PDA

View Full Version : Romania si romanii in tenis



Pages : [1] 2

Cneazul
3rd February 2006, 23:53
de azi incepand va puteti spune parerile despre jucatorii nostri

relansat
4th February 2006, 00:50
Imi plac pushtii Mergea si Tecau ... joaca foarte bine

css2
4th February 2006, 02:20
andrei a pierdut cu haas.am fost la meci si andrei pot sa spun ca a jucat f bine.a cistigat primul set cu 7-6 si dupa aceea s-a enervat f usor si a pierdut setu 2 cu 6-1.in decisiv a avut 5-3 si la 5-4 la serviciul haas a jucat extraordinar.de fapt haas nu a gresit nici o minge in ultimile 4 ghemuri.pacat pentru ca andrei l-a avut in mina.sabau a pierdut f greu 7-6 7-5.a avut ceva la gamba si nu s-a miscat bine.nu mai scrieti ca sint romani si de aceea pierd ca nu stiti cind ei sint accidentati sau nu.sabau are probleme cu cotul asa ca nu mai scrieti timpenii de el

relansat
4th February 2006, 08:03
Sabau are prea multe probleme css2 ... nu stau acum sa le enumar ... sa stea dreak

si sa si le rezolve :ok: ... m-am saturat sa il vad mai la fiecare meci cum renunta

inainte de a se sfarsi ... cred ca nu sunt singurul care crede asta ... mie mi se pare

cel mai antipatic jucator pe care il are Romania

Cneazul
4th February 2006, 11:02
:rosu: ce succes a avut thread-ul asta inca din prima zi.............
am cateva intrebari pentru css . ai fost la meci ? l-ai vazut live ? ai discutat cu andrei ? andrei a jucat shi cu razvan la dublu ( din pakte au pierdut in sferturi ) . ai fost shi la meciurile de dublu ? daca da , cum joaca cuplul asta ? e o solutie pentru echipa romaniei ? ai vreo adresa de mail a lui andrei pavel deoarece doresc foarte mult sa-i scriu .

Apolini
4th February 2006, 14:16
Eu cred ca Victor Crivoi are sanse mare sa intre in top si sa il ajunga pe Pavel si pe Hanescu din urma.

a_ndrada
4th February 2006, 15:49
mie imi place mult cum joaca adrian ungur,dar si adrian barbu:)

css2
4th February 2006, 20:23
:rosu: ce succes a avut thread-ul asta inca din prima zi.............
am cateva intrebari pentru css . ai fost la meci ? l-ai vazut live ? ai discutat cu andrei ? andrei a jucat shi cu razvan la dublu ( din pakte au pierdut in sferturi ) . ai fost shi la meciurile de dublu ? daca da , cum joaca cuplul asta ? e o solutie pentru echipa romaniei ? ai vreo adresa de mail a lui andrei pavel deoarece doresc foarte mult sa-i scriu .


adresa de email nu pot sa ti-o dau.andrei cu razvan nu merge pentru ca razvan nu prea le are cu dublul.in primul meci au revenit de la 4-1. andrei a jucat f bine si pina la urma si razvan si-a dat drumul. al doilea meci nu l-am vazut.andrei ca intotdeauna s-a purtat excelent cu toti romanii dupa ce a iesit de la meciuri oferindu-le autografe si pozind cu toti care au avut camere.
baietii sint increzatori pentru cupa davis mai putin la dublu.la simplu sint gata pentru batalie.

Cneazul
4th February 2006, 20:29
:rosu:Va multumesc foarte mult pentru parerile dumneavoastra. E timpul sa explodeze Mergea , Tecau , Crivoi si nu in ultimul rand Ungur . cred ca peste vreo 5 ani acesta va fi careul de asi al romaniei si al cupei davis . pakt de gabriel moraru . acum 3 ani a explodat intrand in TOP 250 , dar acum nu a mai progresat . deja are vreo 24 de ani , dar nu e prea tarziu . cred ca va ajunge ca razvan sabau .pe la 28 de ani va juca shi el la turnee mai importante si la primul sau GRANDSLAM . mai astept raspunsurile lui css la 9intrebarire mele . ooopssssss, am uitat de victoras . acesti 4 pe langa hanescu vor forma o super echipa

Ady
4th February 2006, 21:15
va fi greu pentru ei , daca nu isi gasesc sponsori ... spre exemplu ionita ar fi intrat lejer in primii 100 in 2005 dar nu avut bani sa joace decat 10 turnee ...

Cneazul
4th February 2006, 23:06
Si ionita asta e foarte bun . pentru css : inteleg ca nu-mi poti da adresa de e-maill a lui andrei aici , dar nu mi-o poti da , daca imi trimiti un maill ? poate ca nu vrei sa mi-o dai in motive de securitate , dar nu are andrei o adresa unde discuta cu fanii ? ........................................... of , sau nu stii adresa ?

ioana_boronea17
6th February 2006, 09:22
Imi place foarte mult de Victor Hanescu are mari sanse in a ajunge un jucator de top (si-asa este pe 36 in ATP). M-am intalnit cu el la Bucuresti anu trecut cand am fost la nationalele la 16 ani. I-am luat si autograf :D si am stat de vorba cu el si nu este deloc plin de fitze si alte chestii ,ba chiar este modest si vorbeste foarte frumos.

Cneazul
6th February 2006, 17:10
:o: ma bucur ca va spuneti parerile . care dintre voi va ajunge um mare jucator ? care va juca in cupa davis ? abia astept sa comentez evolutiile voastre . unii critica mai mult decat apreciaza , si as vrea sa stiu daca v-ar placea ca peste vreo 10 ani sa va vedeti aici , pe acest thread << pusi la zid >>.

ioana_boronea17
6th February 2006, 17:32
mereu va trebui sa ne confruntam cu multe lucruri in viata , ca daca nam avea cu ce neam plictisi :D oricine are ceva de comentat si nu putem sai dam in cap pt parerea lui ;) va trebui sa ne obisnuim ca sa supravietuim :ok:

Cneazul
6th February 2006, 22:05
:jerk: totusi .........nu se incumeta nimeni sa zica ca el va deveni un jucator mare ? va rog sa citit ce am scris data trecuta

Cneazul
7th February 2006, 23:07
foarte frumos . bogdan-victor leonte ( nr. 716 ATP ) este pe tabloul principal al futures-ului PANAMA OPEN TOLEDANO si va juca in primul tur cu rafael farias ( 913 ATP ) din brazilia . la dublu compatriotul nostru impreuna cu germanul alexander satschko au fost desemnati capi de serie nr.3 si au jucat in primul tur cu brazilienii rafael farias ( cel pe care il va intalni si la simplu in primul tur ) si leonir ramos . din nefericire au pierdut cu scorul de 7-6 (2) 5-7 6-0 . intr-un alt futures , in spania , gabriel moraru a fost desemnat cap de serie nr.1 si intalni in primul tur pe spaniolul guilermo burniol-teixido ( 560 ATP ) . la dublu moraru a facut pereche cu spaniolul borja martinez , dar din pacate au pierdut cu scorul de 6-4 7-5 .

sa nu uitam si de acesti romani

nu stiu prea multe despre bogdan leonte , dar in 30 ianuarie 2006 ( data ultimului clasament ATP ) .este pe locul 716 la simplu si 870 la dublu .

Cristea Ioana
16th February 2006, 13:30
mie imi place foarte mult cum joaca tecau,mergea,adrian ungur...dar daca stau sa ma gandesc bine sunt foarte multi jucatori romani buni dar care nu sunt valorificati(la fel ca juniorii).Oricum poate daca pavel avea pe tot parcursul carierei lui atitudinea care a avut-o in ultimele 2 seturi din meciul cu roddik era in primi 10 fara probleme!Nu credeti si voi la fel?

Cneazul
18th February 2006, 00:42
la un turneu de futures din spania , cuplul moraru/ionita s-a calificat in finala probei de dublu . la simplu crivoi , cap de serie nr. 3 este calificat in semifinale

dlgicu
19th February 2006, 00:03
In finala din Spania F6:
V Ionita/G Moraru (ROM) 06 64 64 Miquel Perez/Gabriel Trujillo

Apropo de Moraru, am gasit din intamplare http://www.gabimoraru.ro ar fi frumos sa vedem cat mai multi jucatori romani facandu-si site-uri personale.

dlgicu
19th February 2006, 21:07
finala la simplu a aceluiasi Spain F6 castigata tot de un roman:
V Crivoi (ROM) 62 64 JA Sanchez de Luna (Esp)

Cneazul
20th February 2006, 17:17
bravo pentru ai nostri . 3 romani au cucerit spania

d_maria
23rd February 2006, 16:51
stie cineva unde o sa se joace meciul de baraj de Cupa Davis 2006 si cand o sa se stabileasca cu cine o sa jucam ? Merci

Cneazul
23rd February 2006, 19:24
barajul o sa se traga prin aprilie . cred ca o sa jucam la arenele bcr deoarece vom fi cap de serie si vom intalni un adversar mai slab cotat , asa ca nu va fi nevie sa se joace iar la polivalenta . in sala nu cred ca vom juca deoarece prin septembrie se poate juca afara . mi-ar placea sa jucam la constanta ( chiar daca eu sunt din celalaalt capat al tarii ) deoarece va fi la andrei pavel acasa . este ceva teren bun in constanta . parca am jucat acum vreo 3-4 ani cu austria la constanta

bmarian
24th February 2006, 09:03
depinde cu cine jucam si daca jucam acasa...... atunci vom putea spune exact...
intre timp la
Croatia F2
Zagreb, Croatia
Mergea a trecut de turul 1 dar a pierdut prin abandon in turul 2 la senzatia croata Marian Cilic care acum cateva saptamani a avut rezultate deosebite la turneul ATP de la Zagreb.
Mergea a abandonat la 4-6 6-2.
In Spania, ultima saptamana in care Moraru, Ionita si Crivoi sunt impreuna.
Crivoi si Ionita s-au calificat in sferturi la simplu. Moraru a pierdut in optimi la Nicolas Coutelot ex top 100 care revine dupa o accidentare.
In SUA Tecau a pierdut in primul tur la un wild card, iar in Nigeria( uaau) Bogdan Leonte a pierdut in primul tur la un localnic.
Sa mai zicem ca Sabau a pierdut mai onorabil saptamana aceasta in turneul ATP din Brazilia si ca Pavel s-a retras si de la turneul de la Las Vegas. Sa speram ca va putea juca la Indian Wells unde a intrat pe tablou dupa cateva retrageri.
Hanescu este inca pe lista oamenilor ce vor participa la Las Vegas....dar ma cam indoiesc ca va fi in stare sa joace(nu cred ca a scapat de accidentare).Iar Sabau este afara cu 3 de la Acapulco.

Cneazul
25th February 2006, 09:36
ce are andrei pavel ? de ce s-a retras de la memphis si las vegas ?

bmarian
26th February 2006, 11:52
Nu a aparut nicaieri nici o explicatie despre retragerile lui Andrei. Sper sa fie in stare sa joace la Indian Wells si sa o faca bine pt ca are nevoie mare de puncte.

Cneazul
26th February 2006, 12:27
ai dreptate . la indian wells are de aparat locul 3 . peste 1 luna are de aparat finala de la munchen . daca nu va reusi ceva performanete va iesi din top 100.

Cneazul
26th February 2006, 12:33
cateva poze cu ai nostri

Cneazul
26th February 2006, 12:34
am mai multe .

gianinamet
26th February 2006, 20:10
nu, nu avem jucatori romani de valoare! hanescu e "fragil", are probleme mai tot timpul cu"piciorusele",iar pavel nu are constanta.florin mergea e bun,sa nu uitam ca e campionul la australian open juniori.daroczi esti tare!

