PDA

View Full Version : Schi alpin



stefanm14
10th January 2006, 22:25
Cu siguranta cel mai important sport al Olimpiadei de iarna este schi-ul alpin, desigur exceland prin cea de coborare, cea mai spectaculoasa.

Aici nu o sa pun poll, deoarece sunt 5 probe si la masculin si feminin, cu favoriti total diferiti la aceste probe, asa ca nu isi prea are rostul, si ar iesi o varza.

MASCULIN : Probele de viteza (Coborare, Super Urias). Cred ca va fi o lupta intre austrieci (Hermann Maier, Michael Walchoffer, Fritz Strobl) si americani (Daron Rahlves si Bode Miller-asta daca nu abandoneaza).
Probele tehnice (slalom urias si slalom). La urias lupta este deschisa intre mai multi sportivi (fiind cam proba unde se intalnesc schiori de viteza cu cei de probe tehnice). Favoriti ar fi : Benjamin Raich, Massimiliano Blardone, Kalle Palander, Bode Miller sau Hermann Maier. La slalom, favoritul clar este reprezentantul gazdelor, italianul Giorgio Rocca, castigatorul tuturor celor 4 slalomuri disputate pana acum. Insa oricand, schiori ca Bode Miller, Kalle Pallander, Ted Ligety (surpriza acestui sezon), Benjamin Raich pot face un concurs bun si pot castiga.

O sa pun parerea mea la FEMININ mai incolo, ca ma dor mainile :D

SORENSEN
11th January 2006, 00:44
La fete ... SUPER Anja .

SlamDuck
11th January 2006, 20:26
la fete super Anja, cu Tina Maze la urias...la baieti Benny cu Herm...in rest...nimic :D

stefanm14
11th January 2006, 20:47
Eu zic ca la fete Janica Kostelici isi va apara 1-2 titluri din cele 3 de acum 4 ani. (ce joc de cifre :D)

SORENSEN
11th January 2006, 20:55
Dar poate o invinge Anja ,dar si Kostelic e extraordinara.
In cursa din Croatia ,Zagreb la slalom a pierdut imediat dupa star un bat si a continuat cursa aparandu-se de betele-jaloane care te lovesc f tare si a terminat in top 10 parca.La final a fost nevoita sa duca imediat la medic pt ca parea ca si-a rupt mana!

SlamDuck
11th January 2006, 20:59
Pai a terminat chiar a 3a.
Cursa terminata intr-un bat nu era o problema, slalomul fiind proba tehnica, si aici betele cam incurca...se stie ca e mai usor schiul fara bete...dar, revenind...e o sportiva extraordinara, dar am vazut ca ii cam lipseste fair-playul..:rosu:

stefanm14
11th January 2006, 21:01
La ce te referi cand zici asta ?

SORENSEN
11th January 2006, 21:02
Marilor campioni le lipseste de multe ori fair-play-ul..vezi de exemplu tot din schi alpin Bode Miller.

SlamDuck
11th January 2006, 21:04
Bode Miller mai are de demonstrat pana la a fi un mare campion.Nu se compara cu Hermann...
Janica nu se compara cu Paerson...Pai de exemplu, la slalomul trecut a umflat-o rasul cand a cazut o schioare...(si-a pus mana la gura, dar era evident) si sa nu mai spunem de fata pe care a facut-o cand a intrecut-o Marils Schild...daca avea un topor i-l infingea in cap:no:

Lidia
16th January 2006, 14:45
Bode Miller e mai bun la probele tehnice... la probele de viteza mai are destul de invatat chiar daca a facut progrese in ultimii 2-3 ani...

SORENSEN
16th January 2006, 16:10
Dar e in stare sa castige toate probele masculine de schi alpin: slalom,urias,super-g , coborare si combinata.
Herman desi este UN MARE CAMPION n-ar putea sa faca asta.De asta eu ii simpatizez pe B Miller ,L Kjus sau K A Aamodt.

Lidia
16th January 2006, 16:22
Corect.... le castiga daca participa de unul singur :D Nu ma injura please :) Tre sa recunosc ca mie nu imi e prea simpatic Miller, dar nu as putea sa-ti spun exact de ce. Ba as putea dar nu vreau :). Nici dupa Herman Mayer nu ma omor. Dintre ei doi il aleg pe Eberharter :D care, din pacate, s-a retras...

otinho
17th January 2006, 13:23
Hermann Maier all the way .. respect pt omu asta .. sa revii dupa acel cumplit accident .. merita macar 2 medalii (una sa fie de aur :) )

SORENSEN
17th January 2006, 18:04
Pai Miller este extrem de arogant ,tipic american dar asta nu-i stirbeste talentul(poate putin)
Oricum favoritul meu este Lasse kjus dar cum el acum are alte idei sau o varsta care nu-i mai permite mare lucru...

