PDA

View Full Version : Divizia A - Intersezon 2007



Pages : [1] 2

MT
2nd June 2007, 21:26
Poate e cam devreme, dar primele vesti de la divizionarele A incep sa soseasca.

Despre U Mobitelco Cluj: va continua cu Misa Perisic ca si antrenor (contract semnat) iar dintre jucatori pana acum si-au prelungit intelegerile Mihai Silvasan, Paul Chetreanu si Flavius Lapuste. De asemenea s-a reintors dupa ani buni de "pribegie" prin judetul Sibiu ;) Mita Popa.

Referitor la plecari, singurele lucruri sigure sunt retragerile lui Bubu Roschnafsky si Marcel Tenter.

BAK
2nd June 2007, 21:34
cum sta silva cu accidentarea? sper ca se va face sanatos, mai ales la cat suflet a pus pentru echipa + ca eu il cunosc personal si este un baiat de nota 10

MT
2nd June 2007, 21:37
Sta mai bine, azi era vesel si mai ca s-ar fi bagat si el la stretball cu restul trupei.

BAK
2nd June 2007, 21:42
are sanse sa joace sezonul viitor?+ mitza popa e transferat innapoi la cluj?

dorum
3rd June 2007, 07:57
scuze de deranj.... dar daca totusi va intereseaza....

vasi
3rd June 2007, 11:27
@BAK
Din cate am inteles, Silva va juca 100% in sezonul viitor. Acesta e si motivul pentru care a ales sa se opereze, iar dupa interventia chirurgicala nu a fortat deloc revenirea pe teren
Si da, Mita Popa e 100% transferat la U-Mobitelco. A semnat pe 2 ani.

Black Mamba
3rd June 2007, 12:29
Nu cred ca e conducatorul de care aveam nevoie, dar mai e destul timp pana in octombrie.

vasi
6th June 2007, 12:47
Uite ca Sibiul se misca
Au un nou antrenor... Peter Schomers... neamt
mai multe despre el pe site-ul clubului, www.csusibiu.ro

Cosmin Salajan
7th June 2007, 11:31
acum sa vedem transferurile de la fiecare echipa

real23
7th June 2007, 16:50
Sper sa ia Otopeniul ceva jucatori sa se poata lupta la titlu.

vasi
12th June 2007, 18:39
pana se pune Otopeniul pe transferuri (apropo, am auzit un zvon despre Fometescu), U-Mobitelco a apasat serios pe acceleratie si a adus 2 pivoti
Unul e arhi-cunoscut in Romania: Zoran Krstanovic
Al doilea a ajucat sezonul trecut in Grecia: Sasa Vukas (31 de ani, croat)
Sa vedem ce urmeaza!

BAK
12th June 2007, 22:34
Kristanovic revine la Cluj? cred ca este o mutare super importanta si care o sa ajute mult

marinike
13th June 2007, 23:22
Obradovic semneaza pe inca un sezon cu Asesoftul si Krstanovic inapoi la U => cel mai tare duel din sezonul 2007-2008....

Vasi, Vukas a jucat si sezonul trecut in Grecia?
Din cate stiu eu ultima data a jucat la Alimos in sezonul 2005-2006....

Fometescu e posibil sa plece de la Dinamo (nu stiu daca la Otoepni, desi pare o varianta plauzibila)....La finalul sezonului trecut a aparut prin presa centrala o info cum ca Dinamo ar renunta la sectiile de baschet, volei si polo..Initial parea paradoxal, mai ales ca voleibalistii erau vicecampioni, insa la Dinamo sectiile care nu au sponsor nu au viitor in cadrul clubului....Si cum Gealan se pare ca se va retrage anul acesta, o plecare a lui Fometescu nu ar fi de mirare...

BAK
14th June 2007, 06:11
Obradovic semneaza pe inca un sezon cu Asesoftul si Krstanovic inapoi la U => cel mai tare duel din sezonul 2007-2008...

Mai e si carutasu...oricum, prefer o echipa echilibrata decat sa se aduca cate un american in fiecare luna....seals sper sa revina(greu de crezut).in rest, mai trebuie inca un pivot si vom sta bine....un prim 5 cu meda, seals,lapuste,zoki si vukas suna bine.....silva,dumi,mitza si inca 2-3 rezerve pot face fatza in campionat

valb
14th June 2007, 09:52
eu am impresia ca vor fi mutari foarte spectaculoase in aceasta vara. astept sa vad unde vor ajunge jucatorii de la dinamo

vasi
14th June 2007, 10:09
Obradovic semneaza pe inca un sezon cu Asesoftul si Krstanovic inapoi la U => cel mai tare duel din sezonul 2007-2008....

Vasi, Vukas a jucat si sezonul trecut in Grecia?
Din cate stiu eu ultima data a jucat la Alimos in sezonul 2005-2006....

corect... va fi cel mai tare duel
cat despre vukas, dupa ce a plecat din grecia, a jucat si in iran

vasi
14th June 2007, 10:47
Tot la capitolul noutati de la Cluj: Tudor Dumitrescu nu isi va prelungi contractul
In scurt timp vom afla unde pleaca

fodo
14th June 2007, 11:39
Comform interviului pe care l-a dat Corui pt siteul celor din mures, se pare ca Tudor va ajunge la bc mures sezonul viitor.

vasi
14th June 2007, 11:51
e una dintre variante
tudor spune ca mai re si alte oferte si ca va decide cam in 2 saptamani unde va juca in sezonul viitor

SilverZeus
14th June 2007, 17:47
....Cristescu e principalul vinovat ptr care Tudor pleaca.....si sunt lucruri si fapte concrete....e una din cele mai mari greseli manageriale....chiar daca e decizia jucatorului, el trebuia convins si trebuia sa se insiste ptr ca el sa ramana la echipa....achizitionarea americanilor de sezonul trecut incepe sa-si arate falimentul: americanilor li se lingeau si picioarele la Cluj si ei nu au oferit absolut nimic in schimb...acu incep sa ne plece jucatori tineri si emblematici...Cristescule :rosu:...probabil o sa-l inlocuiesti pe Tudor cu Uche, nu ?



LE:....acu nu ne mai inscriem nici in cupe....deci si cu banii suntem la pamant....Cristescu zice despre Levar: "Am incredere ca il putem readuce, dar trebuie sa asteptam pana la inceputul lunii iulie"....iarasi vorbe mari, care insa nu se vor adeveri niciodata...asa imi aduc aminte de inceputul sezonului trecut :"...suntem favoriti la titlu".....yeah right :no: :angry:

BAK
14th June 2007, 18:01
sa nu disperam....poate ca dumi se va decide sa ramana, inca nu a semnat...oricum, si eu cred ca este o greseala manageriala daca il pierdem

vasi
15th June 2007, 10:11
sansele ca tudor sa ramana sunt 0%. din pacate.
iar ceea ce zicea Silver in postul de mai sus s-ar putea sa fie o varianta. Uche. Sa vedem

dolby
15th June 2007, 11:15
fara suparare, dar prea va vaitati. ati facut deja 3 transferuri, bune, as zice eu(cu rezerva ca pe vukas nu-l stiu). si , obiectiv vorbind, nu ar fi chiar asa o mare tragedie sa-l inlocuiti pe tudor cu uche. daca ar fi sa aleg dintre cei doi , mi-ar fi destul de grteu, eu zic ca sunt apropiati ca valoare, per ansamblu.

Razvan P
15th June 2007, 11:36
@dolby - nu ai inteles chiar totul , nu e vorba strict de valoare , e vorba de ce reprezinta Tudor pentru Cluj , plus dorinta cu care joaca Tudor pentru Cluj.
E adevarat ca noi cu CSU ar trebui sa ne vaicarim ca deocamdata in afara de antrenor , aproape nimic , DAR deja suntem caliti si patiti , ne ajunge un antrenor pentru inceput , e bine sa facem pasi mici si siguri decat sa ne prabusim facand lego.

MikePort
15th June 2007, 11:51
Exact Razvan... mai rau decat sezonul trecut cam greu sa ajungem :)

vasi
15th June 2007, 12:01
sa speram ca nu va fi cazul
va doresc bafta si inspiratie la alegerea echipei (de fapt, asta ii e adresata antrenorului)!

Gabri3l
15th June 2007, 12:57
La multi ani, Levente Szijarto !

Cel mai bun aparator al baschetului din Romania, Levente Szijarto, implineste, astazi, 25 de ani. Acesta joaca de patru sezoane la CSU Asesoft si a castigat de patru ori eventul si FIBA Cup in 2005, progresand foarte mult de la venirea sa la Ploiesti. Extrema de 1,92 metri a debutat la echipa nationala a Romaniei inca de la varsta de 16 ani si a fost chemat la toate „Meciurile Stelelor” de pana acum, fiind un baschetbalist foarte iubit de fani si, mai ales, de fane.
Nascut la Oradea, Levente a castigat medalii de argint si bronz la turneele finale de juniori, fiind pregatit de catre Dragos Oprea, iar apoi a facut pasul catre prima divizie, debutand la Arad. Dupa trei sezoane petrecute la West Petrom (2000-2003), in care a castigat de doua ori titlul, Szijarto a venit la Ploiesti. In sezonul recent incheiat, „pit-bull”-ul lui Mladen Jojic a avut sansa sa-si demonstreze valoarea. I s-a dat sansa sa joace mai mult, iar rezultatele s-au vazut imediat. In sezonul regulat, Levente a avut 8 puncte pe meci, 3 recuperari si 2 pase decisive, in Cupa Romaniei a reusit 10 puncte pe meci, iar in play-off 9,3 puncte, 2,6 recuperari, 2,4 pase decisive si 2 interceptii. Chiar daca progresul este vizibil fata de sezonul precedent, efortul „sesarului” nu se reflecta neaparat in cifre. Risipa de efort pe care o face pe teren si marcajul agresiv la cel mai bun jucator al echipei adverse sunt calitati mult mai apreciate de Mladen Jojic, care nu a ezitat sa-si numeasca jucatorul „cel mai bun aparator din Romania”.
Dupa un sezon plin de realizari, un pictorial inedit in revista „Ce se intampla, doctore?” si dupa numeroase actiuni la care a participat cu echipa, Levente Szijarto si-a luat acum in serios „cariera” de student la doua universitati. Dupa cateva examene date la facultatea din Arad, Levi s-a intors la Ploiesti, pentru sesiunea de la UPG.
Fanii Asesoftului, colegii de echipa si conducerea clubului ii ureaza multa bafta, sanatate si numeroase satisfactii pe toate planurile! La multi ani!
http://www.ziarulprahova.ro/files/news/12/m_11990.jpg

vasi
15th June 2007, 13:07
la multi ani!

outsider
15th June 2007, 15:12
LA MULTI ANI LEVI, sa traiesti si sa fii sanatos!
In alta ordine de idei, povestea cu Tudor e cam la mijloc. Pe de o parte, Clujul e singura echipa care a tras cu dintii sa-si tina jucatorii din oras, iar asta s-a vazut in unele situatii, pentru ca acestia stiau ca vor juca tot aici, deci nici efortul lor nu a fost pe masura. Pentru Tudor, tot respectul, insa pe final de sezon nu a fost acel Tudor pe care il stiam cu totii. N-a mai reusit sa salveze echipa cam de cand au fost meciurile cu Sibiul de acum 1-2 ani. Dincolo de astea, povestea cu banii e si ea la mijloc. Am inteles ca nu i-a convenit suma oferita de Cluj, care l-a vrut mai departe, contractul fiind scazut chiar din cauza jocului mai slab. Daca e adevarat, Clujul l-a vrut, dar Tudor n-a vrut suma oferita, spunand ca mai bine joaca la alta echipa pe acei bani, decat la Cluj. Acum...cine are dreptate sau cum trebuia sa fie e alta poveste. Merita sa ramana la Cluj, e un simbol al orasului!

MT
15th June 2007, 18:34
Putem sa lasam banii la o parte, daca ne gandim bine ne dam seama ca exista si alte motive pentru care un jucator ar putea parasi un club, chiar in conditiile in care financiar ar fi OK, de exemplu neintelegandu-se cu antre...ups, era sa imi scape un porumbel. Ma rog, ma gandeam ca poate mancarea din orasul respectiv nu e foarte sanatoasa, e un motiv, nu ?!?

Lasand gluma la o parte, faptul ca nu s-a reusit un compromis in cazul lui Tudor e o pierdere foarte mare pentru U. Spectatorii vin la sala si pentru ca U reuseste an dupa an sa pastreze un nucleu de jucatori nascuti si/sau crescuti aici. E adevarat, Frankensteini construiti din bucati cumparate de aiurea la legatura impreuna cu niste fluiere fermecate pot castiga la un moment dat campionate la rand (4 parca ... :D). Dar o echipa in care vezi ca se da credit (si) celui care si-a petrecut viata de junior incercand sa demonstreze ca poate ajunge in echipa "orasului"va avea cu siguranta ceva din ceea ce-i lipseste monstrului carpit din bucati si cu viata insuflata artificial - sufletul.

Ca si concluzie, singura scuza care mai poate exista pentru aceasta mare eroare comisa (dupa parerea mea, personala si proprie ca sa folosesc si eu un pleonasm) este un titlu la sfarsitul sezonului. Un fel de "uitati-va ca am avut dreptate in vara cand cu contractele...". Sper ca se aude (sau vede).

Black Mamba
15th June 2007, 22:13
Cel mai bun aparator al baschetului din Romania:groggy:

SilverZeus
16th June 2007, 00:23
Lasand gluma la o parte, faptul ca nu s-a reusit un compromis in cazul lui Tudor e o pierdere foarte mare pentru U. Spectatorii vin la sala si pentru ca U reuseste an dupa an sa pastreze un nucleu de jucatori nascuti si/sau crescuti aici.

Ca si concluzie, singura scuza care mai poate exista pentru aceasta mare eroare comisa (dupa parerea mea, personala si proprie ca sa folosesc si eu un pleonasm) este un titlu la sfarsitul sezonului. Un fel de "uitati-va ca am avut dreptate in vara cand cu contractele...". Sper ca se aude (sau vede).

