PDA

View Full Version : Disciplina de fier - Vukotic



ady51a
5th February 2006, 08:30
Conflict Senin-Vukotic


Tehnicianul sārb l-a scos de pe teren pe mijlocaş pentru că acesta a şutat īn minge după fluierul arbitrului īn timpul amicalului cu Callatis Mangalia.


Īncă de la venirea pe banca tehnică, Momcilo Vukotic a căutat să remedieze una dintre carenţele constatate la echipă.
Antrenorul le-a solicitat elevilor săi să elimine ieşirile nervoase, care atrag de obicei sancţiuni nefericite. Disciplina īn joc a īnceput să apară, actele de indisciplină devenind din ce īn ce mai rare. Asta doar după ce Vukotic a luat măsuri īmpotriva celor care au comis greşeli, fără a ţine cont dacă sunt titulari sau rezerve. Astfel au fost sancţionaţi pecuniar fotbalişti precum Mihai Guriţă, Ion Barbu sau Tibi Moldovan. Pe lista “amendaţilor” s-a adăugat, vineri, numele lui Adrian Senin. Īn minutul 41 al amicalului cu Callatis Mangalia, scor 3-3, disputat vineri, mijlocaşul a şutat puternic īn minge trimiţānd-o īn afara terenului, după fluierul centralului Cătălin Florescu. Jucătorul a fost īnlocuit imediat şi a fost dojenit pentru gestul său. Vukotic, adept al unei discipline totale īn joc, l-a muştruluit şi pe Claudiu Voiculeţ, acesta din urmă vociferānd la una dintre deciziile arbitrului de centru.
“Consider că domnul Vukotic este un antrenor bun din toate punctele de vedere. Dacă m-a schimbat, īnseamnă că am meritat să fiu tratat aşa. Noi suntem jucători, dānsul este antrenor şi trebuie să ne conformăm deciziilor pe care dānsul le ia”, ni s-a confesat ieri Adrian Senin.

"Probabil că voi fi şi amendat pentru acea ieşire, īnsă dacă am greşit, plătesc. Vukotic este corect, fiindcă aplică aceleaşi acţiuni indiferent dacă eşti titular sau rezervă." ProSport!


"Le-am cerut disciplină tactică şi organizare īn teren, dar, pe de altă parte, vreau să le las libertatea de a-şi exprima personalitatea"
Momcilo Vukotici

Sīrbul Momcilo Vukotici a impus o disciplină de fier şi un joc bazat pe ofensivă

Venirea lui Momcilo Vukotici a schimbat regulile printre "rechini", obişnuiţi īn trecut cu stilul mai libertin al antrenorilor romāni. Fără discuţii prin telefon cu presa, fără ieşiri necontrolate la antrenamente, fără vociferări la deciziile arbitrilor, chiar şi īn timpul amicalelor. Ultimul exemplu l-a dat vineri, cīnd l-a scos pe Senin din teren după nici o repriză din partida cu Callatis Mangalia pentru că a şutat nervos īn minge la o decizie a "centralului". Mai mult, se pare că sīrbul a luat hotărīrea de a sancţiona pecuniar unii jucători de bază pentru că nu au respectat regulile sale.
Dacă jucătorii s-au obişnuit mai greu cu disciplina de fier impusă de Vukotici, īn schimb ei au fost īncīntaţi de antrenamentele pe care le face acesta. "Am făcut mai multe antrenamente tactice şi am lucrat cu mingea īncă din prima săptămīnă, ceea ce nu se īntīmpla īnainte", a declarat unul dintre băieţi pentru Gazeta Sporturilor. GSP



Eu ma intreb cam cat vor rezista jucatorii? Ce spuneti?

Seahawk
5th February 2006, 10:37
Pai Senin de exemplu, nu va rezista prea mult :P Acum insa depinde de la om la om. Totusi sunt increzator in sarbul asta :)

ady51a
5th February 2006, 10:38
Dupa mine mai sunt si altii care nu cred ca o sa rezite.
Liviu Mihai oare ce parere are? :D

tchibos
5th February 2006, 11:46
pai daca se supara iar baga intriga intre jucatori si adio Vukotici

U|L|T|R|A|S|
5th February 2006, 11:51
Liviu Mihai trebuia sa plece de mult de la Farul...e cel mai PUTUROS jucator pe care l-am vazut...e golgeter doar in domino si cireasa...golgeter la pahare...LIVIU LASA-NE:happy

FatFrumos
6th February 2006, 20:37
nu cred ca mai merge pentru ca vede si bosinceanu ce zmei se dau jucatorii oricum cineva trebuia sa ii puna la punct.


PS. Sorry Seahawk i feel for you for the superbowl crap, nu credeam ca in fotbalul american arbitrii influenteaza meciul chiar si cu video, Seahawk played well.

ady51a
6th February 2006, 20:47
Pai la asta ma gandeam si eu. Bosanceanu a pus un antrenor strain si are incredere in el. Nu stiu daca-si mai permit jucatorii sa faca fite. Eu cel putin asa sper.



Schimbarea de mentalitate

Vukotic a adus la Farul nu numai idei şi concepţii noi de pregătire, apreciate īn mod deosebit de jucători (la conferinţele de presă la care au participat, pānă acum, Guriţă, Paşcovici, Barbu şi Apostu au lăudat metodele de antrenament ale sārbului), dar şi o mentalitate profesionistă, īn care cuvāntul de ordine este disciplina strictă, atāt īn teren (la antrenamente şi jocuri), cāt şi īn afara acestuia, lucruri absolut indispensabile pentru realizarea īnaltei performanţe.

