PDA

View Full Version : Cupa UEFA Intertoto - competitia echipelor mici sau o altenativa viabila ?



Paul
23rd January 2006, 14:08
Intertoto – o solutie simpla de a ajunge in UEFA

Dupa cum stiti , Cupa Uefa Intertoto isi schimba formatul .
Daca pana acum era o competitie , in care eram reprezentati de echipa mici (Ceahlaul , Bacau , Bistrita , CFR) , si ne multumeam ca aduceam cate o echipa mare (Juventus , Lille , Brescia , Lens , Bilbao , St. Etienne) , acum situatia se schimba.

In ce consta schimbarea ?:
Daca pana acum cele 3 castigatoarea ajungeau pe in turul I al Cupei UEFA dupa 5 tururi , acum 11 castigatoare vor ajunge in turul II preliminar al Cupei UEFA.

Concret inainte se parcurgeau 5 tururi (10 meciuri) , acum se parcurg doar 3 tururi (6 meciuri) + turul II preliminar al Cupei UEFA.

Situatia echipelor romanesti.
Sezonul 2006/2007 este ultimul in care Romania va avea doar 3 echipe in cupele europene , dupa aceea vom fi reprezentati de 4 echipe (2007/2008 (2 in Liga , 2 in UEFA – foarte probabil).

Pentru locul din Liga se lupta Steaua , Dyna si Poli Timisoara . Foarte probabil primul loc din UEFA (cel pentru locul II) va fi luat tot de una dintre aceste 3 echipe.
Locul din Cupa Romaniei poate fi obtinut de oricare dintre 4 semifinaliste , insa e de preferat ca Rapidul sa il ocupe !

Sa revenim insa la Cupe UEFA Intertoto .


Situatia I : Steaua joaca in Intertoto - 100 % va fi cap de serie in toate cele 3 tururi ! are culoar de a ajunge direct in turul II prel al cupei UEFA

Situatia II : Dinamo sau Rapid joaca in Intertoto sansele sunt peste 90 % de a fi capi de serie in toate cele 3 tuturi preliminare ale Cupei UEFA (ale Rapidului sunt ceva mai mari decat ale lui Dinamo ).

Situatia III : FC Nationala in Intertoto ! cu un coeficient de ~11 p , 100 % va fi cap de serie in primele 2 turiri , insa are sanse minime sa fie in al treilea tur cap de serie.

Situatia IV: Orice alta echipe , care are un coeficient de ~9 , va fi cap de serie in primele 2 si nu are nici o sansa sa fie cap de serie in al treilea tur.

Concluzii :
Situatia ideala pentru fotbalul romanesc in sezonul viitor ar fi urmatoarea :

1. Steaua sa castige campionatul , are culoar direct spre grupele Ligii Campionilor.
2. Rapid sa castige cupa Romaniei , are culoar direct spre grupele Cupei UEFA (ca sa ii creasca sansele are nevoie sa mai ciupeasca 1-2 p in primavara europeana ).
3. Poli Timisoara sa ocupe locul II. Merge in Cupa UEFA * .
4. Dinamo sa termine pe III , sa mearga in Intertoto , si de acolo are sanse sa ajunga in UEFA (**).


* - Poli Timisoara poate constitui un avantaj daca va dovedi prin valoare ca merita. Altfel va fi o piatra de moara , fiindca punctele obtinute de echipele romanesti se impart la 4 . Momentan nu are un coeficient deloc stralucit , insa are jucatorii adusi (care par valorosi , trebuie sa confirme ) ar putea anula acest handicap.

** -Dinamo , chiar daca pare rusinoasa ideea cu Intertoto , si e un dezavatanj ca pierzi o parte a pregatirii , trebuie luata in calcul si ideea aceasta. Dinamo esta ea insasi o piatra de moara , fiindca an de an a iesit prematur din Europa , si nu a contribuit mai deloc la coeficientul Romaniei (chiar daca anul asta a jucat in grupele UEFA , nu a adus decat 2p (cu Everton ) si 3 din grupele UEFA(Herenveen & TSKA Moscova)

*** - incepand cu sezoanele urmatoare , reprezentata Romaniei in Intertoto va juca direct in turul II al Cupei Intertoto. Atunci nu va mai fi nici nici un dezavantaj major , fiindca va avea de sustinut 2 tururi (4 meciuri ) si ajunge in turul II preliminar al Cupei UEFA. In schimb daca joaca in UEFA , intra in turul I preliminar , deci oricum 2 meciuri le joaca. Practic are 2 meciuri in plus , care nu cred ca stirca.
In concluzie , ar fi bine sa luam in calcul si Intertoto.

Paul
23rd January 2006, 14:22
ssssssssht , pliz am stat cu capu in coeficientzi ieri vre`o 2 ore , ca sa-mi spui ca nu vrei Steaua in Intertoto.
Asta e o chestie general valabila , insa e peste nivelul tau de intelege

Apropo , mai invatza limba romana !

alejandro
23rd January 2006, 14:31
Eu accept orice sansa de a juca in Europa,iar daca asta inseamna sa trecem si prin Intertoto,asta e,tre' sa fim capabili s-o facem si pe asta...

