PDA

View Full Version : Pandurii in Liga 1 - 2007 - 2008



TaciAcolo
28th May 2007, 12:40
Buget de doua milioane de euro pentru Pandurii in sezonul viitor

Echipa de fotbal Pandurii Târgu Jiu va avea în sezonul 2007-2008 un buget de două milioane de euro, potrivit anunțului făcut duminică de președintele clubului, Marin Condescu, transmite corespondentul NewsIn.

Președintele Marin Condescu a precizat că bugetul nu va fi o problemă pentru club și că acesta va putea fi suplimentat, dacă se va decide că Pandurii vor dori să joace în cupa Intertoto. "Pandurii vor avea un buget de două milioane de euro pentru viitorul sezon, pentru că ne bazăm pe aceeași finanțare din sezonul 2006-2007", a declarat Marin Condescu. " Vor fi bani suficienți pentru achiziții bune în vederea completării lotului, dar acesta va putea fi suplimentat, dacă vom ajunge la concluzia că vrem un alt obiectiv. Acest lucru îl va decide Adunarea Generală a Acționarilor, la începutul viitorului sezon și tot atunci vom afla ce obiectiv vom avea, pentru că acționarii sunt cei care hotărăsc", a adăugat președintele echipei din Târgu Jiu.

Marin Condescu a mai precizat că și-ar dori ca acționarii să fixeze ca obiectiv pentru următorul sezon locurile 1-8 și participarea în cupa Intertoto. "Eu aș dori ca Pandurii Târgu Jiu să aibă ca obiectiv în sezonul 2007-2008 primele opt locuri. Am putea, astfel, juca în Intertoto, dar asta depinde și de baza sportivă pe care o vom avea. Noi demarăm deja lucrările de extindere a tribunelor cu încă șase sau opt mii de locuri, în funcție de proiectul pe care îl vom alege și se vor demara apoi și lucrările la instalația de nocturnă. Vreau să ne propunem primele opt locuri ca obiectiv, pentru că nu mai dorim acum tot salvarea de la retrogradare", a explicat Marin Condescu.


Avem un buget destul de mic...parerea mea ..dar daca o sa poata sa fie suplimentat e ok:ok:
deci ce ziceti este posibila o clasara in primele 8 in viitorul campionat?

Balaci
28th May 2007, 20:13
1.e ok 2 milioane,mai ales ca probabil o sa il si suplimenteze.Cupele europene,nu cred totusi,e greu chiar si Intertoto,eu merg tot pe evitarea retrogradarii
2.ma distreaza la culme Condescu cum vorbeste el de nocturna si de suplimentarea locurilor.Pai alea le face primaria,nu el sau SNLO-ul...

TaciAcolo
4th June 2007, 14:00
Transferuri pe bani cât mai puțini la Pandurii

Cei de la Pandurii se zgârcesc când vine vorba de campania de achiziții. Având un lot de bază experimentat și valoros, gorjenii caută în această vară să-și plombeze echipa doar cu câteva piese. Declarația lui Neagoe din iarnă când spunea că nu va dormi nopți întregi pentru a face un prim 11 bun, s-a dovedit a fi acoperită. Multe au fost partidele în care pe bancă au rămas un Vasilache, Stîngă, Vancea, Vintilescu, Orac sau Iordache. Când au dat de probleme de lot, Neagoe a mizat pe cei care îi utiliza prin rotație, astfel că în nici un moment nu s-a pus problema că nu are o echipă experimentată în teren. Adevăratele probleme au apărut pe finalul sezonului, atunci când nu a avut pe cine băga în teren pentru că rezervele nu erau de valoare. Astfel, în această vară, la Pandurii vor fi aduși jucători care să fie o variantă pentru schimb.
Echipă acoperită

Aflat în capitală pentru a-și susține unele examene la Școala de Antrenori în vederea obținerii licenței PRO, Eugen Neagoe a discutat cu câțiva tehnicieni despre situația lotului echipei sale. Acoperit pe mai toate posturile, tehnicianul nu putea să fie decât mulțumit de randamentul elevilor săi. În poartă nu are ce să-i reproșeze lui Guso, astfel că la anul tot bosniacul va fi titular. Linia de fundași centrali Rus - Chibulcutean a funcționat aproape fără greșeală, în timp ce pe partea dreaptă Popete și cu Mândrean s-au rotit între ei. În mod normal, cei doi fundași centrali mai trebuie supliniți de alți doi fundași, astfel că s-ar putea să apară și aici doi tineri fundași care să fie formați în cel mai scurt timp pentru a-i suplini pe Rus și Chibulcutean. Prima problemă apare la fundașul stânga Ionuț Dragomir, acesta ducând greul în condițiile în care nu a avut nicio rezervă pe post. Așa că primul post deficitar este cel de fundaș stânga, acolo unde se poartă negocieri cu băcăuanul Isac. La mijloc, liderii Stîngă, Păcurar, Vancea, Iordache și Orac au spatele asigurat prin prezența lui Vasilache, Adi Popescu sau Vătavu, așa că prea multe nu vor fi schimbate nici aici. Și asta pentru că Neagoe are de unde alege mai ales că îl are la dispoziție și pe Voicu și Dedu. Atacul a cam dezamăgit, așa că lângă Liviu Mihai și Vintilescu este posibil să mai apară cel puțin un vârf pentru a se putea face acea rotație și la acest post.
Variante ieftine

În aceste condiții, Eugen Neagoe are un lot echilibrat și nu va dori să schimbe în echipă prea multe în această vară. Cei aduși vor fi rezerve, astfel că nici interesul nu este prea mare pe marginea transferurilor. Jumătatea de milion de euro cheltuită vara trecută, atunci când 14 jucători au fost aduși la Târgu Jiu, constituie și în sezonul care va urma baza echipei. Cei de la Pandurii se uită în acest sezon după transferuri ieftine sau după jucători liberi de contract. Astfel că nici suma totală nu va depăși o sută de mii de euro. Alexandru Pițurcă va veni liber de contract, la fel ca și băcăuanul Isac. Nici pentru împrumutații Scarlatache și Liviu Ganea, cei de la Pandurii nu vor da bani, așa că doar eventualul transfer al lui Ghindeanu de la Național este unul pe bani.
Liviu Ganea nu vine

