PDA

View Full Version : Luminița Paul



Laura1985
1st June 2007, 16:13
îmi pare extrem de rău ca trebuie sa incep acest topic dar simt ca nu mai rezist.

Vă implor doamna Lumința Paul să incercati sa fiți obiectivă...stiu ca e greu uneori dar meciurile comentate de d-voastră au devenit insuportabile.

nu cred că este extrem de relevant pentru tennis faptul ca Maria Sharapova are manichiura oribilă, și cred că ar fi multe alte lucruri mai importante de spus în legătură cu jocul ei.

Laura1985
1st June 2007, 16:32
chiar acum comenteaza doamna paul si e groaznic ca de obicei :headbang:

Optimistul
1st June 2007, 16:41
De ce te enervezi ? Cauta sa vezi care este partea cea buna a lucrurilor !?
Care este ? Oricine care stie sa tina scorul poate ajunge comentator la Eurosport !
Singurul comentator care mai citeste si stie ceva tenis este ,dupa parerea mea,Daniel Chican. Restul vrajeala...

Laura1985
1st June 2007, 16:45
ai dreptate daniel chican e super, si restul sunt ok in afara de doamna aceasta.

nu stiu de ce dar ma scoate din minti cateodata si sper sa nu mai comenteze meciurile importante, macar la finale de grand slam inca nu a fost asa ca pot sa fiu happy!

adriana18p
1st June 2007, 16:52
mie imi place cum comenteaza in comparatie cu topescu ...
daniel chican e de nota 10, dar si marius chican imi place cum comenteaza

Laura1985
1st June 2007, 16:55
Marius Chican e ok si el, imi place ca e asa calm tot timpul parca nimic rau nu se poate intampla...

adriana18p
1st June 2007, 17:00
da asa e. mie imi place si de silviu zancu cum comenteaza, nu stiam ca e antrenorul ralucai olaru

Optimistul
1st June 2007, 17:06
E mental coach Zancu si ca toti romanii care se pricep la toate, preia si alte prerogative.

relansat
1st June 2007, 17:09
Imi place cum comenteaza duduia de pe Telesport, Mihaela Sicoe ... e jeniala :ras-plans:
Laura, ai noroc ca nu spune de faptu` ca Maria rage ca o vaca (sa citez articolu` de ieri de pe ols) cand joaca :D :drak: :lol:
La ora actuala ti`o arde Jankovic de n`o mai primesc astia in Rusia ... mie mi se pare normal sa spuna si de unghiile, si de bikinii sau gogosarii pe care`i poarta ... de ce nu? E persoana publica, ce dreak?
Chicanii is frati? Il stiu numai pe unu` care comenta si openu` de la Bucale ... super tare omu`, nota 10

Laura1985
1st June 2007, 17:12
vacile nu rag ...Romanian Haters of Maria Sharapova :)

partea a doua ...mai vedem noi.

relansat
1st June 2007, 17:18
Da ci face vaca ca ma facusi curios? :ras-plans:

Chitzaie :D:drak::lol:

Laura1985
1st June 2007, 17:21
nu e amuzant sincer...oricum doamna ar trebui sa vorbeasca la fel despre toti jucatorii pentru ca am vorbit cu multi fani care se plangeau de cum comenteaza ca nu mi s-o nazarit mie din senin sa o critic fara motive si gratuit.

boboxxx
1st June 2007, 17:34
E mental coach Zancu si ca toti romanii care se pricep la toate, preia si alte prerogative.

gresesti fundamental. zancu a fost jucator chiar bunicel, in primii 5 juniori si in primii 20 seniori din tara cand concurenta era foarte mare. dupa aceea s-a rupt un pic de tenis ( e si lector la politehnica) si oricum e mai bun decat multi alti antrenori care nu merita nici ghilimele la denumire.

Optimistul
1st June 2007, 18:07
gresesti fundamental. zancu a fost jucator chiar bunicel, in primii 5 juniori si in primii 20 seniori din tara cand concurenta era foarte mare. dupa aceea s-a rupt un pic de tenis ( e si lector la politehnica) si oricum e mai bun decat multi alti antrenori care nu merita nici ghilimele la denumire.

Daca ai fost jucator bunicel inseamna ca poti fi antrenor excelent ?
Murino a fost jucator ? Si e unu dintre cei mai tari antrenori de fotbal !
Cit despre ghilimele ...ne-am obisnuit cu amatorii si pt. ca sunt cei mai tari amatori din Romania ii numim fara sa vrem profesionisti...

Cneazul
1st June 2007, 19:45
oo ! comentatoarea de la telesport la tenis chiar nu stie nimic ! cat despre luminita paul... a facut azi doua gafe monumentale! pacat ca nu-mi mai aduc aminte "perlele" ei

Laura1985
1st June 2007, 19:54
Maria joaca maine prima de la 12 ...Doamne ajuta sa nu comenteze LP !!!!!!!:( daca e ea iar fac cu nervii...

TenisFan
1st June 2007, 20:30
îmi pare extrem de rău ca trebuie sa incep acest topic dar simt ca nu mai rezist.

Vă implor doamna Lumința Paul să incercati sa fiți obiectivă...stiu ca e greu uneori dar meciurile comentate de d-voastră au devenit insuportabile.

nu cred că este extrem de relevant pentru tennis faptul ca Maria Sharapova are manichiura oribilă, și cred că ar fi multe alte lucruri mai importante de spus în legătură cu jocul ei.:ras-plans: Pai tu ai vazut-o pe Luminita Paul?E mega urata...Se simte si ea complexata.. :( Sunt niste comentatori mega buni pe Telesport dar nu le stiu numele...Dar sunt si pe acolo niste catastrofe de exemplu unul de la fotbal care tipa numai incredibil... :sleep: Chican e bun dar vorbeste prea mult cateodata si nu stie sa se manifeste la unele puncte spectaculoase...Adica are un ras sau un chicotit straniu... :shocked: Pe mine ma sperie...Pare ca ar fi criminal in serie...(am facut si rima :( )

Laura1985
1st June 2007, 21:08
a nu sincer nu am vazut-o niciodata...deci daca e asa cum spui tu atunci se explica de ce cand joaca Maria ii vede doar defectele si nici o calitate. sa ajunga pana acolo incat sa se ia de manichiura ,..jesus...sa-mi arate manichiura ei tare sunt curioasa!! :)

Val
1st June 2007, 21:19
Nu stiu ce va place la Daniel Chican, da impresia ca stie totul cand de fapt e cam pe dinafara. Cristian Tudor Popescu l-a facut praf prin presa de cateva ori, pentru stilul lui de a comenta. Chican vrea sa arate ca el stie totul, vine cu niste explicatii pe care le scoate din cartile SF, nici acolo nu gasesti asemenea termeni. Zancu cometeaza foarte bine, se vede ca are habar.

Laura1985
1st June 2007, 21:30
imi place Daniel Chican ca baga picanterii, adica face meciul mai interesant dar in acelasi timp fara sa critice jucatorii si jucatoarele, stie sa respecte oamenii astia care au realizat ceva in viata nu ca altii... de asta la finala e intotdeauna el.

Topescu e cam in urma stiu ca de curand a zis ceva de genul ''Maria Sharapova desi e a doua in lume dupa Amelie Mauresmo este cea mai apreciata si iubita jucatoare de tenis din lume'' or Amelie Mauresmo nu mai e demult numarul 1 lol

Val
1st June 2007, 21:33
Topescu da , e in urma rau de tot, dar parerea mea e ca Chican bate campii.

printulmiskin
1st June 2007, 22:46
Ce topic bun..chiar vroiam si eu sa deschid unul in momentul in care il ascultam pe Daniel Chican ..care pur si simplu ma EXASPEREAZA!!!!Imi vine sa inchid sonorul dar nu pot urmari un meci de tenis fara sa aud acel zgomot al mingiei lovite in mii de feluri.Acest vesnic "pusti"(dupa voce) vrea sa devina el personajul principal al acelui meci pe care il comenteaza,trancanind la nesfirsit mai mereu aceleasi lucruri banale.Cred ca am auzit de aparatul Trinity de zece mii de ori..Scoate niste bazaconii "tehnice" de ma umfla plinsul...Chiar ma gindesc sa le trimit un mail celor de la Eurosport sa il mai tempereze nitel ,ca baiatul asta a luat-o razna de tot!
Optimistule,cred ca exagerezi cind il judeci pe Zancu asa...Mie unul mi se pare unul din cei mai in tema cu ceea ce se intimpla azi in tenis,dovada ce reuseste Olaru la acest RG..I-am citit citeva carti si desi sint compendii ale textelor diferitilor guru ai tenisului,sint destul de in regula.Oricum ,ca si comentator de tenis,alaturi de Dr.Popescu,este cel mai bun.

