spus, sunt la Brasov, am contract cu Rulmentul si chiar daca as vrea sa plec nu as putea. S-au scris multe, dar nu am semnat cu Oltchimul si cu niciun alt club", a spus Galca.

Herbert Muller ramane acelasi om optimist. Antrenorul Brasovului a spus cotidianului local Transilvania Express ca "s-a stabilit un buget, s-a discutat cu cinci dintre jucatoare pentru renegocierea contractelor, urmand ca fetele sa se decida daca vor continua la Brasov. Semnele sunt bune, am simtit ca totul o sa fie O.K. Pana la urmatorul meci, de sambata, cu Buzaul, intreaga situatie de la club se va clarifica".


Sursa: www.Hotnews.ro

cristy1110
13th May 2009, 16:26
am citit si eu in prosport.
dar sa stii k vorbele nu tin de foame.
ce ai vrea sa zica vedetele alea in presa k nu le convine salariul
un contract este contract ,iar dac nu il respecti pierzi.
perzatorul este florescu.
doar nu crezi k galca,amariei,barbosa,woo sen hee sau alte valori raman pe salarii sub 70-80 de mii de euro.
sa nu mai crezi ce spun ele,trebuie sa te gandesti la valoarea lor si la ce salarii au avut si ce le ofera acum brasovul.
de la salarii care depasesc 120 mii de euro sa le scada 30-40% nu accepta nimeni cat timp exista oferte.

Sorin Blaj
13th May 2009, 17:10
Unde sunt ofertele?

mikeyy
13th May 2009, 20:30
Tot respectul pentru toate aceste jucatoare!!!!!!
E cea mai buna veste pe care o puteam primi din handbal!!!
Ma surprinde ca apare si numele lui Sunny...stiu ca vroia sa plece in Koreea....dar ma bucur ca s-a razgandit. Sper sa revina la forma de dinaintea operatiei si din noul sezon sa ne incanta cu super golurile de pe extrema cu care ne-a obisnuit ;)

Daca intr-adevar Galca, Amariei, Barbosa, Sunny si Horvath raman...este extraordinar. Daca vor rezolva si transferurile pe care si le doreste Muller din Germania si Austria plus numele din hanbalul romanesc vehiculate in presa locala (Ada Moldovan si Andreea Cruceanu)...Rulmentul va supravietui!

Inca o data tot respectul meu pt jucatoare si pt Muller...sezonul acesta au demonstrat ca joaca din pasiune si ca sunt gata sa dea totul pe teren..chiar daca au existat mari probleme financiare.

cristy1110
13th May 2009, 20:39
Unde sunt ofertele?

fara suparare tu vrei sa ne deseneze in presa ca au oferte?
poi daca clubul nu respecta contractul iar sportivul nu accepta micsorare de salariu depune memoriu si trebuie sa devina liber de contract.
cruceanu este de la rapid si este in sfera echipei natinale,la fel si ada moldovan de la braila.
dar eu stiu ca se merge unde este bine nu unde sunt probleme,iar brasovul este cu probleme.
in opinia ta trebuie sa spuna amariei sau celelate ca au oferte?
si in presa...

mikeyy
13th May 2009, 20:43
Dar ce mai conteaza ce oferte au cand ele au acceptat noile salarii si isi doresc sa ramana la Brasov.

cristy1110
13th May 2009, 20:58
am citit ce a spus si florescu si galca dar este drum lung de la a spune si a face.
citeste ce am postat mai sus.
cat trebuie sai dea lui barbosa daca a avut 180 de mii salariu?

100 de mii?
galca avea la valcea 100 de mii si a plecat la brasov...cat oare este salariul ei la brasov?
amariei a venit din danemarca sa joace la brasov...ca sa pleci din cel mai puternic campionat din lume in altul trebuie sa ai salariu pe masura.
eu iti garantez ca nu au acceptat niciuna ofertele noi si au dat decat declaratii de presa pentru a vedea cum stau lucrurile si cu echipa lor si cu altele.

mikeyy
13th May 2009, 21:07
Carmen intre Slagelse si Brasov..a poposit 1 sezon la Cluj.
E parerea ta si ti-o respect ;) Vom vedea ce se va intampla in urmatoarea perioada.
Crede-ma ca stiu cum e cu declaratiile astea in presa si sunt pregatit pt orice...dar in continuare am incredere in jucatoare si in antrenor!

dedyrbv
13th May 2009, 21:14
doar nu crezi k galca,amariei,barbosa,woo sen hee sau alte valori raman pe salarii sub 70-80 de mii de euro.
sa nu mai crezi ce spun ele,trebuie sa te gandesti la valoarea lor si la ce salarii au avut si ce le ofera acum brasovul.


