PDA

View Full Version : Sarituri cu schiurile



stefanm14
10th January 2006, 22:00
Una dintre cele mai interesante probe ale Olimpiadei este cea de sarituri cu schiurile.

Toti se asteapta la o lupta intre cei 2 care au dominat pana acum sezonul, finlandezul Janne Ahonen si cehul Jakub Janda. Nu sunt insa excluse surprizele, un exemplu fiind cel de acum 4 ani, cand elvetianul Simon Amman, un "nimeni" la acea vreme (de atunci nu prea a mai confirmat), a castigat ambele titluri.

Am pus si un poll, votati cine credeti ca va castiga (sunt 2 competitii, cea pe trambulina mare, si cea pe trambulina mica, dar n-avea rost sa fac 2 poll-uri), in care i-am pus pe primii 10 in clasamentul general al cupei mondiale + alti 5 saritori care sunt in forma in ultima vreme.

SORENSEN
10th January 2006, 22:14
Eu as vrea ca T Morgenstern sa castige ,fiind favoritul meu dar Janda e in mare forma ,ce sa mai spun de Ahonen

SlamDuck
11th January 2006, 20:30
Ahonen...ambele!!!

Lidia
16th January 2006, 14:49
Janne Ahonen sper... sau macar sa fie un finlandez... bineinteles ca si la echipe vreau tot Finlanda... acu 4 ani au pierdut aurul la diferenta minima, 0,1p

SORENSEN
16th January 2006, 16:03
... acu 4 ani au pierdut aurul la diferenta minima, 0,1p

In fata...Germaniei /hello
Pe langa Morgenstern care pare in revenire sau in stabilizare acolo sus... poate castiga vreun german desi nu cred :headbang:

Darkslowstar
16th January 2006, 16:13
Janda sau Ahonen, eu mizez pe ceh! Simon Amann nu cred ca are nici o sansa, traieste de catva ani din amintiri.

Platanu
25th January 2006, 21:41
Ljoekelsoey!

stefanm14
25th January 2006, 21:42
Si Romoeren e in forma. Atentie si la japonezul Takanobu Okabe ! La 35 ani, a acceptat sa revina in echipa Japoniei, si a facut un sezon excelent pana acum. Eu as vrea macar un top 5 pt el pt incununarea unei cariere prolifice.

SORENSEN
25th January 2006, 22:01
Ce echipa avea Japonia la Nagano in '98 ,pe vremea aia am descoperit sariturile cu schiuri ..Funaki era extraordinar dar echipa era extraterestra.
Acum la echipe cred ca Finlandezii,Austriecii ci Norvegieni vor alcatui podiumul ..ordinea ?!!?

Platanu
25th January 2006, 22:15
Ordinea e asta:Norvegia,Finlanda,Austria.

Lucky_OLD_G's
27th January 2006, 14:30
AHONEN SI ljoelkelsoej

mistress of ice
1st February 2006, 00:11
Regulament sarituri cu schiurile

O saritura efectuata in gol, corpurile simetrice cu schiurile, publicul asteptand la baza partiei cu inima stransa aterizarea sportivilor dupa zboruri de peste 100m, sunt caracteristicile unui spectacol care a incantat lumea.

De la inaltimea sariturilor lor, schiorii ignora legile gravitatiei. Sariturile cu schiurile necesita forta, rapiditate, precizie, echilibru si concentrare.

Cele mai importante faze ale unei sarituri reusite sunt startul de pe trambulina, desprinderea, zborul si aterizarea, cea mai mica eroare in una din aceste faze putand compromite intreaga saritura.

Doua sarituri trebuie efectuate in competitie, castigatorul fiind desemnat cel care acumuleaza cel mai mare punctaj in urma celor doua manse.

Evolutia fiecarui saritor este bazata pe lungimea sariturii, dar si pe evaluarea stilului de saritura de catre 5 arbitri.
Ordinea de start la Olimpiada este data de rezultatele din Cupa Mondiala.

Probele olimpice sunt in numar de 3, doua individuale ( pe trambulina normala si pe trambulina larga ) si una pe echipe de catre 4 sportivi, pe trambulina larga.

Elementele sariturii :

Startul este luat de saritori intr-o pozitie aerodinamica, fara sa poata folosi nici un fel de instrument pentru marirea vitezei.

Desprinderea de pe masa trambulinei este facuta cu ajutorul fortei picioarelor, fiind urmata de extensia corpului pentru obtinerea pozitiei optime de zbor.