Cipri
1st June 2007, 23:47
LOL
Mie imi place f mult cum comenteaza ... de fapt toti de la Eurosport :D

Optimistul
1st June 2007, 23:50
La ora asta ma ia somnul...
Printule tu ia-i citit cartile lui Zancu unde-si dadea si nr. de telefon mobil ca doar ,doar il ia si pe el cineva 'in barca'...Tu chiar crezi ca el a pregatit-o pe Olaru ? A invatat-o sa se motiveze,sa gestioneze mai bine punctele importante,sa se incurajeze etc. Tehnica si pregatirea fizica tot Zancu a facut-o ?

lucian_iasi
1st June 2007, 23:52
Si mie imi plac toti comentatorii de la eurosport,mai putin Topescu :no: :no:

printulmiskin
2nd June 2007, 08:25
Nu-l cunosc pe Zancu nici personal,nici ca antrenor ,ci doar ca si comentator de tenis.Si imi place mult cum comenteaza pt ca nu l-am auzit sa spuna bazaconii,este temperat,se vede ca omul stie cu ce se maninca acest sport.
Cit despre ce face el cu Olaru,chiar daca ar fi facut numai ce zici tu,Optimistule ,si este deja mult...Crezi ca e asa usor sa motivezi,sa pregatesti mental un jucator??
Cit despre placerile celorlati in materie de Chicani,nu le comentez,sinteti liberi sa ascultati pe cine vreti cu cita placere puteti,dar parerea mea o mentin ,baiatul ala e cel mai slab ...

Cneazul
2nd June 2007, 10:57
topescu comenteaza foarte bine:D adica, mai bine decat ceilalti

Optimistul
2nd June 2007, 11:00
Cit despre ce face el cu Olaru,chiar daca ar fi facut numai ce zici tu,Optimistule ,si este deja mult...Crezi ca e asa usor sa motivezi,sa pregatesti mental un jucator??


La virsta asta este esential un bun psiholog si este benefica pt. Raluca prezenta lui Zancu in turnee alaturi de ea .
Dar cum ramine cu treaba asta ca parca nu prea erai de acord cu necesitatea psihologilor in tenis ?
Cit despre Daniel Chican ,am auzit si eu citeva aberatii tehnice de la el,in rest e informat . Dintre atitia comentatori slab pregatiti ,este printre cei mai buni ,asta e...

printulmiskin
2nd June 2007, 12:52
Zancu este antrenorul lui Olaru,nu psihologul ei..asa stiu eu...Ceea ce am sustinut este faptul ca antrenorul cel mai bun este cel care stie sa pregateasca si mental un jucator..

Cneazul
2nd June 2007, 13:19
dezastru comentatorii ! numai perle au scos azi:D
cand au zis ca sharapova a declarat ca se simte ca o vaca pe gheata, comentatorul a zis : " ca sa fim sinceri, sharapova chiar are aspectul acelui blajin animal". dandu-si seama de greseala, peste 5 minute a zis: " bineinteles, in sensul bun are aspectul unei vaci".
de sharapova ce sa zic? e penibila. spune la conferinta de presa ca a ramas fara hartie igienica. si acolo tre sa vie tat`su s-o stearga la fund?

Ady
2nd June 2007, 13:38
Ce topic bun..chiar vroiam si eu sa deschid unul in momentul in care il ascultam pe Daniel Chican ..care pur si simplu ma EXASPEREAZA!!!!Imi vine sa inchid sonorul dar nu pot urmari un meci de tenis fara sa aud acel zgomot al mingiei lovite in mii de feluri.Acest vesnic "pusti"(dupa voce) vrea sa devina el personajul principal al acelui meci pe care il comenteaza,trancanind la nesfirsit mai mereu aceleasi lucruri banale.Cred ca am auzit de aparatul Trinity de zece mii de ori..

"acest aparat denumit trinity a fost inventat de un ..."

"sistemul de monitorizare denumit hawkeye ..."

"se spune ca a luat decizia de a-si concedia antrenorul in timp ce se afla pe o plaja cu prietena ..."

OMULE TREZESTE-TE !!! L-a dat afara acum cativa ani !!! NU MAI E NOUTATE PENTRU NIMENI !!! mai ales ca ne spui tu de 3 ori pe meci ...

la fel nu mai suport sa il aud spunand de 3 ori pe meci la wimby ca aia nu e iarba e secara, sau ce draq zice el ca e :headbang:

Laura1985
2nd June 2007, 19:26
dezastru comentatorii ! numai perle au scos azi:D
cand au zis ca sharapova a declarat ca se simte ca o vaca pe gheata, comentatorul a zis : " ca sa fim sinceri, sharapova chiar are aspectul acelui blajin animal". dandu-si seama de greseala, peste 5 minute a zis: " bineinteles, in sensul bun are aspectul unei vaci".
de sharapova ce sa zic? e penibila. spune la conferinta de presa ca a ramas fara hartie igienica. si acolo tre sa vie tat`su s-o stearga la fund?

hei nu a zis asa , a zis ca Maria a spus ca se simte ca o ...pe gheata desi ea nu are aspectul acelui blajin animal.cum crezi ca ar spuneasa ceva despre nr.2 mondial sa fim seriosi.

Tipul a fost ok azi dar m-a evervat luminita paul din nou .

Optimistul
2nd June 2007, 21:21
Zancu este antrenorul lui Olaru,nu psihologul ei..asa stiu eu...Ceea ce am sustinut este faptul ca antrenorul cel mai bun este cel care stie sa pregateasca si mental un jucator..

Zancu a fost o perioada si antrenor dar n-am auzit sa iasa vreun jucator bun din mina lui.

Cneazul
2nd June 2007, 23:49
nu-i adevarat a zis ca are aspectul acelui animal blajin... ma rog, oricum, important e ca sharapova sa piarda cat mai devreme:D

Laura1985
3rd June 2007, 21:24
ce comentariu jenant Luminita Paul si tipul nu stiu cum il cheama.
pacat un comentariu de complexata din nou...din nefericire Maria a castigat din nou chiar daca voi vorbiti tampenii tot timpul...am dat pe mut oricum ..mi rusine mie de limita voastra.

adriana18p
3rd June 2007, 21:29
...din nefericire Maria a castigat din nou chiar daca voi vorbiti tampenii tot timpul...am dat pe mut oricum ..mi rusine mie de limita voastra.

hmm interesant .. "din nefericire"

printulmiskin
3rd June 2007, 21:56
Sharapova a fost PENIBILA azi in comportament...La fiecare greseala de-a adversarei sa te bucuri atit de ostentativ...sa schimbi racheta la 2 mingi de breack,sa tipi la fiecare lovitura mai-mai sa zici ca isi da duhul,iar la sfirsit sa multumesti zimbind angelic publicului care te fluiera....Asta nu-i comportament de campioana,ci de "vaca"...

vassy
3rd June 2007, 22:03
si faptul ca a servit cand Schnyder avea mana ridicata

Cneazul
3rd June 2007, 22:05
dap printule ! ai dreptate ! absolut penibila, jenanta ! ba mai mult a si lovit-o pe schnyder pentru ca a aratat ca o minge a fost out !
cat despre comentatori:
"scorul rezultatului"
"maria le plezneste(...)nu te scuza... plezneste este foarte plastic, chiar si paruiala este bun"
"58 de kile, greutate forte buna pentru tenis"

Laura1985
3rd June 2007, 22:09
hmm interesant .. "din nefericire"

din nefericire pentru cei doi loseri care comenteaza meciuri :)

Laura1985
3rd June 2007, 22:13
oricum ar fi ar trebui sa respecte toti jucatorii si sa ii trateze in mod egal, fara discriminari pentru ca toti au fani si un comentariu ca cel de azi poate fi neplacut pentru fani. in fine... important ca a castigat.

cu mana ridicata nu e nimic important...s-a rezolvat de mult ,Maria nu vazuse nimic, au fost comentatori mai importanti care au confirmat am citit pe wtaforum

vassy
3rd June 2007, 22:32
poate ar trebui si tu sa nu faci discriminari si sa nu o aperi pe sharapova cand are un astfel de comportament

Laura1985
3rd June 2007, 22:37
poate ar trebui si tu sa nu faci discriminari si sa nu o aperi pe sharapova cand are un astfel de comportament

ce comportament? ca a schimbat racheta sau mana ridicata sau amandoua?

apropo ei o criticau deja de la inceputul meciului, de cum au schimbat primele mingi au inceput cu interviul,ca citea de pe foi ca era regizat tot bla bla bla...

vassy
3rd June 2007, 22:42
toate ce s-au spus pana acum... se bucura pana si daca Schnyder gresea prima serva, acum poti sa zici ca e o luptatoare sau mai stiu eu ce dar mie mi s-a parut foarte antipatica

... si ce-i cu privirile alea de zici ca vrea sa isi omoare adversara...

Laura1985
3rd June 2007, 22:46
pai da ca va influenteaza Luminita Paul ca tot repeta la nesfarsit asta...nu stiu fiecare cu perceptia lui ...nu e singura , si serena face la fel, si henin striga allez pe greselile adversarelor, de venus nu mai spun! marile campioane au rautatea asta in ele nu le poti schimba .Sigur Maria nu se compara cu cele mentionate mai sus ...inca!