Cneazul
26th February 2006, 21:03
eu ? de ce sunt tare ? multumesc pentru compliment . sa-ti fie de bine si sa ai multa sanatate

dlgicu
26th February 2006, 21:58
nu, nu avem jucatori romani de valoare! hanescu e "fragil", are probleme mai tot timpul cu"piciorusele",iar pavel nu are constanta.florin mergea e bun,sa nu uitam ca e campionul la australian open juniori.daroczi esti tare!

Asta cu "piciorusele" au remarcat-o si comentatorii de la Tennis Channel pe care s-a transmis intalnirea din Cupa Davis (unul dintre ei era John McEnroe). Spuneau tot timpul ca li se pare mult prea "skinny" pentru inaltimea lui, si au remarcat asta mai ales la picioare.

Cneazul
27th February 2006, 15:21
vreau ceva aplauze . am gasit site-ul lui victoras . www.victor-hanescu.com

dlgicu
28th February 2006, 02:27
Singurul roman prezent in vreun turneu ATP saptamana asta, Razvan Sabau, ultimul acceptat direct pe tabloul principal al turneului ATP de la Acapulco (Mexic), reuseste prima lui victorie pe anul asta: 06 75 63 in fata lui Potito Starace. Ca o curiozitate, in singura intalnire dintre cei doi de pana acum, Sabau invinsese tot dupa un prim set alb: 06 75 75 anul trecut, la Gstaad.

In plus, si la meciuri jucate pe anul asta Sabau se afla tot la 0-6 pana azi :)

Din pacate pentru el, in turul urmator se pare ca va juca cu Gaudio (favorit nr. 2), care il va intalni in primul tur pe spaniolul Albert Portas, venit din calificari.

radu1
28th February 2006, 03:28
imi pare bine ca a castigat, mai ales ca stiu ca e accidentat la glezna, de ceva timp. se pare ca acum e bine si pentru ca nu cred ca il poate bate pe gaudio, sa speram ca acesta va pierde in turul 1 la portas:-). asa ar avea si razvan o sansa. de ce nu mai joaca nici un roman turnee atp sau challenger, saptamana asta?

bmarian
28th February 2006, 10:29
gaudio a castigat 7-5 6-3 la portas....dar prima victorie a lui Sabau de anul asta e de bun augur...Sa speram ca vor mai veni si altele...de remarcat ca Gaudio a pierdut saptamana trecuta la olivier patience care trecuse in primul tur de Razvan Sabau.....

dlgicu
28th February 2006, 18:02
de ce nu mai joaca nici un roman turnee atp sau challenger, saptamana asta?

Pai Pavel nu stiu de ce s-a retras din toate turneele de pana acum dupa Cupa Davis, nu am auzit nimic despre motive, Hanescu are accidentarea respectiva la spate si inca nu si-a revenit.

Singurul care a incercat ceva saptamana asta a fost Tecau, dar a fost eliminat in primul tur de calificari la Tennis Channel Open in Las Vegas.

Dintre ceilalti (toti de mai jos daca se inscriau aveau sanse reale sa intre direct pe tabloul principal al challengerurilor de saptamana asta):

Adrian Ungur promitea la inceputul anului ca dupa Cupa Davis va participa la challengeruri, dar pana acum nu a aparut nicaieri.
Mergea a jucat cateva meciuri in turnee futures, dar fara prea mare succes, saptamana asta e in pauza.
Moraru, Crivoi si Ionita au fost la doua turnee futures in Spania, saptamana asta ma asteptam sa-i gasesc inscrisi la vreun challenger, dar nu este cazul.

Eu ma uit doar pe liste, nu cunosc nici un jucator din cei mentionati, asa ca motivele pot fi oricat de diverse, de la finante pana la accidentari.

bmarian
1st March 2006, 09:46
Victor Crivoi a fost declarat jucatorul anului 2005 de catre ITF.
http://www.itftennis.com/mens/news/newsarticle.asp?id=16284

gikanu
1st March 2006, 11:27
in sfarsit o veste buna, dupa un inceput de an mai degraba cenusiu pt tenisul romanesc. astept ca victor sa faca pasul urmator (spre challengere si tablouri de calificari la turneele mari). daca o va face si cu succes, ramane de vazut. cert e insa ca nu joaca deloc rau si cu putin noroc si-ar putea face loc intre primii 100-150 de jucatori ai lumii.

Darius
9th March 2006, 02:17
Se pare ca inceputul de an nu a fost deloc stralucit pentru tenismanii romani...nici macar in turneele de Challenger si Futures romanii nu au reusit performante notabile...urmaresc cu mare interes rezultatele tenismanilor romani si mai ales cele ale lui Mergea si Tecau...am asteptari mari de la ei pentru ca ei sunt generatia de maine; deocamdata, din noua generatie a confirmat doar Hanescu.

alynutzza
9th March 2006, 11:00
Andrei Pavel is the best.Pacat se va retrage din tenis.Vreau si eu o adresa de mail.NEAPARAT!!!!!!

Cneazul
9th March 2006, 14:49
dati mai o adresa de mail .

dlgicu
20th March 2006, 07:17
Performerul saptamanii recent incheiate este Victor Crivoi, finalist al turneului futures Italy F5.

Singurii romani participanti la nivel de challenger in saptamana care urmeaza, Adrian Ungur si Florin Mergea, s-au oprit in calificarile turneului Barletta (Italia).

Razvan Sabau trebuie sa treaca de doua tururi de calificari pentru a accede pe tabloul principal al turneului Master Series Nasdaq-100 Open, acolo unde Pavel si Hanescu au deja asigurata prezenta.

Cneazul
20th March 2006, 14:24
ba dlgicu ? cum adica se impute fotbalu de la bucuresti . nu ai vazut ultimele rezultate
scuze de off.

Darius
20th March 2006, 15:00
Mergea a pierdut in turul 3 al calificarilor la turneul Challenger de la Barletta, la italianul Alessandro Piccari: 6-2; 2-6; 6-3.
Tot in calificari la Barletta, un alt roman, Adrian Ungur, a pierdut in turul 2 la cehul Jan Hajek, scor: 1-6; 6-1; 6-1.

Cneazul
20th March 2006, 21:55
of . pacat

Darius
25th March 2006, 12:17
Ce mai stiti despre Adrian Voinea?...nu am mai auzit nimic de el de vreo 3 ani si nici nu am auzit vreo stire oficiala ca s-ar fi retras din activitate...stiu doar ca in 2003 a avut probleme mari cu accidentarile...acesta sa fie motivul retragerii sale?

a_ndrada
25th March 2006, 17:12
eu stiam ca s-a retras....mai multe nu stiu,doar ca l-am mai vazut pe la meciurile de cupa davis alaturi de tabara romanilor

Cneazul
25th March 2006, 18:43
nu s-a retras . acum doua luni l-am vazut la tv ca a dat un interviu . el a suferit mai multe accidentari , din care una foarte grava , care a nevoit o operatie dificila . totusi, doctorul l-a operat gresit . adrian a zis ca daca anul asta nu-si revine , il va da in judecata pe cel care i-a facut operatia

Ady
25th March 2006, 19:04
nu s-a retras , s-a apucat de facultate din cate am auzit , si de golf (daca nu ma insel a participat la cateva turnee) pentru ca foarte probabil nu se va mai recupera , si chiar daca isi revine fizic el nu e martina ... din pacate s-a cam terminat cariera lui in tennis :(

Darius
27th March 2006, 03:06
De abia astept sa inceapa turneele futures in Romania...anul acesta se pare ca vor fi 18 Futures in tara noastra; in schimb, uitandu-ma pe calendarul ATP, nu am regasit turneele Challenger de la Timisoara si Brasov, ci am gasit un Challenger nou, la Constanta - de 25.000$ + H....nu stiu ce se intampla, mai ales ca anul trecut, l-am auzit pe "patronul" turneului Challenger din Timisoara spunand intr-un interviu ca doreste sa mareasca premiile...iar anul asta nici macar nu mai regesesc turneul in calendar; la fel si cu Brasovul...ciudat...
Aceste turnee Futures si Challengerurile inseamna mult pentru tenismanii romani...turneele Futures vor incepe la 1 mai...

Darius
28th March 2006, 09:39
Florin Mergea s-a calificat in turul 2 al turneului Challenger de la St.Brieuc, Franta - 25.000$ + H, dupa ce l-a invins pe favoritul 5 al turneului, croatul Roko Karanusic. Mergea este inscris si la proba de dublu alaturi de sarbul Ilija Bozoljac (favoriti 3 ai competitiei)...in primul tur, cei doi vor juca cu J.Adaktusson / N.Karagiannis.

Razvan Sabau este favorit 6 al turneului de 125.000$ + H de la Mexico City...in primul tur va juca cu un jucator venit din calificari, mexicanul Daniel Langre...in principiu, Razvan are un culoar usor pana in sferturi, unde ar putea juca cu favoritul 1: Juan Monaco. In turul 1 la dublu, R.Sabau si V.Mazarakis ii vor intalni pe D.Langre / V.Romero.

Darius
30th March 2006, 11:08
Razvan Sabau s-a calificat in turul 2 al turneului challenger de la Mexico City si aceasta este abia a doua victorie a lui Razvan in 2006, dupa meciul castigat in fata italianului Potito Starace la Acapulco....sa speram ca Sabau si-a revenit dupa un inceput de sezon nereusit.

Cneazul
30th March 2006, 14:28
razvan a fost eliminat la dublu

maria_d
31st March 2006, 10:43
In ce perioada e programat turneul de la Constanta ? si daca sti mai multe detali ...

bmarian
31st March 2006, 15:45
dar s-a calificat la simplu in sferturi unde va juca cu Ramon Delgado

Darius
31st March 2006, 16:58
In ce perioada e programat turneul de la Constanta ? si daca sti mai multe detali ...

Turneul Challenger de la Constanta se va desfasura in perioada 26 iunie - 02 iulie, adica in prima saptamana de la Wimbledon...este dotat cu premii in valoare de 25.000$ + H.

Cneazul
1st April 2006, 10:04
challanger in orasul natal al lui andrei . wow . mi-as dori sa joace romania barajul la constanta . daca jucam acasa .

Darius
2nd April 2006, 14:54
Sabau a pierdut in sferturi la Mexico City, dar obtine cel mai bun rezultat (pana acum) din 2006.

gikanu
4th April 2006, 11:36
hane revine in sfarsit pe suprafata lui favorita. saptamana asta joaca in turneul demonstrativ de la houston (dotat cu premii in valoare de 300.000 dolari). primul sau adversar, juan antonio marin.

Cneazul
5th April 2006, 10:15
sabau s-a calificat in optimiile de finala ale unu challenger dotat cu premii totale in valoare de 25.000 $ . in primul tur l-a invins pe argentinianul edgardo massa cu scorul de 1-6 6-3 6-2 . urmatorul sau adversar este americanul jesse witten . la challengerul de la monza ( 21.500 euro ) adrian ungur ( lucky looser ) s-a calificat in turul al doilea si il va intalni pe favoritul nr 1 al turneului

Darius
6th April 2006, 00:13
Mai toti tenismanii romani au trecut de primul tur in turneele unde joaca saptamana aceasta....sa speram ca o vor tine tot asa....

Cneazul
6th April 2006, 09:31
sa speram...

lethal
6th April 2006, 14:35
au trecut si de turul 2 :o: :ok:

Darius
6th April 2006, 14:54
Surpriza mare la Challengerul de la Monza, Italia: Adrian Ungur l-a invins in turul 2 pe favoritul 1 al turneului, spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo, in doar 2 seturi: 6-4; 6-2.
Ramirez Hidalgo nu este un jucator oarecare, cea mai buna pozitie ocupata de el in clasamentul fiind 69 in august 2003!!!...a castigat intr-un an Challenger-ul de la Brasov.
Bravo Adi!
Sa-i tinem pumnii lui Ungur pentru meciul din sferturi si pentru mai departe.
Cu cele 12 puncte obtinute deja la acest concurs, Ungur va urca in clasament vreo 11-12 pozitii. Saptamana aceasta se afla pe locul 245 ATP.

