PDA

View Full Version : Hochei pe gheata



Gabriel
21st January 2006, 22:16
Pentru mine este cel mai frumos sport de la Olimpiada de iarna. Astept cu mare interes acest turneu, mai ales ca NHL-ul se va opri in perioada Jocurilor Olimpice...pentru a permite celor mai valorosi hockeyisti din lume sa ia parte la turneu.

Abia astept sa-l revad pe Jaromir Jagr...jucatorul meu preferat din toate timpurile. Celebrul numar 68 din echipa Republicii Cehe.

Dar iata grupele preliminarii :

Grupa A
Canada
Republica Ceha
Finlanda
Germania
Elvetia
Italia

Grupa B
Suedia
Slovacia
USA
Rusia
Letonia
Kazakstan

GruppoApparte
24th January 2006, 09:00
si noi unde suntem ?:)))

Gabriel
24th January 2006, 10:22
noi suntem prea buni pt. astia. jucam cu echipe mult mai tari din hockeyul mondial : Turcia, Mexic, Olanda. :)

titans_rulez
24th January 2006, 22:49
noi ne pierdem in lupte tampitele dea romanii si ungurii....noi preferam sa ne dam smardoi intre noi si sa fim praf afara...noi preferam sa urmarim viata lu' vijelie care face rating nu un meci din nhl, nba, nfl...noi suntem un popor care nu prea are habar ce e ala patinoar....
oricum am ras cu lacrimi la intrebarea noi unde suntem....
go suomi....

mistress of ice
1st February 2006, 01:04
Hochei pe gheata

Hocheiul pe gheata este unul din cele mai pasionante sporturi de echipe si, in mod sigur, cel mai rapid. Foarte po****r in Europa, SUA si Canada, este un sport care necesita tehnica, echilibru si forta psihica.

O echipa este alcatuita din maximum 20 de jucatori si 3 portari in competitia masculina si din 18 jucatori si 2 portari la feminin.

In timpul jocului, o echipa nu poate avea mai mult de 6 jucatori pe gheata : un portar, 2 fundasi si 3 atacanti.

Pentru manevrarea pucului, jucatorii utilizeaza o crosa, scopul jocului find de a inscrie cat mai multe goluri in poarta adversarilor, iincercand in acelasi timp sa primeasca cat mai putine goluri in propria poarta.

Asadar, hocheiul pe gheata este o combinatie de eleganta, spirit de echipa si agresivitate.

Un meci de hochei contine 3 reprize de cate 20 min. fiecare, cu frecvente schimbari de jucatori in timpul meciului si cu o pauza de 15 min. intre reprize.

Istorie hochei pe gheata:
Un sport cu mai multi fondatori

Termenul de « hochei », cu origini medievale, este disputat de catre francezi si englezi. In Bretonia, « hoquet » insemnau bucatile de lemn rasucite la capat purtate de catre ciobani. Similar, in Anglia, termenul de « hook » ar putea sa fie stramosul hocheiului de azi.

O rudimentara forma de hochei a fost atestat in secolul XVII in Olanda, unde un grup de oameni, pe patine, se jucau cu un mic disc pe canalele inghetate.

O alta teorie sugereaza faptul ca hocheiul isi are originea pe continentul american, derivand din jocul similar al americanilor « lacrosse ».

In sfarsit, cea mai acceptata teorie este aceea care arata dezvoltarea hocheiului pe gheata ca o variatie a hocheiului pe iarba.

Primele reguli cu privire la pucul de joc si la numarul de jucatori au fost introduse de un grup de studenti ai unei universitati din Montreal, in 1870. Tot in acesta perioada, noul sport a devenit extrem de po****r in Canada, trecand si granita catre Statele Unite, unde in 1903 s-a format si prima liga profesionista de hochei.

Liga Internationla de Hochei s-a infiintat la Paris, in 1908. Astazi, ea se numeste International Ice Hockey Federation (IIHF), cu sediul la Zurich.

Primul meci

Primul meci public de hochei este atestat la Montreal, in 1875, unde 2 echipe formate din cate 30 de jucatori practicau acest sport pe un teren special amenajat.