...ce a reusit Cristescu sa faca (sau sa nu faca....neconvingandu-l pe Dumitrescu) e un mare KKT....imi pare rau ptr expresie, dar asa este....faptul ca Tudor e localnic e un aspect....insa mie imi pare mult mai important faptul ca am pierdut un adevarat lider de echipa....dupa retragerea lui Bubu, care conducea echipa din teren, Tudor urma sa-i ia locul....chiar intr-o forma mai slaba, el cunostea jocul, stia sa se pozitioneze intotdeauna si isi coordona de fiecare data coechipierii....Tudor aducea multa maturitate jocului nostru (care uneori, cred ca-mi dati dreptate aici, o lua razna serios rau)....el cred ca urma sa fie capitanul echipei....ce lider a ramas acum ?....Lapuste?...recunosc, e jucatorul meu preferat, dar nu e un lider....Zoki?...un introvertit, care isi face foarte bine treaba la ambele panouri...nu e lider....Meda?.... Mitza Popa ?...Levar? (asta in cazul absolut utopic ca se va intoarce)....nu ii includ pe Silvasan & rest...ca is tineri....Uche (daca va veni???...no way)....SO, MR CRISTESCU....WTF HAVE YOU JUST DONE ????....si din surse foarte sigure, stiu ca Dumitrescu a vrut sa ramana (e drept a pus anumite conditii...ptr ca e o prostie crasa ce s-a intamplat in sezonul trecut (nu ca asta ar fi facut parte din conditii, asta sustin doar eu):.....multi bani aruncati aiurea pe fereastra ptr niste "jucatori" care in multe meciuri nu aveau idee in ce consta schema indicata de la margine sau de la playmaker)

...niciodata nu am fost de parerea: a crescut la cluj, trebuie sa joace la cluj....nu...insa cand renuntam la un jucator de nationala, care de n ori ne-a scos din situatii limita (va aduc aminte doar meciul castigat de el la Sibiu, in playofful de acu 2 sezoane), pur si simplu ma isterizez....in loc sa ma bucur ca Spurs au castigat titlul in NBA, ma dispera Cristescu cu deciziile si artificiile lui manageriale (:P )...insa, vorba lui Mt, daca asta ne va apropia mai mult de titlu....mai discutam

vasi
17th June 2007, 11:42
Silver... hai sa nu disperam
Spurs au luat titlul. Sa speram ca lista va continua cu o alta echipa care are aceleasi culori.
Intr-adevar, e pacat ca a plecat Tudor. E pacat ca vin (au venit, de fapt, anul trecut) o multime de jucatori, pe care ii recomanda doar tara in care s-au nascut, nicidecum valoarea baschetbalistica.
Dar sa speram in continuare ca planul e bine gandit. Si, cine stie, poate in vara viitoare ne vom bucura pentru doua titluri alb-negre. Desi am impresia ca numai unul e posibil...

dolby
18th June 2007, 11:45
I-auzi ce zice la gazeta:
''Dupa ce l-a pierdut pe Mita Popa, revenit acasa la Cluj, Gazul Metan a facut primul transfer tot din orasul de la poalele Feleacului. Gruparea medieseana a reusit sa-si asigure serviciile lui Tudor Dumitrescu , fostul jucator al lui U Mobitelco si CSU Sibiu.'' (Tribuna Sporturilor).

vasi
18th June 2007, 13:04
bine zice gazeta
multa bafta lui Tudor la Medias

vasi
18th June 2007, 14:22
si U-Mobitelco s-a miscat din nou
ultimul adus: Branko Cuic

MT
18th June 2007, 16:55
Scorer, se pare. E drept ca in campionate mai ciudate. Oricum, bine (ca) a venit.
Despre Tudor...toate cele bune, chiar daca la Medias, sa fie sanatos si sa joace cat mai bine astfel incat sa-si pastreze locul in nationala...si bineinteles sa revina cat mai repede acasa. :D

BAK
18th June 2007, 21:41
pe ce post joaca? si cati ani are? si care sunt campionatele alea ciudate? thanks.....

MT
18th June 2007, 22:01
Sper sa nu incalc ceva copyright.


Antrenorul Miodrag Perisic, care se mai afla in Cluj pentru urmatoarele trei zile, s-a declarat multumit de reusita. "Branko Cuic joaca normal pe pozitia a 2-a, dar poate ajuta mult si ca fundas. Este un jucator competitiv, lupta mult pentru rezultat si este profesionist cu adevarat. Ne poate ajuta mult si in aparare si, ce mi se pare cel mai important, este constant in ultimii ani la statistica. Sper sa ne ajute, alaturi de toti ceilalti jucatori, sa facem performanta in sezonul viitor", a declarat Misa, pentru site.
Branko Cuic are 29 de ani, 1.97 metri inaltime si 90 de kilograme. ...
...
Realizari si premii
U18 National Team - 95
MVP of National Championships for juniors - 96
1B League MVP - 02
Top scorer of Bosnian League - 05
Top scorer of Iranian Superleague - 06
Top scorer of Iranian Superleague - 07
Top scorer of Syrian Superleague - 07

Cosmin Salajan
22nd June 2007, 09:45
FIBA Europe a decis in sedinta de joi seara a Comitetului Executiv, la Munchen, ca din sezonul 2007-2008 sa organizeze doar EuroCup, asa cum se zvoneste de mai bine de doua luni. Federatia continentala a fost nevoita sa acorde insa si unele "stimulente" echipelor participante, dupa ce ULEB a anuntat la randul sau, in urma cu cateva zile, ca extinde formatul ULEB Cup, in 24 de tari si minimum 48 de echipe. Astfel, FIBA promite ca nu exista numar limita de inscriere al echipelor in EuroCup, iar din faza in care vor mai fi doar 16 echipe in lupta va suporta financiar toate cheltuielile acestora, inclusiv deplasarile si baremul de arbitraj. De asemenea, drepturile de televizare ale meciurilor vor apartine echipelor implicate.

"U" Mobitelco a anuntat ca, in cazul in care va exista doar EuroCup, nu va participa in acest sezon de cupe europene.

vasi
22nd June 2007, 10:47
asadar.... si ultima speranta a clujenilor de a vedea in acest sezon meciuri de cupe europene in sala "Horia Demian" a disparut
sa speram ca vom avea mai mare noroc la anul

Cosmin Salajan
22nd June 2007, 10:52
vasi o sa fie la handbal feminin ceva meciuri in cupele europene, dar nu se compara atmosfera de la baschet cu cea de la handbal
desi incep clujenii sa iubeasca si handbalul

outsider
22nd June 2007, 14:48
Din pacate, fetele au trebuit sa ajunga in semifinale si finala ca sa fie un pic de atmosfera asemanatoare baschetului...mare prostie ca au pierdut finala...au pierdut si fani...

MT
22nd June 2007, 15:12
FIBA Europe a decis in sedinta de joi seara a Comitetului Executiv, la Munchen, ca din sezonul 2007-2008 sa organizeze doar EuroCup, asa cum se zvoneste de mai bine de doua luni. ..

Mda. Povestea de curand cu "noi jucam in FIBA Euroleague" ramane inca una din zicerile rostite de Mesia din Ploiesti si repetate de discipolii lui fideli.

Ca mi-am adus aminte, tre' sa caut data exacta din luna mai parca, a circulat mesajul "toti jucatorii ploiesteni din lot si-au prelungit contractele cu unul sau doi ani". Rabdare, tutun si cand se vor anunta loturile vom vedea

alexalex
27th June 2007, 16:00
http://www.ulebcup.com/ulebcup/home/news/i/13880/448/item

ASESOFT joaca in ULEB.

chiar nu vreau sa fiu rautacios asa ca nu o sa comentez ce scrie mai sus...
desi am impresia ca cineva s-a facut iar de ....

cristane
27th June 2007, 16:11
Ma bucur enorm sa aud ca Ploiestiul va juca in ULEB Cup, si ca pentru prima oara in istorie vom avea o echipa in aceasta competitie. Chiar daca nu e Euroliga, e totusi a doua competitie a Europei, ca importanta, bani, audiente etc. E un pas urias inainte facut de baschetul romanesc. In sfirsit, iesim si noi in lume :D

dolby
27th June 2007, 16:22
da. e un lucru destul de mare. asa ca baieti, puneti mana pe lopeti, si apucati-va sa va faceti echipa, ca daca nu va faceti de minune.

ce sa zic? va doresc bafta............. asa, cu toata ''dusmania'' :D.

BAK
27th June 2007, 17:22
http://www.ulebcup.com/ulebcup/home/news/i/13880/448/item

ASESOFT joaca in ULEB.

chiar nu vreau sa fiu rautacios asa ca nu o sa comentez ce scrie mai sus...
desi am impresia ca cineva s-a facut iar de ....

iarasi pierdeti toate meciurile, mai bine stateati acasa:D

Gontel
27th June 2007, 17:25
Asesoftu' trebuie sa-si ia jucatori de valoare ca sa nu se faca de ras in ULEB Cup, altfel in afara de turism nu prea ar avea ce face. Daca anul trecut a pierdut toate meciurile, ce se va intampla anul asta? :D Le castiga pe toate. :happy

dolby
27th June 2007, 17:27
iarasi pierdeti toate meciurile, mai bine stateati acasa:D

lasa ca stati voi....(ca de noi nu mai zic).......... ofticos mai esti.............. ar trebui sa te mai abtii din cand in cand.

nu-mi plac cei de la ploiesti - de nici o culoare - dar oricum, e o premiera pt baschetul romanesc, si poate un pas inainte, asa ca nu trebuie balacariti pentru asta.

Gabri3l
27th June 2007, 18:33
Campioana Romaniei la baschet masculin, CSU Asesoft Ploiesti, doreste sa se intareasca serios inaintea unui nou sezon competitional.

Ploiestenii, care vizeaza o prezenta cat mai lunga in cupele europene, au inceput sa creioneze lista cu baschetbalistii susceptibili sa imbrace tricoul alb-albastru.

Primul venit, in probe, la gruparea patronata de Sebastian Ghita, este un colos american de culoare, de 128 de kilograme si cu o inaltime de 2.12 metri, pe nume Rashard Griffith (foto)!

Jucatorul originar din Chicago, Illinois, si-a facut mana la Universitatea din Wisconsin, intre 2003 si 2005, ulterior, fiind cooptat in lotul trupei din NBA, Milwaukee Bucks.

Pentru ca nu a reusit sa se impuna ca titular la Milwaukee, centrul american si-a incercat norocul in Europa, unde si-a cladit o cariera impresionanta, adunand nu mai putin de 7 sezoane de prezenta in competitia numarul unu de pe Batranul Continent, Euroleague!

El a evoluat in doua… “reprize”, la Tofas Bursa, din Turcia, intre anii 1995 si 1997 si 1998-2000! Se poate lauda si cu cucerirea unui titlu national, cu aceasta echipa!

In 1998, a imbracat tricoul prestigioasei Maccabi Tel Aviv, iar in perioada 2000-2002 s-a remarcat la legendara trupa italiana, Kinder Bologna!

In sezonul 2002-2003, a evoluat la gruparea spaniola Tau Ceramica, iar un an mai tarziu a jucat, tot pentru o stagiune, la Lotto Roma.

In fine, intre 2005 si 2006, a trecut pe la echipa spaniola de liga secunda Calpe Aguas, iar in 2006-2007 a revenit in campionatul Turciei, la Pinar Izmir.

Asadar, un “traseu” impresionant al americanului care, vreme de o saptamana, se va afla in probe la CSU Asesoft.

In zilele urmatoare, este asteptat la teste si un jucator de origine slovena.

Pentru ca Sala Sporturilor “Olimpia” este ocupata de Nationala masculina de volei, o parte dintre antrenamentele campionilor vor avea loc in sala Universitatii Petrol-Gaze Ploiesti. Se pare ca saptamana viitoare vor ajunge in urbea “aurului negru” alti baschetbali sti pentru a sustine probe la campioana Romaniei.

Si un macedonean, asteptat in probe

Kiril Pavlovski, un macedonean de 22 de ani ce s-a nascut la Skopje, si care are o inaltime de 2,10 metri, evoluand ca pivot, este asteptat, in probe la campioana CSU Asesoft.

Kiril este international macedonean si are la C.V. patru titluri si doua cupe castigate in Macedonia. El va veni in Romania, odata cu rezolvarea formalitatilor legate de viza.

cristane
27th June 2007, 18:37
E gresit articolul, Griffith asta a jucat la Wisconsin intre 1993 si 1995, iar in 1995 a fost draftat de Milwaukee in runda a doua (38 la general). Deci are probabil peste 35 de ani.

MT
27th June 2007, 23:02
:D
Care-i problema, alex (si inca odata alex)? FIBA Euroleague nu exista, si nu va exista veci pururi decat in capetele infierbantate ale unora.

Cate despre invitatia de a juca in ULEB Cup, sincere felicitari ploiestenilor! Fiecare victorie acolo - internationala, meritata- va spala in ochii romanilor amatori de baschet rusinea cate unui meci manarit in campionat in ultimii 4 ani de banica, ciulin si alti angajati ai lui Ghita. Ramane deci sa va tinem pumnii si sa ne bucuram de cele 15-20 de victorii de care are nevoie asesoft pentru a iesi "pe 0". :D

Anyway, ca roman nu pot sa urez decat un parcurs cat mai lung - si o gaura asijderea in pusculita lui Sebi - echipei ploiestene in aceasta competitie.

Gabri3l
28th June 2007, 00:04
CSU Asesoft Ploiesti, invitata in “galaxia” ULEB !

In premiera pentru tara noastra, campioana Romaniei in ultimele patru sezoane si castigatoarea FIBA Cup in 2005 a fost invitata sa participe in ULEB Cup ! CSU Asesoft Ploiesti o va inlocui in calendarul competitiei pe Estudiantes Madrid, fosta adversara a “alb-albastrilor” in sezonul trecut de FIBA EuroCup.
Practic, baschetul romanesc a fost rasplatit prin performantele Asesoftului printr-un “will-card” care trimite Ploiestiul in una dintre cele mai puternice competitii din lume, dupa NBA si Euroliga. Mai mult de atat, Carutasu & Co. vor intra direct in grupele ULEB Cup, acolo unde ar putea intalni “granzii” Europei:
* Adecco Asvel Lyon (de 15 ori campioana Frantei si semifinalista ULEB in 2006)
* Pau Orthez (9 titluri in Franta, fosta echipa a lui Ghita Muresan)
* SLUC Nancy (Franta, Cupa Korac in 2002)
* Akasvayu Girona (Spania, castigatoarea FIBA EuroCup in 2007)
* DKV Joventut (Spania, FIBA EuroCup in 2003)
* Gran Canaria (Spania)
* Alba Berlin (de 7 ori campioana a Germaniei)
* Azvomash Mariupol (de doua ori castigatoare a Superligii Ucrainei si finalista a FIBA EuroCup in 2007)
* BC Kyiv (Ucraina, FIBA Europe League Finalist 2005, fosta echipa a lui Sasa Ocokoljic)
* Akademik Lukoil (de 4 ori castigatoare a Cupei Bulgariei)
* Unics Kazan (Rusia, castigatoare a FIBA Europe League 2004, actuala echipa a lui Virgil Stanescu)
* Dinamo Moscova (Rusia, castigatoarea ULEB Cup in 2006)
* KHIMKY Moscova (Rusia, finalista a FIBA EuroCup in 2006)
* HAPOEL Jerusalem (Israel, castigatoare ULEB Cup in 2004)
* Benetton Treviso (de patru ori campioana a Italiei si finalista Euroligii in 2003)
De fapt, asta si-au dorit si managerii ULEB Cup: sa ridice nivelul competitiei aducand echipe cat mai puternice si extinzandu-se si in alte tari.
Sistemul ULEB este compact si permite formatiilor sa dispute nu mai putin de 10 meciuri in cadrul grupelor (se formeaza 9 grupe cu cate 6 echipe). ULEB acopera jumatate din costurile pentru fiecare deplasare, conditiile puse la dispozitie fiind de cel mai inalt nivel. Drepturile de televizare au fost cumparate deja de Eurosport, astfel ca iubitorii de baschet din Romania ar putea avea sansa sa vada si meciurile Asesoftului din deplasare.
Imediat dupa ce a primit vestea, presedintele Alexandru Iacobescu ne-a declarat: “Aceasta invitatie ne onoreaza si ne obliga in acelasi timp sa progresam. Trebuie sa facem fata unor echipe foarte puternice si pentru asta ne vom intari serios. Vom aduce jucatori de valoare si vom incerca pe cat se poate sa ne aliniem la standardele impuse, fiind acum singura echipa de baschet care reprezinta Romania in Europa.”

