PDA

View Full Version : Making history - Kobe drops 81 points !



Andrei_NBA
23rd January 2006, 22:11
"Not even in my dreams. This was something that just happened"
Acestea sunt cuvintele lui Kobe Bryant la finalul meciului de aseara, meci in care istoria NBA a fost rescrisa. Milioane de fani NBA din intreaga lume au fost cu siguranta lasati fara cuvinte la aflarea acestei stiri. Sa inscri 81 de puncte in bachetul contemporan, cand meciurile se joaca la un nivel extrem atat in atac cat si in defensiva, depaseste orice limita a imaginatiei.

"I've seen some remarkable games but I've never seen anything like that before"
Un antrenor cu experienta lui Phil Jackson, cu siguranta considera ca un meci se castiga prin efortul comun al celor 5 oameni de pe teren, dar aseara cand Lakers era condusa cu 18 puncte i-a dat mana libera lui Kobe. Ceea ce pare imposibil s-a intamplat, de unul singur Bryant si-a depasit cei 5 adversari, aruncand din toate colturile si invingand pe Raptors cu 55-41 in a doua repriza.

"You're talking about Magic Johnson, you're talking about Michael Jordan, we can't measure up to them."
Cu o modestie iesita din comun, demna de un adevarat campion, Kobe si-a exprimat parerea asupra comparatilor repetate dintre el si legendele pe care le-a surclasat in urma performantei din noaptea trecuta.

Sper ca nu v-am plictisit cu mesajul acesta, dar ceea ce s-a intamplat azi-noapte schimba complet perspectiva asupra NBA-ului, atat din partea jucatorilor cat si a fanilor. Probabil ca acum vom vedea mai multe incercari de atingere a recordului lui Wilt, nu numai din partea lui Kobe, dar si din partea lui Iverson si James.

rady
23rd January 2006, 22:54
Memorabil!

uvictor
23rd January 2006, 23:05
Si totusi de ce pana acum Iverson nu a incercat? Lebron poate reusi pentru ca fizicul il ajuta, dar si Iverson are "killer instinct"

RajaF
23rd January 2006, 23:32
S-ar putea ca Iverson sa nu vrea sa fie mai prejos si sa isi incerce mana intr-un meci. Ar fi o chestie sa inscrie si el mai mult de 70. Cred ca ar fi cel mai comentat an din istoria NBA daca se intampla.

MadSkillz
24th January 2006, 01:30
Deja cred ca este unul dintre cele mai interesante sezoane din ultimii ani.

maldini
24th January 2006, 01:44
one word MVP !!! dupa Chamberlain ( 100 pct ) Kobe este al doilea in istoria NBA cu 81 pct intr-un meci !!!

Mihai
24th January 2006, 01:53
Un mic rezumat:

Kobe 81 (http://www.aicon.ro/fia/kobe.wmv)

Points 81
FG-FGA 28-46
3-pt FG 7-13
FT-FTA 18-20

chico
24th January 2006, 05:17
are cineva tot meciu? Am mutat canalul la pauza...ma ofticam ca ne bat Raptors...dupa aia am auzit vecinii tipand :)) kobe avea deja vreo 60

Kobe24
24th January 2006, 06:31
ce a facut Kobe....reprezinta...cea mai mare performanta vazuta VREODATA de mai mult de 5000 de oameni:P(la meciul lui Wilt in care a dat 100 de puncte au asistat in jur de 4000 ....iar meciul nu exista p nici o caseta)!!!

chico
24th January 2006, 08:08
au dat meciul in reluare pe Fox sports, kobe e incredibil...si cand ma gandesc ca a bagat 81 cu toate ca a inceput sa apese pedala de acceleratie de abia pe la mijlocul reprizei a treia...eu cred ca daca isi propune poate sa bage 100.

NBA ar trebui sa-i pupe picioarele lui Kobe pentru cati oameni aduce in fata televizoarelor

cat despre MVP...la mijlocul sezonului e favorit...detasat

Irimus
24th January 2006, 09:07
Si totusi de ce pana acum Iverson nu a incercat? Lebron poate reusi pentru ca fizicul il ajuta, dar si Iverson are "killer instinct"
Pt. ca are un metru si-o unghie si cantareste cat un somalez de aia...Lebron s-ar putea sa incerce dar nu cred ca poate deocamdata..poate in vreo 2-3 ani, dar in momentul de fata cred ca singurul care poa sa depaseasca acest record este tot Kobe

Kobe24
24th January 2006, 09:18
nu stiu daca e vorba de incercat....
adica nu poti sa arunci tu asa de nebun ca vrei tu sa bati AZI recordu...
la Kobe au fost niste conditii...in ambele meciuri(de 62 si 81).
in primul...veneau dupa o infrangere....ANORMALA..cu Rockets...
Iar Kobe in calitate de lider trebuia sa dea exemplu....dupa ce in primul meci nu a aruncat ...iar echipa a pierdut...
a inceput meciul...in forta...a vazut...ca ii intra...si a continuat sa arunce..cand avea o situatie..de a marca...sau se simtea in stare..
DUPA aceea...cand diferenta era deja mare...a inceput sa arunce ...ca sa mai creasca la stats.
in al2-lea...o infrangere cu Raptors acasa era un DEZASTRU....nu mergea mai nimic la Lakers...la fel...a aruncat...pt VICTORIE....iar la sfarsitul sfertului 4 pt stats.

asa ca Iverson/LeBron....tre sa se afle in situatii asemanatoare.....echipele lor sa aiba nevoie de ei....iar cat timp meciul este cat de cat strans..sa arunce PT ECHIPA(nu pt stats)...si apoi...vad ei ce fac.se ivesc rar ocazii din acestea. adica sa ai...50 de puncte....cu 10-15min inainte de final....si cu echipa la 20 de puncte in fata(sau 60 cu 3-4min...inainte de final...si meci cu final cunoscut)..sa zici :"ia sa vad cat pot..."
lui Kobe i s-au ivit 2 intr-un an....probabil ca se va ivi si a3-a:)

deocamdata iverson si lebron n-au avut ocazii pt 80....
nu stiu cum a marcat iverson in acel meci de 60 de puncte.....

t-mac a avut ocazia pt 70-80 a incercat...dar a ratat;)

rady
24th January 2006, 09:55
Deja cred ca este unul dintre cele mai interesante sezoane din ultimii ani.
tru, sa nu uitam ca ultima data cand un meci s-a dus in triple OT a fost prin 93 daca nu ma insel. anul asta s-a intamplat de 3 ori deja. acum performanta lui kobe, la ce ne-am mai putea astepta?

Kobe24
24th January 2006, 10:03
meciul de 300 de puncte...intre sonics si suns:o:...insa a ramas oarecum in umbra performantei lui Kobe.
ultima oara cand s-au inscris 300 de puncte intr-un meci...s-a intamplat acum 11 ani.

mishu
24th January 2006, 12:13
81 (http://www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/AllCV/29694A54363B0C5386257100000BD746?OpenDocument#C)

uvictor
24th January 2006, 12:20
dragut articol, de acelasi raspuns ma "izbesc" si eu cand le zic la prieteni "sa se uite" la NBA. "A reintrat Jordan?" sau "Nu ma mai uit ca nu mai joaca Jordan?" si tot asa replici asemanatoare...

MadSkillz
24th January 2006, 13:35
Cum ar fi fost daca Bryant n-ar fi pasat atat in prima repriza si juca precum in a doua, in care a dat 55?:rolleyes:

rasheedkpenny
24th January 2006, 14:38
... in momentul de fata cred ca singurul care poa sa depaseasca acest record este tot Kobe

Mai e un "ilustru necunoscut" care dadea puncte multe, ce-i drept cand era la o alta echipa... T-Mac. Desi el inca n-a ajuns la 81... doar pe la 62!
Despre performanta lui Kobe... :yeah: :yeah: :yeah:
What if, what if... daca n-ar fi dat pase in prima poate n-ar mai fi dat 81, poate nu i-ar mai fi "intrat" toate, poate s-ar fi accidentat! Nu putem presupune! :(

Irimus
24th January 2006, 14:46
E adevarat ce zici despre T-Mac dar parca la Orlando era alt jucator, avea mai multa libertate, marca mai mult, si..ce e mai important, era mult mai sanatos...acuma cu problemele astea pe care le tot are la spate nu poate sa tina pasul cu scoring leaderii nba-ului...parerea mea

MadSkillz
24th January 2006, 14:48
Nu putem presupune! :(
Adica nu putem spune sigur.De presupus putem ...

rasheedkpenny
24th January 2006, 14:56
Adevarat! T-Mac are pb. de sanatate si la Houston joaca si pe un alt post. :(
Si Kobe a avut o perioada mai neagra si a trecut peste!
Multa lume vad ca zice pe aici Kobe for MVP...si totusi daca Lakers nu ajung in play-off sau ies din first round n-are sanse! Parerea mea...

MadSkillz
24th January 2006, 15:10
Dar totusi este cel mai bun jucator al acestui sezon.

mishu
24th January 2006, 15:56
Eu i-as da MVP-ul pentru performanta asta. E adevarat si faptul ca fara el Lakers ar fi fost campionii loteriei anul asta.
Dar la fel de adevarat e ca daca ar fi renuntat in multe din meciurile din acest sezon la o parte din aruncarile sale si poate ar fi implicat mai mult coechipierii, poate lakers ar fi avut acum un record mult mai bun.

Repet eu i-as da MVP-ul pentru acest meci. Dar nu e cel mai bun jucator in acest sezon. E cel mai bun marcator, asta fara discutie.
Dar uite-te la Nash. Nash face din Marion si Diaw ce a facut din Stoudamire anul trecut. Suns merg incredibil de bine fara unul din oamenii lor cei mai importanti. Dar totusi Nash ii face pe ceilalti mai buni, si desi nu da 50 sau 60 are si el meciuri cu 30 de puncte...

MadSkillz
24th January 2006, 16:21
Dar totusi Kobe este cel mai valoros, chiar daca Nash ii face pe altii valorosi.
Intrebare: Daca un anonim da 82 de puncte intr-un meci, merita MVP?

Kobe24
24th January 2006, 16:27
Multa lume vad ca zice pe aici Kobe for MVP...si totusi daca Lakers nu ajung in play-off sau ies din first round n-are sanse! Parerea mea...
nu depinde MVP-ul de playoff.

in 1961-1962 cand Chamberlain a avut 50.4 ppg...100 puncte intr-un meci....si vreo 25 si ceva de rpg...NU A LUAT MVP;)
l-a luat Russell...care a avut doar 18 ppg si in jur de 23 rpg....dar cel mai bun record din liga...(ps: aici mai intervine un lucru pe care atunci statisticle nu le contabilizau.....BLOCKS...si in general Defense....Wilt era mult sub Russell la defense)
in acelasi sezon Oscar Robertson a inregistrat triple double in medie si cu medie de peste 30ppg

Asadar intr-un sezon in care au fost 2 performante...(in medie)...EXCEPTIONALE...iar unul din cei doi performeri...a scris ISORIA(pe veci as fi spus acum 5 zile....sa nu zic acum 1 luna:P....)intr-un meci MVP-ul l-a luat liderul celei mai bune echipe din liga.

Irimus
24th January 2006, 16:40
nu depinde MVP-ul de playoff.


Corect, dar am citit sezonul trecut un articol in care erau nominalizati vreo 50 de jucatori pt. mvp...despre fiecare erau scrise lucruri bune si rele, iar in dreptul unor jucatori precum Kobe sau Marbury scria ca sunt 'descalificati' din cursa pt mvp pt. ca echipele lor au sub 50% procentaj la victorii...deci Lakers tre sa aiba minim 41 de victorii pt. ca Kobe sa fie Mvp...asta daca era adevarat chestia aia cu 'descalificati'

mishu
24th January 2006, 16:42
Dar totusi Kobe este cel mai valoros,

depinde cu pui problema... iar ajungem la definitii de cuvinte sau la contexte... cum a fost si cu skills...

iar mertin a raspuns... mai mult decat faptul ca evident mvp-ul nu depinde de playoff... mvp-ul nu depinde nici de aceste performante individuale... judecand logic si la rece... asa cum o sa o faca cei care vor acorda titlul asta...

edit... da irimus in general daca echipa nu are peste 50 sau nu e pe un loc calificabil in playoff nu ai sansa sa iei mvp... mi se pare logic... mvp inseamna most valuable player... cel mai valoros cum zice mad... dar valoarea ta trebuie sa se vada in mersul echipei... altfel inseamna ca nu esti valoros din toate punctele de vedere, inseamna ca nu poti sa-ti faci echipa mai buna...

din punctul asta de vedere kobe mai are ani-lumina pana sa fie la nivelul lui Jordan...