Lidia
17th January 2006, 19:05
Miller e si ignorant... ca majoritatea americanilor...

mistress of ice
1st February 2006, 00:14
Regulament schi alpin

Emotia coborarii, tehnica slalomului, stilul slalomului urias, forta super-G-ului si indemanarea combinatei.

Acestea sunt toate elementele care au transformat schiul alpin si diferitele sale discipline in cel mai practicat si mai indragit sport de iarna in randul tuturor pasionatilor de munte si zapada.

Regulile schiului alpin :

Specialitatile schiului alpin sunt urmatoarele :
Coborarea (DH)
Slalomul (SL)
Slalomul urias (GS)
Super-G-ul (SG)
Combinata (K)

In fiecare specialitate, castigator este declarat competitorul care termina cursa si, fara sa rateze vreuna din portile de pe traseu, stabileste cel mai bun timp. Timpii sunt exprimati in minute, secunde si sutimi de secunda.

Spectacol si viteza

Proba de coborare este cea mai spectaculoasa specialitate a schiului alpin. Schiorii cauta mereu sa obtina o pozitie aerodinamica eficienta, alegand cea mai scurta traiectorie posibila, in acelasi timp incercand sa mentina, prin alunecare, o cat mai mica frecare intre schiuri si zapada. In acest fel, ei ating uneori viteze de peste 120 km/h.

Diferenta de nivel in probele masculine de coborare variaza intre 800 si 1100 metri, in timp ce in probele similare feminine aceasta este intre 500 si 800 metri.

Competitorii vor fi nevoiti sa treaca printre portile rosii aranjate perpendicular pe linia coborarii.

Participarea in proba de coborare este conditionata de participarea in antrenamentele cronometrate, care vor determina si ordinea de start in cursa principala.

Super-Gigantul este o proba care isi are originea la inceputul anilor '80, fiind o cursa de mijloc, intre coborare si slalom urias, desi in prezent este mai aproape de coborare, datorita vitezei si elementelor tehnice necesare. Super-G-ul masculin necesita o diferenta de nivel intre 500 si 650 metri, in timp ce la cel feminin diferenta de nivel variaza intre 400 si 600 metri.

Cursa este marcata cu porti albastre si rosii, alternativ, in numar de minim 35 la masculin si minim 30 la feminin. Aceste porti determina schimbari de directii care nu trebuie sa depaseasca 10% din diferenta de altitudine.

Tehnica si precizie

La slalomul urias portile sunt mult mai apropiate decat in probele de viteza. In acest caz, este necesar un control mai mare asupra schiurilor si rapiditate in schimbarea directiilor.

Diferentele de nivel se situeaza intre 300-450 metri pentru barbati si intre 300-400 metri pentru femei.

Proba de slalom urias este compusa din doua manse, desfasurate pe aceeasi partie, dar cu trasee diferite, castigator fiind desemnat schiorul care acumuleaza cel mai bun timp pe parcursul celor doua manse.

Numarul portilor in proba masculina este intre 56 si 70, la feminin fiind intre 46 si 58 de porti.

Ordinea de start pentru mansa a doua este in ordinea inversa a sosirii primilor 30 ( sau 15, in cazuri speciale ) din prima mansa.

La slalom masculin, diferenta de nivel a partiei variaza intre 180-220 metri, in timp ce la feminin aceasta este intre 140-200 metri.

Ca si la slalom urias, proba de slalom se desfasoara in doua manse, cu aceleasi reguli de desfasurare. Difera doar numarul de porti, intre 55-75 la masculin, respectiv intre 40-60 la feminin.

Slalomul este o proba care necesita din partea schiorilor o agilitate sporita pentru a evita temuta « incalecare » a portilor, termen folosit in momentul in care schiurile nu trec de aceeasi parte a portii intalnite pe traseu.

Partiile in proba de slalom sunt destul de abrupte, cu zapada tare, deseori artificiala, cu scopul de a evita deteriorarea suprafetei pe parcursul competitiei.

Combinata este disciplina compusa din doua parti, una de coborare si una de slalom, clasamentul fiind alcatuit dupa cumularea timpilor din cele doua coborari.

Este proba destinata schiorilor completi, care pot demonstra atat abilitati de coborare, cat si de slalom.

Istorie schi alpin

Evolutia a doua stiluri diferite

Istoria schiului alpin a fost legata de particularitatile partiilor din Alpii Europeni. Fata de muntii din nordul Europei, Alpii au necesitat mereu un stil particular de coborare.