Dorit în atacul pandurilor, atacantul de la Dinamo, Liviu Ganea, are șanse tot mai mici să ajungă la Târgu Jiu. Motivul este legat de relațiile reci între co-proprietarul jucătorului Gică Popescu și Marin Condescu. Boss-ul pandurilor nu l-a susținut pe „Baciul” la alegerile de la șefia FRF, astfel că există riscul ca jucătorul să nu mai vină la Târgu Jiu. Varianta de rezervă în cazul în care împrumutul lui Ganea pică este Valentin Simion, cel care solicită un contract mai mare decât l-a avut la UTA în campionatul trecut.


de mijlocasi nu avem nevoie..buba mare e in atac ..nu are cine sa-l inlocuieasca pe "vedeta" de Vintilescu si daca mai vine si Piturca Jr e clar o sa avem 2 mamaligi pe teren:D

Balaci
27th June 2007, 18:52
slaba campanie de transferuri pana acuma:(
nocturna am inteles ca se lasa si ea asteptata...in ritmul asta iarasi obiectivul e salvarea de la retrogradare

Lordul
27th June 2007, 18:55
greu de tot sa va clasati in primii 8 ..dar nu se stie ..

Sergio_D
28th June 2007, 18:13
dupa campania asta de transferuri, revin la parerea ca iar ne vom lupta cu salvarea de la retrogradare... :(

macar sa faca nocturna aia mai repede...

*Coco*
2nd July 2007, 13:24
Ce program greu in primele etape:|:(

TaciAcolo
2nd July 2007, 13:49
ce meci nu e greu :D..lasa ca si anu trecut am jucat cu rapid in prima etapa:D

PROGRAMUL INTEGRAL AL TURULUI LIGII 1, SEZONUL 2007/2008

Etapa 1 (28 iulie)
U Craiova - Farul
Steaua - Ceahlăul
Gloria Buzău - Dinamo
FC Vaslui - UTA
Gloria Bistrița - Unirea Urziceni
Dacia Mioveni - Rapid
U Cluj - Pandurii
Oțelul - CFR Cluj
Poli Timișoara - Poli Iași

Etapa a 2-a (4 august)
Farul - Steaua
Ceahlăul - Gloria Buzău
Dinamo - FC Vaslui
UTA - Dacia Mioveni
Unirea Urziceni - U Cluj
Rapid - Gloria Bistrița
Pandurii - Oțelul
CFR Cluj - Poli Timișoara
Poli Iași - U Craiova

Etapa a 3-a (11 august)
U Craiova - CFR Cluj
Steaua - Poli Iași
Gloria Buzău - Farul
Gloria Bistrița - UTA
Dacia Mioveni - FC Vaslui
U Cluj - Rapid
Oțelul - Unirea Urziceni
Poli Timișoara - Pandurii
Ceahlăul - Dinamo

Etapa a 4-a (18 august)
FC Vaslui - Gloria Bistrița
Farul - Ceahlăul
Dinamo - Dacia Mioveni
UTA - U Cluj
Unirea Urziceni - Poli Timișoara
Rapid - Oțelul
Pandurii - U Craiova
CFR Cluj - Steaua
Poli Iași - Gloria Buzău

Etapa a 5-a (25 august)
U Craiova - Unirea Urziceni
Steaua - Pandurii
Gloria Buzău - CFR Cluj
Gloria Bistrița - Dacia Mioveni
U Cluj - FC Vaslui
Oțelul - UTA
Poli Timișoara - Rapid
Farul - Dinamo
Ceahlăul - Poli Iași

Etapa a 6-a (1 septembrie)
FC Vaslui - Oțelul
Dacia Mioveni - U Cluj
Dinamo - Gloria Bistrița
UTA - Poli Timișoara
Unirea Urziceni - Steaua
Rapid - U Craiova
Pandurii - Gloria Buzău
CFR Cluj - Ceahlăul
Poli Iași - Farul

Etapa a 7-a (15 septembrie)
U Craiova - UTA
Steaua - Rapid
Gloria Buzău - Unirea Urziceni
U Cluj - Gloria Bistrița
Oțelul - Dacia Mioveni
Poli Timișoara - FC Vaslui
Farul - CFR Cluj
Ceahlăul - Pandurii
Poli Iași - Dinamo

Etapa a 8-a (22 septembrie)
FC Vaslui - U Craiova
Gloria Bistrița - Oțelul
Dacia Mioveni - Poli Timișoara
Dinamo - U Cluj
UTA - Steaua
Unirea Urziceni - Ceahlăul
Rapid - Gloria Buzău
Pandurii - Farul
CFR Cluj - Poli Iași

Etapa a 9-a (29 septembrie)
U Craiova - Dacia Mioveni
Steaua - FC Vaslui
Gloria Buzău - UTA
Oțelul - U Cluj
Poli Timișoara - Gloria Bistrița
Farul - Unirea Urziceni
Ceahlăul - Rapid
CFR Cluj - Dinamo
Poli Iași - Pandurii

Etapa a 10-a (6 octombrie)
FC Vaslui - Gloria Buzău
Gloria Bistrița - U Craiova
Dacia Mioveni - Steaua
U Cluj - Poli Timișoara
Dinamo - Oțelul
UTA - Ceahlăul
Unirea Urziceni - Poli Iași
Rapid - Farul
Pandurii - CFR Cluj

Etapa a 11-a (20 octombrie)
U Craiova - U Cluj
Steaua - Gloria Bistrița
Gloria Buzău - Dacia Mioveni
Poli Timișoara - Oțelul
Farul - UTA
Ceahlăul - FC Vaslui
Pandurii - Dinamo
CFR Cluj - Unirea Urziceni
Poli Iași - Rapid

Etapa a 12-a (27 octombrie)
FC Vaslui - Farul
Gloria Bistrița - Gloria Buzău
Dacia Mioveni - Ceahlăul
U Cluj - Steaua
Oțelul - U Craiova
Dinamo - Poli Timișoara
UTA - Poli Iași
Unirea Urziceni - Pandurii
Rapid - CFR Cluj

