PDA

View Full Version : Tenisul in regim de meditatii. Revoltator.



Timm
27th January 2006, 14:53
Sunt tatal unei fete care are 10 ani si joaca tenis de un an.
Contactul cu lumea tenisului in Romania m-a deprimat total. Nu ma asteptam la asa ceva, este pur si simplu jignitor. As dori sa va rog sa ma corectati daca gresesc. Antrenorii sunt niste liber profesionisti care fac ore de tenis asa cum profesorii fac meditatii. Profesionismul in tenis, cel putin la nivel de copii si juniori, nu exista.
Cluburile de tenis nu isi merita denumirea. Un club la care antrenorii joaca cu copii si ei sunt platiti direct din banii copiilor, pe de o parte, iar cluburile castiga de pe urma copiilor aproape la fel ca de pe urma unui amator de divertisment nu se poate numi club.
Sa zicem ca eu ma duc sa joc tenis. Sa presupunem ca e un lux (desi si asta e discutabil) si ca eu, ducandu-ma dupa servici, imi permit un lux. Platesc acest serviciu ca pe un lux. Dar fac oare parte copiii nostri din aceeasi categorie? Or, din punctul de vedere al unui club este aproape acelasi lucru. Pur si simplu sunt revoltat! Nu exista facilitati pentru copii, fiecare secunda de joc costa, spuneti-mi si mie care sunt avantajele copiilor care practica tenisul la cluburile din Romania? Va spun eu, nici unul. Este un lux ceea ce este inacceptabil.
Antrenorii, care nu contest ca trebuie sa isi castige existenta, probabil ca nu primesc mai nimic de la cluburi si atunci castiga, exact ca si profesorii pe care ii blameaza toata lumea, dar care au niste salarii mizere si de aceea sunt obligati sa faca meditatii. Tenisul in Romania este "tenis in regim de meditatii". Cred ca este o denumire foarte potrivita.
Tenismenii nostri: Nastase, Tiriac, Haradau, Pescariu au cluburi cu preturi exorbitante, fara nici o facilitate pentru copii. Banuiesc ca ei asteapta ca statul sa le dea terenuri gratis, eventual si bani si ei sa vina cu numele. Altfel nu se explica ca in Romania nu exista nici o academie, nici un club intr-adevar care sa isi merite numele. Nu exista nici macar o scoala sportiva cu profilul de tenis.
Am incercat sa gasesc forme de abonamente. Cand ma duc la un club si iau mai multe ore ma astept sa am ceva facilitati. Cluburile de tenis fac exceptie. De fapt, dati-mi voie sa sterg aceasta denumire din vocabular: club de tenis. Este o societate de profit si atat.

Zici Romania si gata!

dlgicu
27th January 2006, 20:01
Iata un posibil raspuns la intrebarea tuturor de ce nu progresam de atatia ani in tenis si de ce desi avem atatea talente, in top 100 abia intra chinuit cate un jucator roman la x generatii.

As propune aceasta opinie pentru prima pagina a onlinesport, sau macar un link catre thread.

Timm, stiu ca nu te ajuta cu nimic, dar te aprob intrutotul si imi pare bine ca s-a gasit cineva sa puna degetul pe rana (sau macar pe una dintre ele). Daca, asa cum spui, cluburile isi trateaza jucatorii ce le reprezinta in competitii ca pe clienti permanenti ai bazei sportive, si asta inca de la cele mai mici varste, iar antrenorii sunt simpli colaboratori ai cluburilor care mai taxeaza la randul lor elevii sa aiba si gura lor ce manca, atunci nu e cazul sa ne mai gandim ca exista tenis ca sport in Romania, ci doar ca relaxare, pentru mic si mare, plata in valuta. Singura speranta ar fi ca nu peste tot sa fie asa, dar din cate am inteles cred ca ai incercat in mai multe locuri cu acelasi rezultat.

Iar federatia nu misca nici un deget sa imbunatateasca situatia, mai marii ei stiu doar sa incaseze bani din competitii, sa se afiseze o data pe an prin loje pe la ROT, sau sa imparta bilete preferential la meciurile de Cupa Davis.