Kobe24
24th January 2006, 16:47
dar totusi Kobe poate sa ia MVP-ul;)
Lakers au un meci acasa..cu GSW..dupa care urmeaza un 7 game road-trip. iar apoi un program MULT MAI USOR...mult mai multe meciuri acasa.
iar daca lucrurile merg in continuare asa....Lakers poate ajung la 50 de victorii...sau mah rog...pe acolo pe aproape...atunci Kobe poate sa ia MVP-ul
pt ca:

1)are stats pe care le are
2)isi face echipa mai buna fara el.....la loterry cu ei;)
3)face ambele faze...DEFENSE....lucruri care nu se vad din stats;)
4)recordul....echipei...care in conditiile spuse mai sus...ar trebui sa-i dea un avantaj ;)

MadSkillz
24th January 2006, 16:50
Oricum degeaba explicam fiecare ce intelegem prin "valoros", pentru ca nu suntem in juriu.Eu acum vorbeam de valoare individuala, nu de contributia adusa unei echipe.O echipa valoroasa tine de extrem de multe chestii, cum bine stie fiecare.Eu zic strict de valoarea lui Kobe Bryant ca individ.Din punct de vedere al aruncarii/fizicului/psihicului/apararii/creativitatii/inteligentei/driblingului/etc.
Eu daca as fi in juriu pentru acordarea MVP, asta as lua in calcul.Ca acolo se tine cont de fapt si de aportul la echipa, si de rezultatele echipei, si de alte prostii ca "impact" si "killer instinct", stiu foarte bine.
Nu mi-ai raspuns la intrebare.Daca un anonim ar reusi 82 de puncte, l-ai vota ca MVP al sezonului ?

Kobe24
24th January 2006, 16:53
MVP-ul se da jucatorului cu cel mai bun sezon nu celui mai bun jucator...asta e problema
dar cel mai bun jucator LA ORA ACTUALA....este Kobe Bryant....i-a detronat p Tim si KG. acum avem dovada(noi Kobe fans;) )

MadSkillz
24th January 2006, 17:02
Pai celui mai bun jucator in ACEST sezon, evident.Nu aici era nelamurirea.

Andrei_NBA
24th January 2006, 17:09
In ACEST sezon si in multe sezoane trecute si viitoare :). Kobe 4 MVP

uvictor
24th January 2006, 17:22
Meciul se gaseste la http://bt.davka.info/

MadSkillz
24th January 2006, 17:59
Eu cred ca si-a vandut sufletul Diavolului.
Kobe a zis ca de-a lungul verii s-a antrenat 6 ore pe zi, 6 zile pe saptamana, de la ora 6 dimineata.
Ceea ce i-a permis sa realizeze aceasta performanta in al 666lea meci al lui in NBA.
Ceva e ciudat aici, ganditi-va ca si Jack Nicholson a lipsit de la meci ...
Si asta se intampla in '06.


In alta ordine de idei, dupa al 666-lea meci al lor, statisticile aratau asa:

BRYANT CATEGORIE JORDAN
27 Varsta 30
10 Sezoane 9
15,436 Puncte 21,520
23.1 Puncte pe meci 32.3
3,426 Recuperari 4,213
2,955 Pase decisive 3,929
964 Interceptii 1,812
45.2 proc. actiune 51.6
81 max puncte 69
9 peste 50 puncte 26
0 peste 50 in playoff 5
2 60 peste 60 puncte pts 4
3 titluri 3

Raptor
24th January 2006, 18:54
Domnilor, va dati seama ce se intampla daca acest meci avea macar 1 (un) overtime?????????????????

Sau 2 (doua) overtime? Ca dadea 120 de puncte :headbang: (daca mai avea benzina :D)

Larry Bird
24th January 2006, 18:55
Dar totusi Kobe este cel mai valoros, chiar daca Nash ii face pe altii valorosi.
Intrebare: Daca un anonim da 82 de puncte intr-un meci, merita MVP?
Raspuns: Nu, nu merita.
Nu stiu daca te referi la Kobe, eu sint nou si nu va stiu pe toti.
Dar, desi nu sint un Kobe fan, e cred universal acceptat zilele astea, ca are MVP-ul in mina.
Doar un nou viol l-ar putea detrona.
Insa, daca te uiti la seria lui anul asta, cu meciuri cu 60, 50, 40 de puncte, cred ca intra serios in discutie.
E egoist ? Sigur, dar anul asta MVP-ul nu e un distinctie de calitati morale. Anul asta.

Dar totusi Kobe este cel mai valoros, chiar daca Nash ii face pe altii valorosi.
Intrebare: Daca un anonim da 82 de puncte intr-un meci, merita MVP?
Raspuns: Nu, nu merita.
Nu stiu daca te referi la Kobe, eu sint nou si nu va stiu pe toti.
Dar, desi nu sint un Kobe fan, e cred universal acceptat zilele astea, ca are MVP-ul in mina.
Doar un nou viol l-ar putea detrona.
Insa, daca te uiti la seria lui anul asta, cu meciuri cu 60, 50, 40 de puncte, cred ca intra serios in discutie.
E egoist ? Sigur, dar MVP-ul nu e un distinctie si de calitati morale.
Anul asta.

caseta
24th January 2006, 19:03
loooooooool
tare asta cu 666.
dar mai tare faptul ca a lipsit jack nicholson. care e .... well .... nelipsit de la meciurile lui lakers. si totusi a reusit sa rateze a 2-a mare performanta individuala (dupa meciul de 100p al lui wilt) din istorie - adica in 60 de ani de nba.
"to put things into perspective" .... e cea mai mare performanta individuala inregistrata vreodata pe film ... din punctul asta de vedere .... cind vreun fan in viitor va dori sa vada meciul cu cele mai multe puncte inscrise de un jucator intr-un meci, va vedea ACEST meci, meciul lui kobe. pt ca, din pacate, cel al lui wilt a fost dat doar la radio .....

Raptor
24th January 2006, 20:58
Doar un nou viol l-ar putea detrona.


Sa inteleg ca a fost viol si nu "consensual sex"?:o:

Andrei_NBA
24th January 2006, 21:28
Madskillz, cu tot respectul... Fii sigur ca e aproape momentul in care Kobe va marca mai mult de 81 si atunci nu o sa mai fie meciul cu numarul diavolului. La urmatorul over-time recordul lui Chamberlain e in danger :)

caseta
24th January 2006, 23:05
oh maaaaaan .... here go the kobe fans .... running wild again
bah baieti ... e tare greu sa reusesti asa o performanta. bagati-va mintile in cap. sau iesiti un pic pe afara, sa va racoriti.
e kobe foarte bun, dar de aici pina a ajunge sa crezi ca o sa dea 70p pe meci si de 3 ori pe luna sare suta ...
a fost nevoie de 40 de ani ca cineva sa dea 81, cele mai multe dupa 100 lui wilt, si voi credeti ca asta va deveni obisnuinta ?
pai dupa tot haosu asta ... voi credeti ca o sa mai fie echipa care sa il lase pe kobe sa joace asa ?
si sa nu imi ziceti ac nu se paote sa il opreasca. nu o sa il impiedice sa inscrie. dar il pot tine la valori decente. il pot forta sa paseze mai mult. in fine ... sa mai si paseze. :drak:
e vorba de demnitatea unei echipe. daca raptors sunt zdrente, altii au ceva mindrie in ei. si unii mai au si cite un aparator sau 2 care isi vad de treaba.

Raptor
24th January 2006, 23:08
dar il pot tine la valori decente.

Si cam care ar fi aceste valori "decente"? 50 de puncte?

MadSkillz
24th January 2006, 23:30
Larry Bird, nu ma refeream la Kobe.Plecand de la ideea ca "doar din cauza acestui meci si tot merita MVP", am dezvoltat si am intrebat daca un anonim cu 81 intr-un meci ar primi si el MVP.


e vorba de demnitatea unei echipe.daca raptors sunt zdrente, altii au ceva mindrie in ei. si unii mai au si cite un aparator sau 2 care isi vad de treaba.

Din fericire pentru Kobe si fanii sai, Dallas si Toronto nu retrogradeaza nicaieri si vor fi si la anul tot in NBA. ;)

caseta
25th January 2006, 00:25
Dar totusi Kobe este cel mai valoros, chiar daca Nash ii face pe altii valorosi.
Intrebare: Daca un anonim da 82 de puncte intr-un meci, merita MVP?
[...]
Pride will be measured in games won.Not shots taken.
so ... which one is it ??? can you make up your mind already ????
kobe e cel mai valoros, dar tu vrei un joc de echipa ....
kobe e mvp, dar nu vrei superstaruri .....
daca e adevarat ce zici tu in semnatura aia, atunci nash e mvp-ul tau. pt ca nash joaca pentru echipa, nash ii face pe ceilalti mai buni, nash are mai multe victorii. nash nu a fost niciodata acuzat ca ar fi cu nasul pe sus. nash nu a fost aproape sa se ia la bataie cu vreun coechipier. si nu cred ca l-am vazut vreodata pe nash la "three piece suit"

iar daca e sa luam mvp-ul in contextul "cel mai valoros pentru echipa lui", atunci nash e mai valoros pentru suns decit kobe pt lakers. s-a vazut cum a luat o echipa de loterie si a dus-o DEEP in playoffs. s-a vazut cum, atunci cind a lipsit 5 meciuri, echipa care avea ceva de genul 25-3, a pierdut TOATE meciurile in care a lipsit el. si se vede anul asta, cind au pierdut 3 oameni de baza si totusi sunt pe 3 in vest, 4 overall.

daca tu vezi mvp ca fiind raspunsul "cine ar bate la 1 la 1 ?", atunci da, kobe e mult peste nash. dar in cazu asta schimba-ti semnatura. altfel, e inca de discutat. si daca nu iti place nash, atunci poate billups.

citeam un articol care zicea ca poate special nba-ul nu da niste guidelines clare legate de cum sa se voteze pt mvp. daca e jucatorul cel mai valoros pentru echipa lui sau pur si simplu jucatorul cel mai valoros overall. probabil tocmai in ideea de a da nastere la controverse si a crea "BUZZ" in jurul nba-ului.


E adevarat ce zici despre T-Mac dar parca la Orlando era alt jucator, avea mai multa libertate, marca mai mult, si..ce e mai important, era mult mai sanatos...acuma cu problemele astea pe care le tot are la spate nu poate sa tina pasul cu scoring leaderii nba-ului...parerea mea
si la orlando avea probleme cu spatele. numai ca la houston nu cred ca i se potriveste deloc sistemul ofensiv al lui van gundy. care parca incearca sa tina timpul in loc. are un jucator cu abilitati ofensive iesite din comun in jocul liber, in tranzitie, si el il foloseste pe post de jump shooter, cum il folosea pe allan houston la knicks.
in opinia mea, a demisionat van gundy-ul gresit. stan avea sanse cu heat. jeff ar trebui sa isi schimbe mult stilul pentru a-l adapta jucatorilor pe care ii are. pt ca nu poti sa le ceri lui yao si tmac sa faca ce faceau ewing si houston.

MadSkillz
25th January 2006, 00:37
@caseta: Ai perfecta dreptate.Doar ca nu automat jucatorul meu favorit trebuie sa fie si MVP.Ce am scris e referitor la MVP, semnatura face referire la jucatorul favorit.Mie personal imi place mai mult Nash.Si Garnett si mai mult decat Nash.Dar asta nu inseamna ca nu-l pot "vota" pe Kobe ca MVP in 2006.

P.S. Ultimul rand din semnatura zice de "playa hatin' .Kobe are parte de asta din plin, si uneori nu merita.