Optimistul
3rd June 2007, 22:55
Ce sa te astepti de la ea cind ea nu are nici-o prietena din circuit ...Cind vrea sa joace la Cupa Federatiei majoritatea pleaca din lot.
In spatele ei e IMG-ul cea mai mare companie in domeniu care nu stiu ce sa mai inventeze ca sa-i cosmetizeze imaginea .
Nu stiu daca a vazut cineva documentarul despre Sarapova cu un interviu dat de Sharapov...un documentar super facut expres pt. imaginea rusoaicei.Dupa ce l-am vazut asteptam sa-mi dea cineva bani ca am avut rabdarea sa-l vad pina la capat pt. ca m-am simtit folosit,fraierit, nu stiu cum sa spun...
Noroc ca mai sunt unele ca Laura care-i cred blogurile.

adriana18p
3rd June 2007, 22:55
ai innebunit cu comentariul Luminitei Paul...
da pe mut daca te deranjeaza asa de mult comentariul ei...cu ocazia asta nu mai auzi si ignetele mariei

Laura1985
3rd June 2007, 23:02
offf cum nu are nicio prietena ? Kiri ce e? de parca celelate sunt asa de apropiate mai ales sarboaicele si belgiencele intre ele nu-i asa? ce bune prietene sunt.../( ma rog erau deoarece Kim s-a retras)

am dat pe mut.sper ca la meciul cu Anna sa fie Chicanii sau Topescu.

Optimistul
3rd June 2007, 23:05
Mai Laura, tu nu ai vreun contract ascuns cu Maria ca sa-i imbunatatesti imaginea in Romania ?
De curiozitate e cineva pe forumul asta care te sustine ?

Laura1985
3rd June 2007, 23:24
Mai Laura, tu nu ai vreun contract ascuns cu Maria ca sa-i imbunatatesti imaginea in Romania ?
De curiozitate e cineva pe forumul asta care te sustine ?

vai imi cer scuze ca v-am jignit ...intr-adevar era mult mai interesant cand nimeni nu ii lua partea.

so let's start the bashing people!!

Val
3rd June 2007, 23:29
Sharapova e prietena( a fost) cu Fererro, Roddick.

Val
3rd June 2007, 23:32
Nu stiu care cu care sunt bune prietene in circuitul feminin, chiar daca vin din aceasi tara. Cateva exemple: Kim cu Justine, Ivanovic cu Jankovic nu sunt prea amice si exemplele ar putea continua, chiar si in Romania e ceva cam asemanator.

Laura1985
3rd June 2007, 23:37
chiar azi am citit niste declaratii ale Anei si ale Jelenei si se cam impungeau reciproc...Kim cu Justine no comment chiar la un moment dat Kim a acuzat-o pe Henin ca se preface ca e accidentata..urata treaba acolo.

e greu cam multa rivalitate , gelozie..greu de legat prietenii acolo.

Val
3rd June 2007, 23:47
Chiar Ivanovic zicea o chestie, nu prea poti sa fi prietana buna cu cineva din circuit pentru ca tot timpul trebuie sa joci impotriva lor. Cat despre relatia ei cu JJ(Jelena Jankovic), fiind intrebata de cineva in ce relatii sunt, Ana a spus ceva de genu: nu ne ignoram dar nici bune prietene nu suntem.

Laura1985
3rd June 2007, 23:51
eu am citit azi o chestie pe WTAWorld ..o intrebau pe Ana ce parere are despre reusitele Jelenei ,despre performanta ei si ea a fost super tare lol a zis ca ea se uita mai mult la baieti ca de la ei are de invatat mai multe in materie de tenis :P

css2
4th June 2007, 05:44
In toate tarile comentatorii de la fiecare sport sint si fosti jucatori.De exemplu in America mai pun citeodata comentatori care nu au jucat tenis dar pe linga acel comentator mai este si un mare jucator.De exemplu John McEnroe ii mai ia la misto pe acei comentatori si nu-i lasa sa spuna timpenii.La noi ar trebui sa comenteze o Virginia Ruzici,Segarceanu,Florenta Mihai sau alti fosti jucatori buni.
Dar normal ca in Romania doamne ca Luminta au pile si comenteaza numai timpenii

Optimistul
4th June 2007, 07:25
vai imi cer scuze ca v-am jignit ...intr-adevar era mult mai interesant cand nimeni nu ii lua partea.



Nu, ma bucur ca este cineva care o apara pe Maria,altfel ne-am plictisi pe forumul asta...
Stii ce admir la ea ? Tenacitatea si dorinta ei de victorie - nu cred ca mai este vreo jucatoare in circuit cu asemenea calitati.

Val
4th June 2007, 11:47
poate ar trebui si tu sa nu faci discriminari si sa nu o aperi pe sharapova cand are un astfel de comportament
Acesta este filmuletul cu serviciul buclucas:
http://www.youtube.com/watch?v=QbLx2SICth8
Voi unde vedeti ca Maria are vreo vina, Patty a ridicat mana dupa ce mingea cazuse in careul de serviciu.

vassy
4th June 2007, 12:15
chiar daca a ridicat mana dupa Sharapova putea sa repete serviciul. nu ziceam ca ar fi ceva greseala de regulament, doar lipsa de fair play

iuli
4th June 2007, 12:16
Zancu a fost o perioada si antrenor dar n-am auzit sa iasa vreun jucator bun din mina lui.

A iesit vreun jucator bun din mana altcuiva? :o:



apropo ei o criticau deja de la inceputul meciului, de cum au schimbat primele mingi au inceput cu interviul,ca citea de pe foi ca era regizat tot bla bla bla...

Parca interviul ala a fost tras de par, sa atraga atentia


si henin striga allez pe greselile adversarelor,

Henin chiar nu face asta, ea striga rar Allez si face asta doar cand da cu reverul ei incredibil.


Ia gata, lasati-o pe Maria in pace, ajunge in finala si aici la RG. La wimbledon face cel putin semifinale si la US Open castiga turneul ;)

vassy
4th June 2007, 12:20
Acesta este filmuletul cu serviciul buclucas:
http://www.youtube.com/watch?v=QbLx2SICth8
Voi unde vedeti ca Maria are vreo vina, Patty a ridicat mana dupa ce mingea cazuse in careul de serviciu.

in related apare si clipul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=5cmMpZekjD8 :rolleyes:

Laura1985
4th June 2007, 16:40
incepe meciul lui Nadal!!! si imi place comentariul pana acum lol :ok:

Vamos Rafa!! :yeah:

Kainsashiki
4th June 2007, 17:09
Mai Laura, tu nu ai vreun contract ascuns cu Maria ca sa-i imbunatatesti imaginea in Romania ?
De curiozitate e cineva pe forumul asta care te sustine ?

Si mie imi place Sarapova, desi nu sunt la fel de fanatic ca voi. Mi se par inutile discutiile astea cu "prieteniile jucatoarelor".

Cneazul
4th June 2007, 18:29
nesimtita de sharapova nici macar nu s-a interesat de schnyder. ea repede s-a dus sa serveasca in cealalta parte. e cea mai nesportiva jucatoare. ce sa mai zic de faptul ca a lovit-o pe schnyder cu mingea cand aceasta a reclamat un out

Laura1985
4th June 2007, 19:06
foarte placut comentariu azi..cred ca a fost Marius Chican ,nu? :ok:


BTW, 90 % din replicile de mai sus sunt off-topic deoarece acesta nu se vrea un thread despre Maria Sharapova :)

relansat
4th June 2007, 19:24
Marius Chican a fost ... da` sa evzi la meciu` lu` Djoko ce s`a intamplat: Topescu respira in microfon si se auzea de ziceai ca se transmitea de pe camp, in timpu` unei rafale ... absolut dizgratios. Cine a vazut, sigur a fo` afectat si a dat pe MUTE. Mai mult imi place celalalt Chican :)

TenisFan
4th June 2007, 19:33
da` sa evzi la meciu` lu` Djoko ce s`a intamplat: Topescu respira in microfon si se auzea de ziceai ca se transmitea de pe camp, in timpu` unei rafale ... absolut dizgratios. Cine a vazut, sigur a fo` afectat si a dat pe MUTE. Mai mult imi place celalalt Chican :)Asa face la toate transmisiile Topescu...Eu intotdeauna am impesia ca moare dar se pare ca nu-si da duhul...inca... :( E batran si ramolit si cu tot respectul pentru el ca si comentator in vremurile lui bune a sosit momentul ca sa se lase de "sportul" asta ...Vad ca el insista sa moara in cabina... :( Poate asta i-o fi ultima dorinta... :rolleyes:

Laura1985
4th June 2007, 20:08
Topescu, mie mi simpatic, e batranel dar stie multe si e printre putinii comentatori care se pricep la mai multe sporturi, plus ca e obiectiv si respecta jucatorii.

:ok: for him!