Edgar
23rd January 2006, 14:44
Paul, calculele tale s-ar putea sa fie nitel inutile. Tragerea la sorti pentru Intertoto a fost facuta pana acum inainte de a fi cunoscute toate cluburile. Gen: Spania 1 vs. Grecia 2 etc. Si e destul de probabil sa ramana asa.

superchumbo
23rd January 2006, 17:49
Giovanni Becali a spus ca UEFA e praf in ochi, deci probabil Intertoto e mai rau. Astia se gandesc la CL, UEFA, intertoto ca la masini :

UEFA - Passat : totusi, vreau un CL - Rolls, asa ca pentru valoarea mea

Paul
23rd January 2006, 18:35
Paul, calculele tale s-ar putea sa fie nitel inutile. Tragerea la sorti pentru Intertoto a fost facuta pana acum inainte de a fi cunoscute toate cluburile. Gen: Spania 1 vs. Grecia 2 etc. Si e destul de probabil sa ramana asa.

Ceva ma face sa cred ca se aplica teoria coeficientzilor ...

Edgar
23rd January 2006, 19:31
Ei, daca dam in paranormal... aici nu ma mai bag :P

Paul
23rd January 2006, 19:49
e un feeling personal ca se face tragere pe baza de coeficienti

ashky3
23rd January 2006, 23:13
spunetimi ji mie pls un site unde pot vedea coef ekipelor romane
am avut unul dar lam pierdut

stefanm14
23rd January 2006, 23:16
Aici se impart treburile in 2 categorii :
-echipele cu pretentii, care nu reusesc sa se califice in cupele europene (cum anul acesta sunt 4 echipe considerate cu pretentii, una va ramane pe dinafara). O echipa ca Rapid-ul, spre exemplu, mi s-ar parea potrivit sa participe in Intertoto, ar avea destule sanse. Totusi este destul de obositoare aceasta participare si ar putea conta mai tarziu in sezon.
-echipele mai mici. CFR Cluj a demonstrat anul asta ca se poate, iar dupa cum se pare, va fi si mai usor. Oricum aceste echipe nu au pretentii, asa ca oboseala nu conteaza asa mult in cazul lor

Cristy
23rd January 2006, 23:46
lol Rapid , noi luam cupa daca nu ai aflat, asa ca ii lasam pe ceilalti sa participe ....

Edgar
24th January 2006, 08:58
spunetimi ji mie pls un site unde pot vedea coef ekipelor romane
am avut unul dar lam pierdut

link (http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2006.html)

Edgar
14th March 2006, 15:04
Tragerea la sorti pentru cupa UEFA Intertoto (pentru toate cele 3 tururi) va avea loc pe 10 aprilie 2006, ora 13 la Nyon, Elvetia.

Sursa: El Mundo Deportivo (http://www.elmundodeportivo.es/20060121/NOTICIA210833551.html)

Emilio
14th March 2006, 15:36
Edgar: pai inseamna ca Paul a muncit degeaba?

PS. Paul: jos palaria oricum pt munca si pasiunea ta.

Edgar
14th March 2006, 15:47
Edgar: pai inseamna ca Paul a muncit degeaba?

Ramane de vazut. Pana nu apare anuntul asta pe uefa.com nu e nimic oficial. Nu stiu de unde au aflat cei de la El Mundo Deportivo data tragerii la sorti.

Universal
20th March 2006, 14:54
Hai ,ce rivalitate este intre echipele mici pt Intertoto anul avcesta: Farul,Cfr,Fc National,Gloria Bistrita,Fc Arges,Poli Iasi,abia astept cine iese: cu sanse la califiacre in Uefa vad clar Nationalö si CFR Cluj,sa le tinem pumnii!

Zapada
20th March 2006, 15:10
Steaua va avea sansa sa joace in intertoto (daca va fi admisa de UEFA pentru scandaluri rasiste) deoarece nu mai prinde alta cupa

bluesky
20th March 2006, 15:50
in cupa intertotot cu toate ca este considerata a treia cupa ca im portanta crd ca este o uasa de intrare in uefa ex hamburg care a cistigat o finala intertoto.si pentru alba ca zapada sa stii ca atuci cind vine de echipele care joaca in uefa ar trebui sa tinem pumni tuturor echipelor indiferent ca este steaua rapid dinamo sau poli timisoara.ca poate mai stii poate se va indeplini visul lui mititelu si va ajunge in campions league .uitete acuma cine face puncte ca sa evoluam cu mai multe echipe in europa si tu esti contra???

Edgar
7th April 2006, 14:59
Se confirma: tragerea la sorti are loc luni: uefa.com (http://www.uefa.com/competitions/IntertotoCup/news/Kind=1/newsId=411768.html)

Edgar
10th April 2006, 14:34
Reprezentanta Romaniei va juca in primul tur cu o echipa din Macedonia, primul meci in deplasare. Daca se califica, va juca in turul al doilea cu o echipa din Bulgaria, primul meci acasa. Daca trece si de turul al doilea, va intalni in finala o echipa din Italia, primul meci in deplasare.

