PDA

View Full Version : joc tenis de performanta de 6 ani



ioana_boronea17
28th January 2006, 19:35
imi place foarte mult sa joc tenis nu numai pentru castig:) deshi am ceva experienta d joc eu am inceput tarziu la 11 ani dar am recuperat cu multa munca si vointa :D tatal meu spune ca am priza la rever ceva asemanator cu a lui justine henin numai ca eu dau cu 2 maini. si cum sa fac sa intampin mingea p rever mai in fata pt ca sa nu ma mai dau pe spate atunci cand lovesc?la dreapta nu am probleme e cea mai buna lovitura a mea.:P trebuie sa mai lucrez la strategie,tactica.sper sami raspundeti./hello

Apolini
29th January 2006, 21:27
Salut Ioana, si eu fac tenis de performanta tot de 6 ani, doar ca eu am inceput la 10 ani. Eu nu prea m-amm gandit mult la chestii de genul strategie, tactica, ci pur si simplu trimit mingea acolo unde simt eu ca trebuie. E un "sentiment" ciudat, am incercat de multe ori sa joc "la comanda" in meciuri si pot sa zic ca nu mi-a iesit de loc. In legatura cu reverul tau, nu sunt antrenor, tu esti chiar mai mare de cat mine si ai mai multa experienta de cat mine: parerea mea este ca ar trebui sa iti formezi o lovitura naturala, cu care sa te simti bine, nu o lovitura pe care sa o schimbi pentru ca vrea antrenorul sau tata. Atata timp cat tu te simti bine cu ea, cat poti sa controlezi spinul, viteza si pozitia nu e nevoie sa o schimbi.
Eu nu am castigat multe turnee si nu pot sa zic ca joc pentru castig. Tenisul este un fel de relaxare pentru mine, chiar si antrenamentele mai dure parca ma fac sa ma simt bine si sa uit de orice altceva. Pe langa asta ma simt de parca as fi devenit dependenta de acest sport. Prin fiecare lovitura pe care o trimit simt o placere enorma, ... un sentiment atat de placut, e de nedescris.
Cel mai important intr-un sport este sa il faci cu placere.
Eu nu pot sa iti spun multe in legatura cu asta si nici nu are rost sa ma bag, dar DJ Klaus poate sa iti spuna mai multe despre asta.
PS: Uita-te si in "Secretele Tenisului", poti gasi si acolo cateva raspunsuri la intrebarile tale ;)

ADelPiero
1st February 2006, 19:16
Ioana :) sper sa reusesti faci ceva cu tenisul si sa te vad la tv :D

ioana_boronea17
6th February 2006, 09:50
merci mult adelpiero ;) ma pregatesc din greu :D

Lucky_OLD_G's
6th February 2006, 11:09
desi e cam greu .....in primu rand ca esty in romania si dupa aia ca ai 17 ani.....trebuie sa muncesty mai mult cred

ioana_boronea17
6th February 2006, 11:32
cu munca nu e o problema , cum am muncit si acuma pot munci in continuare ;) si nu vad ce legatura are varsta :D . ma sustin parintii iar eu ma bazez pe ei :ok: si cum am mai spus ori anefsu ori bursa (d preferat bursa ;) )