PDA

View Full Version : Ce ne facem cu portarul?



Timm
28th January 2006, 09:27
Deschid aici un topic care ne doare din ce in ce mai mult.
Nu mai avem portar. Mi se pare stupida renuntarea atat de usoara la Hamutovschi. Eu cred ca Gigi nu a dorit sa il tina cu orice chip pentru ca parerea mea e ca ar mai fi stat. Cum a marit contractele atator jucatori putea sa il mareasca si pe al lui Hamu. Dar, din pacate, nu a facut asa si acum Steaua nu are portar.
Aveti idee Cernea asta cum e? Oricum am inteles ca deja s-a accidentat asa ca in Cipru nu il mai avem decat pe pustiul ala Toma care ara 19 ani.
Haideti, printre altele, sa incercam sa propunem niste nume de portari la Steaua. DIn pacate, dintre romani, nu imi vine nici unul in minte. Ce parere aveti?

ady51a
28th January 2006, 09:45
Cristian Munteanu sau varul sau George Curca :D :happy

uti2102
28th January 2006, 13:57
In momentul de fatza doar Coman, Popa shi Lobont ar face fatza pretentzilor Stelei dintre portarii romani.

relansat
28th January 2006, 14:46
un portar de peste hotare bineinteles :ok: ... ca si de altfel un antrenor:drak:

pe de alta parte merge si zimmerman

dede
28th January 2006, 14:58
Ce ne facem cu portarul?
il avem pe Toma...ne mai trebuie si altceva? :mda:

daca e sa ne luam un portar (trebuie sa ne luam), sa fie unul strain...portarii romani buni sunt putini

Paul
28th January 2006, 15:18
portari se gasesc , trebuie doar sa se miste repede ... :)

Tot iau ei un italian/spaniol ...

dede
28th January 2006, 19:53
Min. 59 - Toma apără un penalty făcut de Andrei Cristea!!!
Ruşii domină meciul, Toma se remarcă. Portarul stelist reuşeşte să scoată mingi grele

hehe, v-am zis io ca Toma-i baza?

relansat
28th January 2006, 20:16
o fi bun si toma asta ... zic ca steaua are nevoie de cineva cu experienta care

sa dea incredere echipei ... nu de un pusti ... in fine , sa vedem cum se va

rezolva problema asta

Paul
28th January 2006, 20:18
Min. 59 - Toma apără un penalty făcut de Andrei Cristea!!!
Ruşii domină meciul, Toma se remarcă. Portarul stelist reuşeşte să scoată mingi grele

hehe, v-am zis io ca Toma-i baza?

Fii serios , ne trebuie un portar :D

dede
28th January 2006, 20:22
logic ca ne trebe, insa io ziceam ca e bun si Toma cat de cat

Paul
28th January 2006, 20:22
iap , la o adica nu e dracu asa negru cu Cernea - Toma

dede
28th January 2006, 20:27
mda...au avut noroc zilele astea ca n-avem portar...au mai jucat si ei...

Paul
28th January 2006, 20:46
lasa mei , portar mai slab ca Tibi Lung nu exista , asa ca nu poate fi mai rau decat tibisor :D

Nae de la National , ar fi o solutie decenta

stefanm14
28th January 2006, 20:51
Pe Bornescu nu vi-l dam. Curca de la Farul ar fi o solutie pt voi.

dede
28th January 2006, 20:54
fara portari din ro...mai bine de-aia straini

Dudubetwin
28th January 2006, 21:02
AVEM PORTAR !!! Steaua si Boavista Porto au ajuns, sambata, la un acord in privinta transferului portarului Carlos Alberto Fernandes in Ghencea. Portarul, in varsta de 26 de ani, este considerat de presa lusitana drept cel mai in forma din Superliga si va face duminica jonctiunea cu lotul Stelei in Cipru. El va efectua vizita medicala la Larnaca si va semna luni un contract pe 3 ani si jumatate cu Campioana Romaniei.

Paul
28th January 2006, 21:02
Pe Bornescu nu vi-l dam. Curca de la Farul ar fi o solutie pt voi.
cine e Bornescu?

Dudubetwin
28th January 2006, 21:03
nici nu ni`l trebuie pe Bornescu pt ca avem cel mai in forma portar din portugalia !! :yeah:

Paul
28th January 2006, 21:05
Steaua si Boavista Porto au ajuns, sambata, la un acord in privinta transferului portarului Carlos Alberto Fernandes in Ghencea. Portarul, in varsta de 26 de ani, este considerat de presa lusitana drept cel mai in forma din Superliga si va face duminica jonctiunea cu lotul Stelei in Cipru. El va efectua vizita medicala la Larnaca si va semna luni un contract pe 3 ani si jumatate cu Campioana Romaniei.

yeah

interfan
28th January 2006, 21:09
Las ca ia Meme vre-un portar care e a treia rezerva la o echipa de mijlocul clasamentului dintr-un campionat de mana a doua.
Forza Steaua & ocourse INTER

dede
28th January 2006, 21:10
mda...bine ca avem portar, sau cel putin asa se anunta...da pana nu-l vad, nu cred...

relansat
28th January 2006, 21:15
vazut-am poza cu portaru ... pare OK :)

sa-l vedem la treaba :ok:

dede
28th January 2006, 21:30
Steaua si Boavista Porto au ajuns, sambata, la un acord in privinta transferului portarului Carlos Alberto Fernandes in Ghencea.
cum s-au inteles? l-au luat gratis, vor plati ceva pe el? nu zice nimeni nimic...