Gabri3l
28th June 2007, 00:26
iarasi pierdeti toate meciurile, mai bine stateati acasa:D

cel putin la Ploiesti nu o sa ne facem de ras...si nu cred ca Asesoft o sa piarda chiar toate meciurile, chiar daca joaca intr-o competitie mai puternica...
:D

MT
28th June 2007, 00:36
mare atentie...nu mai e banica/ciulin/fumeia :D de la federatie sa va scoata din ***** si cand nu meritati...de data asta e pe bune...bafta maxima si macar cateva victorii sa fie, am sa ma bucur sincer (pentru imaginea Romaniei, normal, jmekerii cu mana adanc in buzunarul statului vor ramane tot de rahat si de ar polei cu aur bulevardele din Ploiesti).

BAK
28th June 2007, 09:27
cel putin la Ploiesti nu o sa ne facem de ras...si nu cred ca Asesoft o sa piarda chiar toate meciurile, chiar daca joaca intr-o competitie mai puternica...
:D

pai competitia e mult mai puternica decat anul trecut, cand nu ati castigat nici un meci...ce te face sa crezi ca anul asta va fi mai bine? americanul ala de 35 de ani nu o sa castige meciuri de unul singur, chiar daca a jucat in NBA

ultras79
29th June 2007, 12:27
NUmai "U"

marlon
30th June 2007, 18:01
Asesoftul va juca in grupa C a ULEB

Asesoft, singura campioana din Grupa C!

Iata cateva date generale despre adversarii ploiestenilor din grupele ULEB Cup:

Akasvayu Girona

- Spanish Catalonian League Champion in 2006
- a castigat FIBA EuroCup anul trecut avand un parcurs fulminant (locul 1 in grupa D cu 6 victorii din 6, neinvinsa in grupa L, iar apoi castigatoare a finalei in fata lui Azvomash Mariupol cu scorul de 79 la 72)
- media de inaltime: 2,01 metri, media de varsta 27 de ani

KK Hemofarm Vrsac (ABA Adriatic)

- campioana a Serbiei in 2007
- semifinalista ULEB in 2005 si 2006, a castigat Adriatic League in 2005 (89-76 cu Partizan Belgrad), iar in 2006 si 2007 a ajuns pana in semifinalele acestei competitii
- media de inaltime: 1,98, media de varsta: 22 de ani

HANZEVAST CAPITALS GRONINGEN (Olanda)

- In ultimul sezon s-a clasat pe pozitia a treia
- a ajuns pana in finala Cupei anul trecut
- anul trecut a terminat pe locul al treilea in grupa F, in Fiba EuroCup (2 victorii - 4 infrangeri) - media de inaltime a echipei este de 1,83, iar cea de varsta de 25 de ani

Galatasaray Cafe Crown (Turcia)

- s-a clasat a 4-a in campionatul turc in 2007 (foto, Solak Fatih - nr 11, pivot, 2,13 metri)
- castigat de 12 ori titlul national (ultimul in 1990), de 2 ori cupa si o data Cupa Presedintelui fiind un club de traditie in baschetul din Turcia
- medie de inaltime: 1,96, medie de varsta: 23 de ani

Spirou Basket Charleroi (Belgia)

- in sezonul precedent a ajuns pana in semifinale
- a castigat de 6 ori campionatul in Belgia si de doua ori cupa
- a ajuns pana in sferturile de finala ala ULEB Cup in 2005
- media de inaltime este de 1,95 metri iar cea de varsta de 24 de ani

GROUP C
KK Hemofarm
Akasvayu Girona
Spirou Charleroi
Galatasaray Cafe Crown
Capitals
CSU Asesoft

http://www.csuasesoft.ro/upload/files/galatasaray.jpg

real23
30th June 2007, 22:10
Campioana, dar in ce campionat...

MT
30th June 2007, 23:22
...si cu ce mercurial scazut la arbitri...

valb
1st July 2007, 07:33
daca asesoft e singura campioana din grupa C, atunci de ce mai scrieti la vrsac ca a luat campionatul in 2007? no offense :d

Ady Micinic
1st July 2007, 09:07
Hemofarm a terminat pe primul loc sezonul regulat din campionatul Serbiei, cu 12 victorii si 2 infrangeri, dar a pierdut in semifinale (scor 0-2) in fata lui Steaua Rosie Belgrad. Campionatul Serbiei (prima editie in aceasta denumire) s-a jucat dupa ce s-a terminat Liga Adriatica (unde Hemofarm a terminat sezonul regulat pe locul 4, cu 18v-8i si a pierdut in semifinale, scor 0-2, cu Zeleznik FMP). Partizan Belgrad a cucerit atat campionatul Serbiei, cat si Liga Adriatica in sezonul recent incheiat.
Asesoft e intr-adevar singura campioana din Grupa C, dar intalneste cateva echipe din campionate redutabile, care au inscrisa echipa campioana in Euroliga.

Gabri3l
1st July 2007, 09:25
eurobasket.com incurajeaza si felicita Asesoftul

Siteul de specialitate www.eurobasket.com a tinut sa felicite Asesoftul dupa ce ULEB a anuntat ca echipa campioana a Romaniei a intrat in calendarul oficial al competitiei! Intr-un articol amplu publicat pe pagina dedicata baschetului romanesc, ploiestenii sunt laudati pentru performantele obtinute in ultimii ani si sunt incurajati pentru viitoare campanie europeana:

"The best Romanian team can already celebrate the win in the international arena. Recently it became clear that the team will start next season in ULEB Cup. Due to the fact that Estudiantes refused the offer, the Romanian team got the right.(...)
CSU Asesoft Ploiesti won the regular season in Romania with 26-0 record. The team did not have any difficulties in the Play-offs, however lost two games. In the semifinal series it was once upset by U Mobitelco. BCM Pitesti could upset the favorites in the Final also once. CSU Asesoft Ploiesti won the Play-offs with 4-1 in the Final to celebrate the double win. Moreover the team celebrated the win in the Cup. Eurobasket wishes Romanian team a good debut in ULEB Cup and congratulates the team."

http://www.csuasesoft.ro/upload/files/eurobasket.jpg
sursa: http://www.eurobasket.com/rom/rom.asp

dolby
1st July 2007, 11:15
Asesoftul va juca in grupa C a ULEB

Asesoft, singura campioana din Grupa C! .............daca nu cumva din galaxie. galaxia asesoft, bineinteles :D

asta e din ciclul: lauda-te gura, ca-ti arat pumnul

cred ca ai o problema................ incerci sa compensezi ceva? ;)

sau poate va plateste ghita in functie de numarul de ''campioane'' postate, hmm?

marloane, tu si gabi83-84 sau cat dumnezeu o fi, ma faceti sa-mi amintesc cu nostalgie vremurile unui alt spammer de frunce al lui ghita, giastuplei:evil: macar atunci era doar unul. dar voi sunteti ca balaurii din povesti. tai un cap si rasar doua..................

Hai Asesoftu' ! uniCA CAmpioana !

Gabri3l
1st July 2007, 11:28
se pare ca frustrarea pluteste in aer la distinsul nostru sibian dolby... asta e, mai aveti si voi de asteptat pana una alta ca sa ajungeti campioni
hai ca n-am chef sa intru in polemici inutile cu tine...frustrare placuta in continuare!...si stiu ca vei urmari Asesoftul la tv cand va juca in ULEB.
Bafta Sibiu!...in campionat.

dolby
1st July 2007, 11:44
bineinteles ca o sa urmaresc asesoftul in uleb. si o sa si tin cu ei. nu asta e problema. problema e ca putina modestie nu v-ar strica. sincer, am obosit sa va tot citesc posturile de preamarire si slavire. dar asta tine deja de bunul simt al fiecaruia, si voi n-ati fost niciodata campioni la asta. doar la baschet.
frustrare............he-he.............nu e cazul. nu cand e vorba de asesoft.......... cu ''mijloacele voastre specifice", cu banicii si ciulinii vostri. dar cred ca vorbesc la pereti. dupa cum te-am vazut, tu n-ai cum sa pricepi asta.
........... nu vrei sa intri in polemici.............. asta ai invatat-o de la fotbal, no offennse.............. in ziua de azi nu mai poti purta o discutie in contradictoriu,, cu argumente, rational, ca ti se da in cap cu sintagma '' a intra in polemica''. stai linistit, nu polemizeaza nimeni cu tine. mi-am exprimat doar o opinie, atata tot.

Hai Asesoftu' ! (in ULEB) :P

magy
1st July 2007, 11:57
ULEB Cup este o competitie de un nivel foarte ridicat, poate prea ridicat pentru nivelul echipelor din Romania ,chiar si pentru Asesoft.
Este o grupa echilibrata si in opinia mea va puteti bate chiar pentru locurile 3-4 in grupa care ar insemna iesirea din grupa daca nu gresesc.
Multa bafta si daca ati obtine macar 2-3 victorii ati face multa cinste baschetului romanesc.

Darius_Mihai
1st July 2007, 12:00
Multa bafta!!! :cool:

Gabri3l
1st July 2007, 12:07
multumim oricum :rolleyes:...

outsider
1st July 2007, 17:03
dolby, nu-ti mai raci gura de pomana; voi tine si eu cu ei in uleb, dar in campionat ma ingrijoreaza altceva: vor fi protejati si mai si nu-i asa? ca doar acum joaca in uleb, pericol mai mare de accidentari...si cum ar da sa joace in uleb si sa fie invinsi in campionat? vai, vai...

MT
1st July 2007, 20:57
Sunt curios daca si la meciurile din ULEB se va lasa intrarea libera ca si in campionat, sa se adune lumea la sala...si daca fix la un metru deasupra bancii de rezerve a Hemofarmului sau Galatei vor sta aceiasi...hmm...cum naiba sa le zic sa nu intru in gura Consiliului pentru Combaterea Discriminarii Rasiale...asa ..suporteri ai Asesoftului :D...cu megafonul la gura si toba in urechile jucatorilor adversi.

Despre campionat, poate vedem ceva schimbari fata de hoti..aaa.. victoriile obisnuite.. In primul rand ca_conducerea tre' sa dea acum si in cupe (baremuri, nimic necinstit), deci teoretic va da mai putin acasa. In al doilea rand orice nea fluierici si gogu' observatoru' (nu ala de la antene) romanesc vor bate acum obrazul si vor zice: "Da-o dreaq sefu, acum jucati in cupe alaturi de aia spalatii, sari si matale cu mai multi bishtari p'aici p'acasa sa rezolvam trebile, ca am vazut ca ai de unde, mancatziash portofelu' tau de galacticu' neamului".

Dar imaginea alba si frumos mirositoare cu cheltuiala se tine (am uitat de nevinovatii care impanzesc presa si forumurile cu texte de genul "Campionii incontestabili au eructat din nou, spre bucuria suporterilor din intreaga tara") asa ca sunt convins ca tot maruntisul asta e bugetat deja. :D

dolby
1st July 2007, 22:40
din pacate, o veste proasta pentru baschetul sibian, si nu numai..........

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47304

R.I.P. TOCI

MT
1st July 2007, 23:08
Incredibil...cat de repede a evoluat blestemata aceea de boala ...

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa aduca liniste si putere familiei lui...

ovi sibiu
2nd July 2007, 00:02
Dumnezeu sa-l odihneasca.

rhadoo_sb
2nd July 2007, 02:10
Sibiul plange! Sibiul este in doliu! O mare pierdere pentru baschetul sibian dar si pentru cel romanesc!

Dumnezeu sa te odihneasca, TOCI!
Nu te vom uita niciodata!

BAK
2nd July 2007, 06:10
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace....incredibil cum s-a dus.....

Cosmin Salajan
2nd July 2007, 08:51
Sa Aiba Tarana Usoara!

outsider
2nd July 2007, 13:25
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace! Are dreptate Mircea Vulc, contestat sau nu de suporteri: "Dumnezeu ii ia totdeauna mai repede pe cei buni!". :(

SilverZeus
2nd July 2007, 18:35
Dumnezeule !....pana mai ieri juca, iar acum nu mai este deloc ! ....Dumnezeu sa-l ierte si condoleante familiei !

fodo
3rd July 2007, 12:50
Rip Toci

Cosmin Salajan
4th July 2007, 10:19
esi planurile pentru sezonul 2007-2008 nu includeau o participare in cupele europene, conducerea echipei "U" Mobitelco a decis, pana la urma, participarea in EuroCup. Principalul finantator al echipei, Valetin Nica a declarat, pentru site: "Am avut o discutie cu presedintele federatiei, Carmen Tocala si in urma acesteia am decis ca echipa va participa in cupele europene. Stiu ca luptam pentru a aduce Romaniei o imagine pozitiva si punctaj la nivel european, dar pe de alta parte, dorim si noi seriozitate in felul in care vom fi tratati. Dorim intelegere din partea federatiei si respect din partea adversarilor, la fel cum vom face si noi. Nu dorim sa se repete situatii ca si cele de anul trecut, cand jucam in cupele europene, iar in campionatul au fost diverse situatii la care nu s-a gasit o rezolvare amiabila", a declarat Valentin Nica.
In sezonul 2007-2008, Romania va fi reprezentata in cupele europene de patru echipe la masculin - CSU Ploiesti, in ULEB Cup, "U" Mobitelco Cluj, BCM Timisoara si BC Mures, in EuroCup, iar la feminin de o echipa, BC ICIM Arad. Tragerea la sorti a grupelor sau fazelor preliminarii, care se va stabili in functie de numarul de echipe inscrise, nu a fost comunicata inca de FIBA.

outsider
4th July 2007, 13:12
FIBA zice in calendarul pe 2007 ca tragerea la sorti va fi in 5 august, iar numaibaschet.ro si altii anunta ca in 8 august; vom vedea

Cosmin Salajan
5th July 2007, 11:17
Americanul LeVar Seals ar putea reveni la "U" Mobitelco, daca va ajunge la o intelegere cu conducerea echipei, conform declaratiei impresarului sau, Mike Naiditch. Acesta se afla la campul Transylvania Basketball League, de la Medias, si a declarat: "LeVar isi doreste sa revina la Cluj. Au fost doua impedimente: Cluj nu evolua in cupele europene, iar el asta isi dorea, si o noua negociere cu conducerea echipei. Acum s-a rezolvat participarea in cupele europene, Clujul va juca in EuroCup, iar daca LeVar si conducerea se vor intelege se va urca in avion si va veni la Cluj. Dupa ULEB Summer League are mai multe oferte de la echipe care vor juca si ele in cupele europene, dar el isi doreste sa revina la Cluj", a spus Mike Naiditch.
La randul sau, managerul Mircea Cristescu a reconfirmat interesul echipei pentru LeVar Seals. "Ni-l dorim in lot si ramane sa discutam cu impresarul lui si cu el".

rhadoo_sb
5th July 2007, 14:40
aici gasesti mai multe mesaje ale celor care l-au cunoscut si respectat
http://csufans.sibiul.ro/viewtopic.php?t=776&postdays=0&postorder=asc&start=75

aici de pe site-ul fanilor
Vei ramane mereu in inimile noastre!
http://www.csufans.ro/stiri.php?id=220&skey=stiricsu&lang=ro

si un articol lacrimogene de la inmormantare
Ultimul drum al căpitanului
http://www.ziaruldesibiu.ro/fullnews.php?ID=14371

Toci în Cartea Recordurilor
De câteva săptămâni, suporterii sibieni au decis să-i dedice lui Toci viitorul record mondial de cel mai lung meci de baschet din lume, record ce va fi doborât de sibieni la începutul lunii august. Din păcate, ei nu au ajuns să-i spună și jucătorului acest lucru, ezitând din cauza stării lui din ultimul timp.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

by Tudor _x

fodo
6th July 2007, 15:46
Inca un transfer la U. Este vorba despre Ionut Mocanu.......