Figuri legendare, cum ar fi austriacul Valvasor ( care a scris « Die Ehre des Herzogtumes Krain », publicata in 1689 ), si-au adus contributia in po****rizarea schiului in ultima decada a secolului al XIX-lea in Austria, Germania, Elvetia si Franta.

In Italia, in schimb, schiorii au invatat tehnica denumita « Telemark » din publicatiile scandinave din aceeasi perioada.

De la Telemark la Schiul Alpin : Mathias Zdarski

In a doua jumatate a secolului al XIX-lea, in Norvegia, tehnica coborarii muntilor pe schiuri poarta denumirile de « slalom », « kneikelom » si « villom », fiecare stil avand diferite nivele de dificultate.

Cea mai mare contributie la dezvoltarea tehnicilor schiului alpin este atribuita lui Mathias Zdarski, care a inventat un nou stil de coborare, mai elegant si mai eficient. Acesta a constituit o alternativa fata de stilul « Telemark », dezvoltat in Norvegia, fiind o imbunatatire a rudimentarei tehnici « opreste si pleaca ».

Asadar, Mathias Zdarski, alaturi de Giorgio Biglieri si Hannes Schneider pot fi considerati parintii schiului alpin. Ei au introdus un model de schiere mult mai practic si manevrabil, creand de asemenea si noi tipuri de legaturi pentru schiuri.

Primele competitii

Pe 19 martie 1905, acelasi Mathias Zdarski a organizat o competitie cu studentii sai. Cursa a constat intr-o coborare de 800m prevazuta cu aproximativ 40 de porti.

Forma adevarata a slalomului « modern » a fost descoperita, insa, mai tarziu de catre Sir Arnold Lunn, care a organizat doua competitii istorice, una in 1922 la Muerren, in Elvetia si alta in 1928 in Austria, la Saint Anton, faimoasa Arlberg Kandahar.

Campionatele Mondiale din 1931 (Muerren) si Jocurile de la Garmisch din 1936 au marcat recunoasterea schiului alpin ca un sport de iarna.

Prima competitie de slalom urias s-a desfasurat in cadrul Jocurilor Olimpice de la Oslo din 1952 si a fost castigata de catre norvegianul Stein Eriksen.

Tot la aceasta Olimpiada de la Oslo si-a facut aparitia si marele schior italian Zeno Colo, care a dominat acest sport in anii care au urmat.

SORENSEN
4th February 2006, 15:56
O concurenta puternica pt Paerson si Kostelic la Urias este si Maria Jose Rienda (Spa) care a castigat 2 uriase in Germania in week-end-ul asta si in total sezonul asta parca 3 ...si e pe 2 la 100 pct de Paerson la clasamentul general de Urias

stefanm14
6th February 2006, 11:55
Recapitulare inainte de Olimpiada. Iata toate clasamentele la toate specialitatile, pt a ne face o idee in privinta favoritilor

MASCULIN
General
1 Benjamin RAICH (AUT) 1065
2 Michael WALCHHOFER (AUT) 820
3 Bode MILLER (USA) 748
4 Hermann MAIER (AUT) 735
5 Daron RAHLVES (USA) 727
6 Aksel Lund SVINDAL (NOR) 638
7 Kjetil Andre AAMODT (NOR) 635
8 Kalle PALANDER (FIN) 566
9 Fritz STROBL (AUT) 549
10 Giorgio ROCCA (ITA) 536

Coborare
1 Michael WALCHHOFER (AUT) 498
2 Fritz STROBL (AUT) 441
3 Daron RAHLVES (USA) 408
4 Marco BUECHEL (LIE) 400
5 Hermann MAIER (AUT) 287
6 Kjetil Andre AAMODT (NOR) 282
7 Bode MILLER (USA) 260
8 Bruno KERNEN (SUI) 242
9 Erik GUAY (CAN) 221
10 Klaus KROELL (AUT) 216

Super G
1 Hermann MAIER (AUT) 232
2 Aksel Lund SVINDAL (NOR) 224
3 Hannes REICHELT (AUT) 221
4 Erik GUAY (CAN) 204
5 Kjetil Andre AAMODT (NOR) 191
6 Daron RAHLVES (USA) 189
7 Ambrosi HOFFMANN (SUI) 165
8 Christoph GRUBER (AUT) 147
9 Hans GRUGGER (AUT) 133
10 Peter FILL (ITA) 126

Slalom urias
1 Benjamin RAICH (AUT) 286
2 Massimiliano BLARDONE (ITA) 264
3 Fredrik NYBERG (SWE) 224
4 Hermann MAIER (AUT) 208
5 Kalle PALANDER (FIN) 200
6 Bode MILLER (USA) 198
7 Davide SIMONCELLI (ITA) 169
8 Thomas GRANDI (CAN) 161
9 Francois BOURQUE (CAN) 151
10 Daron RAHLVES (USA) 130