Paul
10th April 2006, 15:22
tragere mai mult decat convenabila ... se ajunge in finala usor !
acolo e 50-50 cu o echipa din Italia !

Edgar
10th April 2006, 15:25
Stie cineva ce echipe din Divizia A s-au inscris pentru Cupa Intertoto?

cristane
10th April 2006, 17:35
S-au tras la sorti meciurile Cupei Intertoto 2006.

Pentru prima oara, competitia va avea doar 3 tururi eliminatorii, 11 echipe urmind sa obtina calificarea in Cupa UEFA!

Reprezentanta Romaniei va juca in primul tur contra echipei din Macedonia, in al doilea tur cu reprezentanta Bulgariei, iar in al treilea tur (ultimul), cu reprezentanta Italiei.

O intrebare: stie careva dintre voi ce echipe din Romania s-au aratat interesate de a se inscrie in editia din acest an a Intertoto?

Iata programul complet:

Tur 1
(17/18 June - 24/25 June)
1 F.Y.R. Macedonia v Romania
2 Slovenia v Andorra
3 Cyprus v Albania
4 Bosnia-Herzegovina v Malta
5 Armenia v Georgia
6 Kazakhstan v Belarus
7 Slovakia v Luxembourg
8 Azerbaijan v Moldova
9 Iceland v Northern Ireland
10 Latvia v Faroe Islands
11 Finland v Wales
12 Estonia v Sweden
13 Lithuania v Republic of Ireland

Tur 2
(1/2 July - 8/9 July)
A Hungary v Turkey
B Winners match 1 v Bulgaria
C Serbia & Montenegro v Winners match 2
D Israel v Winners match 4
E Croatia v Winners match 3
F Switzerland v Czech Republic
G Winners match 7 v Ukraine
H Austria v Winners match 5
I Winners match 8 v Poland
J Russia v Winners match 6
K Scotland v Winners match 10
L Denmark v Winners match 13
M Norway v Winners match 9
N Winners match 11 v Winners match 12

Tur 3
(15/16 July - 22 July)
Italy v Winners match B
Greece v Winners match A
Spain v Winners match C
Winners match D v Winners match E
Winners match F v Belgium
France v Winners match G
Germany v Winners match J
Winners match H v Winners match I
England v Winners match M
Winners match N v Netherlands
Winners match L v Winners match K

* Cistigatoarele turului 3 se califica in al doilea tur preliminar din Cupa UEFA.

B_I_C
10th April 2006, 18:39
Argesul ar fi una din echipe care dupa o pauza indelungata, nu va mai refuza participarea in Intertoto. De celelalte, nu stiu nimic.

SORENSEN
10th April 2006, 23:38
Pai nu cred ca s-a anuntat cineva dar CFR C sau Poli T sau chiar Sportul ar trebui sa incerce..Farul sau ANtional inca spera la Cupa.

cristi4steaua
10th April 2006, 23:51
adevarul este ca Interototo asta da batai de cap la toti. O echipa are sansa sa joace in UEFA dar ...hai sa zicem ca batem pe aia din macedonia , trecem si de aia din bulgaria, dar cand vine vorba de italia...pai daca da CFR Cluj de sampdoria..daca nu mi-o trece Bazzani prin Dorinel, Anca Tilinca si ailalti ca trenul prin gara...hai gata cu vrajala si vorbele de somn usor si mai bine tinem toti pumnii Stelei in UEFA si din 2007 jucam in Intertotot cu echipele care se bat la retrogradare...asta da evolutie in fotbalul romanesc

my_bogdan
11th April 2006, 09:31
Argeş şi Naţional vor în Intertoto
Pentru ediţia 2006-2007 a Cupei UEFA Intertoto, România va avea o singură reprezentantă, care va fi aleasă dintre FC Argeş şi FC Naţional. FRF va lua o decizie pînă pe data de 5 iunie, condiţia fiind ca piteştenii şi "bancarii" să termine acest campionat pe poziţiile 4-7. Adversarele reprezentantei României vor fi din Macedonia (17/18 şi 24/25 iunie), din Bulgaria (1/2 şi 8/9 iulie) şi din Italia (15/16 şi 22 iulie)

cred k era bine daca se inscria Timisoara....

SORENSEN
11th April 2006, 21:01
Argeş şi Naţional vor în Intertoto
Ionuţ Petrişor


Pentru ediţia 2006-2007 a Cupei UEFA Intertoto, România va avea o singură reprezentantă, care va fi aleasă dintre FC Argeş şi FC Naţional. FRF va lua o decizie pînă pe data de 5 iunie, condiţia fiind ca piteştenii şi "bancarii" să termine acest campionat pe poziţiile 4-7. Adversarele reprezentantei României vor fi din Macedonia (17/18 şi 24/25 iunie), din Bulgaria (1/2 şi 8/9 iulie) şi din Italia (15/16 şi 22 iulie).GSP.ro

Hmmm sa speram ca vor face fata daca una va fi aleasa dintre ele....