La Aquascalientes, Sabau s-a calificat in sferturi...este a doua saptamana consecutiva cand Razvan prinde sfertul unui turneu...se pare ca si-a revenit dupa un inceput de an prost.

Se anunta asadar o saptamana buna pentru tenismanii romani angrenati in turnee...si nu sunt putini la numar.

Ady
6th April 2006, 15:19
ungur cred ca a eliminat cei mai buni jucatori din turneu , ramirez hildago a ajuns anul trecut in sferturi la Open Romania , dupa ce pe drum i-a eliminat pe Almagro si pe castigatorul din 2004 Acasuso .
despre behrend cred ca spune destule link-ul asta : http://www.atptennis.com/en/players/headtohead/head2head.asp?player1=Behrend%2C+Tomas&player2=pavel%2C+andrei
acum are meciuri mult mai usoare , sa speram ca nu va face ce fac ai nostri de obicei ...
:ok:

Darkslowstar
6th April 2006, 16:29
Se anunta asadar o saptamana buna pentru tenismanii romani angrenati in turnee...si nu sunt putini la numar.

Nu sunt putini, sunt foarte putini din pacate si joaca mai mult challangere. Suntem in declin din pacate si nu vad mari sperante la orizont.

dlgicu
6th April 2006, 21:36
Nu stiu daca ati observat, dar Adrian Ungur a intrat pe tabloul principal al acestui turneu ca Lucky Loser, dupa ce in ultimul tur de calificari pierduse la... Tomas Behrend. Tragerea la sorti i-a dat ocazia lui Ungur sa se razbune chiar in primul tur si acesta nu a ratat-o :)

Darius
7th April 2006, 00:38
Nu sunt putini, sunt foarte putini din pacate si joaca mai mult challangere. Suntem in declin din pacate si nu vad mari sperante la orizont.

Saptamana aceasta nu sunt programate turnee "mari" ATP, acesta este un motiv pentru care nu avem tenismani romani in turnee ATP saptamana aceasta. Cei care joaca in aceasta saptamana, joaca in turnee Challenger si in turnee Futures.
Un alt motiv pentru care tenismanii romani prind greu tabloul unui concurs "mare" (vorbesc la modul general, nu ma refer la aceasta saptamana), este acela al clasarii slabe in clasamentul ATP....ai dreptate, in afara de Hanescu, Pavel (cine stie cat mai poate si Pavel) si Sabau (mai rar), care sunt clasati bine si astfel pot prinde tabloul unor concursuri cu premii mari si cu puncte multe, ceilalti sunt nevoiti sa joace in turnee Challenger, Futures si prin calificari la turneele "mari".
Asta este deocamdata, nu avem ce face, putem sa speram ca tenismanii tineri vor "exploda" odata, talente avem, eu zic ca este o chestiune de timp.
Ma bucur ca ai deschis acest subiect si cred ca este bine sa il dezvoltam...merita.
Se pune astfel intrebarea care sunt motivele pentru care tinerii nostri tenismani intarzie sa confirme...joaca prin Challenger-uri sau Futures, obtin si acolo rezultate mediocre...mai vine si cate o saptamana asa cum este aceasta, care a inceput bine, dar sa vedem cum se va termina (spre exemplu Adrian Ungur, dupa ce l-a invins pe favoritul 1 Ruben Ramirez Hidalgo, a pierdut in sferturi la Alex Calatrava...deci nu a reusit sa profite de culoarul bun pe care si l-a creat)...sunt convins ca tenismanii romani au probleme cu banii, unii dintre ei nu au antrenor sau preparator fizic...toate cumulate duc la rezultate slabe...talente avem, aici nu cred ca exista dubii si pot da ca si argument niste nume: Hanescu, Mergea, Tecau, Ungur, Crivoi, Moraru, Ionita....turnee Futures avem, si ele isi fac "datoria" pana la un anumit punct, dar de la un anumit nivel, tenismanii romani trebuie sa iasa "afara" sa joace in turnee mai puternice.
Eu sunt optimist si cred ca timpul le va rezolva pe toate...anul acesta ma astept ca cel putin Florin Mergea sa urce in primii 150 macar si de la anul sa-l vedem in primii 100...dar, daca nu e Mergea, macar de ar fi altul....Hanescu cred ca va ramane in primii 50, Pavel - imi doresc sa ramana macar in primii 100...Sabau - la fel, il vad in primii 100 anul acesta...iar in ceea ce-i priveste pe ceilalti, eu zic ca trebuie sa avem rabdare...se va vedea si rodul muncii lor.

bmarian
7th April 2006, 10:28
Adrian Ungur a trebuit sa joace 2 meciuri intr-o zi ....nu prea am inteles de ce organizatorii de la Monza au ales acest lucru....stiu ei mai bine......Victor Anagnastopol a castigat turneul Masters din ultima saptamana a satelitului din Croatia si cred ca luni isi va adauga 20 de puincte ATP. De mentionat ca si Teodor Bolanu a ajuns in semifinale la acelasi turneu. Victor Ionita s-a calificat in sferturi la Futures-ul din aceasta saptamana din Italia unde este cap de serie numarul 1.
Chiar daca turneele sunt de o valoare mai scazuta importante sunt victoriile care o sa aduca alte victorii.
O data cu inceperea sezonului pe zgura au inceput sa apara si rezultate la jucatorii romani.Sa speram ca vor fi din ce in ce mai bune.

Darius
9th April 2006, 16:30
Victor Ionita joaca astazi prima sa finala din 2006...Victor, cap de serie numarul 1, il va intalni in finala pe favoritul 8 al turneului Francesco Piccari.
Se pare ca odata ce a venit caldura si au aparut turneele pe zgura, tenismanii romani incep sa obtina rezultate bune prin circuitul ATP.
Un lucru este cert: romanii se descurca mai bine pe zgura, decat pe suprafete rapide.
Bafta Victor!

gikanu
10th April 2006, 09:49
iata in sfarsit si prima saptamana buna a tenisului romanesc din acest sezon. 3 de victor in finale si toti trei invingatori: hanescu la houston (turneu demonstrativ, dar cu premii la nivel de open romania), ionita la frascati (italia F8) si anagnastopol in a 4-a saptamana a turneului satelit din croatia (unde s-a clasat in final pe locul 2, acumuland 19 puncte ATP) . de remarcat si sferturile lui sabau (care pare sa-si intre incet in mana) si ungur (care a eliminat 2 jucatori cu pedigree, ramirez-hidalgo si behrend). putem spune ca a iesit soarele si pe ulita noastra.

in astfel de momente imi aduc eu aminte de ce imi place atat de mult zgura. ;)

Cneazul
11th April 2006, 08:43
sabau a fost eliminat la houston . cred ca de thomas behrend . andrei pavel joaca azi la valencia cu thomas zib . hai andrei .

Darius
20th April 2006, 12:45
Iata cele mai bune pozitii ocupate de cei mai buni tenismani romani de dupa 1990 in clasamentul ATP Entry Ranking la simplu...unii jucatori sunt in activitate, iar altii s-au retras:

1.Andrei Pavel - 13
2.Victor Hanescu - 35
3.Adrian Voinea - 36
4.Razvan Sabau - 74
5.Dinu Pescariu - 75
6.Ion Moldovan - 111
7.Gabriel Trifu - 148

I-as mai aminti pe Andrew Ilie, nascut la Bucuresti, dar cetatean australian - pozitia 38 si pe Alex Radulescu, nascut in Bucuresti, dar cetatean german - pozitia 51.

lethal
29th April 2006, 00:12
:ok: Tecau poate a venit si timpul tau ,dupa ce a reusit sa se califice in semifinale la challengerul de la Mexico City 6/2;2/6;6/1 cu Julien Rojer in sferturi. :yeah: /hello /hello /hello

Apolini
29th April 2006, 08:47
Merg la un futures! Saptamana viitoare merg la un futures! Am 15 ani si intru direct in calificari dar vreau sa imi joc sansa, poate iese ceva.
Nimic nu e imposibil!

Ady
29th April 2006, 11:19
Bafta , sa-i faci praf :ok: !

dlgicu
29th April 2006, 17:18
Bafta multa, sanatate maxima, si sa ne tii la curent!

tenisgirl05
29th April 2006, 23:45
Eu cred ca Victor Crivoi are sanse mare sa intre in top si sa il ajunga pe Pavel si pe Hanescu din urma.
dap..sunt d aceeasi parere...crivoi are un real potential..sper sa ajunga departe...:ok:

tenisgirl05
29th April 2006, 23:48
stiti cumva cand au loc cele mai apropiate turnee tip futures si challenger ma refer luna aceasta sau urmatoarea?

Apolini
1st May 2006, 14:16
Sambata viitoare incep calificarile pt un futures in Bucuresti. La ala m-a inscris antrenorul :). Restul turneelor futures cred ca le gasititi pe www.frt.ro sau www.tenniseurope.com

gaby_11
4th May 2006, 16:14
a fost cineva la turneul din perioada asta de la centrul national de tenis am auzit ca moraru ar fi favorit dar nu stiu care e clasamentul acum , daca stie cineva sa-mi spuna si mie? pls

Darius
8th May 2006, 02:54
In urma finalei jucate la Challenger-ul de la Roma, Adrian Ungur a urcat saptamana aceasta 34 de locuri in clasamentul ATP Entry Ranking si a ajuns pe pozitia 215....interesant este faptul ca Ungur, pe vremea cand juca la juniori, era clasat mult sub Florin Mergea, Mergea ajungand chiar pe locul 2 la un moment dat in clasamentul juniorilor, iar Ungur era clasat, daca nu gresesc, undeva pe la locul 70; cu toate acestea, deocamdata, Adrian Ungur se descurca mult mai bine la seniori fata de Florin Mergea...sunt convins insa ca odata si odata va "exploda" si Mergea.

Sa notam, de asemenea, faptul ca Horia Tecau s-a oprit in sferturi la un Futures din S.U.A. dotat cu premii in valoare de 10.000$...asta dupa ce saptamana trecuta, Horia s-a oprit in semifinalele turneului Challenger de la Mexico City...acestea sunt cele mai bune performante ale lui Tecau in 2006.

In ceea ce il priveste pe Razvan Sabau, acesta a "sarit" saptamana aceasta din primii 100 ATP, dupa ce a pierdut in primul tur la Estoril.


### Intrebare: stie cineva cine a castigat primul Futures romanesc de anul acesta?...l-a castigat cumva Gabriel Moraru?

Cneazul
8th May 2006, 15:55
nu ! a PIERDUT in semifinale . finala s-a disputat intre doi staini . nu am timp sa mai caut si sa-ti spun exact cine a castigat .

dlgicu
8th May 2006, 19:28
Ontopic:
Saptamana trecuta a debutat seria de turnee futures din Romania. Prima saptamana a fost un esec total pentru jucatorii romani. 54 de romani (dintre care 39 fara clasament ATP) si-au incercat sansa in a aduna macar un punct in clasamentul ATP (asta inseamna accederea in turul 2 al tabloului principal).

Desi 2 dintre cei 39 au beneficiat de cate un wild-card, niciunul nu a reusit aceasta performanta. Mai mult, desi primii 4 favoriti ai turneului au fost din Romania, doar Moraru, favorit nr. 1, a reusit sa ajunga pana in semifinale, unde s-a si oprit.