Cneazul
4th June 2007, 21:07
si mie imi place topescu:D

lucian_iasi
4th June 2007, 21:14
Mie imi plac toti,cu o singura exceptie:Topescu :angry: :no:

Ady
4th June 2007, 22:05
cand incepe topescu sa horcaie in microfon, imi vine sa imi bag picioarele in el de tennis :headbang:

luluta
4th June 2007, 23:25
Exact. Când i se aude respirația în microfon mă apucă toate pandaliile.
CTP îmi place cum comentează.

iuli
4th June 2007, 23:48
:happy :happy :happy

Am schimbat programul cand l-am auzit pe Topescu...Prima oara nu prea eram atent, eram si la calc si la tv, dar nu stiam ce se aude la tv intre schimburi; absolut gretos

raulmad
5th June 2007, 10:50
Comentatorii de la Eurosport sunt maestrii pe langa cei de la Sport Klub.
Dar intr-adevar repeta la nesfarsit o serie de informatii (ex: aparatul de semnalizat net-ul a fost inventat de..., sistemul hawkeye, etc) pe care noi cei care iubim tenisul le stim de mult timp.
Cat despre Sarapova: vad ca multa lume nu o suporta (ma rog fiecare cu preferintele lui) dar mie personal imi place. Niciodata nu se da batuta si lupta pt fiecare minge.
Cat despre prietenie....Cand sunt atatia bani in joc de unde prietenie..... Respectul si fair-play-ul sunt altceva.

printulmiskin
5th June 2007, 11:01
Raulmad,ai vazut respect si fair-play in ultimul meci la Sharapova???Ca nu se da batuta si lupta pt fiecare minge ,asta se stie ca e principala calitate a ei,in schimb ,din pct de vedere tehnic,tenisul ei este doar o avalansa de bum-bum insotite de tipete isterice ce ar trebui INTERZISE ,dupa mine.

Laura1985
5th June 2007, 11:06
Cat despre Sarapova: vad ca multa lume nu o suporta (ma rog fiecare cu preferintele lui) dar mie personal imi place. Niciodata nu se da batuta si lupta pt fiecare minge.
Cat despre prietenie....Cand sunt atatia bani in joc de unde prietenie..... Respectul si fair-play-ul sunt altceva.

mai multa lume o place , la fel ca in cazul Serenei..jucatoarele mari au intotdeauna hateri o groaza dar si mai multi fani ...nu ma refer la forumul asta vorbesc in general :)

raulmad
5th June 2007, 11:18
Raulmad,ai vazut respect si fair-play in ultimul meci la Sharapova???Ca nu se da batuta si lupta pt fiecare minge ,asta se stie ca e principala calitate a ei,in schimb ,din pct de vedere tehnic,tenisul ei este doar o avalansa de bum-bum insotite de tipete isterice ce ar trebui INTERZISE ,dupa mine.

Vorbeam de respect si fair play la modul general. Unii au altii nu. Se pare ca Maria nu prea are fair play. Oricum nu este singura dar in fine....Personal am remarcat ca mult mai mult fair play exista in circuitul masculin.
In ceea ce priveste jocul Sarapovei "cu bum-bum si tipete isterice" este pe locul doi in lume.
Ca nu are tehnica lui Hingins sau a lui Henan este perfect adevarat. Dar, fara suparare cate dintre jucatoarele de azi joaca si altceva decat "tare si in forta"?
Williams (ambele surori), Vaidisova, Petrova, Kuznetova, Ivanovici, etc toate au aproape acelasi stil de joc.
Chiar m-am amuzat sambata: de cand o urmaresc eu pe Sarapova nu cred ca am vazut-o executand "scurta" ....In meciul de sambata a pus vreo doua scurte reusite....

Laura1985
5th June 2007, 11:24
chiar daca a ridicat mana dupa Sharapova putea sa repete serviciul. nu ziceam ca ar fi ceva greseala de regulament, doar lipsa de fair play

nu pentru ca arbitrul nu a dictat asa ceva .daca a ridicat mana dupa ,punctul e pierdut.si pierdut a fost. regula e regula pana la capat aici nu e joaca hai sa/ti dau un punct cadou sa vezi ce fair-play sunt -inregistrarea o arata foarte clar. Patty a admis in interviul ei ca a fost vina ei ca nu s-a putut concentra la punctul ala si a ridicat mana mult prea tarziu. singura problema reala a fost schimbatul rachetei , care bineinteles se poate observa doar la Sharapova din nou ca si tipetele de altfel, restul jucatoarelor in special surorile sunt foarte silentioase intr-adevar :)

iuli
5th June 2007, 13:25
Asta de acum de la Ana e Luminita Paul?

Laura1985
5th June 2007, 16:33
eat your words , LP :cya: :P

--

Val
5th June 2007, 17:13
Chican a dat cu bata, ole!!!!!!!!!!!!! Nu a putut sa zica "panoramica", de 3 ori s-a chinuit. Si pe deasupra a mai zis ca Federer a fost invins in turul 1 la Roma, de catre Volandri( erau optimi parca).

Laura1985
5th June 2007, 23:10
Radu Antofi si colegul lui de microfon :ok: :)

Cneazul
6th June 2007, 13:02
cine a comentat aseara la rezumat??pe la 11 seara

Laura1985
6th June 2007, 13:09
cred ca Radu Antofi :ok:

relansat
6th June 2007, 13:26
Ci gaozara o putut fi Luminita Paul ieri sa mor io ... desi avea 5-0 in primu` set, tot pe Kuznetsova o proslavea. Pur si simplu mi se face scarba. Cum nici pe Sharapova nu o inghite, o sa fie tare interesant cu cine o sa tina in meciul de maine, daca il va comenta, bineinteles :D

Laura1985
6th June 2007, 13:47
e groaznic cum se manifesta femeia asta...mi se face rau, la ultimul meci chiar am dat pe mut.

va tine cu ana , ar fi cea mai mare ipocrita fiinta din lume daca ar tine cu maria dupa tot ce a spus despre ea. dar eu inca mai sper ca vor comenta Marius Chican cu Radu Antofi..

---

iuli
6th June 2007, 13:49
Mai groaznica mi se pare Maria cum se manifesta, dar e parerea ta :D

Laura1985
6th June 2007, 13:55
LP o acopera cu imbecilitatile ei..plus ca Maria nu e comentatoare la eurosport.

TenisFan
6th June 2007, 14:02
Eu am vazut-o o data pe Sharapova la AO zicandu-i unui arbitru: are you fucking kidding me? :rolleyes: Daca eram in locul arbitrului coboram din scaun ii ardeam vreo doua palme si ma duceam acasa... :(
Mai ti-am zis Paul e extrem de urata si de aici mega complexata...End of story... ;)

Laura1985
6th June 2007, 14:11
pai stiu ca ai vazut ca tocmai a fost postat linkul mai sus fara sa aiba vreo legatura cu subiectul threadului ...bine ca ea e singura care injura pe teren...eveniment..si si-a cerut scuze dupa , arata-mi alt jucator de tennis care sa-si ceara scuze.

si ca ce chestie sa-i traga arbitru 2 palme mai ,cine e el sa-si permita asa ceva?? :)

TenisFan
6th June 2007, 14:58
si ca ce chestie sa-i traga arbitru 2 palme mai ,cine e el sa-si permita asa ceva?? :)Da` ea cine rahat e sa-i vorbeasca unui om mai in varsta in asa hal?(mai ales ca era arbitru de scaun deci suveran) :( Dovada de mai mare lipsa de respect n-am mai intalnit... :( Asa a fost crescuta de tacsu sau acum ca a ajuns mare vedeta isi permite orice? :rolleyes: Tu nu esti obiectiva asa ca nu mai vorbi in termini laudativi despre "printesa" atunci cand nu e cazul...Sunt momente cand trebuie s-o aperi si sunt momente cand trebuie s-o lasi mai moale ca macane... :( Eu incep sa ma plictisesc de thread-urile si posturile voastre care se invart in jurul Sharapovei... :sleep: Eu as vorbi despre Moya - Nadal sau despre junioarele si juniorii nostri mai degraba... :shocked:

Laura1985
6th June 2007, 15:06
da cine esti tu sa-l judeci pe Yuri ia zi? daca te-ai plictisit nu mai posta ca nu te-a invitat nimeni. si btw arbitru nu e suveran acolo, jucatorii sunt!

TenisFan
6th June 2007, 15:14
da cine esti tu sa-l judeci pe Yuri ia zi?Un smecher... :rolleyes: Mie-mi place despre tine ca te tutuiesti cu tatal Sharapovei...:cry: Adica na eu sunt fan(atic => dupa unii) Fedex dar ca sa ajung sa vorbesc despre el cu Roger si delicateturi d-astea inca n-am reusit... :( Cred totusi ca tu duci simpatia pentru o jucatoare de tenis cam departe dar e doar parerea mea... :( Deci jucatorii pot sa decida pentru sine cand e aut si cand nu dupa propriul lor plac? :cry: Inseamna ca eu l-as bate pe Fedex 6-0 6-0... :( :yeah: Ce bun sunt eu... :cry:

Laura1985
6th June 2007, 15:21
e parerea ta...iar faptul ca tu consideri ca arbitrul e suveran spune tot...jucatorii transpira pe teren si muncesc ca sa vina un arbitru sa dicteze nush ce tampenie si sa ii ia punctul ...jucatorii sunt suverani pe teren .e parerea mea.