Gabriel28
11th April 2006, 21:06
FC National are cele mai mari sanse sa intre in Intertoto asta daca nu face vreo surpriza sa iasa iar pe 2 sau 3 in campionat. In intertoto ii vad deja in UEFA, sincer.

mblue
12th April 2006, 14:44
sa speram ca oricare va fi echipa va trece de cele 3 tururi si va intra pe tabloul uefa.

Andy1987
13th April 2006, 14:29
ce echipa mici....oricare ajunge in intertoto tre sa bata tot....

Andy1987
13th April 2006, 14:31
Intertoto mi se pare o mare umplutura...cam inutila....ar trebui alt sistem de ajungere in Cupa UEFa, decat acest intertoto.

aetius
13th April 2006, 15:16
cfr nu s-a inscris?

poliis
13th April 2006, 19:19
Argesul ar fi una din echipe care dupa o pauza indelungata, nu va mai refuza participarea in Intertoto. De celelalte, nu stiu nimic.

cu conditia sa termine in primele 7 echipe

Universal
13th April 2006, 19:36
Este calr ,anul acesta avem 4 echipe in Uefa si una in Ch.League

Universal
13th April 2006, 19:37
Aoleu ce prostii vorbeste Zapada, Steaua ajunge in Ch League anul acesta , joaca un singur tur preliminar, va fi cap de serie.
Cat despre Intertoto National se va impune clar

starsteel
13th April 2006, 21:41
Anul asta avem 2 in UEFA si 1 in UCL clasamentele se fac pt. anul viitor, cat priveste Intertoto daca trecem de turul 2 ne oprim sigur cu echipa italiana.In afara de Arges candideaza si Nationalul.

alex_6tm
13th April 2006, 23:34
Si Polli Timisoara

KLMN
14th April 2006, 01:28
Poli Timisoara nu candideaza.

aetius
14th April 2006, 13:13
cand se incheie sezonul inregistrarilor la federatie pentru intertoto?

poliis
14th April 2006, 13:18
dinamo nu se inscrie ? :drak: :drak:

ps: peste 2 ani...cand vom fi locul 10 (sau poate 8)...in ce tur intram in intertoto...cumva direct in 3 ?

RstInPc
14th April 2006, 13:19
Daca vom continua in ritmul asta, cred ca si Dinamo ar trebui sa ia in considerare aceasta optiune. :hmm:

Edgar
14th April 2006, 13:24
Trebuie sa fim pe 8 pentru a intra direct in turul 3.
Sigur Poli Timisoara nu candideaza? Am vazut o stire pe undeva ca ar participa.

starsteel
14th April 2006, 18:45
Concluzia e clara trebuie sa ne dorim ca Steaua sa reuseasca o victorie si un egal sezonul asta in UEFA ca sa ajungem pe locul 8. Interesele fotbalului romanesc cer ca sa fim cu totii sustinatorii echipelor romanesti ce joaca in cupele europene nu conteaza numele echipelor care ne reprezinta.

Paul
14th April 2006, 22:27
Trebuie sa fim pe 8 pentru a intra direct in turul 3.
Sigur Poli Timisoara nu candideaza? Am vazut o stire pe undeva ca ar participa.

pai a fi in turul III , inseamna a juca un mic "tur preliminar" inainte de uefa ...
basca am fi si capi de serie deci picam cu ceva macedoneni ...:cool:

Gabriel28
15th April 2006, 06:31
Steaua in CL
Rapid si probabil Dinamo in Uefa
National in Intertoto

inca nu inteleg cum Jiul au batut cu 2-0 pe National...aiurea, ce omor le-as da la jucatori ...in fiecare an National se bate la primele 3 locuri. Poli inca nu e la nivelul nostru. daca ramanea echipa cum era la inceputul sezonului trecut luam campionatul...si asa Rapid-ul au beneficiat de golaveraj ca altfel nu pupau Uefa.

SORENSEN
18th April 2006, 21:56
Poli vrea în Cupa UEFA Intertoto

Directorul general al clubului Poli Timişoara, Ion Crăciunescu, a declarat că echipa timişoreană s-a înscris pe lista formaţiilor care doresc să evolueze în ediţia din acest an a Cupei UEFA Intertoto.

Până acum, doar FC Argeş şi FC Naţional au mai anunţat că vor să evolueze în sezonul viitor al competiţiei în care România are repartizat un singur loc. Conform regulamentului, vor avea drept de participare exclusiv echipe clasate pe primele patru poziţii sub locurile de Cupa UEFA. Prosport.ro

Universal
19th April 2006, 19:32
Poli ajunge anul acesta in Uefa via Intertoto , plus Steaua Dinamo loc 2 Rapid CVastigatoare cupa ni National finalista vom face si anul viitor ravagii in Cupe.

