PDA

View Full Version : ajutor



mianna
23rd January 2006, 11:15
Salut,
Urmaresc discutiile de pe forum de ceva timp.Fiul meu,care are 8 ani,joaca tenis de aproape 2 ani.a inceput cu un Willson dar pe parcurs i-am cumparat in babolat.Problema e ca racheta ne-a fost furata din portbagajul masinii iar acum trebuie sa-i cumpar alta.Antrenorul lui nu a jucat foarte mult tenis de performanta si nu prea am incredere in el.Asa ca va rog pe voi sa-mi sugerati ce racheta i-as putea lua.Am inteles de la voi ca acestea se iau in functie de inaltime,greutate etc.Pana acum credeam ca e totul foarte simplu,dar acum sunt complet in ceata.:confused:

Ady
23rd January 2006, 12:52
citeste thread-ul cu secretele tenisului , o sa gasesti acolo mai multe raspunsuri

DeathRipple
23rd January 2006, 14:42
pe vremea mea nu erau prea multe alternative in privinta rachetelor: reghin. ceea ce pot sa va spun totusi este ca fiul dvs trebuie neaparat sa invete miscarile cat mai corect, sa aiba bine intiparite notiunile ce tin de deplasarea la minge, de pozitiile rachetei si ale corpului inainte, in timpul si dupa terminarea miscarii. osatura unui copil de 8 ani este departe de a fi formata. nu cunosc antrenorii din ziua de azi, dar un antrenor bun face diferenta.

mult succes

mianna
23rd January 2006, 15:24
multumesc pt raspunsuri...deocamdata:)

DeathRipple
23rd January 2006, 19:06
a nu se neglija nici pregatirea fizica....cam greu in bucuresti

Apolini
23rd January 2006, 19:12
Parerea mea este ca racheta trebuie sa o aleaga baiatul, sa aleaga el cu care se simte cel mai bine!

DeathRipple
24th January 2006, 08:37
de unde stii la 7 ani cu care te simti mai bine?

Ady
24th January 2006, 10:46
trebuie sa simti racheta ca pe o prelungire a mainii , sa nu simti ca si cum ai tine ceva in mana , sa fie firesc , sa simti ca acolo ii e locul . Si daca ai jucat tennis de 2 ani iti dai seama daca e asa sau nu , daca e prea usoara , sau prea grea, daca joci bine cu ea sau nu , chiar daca ai doar 8 ani ...

hawk
24th January 2006, 11:29
Salutare,

In magazinele specializate exista posibilitatea sa iei o racheta, achiti contravaloare...o testezi, dupa care o aduci inapoi...sunt rachete de test.

Trebuie sa incercati mai multe modele pana incepe sa simta mingea. Mi se pare insa destul de greu la varsta asta si la experienta pe care o are sa "simta" cu adevarat mingea. Ar trebui sa aleaga racheta cu care executa cel mai bine loviturile.

Eu spre exemplu am incercat sa joc cu un Head Prestige Liquid Metal...cea rosie....si nu ma pot acomoda deloc cu ea. M-am obisnuit cu cea anterioara ei...Prestige Intelligence...cu ea simt lovitura...aproape ca merge singura.

Este o parerea...este parerea mea!

DeathRipple
24th January 2006, 12:23
exista astfel de magazine in tara la noi?

sunt mai multe tipuri de rachete, pentru mai multe stiluri de joc. daca joci in forta, probabil liquid metal e alegerea cea buna. daca joci mai liftat, atunci intelligence. daca....

hawk
24th January 2006, 15:58
Daca jucam liftat ... poate-mi luam un radical oversize ca a lui Agassi...

Exista astfel de magazine...deobicei sunt reprezentante...wilson, head...etc

Ady
24th January 2006, 16:01
cred ca se pot testa rachetele si pe la cluburile de tennis care au si magazine ...

DeathRipple
24th January 2006, 17:24
pai un wilson la reprezentanta te ingroapa (financiar). iar rachetele din cate stiu eu nu vin racordate. oricum, m-ar mira tare ca sa gasesc rachete de test in romania. nu spun ca nu sunt, dar chiar sa fie, numarul lor este extrem de mic...ma gandesc c-ar fi limitate numai la zona bucuresti. ce-ar face in aceste conditii unul din baia mare?

exemplele date de mine anterior sunt alese aleator. evident ca nu ma pricep intr-atat incat sa deosebesc tipurile de rachete in functie de stilul de joc. eu stiu stilul meu si mi-am ales o racheta pt el, mai departe nu as sti ce sa recomand altora.