galca dupa cum a spus, vrea nu vrea, tot la brasov ramane[faza e ca a zis ca VREA :x] :P
fiind platita in devns... eu cred ca sunt jucatoare care ar pleca doar daca se va desfiinta clubul, adica sigur sunt :). In fine...vom trai si vom vedea! ;)

cristy1110
13th May 2009, 21:19
Carmen intre Slagelse si Brasov..a poposit 1 sezon la Cluj.
E parerea ta si ti-o respect ;) Vom vedea ce se va intampla in urmatoarea perioada.
Crede-ma ca stiu cum e cu declaratiile astea in presa si sunt pregatit pt orice...dar in continuare am incredere in jucatoare si in antrenor!

asa e cu sezonul de la cluj.
referitor la antrenor cu neamtul nu te joci.
crezi ca mai sta muller daca nu are echipa?
sa nu crezi vreodata ca vorbele tin de foame...
intradevar tin cand nu ai incotro dar in acum nu este cazul.
ai sa vezi ca daca nu le da salarii pe masura vor pleca.

cristy1110
13th May 2009, 21:22
galca dupa cum a spus, vrea nu vrea, tot la brasov ramane[faza e ca a zis ca VREA :x] :P
fiind platita in devns... eu cred ca sunt jucatoare care ar pleca doar daca se va desfiinta clubul, adica sigur sunt :). In fine...vom trai si vom vedea! ;)

in primul rand vreau sati spun ca nu team mai vazut de mult pe forum.
daca ea a declarat ca a fost platita inainte(nu am vazut si nu prea cred...dar totusi) nu sunt probleme din partea ei,dar nu cred ca sunt toate in aceeasi situatie.

mikeyy
13th May 2009, 21:25
Chiar nu imi fac probleme pt antrenor :)....Muller e un antrenor extraordinar si o persoana pe masura si sunt convins nu va lasa echipa la greu. Daca va fi sa plece..va pleca doar dupa ce va realiza ce isi doreste aici la Brasov ;)

cristy1110
13th May 2009, 21:45
sa stii ca ,campionatul german de unde provine muller nu este foarte puternic.
romancele leau ciocanit mereu pe nemtoaice in ultimii 10 ani.
desigur cu niste exceptii.
cu banii nu te joci niciodata.
daca pleaca din jucatoare muller nu mai sta,ca o sai scada si lui salariul.

dedyrbv
13th May 2009, 21:50
Pe Muller il intereseaza in primul rand handbalul, apoi banii, afirmand in nenumarate randuri ca el va fi ultimul care va parasi "barca".
Nu e genul de antrenor din fotbal, <<nu-mi da cat vreau plec>>, sau chiar si din handbal sunt cativa asa. :)

mikeyy
13th May 2009, 21:54
Pe Muller il intereseaza in primul rand handbalul, apoi banii, afirmand in nenumarate randuri ca el va fi ultimul care va parasi "barca".
Nu e genul de antrenor din fotbal, <<nu-mi da cat vreau plec>>, sau chiar si din handbal sunt cativa asa. :)

Exact!:ok:
De multe ori a zis ca prefera ca fetele sa fie platite prima data si apoi el!
Muller iubeste handbalul si pune suflet in ceea ce face...si din cate vad a reusit sa le faca si pe fete sa simta la fel. :)

Sorin Blaj
13th May 2009, 21:58
Cristy.

Pana una alta, trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt in momentul de fata, nu cum crezi tu ca se poate inampla in viitor.
Timpul ne va lamuri.

Problema se pune altfel. Daca fetele nu au oferte mai generoase decat la Brasov, nu prea au unde pleca. Asta era ideea. La ce probleme au avut in ultimele luni, daca nu si-ar fi luat salariile erau deja istorie. Faptul ca se reduc salariile? OK. Daca nu mai iei 100.000 si iei 60.000, nu inseamna ca in alta parte se arunca cu bani. 60.000 salariul anual sunt bani multi in handbal. Stiu sigur ca Hutupan lua la un moment dat, 10.000 pe luna. Asa ca ma indoiesc ca Barbosa ia 180.000 pe an. Mai taie. Sau poate stii tu mai bine cati bani iau jucatoarele de la Brasov?

Ce stiu sigur. Galca a luat 120.000 la instalare. Asa ca nu are niciun motiv sa-si doreasca sa plece.

Da-ti tu cu parerea despre echipa pe care o cunosti (Oltchim) si lasa-i pe altii sa-si faca griji pentru Brasov.

cristy1110
13th May 2009, 22:12
acum 1-2 zile am citit despre salariul lui barbosa
cred k in prosport
la valcea toate vedetele au avut la fel inclusiv galca cate 9000 de euro pe luna
daca lua la valcea atat pentru cati bani a venit la rulmentul?
intradevar 50-60000 sunt bani enorm de multi in handbal chiar si in tari dezvoltate.
dar la valcea si rulmentul au fost si sunt salarii de peste 100000 de euro.
la valcea maxim au fost 9000 de euro pe luna.la 5-6 jucatoare.
nu stiu de ce crezi ca despre rulmentul nu stiu nimic.
eu iti zic ca sunt documentat si despre brasov si despre baia mare si despre otelul si despre tomis si despre ce echipa vrei tu din liga 1 de handbal feminin.