Pai de unde a avut unul ca Baghdatis, fugit la Paris de la 13 ani, bani sa isi faca o cariera? Din burse, sponsorizari ale federatiei cipriote si ale altor organizatii. Daca se nastea in Romania sigur acum avea 4-5 ani de experienta la saiba, si isi scosese din cap prostiile cu tenisul dupa cel mult un an de incercari.

Apolini
27th January 2006, 20:02
Sunt cam de aceeasi parere cu dvs. doar ca mai sunt si cateva exceptii. De fapt la orice "club de tenis" din Romania sunt exceptii. O sa va explic si cum!
Toti antrenorii din Romania (toti pe care i-am cunoscut eu pana acuma) dau antrenamente de tenis ca pe paine, de parca ar fi meditatii, cum ati mai spus dvs. Eu am cunoscut un antrenor de tenis acuma, la "Progresul" despre care se vorbeste peste tot foarte urat, nimic din ceea ce se spune nu este adevarat. Nu stiu cine a aruncat zvonurile astea! El se ocupa de noi in fiecare zi si nu o face pentru bani! El a scus cateva dintr-e marile campioane la senioare, dar tot el este cel barfit pe la spate :mad: . Nu conteaza asta acum, am sa va povestesc ceva din micile experiente pe care le-am avut la alte cluburi.

Acolo unde am inceput eu sa joc tenis a fost foarte frumos si am avut un antrenor grozav. Apoi au inceput sa apara "vedetele" pe la terenurile de tenis si eu bateam toata ziua la perete, si daca aveam noroc mai apucam sa dau cate un cos de servicii dupa antrenamentele "vedetelor". Din motivul asta am si plecat de la acel club.
Apoi a urmat o perioada foarte instabila pentru mine. Am facut meciuri la diferite cluburi, si am vazut in ce hal decurg antrenamentele pana cand am observat o chestie: Este adevarat ca majoritatea antrenorilor din Romania nu se pot numi antrenori, dar exista exceptii: Fiecare antrenor isi alege in viata lui unul sau mai multi copii (cand ii vine lui) de care se ocupa cu adevarat, uneori chiar fara bani. Acei copii fac antrenamente grozave cu antrenorul, si daca au ceva talent si vointa progreseaza rapid. Doar ca putini au norocul sa fie alesi in acest asa (la nimereala).
Un antrenor mi-a spus o data fraza asta, cred ca are dreptate cu ea si nu o voi uita niciodata: "Pe Victor, elevul meu, l-a lovit norocul, cand a venit aici si la fel ii va lovi norocul si pe cei care au vointa si arata ce vor cu adevarat!"

a_ndrada
27th January 2006, 20:36
da,este adevarat ca sunt f scumpe terenurile.eu am fost privilegiata de cand m-am apucat de tenis pt ca parintii mei nu au prob de genul asta si am avut toate conditiile si inca le am,dar nu e numai in romania asa,peste tot e.in germania sunt o groaza de terenuri si sali,dar sunt mult mai scumpe decat la noi terenurile.si la academii daca vrei sa te antrenezi chiar si numai pe timpul verii costa.asta e....tenisul este un sport scump...nu ai ce sa faci....

Apolini
27th January 2006, 20:50
Si eu am jucat in Germania cateva luni bune, si preturile sunt intr-adevar pentru noi ceva mai mari, dar daca ar fi sa le raportam la salarile lor e o nimica toata. Clubul la care am jucat in Germania se poate numi cu adevarat CLUB DE TENIS! O sa caut cateva poze cu acel club sa le public aici.
Si antrenorii isi faceau meseria cu placere si fara discriminare.