Finala turneului: Jordanne Doble (FRA 763ATP) - Pavol Cervenak (SVK 707ATP) 6-1 6-4

Mai jos este lista completa a celor 54 de participanti romani, din care doar 5 au reusit sa puncteze:



ATP 2/5/06 ATP curr. Best Res.06 Total 06

1.Moraru, Gabriel 271 275 SF (F1) 4
2.Crăciun, Dacian 418 418 QF (F1) 2
3.Cruciat, Adrian 341 342 QF (F1) 2
4.Luncanu, Petru-Alexandru 1526 1522 R16 (F1) 1
5.Gavrilă, Adrian 1025 1024 R16 (F1) 1

ZERO POINTS

6.Buzatu, Cătălin - - R32 (F1) 0
7.Copil, Marius - - R32 (F1) 0
8.Bolanu, Teodor 845 869 R32 (F1) 0
9.Ioniţă, Victor 409 410 R32 (F1) 0
10.Dăescu, Andrei - - Q3 (F1) 0
11.Nicodim, Octavian - - Q3 (F1) 0
12.Vasilescu, Dan - - Q3 (F1) 0
13.Stoian, Mihai 1526 1522 Q3 (F1) 0
14.Andreescu, Cosmin - - Q2 (F1) 0
15.Ciobanu, Cătălin - - Q2 (F1) 0
16.Constantin, Alin-Mihai - - Q2 (F1) 0
17.Ghioc, Dragoş - - Q2 (F1) 0
18.Palas, Valentin - - Q2 (F1) 0
19.Pârvan, Mihai - - Q2 (F1) 0
20.Pavăl, Costin - - Q2 (F1) 0
21.Săvulescu, Andrei - - Q2 (F1) 0
22.Simion, Alin-Alexandru - - Q2 (F1) 0
23.Zsok, Oliver - - Q2 (F1) 0
24.Verone, Răzvan 1413 1412 Q2 (F1) 0
25.Nichifor, Mihai 1309 1309 Q2 (F1) 0
26.Giurgiu, Ilie 1258 1257 Q2 (F1) 0
27.Al-Mahmoud, Adnan - - Q1 (F1) 0
28.Avram, Octavian - - Q1 (F1) 0
29.Basarab, Laurenţiu - - Q1 (F1) 0
30.Buneci, Bogdan - - Q1 (F1) 0
31.Ciulea, Mihai - - Q1 (F1) 0
32.Coman, Robert - - Q1 (F1) 0
33.Dancescu, Adrian - - Q1 (F1) 0
34.Dedu, Alexandru - - Q1 (F1) 0
35.Dinuţă, Octavian - - Q1 (F1) 0
36.Frangulea, Alexandru - - Q1 (F1) 0
37.Grecea, Alexandru - - Q1 (F1) 0
38.Ion, Victor-Andrei - - Q1 (F1) 0
39.Ionaşcu, Gabriel - - Q1 (F1) 0
40.Ionescu, Radu - - Q1 (F1) 0
41.Joiţoiu, Alexandru - - Q1 (F1) 0
42.Lazăr, Alexandru - - Q1 (F1) 0
43.Marinescu, Vlad - - Q1 (F1) 0
44.Mihai, Valentin - - Q1 (F1) 0
45.Popa, Ciprian - - Q1 (F1) 0
46.Popescu, Laurenţiu - - Q1 (F1) 0
47.Porancea, Răzvan - - Q1 (F1) 0
48.Raicea, Marius - - Q1 (F1) 0
49.Roşianu, Sebastian - - Q1 (F1) 0
50.Tronciu, Bogdan - - Q1 (F1) 0
51.Erlic, Laurenţiu 1526 1522 Q1 (F1) 0
52.Moldoveanu, Robert 1526 1522 Q1 (F1) 0
53.Barbu, Adrian 965 963 Q1 (F1) 0
54.Stănică, Victor 933 932 Q1 (F1) 0

Cneazul
8th May 2006, 19:56
care dintre ei e pustiul nostru , tanarul doro ?

dlgicu
8th May 2006, 20:27
Din cate stiu eu Doro nu e baiat si in plus spunea ca va juca in calificari weekendul 5-7 mai, nu precedentul, asa ca mai degraba ar trebui sa o cauti aici: http://www.itftennis.com/womens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100013669&event=1100079002

M-am uitat la profilul ei si cred ca este vorba despre:

Loc Nume si Prenumele Data nasterii Clubul Nr.TT Nr.T Si Du Ext Ech Total
72 KETTLER DOROTHEA HELGA 04.04.1991 CS PROGRESUL BUCURESTI 10 2 +0 150 0 0 0 150
(sursa: http://www.frt.ro/clasamente/Clasam16F-numeric.pdf)

Nu are inca IPIN la ITF, asa ca deocamdata antrenorul a cam mintit-o. Oricum, bafta Doro in cariera!

Ady
8th May 2006, 20:51
parca am auzit-o zicand ca la progresul se antreneaza , probabil ea este :ok:

dlgicu lucrezi p la FBI ? :P

dianette_d
8th May 2006, 21:51
Deci mai participa sau nu la futures? Oricum, bafta multa Doro! :ok: (ce nume frumos are: Dorothea :P)

Nu are inca IPIN la ITF, asa ca deocamdata antrenorul a cam mintit-o.

Ce nu are? :P
Oricum ai dus o munca titanica s-o gasesti .. mie mi-a trebuit ceva timp s-o caut, dupa ce am luat la puricat lista de 2 ori am reusit sa dau de ea..http://www.dinamo-online.net/forum/style_emoticons/default/blush.gif

dlgicu
8th May 2006, 23:08
Pentru a participa la un turneu sub egida ITF - International Tennis Federation (sub care se desfasoara turneele futures din Romania si de peste tot), un jucator de tenis trebuie sa se inregistreze la respectiva federatie si i se da un IPIN (International Player Identification Number), care il va identifica de-a lungul intregii cariere. Toate acestea vin cu taxa anuala, plus taxa de participare la fiecare turneu in parte, doar stim cu totii ca tenisul e un sport costisitor. Nu se poate face nici o exceptie. Mai multe detalii la http://www.itftennis.com/ipin/

In principiu daca Doro ar avea IPIN ar putea fi gasita cu motorul de cautare al ITF, ceea ce nu s-a intamplat. Oricum, ce e cert e ca nu are inca rezultate internationale la seniori si nu a participat la niciunul din cele doua futures de pana acum din Romania. Poate ne spunea chiar ea cauza, oricum are tot timpul in fata.

Darius
9th May 2006, 03:48
Informatii interesante dlgicu...mersi...esti foarte bine informat...

Sa urmarim in urmatoarele saptamani cu o mai mare atentie evolutia din circuit a lui Adrian Ungur...sa vedem daca tanarul tenisman roman este pe cale sa "explodeze" la profesionisti sau daca finala jucata de catre Ungur saptamana trecuta a fost un caz izolat...saptamana aceasta, Adrian este calificat pe tabloul principal al challenger-ului de la Dresda, Germania...in primul tur, Ungur va juca cu favoritul nr.6, olandezul Melle Van Gemerden.

Darius
13th May 2006, 14:25
La futures-ul nr.2 de anul acesta din Romania, romanii s-au descurcat bine pana in faza semifinalelor; astfel, avem trei romani in semifinale: Dacian Craciun si Adrian Cruciat vor juca impreuna pentru un loc in finala de duminica, iar Gabriel Moraru, al treilea roman calificat in aceasta faza a competitiei si favoritul nr.1 al competitiei, va juca cu croatul Franco Skugor. Sa speram ca maine vom avea o finala 100% romaneasca.

Pepsi-Cola
14th May 2006, 00:58
Imi plac pushtii Mergea si Tecau ... joaca foarte bine


la fel ca ea si eu cred de asemenea ca acesti pushti joaca excelent ....desigur mai sunt si alti jucatori buni

bmarian
14th May 2006, 13:29
Finala este Moraru - Craciun...... insa cel mai important este ca juniorul Petru Alexandru Luncanu(locul 8 la juniori in lume) a primit wildcard in primele 2 futures-uri si daca in primul a pierdut in turul 2 la Moraru in cel de-al doliea futures a pierdut in sferturi la Dacian Craciun......evolueaza incet incet...... Sa speram ca va acumula puncte si va urca in clasament....
De metzionat ca incepand cu Futuresul numarul 4 va veni si Mergea in sfarsit sa joace in Romania....

lethal
15th May 2006, 22:52
nu stiu daca ati observat ca Razvan Sabau a jucat 40 de turnee in ultimele 52 de saptamani cred ca este un record in clasamentul ATP eu unul nu am mai vazut asa ceva , cred ca se aduna o oboseala imensa dar daca nu ar juca atatea turnee ar pierde clasamentul ,poate la RG cu un pic de noroc daca trece un tur doua isi va apara destule puncte

Darius
15th May 2006, 23:26
Din cate stiu eu este pe locul doi in topul celor mai "activi" jucatori, insa nu mai stiu cine este primul...

bmarian
16th May 2006, 11:02
In aceasta saptamana Futures-ul numarul 3 se desfasoara la Bacau si pe tabloul principal de simplu sunt 18 romani in primul tur.
Cap de serie numarul 1 este Gabriel Moraru iar cap de serie numarul 2 este(surprize , surprize posesorul unui WC) Florin Mergea.
De mentzionat ca la acest turneu pe tabloul de simplu se afla si Alexandre Sidorenko numarul 4 la juniori la acest moment si Petru Alexandru Luncanu numarul 8 la juniori.

Universal
16th May 2006, 19:06
II urez mult succes lui Mergea, are talent omul

Cneazul
16th May 2006, 22:23
bravo . raluk olaru si madalina gojnea s-au calificat in turul 2 al turneului de la praga . renaste tenisul romanesc . din cate stiu eu , cele doua sunt junioare , dar vad ca au facut fata la senioare . gojnea a trecut de c. martinez iar olaru de bondarenko

bmarian
18th May 2006, 11:36
Dupa turul I al turneului futures de la Bacau au ramas in concurs 11 romani la simplu:Moraru, Mergea, Cruciat, Ionita si Craciun............
De notat primul punct castigat in ATP de Alexandru Lazar si Vlad Marinescu....
si nu puteam sa nu spun nimik de Petru Alexandru Luncanu care se intalneste din nou cu Gabriel Moraru in turul 2 la fel ca la Romania F1.....

Darius
18th May 2006, 11:57
Da, turneul de la Bacau este cel mai puternic si mai interesant turneu din seria futures Romania de pana acum...sunt curios daca Mergea va ramane in tara sa mai joace cateva turnee dupa ce se termina acesta...credeti ca va veni si Tecau sa joace cateva turnee in tara?

lethal
19th May 2006, 16:13
sincer Tecau nu va veni deorece el se antreneaza in America ,dar in schimb Mergea va juca cred toata seria aceasta de turnee din anul acesta din Romania sa ii uram succes si in final sa obtina un WC pt Open Romania

gikanu
19th May 2006, 18:36
crivoi se califica in semifinalele turneului challenger de la zagreb (3-6 6-3 6-3 cu ramon delgado). este a 6-a victorie la rand in croatia (3 in calificari, 3 pe tabloul principal). sper sa nu se opreasca aici, desi va avea o misiune f grea maine, din moment ce se va duela cu favoritul nr 1, carlos berlocq, pt un loc in ultimul act.

semne bune in perspectiva calificarilor la roland garros.

Cneazul
19th May 2006, 22:47
scuze . rectific . la tuneul feminin de la rabat, nu de la praga , olaru a cedat in primul tur la bondarenko . am preluat informatia gresita de pe teletextul antenei 1 . scuze . in turul 2 gojnea a fost eliminata . olaru a intrat pe tablou din calificari , iar gojnea ca lucky-looser

lethal
20th May 2006, 20:06
/hello /hello /hello /hello (Q) V. Crivoi (ROM) - (1) C. Berlocq (ARG) 6:3, 6:2 ce performanta totusi din calificari se pare ca viitorul in Cupa Davis si in ciurcuit suna bine pt ROMANIA

Cneazul
20th May 2006, 20:18
va urca mult in clasament .