Slalom
1 Giorgio ROCCA (ITA) 500
2 Kalle PALANDER (FIN) 366
3 Ted LIGETY (USA) 325
4 Benjamin RAICH (AUT) 260
5 Jean-Pierre VIDAL (FRA) 253
6 Stephane TISSOT (FRA) 205
7 Reinfried HERBST (AUT) 204
8 Akira SASAKI (JPN) 184
9 Thomas GRANDI (CAN) 180
10 Andre MYHRER (SWE) 162

Combinata
Benjamin RAICH (AUT) 345
2 Bode MILLER (USA) 200
- Michael WALCHHOFER (AUT) 200
4 Rainer SCHOENFELDER (AUT) 182
5 Kjetil Andre AAMODT (NOR) 162



FEMININ

General
1 Janica KOSTELIC (CRO) 1382
2 Anja PAERSON (SWE) 1121
3 Michaela DORFMEISTER (AUT) 1062
4 Marlies SCHILD (AUT) 729
5 Alexandra MEISSNITZER (AUT) 712
6 Nicole HOSP (AUT) 707
- Lindsey C. KILDOW (USA) 707
8 Kathrin ZETTEL (AUT) 650
9 Julia MANCUSO (USA) 615
10 Tina MAZE (SLO) 451

Coborare
1 Michaela DORFMEISTER (AUT) 462
2 Lindsey C. KILDOW (USA) 330
3 Renate GOETSCHL (AUT) 315
4 Janica KOSTELIC (CRO) 300
5 Alexandra MEISSNITZER (AUT) 267
6 Fraenzi AUFDENBLATTEN (SUI) 232
7 Sylviane BERTHOD (SUI) 223
8 Julia MANCUSO (USA) 176
9 Elisabeth GOERGL (AUT) 167
10 Nike BENT (SWE) 161

Super G
1 Michaela DORFMEISTER (AUT) 446
2 Alexandra MEISSNITZER (AUT) 396
3 Nadia STYGER (SUI) 260
4 Janica KOSTELIC (CRO) 198
5 Andrea FISCHBACHER (AUT) 195
6 Lindsey C. KILDOW (USA) 186
7 Kirsten L CLARK (USA) 185
8 Tina MAZE (SLO) 164
9 Julia MANCUSO (USA) 154
10 Anja PAERSON (SWE) 142

Slalom urias
1 Anja PAERSON (SWE) 505
2 Maria Jose RIENDA (ESP) 405
3 Janica KOSTELIC (CRO) 324
4 Nicole HOSP (AUT) 321
5 Kathrin ZETTEL (AUT) 300
6 Tina MAZE (SLO) 264
7 Genevieve SIMARD (CAN) 227
8 Anna OTTOSSON (SWE) 202
9 Julia MANCUSO (USA) 181
10 Michaela KIRCHGASSER (AUT) 176

Slalom
1 Janica KOSTELIC (CRO) 460
2 Marlies SCHILD (AUT) 420
3 Kathrin ZETTEL (AUT) 310
4 Nicole HOSP (AUT) 247
5 Anja PAERSON (SWE) 245
6 Tanja POUTIAINEN (FIN) 189
7 Laure PEQUEGNOT (FRA) 187
8 Kristina KOZNICK (USA) 180
9 Annemarie GERG (GER) 164
10 Therese BORSSEN (SWE) 160

Combinata
1 Janica KOSTELIC (CRO) 100
2 Anja PAERSON (SWE) 80
3 Lindsey C. KILDOW (USA) 60
4 Nicole HOSP (AUT) 50
5 Marlies SCHILD (AUT) 45

Enjoy !

SORENSEN
6th February 2006, 15:55
Ce naspa a fost Duminica dupa prima mansa la Slalom : Anja conducea cu 16 s pe Kostelic si in a doua Janica a facut o cursa de exceptie iar Anja fiind ultima la mijlocul cursei conducea cu 8s dar apoi a cedat psihic si a sarit o poarta si gata ..cel putin 80 de pct a pierdut desi eu cred ca putea fi pe locul 1.
Asta nu e bine in vedrea inceperii JO...pt Anja :mda:

stefanm14
6th February 2006, 16:09
Oricum eu cred ca Janica o va bate pe Anja la probele tehnice, unde mai pot interveni spanioloaica Rienda Contreras si austriecele (Hosp, Schild, Zettel). La probele de viteza lupta e deschisa intre mai multe schioare.

