PDA

View Full Version : Romania - Norvegia in play-off



ady51a
4th February 2006, 14:08
Deschid threardul cu acum cu acest nume cu rugamintea catre moderatorul de aici sau un supermoderator ca numele a fie schimbat de maine in colo in Romania - ........... in play-off

Maine aflam adversara

Cine sa fie, cine sa fie????
Romānii īşi vor afla mīine adversarii din play-off



Nu va fi Croaţia, Franţa sau Danemarca. Primele trei clasate la Europene, alături de Spania, deţinătoarea titlului şi Germania, ţara organizatoare, s-au calificat direct la Campionatul Mondial din 2007. Duminică, la ora 12.00, la Zurich, īn urna posibilelor adversare ale Romāniei din play-off-ul CM vor intra următoarele opt clasate: Islanda, Rusia, Serbia & Muntenegru, Slovenia, Norvegia, Ucraina, Polonia şi Ungaria. Īn cealaltă urnă vor intra ultimele trei clasate, Portugalia, Elveţia şi Slovacia, alături de cīştigătoarele grupelor preliminare, Romānia, Suedia, Cehia, Grecia şi Austria. Se va trage la sorţi şi ordinea meciurilor din play-off, programate pe 10/11 şi 17/18 iunie.

Pe cine preferati si apoi pareri despre viitorul adversar, aici:
:ok:

danikunyak
4th February 2006, 15:05
prefer ucraina pt ca in preliminarile trecute am jucat de la egal la egal si doar forma proasta a lui muraru si dimache au facut sa nu fim pe primu loc!!!

SORENSEN
4th February 2006, 15:24
Dintre : Islanda, Rusia, Serbia & Muntenegru, Slovenia, Norvegia, Ucraina, Polonia şi Ungaria ? :headbang: :headbang: :headbang:

Pai eu nu as vrea nici una :rolleyes: ...
Dar daca ca ne calificam inseamna ca am invins o echipa tare...

Islanda nu:ISL - RUS 34 - 32 (17 - 15) ,Rusia nu,SCG nu : ne-am luat-o clar,Ungaria nu,Polonia nu :daca invingi Suedia odata inseamna ca ...,
Cred ca doar Norvegia,Slovenia,Ucraina sau Polonia pot fi considerati adversari "mai accesibili" :P
Practic ar trebui sa ne AUTODEPASIM...daca vom putea...
Singura cu care am vazut ca am putea sa facem fata este Ucraina dar asta parca era acum un an :

05.01.2005 ZAPOROJE UKRAINA – ROMANIA 27-26 (14-13)
09.01.2005 ORADEA ROMANIA – UKRAINA 29-31 (17-15)

leo.mocanu
4th February 2006, 17:15
cu Ucraina (eventual la Constanta) mai discutam:
Zaporoje - HCM 32-28
HCM - Zaporoje 31-19
Si Zaporoje venea din CL
Hai, ca nu-i dracu asa de negru.
Macar de-ar fi Ucraina...

alex-hcm
4th February 2006, 22:48
E Clar Ucraina E Cea Mai Slaba.... Dar Polonia Si Ungaria Ar Putea Fi Considerate Cat De Cat Accesibile.... In Nici Un Caz Islanda Sau Slovenia.. Islanda A Facut Show La Europene, Sincer Imi Pare Rau Ca Nu A Ajuns In Semifianale Pentru Ca Avea Echipa., Iar Slovenia Trebuie Doar Sa Amintim De Celje Lasko- Castigatoare A Ligii Campionilor.. Bine Nu E Formata Doar Din Sloveni Dar Cred Ca E Puternica Nationala Lor Cat De Cat.

SORENSEN
4th February 2006, 22:52
Asta ziceam si eu ...

ricky
5th February 2006, 12:14
ALEX, n-ai vazut UCRAINA in joc !?

Eu consider ca POLONIA e cea mai accesibila ! :ok:

stefanm14
5th February 2006, 12:19
Cand se trage ? La ce ora ?

ricky
5th February 2006, 12:20
Intra pe http://www.euro06.com/CMS_Files/blank.html

ACUM a si inceput tragerea.

Cauta pagina in engleza si...stai la pinda !