Etapa a 13-a (31 octombrie)
U Craiova - Poli Timișoara
Steaua - Oțelul
Gloria Buzău - U Cluj
Farul - Dacia Mioveni
Ceahlăul - Gloria Bistrița
Unirea Urziceni - Dinamo
Pandurii - Rapid
CFR Cluj - UTA
Poli Iași - FC Vaslui

Etapa a 14-a (3 noiembrie)
U Craiova - Dinamo
FC Vaslui - CFR Cluj
Gloria Bistrița - Farul
Dacia Mioveni - Poli Iași
U Cluj - Ceahlăul
Oțelul - Gloria Buzău
Poli Timișoara - Steaua
UTA - Pandurii
Rapid - Unirea Urziceni

Etapa a 15-a (10 noiembrie)
Steaua - U Craiova
Gloria Buzău - Poli Timișoara
Farul - U Cluj
Ceahlăul - Oțelul
Dinamo - Rapid
Unirea Urziceni - UTA
Pandurii - FC Vaslui
CFR Cluj - Dacia Mioveni
Poli Iași - Gloria Bistrița

Etapa a 16-a (24 noiembrie)
U Craiova - Gloria Buzău
Steaua - Dinamo
FC Vaslui - Unirea Urziceni
Gloria Bistrița - CFR Cluj
Dacia Mioveni - Pandurii
U Cluj - Poli Iași
Oțelul - Farul
Poli Timișoara - Ceahlăul
UTA - Rapid

Etapa a 17-a (1 decembrie)
Gloria Buzău - Steaua
Farul - Poli Timișoara
Ceahlăul - U Craiova
Dinamo - UTA
Unirea Urziceni - Dacia Mioveni
Rapid - FC Vaslui
Pandurii - Gloria Bistrița
CFR Cluj - U Cluj
Poli Iași - Oțelul

dragosh_vl
17th July 2007, 17:28
am si eu o mika intrebare offtopic ne-ati dat vreo 3 jukatori 2 sarbi Vidakovici si Radovanovic si Lucian Zoicas e ceva de capu lor ? au jukat 1 min pt pandurii sezonu trecut?

*Coco*
17th July 2007, 17:49
am si eu o mika intrebare offtopic ne-ati dat vreo 3 jukatori 2 sarbi Vidakovici si Radovanovic si Lucian Zoicas e ceva de capu lor ? au jukat 1 min pt pandurii sezonu trecut?
Eu din cate stiu doar sarbi aia 2 au venit;)
Pe Zoicas nu cred ca o sa il dea...
De Vidakovici ce sa zic a jucat mai mult la echipa II,in meciul cu Jiul a jucat si el 20 min parca
Radovanovic a venit in iarna nu prea s-a acomodat si tot asa a jucat doar in meciul cu Jiul 20-30 min...E un jucator de promite mult
Iar daca e sa il luati pe Zoicas e un jucator super bun a jucat ptr echipa in multe meciuri dar a avut ghinionul si s-a accidentat la meciul cu Dinamo si a stat departe de gazon 6 luni:|

dragosh_vl
17th July 2007, 17:53
a Mandrean a ramas la voi sau vine la noi ? e jukator bun?

Jerry20cm
17th July 2007, 17:56
Coco, ce dreq mai face Iordache?

*Coco*
17th July 2007, 18:28
Coco, ce dreq mai face Iordache?

Ieri a venit:lol::lol::lol:
A nascut nevastasa:lol:Trebuia sa se duca dupa ea sa o aduca aci si pe ea si pe copil:lol::lol:

*Coco*
17th July 2007, 18:29
a Mandrean a ramas la voi sau vine la noi ? e jukator bun?

Mandrean din cate am inteles nu v-a fi cedat la voi+ ca nici el nu isi doreste sa joace in Liga II

TaciAcolo
23rd July 2007, 23:24
Mandrean a fost pastrat in lot ! eu zic ca era destul de bun si era pacat sa renuntam la el.



„Avem jucători de valoare și echipă bună”
Fotbaliștii au gânduri mari: vor să joace în primele
douăcompetiții europene

1Pandurii au făcut șapte transferuri cu care atacă cupele europene. Deja s-a intrat în ultima linie dreaptă cu pregătirea, duminică fiind consemnat debutul în cel de-al treilea sezon de Liga I pentru gorjeni. Dacă în precedentele două campionate, oltenii se mulțumeau doar cu evitarea retrogradării, acum situația stă altfel. „Vrem în cupele europene”, a fost îndemnul făcut de boss-ul Marin Condescu, speranța fiind ca cei șapte jucători transferați să aducă plusul de care au nevoie pentru a-și îndeplini obiectivul.
Au venit: brazilienii Jackson și Edimilson, ivorianul Djapka, slovenul Stromajer, Pițurcă, Voicu și Rusu. Cu aceștia în echipă, Neagoe și Condescu cred că vor da lovitura și vor califica Pandurii în cupele europene. „Formăm o echipă bună, avem jucători de valoare, cu experiență și nu ne este frică”, este declarația lui Neagoe care e sigur pe valoarea elevilor săi. Dar, pentru meciul de duminică de la Universitatea Cluj, Geană nu va putea miza pe câțiva dintre ei. „Nu putem conta pe brazilieni în primele două etape, sunt în urmă cu pregătirea fizică, dar vor avea un program mai încărcat decât ceilalți jucători și vor recupera. Vor face câte două antrenamente pentru a-i aduce aproape de nivelul celorlalți”, a declarat Neagoe referindu-se la cei doi brazilieni.
Jackson visează la Liga Campionilor