Timm
27th January 2006, 20:52
Fireste ca pot exista si exceptii. In plus de asta, draga protennisgirl, as dori sa fie cat se poate de clar ca eu nu critic antrenorii. Antrenorii trebuie sa traiasca, ca si profesorii. E munca lor iar daca cluburile nu ii platesc tot atat de prost ca profesori este natural sa castige de pe urma elevilor lor. Absolut natural.
Pe mine ma irita cluburile si federatia (care nu se implica absolut deloc). Ma intriga sistemul creat aici, in Romania, in jurul tenisului. Faptul ca sportivii si, mai ales, copiii sunt tratati ca o "marfa", ca niste clienti plini de bani care vin sa se distreze mi se pare injositor de-a dreptul. Nicaieri nu se intampla asa ceva, in nici un sport, absolut in nici unul. De exemplu, daca joc la un club, sa zicem, 5 ore pe saptamana platit normal ca orice altcineva, nu le vine nici macar ideea sa zica ceva in genul asta: bine esti sportivul clubului nu un client oarecare. Ai jucat 5 zile normal uite ai 2 zile sa joci la liber. As vrea sa intreb ce avantaje are un sportiv ca apartinand de un club?
Am gasit pe net articole incepand cu anul 2000 fie cu Pescariu, fie cu Nastase, fie cu Haradau ca, gata, fac academii, ca sa vezi facilitati pentru copii etc. Daca citesti articolele alea zici ca, gata, in sfarsit a aparut ceva profesionist in Romania. Te uiti la data articolului si incepi s acauti adresa academiei. Va spun eu, nu exista nimic. Cum am spus, nici macar o scoala sau liceu sportiv cu profil de tenis. Nu pot intelege si pace de ce! Probabil ca oamenii sunt pusi pe strans, pe adunat ca alt motiv nu gasesc.
Si, ca sa inchei, sa va vorbesc putin si despre prostia oamenilor care patroneaza SRL-urile noastre de tenis (ca am spus ca nu le mai numesc cluburi). Prefera sa stea cu terenurile goale decat sa dea niste facilitati mai consistente la abonamente. Practic, nu exista abonamente! In toate supermarketurile te duci peste tot auzi de oferte, de reduceri, de combinatii care sa seduca clientul, companiile de telefonie mobila la fel. Vorbesti inca nu stiu cate minute si ai nu stiu cate minute gratis. Tenisul face nota discordanta. Aici nu. Aici predomina stilul sovietic de marketing, ca altfel nu il pot numi. La SRL-ul unde fata mea joaca un numar destul de mare de ore pe saptamana (cu antrenorul) de multe ori terenul era liber. In vacante mai joc uneori si eu cu fata mea inainte de a pleca la servici, dimineatza. Am intrebat, pot sa joc o saptamana, (o saptamana intreaga zi de zi) avand in vedere ca fata mea joaca cu antrenorul luni intregi aici, la acelasi tarif redus? I s-a parut o chestie extravaganta. A spus nu. A preferat sa ramana cu terenul gol.
Prin urmare, dupa parerea mea, tenisul este un sport deocamdata mort in Romania.


da,este adevarat ca sunt f scumpe terenurile.eu am fost privilegiata de cand m-am apucat de tenis pt ca parintii mei nu au prob de genul asta si am avut toate conditiile si inca le am,dar nu e numai in romania asa,peste tot e.in germania sunt o groaza de terenuri si sali,dar sunt mult mai scumpe decat la noi terenurile.si la academii daca vrei sa te antrenezi chiar si numai pe timpul verii costa.asta e....tenisul este un sport scump...nu ai ce sa faci....

As vrea sa nu fiu inteles gresit din nou. Stiu ca peste tot este un sport scump. tenisul este, prin definitie, un sport inechitabil. corect. Dar, spui ca ai jucat in Germania.
Daca ai juca in Germania, la un club X, vrei sa mi spui ca ai fi tratata la fel ca pe un neamt care vine dupa lucru sa se distreze si sa se relaxeze si nu il intereseaza altceva? Vrei sa spui ca cluburile nu asigura nici un fel de facilitati copiilor lor de la cluburi? Vrei sa spui ca un copil plateste fiecare secunda ca la noi si la fel ca orice persoana care vrea pur si simplu sa se relaxeze (si care isi permite, in fond, un lux).
Si, pe de alta parte, sa admitem ca plaja copiilor care isi permit sa joace tenis (din ratiuni financiare) este mica. Ei bine, acestia putini cati sunt sunt obligati sa plece afara pentru ca aici nu intereseaza.

