PDA

View Full Version : Discutii , lamuriri si termeni rachete tenis



Luk86
24th May 2007, 21:16
Salutare tuturor. M-am gandit ca acest topic ar fi foarte benefic pentru foarte multi oameni ( printre care ma numar si eu). Doresc ca prin acest topic , sa vedem ( daca ii pot zice asa ) altcumva o racheta de tenis. Si anume vreau sa se discute despre toate tipurile de rachete si despre caracteristicile , avantajele si dezavantajele fiecareia. As dori sa stiu si eu de exemplu : - ce semnifica inscriptiile acelea care sunt in interiorul "V-ului" format de rama.
- Banuiesc ca , scrie pe racheta si tensiunea cu care a fost racordata...ei bine..cam care sunt valorile pentru o racheta de control, pentru alt tip de racheta, deci cand ne uitam la tensiunea cu care a fost racordata , sa ne si dam seama cam cu ce gen de racheta avea de-aface.
Pe scurt vreau sa lamurim fiecare notare de pe o racheta ce inseamna fiindca daca le vom intelege ( evident cei care nu avem habar ce sunt literele si numerele alea inscrise) vom stii ce tip de racheta tinem in mana in magazin.
O alta tema de dezbatut ar fi , daca raportul greutatii ( adica daca e mai grea in cap , daca e mai echilibrata etc ) conteaza inafara faptului ca altii prefera un tip sau altul doar pentru ca s-au obisnuit cu un acel tip de rachete. Si exemplele ar putea continua. Deci , as dori sa dezbatem tipurile de rachete , inscrierile care le au rachetele , care rachete sunt mai potrivite fiecarui stil de joc , si sa stim sa "citim" o racheta dupa echilibratul greutatii , dupa insemne , dupa dimensiuni si dupa alte criterii care nu le stiu/stim.
Rog moderatorii sa stearga acest topic daca cred de cuviinta ca nu e de folos sau ca e o aberatie.
Mai rog ceva foarte mult. Va rog sa nu raspundeti cu ironii sau cu misto-uri. Mai bine abtineti-va decat sa luati lumea la misto sau cu aere. E foarte posibil sa fi scris multe aberatii foarte mari in acest topic dar de aceea intru pe forum ca sa aflu lucruri noi si sa invat anumite chestii.
Va multumesc anticipat si va salut cu respect.

prestige
24th May 2007, 22:13
Ai propus un thread interesant, scris "cu pasiune" si sunt sigur ca moderatorii nu il vor considera deloc deplasat. Vrei sa cunosti multe si asta e foarte bine. La partida urmatoare poti sa ma intrebi si pe mine mai multe. Daca consideri ca ti-as putea fi de folos, desigur...

Optimistul
24th May 2007, 22:34
La partida urmatoare poti sa ma intrebi si pe mine mai multe. Daca consideri ca ti-as putea fi de folos, desigur...

De ce nu-l ajuti acum daca poti ?
Cit despre subiect este vast... De ce nu te informezi de pe niste link-uri si daca ai intrebari poate te putem ajuta ca sa economisim ceva energie ...Te deranjeaza ?

http://www.racquetfinder.com/search.htm
http://www.tennis-warehouse.com/racquetcats.html

Succes !

catamari
27th May 2007, 17:53
Am cautat mult timp o racheta de tenis pentru copii de 6-8 ani la un pret de sub 100 ron, am gasit Wilson Junior si vanzatorul imi spunea ca sigur e pt. aceasta varsta. Dupa ce am fost cu ea la teren antrenoarea mi-a spus ca e prea mare si acum incerc sa-mi recuperez investitia (100 ron) si sa cumpar alta racheta, pt. 6-8 ani. Daca stiti pe cineva in Resita care are nevoie de o racheta noua, fara husa, Wilson Junior, pt. copii de peste 10 ani ar fi super. Ar fi ok si daca as da la schimb, minus o difernta, racheta cu care m-am pricopsit. Sper ca e ok mesajul in acest topic.

