PDA

View Full Version : "Cazul" Jaber



stefanm14
23rd January 2006, 10:17
Probabil toti stiti despre "cazul Jaber". Iata istoricul acestui caz :

17 ian - impresarul jucatorului acuza blocarea drepturilor contractuale, pe motiv ca Mititelu nu mai are bani. Mititelu spune ca este adevarat ca a blocat niste drepturi, dar din cauza faptului ca este nemultumit de evolutiile irakianului.
18 ian - este depus un memoriu la FRF
19 ian - Jaber declara ca doreste sa joace in continuare la Craiova, si ca memoriul va fi retras. Primeste vestea convocarii la nationala pt Cupa Asiei
21 ian - impresarul jucatorului, Aksam Kadour, sustine ca Jaber mai are de primit 15.000 USD.
23 ian - Jaber anunta ca nu va pleca in Cipru, decat daca i se platesc cei 12.000 USD pe care sustine ca ii mai are de primit. Raspunsul vine prompt : irakianul este trimis la echipa a doua, in divizia C, iar locul lui in turneul din Cipru este luat de Alexandru Costea.


Astept parerea voastra in acest caz. E clar, sunt 2 pareri total opuse, asta insemnand ca una dintre cele 2 parti minte. Dar care ? Si cum credeti ca se va termina aceasta poveste ?

nr.zece
23rd January 2006, 13:43
sa plece unde vede cu ochii daca pune interesul personal inaintea celui colectiv
de asta nu vreau eu straini pe meleagurile noastre

inter
23rd January 2006, 14:58
sa se duca in IRAN sa scoata petrol din put de 12000 de $ ... ete unde era dreptcredinciosul!

stefanm14
23rd January 2006, 23:11
Intr-adevar e adevarata faza cu interesul personal. Insa totusi, daca se dovedeste ca Mititelu minte, se creeaza un precedent periculos.

stefanm14
24th January 2006, 09:27
Ieri, in cadrul unei conferinte de presa organizate in incinta stadionului „Ion Oblemenco“, directorul sportiv, Silvian Cristescu, si directorul executiv adjunct, Marius Mitran, au confirmat cedarea lui Salih Jaber la „satelitul“ din Divizia C. Oficialii clubului au justificat aceasta decizie prin faptul ca atacantul irakian nu mai intra, cel putin pe moment, in vederile lui Ovidiu Stinga, deoarece nu respecta programul echipei si este indisciplinat.

Tot din aceasta cauza, Salih Jaber a ratat si deplasarea in Cipru, in locul sau fiind cooptat Alexandru Mihai Costea. „Salih este un jucator foarte bun, dar, din pricina comportamentului sau fata de antrenori si conducerea clubului, a fost cedat la echipa a doua a Universitatii. In momentul in care va dovedi ca s-a reabilitat, va fi rechemat in lotul echipei mari“, a afirmat Silvian Cristescu.
(c)gds


Impresarul a dorit să-l ducă la altă echipă
Că Aksam este vinovat de tot ce se petrece cu Salih o dovedeşte şi invenţia cu convocarea la naţionala Irakului. “Păi, a venit şi ne-a spus că e chemat la naţională. Nu ne-a venit nimic oficial, ci numai vorbe de la el. Īn plus, am verificat datele spuse de el şi nici nu există īn programul FIFA! Şi mai e ceva! Aksam ne-a propus un transfer al jucătorului pe o sumă de bani stabilită de el! Domnul Mititelu a refuzat, spunānd că mai bine pierde banii, iar Salih stă la satelit”, a declarat Cristescu.

L-am iertat, dar degeaba
Cristescu a spus că īn turul campionatului Jaber a īntārziat de trei-patru ori la antrenamente, ajungānd la finalul şedinţelor de pregătire, iar de alte trei ori a fugit din cantonament. “Nu i-am făcut nimic, fiindcă am īnţeles situaţia sa, fiind singur aici. Ne minţea că are probleme cu mama lui, care e bolnavă, chestii din acestea copilăreşti. Tot Aksam ne-a anunţat că nimic nu e adevărat. Făcea naveta Craiova - Buzău! Dar problema nu este la jucător, ci la impresar! Īl īnvaţă numai prostii! Ce-o fi zis el? Hai că am luat banii de la Craiova, pot să plec īn altă parte, să mai iau nişte bani. Dar nici noi nu suntem proşti! Cānd spune că are probleme cu genunchii, cu gleznele, cred că are cu capul! E jucător bun, dar prost impresariat”, a afirmat Cristescu.

