PDA

View Full Version : In cazul alegerilor anticipate...



Bancaru
24th May 2007, 14:12
... cu cine veti vota? Mergem inca pe striuctura actuala - vot pe liste, deci alegem partide.

Liviu
24th May 2007, 14:16
PNG nu e in poll ? E partidul nr.5 in Romania ...

Nu o sa ma prezint la vot .

resita
24th May 2007, 14:21
PNG nu e in poll ? E partidul nr.5 in Romania ...


cum de ai uiat sa pui PNG-ul in poll?

voi merge la vot si voi vota PD :ok:

Bancaru
24th May 2007, 14:22
Corect! Asa e. Pe hartie l-am pus dar aici am omis. E foarte important. Cine mai poate modifica? Eu nu pot.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 14:24
Continui aici discutia de pe threadul antyerior, ca sarisem de la rromi la alegeri.

Bank spunea ca alegerile nu sunt necesare, ca nu ar exista un partid cu peste 50%. Pai ce, acum facem alegeri numai daca iese unul castigator cu majoritate?

Nu. Probabil ca PD va avea majoritatea (probabil, nu si sigur) si va putea forma un guvern impreuna cu PLD si UDMR. Iar conlucrarea cu PNL este inca posibila (vedeti apelul lui Elvilla de astazi), pentru ca, de fapt, foarte putine lucruri despart cele doua curente (PNL si PD).

Nici PLD nu este in pol, sau l-ati inclus deja in PD :-)?? Apare in schimb PIN, care este in carul cu fan. Parca le si vad sloganul : Votati KGB, Votati Mama Rusia!

Sorin Blaj
24th May 2007, 14:30
Si eu spun ca trebuie incluse toate partidele, inclusiv PLD si PNG. Altfel nu mai are rost thread-ul.

resita
24th May 2007, 14:34
Nu. Probabil ca PD va avea majoritatea (probabil, nu si sigur) si va putea forma un guvern impreuna cu PLD si UDMR.


ca sa formeze un guvern cu PLD acesta din urma trebuie sa intre in parlament si eu nu vad cum PLD ar obtine cel putin 5%.

sau poate face o alianta cu PD inainte de votare, e singura lor solutie sa intre in parlament

YoYoyOi
24th May 2007, 14:35
adaugat SI PLD SI PNG...

eu votez cu PD... asta daca merge asa cum e....

Daca Doamne fereste se anunta vreo colaborare cu PSD, i'm aut :mda:

Sorin Blaj
24th May 2007, 14:47
YOYOYOI.

Intreaba-l si pe Herc cu cine a vrut sa voteze, poate era vorba de unul dintre cele doua partide, sa-i muti votul.

Utilizator
24th May 2007, 14:55
Eu inca nu m-am hotarat daca si cu cine votez.

Normal sunt tentat sa analizez situatia atent si sa dau credit celor care mi se par mai capabili sa faca treaba. Ceea ce e greu, cam toti au calcat pe bec cel putin odata si am devenit temator.

Mai am insa si tentatia de a vota PD (si reinnoirea mandatului lui Basescu cand va fi cazul). Mi-ar place sa obtina peste 70% din sufragii si PDul (si la Locale si la Generale) si Dl Basescu. Ca sa fie stapani totali si sa nu mai aiba pe cine sa dea vina, sa nu mai fie obligati sa se lupte cu eventuali parteneri de guvernare. Sa nu mai produca tzepe pentru parlamentari 'defecti' si talk-showuri teve ci dezvoltare economica accelerata, inchisori pentru corupti si 'oligarhi petro-comunisto-rusofili' ce vor fi condamati de o justitie super-corecta si sa terminam cu 'sistemul ticalosit'.
E un pret mare dar macar asa ne linistim, dupa aceasta cura probabil ca vom trata politica mult ai detasati.

Sorin Blaj
24th May 2007, 14:58
Ar fi o situatie ideala.

Elphax
24th May 2007, 15:03
pai se contureaza noua alianta PD-PSD

se refac gastile in PSD si nu prea au nevoie sa colaboreze cu un PNL care tocmai a scazut f mult in sondaje ...

Sorin Blaj
24th May 2007, 15:04
Nu va fi nicio alianta PD - psd. Mai vorbim.

Elphax
24th May 2007, 15:04
Mai am insa si tentatia de a vota PD (si reinnoirea mandatului lui Basescu cand va fi cazul). Mi-ar place sa obtina peste 70% din sufragii si PDul (si la Locale si la Generale) si Dl Basescu. Ca sa fie stapani totali si sa nu mai aiba pe cine sa dea vina, sa nu mai fie obligati sa se lupte cu eventuali parteneri de guvernare. Sa nu mai produca tzepe pentru parlamentari 'defecti' si talk-showuri teve ci dezvoltare economica accelerata, inchisori pentru corupti si 'oligarhi petro-comunisto-rusofili' ce vor fi condamati de o justitie super-corecta si sa terminam cu 'sistemul ticalosit'.
E un pret mare dar macar asa ne linistim, dupa aceasta cura probabil ca vom trata politica mult ai detasati.

uneori am impresia ca scrii aici la misto. daca nu e asa inseamna ca esti ori beat, ori foarte drogat ... :groggy:
(nu vreau sa te jignesc, e doar o parere)

YoYoyOi
24th May 2007, 15:49
nu vrei sa jignesti, dar o faci....


Omul si-a spus parerea, dorinta. Si eu mi-as dori sa fie ceva de genul ala, chiar daca asta ar insemna in parerea unor un fel de dictatura.... Dar mi-as asuma riscul. Sa fie un singur partid in Guvern, nu tot felul de aliante si de conventii, din care sa iasa doar scandal....

Sorin Blaj
24th May 2007, 16:04
Cand era doar psd nu mai era dictatura?