Eu vreau...NORVEGIA ! :ok:

desdemona
5th February 2006, 12:36
Conteaza cat putem si noi... norocul si-l face fiecare cu mana lui, nu sa stam la mana sortii...Daca vrem sa ajungem cat mai departe, trebuie teoretic sa putem cu .. oricine. Uite ca imi propun sa nu am preferinte, sa vedem ce-o fi si de data asta :cool:

Anuntati si voi ce si cum plz, si pentru astia ca mine care sunt la munca azi si nu au timp sa stea cu ochii pe tragere :(

andreiush
5th February 2006, 12:46
Serbia & Montenegro (SCG) vs. Czech Republic (CZE)

Greece (GRE) vs. Poland (POL)

Portugal (POR) vs. Ukraine (UKR)

Switzerland (SUI) vs. Russia (RUS)

Slovenia (SLO) vs. Austria (AUT)

Sweden (SWE) vs. Iceland (ISL)

Romania (ROM) vs. Norway (NOR)

Slovakia (SVK) vs. Hungary (HUN)


Playing dates for the play-off matches:
First leg: 10/11 June 2006
Second leg: 17/18 June 2006

STEAUA-MANIA
5th February 2006, 12:53
Iar jucam cu Norvegia?LOL naspa...

andreiush
5th February 2006, 12:55
Greu...

Puteti schimba acum titlul threadului in "Romania - Norvegia in play-off"

desdemona
5th February 2006, 13:07
Eu vreau...NORVEGIA ! :ok:
Cata precizie! :ok: Nu ai si presimtiri in privinta scorului? :cool:

Adversar dificil, avem si primul meci acasa.. dar sa vedem. Orice e posibil, de ce nu? Eu merg inainte cu optimism, poate spargem "ghinionul" :rolleyes:

ricky
5th February 2006, 13:08
Nu e rau ! /hello

O proba, intr-adevar, daca sintem in stare de ceva !

NORVEGIA n-a convins la EURO.

Sa vedem pe 10/11 Junie 2006 si pe 17/18 June 2006 ! :ok:

P.S. DESDEMONA te-ai obisnuit cu :bere: :evil:
OK ! Aduc lada ! Numai...spune adresa. :evil:

andreiush
5th February 2006, 13:39
Sper sa pot merge pe 10 sau 11 iunie la Oradea la meci :ok: Sa nu am ceva examen fix in ziua aceea :)

SORENSEN
5th February 2006, 14:28
Se putea mai rau ,e destul de bine dar iar jucam primul acasa si asta e un dezavantaj important...
Ia sa vedem ce am mai facut cu baietii astia acum ceva timp:

21.01.2004 Rm. Valcea Romania - Norvegia 21-19 (9-7)
25.01.2004 Sandefjord Norvegia - Romania 35-28(19-11)

Norvegia la CE 2006:
Grupa principala:
SCG - NOR 26 - 25 (15 - 16)
DEN - NOR 35 - 31 (17 - 15)
ISL - NOR 33 - 36 (16 - 14)
Grupa preliminara:
RUS - NOR 24 - 21 (12 - 10)
NOR - CRO 28 - 32 (14 - 20)
POR - NOR 27 - 37 (12 - 17)

miril
5th February 2006, 14:47
Se putea si mai bine, se putea si mai rau!

DIXX
5th February 2006, 14:58
Se putea si mai bine, se putea si mai rau!
Asa e,daca nu trecem de norvegia care este un adversar mediocru n-avem ce cauta mai departe pt ca ne vom face de ras.

Cosmin Salajan
5th February 2006, 15:03
sa speram ca va fi totul okey

Darkslowstar
5th February 2006, 15:56
Norvegia e o echipa buna, dar nu una extraordinara. Chiar daca existau si varinate mai bune, se putea si mai rau. Sper ca pana la data meciurile sa jucam altceva. Hai Romania!

PS am us si un mic poll, asa ca la vot neamule :D

ricky
5th February 2006, 16:42
Banuiesc ca POLLUL il vor folosi multi pentru a-si arata patriotismul ! :evil:

Hai sa lasam gluma !

Mi se pare prematur sa vatam.

NORVEGIA a incheiat o etapa, nu prea fericita, dar la care noi doar am visat.

Inainte de-a vota, as ruga pe unii dintre cei care detin informatii despre JOCUL NATIONALEI noastre sa-si spuna parerea. Apoi...

Apoi mai vedem !

O zi faina ! :ok:

stefanm14
5th February 2006, 17:06
Sper ca nu va suparati ca sunt gica contra in poll, dar n-avem valoare de mondiale.

DIXX
5th February 2006, 17:59
Pai de aia e poll si forum sa-si dea fiecare cu parerea.

alex-hcm
5th February 2006, 19:29
Se Poate Sa Ne Calificam. Va Conta Forma De Moment Pentru Ca Echipele Nu Sunt Chiar Asa De Diferite Din Punct De Vedere Valoric. Sanse 50-50 Desi Ei Joaca In Norvegia Returul, Ceea Ce Este Clar In Avantaj Pt Ei. O Victorie La Minim 6 Goluri In Romania Cred Ca Ne Aduce In Postura De Favoriti Si Se Poate. Avem Viitor Daca Echipa Se Formeaza Pe Scheletul Lui Hcm Constanta Ca Si In Calificari.