Apolini
24th January 2006, 19:59
In fata clubului Progresul este un magazil numit "Tennis Mall". Acolo se pot imprumuta rachete de proba pentru o saptamana. Lasa-ti acolo 100 Euro garantie si cand aduceti racheta inapoi va luati si banii inapoi. Si eu tot de acolo mi-am cumparat rachetele cu care joc acuma.

DJ Klaus
24th January 2006, 23:56
Alegerea rachetei

Tipul de racheta pe care un jucator il foloseste poate avea un profund efect in tipul de joc pe care si-l dezvolta. Ideal ar fi ca un jucator sa-si aleaga tipul de racheta care ii permite sa-si dezvolte propriul stil de joc. Oricum daca jucatorul alege un tip gresit de rama pt jocul lui, atunci jocul acestuia va trebui sa se schimbe sa se adapteze noii rachete.

Categorii de baza ale rachetelor

Rachetele de performanta se vand in jur de 100$. Exista insa 3 tipuri principale: rachete care imbunatatesc jocul , racheta "jucatorului" si rachete intermediare.
Rachete care imbunatatesc jocul tind sa ofere mai multa putere.Ele sunt concepute in asa fel incat sa permita jucatorului sa genereze mai multa putere cu mai putin efort. Cu cat tot mai multi tineri "tunari" devin jucatori profesionisti cu atat mai mult acest tip de racheta tinde sa devina tot mai po****r. Acest tip de racheta tinde sa devina si cel mai scump dintre liniile de productie.Jucatori cu o miscare de rotatie a bratului scurta sau inceata prefera acest fel de rachete. Puterea suplimentara oferita de aceste rachete se potrivesc acestor jucatori deoarece loviturile lor nu pot genera suficient de multa adancime si putere.

Racheta jucatorului tinde sa ofere mai putina putere.Ele sunt concepute pt a-i permite jucatorului cu lovituri puternice sa mentina cat mai multe lovituri in teren. Acestea sunt de fapt tipurile de rachete pe care le vedeti la jucatorii profesionisti.

Rachetele intermediare tind sa fie undeva la mijlocul primelor 2 adica intre putere si control.Acestea sunt create pt a oferi jucatorilor mai mult control decat primul tip de racheta(Rachete care imbunatatesc jocul) si mai multa putere decat tipul doi de racheta(racheta jucatorului).Acestea tind sa fie cele mai po****re rachete.Mai multe rachete se vand din aceasta categorie intermediara decat din celelalte 2. Oricum jucatorii cu o miscare de rotatie a bratului moderata sau medie tind sa prefere aceste rachete intermediare deoarece ar lovi prea multe mingi afara cu primul tip de racheta si prea multe mingi scurte cu al doilea tip.Acesti jucatori vor gasi in racheta intermediara tot ce este mai bun din cele 2 tipuri:mai mult control si mai multa putere.

Un alt mod de alegere a rachetei

Acum ca am definit cele 3 tipuri principale de rachete si le-am "asezat" jucatorului corespunzator dupa cateva criterii de baza haideti sa intram in profunzimea alegerii unei rachete si sa analizam fiecare detaliu al acesteia. De fapt pt fiecare tip de racheta exista mai multe tipuri de rame cu caracteristici diferite. Pentru a ajuta un jucator sa-si aleaga racheta ce i se potriveste, trebuie mai intai sa intelegem ce simte cand foloseste racheta.Cele 4 caracteristici principale ale unei rame pe care un jucator le poate simti sunt: puterea, manevrabilitatea, confort/shoc si efectul spin. Vom detalia fiecare caracteristica in parte si vom arata impactul acestora pe diferite tipuri de rame.

PUTEREA se refera la cat de rapida si de departe ajunge mingea dupa impactul cu racheta. Daca toate celelalte caracteristici raman la fel (inclusiv viteza miscarii bratului) o racheta ce face ca mingea sa ajunga mult mai departe inseamna ca a fost mai puternica.

MANEVRABILITATEA se refera la cat de dificil este sa te misti cu racheta pe teren.O racheta ce este mai putin manevrabila face sa fie mai dificil si sa intarzie aducerea rachetei in punctul optim de contact al mingei la timpul potrivit.