cristy1110
13th May 2009, 22:17
Pe Muller il intereseaza in primul rand handbalul, apoi banii, afirmand in nenumarate randuri ca el va fi ultimul care va parasi "barca".
Nu e genul de antrenor din fotbal, <<nu-mi da cat vreau plec>>, sau chiar si din handbal sunt cativa asa. :)

foarte posibil sa ai dreptate.nu te contrazic.
dar muller sia facut un nume in handbalul mondial si eu cred ca vrea sa shil respecte in continuare prin performante.
cand nu mai sunt bani nu mai sunt nici performante.
daca pleaca 5-6 jucatoare de baza mai raman intradevar si altele de valoare dar nu la acelasi nivel si nu stiu daca muller va mai continua.

mikeyy
13th May 2009, 22:21
@Cristy: si daca se intampla cum zici tu...tot nu vom ramane fara antrenor. Chiar acum 2 zile a fost o emisiune la un post local cu Mariana Tarca care isi va deschide o scoala particulara de handbal impreuna cu Dumitru Berbece si in colaborare cu Consiliul Local...si cand a fost intrebata de Rulmentul a zis ca atunci cand echipa si orasul vor avea nevoie de serviciile ei, ea va reveni ca antrenoare a Rulmentului.
Deci suntem asigurati pe postul de antrenor ;)

cristy1110
14th May 2009, 21:09
de scoala am citit.
dar nu am stiut de asociere,in presa centrala nu sa dat.
sotul marianei a mai fost presedinte la rulmentul.
chiar te bazezi ca ea va prelua echipa?

mikeyy
16th May 2009, 13:50
Am fost azi la meciul cu Buzaul.
La final s-au acordat medaliile de argint pt Brasov, iar Alexandrina Barbosa a fost declarata cea mai tehnica jucatoare din campionatul nostru si a primit un trofeu. :ok: :yes:

Ironia sortii e ca acum vreo cateva zile Voina zicea ca Barbosa nu are nimic special :ras-plans:

mikeyy
16th May 2009, 15:25
Echipa:
http://rulmentul-urban.com/images/Stiri/echipa.jpg

Trofeul Alexandrinei:

http://rulmentul-urban.com/images/Stiri/ceamaitehnicajucatoare.jpg

dedyrbv
16th May 2009, 21:29
Vicecampioane :) Nu-i rau.
Frumos meciul de astazi, s-a vazut clar diferenta, amuzant si nu prea time-out-ul din min 4.
Felicitari Barbosa, merita din plin acest premiu!/hello
Succes pe viitor!

Sorin Blaj
16th May 2009, 21:53
FELICITARI!!! Atat s-a putut anul asta. Daca isi rezolva problemele financiare, la anul se bat iar la titlu. :ok:

mikeyy
31st May 2009, 17:21
Vicecampioana României la handbal feminin, Rulmentul Brașov, va participa la cea de-a 17-a ediție a Cupei Ladies Sparkassen, care va avea loc la Saarbrucken (Germania), în perioada 21-23 august.Alături de formația brașoveană, la turneul amical din luna august vor mai participa echipele Handball Metz (campioana Franței), Bayer Leverkusen (vicecampioana Germaniei), Buducnost T-Mobile (Muntenegru), Bloomberg ProVital-Lippe și Thuringer HC (ambele din Bundesliga germană).

Ediția trecută a competiției a fost câștigată de 1. FC Nurnberg, fosta echipă a antrenorului de la Rulmentul, Herbert Muller, dar în 2009 team-ul german nu va mai participa, fiind declarat falimentul clubului, potrivit organizatorilor Ladies Sparkassen Cup.

Sursa: Prosport

SweetBoy
2nd June 2009, 15:24
Dupa ce a fost declarata si cea mai buna jucatoare a campionatului spaniol iata ca este si a Romaniei.
Cred ca Ionela Galca ,Elisei si Maier :X sunt mult peste ea insa.:D
Chiar si Ada Moldovan

mikeyy
2nd June 2009, 21:13
La Alexandrina Barbosa te referi?
Handbalistele enumerate de tine sunt intr-adevar jucatoare foarte bune pe postul lor...insa Alex e jucatoare de 6 posturi....nu poate fi comparata!

SweetBoy
2nd June 2009, 22:06
De asta merita trofeul.
Dar ai vazut ce s-a intamplat cu Itxaco in ambele manse...a tras echipa in jos si la fel si in Ungaria...uneori cam exagereaza si arunca prea de peste tot...nu stiu ce sa zic...:(

mikeyy
2nd June 2009, 22:13
Intr-adevar cateodata e mai repezita, dar cu timpul se va mai tempera.
La cat de rapid se misca pe teren...se mai intampla sa dea si pe langa :)

cristy1110
3rd June 2009, 14:02
am vazut in presa de azi ca mai multe jucatoare de la rulmentul shi-au depus memorii,de fapt toate vedetele aproape.
parca amariei,gogarla,munteanu,kerekes,gasca ,barcan si mai sunt vreo 3-4 nu shi-au depus

SweetBoy
5th June 2009, 16:11
lidia horvat ma enerveaza fiindca la nationala Croatie joaca extraordinar...iar la rulmentul e praf.:|

mikeyy
5th June 2009, 16:15
Nu e praf...are mari probleme la umar de cateva luni de zile.
Oricum nu poti compara prestatia de la nationala cu cea de la echipa de club.

cristy1110
5th June 2009, 21:16
brasovul se destrama.
am vazut ca majoritatea fetelor shi-au depus memorii.
pacat de echipa care era acolo.

