PDA

View Full Version : Kimi - Ferrari



Profetu
23rd January 2006, 13:28
Odata cu trecerea lui Alonso la McLaren, o mare parte a suporterilor il vad pe Kimi Raikkonen la Ferrari din sezonul urmator.
Ce parere aveti despre aceasta mutare ?
Este ea posibila ?
Exista o alta echipa a carei situatie actuala sa necesite aducerea unui pilot de talia finlandezului ?

RedBaron
23rd January 2006, 15:07
Kimi la Ferrari... nu as vrea sa zic ceva si sa se dovedeasca imposibil.

Cred ca Kimi poate ajunge la Ferrari doar daca pune Schumi volanul in cui. Ori eu sper ca Schumi sa nu renunte la sf. lui 2006.
Pe de alta parte Kimi ar fi un castig pentru Ferrari. Desi trebuie sa acordam o sansa si la Massa. Sa vedem ce poate. Avem termen de comparatie: Irvine, Barrichello. Apropo, Irvine mi-a placut cel mai mult ca pilot la Ferrari, dupa Schumi.
Eu nu as neglija RedBull care l-a transferat pe Newey si au aruncat zvonul ca ar fi interesati si de Schumi. Bani se pare ca au. Ar fi ceva sa se realizeze "culmea F1" Schumi pe Minardi (Toro Rosso). :)

PS= careva puneti si optiunea "Nu stiu" in poll ca eu asa am vrut sa votez initial. sau puteti schimba intrebarea "doriti ca Kimi sa fie la Ferrari in 2007"...

oaspetele
23rd January 2006, 17:31
GMM) McLaren driver Kimi Raikkonen will not necessarily switch teams at the end of 2006.

That is the insistence of Mercedes' F1 chief Norbert Haug, who played down speculation that Ferrari or Toyota are more likely future employers for the star Finn.

''Just because we have got (Fernando) Alonso for 2007,'' Germany's Haug told the 'Stuttgarter Zeitung' newspaper, ''it does not mean that Kimi is moving to another team.''

Even Norbert Haug, however, is stirred by the thought of an all-new driver pairing at Woking based McLaren -- world champion Alonso and seven time title winner Michael Schumacher.

Ferrari's Schumacher recently left a one per cent window open that he could move teams at the end of his 2006 deal.

Haug admitted that the Schumacher-Alonso combination would be one that 'many wish for', but denied that the team was actively trying to sew up the deal.

''In this direction there are no discussions and no intentions,'' he insisted.

Profetu
23rd January 2006, 18:09
PS= careva puneti si optiunea "Nu stiu" in poll ca eu asa am vrut sa votez initial. sau puteti schimba intrebarea "doriti ca Kimi sa fie la Ferrari in 2007"...

Optiunea "nu stiu" nu are nici o relevanta si de aceea nu a fost inclusa in poll. Daca cineva nu stie sa raspunda, atunci ar trebui sa se abtina ... nu o lua personal !!!

Sunt o serie de situatii care fac posibila si previzibila mutarea lui Schumi la Ferrari.
Unu dintre ei este faptul ca Alonso - Kimi este o echipa care nu ar avantaja nici o alta echipa si nici Formula 1 in ansamblu. Avand in vedere ca finlandezul isi incheie contractul la sfarsitul sezonului 2006 cred ca Ferrari au toate motivele sa incerce cooptarea lui.
In al doilea rand, Schumi daca nu se retrage in 2006 sigur va deveni necompetitiv, ceea ce reprezinta alt motiv pentru Ferrari sa se gandeasca la inlocuitor.
In al treilea rand, nu cred ca vreo echipa si-l permite pe Kimi in afara de Ferrari. Nici macar Renault, care nu a fost in stare sa-si pastreze campionul.
Patru, Ferrari in 2007 va fi echipa care va avea cel mai mult nevoie de un pilot de top. Massa nu cred ca va reusi sa se ridice la asteptarile echipei din primul an.

Apoi, declaratiile pe care le dau diversi oficiali ai echipelor nu cred ca au nici o relevanta. Aduceti-va aminte de declaratiile lui Briatore care tipa in gura mare ca Alonso nu va pleca niciodata de la Renault.

Mie mi se pare asa limpede mutarea asta incat chiar as paria pe ea daca miza ar fi semnificativa.:ok:

RedBaron
23rd January 2006, 22:59
Sunt o serie de situatii care fac posibila si previzibila mutarea lui Schumi la Ferrari. Raikkonen ai vrut sa zici?
De ce Alonso-Kimi nu ar avantaja nici o echipa de F1? Adica pe McLaren ca doar ei pot realiza acest dream-team sa zicem. De ce nu ar avantaja?
Cum sustii afirmatia asta
Schumi daca nu se retrage in 2006 sigur va deveni necompetitiv, ceea ce reprezinta alt motiv pentru Ferrari sa se gandeasca la inlocuitor? O spui cu atata convingere ca ma gandesc ca ai niste argumente. Iar daca Schumi ramane, Ferrari in 2007 nu va avea nevoie de pilot de top, deoarece au unul.
Adica un sezon slab al echipei distruge chiar in asa hal "credibilitatea" unui pilot?? Vezi cazul Ferrari-Schumi. Ati uitat de perioada 1994-2004? Rezumam totul la 2005? Schumi a avut cea mai mica parte din vina ptr rezultate in 2005.