Deși este foarte greu de crezut, Marin Condescu este depășit la nivel de optimism. Cel care îl întrece pe președinte este unul din brazilienii aduși în această vară, Jackson. „Urmăresc de mult timp campionatul românesc și cu ajutorul unor prieteni și contacte de aici mă bucur că am ajuns în Europa pentru că este mai bine pentru viitorul meu. Vreau să ajung cât mai departe cu această echipă și acum că au venit și ceilalți jucători sperăm să jucăm în Liga Campionilor sau Cupa UEFA”, este afirmația îndrăzneață a unui jucător venit din țara fotbalului. Apoi, Jackson trece la comparații. „Fotbalul din România este puțin mai dur decât cel brazilian, mai tacticizat și mai pe viteză”, mai spune fotbalistul. Când vine vorba de modele, Jackosn sfidează totul și spune că idolatrizează un francez. „Zinedine Zidane este jucătorul meu preferat chiar dacă nu a evoluat pe postul meu, este un idol. În fotbalul brazilian sunt mulți jucători buni, Kaka, Ronaldinho, Ronaldo și nu mă pot compara cu ei, poate pe viitor”, încheie Jackson.
Prietenul marelui Robinho

Un alt brazilian, Edimilson are o istorie aparte. Considerat un jucător foarte talentat și care poate crește și mai mult, Edimilson are o impresie bună despre Pandurii. „Am venit la un club cu perspective foarte mari, iar cu achizițiile care s-au făcut poate va ajunge în cupele europene”, spune brazilianul. Edimilson a jucat în naționala Braziliei sub 18 ani, în naționala sub 21 de ani, fiind chiar rezerva celebrului Robinho pe timpul când acesta activa la FC Santos. „Am fost coechipier și prieten cu Robinho, cu Leao care joacă la Benfica și cu Ricardinho care joacă în prezent la Beșiktaș”, completează Edimilson.
Mai mult, chiar dacă a plecat din Brazilia, fotbalistul spune că se află în continuare în vizorul selecționerului Dunga. „Sunt în vizorul selecționerului Dunga și, jucând într-un campionat în Europa, este mai bine pentru viitorul meu. Cred că Pandurii o să aibă un viitor bun și sunt aici pentru a ajuta echipa”, încheie optimist Edimilson.
Stromajer fericit

Un alt străin, atacantul Jaka Stromajer se declară mulțumit de alegerea făcută. „Știu că Pandurii sunt de doi ani în prima ligă, mai știu câte ceva și despre orașul Târgu Jiu, dar nu foarte multe”, spune slovenul Stromajer. Impresiile continuă. „Am fost în cantonament în Austria și Pandurii mi s-a părut o echipă bună și am văzut diferența dintre fotbalul sloven și cel românesc, de aceea am ales să vin aici. Îmi place că sunt fotbaliști cu tehnică bună, de aceea am ales să vin aici”, a încheiat atacantul.

si buget de 3 mil euro :D ...eu zic ca dupa primele etape ..vom vedea daca ne putem clasa in primele 7 locuri :P

TaciAcolo
29th July 2007, 00:12
Primul meci astazi cu u cluj ...sa speram ca o sa fie cu succes!!!

Pandurii debutează în noul sezon la Cluj

Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Cluj Napoca, Stadion “Ion Moina”, duminică 29 iulie, ora 19:00
Universitatea Cluj: M. Tudor – Olah, Baciu, Cordoș, M. Jovanovic – Dolha, Bolohan – Savu, Sabo, Goga – N. Jovanovic. Antrenor: Adrian Falub.
Rezerve: Szolomajer, Ungurușan, Park, A. Mureșan, Ghindaru, Buș, Negrean.
Pandurii: Guso – Popete, Rus, Chibulcutean, Djapka – M. Voicu, Vancea, Stângă, I. Iordache – L. Mihai, Al. Pițurcă. Antrenor: Eugen Neagoe.
Rezerve: Bălăeț, Mândrean, Vătavu, Păcurar, Ad. Popescu, Vasilache, Stromajer.
Arbitri: Mugurel Drăgănescu - Zoltan Szekely, Dan Marchiș. Rezervă: Istvan Kovacs.
Observatori: Sorin Satmari, Aron Huzu

Mai grăbit ca oricând, startul Ligii I a trimis Pandurii la Cluj Napoca, acolo unde vor da piept cu nou promovata Universitatea. Întâlnirea de pe stadionul “Ion Moina” va da ocazia unei confruntări între doi dintre cei mai tineri tehnicieni din prima ligă, dar, din păcate, Eugen Neagoe va fi nevoit să-și conducă elevii de la distanță, din tribună, ca urmare a suspendării dictate după meciul cu FC Vaslui din campionatul precedent.



Tehnicianul Pandurilor nu va putea conta la meciul cu ardelenii pe Orac și Dedu, ambii nerefăcuți după accidentări mai vechi, dar nici pe brazilienii Edimilson și Jackson, nepuși la punct cu pregătirea fizică. În schimb, celelalte achiziții au mari șanse de a juca la Cluj, Djapka, Voicu și Pițurcă fiind favoriți chiar pentru posturile de titulari, în timp ce Jaka Stromajer va fi cel mai probabil rezervă la acest meci. Neagoe este de părere că meciul va fi unul dificil pentru echipa sa mai ales prin prisma redebutului clujenilor pe prima scenă fotbalistică a țării: „Cu siguranță ne va fi foarte greu pentru că se știe că toate echipele nou promovate, în special în primele etape, au creat surprize. Clujenii vin cu elan pentru că au revenit în prima divizie după foarte mulți ani. Este o echipă cu tradiție în prima divizie și cu siguranță va fi o emulație mare în jurul acestui meci”, a declarat antrenorul gorjenilor. Acesta mai spune și că experiența superioară a jucătorilor săi îl îndreptățește să spere într-un rezultat pozitiv la Cluj: „Se poate spune că avem și experiență mai mare decât ei, iar eu cred că acum suntem mai puternici decât am fost în campionatul trecut”, a mai spus Geană. În tabăra clujeană a domnit incertitudinea în ultimele zile, Baciu și Dolha acuzând unele probleme medicale, dar până la urmă este de așteptat ca cei doi să facă parte din primul unsprezece ardelean. Tehnicianul clujenilor spune că le va fi foarte greu să câștige meciul cu Pandurii și că s-ar mulțumi și cu un rezultat de egalitate: „Pentru mine nu ar fi o tragedie dacă nu câștigăm cu Pandurii. Campionatul nu se termină după prima etapă”, a declarat Adrian Falub.