Paul
28th January 2006, 21:41
o sa zica ziarele, n`ai vrea sa zica steauafc.com ceva de bani

SORENSEN
28th January 2006, 21:49
de la Boavista ,parca era alta echipa ...si Fernandes asta daca e in cea mai buna forma de ce il dau lusitanii si pe ce suma.

dede
28th January 2006, 21:58
"Steaua şi-a asigurat īn această seară serviciile goalkeeper-ului īn vīrstă de 26 de ani al lui Boavista Porto, Carlos Alberto Fernades. Acesta e născut acum 26 de ani la Kinshasa, īn Republica Democrată Congo, are 1,88 metri şi 85 de kilograme" gsp

"FC Steaua Bucureşti a ajuns la un acord cu gruparea Nacional Madeira īn privinţa transferului la formaţia "roş-albastră" a portarului Carlos Alberto Fernandez, care urmează să semneze, luni, un contract pentru trei sezoane şi jumătate, informează site-ul oficial al clubului din Bulevardul Ghencea. Potrivit sursei citate, presa din Portugalia īl consideră pe Carlos cel mai īn formă portar din campionat. Acesta se va alătura lotului Stelei duminică, la Larnaca, unde va efectua şi vizita medicală.

Carlos are 26 de ani, 1,88 metri īnălţime şi 85 de kilograme. El s-a transferat la Boavista īn 2004 şi a fost titular īn partida pe care formaţia din Porto a cāştigat-o, vineri, īn deplasare, cu scorul de 1-0, īn faţa echipei Pacos Ferreira, īn etapa a XIX-a a campionatului lusitan." prosport


mey, da ce supercampionat avem daca am inceput sa luam cel mai in forma portar din portugalia

uti2102
28th January 2006, 22:02
ProSport sunt pe dinafara, portarul e de la Boavista !


Las ca ia Meme vre-un portar care e a treia rezerva la o echipa de mijlocul clasamentului dintr-un campionat de mana a doua.

Carlos a fost titularul Boavistei in ultimele 11 meciuri de campionat !

SORENSEN
28th January 2006, 22:07
03 RICARDO SILVA
05 AREIAS
06 PAULO SOUSA
07 ZÉ MANEL
12 JOĆO PINTO
14 PAULO JORGE
20 CADŚ
21 CARLOS asta sa fie ?
22 LUCAS
37 HELDER ROSĮRIO
81 MANUEL JOSÉ

asta a fost 11 de baza in ultimul meci jucat de Boavista

dede
28th January 2006, 22:08
ProSport sunt pe dinafara, portarul e de la Boavista
hehe acuma observat si eu...si inca mai zic ca au luat stirea de pe site-ul Stelei

SORENSEN
28th January 2006, 22:10
CARE E FAZA:

Steaua l-a achiziţionat pe portarul Boavistei, Carlos Alberto Fernandez


FC Steaua Bucureşti a ajuns la un acord cu gruparea Nacional Madeira īn privinţa transferului la formaţia "roş-albastră" a portarului Carlos Alberto Fernandez, care urmează să semneze, luni, un contract pentru trei sezoane şi jumătate, informează site-ul oficial al clubului din Bulevardul Ghencea. Potrivit sursei citate, presa din Portugalia īl consideră pe Carlos cel mai īn formă portar din campionat. Acesta se va alătura lotului Stelei duminică, la Larnaca, unde va efectua şi vizita medicală.

Carlos are 26 de ani, 1,88 metri īnălţime şi 85 de kilograme. El s-a transferat la Boavista īn 2004 şi a fost titular īn partida pe care formaţia din Porto a cāştigat-o, vineri, īn deplasare, cu scorul de 1-0, īn faţa echipei Pacos Ferreira, īn etapa a XIX-a a campionatului lusitan.

Nacional Madeira(locul 3 ) sau Boavista(locul 7).

Si intrebarea ramane DE CE IL DAU AIA PE CEL MAI INFORMA PORTAR DIN CAMPIONATUL PORTUGALIEi. cred ca e o scorneala chestia cu cel mai informa....

Edgar
28th January 2006, 22:11
Asta ar trebui sa fie -> link (http://www.boavistafc.pt/plantel.php?id_jogador=11)

Paul
28th January 2006, 22:15
da , poza lui e pe steauafc.com

Darkslowstar
28th January 2006, 22:49
E ciudat de ce a venit asta din Portugalia in Romania. Pt ei noi suntem undeva departe de civilizatie. E sper veste, daca e be pune intradevar.

PS de ce il lasa Boavista sa plece?

Paul
28th January 2006, 22:56
pai mai vine un camion de portari din brazilia si gata :D

Explicatii ar fi :

1) Boavista isi ia un portar mai bun
2) Cum Hamutovsky a plecat inexplicabil de la Steaua (s-a certat cu patronu) poate si asta avea probleme cu patronu
3) Asta castiga prost la Boavista
4) Boavista e in criza financiara
5) Boavista se axeaza pe super tineri de 20-22 de ani :D

phlo
28th January 2006, 23:14
pai mai vine un camion de portari din brazilia si gata :D

Explicatii ar fi :

1) Boavista isi ia un portar mai bun
2) Cum Hamutovsky a plecat inexplicabil de la Steaua (s-a certat cu patronu) poate si asta avea probleme cu patronu
3) Asta castiga prost la Boavista
4) Boavista e in criza financiara
5) Boavista se axeaza pe super tineri de 20-22 de ani :D

6) MM nu confirma pe postul de portar :)

Darkslowstar
28th January 2006, 23:38
Are careva idee cat castiga asta la Boavista? Si cat ii da Steaua?

Paul
28th January 2006, 23:45
Dark , as risca o aproximare.

Mai mult de 200 k , 100 % nu.
A inceput sezonul ca rezerva , acu 2 ani juca in Divizia a II-a.
Apoi in Portugalia , in afara de vre`o 10 jucatori (expiratii Barcelonei : SImao , Victor Baia , Geovanni) , nu au peste 500.000 $

Asta mai e si portar , Boavista club mic , deci decent ....