Optimistul
27th May 2007, 20:13
De ce nu ti-a recomandat antrenoarea racheta inainte s-o cumperi ?

catamari
17th June 2007, 12:01
am rezolvat

dyaconu
10th September 2007, 13:48
Iertati-mi indrazneala, dar nu cumva discutia a inceput sa fie un pic mai mult offtopic?
Eu unul din link-urile alea doua nu m-am lamurit prea tare in legatura cu intrebarile puse Luk86 la inceputul acestui topic.
Concluzia mea cel putin de pe tennis-warehouse este ca oamenii fac reclama la rachetele pe care le vand acolo.
Deci, ar putea cineva sa explice eventual cu un exemplu sau doua ce reprezinta toate acele cifre de pe interiorul ramei unei rachete de tenis?
Va multumesc si astept cu interes...

Optimistul
10th September 2007, 17:52
Dyaconu vreau sa te ajut dar trebuie sa ai rabdare pana termin totul si am sa incep pe capitole .
1) Suprafata cadrului rachetei
Rachetele se impart in functie de suprafata lor in 4 categorii :
1. midsize : 80 pana la 93 inci
2. midplus : 94-105 inci
3. oversize : 106-115 inci
4. super oversize : peste 116 inci
Pe rachete apar si dimensiuni europene ,adica in cm patrati,dar de obicei si la noi in tara se tine cont de dimensiunea in sistemul american (inci) - nu ma intreba de ce ca nu stiu.

Rachetele cu cadru mic au avantajul ca au un control f. bun in detrimentul unei puteri scazute iar cele cu cadrul mare invers.

Optimistul
10th September 2007, 23:21
Greutatea rachetei pt. seniori variaza in zilele noastre de la 240 g pana la 360 de grame cu racordaj cu tot.
Avantajele rachetelor usoare este ca sunt usor de manevrat dar n-au control si transmit socuri puternice in brat in momentul impactului cu mingea pe cand cele grele au caracteristici inverse celor usoare.
De aceea se recomanda utilizarea rachetelor cu greutatea cea mai mare suportabila de jucator.

dyaconu
11th September 2007, 11:30
Mersi Optimistul pentru raspunsuri, incep sa ma mai luminez..
Poti te rog frumos sa dai si cateva detalii legate de tensiunile racordajelor si eventual daca lungimile manerelor sunt diferite?
Lungimea manerului unei rachete de tenis este proportionala cu suprafata zonei ovale? Si daca da, care ar fi proportia?
Multumesc pentru info.

Optimistul
11th September 2007, 13:20
N-am terminat toate "capitolele" din lipsa de timp - de aceea te-am rugat sa ai putina rabdare .
Am sa vorbesc si de racordaje.
Ma intrebi de lungimea manerului sau de diametrul acestuia ?

dyaconu
11th September 2007, 14:27
de lungime, la diametru sa zicem ca am mai prins cate ceva... dar poate a r fi bine si pentru alti utilizatori daca ai da detalii si despre asta.
scuze ca am fost nerabdator, o sa astept explicatiile tale cand vei avea timp sa le pui.
Merci ;)

DJ Klaus
11th September 2007, 16:02
Avantajele rachetelor usoare este ca sunt usor de manevrat dar n-au control si transmit socuri puternice in brat in momentul impactului cu mingea pe cand cele grele au caracteristici inverse celor usoare.
De aceea se recomanda utilizarea rachetelor cu greutatea cea mai mare suportabila de jucator.
Doar o mica corectie Optimistule...
Rachetele usoare au controltocmai ca sunt usor de manevrat iar cele grele nu au control (au mai putin)

Optimistul
11th September 2007, 16:34
Klaus asa apare cum zic eu si pe unele site-uri americane :

Weight - Ranges from 8 to 13 ounces. A light racquet is easier to swing. A heavy racquet is more stable and transmits less shock to the arm. Heavier racquets are considered more control oriented.

printulmiskin
11th September 2007, 16:37
Inclin sa cred ca Klaus are dreptate,asta gindind logic:rachetele mai grele inseamna mai multa forta in lovitura,deci mai putin control..Cele usoare,invers..Simplu.