TenisFan
6th June 2007, 15:31
iar faptul ca tu consideri ca arbitrul e suveran spune tot...jucatorii transpira pe teren si muncesc ca sa vina un arbitru sa dicteze nush ce tampenie si sa ii ia punctul ...jucatorii sunt suverani pe teren .e parerea mea.Cati ani ai tu? :( Cred ca esenta chestiunii in cauza te eludeaza... :(

Laura1985
6th June 2007, 15:33
Cati ani ai tu? :( Cred ca esenta chestiunii in cauza te eludeaza... :(

cred ca din pacate ideologia tennisului te eludeaza...

relansat
6th June 2007, 15:38
Daca o zis ashe ceva Maria in teren, inseamna ca mi`am mai gasit un motiv ptr care sa tin cu, de departe, cea mai fair play jucatoare din circuitul WTA :kiss:, adica Ana Ivanovic :kiss: ... Iisuse, trebe sa fie in extaz simpaticiunea dupe meciul lu` Novak :kiss: ... mai ales, ca o declarat ca urmareste meciurile compatriotului :D :drak: :lol:

TenisFan
6th June 2007, 15:38
cred ca din pacate ideologia tennisului te eludeaza...Cred ca din pacate nici nu stii ce-i aia... :( Si apropos se scrie tenis de obicei...Ca doar suntem romani daca am fi englezi sau americani sau orice alta natie vorbitoare de limba engleza am scrie "tennis"... :(

Laura1985
6th June 2007, 15:40
Cred ca din pacate nici nu stii ce-i aia... :( Si apropos se scrie tenis de obicei...Ca doar suntem romani daca am fi englezi sau americani sau orice alta natie vorbitoare de limba engleza am scrie "tennis"... :(

dragule scriu cum vreau ok? :) just ignore this topic in the future ok? thanks!

Laura1985
6th June 2007, 15:48
Daca o zis ashe ceva Maria in teren, inseamna ca mi`am mai gasit un motiv ptr care sa tin cu, de departe, cea mai fair play jucatoare din circuitul WTA :kiss:, adica Ana Ivanovic :kiss: ... Iisuse, trebe sa fie in extaz simpaticiunea dupe meciul lu` Novak :kiss: ... mai ales, ca o declarat ca urmareste meciurile compatriotului :D :drak: :lol:

Novak a jucat super si comentariul a fost bun, ca si cel de la meciul lui Nadal pana acum.

Cneazul
6th June 2007, 16:03
Radu antofi rocks !

printulmiskin
6th June 2007, 22:45
Au dat navala tinerii fara habar de tenis si duc acest forum tare in jos ca nivel de discutie..Lasati copilarismele si discutati serios ,daca aveti ceva de spus,daca nu...mai bine abtineti-va...Parerea mea!

iuli
6th June 2007, 23:43
pai stiu ca ai vazut ca tocmai a fost postat linkul mai sus fara sa aiba vreo legatura cu subiectul threadului ...bine ca ea e singura care injura pe teren...eveniment..si si-a cerut scuze dupa , arata-mi alt jucator de tennis care sa-si ceara scuze.



Arata-mi alt jucator care a injurat !!! :D

Cneazul
7th June 2007, 09:32
Au dat navala tinerii fara habar de tenis si duc acest forum tare in jos ca nivel de discutie..Lasati copilarismele si discutati serios ,daca aveti ceva de spus,daca nu...mai bine abtineti-va...Parerea mea!

te referi la mine?

boboxxx
7th June 2007, 10:42
Ei hai sa-mi dau si eu cu parerea pe aici... lol
Ca idee de principiu, nici jucatorii nici arbitrii nu sunt suverani pe teren. Suveran est publicul care pana la urma plateste tot. Si ce este foarte important, plateste pentru a vedea un spectacol sportiv, nu injuraturi sau alte gesturi ce ne duc cu gandul la fotbal. Arbitrul este doar cel care trebuie sa aibe grija ca un meci sa se desfasoare dupa anumite reguli.

PS Nu se vede la tv dar foarte multi jucatori isi cer scuze dupa meciuri pentru anumite gesturi.

afterall
7th June 2007, 18:20
Please ramaneti on topic si nu mai discutati despre Sharapova pentru ca este MEGA BORING.
Laura esti fan Sharapova este foarte OK si foarte original. The rest is haterz.

In legatura cu comentatorii Eurosport recomand trezirea la realitate - Luminita Paul este unul dintre cei mai buni comentatori de tenis din Romania. Eu urmaresc mult tenis la Eurosport si mi se se pare o comentatoare obiectiva si bine informata, nu am auzit-o facand vreo remarca rautacioasa la adresa vreunui jucator - si in nici un caz nu spune ineptiile pe care le spune Chican(nu-i stiu prenumele, ala cu no man's land si "hauacai"), Topescu , sau chiar acel pampalau pe nume Popescu.
Laura - Poate a spus ceva despre Sharapova si s-a transformat in hater in din punctul (ingust) de vedere, altfel nu-mi explic aversiunea fata de un comentator atat de obiectiv.

In rest , comentariile lui Zancu si/sau Antofi, sunt intotdeauna binevenite.

Laura1985
8th June 2007, 08:38
mie sincer nu-mi place si nu sunt singura daca citesti topicul in intregime dar iti respect parerea...plus ca am mai auzit si alte pareri din afara forumului.

Laura1985
8th June 2007, 08:50
OFF-Topic...sorry dar am fost intrebata si trebuie sa raspund :


Arata-mi alt jucator care a injurat !!! :D

Roddick, Serena...si altii dar pe astia i-am auzit eu mai des. Roddick are ceva cu publicul iar Serena cu adversara ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ewi2a8hM0_o

http://www.youtube.com/watch?v=tAY-oPSc_SA

http://www.youtube.com/watch?v=AB8rCTPkdfE

Laura1985
8th June 2007, 16:44
o mica remarca: ce-i cu comentatorii astia ..spun ca Roger nu e fair-play..ca Davydenko merita sa castige ca parca a jucat mai bine...nu mai inteleg nimic pe bune ...

printulmiskin
8th June 2007, 17:30
o mica remarca: ce-i cu comentatorii astia ..spun ca Roger nu e fair-play..ca Davydenko merita sa castige ca parca a jucat mai bine...nu mai inteleg nimic pe bune ...

Nu stiu ce intelegi tu "pe bune"din sportul asta,Laura...Davydenko a jucat un tenis de cel mai inalt nivel,merita sa cistige cel putin un set,dar a avut in fata un jucator care are din ce in ce mai putine in comun cu Oamenii,pe terenul de tenis..

Laura1985
8th June 2007, 17:39
merita sa castige un set? asa ceva aud numai la comentatori si pe forumul asta! nu meriti decat ceea ce castigi.daca a ratat atatea ocazii imi pare rau. Federer a jucat mai bine...asta e ..si nu inseamna ca Federer e lipsit de fair-play daca ne-a batut favoritul care juca la cel mai inalt nivel.

Optimistul
8th June 2007, 19:35
Laura, dar cum explici prestatia deplorabila a lui Mary din semifinala ?

Cneazul
8th June 2007, 19:58
:happy optimistule se pare ca i-ai inchis gura:D

afterall
8th June 2007, 21:20
o mica remarca: ce-i cu comentatorii astia ..spun ca Roger nu e fair-play..ca Davydenko merita sa castige ca parca a jucat mai bine...nu mai inteleg nimic pe bune ...

Nu stiu cum faci tu, Laura, de auzi numai lucruri neobisnuite spuse de comentatori. Nici un comentator, fie el si paralel precum Chican, sau ma rog - cine a comentat - nu poate sa spuna ca Davyenko a jucat mai bine decat Federer. Ce ai auzit tu, poate ti s-a parut sau era spus in alt context pe care tu nu l-ai redat.


Eu - si sunt sigur ca nu numai eu - sunt plictisit de comentatorii mediocri care la fiecare meci de-al lui Federer sau Nadal, nu fac altceva decat sa-i ridice in slavi, si sa foloseasca tot felul de hiperbole si alte figuri de stil care nu isi au locul in tenis, pentru a arata cat de experti sunt pentru ca il apreciaza pe Fed sau Nadal. Curios, dar ei au impresia ca sunt imparati in tara orbilor, si doar ei pot sa isi dea seama ca Federer joaca bine, - incearca sa ne spuna si noua (prostilor) cate putin din marele secret pe care doar un 'specialist' poate sa-l inteleaga.

Practic ce fac ei, asteapta sa ia Fed sau Nadal un break avantaj, si incep sa comenteze de parca ar fi vazut deja meciul si stiu cine castiga.