SweetBoy
9th June 2009, 15:27
Macar de ar veni la Oltchim cele mai bune jucatoare sau de ar pleca la echipe bune sau chiar foarte bune din strainatate.:(

dedyrbv
9th June 2009, 19:58
Macar de ar veni la Oltchim cele mai bune jucatoare sau de ar pleca la echipe bune sau chiar foarte bune din strainatate.:(

Pai si daca merg la Oltchim, cat crezi ca stau acolo? Intr-un campionat in care campioana se stie dinainte de a incepe, cui i-ar conveni sa joace? una e cand joci meciuri cu echipa ca lumea, sa ai ce demonstra, alta e cand joci cu echipe mediocre si esti zeu pe teren, iar cand dai de greu clachezi.

SweetBoy
10th June 2009, 06:39
pai cred ca jucatoarele nu au aceeasi parere ca si tine.:D

dedyrbv
10th June 2009, 10:36
pai cred ca jucatoarele nu au aceeasi parere ca si tine.:D

bine ca stii tu ce gandesc ele :D:D:groggy:

mikeyy
10th June 2009, 12:07
Cu siguranta suporterii Oltchimului se vor bucura daca Rulmentul cade...doar ca ei nu se gandesc ca in acest caz hanbalul romanesc feminin se va stinge in cativa ani.
Fara competitie nivelul va scadea mult...si chiar daca Oltchim va avea toata nationala in componenta..fara sa ai meciuri tari in propiul campionat, fara sa fi tot timpul conectat..sa nu faci vreun pas gresit...nu poti progresa.

Eu chiar m-as bucura sa avem in campionat vreo 5 echipe precum Oltchim si Rulmentul..sa fie lupta mare pt campionat. E plictisitor cand exista doar 1-2 echipe de top....usor usor devine mai interesanta lupta pt locurile 3-4-5..ca acolo echipele sunt mai echiibrate.

Sper sa se intample o minune si Rulmentul sa ramana in picioare...pt ca in afara de Florescu...avem o echipa frumoasa, bine inchegata si un antrenor pasionat care cunoaste handbal si caruia ii place competitia! :ok:

SweetBoy
10th June 2009, 12:49
Si sa mai se mire cineva de ce a castigat viborg liga... :|

Nilatac
10th June 2009, 17:00
ar fi bine sa avem si noi echipe ca lumea,ca sa aibe oltchim adversare in liga nationala...

Nilatac
10th June 2009, 17:01
sincer nu as vrea sa se destrame rulmentul..

SweetBoy
10th June 2009, 19:32
Nu mai fa dublu post Volvi!:D
Eu as vrea sa se destrame...:D

dedyrbv
10th June 2009, 20:06
Nu mai fa dublu post Volvi!:D
Eu as vrea sa se destrame...:D

ce multe pretentii avem... :)):happy

SweetBoy
11th June 2009, 15:08
Pai sunt un fan infocat al Oltchimului!:) la ce te asteptai?:D

Nilatac
11th June 2009, 15:25
si eu ,....:D:D:D cand am dat dublu post?
si unde?

mikeyy
11th June 2009, 15:53
Exista topic special si pt fanii infocati ai Oltchimului :D..puteti merge acolo :P

SweetBoy
11th June 2009, 15:56
Pai la Oltchim nu se prea posteaza :| :P

dedyrbv
11th June 2009, 20:55
Pai la Oltchim nu se prea posteaza :| :P

Si ce ne zici noua? :groggy:

SweetBoy
12th June 2009, 13:19
Am citit in topicul Oltchimului ca Amariei,Galca si Vintila vor deveni libere de contract daca nu vor fi platite...trist nu?:)

mikeyy
12th June 2009, 13:43
Au fost aduse 5 jucatoare noi,tinere, de 19 ani: extreme, pivot, portar si un inter.