SHOC/CONFORT se refera la energia ce trece din racheta in bratul jucatorului.Shocul este foarte important pt sanatatea bratului, cotului. O racheta care transmite mult shoc jucatorului va fi descrisa ca fiind mai putin confortabila, dura. O racheta care transmite mai putin shoc va fi mult mai confortabila.

EFECTUL SPIN se refera la puterea efectului pe care racheta il poate da mingei.Efectul topspin sau liftat face ca mingea sa aterizeze mai rapid decat o minge lovita fara efect, permitandu-i jucatorului sa loveasca o minge cu putere si totusi in teren.Unele rame pot genera mai mult spin decat altele.Vom explica cum acest lucru e posibil in urmatoarea sectiune. Oricum este foarte important de stiut ca nici o racheta nu creaza spin de la sine daca jucatorul nu loveste in asa fel sa creeze spin.

Manufacturierii produc rachete cu diferite nivele de putere ,manevrabilitate, shoc si spin, cu diferite specificatii pt fiecare in parte. Aceste specificatii fac intr-adevar ca racheta sa fie unica. Deci pt a ajuta un jucator sa-si aleaga tipul de racheta ce i se potriveste trebuie sa intelegeti care sunt aceste specificatii si cum influenteaza ele cei 4 mari factori:puterea, manevrabilitatea, shocul si spinul.

CE SUNT ACESTE SPECIFICATII ?

Specificatiile sunt niste masuratori ale ramei rachetei. Fiecare racheta are mai multe specificatii. In aceasta sectiune ne vom referi la 7 specificatii care au cea mai mare influenta asupra puterii, manevrabilitatii, confortului si efectului spin.
1. LUNGIMEA se refera la toata lungimea rachetei din capatul manerului pana in capatul fetei. Rachetele de adulti au lungimea cuprinsa intre 27 inchi pana la 29 inchi, oricum 29 inchi este limita legala impusa de ITF.
2. CAPUL RACHETEI este fata pe care sunt prinse corzile sau suprafata de lovire. La adulti aceasta masoara intre 85 si 137 inchi patrati.
3. DURITATEA se refera la cat de greu este de indoit o racheta.O racheta mai dura va avea un indice de duritate mai mare. Dar nu incercati sa indoiti voi insiva o racheta. Exista aparate speciale cu care se realizeaza acest lucru.
4. GREUTATEA se refera la greutatea totala a rachetei fara corzi. Se realizeaza cu ajutorul unui cantar.
5. BALANSUL este punctul pe lungimea rachetei in care capul rachetei si capul manerului se afla in echilibru.
6. GREUTATEA IN ROTATIE este probabil specificatiea cea mai grea de inteles. Si aceasta pentru ca conbina si celelalte specificatii.Se refera practic la greuatea acesteia in momentul miscarii de rotatie a bratului pt a lovi mingea.Este influentata de greutatea si balansul rachetei. Cu alte cuvinte greutatea si locul in care este pozitionata pe racheta determina cat de dificila este rotirea bratului. Si aceasta specificatie are nevoie de un aparat special de masura. O racheta cu un idice ridicat al greutatii in rotire face ca racheta sa fie mai dificil de rotit in aer.
7. SCHELETUL RACORDAJULUI si aici ne referim la cat de dese sunt acele orificii prin care intra corzile pe fata rachetei atat pe orizontala cat si pe vericala dar si spatiul dintre aceste orificii.

Mai exista si alte specificatii. De exemplu , grosimea ramei si materialul din care este facuta. Oricum aceste alte specificatii sunt folosite pt a influenta specificatiile de mai sus. De exemplu, grosimea si materialele influenteaza duritatea si greutatea rachetei sau cu alte cuvinte sunt incluse in specificatiile de mai sus.

Cum afecteaza fiecare specificatie puterea,manevrabilitatea, confortul si spinul?

Acum vom discuta cum fiecare dintre cele 7 specificatii influenteaza puterea, manevrabilitatea, confortul si spinul rachetei. Toate discutiile se bazeaza pe presupunerea ca toate celelalte raman egale. Deci, cand vom discuta despre lungimea rachetei, presupunem ca toate celelalte specificatii ale ramei raman la fel. Tabelul de mai jos sunt folosite pt a ajuta jucatorii sa se decida asupra caror specificatii trebuie sa se opreasca.