Cneazul
20th May 2006, 20:43
interesant . crivoi l-a invins pe berloqo . andrei a cazut cu acelasi berloqo in primul tur la st. poelten .interesant . daca va trece de argentinian va putea da piept cu favoritul nr 2 , Lleyton Hewitt .

bmarian
20th May 2006, 21:26
avand in vedere ca Victor Crivoi se afla acum pe pozitia 253 si ca s-a calificat in finala unui challenger de 50K+H ar trebui sa ia 38 de puncte dar cum acum un an de zile a mai castigat un futures in romania si o sa i stearga 12 puncte ar putea ajunge in jurul pozitiei 230 iar daca va reusi sa-l infranga pe Daniel Elsner un alt jucator venit din calificari va urca undeva un jurul pozitiei 210.
De notat insa ca pt calificarile de la Rolland Garros Ungur si Crivoi sunt in afara deocamdata. Crivoi este al patrulea afara si Ungur al saptelea.....sa speram ca se vor mai retrage jucatori astfel incat cei doi sa poata sa ia parte la turneu pt ca au aratat o froma destul de buna in ultima vreme...Ungur semifinala la Roma iar Crivoi este calificat in finala la Zagreb..... tare mi-e frica ca Pavel va capota in fatza lui Berlocq asta cu care Victor Crivoi a maturat terenul:((((

lethal
20th May 2006, 23:11
deci in primul rand Ungur a ajuns in finala la Roma , iar Crivoi pt finala a primit 42 de puncte iar daca va castiga va lua 60 de puncte iar in legatura cu RG se vor retrage cu siguranta inca vreo 20 de jucatori asa incat si daca Mergea s-a inscris pe lista va putea prinde calificarile daca vrea sa mearga in Franta :)

Darius
21st May 2006, 02:53
Frumoasa reusita lui Crivoi...este un tanar de perspectiva pentru tenisul romanesc si pentru echipa de Cupa Davis.
Cat despre punctele pe care le poate castiga in aceasta saptamana, si eu stiu ca, castigatorul (scuzati cacofonia) unui turneu de 50.000$+H va lua 60 de puncte...daca ar fi fost un challenger de 50.000 fara hospitality ar fi luat 50 de puncte...fiind un turneu de 50.000+H, s-a trecut la treapta urmatoare, adica se acorda punctajul unui turneu de 75.000 $...cred ca nu gresesc...

bmarian
21st May 2006, 10:42
deci in primul rand Ungur a ajuns in finala la Roma , iar Crivoi pt finala a primit 42 de puncte iar daca va castiga va lua 60 de puncte iar in legatura cu RG se vor retrage cu siguranta inca vreo 20 de jucatori asa incat si daca Mergea s-a inscris pe lista va putea prinde calificarile daca vrea sa mearga in Franta :)
Scuze pt greseli(\Ungur a jucat acea finala sambata si am ramas cu impresia ca a fost semifinala)
Ce vroiam sa mai adaug era ca la Bacau Craciun s-a calificat in finala... dupa cum a inceput aceasta serie de futures-uri se pare ca Dacian Craciun este favoritul pt un wild card la Romanian Open......la fel a avut un start lansat anul trecut Crivoi ..... si Ionita acum 2 ani....

Darius
21st May 2006, 11:24
Dacian Craciun este intr-adevar intr-o forma de zile mari...sa tinem cont ca in sferturi l-a invins pe Mergea, un jucator care intarzie sa confirme talentul pe care il are.
Cat despre finala de astazi, Craciun il va intalni pe fratele lui Jarko Nieminen: Timo Nieminen. Acesta (Timo) l-a invins in sferteri pe favoritul nr.1 al turneului, Gabriel Moraru.
Sa-i tinem pumnii lui Craciun.

lethal
21st May 2006, 11:34
poate ca sunt veri totusi is nascuti in 81 amandoi :confused:

bmarian
22nd May 2006, 17:23
Craciun a castigat la Bacau si continua seria sa pozitiva.
Maine incep calificarile la Rolland Garros. Deocamdata acceptat direct este doar Crivoi iar Ungur este primul afara..NU stiu exact daca tragerea la sorti va fi in seara asta sau maine dimineatza .. si nici nu stiu ce sanse mai are Ungur sa intre pe tabloul de calificari....

Soulstone
24th May 2006, 23:35
Crivoi a pierdut contra Cakl in primul tur de calificari la RG, rezultat surprinzator zic eu, ii cunosc bine pe amandoi. Iar Ungur era intrat pe ultima lista dar era deja in romania, si oricum nu intentiona sa joace. E al patrulea afara la Torino 25K+H, dar pana vineri mai e timp sa se mai retraga cineva si oricum nu o sa fie nici un SE asa ca urmatorii 2 intra automat

bmarian
26th May 2006, 09:54
La futures-ul numarul 4 ce se desfasoara la Bucuresti se vor desfasura astazi sferturile de finala:
Ionita - Moraru
Craciun - Burzi
Cruciat- Maamoun
Gil - Masson

Darius
26th May 2006, 12:22
Meciul dintre Victor Ionita si Gabriel Moraru pare cel mai interesant...merg pe "mana" lui Moraru.

Darius
27th May 2006, 12:23
Moraru s-a retras in setul doi al meciului cu Ionita...
In semifinalele Futures 4 Romania avem trei romani calificati in semifinale: Dacian Craciun vs. Victor Ionita si timisoreanul Adrian Cruciat, care il va intalni pe favoritul nr.1 al turneului, nr.201 mondial, portughezul Frederico Gil.

Dacian Craciun este surpriza acestor turnee futures desfasurate in Romania...cel putin pana acum.

Soulstone
27th May 2006, 19:21
Victor Ionita vs Dacian Craciun 6-3 6-0
hehe nu mai sunt surpriza
si Adrian Cruciat vs Frederico Gil 7-6 5-7 6-4 parca
bafta maine cruci!!

bmarian
27th May 2006, 20:14
Soulstone.....din formularea ta sa intelgem ca esti Dacian Craciun...vreau sa spun ca in ciuda infrangerii de astazi Craciun este pe drumul cel bun...sper ca pina la sfarsiul anului sa ajunga si el in jurul pozitiei 200..poate chiar mai sus...... ce bine ar fi sa intre jucatorii pe acest forum..si sa ne povesteasca pe larg aventurile lor din circuit.....Bravo Ionita... a revenit in sfarsit si el dupa o perioada neagra.... in aceeasi saptamana cu Pavel.....

Soulstone
27th May 2006, 20:45
de acum o sa urc mai greu fiindca am 18 turnee jucate, si se puncteaza best 18. "Aventura" mea din circuit se termina cu acest turneu, dar o sa revin la joaca peste vreo luna, poate la Constanta daca intru pe tablou.

Darius
27th May 2006, 23:41
Glumesti sau chiar esti Dacian Craciun?

lethal
28th May 2006, 00:23
de acum o sa urc mai greu fiindca am 18 turnee jucate, si se puncteaza best 18. "Aventura" mea din circuit se termina cu acest turneu, dar o sa revin la joaca peste vreo luna, poate la Constanta daca intru pe tablou. si daca ii si daca nu Dacian Craciun stie cineva sa imi explice cu best 18 ??:o: :confused:

bmarian
28th May 2006, 10:02
cred ca soulstone ar putea sa-ti explice mai bine...din cate stiu pt a calcula clasamaentul se iau in considerare primele 18 rezultate:
Pt Dacian Craciun lista celor 18 rezultate de anul acesta ar trebui sa arate ceva de genul:
Date Tourney name Level Points Seed Surface Round Entry
2005-09-05 Romania F18 Fu 12 6 Clay W
2006-05-08 Romania F2 Fu 12 6 Clay W
2006-05-15 Romania F3 Fu 12 6 Clay W
2006-04-17 Uzbekistan F2 Fu 12 6 Hard W
2006-03-13 Egypt F1 Fu 8 0 Clay F
2006-05-22 Romania F4 Fu 4 6 Clay SF
2005-10-31 Czech Republic F5 Fu 4 0 Hard SF
2005-08-22 Romania F16 Fu 4 7 Clay SF
2005-08-08 Romania F14 Fu 4 0 Clay SF
2006-04-10 Uzbekistan F1 Fu 4 0 Hard SF
2006-03-20 Egypt F2 Fu 2 0 Clay QF
2005-11-07 Czech Republic F6 Fu 2 0 Hard QF
2005-08-29 Romania F17 Fu 2 7 Clay QF
2005-08-01 Romania F13 Fu 2 0 Clay QF
2005-07-25 Romania F12 Fu 2 0 Clay QF Q
2005-07-04 Romania F9 Fu 2 0 Clay QF
2006-03-27 Egypt F3 Fu 1 0 Clay 2
2005-10-10 Ukraine F2 Fu 1 0 Clay 2



Din cate vad eu ca mai este loc de imbunatatzire cu inca vreo 5 - 6 victorii in finale de futures ar putea sa se apropie de locul 200 ...insa e clar ca mai trebuie sa ia din cand in cand cate o pauza....stie el mai bine de ce....deci sa intelegem ca va incerca sa joace la challengerul de la Constanta.....nu stiu daca clasamentul de acum il va ajuta sa intre direct ...dar mai exista si wildcarduri si poate organizatorii se vor gandi si la el........Soulstone am si eu o rugaminte.Eu nu prea am reusit sa ajung la vreunul din futures-urile din acest an asa ca te-as ruga daca se poate sa ne spui si noua parerea ta despre cativa din colegii tai romani de turneu: Petru Alexandru Luncanu(noua speranta a tenisului romanesc), Florin Mergea(vechea speranta a tenisului romanesc)......


De adaugat ca Gabi Moraru a fugit in Italia si joaca calificarile la Torino 25K+H. La acelasi turneu Ungur este deja pe tabloul principal si Crivoi putea sa intre si el dar s-a retras sa-si linga ranile dupa infrangerea din calificari de la Roland Garros.

Cneazul
28th May 2006, 12:29
ar fi o onoare sa-l avem printre noi pe dacian craciun

Soulstone
28th May 2006, 14:44
se considera best 18 tournaments si la mine arata asa:
Uzbekistan F2 Futures 18 W
Romania F3 Futures 12 W
Romania F2 Futures 12 W
Romania F18 Futures 12 W
Egypt F1 Futures 8 F
Uzbekistan F1 Futures 6 SF
Czech Republic F5 Futures 4
Romania F16 Futures 4 SF
Romania F14 Futures 4 SF
Czech Republic F6 Futures 2 QF
Romania F1 Futures 2 QF
Romania F9 Futures 2 QF
Egypt F2 Futures 2 QF
Romania F12 Futures 2 QF
Romania F13 Futures 2 QF
Romania F17 Futures 2 QF
Egypt F3 Futures 1 16
Ukraine F2 Futures 1 16
Total 96
Current ESP
Singles Position: 335
Pe Luncanu il cunosc de putin timp, am jucat contra lui la Bacau la dublu (nimic relevant). Joaca foarte bine pentru varsta lui dar inca e prins la juniori, ar trebui sa se bage mai des la futures si challengers.
BTW Crivoi s-a retras fiindca e accidentat

bmarian
28th May 2006, 15:17
Mers pt raspunsuri..bafta multa in continuare...stii cumva cine a castigat dintre Cruciat si Ionita?