SweetBoy
12th June 2009, 15:25
Pai au valoare?:-?

mikeyy
12th June 2009, 15:33
Vom vedea daca au valoare..oricum va trebui sa treaca ceva timp pana sa prinda putina experienta si incredere...si cu un antrenor bun vor putea sa creasca din punct de vedere tehnic.
Ma bucur ca Rulmentul incepe sa aduca jucatoare tinere...pt ca ele sunt viitorul.

dedyrbv
12th June 2009, 18:00
Sunt la asentimentul lui mikeyy.
off: sweetboy, dupa posturi, pari un pusti care nu prea stie ce vrea , obsedat de Oltchim :groggy::groggy:

cristy1110
12th June 2009, 18:32
eu merg pe premiza ca jucatoarele care vor pleca de la rulmentul vor merge afara,spre binele handbalului romanesc,aici ma refer la echipa nationala.
cate dintre ele vor merge la valcea si cate vor avea loc pe foaia de joc in caz de sar transfera?

mikeyy
12th June 2009, 18:45
Ieri se scria ca au achizitionat 5 jucatoare tinere...azi a aparut in presa faptul ca au luat doar 2 jucatoare tinere: un portar si un pivot.
Cred ca doar dupa 22 iunie vom cunoaste exact situatia lotului Brasovului...acum nici nu mai stii ce sa crezi.

Galca va pleca cu siguranta. E cu banii la zi, insa are acea clauza in contract conforma careia trebuie sa-si primeasca in avans salariul pe sezonul viitor...si nu cred ca se va rezolva asta, din pacate.

Un alt lucru de luat in seama e ca Muller nu va pleca. Il apreciez mult ca nu lasa echipa la greu si ramane!

SweetBoy
12th June 2009, 20:21
Sunt la asentimentul lui mikeyy.
off: sweetboy, dupa posturi, pari un pusti care nu prea stie ce vrea , obsedat de Oltchim :groggy::groggy:

Te inseli.Stiu mai mult handbal ca tine fetito!:yeah:

dedyrbv
12th June 2009, 21:15
Te inseli.Stiu mai mult handbal ca tine fetito!:yeah:

Felicitari!!! /hello/hello/hello/hello

SweetBoy
13th June 2009, 10:17
Gata fara off!

mikeyy
17th June 2009, 23:23
Rulmentul negociaza cu Oltchimul pentru a le lua de la Valcea pe:
- Adriana Tacalie
- Clara Vadineanu
- Gabi Szucs

Ce bine ar fi sa reuseasca....mai ales pt Vadineanu si Tacalie!

SweetBoy
18th June 2009, 12:02
Gabi Szucs la Rulmentul?:)) suna ciudat...dar cred ca e mai bn pt ea fiindk va juca mai mult acolo.:D

Nilatac
18th June 2009, 12:17
Clara Vadineanu sunt sigur ca nu va pleca de la Olttchim,iar Adriana Tacalie nici ea ,am citit un topic al Oltchimului ca Adriana Tacalie va fii imprumutata de Tadici la Zalau.....

mikeyy
18th June 2009, 12:21
Vom vedea...aseara a fost la o televiziune locala de aici din Bv stirea asta si un interviu cu presedintele clubului. Se poate intampla orice...deocamdata sunt in negocieri cu cele 3 jucatoare si cu cei de la conducerea clubului Oltchim.

Nilatac
18th June 2009, 12:24
nohh se poate....

SweetBoy
19th June 2009, 10:36
sa vedem...:D

cristy1110
19th June 2009, 17:26
nu cred ca Vadineanu si Szucs vor pleca de la Valcea,asta insemnand manageriat sportiv care lasa de dorit,iar criteriile de selectie se fac altfel decat cele sportive.
nici cu Tacalie nu sunt de acord sa plece,sa plece Gatzel sau Shimkute.

SweetBoy
20th June 2009, 12:17
NU in nici un caz.
Gatzel si Shymkute isi fac foarte bine treaba mereu.:P

mikeyy
20th June 2009, 12:55
M-as bucura sa vina Tacalie si Vadineanu la Brasov...dar in acelasi timp si Oltchimul ar demonstra ca habar nu are cum sa-si organizeze echipa....sa lasi jucatoarele tinere sa plece si tu sa ramani cu veteranele..e o decie cam aiurea.
Pe plan european, majoritatea echipelor sunt in proces de intinerire a loturilor..numai Oltchimul le da.

Dar eu ma bucur...imi doresc o echipe tanara la Brasov. Tacalie e una dintre cele mai bune jucatoare tinere...asa ca le astept.
Sper ca negocierile sa aiba un rezultat pozitiv pt Brasov. :)

cristy1110
20th June 2009, 13:42
M-as bucura sa vina Tacalie si Vadineanu la Brasov...dar in acelasi timp si Oltchimul ar demonstra ca habar nu are cum sa-si organizeze echipa....sa lasi jucatoarele tinere sa plece si tu sa ramani cu veteranele..e o decie cam aiurea.
Pe plan european, majoritatea echipelor sunt in proces de intinerire a loturilor..numai Oltchimul le da.

Dar eu ma bucur...imi doresc o echipe tanara la Brasov. Tacalie e una dintre cele mai bune jucatoare tinere...asa ca le astept.
Sper ca negocierile sa aiba un rezultat pozitiv pt Brasov. :)

sunt total der acord cu tine.
eu am vazut toate meciurile oltchimului si ale nationalei di ultimii 5- 6 ani si la parerea asta am ajuns ca fara tinere nu faci nimic.