Andrei_NBA
25th January 2006, 00:41
Cu tot respectul, Caseta. Vun Gundy shtie mai bine ce face. Jocul mai slab al lui T-Mac din acest sezon se datoreaza accidentarilor, nu stilului impus de antrenor. Pe langa asta, nu cred ca ar trebui sa desconsideri potentialul lui Kobe de a marca din nou peste 80 de puncte, indiferent de adversar, indiferent de aparatorii care il vor marca.

caseta
25th January 2006, 02:07
wtf ????
threadu asta a fost inchis acum 30 de min
anyway ... un articol care mi-a placut mult de tot:
http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/060124
(l-am postat si pe alt thread, pt ca asta era inchis)

si inca un punct de vedere foarte interesant, punct de vedere pe care nimeni nu l-a atins pina acum in discutii:


But Bryant had one big advantage over Wilt (and more recent players such as Michael Jordan) in that the new rules have made it almost impossible to defend against anyone. It's no coincidence that we've got three players averaging more than 30 points this season (Kobe, Allen Iverson and LeBron James), which would be the first time that's happened since 1981-82. In fact, were it not for Kobe's explosion, we'd probably all be talking this morning about Sunday's 152-149 Sonics-Suns double OT game, the league's highest-scoring game in 11 years.

As Blazers coach Nate McMillan once said after the NBA instituted the first set of new rules against hand-checking, back in the late '90s: "Michael Jordan would love this. It was almost impossible to guard him when you could touch him. With these rules, he could get 100 points."
de remarcat este ca sezonul acesta e primul sau al 2-lea in care arbitrii au fost instruiti sa ia in serios regulile referitoare la hand-checking. ca urmare a crescut numarul de libere ... se poate vedea (cine vede meciuri live sau cine le da jos de pe net) ca meciurile sunt mult mai fragmentate din cauza asta.
nu ca asta ar stirbi din performanta lui kobe. dar da o noua perspectiva asupra lucrurilor. din pacate nu vom putea stii niciodata daca jordan cu regulile astea ar fi dat mai mult de 69 sau daca wilt ar mai fi dat 100 ....

articolul complet aici:
http://sportsillustrated.cnn.com/2006/writers/marty_burns/01/23/notebook.0123/index.html

in alta ordine de idei, stern si-a pus in cap sa creasca nr de pct marcate in meciuri pentru a aduce fanii la arene. si uite ca planul i-a mers .... 300p intr-un meci, 81p date de un jucator, si 3 jucatori cu peste 30ppg.

si despre ceilalti 2 care au marcat peste 70p (cu exceptia lui wilt):

The chances of Bryant or any other player hitting triple digits is indeed unthinkable. Besides the mere absurdity of the number and the fact that only three players have scored more than 69 points since 1963, there are too many factors going against it.

The greatest of which is that a team must concede a game as being a one-man show early on. That was the case during the only two previous 70-point nights since 1963. Both games were essentially meaningless season-finales, in which David Robinson and David Thompson went for 71 points and 73 points, respectively, in the hopes of winning the scoring title.

***later edit***
na ca am mai gasit un articol pe tema regulilor si cum au afectat ele numarul de ppg
http://sportsillustrated.cnn.com/2006/writers/82games/01/24/scoring/index.html

Kobe24
25th January 2006, 02:51
pai dupa tot haosu asta ... voi credeti ca o sa mai fie echipa care sa il lase pe kobe sa joace asa ?
si sa nu imi ziceti ac nu se paote sa il opreasca. nu o sa il impiedice sa inscrie. dar il pot tine la valori decente. il pot forta sa paseze mai mult. in fine ... sa mai si paseze. :drak:


asta nu o sa tina mult.....
asa s-a intamplat si dupa meciul cu mavs...
la magic...apararea aia era concentrata pe kobe....care a dat doar 21 de puncte dar a avut vreo 9 ast;)
si dupa meciul ala....s-a pierdut din "haos":)

acum poate va tine mai mult de un meci....dar nu cred
dupa GSW....urmeaza Pistons...

Jason Kidd
25th January 2006, 05:10
Larry Bird, nu ma refeream la Kobe.Plecand de la ideea ca "doar din cauza acestui meci si tot merita MVP", am dezvoltat si am intrebat daca un anonim cu 81 intr-un meci ar primi si el MVP.

Kobe Bryant va cuceri MVP-ul nu pentru ca a aruncat 91 de puncte, ci pentru consistenta lui de-a lungul sezonului.

MadSkillz
25th January 2006, 05:17
Kobe Bryant va cuceri MVP-ul nu pentru ca a aruncat 91 de puncte, ci pentru consistenta lui de-a lungul sezonului.
mishu a zis ca el personal i-ar da MVP-ul DOAR si pentru seara aceasta magnifica.Eu am intrebat daca i l-ar da oricui ar avea o asemenea seara magnifica.

chico
25th January 2006, 07:38
mi se pare stupic ca numarul de victorii sa fie un criteriu suprem pentru desemnarea MVP...pana la urma se da most VALUABLE PLAYER...nu "best player in the best team" nu e acelasi lucru...cred ca anul asta o sa se schimbe trendul. macar la 48 victorii sa ajunga lakers, nash si billups au echipa...kobe joaca cu smush :)

mishu
25th January 2006, 11:22
poate nu m-am facut inteles prea bine... vorbeam totusi de kobe... normal ca daca mbenga da 81 de puncte intr-o seara si in celelalte are in medie 0,5 puncte pe meci si 0,8 recuperari... nu i-as da mvp-ul...

dar stai linistit... dupa chestia ca nu a multumit coechipierilor dupa meci... stii ce ii dau: "zmeura de aur"... e irecuperabil... un egoist si un egocentrist... cum frate aia recupereaza si iti paseaza si tu dupa meci nu zici macar un multumesc...

casey (antrenorul lui minnie) avea dreptate: “Din punctul de vedere al unui antrenor, as vrea sa am mai multi jucatori implicati in joc. E un jucator mare, nu poti sa negi asta. Ceea a facut el e foarte bine pentru liga (NBA). N-am idee daca e bine sau nu pentru echipa sa”.

uite ce zice pippen:
The defensive rules, the hand checking, the ability to make contact on a guy in certain areas, the ability to come over in the lane to stop guys from getting to the basket, that's all been taken away from the game. There is no contact up on the floor. The way I played Magic Johnson in the '91 Finals, I would have fouled out the first time down court. To compare how someone would have played Michael Jordan, Chuck Daly would send someone to wear him down. Even though he may get 30 or 40 points, they're going to be a hard 30 points. But in today's game, you can't put that physical wear and tear on a guy. It's a free ball type of game. If you are shooting it well, you can score 80, as you've seen because you are going to get to the foul line.

tot articolul e aici... http://www.nba.com/blog/blog30.html

e exact ce ziceam pe celalalt thread... unde e apararea???

Raptor
25th January 2006, 11:48
Doamne tot sa gasiti voi nod in papura. Daca ar fi asa sa nu fie aparare etc, pai ar fi numai medii de 30-40 ppg si s-ar da in fiecare zi 50-60 de puncte de catre un jucator. Asa ca sa terminam cu prostiile astea... tot mereu sa se gaseasca cineva sa comenteze impotriva unei performante deosebite... sunteti invidiosi sau ce dracu?:jerk:

mishu
25th January 2006, 12:07
Daca ar fi asa sa nu fie aparare etc, pai ar fi numai medii de 30-40 ppg si s-ar da in fiecare zi 50-60 de puncte de catre un jucator.

pei sunt trei jucatori cu medii de peste 30 de puncte... si poate nu in fiecare zi dar oricum foarte des se dau peste 40 de puncte si chiar 50 de puncte...

exact asta e si ideea lui pippen... cand jordan dadea 40 scriau toate ziarele... acum se dau 40 pana la pauza fortand un pic nota...

si cand jordan dadea 40 oamenii aia se aparau... era mult mai mult contact fizic pe care arbitrii nu-l fluierau... jordan trebuia sa se lupte, consuma mult mai multa energie pentru a ajunge la cos...

kobe are extraordinara abilitate de a inscrie din stop sut... de oriunde... e o masina... dar nimeni nu poate sa se apropie de el... acel hand-check... tot ce poti sa faci e sa dai din picioare fara sa-ti atingi adversarul... si atunci normal cand adversarul se cheama kobe si are calitatile pe care le are te rupe in doua...
toronto au aruncat trei oameni pe el... dar oamenii aia daca-l atingeau era fault... nu era ca pe vremea celebrelor jordan rules cand baietii rai de la detroit dadeau cu el de pamant... de aia jordan in 90-91 a luat decizia sa se puna la punct fizic, sa devina mai puternic... ca il cam tavaleau aia... plus ca toronto nici macar faulturi nu i-au facut... raptore tu esti cu streetbalul asa ca nu am ce sa-ti zic... dar pentru ceilalti care joaca cat de cat baschet... pai cand un adversar iti da patru cinci cosuri la rand nu vrei sa dai cu el de pamant chit ca faci 5 faulturi si iesi din joc (sau 6 in NBA)... chiar si la miuta cand iti da unu cosuri cu nemiluita incepi si faci faulturi ca altfel de injura coechipierii ca iti da ala cosuri... de altfel Bosh a declarat dupa meci ca e inacceptabil si ca trebuie sa stii la cine te aperi...

i-am apreciat performanta, normal ca 81 de puncte e huge... dar sunt si celelalte fatete ale celor 81p...

ce faci cu coechipierii... nu le zici nici macar un mersi? daca e asa sa se duca 1 contra 5 pe teren... phil a declarat ca e totusi ok sa ai asa o arma... dar oare nu se gandeste ca totusi poate ce a scris in vara in cartea aia era adevarat?

cat despre invidie... ha ha ha ha ha... raptore... pe ce lume esti... exact de asta eram eu invidios ca a dat kobe 81p... sa fie noi sanatosi...

Raptor
25th January 2006, 13:03
Domne nu ma intereseaza caracterul lui... aici vorbim doar de performantza lui... atat. Nu ma intereseaza pe cine a violat, cui nu a zis multumesc si daca se masturbeaza inainte de meci. Sunt treburile lui.

Eu nu pot decat sa constat ca a dat 81 de puncte si echipa lui a castigat. CE VRETI MAI MULT???

MadSkillz
25th January 2006, 13:15
As strange as this may sound but ... I agree with the Raptor guy.

Andrei_NBA
25th January 2006, 13:45
Mishule, cu tot respectul, dar ai o atitudine gresita, nu numai fata de performanta lui Kobe, dar si fata de jocul de baschet in general.
Nu poti sa spui ca in baschet e ok ca un jucator care marcheaza multe puncte ar trebui sa fie pus la pamant sau faultat. Imi pare rau ca esti un sustinator al laturii violente din jocul de baschet.
In alta ordine de idei, sa fii sigur ca la vestiare a multumit fiecaruia dintre colegii sai de echipa, asa ca nu are nici un sens sa te iei de caracterul lui, pt ca nici unul dintre nu shtie shit about it. Daca chiar ar fi ceva de remarcat dupa meci, din declaratiile lui Kobe, ar fi modestitatea cu care a raspuns la comparatiile dintre el si Jordan.
Performanta lui Kobe depaseste limitele celor 81 de puncte, in urma meciului de Duminica, toti jucatorii, antrenorii si fanii si-au schimbat perspectiva asupra jocului de baschet si a posibilitatilor care pot fi atinse.

Irimus
25th January 2006, 13:53
In alta ordine de idei, sa fii sigur ca la vestiare a multumit fiecaruia dintre colegii sai de echipa.

Ai vorbit cu Odom si ti-a zis el ca le-a multumit :evil: ?...sau esti var cu Smush:ok:

MadSkillz
25th January 2006, 14:04
Daca joci pe undeva automat vezi un "Kobe" la tine in echipa, sau undeva la alta echipa din divizie.Si intelegi cam cum stau lucrurile in vestiarul echipei.De cate ori l-ati vazut pe Kobe facand dus? Nu trebuie sa-mi spuna Smush daca face dus Kobe sau nu.
Pe de alta parte insa, Andrei, nu e vorba de latura violenta a lui mishu, ci de faptul ca daca te lasi calcat in picioare faza dupa faza dupa faza nu prea ai pic de mandrie.In sport nu se intoarce obrazul celalalt, de obicei e "dinte pentru dinte".Mike Miller (doar un exemplu) stie despre ce vorbesc. :)

Andrei_NBA
25th January 2006, 14:19
Ai dreptate MadSkillz, dar poti sa-i raspunzi si altfel decat prin fault adeversarului care "te calca in picioare". Poti sa incerci sa te aperi mai bine, sa incerci un steal, sa dai cateva cosuri spectaculoase, sa raspunzi cu aceeasi moneda. Kobe nu a faultat pe nimeni in timp ce dadea cele 81 de p.