----
2)
Cica suma transferului ar fi 300 k + 50 % dintr`un transfer
Solutie inteligenta aleasa de portughezi , sa`l lasa sa joace in UEFA si Champions League

Sursa:popika

uti2102
28th January 2006, 23:51
Mah io n-am zis ca-i 300 000 shi nici ca Steaua le da 50% din viitorul transfer !
Ideea e ca la cat de zgarcit e Gigi, acest portar a venit probabil pe o suma initziala mica, Boavista avand dreptul de a primi un procentaj din viitorul transfer al jucatorului. La Steaua jucatorul are shansa sa evolueze in cupele europene, de la anul chiar in CL shi, daca intr-adevar e atat de bun, sa plece pe o suma care sa le convina stelishtilor shi portughezilor.
Intrebarile care se pun ar fi : Boavista e chiar intr-o criza asha mare financiara ? Portughezii se pot baza restul de 18 etape pe cei doi portari trecutzi de 30 de ani ?
Ceva e foaaaaaaarte ciudat...
Dar poate asha suna cand intram shi noi in fotbalul mare :D

Paul
28th January 2006, 23:54
popik , portari trecuti de 36 , nu te 30 :evil:
unu are 36 si unu 38

relansat
28th January 2006, 23:57
subscriu la ce a spus alpopa ... oricum la steaua asta nu stai mai mult de un

an,doi ... foarte probabil o sa se remarce si jiji o sa il vanda $$$$$ sau euroi

ma rog !!! :D

Horea
29th January 2006, 03:31
In Football Manager 06 pare un portar bun, mai bun decat Hamu. Daca a dat doar 300k pe el a facut o afacere, iar procentul pentru un viitor transfer sper sa-l impiedice pe Gigi sa-l vanda imediat.

Pana una alta, om trai si om vedea. Oricum benefic faptul ca exista campionate in Europa de unde poti cumpara jucatori mai ieftin decat din Romania :)

relansat
29th January 2006, 03:42
cunosc multi jucatori pe care i-am rulat in campionatu romanesc (manager

2005) care jucau bine "virtual" , insa la club erau ragalii :( ... sper ca

fernandez nu fie unu din acestia :ok:

@off manager 2006 nu am jucat dar am auzit ca Fc Vaslui e tare :D

inca un lucru care nu are nici o treaba cu realitatea ... din pacate

L.G.
29th January 2006, 08:40
Un alt motiv pentru care respectivul portar a venit la Steaua ar putea fi legat de Liga Campionilor la anul si de Cupa UEFa in primavara...Boavista a jucat in cupe anul trecut? Stie cineva daca omu poate fi folosit in cupa Uefa?

Paul
29th January 2006, 09:01
Toma, ce portar!
Eduard Apostol, Dan Udrea (Larnaca)


Primul meci al stagiului cipriot i-a adus lui Olăroiu cel dintīi rezultat de egalitate pe banca Stelei, īn faţa ruşilor de la Energie Vladivostok, proaspăt promovaţi īn prima ligă. Deşi a fost titularizat doar pentru că Cernea se accidentase cu o zi mai devreme, puştiul Marius Toma (19 ani) a īnceput fără trac īntīlnirea şi a avut o paradă de zile mari, scoţīnd exact de sub bară o lovitură de cap a unui atacant advers (5).

N-a mai avut ce face peste 3 minute, cīnd Ivanov a rămas singur īn careu, a şutat cu sete īn stīnga lui (8) şi a marcat primul gol al ruşilor. Peste doar 3 minute, roş-albaştrii au reintrat īn meci, fructificīnd o fază fixă. Florentin Dumitru a executat un corner de pe partea dreaptă, Cristea a preluat īn careul mic şi a īnscris la colţul lung.

Toma a continuat să facă minuni īn poarta Stelei, reuşind o altă robinsonadă la un şut puternic al aceluiaşi Ivanov (16). A luat din nou gol la un şut imparabil al lui Agingial, lăsat singur cu mingea la picior īn careu. Repriza a doua s-a jucat mai puţin fotbal, jucătorii fiind preocupaţi mai mult de intrări violente, coate īn gură şi īmbrīnceli.

Singurul care s-a remarcat exclusiv prin fotbal a fost acelaşi Toma. El a apărat un penalty provocat de Cristea (54). A plecat exact pe direcţia şutului, după care a reţinut prompt alte două torpile trimise de fotbaliştii ex-sovietici. Toată munca lui Toma a fost salvată de Boştină, care a executat perfect o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta īn ultimul minut de joc.

Toma este un adevarat veteran al lotului . Are deja 2 ani si jumatate de cand e la echipa mare , el fiind in lotul mare din august 2003. .

El este viitorul , peste 2-3 ani , cand va atinge nivelul maxim , si va avea experintza jocurilor in B , va fi o solutie !

Cat despre portughez , e bun , ce naiba :P

[/B]

Paul
29th January 2006, 09:52
aia nici macar tzeapa nu e.

Sa vezi cand face Curt prima gafa , ce`o sa fie pe capul lor ... :evil:

BTW.

Deja s-a conturat lotul pentru retur ...

L.G.
29th January 2006, 09:54
Daca nu se accidenteaza inainte de primu' joc oficial...:headbang:

relansat
29th January 2006, 09:58
curt - la noi rezerva la voi fundas de lux :ok:

SORENSEN
29th January 2006, 12:05
pai la ce fundasi are Dinamo ,Curt e tare....
Sa vedem care va fi treaba cu Carlos si daca Toma va face saltul.

dede
29th January 2006, 12:25
mey si ce stresati eram ca nu avem portari...las' ca acum avem...unul foarte bun, si unul in devenire...