Nilatac
20th June 2009, 16:13
si eu sunt de acord cu tn dar nu cred ca va pleka clara si tacalie pentru ca ele auu vitoruul asigurat,dupa ce vor pleka senioarele ele vor fii in echipa de baza...

mikeyy
20th June 2009, 16:23
si eu sunt de acord cu tn dar nu cred ca va pleka clara si tacalie pentru ca ele auu vitoruul asigurat,dupa ce vor pleka senioarele ele vor fii in echipa de baza...

Si cand vor pleca senioarele? in 2-3 ani?...sa nu fie prea tarziu
Clara si Adriana au nevoie sa joace...se vor plafona pe banca de rezerva in stilul in care merg lucrurile la Oltchim. Stai sa revina Bese..ca nici Neagu nu va mai prinde prea multe minute pe teren. Deocamdata veteranele fac legea la Oltchim, in niciun caz antrenorul.

Eu m-as bucura daca Clara si Adriana ar pleca..chiar daca sa nu vina la Brasov...unde vor ele (Zalau, Baia Mare, Braila, oriunde), doar sa fie apreciate si bagate in meciuri..au nevoie de experienta, de prezenta pe teren....sunt viitorul Nationalei!

Poate Neagu nu ajungea ceea ce e acum, daca Tarca nu avea incredere in ea si nu o baga in toate meciurile.

SweetBoy
20th June 2009, 20:48
Imi pare rau de Patricia Vizitiu...ea e subestimata intotdeauna...si toata lumea zice ca Cristina e mai buna...:(

mikeyy
21st June 2009, 01:33
Nu e vorba ca e subestimata....e o jucatoare cu potential. Dar accidentarea de la umar de acum 2 ani si apoi operatia de la genunchi de anul trecut au tinut-o pe loc. Dar e de acelasi nivel cu Neagu.

Si daca imi permiteti o parere persoanala...Neagu mi se pare mai serioasa in pregatire decat Patricia.

SweetBoy
22nd June 2009, 10:30
Mie Patricia mi se pare intotdeauna foarte concentrata...nici nu zambeste uneori...

Nilatac
22nd June 2009, 14:07
da...

dedyrbv
22nd June 2009, 19:01
Pana la urma...fie ca zambesti, fie ca esti concentrat non-stop, conteaza sa iti faci treaba cum trebuie. :)
Parere personala ;).

cristy1110
22nd June 2009, 19:24
sal lume.
Patricia va avea sanse sa joace la Oltchim fiindca acolo doar Steluta Luca este inter drept.

SweetBoy
25th June 2009, 09:34
Da...sper sa joace cat mai mult si bine.:)

Nilatac
25th June 2009, 10:15
da....

dedyrbv
1st July 2009, 15:49
"Handbalistele Ljdia Horvath și Gabriela Juhasz au devenit libere de contract după ce Rulmentul Urban Brașov nu le-a achitat restanțele financiare până la data de 30 iunie", a declarat, miercuri, pentru NewsIn, președintele Comisiei de Soluționare a memoriilor din FRH, Mihai Marinescu.
Rulmentul Urban Brașov se confruntă de mai mult timp cu probleme financiare, iar începând din luna februarie jucătoarele au început să depună memorii la FRH din cauza faptului că nu și-au primit sariile.
Primele două handbaliste care au depus memorii au fost Cristina Neagu și Patricia Vizitiu, ambele devenind libere de contract și fiind trasferate imediat de Oltchim Râmnicu Vâlcea.
Pe 22 iunie, Rulmentul a avut termen să le plătească pe Ionela Gâlcă, Carmen Amariei și Simona Vintilă, dar restantele nu au fost achitate și acestea au devenit la rândul lor libere de contract.
Sursa: NewsIn

Revine in discutie ne-omul numit T. Florescu. De ce se ascunde dupa deget, da declaratii fase, etc? Sa spuna verde-n fata "fratzilor asta este, ma duc la ai mei, va las in voia voastra" si poate, mai mult decat poate ca se va face ceva. De asa oameni sa nu ai parte nici in cele mai negre cosmaruri:(:(:(.
Stiu ca valcenii vor sari acum cu gura ca "nuhs ce si nush cum, el a adus handbalul in Brasov bla-bla-bla", dar ar avea un merit daca s-ar retrage la timp[s-ar fi retras mai bine zis], si daca ar ajuta cu ceva echipa asta, nu numai cu minciuni.
Cam asta este parerea mea!

Sorin Blaj
1st July 2009, 17:57
Echipa asta se dezintegreaza. Pacat.

Nilatac
1st July 2009, 18:45
daaa....de cand a plekat cristina neagu si patricia echipa o i-a incet la goana...

SweetBoy
3rd July 2009, 12:31
eu nu inteleg despre ce echipa vorbiti...mai au macar 10 jucatoare in lot?

cristy1110
3rd July 2009, 14:55
mai au si jucatoare imprumutate cum ar fi Codruta Zavragiu si inca o extrema stanga .