Lucky_OLD_G's
27th January 2006, 22:49
e romania man.........zi-mi si mie ceva care merge bine in tzara asta? ceva cat de mic ar fi.........itzi zic yo ..in afara de spaga si furt nimik nu merge bine.....dar totusi daca exista dorintza se trece peste orice ..asa cum este cazu fiicei d-voastra presupun..........evident si talentu.....

Timm
28th January 2006, 09:33
e romania man.........zi-mi si mie ceva care merge bine in tzara asta? ceva cat de mic ar fi.........itzi zic yo ..in afara de spaga si furt nimik nu merge bine.....dar totusi daca exista dorintza se trece peste orice ..asa cum este cazu fiicei d-voastra presupun..........evident si talentu.....

Problema este generala nu este a mea in mod special.
Eu ma voi descurca cum ma voi descurca e adevarat, si fata mea de asemenea. Dar problema ramane si debandaba si dezinteresul celor implicati in tenis este o tema obiectiva, si nu a mea particulara.
Este adevarat ca alternativa este sa tacem toti din gura (cum facem majoritatea), sa acceptam situatia si sa ne resemnam. Ti se pare o alternativa mai buna, draga Lucky_OLD_G's?

a_ndrada
28th January 2006, 17:13
da,am fost surprinsa sa vad ca acel copil desi avea rezultate f bune nu era tratat deloc altfel....eu am vazut doar cateva cazuti,poate nu e asa tot timpul..

Paul
28th January 2006, 20:30
Ai dreptatete 100 % in ceea ce zici.
Profesionismul e inexistent , practic se face tenis cum unii fac cursuri de engleza...
Se duc la profesor , au un timp limitat si gata.

Eh , exista o sansa de 0,001 % , ca sa ai noroc , si copilul tau sa nimereasca pe mana unui antrenor priceput si dedicat , si copilul sa aiba talent .

Atunci apare o oportunitate , el sa vada in copil o sperantza , si sa se zbata pentru el ... (nu ma refer la fata ta , ci in general la acest fenomen).

Cat timp eram in scola generala, compania Rombat , facuse un teren exact langa scoala noastra.

Costa 100.000 ora de joc (adik fara antrenor) sau 250.000 ora de antrenament .

Insa era o afacere pura...
Adik respectiva firma cumparase terenul , il amenejase (basca era si langa scoala) , avea 2 antrenori care lucrau cate 6 ore pe zi fiecare , si mergeai cand aveai chef (ma rog iti faceai programare).

Nici vorba de idee de club sportiv , de competitie , si alte chestii care ar trebui sa fie in sport.

a_ndrada
28th January 2006, 21:58
e foarte trsit,dar in ziua de azi nimeni nu mai are bani pt asa ceva.pe vremea comunismului deplasarile,cantonamentele si tot era platit de catre club.acum nu mai e asa....eu cu colegii mei chiar ne amuzam pe seama unor parinti care spera ca cineva le va observa copilul si il va transforma intr-un viitor campion.asa ceva nu mai e posibil.trebuie sa fii perseverent,sa mergi la multe concusrusi,sa faci puncte si incet incet iti croiesti drumul spre marea performanta,dar iti trebuie multa ambitie si rabdare...

Timm
3rd February 2006, 09:30
e foarte trsit,dar in ziua de azi nimeni nu mai are bani pt asa ceva.pe vremea comunismului deplasarile,cantonamentele si tot era platit de catre club.acum nu mai e asa....eu cu colegii mei chiar ne amuzam pe seama unor parinti care spera ca cineva le va observa copilul si il va transforma intr-un viitor campion.asa ceva nu mai e posibil.trebuie sa fii perseverent,sa mergi la multe concusrusi,sa faci puncte si incet incet iti croiesti drumul spre marea performanta,dar iti trebuie multa ambitie si rabdare...

Asa ma gandesc si eu. Asa si voi face pentru fata mea. Daca parintele, intai, apoi copilul viitor adolescent, nu urmareste cu rabdare aceste lucruri nu poate face nimic.