Dudubetwin
29th January 2006, 12:37
da .. pai daca este cel mai in forma portar din PORTUGALIA !!! nu trebuia sa va faceti griji pt ca in LACA si in MM se poate avea incredere !! acuma imi pare bine ca si andrei Cristea si`a revenit si da goluri multe in amicale !!!

dede
29th January 2006, 12:53
sa dea si in meciurile oficiale, nu doar in amicale...

iar pe portughez il asteptam, sa vedem ce stie...

SORENSEN
29th January 2006, 13:42
Steaua l-a transferat īn coproprietate cu Boavista pe Carlos

Noul portar al Stelei, Carlos Alberto Fernandes, va fi deţinut īn coproprietate de clubul bucureştean şi de gruparea de la care a fost achiziţionat, Boavista Porto, informeză cotidianul portughez O Jogo.>>Gsp.ro

Chestia interesanta este de ce l-au cedat portughezii cand in lot mai au doar 2 portari unl de 36 si unul de 38....ca pare ca bani multi nu au luat pe el...
Cam ciudat dar macar sa apere bine...

Publicaţia portugheză notīnd că jucătorul urma să se deplaseze īn Romānia duminică dimineaţa, pentru a efectua vizita medicală.

"Boavista este echipa mea de suflet īn Portugalia. Le doresc succes tuturor colegilor cu care am lucrat la această echipă", a spus Carlos

Acesta a fost transferat la Boavista Porto, gratis, īn 2004, după ce evoluase la Felgueiras, īn Liga Onoare.

Portarul, născut īn RD Congo, la Kinsasha, a mai fost īn această iarnă īn atenţia unor cluburi precum Benfica Lisabona, Alemannia Aachen (liga a II-a germană), Recreativo Huelva (liga a II-a spaniolă).

Paul
29th January 2006, 13:51
e clar , e meserias :P

SORENSEN
29th January 2006, 13:52
FC Steaua Bucuresti have moved swiftly to avert a goalkeeping crisis at the club by reaching an agreement with Boavista FC for Carlos Alberto Fernandes.

Cernea knock
The Romanian champions saw first-choice custodian Vassili Khomutovski depart for Russian outfit FC Tom Tomsk at the beginning of the month and when his replacement, Cornel Cernea was injured yesterday coach Oleh Protasov was left with just one goalkeeper – untried 19-year-old Marius Toma. But the club are set to add Carlos Fernandes to their ranks after announcing on their website that they have reached an agreement with Boavista.

Heerenveen tie
The 26-year-old, who has made 12 Portuguese Superliga appearances this season, will join the Steaua squad at their training camp on Sunday, where he will undergo a medical and settle personal terms. He would then be eligible to represent the Romanian side in their UEFA Cup Round of 32 tie against SC Heerenveen next month.
Astia de la uefa sunt pe dinafara ...cica antrenorul Oleg Protasov...cu portarul au nimerit-o dar cu antrenorul :o:

Paul
29th January 2006, 13:54
Numa marti se trimite lista cu noii jucatori , si cu noul staff , atunci vor opera modificarile la antrenor.

pe pagina echipei de la uefa , figureaza inca oleg :D

Paul
29th January 2006, 13:55
Dutch Eredivisie outfit SC Heerenveen are poised to lose another of their talented strikers after agreeing a fee of approximately €8.8m with Manchester City FC for Georgios Samaras.

Long-term contract
The 20-year-old Greek youngster will complete his move to the Premiership outfit subject to passing a medical and agreeing personal terms. He is expected to sign a four-and-a-half year contract with Stuart Pearce's side in a move that will leave Heerenveen further bereft of strikers following the recent departure of Klaas Jan Huntelaar to AFC Ajax.

Great expectations
Much has been predicted for Samaras since he burst onto the scene at the age of 17, scoring three goals in his first four substitute appearances. He has since been on the fringes of the side, consistently making an impact coming off the bench, and scored eleven goals in 31 games last season - of which just six were starts. His expected arrival will come a matter of days after Robbie Fowler departed to return to Liverpool FC.

uti2102
29th January 2006, 14:26
pe pagina echipei de la uefa , figureaza inca oleg :D
Nu, e trecut Olaroiu, shi inca de vreo luna :)

Paul
29th January 2006, 14:57
:o: , acum am vazut
inseamna ca sunt aiuritzi baietii :P

relansat
29th January 2006, 17:02
probabil ca se intreaba si ei cum a ajuns olaroiu la steaua :P

Paul
29th January 2006, 17:03
sau n`or fi auzit de el :D

maximus3ad
30th January 2006, 08:25
bine ca avem portar si ca heerenveen pierde atacanti :) tot ce trebuie acum Steaua sa fie in forma

SORENSEN
30th January 2006, 11:16
Are referinte foarte bune ,sa-l vedem in meciuri oficiale.

MariusTR
30th January 2006, 11:42
Am auzit si eu ca ar arunca bine si precis mingea pana peste linia de la centrul terenului.
In sfarsit o echipa din Romania ia un jucator de la o echipa mare din Europa ... ca tot timpul era cam invers... ne-am imbogatit or smth...

uti2102
30th January 2006, 11:57
Echipa mare din Europa nu prea e, da' e o echipa de traditzie intr-un campionat occidental mai bine cotat decat noi.
Singurul motiv pentru care ma bucur ca vine de la Boavista, e ca a fost verificat acolo, intr-un campionat mai bun ca al nostru, shi nu mai trebuie sa ashteptam cine shtie ce creshtere a sa. El trebuie sa faca ce-a facut shi pana acum la Boavista shi vom fi multzumitzi.