Peste 2 ani, numarul jucatorilor a fost redus de la 30 la 9. Po****ritatea acestui sport in Canada a dus la crearea primei asociatii de hochei amator, in 1885.

Inca din aceasta perioada, s-a pus accent pe echipamentul de protectie a jucatorilor, inclusiv masca speciala a portarului.

Primele campionate au fost organizate in Europa in 1910, fiind castigate de catre Marea Britanie. 7 ani mai tarziu, in America, se creeaza National Hockey League (NHL), cu numai 6 echipe pana in anul 1967. Ulterior, NHL a de venit cea mai prestigioasa liga de hochei din lume.

Hocheiul la Olimpiade

Hocheiul masculin a devenit sport olimpic inca din 1920, de la Olimpiada de vara de la Anvers. Peste 4 ani, la Chamonix, a fost introdus in programul Jocurilor de iarna.

Primele 4 editii au fost clar dominate de catre canadieni, insa, dupa razboi, sovieticii au inceput usor sa-si impuna autoritatea, pana la inceputul anilor '90. Ulterior, Suedia in 1994 si Cehia in 1998 au castigat aurul olimpic.

In 2002, la Salt Lake City, Canada a invins in finala SUA, intr-unul din cele mai memorabile meciuri din istorie.
Hocheiul feminin a debutat la olimpiade in 1998 la Nagano.

Gabriel
1st February 2006, 22:45
stefy, cu cine vei tine la olimpiada ?


un portar, 2 fundasi si 3 atacanti.

portar + 2 fundasi + 2 extreme + centru

cateodata portarul disapre, nu ? :D

aimbo
2nd February 2006, 12:25
De fapt trebuie sa fie 6 jucatori pe gheata din care maxim un portar.

mistress of ice
2nd February 2006, 12:27
Turneul olimpic de hochei se anunta unul dintre cele mai puternice din istorie.
Orasul gazda al Olimpiadei, Torino, pregateste multe intalniri de foc la fel ca la precedenta editie. Turneul care va incepe pe 15 februarie va avea doua grupe extrem de echilibrate, cu trei favorite certe in fiecare. Grupa A are in componenta Italia, Canada (campioana olimpica en-titre), Elvetia, Finlanda, Germania si Cehia in timp ce grupa B cuprinde Kazakhstan, Suedia, Rusia, Slovacia, Letonia si Statele Unite ale Americii. Deja pentru acest turneu o parte dintre nationale si-au desemnat jucatorii, marea lor majoritate jucatori din NHL, liga americana de hochei.



Programul grupelor turneului olimpic.

Grupa A

15/02/2006 14:00 Italia-Canada
15/02/2006 16:30 Elvetia-Finlanda
15/02/2006 18:00 Germania-Cehia
16/02/2006 13:00 Finlanda-Italia
16/02/2006 14:00 Cehia-Elvetia
16/02/2006 21:00 Canada-Germania
18/02/2006 14:00 Italia-Germania
18/02/2006 16:30 Canada-Elvetia
18/02/2006 22:00 Cehia-Finlanda
19/02/2006 13:00 Germania-Elvetia
19/02/2006 21:00 Cehia-Italia
19/02/2006 22:00 Finlanda-Canada
21/02/2006 13:30 Elvetia-Italia
21/02/2006 16:30 Finlanda-Germania
21/02/2006 17:30 Canada-Cehia

Grupa B

15/02/2006 12:30 Kazakhstan-Suedia
15/02/2006 21:00 Rusia-Slovacia
15/02/2006 22:00 Letonia-SUA
16/02/2006 17:00 Suedia-Rusia
16/02/2006 18:00 Slovacia-Letonia
16/02/2006 22:00 SUA-Kazakhstan
8/02/2006 12:30 Kazakhstan-Rusia
18/02/2006 18:00 Suedia-Letonia
18/02/2006 21:00 Slovacia-SUA
19/02/2006 14:00 Rusia-Letonia
19/02/2006 17:00 Slovacia-Kazakhstan
19/02/2006 18:00 SUA-Suedia
21/02/2006 12:30 Letonia-Kazakhstan
21/02/2006 21:00 Suedia-Slovacia
21/02/2006 21:30 SUA-Rusia