TaciAcolo
5th August 2007, 14:58
Topiți Oțelul !
Gorjenii vor să câștige primul meci de pe teren propriu

Pandurii: Guso – Popete, Vătavu, Chibulcutean, Djapka – Ad. Popescu, Stângă, Vancea, Iordache – L. Mihai, Pițurcă. Antrenor: Eugen Neagoe
Oțelul: Gribauskas – Sârghi, Nogo, Jelev, Semeghin – Szekely, Paraschiv, Giurgiu, Kim – D. Stan, E. Jula. Antrenor Petre Grigoraș
Vor arbitra: Andrei Ioniță (București), Sorin Caia (Timișoara), Mircea Toderici (Arad). Rezervă: Ovidiu Hațegan (Arad)
Observatori: Alexandru Popescu (București), Dan Dragoș Crăciun (Cluj)
Televizări: Telesport, duminică, ora 18.30

Pandurii vor toate cele trei puncte din meciul cu Oțelul Galați. „Nu ne mulțumim cu egalul”, a fost declarația lui Viorel Temelescu, vicepreședintele pandurilor care e sigur pe victoria elevilor lui Eugen Neagoe. „Suntem favoriți pentru că jucăm acasă” a spus și fundașul Alin Chibulcutean, completat de Adi Popescu care recunoaște că cei de la Oțelul sunt niște adversari foarte incomozi. De partea opusă, gălățenii nici nu concep să nu ia primele puncte din acest campionat în care au debutat cu stângul, eșec acasă în fața CFR-ului.
Meci de cupe europene

Ambițiile la Târgu Jiu sunt foarte mari în acest sezon. Conducerea a stabilit ca obiectiv calificarea în cupele europene, astfel că a și întocmit un regulament de ordine interioară care impune performanța. În aceste condiții, gorjenii nu au voie să facă vreun pas greșit pe teren propriu, mai ales împotriva unei contracandidate la locurile de cupe europene. Oficialii de la Pandurii chiar anunță faptul că „este un derby pentru Europa”, însă nu concep un alt rezultat în afara victoriei.
Până ca Pandurii să ajungă în cupele europene, adversarii de mâine ai oltenilor sunt în prezent calificați în aceste întreceri continentale. Oțelul Galați este considerată echipa revelație din Cupa Intertoto, moldovenii calificându-se în turul doi preliminar al Cupei UEFA. În această a doua competiție fotbalistică europeană, Oțelul va întâlni echipa bulgară Lokomotiv Sofia.
Totuși, moldovenii sunt în pierdere de turație după ce au pierdut pe teren propriu în fața CFR-ului, dar nu se tem de meciul cu Pandurii. „Atunci când pierzi ești nemulțumit, însă nu suntem căzuți moral. Am pierdut cu CFR, dar nu am făcut un meci slab, poate am fi meritat un egal. Mergem la Târgu Jiu să recuperăm punctele pierdute în prima etapă”, a declarat antrenorul Oțelului, Petre Grigoraș.
Tehnicianul CFR-ului, Ioan Andone, spunea că trupa lui Grigoraș este una închegată. „Oțelul este o echipă bună, este în formă și greu de învins”, a afirmat Andone.
„Fără teamă”

Și antrenorul pandurilor a recunoscut forța de grup a gălățenilor, dar nu se teme de aceștia. „Nu trebuie să ne temem de meciul cu Oțelul. Trebuie să jucăm cum am făcut și în campionatul trecut și putem să câștigăm. Sunt o echipă bună și trebuie tratați ca o echipă bună, dar de aici și până la a ne teme de ei e distanță mare”, a declarat Eugen Neagoe referitor la partida de duminică cu „oțelarii”. Referitor la strategia pe care o vor adopta în jocul de duminică, oltenii spun că vor ataca din primul minut. „Nu o să-i tratăm cu prea multă prudență, dar nu pot să spun dacă îi vom domina. Dacă vom putea să-i dominăm, îi vom domina, cert e că jucăm să câștigăm meciul”, a mai adăugat Neagoe.
În primul 11 al pandurilor mai mult ca sigur vor apărea schimbări față de meciul precedent de la Cluj, Alin Rus, accidentat, va urmări jocul din tribună, în locul său intrând Vătavu care va avea de muncă în fața uriașului Jula. Și Voicu va ieși din teren, în locul său intrând ofensivul Adi Popescu.
Altfel, cei doi brazilieni, Jackson și Edimilson au fost trimiși la echipa satelit Energia Rovinari, echipă care va juca tot mâine un amical la Bacău împotriva celor de la Fiinforest Comănești. Cei doi jucători „cariocas” nu au primit încă cărțile verzi și, deși trag tare la antrenamente pentru a se pune la punct cu pregătirea fizică, nu pot să joace încă la Pandurii.


astazi Pandurii TOPESTE OTELUL!!!!!!!

florin16
5th August 2007, 21:49
bravoooooo pandurii .dak jucam asa mergem sigur in europa!:yeah:

TaciAcolo
5th August 2007, 21:57
meci superb facut de jucatori...pt prima data am auzit ca striga tot stadionu fara sa dea tonu de la microfon crainicu :)

Sergio_D
5th August 2007, 22:41
crainicul ala ma cam enerveaza... are el intentii bune, dar nu asa se face, incepand el sa strige...

si sa mai schimbe "hei hei Pandurii" ala, ca e expirat :D

Balaci
5th August 2007, 23:04
Hei hei Pandurii:D

TaciAcolo
10th August 2007, 15:33
lasa ma :D ...nush ce are lumea cu ....hey hey Pandurii :D



maine meci greu la timisoara :

„Dacă prindem o zi bună,
nu ne bate nimeni”
Gorjenii respectă Poli Timișoara, dar le-au pus gând rău:
vor cel puțin un punct pe Bega

Pandurii joacă mâine seară la Timișoara împotriva celor de la Poli în cea de-a treia etapă a campionatului. Având patru puncte acumulate, la fel ca bănățenii, gorjenii se gândesc să continue seria rezultatelor pozitive și în această partidă. „Victorie sau egal” este obiectivul pe care merg oltenii, deși recunosc că au în față una dintre cele mai bune echipe.
Laude pentru adversari