DIXX
5th February 2006, 21:03
Pe ProTv zicea ca presa straina ii da pe norvegieni ca marii favoriti.

andreiush
5th February 2006, 21:10
Pai normal ca norgenienii sunt favoriti, dar asta nu inseamna ca sunt si calificati. Baietii nostri trebuie sa creada in sansa lor, iar pentru asta trebuie SA JOACE HANDBAL!

Am votat ca ne calificam, desi recunosc ca avem sansa a doua, dar sufletul nu m-a lasat sa votez ca nu :D

dragosh_vl
5th February 2006, 21:35
Greu de calificat dar nu imposibil.

Hai Romania

danikunyak
5th February 2006, 23:36
daca il pune maine pe omer antrenor ne calificam!!!!daca nu,asa nici cum da tot am votat ca ne calificam...:)

leo.mocanu
6th February 2006, 06:30
Misto!
Antena 3 a dat ultima victorie a Romaniai in fata Norvegiei acu' 10 ani.
Documentati baietii.

DeathRipple
6th February 2006, 08:21
Asa e,daca nu trecem de norvegia care este un adversar mediocru n-avem ce cauta mai departe pt ca ne vom face de ras.

:) norvegia este un adversar mediocru?? ai cunostinte solide despre acest sport, amice.

DIXX
6th February 2006, 12:34
Hai spune tu cum sunt atunci.

Astept sa fiu luminat.

Cosmin Salajan
6th February 2006, 12:50
in ultimii ani nor-rom 6-2 :((

DeathRipple
6th February 2006, 15:25
Hai spune tu cum sunt atunci.

Astept sa fiu luminat.

vei vedea cum sunt dupa dubla mansa de calificare. imi pare rau pt ai nostri, eu sunt un pic mai realist.

SORENSEN
6th February 2006, 15:44
Daca joaca cum a facut-o in ianurie cu Lituania ,Letonia sau Luxemburg nu vom face fata intr-o dubla mansa cu Norvegia...
Echipele Romanesti(de club sau nationala ) nu pot face 2 meciuri mari consecutiv probabil decat odata la 10 ani.Am invins in 2005 SCG ,in 2004 Norvegia la echipe dar ne-au distrus in retur la club HCM a invins Barcelona si apoi a comis-o in majoritatea urmatoarelor meciuri.

leo.mocanu
6th February 2006, 15:44
imi pare rau pt ai nostri, eu sunt un pic mai realist.
Si asta inseamna sa le spunem "Baieti, stati acasa, ca oricum sunteti prea buni! Nu are sens sa mai jucam cu voi, cheltuim fondurile FRH-ului."
Ce trebuia sa facem cu Anglia la fotbal in ultimul deceniu? Dar cu Argentina?
De ce sa se mai joace Islanda - Norvegia la Europene, sau de ce a mai fost nevoie de finale, daca oricum Spania si Croatia castigasera prima data in grupe in fata Frantei, respectiv Danemarcei?
De ce am mai jucat cu Ungaria, Danemarca, Ucraina si Germania la feminin, daca oricum ne batusera pana atunci? Si daca am iesit pe 15 la Mondialele de acum nu stiu cati ani, ce am mai cautat in 2005 la Skt.-Petersburg.
De ce-o fi venit Barcelona la Constanta in 2004, daca oricum era mult deasupra HCM-ului? S-a vazut ca atunci cand doreste, o ECHIPA de romani poate face minuni.
Nu zice nimeni ca trebuie sa fii cu capul in nori, dar daca nu crezi in victorie, nu te apuca de sport.

SORENSEN
6th February 2006, 15:50
Primul pas spre victorie este sa crezi apoi este posibil sa castigi sau sa pierzi ...

DeathRipple
6th February 2006, 18:45
Nu zice nimeni ca trebuie sa fii cu capul in nori, dar daca nu crezi in victorie, nu te apuca de sport.

ce spun eu si ce zici tu...normal, orice meci se joaca. iar daca tot ai pomenit de sport, probabil vei fi de acord ca se mai si pierde. sunt buni, foarte buni si mai putin buni. Man not Machine spre exemplu a punctat foarte bine inconstanta ce ne caracaterizeaza la ora actuala...