Soulstone
28th May 2006, 15:38
Ionita 6-1 6-3

Ady
28th May 2006, 17:03
Pe Luncanu il cunosc de putin timp, am jucat contra lui la Bacau la dublu (nimic relevant). Joaca foarte bine pentru varsta lui dar inca e prins la juniori, ar trebui sa se bage mai des la futures si challengers.

daca nu ma insel i-a batut atat pe young cat si pe cilic , care erau numarul 1 si 2 (acum am impresia ca au facut schimb si cilic este primul) ...
sper sa urce cat mai repede in clasamente ... young a jucat de anul trecut la US Open , a primit Wild Card , desi juca si la juniori ...

bmarian
28th May 2006, 17:29
mai am o intrebare Soulstone ..... daca esti amabil .....care este diferenta intre Dacian Craciun de anul trecut si Dacian Craciun de anul asta pentru ca spre sfarsitul anului trecut ai inceput sa ai rezultate dar totusi nu castigai turnee pe cand anul asta ai castigat 3 si ai avut o finala....... crezi ca a venit momentul sa treci la challengeruri si pauza aceasta de o luna o vei folosi pt pregatirea intensa pt turneul de 25k de la constanta? ai de gand ca dupa Constantza sa joci in continuare challengeruri?

Ady
28th May 2006, 19:33
deja suna a interviu si nu cred ca e ceea ce cauta soulstone pe forum ...

bmarian
28th May 2006, 22:12
poate e asa dar nu cred ca prinzi in fiecare zi pe forum un jucator.....si nu fac asta ca sa-l alung dar cred ca toate raspunsuruile sale sunt interesante pt cei ce viziteaza forumul si sunt interesati de performantele tenismanilor romani si cum sunt ele obtinute....
BTW Moraru a pierdut in turul 2 de calificari la Torino la Massimo Ocera...iar Ungur va juca in primul tur cu un favorit local Federico Luzzi

Universal
29th May 2006, 01:18
uite ca mai printi un jucator..insa un fost.... eu am jucat fotbal profesionist la 1860 München si Sundsvall,dar am ales sa studiez si acum sunt prins cu studiul si cu afaceri.
Va salut,
Uni

marius135
29th May 2006, 16:47
Anda Perianu ROM
Lucie Safarova CZE (28)
6-1 7-6(9-7) felicitari ei
va juca in turul 2 cu castigatoarea partidei
Alicia Molik AUS
Antonella Serra Zanetti ITA

Cneazul
10th July 2006, 10:44
doua saptamani dezastruoase pentru tenisul romanesc.hanescu a cazut 11 locuri, sabau 37, crivoi 19, mergea 18 , moraru 23.anagnastopol 47. jucatorii tineri in care ne pusesem sperante au cazut foarte mult in clasament. in alta ordine de idei, avem si cativa jucatori care au urcat in clasament: ungur 3ionita 28 , tecau 24 pozitii, craciun 12 , cruciat 6 ,

ana888
10th July 2006, 13:24
La turneul pe iarba de la Newport Razvan Sabau e pe tabloul principal si va juca in primul tur impotriva favoritului nr.6,Melzer J.

luma
12th July 2006, 13:01
La turneul pe iarba de la Newport Razvan Sabau e pe tabloul principal si va juca in primul tur impotriva favoritului nr.6,Melzer J.

Merge mai departe Jurgen Melzer

bmarian
18th July 2006, 08:30
Sabau a castigat in sfarsit un meci...
Tecau a pierdut in turul 1 la challengerul de la Aptos.....
La Rimini Moraru va juca de abia miercuri cu un italian.....
La Istanbul sunt 3 romani printre care si prietenul nostru Soulstone...multa bafta pt a obtine prima victorie la nivel challenger.....
Mergea trebuia sa joace ieri...dar nu au fost actualizate rezultatele....site-ul turneului e f prost.......Crivoi e si el la Istanbul...desi prin ziare spuneau ca ar trebui sa fie accidentat la sold si s-ar duce in Austria la medicul care l-a vindecat pe Pavel la spate.... Crivoi a castigat saptamana trecuta un futures la Tg Mures.....

Ady
18th July 2006, 15:44
Victor Hanescu este anuntat a fi cap de serie numarul 1 la turneul challenger care se va desfasura la Timisoara, incepand cu 31 iulie.
Turneul se afla la a treia editie si, printre altii, vor mai participa: Razvan Sabau, Victor Crivoi, Adrian Ungur, Adrian Cruciat, Raian Luchici (beneficiarul unui Wild-Card) si Victor Ionita.

carbu
18th July 2006, 17:14
Sabau a castigat in sfarsit un meci...
Tecau a pierdut in turul 1 la challengerul de la Aptos.....
La Rimini Moraru va juca de abia miercuri cu un italian.....
La Istanbul sunt 3 romani printre care si prietenul nostru Soulstone...multa bafta pt a obtine prima victorie la nivel challenger.....
Mergea trebuia sa joace ieri...dar nu au fost actualizate rezultatele....site-ul turneului e f prost.......Crivoi e si el la Istanbul...desi prin ziare spuneau ca ar trebui sa fie accidentat la sold si s-ar duce in Austria la medicul care l-a vindecat pe Pavel la spate.... Crivoi a castigat saptamana trecuta un futures la Tg Mures.....

Mergea a pierdut la un polonez venit din calificari.

bmarian
19th July 2006, 08:31
Moraru - Galimberti 6-4 5-7 4-6 :(
Mergea - Adam Chadaj 6-3 5-7 3-6 :(
Crivoi - Snobel 1-6 2-6 :(
Craciun - Van Hasteren 7-5 3-6 6-4 :)))

Ady
19th July 2006, 11:46
goldstein l-a batut pe sabau 6-2 6-1

luma
21st July 2006, 16:14
Mai aveti vesti de la Istanbul? Ce a facut Craciun? Sau...unde te uiti tu "bmarian". Un link, ceva?/hello

bmarian
21st July 2006, 17:43
Craciun a pierdut in turul 2 la capul de serie numarul 2 al turneului Yeu-Tzuoo Wang (TPE) 6-4 5-7 6-1....:(( .....cel macar e bine ca luat un set unui jucator din top 100.......... si cam asta a fost cu saptamana romanilor la challengeruri ...au mai ramas cativa la futuresuri.....informatii poti afla tot timpul de pe atptennis.com......linkul este urmatorul: http://www.atptennis.com/3/en/tournaments/challenger/ si pt futuresuri cand nu sunt informatii pe atp tennis le gasesti pe www.itftennis.com/mens

NJChris
23rd July 2006, 07:48
Pentru rezultate de la orice turneu, cat de cat actualizate, uitati-va la http://stevegtennis.com/

luma
24th July 2006, 13:29
bmarian, NJChris, multumesc frumos!:)

carbu
25th July 2006, 00:08
tecau a batut un mexican in state intr-un challenger. E o veste la ceas de noapte

luma
25th July 2006, 00:28
Si parca Dacian Craciun joaca in Italia, la un challenger (Recanati), cu un polonez: David Olijniczak (scuze, nu stiu daca este corect scris).

PS este 0.24; ziua buna de dimineata se cunoaste, carbu!:ok:

carbu
25th July 2006, 00:39
Asa este. Craciun in Italia si Mergea in Canada. Despre ei n-am rezultate. Craciun din cate stiu n-a jucat azi, poate maine. Poate cineva sa-mi spuna de cele doua sperante Crivoi si Ungur de ce nu joaca. Ii tot astept in calificari la marile turnee pt ca clasamentul ii recomanda.

bmarian
25th July 2006, 09:08
Vesti bune din Canada... Mergea l-a batut pe Yen Shun Lu capul de serie numarul 2(134 ATP) 7-5 4-6 6-4... Craciun va juca astazi si Pavel la fel......
Crivoi si Ungur si Moraru au o saptamana de antrenamente pentru ca vor sa faca o figura frumoasa la Timisoara Challenger ce va avea loc saptamana viitoare.....

bmarian
26th July 2006, 12:16
Craciun a pierdut 7- 6 6-2 ....astazi joaca doar Tecau cu Soeda un japonez

carbu
26th July 2006, 15:49
M-ar interesa daca ne-ai putea spune in timp util si rezultate de la fetele noastre. Sunt cateva care se afla in top 200 sau in preajma lui dar nu stim nimic despre ele.
Multumesc fain.

bmarian
27th July 2006, 09:00
TECAU, Horia (ROM) d. SOEDA, Go (JPN)6-3, 6-0

bmarian
28th July 2006, 10:25
Optimi Granby
Mergea - Tobias Clemens(GER) 6-1 6-7 2-6 :(
$25,000 Monteroni D`Arbia
Edina Gallovitz(146 WTA) si Simona Matei(223 WTA) in semifinale...ar putea sa fie o finala romaneasca
In Romania la Hundeoara la F13 Ionita , Stanica, Mlendea, Cruciat sunt in sferturi la fel si Apostu Efremov in Germania....

bmarian
29th July 2006, 09:52
On the men’s side, top-seeded Hyung-Taik Lee patiently waited for hard-driving sixth seed Todd Widom to lose steam – 5-7, 6-1, 6-4. Through an interpreter, the Korean said “I never gave up...I just waited until I found my groove.”



Lee’s 2 p.m. semifinal opponent is unseeded Horia Tecau of Romania, who ended ex-Kentucky Wildcat Tigran Martiroysan’s dream run 7-5, 6-0. The Armenian had three set points, serving at 5-3 when Tecau turned the tables.



“In the beginning, I tried to play too good...and then I realized I didn’t have to,” said Tecau. Martiroysan, disconsolate that his foe rattled off 11straight games, said “Tecau just starting slicing it really low and that threw me off.”

Pliviu
29th July 2006, 14:55
Superb! Avanpremiera pentru Cupa Davis. Daca bate Horia nu o sa mai avem nici o emotie in septembrie.

ana888
29th July 2006, 18:45
Superb! Avanpremiera pentru Cupa Davis. Daca bate Horia nu o sa mai avem nici o emotie in septembrie.

Ar trebui sa fie o victorie clara a lui Horia ca sa nu mai avem emotii...iar in Cupa Davis nu se stie niciodata.Cine credea ca Pavel o sa-l bata pe Roddick?Poate doar el...Go Romania!!:P

bmarian
29th July 2006, 23:29
a pierdut Tecau 6-4 6-3

bmarian
31st July 2006, 09:08
Challenger Timisoara




Tabellone Principale

Primo Turno:

(1)Nicolas Devilde (FRA) vs Jan Masik (CZE)
Michel Ryderstedt (SWE) vs Edouard Roger Vasselin (FRA)
Marco Crugnola (ITA) vs Jesse Huta Galung (NED)
Jaroslav Pospisil (CZE) vs (7)Michal Navratil (CZE)

(4)Adrian Ungur (ROM) vs Marco Mirnegg (AUT)
Gabriel Moraru (ROM) vs Leonard Gullan (RSA)
Victor Ionita (ROM) vs Raian Luchici (ROM)
Adrian Cruciat (ROM) vs (8)Michal Mertinak (SVK)

(6)David Guez (FRA) vs Dragos Mirtea (ROM)
Kornel Bardoczky (HUN) vs Ervin Eleskovic (SWE)
Alessandro Da Col (ITA) vs Alexander Jakupovic (GRE)
Ludwig Pellerin (FRA) vs (3)Razvan Sabau (ROM)

(5)Victor Crivoi (ROM) vs Andre Dottino (USA)
Rameez Junaid (AUS) vs Ivaylo Traykov (BUL)
Radim Zitko (CZE) vs Pablo Santos Gonzalez (ESP)
Lazar Magdincev (MKD) vs (2)Konstantinos Economidis (GRE)

bmarian
1st August 2006, 10:01
primele rezultate la Timisoara:
Sabau - Ludwig Pellerin 6-4 5-7 7-6
Ionita - Raian Luchici 6-2 6-1
Gabriel Moraru - Leonard Gullan 6-0 6-1
Dragos Martea - Daviz Guez 2-6, 0-6