Apolini
3rd February 2006, 09:45
Intr-adevar, in ziua de azi nici un club nu le da o sansa sportivilor talentati, ci doar celora din TOP, dar topul acesta se schimba incontinuu. Faptul ca esti locul 1 la 10 ani nu inseamna ca vei fi si la 18 ani. Dupa cum am spus, eu sunt foarte multumita de clubul meu, mi-am primit sansa de a progresa si de a mi inbunatati performanta si nu in regim de meditatii. In legatura cu cantonamentele: s-au organizat foarte multe! Antrenorul meu a fost cu echipa in Paris, Munchen, Londra, Berlin, Grecia, Turcia si cred ca si in America mai de mult. Si calatoria si cazarea sportivilor este platita de catre club! Trebuie doar sa ne luam ceva bani de buzunar cu noi, atat!
Pacat ca nu este asa la toate cluburile, si pacat ca nu toti au norocul pe care l-am avut eu.

relansat
3rd February 2006, 09:50
Este trist intr-adevar ... incet - incet acest sport se transforma intr-unul al

bogatilor :( ... si al parvenitilor ... asta este ... oare ce putem face ? hmm , nu

am inca un raspuns la intrebarea asta ... Oricum multa bafta :ok:

p.s : Timm mai bine aveai un baiat ... il faceai fotbalist ... ca era mai usor :P

Apolini
3rd February 2006, 10:14
Din cauza asta nu vedem noi nici un Federer sau vreo Sharapova in Romania.
Poate ca noi, generatia asta noua vom schimba ceva.

relansat
3rd February 2006, 10:22
Tenisprogirl ... avem talente gen Federrer ? ... ca eu nush , am jucat numai de

vreo 2 ori tenis ... necunoscand cum merge treaba la juniori

Apolini
3rd February 2006, 10:25
Nu stiu daca avem. Cred ca avem, dar nu avem antrenorii si cluburile necesare pentru a le descoperi. Avem antrenori si institutii numite "Cluburi" dar aceste institutii nu au ca obiectiv sa scoata pertormante mari si talentele la iveala, ci doar sa umple carul cu bani.

Timm
9th February 2006, 09:12
Nu stiu daca avem. Cred ca avem, dar nu avem antrenorii si cluburile necesare pentru a le descoperi. Avem antrenori si institutii numite "Cluburi" dar aceste institutii nu au ca obiectiv sa scoata pertormante mari si talentele la iveala, ci doar sa umple carul cu bani.

ca sa poata juca tenis exact cat trebuie ar trebui ca parintii copilului sa dispuna in plus de circa 1500 de euro cel putin pe luna, dupa parerea mea. Cand zic in plus asta inseamna ca veniturile totale ar trebui sa fie peste 3000 de euro.
si chiar si in aceste conditii este greu ca nu e numai problema asta ci si aceea a timpului. Daca parintii ar fi angajati la o firma puternica le-ar trebui si o "bona" care sa mearga cu ei ca el, castigand atata, e clar ca va fi la servici full time.
Asta din cauza ca clunurile nu fac NIMIC pentru ei fiind cum am zis niste simple SRL-uri.

DeathRipple
9th February 2006, 11:41
pe puradeii mei o sa-i trimit la niste sporturi de echipa ;) nu ca ar fi neaparat alta situatie acolo

Timm
9th February 2006, 13:05
pe puradeii mei o sa-i trimit la niste sporturi de echipa ;) nu ca ar fi neaparat alta situatie acolo

e bine. si fata mea a facut baschet dar ii era cam frica de contact
da juca binisor
e alta situatie
nu e asa costisitor te asigur
nicaieri in alt sport nu e bataia asta de joc ca in tenis

DeathRipple
9th February 2006, 14:54
in ultima perioada tenisul a (re)devenit apanajul celor cu bani. pe vreme mea clubul platea tot, mai putin rachetele. pe vremea aia insa, societatile comerciale erau obligate sa aiba sectie sportiva si musai sa aiba buget alocat pentru sport.