BAK
6th July 2007, 18:39
total aiurea.........

BAK
6th July 2007, 20:47
mai bine ii este dat credit unor juniori decat sa aducem jucatori care se aproprie de 30 de ani....de la generatia 84-85 nimeni nu a mai fost promovat la echipa mare

SilverZeus
7th July 2007, 14:14
Inca un transfer la U. ...... Ionut Mocanu.......



:rolleyes:

vasi
8th July 2007, 20:28
@BAK
@Silver
mie, personal, mi se pare foarte inspirata alegerea lui Ionut Mocanu
Va spun si de ce: avem deja 4 straini in lot. Conducerea spera sa il readuca pe LeVar, ceea ce ar insemna ca locurile pt straini sunt ocupate. Echipa avea nevoie de inca un pivot. Aveam nevoie, deci, de un roman. Iar dintre pivotii romani disponibili, care sa nu aiba pretentii exorbitante, Ionut Mocanu mi se pare cea mai potrivita alegere. Plus ca e un jucator care poate ajuta mult. Mult de tot. 10-15, poate chiar 20 de minute, atat cat titularii sa ia pauze.
Si nu uitatti ca in meciurile cu CSU Ploiesti, cand a jucat titular, dupa plecarea lui Little, a avut medii de-a dreptul impresionante. Deci valoare nu poate zice nimeni ca nu are. Sa speram doar ca ne va demonstra si noua ca aducerea lui nu a fost o greseala.
Cat despre jucatorii din generatia 84-85 de la Cluj... Mihai Silvasan si Paul Chetreanu sunt in lot. Ar mai fi Mihai Racovitan, care nu si-a prelungit inca intelegerea cu U-Mobitelco, Marius Craciun, care a renuntat la baschet dupa ce a revenit din SUA, Rares Pasca, aflat acum in lot la BC Ramnicu Valcea, si cam atat de valoare. Din pacate, ceilalti au cam renuntat la baschet, asa ca nu prea mai e de unde promova jucatori tineri.

BAK
8th July 2007, 21:38
pai spune-i lui fratelo sa ramana, ce naiba......

fodo
9th July 2007, 13:16
Eu zic ca ar fi mai bine sa-i spuna sa plece un an la o echipa mai mica unde ar putea sa mai si joace nu numai sa stea pe banca, dupa care bineinteles sa se intoarca

vasi
10th July 2007, 11:01
@BAK @fodo
nu cred ca e cea mai buna varianta pentru el sa mai stea inca un an aici si sa joace 20 de minute in tot sezonul. mai degraba undeva unde sa prinda macar jumatate de meci, pentru ca oricarui jucator cel mai mult ii strica sa nu joace
si daca joaca prost e mai bine decat sa nu joace nimic

MT
17th July 2007, 17:20
S-au tras la sorti etapele de campionat + cupa cu capac a Romaniei.
Primul meci oficial al Clujului - la Sibiu. :)

dolby
17th July 2007, 17:26
War ? ;)

vasi
17th July 2007, 18:42
nope
just another game
unul frumos, sa speram

MT
17th July 2007, 20:08
Hai mah, nici un pic de var? ;) macar asa, de-o bidinea...

In alta ordine de idei, desi mai este destul timp pana la inceperea campionatului, ma gandesc la o initiativa de a infiinta un fond al suporterilor destinat premierii arbitrilor sub titulatura "Cat da Sebi dam si noi".

Dumars
17th July 2007, 20:29
Pe 1 decembrie este etapa? Nu au si baschetbalistii zi libera?
Numai bine pentru o excursie la Sibiu.

Maine o sa mai aflam cine a mai semnat pentru Cluj. Ii uram bun venit inca de acum. Si sa se adapteze cat mai bine (si mai repede) !

MT
17th July 2007, 20:37
Mister...suspans...crim..ups, asta parca e din alt film. :D

dolby
17th July 2007, 20:39
........ hmm. sunteti enervanti, cu transferurile voastre :)

MT
17th July 2007, 20:49
Neah, nimic spectaculos ;)

BAK
18th July 2007, 04:01
oare pe nicoara nu l-am putea aduce?

dolby
18th July 2007, 09:52
ma indoiesc sa plece nicoara de la oradea altundeva in tara. deocamdata, cel putin. mai degraba il vad plecand in state.

vasi
18th July 2007, 09:55
va pleca in state... la titus ma refer

cat despre 1 decemebrie... va fi ceva de speriat in ziua aia
la sibviu, csu-"U" mobitelco
intr-o "localitate de langa cluj" (expresia apartine unor timisoreni), pe un de fotbal, cfr- "U" Cluj
Ne vedem la Sibiu!

Cosmin Salajan
18th July 2007, 10:01
vasi, aia e noua groapa de gunoi a Clujului, ca se inchide pata rat

daca meciul din cupa rom e in timpul saptamanii, ne vedem la sibiu

de 1 decembrie ios nationalist si ma duc la Tiraspol

dolby
18th July 2007, 10:33
he-he. va asteptam - de ziua nationala a tarii noastre in care locuim - pe toti clujenii, cu bratele deschise si cu doua meniuri speciale de sarbatori, dupa preferinte........... meniul clasic (marca psd), pentru gasca ''mici-cu-bere'' si un meniu alternativ pentru gasca '' spritane-cu-gratare''. asta o parte dintre noi. sper ca cealalta parte sa nu va conduca la gara sau la autocar cu pietre.....sau - ehem - scrumiere............ s-au mai vazut cazuri, chiar si prin alte parti :evil:. dar ar fi pacat.

Razvan P
18th July 2007, 12:07
he-he. va asteptam - de ziua nationala a tarii noastre in care locuim - pe toti clujenii, cu bratele deschise si cu doua meniuri speciale de sarbatori, dupa preferinte........... meniul clasic (marca psd), pentru gasca ''mici-cu-bere'' si un meniu alternativ pentru gasca '' spritane-cu-gratare''. asta o parte dintre noi. sper ca cealalta parte sa nu va conduca la gara sau la autocar cu pietre.....sau - ehem - scrumiere............ s-au mai vazut cazuri, chiar si prin alte parti :evil:. dar ar fi pacat.

nu cred ca va fi cazul in Sb de asa ceva (pietre sau scrumiere), inca nu s-a degenerat in asa hal, la noi mai degraba se folosesc sandwich-urile, e mai soft & safety :P
oricum ma "inerveaza" si pe mine ca numai U face transferuri

Cosmin Salajan
18th July 2007, 12:22
nu cred ca va fi cazul in Sb de asa ceva (pietre sau scrumiere), inca nu s-a degenerat in asa hal, la noi mai degraba se folosesc sandwich-urile, e mai soft & safety :P
oricum ma "inerveaza" si pe mine ca numai U face transferuri

sandwich-urile da da , is bune, ca dumu cluj sibiu e lung, tare lung

MT
18th July 2007, 12:59
oricum ma "inerveaza" si pe mine ca numai U face transferuri

Pai faceti si voi, n-o mai lasati pe ultimele avioane din octombrie ;) ca doar nu mai e ca si anul trecut antrenor....parca :rolleyes:

dolby
18th July 2007, 13:35
...parca :rolleyes:

bun cuvant................

noi inca ne asteptam antrenorul, inca vreo cateva zile. dupa aia sper sa incepem sa ne miscam.

Cosmin Salajan
18th July 2007, 14:08
deci: u-mobitelco.....
"E oficial: Uce Iheadindu va juca la "U" Mobitelco!
Jul 18, 2007 at 02:06 PM
Componentul echipei nationale Uce Iheadindu si-a dat acordul pentru a juca la "U" Mobitelco in viitorul sezon, el semnand deja contractul. "Ne bucuram ca am reusit sa transferam un jucator roman de echipa nationala. Ne va ajuta mult, mai ales ca pozitia sa a ramas descoperita dupa plecarea lui Tudor Dumitrescu. El nu va fi prezent insa la reunirea lotului, de la 1 august, pentru ca alaturi de alt jucator al nostru, Flavius Lapuste, se afla la nationala. Daca vor ramane la lot pentru toate actiunile, probabil vor veni la echipa doar dupa 15 septembrie", a declarat presedintele executiv al clubului Mircea Cristescu.

Numele complet al fostului jucator dinamovist este Ucechukwu Iheadindu. Are 1,94 metri inaltime si joaca pe pozitiile 3-4. In urma cu doar 19 zile, Uce si-a serbat ziua de nastere, el implinind la 29 iunie, 28 de ani. La Multi Ani, cu intarziare! :)
Incepand din 2001, Uce a jucat la echipele Vega Soced si Rompetrol Bucuresti, iar din vara anului 2004 doar la Dinamo Bucuresti. A participat la editiile All Star Game din ultimii ani si la actiunile nationalei. Bine ai venit la Cluj, Uce! Multa bafta!

"

rhadoo_sb
18th July 2007, 14:21
Urmeaza Titus Nicoara!

Cosmin Salajan
18th July 2007, 14:53
Urmeaza Titus Nicoara!

sigur nu Marius? ca la cluj deja a inceput campania electorala

Dumars
18th July 2007, 15:15
he-he. va asteptam - de ziua nationala a tarii noastre in care locuim - pe toti clujenii, cu bratele deschise si cu doua meniuri speciale de sarbatori, dupa preferinte

Dar sambata nu ne asteptati si la raliu? :) Ca vineri e cam dificil.



Neah, nimic spectaculos ;)

Si mai e si chiulangiu pe deasupra. In loc sa vina sa se pregateasca cu echipa de la 1 august, el se plimba si se distreaza cu Liviu Calin.

dolby
18th July 2007, 17:05
mda........ cum spuneam, enervanti. felicitari, va miscati bine.


@dumars: asta cu raliul - it's not my cup of tea, ca sa zic asa. asa ca ramane pe 2 octombrie. fiind imediat dupa ziua mea,astept cadouri :D

BAK
18th July 2007, 19:45
uche e o achizitie buna, mult peste mitza popa si mocanu......sincer in locul celor doi as fi preferat sa se faca tot posibilul si sa se aduca niste jucatori tineri...oricum, daca revine levar, posturile 1 si 2 sunt acoperite foarte bine, pacat de plecarea lui dumi....cel mai slab post mi se pare 3 sau sf, unde doar lapuste poate sa joace

outsider
18th July 2007, 19:47
pai, uce chiar pe 3 vine...lapuste joaca pe 4 mai bine si asta a si fost folosit in ultima perioada...cam toate sunt acoperite....abia astept sa vad ce va face tudor la medias...poate va fi o surpriza

BAK
18th July 2007, 19:56
cum sa joace uche pe 3 la 1.93? poate cu valcea sau sibiul, dar cu echipe bune nu avem nici o sansa. flavius pe 4...nici vorba + zoki e mic pentru centru .....

btw, ma uitam pe site la echipa si am vazut ca inca nu au schimbat nici un jucator si am vazut pe unul reisenbuchler....scrie ca e manager ....stie cineva ce face la echipa?

btw....cine isi mai aduce aminte de incidentul dintre hiena si uche, cand dupa un meci hiena i-a dat cu o maimutza de plush in cap la uche?

Gabri3l
18th July 2007, 20:51
in etapa 2 va avea loc primul derby al sezonului...clujenii se deplaseaza in patria campionilor, Asesoft Ploiesti - Mobilteco Cluj(etapa 2)...

fodo
18th July 2007, 23:54
in etapa 2 va avea loc primul derby al sezonului...clujenii se deplaseaza in patria campionilor, Asesoft Ploiesti - Mobilteco Cluj(etapa 2)...
Bine ca o trebuit sa vii si tu sa deranjezi o discutie amicala de vacanta:ok::ok::ok:
P.S. Nu uita ca echipa oaspete se numeste U mobitelco (unde U vine de la UNIVERSITATEA) si echipa gazda se numeste CSU ploiesti:rosu:

outsider
19th July 2007, 11:07
BAK, eu nu zic ca Uce nu e de 2, ci ca va fi folosit probabil pe 3...zoki va fi la schimb cu flavius probabil pe 4 si vukas pe 5 la schimb cu mocanu...1 meda si popa, 2 levar daca vine, cuic, poate chiar uce....