Putere Manevrabilitate Shoc Spin
+Lungime + - - -
+Capul rachetei + - - +
+Duritate + o + +
+Greutate + - - +
+Balans + - - +
+Greutatea in rotatie + - - +
+Scheletul racordajului - o + -

Daca lungimea creste puterea creste datorita manerului mai lung care permite cu aceeasi viteza de rotire a bratului sa creasca viteza in capul rachetei. Manevrabilitatea descreste deoarece greutatea rachetei creste spre cap si facand mai dificila manuirea rachetei.Shocul este redus usor deoarece shocul trebuie sa traverseze o distanta mai mare si are de infruntat mai mult material pt a ajunge la mana. Efectul spin creste deoarece capul rachetei are o viteza mai mare.
Daca capul rachetei creste puterea creste deoarece corzile sunt mai lungi creind un efect de tamponare main mare. Manevrabilitatea scade usor deoarece marirea capului rachetei creeaza o rezistenta a vantului marita.Shocul scade deoarece corzile mai lungi favorizeaza un impact mai moale. Spinul creste datorita maririi locurilor libere dintre corzi astfel ca musca mai bine din minge.
Daca duritatea rachetei creste puterea creste pt ca racheta se indoaie mai putin in momentul impactului.Cand rama se indoaie mai putin energia rezultata in momentul impactului se concentreaza mai mult asupra mingei. Manevrabilitatea nu este afectata. Shocul creste pt ca rama se indoaie mai putin si astfel se transmite mai multa energie in brat. Efectul spin creste deaorece mingea sta pe corzi mai putin timp.
Daca greutatea creste puterea creste deoarece greuatatea mai mare a rachetei face sa impinga mingea mai mult, aducand un plus de forta. Manevrabilitatea rachetei scade sub povara greutatii, acest lucru fiind destul de evident. Shocul scade deoarece racheta mai grea cauzeaza mai multe "stricaciuni" mingei. Este ca intr-un accident rutier in care un camion spulbera o maisina decapotabila si, bineinteles, camionul are cel mai putin de suferit pt ca este mai greu. Spin-ul creste usor deoarece rama se deformeaza mai putin.
Daca punctul de balans se muta mai aproape de capul rachetei puterea creste deoarece greuatatea rachetei se concentreaza mai mult in capul rachetei si in punctul de contact. Manevrabilitatea scade datorita greutatii capului rachetei. Spinul creste usor aplicandu-se principiul greutatii.
Daca greutatea in rotatie creste puterea creste deoarece racheta capata mai mare greutate in apropierea punctului de contact. De fapt se cam aplica acelasi principiu ca in cazul cresterii greutatii si cresterii punctului de balans. Manevrabilitatea scade, shocul descreste iar spinul creste usor (vezi principiul de mai sus).
Daca scheletul racordajului este mai dens (orificii mai multe) inseamna ca avem mai multe corzi, astfel ca puterea descreste deoarece nr mai mare de corzi are o mai mare frecare cu mingea iar efectul impactului este incetinit. Manevrabilitatea nu este afectata semnificativ desi exista pareri ca nr mai mare de corzi sporeste rezistenta impotriva curentului de aer creat in timpul miscarii facand-o ceva mai greu de manevrat. Dar majoritatea jucatorilor nu simt nici o diferenta. Shocul este crescut deoarece corzile fiind mai numeroase creeaza o duritate sporita in momentul impactului. Spinul scade deoarece spatiile facute de corzi in mijlocul rachetei sunt mai mici si astfel corzile "musca " mai putin din minge.

Acum ca am explicat fiecare concepte si efectele acestora asupra performantei rachetei, este important de retinut ca toate aceste concepte au fost explicate presupunand ca toate celelalte raman neschimbate. De exemplu, am spus ca o racheta mai grea genereaza mai multa putere, dar acest lucru este adevarat daca viteza de rotatie a bratului nu se schimba. De fapt daca o racheta mai grea reduce din viteza de rotatie a bratului jucatorului atunci se va genera dimpotriva mai putina putere. Un alt exemplu ar fi ca o racheta mai lunga nu este neaparat mai putin manevrabila daca aceasta este mai usoara datorita punctului de balans care se afla spre manerul rachetei.