In acest sens, schiurile trebuie asezate in forma de V, intr-o pozitie cat mai simetrica. In aceasta faza a sariturii, sincronizarea joaca un rol covarsitor.

Zborul dureaza intre 5-7 secunde, timp in care saritorii trebuie sa-si mentina o pozitie aerodinamica, dar si placuta judecatorilor care analizeaza stilul sariturii.

Aterizarea trebuie efectuata in deplina siguranta, intr-o pozitie ordonata a corpului. Pozitia de aterizare influenteaza si ea nota de la stil.

Istorie sarituri cu schiurile

Certifcatul de nastere al acestei specialitati dateaza de la mijlocul secolului XIX, in tarile scandinave.

In Norvegia, po****ritatea extraordinara a acestui sport a determinat familia regala sa organizeze Royal Cup, prima editie desfasurandu-se la Holmenkollen, in 1892.

Parintele acestui sport poate fi considerat Sondre Nordheim, care a practicat asemenea sarituri, cu schiuri speciale, pentru garantarea securitatii si spectacolului.

Norvegienii au exportat rapid noul sport in Statele Unite, unde succesul a fost extrem de rapid, astfel incat in 1887 se organizau deja primele competitii.

Costumele speciale, prevazute cu coifuri, precum si schiurile aerodinamice au determinat dezvoltarea tehnicilor de saritura, astfel incat atletii au reusit sa-si prelungeasca zborul in aer in jurul a 100 de metri.

SORENSEN
2nd February 2006, 14:50
Favoritii mei la castigarea medaliilor:
k90:J Janda,J Ahonen,A Kuettel
k120:J Ahonen,J Janda,R Ljoekelsoy
echipe:Finlanda,Austria,Norvegia,Germania

Lidia
2nd February 2006, 19:17
mistress of ice: asta nu este regulamentul... asa este o descriere a sportului plus un scurt istoric...

mistress of ice
2nd February 2006, 20:45
Lumea cat traieste invatza...mi-ar face placere lidia sa postezi tu regulametul si tin sa fac cunoscut faptul k nu am inventat eu regulamentul nici istoria de la nici un sport de iarna ci doar am transcris(copy/paste) prezentarile acestor sporturi de pe un site de specialitate ;)

Lidia
3rd February 2006, 04:21
mistress of ice: normal ca fiecare cat treieste invata :)

iti dau un link cu regulamentul complet si te avertizez ca o sa-ti ia destul timp sa citesti tot... Marturisesc ca mie mi-a fost lene sa citesc. Prefer sa aud de la comentatori modificarile de regulament... :D

http://www.fis-ski.com/uk/rulesandpublications/skijumping/rules.html

stefanm14
3rd February 2006, 10:05
Regulamentul se invata o data ce te uiti la sarituri, nu va mai chinuiti atata sa cititi.

SORENSEN
3rd February 2006, 11:03
Practica ... e o disciplina foarte spectaculoasa ...merita vazuta
ZBURATORII

Lidia
3rd February 2006, 13:33
stefanm14: acelasi lucru l-am zis si eu... prefer sa aud regulamentul de la comentatorii sportivi...

Man not Machine: chiar foarte spectaculoasa... :)

stefanm14
3rd February 2006, 14:52
Depinde si de comentator. Hobana e cam singurul care comenteaza calumea.

stefanm14
6th February 2006, 12:03
Clasamentul general inainte de Olimpiada

1 Jakub JANDA (CZE) 978
2 Janne AHONEN (FIN) 935
3 Andreas KUETTEL (SUI) 689
4 Roar LJOEKELSOEY (NOR) 679
5 Michael UHRMANN (GER) 535
6 Thomas MORGENSTERN (AUT) 492
7 Andreas KOFLER (AUT) 458
8 Matti HAUTAMAEKI (FIN) 438
9 Bjoern Einar ROMOEREN (NOR) 434
10 Lars BYSTOEL (NOR) 406
11 Takanobu OKABE (JPN) 395
12 Andreas WIDHOELZL (AUT) 381
13 Adam MALYSZ (POL) 338
14 Robert KRANJEC (SLO) 235
15 Georg SPAETH (GER) 230


Janda si Ahonen nu par in cea mai buna forma. Favoriti ii vad pe Ljokelsoy, Uhrmann, Morgenstern, Hautameki, Romoren si chiar Okabe.