Chestie de gusturi politice.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 16:16
YOYOYOI.

Intreaba-l si pe Herc cu cine a vrut sa voteze, poate era vorba de unul dintre cele doua partide, sa-i muti votul.

Votul meu era pentru PLD.

Sorin Blaj
24th May 2007, 16:17
Ma gandeam eu Herc.

PS: YOYOYOI, te rog, poti sa faci un schimb intre optiunea Altul... si PLD si atunci este totul OK. Mersi.

Bancaru
24th May 2007, 16:36
Continui aici discutia de pe threadul antyerior, ca sarisem de la rromi la alegeri.

Bank spunea ca alegerile nu sunt necesare, ca nu ar exista un partid cu peste 50%. Pai ce, acum facem alegeri numai daca iese unul castigator cu majoritate?

Nu. Probabil ca PD va avea majoritatea (probabil, nu si sigur) si va putea forma un guvern impreuna cu PLD si UDMR. Iar conlucrarea cu PNL este inca posibila (vedeti apelul lui Elvilla de astazi), pentru ca, de fapt, foarte putine lucruri despart cele doua curente (PNL si PD).

Nici PLD nu este in pol, sau l-ati inclus deja in PD :-)?? Apare in schimb PIN, care este in carul cu fan. Parca le si vad sloganul : Votati KGB, Votati Mama Rusia!

Am spus cu totul altceva. Nu sunt necesare alegerile daca nu e nimeni care sa faca o majoritate clara, si nu e, in conditiile in care tocmai pe asta dau ei vina, ca nu avem o majoritate. Cica: vrem alegeri pentru ca nu este o majoritate. Bun. Dar dupa alegeri va fi una? NU! Raspicat, nu. Decat una contranaturii in conditiile declaratiilor facute cu atata inflacarare.
Eu as vedea asa configuratia viitoarelor forte din parlament - o parte social democrata, PD si PSD si o alta parte de centru dreapta PNT, PNL si poate PLD. Incet incet trebuie cernute PRM, PNG, iar ungurii sa devina si ei sub incidenta minoritatilor nationale, pentru ca asta sunt acum, minoritati. Ii respect, nu am nimic cu ei, dar sunt fara doctrina. Dar vrea Basescu o opozitie de dreapta puternica? Nu! Ar trebui sa vrea daca vrea binele tarii? Da. Ce sa caute UDMR la guvernare cu PD? Pai nu i-a facut de ***** Basescu? Nu a zis ca i-a cerut Bela sa intervina cu telefon nu stiu unde? Pai cat de idiot trebuie sa fi ca sa ii ceri asa ceva chiar lui Basescu? Marko Bela tine UDMR la guvernare timp de 12 ani dar da cu mucii in fasole in fata marinarului? Mai da-i in *****.
Elvila? Ai zis Elvila? Hm... Eu ma abtin!
La vate voturi obtine PLD era destul obtiunea [Ualtul[/U]. Adevarul e ca am uitat sa il trec, ca si pe PNG. Gheorge "Pinatly" Stefan nu e la PLD? E oligarh?

Sorin Blaj
24th May 2007, 16:38
De unde atat siguranta, ca nu se va crea o noua majoritate?

Bancaru
24th May 2007, 16:42
Mi-a zis mama Omida. Eu iti spun ce zic sondajele. Nici alea cele mai optimiste nu dau ca sigura o astfel de majoritate.

Sorin Blaj
24th May 2007, 16:45
Sondajele spun altceva.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 16:51
Da, sondajele spun altceva.

Iar despre Stefan, el este membru PNL si acum. A spus doar ca simpatizeaza cu PLD si ca asteapta sa fie data afara din PNL. Nu a fost. Doi prieteni au fost la Piatra Neamt acum 2 luni. Cica orasul este bec!!!! Si asfaltat. Tot Umbrarescu asta domne??? Sau este Stefan un bun primar.

Asa ca incercarea de a transfera oligarhi peste tot a esuat :-)))))))

TheIceMan
24th May 2007, 18:24
Am adaugat o ultima variant la poll: "Nu votez"

Bancaru
24th May 2007, 18:34
Pu** asteapta. Orasul o fi bec, dar daca vrei iti povestesc eu despre cum se fac licitatiile pe aici. Nu de alta, dar tocmai m-am intorz din zona Moldovei de la o asemena mascarada. Nu cred ca e Umbrarescu, cred ca e celalat, Casuneanu, sau cum il cheama.
Motivul pentru care nea Fane e inca in PNL este altul. El era demult la PLD. Vezi ca s-au facut declaratii publice.

Sorin Blaj
24th May 2007, 18:54
Corlatean, astazi la Realitatea TV: Trebuie sa ne delimitam de comunism.

Cu iliescu la aceeasi masa, mai greu.

Balaci
24th May 2007, 18:59
Pinalti ar fi sters-o demult la PLD,da e beleaua cu traseismul,ca pierde functia.Orasul arata bine,insa la cati bani se invart pe acolo,ar putea si mai si...e ca si in Cluj,nu e primarul grozav,da merge bine mediul privat.
Pinalti si familia sunt niste hoti toti,sau nu ati auzit despre cum cumpara fiu-su energie de la CE Turceni si o revindea statului?

miril
24th May 2007, 19:26
PLD tot PD e, calul troian pre nume Valerica sasica si liberalul din convingeri FSN, ala cu stolu si inca cateva... muste. Elphax, Uti e cu noi, sau mai bine zis nu impotriva noastra, nu-ti fa griji. Eu cred ca merita ceva scuze. Tu ce zici?

Herc_Reloaded
25th May 2007, 10:54
Valeriu Stoica este un politician pe care nu il agreez in mod deosebit, dar este politician.