Acest joc de la Timișoara este primul dintr-o serie de trei partide foarte dificile. Conștienți, cei de la Pandurii recunosc faptul că se pot alege cu foarte puțin după confruntările cu Timișoara și Steaua în deplasare și Universitatea Craiova acasă. Dar, planuri tot se fac. Condescu vrea patru puncte din cele trei jocuri, în timp ce Neagoe, mai precaut, spune că și-ar dori maxim, dar așteaptă să le ia pe rând. „Urmează meciuri extrem de grele. Toți vor să câștige, dar care vor fi mai montați și își vor dori mai mult victoria vor avea succes”, a spus Neagoe referindu-se la modul în care elevii lui trebuie să abordeze aceste jocuri.
„Să ne concentrăm pe meciul de la Timișoara și să încercăm să scoatem maxim din cât se poate. Mergem la Timișoara să obținem un rezultat bun. Victoria sau în cel mai rău caz un egal. Partidele se pot termina și 0-0, e un rezultat de luat în seamă”, mai afirmă tehnicianul pandurilor, Eugen Neagoe. Acesta, deși recunoaște că adversarii sunt superiori la nivel de valoare a lotului și investiții, nu se teme de Poli Timișoara. „Poli este o echipă puternică și cu pretenții în campionat. Este adevărat că acolo au avut multe schimbări în echipă, au plecat unii jucători valoroși, dar au venit alții la fel de buni. Ne va fi greu”, a concis principalul gorjenilor. Mergând mai departe Neagoe vede o schimbare majoră în abordarea partidelor de la venirea lui Dusan Uhrin jr. „Adversara noastră de sâmbătă joacă altceva decât în sezonul trecut. Acum evoluează cu o mai mare dorință venită din partea jucătorilor, lucru care anul trecut nu se vedea. Venirea lui Dusan Uhrin jr. a schimbat Poli în bine”, mai afirmă Geană.
„Unii se tem de noi”

În opinia lui Neagoe, plecarea lui Pleșan de la Timișoara nu a slăbit absolut deloc echipa de pe malul Begăi. „A plecat Pleșan, dar asta nu înseamnă că echipa este mai slabă. Timișoara are jucători de aceeași valoare, nu vor conta absențele lui Pleșan și McKain. Au pe margine un Aliuță care nu știu dacă nu cumva este mai periculos decât Pleșan. Au variante”, a menționat Neagoe.
Și despre echipa sa tehnicianul are cuvinte de laudă chiar dacă sunt unele probleme de efectiv. Pentru jocul de pe Dan Păltinișan, antrenorul oltenilor nu poate conta pe serviciile a patru fotbaliști, însă care vor fi înlocuiți de alții. „Vor fi schimbări în echipă față de ultima etapă. În continuare nu putem miza pe Alin Rus, Daniel Orac, Mugurel Dedu și mai nou Robert Vancea. Oricum, nu-mi fac probleme pentru că avem soluții, avem un lot de 26 de jucători valoroși, iar între titulari și ceilalți nu există mari diferențe”, a menționat Neagoe.
Cu tupeu pe Bega

„Nici un meci nu este ușor. Dar nici măcar unul nu poți spune că e simplu. Toate sunt grele, nu contează numele adversarului cu care joci. Așa că mai avem 32 de etape foarte dificile”, a spus Geană când a vorbit despre acest sezon. Tehnicianul știe și unde se află cheia succesului în aceste partide, indiferent cu cine le joacă. „Cu o mobilizare exemplară și dăruire ca în meciul cu Oțelul, putem bate orice echipă. Avem moral bun și suntem încrezători în forțele noastre. Formăm un grup puternic, unit, așa că multe echipe au început să se teamă de noi”, a mai enumerat Neagoe din atuurile pandurilor.

sper sa prinda o zi buna:D si sa`i rupa pe cimisoreni :lol:

TaciAcolo
31st August 2007, 07:28
Bateți-i cu GLORIE!


Stadion „Municipal” Târgu Jiu, ora 18:00, Televizare: Telesport
Pandurii: Guso – Mândrean, Rus, Chibulcutean, Djapka – Vasilache, Stângă, Păcurar, Ilie Iordache – L. Mihai, Stromajer. Antrenor: Eugen Neagoe.
Rezerve: Bălăeț, Popete, Rusu, Vătavu, M. Voicu, Dedu, Vintilescu.

Gloria Buzău: Mincă – Nejneru, Gheorghiță, Al. Tudose, Vlaicu – Paleacu, Ioviță, Șuleap, Ochiroșii – Cl. Ionescu, V. Simion. Antrenor: Ștefan Stoica.
Rezerve: Barbu, Șotrocan, Doicaru, Dino Eze, Lițu, Bunică, Kleyrjeir.
Arbitri: Teodor Crăciunescu – Marcel Savaniu, Gero Szabo. Rezervă: Cătălin Buși
Observatori: Gheorghe Nedelescu, Valeriu Ioniță.

Pandurii încearcă astăzi ca printr-o victorie la cel puțin două goluri diferență să treacă măcar pentru o zi de Dinamo și de Steaua și să ajungă, în premieră, pe locul patru al clasamentului Ligii I.



Gloria Buzău joacă pentru prima dată un meci oficial la Târgu Jiu și speră să obțină primele puncte din deplasare în acest sezon, puncte care ar fii și primele obținute sub comanda lui Fane Stoica, sosit la cârma buzoienilor în urmă cu două etape. Pandurii îi i-au în serios pe elevii fostului “Mourinho” de Craiova și tratează foarte atent această confruntare, toată lumea, de la președinte la jucători, considerând că nu este bine să-i privească pe cei de la Gloria ca pe niște învinși înainte de începerea meciului. Cu toate acestea, Neagoe are încredere în jucătorii săi și spune că aceștia se vor mobiliza suficient astfel încât cele trei puncte să rămână la Târgu Jiu: “Toate echipele sunt periculoase dacă nu suntem atenți, dacă nu suntem concentrați, dacă nu facem ce discutăm în fiecare zi și ce facem la antrenament în fiecare zi. Eu cred că băieții sunt conștienți de acest lucru, au dovedit totdeauna că știu să se mobilizeze, să se concentreze și trebuie să facă acest lucru pentru că sunt jucători profesioniști, iar la ora meciului trebuie să fie în plenitudinea forțelor. În acest fel nu cred că vom avea probleme”.

