PDA

View Full Version : Varsta Parlamentarilor



Elphax
25th May 2007, 12:01
Ma tot uit la stiri si din cand in cand mai vad cate un parlamentar de ala la 60-70 de ani - si unii sunt cam dusi cu pluta. Pe unii ii cauta moartea acasa si ei dorm in parlament. Nu vad cu ce ajuta astia tara ...

Cred ca ar fi mai buna o limitare superioara de varsta decat una inferioara cum este acuma.

Sorin Blaj
25th May 2007, 12:06
S-au facut la un moment dat cateva statistici cu varsta parlamentarilor. Cred ca peste o treime au peste 60 de ani sau poate chiar peste 70 de ani.

O sa caut, poate dau de ele.

Balaci
25th May 2007, 12:06
Mai,faza e ca pentru a ajunge la un anumit nivel trebuie sa tragi tare...e greu ca tanar sa ajungi parlamentar daca nu esti exceptional/pilos/norocos/banos...pe cand la mosi au deja o stare si un nume...asta e,ce sa-i faci?

Elphax
25th May 2007, 12:12
pai da mai, dar unii abia sunt in stare sa citeasca ordinea de zi ...

Herc_Reloaded
25th May 2007, 12:15
Este gresit sa discriminezi intre persoane pe baza de varsta/religie/sex
Conteaza ca, chiar daca are 80 de ani, sa aiba mintea limpede, decat sa fie tanar si in ceata precum Ponta.

Parerea mea, cum zice Nea Nicu Vacaroiu, un teenager al democratiei.

YoYoyOi
25th May 2007, 12:30
normal ar fi sa iasa si ei la pensie la o anumita varsta. Si tinand cont de stresul enorm la care sunt supusi si de conditiile precare de munca eu zic ca varsta pensionarii ar trebui sa fie undeva pe la 60-65 de ani :D

Herc_Reloaded
25th May 2007, 12:37
Vedeti voi, putem sustine asta ca inca nu avem 65 de ani. Cand vom avea varsta lor, si am auzi vreun tanar ca ne vrea la pensie, oare cum am reactiona :-)???

miril
25th May 2007, 14:03
Corect, Herc, varsta parlamentarilor nu conteaza, in schimb competenta lor da.

Gontel
28th May 2007, 21:54
Politica n-are varsta. :D
Mi-am adus aminte de mosul ala de la carcotasi care tinea microfonul la ureche in jos.

Elphax
16th July 2007, 12:38
Cosmin Gusa citeste forumul :

a propus o lege de pensionare a 'alesilor' la 65 de ani

din pacate, 20% din ei se incadreaza acolo, si inca 20% sunt f aproape - deci nu cred ca vor vota asa ceva

ramane limita inferioara :(

Herc_Reloaded
16th July 2007, 12:57
Cozmin Gusa nu stie cum sa faca sa capete si el o bruma de po****ritate, sa iasa din anonimat. Se pare ca a fi agent de influenta rus nu prea aduce po****ritate in Romania.

Eu cred ca este o propunere fundamental gresita. Competenta conteaza, nu varsta. Vedeti exemplu Israelului: Shimon Peres a devenit de ieri noul presedinte, si are 83 de ani.

Gusa in schimb, ar putea fi pensionat inca de pe acum, sa nu mai asteptam sa ajunga la 65 de ani. Sa te tii atunci lacrimi la Moscova. A, am uitat, Moscova nu crede in lacrimi.....

Utilizator
16th July 2007, 19:28
Este gresit sa discriminezi intre persoane pe baza de varsta/religie/sex
Conteaza ca, chiar daca are 80 de ani, sa aiba mintea limpede, decat sa fie tanar si in ceata precum Ponta.

Parerea mea, cum zice Nea Nicu Vacaroiu, un teenager al democratiei.

ce-i corect e corect.
de acord 100%, e capcana permanenta a tinerei democratii romanesti care in loc sa considere criteriul competentei tot inventeaza diverse altele 'originale'.
Problema nu e varsta ci prostia, hotia si altele asemenea.

Gabri3l
16th July 2007, 19:47
era normal ca Gusa sa aiba o astfel de initiativa fiind inca tanar, dar ce te faci cu comunuitii Iliescu, Paunescu, Teodorescu etc...au si ridicat gura, pai cum sa nu-si mai ia ei salarii de parlamentari din banii nostrii...