Hopshio
19th April 2006, 19:58
Farul sa inscris si ea azi in intertoto conform sitelui prosport.!!!

SORENSEN
19th April 2006, 23:29
3. Rapid 43
4. Sportul 41
5. CFR Cluj 38
6. Farul 38
7. Poli Timişoara 37
8. FC Naţional 36
9. FC Argeş 30

Pana acum probabil ca Farul e favorita sa vedem mai sunt vreo 7 etape...FC Arges este cam departe

Gabriel28
20th April 2006, 05:42
Oficial ptr Intertoto s-au inscris: National, Farul si Poli. Din pt-ul meu de vedere National sau Poli va intra, si sper ca oricare din ele 2 sa ajunga si in Uefa, si chiar de ce nu pana in grupe :)

Universal
20th April 2006, 18:48
Eu cred ca Timisoara ajunge departe,si se va califica chiar in Cupa Uefa..cellate nu prea au cum,nu au putere..poate ceva Farul,dar in rest nu

Zapada
28th April 2006, 11:27
acum e cazul ca Jiji conducatorul sa inscrie Steaua in INTERTOTO si de acolo sa revina in UEFA, ca sa nu riste sa ramana pe dinafara cupei UEFA

crys41
28th April 2006, 11:54
Concluzia e clara trebuie sa ne dorim ca Steaua sa reuseasca o victorie si un egal sezonul asta in UEFA ca sa ajungem pe locul 8. Interesele fotbalului romanesc cer ca sa fim cu totii sustinatorii echipelor romanesti ce joaca in cupele europene nu conteaza numele echipelor care ne reprezinta.

Sunteti siguri ca vreti 6 echipe in cupele europene? :rolleyes: Nu de alta, dar punctajul se imparte la 6 si noi n-avem echipe de top, nici pt uefa. Daca in timp dovedim valoare nu numai prin cele 3 echipe bucurestene de top, atunci ok, dar hai sa nu ne lansam in afirmatii. Voi chiar vedeti un imens avantaj locul 8 la posibilitatile Romaniei de azi?
LE: in Intertoto nu prevad vara asta o evolutie deosebita, dupa cum a zis cineva, daca trecem de bulgari ne oprim la italieni. Ganditi-va ca acum sansele de a accede in cupa UEFA cresc semnificativ pt echipele campionatelor puternice si nu vor mai trata competitia ca pana acum.

Zapada
1st May 2006, 13:15
cred ca Dinamo se inscrie in Intertoto dupa meciul vi Sportul dar presa NU VA STII pina la terminarea CAMPIONATULUI

Steaua se va inscrii in Intertoto dupa meciul cu Sportul deoarece va lua bataie si va pierde sansa sa mai prinda locul 1 sau 2

starsteel
11th May 2006, 20:33
Pe 5 iunie trebuie transmisa echipa care ne va reprezenta in Intertoto. Parerea mea normal ar fi ca alegerea sa se faca conform primului loc care rateaza Cupa UEFA nu altele sa fie criteriile. Daca echipa clasata cel mai bine refuza atunci sa se treaca bineinteles la urmatoarea. Din pacate in anii precedenti altele au fost criteriile.

uti2102
11th May 2006, 20:38
FCN, Farul shi Poli s-au inscris. Cine va fii clasata mai bine dupa etapa 29 va juca in Intertoto (sau a doua clasata mai bine dintre cele 3, daca cel mai bine va termina FCN shi va cashtiga cupa)

Elphax
11th May 2006, 20:52
nationalu cred ca e mai buna decat farul si au si noroc mai mare in meciurile internationale in ultima vreme. poli nu are nici o sansa

Pepsi-Cola
15th May 2006, 07:18
link (http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/trank2006.html)



thanks for the link ..

starsteel
30th May 2006, 12:53
"În primul tur al Cupei UEFA Intertoto, 17 iunie meciul tur, 24 / 25 iunie meci retur, formaţia românească desemnată să participe la competiţie va juca împotriva macedonenilor de la Pobeda Prilep. România va fi reprezentată de cea mai bine clasată dintre Farul (45), FC Naţional (45) şi Poli Timişoara (39)"
Cea mai bine clasata dupa etapa 29 se pare ca va fi Farul care isi poate pastra pozitia chiar si in cazul unei infrangeri singura conditie e sa piarda si National la Dinamo. Daca in caz de egalitate de puncte s-ar lua in considerare meciurile directe tot Farul ar fi in fata deoarece in retur a castigat cu 4-0 fata de 0-1 in tur.

ady51a
30th May 2006, 13:23
Pai Farul o sa fie reprezentatnta Romaniei in Intertoto.