Desi pretul unei rachete nu este considerat o unitate de masura ce influenteaza proprietatile rachetei , tot mai multi consumatori considera ca ar fi una dintre cele mai importante specificatii. De asemenea sunt multi consumatori care-si bazeaza cea mai mare parte a deciziei lor pe cat de frumos arata racheta. Daca ei cred ca racheta arata misto sau "cool", ei vor gasi o cale de a juca cu ea. Eu va recomand sa folositi specificatiile asa zise tehnice explicate la inceputul acestui capitol. Dupa aceea puteti avea in vedere si pretul si culoarea rachetei.

Demo, Demo, Demo
Toate aceste informatii tehnice sunt menite sa directioneze jucatorul in alegerea rachetei. Si totusi ramane de facut un test care este cel mai important dintre toate. Jucatorul trebuie sa joace cu racheta, s-o incerce pe teren. Din pacate, cu toate aceste infomatii valoroase pe care le aveti, ramane totusi important sentimentul pe care il are jucatorul atunci cand joaca cu racheta respectiva. Chiar daca considerati ca o racheta s-ar potrivi unui jucator mai mult decat alta, decizia finala va fi luata de placerea de a juca cu o racheta sau alta. Perceptia este realitate. Daca un jucator crede ca va juca mai bine cu o racheta mai lunga, probabil ca are dreptate si atunci nu poti face mare lucru sa-i schimbi hotararea. Ii puteti explica motivand si stiintific ca va juca mai bine cu o racheta scurta, dar daca el are in minte ideea ca va juca rau cu o racheta scurta , atunci subconstientul va transforma acest lucru in realitate. Deci, sa consideram ca un jucator va incerca toate tipurile de rachete odata, el ar trebui dupa ceea sa aleaga una favorita. Credeti sau nu, dar dupa acest lucru tot nu a venit timpul sa cumpere racheta respectiva. Jucatorul ar trebui sa joace cu acea racheta aleasa ca favorita de vreo doua-trei ori inainte de a lua o decizie finala.

hawk
25th January 2006, 14:47
Perfect de acord cu DJ Klaus...de asta si eu am dat un umil sftat de a incerca sa se joace cu o racheta inainte de a o cumpara.

Dragosh-Razvan
8th February 2006, 13:46
Salutare tuturor. Sunt "0 barat" in ale tenisului, dar incep sa ma informez mai mult pentru baiatul meu (5,1/2 ani) care, deocamdata, incearca sa-si mai descarce energia prin orele de tenis. Nu stiu deocamdata ce-o sa fie de capul lui. Am fost la Carrefour sa-mi cumpar si eu o racheta ca sa mai "suplimentam" orele de antrenament, la vara. De fapt e un sport care place tuturor, aproape, asa ca eu ce am daca "mai bat o minge"? El are o racketa fara pretentii, un "Head Agassi 55", pe care o s-o schimbe, poate, in curand, asa ca m-am gandit sa-mi iau una tot fara pretentii dar s-o am mai multa vreme. De fapt cine stie, poate ma "musca" microbul si...

CARE E NEDUMERIREA MEA ??!!

Am fost la Carrefour si am ramas la un "AHEAD TitaniumSuprem ConfortZone S5"http://www.tennisnuts.com/ishop/images/677/TRACH-8571.jpg. Are,cica, in compozitie "ultra-light graphit" si in plus "ShockStop" (astea daca mai conteaza pentru mine...). Cum nu am mari pretentii am ales-o pe cea "gri" (stiu ca e blasfemie sa alegi dupa culoare dar...) deoarece mai era una cu ceva rosu pe ea si mi sa parut prea tzipatoare. Aratau la fel, ca si format, aveau acelasi pret(2.700.000), ce mai, producatorul a mai diversificat culorile pentru astia care viseaza la tenis, mi-am zis.
DAR, cand am ajuns acasa si am cautat date si preturi despre ea (asa, informativ), am gasit-o separat pe aia cu rosu avand "Swing Style Rating Chart"-ul "S2"http://www.headnz.co.nz/images/TI_S2_CZ_SUPREME.jpg. Dupa cum am scris mai sus cea pe care am cumparat-o are "S5" si cordajul "aranjat" altfel. Amandoua sunt, deci, in zona "moderat swing", una intr-o parte si cealalta in alta. Ce inseamna "S5" , cum e fata de "S2", cum e si la ce ajuta un "L6", dar un "S18"? Chestii de tensiuni in cordaj, sau ce inseamna ? Cum se comporta toate astea ?
Stiu ca o sa spuneti "Nu ai pretentii dar te bagi in toate", dar poate ma intreaba ala mic, mai tarziu, poate ma mai duc sa-i cumpar alta racheta si ma lovesc iar de "S"-uri si "L"-uri. Am vazut pe NET ca la WILSON astea se masoara in cifre, fara litere langa ele, are cineva un tabel sau ceva in sensul asta ca sa stiu, de ex., ce-i corespunde lui "S5" de la Head, la Wilson ?
Multumesc anticipat si mii de scuze doarece astfel de intrebari poate par idioate. Asa e la inceput. Stiti cu totii. Si sa stiti ca nici nu am pe cine sa intreb. Cred ca sunt chestiuni de detalii si nimeni nu le-a aprofundat pe aici.
Bafta multa si sanatate maxima.