Youbya
6th February 2006, 18:47
in ultimele 2 meciuri stie cineva care au fost scorurile ?

leo.mocanu
6th February 2006, 19:33
Afirmatia mea voia sa evidentieze ca si multi dintre noi privim cu realism disputa, dar ca indraznim sa credem ca ESTE POSIBIL SA CASTIGAM, ca o prima conditie in obtinerea calificarii.
Este adevarat ca se si pierde, dar doresc sa evidentiez ca aceste clasificari, acordarea sanselor si a cotelor favorabile se bazeaza pe statistici (in primul rand). Statisticile pot fi contrazise. Ieri Scotia a batut Franta la rugby, dupa ce in ultimele doua editii castigase un singur meci.
Ii vad si eu pe ai nostri ce si cat pot. Ii simt la fiecare meci cand intra in criza de idei. Dar lumea nu este impartita doar in buni si prosti, cu tot ce decurge de aici. Ieri spaniolii nu au reusit sa inscrie un sfert de meci. Si sunt campioni mondiali. Te asteptai acum doi ani ca Dinamo sa elimine pe Nordhorn? Iti spun eu ca nu.
De la generatia '90 incoace nu talentul ne-a lipsit, ci in primul rand motivatia, dorinta de a face ceva de calitate pentru "nationala". Au fost jucatori valorosi care au crescut intr-un alt spirit fata de culorile nationale. Au fost jucatori care impresionau lumea la echipele de club, dar care nu erau in stare sa formeze O ECHIPA NATIONALA. Nici nu vreau sa le scriu numele. Ii stiti cu totii.
E greu, probabil imposibil pentru multi, dar acum cativa ani Norvegia nu se ridica peste noi decat cu putin. Acum ei joaca la turnee finale, noi alergam pe loc.
Ne trebuie si putina sansa, iar momentul 2006 poate fi unul de acest fel. Mai usor decat Rusia, Islanda, Slovenia, Iugoslavia. In opinia mea, chiar mai usor decat Ungaria, care a dat in pamant la aceste "europene".
Propun ca deviza acestui play-off sa fie "Murim cu ei de gat".

leo.mocanu
6th February 2006, 19:39
Conform www.frh.ro:
21.01.2004

Rm. Valcea

Romania - Norvegia 21-19 (9-7)

Romania: Rudi Stanescu, Laufceac Stefan, Bibirig Leonard (1), Toma Laurentiu , Fortuneanu Rares (5), Muraru Mircea (1), Paraianu Eremia (6), Stamate Iulian, Iacob Sandu (2), Voina Bogdan , Timofte Mihai, Armanu Gabriel (2) , Tucanu Adrian , Petrea Adrian (4) , Stan Ionut.



25.01.2004

Sandefjord

Norvegia - Romania 35-28(19-11)

Romania: Rudi Stanescu, Strat Iulian, Bibirig Leonard (1), Fortuneanu Rares (1),Pirianu Eremia (4), Iacob Sandu (3), Timofte Mihai, Armanu Gabriel (3) , Tucanu Adrian , Petrea Adrian (7) , Sania Alin(7) , Voica Bogdan (1) , Vargalui Marius (2).

DeathRipple
6th February 2006, 19:43
f bine. spera. speranta trebuie sa fie dublata de un joc solid. altfel...ramane la stadiul de talent neconfirmat :) nu faci nimic cu asta

franta nu e orice echipa, tot timpul este acolo sus. nu poti compara cu romania care nu a mai vazut performanta la nivel inalt de amar de vreme


Te asteptai acum doi ani ca Dinamo sa elimine pe Nordhorn? Iti spun eu ca nu.

victoria aia nu a facut decat ca confirme ce s-a spus mai sus: inconstanta. nu cred ca este vreo echipa in romania, de orice natura, care sa ma contrazica. ne lipseste constanta. ne place sau nu, asta e adevaru'.

am mai spus: cand voi vedea echipa feminina a romaniei ajungand in primele 4-5 echipe la toate competiitile majore pana dupa olimpiada, atunci voi putea spune ca intr-adevar aia este o generatie mare. deocamdata nu pot spune decat ca am prins f multe echipe in reconstructie la ultimul mondial. vom vedea in mai :) dupa cum vom vedea si cu norvegia ce va fi.

numai bine

SORENSEN
6th February 2006, 23:56
Intotdeauna timpul va arata adevarul ..eu unul cred..ramane ca si echipa sa creada..repet acesta este primul pas spre a castiga sau pierde un meci.