Razvan P
19th July 2007, 14:09
da' chiar ma enervati cu transferurile voastre ,,, mai trebuie sa-l aduceti pe basescu primar si echipa e gata

pana una , alta felicitari pentru Uce

La noi inca nu functioneaza google-ul, s-a defectat si inca nu l-au repus astia pe picioare. Asa ca asteptam sa dam drumul la google (prin septembrie), si luam jucatori la pachet (vreo 5 la super-oferta) si apoi o sa "radem" noi (cine rade la urma , rade degeaba)
(scuze @dolby de plagiatul cu enervatul dar sentimentul e puternic ;) )

E revoltator ce faceti , voi chiar va credeti singuri in campionat , mai lasati si la altii. Asteptati si voi concurenta , mai fac ei un pas , mai faceti voi 2 ,,, dar asa luati tot ,,, asta e NESIMTIRE !!!

outsider
19th July 2007, 15:48
:) razvan, misto mesajul tau...dincolo de astea, ploiesti nu doarme, iar va sparge avioane in campionat, doar ca sper sa fie arbitrii corecti, ca in rest...ceilalti se chinuie cum pot...sper sa faceti echipa, nu ca anul trecut, pentru ca unul din marile derby-uri ale romaniei, cluj-sibiu, nu are nici un farmec, daca echipele nu sunt apropiate valoric...bafta!

dolby
19th July 2007, 16:02
@razvan: mai glumind, mai vorbind serios, hai sa nu ne grabim (inca) sa judecam conducerea. pe 25 am inteles sca o sa ajunga Schomers la echipa, si poate o sa incepem sa ne miscam si noi. hai sa le acordam prezumtia de nevinovatie conducatorilor sibieni, si sa mai avem un pic de rabdare. tot ce ne ramane e sa speram ca nu se va repeta scenariul de anul trecut.
@outsider: cu ploiestiul ce sa zic? ei au campionatul lor, cu ciulinii baraganului si alte elemente ale florei si faunei indigene prin apropiere, noi, muritorii de rand - pe al nostru. fiecare isi vede de treaba lui, si la final castiga cine trebuie :D. deocamdata.

vasi
19th July 2007, 20:04
bine zice dolby... e vreme destula si sunt convins ca domnii care se ocupa de mersurile de la sibiu au planuri serioase, doar nu o sa mai accepte inca o umilinta, ca anul trecut
eu cred ca CSU Sibiu va fi una dintre surprize

fodo
19th July 2007, 20:45
@BAK @fodo
nu cred ca e cea mai buna varianta pentru el sa mai stea inca un an aici si sa joace 20 de minute in tot sezonul. mai degraba undeva unde sa prinda macar jumatate de meci, pentru ca oricarui jucator cel mai mult ii strica sa nu joace
si daca joaca prost e mai bine decat sa nu joace nimic
Mitzu s-a transferat la Oradea!! Felicitari pt alegere si sa speram ca ii va face pe conducatorii lui U sa le para rau ca nu l-au jucat mai mult sezonul trecut si ca nu l-au pastrat in lot pt sezonul care vine.
Inca odata felicitari si mult succes!:yeah::yeah::ok:

Dumars
19th July 2007, 21:03
mda........ cum spuneam, enervanti. felicitari, va miscati bine.


@dumars: asta cu raliul - it's not my cup of tea, ca sa zic asa. asa ca ramane pe 2 octombrie. fiind imediat dupa ziua mea,astept cadouri :D

O sa imi notez. Cred ca cel mai frumos cadou pt tine ar fi sa ne bateti. Dar noi suntem dispusi sa facem alte cadouri daca te impaci cu victoria Clujului.

Ma bucur pt Mitzu. Cred ca e cel mai bine pentru cariera lui. Aici de multe ori era lasat prea mult pe banca,frecvent nejustificat, si cand era in forma. Din punctul meu de vedere mi se pare un jucator care promite si am vazut multe meciuri de-ale lui, in special din deplasare si cu presiune mare, cand s-a descurcat foarte bine. Acasa parca avea uneori emotii mai mari.

Mult succes ! Si il asteptam din nou la Cluj. (Ex M. Popa)

dolby
19th July 2007, 21:17
O sa imi notez. Cred ca cel mai frumos cadou pt tine ar fi sa ne bateti.

he-he. m-ai cam nimerit. nu stiu cum ai ghicit :P

MT
20th July 2007, 09:10
:D Se zvoneste ca mai facem maximum doua transferuri. Sper din suflet sa fie vorba de a fura din ograda galacticilor doi dintre decisivii lor componenti (mai ales ca - nu se stie exact de ce - dar acestia sunt depasiti total, dau dovada de un trac inexplicabil si sunt practic invizibili cand e vorba de partidele din cupele europene), extrema de forta Belian Stanica si marele pivot Ciarius Mulin. O singura problema cred ca ar fi: remuneratia lor actuala.

vasi
20th July 2007, 09:31
Mitzu s-a transferat la Oradea!! Felicitari pt alegere si sa speram ca ii va face pe conducatorii lui U sa le para rau ca nu l-au jucat mai mult sezonul trecut si ca nu l-au pastrat in lot pt sezonul care vine.
Inca odata felicitari si mult succes!:yeah::yeah::ok:

si eu sper sa fie la fel
oricum, eu consider ca a facut cea mai buna alegere dintre cele pe care le putea face

Cosmin Salajan
20th July 2007, 10:40
bafta pentru Mihai la noua echipa!
sa prinda:
98% din meciuri bune
2% meciuri rele cu U mobitelco :P

outsider
20th July 2007, 10:47
bafta mihai! cred ca e cea mai buna solutie, pentru ca el avea nevoie sa joace, sa fie vioara intai, or daca ramanea la cluj era in cel mai bun caz a doua...daca era....succes

Cosmin Salajan
20th July 2007, 11:57
si pana la urma.... minune ... http://www.csusibiu.ro/stiri/Stire.aspx?articol=28

Keith Triplett este primul jucator strain care a semnat in acest sezon cu CSU Atlassib Sibiu, un contract pe 1 an de zile. Americanul in varsta de 26 de ani (23 octombrie 1980), s-a nascut in Toledo, Ohio, are o inaltime de 1,91m si poate juca pe pozitiile 1 si 2. A facut colegiul la Toledo, pentru care a jucat intre anii 2001 - 2005 in 119 meciuri, avand o medie de 15,2 puncte pe meci.In sezonul 2005-2006, Keith Triplett a jucat in a doua liga germana, la echipa Kaiserslautern pentru care a jucat in 8 meciuri, avand o medie de 26 de puncte pe meci, 6,5 recuperari si 4,4 pase decisive. In 2006, Keith s-a transferat in Portugalia, la echipa Barreirense. Keith Triplett va ajunge in Sibiu in data de 6 august impreuna cu sotia. Antrenorul Peter Schomers s-a declarat multumit de acest transfer, remarcandu-l in perioada in care a jucat in a doua liga din Germania.

Razvan P
20th July 2007, 14:09
s-a reparat google-ul ,,, radem si glumim , dar dupa patania din sezonul trecut, suflu de acum si in iaurt
E un prim pas , de fapt un al 2-lea pas, dupa revenirea lui Craciun si prelungirea contractelor lui Ban si Kevin. Incet, incet adunam de o echipa (asa ca ardelenii). Si sper sa fie o echipa , nu 12 jucatori.
da @dolby nu o sa judec conducerea , dar un pic de auto-ironie nu strica (asa sa ne aduca aminte de un sezon de neuitat)

outsider
20th July 2007, 15:19
mie mi se pare ciudat jucatorul asta...ca sa nu mai zic de decizia si mai ciudata sa iei primul jucator pt pozitia 1-2, care e cit de cit asigurata de calota...cind in rest bate vintul prin echipa...in fine...dar statistici din portugalia de ce nu vedem? doar alea din liga a doua germana....hmmmm

vasi
20th July 2007, 15:27
nu prea sunt de acord cu tine
chiar dimpotriva
De la pozitia 1 incepe contructia unei echipe. Iar Calota, la momentul actual, nu poate fi titular in Divizia A decat in anumite meciuri

dolby
20th July 2007, 16:02
e bine asa, deocamdata. omul a inceput cu ce cunostea . e timp si pentru celelalte posturi.

MT
20th July 2007, 21:20
Tripletul ;) vostru conform Eurobasket:


185lbs
Born Oct. 23, 1980
Full name: Keith Triplett Jr
Personal:
Son of Keith Smith and Teresa Triplett...Father is a construction worker...Grandfather, Mel, was a star fullback with the Rockets from 1951-54, and is one of only four players in school history to have his jersey retired
-------------------------------------------------------------------------------
Outlook:
A great penetrator who can create offense...Also is a solid defensive player.
-------------------------------------------------------------------------------
Career:
Toledo, OH/Bowsher HS: 2000-Senior season: 25.1ppg, 10.3rpg, 5.1apg, 4.3spg
2000-2001: Toledo (NCAA) redshirted
2001-2002: Toledo (NCAA): 30 games: 9.3ppg, 6.0rpg, 1.7apg, 1.9spg, FG: 35.8%, 3PT: 30.0%, FT: 67.4%
2002-2003: Toledo (NCAA): 29 games: 16.9ppg, 5.8rpg, 2.3apg, 2.3spg, FG: 48.0%, 3PT: 42.9%, FT: 78.7%
2003-2004: Toledo (NCAA): 31 games: 19.6ppg, 4.7rpg, 3.1apg, 2.5spg, FG: 47.0%, 3PT: 41.5%, FT: 80.4%
2004-2005: Toledo (NCAA): 29 games: 15.1ppg, 3.9rpg, 3.1apg, 2.6spg, FGP: 42.7%, 3FGP: 27.6%, FT: 83.0%
2005-2006: Toledo Ice (ABA): training camp; MPC Capitals Groningen (NED-Eredivisie): try-out in Nov.'05; Toledo Ice (ABA): left in Jan.'06; FC Kaiserslautern (GER-2.Bundesliga): 8 games: 26.1ppg, 6.5rpg, 4.4apg, 4.3spg, FG: 45.3%, FT: 71.4%: left in March'06 due to an injury
2006: Drafted by Tulsa 66ers (D-League,7rd (80))
2007: Hoops Kentucky Pro Am Tournament (Team Toledo 419)
2006-2007: Tulsa 66ers (NBADL), in Nov.'06 moved to Barreirense (POR-UZO Liga,1T), left in Dec.'06: 1 game: 4pts, 1rbd, 3stls, 2PT: 50.0%

A fost cam Somer ;) in ultimii ani ?

outsider
20th July 2007, 21:55
vasi, nu trebuie sa fii de acord cu mine, incercam sa spun ca ard alte opt locuri in echipa...care sunt vacante...nu ca nu se construieste o echipa incepand cu fundasul....asta e alta poveste...

dolby
21st July 2007, 08:15
Tripletul ;) vostru conform Eurobasket:

A fost cam Somer ;) in ultimii ani ?



mda. pe Schomers se zice ca l-a impresionat in meciurile de la Kaiserslautern. dar asta se intampla inainte de accidentare.dupa........... a fost cam pauza intr-adevar. dar poate si-a revenit omul intre timp. om vedea.



si MT - Schomer, nu Somer, da ? Te rog :P

MT
21st July 2007, 14:44
@Dolby :)
Sa nu cumva sa aveti din nou o demonstratie a "efectului MV asupra pietei jucatorilor"..
De curiozitate, in cele 2 luni - si 8 meciuri - ale lui Triplett din perioada ianuarie-martie 2006 in 2 Bundesliga, unde se afla antrenorul vostru actual de a ramas atat de impresionat vazandu-l? Din stirile voastre de acum o luna parca retineam ca ar fi trebuit sa fie prin Austria la Furstenfeld in perioada aceea, dar poate ma insel. :) Sau nu? ;)

dolby
21st July 2007, 16:11
@Dolby :)
Sa nu cumva sa aveti din nou o demonstratie a "efectului MV asupra pietei jucatorilor"..

pai sa nu. ca ne-am cam saturat.

in principiu tu ai dreptate, mister Schomers era parca prin Austria in perioada aia, dar cine stie, o fi pastrat omul legatura si cu a doua divizie jermana. nu e imposibil, nu-asa? :)


dar, cum spuneam, un piculet de rabdare si om vedea daca Triplett e bun de ceva , sau e inca un transfer ratat marca CS"U" 2006-2007 :D

paul*
21st July 2007, 20:25
Imediat ce o sa-l vedem pe Triplett jucand o sa aflam si cat de bun antrenor este Schomers asta. Daca Schomers a declarat ca a ramas impresionat de el exista doar doua variante.
a. Triplett chiar este valoros iar Schomers are ochi in a recunoaste valoarea si atunci va exista speranta.
b. Triplett este penal si implicit prin natura declaratiei Schomers si iar ne vom face de kko chiar de la inceput.
Personal o sa ma conving dupa primul amical.

MT
21st July 2007, 22:05
ai uitat o varianta:
c. Fiind in Austria cu treaba la Furstenfeld, Schomers nu l-a vazut in viata lui pe Triplett in cele 8 etape ale lui din Germania, iar toata povestea cu "ramasul impresionat" e o inventie a presei care a facut o legatura fortata cu faptul ca odata, cu ani in urma, omul a trecut si el prin 2 bundesliga. Caz in care Schomers = not guilty, nu trebuie acuzat.

vasi
22nd July 2007, 20:53
eu zic sa asteptam primele lui meciuri si abia apoi sa ne dam cu parerea
oricum, e un pas inainte faptul ca csu sibiu a adus, in sfarsit, un jucator
acum sunt 4 (sau 3 daca nu se rezolva "cazul craciun"). mai raman 8 (sau 9)

MT
22nd July 2007, 21:02
Corect. Nu e decat treaba sibienilor la urma urmelor.
Ca informatie de vara, se pare ca pana si in NBA se fixeaza :D meciuri cu ajutorul arbitrilor. Nu ca asta mi-ar face mai simpatica echipa galacticilor sau organele federatiei care tolereaza/patroneaza fenomenul la noi...doar mai de inteles.

dolby
22nd July 2007, 21:51
eu zic sa asteptam primele lui meciuri si abia apoi sa ne dam cu parerea
oricum, e un pas inainte faptul ca csu sibiu a adus, in sfarsit, un jucator
acum sunt 4 (sau 3 daca nu se rezolva "cazul craciun"). mai raman 8 (sau 9)
dar vai ! tu esti chiar rautacios...................... :)


craciun e rezolvat deja, dupa ultimele declaratii ale lui bicher.(asta pe bune)

si stam minunat, putem alinia chiar o echipa: 1 calota, 2 triplett, 3 brice, 4 craciun si 5 ban. daca stau sa ma gandesc, avem exact cu un jucator mai putin decat ati transferat voi. :D


dar vara e lunga................

Dumars
23rd July 2007, 00:22
Referitor la Brice, eu as mai astepta putin pana sa-l trec titular sigur. Umbla unele zvonuri, cum ca ...

vasi
23rd July 2007, 09:50
nu sunt deloc rautacios
situatia lui craciun am inteles ca e departe de a fi rezolvata. el a semnat si cu gaz metan si cu csu. or asta reprezinta o problema cam mare
cat despre brice, nu bag mana in foc ca ramane 100%.

MT
23rd July 2007, 10:01
Mie imi plac zvonurile din vara asta. :D

dolby
23rd July 2007, 15:46
nu sunt deloc rautacios
glumeam.



situatia lui craciun am inteles ca e departe de a fi rezolvata. el a semnat si cu gaz metan si cu csu. or asta reprezinta o problema cam mare

stiu problema cu craciun , dar - cum spuneam - bicher a declarat ca s-a rezolvat problema.

cat despre brice, nu bag mana in foc ca ramane 100%.

cu brice......am auzit si eu ceva zvonuri vagi

sdar, ca sa reiau o mai veche idee a mea, acu' vreo cateva saptamani era un zvon cu lapuste la sibiu. un schimb, ceva ? :D

MT
23rd July 2007, 17:05
:) Conform clubului, Flavius a semnat prelungirea contractului sau de ceva vreme.
Iar Google e imens si o mana cu un mouse indemanatic - si emerit - poate gasi intr-o secunda zeci de jucatori ieftini si buni - a nu se rata in special pachetele promotionale "2 + 1 gratis" de la sfarsitul lui septembrie ;)

Lasand gluma la o parte, cand e prevazuta reunirea lotului CSU (+ inceputul pregatirii centralizate, normal) ?

dolby
23rd July 2007, 17:19
:) Conform clubului, Flavius a semnat prelungirea contractului sau de ceva vreme.