Soulstone
27th May 2006, 19:18
daca tot considerati tenisul o bataie de joc de ce mai postati aici, oricum nu o sa schimbati nimic. eu joc tenis din placere dar asta e si ocupatia mea (fara a fi bogat si parvenit), si ma deranjaza atitudinea voastra, daca nu va convine, duceti-va copiii la un sport mai usor si mai putin costisitor. asta e situatia si la nivel mondial, un an la o academie "de renume" costa cel putin 30 000$. si culmea este ca la academii se freaca menta mai mult decat oriunde, nimeni nu iese jucator de acolo. Si in Europa doar sa fii membru al unui club costa cel putin 1500 de euro pe an, si doar iti inscrii numele acolo, nimic altceva. intr-adevar, federatiile lor se ocupa de sportivii buni, dar ei trebuie sa fi confirmat deja ca sunt buni. si pana acolo e un drum lung.
daca va asteptati ca cineva sa faca ceva pentru copii...inseamna ca inca la voi Lenin rulz haha
si faza cu "fiecare antrenor isi alege unul sa mai multi copii blah blah"...inca o prostie comunista (sau infantila). Este datoria sportivului sa caute antrenori, sa ii schimbe sau sa gaseasca ceva mai bun pentru a progresa.
hai sa va vad ce aveti de zis, acum ca v-am provocat putin

disconnected
30th May 2006, 19:25
daca tot considerati tenisul o bataie de joc de ce mai postati aici, oricum nu o sa schimbati nimic. eu joc tenis din placere dar asta e si ocupatia mea (fara a fi bogat si parvenit), si ma deranjaza atitudinea voastra, daca nu va convine, duceti-va copiii la un sport mai usor si mai putin costisitor. asta e situatia si la nivel mondial, un an la o academie "de renume" costa cel putin 30 000$. si culmea este ca la academii se freaca menta mai mult decat oriunde, nimeni nu iese jucator de acolo. Si in Europa doar sa fii membru al unui club costa cel putin 1500 de euro pe an, si doar iti inscrii numele acolo, nimic altceva. intr-adevar, federatiile lor se ocupa de sportivii buni, dar ei trebuie sa fi confirmat deja ca sunt buni. si pana acolo e un drum lung.
daca va asteptati ca cineva sa faca ceva pentru copii...inseamna ca inca la voi Lenin rulz haha
si faza cu "fiecare antrenor isi alege unul sa mai multi copii blah blah"...inca o prostie comunista (sau infantila). Este datoria sportivului sa caute antrenori, sa ii schimbe sau sa gaseasca ceva mai bun pentru a progresa.
hai sa va vad ce aveti de zis, acum ca v-am provocat putin

Nu e tenisul ca sport o bataie de joc,ci imposibilitatea de a practica tenisul pentru cei cu resurse materiale mai reduse.Asta e bataie de joc.
Daca vrei sa practici orice alt sport nu-ti trebuiesc atatia bani ca si la tenis.
Vrei sa joci fotbal,mergi in curtea scolii si joci fotbal.Baschet la fell.Handbal la fel.
Tenisul este sportul oamenilor bogati.Asta e clar.
Nu poti practica sportul contra cronometru, cu tarifarea la secunda.
Sportul se practica din placere,si nu cu stresul ca mai ai 10 minute pana ti se termina ora de inchiriat al terenului,pentru ca iti pierzi din concentrarea necesara sportului ( jocului ) in sine.

Nu exista cluburi de tenis de camp.Tenisul de camp este o afacere 100%,fara nici un fel de concesii pentru partea sportiva.
Platesti ca sa joci, nu joci ca sa fii platit ca la alte sporturi gen : fotbal,baschet,handbal.