mistress of ice
10th February 2006, 14:19
Miracolul de la Lake Placid
La ediţia din 1980, americanii au cīştigat titlul olimpic cu o echipă de amatori. Marea victorie a reprezentat-o, īnsă, victoria din semifinale asupra profesioniştilor ruşi. O mīnă de studenţi au īntors atunci lumea pe dos. Īn plin război rece, cīnd lumile se ciocneau sub o mie de aspecte, hocheiul era un domeniu care aparţinea fără umbră de īndoială Rusiei. Ruşii aveau echipă de vedete, americanii de-abia adunaseră nişte tineri ambiţioşi, cu un an īnaintea Olimpiadei. Echipa de hochei pe gheaţă a SUA a fost vedeta JO de la Lake Placid


O mīnă de studenţi au īntors atunci lumea pe dos. Īn plin război rece, cīnd lumile se ciocneau sub o mie de aspecte, hocheiul era un domeniu care aparţinea fără umbră de īndoială Rusiei. Ruşii aveau echipă de vedete, americanii de-abia adunaseră nişte tineri ambiţioşi, cu un an īnaintea Olimpiadei, sub comanda antrenorului Herb Brooks. Povestea s-a clădit după modelul David şi Goliat, la reţetă adăugīndu-se muncă pīnă la epuizare şi, de ce să nu recunoaştem, o oarece ură extinsă īn afara patinoarului. La nivel global, sovieticii invadaseră Afganistanul, iar ayatollahul Komeini ţinuse americani prizonieri peste 100 de zile.

Au avansat fără teamă
La ruşi existau jucători cu nume deja celebre īn lumea sporturilor de iarnă. La americani, personaje ca portarul Jim Craig sau viitorul căpitan Mike Eruzione au fost obligate să se īnalţe pas cu pas şi să nu tremure īn momentul īn care echipa lor a sosit la Olimpiadă. Ruşii nu ştiau īnsă că puştanii americani fără experienţă, pe care de altfel īi şi bătuseră măr īntr-un meci de pregătire, īnvăţaseră nişte lecţii. Puştii au avansat īn turneul olimpic īncet-īncet, imprimīnd americanilor un sentiment de mīndrie naţională care īn contextul politic internaţional lua proporţii galactice. Īn semifinale, nu mai puteau scăpa. Erau nevoiţi să dea piept cu trupa formată din marii hocheişti ruşi, printre care legendarii Tretiak şi Mihailov.

Aur pentru "pitici"
Semifinala a īnceput defavorabil pentru americani, deşi īntreaga sală de la Lake Placid era un vulcan. Īn final, echipa antrenată de Herb Brooks a cīştigat cu 4-3 şi America deţinea din nou controlul. Apoi, SUA au reuşit să obţină medalia de aur după finala cu Finlanda (4-2). Impactul victoriei cu ruşii a fost īnsă aşa de mare că majoritatea oamenilor au ţinut minte că Statele Unite-Rusia a fost finala turneului olimpic din 1980.

Cineva, acum 25 de ani, spunea că pentru cei născuţi īntre 1945 şi 1955 momentele notabile din istorie sīnt asasinarea preşedintelui Kennedy, călătoria omului pe lună şi ziua īn care SUA au īnvins Rusia la hochei pe gheaţă.

mistress of ice
11th February 2006, 21:04
Hochei feminin Suedia-Rusia 3-1
Suedia a dominata asta s-a vazut clar ...toate cele 3 goluri au fost date in superioritate numerica au stiut sa profite :) iar celalalt gol a fost luat dintr-o gresala a portaritei Suediei

mistress of ice
11th February 2006, 22:37
Am vazut si rezultatul meciului dintre Finlanda-Germania 3-0 din pacate meciul nu a fost transmis asa k fara comentarii :(

Gabriel
12th February 2006, 04:17
am vazut si eu Suedia cu Rusia. ce sa zic ? nu ma pronunt ca sa n-o supar pe mistress of ice ! astept cu nerabdare miercurea...sa inceapa turneul masculin...si sper intr-un real spectacol.

am auzit ca la femei...Canada a insvins Italia cu 16-0 :D
ce zici, Stefy ? Steaua Suki ar putea scoate macar un egal cu nationala feminina a Italiei ? :D

mistress of ice
12th February 2006, 20:14
Dupa meciul de azi Steaua-Sport Club 4-0 cred k ar merge si cu Suedia :D doar sa-i prinda intr-o zi buna :D

mistress of ice
15th February 2006, 17:43
Canada-Italia 7-2 frumos meci mai ales k am avut cu cine sa-l comentez:D

Gabriel
15th February 2006, 23:16
mamaaaaaa.....ce gol a dat Gonchar !!!! 3-2 pt. Rusia !