Întăriri pentru Gloria Buzău de la Steaua, Dinamo, dar și din Brazilia

Fără Vancea, dar cu Rus în centrul defensivei

Pandurii vor fi privați la meciul de astăzi de aportul lui Vancea, mijlocașul la închidere al trupei lui Neagoe suferind o accidentare în meciul cu Universitatea Craiova și nu a fost refăcut pentru această etapă. O întindere la inghinali a suferit și Pițurcă la meciul amical cu Energia Rovinari și se pare că va fi nevoit să cedeze locul său în primul unsprezece slovenului Stromajer. Acesta este decis să profite de această ocazie și să rămână unul dintre titularii lui Neagoe și la celelate partide reușita din meciul cu Craiova și evoluția din amicalul cu Rovinariul încântând nu doar tribuna ci și pe antrenorul Neagoe. După o mai lungă perioadă de absență va reveni în prima echipă și fundașul Alin Rus, acesta fiind acum complet refăcut după accidentarea suferită la Cluj, în prima etapă:

„Rus a intrat în programul normal de pregătire din urmă cu trei săptămâni. Nu am vrut să forțeze la meciul cu Universitatea Craiova, dar Alin Rus va fi cu siguranță în lotul de 18 jucători pentru meciul cu Gloria Buzău. Din păcate Vancea nu va putea juca vineri cu Gloria Buzău după accidentarea din meciul cu Universitatea Craiova, iar duminică la meciul cu Rovinariul s-a accidentat și Pițurcă”, a mai declarat tehnicianul gorjenilor.


Victorie Pandurii 3-0 sper:D

TaciAcolo
1st September 2007, 16:32
si 3-0 a fost:D

http://s167.photobucket.com/albums/u150/robyyy20/pandurii-buzau/?action=view&current=P1020066_toWMV.flv
golul 1 live

http://s167.photobucket.com/albums/u150/robyyy20/pandurii-buzau/
poze meci

TaciAcolo
8th November 2007, 23:56
„Nu suntem o echipă de ultimele locuri”

Tot Neagoe: „Doar victoria contează cu Vasluiul”

Pandurii nu au mai câștigat un meci de opt partide în campionat. Totuși, ultimul rezultat i-a mai salvat pe gorjeni care o luaseră rău de tot la vale, șapte eșecuri la rând stopate de o remiză la UTA. Elevii lui Neagoe au revenit de la 0-3 la pauză la 3-3 la final, așa că a rămas întrebarea care este adevărata față a pandurilor. Antrenorul gorjenilor bagă mâna în foc și spune că trupa lui este „de primele zece locuri în Liga I”.
Nevoie de puncte

Pandurii nu au mai câștigat un meci în campionat de pe data de 1 septembrie. Atunci, oltenii au reușit o victorie categorică, 3-0 cu Gloria Buzău la Târgu Jiu, iar în rest pe linie doar insuccese. Au trecut opt etape în Liga I și gorjenii nu au strâns decât un punct dintr-un total de 24, așa că au ajuns în zona minată a ierarhiei. În această perioadă critică, fotbaliștii lui Neagoe au și uitat să marcheze, dar în ultimele două meciuri au dat semne de revigorare, reușind să înscrie patru goluri. La Arad, Pandurii au arătat două fețe ale jocului. În prima repriză evoluția penibilă coroborată cu gafele individuale au făcut ca fotbaliștii de la UTA să înscrie de trei ori. După odihnă, Neagoe și-a trezit elevii din pumni și au întors soarta partidei spre uimirea chiar și a tehnicianului. „Nu știu dacă aș fi crezut la pauză că putem întoarce meciul”, a spus Neagoe. După acel meci halucinant, oltenii vor să continue isprăvile printr-o victorie cu Vasului. „Avem nevoie de victorie și de puncte”, a afirmat Neagoe.
Nu cădem!

Antrenorul pandurilor așteaptă partida de mâine ca pe un meci de totul sau nimic. „Este o partidă foarte importantă pentru noi. Este ca o finală de cupă sau de campionat pentru că de acum înainte orice punct e important pentru noi. Cu Vasluiul vrem să câștigăm, să luăm trei puncte și să părăsim acea zonă în care ne aflăm și care nu este pentru noi”, a afirmat Neagoe. Tehnicianul pandurilor este sigur că ghinioanele au făcut ca trupa lui să ajungă în subsolul clasamentului, acolo de unde speră să evadeze în cel mai scurt timp. Mai mult, Geană este convins că echipa lui nu are față de retrogradare. „Jocul a arătat că altul ne este locul, nu suntem de ultimele locuri sau să ne batem la evitarea retrogradării”, a mai spus Neagoe.

TaciAcolo
11th January 2008, 22:49
TEIXEIRA A SUSTINUT PRIMA CONFERINTA DE PRESA IN PORTUGALIA

PANDURII Noul antrenor al echipei Pandurii, Joaquim Teixeira, a organizat astăzi în cantonamentul de la Quinta do Penheiro o conferință de presă pentru a prezenta programul echipei și întregul staff tehnic care numără zece persoane. Antrenorul Teixeira va fi ajutat de secundul său portughez Frederico Nombrerosa ca secund și de secundul care a fost prezent la reunirea lotului Florin Bejinaru. Din staff-ul care se ocupă de pregătirea echipei face parte și antrenorul cu portarii Alfredo Da Silva Castro precum și medicul Ion Șerban, asistentul Florin Rasoveanu, preparatorul fizic Jose Vilaca, precum și trei maseuri. Teixeira a declarat ziariștilor români și portughezi prezenți la conferință că nu i se pare deloc periculos să preia o echipă dintr-un campionat pe care nu îl cunoaște: „Viața noastră e un pericol în fiecare zi. Această provocare este foarte dificilă dar e pasionantă și motivantă. Cu experiența conducerii și a jucătorilor transferați care vor încerca să dea 100 %, am siguranța că Pandurii nu vor retrograda. Am această convingere.”