In schimb nu vad de ce Stolojan nu ar fi un om respectabil. Cat de usor se uita tot ce a facut bun, si i se arunca toate celelalte in carca. Si mai sunt si altii in PLD care nu au fost nici pe departe cai troieni. Flutur de exemplu. Este el omul cui? Boureanu? Poate unul din putinii oameni politici tineri cu cap (pe umeri).

Fara Stolo acum vorbeam cum PNTCD si PNL se joaca impreuna in gradina partidelor neparlamentare.......Voi, liberarilor, v-a placut cind Stolo v-a ridicat de la 5% la 15% :-))) Acum nu mai este bun, huh?

Sorin Blaj
25th May 2007, 11:54
Cand vor ajunge ca pntcd, isi vor schimba parerea.

miril
25th May 2007, 19:46
Stolo nu este liberal, Herc. Mie nu mi-a ridicat vreun procent, poate de neplacere, ********o-FSN-ista. Eu sunt liberal prin modul de a privi lucrurile, nu pentru ca exista PNL. Atat in 92 cat si 96 am votat cu PNTCD, datorita unor alti cai troieni, care erau membrii de...varza, Radu Campeanu este unul infiltrat, avand acte de vechi liberal, si care a facut mult rau partidului. Eu nu tin cu liberalii ca la fotbal, cum fac altii, cu alte partide, dar in lupta cu Basescu il sustin pe Tariceanu pentru ca talharul este Basescu, o lichea pusa pentru a face procente pentru un partid de sorginte FSN-ista, deci cu obarsii ********o-PCR-iste, PD.

TheIceMan
25th May 2007, 19:53
dar in lupta cu Basescu il sustin pe Tariceanu pentru ca talharul este Basescu, o lichea pusa pentru a face procente pentru un partid de sorginte FSN-ista, deci cu obarsii ********o-PCR-iste, PD.

Eu nu tin cu Motoricenau defel pentru un motiv clar ca lumina zilei, isi protejeaza propriile afaceri de importator auto prin hotarari de guvern abuzive si contrare normelor comunitare (i.e. libera circulatie a marfurilor, persoanelor si al capitalului intre tarile U.E.)

O fi Basescu de sorginte ffesenista, dar cam da semne ca se schimba si intelege directia buna pe care trebuie sa o ia Romania.

miril
25th May 2007, 19:56
Esti naiv? Nu ma refer la Tariceanu ci la Basescu. Nu te lasa dus de aparente, cine a furat ieri o ancora maine fura o flota. Toti o apa si-un pamant. Dupa monumentalul Coposu ne mananca mediocritatea si lichelismul, in politica, prietene, din pacate.

TheIceMan
25th May 2007, 20:05
Esti naiv? Nu ma refer la Tariceanu ci la Basescu. Nu te lasa dus de aparente, cine a furat ieri o ancora maine fura o flota. Toti o apa si-un pamant. Dupa monumentalul Coposu ne mananca mediocritatea si lichelismul, in politica, prietene, din pacate.

Da, asa e, toti o apa si un pamant.

Nu stiu daca-s naiv, dar asa da impresia Basescu.

La urma urmei, treaba-i simpla: U.E. ne-a aruncat un ciolan mai mare si acuma haita nu stie care sa se muste unul pe altul mai iute si mai rau astfel incat sa raman dulaul mare singur la os.
Deocamdata, hatia s-a unit impotiva lui Basescu. Nu le-a reusit.
Mai vedem, meciul intra in prelungiri.

miril
25th May 2007, 20:14
Si eu i-am dat credit cam vreo sase luni, dupa aceea...inundatiile (din 2005).

Gabri3l
28th May 2007, 12:48
Stolo nu este liberal, Herc. Mie nu mi-a ridicat vreun procent, poate de neplacere, ********o-FSN-ista. Eu sunt liberal prin modul de a privi lucrurile, nu pentru ca exista PNL. Atat in 92 cat si 96 am votat cu PNTCD, datorita unor alti cai troieni, care erau membrii de...varza, Radu Campeanu este unul infiltrat, avand acte de vechi liberal, si care a facut mult rau partidului. Eu nu tin cu liberalii ca la fotbal, cum fac altii, cu alte partide, dar in lupta cu Basescu il sustin pe Tariceanu pentru ca talharul este Basescu, o lichea pusa pentru a face procente pentru un partid de sorginte FSN-ista, deci cu obarsii ********o-PCR-iste, PD.


hai nu ma-nnbuni?!...il sustii pe Tariceanu?! inseamna ca faci parte din minoritatea de 5%-6% care inca mai crede in el...

pai daca esti liberal cum te autodeclari, ar trebui sa te ingrijoreze de taricelu, fratele meu...si nu de presedintele Romaniei.
de taricelu, stii tu care...cel care trimite biletele pt a influenta justitia, cel care da telefoane, etc...

ni la el, in lupta cu Basescu il sustine pe Tariceanu pt ca Base e talharul...loooool:D :D :D
nu uita ca din nefericire pt tine si alti liberali , Basescu este cel care l-a deconspirat pe Taricelu cu biletelul...mai tii minte cum se chinuia ordinarul sa ne minta ,cum ca nu a trimis nici un bilet la presedentie ca sa intervina in justitie? a?
din pacate pt tine, mizezi in continuare pe un looser, un cal pierzator...pt ca pnl nu mai are nicio sansa cu taricelu...a aflat toata tara cine e acest tariceanu...

parerea mea, daca mai vrei sa ai o sansa cu pnl ,ar trebui sa va debarasati de astfel de oameni ,gen tariceanu...ca astfel va veti duce la fundul sacului...
si tu ce faci?!!!...il susti in continuare?!...looool...pentru cat timp? pana la anul, cand nu veti mai intra in parlament???:headbang:

miril
28th May 2007, 13:31
Lasa propaganda de partid deoparte. Am explicat, nu tin explicit cu Tariceanu ci il apar pentru ofensiva demagogica a lui Basescu, care acum se vrea si religios, el un ******** fara scrupule. Repet, nu avem politiceni de la moartea lui Copusu, dar unii pot face tarii mai mult rau ca altii, cu alte cuvinte, Basescu, pe termen lung, in opinia mea, este mai nociv tarii decat Tariceanu, caci atrage masele in campania lui de a-si favoriza grupul oligarhic, spre deosebire de celalalt care nici macar pe sustinatorii fideli ai partidului nu-i convinge in totalitate.