DeathRipple
7th February 2006, 09:49
din pacate tu si noi toti nu vom sti niciodata daca echipa a crezut sau adversarul a fost mai bun sau mai slab ;)

desdemona
7th February 2006, 10:44
Adevarat, este interpretabil si nimeni nu va putea da niciodata garantii. Nu vom sti sigur, dar o parere iti poti face:
-daca au crezut in sansa lor: se poate vedea din determinarea cu care joaca, cat si din modul in care abordeaza partida de la bun inceput (daca trateaza meciul de la 0, fara a fi timorati inca dinainte de start de "performantele", "renumele" adversarului etc., oferindu-i acestuia total gratuit un avantaj moral care, nu vreau sa exagerez, conteaza in proportie de jumatate in derularea partidei. Jumatate moral, jumatate tehnico-tactic (plus o buna pregatire si conditie fizica).
-daca adversarul a fost mai bun sau mai slab - la fel.. iti faci o parere dupa ce vezi meciul. Bineinteles, cu mentiunile de rigoare: mai buni/slabi in general (sau intr-o perioada de timp) corelat cu observatiile strict pe acel meci (cauzata de o pasa proasta, presiune, scaderea concentrarii in timpul meciului sau alte dezechilibre la nivelul increderii).

Cu alte cuvinte, cam ce spuneai si tu: speranta trebuie sa fie dublata de un joc solid. As adauga ca trebuie triplata si de un moral foarte bun (daca "speranta" amintita de tine nu include deja toate considerentele de ordin moral, nu stiu exact la ce ai facut referire). Degeaba speri daca nu ai incredere in tine, ca sa poti sa ai pretentia ca o sa faci un joc bun. Si, bazat pe faptul ca surprizele pot aparea oricand, increderea nu ar trebui sa aiba vreo legatura cu palmaresul, cu rezultatele din X confruntari, ci pur si simplu sa-ti spui ca orice este posibil, o poti face, vrei sa o faci, te simti in stare, nu esti inferiorul nimanui si te bati de la egal la egal. Ca sa poti sa dai randament maxim.

Confruntarile dintre cele doua echipe din trecut tin, logic, de trecut si nu dau verdicte asupra meciurilor viitoare. Singurul avantaj pe care il dau este acela ca fiecare isi cunoaste adversarul - nu numai urmarindu-i meciurile ca simplu spectator, ci din pulsul luat cand au fost fata in fata. Asa ca - ce daca norvegia ne-a cam batut pana acum - chiar si "acasa", la Oradea, mai demult. Avem inca o sansa de a ne depasi "conditia" si a oferi surprize. Dar trebuie sa credem cu adevarat ca se pot intampla aceste surprize, sa fim motivati.

DeathRipple
8th February 2006, 14:29
la cate meciuri ai participat pana acum in calitate de jucatoare? hai sa-ti spun eu cum stau lucrurile: in momentul in care intri pe teren si ai in fata un adversar care te-a mai batut de vreo cateva ori pana acum, ai trac. iar daca evolutia jocului curent nu-ti demonstreaza ca esti mai bun decat el si ca-l poti bate, te afunzi si mai mult.

apropos, nu prea am vazut ca o echipa romaneasca sa castige un meci pentru ca si-a dominat moral/psihic adversarul.

SORENSEN
8th February 2006, 14:51
Trebuie sa mai bun si mai puternic decat adversarul si in cazul nationalei masculine greu gasesti un adversar sa se teama ...