(c)editie speciala

stefanm14
24th January 2006, 12:14
Poate promoveza Primavara in B daca tot s-au intarit cu Jaber :D

blue_lion121
24th January 2006, 12:19
Jaber poate sa plece unde vrea...are norok ca joaca la o echipa ca universitatea craiova si-asa ma exasperat cu ratarile :ciocan:

stefanm14
24th January 2006, 20:55
Totusi am ramas cam descoperiti la atacanti. Sa speram ca fratii Costea vor confirma inca din primele meciuri.

Cra10veanu
25th January 2006, 01:31
n-a fost singurul la ratari jaber, au fost si altii carora nu le-a luat din drepturi contractuale, cred ca Mititelu nu prea are parale si ce-a zis, i-o fac lu Jaber ca nu face gura mare.

stefanm14
25th January 2006, 09:30
Daca i s-au terminat paralele inca de pe acum...ce ne facem in A

blue_lion121
25th January 2006, 12:22
Nu putem ramane in A mai mult de 1 an cu mititelu..trebuie sa vina cineva cu bani ( in afar de cainetoiu ) preferabil craiovean...sau sa se faca universitatea societate pe actiuni

corto
25th January 2006, 13:17
n-a fost singurul la ratari jaber, au fost si altii carora nu le-a luat din drepturi contractuale, cred ca Mititelu nu prea are parale si ce-a zis, i-o fac lu Jaber ca nu face gura mare.

Daca nu avea bani, nu-i platea pe restul ... Sau chiar credeti ca dupa ce a cheltuit sute de mii de euroi s-a zgarcit la 12.000 cat zice Jaber ca trebuie sa primeasca ... om vedea pe viitor daca are bani au ba, Mititelu ... pana acum a reusit sa dovedesca tuturor ca Universitatea nu a murit dupa ce a retrogrdat. Interesul pentru echipa a crescut, publicul s-a intors pe stadion ... bani se gasesc mereu. Trebuie doar folositi cu cap.

stefanm14
25th January 2006, 20:18
Corto trebuie sa iti dau dreptate si de data asta. Mai ales daca se vor implica si autoritatile locale, sau alti oameni de afacere (care cu siguranta vor veni la promovare, mai ales daca este o atmosfera potrivita la echipa) va veni pana la urma si performanta.

inter
25th January 2006, 20:26
dsa vina in caliate de sponsori ... da , in caliate de actionari .. e labareala , iar incep scandalurile .... care deja mocnesc acum:headbang:

stefanm14
25th January 2006, 21:22
Cam ai dreptate, desi oricine ar veni care ar investi ceva bani ar avea ceva pretentii si sa aiba un reprezentant la luarea unor decizii. Exemplul cel mai concludent e Steaua/Dinamo. La Steaua e liniste, pe cand la Dinamo cei nu stiu cati actionari tot timpul se cearta.

stefanm14
26th January 2006, 09:48
Aksam, duşman declarat al Universităţii
După ce conducerea grupării-fanion a Olteniei l-a declarat, zilele trecute, persona non-grata pe Aksam Kadour, impresarul vārfului de atac irakian Salih, cel vizat continuă să pună beţe īn roate clubului craiovean. Īn urma deciziei managerului-antrenor Ovidiu Stāngă de a-l exclude pe Salih din lotul alb-albastru ce a făcut deplasarea īn Cipru - atacantul fiind trimis să se pregătească alături de echipa a doua a Universităţii, din cauza actelor de indisciplină -, Aksam şi-a sfătuit jucătorul să nu se prezinte la antrenamentele Primăverii. Motivul? O accidentare la picior, impresarul ducāndu-şi fotbalistul la clinica de ortopedie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Nr. 1 Craiova, īn vederea eliberării unui certificat pentru un concediu medical de 10 zile. Astfel, Salih a lipsit ieri şi alaltăieri de la şedinţele de pregătire ale Primăverii. Īn cazul īn care va absenta şi la următoarele antrenamente, irakianul este pasibil să fie sancţionat cu o amendă. O hotărāre va fi luată zilele următoare, īn cadrul unei īntruniri a Consiliului Director al Clubului Universitatea Craiova.
(c)editie speciala

Eee, astia incep sa isi cam dea in petec.

nr.zece
26th January 2006, 12:16
pai daca luam toti mortii de foame si ii ridicam in slavi
sa plece cu ciuhabul lui unde vrea ca oricum nu mi s-a parut decat un fotbalist bun ca oportunist

stefanm14
27th January 2006, 12:34
Salih Jaber face ce face şi rămīne īn prim-plan. Īntrucīt a refuzat să se mai antreneze pīnă cīnd patronul Adrian Mititelu īi achită restanţele īn valoare de 12.000 de dolari, atacantul de 25 de ani n-a fost luat īn turneul din Cipru şi a fost trimis la echipa a doua a clubului pe termen nelimitat. Cum o asemenea variantă nu l-a īncīntat, Jaber s-a sfătuit cu impresarul său, Aksam Kadour, şi a găsit soluţia salvatoare: şi-a scos un certificat medical conform căruia timp de 10 zile nu are voie să ia parte la şedinţele de pregătiri!