Stefy...si in hockeyul feminin se vad asemenea goluri ? :D

mistress of ice
16th February 2006, 13:27
Dap s-a dat o data chiar la noi la un meci de fete asa un gol ....in rest se mai dau si la antrenamente asa goluri sa stii!!...cu poarta goala:P
Acum de la 13.05 incepe un meci:)

mistress of ice
16th February 2006, 16:27
Finlanda-Italia 6-0 italienii au jucat mai mult in 4 jucatori cu multe eliminari...insa portarul italian a fost :ok:a aparat circa 60 de goluri pe cand portarul Finalendei vreo 15 maxim 20
Pana acum o mare surpriza Elvetia-Cehia 2-1... mai este o repriza
De la 17.00 Rusia-Suedia pe Tvr 2

mistress of ice
16th February 2006, 18:06
Bomba Elvetzia-Cehia 3-2 .....dupa ce in prima zi au pierdut in fazta Finlandei cu 0-5

mistress of ice
16th February 2006, 21:17
Rusia-Suedia 5-0 frumoase goluri dar m-a dezamagit scorul :(
P.S. Cei d la Tvr2 au spus k ne revedem sambata la 20.00!! abia sambata??:( sigur nu mai sunt meciuri transmise pana atunci ??:D

mistress of ice
19th February 2006, 02:24
Astazi Slovacia-SUA 2-1
Finlanda-Cehia 4-2
Pana acum Finlanda nu a pierdut nici un meci.Din pacate in meciul de azi jucatorul de la Finlanda Jarkko Ruutu a avut un "exces de zel" si l-a "presat in mantinela" pe jucatorul ceh Jagr Jaromir .Ruutu a primit 5+20 minute penalizare iar Jagr a fost nevoit sa paraseasca gheatza definitiv:(

mistress of ice
21st February 2006, 16:51
Finala la fate Canada-Suedia 4-1 ...am ramas masca, cand am auzit ...Canada are 66000 de jucatoare si 2500 de cluburi :D Noi aveam 80 de jucatoare si 3 cluburi (noi=Romania sa nu se inteleaga gresit):D

iuli
22nd February 2006, 13:54
ceva informatii pentru finlanda????vor bate???eu asa zic...sunt in mare forma pe cand Sua au batut decat pe kazahstan

mistress of ice
22nd February 2006, 14:22
Pana acum Finlanda nu a pierdut niciun meci si este favorita
Astazi sunt semifinalele:

Elvetia - Suedia
Finlanda - USA
Rusia - Canada
Slovacia - Cehia

O sa postez mai tarziu cate meciurile castigate/pierute au echipele din semnifinala pana acum :D

mishu
23rd February 2006, 04:53
Sunt o rara avis pe thread-urile despre hochei... dar avand in vedere ca stau in Slovacia am inceput sa traiesc sportul asta...
Din pacate Slovacii nu au putut sa treaca de complexul Cehia si au pierdut azi in sferturi cu 1-3 (ultimul gol pe final cand slovacii deja scosesera portarul)... nu radeti de chestia cu complexul este f adevarata... slovacii au castigat un singur meci de cand cele doua tari s-au despartit... si in continuare nu pot juca contra cehilor indiferent de forma de moment a celor doua echipe... dupa cum s-a vazut si aseara...

sa bati rusia, suedia sau sua si sa pierzi cu cehii iata drama slovacilor... de altfel majoritatea celor de aici ar fi preferat sa joace cu canada sau cu oricare alta echipa decat cu cehia...