Cosmin Salajan
8th February 2006, 15:23
ios pesimist si zic ca ne bat inca rau

leo.mocanu
8th February 2006, 16:03
la cate meciuri ai participat pana acum in calitate de jucatoare? hai sa-ti spun eu cum stau lucrurile:
M-ai lasat pe mine si ai luat-o pe Desdemona. Cu plecaciune intreb: tu la cate meciuri ai participat. Si daca sunt multe, ce ai invatat din ele care sa-ti dea dreptul sa-i critici pe altii? Asta e. Am ratat 20 de ani participarea la mondialele de fotbal si de fiecare data am zis ca nu ne mai ducem pe stadion. Am uitat, asa cum uita femeia durerea dupa nastere. Avem sportul inoculat in vene, avem gena de suporter din conceptie. Ia-ne gatul ca suntem optimisti. Dar vino cu solutii. La critica toti suntem buni. N-avem. Si ce ai facut sa avem? Asta mai ales daca ai facut parte din sistem, il cunosti si poti sa-l ajuti sa se primeneasca din interior.
Cand eram student am avut profesor pe unul dintre membrii echipei de psihologi care a condus pregatirea in domeniu a echipei din '70. Ce ne povestea omul ala, este cercetare stiintifica aplicata, nu alta. Cati patroni de echipe cu nume, cati lideri de federatie au post de psiholog sportiv in subordine? Sau daca il au, este incadrat cu vreo "nepoata" care se imbraca repede, vorba bancului.
Vin oameni si investesc in sport, iar apoi vor rezultate. Sau regim preferential, ca ei sunt investitori. Aminiti-va de "Pinalti" sau de Paleu. Si atatia altii. Vor rezultate, ca ei platesc. Schimba antrenorii ca pe izmene (vezi cazul CVM Tomis Constanta, de unde Stancu a plecat cand echipa avea 12 victorii si o infrangere si a venit un antrenor cu care echipa are trei victorii chinuite si vreo zece infrangeri. Dar asa a vrut patronu')
Sunt oameni de sport, au jucat o viata dar n-a ramas nimic in urma lor. Se complac sa fie pe langa echipe si fac presiuni la arbitri si federatii. N-au scris o litera, n-au tinut o carte in mana, dar se dau antrenori. De unde sa iasa jucatori de valoare, daca avem nevoie de jumatate de tara ca sa facem o echipa campioana nationala? Am antrenat o echipa de volei sase ani, iar in 2000 a trebuit sa joc eu, ca nu avea cine sa fie ridicator. Si aveam 38 de ani, iar "colegii mei" pe jumatate. Iar daca la cei care se ridica le mai dam si noi in cap si le spunem ca sunt prosti, ca n-au mentalitate si curaj, atunci e perfect.
Imi amintesc bancul cu ala cu pompa in desert. Sau ala cu ardeleanul si piuneza pe scaun. Exact asa tratezi si tu lucrurile. "A no daca-i musai..."

DeathRipple
8th February 2006, 17:45
reeelax. mai da' repede va aprindeti. pe cine critic? fii optimist. fiti optimisti. excelent. nimic mai frumos decat sa nu-ti pierzi speranta. :) oricum nu are treaba cu ce-am zis eu. reciteste te rog.

daca ai fost antrenor 6 ani atunci stii f bine despre ce vorbesc. stii foarte bine ca nu exista mentalitate, ca nu exista profesor/antrenor la nivel de juniori care sa stie PEDAGOGIE etc etc. actualii jucatori n-au in spate un palmares stralucit, n-au pedigree de campioni cu alte cuvinte. asa incat, daca nu au mentalitate si personalitate puternica, NU vor reusi, oricat de optimisti am fi. ca antrenor de volei, lucrurile astea ar trebui sa-ti fie si mai clare, ma gandesc eu. cati jucatori cerebrali ai intalnit in ultimii 5 ani? sa vezi unu' d-ala care sa GANEASCA inainte de a se inalta la fileu. toti vor sa faca mingea castravete, s-o ingroape in 2 metri, ca da bine. ii vede lumea din jur. in cate meciuri am vazut in divizia A, nimeni nu m-a impresionat. toti dau tare si foarte tare. n-am vazut minge pusa, n-am vazut atac usor la locul gol, n-am vazut minge intoarsa din incheietura. cat de optimist poti fi cand la nivel de jucator de nationala se fac greseli tehnice ELEMENTAREEE (pasi, dublu dribling, fault in atac etc)? :) cat sa fac galerie cand jucatorii nu se simt intre ei, nu au relatie de joc, toti vor sa iasa in evidenta? eu n-am nimic impotriva infrangerii, dar sa mi se demonstreze pe teren ca adversarul a fost mai bun.