SORENSEN
6th February 2006, 17:44
La slalom urias(proba tehnica) lupta se va da intre Anja si Maria J Rienda (cica e single acum nu mai e Contreras...naspa ca are vreo 30 de ani :D ) Janica K are sanse dar am vazut ca ele doua sunt in mare forma si acolo ele sunt favorite...
La Super G si coborare Dorfmeister ,Meissnitzer , Lindesy Kildow sau Goetchl sunt favorite dar surprize pot fi multe

mistress of ice
10th February 2006, 13:21
Alunecoşii


Italianul Tomba "La Bomba" şi austriacul "Herminator" Maier sīnt cei mai cunoscuţi schiori care au adus circul alb īn prim-planul Jocurilor Olimpice de iarnă

Un italian cu păr mare, afemeiat, temperamental. O pereche de schiuri vrăjite. Alberto Tomba (foto mare) şi-a meritat supranumele. Tomba "La Bomba". Exploziv şi pe zăpadă, şi pe uscat. A fost cel mai bun slalomist al lumii, iar talentul său natural a suplinit lipsa de disciplină şi pasiunea pentru doamnele frumoase. Gradul de po****ritate al lui Tomba l-a depăşit īn anii '80-'90 pe cel al unui rock-star.

La Calgary, īn 1988, a cucerit aurul la slalom şi la slalom uriaş. Patru ani mai tīrziu, la Albertville, şi-a asigurat din nou cea mai strălucitoare medalie la slalom uriaş şi argintul la slalom. Īn 1994, la Lillehammer, Tomba īşi trecea īn cont a cincea sa medalie olimpică, un argint la slalom. Tomba este cel mai medaliat schior din istoria olimpică. Tomba este campion şi playboy. Star internaţional şi erou naţional italian. Zvonurile l-au cuplat chiar şi cu Katarina Witt, dar şi cu multe alte vedete feminine, care aveau īn comun frumuseţea şi celebritatea.

La un pas de moarte
La polul opus stă Herman Maier (foto dreapta sus). Zis Herminator. Zis Cel-care-nu-poate-fi-ucis. Iubitorii schiului alpin ţin minte scena de la Nagano (1998), īn care Maier părăsea traseul şi zbura īn decor la peste 100 de kilometri pe oră. Vīntul īl purta prin aer ca pe o pungă de plastic. Tumbe īn aer, căzătură īn plasa de protecţie. După toate calculele, ar fi trebuit să fie mort. Coborītorul austriac nu numai că a supravieţuit. Īn zilele următoare a revenit pe pīrtie şi a cīştigat aurul la super G şi slalom uriaş.

Lidia
10th February 2006, 13:54
mistress of ice: cand dai copy/paste e frumos sa citezi si sursa... :)

mistress of ice
10th February 2006, 16:32
esti cam oftopic sincer...pe pasionati ii intereseaza continutul nu sursa...era logic k am dat copy/paste de undeva daca asta ai vrut sa subliniezi fiindca nu aveam alta sursa decat netu ;) cel putin eu am avut intentzia de a va oferi niste informatzii nu am asteptat sa mi se aduca pe tava si dupa sa comentez.

Lidia
12th February 2006, 00:48
mistress of ice: chiar vroiam sa vad sursa... si eu caut pe net (si sunt convinsa ca si ceilalti) dar poate imi mai scapa ceva. Nu era mai usor sa pui direct link-ul?

stefanm14
12th February 2006, 00:51
lidia imagineaza-ti cum ar arata un thread despre istoria schiului alpin cu 20 de link-uri :)

Gata, vorbiti de schi alpin. Cine castiga maine "regina Olimpiadei " ?

SORENSEN
12th February 2006, 00:58
De fapt cine il opreste pe M Walchhofer...
Eu cred ca unul dintre americani probabil D Rahlves sau Bode Miller.
Dar asta parerea mea ...
Dar chiar mi-ar placea o medalie pt batranul all-rounder K A Aamodt.

Lidia
12th February 2006, 02:31
Man not Machine: Eu sper sa nu-l opreasca nimeni... sau daca il opreste cineva... sa fie tot un austriac :D

stefanm14: nu e un thread numai despre istoria schiului alpin ;)... asa ca printre link-uri se mai fac diverse comentarii sau se striga HAI AUSTRIA :drak:

stefanm14
12th February 2006, 10:34
Ce nu va e clar ma, azi castiga Herminator !:P

miril
12th February 2006, 12:07
La coborarea de azi favoritii sunt: Rahlves si austriecii Walchhofer, Maier, Kroell si Grugger (sau care-i inlocuieste!), iar dintre outsideri mi-ar place ca veteranul Ghedina, Buchel sau Deneriaz sa faca o figura frumoasa.