Nilatac
3rd July 2009, 17:01
da...am vazut pe sporrtlocal.ro

Nilatac
3rd July 2009, 17:03
O noua componenta a echipei Rulmentul Brasov va parasi formatia de sub Tampa. Woo Sun Hee a a plecat ieri dupa ce contractul i-a expirat, iar conducatorii rulmentisti nu i-au propus o noua intelegere. Venita la Brasov dupa Campionatul Mondial din 2006, unde a primit disctintia de "CEA MAI BUNA JUCATOARE a turneului", "Sanny" s-a despartit de ardelence. Ea mai are oferte de la Hypo Viena si Viborg, dar si din tara natala.Si sunt sigur ca va merge la Viborg....

SweetBoy
4th July 2009, 08:58
cred ca se va duce la Hypo ca mai are 4 coreence acolo.:P

Nilatac
4th July 2009, 13:25
noh eu zik ca la viborg:P:P:P

SweetBoy
6th July 2009, 09:47
sa vedem.:P

Nilatac
7th July 2009, 14:14
Vicecampioana Romaniei, Rulmentul Urban Brașov, și-a reluat pregătirile după o vară „fierbinte” și la propriu și la figurat.
Astfel, la reunire s-au prezentat din lotul de anul trecut Ionica Munteanu, Dana Vălean, Cristina Niculae, Aneta Barcan, Nicoleta Alexandrescu, Simona Gogârlă, Alina Șorodoc, Daniela Molfea (care a revenit după ce a fost împrumutată la altă grupare) și Cosmina Damian, plus 5 junioare de la Centrul de Excelență Vâlcea, Maria Neagoe, Bianca Gornistu, respectiv CS Chimia Rm. Vâlcea, Sorina Geapana, Elena Vlăsceanu și Elena Grigore.

mikeyy
7th July 2009, 14:21
Alaturi de cele anuntate a mai venit la Brasov Roxana Cherascu....si inca mai sunt sanse in ceea ce le priveste pe: Amariei, Horvath si Barbosa.
De asemenea am citit ca Vartic de la Baia Mare ar fi semnat cu Brasovul.

Nilatac
7th July 2009, 16:38
sa sperram sa nu plece....

cristy1110
7th July 2009, 19:01
am vazut si eu astazi ca Roxana Gheorghe a semnat cu brasovul,dar nu cred ca Amariei,Woo Seen Hee,Horvath sau Barbosa vor ramane,fiindca nu mai sunt bani,iar fetele astea au valaore totusi.

Nilatac
7th July 2009, 20:02
daa.... nu cred ca ele vor sta fara salar pana vor primii elle salarul vor merge la echipe de top precu hypo,viborg,gyor,oltchim:P

mikeyy
7th July 2009, 20:27
Pai in cazul lui Amariei si Horvath..memoriile au fost clarificate deja de 1 saptamana...cum de nu si-au gasit o echipa pana acum?...sa nu-mi spuneti ca nu au avut oferte..
Ele vor sa revina la Brasov..nu degeaba spune Muller asta...stie el ce zice ;)

cristy1110
8th July 2009, 00:00
nu cred sa nu aiba oferte...sunt valori recunoscute....poate k vor salarii mari si de asta nu si-au gasit.
astept sa vad ce urmeaza.

Nilatac
8th July 2009, 13:54
nush ce va urma...:))) dar cred ca vor merge la echipe de top

SweetBoy
9th July 2009, 10:30
la Oltchim sigur nu se vor duce fiindca au deja 21 de jucatoare si nu mai primesc pe nimeni.Lotul e full!:)

cristy1110
9th July 2009, 15:30
pentru Horvath ar fi loc ca pe postul de inter dreapta sunt decat Luca si Vizitiu,dar pentru Amariei ar fi dificil ca sunt vreo 7-8 interi stanga la Oltchim.

SweetBoy
9th July 2009, 22:18
Amariei nu vine sigur!:)

Nilatac
10th July 2009, 11:29
da... noh vokm vedea unde vor merge,...

SweetBoy
10th July 2009, 12:41
cred ca in Danemarca.:D

Nilatac
11th July 2009, 18:00
in danemarca,rusia si norvegia...

SweetBoy
12th July 2009, 15:37
in Rusia nu cred ca va merge.

Nilatac
12th July 2009, 19:15
dc ???? poate va avea oferte de la zveda,dinamo volograd sau lada togliatti poateee

SweetBoy
13th July 2009, 10:47
la lada sigur nu se va duce.
Cine stie handbal stie de ce.Nu ii place Rusia.:P

cristy1110
13th July 2009, 12:31
poi in rusia sunt academii de handbal,de unde ies valori pe banda rulanta si nu prea vad sa aduca din afara granitelor handbalisti sau handbaliste.
la Togliatti este o mare academie de handbal unde sunt cateva mii de copii .