Bancaru
28th May 2007, 13:59
Eu nu tin cu Motoricenau defel pentru un motiv clar ca lumina zilei, isi protejeaza propriile afaceri de importator auto prin hotarari de guvern abuzive si contrare normelor comunitare (i.e. libera circulatie a marfurilor, persoanelor si al capitalului intre tarile U.E.)

O fi Basescu de sorginte ffesenista, dar cam da semne ca se schimba si intelege directia buna pe care trebuie sa o ia Romania.

Omule, esti penibil. Cum naiba crezi ca poate face asa ceva numai pentru ca el are o afacere cu masini? Vezi pe ce loc se situeaza la vanzari Citroen si apoi mai vorbim. Pai cine este cel mai mare importator de masini din tara asta? Spune-mi! Cine este cel mai mare producator de automobile din tara asta? Spune-mi! Cate alte marci se aduc in tara si care sunt muuult peste vanzarile lui Citroen? Asa ca asta nu sta in picioare. Este posibil sa fie legea data in interesul tuturor, dar nu poti face o asemena lege numai pentru tine, care te afli undeva pe 5-6 la vanzari.
Acum ca am spus chestia asta trebuie sa remarc faptul ca legea e abuziva dar are si un sambure de adevar. Chiar si cu aceasta lege introdusa nu poti sa nu remarci faptul ca e plin BUcurestiul (de exemplu) de masini straine cam rablagite si cu numere de Franta, Italia si alte tari din comunitate, dar in special din cele 2. Soferii arata asa cum arat si eu in avatar, adica ... au tatuaje. Sa va explic cum se ajunge aici - se duc oamenii afara, si acolo iau masinile astea pe nimic. NIMIC. Masini de prin '90 si ceva pe care nu le mai repara ca nu se mai merita. Ca sa tii masina degeaba trebuie sa dai bani, ca sa o dai la cimitir de masini dai bani. Asa ca te intelegi cu balaoachesul care ti-o ia, poate degeaba, si ai scapat. Ma rog, o vinzi (sanchi) pe o suma modica. Si uite asa ne umplem noi de toate *****urile. Unde mai pui ca e si programul laba, pardon, rabla. Iei o masia de afara pe nimic. O aduci. Fara legea asta o inmatriculezi. Si apoi te duci la REMAT si iti iei 3000 RON pe ea. Si tot asa. E normal? Poate uita amicii pedisti ca madam ministru Sulfina era de acord cu legea. Iar impresia generala despre Sulfina e buna. Si mie imi placea. Ea nu cred ca ar fi vrut sa plece si nici ei nu voiau sa o dea afara. Dar daca a zis Basescu hop, a trebui sa sara si ea cu turma pedista.

TheIceMan
28th May 2007, 18:28
Omule, esti penibil. Cum naiba crezi ca poate face asa ceva numai pentru ca el are o afacere cu masini? Vezi pe ce loc se situeaza la vanzari Citroen si apoi mai vorbim. Pai cine este cel mai mare importator de masini din tara asta? Spune-mi! Cine este cel mai mare producator de automobile din tara asta? Spune-mi! Cate alte marci se aduc in tara si care sunt muuult peste vanzarile lui Citroen? Asa ca asta nu sta in picioare. Este posibil sa fie legea data in interesul tuturor, dar nu poti face o asemena lege numai pentru tine, care te afli undeva pe 5-6 la vanzari.
Acum ca am spus chestia asta trebuie sa remarc faptul ca legea e abuziva dar are si un sambure de adevar. Chiar si cu aceasta lege introdusa nu poti sa nu remarci faptul ca e plin BUcurestiul (de exemplu) de masini straine cam rablagite si cu numere de Franta, Italia si alte tari din comunitate, dar in special din cele 2. Soferii arata asa cum arat si eu in avatar, adica ... au tatuaje. Sa va explic cum se ajunge aici - se duc oamenii afara, si acolo iau masinile astea pe nimic. NIMIC. Masini de prin '90 si ceva pe care nu le mai repara ca nu se mai merita. Ca sa tii masina degeaba trebuie sa dai bani, ca sa o dai la cimitir de masini dai bani. Asa ca te intelegi cu balaoachesul care ti-o ia, poate degeaba, si ai scapat. Ma rog, o vinzi (sanchi) pe o suma modica. Si uite asa ne umplem noi de toate *****urile. Unde mai pui ca e si programul laba, pardon, rabla. Iei o masia de afara pe nimic. O aduci. Fara legea asta o inmatriculezi. Si apoi te duci la REMAT si iti iei 3000 RON pe ea. Si tot asa. E normal? Poate uita amicii pedisti ca madam ministru Sulfina era de acord cu legea. Iar impresia generala despre Sulfina e buna. Si mie imi placea. Ea nu cred ca ar fi vrut sa plece si nici ei nu voiau sa o dea afara. Dar daca a zis Basescu hop, a trebui sa sara si ea cu turma pedista.