SORENSEN
12th February 2006, 12:15
de Miller nimic sau de Buechel ,sau campionul olimpic en-titre Fritz Strobl ...
Aici sunt simpatizantul americanilor pt ca par singurii care pot face fata austriecilor .

"Sunday's men's downhill is shaping up to be a contest between the USA's Daron Rahlves and Bode Miller in one camp and a formidable Austrian trio in the other. Rahlves is confident that he can hold off the challenge of Fritz Strobl, Michael Walchhofer and Herman Maier to deliver the Olympic goods." eurosport.com

1.D Rahlves 2. M Walchhofer 3.F Strobl

miril
12th February 2006, 12:18
Miller nu cred, iar de Fritz Strobel uitasem, el fiind in locul lui Grugger, cel mai probabil, din lista mea. Pe Buchel l-am pus printre outsideri.

miril
12th February 2006, 13:12
Stiam eu ceva, de-l uitasem pe Strobl!!!

miril
12th February 2006, 13:29
Arrividerci, Batrane! Multumim, Ghedina!

miril
12th February 2006, 13:42
Bye, bye, Miller!

miril
12th February 2006, 13:46
Bye, bye, Daron!

SORENSEN
12th February 2006, 13:48
Da K A Aamodt e inca pe 3 si putea mult mai mult daca nu gresea la saritura...

SORENSEN
12th February 2006, 13:51
1.Walchhofer (Aut) 1:49.52
2.Kernen (Elv) +0.30
3.Aamodt (Nor) +0.36

Dupa 24 de concurenti

miril
12th February 2006, 14:08
Super, Deneriaz! Le champion olympique!

Lidia
12th February 2006, 14:09
hehehe... imi doream enorm sa castige un austriac... si acu 5 minute ma gandeam si la Man not Machine ca e fericit fiindca Aamodt o sa aiba o medalie, :D dar dupa cursa lui Deneriaz nu pot decat sa ma aplec si sa zic ... Jos palaria :) Superba cursa a facut...

miril
12th February 2006, 14:13
Chapeau, Antoine!

Andrei_NBA
12th February 2006, 14:13
Antoine Deneriaz - Olympic Champion !!!

SORENSEN
12th February 2006, 14:29
Chiar imi pare rau pt Aamodt ca nu a reusit o medalie la sf carierei...MERITA ..
dar mai e si super-G-ul care poate sa-i aduca o binemeritata medalie...
EXCELENTA cursa pt Deneriaz

miril
12th February 2006, 14:36
Francezii continua traditia medaliilor olimpice si ale cupei mondiale de aur, la coborare, Deneriaz, fiind urmasul celebrilor Jean-Claude Killy si Luc Alphand si alaturandu-se unei alte mari surprize franceze, la Nagano, Jean-Luc Cretier. Bravo!

miril
12th February 2006, 15:15
Cine doreste sa il cunoasca mai bine pe noul campion olimpic si sa urmaresca cursa lui victorioasa comentata de comentatori francezi, entuziasti, S' Il Vous Plait:

http://www.antoine-deneriaz.com/index.aspx

stefanm14
12th February 2006, 15:34
Frumoasa cursa. Walchofer si-a facut cursa obisnuita, el este constant la nivel inalt. De data asta l-a intrecut insa Antoine Deneriaz, el confirmand astfel victoria de la ultimele antrenamente oficiale. Kernen obtine o medalie pretioasa pt Elvetia, iar pt Aamodt poate la super urias sau la urias.

Lidia
12th February 2006, 16:13
Clasamentul final:

1 DENERIAZ Antoine (FRA) 1:48.80
2 WALCHHOFER Michael (AUT) 1:49.52
3 KERNEN Bruno (SUI) 1:49.82
4 AAMODT Kjetil Andre (NOR) 1:49.88
5 MILLER Bode (USA) 1:49.93
6 MAIER Hermann (AUT) 1:50.00
7 BUECHEL Marco (LIE) 1:50.04
8 STROBL Fritz (AUT) 1:50.12
9 STAUDACHER Patrick (ITA) 1:50.29
10 RAHLVES Daron (USA) 1:50.33
11 DALCIN Pierre-Emmanuel (FRA) 1:50.35
12 GRUENENFELDER Tobias (SUI) 1:50.44
13 OSBORNE-PARADIS Manuel (CAN) 1:50.45
14 KJUS Lasse (NOR) 1:50.64
15 MACARTNEY Scott (USA) 1:50.68
16 BOURQUE Francois (CAN) 1:50.70
17 HOFFMANN Ambrosi (SUI) 1:50.72
18 SULZENBACHER Kurt (ITA) 1:50.84
19 NYMAN Steven (USA) 1:50.88
19 FILL Peter (ITA) 1:50.88
21 SVINDAL Aksel Lund (NOR) 1:50.90
22 KROELL Klaus (AUT) 1:50.91
23 GHEDINA Kristian (ITA) 1:50.98
24 BERTRAND Yannick (FRA) 1:51.37
25 MICKEL Finlay (GBR) 1:51.48
26 DEFAGO Didier (SUI) 1:51.51
27 KUCERA John (CAN) 1:51.55
28 JERMAN Andrej (SLO) 1:51.70
29 SOLBAKKEN Bjarne (NOR) 1:51.72
30 CHESTAKOV Pavel (RUS) 1:51.93
31 SPORN Andrej (SLO) 1:52.17
32 BRANCH Craig (AUS) 1:52.55
33 JAERBYN Patrik (SWE) 1:52.87
34 ZAHROBSKY Petr (CZE) 1:52.90
35 SPRECHER Claudio (LIE) 1:53.34
36 ZAKOURIL Borek (CZE) 1:54.07
37 CRUICKSHANK Roger (GBR) 1:54.65
38 HOROSHILOV Alexandr (RUS) 1:54.70
39 ANTOR Alex (AND) 1:55.01
40 SATS Konstantin (RUS) 1:55.03
41 GAYME Mikael (CHI) 1:55.73
42 GAYME Maui (CHI) 1:56.10
43 HENTSCH Nikolai (BRA) 1:56.58
44 KALWA Michal (POL) 1:56.81
45 BABUSIAK Jaroslav (SVK) 1:57.45
46 DORSH Renars (LAT) 1:57.54
47 SKRIABIN Nikolay (UKR) 1:57.56
48 PALSSON Sindri M. (ISL) 1:57.69
49 MANDRU Jorge (CHI) 1:58.77
50 VIDOSA Roger (AND) 1:59.24
51 DRYGIN Andrei (TJK) 1:59.41
52 HEATH Alexander (RSA) 1:59.79
53 NICOLAE Florentin-Daniel (ROU) 2:00.93

Nu au terminat cursa:
HEIMSCHILD Ivan (SVK)
BANK Ondrej (CZE)

sursa: fis-ski.com

miril
12th February 2006, 16:13
Aamodt are sanse mai mari la slalom super urias.

SORENSEN
12th February 2006, 16:26
Asta spuneam si eu Aamodt la super-G(mai mult decat la alta proba) poate lua o medalie si sincer chiar ar merita-o pt tot ce a facut in cariera sa..
Acum a fost la doar 0.06 de o medalie poate la super-G va fi macar pe 3.

stefanm14
12th February 2006, 17:17
De remarcat pozitia buna a italianului Patrick Staudacher, al 9-lea.

SORENSEN
14th February 2006, 20:28
Maine se va desfasura proba de coborare feminin la ora 13:00

La ora asta inca se desfasoara combinata masculina (cred)

Lidia
14th February 2006, 21:13
B. Raich a ratat in ultima mansa :( si americanul Ted Ligety e campion olimpic

stefanm14
14th February 2006, 21:24
1.Ligety
2.Kostelic
3.Schonfelder

Pacat pt Raich, felicitari Ligety !

miril
15th February 2006, 13:19
Bon chance, Carole!. Campioana olimpica la coborare, Carole Montillet, in ciuda unui accident serios la antrenament, este decisa sa-si apere titlul cu bravura. Deocamdata conduce elventianca Berthod.

Lidia
15th February 2006, 13:59
Deocamdata conduce Mikky Dorfmeister :)
Traiasca sefu ca mi-a pus TV-tuner pe PC-ul de la serviciu :D

miril
15th February 2006, 14:13
Dorfmaister, Schild, Persson, iata podiumul de la coborare, femei.

Lidia
15th February 2006, 14:14
1. M. Dorfmeister (AUT) 1:56.49 (0:00.00)
2. M. Schild (SUI) 1:56.86 (0:00.37)
3. A. Paerson (SWE) 1:57.13 (0:00.64)
4. R. Goetschl (AUT) 1:57.20 (0:00.71)
5. N. Styger (SUI) 1:57.62 (0:01.13)
6. P. Haltmayr (GER) 1:57.69 (0:01.20)
7. J. Mancuso (USA) 1:57.71 (0:01.22)
8. A. Meissnitzer (AUT) 1:57.78 (0:01.29)
9. L.C. Kildow (USA) 1:57.78 (0:01.29)
10. N. Fanchini (ITA) 1:57.84 (0:01.35)

Yupiiiiii ce ma bucur pentru Mikky /hello

SORENSEN
16th February 2006, 00:39
Ce ma bucur pt favorita mea ..ANJA ..../hello
Super ANJA a reusit medalia .../hello
Cred ca va cel putin un aur .
HAI ANJA ! arata tot ce poti...:ok:

N-am vazut cursa dar din fericire s-a descurcat si fara mine..:rolleyes:

miril
18th February 2006, 16:37
Heja Norge! Aamodt, Maier, Hoffman.