mistress of ice
10th February 2006, 13:22
Săriturile cu schiurile sînt una dintre cele mai spectaculoase discipline ale Olimpiadei de iarnă. La Nagano (1998) un japonez a cucerit inimile iubitorilor sporturilor de iarnă. Se numea Masahiko Harada şi, cu 4 ani înainte, o dăduse în bară rău de tot. În competiţia pe echipe, lui Harada îi trebuia un salt aproape formal pentru ca Japonia să cucerească aurul. Harada l-a ratat. "Dacă asta s-ar fi întîmplat acum o sută de ani, mi-aş fi făcut harakiri", spunea sportivul, dezamăgit. În 1998, Harada a ratat prima săritură din concursul pe echipe, în schimb pe a doua a reuşit-o magistral. Japonia cîştigase aurul, iar rînjetul de la Lillehammer de pe chipul lui Harada s-a transformat într-un zîmbet larg de fericire. De aici i s-a spus "Happy Harada".

SORENSEN
12th February 2006, 00:04
Maine avem..sarituri ..yeahhhhhhh.
Hai Janda ! daca nu poate un german...

stefanm14
12th February 2006, 00:07
Nici Janda nici Ahonen nu-mi par in forma.

Ljokelsoy, Hautameki, Morgenstern, Uhrmann, Kuettel, Romoren. Imi pare ca de aici se va alege castigatoru'.

Lidia
12th February 2006, 00:43
Ahonen :D

stefanm14
12th February 2006, 10:54
Ati vazut cazatura lui Amman ? Ce-ar fi sa castige tot el ?:D

Lidia
12th February 2006, 11:10
Ati vazut cazatura lui Amman ? Ce-ar fi sa castige tot el ?:D

Asta chiar ar fi norocul prostului :drak:

I-am vazut cazatura si apoi si zgarieturile de pe fata... :D

stefanm14
12th February 2006, 11:28
Eh, noroc pe naiba :D Da' ce ar fi sa continue Kuettel traditia elvetiana, ca cu Amman e mai greu, a trecut magia de acu 4 ani :P

SORENSEN
12th February 2006, 12:05
S-ar putea ca o surpriza sa vina de la rusi ,mai exact Vassiliev care a sarit excelent la calificari ..plus ca antrenorul lor coordonator este germanul care a castigat multe medalii alaturi de Schmidt sau Hannawald in anii trecuti.(imi scapa numele )

stefanm14
12th February 2006, 19:48
Ca bine zici Man not Machine. Dupa 40 saritor conduce Vassiliev, urmat de Malysz la vreo 5 pct. Hai Adam ca se poate ! :ok:

Bystoel trece pe 2.

stefanm14
12th February 2006, 20:06
Clasament dupa prima mansa

1 Dmitry Vassiliev (RUS)
2 T. Morgenstern (AUT)
2 Janne Ahonen (FIN)
4 Andreas Kuettel (SUI)
5 R. Ljoekelsoey (NOR)
6 M. Hautamaeki (FIN)
6 Lars Bystoel (NOR)
8 Adam Malysz (POL)

Intre primul si ultimul din acesti 8 saritori este o diferenta de doar 5 puncte. Hai Malysz !

Anclation
12th February 2006, 20:23
Mi sa parut ca Vassiliev a avut noroc cand el a sarit, nu cred ca poate sa castige. Ahonen mi se pare favoritul acuma, dar sper ca Ljøkulsøy, Bystøl sau Malyzs castige.

Janda a dezamagit, nu a sarit bine deloc in prima mansa, si doar ok in a doua. Acum a sarut Romøren, are capasitate, dar nu a reusit nici el sa sara prea bine.

Malysz a sarit destul de bine, dar nu destul pentru medalii. Lars Bystøl a sarit bine, dar nici asta cred ce e destul. Si acum a venit si Ljøkulsøy, si sare si el bine, dar nu asa de bine ca Bystøl.

stefanm14
12th February 2006, 20:44
Bystoel pe 1, Hautameki pe 2, Ljokelsoy pe 3. Mai sunt 4 saritori.

Kuettel abia pe 5. Inca unul si Bystoel urca pe podium.

stefanm14
12th February 2006, 20:45
Nici Morgi nu sare suficient. Bystoel e pe podium !

stefanm14
12th February 2006, 20:47
Ahonen abia pe 6 !!! Vasiliev are un avantaj urias.