I know.......Si Kabengele are contract cu noi pana prin 2009....................:evil:


Lasand gluma la o parte, cand e prevazuta reunirea lotului CSU (+ inceputul pregatirii centralizate, normal) ?

Tribuna sporturilor, 23 07 2007:

despre pregatiri:

"Încep pregătirile
În altă ordine de idei, noul antrenor al echipei sibiene, germanul Peter Schomers, va sosi la Sibiu în cursul zilei de astăzi, urmând ca, o zi mai târziu, să înceapă antrenamentele cu jucătorii pe care-i are în acest moment CSU sub contract. Excepție face Brice Kabengele, cel care e plecat cu lotul național la Tg. Mureș. Altfel, echipa reprezentativă condusă de Liviu Călin se va afla într-un alt cantonament la Sibiu, în perioada 8-14 august".

si despre altele :

Încă 4 în vizor
"Altfel, unul dintre oficialii echipei sibiene, Cristian Bicher, a mărturisit că este foarte posibil ca, în cel mai scurt timp, Triplett să fie urmat de alți câțiva jucători americani la CSU Atlassib. "Mai suntem în discuții cu mai muți jucători de peste hotare, dintre care 4 sunt americani, pentru completarea lotului. Sperăm ca, în cel mai scurt timp, să vă putem divulga și numele lor, bineînțeles după ce ajungem la un acord cu ei", a afirmat Bicher."


sper sa fie si macar 2 (daca nu 3) europeni printre jucatorii aia multi si straini cu care se negociaza. ar trebui sa ne serveasca drept lectie sezonul trecut......................

MT
23rd July 2007, 17:47
Europeni?! Ce sa faceti voi cu europeni?!

...unul dintre oficialii echipei sibiene, Cristian Bicher, a mărturisit că este foarte posibil ca, în cel mai scurt timp, Triplett să fie urmat de alți câțiva jucători americani la CSU Atlassib

Mie mi se pare destul de clar ca se negociaza cu 4 americani + cativa altii care nu au cinstea unui pasaport emis de Unchiul Sam dar de semnat vor semna - fatalitate - doar primii ;)
Oricum in campionat intotdeauna e placuta o pata de culoare galben-albastru-negru pe teren si un punct (cu parul) alb care se agita zgomotos pe margine. :D

alexalex
24th July 2007, 18:33
stie cineva cati jucatori americani a avut Clujul anul trecut?:D

MT
24th July 2007, 19:04
Nu destui pentru cate personale aiurea impotriva lor au fluierat baietii lui Ghitza :D

fodo
24th July 2007, 21:25
stie cineva cati jucatori americani a avut Clujul anul trecut?:D

cam cati suporteri are ploiestiul... asa ca numarati-va si veti afla:happy:happy

BAK
24th July 2007, 22:12
in proshport scrie ca revine levar.....e super.....posturile 1 si 2 sunt mai mult decat acoperite cu jucatori de certa valoare....mie cel mai deficitar mi se pare postul de pivot si pf (4).....un jucator bun acolo si putem avea sanse adevarate anul asta

MT
24th July 2007, 22:39
Welcome back LeVar!
Uite ca avem si noi un american anul asta ;)

@BAK Daca Zoki e (cel putin) in forma pe care o avea cand a plecat, daca Vukas confirma, Flavius revine la jocul care l-a propulsat la nationala si Ionut Mocanu isi fructifica experienta...ced ca vom sta destul de bine totusi in fata.
Sigur ca intotdeauna e loc de si mai bine...sa vedem insa cum stam cu banii.

BAK
24th July 2007, 22:50
lapuste nu e jucator de pf.....cel mai bine poate juca pe 3 si de ce nu, chiar pe 2...avem nevoie de talie , iar cu lapuste pe 4 si zoki pe 5 , o sa avem probleme sub panou......meda, levar, uche, flavius si zoki????? fara suparare, dar suntem prea scunzi si nici rapizi nu suntem ca sa compensam....

SilverZeus
24th July 2007, 22:53
...nu cred ca Zoki a mai crescut....ma refer la echipa la care a evoluat sezonul trecut...insa de asta ne putem da seama dupa primele etape...

...in rest, avem intr-adevar un lot destuil de echilibrat....totusi, mie imi lipseste inca "capitanul"

Ady Micinic
24th July 2007, 23:09
Krstanovics a fost ales cel mai bun pivot al campionatului Ungariei in sezonul sau de debut. Cred ca e de acord toata lumea ca nivelul campionatului de acolo e peste cel al Diviziei A. deci in concluzie eu as spune ca Zoki a progresat in sezonul 2006/07. Problema pentru Cluj e alta si este legata de matchups. Nu prea are cine sa il apere pe Obradovic in primul rand, iar Asesoft pare sa isi fi achizitionat doi jucatori mari, pe posturile 4 si 5.
Dupa parerea mea Clujul a facut mutari inspirate, ma refer la transferul lui Krstanovics si Uche, respectiv la acordul verbal cu Seals. Ramane totusi sa vedem ce achizitii mai face Asesoft, pentru ca sigur mai face (mai ales ca au nevoie de un conducator de joc) si sa vedem care din jucatorii noi vor confirma si care nu.

MT
24th July 2007, 23:12
Pai hai sa vedem cum e acum lotul si unde s-ar mai putea imbunatati si de unde ar putea rasari capitanul ;). Ordinea e pur intamplatoare.

Milan Medvedj
Branko Cuic
Uche Iheadindu
LeVar Seals
Mitza Popa
Razvan Cenean
Paul Chetreanu
Mihai Silvasan
Flavius Lapuste
Zoran Krstanovic
Sasa Vukas
Ionut Mocanu

Nu cred ca am uitat pe nimeni.

BAK
24th July 2007, 23:39
pai da hai sa vedem un prim 5......cel pe care l-am pus mai devreme poate era un pic fortat. din ce avem pana acum, mie mi se pare ca meda, levar, cuic, zoki si vukas ar suna destul de bine....acum sa vedem si ce poate vukas, ca despre restul se stie ca au cu ce......de asemenea, cred ca ne cam lipseste un aruncator foarte bun de trei...adica silva e bun, la fel si levar, flavius ...si cam atat, poate cuic......iar lider, meda are stofa, poate chiar si silva daca nu ar fi asa de tanar.......

fodo
25th July 2007, 00:00
pai da hai sa vedem un prim 5......cel pe care l-am pus mai devreme poate era un pic fortat. din ce avem pana acum, mie mi se pare ca meda, levar, cuic, zoki si vukas ar suna destul de bine....acum sa vedem si ce poate vukas, ca despre restul se stie ca au cu ce......de asemenea, cred ca ne cam lipseste un aruncator foarte bun de trei...adica silva e bun, la fel si levar, flavius ...si cam atat, poate cuic......iar lider, meda are stofa, poate chiar si silva daca nu ar fi asa de tanar.......
mie mi se pare un pic cam fortat sa pui in primii 5 jucatori pe care nu i-ai vazut niciodata jucand...:rosu: asa ca mai asteptati cu vukas si cuic ca sa nu aveti surprize ca si cu belanovic si jenkins:groggy::groggy:

BAK
25th July 2007, 03:01
pai pe vukas l-am pus acolo pentru ca in afara de mocanu e singurul centru adevarat, iar cum mocanu nu a rupt gura targului pana acum, chiar si la o echipa care abia a prin playofful, ma bazez pe statistici......iar cuic nu are 1.92 si poate juca pe trei....daca crezi ca merge cu uche pe 3 si cu mocanu pe 5 ai toata sustinerea mea sa pui si tu varianta ta de echipa

vasi
25th July 2007, 14:55
ce zici e ideea mea de stating 5?

Medvedj
Cuic
Uche
Vukas
Krstanovic

si chiar daca va reveni Seals, eu pariez pe Uche inaintea lui

MT
25th July 2007, 15:48
@vasi: eu zic ca la starting five-ul tau nu-i ramane lui Uche decat sa se puna cu burta pe carte si sa invete sarba, sa nu se mai oboseasca Misa de pe margine sa strige in engleza. :rolleyes:

Din pacate pana nu vedem echipa jucand impreuna in formatie completa-chiar si amicale- nu prea ne putem face o idee despre cat de bune ar fi unele sau altele dintre formule. Adica pana in septembrie ... speculam.

vasi
25th July 2007, 18:51
exact
dar eu tot raman la ideea ca Uche a fost adus sa fie titular ;)

BAK
25th July 2007, 18:53
dar nu in locul levar

vasi
26th July 2007, 09:42
ba tare ma tem ca da

BAK
26th July 2007, 11:19
bine, si chestia asta cu titularii si rezervele e cam relativa in baschet in ultima vreme....si in nba sunt o gramada de rezerve cu jucatori care vin de pe banca si joaca in medie mai multe minute decat un starter....

tudor89
26th July 2007, 11:45
si eu zic ca uche e adus pentru a fi titular, dar nu in locul lui levar. eu zic meda, levar, uche, zoran, vukas. Levar nu va lipsi ca titular deoarece pune echipa in miscare. ii trage pe toti dupa el, ar fiun fel de-a spune

Cosmin Salajan
26th July 2007, 11:57
insa cateodata levar a jucat in sezonul recut in stilul lui clavon de la sibiu cand era singurul american din lot

primul cinci? il zic mai incolo

Gabri3l
26th July 2007, 19:33
Preselecție de majorete!

Campioana României CSU Asesoft Ploiești dorește să performeze la capitolul imagine, odată cu accederea în ULEB Cup. Astfel, în cel mai scurt timp se vor obține actele pentru Fan Clubul CSU Asesoft Ploiești, siteul va avea secțiune în limba engleză, se vor organiza întâlniri între jucători, fani și sponsori, iar echipa de majorete va avea o altă componență.

Pentru a se putea face o preselecție serioasă, clubul caută fete care să aiba minim 17 ani și 1,65 metri, cu aspect fizic foarte plăcut și care, de preferință, să fi făcut dansuri, balet sau gimnastică.

Domnișoarele interesate ne pot trimite datele personale însoțite de numărul de telefon și minim două poze la următoarele adrese de e-mail:
ionut@altphel.ro (Ionuț Georgescu) si lorycreatza@yahoo.com (Loredana Lungu)

http://www.csuasesoft.ro/upload/files/483.jpg
www.csuasesoft.ro

BAK
26th July 2007, 19:37
Preselecție de majorete!

lorycreatza@yahoo.com (Loredana Lungu)

http://www.csuasesoft.ro/upload/files/483.jpg
www.csuasesoft.ro

hehhehe:happy:happy......e bunoaca blonda aia de sta jos in poza......very nice! how much?

vasi
26th July 2007, 19:49
acum 2 ani, parca, 500 de mii pe meci
intre timp o fi crescut premiul ;)

dolby
26th July 2007, 19:52
Preselecție de majorete!

Campioana României CSU Asesoft Ploiești dorește să performeze la capitolul imagine.......................se vor organiza întâlniri între jucători, fani și sponsori[/I]

intalniri intre jucatori si sponsori adica? sau o sa se dea bani sa vina si galeria?

in rest, gud lac tu iu uiz zis. sa performati bine :D

Gabri3l
26th July 2007, 20:11
ho ma...ce va agitati atat!!!?!
nu e pentru voi !!! :headbang:

:mda:

ultras79
26th July 2007, 21:58
Numai "u"

MT
27th July 2007, 00:15
Voi faceti mishto dar sunt sigur: cele trei biete fete de jos s-au lipit accidental de parchet. :shocked:

:D Lory Creatza :happy :happy

ovi sibiu
27th July 2007, 15:51
O stire interesanta: "..Dacă până acum au jucat doar "3 la 3" și au efectuat serii de aruncări din toate pozițiile, în această seară conducătorii lui CSU, Alexandru Iacobescu și Sebastian Ghiță, îi vor testa și într-un joc 5 la 5..." http://www.csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=591
Pe langa cei 2 jucatori, se pare ca ploiestiul are 2 antrenori.

outsider
27th July 2007, 17:17
ce rai sunteti...in uleb cup nu se primesc decat majorete care au evoluat, cel putin, in spargatorul de nuci pe scena unor mari scene de opere europene...asa ca, nu fiti invidiosi...vor veni balerine, iar in timpul time-out-urilor se va performa ceaikovski....

MT
27th July 2007, 20:29
te corectez...marele compozitor Ciordel Ciordelevsky...creatorul nemuritoarelor "Ali Baba si cei 40 de asehoti" - balet in 4 acte si 2 timeouturi si "Spargatorul de buci" - concert pentru 3 fluiere si un comisar la masa tehnica. Nemaivorbind de partitura de soprana "Carmen" de la federatie...

dolby
27th July 2007, 21:47
ia uite ce zice site-ul ala care se ocupa numai de baschet:

"Titus Nicoară (2.00m, 100kg, 19 ani) unul dintre cele mai importante produse ale baschetului românesc din ultimii ani s-a transferat în campionatul Austriei la echipa Arkadia Traiskirchen Lions."

pacat ca nu l-am mai putut tine la noi in campionat.

marlon
28th July 2007, 15:25
multa invidie Asesoft rulzZ

MT
28th July 2007, 22:08
:ok:
100% corect. Ai sesizat perfect, in strafundul sufletului si sibienii, si noi, si altii, am dori sa avem intrarea libera la sala proprie (poate s-o umple candva), o galerie profesionista formata din reprezentantii celei mai talentate artistic minoritati etnice, ca sa nu ne mai distrugem noi corzile vocale, o echipa galactica cu valoarea recunoscuta si sprijinita de toata lumea, inclusiv de arbitri, iubita in fel si chip -mai ales verbal- peste tot unde joaca in tara, un grup de majorete conduse de fete cu tarife decente chiar daca sunt cretze, ondulate sau cu parul lins etc. etc. etc.

Dar din pacate toate aceste lucruri minunate au fost harazite doar privilegiatilor obladuiti de Ghitza... :(

MT
30th July 2007, 11:04
Se pare ca jucatorul/antrenor secund George Trif de la Mures a plecat spre Oradea. Cred ca e o pierdere -defensiva- majora pentru echipa lui Corui.

valb
7th August 2007, 09:51
eu sunt curios sa vad cu cine va juca dinamo anul asta, ca sunt rupti rau de tot. iar ce au avut mai bun, nu mai au! :D

M_ovidiu
7th August 2007, 20:41
csu sibiu a mai perfectat un transfer si anume Alexei Andrus si se pare ca vor reveni si Clavon si Evans.

dolby
7th August 2007, 21:08
pai da. si cu atatia fundasi who the fuck mai are nevoie de extreme si pivoti ???

si cu ocazia asta ne-am facut si norma la numarul de straini din lot. asa ca nu ne mai trebuie nici romani, nu-asa?

e absurd. sper sa nu se intample asta.