MadSkillz
25th January 2006, 14:22
Poti, dar ... de obicei te enervezi si urmeaza un "trece mingea, da' el nu" :)

Andrei_NBA
25th January 2006, 15:14
Urmat de fluierul arbitrului pt fault tehnic si o vacanta pe banca pana la finalul meciului :) Asta daca nu sare Ben Wallace la bataie.

Ady Micinic
25th January 2006, 16:01
Sunt total offtopic dar nu ma pot abtine. Auzi Andrei ai postat aici de cateva ori si am ajuns la concluzia ca in opinia ta, Kobe e Dumnezeu iar restul sunt vai de mama lor. A fost modest cand a fost comparat cu Jordan? Dar de cand incape comparatie intre cei doi? Doar pentru ca au aceeasi inaltime? Sau pentru ca au castigat cu acelasi antrenor? Spune-mi si mie care e criteriul de comparatie? Jordan a fost genial, a fost deosebit, este unic. Kobe ce e? O masina de aruncat la cos, pana acum asta a demonstrat. Da are 3 titluri NBA, normal ca are, doar a parcat buldozerul sub cos la fiecare dintre cele trei titluri. Ben Wallace sare la bataie, normal ca sare si tu ai sari si eu si oricine de aici. Dar Ben nu e asa de talentat ca si Kobe, nu e asa media darling normal, omul a tras sa ajunga unde a ajuns, nu are scoala, nu are familie care l-a scolit si l-a dus prin Italia si nu i-a pus taticu' mingea de baschet in brate. Kobe are 3 titluri cu Shaq alaturi, Ben are unul impotriva lui Shaq, pe care l-a terorizat nu altceva, pentru asta merita Ben respect, uita-te la diferenta dintre Shaq si Ben, ai sa fii socat cum a reusit Ben sa-l anihileze pe buldozer. Dar astea nu conteaza ca presa nu acorda romane intregi jucatorilor fara talent, fara traditie, oricat ar fi trudit, oricat ar fi muncit. Dar tot ce conteaza sunt 81 de puncte, nimic mai mult.
Scuze inca odata pentru offtopicism.

Andrei_NBA
25th January 2006, 16:36
Intr-adevar esti off-topic. Remarca mea la adresa lui Ben era legata de izbucnirea lui din meciul cu Pacers din sezonul trecut. In rest, nu am ce sa ii reprosez, este center si titular indiscutabil la echipa care e lider autoritar in NBA.
Referitor la comparatia dintre Kobe si Jordan, nu eu am facut-o, nici nu am stabilit criteriile. Eu doar am adus in discutie raspunsul lui Kobe la intrebarile repetate ale reporterilor americani, raspuns in care Kobe spune tuturor ca nu mai vrea sa fie comparat cu jucatori mareti si legendari ca Magic si Jordan.
Pe langa asta, nu vreau sa il asez pe Kobe deasupra tuturor celorlalti, pentru ca nu e cel mai bun decat la anumite capitole. Opiniile mele de pana acum sunt in stransa legatura cu titlul acestui thread, in care fiecare isi spune parerea despre performanta lui Kobe.

Raptor
25th January 2006, 18:17
Am vazut eu meciul. E ceva incredibil. Trebuie sa-l vedeti ca sa intelegeti. A avut vreo 5-6 cosuri usoare (din cele 28 FGM), dar in rest... e :o:

Majoritatea de aici vorbesc in necunostinta de cauza si fara sa fi vazut meciul... so... STFU, see the game then talk.

Irimus
25th January 2006, 19:14
Pe langa asta, nu vreau sa il asez pe Kobe deasupra tuturor celorlalti, pentru ca nu e cel mai bun decat la anumite capitole.
Te rog sa-mi enumeri si mie aceste capitole...

Andrei_NBA
25th January 2006, 19:14
Ai dreptate Raptor. In afara de vreo 10 cosuri cat de cat obisnuite, restul de aproape 20 sunt din pozitii si situatii aproape imposibile. He was on fire.

Andrei_NBA
25th January 2006, 19:22
Pai, Irimus, capitolele ar fi:
1.POINTS (Total points, points per game, points per 48 minutes)
2.FIELD GOALS (e normal si pentru ca are cele mai multe puncte)
3.FREE THROWS (Total si per 48 minutes)

Si ar mai fi faptul ca majoritatea antrenorilor din NBA l-au desemnat la inceputul sezonului, pt a doua oara consecutiv din cate shtiu, "omul pe care l-ar vrea sa execute ultima aruncare intr-un joc strans"

Ahh, mai e un capitol, e jucatorul in activitate cu cel mai mare nr. de puncte intr-un singur meci :) Dar e om, si oricand poate fi intrecut de alt jucator.

Kobe24
25th January 2006, 19:26
Te rog sa-mi enumeri si mie aceste capitole...
ti le enumar eu;)
1. best clutch shooter
2. isi creaza cel mai bine propria aruncare;)
astea 2 au iesit si la un poll p nba.com;) cu avans MARE fata de urmatorul...deci nu le inventez eu
3. cel mai bun jumpshot(cu om-oameni in fatza)
4. isi inspira echipa cel mai bine prin jocul sau;)...si o scoate din situatii dificile(nu neaparat p final)...dar am mai spus-o. echipa adversa are un run de 15-0...el da 2 de 3...unu cu fault....si echipa revine;)
cam astea ar fi:)....mai sunt dar nu-mi vin acum in minte;)


EDIT...sa nu cumva sa uit...

e cel mai TALENTAT...talent nativ..nu vorbesc de skills;)

si cel mai bun la 1-1:)

Irimus
25th January 2006, 19:29
Vai mah...eu nu ma refeream la stats(tu ai zis capitole!), normal ca e scoring leader, toata lumea stie si nimeni nu contesta asta dar cand zici capitole inseamna ca e mai bun la ceva anume ca restu...e mai bun recuperator ca restu?...e mai bun pasator?e mai tehnic? e mai rapid?e mai bun aruncator de la 3?e mai bun mid-range shooter? Sincer nu cred...ideea e ca el are destul de mult din toate astea...:ok: ...si-ar mai fii o ultima intreabare: E mai bun marcator ca restu?DA este..dar nu cu mult ca ;)

@mertin:nu e cel mai bun 1 la 1, iar jump-shooter..ai auzit de rip hamilton?ALA e jump shooter...la restu ai dreptate:ok:

Andrei_NBA
25th January 2006, 19:29
Multumesc Mertin pentru sprijin.
Oricum, eu nu am vrut sa scriu in acest thread despre Kobe ca ar fi cel mai bun jucator din NBA, pentru ca acest lucru e relativ. Imi pare rau daca unora li s-a parut ca exagerez, dar eu doar am accentuat performanta de Duminica noaptea.

Irimus
25th January 2006, 19:33
Performanta de Duminica merita accentuata

Kobe24
25th January 2006, 19:52
@mertin:nu e cel mai bun 1 la 1, iar jump-shooter..ai auzit de rip hamilton?ALA e jump shooter...la restu ai dreptate:ok:
am auzit eu de rip hamilton stai linistit....
dar dupa cum vezi am specificat cu oameni in fata....
rip hamilton...arunca...dupa ce beneficiaza de niste blocaje..daca intelegi ce vrea sa spun;)

si la 1 la 1 cine e??:rolleyes:

Irimus
25th January 2006, 20:00
Nu stiu....sa zicem cineva mai tehnic si mult mai rapid?Si nu e doar unu...(hai sa nu-l punem la socoteala pe Iverson care le rupe la aia gleznele..ca sa nu zici ca sunt subiectiv)...pai mah sunt o gramada de pg care isi fac adversaru mai usor decat kobe(asta nu inseamana ca sunt mai buni decat el ca jucator), pana si tantalau ala de Marbury face niste crosuri...

caseta
25th January 2006, 20:04
Daca chiar ar fi ceva de remarcat dupa meci, din declaratiile lui Kobe, ar fi modestitatea cu care a raspuns la comparatiile dintre el si Jordan.
muhahahaha
sunt de acord ca a raspuns modest .... dar ... tu cred ca nu iti dai seama ce s-ar fi zis de el daca s-ar fi comparat cu jordan sau magic. cu exceptia citorva jurnalisti care scriu ca niste fani (gen marc stein, pe care nu pot sa il inghit), restul l-ar fi facut bucati. si asta pt ca la ei, mai mult decit la noi, jordan si magic sunt niste zei, niste legende.
aici, chiar si cei care au urmarit nba de cind a inceput sa fie dat la tv si tot nu stiu tot ce au facut jordan si magic. acolo ... au avut ocazia sa vada live. sunt multe chestii care au contribuit la legenda lor, dincolo de p marcate sau ast.
ca ex - magic, ca rookie, a jucat C in finala si a avut ceva de genu 40p si peste 10 reb. jordan in finala a jucat desi suferea de un virus la stomac, nu mincase si nu dormise. si totusi a dat 38p. si in finala nu exista puncte marcate usor. nu cind esti centrul atentiei defensivei adverse.

majoritatea care sunteti fani kobe sunteti ceva mai mici ca virsta. poate erati prea mici si nu ati prins nba in vremurile alea. dar probabil ca daca vreun jucator s-ar declara el singur egalul lui jordan ar fi ridiculizat, la fel cum a fost marbury dupa ce s-a declarat cel mai bun PG.


Kobe nu a faultat pe nimeni in timp ce dadea cele 81 de p.
u crack me up !!!! u really do. daca l-ai intreba pe sloan, ti-ar zice ca asta inseamna ca nu s-a aparat prea mult :D :D
nu zic ca e asa .... dar sunt convins ca sloan asta ar zice.

sunt de acord cu ady micinic cind zice ca pt unii (nu e numai cazul lui andrei) kobe can do no wrong. kobe is a god. mai ales dupa astea 81p ... acum toti sunt siguri ca o sa dea 100. chiar daca o sa o dea, cred ca nu realizeaza cind de greu este sa dai 81. pina la 100 ... mai sunt 19p. adica inca aproape 25%.

Kobe24
25th January 2006, 20:24
majoritatea care sunteti fani kobe sunteti ceva mai mici ca virsta. poate erati prea mici si nu ati prins nba in vremurile alea. dar probabil ca daca vreun jucator s-ar declara el singur egalul lui jordan ar fi ridiculizat, la fel cum a fost marbury dupa ce s-a declarat cel mai bun PG.


si eu sunt mic ca varsta...dar am vazut 2 finale LIVE cu jordan;) dupa cum ti-am mai spus...e motivul pentru ca mah aflu pentru care m-am apucat de baschet....iar kobe e motivul pentru ca nu mah las de bashet;)

in rest celelalte meciuri....inregistrari..articole...documentare si asa mai departe.

si la lucrul acesta...ca il consideram un ZEU...
pai trebuie sa existe critici si "aplauze";)
noi il aplaudam voi il criticati simplu:P

sigur ca greseste...ORICINE greseste.....n-am spus niciodata ca NU greseste...doar ca nu le enumar....ca au grija altii de asta;)

si Jordan greseste...si acolo e la fel...fanii Jordan..."il considera un zeu"(ca sa va citez)...oricine..l-ar critica...fanii sar peste cel care il critica.

Andrei_NBA
25th January 2006, 20:41
Caseta, nu e chiar asa greu pt Kobe sa dea 100. Mai ales ca acum foloseste reguli simple din matematica: Progresia aritmetica - 62 cu Dallas, 81 cu Toronto, 100 cat de curand :)

Raptor
25th January 2006, 20:45
Daca ar fi fost meci de overtime... meciu asta cu Toronto... sau daca ar fi inceput sa "o traga" de cand a inceput meciu... (sa nu uitam ca a terminat prima jumatate a meciului cu 26 de puncte...)

Ady Micinic
25th January 2006, 20:46
si cel mai bun la 1-1:)

Cu asta ai spus tot...Pacat pentru Kobe ca baschetul e un joc de ekipa, nu unul individual.

Raptor
25th January 2006, 20:53
Pacat pentru Raptors ca, desi e un joc de echipa, Kobe i-a depasit "de unul singur" 55-41 in a doua jumatate a meciului.

Ady Micinic
25th January 2006, 21:06
Pacat pentru Raptors ca, desi e un joc de echipa, Kobe i-a depasit "de unul singur" 55-41 in a doua jumatate a meciului.