Darkslowstar
18th February 2006, 16:41
Ce nervos era Maier! :). Respect Aamodt, la varsta lui sa iei aurul!

stefanm14
18th February 2006, 18:22
2 veterani pe primele 2 locuri. Felicitari Aamodt si Maier. Maier are sanse si la urias.

SORENSEN
18th February 2006, 23:41
Aamodt e unul dintre cei mai mari e printre putinii care au castigat in toate probele ....si-a aparat titlul de acum 4 ani la super-G si daca nu era accidentat avea sansa de medalie si la combinata ..Respect .
Anja un argint la combinatya fff bine dar e clar ca Janica e mai buna la combinata ...dar eu cred ca Anja va mai lua 3 medalii la urias va lua aur iar la super-g si slalom va fi pe podium ..probabil asta e cazul si pt Janica

Lidia
19th February 2006, 03:01
Man not Machine: Anja Paerson are bronz la combinata... argintul l-a luat Schild.

Bravo Aamodt :)

SORENSEN
19th February 2006, 13:47
Asa e ...mda
Am observat ceva interesant ..in primele 10 la combinata doar o singura schioare avea peste 26 si anume Martina Ertl Renz toate erau tinere si asta e fff bine pt viitor..

stefanm14
19th February 2006, 16:22
Kostelic e in forma si o bate pe Paerson la probele tehnice :P

SORENSEN
20th February 2006, 00:32
Oare ..la urias cred ca Anja e peste Kostelic si asta o sa observati in cursa ..
La slalom Anja e prea in ofensiva si greseste mult dar daca nu greseste e cea mai buna...
La super-G Anja cred ca poate lua o medalie
Hai Anja !

miril
20th February 2006, 12:33
Surpriza..uriasa la slalom...urias. 1.Bourque (Can), 2.Chenal (Fra), si 3.Nyberg (Swe) si Maier (Aus), in prima mansa.

miril
20th February 2006, 15:36
Raich, Chenal, Maier, podiumul la slalom urias. Bourque nu a rezistat presiunii in mansa a doua, sosind pe patru.

Lidia
20th February 2006, 16:27
Paerson momentan pe locul 9, Kildow pe 5.... conduce Kostelic

SORENSEN
20th February 2006, 16:28
Merita Raich aurul ...dupa combinata...
Kostelic cred ca re aurul la super-G ...dar vine tare Meissnitzer

SORENSEN
20th February 2006, 16:29
s-a dus ramane Kostelic dar vinee tareeeeeeee Dorfmeister

SORENSEN
20th February 2006, 16:30
Mda e pana la urma Micki Dorfmeister...

Lidia
20th February 2006, 16:31
Dorfmeister
Kostelic
Meissnitzer


SUPER... Bravo Micky :)

Man not Machine: yeap... ca tot tineam eu cu Austria... gata... ma duc acasa :)

SORENSEN
20th February 2006, 16:32
Cred ca asta va fi podiumul :
1.DORFMEISTER Michaela AUT 1 1:32.47 0.00
2.KOSTELIC Janica CRO 2 1:32.74 +0.27
3.MEISSNITZER Alexandra AUT 3 1:33.06 +0.59
Au dat de tezaur austriecii la schi alpin astazi 2 de aur si 2 de bronz

SORENSEN
20th February 2006, 16:33
Dezamagitoare favoritelor mele Lindsey(care vina dupa o cazatura naspa rau de la antrenamentele de coborare) si Anja care chiar a mers prostde tot...
Felicitari pt Micki Dorfmesiter pt cele 2 medalii de aur...

Lidia
20th February 2006, 16:35
Man not Machine: Austriecii intotdeauna au fost cei mai tari al ski :P

SORENSEN
20th February 2006, 16:47
asa e dar acum speram sa ii mai lase si pe alti ...nu dau nume... Anja sau Janica sau Lindsey (macar un aur dar au luat astia 4/6 medalii :rolleyes: )

SORENSEN
22nd February 2006, 19:31
Fantastic Super Anja a reusit un aur ..EXCELENT .Super CURSA.
Hai Anja ! inca o medalie de aur la urias....

SORENSEN
24th February 2006, 18:43
Ce cursa modesta a facut Anja in partea a doua uriasului...locul 6
1.J Mancuso
2.T Poutiainen
3.A Ottosson