PDA

View Full Version : Combinata Nordica



mistress of ice
1st February 2006, 01:00
Combinata nordica

In primul rand emotia sariturilor, unde ceea ce conteaza este lungimea, stilul si eleganta, apoi efortul schiului fond, care necesita excelente calitati fizice si fluiditate in miscare.

Disciplina este originara din nordul Europei, norvegienii dominand de altfel podiumurile olimpice, cu 10 medalii de aur din ultimele 18 editii.

Combinata nordica este compusa, asadar, din doua discipline diferite : sarituri cu schiurile si schi fond.

Programul olimpic cuprinde 3 probe, doua individuale si una pe echipe.

Istorie combinata nordica:
Doua discipline in una singura

Combinata nordica a urmat obiceiul scandinav de a combina doua discipline diferite pentru crearea unei noi provocari.

In acest caz, au fost imbinate sariturile cu schiurile si schiul fond.

Combinata nordica a fost unul dintre primele sporturi incluse in programul Jocurilor Olimpice de Iarna. In Norvegia, aceasta disciplina are reputatia de a reprezenta excelenta in sporturile de iarna.

Suprematia norvegiana

Ca o consecinta normala a traditiei, sportivii norvegieni au dominat existenta acestui sport, cu 10 titluri olimpice din 18 posibile si cu 19 titluri mondiale din 33 posibile.

Regulile se schimba

In 1952, pentru cresterea spectaculozitatii acestui sport, a fost schimbata ordinea celor doua probe ale combinatei, sariturile fiind primele, urmate de schiul fond.

Inaintea acestei date, schiul fond era prima specialitate executata, urmata de sarituri.
In acest moment, combinata nordica a ramas un sport exclusiv masculin.

stefanm14
1st February 2006, 11:04
Castiga Manninen tot. E intr-o forma deosebita, si daca reuseste o saritura "mediocra" la schi fond nu ii rezista nimeni.


Inaintea acestei date, schiul fond era prima specialitate executata, urmata de sarituri.
Si acum e o proba la care este asa. Se disputa intai schi fondul, iar diferentele in secunde se transforma in diferente in puncte la sarituri.

SORENSEN
11th February 2006, 16:59
Dupa proba de sarituri la Individual Gundersen 15km conduce germanul G Hettich /hello
Peste cateva minute incepe proba de schi fond 15 km.
Hai Hettich .Hai Germania /hello

stefanm14
11th February 2006, 17:23
O sa fie un final stransa. La 7.5 km e un grup de 3 in fata : Hettich, Tande si Tallus. La vreo 45 secunde in urma acestora este un grup mai compact, cei mai importanti de aici fiind Manninen, Gottwald si Moan. Eu cred ca intre acestia 3 din urma se va da lupta. Hai Gottwald!

miril
11th February 2006, 17:34
Manninen dovedeste, negativ, ca nu este omul competitiilor majore., un alt finlandez fiind acum favorit, Tallus, fiind bun la finish.

stefanm14
11th February 2006, 17:36
Manninen pierde orice sansa la medalii. Cred ca finish-ul se va da in 5, mai sunt cativa km, iar Gottwald si Moan ii vor ajunge pe cei 3 din fata, dar nu mai au timp si sa se distanteze. Va castiga cine este mai proaspat. Hai Gottwald.

miril
11th February 2006, 17:42
Gettich, Gottwald, Moen. Nemtii au inceput tare, vor sa ma contrazica, castigand doua medalii de aur, deja.

stefanm14
11th February 2006, 17:44
Voiai sa zici Hettich miril :P: . Deci medalie de aur Hettich, medalie de argint Gottwald, bronz Magnus Moan care il depaseste la FF pe compatriotul sau Petter Tande. Manninen termina abia pe 9, fiind depasit si de Haseney, care de pe 28 dupa proba de sarituri avanseaza pana pe 6.

miril
11th February 2006, 17:50
Da, Hettich! He get...tich!