And your point is? Sau crezi ca poate face asta 82 de meciuri in sezonul regulat si vreo 20-25 in playoffs.

Andrei_NBA
25th January 2006, 21:15
And the point is! Kobe a demonstrat ca se poate! Ca in NBA se pot intampla si lucruri de neconceput. A demonstrat ca un jucator poate invinge de unul singur o intreaga aparare, nu doar o data ci de zeci de ori.
Fii sigur Ady Micinic ca lumea discuta mai mult despre performanta lui Kobe decat de faptul ca Detroit are momentan doar 5 infrangeri in sezonul regulat.(si nu doar acum, ci si peste cativa ani)
Jocul de baschet e mai mult decat reguli stricte de joc si sa ai cel mai bun procent la finalul sezonului, Kobe a demonstrat cu performanta asta ca in NBA visele pot deveni realitate.

Ady Micinic
25th January 2006, 21:24
Da, stiu ca "lumea" vorbeste de performanta lui Kobe. E normal sa se vorbeasca. Mai ales atunci cand se scrie in presa si se vinde ca painea calda. Traiasca stilul american. Cred ca si peste 3 luni cand Kobe va fi deja in vacanta tot de asta se va vorbi in timp ce aia despre care nu se vorbeste, care au 5 infrangeri vor merge meticulos pe drumul lor spre fazele superioare ale competiei.

Andrei_NBA
25th January 2006, 21:27
Vezi ca shtii. Fii sincer, nu ai da un titlu NBA pe o performanta istorica, supermediatizata a jucatorului tau favorit de la Detroit. De exemplu, 50 rebounds de la Big Ben, 30 de assists de la Chauncey sau 90 de puncte de la Rip.....

Irimus
25th January 2006, 21:33
Prefer un titlu in Phila decat sa dea Iverson 82 de puncte

Andrei_NBA
25th January 2006, 21:36
La faza asta sunt de acord cu tine Irimus si iti respect parerea. Dar trebuie sa intelegeti, ca pentru cei care tin cu Lakers si cu Kobe, problema asta cu titlurile e deja rezolvata, chiar de 3 ori :) Asa ca noi acum preferam sa vedem spectacol in NBA si in Staples Center.

Raptor
25th January 2006, 21:45
Cred ca Ady ar raspunde "nu, pentru ca e joc de echipa". In schimb nu asta e problema. Faza e ca, cu ajutorul lui Kobe, fiecare John Doe (necunoscut) fan NBA parca a trait ceva la o cu totul alta intensitate. Fiecare din fani tinea pumnii stransi pentru Kobe si 1 punct, doua sau trei in plus in contul lui. Erau atatia oameni uniti pentru unul, si nu pentru o echipa. Fiecare John Doe se vedea pe el in teren si tinea, practic, cu el insusi prin intermediul lui Kobe. Fiecare se imagina pe el insusi marcand cat se poate marca.

Asta este ceva inegalabil... sentimentele pe care le-a trezit in fiecare din cei care s-au bucurat de ce a reusit el sa faca: un om care s-a luptat cu o lume si care a castigat.

Si asta e un lucru extraordinar.

Andrei_NBA
25th January 2006, 21:51
In ceea ce a scris Raptor se regasesc placerea si frumusetea jocului de baschet. Sentimente pe care Kobe le-a retrezit in seara de Duminica. Cum am mai spus-o, nu doar eu, performanta aceasta depaseste limita celor 81 de puncte :)

Ady Micinic
25th January 2006, 21:53
Eu prefer titlul. De fapt cat mai multe titluri. :)

Raptor
25th January 2006, 22:05
Si mie imi place titlul asta "Kobe drops 81 points". Si as vrea sa vad cat mai multe titluri de genul asta.

Andrei_NBA
25th January 2006, 22:07
Dar copiii de 10-14 ani care au de ales intre mingea de baschet sau uzzyuri%cocaina? Oare ce event ii ajuta sa aleaga calea cea buna, performantele mobilizatoare si fascinante ale lui Kobe sau titlurile lui Detroit? Deja devin melodramatic :)

Raptor
25th January 2006, 22:10
Imi dau lacrimile. Ce pot face??? PLANG!!! Uite ce-ai facutttttttttttttt :( :( :(

Adrian
26th January 2006, 00:59
On his 666th regular season game (seriously), Kobe scored 66 percent of his team's points, while on the way to his 81.
Asta explica performanta lui, si-a vandut sufletul diavolului.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
In alta ordine de idei, Vince Carter a declarat ca performanta lui Kobe influenteaza negativ bietii copilasi care acum vad baschetul in NBA ca un joc individual si nu unul de echipa.
Cine s-a gasit sa vorbeasca! Loooooool

fast_as_sound
26th January 2006, 01:11
jet ma k nu e carter asa fomist cum e kobe ... nu vrea el toata gloria ... o mparte cu kidd si jeff ...

caseta
26th January 2006, 01:29
Vezi ca shtii. Fii sincer, nu ai da un titlu NBA pe o performanta istorica, supermediatizata a jucatorului tau favorit de la Detroit. De exemplu, 50 rebounds de la Big Ben, 30 de assists de la Chauncey sau 90 de puncte de la Rip..... La faza asta sunt de acord cu tine Irimus si iti respect parerea.
pai .. ori, ori !?!!? make up your mind.


Dar trebuie sa intelegeti, ca pentru cei care tin cu Lakers si cu Kobe, problema asta cu titlurile e deja rezolvata, chiar de 3 ori :)
da, a fost rezolvata de shaq. true that.


Asa ca noi acum preferam sa vedem spectacol in NBA si in Staples Center.
voi cine, daca nu sunt indiscret. reprezinti un grup de fani, sau doar un grup de personalitati distincte ? :evil:

si sa iti mai zic ceva - sunt convins ca kobe insusi ar renunta la aceasta performanta in schimbul unui titlu cistigat ca top dog la lakers.
si o sa iti si explic de ce. in US se face o distinctie mult mai clara decit in Ro sau in Europa intre winners si losers. indiferent cit de bun a fost un jucator, lipsa unui titlu e ca un stigmat. ok, kobe are 3. dar in cazul lui, dupa toata tarasenia cu shaq, intrebarea devine - poate cistiga singur ? sau nu ?
daca nu va cistiga singur, tot va purta un stigmat. parafrazind o carte de copii celebra in state, va fi "the little engine that THOUGHT he could"
va fi cu atit mai rau daca shaq ia titlul in miami, desi, la cum joaca acum, sincer nu stiu ce sanse are.

probabil ca din tot ce zic eu, tot nu o sa intelegi nimic, fiind atit de orbit de adoratia pentru kobe.


Dar copiii de 10-14 ani care au de ales intre mingea de baschet sau uzzyuri%cocaina? Oare ce event ii ajuta sa aleaga calea cea buna, performantele mobilizatoare si fascinante ale lui Kobe sau titlurile lui Detroit?
iti dai seama ... daca baga 100 inceta razboiul din irak, daca baga 150 se preda ossama si daca dadea 200 indeplinea idealul tuturor candidatelor la concursurile de miss - WORLD PEACE.
la 250 toti copii saraci aveau ce minca, la 300 se gasea cura pentru toate bolile, daca dadea 400 aflam cine l-a impuscat pe kennedy si la 500 aflam chiar si cine a tras in noi pe 21-22. :evil:

si inca o chestie .... pistolul automat se numeste UZI fara dublu Z si cu I simplu, nu cu Y. asta indiferent de cum il scrie vreun membru al unei formatii autohtone .... iar in caz ca ejti fan al acelei formatii ... uite inca o dovada ca idolii tai mai fac si dude ...
parerea mea

aaaaa, na ca era sa imi mai scape o chestie - in general chestiile care ii fac sa aleaga mingea de basket in locul traficului de droguri ... nu prea sunt punctele marcate de vreun jucator ci .... ia marca tu niste atentie aici - PAYCHECKS ale jucatorilor. SALARIILE. BANII. CASCAVALU. THE DOUGH.

de aia sunt jucatori precum jerome james sau dampier. care joaca mai mult pentru bani decit din love of the game. de aia multi jucatori au stats peste medie in anii de contract.

iar daca sunt pasionati de basket, se vor apuca de basket motivati de performantele lui kobe daca sunt fani LA, sau de titlurile lui detroit daca sunt fani pistons. si, intre noi fie vorba, ar fi bine ca mai multi sa se apuce de basket motivati de ce face nash, decit de ce face kobe. nu-s sigur ca intelegi unde bat ... dar nu mai explic ca mi-e somn. vezi si tu ... daca nu intelegi, intrebi un prieten ...

cit despre "performantele mobilizatoare" .... din ce ai scris la virsta, erai prea mic ca sa fi apucat sa fi facut pionier. dar probabil ti-ar fi placut :drak:

@fast_as_sound - na ca s-au simtit fanii carter. :drak:
carter nu o fi asa egoist. dar nici nu e la fel de muncitor, de perseverent, de competitiv. fata de kobe, carter e un lenes. dintre citi jucatori am vazut in nba, carter e ala care si-a batut cel mai mult joc de talentul lui. s-a bazat prea mult pe talent si a muncit prea putin. intrebat cine e cel mai bun jucator din nba, a raspuns acum ceva vreme "it could've been me". si asa era. ar fi putut sa fie. dar nu si-a dat silinta. ca si rasheed, nu a avut puterea de a fi leader-ul unei echipe. desi talentul era acolo. uneori cred ca jordan cind a plecat de la UNC, a plecat cu tot leadership-ul de nu a mai ramas nimic pentru altii. :P

se vede din nou ca jucatorii cei mai mari sunt cei care au firi extrem de competitive. dincolo de talent, munca si dorinta de victorie ii separa de restul.
imi aduc aminte de o faza mijto:

Orlando Magic Coach Chuck Daly tells the story of his time at the 1992 Summer Olympics in Barcelona when he edged Jordan in a round of golf. Jordan was beside himself with defeat, demanding another shot. Daly declined and went off to the hotel, only to be awakened at 4 a.m. by a pounding on his door.
"Chuck, it's Michael," Daly recalled hearing. "Let's go play."

To create a competitive edge after so much success, Jordan is always on search mode for inspiration. Before a game against Seattle, Sonics Coach George Karl was quoted in the papers saying Jordan no longer drives to the basket as much, preferring his fadeaway jumper.
It was hardly a scoop. But Jordan made himself a mountain from Karl's molehill, going for 38 points and later saying sarcastically that his fellow Tar Heel alum was probably right, that he, Jordan, probably was losing a step and getting soft. Karl was left in the familiar position of Jordan victims: sputtering.
"I said it," he said, "but I didn't mean it that way."
Too late. With Jordan, there are no do-overs.
cred ca si kobe e similar din punctul asta de vedere, si cred ca asa ar trebui sa fie un jucator pentru a isi maximiza potentialul. de-a lungul unui sezon de 82 de meciuri, trebuie sa fie in stare sa isi gaseasca motivatia seara de seara, zi de zi, meci de meci si antrenament de antrenament

Andrei_NBA
26th January 2006, 02:17
Caseta, esti tare, dar ma obosesti. Uita-te la meci si daca mai ai ceva de comentat suna-l pe Kobe, sau da-i un mail, sau oricum nu mai incerca sa pui pe spatele meu faptul ca Kobe nu e ceea ce tu apreciezi in baschet.

mishu
26th January 2006, 02:58
Raptore sa-mi dai cinzeci de mii ca ti-am facut reclama (e o chestie din parazitii... nevermind)... ideea e ca am aruncat o bombita si vad ca imediat s-au umplut trei pagini... cool...
si nu te prosti si tu... in postul meu nu am pomenit nimic de viol sau cum i-au zis aia la tribunal... eu vorbeam strict de ce face kobe pe teren...


Mishule, cu tot respectul, dar ai o atitudine gresita, nu numai fata de performanta lui Kobe, dar si fata de jocul de baschet in general.[/QUOTE]
intrebarea care se pune logic este: Ai jucat vreodata baschet? Daca tu ai nervii sa tavaleasca unul cu tine pe jos... si nici macar sa nu sfarsesti fouled out... eu zic asa... daca nu ai jucat niciodata baschet, nu te apuca... iar daca ai jucat... lasa-te...