MCV
8th August 2006, 12:09
Vineri pe TVR2 la 16:30 putem vedea "Circuitul international de tenis al Romaniei".

marius135
14th August 2006, 19:48
ai nostrii chiar nu mai joaca nici unu in masters???
2 la rand fara romani pe tabloul principal:(

ana888
14th August 2006, 20:04
mi se pare ca pavel e alt.11 dar nu stiu la care dintre masters-uri.pacat ca nu participa nici un roman...dar au fost cam absenti toti in ultimul timp...asteptam o revenire

lethal
16th August 2006, 23:54
Brasov
1 Pashanski, Boris SCG 84
2 Roitman, Sergio ARG 93
3 Waske, Alexander GER 103
4 Devilder, Nicolas FRA 126
5 Hanescu, Victor ROM 154
6 Junqueira, Diego ARG 168
7 Sabau, Razvan ROM 173
8 Guzman, Juan-Pablo ARG 202
9 Lacko, Lukas SVK 216
10 Ungur, Adrian ROM 217
11 Vagnozzi, Simone ITA 222
12 Crivoi, Victor ROM 244
13 Fognini, Fabio ITA 249
14 Haase, Robin NED 263
15 Checa-Calvo, Jose ESP 268
16 Moraru, Gabriel ROM 270
17 Patriarca, Damian ARG 278
18 Azzaro, Leonardo ITA 285
19 Przysiezny, Michal POL 288
20 Lopez, Marc ESP 289
21 Navratil, Michal CZE 290
22 Schukin, Yuri RUS 291
23 (SE)
24 (SE)
25 (WC)
26 (WC)
27 (WC)
28 (WC)
29 (Q)
30 (Q)
31 (Q)
32 (Q)

Alternates
1. Mergea, Florin ROM 295
2. Craciun, Dacian ROM 297
3. Ionita, Victor ROM 298
4. Munoz-De La Nava, Daniel ESP 307
5. Mirnegg, Marco AUT 309
6. Huta Galung, Jesse NED 311
7. Aranguren, Juan-Martin ARG 313
8. Satschko, Alex GER 317
9. Ventura, Santiago ESP 319
10. Olejniczak, Dawid POL 324
11. Brzezicki, Juan Pablo ARG 338
12. Chardy, Jeremy FRA 339
13. Roger-Vasselin, Edouard FRA 340
14. Cervenak, Pavol SVK 345
15. Mayer, Leonardo ARG 348
16. Crugnola, Marco ITA 351
17. Tecau, Horia ROM 356
18. Chadaj, Adam POL 358
19. Zemlja, Grega SLO 361
20. van Scheppingen, Dennis NED 369

luma
17th August 2006, 00:00
de unde stii? un link, please!:) sau... ceva detalii: ce, cum, cand-ca "unde" ai spus. :)

lethal
17th August 2006, 10:09
eu deobicei ma uit pe aici desi nu stiu italiana ,dar ma descurc http://portal.tennisteen.it/modules.php?name=News&file=article&sid=1971

luma
22nd August 2006, 22:03
Vesti bune! Sabau in al II-lea tur la Challenger-ul de la Geneva:)
Craciun va juca in al II-lea tur cu un jucator din Coreea Woong Jun in Challenger-ul din Uzbekistan:)
Crivoi trece de primul tur in Italia:)

carbu
24th August 2006, 12:48
Crivoi si Craciun au trecut in sferturi.

bmarian
24th August 2006, 14:33
Craciun s-a oprit in sferturi

bmarian
31st August 2006, 09:21
Ungur in sferturi la Como unde il va intalni pe Simone Bolleli cel care la- invins in turul 2 pe Victor Crivoi 7-6 in setul decisiv.

Adrian Barbu
5th October 2006, 09:10
Vad ca sunteti infocati:)...eu tocmai m am lasat

Ady
5th October 2006, 09:27
de ce te-ai lasat? vad ca esti nascut in 83 si anul asta chiar ai avut ceva rezultate la dublu ... in fine, e decizia ta ...
bine ai venit pe forumul nostru, sper sa ne vizitezi des, sunt foarte importante pentru noi parerile cuiva care a jucat sau joaca ( cum este craciun, si el membru pe forum) ... ne mai luminati si pe noi astia care d-abia tinem racheta in mana ...:P

ana888
5th October 2006, 17:49
@adrian barbu:tu esti ala frumos de pe hi5??welcome!!!/hello ..am vazut acum ceva zile profilul tau:D nice pics
@ady:ce user name are craciun??:confused:

Ady
5th October 2006, 18:20
craciun e soulstone, da' nu a mai intrat de ceva vreme ...

DJ Klaus
19th October 2006, 17:38
Ma surprinde ca nu am vazut nici un roman in calificari la unul dintre turneele ATP de sapt trecuta (Kremlin Cup, Viena si Stockholm). La ora actuala in Indesit ATP Rankings nu mai avem nici un jucator in primii 100 !!! In In 2006 Race avem doar 6 jucatori cu puncte dintre care doar Pavel este in primii 100!!! Unde e fratilor Hanescu ? Ce accidentare poti sa ai ca sa stai pe bara timp de 1 an de zile la varsta de 25 de ani profesionist fiind ? Toti ceilalti joaca numai turnee prin Romania si Futeres. Moraru de exemplu e in America de Sud acum unde a si pierdut in primul tur dar in Europa care e la o aruncatura de bat si putea sa ia autobuzu' nu s-a dus. Nu mai avem nici un jucator roman angrenat in turnee ATP (nu futeres) :no:

Ady
19th October 2006, 17:44
hanescu revine in noiembrie, joaca doua challanger-uri de incalzire, urmand ca in ianuarie la doha sa inceapa cursa dupa puncte ...
hane nu a mai jucat de la roma deci nu e chiar 1 an ... din cate am inteles accidentarea lui nu era asa serioasa, insa a fost sfatuit prost de medici si atunci cand ar fi trebuit sa faca pauza a jucat si s-a agravat ... asa e la noi, maine poimaine incep si le dau si astora nurofen ...

ana888
20th October 2006, 14:11
:confused: si Andrei Pavel????Nu am mai auzit nimic de el :(

Ady
20th October 2006, 14:46
joaca saptamana viitoare in rusia

ana888
20th October 2006, 15:13
a dat sfantu..crdeam ca isi ia o vacanta prelungita....

Soulstone
5th November 2006, 18:02
salutari tuturor din Coreea!
(de sud haha)

luma
5th November 2006, 18:17
Ce faci in Coreea??? Participi la vreun turneu sau esti in vacanta?? :)

Ady
5th November 2006, 18:20
inca in coreea? ...
de ce nu ai jucat si dublu cu ionita? parca ati mai jucat impreuna ...:confused: ...
vad ca mergea a fost in finala ... nici nu stiam ...

@luma: a fost un challanger acolo de 100.000, destul de multi jucatori cunoscuti pe tablou ...

luma
5th November 2006, 18:25
Nici eu. Ca mi-a stat gandul numai la Paris si Shanghai...:(
Acum am vazut turneeul de la Seoul...

Soulstone
5th November 2006, 18:35
la dublu a fost o incurcatura...eu trebuia sa joc cu Okun si Ionita cu Marach ca sa fim amandoi pe tablou, altfel nu intram...Marach a tankat inainte de sign in, si am jucat pana la urma calificari dar am pierdut in turul calificativ. Oricum nu suntem in forma, eu nu am mai pus mana pe racheta de 5 zile, avem alte ocupatii (starcraft, asiatice etc). Joc marti cu Guccione si dublu maine

Ady
5th November 2006, 18:41
bafta atunci si la starcraft si la asiatice si la tennis :ok:

ps: eu sunt singurul caruia ii merge ffff greu forumul in seara asta ? :headbang:

luma
5th November 2006, 18:46
Participi si la cel din 6-12 nov. de la Busan...Faci pereche cu Ionita la dublu.
Succes! Va tinem pumnii.
PS Ady, am vazut acum...

carbu
6th November 2006, 12:14
Vreau sa va semnalez un fapt mai putin obisnuit. Saptamana aceasta, dupa multi ani, stam mai bine la fete decat la baieti in clasamentele din tenis. <Mai bine> este un fel de a spune pentru ca in nici unul din clasamente nu suntem in prima suta. Ce parere aveti?

Ady
6th November 2006, 12:24
e posibil ca in cativa ani fetele sa ii depaseasca pe baieti ... chiar am pus un articol pe aici, in care fostul antrenor al lui steffi graf parca, spunea ca la cate jucatoare tinere avem ar fi imposibil sa nu avem succes in fed cup in urmatorii 5-10 ani ...
raluca olaru chiar acum o saptamana parca a reusit sa se califice la al doilea turneu wta si a pierdut greu in primul tur la o jucatoare cunoscuta ...

in alta ordine de idei in challangerul din coreea ionita a pierdut in primul tur in fata favoritului 8 (6-3 6-4) si craciun urmeaza sa joace cu guccione.
cei doi fac pereche si la dublu unde s-au calificat in sferturi (6-4 1-6 10-5) si vor juca impotriva perechii kevin kim/kim sun yong (usa-kor) ... daca nu ma insel sun yong asta a jucat si in cupa davis ...

later edit: m-am inselat nu a jucat in cupa davis ... daca numele lor par toate la fel ... :P

Ady
7th November 2006, 18:43
craciun - guccione 2-6 6-4 6-2 :)
urmeaza querrey, favorit 8, cel care l-a eliminat pe ionita.

luma
7th November 2006, 20:29
Bafta Soulstone!!! :)

Soulstone
8th November 2006, 10:08
I suck :headbang:

Ady
8th November 2006, 11:59
:lol: shit happenes ... hai ca nu e chiar asa de nashpa, ma asteptam la un rezultat mai "in doua seturi" dupa afirmatia ta :)

la cat se vorbeste de donald young, nici nu am auzit de americanul asta pana acum, si totusi vad ca bate la portile top-ului 10, desi are doar 19 ani ...

Ady
9th November 2006, 18:16
craciun-ionita vs s. kim-k. kim 4-6 2-6 :(

saptamana viitoare ungur joaca in helsinki, ionita e alternativa 8 tot acolo si pavel e inscris in ucraina
pe soulstone nu il gasesc pe nicaieri si imi e mai greu si din cauza ca au modificat astia site-ul atp pentru masters cup ...

carbu
9th November 2006, 18:51
Apropo de discutia mai larga referitoare la costurile participarii in turnee pentru jucatorii mai tineri, sunt foarte curios daca baietii nostri care au participat in Coreea si-au putut acoperi din premieri cheltuielile de transport, cazare etc. Ma tem ca nu, desi au fost niste turnee mai substantiale. Asta pentru a avea un exemplu concret.

Ca sa-l completez pe Ady: Moraru e in sferturi saptamana aceasta si la un futures de 10.000 in Chile unde e cap de serie nr 1. Probabil se pregateste pentru saptamana viitoare cand e pe tablou la un chalenger in Mexic cred la Guayaquil.
Dar unde e Hanescu ? Parca era vorba ca intra in turnee mai mici.