17/18 iunie Pobeda Prilep - Farul
24/25 iunie Farul - Pobeda Prilep


1/2 iulie Farul - Reprezentanta Bulgariei (nestabilita inca pt ca nu s-a incheiat campionatul)
8/9 iulie Reprezentanta Bulgariei - Farul


15/16 iulie Palermo - Farul
22 iulie Farul - Palermo :ok:
Cam asta este programul echipei in Intertoto :ok:

starsteel
30th May 2006, 13:45
Mult succes! Se poate sa prindeti UEFA Cup, italienii nu stralucesc vara.

ronnie09
30th May 2006, 18:37
Nu e sigur ca Palermo va juca in Intertoto. A terminat imediat sub locurile de Cupa UEFA, dar asta nu inseamna ca va juca in Intertoto. Poate nu vor sa joace in Intertoto, mai ales ca la ei campionatul va incepe foarte tarziu (august-septembrie) iar in iulie vor fi in vacanta.
La ce harababura e in Italia, cred ca nici nu vor avea echipa in Cupa Intertoto.

dorryn
30th May 2006, 20:50
pana la urma pana cand au voie sa se mai inscrie alte echipe? pai daca imediat dupa incheierea etapei national bate pe dinamo si noi pe otelul ..si suntem calificati...a 2-a zi se oate inscrie dinamo ..sau ma insel?..sper..ca nu-i corect asa ceva

starsteel
30th May 2006, 21:14
Si eu mi-am pus intrebarea asta oricum pe 5 iunie trebuie transmisa echipa la UEFA. Sincer cred ca ar fi corect in cazul asta ca echipa de pe locul superior sa poata participa indiferent cum se numeste.

SORENSEN
30th May 2006, 22:12
LPF a transmis ca ,dupa cate stiu,departajarea se va face dupa etapa 29 ...cine e mai bine clasata dintre echipele inscrise va merge in Intertoto

ady51a
30th May 2006, 23:18
Nu e sigur ca Palermo va juca in Intertoto. A terminat imediat sub locurile de Cupa UEFA, dar asta nu inseamna ca va juca in Intertoto. Poate nu vor sa joace in Intertoto, mai ales ca la ei campionatul va incepe foarte tarziu (august-septembrie) iar in iulie vor fi in vacanta.
La ce harababura e in Italia, cred ca nici nu vor avea echipa in Cupa Intertoto.
Se pare ce deja este clar daca s-a anuntat asa si o sa fie Palermo.


pana la urma pana cand au voie sa se mai inscrie alte echipe? pai daca imediat dupa incheierea etapei national bate pe dinamo si noi pe otelul ..si suntem calificati...a 2-a zi se oate inscrie dinamo ..sau ma insel?..sper..ca nu-i corect asa ceva

Normal se spune ca e voie sa se inscrie pana la 5 iulie. Daca Dinamo si Sportul pierd, cei din Stefan cel Mare nu se vor mai inscrie deoarece mai au sanse la Cupa UEFA dirdct in ultima etapa.
Si aici mai e o problema de discutat.
Va amintiti (mai ales fani ai Farului) ca Farul vroia in Intertoto inca de anul trecut dar nu s-a putut inscrie atata timp cat mai aveau sanse sa se califica direct in Uefa. Nu este aceiasi situatie si anul acesta. De ce s-a inscris FC National pe ca Rapid mai are inca sanse la titul si implicit FC National la cupa UEFA, ca finalista a cupai si campionat castigat de Rapid.:mda:
Dupa mine 99 % Farul e in Intertoto
Cel mai probabil titlul nu se decide etapa asta iar National chair daca bata pe Dinamo nu se poate inscrie in Intertoto atata timp cat mai are sanse de calificare direct in UEFA.

1 % ala vine poate de la Sportul Studentesc ( Dar si astia au sanse la Uefa inainte de ultima etapa) si CFR Cluj dar e greu de crezut ca se vor inscrie din nou, adica o noua vara pe terenul de fotbal pt echia lui Dorinel Munteanu.

ady51a
31st May 2006, 09:40
Nu e sigur ca Palermo va juca in Intertoto. A terminat imediat sub locurile de Cupa UEFA, dar asta nu inseamna ca va juca in Intertoto. Poate nu vor sa joace in Intertoto, mai ales ca la ei campionatul va incepe foarte tarziu (august-septembrie) iar in iulie vor fi in vacanta.
La ce harababura e in Italia, cred ca nici nu vor avea echipa in Cupa Intertoto.
Am mai gasit cate ceva:

Nyon, sorteggi dell’Intertoto
A Nyon, in Svizzera, sono stati sorteggiati i primi tre turni della Coppa Intertoto.