[quote]latura violenta a jocului de baschet ce intelegi prin asta... eu prin asta inteleg brawl-ul de anul trecut... in rest baschetul e joc de contact... nu e volei... nu zice nimeni sa fie ca la handbal, asta chiar nu-mi place... dar nici sa lasi adversarul sa zburde...

intr-un singur lucru ai dreptate... performanta e mana cereasca pentru NBA ca organizatie. Dar numai din punct de vedere comercial. Pentru ca majoritatea fanilor NBA si ai baschetului in general vad numai offese si scoring si apreciaza jucatorii care o baga in ate si Stern a schimbat regulile in NBA tocmai pentru a obtine chestia asta... acum e clar ca o sa creasca audienta la meciurile cu lakers pt ca multa lume o sa vrea sa vada cum mai da kobe... 60,70,80,100... cei care nu au maieuri deja, vor cumpara... au iesit tricourile promotionale etc... bani gramada...

Dar din punct de vedere al jocului de baschet performanta demonstreaza ca totusi ceva scartaie in NBA... arata ca s-a fortat totusi prea mult pe ideea de spectacol si ca foarte putine echipe joaca baschet adevarat... si in special in playoff... cresterea numarului de echipe a fost o greseala dupa parerea mea... liga era mult mai tare fara bobcats, grizzlies (ok acum sunt destul de tari, dar cand erau in vancouver...) sau raptors echipa unde nimeni nu vrea sa ajunga...

ma rog ma indepartez de subiect...

ceea ce am vrut sa subliniez si multi au sarit de cur in sus... ce a facut kobe poate fi privit din doua puncte de vedere:
1. Cel al performantei in sine... despre care am recunoscut de mai multe ori ca este una de exceptie...
2. Cel al consecintelor acestei performante care sunt destul de putine pozitive si destul de multe negative...

la celelalte chestii te-au mai lamurit altii in stilul lor caracteristic de rautaciosi (stiu ei cine...)

daca preferi sa intelegi baschetul dintr-un singur punct de vedere... cel al lui kobe... eu iti zic ca nu ai sa intelegi nimic din sportul asta... daca vrei sa descoperi mai multe atunci incearca fara ochelari de cal...

Kobe24
26th January 2006, 03:13
in legatura cu ce alegem....intre titlu sau 81 de puncte..TITLU.
si kobe ar alege acelasi lucru...ca altfel ar fi stat si in sfertul 4 cu dallas...si juca toate cele 12 min...arunca tot....
aici nu exista indoiala.....nici nu trebuie sa stai sa te gandesti...




pana la urma nu e vina lui kobe ca toronto sunt atat de slabi:P(cum ar spune unii)...dar erau destul de in forma...din ultimele 16 meciuri(inainte de meciul cu Lakers) castigsera 10;)



Cu asta ai spus tot...Pacat pentru Kobe ca baschetul e un joc de ekipa, nu unul individual.

da de ce il privesti ca pe un defect??(din postul tau asta inteleg...)in nba...stii f bine(cel putin ar trebui sa stii)..ca jocul se bazeaza pe RELATIA 1-1;)

caseta
26th January 2006, 04:03
Caseta, esti tare, dar ma obosesti. Uita-te la meci si daca mai ai ceva de comentat suna-l pe Kobe, sau da-i un mail, sau oricum nu mai incerca sa pui pe spatele meu faptul ca Kobe nu e ceea ce tu apreciezi in baschet.
eh, poftim. incerci sa ii explici ceva, si el e obraznic.
stai linistit, ca nu pun pe spatele tau nimic, ca vad ca ti-a pus deja natura pene colorate ..... get my drift, polly ?!?! do you want a cracker ??

fast_as_sound
26th January 2006, 11:04
ma, ia sa-l lasatzi pe carter in pace ... macar de ziua lui ... si nu-s fan carter ... dak e un jucator in nba care imi place mai mult ... e 55 de la heat ...

Ady Micinic
26th January 2006, 11:36
@Mertin: Da, ai dreptate aici se bazeaza in multe momente pe jocul 1 la 1. Insa eu ma refeream la Kobe in mod direct. El crede, sau cel putin imi lasa impresia ca tot jocul de baschet se bazeaza pe dueluri 1 la 1. Stii si tu la fel de bine ca si mine ca asa ceva e imposibil, nu poti castiga un amarat de meci de unul singur. Degeaba a dat el 81 de puncte, nu castiga fara acei anonimi din ekipa, oricat de neinsemnat a fost aportul lor.

@caseta: Ca sa ajungi sa apreciezi jocul lui Nash si ce face el pentru baschet pentru intreaga istorie a acestui joc minunat iti trebuie ceva cunostinte despre baschet. E prea unic, prea diferit de tot ce se invarte in jurul acestui sport in zilele noastre. Nu este apreciat asa cum trebuie. Din mai multe motive, dar nu are rost sa le enumar ca oricum nu este apreciat asa cum trebuie. Poate fi comparat cu multi alti PG din trecut, cu Big O, cu Magic, cu Stockton, dar e diferit de toti, nu spun ca mai bun. Oricum aceste comparatii ca e mai bun/mai slab sunt deplasate. Dar Nash e cel mai special jucator din NBA, cel mai deosebit. Sigur, fiecare cu parerea lui. :)

Andrei_NBA
26th January 2006, 12:46
Fratzilor, din mesajele de azi, am tras 2 concluzii:

1. Mishu continua ideea cu "legalizarea" faultului in baschet
2. La Caseta nu poti sa-i zici nimik pt. ca el sta undeva deasupra tuturor si daca cineva indrazneste sa sustina o idee contradictorie, atunci se dezlantuie intregul arsenal de ironie si aroganta

Raptor
26th January 2006, 14:46
Cam asa vad si eu...

Basketu, daca e sa citim in regulament, e sport NON-CONTACT. Deci daca vrei pumni si faulturi... du-te la handbal. Poate ca acum e exagerat (felul in care se fluiera faulturile) dar totusi nu e chiar asa.

Una peste alta, de la 18 puncte in spate Lakers au castigat meciul in double digits asa ca performanta lui Kobe e extraordinara. La asta trebuie sa va ganditi inainte sa acuzati. Sa nu uitam ca regulile sunt aceleasi pentru toti, nu doar pentru Kobe. Stiu ca unii jucatori sunt favorizati de arbitrii, dar au muncit ca sa ajunga sa fie favorizati. E o realitate, chiar daca nu suntem de acord cu ea.

Nu prea mai am ce sa adaug.

Kobe24
26th January 2006, 15:11
asta cu NON-CONTACT a fost la inceput....asa a fost conceput...dar s-au mai schimbat lucrurile...sigur ca mai trebuie ceva contact....dar nu ca la handbal:)

Raptor
26th January 2006, 15:57
Si asta pentru simplul fapt ca la handbal poarta e atat de mare si mingea atat de mica, iar la basket cosul atat de mic si mingea atat de mare... o simpla miscare a mainii in plus cu 1-2 cm fatza de traiectoria optima inseamna o aruncare ratata.

caseta
26th January 2006, 16:41
guys, guys - basketul e sport de contact. contact as in "jucatorii se ating intre ei". nu e o arta martiala, si nu e la fel de violent precum fotbalul american, rugby-ul sau handbalul.
dar este, in principiu, mai dur decit fotbalul. nu ma luati ca acolo sunt faulturi care se lasa cu picioare rupte. alea se penalizeaza (teoretic. daca arbitru e chior ... alta poveste). in basket, daca shaq face o pirueta cu mingea in miini si cotul lui se infige in mecla lui mutombo strivindu-i nasu .... nu e nimic. si va zic ca dupa vreo 2-3 din astea in finala din 2001, sincer nu stiu cum de statea mutombo in picioare. pe de alta parte si coatele lui mutombo au facut victime printre pometii altora. just ask lebron.
so, revenind la discutie, in basket exista contact. mai ales sub panou .... daca vedeti cum se fac recuperari in nba .... daca ati vazut in finalele 97-98 luptele dintre rodman si malone de sub panou ... intelegeti la ce ma refer.

mishu nu vorbeste de "legalizarea" faulturilor. mai ales acum, cind nba a devenit mai soft in incercarea de a creste nr de ppg si cind orice atingere a omului cu mingea se penalizeaza. (pe de alta parte, lupta de sub panou e la fel de dura, lupta pt pozitie etc)
ce zice mishu este ca atunci cind un jucator, sa zicem, abuzeaza de patrunderi, ii poti face un "hard foul". un fault dur, dar nu "nesportiv". este mai mult o chestie de psihologie. ii trimiti un mesaj. il faci sa se gindeasca de 2 ori inainte sa mai patrunda. la unii ar merge, la unii nu.
anul trecut, cind parker patrundea in continuu, multi spuneau ca e "fair game" pt un hard foul. apropo, aici "game" avind intelesul de "vinat", "tinta".

asta zice el. in nici un caz in ideea de a-l accidenta pe adversar. in cel mai rau caz acesta s-ar alege cu 1-2 vinatai. este psihicul cel pe care vrei sa il "lovesti". si nu, asta nu inseamna sa ii dai in cap :P

daca vreti o chestie oarescum similara ca idee, uite chiar 2 exemple -

1. hack-a-shaq - sper ca nu mai e nevoie de explicatii

2. cind inveti basket, una dintre chestiile pe care le inveti e ca atunci cind faultezi sa o faci cum trebuie. nu inseamna ca o faci intentionat. dar daca te duci pe capac si ti-e clar ca nu mai ajungi la minge dar vei faulta, macar il prinzi de mina pe adversar sa nu mai poata arunca la cos, ca sa eviti un 3point play. daca tot iti iei faultul, macar sa nu iti "ajuti" echipa si mai mult oferind 1p in plus adversarilor.

de asta de multe ori aparatorii se dau la o parte sau pur si simplu stau pe loc cind un jucator vine lansat. daca l-ar atinge usor, ala ar da cosul oricum si ar mai avea probabil si 1 libera.

mishu
26th January 2006, 17:09
performanta lui Kobe e extraordinara. La asta trebuie sa va ganditi inainte sa acuzati.
hai sa incheiem aici treaba asta... de ce sunteti incapatanati... intelegeti o data pentru totdeauna ca nimeni nu acuza... nu neg absolut deloc ca performanta lui a fost una extraordinara...
dar de asta avem forum... ca sa se discute toate fatetele ale problemei... asta facem aici... nimeni nu acuza pe nimeni... se discuta si celelalte aspecte ale faptului ca un jucator a dat 81 intr-un meci... period.


Mishu continua ideea cu "legalizarea" faultului in baschet
ti-am zis... joaca baschet... vezi cum e... si pe urma mai vorbim... nu are rost sa ma contrazic cu tine aiurea... faultul nu a fost "legalizat" in NBA si totusi jucatori ca Sloan, Russell, Rodman, Payton, Mourning, Mutombo, Pippen sau chiar Artest au castigat o paine buna din aparare...

so sper ca ati inteles ideea...

ps. tnx caseta anyway...

Andrei_NBA
26th January 2006, 17:41
Ai dreptate, n-are rost sa ne contrazicem aiurea. Cred ca fiecare are dreptul la parerile sale si pe langa asta, mult mai important, fiecare ar trebui sa respecte intr-o oarecare masura parerile celorlalti. Nu scriem aici ca sa ne impunem punctul de vedere, ci ca sa vedem si ce pareri au altii despre un anumit subiect.
Si inca ceva, daca sunteti cu 5,6 sau chiar 7 ani mai mari nu inseamna ca noi nu am vazut meciuri mai vechi din NBA, ca nu shtim cum au evoluat regulile in jocul de baschet sau ca n-avem nici un fel de experienta in domeniu.

Danila
26th January 2006, 19:12
eu am vazut meciul, nu mi s-a parut aparare slaba decat la vreo 4 puncte marcate de kobe...adik 2 coshuri:P
in rest, a fost fenomenal...a dat cum a vrut el, oameni pe el, care erau cu mainile sus, cel putin la nivelul ochilor lui...a prins o seara incredibila.am ramas socat sincer sa fiu...eu ma asteptam la aparare f slaba insa nu a fost asa.