E ca si cum s-ar uita la un rechin cum vaneaza un pestisor exotic , si simt ca trebuie sa ne impartaseasca si noua clarviziunea lor "impresionanta" care provine din vastele lor cunostinte despre tenis.

Un exemplu la intamplare (nu cel mai relevant):
Nadal serveste pentru setul 2 la 5-4 40-0 (nu-si pierduse serviciul tot setul), moment in care Nadal face o greseala nefortata pentru 40-15. Bineinteles, expertul Eurosport - Popescu, simte nevoia sa taie ceata deasa care invaluia rezultatul setului, si spune "nu cred ca asta e semnul revenirii lui Djokovic" - multumesc domnule Popescu, stateam cu inima cat un purice la gandul revenirii lui Djokovic , dar cuvintele dumneavoastra au fost ca un Diazepam pentru un schizofrenic.

In schimb, in cazul unui meci echilibrat si/sau intre jucatori necunoscuti, (asta e o piatra de incercare pentru majoritatea comentatorilor, pentru ca nu pot sa le pronunte numele corect), de-odata tonul comentariului se domoleste, de cele mai multe ori se limiteaza la a mai spune cate o ineptie nevinovata sau la a tine scorul. (In cazul lui Chican mai baga un "hauacai, "trinity" un "no man's land" , un "importanta jocului de picioare - ca la box" etc etc etc)

Kainsashiki
8th June 2007, 21:25
1. luma sau ady dati rename pls la threadul asta sa fie ceva de genul "Discutii despre comentatorii tenisului"

2. astazi m-am uitat la meciul lui federer pe tvr 2, pentru ca eurosportul este cu cateva secunde in urma. nu stiu exact cum il cheama pe comentatorul respectiv, dar era pornit rau sa-l critice pe federer. saracu', cred ca era fan davydenko.

afterall
8th June 2007, 21:33
Eu la Fed m-am uitat pe Eurosport, asa ca se poate ca acel inapt sa fi spus ce spuneti voi ca a spus.

TenisFan
8th June 2007, 22:11
Mestere afterall sa stii ca si alti indivizi care nu cunosc tenis asa de bine ca tine se uita la acest sport...Iar "expertul Eurosport" probabil pentru aia e pus acolo sa le explice si celorlalti cum sta treaba: aici ma refer la ce lovitura a executat unul sau celalalt + executii tehnice + tactica samd...Dar problema este ca ei nu sunt experti in Fedex (asa cum sunt eu :cry: pe care l-am vazut de sute de ori jucand tenis in tot soiul de partide :( )...Si o alta problema este ca-i ia gura pe dinainte cand e vorba despre meciurile astea mari...Cum un jucator are avantaj incep sa dea inainte cu superlativele si se hazardeaza chiar in pronosticuri numai ca aproape ca de fiecare data gresesc...Tocmai d-asta ar trebui s-o lase mai moale cu partea de Nostradamus si sa se axeze doar pe probleme tehnice + tactice(eventual) si tinerea scorului...De asemenea datorita faptului ca ei nu sunt experti Fedex ei nu cunosc capacitatea maxima la care poate ajunge el intr-un joc si cand face asta si apoi cand vad ca revine il imbalsameaza cu superlative... :( :shocked:

Laura1985
8th June 2007, 22:25
1. luma sau ady dati rename pls la threadul asta sa fie ceva de genul "Discutii despre comentatorii tenisului"

2. astazi m-am uitat la meciul lui federer pe tvr 2, pentru ca eurosportul este cu cateva secunde in urma. nu stiu exact cum il cheama pe comentatorul respectiv, dar era pornit rau sa-l critice pe federer. saracu', cred ca era fan davydenko.

oh God in sfarsit cineva cu bun simt...

Laura1985
8th June 2007, 22:28
Laura, dar cum explici prestatia deplorabila a lui Mary din semifinala ?

cum a explicat-o chiar ea : o zi extrem de proasta. se mai intampla ,data viitoare (adica la Wimbly ) va fi mai bine!!


PS: nu eu o pomenesc in acest thread...pentru cei pe care ii deranjeaza faptul ca threadul asta e complet pe langa subiect...imi pare sincer rau, daca va plictisiti evitati topicul.

Laura1985
8th June 2007, 22:31
Mestere afterall sa stii ca si alti indivizi care nu cunosc tenis asa de bine ca tine se uita la acest sport...Iar "expertul Eurosport" probabil pentru aia e pus acolo sa le explice si celorlalti cum sta treaba: aici ma refer la ce lovitura a executat unul sau celalalt + executii tehnice + tactica samd...Dar problema este ca ei nu sunt experti in Fedex (asa cum sunt eu :cry: pe care l-am vazut de sute de ori jucand tenis in tot soiul de partide :( )...Si o alta problema este ca-i ia gura pe dinainte cand e vorba despre meciurile astea mari...Cum un jucator are avantaj incep sa dea inainte cu superlativele si se hazardeaza chiar in pronosticuri numai ca aproape ca de fiecare data gresesc...Tocmai d-asta ar trebui s-o lase mai moale cu partea de Nostradamus si sa se axeze doar pe probleme tehnice + tactice(eventual) si tinerea scorului...De asemenea datorita faptului ca ei nu sunt experti Fedex ei nu cunosc capacitatea maxima la care poate ajunge el intr-un joc si cand face asta si apoi cand vad ca revine il imbalsameaza cu superlative... :( :shocked:

exact...si ma rog unii fac abstractie dar poate unii fani reactioneaza. cel putin pe mine ma enerveaza atitudinea asta. dar se pare ca va trebui sa ma obisnuiesc...

Optimistul
8th June 2007, 22:54
cum a explicat-o chiar ea : o zi extrem de proasta. se mai intampla ,data viitoare (adica la Wimbly ) va fi mai bine!!




Mary trebuia sa raspunda astfel :" Nici eu nu-mi dau seama cum am ajuns pina intr-o semifinala la RG ?! Aceasta infringere m-a repus cu picioarele pe pamint pt. ca se pare ca zgura cam 'inteapa' ...iar eu ,ca o "vaca alunecatoare", prefer iarba - traiasca Wimbledon-ul ! "

Laura1985
8th June 2007, 22:56
Mary trebuia sa raspunda astfel :" Nici eu nu-mi dau seama cum am ajuns pina intr-o semifinala la RG ?! Aceasta infringere m-a repus cu picioarele pe pamint pt. ca se pare ca zgura cam 'inteapa' ...iar eu ,ca o "vaca alunecatoare", prefer iarba - traiasca Wimbledon-ul ! "

smart :ok:

afterall
8th June 2007, 23:24
Mary trebuia sa raspunda astfel :" Nici eu nu-mi dau seama cum am ajuns pina intr-o semifinala la RG ?! Aceasta infringere m-a repus cu picioarele pe pamint pt. ca se pare ca zgura cam 'inteapa' ...iar eu ,ca o "vaca alunecatoare", prefer iarba - traiasca Wimbledon-ul ! "


N-o salveaza nici iarba, nici fanul, si nici ovazul in cazul in care se intalneste iar cu Serena. Infrangerile de anul asta arata ca ea nu mai poate sa-si impuna jocul decat in fata jucatoarelor slabe mental, si slab clasate.
Daca jocul ei se va imbunatati, atunci rezultatele se vor vedea in sezonul de hardcourt din America.

Laura1985
8th June 2007, 23:42
apropo...un exemplu de comentator aproape perfect e Mats Wilander :)

Optimistul
8th June 2007, 23:46
Hai ca si el ti-a discreditat-o pe Mary a ta la RG ca dupa aceea sa-si ceara scuze ... Ai uitat ?

Laura1985
8th June 2007, 23:53
nu chiar...mie mi-a placut , avea dreptate in ceea ce spunea dar in acelasi timp era respectuos.Maria nu e jucatoare de zgura, sta prost cu rabdarea,nu e in forma, era greu de prevazut o semifinala chiar si pentru el.. dar mi-a placut ce a spus de concentrarea ei :)

oricum au avut idee buna cei de la ES sa faca emisiunea cu un expert adevarat.

Cristi
9th June 2007, 12:48
Comentatorii de la EuroSport sunt varza. Problema lor principala e ca atunci cand un jucator isi domina oponentul nu prea isi dau seama daca unul joaca bine sau de fapt celalalt joaca prost. La fel si la lovituri: greseste un jucator, da o minge prea scurta sau slaba si celalalt il "executa", logic, la care comentatorii se extaziaza.

Cat despre Luminita Paul, daca este cine cred eu, ma enerveaza la culme ca rade (chicoteste) prosteste in loc sa comenteze in anumite momente ale meciului. Pai ori comentezi, ori taci, fara onomatopee.

Cat despre Șarapova, imi vine greu sa cred ca va juca vreodata bine pe zgura. Serviciul si loviturile ei nu se preteaza la zgura, sunt puternice, dar plate. Perfecte pe iarba si pe hard, ineficiente pe zgura.

Nu e lipsa de forma, pur si simplu nu e in stare sa joace pe zgura. O sa vedeti ca la Wimbledon o sa zburde pe imas...