asta e... altfel oamenii sunt absolut maniaci cu hocheiul... nu e sarbatoare mai mare decat o victorie la hochei... de altfel s-a vazut si in tribunele de la torino... si o scurta povestire... ca sa demonstreze spusele de mai sus:
in seara meciului din grupe cu letonia parca... intr-un teatru din bratislava are loc o reprezentatie... pe la mijlocul spectacolului unul dintre actorii principali urma sa aiba un monolog... era inceput de scena, se pregatise decorul, se aprind reflectoarele, iar actorul spune ceva de genul: "apropo, e 4-1 pentru noi"... monologul putea sa inceapa...
cam asta e hocheiul in slovacia... pacat de meciul de aseara... au super echipa si eu zic ca daca treceau de cehi aveau sanse la medalia de aur... pe suedezi si pe rusi ii batusera deja...

SilverZeus
24th February 2006, 20:02
.....hoooooooooooolllllaaaaaaaaaaaaa: cele 3 coroane fac instructie cu Cehia !!!!!!!!!!! ........6-3 /hello /hello /hello /hello /hello

titans_rulez
25th February 2006, 15:11
Su-o-mi, Su-o-mi...
Go Suoooooooooooooooooomiiiiiiiii
Este Anul Lui Teemu....

mistress of ice
25th February 2006, 15:36
Semifinalele

Suedia-Cehia 7-3
Finlanda-Rusia 4-0

Gabriel
26th February 2006, 18:26
Bravo Finlanda, campioana inimilor noastre ! Felicitari Suedia, campioana olimpica Torino 2006.

Dorin
26th February 2006, 19:36
Today I am swedish!!!!! Diferenta a fost Forsberg!:yeah: Dorin

mariomax
26th February 2006, 19:53
Finlandezii au avut ghinion, am plans pentru ei...

Gabriel
26th February 2006, 20:02
si eu am plans pentru ei :(

Dorine..exagerezi cu Forsberg !

mariomax
26th February 2006, 20:27
Turneul asta a fost, pentru mine, o dezamagire. De la inceput pan' la sfarsit! :headbang: Come on, Vancouver. :)

Dorin
26th February 2006, 20:51
si eu am plans pentru ei :(

Dorine..exagerezi cu Forsberg !
Niciodata! Si daca sta pe banca si ajunge. E ca Dobrin pe vremuri. Sau ca Maradona daca ti-este mai usor! Toti au un respect urias pentru el ! Mai ti minte meciul cu Finlanda cand finlandezii au avut 5-1 si Suedia a venit din urma si a castigat cu 6-5? Forsberg a luat pucul de la poarta sa , a driblat pe toti jucatorii de camp , portarul si prin spatele portii a venit si a dat golul.Finlandezii au cosmarul asta pentru totdeauna.:yeah: D

Gabriel
26th February 2006, 22:59
se poate. dar la acest turneu au fost suedezi mult mai buni ca el. dar e adeavrat si ce zici tu. din punctul asta de vedere nu te contrazic.

SORENSEN
27th February 2006, 01:21
Meci frumos,finala,desi am vazut doar primele 2 repriza am vazut un spectacol de calitate....desi nu sunt mare fam al hocheiului parcaa as mai vedea si alte meciuri dar NHL nu prea se vede in Romania.
Felicitari Suedia ..dar Finlanda care a jucat ff bine la acest turneu.
Cred ca la Vancouver turneul de hochei va fi ceva special ..ceva in genul biathlon in Germania(30 000 de spectatori ) sau sarituri cu schiurile in Norvegia(cred la Lillehammer au fost vreo 100 000 de oameni !!!! ).
Mai sunt doar 4 ani ...

spiritt23
2nd March 2006, 15:39
Pina la Vancouver mai e mult dar pina la Riga nu. La jumatatea lunii mai TVR 2 transmite, asa cum o face de 2 ani, Campionatul Mondial. Vor fi 10 meciuri, 2 din grupele semifinale, sferturile, semifinalele si Finalele.

alejandro
2nd March 2006, 15:43
rusii si-au luat-o in barba,nici macar bronzul nu l-au cucerit:yeah:
inainte de turneu se credeau campioni,acum dezbat pe tema asta si cica zic ca ar fi in criza:happy