P.S.=> Am mai cautat si am mai "vazut" cate ceva, cum ar fi la " www.tennisnara.com/html/newpage.html?code=29 " dar sa citeasca chinezii sau japonezii pe acolo. Totusi, sa inteleg ca "S5" are tensiune mai mare in cordaj decat "S2" ?

Apolini
8th February 2006, 14:12
Nu merita sa cumarati rachete de a Carrefour sau din magazine ca astea. Mergeti intr-un magazin specializat, de exemplu: Head- pe Stirbei Voda, sau Tennis Mall- Calea Mosilor, sau la "Progresul" Sunt multe magazine ca astea dar eu stiu doar cateva ;)

Timm
9th February 2006, 18:26
Nu merita sa cumarati rachete de a Carrefour sau din magazine ca astea. Mergeti intr-un magazin specializat, de exemplu: Head- pe Stirbei Voda, sau Tennis Mall- Calea Mosilor, sau la "Progresul" Sunt multe magazine ca astea dar eu stiu doar cateva ;)


Sau Lujerului langa Sir (zona Militari)

Cneazul
9th February 2006, 22:45
cred ca ma cunoasteti . sunt ,, prietenul ''vostru daroczi . am aproape 16 ani si joc tenis doar de 2 ani ( stiu ca o sa ziceti ca nu am nici o sansa ) . prima ( si ultima ) racheta a costat 200.000 ( racheta noua 200.000 , va dati seama ce slaba poate fi ) . mi-am luat atunci 2 rachete de acelea . dupa 1 an jumate le-am dus la un club de tenis pentru a le racorda mai tare . rama rachetei a fost foarte slaba si nu a tinut racordajului puternic decat 3 saptamani si s-a indoit ( ce indoitura ! ) . a doua racheta << a dat ortu popii )) prin septembrie 2005 cand s-a rupt o parte ( 4-5 centimetri ) din maner . azi ( 9 februarie ) s-a mai rupt inca 2 centimetri . nu mai pot folosi racheta deoarece nu imi mai incap 2 maini pe maner la lovitura de rever . acum , as dori sa-mi cumpar o racheta mai buna ( cam 2.000.000. ) si nu prea stiu de care . am auzit si eu de firmele mai bune producatoare , dar nu stiu prin ce se caracterizeaza fiecare racheta . sa va dau ceva indicii . imi place mult ( nu doar imi placi , ci lovesc foarte bine cu reverul ) reverul in cross . imi mai place sa fac serviciu-vole ( chiar daca din 15 puncte 14 pierd ) si la fiecare minge pe care am trimis-o periculos in terenul adversarului atac la fileu . nu stiu la ce va ajutat aceste indicii dar doresc sa-mi recomandati cateva rachete . nu sunt adeptul loviturilor in forta ( nici macar nu pot da ) . in jibou , orasul meu nu sunt rachete asa ca trebuie sa imi cumpar din zalau , dar nu le da acasa pentru a le proba ( nu sunt magazine de specialitate ) . un coleg de-al meu are o racheta head ( nu stiu ce model ) dar a cumparat-o cu aproximativ 3.000.000 , dar nu imi place . nu ma pot obisnui cu racheta aia . daca puteti sa-mi recomandati altceva ?