Primo turno (andata 17-18 giugno, ritorno 24-25 giugno)
squadra Macedonia-squadra Romania
squadra Slovenia-St.Julian (And)
Anorthosis Famagosta (Cip)-Partizani Tirana (Alb)
Zrinjski Mostar (Bos)-squadra Malta
Kilikia Erevan (Arm)-squadra Georgia
Shakhtyor Karaganda (Kaz)-Ripo Minsk (Bie)
squadra Slovacchia-Grevenmacher (Lus)
squadra Azerbaigian-Tiraspol (Mol)
Keflavik (Isl)-Dungannon Swifts (Nir)
Dinaburg Daugavpils (Let)-Torshavn (Fae)
Tampere United (Fin)-Carmarthen Town (Gal)
Trans Narva (Est)-Kalmar (Sve)
Vetra Vilnius (Lit)-Shelbourne (Irl)

Secondo turno (andata 1-2 luglio, ritorno 8-9 luglio) Entrano: Hibernian (Scozia), Grasshopper (Svizzera), Kalmar (Svezia), Lillestroem (Norvegia) e Odense (Dan)
3° turno, entrano nella competizione: Villarreal (Spagna), Olympique Marsiglia (Francia), Hertha Berlino (Germania), Newcastle United (Inghilterra) e Twente Enschede (Olanda), Palermo (Italia).

satdionews.it

Il Deportivo rinuncia all'Intertoto
LA CORUNA - Il Deportivo ha comunicato che rinuncerŕ a partecipare alla prossima Coppa Intertoto. Al suo posto ci sarŕ l'Atletico Madrid.

Calcio: Palermo, ottenuta la licenza Uefa
I siciliani parteciperanno alla prossima Coppa Intertoto.

Il Palermo ha ottenuto dalla FIGC, la licenza per partecipare alle Coppe Europee per la prossima stagione. I rosanero, che hanno terminato il campionato all'ottavo posto, hanno guadagnato un posto per la Coppa Intertoto, ma l'attuale situazione d'incertezza in cui versa il calcio italiano autorizza a ipotizzare scossoni in classifica che potrebbero favorire i siciliani: "A seguito dell’analisi dei requisiti finanziari, sportivi, organizzativi, legali ed infrastrutturali, la FIGC ha rilasciato al Palermo l`annuale `Licenza UEFA`, necessaria per partecipare alle competizioni organizzate dal massimo organismo europeo del calcio"


comentarii ale suporterilor sicilienilor:

E' probabilissimo che finiremo almeno in UEFA se non in Champions!

L'unica mia preoccupazione e' che non ci saranno le sentenze fino a quel punto...ma speriamo si risolva tutto.

Un Intertoto che come vedete e' tutt'altro che impegnativo...per il Palermo solo un turno con andata e ritorno...e inoltre probabilmente basta che si raduna la squadra dalle vacanze 3 ore prima della partita (anche se in realta' le squadre possibili avversari del Palermo non si conoscono ancora)


Iata un alt program mai bun si mai actual:


Intertoto cup 2006
Dit is de loting met de bekende deelnemers ingevuld (als een competitie nog niet afgelopen is zet ik de mogelijkheden er neer, behalve als nog meer dan 3 clubs zich kunnen plaatsen):

Eerste ronde (17/18 en 24/25 juni):
1 Vardar of Pobeda (Mac) - #3 Roemenië
2 #3 Slovenië - Sant Juliŕ (And)
3 Anorthosis Famagusta (Cyp) - Partizani Tirana (Alb)
4 Zrinjski Mostar (Bos) - Sliema Wanderers of Marsaxlokk of Hibernians (Mal)
5 Kilikia Yerevan (Arm) - Dinamo Tbilisi (Geo)
6 Kairat Almaty (Kaz) - MTZ-Ripo Minsk (Wru)
7 MŠK Žilina (Slo) - Grevenmacher (Lux)
8 #3 Azerbaidzjan - FC Tiraspol (Mol)
9 IBK Keflavik (Ice) - Dungannon Swifts (NIr)
10 Dinaburg Daugavpils (Let) - HB Torshavn (Far)
11 Tampere United (Fin) - Carmarthen Town (Wal)
12 Trans Narva (Est) - Kalmar FF (Zwe)
13 Vetra Vilnius (Lit) - Shelbourne (Ier)

Tweede ronde (1/2 en 8/9 juli):
A Debreceni Vasutas SC of FC Fehérvár of MTK Hungária FC - Kayserispor (Tur)
B winnaar 1 - #4 Bulgarijë
C Zeta Golubovci (Ser) - winnaar 2
D Maccabi Petah-Tikva (Isr) - winnaar 4
E Osijek (Kro) - winnaar 3
F Grasshopper (Zwi) - Teplice (Tsj)
G winnaar 7 - Dnipro Dnipropetrovsk (Oek)
H Ried (Oos) - winnaar 5
I winnaar 8 - Amica Wronki (Pol)
J FK Moskva (Rus) - winnaar 6
K Hibernian (Sch) - winnaar 10
L OB Odense (Den) - winnaar 13
M Lillestrřm SK (Nor) - winnaar 9
N winnaar 11 - winnaar 12

Derde ronde (15/16 en 22 juli):
Palermo (Ita) - winnaar B
Atromitos FC (Gri) - winnaar A
Villarreal (Spa) - winnaar C
winnaar D - winnaar E
winnaar F - AA Gent (Bel)
Olympique Marseille (Fra) - winnaar G
Hertha BSC (Dui) - winnaar J
winnaar H - winnaar I
Newcastle United (Eng) - winnaar M
winnaar N - FC Twente (Ned)
winnaar L - winnaar K

De winnaars van de derde ronde gaan naar de 2e kwalificatieronde van de UEFA-cup.