SORENSEN
12th February 2006, 00:35
Ce cursa a facut Hettich ...o surpriza placuta.
Hasenay este un fondist exceptional(cel mai bun din cadrul combinatei) dar un saritor modest ...Ronny ..Ronny slab modest fara cuvinte..asta e forma lui actuala (:

stefanm14
12th February 2006, 00:52
Eu tin demult cu Gottwald si ma bucur pt performanta lui. De 2-3 ani nu prea mai facuse mare lucru. Pacat insa ca nu i-au mai ramas forte si pt final dupa cursa de recuperare facuta, in mod normal l-ar fi batut pe Hettich.

SORENSEN
14th February 2006, 21:26
Maine proba pe echipe (sprint)
11:30 prima saritura
12:30 a doua saritura
16:00 stafeta de schi fond sprint( 4*5 km)

Anclation
14th February 2006, 21:37
Din pacate, am auzit ca Norvegia nu poate sa participa in competitia pentru echipei. Aproape toti dintre atleti Norvegenii in acest gren sunt bolnavi.

SORENSEN
14th February 2006, 22:20
Hmmmm cam naspa ..aici include si sariturile cu schiuri ?

stefanm14
14th February 2006, 22:26
Norvegienii sunt favoriti (asta in cazul in care participa), au niste atleti de valoarea ca Moan sau Tande. Germania il are pe Ackerman, si pe proaspatul campion olimpic Hettich, insa nu cred ca va prinde podiumul. Austria il are ca lider pe Gottwald, iar pe langa el alti 2-3 sportivi foarte constanti : Stecher, Bieler, Gruber. Finlanda si ea cred ca poate face treaba cu Manninen si Tallus in prim-plan.

Baskerville
14th February 2006, 23:39
Ce-are Manninen asta?concureaza bine la majoritatea competitiilor dar cand e vorba sa ia o medalie la Olimpiada o da in bara:ciocan: :no:
insa am o presimtire ca isi revine la stafeta:ok:

stefanm14
15th February 2006, 00:30
Probabil si oboseala acumulata de-a lungul sezonului, si tensiunea JO...oricum, la stafeta nu conteaza asa mult pt el, ci pt proba de 7.5 km cu o sg mansa de sarituri.

stefanm14
15th February 2006, 23:43
Azi era programata intrecerea pe echipe. S-a putut desfasura doar prima mansa de sarituri, care s-a incheiat cu urmatoarele rezultate :
1.Germania
2.Austria
3.Rusia
4.Finlanda
5.Japonia
6.Franta
7.Elvetia
8.SUA
9.Cehia
10.Italia

Intr-adevar, echipa Norvegiei nu a putut lua startul.

Maine, daca vantul nu mai face probleme, de la 10.00 a doua mansa de sarituri, si de la 16.00 schi-ul fond.

SORENSEN
16th February 2006, 18:04
rezultat final :
1.Austria
2.Germania
3.Finlanda

Germania a pierdut datorita INCOMPETENTEI antrenorilor facand 2 greseli :

1.Cel mai bun fondist din combinata Hasenay(dar un saritor modest) a fost inlocuit cu Gaiser (saritor de top dar extrem de modest pe schiuri)
Dar Hasenay era un saritor mai bun decat valoarea de schior al lui Gaiser.
2.Si sa zicem ca au vazut invers ca mine dar cum in "competenta lor" au crezut ca punand pe ultimul schimb un slab schior (Gaizer) poate castiga ...varianta cea mai buna era :
Kirchisen,Gaiser,Hettich si Ackerman(cel mai bun sprinter al germaniei)
nu :Kirchiesen,Hettich,Ackerman,Gaiser.
Pe mana antrenorilor clar ar trebui CONCEDIATI pierzand tactic un aur care era ca si acontat pana la Gaiser plus NICIODATA ACKERMAN (chiar si in forma asta deplorabila ) nu pierdea in fata lui Stecher ...

stefanm14
16th February 2006, 22:01
Am observat si eu greseala asta inca de la prima mansa a sariturilor de ieri. Haseney sa zicem ca sarea 110.0 m in ambele manse. Gaiser a sarit 122.5 m cam in ambele manse. Pai 25 m = 50 pct, care inseamna vreo 1 min jumate. Iar Haseney il bate cu mai mult pe Gaiser pe 5 km. Formula ideala era Kirchiesen, Ackerman, Hettich, Haseney.

SORENSEN
16th February 2006, 22:59
CORECT asta zicem si eu