Paul
30th January 2006, 12:48
Va juca la Mondial?
Antrenorul Stelei, Cosmin Olăroiu, a spus că Fernandes este īn cărţi pentru a prinde lotul Portugaliei la Campionatul Mondial din Germania. "Primul este Ricardo, apoi urmează Carlos şi un goalkeeper de la FC Porto. Ei doi au şanse să joace īn Germania, la vară", a explicat tehnicianul campioanei.

Carlos , al doilea portar portughez...
Va juca Carlos la mondial ?

uti2102
30th January 2006, 14:34
Conditzia ar fi ca Steaua sa inainteze mult in Cupa UEFA, pentru ca acolo va fi urmarit de reprezentantzii forului de la Lisabona. Daca acest Carlos va apara bine eu cred ca are shanse. Ramane de vazut !

Paul
30th January 2006, 14:40
Cu asemenea portar nu avem cum sa nu inaintam in UEFA.

@alpopa , uneste threadul asta cu ala in care se discuta despre portari , ca in fond subiectul e acelasi , dar ramane poll`ul

dede
30th January 2006, 15:07
Pus in fata cifrelor nu am putut refuza. Nu doream sa plec de la Boavista", a spus Carlos.
oare ce super salariu i-au oferit?
au inceput si romanasii nostri sa bage bani in fotbal...

dede
30th January 2006, 15:11
hehe nu avem portari la nationala Ro si avem la nationala Portugaliei...

Paul
30th January 2006, 15:13
pana acum aveam la nationala Belarusului :D

Dudubetwin
30th January 2006, 15:54
nu cred ca are loc de Ricardo ... :(

uti2102
30th January 2006, 16:57
A disparut poll-ul... :(

Paul
30th January 2006, 19:06
da`l draq`ului de poll...
ar fi bestial sa mearga la mondiale :D

SORENSEN
31st January 2006, 00:23
E clar ca Ricardo e titularul ...dar sa fie in lot e ceva...are vreo selectie ceva ..?
Se pare ca oierul a sarit cu ceva bani pt portughez si la transfer (se zvoneste intre 300 000 si 800 000 de $ si un salariu de vreo 150 000 de dolari cu vreo 60 000 $ mai mult decat la Boavista)

relansat
31st January 2006, 03:00
s-au dat ceva euroi si la salariu si pe transfer ... acu bine ca a ajuns la noi si

nu altundeva ... oricum boavista e o fomista la ora actuala ... si cum romanasii

stiu sa profite :P ... hooop si meme

p.s : personal mi se pare MM un foarte bun manager desi are multe pacate ....

Paul
31st January 2006, 08:28
MM si`a dovedit talentul la adus jucatori
Banel, Goian , Victoras si Carlos , Ghionea si Bostina

Poate o sa confirme si Cristocea...

walt.mann
31st January 2006, 09:58
Cred ca aici se termina campania de transferuri, desi consider ca ne mai trebuia un varf, care sa il suplineasca pe Iacob. Cristea da semne de revenire, dar nu este pe tipul lui Victoras.

SORENSEN
31st January 2006, 11:24
E clar ca e un bun manager de fotbal ,dar mai e bun si la box nenorocitul.
Oricum Carlos e din nou un plus pt MheeMheee.puncteaza ca la box poate daca sta calm peste vreo zece ani uitam si noi de pumnul ala nenorocit :D

Paul
31st January 2006, 11:27
cand o sa aiba steaua 3 stele deasupra stemei , poate poate uitam pumnul...

Sunchase
31st January 2006, 13:06
Am inteles ca de cand a venit la steaua plange 2-3 ore noaptea , zilnic.

Adevarat ? :D

relansat
31st January 2006, 13:20
Sunchase , de ce sa planga ? Ca a venit de la aeroport cu taxiul ? :drak:

Paul
31st January 2006, 13:50
Am inteles ca de cand a venit la steaua plange 2-3 ore noaptea , zilnic.

Adevarat ? :D

yeah sure , nascut in congo , traia in portugalia si acum vine la -14 o Celsius

dede
31st January 2006, 15:11
Am inteles ca de cand a venit la steaua plange 2-3 ore noaptea , zilnic.

Adevarat ? :D
da...cu lacrimi de crocodil :mda:

sa speram ca va fi cel putin la fel de bun ca Hamutovski :ok:

walt.mann
1st February 2006, 15:35
Cred ca este cel mai bun transfer facut de orice echipa din Romania in intersezon! Are toate sansele sa il faca uitat pe Hamutovski!

dede
1st February 2006, 15:45
"Portarul s-a accidentat chiar la primul antrenament, efectuat sub comanda lui Cosmin Olaroiu.

Fotbalistul lusitan a iesit sa intercepteze un balon, insa a fost lovit in arcada de Litu.

Carlos a vrut sa continue, dar a fost oprit de medicii echipei care l-au obligat sa stea pe margine cu pungi de gheata la arcada.


Goalkeeperul venit de la Boavista Porto si-a inceput pregatirea intr-un colt de teren, alaturi de celalalt portar valid din lot, juniorul Marius Toma. Cei doi au fost 'munciti' de antrenorul Vasile Iordache. Fostul mare portar de la Steaua a incercat sa-l indrume pe Carlos si cu indicatii scurte in limba engleza ca 'up' (n.r. - sus) sau 'left' (n.r. - stanga).

De asemenea, Iordache a inceput sa-i dea comenzi in limba romana. Fotbalistul nascut in Congo a impresionat prin priza la balon." onlinesport

saracu portughez...nici n-a ajuns bine si deja s-a "accidentat" :mda:
se pare ca azi va juca primul sau meci in culorile ros-albastre :D

uti2102
1st February 2006, 19:35
Carlos nu prea a avut ce apara azi in fatza locului 2 din Cehia (scor 3-1) insa a primit gol din postura 1 la 1 cu atacantul advers, de fapt singura faza de poarta a cehilor.
Curios cum dominam partidele shi luam goluri aiurea, dintr-o singura ocazie :o: Banuiesc ca e lipsa de concentrare insa chiar shi asha Oli trebuie sa regleze aceste erori. Pot fi fatale in meciuri cu miza !