Se anunta cateva meciuri tari in finala:

Olimpique Marseille - Dnipro Dnipropetrovsk
Newcastle United (Eng) - Lillestrřm SK (Nor)
FK Moskva (Rus) - Hertha BSC (Dui)
Palermo - Farul

ronnie09
31st May 2006, 10:50
UEFA a anuntat ca pana pe 5 iunie federatiile trebuie sa prezinte numele echipelor care vor participa in cupele europene. Avand in vedere ca in Italia nu se stie ce decizii se vor lua, federatia italiana a cerut la UEFA sa anunte echipele participante mai tarziu. Din cate stiu, UEFA le-a impus o noua limita (20 iulie daca nu ma insel). Cred ca ei nici nu mai inscriu echipa in Intertoto. Ceea ce ar fi excelent pentru Farul

ady51a
31st May 2006, 11:26
Eu nu cred ca se va ajunge pana acolo. Nu cred ca se vor exclude din campionat multe formatii si cu siguranta se va gasi una care doreste sa joace in Intertoto. Sa nu uitam ca pt ei Intertoto inseamna doar un singur meci tur retur, adica daca trec de meciul din 15/16 si 22 iulie sunt in preliminariile Cupei Uefa.

Universal
31st May 2006, 22:44
Eu cred ca Fc National sau Farul merg in Intertoto

ady51a
8th June 2006, 21:46
gata se pare ca intr-adevat este Auxerre. Am cautat si eu si am gasit si programul actualizat.
L-am pus aici pe suporter Farul: AICI (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=678554&postcount=40)

ULTRAS-CT
11th June 2006, 10:55
Farul are sanse sa ajunga pana in turul 3 cu Auxerre .. de ce nu sa ii si bata ! :ok: ne trebuie putin noroc :D

Elphax
11th June 2006, 11:03
Ce ? s-a schimbat? greu cu auxerre, poate merge si Niculae acolo...

Universal
16th June 2006, 11:21
....mai degraba Auxerre si nu Farul, asta daca joaca prost

SORENSEN
9th July 2006, 11:28
Interesant este ca probabil in sezonul viitor in Intertoto vom juca doar turul 3 si avem sansa sa prindem echipe mai slabe si sa ne calificam cu inc ao echipa in Cupa UEFA.
Practic jucand doar un tur inseamna ca intri in turul 1 prel al CUpei UEFA...
Deci locul de intertoto va fi aproape de nivelul unui loc de UEFA...

Thomas
25th August 2006, 19:39
Interesant este ca probabil in sezonul viitor in Intertoto vom juca doar turul 3 si avem sansa sa prindem echipe mai slabe si sa ne calificam cu inc ao echipa in Cupa UEFA.
Practic jucand doar un tur inseamna ca intri in turul 1 prel al CUpei UEFA...
Deci locul de intertoto va fi aproape de nivelul unui loc de UEFA...

Nu e chiar asa, dar pe-aproape;)

Cum România s-a clasat în clasamentul final de coeficienti pe locul 10 si presupunând ca UEFA va mentine acelasi format, echipa din România va intra în turul 2 al Intertoto. Dar tot ramâne un culoar extraordinar pentru Cupa UEFA, tinând cont ca:

- Tragerea la sorti se face pentru toate cele 3 tururi odata si se tine cont la stabilirea capiilor de serie de acelasi clasament,
- Pentru turul 3 de unde se califica echipele în UEFA (turul 2 preliminar) vor fi deci primele 11 tari capi de serie (respectiv primele 8 tari si învingatoarele meciurilor din turul 2 în care sunt angrenate echipele de pe locurile 9-11, între care si România),
- În turul 2 echipa din România va fi cap de serie,
- În eventualitatea trecerii de turul 2 (ar fi normal în calitate de cap de serie) în turul 3 vor fi evitate echipele din: Spania, Italia, Anglia, Franta, Germania, Portugalia, Olanda, Grecia, Rusia si Scotia,
- În eventualitatea calificarii în turul 2 preliminar al Cupei UEFA (ceea ce iar ar fi normal tinând cont de cele de mai sus) echipa din România va fi foarte probabil din nou cap de serie oricare ar fi ea, tinând cont ca ar avea cel putin 33% din coeficientul de tara, deci 10.381, coeficient absolut suficient pentru a fi cap de serie în turul 2 preliminar.

În concluzie: în mod normal (si cu un pic de noroc la sorti) echipa din România care va juca în Intertoto la vara ar trebui sa ajunga relativ lejer pâna în turul 1 (principal) al Cupei UEFA. :)

SORENSEN
25th August 2006, 21:05
Da deci e mult mai usor decat inainte si va acumula si experienta in vederea unor meciuri mai grele in tururile superioare ale UEFA.