Teixeira a prezentat apoi programul de pregătire al echipei pe o săptămână jumătate, program care va include zilnic câte două ședințe de pregătire, mai puțin duminică, jucătorii având liber după-amiaza. Primele jocuri amicale sunt programate săptămâna viitoare miercuri, joi și sâmbătă, adversarii urmând să fie anunțați la începutul săptămânii.
După ce dimineață a organizat o ședință cu întreg lotul, Teixeira a susținut după amiaza primul antrenament la care s-a axat pe pregătire fizică dar mai ales pe teste fizice pentru fiecare jucător în parte.

TaciAcolo
27th January 2008, 23:25
o infrangere 2-1 cu o echipa din liga a 3 portugheza ...ne cam ducem la vale....

*Coco*
28th January 2008, 10:53
Eh amicale;)

Jerry20cm
28th January 2008, 10:55
ce e cu Ilie? Am vazut ca nu a jucat in amicalurile astea.

Sergio_D
28th January 2008, 14:41
O accidentare, isi revine repede.

Nu ma prea incanta echipa actuala... sper ca lucrurile sa intre pe fagasul normal. Am sperante mari ca ne salvam de la retrogradare. :D

TaciAcolo
28th January 2008, 14:58
se spune ca amicalele nu conteaza...da la noi nu e timp de experimente mie ca o sa fim ciuca batailor in retur

TaciAcolo
28th January 2008, 20:54
http://www.gsp.ro/Pandurii/Temelescu-80-sintem-salvati-de-la-retrogradare.html?a=3307/216949 daca spune el :D asa e....

TaciAcolo
29th January 2008, 12:42
ce e cu Ilie? Am vazut ca nu a jucat in amicalurile astea.


Iordache - campion la biliard

Jucătorii de la Pandurii nu au prea multe variante de a-și petrece timpul liber. Astfel, dacă unii preferă să joace cărți, să vizioneze filme pe laptop sau să citească cărți, mai sunt unii care au alte îndeletniciri. Ilie Iordache preferă jocul de biliard unde a reușit să câștige titlul de cel mai bun jucător. „Vreau să fiu bun pe teren, nu aici”, a spus Iordache. e campion:drak::lol:

*Coco*
29th January 2008, 21:06
Mama lui de alcoolic:D

TaciAcolo
3rd February 2008, 03:18
OMUNICAT

Conducerea clubului Pandurii Lignitul Târgu Jiu anunță că primul antrenament oficial al echipei Pandurii, după revenirea din stagiul de pregătire din Portugalia, va avea loc luni de la ora 16, pe terenurile din cadrul Complexului Sportiv Municipal.

CONDUCEREA CLUBULUI PANDURII TÂRGU JIU

*Coco*
18th February 2008, 18:48
PANDURII AU RENUNTAT LA SLOVENUL STROMAJER


Jaka Stromajer Conducerea clubului Pandurii a anunțat luni că va renunța pentru partea a doua a campionatului la atacantul sloven Jaka Stromajer care va fi cedat sub formă de împrumut divizionarei secunde CSM Vâlcea. Odată cu acesta va ajunge la echipa din Vâlcea și portarul bielorus Tsigalko care s-a aflat în probe la Pandurii. „Am decis că slovenul Jaka Stromajer și portarul bielorus Yuri Tsigalko, care a fost la noi în probe, să meargă la CSM Vâlcea sub formă de împrumut” a anunțat vicepreședintele unuia dintre principalii acționari, USMO, Viorel Temelescu. Antrenorul Joaquim Teixeira a fost extrem de nemulțumit de prestația lui Stromajer în meciurile de verificare, mai ales în ultimul joc cu CSM Vâlcea: „Cu CSM Vâlcea am ajuns destul de des aproape de poartă dar nu am reușit să și înscriem. S-a simțit lipsa lui Arrieta, Wandeir, Jessui sau Pițurcă pentru că au fost patru atacanți care nu au jucat la acest ultim meci. Practic noi am jucat doar cu un singur atacant, Stromajer, dar partea de joc cea mai bună a echipei a fost cea fără Stromajer. Deci nu ne vom baza pe el continuare.”

În ceea ce îl privește pe portarul de la Dinamo Brest din Belarus, antrenorul Teixeira spune că nu a mai cerut conducerii un portar pentru că este de părere că sunt suficienți cei trei din lot: “Nu știu ce anume Am cerut președintelui trei portari și am trei portari și nu sunt preocupat de sportivul din Belarus. Pandurii au mai cedat o serie de jucători sub formă de împumut la CSM Vîlcea, acum în lolul formației de liga a doua evoluând cici fotbaliști de la Târgu Jiu, portarul Râmniceanu, mijlocașii, Voicu, Dedu și Vătavu și atacantul Vidakovic.


PS.Teixeira e un idiot, il da pe asta afara care a dat si goluri importante pentru echipa si il tine pe Piturca incontinuare in echipa:headbang:
Creca are ordin de la Condescu sa nu il dea afara pe Piturca:(

TaciAcolo
18th February 2008, 18:50
nasol Stromajer e cu 10 clase peste piturca ...fmm de jegos oricum nu are viata lunga la tg-jiu piturca injurat de toata tribuna

*Coco*
18th February 2008, 18:56
Ce plm a facut Piturca in amicale X( ca nu a facut nimic...
In orice caz jucatorii de i`a adus asta sunt cam expirati...Parca vad ca jucatori ca Ilie,Vasilache,Djapka( ca a pierdut pregatirea de iarna),Pacurar, nu vor prinde echipa in primele 5-6 etape

TaciAcolo
18th February 2008, 18:57
daca sunt rezultate nu`i nicio problema:D

delaoltenia
24th September 2008, 12:57
Surse apropiate clubului Pandurii sustin ca presedintele Condescu l-ar dori la Targu Jiu pe Dorinel Munteanu. Practic, pe ascuns, gorjenii l-ar fi contactat deja pe Dorinel care este legat cu contract de Universitatea Cluj.