Laura1985
9th June 2007, 18:24
Cat despre Luminita Paul, daca este cine cred eu, ma enerveaza la culme ca rade (chicoteste) prosteste in loc sa comenteze in anumite momente ale meciului. Pai ori comentezi, ori taci, fara onomatopee.



ea e ..cred ca e singura femeie care comenteaza tennis la ES .cel putin eu doar pe ea o stiu.

dumy84
9th June 2007, 18:28
Da. Dupa regretata Doina Stanescu:(

Optimistul
9th June 2007, 18:32
Era tare Doina - cea mai mare comentatoare de tenis din Romania.
Auziti ,dar de Cristian Tudor Popescu ce ziceti ?

Ady
10th June 2007, 09:54
CTP mi se pare ok, dar nu l-am mai auzit la tennis dupa cupa davis cu belarus ...

Cneazul
10th June 2007, 10:54
N-o salveaza nici iarba, nici fanul, si nici ovazul in cazul in care se intalneste iar cu Serena. Infrangerile de anul asta arata ca ea nu mai poate sa-si impuna jocul decat in fata jucatoarelor slabe mental, si slab clasate.
Daca jocul ei se va imbunatati, atunci rezultatele se vor vedea in sezonul de hardcourt din America.

asa e ! degeaba isi tot cauta ea scuze ! daca ea castiga la wimbledon eu nu mai scriu pe forumul asta o luna !(sper sa nu gresesc si eu ca relansat)

Optimistul
10th June 2007, 11:07
Daca numai cistiga nici pe iarba poate sa se apuce de modeling. O invata colega ei Ana Kurnikova cum sa faci bani fara sa joci tenis...

Cristi
10th June 2007, 12:11
Sharapova poate oricand sa isi revina si sa castige Wimbledonul. Desi nu cred ca va castiga anul asta, nu as paria contra ei.

praf_de_stele
13th June 2007, 18:00
anul acesta, Maria nu prea a jucat deoarece a fost accidentata si bineinteles ca o semifinala la RG este o buna performanta. pana acum cum a reusit oare sa le invinga pe Henin la US Open, pe Mauresmo tot la US Open, pe Clijsters la mai multe, pe Serena la Wimbledon, la WTA Champs sau unde-o mai fi, pe Kuznetsova si alte jucatoare de top? cum va explicati? problema e ca anul acesta Maria nu este in forma, desi a jucat finala la AO si semifinala la RG, iar zgura, se stie ca nu este suprafata ei favorita. ce atatea comentarii la adresa ei? va deranjeaza ca e pe locul 2 sau ce? si spre deosebire de Anna Kounikova, are 2 Grand Slam-uri + inca alte 13 turnee si pt. varsta ei e si prea mult. asa ca lasati-o balta cu criticile. asta e felul ei de-a fi si gata.

kiddstar5
6th December 2007, 18:43
Laura se pricepe la tenis cum ma pricep eu la proiectarea rachetelor;))...una e sa iti placa o jucatoare si alta e sa ii iei apararea orbeste, indiferent de ce face...si mie imi place maria uneori (DAR NUMAI UNEORI)...nu tb sa ii admiri fitele din afara terenului si aerele de cea mai buna jucatoare ever...mie imi place la nebunie jankovic...deci laura, abordarea ta nu e buna deloc
IAR LUMINITA PAUL E SUUUUPER , nu stiu ce nu iti place la ea...are cunostinte temeinice de tenis, iar comentariul ei mi se pare rafinat, usor si placut....whatever, laura se pare ca este subiectiva si unilaterala
bye

Optimistul
6th December 2007, 22:08
@ Kiddstar5 ,vezi ca atingi un subiect f. delicat ...
Eu unul dupa ce-am avut niste conflicte pe threadul Sharapovei m-am jurat ca numai scriu acolo .

Taquito
29th May 2009, 19:28
nici mie nu prea imi plac comentariile Luminitei Paul. se vede ca se straduieste sa para obiectiva dar daca esti atent iti dai seama ce jucatori prefera. asta in afara de tonul pe care vorbeste, unul de doamna fandosită. am cautat pe google si am gasit ca e sef departament la gazeta sporturilor. am dat si peste acest topic, adresa de neogen si articolele de la gsp:
http://www.neogen.ro/user/luminita68
http://www.gsp.ro/cautare/autor/luminița-paul-22.html

Sorin Blaj
29th May 2009, 19:56
Un comentariu plat, care te poate adormi daca nu esti atent. :)

BujorOvidiu
22nd August 2011, 01:08
Nu pot sa pricep cum poate fi Zancu un comentator OK.

In fiecare meci spune niste povesti tampite pentru copii mici si tot timpul esueaza sa comenteze jocul in desfasurare.

De exemplu la Wimbledon magarul spune ca meciul pierdut de Murray s-a datorat unei anumite mingi gresite de britanic. Dupa care in timpul finalei feminine spune din nou povestea la o minge a Petrei Kvitova. Imediat dupa aceea Petra mai beleste vreo doua mingi usoare la fel de incredibil si in final castiga nonsalant partida.

Zancu a mai avut niste meciuri acum cativa ani cand povestea in timpul meciurilor ce bauturi beau jucatorii ceea ce a fost absolut ridicol. Dupa care a inceput sa povesteasca despre cum trebuie antrenat un junior si cand s-a gandit sa termine tarasenia a spus ca daca cineva doreste el poate continua discutia in particular.

Am inteles ca magaru conduce o organizatie de antrenori si psihoterapie dar e complet neprofesional sa iti faci reclama din scaunul de comentator, indiferent cat e de pe fatza sau pe spate.

Zancu sucks, dar e bun pentru cei care habar n-au de tennis si nici nu ii intereseaza. Poti sa stai in fatza televizorului sa asculti niste povesti fara legatura cu meciul la care te uiti si din care oricum nu intelegi nimic. La final poti sa zici ca ai devenit expert si stii mai multe. Domnu Zancu stie sa iti dea senzatia aia ca esti un semi-zeu desi esti ca si dansul o bovina idioata.

Din curiozitate am cumparat cartea dansului "Forta interioara" in care vinde rahat la pachet. Nu se poate compara cu nici macar una din cartile lui Ivan Lendl in care spre deosibire de cea a lui Zancu gasesti informatii utile care sa te lumineze.

Slava cerului ca mai nou pot sa imi pun televizorul pe limba engleza si sa aud un comentariu decent unde comentatorii stiu cand sa taca si cand sa vorbeasca.

DJ Klaus
22nd August 2011, 09:28
Pacat ca in Romania nu comenteaza fosti jucatori profesionisti sau actuali antrenori. Nu trebuie sa ai facultate de ziristica ca sa comentezi un meci de tenis. Trebuie sa ai o experienta in tenis si sa cunosti jocul in profunzime.
Am dat de cateva ori pe canale romanesti ce transmiteau tenis si ma amuzau in primele 10 min de tampeniile care le scot iar dupa cele 10 min ma enervau si dadeam sonorul pe mute.

Cei care comenteaza fac niste afirmatii de te doare capul. Ar fi bine daca ati putea urmari comentariile celor de pe ESPN sau Tennis Channel. In primul rand nu vorbesc cand jucatorii lovesc in timpul punctului.

Sa va dau cateva nume de comentatori? Va cruciti.

Sa incep cu favoritii mei (ca si comentatori)
John McEnroe (legenda tenis, fost nr1 mondial)
Darren Cahill (fost jucator,actual antrenor,a antrenat pe Hewitt, Agassi, Verdasco, Hantuchova, Gulbis, Murray)
Brad Gilbert (fost jucator, a antrenat pe Agassi, Rodick, Murray)
Patrick McEnroe (fost jucator, capitan de cupa davis)
Jim Courier (fost jucator, fost nr 1 mondial, organizator de turnee tenis pt legende, actual om de afaceri)

Pam Shriver (fosta jucatoare)
Mary Jo Fernandez (fosta jucatoare)
Linsdey Davenport (fosta juvatoare, fosta nr1 mondial)
Mary Carillo (fosta jucatoare)

si mai sunt si alti fosti jucatori si antrenori.
Si comenteaza cate 4 la un meci nu doar 1. Sa vezi un adevarat talk show tehnic intre puncte.
Inveti tenis nu altceva.

Cristina
22nd August 2011, 11:44
Apoi sa il fi auzit pe CTP cand comenta?Te apucai cu mainile de cap!

P.S. Nici mie nu imi place de Zancu!Mi se pare ca nu are coerenta in vorbire.

Celso
22nd August 2011, 11:48
Klaus@ mai comenteaza si pe la noi Virginia Ruzici ...nici ea nu prea are prestatii excelente:D

adrian_str
22nd August 2011, 12:44
Ar fi bine daca ati putea urmari comentariile celor de pe ESPN sau Tennis Channel.
Si comenteaza cate 4 la un meci nu doar 1. Sa vezi un adevarat talk show tehnic intre puncte.
Inveti tenis nu altceva.