L.E. cu mentiunea ca ii pun pe clavon (inca) si pe evans doar la capitolul zvonistica

MT
7th August 2007, 21:31
Las' ca mai e timp de transferuri. Ciudat mi se pare doar cum noul vostru antrenor are in materie de jucatori gusturile cvasi-identice cu vechiul vostru antrenor. ;)

Dumars
8th August 2007, 08:02
Mircea Cristescu a fost invitat la emisiunea matinala de pe postul local. Se si vedea putin pe ochii lui ca era cam matinala ora. :)
A spus ca s-a obtinut un meci de pregatire cu cei de la Steaua Rosie Belgrad. Evident, datorita singurului antrenor sârb de la noi din campionat.

Mihai Silvașan se pare ca nu a scapat de problemele de sanatate si maine va fi operat artroscopic la Bucuresti pentru un chist sinovial la genunchi.

La echipa feminina a Clujului au sosit doua jucatoare din SUA (http://www.numaibaschet.ro/articole/articol1219-Baschetul-feminin-clujean-viseaza-la-gloria-de-alta-data).

UrsMeier
8th August 2007, 10:03
Fără Helcioiu și Bogdan Popescu nici nu concep echipa“. Declarația antrenorului George Ziguli a fost transpusă în fapte de Vali Vișoiu, finanțatorul formației BCA Pitești. Ieri, Vișoiu a negociat la București prelungirea contractului vedetei Paul Helcioiu, tratînd totodată și cu Bogdan Popescu, pivotul echipei naționale.

După-amiază, Helcioiu ne-a confirmat că-și va continua cariera la BCA: „În proporție de 95% rămîn la Pitești. Mîine chiar s-ar putea să semnez noul contract, dacă nu, vineri, cel tîrziu. Bogdan Popescu va semna și el cu BCA“. Aflat în concediu la Băile Felix, Ziguli era foarte mulțumit: „Fără ei doi nu se mai putea vorbi de obiective de performanță. Acum sînt convins că vom repeta figura frumoasă din sezonul precedent. Urmează să ne înțelegem și cu alți doi componenți ai Naționalei, Liviu Dumitru și Viorel Mocanu, iar apoi, vom negocia și cu jucători străini“.

MT
8th August 2007, 10:17
Buna treaba la Pitesti, bravo lui nea Georgel daca reuseste sa concentreze un nucleu atat de puternic de jucatori romani.

Gabri3l
8th August 2007, 11:22
A semnat Arvydas Cepulis

Lituanianul, in varsta de 28 de ani, poate juca fundas si extrema si masoara 1,95 metri. A evoluat pana acum in Polonia, Cipru si Lituania, ultima data jucand pentru Siauliai. In FIBA Europe Cup a bifat 12 meciuri si a reusit o medie de 16 puncte, 1,8 recuperari si 1,8 pase decisive. I-a impresionat pe managerii Asesoftului fiindca este un jucator care poate face oricand diferenta prin cosuri marcate de la mare distanta, ceea ce poate reprezenta un atu pentru echipa lui Jojic in meciurile din ULEB.

http://www.ziarulprahova.ro/files/news/13/m_12976.jpg

marlon
9th August 2007, 15:42
E din Lituania, deci e bun, deci poate juca la campioni. :drak:

:yeah:

MT
9th August 2007, 17:56
...Si mai ales are un nume perfect sugestiv pentru parerea de care se bucura in randul amatorilor de baschet romani campionii tai: Cepulis. :drak:

Cosmin Salajan
10th August 2007, 09:27
gata!!! fara atacuri acide asupra altor echipe :P:P:P

dolby
10th August 2007, 12:28
da. fara atacuri asupra altor echipe in afara celei din ploiesti. Ce pulis ?

MT
10th August 2007, 12:34
Sigur ca da. :no:

Trecand la lucruri cu adevarat importante si profitand de prezenta colegului Dolby prin zona, o intrebare: cat la suta e adevar in zvonul ca-l pierdeti pe McFarland in favoarea pitestenilor? Nu de altceva dar cat l-am vazut anul trecut jucand mi s-a parut un tip asezat, ordonat si un recuperator de cosmar (pentru adversari).

dolby
10th August 2007, 13:09
mult la suta :(

si, din cate mai zice pe la gazeta (in speta in ziarul de sibiu) o sa plece si makelele, care nu mai e dorit de emerit.

MT
10th August 2007, 13:19
Makelele. :D
Mai ramane sa plece si Vio Mocanu si s-a facut curat la voi pe rafturi cu vechea trupa. Sper sa va intariti la loc pana la inceputul campionatului (ma rog, dupa meciurile de Cupa) ;)

dolby
10th August 2007, 13:22
he-he. bingo, straine. din ce am auzit, nici vio nu mai e dorit la sighii.

MT
14th August 2007, 15:26
A aparut primul numar al U Cluj Magazin (http://new.ucluj.ro/Files/UClujMagazin/UCjM01.pdf[/B) (.pdf, 4 MB)cu informatii despre toate echipele clujene cu "potcoava" pe piept. Legat de baschet -inclusiv un interviu cu Sasa Vukas.

BAK
14th August 2007, 18:34
MT, nu cred ca e bun linkul................................

MT
14th August 2007, 20:11
yeah, multumesc, se pare ca au aparut doua caractere parazite la sfarsit. Acum il am in semnatura si e corect.

BAK
15th August 2007, 08:41
foarte faina revista....sper ca toate numerele vor aprare online ca sa pot citi si eu cat mai multe despre U

MT
15th August 2007, 09:25
Hip-hop-ul il ai? :)

vasi
15th August 2007, 12:24
si ca sa nu zica lumea ca Dinamo nu misca nimic, iata ca au gasit deja inlocuitor pentru UChe
"Enes Hadjibulic (196cm, Macedonia, SG) sign one year deal with Dinamo Bucharest in Romania", zice site-ul agentiei GlobalSportsPlaza (http://www.globalsportsplaza.com)
Enes Hadjibulic a fost remarcat de conducatorii lui Dinamo la Transylvania Basketball League, la Medias, unde a fost printre cei mai bnuni jucatori. In cele 3 meciuri disputate acolo, a avut medii de 28 de puncte pe meci si procentaje impresionante (78,7 % la 2 puncte si 42,1 % la 3 puncte)

Tot acolo mai scrie ca Darius Hargrove a semnat din nou cu CSU Ploiesti... se pare ca va juca doar in ULEB pentru ei.

M_ovidiu
15th August 2007, 14:50
la sibiu clavon a revenit din nou luandu-i locul noului venit triplett care se pare ca va face cale intoarsa spre america din cauza pretentiilor financiare(oare:confused:).in ritmul asta cred ca vom avea echipa la inceperea play-offului daca o sa ajungem in play-off.:rosu: pt manegementul profesionist al echipei noastre

marinike
15th August 2007, 17:38
si ca sa nu zica lumea ca Dinamo nu misca nimic, iata ca au gasit deja inlocuitor pentru UChe
"Enes Hadjibulic (196cm, Macedonia, SG) sign one year deal with Dinamo Bucharest in Romania", zice site-ul agentiei GlobalSportsPlaza (http://www.globalsportsplaza.com)
Enes Hadjibulic a fost remarcat de conducatorii lui Dinamo la Transylvania Basketball League, la Medias, unde a fost printre cei mai bnuni jucatori. In cele 3 meciuri disputate acolo, a avut medii de 28 de puncte pe meci si procentaje impresionante (78,7 % la 2 puncte si 42,1 % la 3 puncte)

Tot acolo mai scrie ca Darius Hargrove a semnat din nou cu CSU Ploiesti... se pare ca va juca doar in ULEB pentru ei.

Nu cred ca va fi singurul jucator strain de la Asesoft care va evolua doar in ULEB....Momentan Ploiestiul are in lot 9 straini, daca am numarat bine, iar in A nu pot juca cu mai mult de 5...Asadar cred ca 4 vor fi "pa" in ianuarie, iar Hargrove e obisnuit cu traseul Otopeni - USA....

Vinereanu pusese ochii la TBL si pe Branko Markovic insa pana a facut el raport adresat dlui chestor pentru achizitia de jucatori i l-au suflat bulgarii de la Rilski Sportist ;)
Acum zice ca mai are nevoie de un centru si un conducator de joc....Aron Molnar se antreneaza cu Dinamo dar cica doar asa, sa se mentina in forma pana isi gaseste echipa.....
Ramane de vazut insa...

vasi
15th August 2007, 18:28
Markovic ar fi fost o foarte buna achizitie, pentru orice echipa din Divizia A
Normal ca Dinamo are nevoie de centru si de conducator. Saporac a fost trimis acasa (nici nu ma mira asta), iar Fometescu, din cate am inteles, e mai aproape de Otopeni decat de Dinamo

MT
16th August 2007, 17:24
la sibiu clavon a revenit ...
Hai ca e simpatic Dee (mai ales pe masura ce e tot mai putin periculos ;) ) , figura lui cand se aseaza in fata vreunui arbitru care a fluierat in defavoarea sa si se uita nemiscat cateva secunde bune la el e totala. :)

In alta ordine de idei toata lumea se intareste, vom avea un campionat interesant.

Razvan P
16th August 2007, 18:09
... si se uita nemiscat cateva secunde bune la el e totala. :)

In alta ordine de idei toata lumea se intareste, vom avea un campionat interesant.

Cateodata figura cu nemiscatu' o face si in aparare. Ceva beton nu aveti sa mai intarim si noi echipa ? :D
Sa speram in continuare ca CSU va face transferuri reusite ca sa intram si noi in categoria "intariti".

woody
17th August 2007, 00:12
Hip-hop-ul il ai? :)

faina revista.........

MT
20th August 2007, 17:34
;)

Prietenii sibieni tac si fac, inca 2 jucatori noi in lotul lor. Fara sa fie surpriza pentru nimeni, pivotul e american ;). Banuiesc ca de data aceasta s-a verificat inainte sa nu existe povesti cu cai batuti ... Surpriza cealalta, mare...un junior! Bravo lor, se pare ca se gandesc si la viitor.

outsider
21st August 2007, 16:20
csm oradea-u mobitelco, meci amical, sambata, ora 18.00

Gabri3l
22nd August 2007, 01:37
Test cu Naționala

După săptămâna "de foc" de la Poiana Brașov, băieții de la CSU Asesoft vor fi "sparring-partners" - dacă nu cumva va fi. invers! - ai echipei naționale a României, în Palatul Sporturilor "Transilvania", din Sibiu. Prilej numai bun, înainte de plecarea în turneul din Serbia, pentru a vedea care au fost acumulările perioadei de pregătire fizică, una condusă de către noul venit la Ploiești, Dan Albu.

BAK
22nd August 2007, 04:17
;)

Prietenii sibieni tac si fac, inca 2 jucatori noi in lotul lor..

pai cineva trebuie sa ia locul 8 sezonul asta, nu?

Razvan P
22nd August 2007, 13:49
@BAK ne magulesti ;)
merci de increderea data


Test cu Naționala

După săptămâna "de foc" de la Poiana Brașov, băieții de la CSU Asesoft vor fi "sparring-partners" - dacă nu cumva va fi. invers! - ai echipei naționale a României, în Palatul Sporturilor "Transilvania", din Sibiu. Prilej numai bun, înainte de plecarea în turneul din Serbia, pentru a vedea care au fost acumulările perioadei de pregătire fizică, una condusă de către noul venit la Ploiești, Dan Albu.

o data aprox. stii cand se joaca meciul ?

MT
22nd August 2007, 18:29
.. băieții de la CSU Asesoft vor fi "sparring-partners" - dacă nu cumva va fi. invers! - ai echipei naționale a României...

invers? sa inteleg ca v-ati tras trioul banica-ciulin-grigoras la fluierat si pentru meciul asta?!? :cool:

marinike
23rd August 2007, 15:03
Pana la meciul cu "Galacticii" :) Nationala va juca sambata in Cipru si, din cate am inteles, pe 28 cu CSU Sibiu....
Ieri insa a mai suferit o infrangere de la Swisslion Tacovo, echipa pe care o batuse cu cateva zile inainte la Memorialul Toni Alexe....

@MT: Vrei sa spui ca fara arbitrii Asesoftul nu e in stare sa bata Romania? :no:
Romania este singura echipa cu care tin (ca sunt roman, nu de alta :headbang: ) dar realitatea este ca cei mai buni jucatori romani adunati la un loc de un antrenor cu mentalitate nemteasac nu fac cat Asesoftul ca valoare...E trist dar adevarat!

MT
23rd August 2007, 15:36
:D
Nu vreau sa zic nimic altceva decat faptul ca ma enerveaza la culme o echipa intr-adevar foarte buna care -in rarele momente, din nou foarte adevarat- cand da de greu pe acasa se kk pe ea si baga arbitrii la inaintare.

Seamana cumva cu un nene cu Rolex la mana, costum Armani de 2000 de dolari si servieta de piele de crocodil de inca o mie de para care se injoseste sa o ciupeasca de un leu pe batranica care vinde flori la coltul strazii. :D

In rest numai de bine despre nationala Romaniei si poate poate o scoate cumva la capat (cu Ciprul, Elvetia si Irlanda macar, daca CSU Galacticii nu-i lasa nici o sansa si o face sange toata :D )

alexalex
23rd August 2007, 16:50
nu cred ca o sa fie chiar asa.
asesoft s-a reunit de 3 zile si pleaca in cantonament la munte 1 saptamana dupa care se duc direct la Sibiu sa joace. o sa fie greu. jucatorii nu au apucat sa joace nici un meci impreuna si nu stiu nici o schema.si majoritatea sunt noi. eu unul cred ca o sa ma duc la meci. o sa fie interesant. da trebuie sa aflu exact cand e.

marinike
23rd August 2007, 17:52
Meciul e pe 29 august la 19.30

@MT - Chiar daca scriu rar pe forum il citesc zilnic si in ciuda tuturor ironiilor inteleg perfect de ce va place o anumita echipa si de ce nu suferiti o alta....

@AlexAlex - In postul de mai sus ma refeream la un Asesoft in plin sezon regulat...