Raptor
26th January 2006, 19:35
Corect^^^

Am vazut meciul din nou (de aceasta data pe Fox Sports Net) si... :rolleyes:

In the meantime: http://sports.yahoo.com/nba/news?slug=sk-kobe012306&prov=yhoo&type=lgns

thekobe
27th January 2006, 15:37
oh maaaaaan .... here go the kobe fans .... running wild again
etc etc
tare sunt curios cum ar fi aratat forumul asta prin '93

caseta
27th January 2006, 16:35
well, but we'll never know :P
sa inteleg ca si tu crezi ca sunt sanse mari sa dea kobe 100p ?
eu nu zic ca e imposibil. dar ... e totusi foarte putin probabil.

Andrei_NBA
27th January 2006, 16:49
In seara asta... sunt cele mai prielnice circumstante. Staples Center, 4 zile de odihna + apararea celor de la Golden State :)

Raptor
27th January 2006, 17:22
N-as zice... daca se apara J-Rich la Kobe... J-Poor e cam bulky si cam strong el asa... un mic "Artest" (ca fizic). Daca se apara Pietrus... :rolleyes:

Si oricum, o sa i se dea mult mai multa atentie acum (asa ziceam si dupa meciul cu Dallas da' uite ce atentie i s-a dat :)).

Raptor
27th January 2006, 17:33
Check this out: http://www.dimemag.com/feature.asp?id=2133

Cica 10 jucatori care ar putea ajunge la triple-digits (cel putin 100 de puncte intr-un meci)^^^^^^

Kobe24
27th January 2006, 17:43
kobe nu cred ca o sa dea prea multe azi;)

o sa ii dea o atentie....EXTRAORDINARA.....2 3 oameni.,..dupa asemenea performanta...cred si eu:)
dupa cum am mai spus asa s-a intamplat si dupa 20 dec;) vs Magic 21 pts 9 ast(vreo 16 fga...si a jucat destul)

Danila
27th January 2006, 22:06
kobe azi da 32:P

Andrei_NBA
27th January 2006, 22:33
.... sau 82 :)

Ady Micinic
28th January 2006, 12:58
What a fucker :ciocan: :ciocan: :ciocan: :headbang: :headbang: :headbang:

http://sportsillustrated.cnn.com/2006/basketball/nba/01/27/kobe.wilt.tickets/index.html

mishu
28th January 2006, 15:24
he he he he... ce tare... viata bate filmul...

@thekobe: vezi ca e un thread vechi de vreo trei ani deja... cand jordan dadea 40p la 40 de ani... fiind singurul jucator care a realizat treaba asta... si o sa ai un crampei din cum ar fi putut arata acest forum in 93...
dar era alt joc atunci... si lumea se extazia cand jordan dadea 45 sau 55... mai mult avea performante din astea in playoff... jordan are media in playoff de 33,4p pe meci cu 11p mai mare decat cea a lui kobe...

SixeR
28th January 2006, 20:49
Nu stiu daca ati vazut...Catalin Burlacu nu e impresionat de performanta lui Bryant sustinand ca orice ar putea da 81p daca nu ar avea grija unui control anti-doping :rolleyes:

Sharkie
28th January 2006, 21:02
Am vazut si eu la stiri...abereaza.Poti sa iei si mama lor de doppinguri,tot nu dai 81 de puncte.Chiar e inutila declaratia asta...pare putin invidios.Dar ce medicamente iau aia din NBA ?(daca iau)

Danila
29th January 2006, 01:21
LOL!
pai cred k burlacu vorbeste in cunostinta de cauza...sa-l intrebam cum a reusit sa se puna asa bine pe picioare dupa ce acum cativa ani de-abia dadea de sus...
insa are si el partea lui de dreptate...insa nu cred k e bine sa arati cu degetul atunci cand esti in culpa!

mishu
29th January 2006, 02:18
asta a lu burlacu e chiar deplasata... faza e ca toti iau in nba diferite chestii dar nu toti dau 81...

in primul rand se iau sustinatoare de efort... e imposibil sa joci un sezon de 82 plus playoff... care inseamna minim alte 16 meciuri si maxim 28... fara sa iei aceste sustinatoare... incepand cu banalul gatorade... si terminand cu cine stie ce chestii sofisticate...

pe urma toti iau chestii pentru masa musculara... uitati-va de ex la nate robinson... eu am ramas socat cand l-am vazut prima oara... e pachet...

ideea ca sunt anumite substante care clar sunt interzise si in nba... si stern a zicea pe la inceputul sezonului ca s-au inasprit regulile si controalele...

faza e ca totusi 12 insi din NBA se duc si la olimpiada... sau la mondiale... si acolo sigur sunt controale internationale... nu poti sa zici ca e ceva intern NBA...

concluzia e ca se iau tot felul de chestii... intr-o liga unde se baga atatia bani... e greu in zilele noastre sa faci performanta cu ce ti-a dat mama natura... dar chiar si asa normal ca nu e la indemna oricui sa dea 81...

Raptor
29th January 2006, 02:20
Nate arata asa genetic... si d-aia si sare pentru ca are super fortza in tot corpu.

mishu
29th January 2006, 02:25
hai mai nu-mi spune mie ca nate nu a luat nimic pentru masa aia musculara pe care o poarta cu el... si ca totul e doar de la tras de fiare... sa fim seriosi...

mai ramane sa-mi zici ca malone a iesit mister olimpia ca asa s-a nascut el umflat cu pompa...

caseta
29th January 2006, 02:33
Nu stiu daca ati vazut...Catalin Burlacu nu e impresionat de performanta lui Bryant sustinand ca orice ar putea da 81p daca nu ar avea grija unui control anti-doping :rolleyes:

what a lame ass .....
maninca ***** cu polonicul. ar trebui sa ii fie rusine, dar, evident nu ii e. e o declaratie demna de un retardat.
nu inteleg cum poate sa zica asa ceva cind el nici nu a mirosit nba-ul.
un cretin si un invidios, altceva nu poate fi. probabil ca modul asta de a vedea lucrurile il face pe el sa se simta mai bun. pina si didier illunga mbenga l-ar face "his personal white biatch" ... dar el se autoconvinge ca de fapt aia sunt niste verze, dar joaca asa pt ca sunt dopati.

genul asta de declaratii make me sick. e clar nivelul intelectual si caracterul unui astfel de personaj ....
acum poate inteleg si de ce jucatorii din div a nu se uita la nba. i-ar face sa realizeze ce panarame sunt in realitate, fata de niste jucatori adevarati.

in mom asta imi doresc sa il vad pe burlacu jucind in nba. doar pentru a vedea cum da shaq 20 de dunkuri peste el, cum isi ia 100 de capace de la big ben, cum il sare carter si cum ii da lebron 2 facials pe saritura cu genunchiul inainte.
si daca ar mai fi jucat, as fi vrut sa il vad impotriva lui anthony mason, a lui charles oakley, a lui malone si, bineinteles, a lui rick mahorn.
dupa dozele astea de punishment, sa il vad ce mai declara (daca mai poate sa declare ceva, ca eu cred ca ar fi hranit numai cu paiul tot restul vietii)

s-a gasit sa vorbeasca taranu despre viata la oras. pffffff
cum zicea cineva mai sus .... oh, man ... some people ... :headbang: :headbang: :headbang:

revenind la subiect uite ce a declarat pippen pe tema asta:

Kobe is averaging nearly 46 points a game in January. What can defenders do to slow him down?

"It's hard for me to say, because the game is so open now. There are no hard traps in today's game. You can't touch guys. You can't give a hard foul. Tony Parker is leading the league in points in the paint -- I never thought a point guard could shoot that high of a percentage. But obviously he's getting to the hole a lot.

"The rules [limiting contact on the perimeter] have really changed the game. When Michael Jordan used to score 40 points, that was a huge headline, national news. Now 40 points doesn't even make you pay attention to SportsCenter. Fifty points is not even shocking. I think I've seen more 40-point and 50-point games in the last few years than I've seen in my whole life."

We have to ask: Are the comparisons between Kobe and MJ more valid than ever?

"My hat's off to [Bryant]. Eighty-one points is a great accomplishment. But I could never compare what Kobe has done to what Michael was able to do.

"Against some of those Piston teams we played, those Knick teams, a layup wasn't always a layup if you know what I mean. If I think back to some of the defenders [Jordan] played against like Joe Dumars or Alvin Robertson or even John Starks, there's no way those guys would let Michael Jordan go through them like Toronto did."

Raptor
29th January 2006, 02:54
Masa "aia" musculara a lui Nate o are genetic. Toata lumea "ia" pentru masa musculara, Nate ia ca si ceilalti. Doar ca la el "se pune" mai bine, din cauze genetice. Cu alte cuvinte, he's a freak of nature.

Citez:

Strengths: World class athlete... Simply on another plane with everyone else athletically... 42 inch vertical leap and 4.4- 40 yard dash speed... Very strong...

Kobe24
29th January 2006, 05:05
Burlacu .....:rolleyes:...ce poti sa ii mai spui un asemenea om....un om DE NIMIC....a aratat el lucrul acesta de multe ori.....nu-mi vine sa cred.....dar de fapt ma gandesc ca sunt multe cazuri in societate...in care unii oameni care se afla in partea de jos a piramidei...spun tot felul de lucruri despre cei de sus....dar si-ar dori sa fie acolo.

Ady Micinic
29th January 2006, 12:56
Ce va agitati atat? Cand l-ati auzit voi pe Burlacu sa spuna ceva pertinent, ceva de luat in seama?

Danila
29th January 2006, 13:56
good point!
burlacu e un penibil...uitati-va si la atitudinea lui de pe teren si o sa vedeti...
fraieri sunt aia de la asesoft k ii platesc ditamai salariul

za_horse
29th January 2006, 14:05
faza e ca totusi 12 insi din NBA se duc si la olimpiada... sau la mondiale... si acolo sigur sunt controale internationale... nu poti sa zici ca e ceva intern NBA...


Mishu aici te-as contrazice... the Dream Team X+1 (ca deja nu mai stiu cate au fost) a fost singura echipa la care nu era voie sa se faca test anti-doping in Australia. Si ar mai fi o treaba: marele Dominique Wilkins - The Human Highlight Reel (jos palaria in fata lui) a jucat un sezon prin Grecia la Panathinaikos parcasi a avut o faza penibila cand a tras un slam in buza ca in reclama cu Sprite si Grant Hill. Faza e ca dupa ce s-a intors in state dupa cateva luni dadea iar monster-jamuri. Concluziile le poti trage singur...:no:

Raptor
29th January 2006, 14:14
Ce va agitati atat? Cand l-ati auzit voi pe Burlacu sa spuna ceva pertinent, ceva de luat in seama?

Nu l-am auzit, dar tot are gagica marfa :D

MadSkillz
29th January 2006, 15:02
Nu l-am auzit, dar tot are gagica marfa :D

Se poate, dar tot mai misto e filmul de acum de pe ProTv decat ala de aseara de pe Antena.

Kobe24
29th January 2006, 15:19
http://www.nba.com/videogames/topkobe_060124.html

a incercat cineva??

cate puncte ati dat maxim(cu orice jucator)??(in conditiile spuse in articol)

spiritt23
29th January 2006, 15:21
Va rog sa cititi articolul lui Vladimir Moraru din Gazeta de azi. E senzational. Dupa ce il parcurgi nu mai ai nimic de adaugat.
Vizavi de Burlacu, nu mai luati foc asa. Asta e mentalitatea TUTUROR jucatorilor de baschet din Romania. "Aia se dopeaza, toti, fara exceptie, si dacab n-ar lua pastile i-am face varza". Acum vreo 9 ani, discutam la o bere cu un jucator de la Steaua(mai era in Divizia A pe vremea aia) si l-am provocat la un exercitiu de sinceritate. L-am intrebat: "Presupunem ca Steaua s-ar intilni cu Chicago Bulls, intr-un meci de play-off. Cite puncte le-ati marca"? Eu am spus ca sub 40, iar el mi-a ris in nas si mi-a zis ca sunt nebun! "Cel putin 60" mi-a zis fara sa clipeasca, ferm convins ca asa ar fi in realitate. Am zis OK si am schimbat subiectul. Cam asa gindesc jucatorii de baschet din Romania.

spiritt23
29th January 2006, 15:36
Pe de alta parte, cu orice sportiv ai discuta acest subiect ti-ar spune ca e imposibil sa joci la acel nivel fara sa iei pastile. Credeti ca intr-o Liga in care se invirt atitia bani nu exista "sustinatoare de efort"? Iar vizavi de Olimpiada, conditia impusa de NBA e sa nu se faca teste antidoping.