„Mister nu este un antrenor aspru. La antrenamente, face glume cu noi şi ne simţim bine. Ţine īnsă la disciplină. Īncă de la īnceput, ne-a spus că sunt unele reguli principale pe care vrea să le respectăm. Nu contează numele jucătorului, el vrea disciplină la echipă“, a declarat, ieri, la emisiunea „Sport VIP live“, de la Radio Constanţa, mijlocaşul Florin Lungu.
Cuget Liber!

ady51a
8th February 2006, 08:10
Briza Vukotic
Jucatorii Farului s-au aratat extrem de multumiti de noul lor tehnician. Briza bate acum dinspre Serbia pentru gruparea de la malul marii. Cosmin Pascovici considera ca schimbarile aduse de Momcilo Vukotic reprezinta o adevarata gura de aer proaspat pentru jocul echipei constantene.

"Vukotic a adus o mentalitate noua in echipa noastra, o schimbare atit tehnica, cit si tactica si de asezare. Sint sigur ca toate aceste lucruri se vor simti in viitor pe teren si o sa reusim sa indeplinim obiectivul principal: cistigarea Cupei", a declarat fundasul marinarilor.

MOMCILO VUKOTIC (antrenor Farul): "Sint placut impresionat de lotul pe care il am acum si sper ca, dupa revenirea din Cipru, sa-mi pot forma o idee despre formula de start. Sper sa pun la punct tot ce a ramas de imbunatatit, astfel incit sa incepem turul cu o echipa pregatita pentru cistigarea Cupei Romaniei."

LUCIAN MARINOF (antrenor secund Farul): "Sper ca fotbalistii sa se adapteze cit mai repede schimbarilor aduse de Vukotic. Pina acum au fost extrem de receptivi. Sint sigur ca vom face treaba buna." SportTotal

ady51a
23rd February 2006, 16:19
Momcilo Vukotici despre Gurita si Pascovici: "Au fost indisciplinati"

Antrenorul Farului, sirbul Momcilo Vukotici, si-a avertizat elevii ca nu va tine cont de numele lor si ii va exclude din lot in cazul unor abateri.
"Gurita si Pascovici au fost indisciplinati. Nu vor fi amendati, pentru ca nu am nevoie de banii lor. Am avut o discutie cu ei si le-am dat un ultim avertisment. Daca vor mai fi abateri, indiferent de nume, jucatorii care gresesc vor fi exclusi din lot pentru o perioada de timp nedeterminata. Sint adeptul disciplinei atit pe teren, cit si in afara lui", a declarat Vukotici.

Tehnicianul sirb considera ca Farul a avut parte de o perioada pregatire buna in Bulgaria si Cipru. "Am avut o buna perioada de pregatire in Bulgaria si mai ales in Cipru, unde am avut conditii excelente. Sint satisfacut pentru ca jucatorii au muncit. Am lucrat foarte mult cu mingea si acest lucru a avut efect atit in pregatire, cit si in meciurile amicale. In jocurile cu Wisla Cracovia si cu nationala Coreii de Nord am jucat foarte bine", a precizat antrenorul formatiei constantene.

Momcilo Vukotici a afirmat ca exista un nucleu de 15 jucatori pe care se va baza in returul Diviziei A. "Este dificil sa spun primul 11, insa exista un nucleu de 15 jucatori. Am reusit sa formam o echipa serioasa. Nu pot sa compar Farul cu alte echipe din campionat, insa pot sa compar actuala echipa cu Farul de acum o luna. Avem acum o formatie puternica, care stie ce vrea si acest lucru este cel mai important. Jucatorii au inteles ce doresc eu de la ei", a conchis Vukotici.

Dinu Todoran, care suferise o ruptura musculara la finalul turului de campionat, se antreneaza, de o saptamina normal, insa nu va fi apt de joc pentru debutul returului, cu Pandurii Tirgu Jiu.

Mijlocasul de banda portughez Mario Carlos, aflat in probe, va afla daca ramine la Farul dupa amicalul cu Otelul Galati, care va avea loc simbata.
Autor: Sport Total

Atacantul Farului, Mihai Gurita, a fost acuzat, alaturi de fundasul Cosmin Pascovici, de indisciplina in timpul perioadei de pregatire, de catre antrenorul sirb Momcilo Vukotici.
"Intr-adevar, am avut o discutie azi-dimineata (n.r. - joi). Tehnicianul mi-a readus aminte ca m-am certat cu arbitrul care a oficiat la meciul nostru amical cu echipa Kairat Alma Ata in turneul din Bulgaria. Nu a fost nimic deosebit, este foarte bine ca vrea disciplina, dar in meciurile oficiale nu vor avea loc astfel de incidente. Si lui Pascovici i s-a reprosat un incident similar in turneul din Cipru, cind am intilnit nationala Coreii de Nord", a declarat Gurita.

Vukotici si-a avertizat, joi, elevii ca nu va tine cont de numele lor si ii va exclude din lot in cazul unor noi abateri. Spt

ady51a
24th February 2006, 10:27
Cine va mai greşi va fi exclus, temporar, din lot

De cānd a venit, Momcilo Vukotic a spus că, la echipă, s-au īnregistrat şi unele probleme de disciplină (Paşcovici,Guriţă), jucătorii vinovaţi fiind sancţionaţi financiar. „Lupul“ a declarat, īnsă, că, de acum īnainte, cine va mai greşi sub acest aspect nu va mai fi „ars“ la bani, ci va fi exclus, temporar, din lot, „pentru o anumită perioadă, care poate fi o săptămānă sau o lună“. „Nu voi tolera indisciplina. Am transmis un mesaj foarte clar: este necesar să avem disciplină, atāt pe teren, cāt şi īn afara acestuia. Fără aceasta, nu eşti echipă“, s-a arătat categoric Vukotic. Cuget Liber!