SweetBoy
15th July 2009, 10:27
Si la Viborg e la fel.
Fiecare jucatoare se ocupa de cate o grupa de copii.:P

Dani_handbal
15th July 2009, 14:34
cine stia ca o jucatoare ca mariana tarca va fi demisa de la echipa ei........

Dani_handbal
15th July 2009, 14:53
vreu ca sezonul vitor sa joace si rulmentul in liga campionilor

Dani_handbal
16th July 2009, 09:04
Interul naționalei României, Carmen Amariei, a declarat, miercuri, pentru NewsIn, că a semnat un contract pe un an cu echipa daneză FCK Handbold, ea fiind liberă de contract după ce Rulmentul nu i-a plătit restanțele financiare. "Am semnat și mă…


Etapa 1 (05.09) Rulmentul Brasov - Cetate Deva Dunarea Braila - HCM Buzau Stiinta Bacau - HCM Roman Univ. Jolidon Cluj - Tomis Constanta HC Zalau - Univ. Resita Rapid…


Vicecampioana Romaniei, Rulmentul Urban Brașov, și-a reluat pregătirile după o vară „fierbinte” și la propriu și la figurat. Astfel, la reunire s-au prezentat din lotul de anul trecut Ionica Munteanu,…



O noua componenta a echipei Rulmentul Brasov va parasi formatia de sub Tampa. Woo Sun Hee a a plecat ieri dupa ce contractul i-a expirat, iar conducatorii rulmentisti nu i-au…


Gruparea brașoveană primise termen de la Comisia pentru soluționarea memoriilor din cadrul Federației Române de Handbal ca până la sfârșitul zilei de 30 iunie să le achite toate drepturile financiare…

echipa de handbal CS Rulmentul și Primăria Brașov a încetat
Parteneriatul dintre echipa de handbal CS Rulmentul și Primăria Brașov a încetat. Aflați în pragul falimentului, oficialii grupării nu catadicsesc să contacteze reprezentanții locali pentru a semna un nou acord.…


Handbalista Ionela Gâlcă-Stanca a semnat, miercuri seară, un contract pe două sezoane cu Oltchim Râmnicu Vâlcea, a anunțat clubul vâlcean."Ne bucurăm că a revenit la Oltchim după doar un…


Formația feminină de handbal Rulmentul Urban Brașov are termen până 30 iunie să achite restanțele financiare jucătoarelor Lidjia Horvath și Gabriela Juhasz, în caz contrar cele două vor deveni libere

Nilatac
16th July 2009, 11:07
Interul naționalei României, Carmen Amariei, a declarat, miercuri, pentru NewsIn, că a semnat un contract pe un an cu echipa daneză FCK Handbold, ea fiind liberă de contract după ce Rulmentul nu i-a plătit restanțele financiare.
"Am semnat și mă bucur că am revenit în campionatul danez. Au fost mai multe oferte, dar nu are rost să vorbesc despre ele acum când am semnat deja aici", a afirmat Amariei pentru NewsIn.

SweetBoy
17th July 2009, 09:45
Ma bucur tare mult pentru ea!:)

Nilatac
17th July 2009, 10:11
da...deci nu a aales rusia:))) cum am tot tinuto eu

Nilatac
18th July 2009, 09:23
Rulmentul Urban Brașov s-a reunit în acesată dimineață în vederea abordării noului sezon, cu 15 jucătoare: Ionica Munteanu, Dana Vălean - portari; Cristina Niculae, Aneta Barcan, Nicoleta Alexandrescu, Simona Gogârlă, Alina Șorodoc, Cosmina Damian, Daniela Molfea, Roxana Gheorghe Cherăscu și încă cinci junioare din Vâlcea, Maria Neagoe, Bianca Gornistu (primele două de la CNOE Vâlcea), Sorina Geapănă, Elena Vlăsceanu și Elena Grigore (de la Chimia Rm. Vâlcea). Marea noutate o reprezintă Roxana Cherăscu, care și-a reziliat de curând contractul cu Oltchim.

În ultima perioadă, echipa antrenorului Herbert Muller a pierdut nouă handbaliste, Ionela Gâlcă Stanca, Alexandrina Barbosa, Carmen Amariei, Lidjia Horvath, Simona Vintilă, Gabriella Juhasz, Woo Sun Hee și Ildiko Barbu.

Tehnicianul Herbert Muller susține că va rămâne alături de Rulmentul Brașov, indiferent de problemele existente: "Este o situație mai grea, dar trebuie să rămânem pe baricade și să ducem mai departe munca de aici. În momentul de față, nu știu care este fața echipei, nu știu pe cine ne vom baza, nu știm dacă vom reuși să le păstrăm totuși măcar pe Carmen Amariei și Lidjia Horvath, jucătoare care și-au exprimat dorința de a mai aștepta un semn de la noi, chiar dacă au fost declarate libere de contract. În aceeași situație este și Alexandrina Barbosa, care nu a semnat cu nicio altă echipă și care ar vrea să vină înapoi. Totul însă depinde de patronul Teodor Florescu, pentru că este vorba de aspectul financiar", a declarat Herbert Muller.