Dragosh-Razvan
16th February 2006, 14:04
Eu inca astept un raspuns de la un cunoscator.:help:
http://www.ispo.com.pl/zdjecia/head-logo.jpg

Cneazul
16th February 2006, 15:53
si eu astept un raspuns

DJ Klaus
17th February 2006, 06:52
am sa va raspund dupa ce ma mai documentez si eu putin. Am o idee dar prefer sa fiu sigur. In principiu e bine sa citesti cu atentie descrierea rachetei facuta chiar de producator pt ca multi producatori au inceput sa-si bage codurile lor. Bine ar fi sa testezi racheta jucand si sa iei in considerare explicatia mea lunga cat o zi de post despre alegerea rachetei (post -ul 15 de pe acest thread). Dar ma mai informez si revin.:ok:

Dragosh-Razvan
17th February 2006, 17:33
Merci mult. Astept. Daca tot nu gasesc raspunsul imediat, sa stii ca ma musca microbul din ce in ce mai tare.
Eu am mai inteles, in timpul ce a trecut, ca daca ai cordajul tare nu ai forta dar ai control, si vice-versa. "L"-urile sunt pentru cei ce lovesc cu miscari ample si puternice, iar "S"-urile sunt pentru lovituri cu miscari "mai din scurt". Nu stiu cat de "tare" e un cordaj de "L", pe care il folosesc mai toti jucatorii tari, dar asta "S5"-ul (din dotare), e BE-TON. Beton de tare, ca in rest cum sunt eu varza poate sa fie si de ala inteligent, inca neinventat:yeah: .
Asta as vrea sa aflu... . Daca, de ex. "S5"-ul are cordajul mai tensionat decat "S2"-ul ce se mai gasea in raft. Daca tot erau la acelasi pret, macar sa-l fi luat pe cel mai tare, la propriu, ca de inmuiat il inmoi eu, nici o grija:drak: . Deci, sa ma tina mai mult. Asta e buba. Ca nu am de gand sa fac colectii de rakete.
Inca o data merci ca ma iei in seama cu astfel de probleme dar cred ca e bine sa fie lamurite si astea. A, poate gasim tabelul cu valorile corespondente intre firme, stiti voi, am vorbit mai sus, daca exista asa ceva pe la noi.:bere:

DJ Klaus
28th February 2006, 07:00
HEAD Ti. S1

MSRP:$120.00
Our Price: $62.95 Compare


Specifications
Weight: 8.8 Ounces Unstrung
Length: 27.5 Inches
Tension: PRESTRUNG
String Pattern: 16M X 19C
Headsize: 107 SQ. IN.
Beam Width: BoxShape, 26mm
Balance: 350mm Even
Composition: Titanium/Graphite
Power Level: S1
Swing Type: Moderate
Grip: SofTac
Technology: Titanium

Description
The new titanium racquet for players with a medium swing style. The perfect combination of control, power and maneuverability. Revolutionary Titanium/Graphite construction. XtraLong for more reach. A perfect performance racquet.

Please Note: Grips 1L, 3L, 4L and 5L are prestrung with Head Synthetic Gut 16 Natural


HEAD Ti. S5 ComfortZone

MSRP:$210.00
Our Price: $67.95 Compare


Specifications
Weight: 8.2 Ounces
Length: 27.75 Inches
Tension: PRESTRUNG
String Pattern: 16M X 19C, Fan
Headsize: 107 SQ. IN.
Beam Width: Boxshape, 27mm

Description
ComfortZone provides additional dampening for ultimate comfort and an enlarged sweetspot for more power, Revolutionary titanium/graphite construction. Extremely lightweight for excellent maneuverability, and SofTac grip.

HEAD Titanium Tennis - The Power of Light: A composite weave of ultra-strong titanium and ultra-light graphite fibers provide maximum weight reduction, optimal stiffness and power.

This racquet is Prestrung with Head Synthetic Gut 16 Silver.



Oricum cu cat "S" -ul este mai mare cu atat racheta ofera mai multa putere. Acel "S" se refera de fapt la "swing balance" si anume greutatea rachetei in timpul miscarii de rotatie. Acele "L 1, L2 ...L5 se refera la grosimea manerului. Evident cu cat nr din fata lui "L" creste cu atat manerul este mai gros.
Daca mai ai nelamuriri cu privire la descrierea celor 2 rachete... nu ezita si intreaba.:)

css2
28th February 2006, 20:47
bravo dj klaus .bine explicat.fara misto

Cneazul
1st March 2006, 18:34
le putem gasi si in romania ? eu sunt din ardeal ? de unde as putea sa o cumpar ? la cluj ?