1. Da, legea este facuta sa protejeze importatorii 'oficiali' si 'exclusivi' de automobile printre care se numara dl. Motoricenau insusi.
Normele E.U. stabilesc clar taxe vamale zero, dar iaca s anu piarda 'piata' Motoriceanu ce s-a gandit hai sa bagam o taxa arbitrara, daca tot nu mai putem avea taxe vamamel, ce suntem prosti sa ne pierdem afacerile.

2. Ceea ce explic cum este cu rablele prin bucuresti ma face sa rad si sa ma intreb daca Dvs., chiar intelegeti fenomenul sau doar combateti in timpul liber?

Bancaru
28th May 2007, 18:40
Ca sa incerc sa pastrez tonul civilizat o sa va vorbesc si eu cu apelativul "dumneavoastra". Iar ca sa nu iesim din tipare o sa raspund si eu, adica domnia mea, punctual:
1) In momentul in care se ia o hotarare pentru o categorie larga de beneficiari care, intamplator, nu au aceeasi orientare politica, nu vad ce treaba mai are asta cu politica. E clar ca oamenii vor sa se protejeze, dar nu vad cum un guvern, oricare ar fi el, ar face fata presiunilor unor oameni cu asemenea forta economica. Mai ganditi-va cine este importator de masini. Si, mai ales, producator. Si ce stat reprezinta acest producator. Legea europeana a spus ca e arbitrara, dar o lege pentru efectul invers exista? As zice ca nu. Nu prea ii vad pe nemti aducand rable de pe la danezi ca sa se dea o luna cu ele sau mai mult. Eu personal nu cred ca aceasta taxa, adica scoaterea ei, va afecta pe importatori in mare masura. Vorbim de masini noi si masini second hand. Cine vrea msina noua nu o sa isi cumpere second hand ca s-a scos legea.
2. Faptul ca nu vorbiti si nici nu scrieti romaneste tocmai coerent ma face sa ma intreb ce ati vrut sa ziceti la acest punct 2. Nu sunteti de acord cu mine in privinta programului RABLA? Nu sunteti la curent cu programul RABLA? Ati auzit despre programul RABLA? Ce parere aveti de programul RABLA? Daca ati avea o rabla ati incerca sa o valorificati prin programul RABLA?

TheIceMan
28th May 2007, 19:02
Ca sa incerc sa pastrez tonul civilizat o sa va vorbesc si eu cu apelativul "dumneavoastra". Iar ca sa nu iesim din tipare o sa raspund si eu, adica domnia mea, punctual:
1) In momentul in care se ia o hotarare pentru o categorie larga de beneficiari care, intamplator, nu au aceeasi orientare politica, nu vad ce treaba mai are asta cu politica. E clar ca oamenii vor sa se protejeze, dar nu vad cum un guvern,

Vezi, tocmai asta nu imi convine si nu imi place, protectionismul, si in cazul
asta particular, coincide cu interesele economice ale premierului actual. Nostim.


Nu prea ii vad pe nemti aducand rable de pe la danezi ca sa se dea o luna cu ele sau mai mult.

In sfarsit ajungem la cauza problemei. Da, cand si romanii vor avea veniturile banesti ale nemtilor nu se vor mai aduce masini sh ci se vor prefere achizitiile de manisi noi.
Aici este chintesenta problemei, aici trebuie guv sa actioneze. Deci, faca bine guvernul sa ajute la sporirea renumereatiei po****tiei si sa lase legile liberei concurente chiar libere.
Adica daca eu am doar vro 4000 de euroi la dispozitie si m-ar multumii un Golf de 10 ani vechime, cum poate guvernul sa ma forteze sa mai dau alti 3000 de euroi taxa de inmatriculare? ok, nu am inca 3 mii, si atunci crede stimatul guivern ca o sa imi permit o masina noua, indiferent ca e VW sau Citroen sau altceva. Probabil ca nu. Deci lege in nici un caz nu avantajeaza pe cetateanul de rand. si asta ar trebui sa faca o lege sa protejeze cetatenii nu patronii, mai ales intr-un stat de orientare sociala cum este Romania acuma.



Eu personal nu cred ca aceasta taxa, adica scoaterea ei, va afecta pe importatori in mare masura.

Da? Atunci de ce nu se scoate?


2. Faptul ca nu vorbiti si nici nu scrieti romaneste tocmai coerent ma face sa ma intreb ce ati vrut sa ziceti la acest punct

Da, rectific: "Ceea ce explicati Dvs., (cum este cu rablele prin Bucuresti) ma face sa rad si sa ma intreb daca Dvs. chiar intelegeti fenomenul sau doar combateti in timpul liber?

Bancaru
28th May 2007, 19:03
Da.

TheIceMan
28th May 2007, 19:07
bine.

Bancaru
29th May 2007, 11:50
IceMan, traiesti intr-o tara (asa cred) cu o economie capitalista pana in maduva oaselor. Cum naiba crezi ca o decizie politica cu efecte economice vizibile se poate lua numai de dragul unei singure comapanii, care nici macar nu are bunul simt sa fie pe locul 1 in domeniul de activitate. Politica este subjugata economiei, desi subjugata nu e un cuvant atat de dur cum ar trebui sa fie. Si asta nu numai la noi.
Dar aici vorbim de alegerile anticipate, adica "eu cu cine votez?".

miril
29th May 2007, 12:03
Pai, Banc, nu este vorba de diversiunea lui Basescu care vrea sa ne dea impresia ca datorita politicii oligarhice, sufera economia, desi economia nationala merge de bubuie. Face ca si cu referendumul, rezultatul si-l insuseste, in ciuda absenteismului masiv, ca sa motiveze alegeri anticipate, adica se foloseste de factorul economic in scopuri stric politice, pentru binele partidului pe care-l reprezinta, desi el ar trebui sa fie presedintele tuturor, si nu pentru binele tarii, cum ar fi normal dupa pozitia functiei lui prezidentiale.