Paul
1st February 2006, 21:43
uitati-va cum intervine el la adversari :ok:

http://www.gsp.ro/images/content/articles/2006/2/33454/5e7g0173-136970592ee64d405abb6_450_384_.jpg

uti2102
2nd February 2006, 11:09
Cica are joc foarte bun de picior shi degajare precisa shi puternica, atat cu mana cat shi cu piciorul !!!
Intrebare pentru tine Paul : daca portarul repune mingea cu mana e valabila regula off-side-ului ?!

Paul
2nd February 2006, 13:18
Da , asta nu e o exceptie.

Portarul poate teoretic sa dea golu cu mana (de la el din careu , nu din careul advers) si poate da pasa de gol cu mana.
Daca atacantul e in pozitie de offside , ea se semnalizeaza.

Exceptiile de la reg. offsideului sunt :
degajarea din 6m
aruncarea de la margine
si lovitura de la colt (teoretic daca mingea e pe linia de fund nu are cum sa fie offside , insa daca mingea e in arcul de la colt , si atacantul e pe linia portii , teoretic ar putea fi vorba de un off side , insa e exceptie si nu se mai pune problema ...)

Dudubetwin
2nd February 2006, 15:25
am vazut ca pe OLS scria ca steaua a luat un portar care a luat gol in meciul cu Teplice la singurul sut pe poarta ... (era un fel de ironie la ce portar a adus steaua .. vroia sa arate cat de slab este) inseamna ca fundasii stelisti sun foarte buni in primul rand .. si in al doilea rand sutul acela care a fost singurul pe poarta a fost un 1 la 1 cu portarul nostru... se putea intampla ca sa fie un penalty si atat !! si daca lua gol din penalty ... tot asa se scria poate ca a luat gol la singurul sut pe poarta !! :no: stirilor de pe OLS !!!

Paul
2nd February 2006, 15:30
psedo ziaristi ... :(

am vazut si eu acel articol rusinos

au uitat sa zica ca la antrenament , la un 6 contra 4 (6 atacanti contra 4 fundasi) nu a luat nici o gol din 20 de faze !

Sunchase
2nd February 2006, 15:40
Daca erau 2 suturi pe poarta ? :( ....

Dudubetwin
2nd February 2006, 15:47
asta ii relativa cu suturile pe poarta!! chiar asta spuneam !! daca erau 2 penaltyuri .. si lua 2 goluri ... ce crezi ca suturile pe poarta/goluri face un portar mare ???

Paul
2nd February 2006, 16:05
sa`l vedem in joc , si apoi ne dam cu parerea :D

Sir_Alex
2nd February 2006, 20:57
hai sa vedem de ce este in stare acest carlos. mie personal nu imi inspira mare incredere, dar vom vedea. o echipa dintr-un campionat castigator de cl acum 2 ani nu da un portar in maxima forma decat poate intr-un campionat mai puternic sau pe bani grei.
solutia cea mai buna mi se parea a fi lobont, dar de giovanni inca misca :rosu:
cred ca un portar precum curca ar fi avut mai multe ambitii.

SORENSEN
2nd February 2006, 21:08
Nu e chiar asa , nu pare nici Buffon dar parca nici Curca nu e peste el.

uti2102
2nd February 2006, 21:18
Cred k Alberto CARLOS e o solutzie mai buna decat Lobont. O sa vedetzi. Deocamdata e la fel de prematur sa zicem ca-i rau, cum e sa zicem ca-i bun. Datele insa ne indica mai degraba ca e "bun", decat ca e "rau".

dede
3rd February 2006, 08:10
Radoi: ''Nu ma asteptam sa aducem un portar asa bun''

asa o fi...avem portar bun

relansat
3rd February 2006, 10:50
Cred k Alberto CARLOS e o solutzie mai buna decat Lobont.

Cred ca ai perfecta dreptate :ok: ... nu avem nevoie de rapidisti , dinamovisti care ,

brusc , devin stelisti inraiti ... avem nevoie de oameni care sa traiasca pentru Steaua

SORENSEN
3rd February 2006, 11:05
Sau mcar pentru performanta --nu cred yo ca portughezul e/va fi mare stelist dar cred ca e profesionist si-si doreste performanta.De la el doar atat vreau de la la e nu lacrimogene gen ce mare stelist e el ori altceva...sa APERE BINE atata.

relansat
3rd February 2006, 11:25
Asha este ... pentru el va fi o rampa de lansare (daca nu cumva s-a lansat in

Portugalia deja) ... mai mult de 1 an juma nu prinde la Steaua :ok:

Este o parere bazata pe instinct ... atata tot :P

SORENSEN
3rd February 2006, 20:26
Sa dea tot ce poate cat e la noi 6 luni, un an... sa-si vada de joc ...