Dragosh-Razvan
3rd March 2006, 01:31
Da, e un punct de vedere, cred. De ce ? Pai nu au toate manere ? De ce sa zica pentru unele doar marimea la maner si la altele doar balansul ? Nu stiu nimic dar incerc sa descurc itzele logic. Deci, ar trebui ca toate rachetele sa fie notate cu, de ex., "L5-S5". Adica imi cumpar o racheta cu un anumit maner si cu un anumit balance. Nu ? Ori, nu vad logica in ceea ce fac ei la ora actuala, daca e sa fie asa. Unele cu o notatie si unele cu altele. http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/priqual4.jpg(scala PRINCE)

Asta e lovitura specifica jucatorilor care folosesc "L"-uri:
http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/swingform3.gif(Wilson 6.0 - 8.5)

Asta e pentru cei ce folosesc "S"-uri cu numar mic (S1-S8):
http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/swingform2.gif(Wilson 3.5 - 6.0)

Iar asta e specifica celor cu "S"-uri "mari" (S9-S18...):
http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/swingform1.gif(Wilson 1.5 - 3.5)

Am gasit mai multe grafice in care difera granitza intre cele 3 categorii, dar asta nu mai conteaza. Fiecare cum simte la mana...:
http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/headswing.jpg(notatia HEAD - in cartzulia de la racheta scala este de la "L6" la "S...18".)

http://www.tennisnara.com/design/tennis21/imige/swingguide.jpg(notatia Wilson unde 2.0 corespunde cu S8 de la HEAD, iar 8.0 cu L8, sau undeva pe acolo)


Ai spus mai sus:"Oricum cu cat "S" -ul este mai mare cu atat racheta ofera mai multa putere. "
. Daca "S5"-ul meu are putere mai mare decat "S2"-ul ala. inseamna ca are cordajul mai...moale ? (cineva imi spunea ca putere se obtine cu unul moale in detrimentul controlului si invers). Asta imi pare rau, ca nu am fost pe faza si sa testez tensiunea, dupa ureche, acolo, in magazin, ca uite mor prost. Dar oricine a vazut racheta, trebuie sa-ti marturisesc, au ramas surprinsi de greutate mica si duritatea cordajului. Pai oare cum ar arata celalalt ? Sau un "L8". Uau... Cred ca tare ca la...o paleta de tenis de masa:thinkso: ;) .
Ma rog...adevarul e pe aproape...e "pe vine".

Nu fiti suparati pe mine ca mai comentez, e parerea mea de profan, asa ca daca gresesc,....iertati, ca a inceput postul. :ok:
Mercic.:bere:

Dragosh-Razvan
11th March 2006, 00:15
Inca o chestie.
Profesorul unde frecventeaza al meu fecior e nostalgic dupa mingile "Aeroplane", chinezesti parca, care se gaseau din belsug inainte de Revolutie, si care tineau si tin, unele care mai ajung la sala, cu mult mai mult decat Dunlop, Wilson, Fischer, etc. Cand te duci in magazine gasesti tot felul de seturi, U.S.Open, Brilliance, etc. Dar tin foarte putin. La "puf" ma refer. Imediat le vezi golase. Eu in schimb ma inttreb in ce consta numerele alea de pe mingi. Am abservat ca un Wilson4 sare un pic mai mult decat un wilson1, lasate sa cada amandoua de la aceeasi inaltime si pe aceeasi suprafata. Sunt facute pentru o anumita suprafata ? In sala de sport e un parchet "comunist" iar in afara binecunoscutul "bitum". Deci care numar sau minge s-ar preta cel mai bine pe aceste suprafete de 2 bani ? Ceva "suferitor". I-am luat candva, baiatului meu, mingi Fischer pentru copii dar nu i-au placut cum sar. Auzi la el, deja are pretentii.

mirceasrn
9th July 2006, 01:36
Am o racheta tenis de vanzare Marca Fischer Magnetic Speed Pro No1 98 noua,nefolosita ,neracordata,exceptionala In magazin costa 7100000 si doresc sa o vand cu 3500000.Pt mai multe detalii tel meu este 0723490525.Va multumesc.