PDA

View Full Version : IRB Nations Cup 2007, Romania



raduc30
22nd May 2007, 11:32
Peste exact doua saptamani incepe la Bucuresti IRB Nations Cup, cel mai puternic turneu de rugby din Romania.
Romania, Emerging Springboks, Italia A, Namibia, Georgia, Argentina A se intalnesc intre 5-16 iunie in primul turneu de rugby sub egida International Rugby Board desfasurat in Romania. Meciurile se disputa in zilele de 5, 10 si 16 iunie intre orele 15:00 - 21:00 pe Stadionul National de Rugby "Arcul de Triumf" (fostul Tineretului).

Nationala Romaniei intalneste in primul meci, pe 5 iunie de la ora 19:00, puternica selectionata sud-africana Emerging Springboks care are in lot 3 jucatori ce au evoluat sambata in finala Super 14: Bradley Barritt si Ryan Kankowski de la Sharks si Heinie Adams de la Bulls. Lotul Emerging Springboks este format pe scheletul echipei de tineret Under 21 a Africii de Sud care in 2006 a fost vice-campioana mondiala.

Pe 10 iunie la ora 19:00 intalnim Italia A, o formatie alcatuita din jucatori avand deja multe selectii la nationala mare. Cei 26 de jucatori anuntati au un total de 171 de selectii in prima reprezentativa. Cei mai cunoscuti sunt Walter Pozzebon care are 22 de selectii si 2 Turnee ale celor 6 Natiuni jucate si Aaron Persico, nascut in Noua Zeelanda, care are 56 de selectii pentru nationala Italiei si a jucat in 7 editii ale Turneului celor 6 Natiuni (2000 - 2006).

Ultimul adversar al Romaniei va fi Namibia, pe 16 iunie la ora 17:00. Cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data pana acum, in 2003, la Cupa Mondiala din Australia, cand Stejarii au castigat cu 37-7. Capitanul Namibiei, Gideon Lensing face parte si el din lotul lui Natal Sharks, vice-campioana Super 14. Namibienii au in lot cel mai scund jucator al competitiei, Heini Bock ( 1.61 m) si cel mai inalt jucator, Nico Esterhuise (2.05 m).

georg40
22nd May 2007, 19:57
Buna verificare pentru a vedea stadiul de pregatire. Sigur ca Italia si Argentina sunt "nume" de luat in seama, selectionata sudafricana si Namibia nu-mi spun prea mult, dar cu siguranta "Springboks" nu-si permit sa trimita o echipa fara valoare.

raduc30
24th May 2007, 19:34
Iata un clip de promovare a turneului de la Bucuresti, IRB Nations Cup: http://www.youtube.com/watch?v=1qZlS6F-KSo

raduc30
24th May 2007, 20:40
International Rugby Board a comunicat echipelor participante la IRB Nations Cup 2007 regulamentul de desfasurare al competitiei.

Punctele vor fi acordate astfel:

Victorie = 4 puncte

Egal = 2 puncte

4 sau mai multe eseuri = 1 punct

Infrangere la 7 puncte diferenta sau mai putin = 1 punct



Punctele vor fi acordate la finalul meciurilor. Nu vor exista prelungiri.

Nu va exista o finala. Echipa care termina competitia pe primul loc al clasamentului va fi declarata castigatoare.

In cazul in care doua sau mai multe echipe sunt la egalitate de puncte in clasament, echipa mai bine clasata va fi aceea care are:

- cea mai mare diferenta intre punctele marcate si cele primate. Daca egalitatea persista, atunci:

- cea mai mare diferenta intre eseurile marcate si cele primite. Daca egalitatea persista, atunci:

- cele mai multe puncte marcate. Daca egalitatea persista, atunci:

- cele mai multe eseuri marcate. Daca egalitatea persista, atunci:

- se trage la sorti.

Echipele pot nominaliza pana la 11 jucatori de rezerva din lotul de 26 dar pot folosi maximum 7 in timpul meciurilor.

Daca o echipa nominalizeaza mai mult de 22 de jucatori, trebuie sa aibe minimum 6 care pot juca in linia I si minimum 3 care pot juca in linia II-a.



IRB Nations Cup, cel mai puternic turneu de rugby din Romania se disputa in perioada 5-16 iunie pe Stadionul National de Rugby "Arcul de Triumf".

raduc30
31st May 2007, 14:26
Cateva cifre interesante de la IRB Nations Cup, cel mai puternic turneu de rugby din Romania, care incepe pe 5 iunie:

100 de hectolitri de bere Stejar vor fi adusi in fiecare zi la Stadionul National Arcul de Triumf

19.000 de litri de apa vor consuma cele 6 echipe pe perioada turneului

42 de ziaristi s-au acreditat la IRB Nations Cup 2007

420 kg de gheata vor consuma pe zi echipele de la turneu

2.800 de spectatori vor putea asista zilnic la meciurile turneului

198 de jucatori si oficiali vor avea delegatiile celor 6 echipe

200 de oameni vor fi prezenti la receptia oficiala din 6 iunie, la Primaria Sectorului 1

140 de kilograme are cel mai greu jucator al competitiei, pilierul namibian Marius Visser

1.61 metri are cel mai scund jucator, tot un namibian, Heini Bock

36 de ani au cei mai varstnici jucatori din turneu: georgienii Viktor Didebulidze si Zurab Mchedlishvili

62 de selectii are romanul Gabriel Brezoainu, cel mai selectionat jucator al turneului