Timm
4th February 2006, 09:45
Cred ca ai perfecta dreptate :ok: ... nu avem nevoie de rapidisti , dinamovisti care ,

brusc , devin stelisti inraiti ... avem nevoie de oameni care sa traiasca pentru Steaua

Avem nevoie de profesionisti nu de oameni care traiesc pentru o echipa.
Asta e problema.
La servici cand te duci nu iti cere nimeni sa faci atasamente de constiinta, sa stabilesti legaturi de dragoste. Toata lumnea iti cere sa iti faci treaba cum poti tu de bine.
Astea cu stelisti inraiti sau oameni care traiesc pentru Steaua (sau altcineva) pot apare, daca apar este laudabil, dar nu pot fi criterii de acceptare sau nu a unui fotbalist.
Toata lumea ii apreciaza pe Radoi sau pe Petre dar in primul rand din cauza profesionalismului si a valorii lor, nu din alte cauze.
Asa ca, daca am termina cu astfel de fanatisme si am cauta si noi criteriile adevaratului profesionalism, am trece in alta era, ceea ce nu ne-ar strica.

relansat
4th February 2006, 10:51
Decat sa il am pe florentin petre la echipa mai bine il am pe OCHIROSII ... nu e

fanatism , eu pur si simplu nu pot accepta un dinamovist in echipa (pe Danciulescu

il asteptam de mult sa plece) ... mai bine cumparam din strainatate :ok:

Timm
5th February 2006, 09:36
Decat sa il am pe florentin petre la echipa mai bine il am pe OCHIROSII ... nu e

fanatism , eu pur si simplu nu pot accepta un dinamovist in echipa (pe Danciulescu

il asteptam de mult sa plece) ... mai bine cumparam din strainatate :ok:

Pacat ca vezi asa lucrurile, parerea mea. Romania e plina in ultimul timp mai mult de antidinamovisti plini de venin decat de stelisti adevarati. Tot incerc sa imi spun parerea ca sportul descarca energii si pasiuni pozitive, emana bucurie si placere, si nicidecum negative ca ura si invidia. Fotbalistii (si sportivii) sunt si ei oameni ca si noi. Noi ii tratam ca pe altceva, nu cred ca e cazul sa descriu ca pe ce.
Ma rog, asta e. Fiecare are parerea lui. Dar problema este ca a avea o atitudine negativa ingradeste libertatea celorlalti. Caci a fi antistelist sau antidinamovist, sa zicem, inseamna a acosta oameni nevinovati in tramvai sau pe strada, a ii bate sau a-i injura pe stadioane (de parca nu ar fi o tara libera si am avea toti o datorie sa avem aceleasi simpatii ca ei). A fi stelist sau dinamovist inseamna a aplauda si a incuraja echipa ta favorita, inseamna a fi bucuros cand castiga, nu deranjeaza absolut pe nimeni.

Dudubetwin
5th February 2006, 11:13
oricum ma !! nu poti compara la ora actuala nici un portar din romania cu un portar care a aparat in portugalia si in cupele europene pe Boavista !!
vedeti voi ca o sa inchida poarta !!!

relansat
5th February 2006, 14:25
@Timm ... riscam sa ne facem de ras daca vom ajunge vreodata sa luam rapidisti

si dinamovisti ... oricum in ziua de azi s-a ajuns sa se cumpere la preturi mai mici

din strainatate decat din Romania (vezi pepiniera Sportul , Arges ) ... :ok:

@Bagheera ... performantele portarului va depinde foarte mult de fundasi , deci

am incredere deplina ca va reusi la Steaua :)

SORENSEN
7th February 2006, 16:22
Carlos a plīns cīnd a plecat de la Boavista!

Portarul Carlos Alberto Fernandes a declarat că a plīns cīnd a plecat de la Boavista Porto la Steaua, dar a precizat că şi-a schimbat complet ideile preconcepute pe care le avea despre Romānia, informează cotidianul O Jogo.

"Am plīns cīnd am semnat contractul, deoarece nu vroiam să plec. Nimeni dintre cunoscuţii mei nu ştia Romānia şi īmi aminteam de nişte foşti coechipieri care īmi spuseseră că au ajuns la capătul lumii. Mă gāndeam la cazurile lui Frechaut şi Eder, care au ajuns īn Rusia. Aveam o anumită neīncredere, plus că m-am simţit bine la Boavista, unde eram tratat bine, dar după ce am ajuns la noua mea echipă mi-am schimbat complet părerea"

"Nimeni nu se aştepta să plec, mai ales că īmi mergea bine la Boavista, unde treceam printr-un moment fast. Plecarea mea a ajutat Boavista şi m-a ajutat şi pe mine. Dacă am semnat contractul vieţii mele? Nu, nu. Sper să nu fie aşa"

Īntrebat dacă nu era mai bine să aştepte să fie solicitat de o grupare cu nume din Portugalia, Carlos a spus

"Cluburile de aici nu văd valoarea reală a jucătorilor portughezi, preferă străini. Exista posibilitatea să ajung la un asemenea club mare şi să nu joc. Mie īmi place să joc. Am preferat să plec". GSP.ro
Mda melodramatic ce sa spun...

dede
7th February 2006, 16:46
ii trece lui supararea...dupa cum pare, nu va sta el prea mult pe aici

alexq1
7th February 2006, 16:59
ba dupa cum l-am vazut pe carlos in meciurile de pregatire da oarecare siguranta in poarta si totodata e mai sigur la iesirile pe mingi deci putem sa zicem ca e un transfer reusit deci mai ramane de vazut cum s ecomprta in dubla mansa cu heerenven

Mariusmadmax
7th February 2006, 17:39
se pare ca portughezu' e bun !

SORENSEN
7th February 2006, 20:05
este o veste foarte buna

walt.mann
8th February 2006, 09:14
Trebuie, oricum, a mai gaseasca un portar bun, in vara, pentru ca Cernea are si o varsta, se accidenteaza cand are sansa de a fi titularizat, iar Toma e crud, trebuie sa mai creasca...

relansat
9th February 2006, 00:07
Vezi fomisti prin America de Sud (aici nu ma refer numai la portari) ... tema de studiu pt MM

walt.mann
10th February 2006, 09:27
Ne-a tot amenintat ca se duce in America de Sud sa caute jucatori! Ar fi cazul sa dea o tura pe-acolo, ca sigur n-o sa vina cu mana goala, nu toti brazilienii sau argentinienii au semnat cu Realul!
E bine daca se duce un pic si prin Africa!