Salih a fost ieri dimineaţă la Spitalul Judeţean din Craiova şi s-a plīns de dureri mari la genunchiul stīng, care l-ar īmpiedica să se antreneze. Surse autorizate afirmă că afecţiunea jucătorului n-ar fi fost foarte gravă, īnsă medicii i-au eliberat un document care-l scuteşte de la efort o săptămīnă şi jumătate. Satisfăcut că a scăpat de corvoada pregătirii la minus 15 grade Celsius alături de divizionara C, Jaber a şi plecat la Buzău, unde ar avea o prietenă făcută īn perioada īn care a evoluat la Gloria din localitate.

„Afecţiunea lui Salih e reală, el chiar nu se poate antrena”
Aksam Kadour, impresarul lui Jaber


Nici sa nu mai vina de la Buzau !

stefanm14
30th January 2006, 11:38
Jaber, sanctionat?

Conform celor declarate de oficiali ai Universitatii, Salih Jaber a obtinut un certificat medical controversat, iar saptamāna trecuta a absentat de la doua antrenamente, ceea ce, conform regulamentului de ordine interioara, ar duce la sanctionarea jucatorului irakian. Antrenorii satelitului au intocmit un referat in acest sens, urmānd ca zilele acestea Consiliul Director sa decida. Un oficial al oltenilor a spus: „Avem probleme mai importante decāt acest caz Jaber, iar presa ii acorda o importanta nefireasca. In stilu-i caracteristic, Salih a absentat vreo doua zile, apoi s-a pregatit in sala de forta. Se va discuta si cazul lui, dar, cum spuneam, altele sunt prioritatile clubului“.

La rāndu-i, impresarul Aksam a afirmat: „De cānd acest caz, al golgheterului Universitatii, a devenit subiect pentru presa, multe neadevaruri s-au scris in defavoarea lui Salih si a mea. Salih are cu adevarat o problema de sanatate si are in acest sens certificat medical, nu este nici un moft din partea lui. Pāna la urma, adevarul va iesi la lumina... Salih m-a sunat si mi-a spus, suparat, ca i s-a citit din presa locala faptul ca ar fi absentat joi de la pregatire, preferānd sala de forta. Nu poate fi considerat absent deoarece, fiind accidentat, el a fost in sala de forta si s-a pregatit conform indicatiilor medicului“.

(c)gds

nr.zece
30th January 2006, 14:44
daca dau o cafea la un asistent medical si eu devin indisponibil
chiar trebuie sa ne invete arabul asta cum e cu spaga? :)

corto
30th January 2006, 16:32
A venit primavara peste el si s-a infectat cu virusul C ... Mare caracter si Jaber asta. Sa se duca dupa Apetrei, si altii ca el. Din cate am citit pana acum, baietii se descurca bine si fara el in Cipru.

stefanm14
30th January 2006, 21:20
Daca se da accidentat, sa fie accidentat si cine trebuie sa il plateasca cand o sa trebuiasca sa-l plateasca :D

Cra10veanu
31st January 2006, 06:02
e pacat ca s-a ajuns aici, chiar il simpatizam pe jaber si mi se pare un jucator bun, dar deh sintem obisnuiti sa aruncam cu jucatori p`ici pi colo

stefanm14
31st January 2006, 10:24
Mie nu mi s-a parut deloc asa. Intr-adevar, a marcat cateva goluri la inceput, dar dupa aia cand a jucat a avut o evolutie f slaba, nu s-a implicat deloc in combinatii, si cand s-a trezit in fata portii a ratat.

stefanm14
28th February 2006, 12:10
Iata ca Jaber este din nou chemat la echipa mare. Dar, la ce naiba l-au mai tinut la satelit daca stiau ca o sa-l cheme cu 4 zile inainte de primu' meci...

stefanm14
14th March 2006, 10:31
Litigiul dintre clubul Universitatea Craiova şi fostul impresar al atacantului irakian Salih s-a aflat pe ordinea de zi a Comisiei pentru Statutul Jucătorului din cadrul FRF, ai cărei membri au judecat recursul depus de Aksam Kaddour. S-a stabilit ca decizia īn acest caz să fie luată peste două săptămāni. Pe 27 februarie, respectiva comisie a hotărāt ca Aksam să restituie clubului din Bănie 48.300 de dolari, din cauza nerespectării obligaţiilor privind contractul jucătorului Salih, pe care l-a reprezentat īn relaţia cu clubul oltean, impresarul irakian neavānd calitatea de a primi acea sumă.

(c)editie speciala