Optimistul
11th September 2007, 16:59
Lungimea unei rachete variaza de la 69 la 71,5 cm.
Rachetele lungi sau "long body" cum li se mai spune ,au avantajul imprimarii unei viteze mai mari mingii inclusiv la serviciu fara un control prea bun.
In circuit au fost si sunt folosite in general de jucatorii scunzi pt. a compensa cu alonja lor scazuta : Michael Chang, Coria,Rochus s.a.
Atentie ! Regulamentul ATP si WTA limiteaza lungimea rachetei la maxim 71 cm ( nu sunt sigur daca e 71 cm. fix).
Cele standard de 69 cm au avantajul unui control imbunatatit.

DJ Klaus
11th September 2007, 17:03
Heavier racquets are considered more control oriented.
N-are nici o logica ce zice ala. Din natura lucrurilor ceva mai usor este mai manevrabil si mai usor de controlat tocmai datorita greutatii usoare.

Apropo de lungimi: Care are mai mult control? O racheta mai lunga sau una mai scurta? :)

Optimistul
11th September 2007, 17:12
N-are nici o logica ce zice ala. Din natura lucrurilor ceva mai usor este mai manevrabil si mai usor de controlat tocmai datorita greutatii usoare.

Apropo de lungimi: Care are mai mult control? O racheta mai lunga sau una mai scurta? :)

Bineinteles ca una scurta !
Intr-o racheta nu poti sa ai totul ,si forta si control...

DJ Klaus
11th September 2007, 17:50
Bineinteles ca una scurta !

Si care crezi ca ar fi explicatia ? :D

Stai asa ca mai am putin si iti dau sah :)

DJ Klaus
11th September 2007, 19:17
si ca sa-mi raspund singur la intrebare:
In primul rand o racheta este mai grea datorita extra-materialului decat una scurta. In al doilea rand o racheta mai lunga devine mai grea in timpul miscarii de rotatie a bratului datorita frecarii mai mari cu aerul.

Concluzai : totul pleaca practic de la ideea ca tot datorita greutatii racheta are mai putin control.

Asta asa ca o mica teorie ca in realitate diferentele nu sunt foarte mari. Mai ales la nivel de amatori

Optimistul
11th September 2007, 22:22
N-are nici o logica ce zice ala. Din natura lucrurilor ceva mai usor este mai manevrabil si mai usor de controlat tocmai datorita greutatii usoare.

Apropo de lungimi: Care are mai mult control? O racheta mai lunga sau una mai scurta? :)

Intr-adevar o racheta usoara este mai manevrabila dar aici este vorba de controlul asupra mingii ,de precizia loviturii nu de controlul asupra rachetei .Cred ca aici nu ne-am inteles noi...
Hai sa exageram putin : imagineaza-ti ca lovesti o minge de tenis cu o racheta de badminton putin in afara sweet spotului acesteia ,racheta se va invarti in mana si deci mingea zboara aiurea ,nu ? Daca o inlocuim cu o racheta de tenis lovind tot putin in afara sweet spotului mingea va putea fi directionata destul de bine .
Cam plastica comparatia dar altceva nu mi-a venit in minte...

dyaconu
13th September 2007, 15:20
Merci Optimistul pentru informatii.
Am ales in cele din urma bazat pe ce am citit aici o racheta mai usoara dar cu o suprafata destul de mare.
Este vorba de Head Nano Titanium cu anti torsion. Are suprafata de 102in. si o greutate de 256g. Este swing level 3 (L3) iar dimensiunea cotorului este de 4 1/2
Stiu ca la maner se mai pot pune grip-uri pentru ajustarea la dimensiunea ideala.. dar asta s-a nimerit asa..
Ce nu inteleg eu prea bine este legat de acel string pattern. La aceasta racheta este 16/9 parca... Poti da mai multe detalii?
Merci.
Asta e racheta: http://www.head.com/tennis/racquets.php?region=eu&tag=others&id=557

Optimistul
13th September 2007, 16:28
String pattern 16/19 ,nu 16/9 dupa cum ai scris, inseamna ca ai 16 fire pe verticala si 19 pe orizontala .