Am mai urmarit pe ESPN, dar 4(!) comentatori deodata nu cred ca am prins.
Oricum, calitatea e NET superioara celor din Ro.


Momentan imi scapa numele celui pe care il consider cel mai bun de la noi. Un tip care a comentat niste meciuri de la Wimbledon pe sport.ro si turnee CS (500) pe Sportklub sau Sport1. Radu ... ceva. Cred!
M-am si intalnit intamplator cu el la niste meciuri de CD si BCR Open, iar ca vocabular si cunostinte e mult peste medie. Nici Florin Mandru de la TVR nu e rau. Insa incurca rezultate din trecut si pozitii in clasament.

@Cristina
CTP? Ia-o p-asta: "Aura bioelectrica ce ii influenteaza fiinta eterica”!

Cristina
22nd August 2011, 16:05
Klaus@ mai comenteaza si pe la noi Virginia Ruzici ...nici ea nu prea are prestatii excelente:D

Olala. :D

Are si madame Virginie niste comentarii tare haioase.

Cat despre CTP el este cireasa de pe tort!Bine ca au pierdut astia de la sport.ro drepturile de televizoare ca muream cu el de gat.
Pe mine ma scoatea din minti:" Vai Rojer, asa ceva nu se poate, Rojer!" :))

Tudor11
22nd August 2011, 21:37
Cel mai bun comentator e Zancu. El comenta si pe vremea lui Doina .CTP e cel mai prost comentator din lume.
Imi place cum comenteaza Luminita Paul si Virginia Ruzici de la Eurosport.:)

adrian_str
23rd August 2011, 15:20
Olala. :D

Are si madame Virginie niste comentarii tare haioase.


Macar, fata de altii, observa niste aspecte tehnice importante. Ce-i drept, lb. romana ii mai joaca feste din cand in cand, insa incerc sa nu le bag in seama prea mult. Luminita Paul se exprima corect, dar nu pune accent pe ce trebuie.

BujorOvidiu
31st August 2011, 19:19
Nu stiu cine comenteaza Madison Keys cu Safarova dar o comenteaza doar pe Madison Keys de parca ar juca singura.

BujorOvidiu
31st August 2011, 19:21
Cel mai bun comentator e Zancu. El comenta si pe vremea lui Doina .CTP e cel mai prost comentator din lume.
Imi place cum comenteaza Luminita Paul si Virginia Ruzici de la Eurosport.:)

Silviu Zancu e cel mai bun comentator?

Asta spune multe despre cate meciuri ai vazut, cate carti despre tennis ai citit si evident ce cunostinte ai despre sportul numit tenis.

Esti un geniu la fel de mare ca si Silviu Zancu.

Cel mai probabil vei sfarsi la un microfon alaturi de el.

Cipri
31st August 2011, 20:26
Nu stiu cine comenteaza Madison Keys cu Safarova dar o comenteaza doar pe Madison Keys de parca ar juca singura.
Cristi Petre

adrian_str
31st August 2011, 20:37
Cristi Petre

Omul nu comenteaza chiar rau, dar are tendinta de a se axa doar pe un jucator pentru o perioada mare de timp.

ichigo
1st September 2011, 13:11
daca nu sunt meciuri in bundesliga, i-a chemat si pe cei de la fotbal sa comenteze meciurile de tenis, pe criisti petre si ioan viorel. :groggy: insa, as fi tare curios cum ar comenta manolo si jean o partida de tenis? :happy :happy

ratziu
11th September 2011, 00:35
Luminitei Paul: este normal ca fiecare dintre noi sa aiba favoriti in sporturi. E normal sa admiri pe cineva. In cazul dumneavoastra e normal sa il aveti pe favorit pe Roger Federer. Dar postura din care dumneavoastra il sustineti frenetic pe Federer la fiecare meci pe care il disputa nu va permite, din pacate, pentru dumneavoastra sa tipati, sa puneti loviturile lui Federer inaintea loviturilor celorlalti jucatori. Nu este normal ca si comentator pentru un post ca si Eurosport sa faceti acest lucru. Comentariul pe care l-ati avut in aceasta seara la meciul Federer-Djokovic a fost pro-Federer. Nu este normal sa va claditi comentariul pe un jucator,pentru dumneavoastra a jucat azi Federer-Federer. Djokovic nu a existat azi, numele lui a fost pronuntat de dumneavoastra de maxim 10 ori in tot meciul. Ma mir ca nimeni din Eurosport cu ia masuri , nu este posibil asa ceva.
Rusine!

adrian_str
11th September 2011, 00:50
Luminitei Paul: este normal ca fiecare dintre noi sa aiba favoriti in sporturi. E normal sa admiri pe cineva. In cazul dumneavoastra e normal sa il aveti pe favorit pe Roger Federer. Dar postura din care dumneavoastra il sustineti frenetic pe Federer la fiecare meci pe care il disputa nu va permite, din pacate, pentru dumneavoastra sa tipati, sa puneti loviturile lui Federer inaintea loviturilor celorlalti jucatori. Nu este normal ca si comentator pentru un post ca si Eurosport sa faceti acest lucru. Comentariul pe care l-ati avut in aceasta seara la meciul Federer-Djokovic a fost pro-Federer. Nu este normal sa va claditi comentariul pe un jucator,pentru dumneavoastra a jucat azi Federer-Federer. Djokovic nu a existat azi, numele lui a fost pronuntat de dumneavoastra de maxim 10 ori in tot meciul. Ma mir ca nimeni din Eurosport cu ia masuri , nu este posibil asa ceva.
Rusine!

La meciul lui Fed a comentat Virginia Ruzici.

ratziu
11th September 2011, 01:11
atunci mesajul ii este adresat ei. Rusine Virginico !

Cristina
11th September 2011, 01:44
O intrebare:ai habar cine este Virginia Ruzici si ce a reprezentat ea in tenisul romanesc?

ratziu
11th September 2011, 01:52
O intrebare:ai habar cine este Virginia Ruzici si ce a reprezentat ea in tenisul romanesc?
Pe mine ma intereseaza cum si ce comenteaza ea nu ce este sau ce a fost. O tara intreaga ii asculta comentariul. Nu stiu si presupun ca nu activeaza de mult timp in televiziune. Poate a fost buna la ce a facut , dar un lucru e cert: nu are treaba cu televiziunea sau cel putin cu comentariul unui meci. Nu e frumos ce face, in televiziune nu trebuie sa ai un favorit. Nu trebuie sa te axezi doar pe un jucator.

JJ
11th September 2011, 02:19
Rusine ratziu, si ti se mai pare ca iti place tenisul :rosu:

ratziu
11th September 2011, 02:24
Mai oameni buni,,,voi nu intelegeti. NU vb strict de tenis, ci de comentariul unui meci de tenis. Nu este generatia mea, nu am vazut un meci de-al ei in veci,am dat un search, fost buna la tenis dar nu are treaba cu comentariul unui meci. Si in plus nu prea urmaresc tenis feminin.

El Pistolero
11th September 2011, 08:46
Excelenta idee ratziu. :ok:
Nu ma intereseaza ce a fost ea ca jucatoare, ma intereseaza cum comenteaza. Aseara imi venea sa sparg tv cand o auzeam. Numai despre Federer ne vorbea. La finalul meciul mai avea un pic si plangea. Nu are nicio treaba cu comentariul.

Cristina
11th September 2011, 10:06
@Ratziu

Virgina Ruzici nu este comentator de tenis.Ea este chemat de Eurosport in calitate de invitat pt a participa la comentariul unui meci de tenis intrucat ea este cea mai valoroasa jucatoare de tenis pe care am avut-o vreodata si cunoaste foarte bine fenomenul...de la antrenori, jucatori, lovituri si cele mai bune scoli de tenis.Pt mine personal este o placere sa o ascult pt ca se vede cu ochiul liber ca femeia asta stie ce vorbeste.

Ca il admira fara seama pe Federer, asta trebuia sa va dati seama de mult.Si cred ca il admira tocmai pt ca ii stie foarte bine valoarea si cunoaste fenomenul.
Ca fost jucator de tenis si sa zicem actualmente "comentator", parerea mea e ca nu ai cum sa nu vorbesti despre cariera impresionanta a lui Federer atunci cand e pe teren.

Celso
11th September 2011, 10:11
bai pe mine ma enerveaza ala care a comentat acest US Open, nush cum il cheama, dar pare batran dupa voce:D

Cristina
11th September 2011, 10:35
Sever Dron :D

aLLiin
11th September 2011, 10:43
Si Sever Dron este un bun cunoscator.

adrian_str
11th September 2011, 10:43
bai pe mine ma enerveaza ala care a comentat acest US Open, nush cum il cheama, dar pare batran dupa voce:D

Sever Dron stie ce vorbeste, dar in direct nu se exprima intotdeauna propice. In schimb, e o placere sa ii citesti articolele.

Celso
11th September 2011, 16:37
O fi cunoscator, dar prea explica toate loviturile, plus ca nu prea are voce de comentator:D.