Raptor
29th January 2006, 18:08
Cum adica? Pai a ajuns NBA sa impuna conditii Olimpiadei?

caseta
29th January 2006, 18:22
@za_horse - cind a jucat in italia, nique avea 36 de ani .... de asteptat sa nu mai poata ce putea. nu zic ca nu ar fi luat "bomboane" cind era in nba. dupa cum s-a vazut in baseball ... competitia e atit de dura si cerintele atit de mari incit probabil ca unii mai apeleaza la .... "ajutoare". pe de alta parte, din cite stiu, nba-ul are o politica de testare.

ce m-a deranjat in afirmatia lui burlacu e partea cu "oricine ar putea ....". i'd like to see his lame ass go for 81 ... macar in div A.

@emil - daca e vorba de chicago bulls din perioada 96-98, sunt gata sa pariez ca daca jucau motivati si se aparau cum i-am vazut aparindu-se cind isi puneau mintea, steaua nu ar fi marcat nici 20p. si ar fi primit peste 150. daca bad boys din detroit nu au putut sa il opreasca pe jordan, sa fim seriosi. ce sanse ar fi avut toata echipa lui steaua ????

t-mac
29th January 2006, 18:38
http://www.nba.com/videogames/topkobe_060124.html

a incercat cineva??

cate puncte ati dat maxim(cu orice jucator)??(in conditiile spuse in articol)
dupa ce ce am citit postul tau am intrat in nba 2006...level starter....8 min repriza( adik regulile spuse de articol)...am jucat cu houston impotriva lui toronto...am castigat cu 159-99....ideea a fost sa dau cat mai multe pct cu mcgrady(149 am reusit).

Raptor
29th January 2006, 18:43
Pai da... dar depinde si cu ce slidere. Ca si eu daca pun sliderele la 100 la shooting... si la faulturi pun sa bat libere si etc etc etc... :rolleyes:

Deci... it's kinda... you know... :rolleyes:

t-mac
29th January 2006, 18:48
hmmm...acum sincer iti spun ca nu stiu despre ce vorbesti:) ...scuze ca s pe dinafara la faza asta....eu am setarile la nba dupa cum l am instalat...doar ca am modificat viteza la 45 fatigue la 30 si injury la 30 si dupa cum am spus level starter si 8 min repriza...that's all

Kobe24
29th January 2006, 18:48
nu ideea era intr-un joc....cu slidere realiste(de obicei fiecare stabileste; fiecare sa fie obiectiv)la un asemenea scor...159-99 ma cam indoiesc de acest lucru....(dar e si nivelul starter....)

t-mac
29th January 2006, 18:54
va referiti la faza aia cu simulate si action? la mine era simulate....dar in fine....toata faza e ca era la starter unde e banal sa dai cos....eu ii bat pe aia si la superstar( parca asa se num ultimul nivel) ce e drept f greu

Raptor
29th January 2006, 20:39
WOW! :D

Cel mai mult i-am ars pe superstar cu vreo 70 de puncte diferenta, si asta cu sliderele puse impotriva mea la greu (diferente mari la slidere in favoarea calculatorului)

t-mac
29th January 2006, 22:24
no comment!:) :ok:

MadSkillz
29th January 2006, 23:07
Tocmai am jucat cu LAL vs TOR.Prima incercare de a-l egala pe Kobe.
8 minute repriza, superstar level
sliderele mi le-a zis thekobe mai demult :)

Bryant: 77p , 4 reb, 5 ast, 0 blk, 13 stl, 2 TO, 4 PF, 31 min.
31/64 FG, 4/15 3p, 13/15 FT

Am ratat ultimele 3 aruncari cu el, si erau simple, de langa panou, dar era cam extenuat.

Irimus
30th January 2006, 09:40
13 stl?...pune slideru respectiv la 0! sa vezi cum nu le mai furi mingea

MadSkillz
30th January 2006, 11:22
Tre sa pun toate sliderele la 0 sa nu reusesc nicio interceptie, nicio recuperare si niciun cos? :)

Irimus
30th January 2006, 11:30
Pai eu joc sezon cu New York pe superstar si cu stealul pus la 0 am vreo 2.5 steals/game cu Marbury si cam 1.2 steals/game cu Maggette(pe asta l-am achizitionat...sunt mai bun GM ca Isiah) iar silderele de shooting sunt intre 30 si 40 la mine iar la calculator sunt intre 50 si 60 dar e greu sa dai 81 de puncte in conditiile astea ...cred ca am vreo 40 date cu Marbury intr-un meci...dar nici nu prea am fortat

MadSkillz
30th January 2006, 18:51
Data trecuta am avut:

28 user stealing ability
50 short range shooting
41 middle range shooting
39 long range shooting

Acum:
0 la User Stealing ability
40 short range shooting
35 middle range shooting
30 long range shooting

Asta a condus la : Kobe Bryant 1/15 3P.

81p 4 reb 3 ast 6 stl 3 TO 3 PF 30 min
32/73 FG 16/17 FT

Acasa la Raptors, 116-109 pentru mine, mai sunt 13 secunde, mingea la ei.

Kobe24
30th January 2006, 19:04
mai baga la long range si middle range 1 2 .....

Raptor
30th January 2006, 19:24
LOL... eu am sliderele la 0 la stealing si la interception si am cu Kidd in sezon 4.78 steals per game... si am avut meciuri cu 13 steals numai cu Kidd alone (vreo 20+ cu toata echipa).

Plus ca eu am la short range shooting 35, medium 37 si long 42...

Faza e ca daca vrei sa arunci mai bine, faci intai un pump-fake si apoi arunci... nush de ce dar parca dupa pump fake jucatorul isi "set his feet" si arunca mai bine.

Ma rog, sunt multe chichitze la NBA Live pe care le-am descoperit... poate o sa le insir odata cand o sa am chef.

MadSkillz
30th January 2006, 19:52
Timberwolves @ Spurs - 135-132 , 22 secunde ramase.

Kevin Garnett - 100 points, 11 reb, 4 ast, 2 blk, 0 stl, 3 TO, 5 PF, 29 min

43/69 FG 14/17 FT 0/0 3P

Ady Micinic
30th January 2006, 19:57
Mad, cu tastatura joci sau ai ceva gamepad?

MadSkillz
30th January 2006, 19:59
Cu tastatura.

Raptor
30th January 2006, 20:00
PE REPRIZDA DE OPT MINUTE:



February 1, 2006

Game 5/13 1st 2nd 3rd 4th TOTAL
New Jersey 29 29 30 30 118
Cleveland 17 23 20 28 88

New Jersey
Player POS MIN FGM-A 3PM-A FTM-A OFF REB AST STL BLK TO PF PTS
T. Duncan C 28 40-57 0-0 0-0 3 10 1 0 4 3 0 80
C. Villanueva F 30 3-5 1-2 0-0 6 14 7 1 1 3 1 7
R. Jefferson F 30 7-11 0-2 0-0 1 5 7 6 0 2 3 14
J. McInnis G 28 1-2 0-0 0-0 1 3 5 3 1 2 3 2
J. Kidd G 28 3-4 1-1 1-2 0 3 19 2 0 4 2 8
C. Robinson 5 1-1 0-0 2-4 2 3 1 0 0 1 0 4
A. Wright 5 1-4 1-3 0-0 0 1 1 0 0 1 0 3
R. Price 5 0-0 0-0 0-0 0 1 1 1 0 0 0 0
B. Handlogten 3 0-1 0-0 0-0 0 0 0 0 0 0 1 0
J. Vaughn 3 0-0 0-0 0-0 0 0 0 0 0 0 0 0
C. Taft DNP -- Coach’s Decision
TOTAL 56-85 3-8 3-6 13 40 42 13 6 16 10 118
.659 .375 .500

Cleveland
Player POS MIN FGM-A 3PM-A FTM-A OFF REB AST STL BLK TO PF PTS
Z. Hamilton C 23 2-4 0-1 0-2 1 5 1 2 0 0 0 4
D. Marshall F 29 3-7 0-1 0-0 1 4 3 2 0 4 2 6
L. James F 29 15-28 1-7 2-3 0 3 2 2 0 1 2 33
L. Hughes G 29 8-16 1-3 8-8 1 6 3 2 1 5 2 25
E. Snow G 29 4-11 0-0 4-4 1 2 10 2 0 9 2 12
D. Gooden 4 0-0 0-0 0-0 0 0 0 1 0 0 3 0
A. Varejao DNP -- Coach’s Decision
D. Jones 6 1-4 0-1 0-0 0 0 1 1 0 1 0 2
A. Pavlovic 2 0-3 0-1 0-0 0 0 0 0 0 0 0 0
I. Newble 4 1-2 0-0 0-0 1 1 0 1 0 0 0 2
A. Henderson 10 2-4 0-0 0-0 2 2 1 1 0 0 0 4
L. Jackson DNP -- Coach’s Decision
TOTAL 36-79 2-14 14-17 7 23 21 14 1 20 11 88
.456 .143 .824





Si inca ceva... am cu Vince in sezonu asta 242-251 Free throws made (96.4 %) - pe free throw difficulty 100/superstar level

Kobe24
30th January 2006, 20:12
0-0 FT....asta e mai greu in realitate:)..
toate recordurile s-au facut cu multe FTA si % mare:)

Raptor
30th January 2006, 22:23
40-57 FG... asa am ajuns la 80 de puncte

thekobe
4th February 2006, 12:08
http://img155.imageshack.us/img155/4059/b000egafku01at26f6gzjeb06sclzz.th.jpg (http://img155.imageshack.us/my.php?image=b000egafku01at26f6gzjeb06sclzz.jpg)

mishu
8th February 2006, 12:14
"If I had to pick the best player in the game, he certainly is up there right now in the way that he approaches the game. . . . Anybody can go out and take a lot of shots and end up with 81 points, but if you lose, who cares? He was in a great rhythm and went out and played well. So you have to commend him for that. [But] if I were on the other side, there would be no way I would have been able to be in that game without six fouls." -- A certain Michael Jordan, reacting publicly to Kobe Bryant's 81-point game for the first time at a New York press conference for his Jordan All-American Classic for high schoolers.

Nightfly
8th February 2006, 20:18
pe 8 minute, superstar, stealing, interception 0, 43 42 41 parca la long,medium si short range, 0 la lay up 0 la dunk...
April 28, 2007

Game 6/6 1st 2nd 3rd 4th TOTAL
Cleveland 33 23 23 27 106
Portland 25 16 27 24 92

Cleveland
Player POS MIN FGM-A 3PM-A FTM-A OFF REB AST STL BLK TO PF PTS
Z. Ilgauskas C 25 1-1 0-0 0-0 5 8 1 0 5 0 4 2
T. Duncan F 25 0-0 0-0 0-0 5 7 3 0 3 0 4 0
D. Marshall F 24 0-0 0-0 0-0 1 4 0 2 0 1 1 0
J. Johnson G 25 0-0 0-0 0-0 0 1 3 8 0 2 3 0
L. James G 32 42-75 5-18 15-23 2 5 0 3 0 7 3 104
D. Jones DNP -- Coach’s Decision
D. Gooden 16 0-0 0-0 0-0 1 2 1 0 0 0 1 0
M. Pietrus 8 0-1 0-0 0-0 1 2 0 1 0 0 0 0
R. Mah DNP -- Coach’s Decision
D. Hunter DNP -- Coach’s Decision
C. Taft 8 0-0 0-0 0-0 1 2 2 0 0 1 0 0
TOTAL 43-77 5-18 15-23 16 31 10 14 8 11 16 106
.558 .278 .652

MadSkillz
8th February 2006, 23:55
104 out of 106 =))

Kobe24
9th February 2006, 01:00
lebron 42-75 104 pts
rest of team 1-2 2 pts....:)

Nightfly
9th February 2006, 10:41
Da si nici alea nu trebuiau sa fie ca au fost tip-uri ale calculatorului :)

kyoyf
13th February 2006, 18:32
atzi vazut poll-ul de pe nba.com, pagina principala?....kobe conduce detasat....cu 39% :yeah:

caseta
13th February 2006, 18:43
ce coooool .....
tare rau, pe bune ...

mare pacat ca mvp-ul e votat de jurnalisti care au in general mai multe cunostinte de basket decit fanii ....
de altfel asta e si motivul pt care fanii voteaza la ASG, iar jurnalistii la MVP