1665 de kilograme are cea mai grea inaintare, a Namibiei

6 terenuri de antrenament vor fi la dispozitia echipelor participante: Arcul de Triumf 2, Arcul de Triumf 3, Dinamo, Olimpia, Agronomie si Academia de Politie

5.800 de bilete s-au tiparit pentru IRB Nations Cup

115 camere de hotel ocupa cele 6 echipe pe perioada sederii in Bucuresti

12 ore de meciuri insumeaza cele 9 partide ale IRB Nations Cup

raduc30
3rd June 2007, 21:16
Fostul campion mondial WBA, Leonard Doroftei, va da lovitura de start a meciului Romania - Emerging Springboks in prima zi a IRB Nations Cup, cel mai puternic turneu de rugby din Romania.
"Imi place rugbyul foarte mult pentru ca e un sport de contact. Trebuie sa fii un luptator adevarat pentru a practica acest sport. Am lipit la mine, la Ploiesti, afisul oficial al competitiei. Le tin pumnii stransi baietilor nostri in acest puternic turneu de rugby si voi fi printre cei mai infocati suporteri ai nationalei Romaniei", a spus Leonard Doroftei la primirea invitatiei.
Marius Tincu, cel care a preluat banderola de capitan de la Sorin Socol (accidentat) spune ca prezenta lui Doroftei in tribunele Stadionului Arcul de Triumf ii va motiva pe jucatorii romani: "Leonard Doroftei este un simbol de ambitie si daruire pentru toti sportivii romani. Este un erou. Ne bucuram foarte mult ca va veni sa ne vada la un turneu atat de important", a declarat talonerul echipei Romaniei.
Romania - Emerging Springboks este al treilea meci al zilei de 5 iunie si va incepe la ora 19:00.

Aurel.D
6th June 2007, 09:47
Doamne, ce batuta si-au luat aseara ai nostri....:o:!! Ce bine jucau sud africanii! Aveau viteza, se gaseau foarte repede pe teren, iar ai nostri au gresit foarte mult....
Sper ca aceatsa experienta sa le fie de folos si sa invete foarte multe!! :ok:
Bafta multa nationalei de rugby!!

georg40
6th June 2007, 12:12
Problema e ca rugbiul nostru se afla departe, departe de elita mondiala. Ceea ce joaca Noua Zeelanda, Australia sau Africa de Sud pare sa fie de pe o alta planeta. Noi trebuie sa revenim sa putem juca de la egal la egal cu adversarii traditionali din Europa, din pacate si acestia ( vezi exemplul clasic Italia) ne-au depasit simtitor. Jucatorii romani sunt depasiti la ora actuala atat pe plan fizic cat si tactic. Imi este greu sa explic de ce toate acestea ?

Aurel.D
8th June 2007, 12:43
Cauzele sunt multe...ca in toate sporturile. Insa oare acesti antrenori francezi, nu au adus nimic nou?? :o: Si multi dintre jucatori joaca in strainatate...chiar nu or fi invatat nimic? Sau este prea mare diferenta intre ce joaca la club si ce joaca la Nationala?
Cred ca pe viitor ar trebui evitate astfel de amicale paranormale...se risca umilinta...

rob_din
8th June 2007, 13:12
Problema e ca rugbiul nostru se afla departe, departe de elita mondiala. Ceea ce joaca Noua Zeelanda, Australia sau Africa de Sud pare sa fie de pe o alta planeta. Noi trebuie sa revenim sa putem juca de la egal la egal cu adversarii traditionali din Europa, din pacate si acestia ( vezi exemplul clasic Italia) ne-au depasit simtitor. Jucatorii romani sunt depasiti la ora actuala atat pe plan fizic cat si tactic. Imi este greu sa explic de ce toate acestea ?

Pana una alta situatia nu s-a schimbat chiar atat de mult in ultimele decenii. Franta si britanicii au fost mult peste Romania intotdeauna. Singura tara care era mai slaba decat noi in Europa iar acum ne-a depasit clar e Italia. In rest jucam de la egal la egal cu adversarii ceilalti.

Gontel
16th June 2007, 23:34
Una peste alta, a fost un turneu care ne-a permis sa vedem unde ne este locul. Sper ca antrenorii si jucatorii au invatat cate ceva, dar timpul ramas pana Mondiale este scurt si ma indoiesc ca ne vom mai putea indrepta jocul. M-am simtit umilit la meciul cu Emerging Springboks. Antilopele au zburdat pe teren, jucatorii aproape ca se simteau intre ei, pasele au mers brici. Noi am ratat placaje, am comis de multe ori inainte si alte greseli nepermise. In rugby-ul actual, cine rateaza placajele pierde, nu are nicio sansa, noi am asta am facut. Am inscris un eseu spre final, dar ai nostri (ca niste amatori) si-au pierdut concentrarea si africanii au culcat balonul in terenul nostru de tinta de 2 ori in minut al partidei. Dezolant!

Meciul cu Italia A mi-a placut, dar in cel cu Namibia am dezamagit in ciuda victoriei. L-am remarcat insa pe mijlocasul la gramada Vali Calafeteanu. Este tanar si are un viitor frumos la nationala.

In final, locul 4 dupa Georgia, care a avut noroc cand italienii au ratat transformarea unui eseu in prelungiri.

tzs
11th September 2007, 10:37
Fotografii de la meciul Emerging Springboks – Romania 61-7 sunt la:

www.fotoblog.ro (http://fotoblog.ro/2007/06/06/emerging-springboks-%e2%80%93-romania-61-7/)

a fost un meci frumos, in care echipanationala a luptat bine.