Profetu
24th January 2006, 09:05
Unu dintre ei este faptul ca Alonso - Kimi este o echipa care nu ar avantaja nici o alta echipa si nici Formula 1 in ansamblu.

Citatul meu mi se pare elocvent. Nici o ALTA echipa, nu ar avea de castigat daca McLaren isi formeaza un astfel de cuplu. Cred ca sansele celorlalte echipe se vor indrepta vertiginos spre 0.

Apoi, daca tu consideri ca Massa este un pilot de top, eu nu te contrazic, insa subliniez ca este parerea ta pe care nu o impartasesc. Dupa mine, Massa are mult de munca daca intentioneaza sa devina pilotul numarul 1 la Ferrari iar asta va dura ceva timp. Kimi este singura solutie potrivita si disponibila pentru Ferrari la momentul dat.

Eu nu am spus nimic despre sezonul slab al lui Schumi, si nici de legatura acestui sezon cu cariera lui. Cred ca la sfarsitul acestui sezon se va retrage datorita varstei. Nu cred ca va reusi sa se lupte cu pilotii tineri din momentul actual.

PS Iar schimbarea intrebarii pollului in felul in care ai sugerat tu nu este posibila deoarece contine o cacofonie ... :o:

RedBaron
24th January 2006, 14:53
Parca vorbim limbi straine. Unde am zis eu ca Massa e pilot de top? Am spus ca in cazul in care Schumi nu se retrage in 2007, germanul ramane pilotul de top la Ferrari.

Sunt atatea variabile incat o intrebare ca cea din poll mi se pare mai mult la noroc. Sincer nu stiu daca poate Kimi sa ajunga la Ferrari, depinde de multi factori, printre care si cel principal: Schumi. Ori daca eu "nu stiu" atunci sa nu imi dau cu parerea? Aiurea...

Cacofonie zici, o fi... nu sunt mare literat. Dar poate mai bine las expertii sa discute... nivelul discutiilor e prea intens si sofisticat pentru fanii F1 pe aici, dupa cum se poate observa. Sper sa nu fi gresit iarasi ortografia, gramatica, fonetica, etc :|

Profetu
24th January 2006, 16:56
Te superi degeaba.
Eu pur si simplu sustin ideea ca Raikkonen ar putea trece la Ferrari si tu sustii contrariul. Unde vezi tu motiv de suparare ?
Bineinteles ca fiecare are argumentele lui, insa nu vreau sa-ti impun punctul meu de vedere, ti-am expus motivele pentru care eu consider aceasta mutare plauzibila, si nu fantastica.

In legatura cu Massa, nimeni nu poate spune cat e de bun. Va trebui sa arate pe pista cat de rapid este. Se poate totusi sesiza samburele de talent de care el dispune si pe care mizeaza si Ferrari.

stefanm14
24th January 2006, 20:44
Sunt atatea variabile incat o intrebare ca cea din poll mi se pare mai mult la noroc. Sincer nu stiu daca poate Kimi sa ajunga la Ferrari, depinde de multi factori, printre care si cel principal: Schumi. Ori daca eu "nu stiu" atunci sa nu imi dau cu parerea? Aiurea...


RedBaron, pai in cazul asta nu votezi in poll, nu te tine nimeni sa nu te dai cu parerea. Daca incluzi si varianta "nu stiu" in poll, mai bine nu mai faci poll. In cazul asta era mai indicat fara.

On-topic : Mai mult ca sigur, Kimi va trece la Ferrari numai daca se va retrage Schumacher.

Darius
5th March 2006, 08:19
Eu nu cred ca Kimi va ajunge la Ferrari din 2007 desi mi-as dori, pentru ca Ferrari au deja un tanar pilot talentat care merita sansa de a concura pe o masina buna: Felipe Massa, iar in ceea ce il priveste pe Schumi, nu cred ca se va retrage ASA DEVREME (e inca tanar !!!).

FcPoliFan
17th March 2006, 22:14
Daca Schumi pleaca, se prea poate sa ajunga Kimi la Ferrari. Dar numai daca Schumi pleaca/se retrage (eu sper ca daca e sa fie una dintre cele doua, sa fie cea din urma).

Cat despre Massa, am incredere ca este cel mai bun pilot nr. 2 pe care l-a avut Ferrari in ultima perioada.

Datenshi
18th March 2006, 10:23
Kimi e pilotul preferat, dar il voi uita daca se duce la Ferrari. Oricine, dar nu aia.

nancy_callahan
18th March 2006, 18:09
zvonurile care circulau la un moment dat spuneau ca deja exista un contract semnat intre kimi si ferrari.

totusi, cred ca ar fi pacat sa se retraga schumi, desi nu vad cum altfel ar ajunge kimi la ferrari. pentru ca sunt convinsa ca un tandem schumi - kimi nu este o optiune pentru ferrari. still, trebuie sa recunosc ca mi-ar placea sa ii vad pe cei doi la aceeasi echipa.

in ceea ce il priveste pe schumi, optiunile sunt clare: fie ramane la ferrari, fie se retrage. nu il vad la vreo alta echipa.