leo.mocanu
8th February 2006, 19:38
La fel cred si eu. Ca am ramas in urma cu metodele de antrenament, ca nu am progresat cu nimic din punct de vedere tehnic. Totusi, daca acum patru ani norvegienii ne-au batut de doua ori, in 2004 am castigat un meci. Ucraina a mers la CE cu opt jucatori de la Zaporoje. Iar meciul de la Oradea l-am pierdut clar pe mana antrenorului. In schimb, in CC am maturat terenul cu ei la Constanta.
Este foarte greu, sunt convins, dar am avut unele rezultate, in special cu HCM, care imi dau incredere.
Sa nu uitam ca in ultimii ani jucatorii romani au batut Barcelona, Zaporoje, Dunkerque, Nordhorn, Zagreb. Au capatat incredere in ei, intr-o oarecare masura.
Constanta a ratat calificarea in CC anul trecut pentru ca a prins cu macedonenii una dintre zilele alea in care orice ai face, tot apare un fir de praf in calea ta si te impiedici de el. Vardar era doua clase sub Constanta si s-a vazut in retur. Cred ca, totusi, forta grupului de la HCM (cu Baiceanu si Iacob) poate insemna ceva. Sa nu uitam ca in 2004 Iacob i-a batut aproape de unul singur pe norvegieni, tragand echipa dupa el.
Pe mine ma pun in incurcatura noile prevederi de regulament, legate de sanctionarea cu 7 metri, asa cum le-am vazut la "europene". La ce monstri am vazut, va fi tare greu sa-i tinem in frau. Iar la noi in campionat, ghioaga, nene! Dupa unii s-ar putea juca si cu camasa de forta si catuse si tot nu s-ar fluiera. Aveti dreptate sa fiti pesimisti cand criticati sportul romanesc, unde Bibirig, Mocanu sau Dorinel Munteanu se lafaie.
Imi amintesc finala Olimpiadei din 2000, cand Serbia avea la fiecare atac al rusilor alta formula de aparare. Au pierdut in final, dar a fost o lectie.
Va vorbeam de profu' meu. Spunea ca ii adusesera pe jucatori precum Gruia, Otelea, Gatu si toti ailalti, de jucau cu castile pe urechi, cu huiduieli si injuraturi la maximum, ca nu schitau nici macar o grimasa, indiferent ce fluiera arbitrul, ca atatea altele. Spune-i azi lui Stavrositu sa arunce serios la poarta si vezi tu reactie. Cu toate astea, este unul dintre putinii jucatori cu creier de handbalist de la noi. In rest, traim din orgolii personale. Mazilu, Baiceanu, Iacob, Stamate stau acasa, iar la nationala joaca Novanc, Jurca si altii.
Cu toate astea, speram. Poate fac norvegienii pana de cauciuc la avion si nu se mai prezinta.

ricky
8th February 2006, 21:22
LEO si RIPPLE, am "rasfoit" ceva din mesajele voastre.

Imi dau si eu cu parerea : aveti, amindoi, multe adevaruri in ceea ce spuneti !
Nu stiu daca in RO se lucreaza cu psiholog la echipa. Din ce vad (si simt, si cunosc) la TV, jucatorii nostrii mistocaresc orice adversar sau meci !
Trebuie sa caut mult si bine in GERM sa gasesc un interviu atit de lipsit de esenta (si, de cele mai multe ori !), de bun simt, in interviurile luate unor jucatori inainte sau dupa meci !

Ceea ce vad la jucatorii nostrii ma dezamageste profund : lipsa de respect fata de adversar !

Lipsa de respect care, de cele mai multe ori, duce la subaprecierea adversarului !

Rezultatele se cunosc !

Ce-i drept, aia de tin microfonul (pe majoritatea nu-i poti numi "reporteri sportivi" !) au o vina mare in "porducerea" unor astfel de...excremente de interviuri !

Timpul nu-mi sa ma opresc mai mult asupra subiectului.
Poate altadata ! :ok:

DeathRipple
9th February 2006, 12:12
mai este un aspect care nu este de neglijat. amploarea pe care o are sportul in general zilele astea, in comparatie cu ce era acum 30 de ani. nu exista comparatie. europenele tocmai terminate au aratat clar ca exista cel putin vreo 10 formatii in europa care pot bate pe oricine intr-o zi fasta. auzise cineva de islanda acum 20 de ani? nici nu exista pe harta sportiva. inainte, penu putea sa arunce la poarta sprijinit pe o mana. inainte verigeanu putea sa dea gol pe la spate, edith matei putea sa faca aeriene....asa ceva nu mai vezi in zilele noastre. te ia adversarul cu fulgi cu tot. de ce e pele asa de mare? ca il lasau adversarii sa-i dribleze. ia mergi acum in campionatu' italiei si vezi daca fundasii te mai lasa. a incercat ronaldo sa faca asta; urmarile sunt binecunoscute.

asa incat nu prea ma incanta ca hcm bate pe barcenola daca NU se califica. nici ca romania a batut serbia in ultima secunda intr-un meci "istoric", cand sarbii nici macar nu s-au agitat. acum este mult mai important sa-ti conservi energia de la un meci la altul. sa joci numai atat cat trebuie ca sa TE CALIFICI. spectacolul vine de la sine.

SORENSEN
9th February 2006, 12:14
Echipa se prea poate sa fie pierduta ca performante ...poate ar trebui sa ne gandim pe termen mai lung ..eventual sa i se dea si sans lui Aihan Omer desi eu personal trebuie adus un antrenor de valoare din vest ca altfel nu prea avem cum sa progresam...

ricky
9th February 2006, 19:30
Daca nu ma insel, ISLANDA a facut una dintre primele sale surprize la un campionat (european sau mondial ?!) undeva in Spania sau Portugalia (in urma cu v'o 20 de ani) invingind o echipa numita...ROMANIA !