Bancaru
29th May 2007, 12:06
Vedeti ca a aparut un articol pe OLS din Automarket legat de taxele auto. Desi Europa stramba din nas se pare ca nu e chiar asa. In plus as vrea sa vad si "viceversa" acestei legi la ei. Carui guvern european occidental i-ar conveni sa ii vina in tara o multime de rable cacacioase? De de sa nu scape de ele prin export in Romania clamand libera... *****, mai stiu eu ce libertate?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 12:14
Pai, Banc, nu este vorba de diversiunea lui Basescu care vrea sa ne dea impresia ca datorita politicii oligarhice, sufera economia, desi economia nationala merge de bubuie. Face ca si cu referendumul, rezultatul si-l insuseste, in ciuda absenteismului masiv, ca sa motiveze alegeri anticipate, adica se foloseste de factorul economic in scopuri stric politice, pentru binele partidului pe care-l reprezinta, desi el ar trebui sa fie presedintele tuturor, si nu pentru binele tarii, cum ar fi normal dupa pozitia functiei lui prezidentiale.

Miril, imagineaza-ti pentru un moment ca cele 600 de milioane USD sterse ca si datorii Rompetrol ar fi fost folosite sa finanteze o autostrada care sa lege Basarabia de Iasi si Bucuresti. Nu ar fi fost mai bine folositi, dacat sa le aruncam pe apa sambetei?

Economia merge bine datrita pozitiei emergente, si competitive prin costuri, a Romaniei in cadrul UE. Daca nu se capitalizeaza rapid pe aceste oportunitati, totul se va risipi.

Credeam ca ne-am lamurit ca cei care nu participa la vot nu conteaza, pentru ca au ales singuri sa nu-si exprime opinia.

UE este prin definitie promotoare liberului schimb, fara bariere de nici un fel. Asa ca Banc, daca vrei UE, trebuei sa accepti toate plusurile si minusurile. Nu numai plusurile.

Taxa aceea, pusa enorm de mare la masini care pot fi considerate de 10 ori superioare vestitelor Dacii productie 1988, nu se justifica. Este o aberatie, si de aceea acum o si dau la intors.

Poate Citroen nu este dealer no.1, dar au beneficiat si ei de pe urma taxei. Vrei dovada de ipocrizie? Uita-te la Tariceanu vorbind despre beneficiile acestei taxe.

Nu vor fi alegeri anticipate, asa ca threadul este inutil.

Balaci
29th May 2007, 12:17
1.Tariceanu e cu Citroen,nu cu Peugeot.
2.Taxa a fost introdusa la presiunile Renault,care a amenintat cu concedieri masive de personal din Romania in caz contrar
3.Hazliu e ca nu rablele sunt cele mai taxate,ci tot masinile mai noi si mai puternice(se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica)
4.Eu unul,ca si cumparator de masina in viitorul apropiat,sunt oarecum de acord cu taxari dure a masinilor care sunt mai vechi de 7-8 ani,altfel ne trezim cu toate rablele pe drumuri;prefer sa dau un ban in plus pe o masina noua si sa stiu o treaba...

miril
29th May 2007, 12:17
Bancaru, nu am subscris la cei ai spus tu pana acum, dar asta trebuie, taxe, pentru ca in Romania exista un parc de masini de foarte prosta calitate, cat despre poluare numai vorbim. Mai adug si ceva care nu va fi pe placul majoritatii, mai bine masini mai putine, dar noi, decat multe dar periculoase si depasite ecologic, ca sa nu mai adaug ca avem o problema uriasa cu parcarile si haosul din trafic cauzat de numarul foarte mari de masini raportat la infrastructura, lucru care face practica imposibila o modernizare cum trebuie a soselelor, constructiei de autostrazi, etc, etc. EU vrea taxe acceptabile nu suprimarea lor, aici se poarta discutia.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 12:45
Taxe, taxe. Ce fel de taxe? Eu am un Ford din 2003, cu motor Euro 4), si am calculat ca daca vroiam sa il aduc in Romania anul trecut taxa era 4 mii de euro. Ce rahat de taxa este asta, cand Bucurestiul este plin de Dacii din 1989 si Cielo cu Euro 1 sau 2, pe care de banii astia imi luam poate 2, si poluam in voie prin mahalale.

Pentru liberali, ar trebui sa folositi mai rar cuvantul taxe. Ele nu se afla in nomenclatorul politicii liberale. Social-democratii cred in taxe. Liberalii cred in libera concurenta, iar taxele reprezinta o majora distorsionare a liberei concurente. Se cheama protectie tarifara, daca nu ma insel.

miril
29th May 2007, 12:55
Noi suntem liberali europeni, taxele si concurenta, nu se exclud ci doar raportul dintre ele, sau tu crezi in capitalism de jungla?

Balaci
29th May 2007, 13:00
Eu sunt social-democrat,asa ca sunt de acord cu protectionismul:D

Bancaru
29th May 2007, 13:06
Miril, si eu am zis ca trebuie taxe pentru rable. Nu sunt de acord cu taxele pentru masini aproape noi. Se va reglementa chestia asta. Din pacate mai mute rable se aduc in tara decat masini noi. La faza cu parcul auto din Bucuresti te contrazic. Traseul meu catre casa cuprinde si Floreasca, Primaverii, Piata Charles de Gaulle, Averescu, Piata Domenii, 1 Mai. Nici unul dintre bulevarde nu e capat de linie, stati linistit, stau in zona ceferista. Dar lasa-ma pe mine, sofer in Bucale, sa decid ce fel de masini sunt in Bucuresti. Mi-a venit o ruda din tara foarte avuta si civilizata, din Europa, si a ramas masca. Mi-a zis ca in viata lui nu a vazut atatea Jeep-uri ca la noi. Am avut un italian (partener) in vizita care a ramas impresionat de numarul de Porsche Cayenne pe care le-a vazut. A zis ca in Italia lumea nu isi permite atatea. Este posibil sa fie si pe acest domeniu un clivaj si sa nu existe categorii de mijloc, sau foarte putine.

miril
29th May 2007, 13:10
Eu m-am referit la numar per total nu la calitatea din...varf, caci romanul de...varf in loc sa investesca in afaceri investeste in masini de lux ca sa dea in gropi si la...propriu si la figurat. Corect, trebuie o taxa progresiva, in functie de vechimea masinii. Dar se va reglementa si chestia asta.