Paul
10th February 2006, 11:27
mei aia din america de sud sunt cu dus in intors :P

Trebuia sa audic vre`o 10 , si e posibil ca 1-2 sa ramana ... se adapteaza greu :(

walt.mann
10th February 2006, 13:31
De-aia s-au inventat testele... I-al in probe si vezi: e bun, sta, nu, caramba!

relansat
10th February 2006, 15:40
Acu` depinde si cine ii alege ... daca ia bananieri , atunci caramba :D

Paul
10th February 2006, 19:56
De-aia s-au inventat testele... I-al in probe si vezi: e bun, sta, nu, caramba!

astia se adapteaza greu ...

Uite la Poli Tm ... l-a avut la teste pa sarbu ala , i-a zis caramba si acum pleaca la Arsenal pt. 10 mil E :ok:

Ai nevoie de un om cu ochi , nu trebuie teste ...

relansat
10th February 2006, 21:20
Boloni` era bun la de`astea ... a descoperit multe talente :ok:

starsteel
10th February 2006, 22:06
Avem portar in sfarsit, nu l-am vazut jucand dar in primul rand ma bucur ca a plecat Hamuto. si se pare ca Fernadez e valoros.A cules Dinamo toti portarii din campionat sper ca cel pe care il vor pune in poarta sa apere exact cum a aparat C. Munteanu la meciul de la Cluj.

mee_tza
22nd March 2006, 14:56
Ce parere aveti de Carlos , acum dupa ce l-am vazut in plina miscare?

Iesire pe centrari?

Cel mai tare pe care l-a avut Steaua ...
eu i`am prins la Steaua pe Stelea , Ritli , Martin Tudor si Hamutovsky. E peste toti acestia (erorile Tibi Lung sau Hotoboc nu se pun la socoteala?

Reflex.
Nu exista portar cu reflexe cum era Martin Tudor. Pana acum nu l-am vazut in faza grele.

Joc de picioare.
Mai bun ca jumate din lotul Stelei , in lovirea mingii.

Excentricitate.
Stelea era mic copil pe langa el.
Daca era roman , se compara cu Rica Raducanu :P

Personal cred ca e peste Hamutovsky !

dede
22nd March 2006, 15:03
si eu zic ca e peste Hamu...mai ales ca stie sa faca si spectacol cateodata :D

relansat
22nd March 2006, 16:01
La centrari imi place, are incredere in el si nu se hazardeaza... fara greseli pana acum :ok:

Martin Tudor a fost intr`adevar portarul cu cele mai bune reflexe :)

Pana acum a facut treaba buna, sa vedem si de acum incolo ...

uti2102
22nd March 2006, 16:16
Nu sunt inca edificat complet in legatura cu ieshirile pe centrari, dar deocamdata pana acum mi s-a parut acceptabil la acest capitol. Jocul de picior e excelent, iar la meciul cu Betis am vazut ca are shi reflexe foarte bune.
Ramane in continuare de vazut ce poate. Sper ca echipa noastra, care nu prea ii perimite sa aiba multe de lucru, sa nu-l scoata din mana :D

walt.mann
22nd March 2006, 16:58
Cred ca duminica da si el testu'... N-o sa ia gol, cu siguranta, dar poate da o pasa de gol :D!

mee_tza
22nd March 2006, 18:47
@walt.man , la meciul cu Herenveen , una dintre putinele noastre ocazii a plecat din pasa lui Carlos.
Nu va trece mult pana va da o pasa de gol.
In alta ordine de idei astept momentul cand echipa va conduce cu 2-0 si vom beneficia de un penalty ;)

Universal
23rd March 2006, 21:23
Carlos este un portar foarte bun-mana cereasca pentru toti stelistii-.va duce Steaua multe lucruri bune( si unele nebune )

Paul
23rd March 2006, 21:56
ce smecher era azi la conferintza de presa ... tot un lantz si`o frizura :evil:
arogantza specifica celor mai buni /OLE/

Universal
23rd March 2006, 22:18
DA.....cred ca ,daca va ramane inca 2-3 ani in Rom,va deveni o legenda mare,un jucator foarte mare..dar sa vedem

Dudubetwin
23rd March 2006, 23:06
sper sa fie convocat la nationala portugaliei .. sa avem si noi un jucator la mondiale :D

DR. LITTO
24th March 2006, 02:25
ii place in Romania... nu are nici o jena,fara probleme de acomodare . un portar cum de mult nu a fost in divizia A sau poate nici nu a fost

Paul
24th March 2006, 08:18
sper sa fie convocat la nationala portugaliei .. sa avem si noi un jucator la mondiale :D

Presepun ca au portighezii 3 portari mai tari ca si Carlos , ma indoiesc ca apeleaza la un asemenea portar... desi daca castigam Cupa UEFA :rolleyes:

relansat
24th March 2006, 13:05
Vise, vise :) ... si oricum daca ajungea e acolo era rezerva vesnica ...

dede
24th March 2006, 14:12
ii place in Romania... nu are nici o jena,fara probleme de acomodare . un portar cum de mult nu a fost in divizia A sau poate nici nu a fost
cum sa nu-i placa? in 2 meciuri de camiponat daca a atins de vreo 5 ori mingea :mda: cui nu-i place sa stea si sa se uite? :happy

bluesky
24th March 2006, 14:43
carlos ii un portar bun.dar uneori se cam joaca cu nervi suporterilor la iesirile lui cu mingea la picior.la meciul cu betis a avut o parada extraordinara in prima repriza.se vede ca sa acomodat cu rominia si cu toti jucatori.