Anclation
12th February 2006, 20:48
Am gresit, medalie pentru Bystøl. Dar bronz, argint sau aur? Ahonen vine, si nu reuseste nici el, woohoo! /hello E Vassiliev VS Bystøl, cine castige?

Bystøl! :yeah:

stefanm14
12th February 2006, 20:49
Incredibil, Vasiliev abia pe 10 ! Niciunul din primii 4 dupa prima mansa nu urca pe podium, care este configurat astfel :
1. Bystoel
2. Hautameki
3. Ljokelsoy

P.S : rog un moderator sa uneasca aceste 4 posturi consecutive ale mele, chiar daca e voie la competitiile live, dar arata urat :P.

Anclation
12th February 2006, 20:56
Doi Norvegenii pe podium a fost o surpriza placuta pentru mine, dar nu pot sa zic ca a fost asa de mare daca ta gandest mai mult la asta. Bystøl a demonstrat ca a avut o forma puternica si Ljøkulsøy sare bine tot timpul. In plus, Ahonen nu are noroc de obicei in JO.

stefanm14
12th February 2006, 20:58
Ma bucur mult pt norvegieni, se vede rodul muncii de vreo 2 ani a finlandezului (nu ma incumet sa-i scriu numele).

Anclation
12th February 2006, 21:07
Numele lui e Kojonkoski, si da, intr-adevar a facut treaba foarte buna cu norvegeni. Cand el a venit, echipa a fost o rusine (Cred ca in Salt Lake City pana si echipa national a Koreei de Sud a sarit mai bine...). Dar Kojonkoski i-a salvat pe ei!

stefanm14
12th February 2006, 21:10
Da, se vedea clar ca au ceva valori, dar nu sunt "slefuite". Atunci lider la ei era Tommy Ingebritsen, un saritor inconstant...

Anclation
12th February 2006, 21:18
Da, e doar Ljøkulsøy si (in ultimul timp) Bystøl care sar bine constant. Romøren, Ingebretsen si Sigurd sunt toti saritori cu capacitate desigur, dar inconsistenti.

SORENSEN
12th February 2006, 23:31
O ce surpriza ..Bristoel chiar nu ma gandeam..poate Ljokelsoy de la norvegieni...
Hmmm dar cred ca la trambulina mare e favorit Ahonen desi nu prea e in forma...

Lidia
13th February 2006, 00:00
A castigat Bystoel ca am adormit eu uitandu-ma la TV si nu am putut sa-l sustin pe Ahonen :D

Ma bucur pentru Hautameki. Nu stiu cum se face dar asta este mereu adormit la inceputul sezonului... se trezeste dupa jumatate si apoi se chinuie sa recupereze cat se mai poate...

Darkslowstar
13th February 2006, 00:07
Ce l-au lasat nervii pe vasiliev, dar si ce crestre de forma pt el. Acum catva ani nu reusea sa se califice in turul 2 la etepele de cupa mondiala si azi a fost la un pas de o surpriza imensa.

stefanm14
13th February 2006, 10:22
Ahonen e in carti la trambulina mare. Dar eu ii vad favoriti pe Ljokelsoy si Hautameki.

SORENSEN
13th February 2006, 10:50
stefan pai cred ca astia 3 sunt favoritii...la trambulina mare
@Dark sa fie oare revilimentul lui Vassiliev faptul ca atrenorul coordonator al rusilor este Wolfgang Steier...

Darkslowstar
13th February 2006, 23:07
Normal, la fel si cum ascensiunea Norvegiei in ultimii ani se lege de numele ui Mika Koionkoski (ceva pe acolo), antrenor finlandez.

SORENSEN
19th February 2006, 00:50
Morgenstern a facut-o, Bravo Thomas !
1.T Morgenstern
2.A Kofler
3.L Brystoel

miril
19th February 2006, 10:21
Dark, asa-l cheama, Mika Kojonkoski, unde noi scriem "i" ei scriu "j", excelent antrenor. Pe unde se duce face treaba. Surprize si la trambulina mica si la cea mare, nu ca invingatorii nu ar fi cunoscuti, dar ei nu se numarau, inainte de JO, printre candidatii majori.

SORENSEN
19th February 2006, 13:34
Morgenstern eu zic ca era ..nu in primii 3 dar in primii 5 desi cum Janda sau Ahonen nu erau in forma eu cred ca era in top 5 fara discutii
Plus ca eu urmarindu-l cu atentie in ultimile 2 sezoane am observat ca dc ar fi constant (2 manse la fel de bune) este in primi 3 saritori ...