Bancaru
29th May 2007, 13:14
Corect! Asa as vedea-o si eu. Stiu oameni care stau cu parintii in conditii lipsite de intimitate si restul... dar au masina nu stiu de care. Eu personal am preferat sa imi repar casa si curtea. Curtea m-a costat cat costa si masina pe care o am (mult/ putin).

Herc_Reloaded
29th May 2007, 13:15
Noi suntem liberali europeni, taxele si concurenta, nu se exclud ci doar raportul dintre ele, sau tu crezi in capitalism de jungla?

Daca vorbim de asta, eu cred in Thatchersim. In libera initiativa, dezvoltarea business-lui si taxe moderate. Aceasta este politica liberala adevarata, care a arata cum un sistem poate deveni eficient si sa acorde si atentie protectiei sociale. Si in Nihil Sine Deo. Nu in casa Regala, ci in semnificatia acestei zicale.

Miril tu imi vorbesti de un sistem social-democrat, nu liberal, asa cum este el in GErmania, Suedia sau Finlanda. Eu iti vorbesc de capitalismul adevarat, din UK si SUA. Si taxe moderate nu inseamna capitalism salbatic. Mi se pare mie, sau folosesti cuvintele lui Iliescu. Esti propagandist al batranului Ilici :drak: ??? Glumesc.

Bank are dreptate: poti sa pui impozite mari pe masinile de lux. Dar nu taxa de prima inmatriculare, care sa favorizeze producatorii si importatorii. Asta inseamna distorsionare a concurentei, si nu este permisibil in ecopnomia de piata. Daca asta ne dorim. Sau poate unii din noi o doresc ideatic, dar sa semene cu comunismul/social-democratia.

Am fost clar?

P.S. Balaci, te admir, tu ai curajul de a sustine o idee. Prefer social-democrati adevarati, decat liberali protectonisti :-)))))

miril
29th May 2007, 14:02
Eu sunt social liberal, exista si d'astia, Herc. Pai moderate zic si eu, in cazul Tariceanu nu taxa in sine este de vina ci procentul prea mare. De capitalismul de acumulare, termenul meu, am fi avut nevoie imediat dupa revolutie, cand Iliescu dorea socialdemocratie de tip suedez si a iesit ca-n...jungla.

Bancaru
29th May 2007, 14:07
Un lucru este cert - suntem priviti drept groapa de gunoi a Eurpoei, si la propriu si la figurat. De la gunoi transportat in tara din Italia, la masini de rahat si cumpararea de "aer curat" de la romani, care au mai mult pe cap de locuitor, cam asa ne trateaza Europa. Eu as propune sa imi duc eu tomberonul cu caca de la Jimmy in Sicilia. Credeti ca ar vrea macaronarii?

miril
29th May 2007, 14:14
Italienii sunt mici, sa-i vezi pe ecologistii, asa se cred ei, scandinavi si saxoni, vor sa nu aibe deseuri nucleare si daca au sa fie duse in Rusia si in alte tari in necesitate de lichiditati dupa...tomberoane. Se merge dupa principiul, voi ne dati curve voi va dam deseuri. Tot o mizerie, nu-i asa?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 14:26
Societatea vestica este deosebit de ipocrita. Sa nu insistam pe asta. Aici este simplu, stim sa jucam jocul, sau suntem prosti si ne calca toti in picioare.

In privinta exportului de fetite (si forta de munca ieftina), ne cunosc toti ca niste cai breji. Pina si in Japonia fetitele noastre sunt faimoase. Nu mi-a venit sa cred. Ma rog, suntem oare capabili sa exportam si altceva? Am vazut Loganuri in Tunis, si software romanesc in Singapore. Este ceva bun. Asta trebuie sa facem.

Pentru a dezvolta afaceri ai nevoie de un mediu economic propice, cu taxe moderate. Si legi ale proprietatii de orice fel clare. Si o justitie functionala. Cam atat. Vreau cam multe? Eu as vota pe cei care doresc sa faca asta.

Bancaru
29th May 2007, 15:19
Hercules, eu chiar i-am votat, de ani de zile ii tot votez. E o mica problema insa - nu au facut nimic. Nici "ai mei" nici ai lor, cei pe care nu i-am votat. Ce ne facem? Nu mai am 18 ani sa ma incred chiar asa in vorbe.

miril
29th May 2007, 15:23
Herc, trebuie sa-i votezi pe cei care vor asta nu pe cei care se fac ca vor asta. Repet, dupa Coposu, El Nino.

Bancaru
29th May 2007, 15:33
Ba nu! Catrina!

miril
29th May 2007, 15:34
Iti plac...reprizele, scurte dar...intense.

Bancaru
29th May 2007, 15:35
Se vede?

miril
29th May 2007, 15:36
Nu se...simte?