Ady
9th November 2006, 19:15
vad ca nu a mai aparut hane ... :confused:

Ad3ana
10th November 2006, 16:30
hanescu se plimba cu gagica la predeal. am vazut yo in vip :P

Ady
10th November 2006, 16:47
e bine si asa :lol:

luma
10th November 2006, 19:58
Se relaxeaza omu'...:D

Ady
10th November 2006, 20:09
nu ai vazut pe diverse ce de lume scrie pe "Ati fost vreodata indragostiti ?" ... ce, nu e si el om? :)

luma
10th November 2006, 20:15
Tu n-ai scris ??? :D
Corect, e si el om! Dar recunosc ca-mi place mai mult sa-l vad pe teren decat prin diverse articolase, in reviste. :)

Ady
10th November 2006, 20:39
lasa ca revine el ...
ps: si nici n-o sa scriu, e treaba mea, nu a onlinesport :P

luma
10th November 2006, 20:49
Maaaai....era o intrebare de da sau nu, in niciun caz detalii...:evil:
De revenit revine, dar cand?
Nuuuu! Henin...of! Sunt off-topic total dar Mauresmo a castigat la tiebreak al 2-lea set si deja scot flacari pe nari...:(

Ady
10th November 2006, 21:04
oups ... am citit repede si nu am vazut nici unul din cele 3 semne de intrebare :lol:

hane zicea ca joaca la doua challangeruri in noiembrie, da' nu il vad inscris pe nicaieri, deci probabil australian open va fi primul turneu la care o sa joace ...

carbu
11th November 2006, 00:13
Ha ha! L-am gasit pe Hanescu. Joaca in calificari la challangerul din Ucraina. Tot mai bine decat in turnee de 10.000. Sa-i uram succes!

luma
11th November 2006, 00:19
Da Carbu, multumesc!! :) Sa-i tinem pumnii! Bafta, Hane!
Pt. rezultate aici:
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/1780/qs.pdf

Ady
11th November 2006, 00:25
locul 93 nu ii permite intrarea pe tabloul principal la un challanger ? :confused:

luma
11th November 2006, 00:30
Ady, sper sa nu spun o prostie dar ATP spune 513 :o: Pai daca si-a inghetat clasamentul...zau ca nu inteleg...:confused:
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/?playersearch=hanescu

Ady
11th November 2006, 00:47
are 9 turnee parca in care poate intra ca si cum ar fi pe locul 93 cand si-a inghetat clasamentul ... in turneele astea trebuie sa castige puncte pentru a intra dupa aia la altele ...

gandeste-te ca ionita si soulstone sunt clasati mult mai bine de 513 si nu au putut sa intre ... asa se intampla acum, challangerurile astea sunt f puternice, petru ca nu mai exista alte turnee, vin multi jucatori mari ...

luma
11th November 2006, 00:51
Aha! Multumesc Ady! :)

Ady
11th November 2006, 00:57
tutusi nu stiu ce sa zic, vad ca jos sub tablou unde scrie ca e favorit 8 e trecut clasamentul cu 513 ?!?
ma mira totusi numaril de wild card-uri .... oare nu s-a inscris lumea si au completat ei ?!?

luma
11th November 2006, 00:58
Am observat, de aceea m-am dus pe ATP sa vad daca e corect ce scrie acolo...

carbu
11th November 2006, 16:30
Cred ca Hanescu are un numar de turnee pentru care poate juca avand clasamentul inghetat (la alegere), pentru celelalte fiind nevoit sa joace cu clasamentul la zi. Probabil in Ucraina si-a dorit sa joace in calificari pentru a incepe usor, cu jucatori nu foarte valorosi. Cred ca nu doreste sa forteze prea tare de la inceput. Vom vedea ce va iesi.

Tocmai am vazut ca a invins in primul tur din calificari cu 6-0; 6-1.

Ady
11th November 2006, 16:46
damn, mi-ai luat-o inainte :P
bravo hane! /hello
s-a facut si tabloul principal intre timp si se poate sa pice cu johanson, cervenak, waske sau kunitsyn ...

pavel s-a retras ... :(

later edit: acum l-am gasit si pe craciun, era alternativa 18 tot in ucraina ... era si crivoi, dar si el s-a retras ...

Crissa
11th November 2006, 23:28
Adrian Ungur va juca la challengerul organizat in Helsinki. In primul tur il va intalni pe germanul Andreas Beck.

Ady
12th November 2006, 00:19
hane a mai facut o victima 6-0 6-2, in ultimul tur va juca cu favoritul 3 al calificarilor... nu cred sa fie vreo problema daca joaca tot asa :)

luma
12th November 2006, 00:20
Bravo Hane! :ok:
Se pare ca incepe bine. :)

Ady
12th November 2006, 15:42
Ledovskikh - Hanescu 64 75 :headbang:

Dudubetwin
12th November 2006, 15:45
oricum .. tenisul de la noi incepe sa devina penibil .. cum sa pierzi in fata lui Ledovskikh ?? acest Ledovskikh este locul 270 ATP

si joaca doar challengeruri .. 4 meciuri a jucat anul acesta in afara challengerurilor si a pierdut 3 dintre ele !! :no: hanescu !!

Ady
12th November 2006, 15:52
de 6 luni nu a mai jucat nici macar demonstrative, pentru ca a avut clasamentul inghetat, acum incearca sa revina ...

Dudubetwin
12th November 2006, 15:54
oricum .. este inadmisibil ... sper sa revina in sezonul urmator in primii 100.

Ady
12th November 2006, 15:56
dupa primele doua meciuri imi daduse sperante, sa vedem ce face si saptamana viitoare in anglia, tot la un challanger ...
oricum astea sunt de incalzire, drept dovada a preferat sa intre in calificari si nu direct pe tablou ...

Dudubetwin
12th November 2006, 17:34
da .. eu i`l inteleg are nevoie de meciuri pentru recuperare .. sa intre iar in atmosfera meciurilor oficiale .. dar chiar sa te lasi

batut de amaratul acela .. sa fim seriosi :D

Soulstone
13th November 2006, 09:25
dar chiar sa te lasi batut de amaratul acela...
Ledovskikh nu e un amarat :) este un jucator cu calitati foarte bune, dar nu joaca la modul serios, daca ar juca ar fi lejer top 100.
Si ce nu stiati voi despre acest challenger (Dnepropetrovsk):
FREE GIRLZ 4 PLAYAZ:ok:

Ady
13th November 2006, 09:36
in momente ca astea imi vine sa imi bat parintii ca nu m-au trimis la tennis cand eram mic :)
d-asta or fi venit atatia jucatori, inclusiv tursunov :lol:

luma
13th November 2006, 11:13
Lasa Ady...recuperezi tu. Exista si a doua sansa...:happy

Ady
13th November 2006, 11:16
exact ... ma apuc acuma si ma antrenez si ... cand o avea soulstone 80 de ani poate ii iau un set :lol:
nu de alta da' eu o sa fiu mai sprinten asa, ca sunt un pic mai tinerel :)
hai k aberez mai incolo, acum plec la facultate, ca toata ziua am stat pe forum ... :P

luma
13th November 2006, 11:27
Eu aberez de la serviciu :P
Succes la scoala.Bafta!! :)

Dudubetwin
13th November 2006, 14:53
Ledovskikh nu e un amarat :) este un jucator cu calitati foarte bune, dar nu joaca la modul serios, daca ar juca ar fi lejer top 100.
Si ce nu stiati voi despre acest challenger (Dnepropetrovsk):
FREE GIRLZ 4 PLAYAZ:ok:


loooll .. inseamna ca nu gandeste bine .. cum sa nu joace la modul serios ?? doar stiu ca`i plac si lui banii .. el deabia a castigat $51,223 in

toata cariera lui din premii de la concursuri ... atata castiga un jucator ajuns in optimi la un turneu de grand slem ...

Ady
13th November 2006, 15:14
eu unul cred ca m-as multumi sa ma plimb prin toata lumea, sa joc tennis de placere, si sa castig doar atat cat sa merg mai departe ...

Dudubetwin
13th November 2006, 17:26
pai bineinteles .. si daca poate fii asa bun .. atunci cum face ?? se lasa batut .. sau nu vrea sa progreseze ??

Soulstone
13th November 2006, 17:33
loooll .. inseamna ca nu gandeste bine ..
La el nu se pune problema banilor, omul e relaxat, ii place sa mearga pe la turnee. Nu l-am vazut vreodata sa "lupte" la un meci...

DJ Klaus
13th November 2006, 17:47
loooll .. inseamna ca nu gandeste bine .. cum sa nu joace la modul serios ?? doar stiu ca`i plac si lui banii .. el deabia a castigat $51,223 in

.
Dude.... te rog eu frumos nu mai scrie pe forumul de tenis ca scrii numai perle. Du-te la pariuri unde esti maestru dar te rog eu... lasa-ne. Nu te supara dar mai cresti, mai invata sa vorbesti si mai citeste despre tenis iar dupa aia te primim cu bratele deschise. Chiar tu ai zis ca e un subforum civilizat ... Lasa-l asa !
Craciun e un jucator profesionist si stie ce spune ... take it easy

Ady
13th November 2006, 18:27
klaus, are si el dreptul la opinie ca si noi toti ...

DJ Klaus
13th November 2006, 19:03
klaus, are si el dreptul la opinie ca si noi toti ...
nu mai spune...

Dudubetwin
13th November 2006, 20:11
cat de jucator profesionist ar fi acest Craciun (pe care nu stiu de unde l`ai scos) nu vad nici un Craciun pe acest forum .. e o

aberatie sa spui ca un jucator de tenis joaca fara sa doreasca sa progreseze si sa aiba performante ... daca nu doreste acest

lucru de ce l`a mai batut pe Hanescu .. de ce nu pierde toate meciurile ??

Ady
13th November 2006, 20:15
l-a batut pentru ca a putut... ideea era ca nu intra in depresie daca pierde un meci :) ... daca reuseste sa castige bine, daca nu si mai bine, el macar a jucat tennis si s-a simtit bine ...

soulstone e dacian craciun (http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/?playersearch=craciun)

Dudubetwin
13th November 2006, 20:19
tot respectul :) oricum ... vad ca si pe Craciun l`a batut acest Ledovskikh :evil: o data ..ce`i drept si o data a batut Craciun ..

Ady
13th November 2006, 20:21
deci probabil ar trebui sa il crezi ca stie ce zice, si ca nu a fost chiar asa usor pt hane ...

Dudubetwin
13th November 2006, 20:51
asta e ... oricum .. eu ma refeream ca un jucator roman .. care a fost in primii 100 si a jucat destul de bine la unele turnee mari

si in cupa davis pt romania este inadmisibil sa piarda in fata unui jucator care joaca doar prin challengeruri si e si vreo 270 mondial

Crissa
13th November 2006, 22:58
Andreas Beck - Adrian Ungur 6-1, 6-2

Ady
13th November 2006, 22:59
ungur cred ca nu mai jucase de la open romania ...

Dudubetwin
13th November 2006, 23:47
a facut 3 game`uri .. asta e bine :ras-plans:

Crissa
14th November 2006, 00:11
Ba da, Adrian Ungur a mai jucat saptamana trecuta la challengerul din Eckental, Germania. Atunci a fost invins de Ernest Gulbis 6-4, 7-6 (1), el fiind si castigatorul turneului.

luma
14th November 2006, 00:18
A jucat si la dublu, cu un jucator italian Flavio Cipolla, dar au fost invinsi in primul tur.

Soulstone
14th November 2006, 20:03
Ungurasu pe carpeta e ca baba si AK47 :))

Ady
14th November 2006, 20:06
tare asta :lol:
eu l-am vazut la open romania si mi-a placut cum joaca, nu stiam ca doar pe zgura se descurca ...

Soulstone
14th November 2006, 20:25
Atunci trebuie sa il vezi pe Crivoi pe hard...

Dudubetwin
14th November 2006, 21:49
:happy .. parca`l vad pe "lunetist" pe hard cum nu "tzaleste" nici o minge .. nu apuca sa le vada cu lunetele alea a lui :happy

luma
14th November 2006, 21:54
Esti rautacios, te rog...Nu este singurul sportiv care poarta ochelari speciali.

Dudubetwin
14th November 2006, 21:56
hai ma ca a fost o gluma :happy ... apropo .. mai zi`mi unu care joaca cu "lunete" :happy