Cosmin Salajan
24th August 2007, 10:14
scriu si eu pe forum, ca cica nu am scris de 2 saptamani, abia sa inceapa mobitelcii amicalele sa vad cum se misca..
pacat ca uche si flavius vin cu 2 saptamani inaintea campionatului

MT
24th August 2007, 10:27
Am sa scap ambele amicale cu Oradea :(

MT
25th August 2007, 21:58
Zice siteul u-mobitelco.ro:



Primul meci al noului sezon s-a incheiat cu o victorie pentru trupa lui Misa Perisic, in fata celor de la CSM Oradea. Cu o echipa imbunatatita fata de sezonul trecut, oradenii au pus probleme serioase, meciul avand dese rasturnari de scor. Pe final, "U" a controlat partida, scorul final fiind stabilit din aruncari libere ale lui Vukas si Cuic. La final, Mircea Cristescu a declarat: "Au fost si multe ratari, explicabile intr-un fel, pentru ca pana acum echipa a facut doar pregatire fizica. A fost primul contact cu mingea la un meci. Dar, sunt foarte multumit pentru acest prim meci, mai ales ca nu avem patru jucatori la pregatiri. Baietii sunt obositi dupa atata pregatire fizica, dar ii felicit pentru maniera in care au stiut sa se descurce in situatiile de criza ale meciului. Conteaza ca am debutat cu o victorie in noul sezon, chiar daca intr-un meci amical, pentru ca trebuie sa ne obisnuim cu atitudinea de invingatori. Mai avem mult de muncit. Ne asteapta meciuri grele si trebuie sa facem fata in fiecare".
Echipa se va intoarce la Cluj in aceasta seara, in timp ce antrenorul Miodrag Perisic va pleca spre Belgrad pentru rezolvarea ultimelor formalitati ale permiselor de sedere pentru jucatorii sarbi din lot.
Marcatorii meciului:
"U" Mobitelco - Cuic 27, Krstanovic (foto) 20, Vukas 19, Popa 7, Chetreanu 6, Medvedj 5, Mocanu 3.
CSM Oradea - Carter 16, Apostol 13, Klimas 13, Djordjic 10, Mason 9, Racovitan 9, Redick 7, Trif 6.
Din lotul "U" Mobitelco absenteaza patru jucatori de baza: Flavius Lapuste si Uche Iheadindu, convocati la nationala, LeVar Seals, care va veni doar la finalul saptamanii viitoare, si Mihai Silvasan, operat recent la genunchiul stang de chist sinovial
Cuic, scorerul campionatelor exotice, se pare ca nu se dezminte nici aici...

BAK
25th August 2007, 23:21
eu ma bucur sa vad ca mitzu a bagat 9 puncte, chiar si in amical....sper sa fie jucat mult mai mult la oradea....

Gabri3l
31st August 2007, 01:14
Asesoft a pierdut în fața Naționalei

Miercuri seara, târziu, în Palatul Sporturilor "Transilvania", din Sibiu, s-a încheiat partida amicalã dintre echipa naționalã de baschet masculin a României și campioana ultimilor patru ani - CSU Asesoft Ploiești. Dupã ce au fost conduși timp de trei sferturi, tricolorii s-au impus, la scor, în cele din urmã, reușind - astfel - sã câștige disputa: 83-73 (16-19; 21-24; 17-18; 29-12).
De la bun început, antrenorul principal al alb-albaștrilor, bosniacul Mladen Jojic, a recunoscut cã nu-l intereseazã, absolut deloc, rezultatul final al testului cu Naționala, deoarece elevii sãi au reluat, de prea puținã vreme, pregãtirile și n-au fãcut, pânã acum, decât un stagiu montan de pregãtire exclusiv fizicã. Cum scorul le-a fost favorabil ploieștenilor trei sferturi din meci, Jojic s-a declarat mulțumit, la finele întâlnirii. Una care - au declarat martorii oculari - a fost decisã, în mare parte, de aportul unui fost jucãtor al Asesoftului - Cãtãlin Burlacu!
Cele 73 de puncte reușite de echipa ploieșteanã i-au avut drept autori pe urmãtorii jucãtori: Gaidamavicius (8), Elliott (12), Cepulis (26, dintre care 8x3 puncte, din 10 încercãri!), Cãruțașu (cpt; 12), Griffith (5)/Alexander (8), Hargrove (2). Primii cinci jucãtori enumerați mai sus au intrat în formula de început, ceilalți doi - ca și Danilo Cmiljanic și Cezar Stãnescu - fiind folosiți pe parcurs. Cu acest prilej, ceilalți doi componenți ai lotului deținãtorilor eventului național, selecționați la Naționalã - Szijarto Levente și Mihai Paul -, și-au vãzut, în sfârșit, noii coechipieri de la CSU Asesoft. Și ca sã vã dați seama cã, de data aceasta, le-au fost cu adevãrat adversari, "Mițã" s-a luat la... harțã, la un moment dat, cu Cezar Stãnescu, pedagogul Mladen Jojic obligându-i sã-și dea mâna și sã se împace, imediat!
Decisiv, în ceea ce privește economia acestei întâlniri, a fost nu numai cã echipa naționalã venea dupã un succes frumos, obținut în deplasare, în dauna Ciprului, în Grupa "A" a Diviziei B a Campionatului European, ci și cã, la CSU Asesoft, n-au putut fi folosiți deloc, din cauza unor accidentãri, Bojan Obradovic și Adrian Blidaru.
Iar în fața unor jucãtori precum Paul Helcioiu, Szijarto Levente, Cãtãlin Burlacu, Virgil Stãnescu și Islean Șenai (primul "5" al tricolorilor) - ultimul substituindu-l, mare parte din meci, pe actualul piteștean Bogdan Popescu -, absențele s-au resimțit, mai ales în ultimul act!
Dintre noii jucãtori de la CSU Asesoft, Cepulis i-a încântat, pur și simplu, pe finanțatorul Sebastian Ghițã și pe președintele executiv Alexandru Iacobescu, iar "uriașul Rash" le-a creat mari probleme tricolorilor, la începutul confruntãrii. În schimb, compatrioții lui Griffith - De'Angelo Alexander și Darius A. Hargrove - au evoluat mai puțin, dar au reușit sã puncteze.
De la tricolori au impresionat Burlacu, ca finalizator, și Szijarto - ca apãrãtor.
http://www.gazetadeprahova.ro/images/Rashard-Griffith.jpg
Gazeta de Prahova

BAK
31st August 2007, 02:24
parca nationala urma sa fie sparing-partner pentru asesoft.....ciudat cum dupa infrangere, rezultatul nu a mai contat......

ovi sibiu
7th September 2007, 10:22
Meci amical, Mures - Sibiu 79 - 90.
Apropo, la multi ani silverzeus! :bere:

dolby
10th September 2007, 21:05
Vad ca stimatii nostri colegi de forum de la Ploiesti sunt in vacanta, asa ca o sa incerc eu o stire despre galactici:

Campionii absoluti ai Romaniei, si totodata singurii nostri reprezentanti in cupa ULEB, Asesoft Ploiesti, au fost invinsi la limita intr-o partida amicala jucata impotriva Vojvodinei Novi Sad. Scorul final a fost 63-93.

MT
10th September 2007, 22:10
E tara lui Darko Milicic asa ca Stelica nu e. :D

Ca veni vorba de turnee in Serbia, intr-un meci terminat de curand:

"U" Mobitelco - Steaua Rosie Belgrad 86 - 97


...Pentru "U" au marcat:
Seals - 24 de puncte (3 recuperari si 4 assisturi), Krstanovic - 21 de puncte (9 recuperari), Cuic - 15 puncte (7 recuperari), Vukas - 13 puncte (6 recuperari), Mihai Popa - 5 puncte (2 recuperari, 5 interceptii, 5 pase decisive), Chetreanu - 4 puncte (4 recuperari, 5 interceptii, 3 pase decisive), Mocanu - 3 puncte (o recuperare), Cenean - 2 puncte (o recuperare)...

fodo
10th September 2007, 22:51
E tara lui Darko Milicic asa ca Stelica nu e. :D

Ca veni vorba de turnee in Serbia, intr-un meci terminat de curand:

"U" Mobitelco - Steaua Rosie Belgrad 86 - 97

Da' macar la pauza am condus cu 50-34:yeah:

BAK
16th September 2007, 02:47
sibiul l-a pierdut pe kabengele care s-a dus la timisoara.....

paul*
16th September 2007, 08:43
sibiul l-a pierdut pe kabengele care s-a dus la timisoara.....
sibiul n-a pierdut nimic. cei care vor avea de pierdut sunt doar timisorenii...

Gabri3l
18th September 2007, 01:14
Obradovic refuza alte oferte și ramâne la Asesoft

Nici în vacanța de vara n-a fost lasat în pace cel mai bun baschetbalist strain din ediția 2006-2007 a Campionatului Național Volkswagen, pivotul sârb Bojan Obradovic (foto). Astfel, beneficiind de traducerea unui cuplu de sârbo-români, domiciliat în... Africa de Sud, site-ul autohton de specialitate www.halfcorut.info a reușit sa-i ia un interviu interesant, prin Internet, ex-campionului european "sub 22 de ani", cu Naționala fostei Iugoslavii.
Înca de la început, vedeta de la CSU Asesoft nu și-a ascuns marea admirație pe care i-a purtat-o compatriotului Vlade Divac, retras, în 2005, din NBA și stabilit în Statele Unite ale Americii, acolo unde este patronul unui restaurant. Iar pentru ca Divac a jucat în cea mai urmarita întrecere de baschet din lume, și Bojan și-ar fi dorit sa fie draftat pentru NBA, dar n-a fost sa fie! El spune, de altfel, ca "orice jucator de pe mapamond viseaza sa joace în cea mai puternica liga din lume".


Un dar de la Dumnezeu

Cât privește specializarea sa în finalizarea aruncarilor de dincolo de linia de 6,25 metri, starul campioanei României crede ca "este un dar de la Dumnezeu"!
Bojan Obradovic recunoaște ca a avut parte, în cariera sa de pâna acum, sa joace alaturi de mulți coechipieri valoroși, dar - dintre toți - cel mai grozav i s-a parut a fi un compatriot - Zoran Sretenovic, astazi în vârsta de 43 de ani, ex-jucator la echipe din fosta Iugoslavie, Germania, Franța sau Polonia.
Atunci când vine vorba despre cel mai bun baschetbalist care a evoluat, vreodata, în NBA, sârbul opteaza pentru americanul Oscar Robertson, iar cel mai bun iugoslav, din întrecerea americana, apreciaza ca a fost, desigur, Vlade Divac, dar îl admira foarte mult, în prezent, tot din acest campionat, pe Vladimir Radmanovic.
Obradovic este convins ca, schimbând des echipele, a putut sa se adapteze la fel de bine pe oriunde a jucat în Europa. Deci, nici în România, nu i-a fost deloc greu sa arate ce poate. Dar, pentru ca e sigur ca prima divizie s-a întarit serios în aceasta vara, anticipeaza ca oricarui jucator îi va fi tot mai dificil sa se impuna! Asta va coincide, mai crede el, cu sporirea interesului publicului fața de Campionatul Național Volkswagen. Din ediția trecuta a celui dintâi eșalon, Bojan îl considera drept cel mai tare adversar pe fostul centru al lui Dinamo Gealan București, americanul Demetrius Williams. El recunoaște ca, deși a avut mai multe oferte, în vara, a optat sa continue la CSU Asesoft, pentru ca "oficialii acestui club s-au purtat corect fața de mine."
Declarându-se onorat ca a ajuns sa fie un model atât pentru tinerii din jurul arenelor, cât și pentru cei care practica baschetul, la nivel de amatori, Bojan Obradovic le mulțumește tuturor, iar pe cei din urma îi sfatuiește sa-și atinga visul, prin perseverența, ambiție și sacrificii. Recompensa - spune Bojan - vor fi nenumaratele satisfacții, care vor aparea în timp!

http://www.gazetadeprahova.ro/images/Bojan-Obradovic-3.jpg
@Gazeta de Prahova

MT
18th September 2007, 15:37
A doua conferinta de presa a sezonului a echipei U-Mobitelco i-a avut ca si protagonisti pe Mircea Cristescu, Miodrag Perisic si Uche Iheadindu. Despre turneul in Serbia, noua echipa si planurile de viitor respectiv pregatirea primului meci - pe siteul echipei.

Un extras special cu multumiri pentru prietenii din Sibiu: ;)


...Dupa turneul din Serbia, sunt foarte, foarte multumit de Ionut Mocanu, care a fost o surpriza placuta...

...Nu in ultimul rand in sfarsit a fost rostit in (si pentru ) public lucrul care se cam stia: in timp obiectivul este accederea in Euroliga :D (si nu aia "organizata de FIBA" :D ca sa citam din cativa clasici ai forumului).

Cosmin Salajan
19th September 2007, 09:44
of doamne ce vise perverse.. poate iar ne suparam colegii din ploiesti.. singurii care exista pe acest pamant

M_ovidiu
23rd September 2007, 12:40
azi am auzit si eu pt prima data imnul echipe de baschet U Mobitelco.E foarte misto:
Haide,haide U
Pt noi esti numai tU
Te iubim cu sufletU
Haide U
foarte misto.imi puteti da un link de unde sa il downloadez?plss

fodo
23rd September 2007, 13:45
azi am auzit si eu pt prima data imnul echipe de baschet U Mobitelco.E foarte misto:
Haide,haide U
Pt noi esti numai tU
Te iubim cu sufletU
Haide U
foarte misto.imi puteti da un link de unde sa il downloadez?plss
www.u-mobitelco.ro la sectiunea download.......

MT
23rd September 2007, 18:30
Ca sa fim corecti, cei de la "Personal" au dedicat melodia tuturor echipelor clujene cu sufletul si traditia alb-negre si "U" pe piept, nu doar pentru baschetbalisti.

Cosmin Salajan
24th September 2007, 09:47
Ca sa fim corecti, cei de la "Personal" au dedicat melodia tuturor echipelor clujene cu sufletul si traditia alb-negre si "U" pe piept, nu doar pentru baschetbalisti.

daca ascultati cu atentie sunt enumerati diferiti sportivi. de la atletism la rugby

MT
26th September 2007, 20:47
In seara aceasta la Medias:
Gaz Metan Medias-"U" Mobitelco, 82-91 (34-56)
Spicuiri din cronica de pe site:

Marcatorii lui "U" Mobitelco au fost Medvedj 9 puncte si 2 recuperari, Krstanovic 15 si 18 rec, Vukas 10 si 4 rec, Seals 13 si 4 rec, Iheadindu 10, Cuic 18 si 6 rec, Lapuste 13 si 8 rec, Popa 3 si 2 rec.
De la Gaz Metan Medias s-a remarcat fostul jucator de la "U", Tudor Dumitrescu, autor a sase aruncari de la trei puncte...

Maine, tot la Medias, U - Otopeni.

fodo
27th September 2007, 18:53
LA MULTI ANI Tudor Dumitrescu!!!

MT
27th September 2007, 21:07
Triunghiularul de la Medias, in aceasta seara:
"U" Mobitelco-CS Otopeni, 86-68(47-36)


"U" Mobitelco a castigat triunghiularul de la Medias, cu doua victorii la activ, 91-82, cu gazdele de la Gaz Metan (miercuri) si 86-68 (astazi), cu CS Otopeni. "Cupa" a fost ridicata de Sasa Vukas, sarbatoritul zilei, care isi aniverseaza astazi implinirea a 31 de ani. Marcatorii meciului cu CS Otopeni au fost: Medvedj 7 puncte, Popa 7, Vukas 9 si 3 recuperari, Lapuste 10 si 4 rec, Mocanu 3 si 6 rec, Krstanovic 23 si 11 rec, Iheadindu 10 si 2 rec, Cuic 4, Chetreanu 5, Seals 6 si 3 rec, Cenean 2.
...

Cosmin Salajan
28th September 2007, 10:37
merge cineva la sibiu miercuri?
pt amicii din sibiu.... ne rezervati locuri bune?:D

M_ovidiu
28th September 2007, 11:19
nu s-au pus pana acum bilete in vanzare.