Bancaru
29th May 2007, 15:42
Asta nu e bine.

miril
29th May 2007, 15:48
Fa o baie ca Basescu, in loc de...Catrina. Poti?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 16:03
Hercules, eu chiar i-am votat, de ani de zile ii tot votez. E o mica problema insa - nu au facut nimic. Nici "ai mei" nici ai lor, cei pe care nu i-am votat. Ce ne facem? Nu mai am 18 ani sa ma incred chiar asa in vorbe.

Nu as fi atat de negativist. Comparand cu Romanai anilor 1992 sau 1996 progresele sunt evidente. Ca nu s-a facut indeajuns, asta este altceva.

Bancaru
29th May 2007, 17:05
Revin la problema mea - eu stau aici. Penrtu mine progresele sunt mai putin evidente. Nu pot sa neg realizarile mele, dar astea sunt si datorita altei preagtiri, altor prioritati, alt salariu. Nesimtirea si mitocania au amas constante. Tu vezi mai bine schimbarile atata timp cate te lovesti de ele brusc si rar. Eu traiesc cu baba asta in fiecare zi si nu vad ca se face pe zi ce trece mai frumoasa. Pentru ca eu ma tot cert cu ea.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 17:29
Nesimtirea si mitocania nu le alunga nimeni cu un vot. Sau cu o matura. Pleaca ele, dar mai greu... in vreo cativa zeci de ani.

Bancaru
29th May 2007, 17:45
Ele nu pleaca de cateva sute de ani. Iti dau eu in scris, ca erau aici de cand ne-am nascut. Ca poprul roman e bland, destept si mai stiu eu cum, astea sunt inventii. Romanul e destept, adica smecher. E bland ca e prost si il pacalesti. E lenes si urat mirositor. Pacat ca am inceput sa ne degradam si fizic. Sa ai curiozitatea sa te uiti prin tramvaie si pe strazi, cand vei veni, sa vezi ce figuri de ratati o sa vezi. Incredibil cat de urati sunt. Abjecti. Manelisti. Ragaie. Se scarpina la sex, indiferent de sex. Se scobesc in nas. Ragaie. Arunca pe jos. Nu au respect. Ragaie.

TheIceMan
29th May 2007, 20:14
...Si uite asa ne umplem noi de toate *****urile....Iar impresia generala despre Sulfina e buna. Si mie imi placea. ....

Daca masinile SH sunt polunate deseurile italenesti cine la primeste in tara?

http://www.hotnews.ro/articol_73971-Ministerul-Mediului-nu-stie-daca-deseurile-italiene-au-ajuns-in-Romania.htm

Incompetenti este un cuvant frumos la adresa guvernului in acest caz..

miril
29th May 2007, 20:26
Sa inteleg ca transportul s-a decis dupa o zi pe alta. Sa fim seriosi! Asta se pregateste cu luni bune inainte, vina fiind de la Ministrul Mediului la PM, plus altii, care nu se vad, nu spun care.

TheIceMan
29th May 2007, 21:40
Unde mai pui ca e si programul laba, pardon, rabla. Iei o masia de afara pe nimic. O aduci. Fara legea asta o inmatriculezi. Si apoi te duci la REMAT si iti iei 3000 RON pe ea. Si tot asa. E normal?

Te-am intrebat ieri daca intelegi fenomenul si ai evitat un raspuns.
Acuma, sa dezvolt un pic ideea ta:
Ca sa iei afara o masina pe nimic te costa adusa acasa cam 500 de euroi, in medie.
Apoi te duci cu ea la REMAT si iei un bon valoric (aporx 1000 euroi) care-l poti valorifica la achizitia unei masini noi (tot de la Motoriceanu si prietenii), nu bani in mana.
Deci in ideea ca te duci afara sa aduci o rabla in sensul prezentat de tine, omul de rand ar mai primi maxim un discount de 500 de euroi la achizitionarea unei masini noi, dar marele castigator ar fi tot importatorii, nu?
Deci in cazul asta pur si simplu inseamna ca APIA isi trage singura un glont in picior. Logic, ar trebui abrogata legea si toata lumea ar aduce rable doar ca sa obtina un discount tot la masina noua.

Dar realitatea este alta, nu pentru astfel de rable s-a dat legea, ci pentru masinile care in mod real concureaza masinile noi.

Cine are bani si doreste masina noua, 0 km, o cumpara si cu si fara taxa de prima inmatriculare.

Cine are bani asa-si-asa, si nu prea isi permite o masina noua, dar nici o rabla, acela este impiedicat sa aiba acces la piata de masini de calitate de second hand.

Si Motoriceanu ne arunca praf in ochi cum ca numai rable se aduc, cand de fapt, tina este tocmai automobilele de calitate.

Daca tot suntem in EU si principiul de baza este libera circulatie a marfurilor, persoanelor si capitaluilui, apoi ar cam trebui respectat nu crezi?

De ce n-ar pune taxa de prima inmatriculare si la strungurile ori la PC-urile importate din UE.

Bun, vrei Cadillac, masina din afara UE, n-ai decat sa pui ce taxe vrei [desi nici cu asta eu nu-s 100% de acord], dar la marfurile din interiorul UE nu este admisibil.

Si, da, legea este de protectie a importatorilor, din care si actualul PM face parte, deci este o lege pentru dominia sa putem spune.

Ca a venit Renault cu aluzia ca da afara oameni daca nu se da legea, este iara praf in ochi.

Off-topic:


Mi-a venit o ruda din tara foarte avuta si civilizata, din Europa, si a ramas masca. Mi-a zis ca in viata lui nu a vazut atatea Jeep-uri ca la noi.

Eu, din contra, am avut impresia ca in Romania si in europa in general sunt foarte putine SUV-uri si vanuri.
Probabil amicul n-a calatorit niciodata in America.

miril
29th May 2007, 23:02
Pai Romaina este in Europa nu in America de Nord, de aceea comparatia trebuie sa ramana pe...continent.