Doar ca cei care au ajuns "nume" in tenis uita de unde au plecat.Pentru ca si Nastase si Tiriac au pornit de jos,ca si sportivi legitimati la cluburi,care le asigurau conditiile de atunci.
Acum,pentru un copil,daca parintii lor au suficienti bani,atunci vor practica tenisul,daca nu o sa practice alt sport.
Brazilia nu este o tara dezvoltata economic ca si alte state,dar totusi au cea mai buna echipa de fotbal,pentru ca jucatorii lor practica fotbalul din placere, gratis, pe plajele lor.
Din cauza globalizarii totul e o afacere.Orice domeniu de activitatea presupune acuma doar profit,uitandu-se ca talentul nu se poate cumpara cu bani.
Sint sigur ca ar fi foarte multe talente in Romania si la tenis,daca ar avea access orcine,dar din pacate doar privilegiatii sortii,sau bogatasii parveniti au acces ,si in multe cazuri fara nici un talent, pentru ca degeaba ai bani gramada, daca nu stii tine racheta in mana si nu stii sta in adidasi.

Ca incheiere,reamintesc cazul Nicolita de la Steaua.Daca el ar fi trebuit sa plateasca antrenamentele de fotbal cu 200.000 Lei/ora ca si la tenis ( sau mai mult) atunci nici nu se apuca,pentru ca nu avea de unde,degeaba avea talent.
In cealalta parte sint baietii lui Iordanescu si Piturca.Ei aveau bani,dar mult mai putin talent.

E o regula generala,ca pentru a naste performeri,aria de selectie trebuie sa fie cat mai mare,adica cat mai multi practicanti,dar din moment ce situatia materiala e un factor eliminatoriu,atunci doar unii bogatasi au acces , care si daca fac 10 ani de antrenament fara sa aiba talent ar fi intrecuti de alti jucatori mai putin norocosi din punct de vedere material,dar mai inzestrati de la natura pentru latura sportiva.

Ady
30th May 2006, 23:21
sincer pe mine ma deranjeaza mai mult lipsa de promovare a tenisului in romania ... doar cine este foarte interesat stie unde sa gaseasca o stire din tennis (nu cele 4 randuri scrise in libertatea) ... daca ar fi transmise mai multe turnee , s-ar face emisiuni ( este o emisiune pe tvr 2 si inca una pe tvsport , ultima este facuta de atp daca nu ma insel si tradusa O DATA PE SAPTAMANA si atunci doar 30 min) ar creste si interesul si atunci ar aparea si oportunitati mai multe ...
Nu avem ce sa-i facem , tennisul a fost , este si va fi un sport scump . Problema nu e ca este scump pentru mine ca jucator amator , problema este ca cei care ar dori sa faca performanta nu prea sunt ajutati ... Sa vedem in cativa ani ce iese cu turneele astea futures , poate o sa aiba ceva efecte ...

dorryn
31st May 2006, 01:13
ma bag si eu ca nu se poate.normal ca tenisul se practica la noi in regim de "meditatii".e normal din moment ce in Romania sportul in general nu e o prioritate pt cei care ar putea face ceva.spre deosebire de fotbal,unde si acolo centrele de copii si juniori se zbat intr-o saracie crunta,la tenis e nevoie de ceva mai mult decat de o pereche de ghete peticite si ambitie.la tenis,daca nu ai cu ce nu te mai apuci.doar dintr-o ambitie si o pasiune enorma poti incerca si daca nu ai avut norocul sa ai o situatie materiala buna mai bine iti vezi de treaba pt ca aici iti sacrifici tineretea si risti sa ti-o sacrifici degeaba pt ca ..am citit mai sus la cineva,esti dat la o parte de "vedete'' care platesc bani buni pt un simplu moft.mi-e groaza sa ma gandesc cate talente au fost ignorate in acest fel.acum cei cu situatie materiala buna care practica tenisul sa nu-mi sara in cap,am zis in general,sunt oameni si oameni.macar sa se indrepte spre tenis cat mai multi.iar ca sa pun capac, nu stiu daca isi aminteste cineva,dar ilie nastase a vrut sa faca o academie de tenis in romania,asa cum sunt cele din sua,spania..si nu a reusit..el ditamai legenda.pai poate fi acuzat daca ar vrea sa construiasca asa ceva in alta tara? nu e normal atata dezinteres..asta e o problema foarte mare...a fost doar parerea mea,salut