Pentru ca pe atunci eram...tinar si nelinistit stiu mai mult povestile de...dupa : unii handbalisti de-ai nostri au spus ba ca sala a fost proaspat vopsita, ba ca nu au luat primele dejoc ba ca (nu mint !) n-au avut ghete adecvate ! :evil: :evil: :evil:

Ehe ! Cum e aia cu noroiul ? :ciocan:

P.s. Ce spui tu, RIPPLE : anumite echipe fac acest "gest" de a se lasa mai moale pentru a nu avea tribunele goale in cazul in care returul se joaca la ei...Banuiesc ca si tu AICI bati...

O zi faina !

DeathRipple
10th February 2006, 08:10
nu. eu zic ca se joaca intr-un ritm prea draconic pentru nivelul la care s-a ajuns: campionat, cupa, cupe europene, nationala. toate sunt competitii grele. mi se pare normal ca barcelona sa nu forteze cu vardar mai mult decat trebuie, cand pe ei ii asteapta meci acasa cu ademar leon de ex, mult mai greu. asa incat antrenorul isi odihneste cat mai mult posibil jucatorii. acest lucru este foarte vizibil la fotbal de exemplu, dar si la alte sporturi care au luat amploare in ultima perioada.

ricky
10th February 2006, 18:00
Da ! Este si asta o varianta.

Dovada o vom primi in cupele europene la...fotbal cind la etapele de sfirsit de saptamina se vor intimpla citeva surprize. :ok:

SBU
11th February 2006, 00:50
Greu de crezut ca ne vom califica.Chiar daca au iesit pe usa din dos la europene norvegienii au aratat ca au jocatori de mare clasa.Kjeling este un inter cu o forta de aruncare extraordinara,nu mai vorbesc de Strand care a inscris 19 goluri intr-un singur meci la europene si de tehnicitatea iesita din comun a pivotului Loke care este ambidextru.Iar faptul ca al doilea meci se desfasoara in Norvegia imi lasa impresia ca nu vom avea practic nici o sansa.In plus norvegienii au jucatori in cele mai tari campionate din lume iar noi...

ricky
11th February 2006, 07:50
Si-apoi, SBU, nordicii se difera mult de...multe natiuni : au o putere de lupta exemplara ! :ok:

P.S. Dintre sudisti poate doar "fratii" sirbi sa se apropie de ei !

leo.mocanu
11th February 2006, 13:00
inainte, penu putea sa arunce la poarta sprijinit pe o mana. inainte verigeanu putea sa dea gol pe la spate, edith matei putea sa faca aeriene....asa ceva nu mai vezi in zilele noastre. te ia adversarul cu fulgi cu tot.

Unde arunca Penu, daca-mi e permis sa intreb? Nu de alta da' era portar. El mai mult apara. Cu aruncatul erau altii: Gruia, Birtalan (fosti golgeteri la "mondiale").
Apropos de luatul cu fulgi cu tot, este valabil daca ai mingea si nu ai ajuns in prim plan cu poarta. Altfel, ori e 7 metri, ori e eliminare, ori sunt amandoua. Jocul de handbal de astazi inseamna mai mult ca oricand sa fii in masura sa te demarci fara minge, pentru ca a ramas unica situatie in care adversarul nu poate sa te blocheze. "Ghioaga" de la distanta tine un meci, dar nu te scoate din rahat de fiecare data. Vazi jucatorul cu numarul 2 de la nemti, care a dat 9 goluri cu spaniolii, apoi a terminat benzina. Vezi-l pe Entrerios, sau atatia altii. Daca o echipa ar putea inscrie la fiecare atac numai din "aeriene", sau de pe pivot, atunci sigur ar castiga meciul, pentru ca adversarul nu te poate opri prin mijloace regulamentare. Dar trebuie sa ajunga acolo: jucatorul sa primeasca mingea demarcat, fata in fata cu poarta. Bine, ca si de la demarcare pana ce mingea intra in poarta, se mai pot scrie romane intregi. Ca daca dai de unul ca Sola, Hvidt, sau mai stiu eu care...Aici este arta: in atac sa stii sa joci fara minge, in aparare sa blochezi pasa decisiva. Asa au facut francezii cu croatii in semifinale, l-au lasat pe Balic sa paseze, dar i-au supravegheat pe cei ce trebuiau sa primeasca.
Este clar ca e simplu din afara, dar catre asta se tinde. Un fel de baschet cu porti.
In ce-i priveste pe "fratii sarbi", croatii si slovenii sunt tot din sud, francezii cam tot asa, ca sa nu mai vorbim de spanioli.

DeathRipple
11th February 2006, 13:02
mea culpa...eram prea obosit la ora postului...u get the idea