PDA

View Full Version : Se va infiinta RAPID S.A. - ne implicam?



Emilio
20th January 2006, 15:27
De circa o luna se vorbeste despre transformarea clubului de fotbal in Societate pe Actiuni (S.A).

Majoritatea cluburilor serioase din vest sunt organizate asa. Unele sunt cotate la Bursa (Juventus, AS Roma, Lazio). Altele s-au delistat (Manchester United). Real Madrid este detinut de circa 83.000 de actionari care au cote egale si care voteaza presedintele (acum este Perez) precum si programul lui.

Pe de alta parte, in fotbalul de azi sunt echipe cu pierderi uriase (Juventus, Inter, Milan, Lazio, AS Roma, Chelsea) dar si echipe cu profituri serioase (Manchester United, Real Madrid).

Milan era detinut de suporteri la inceputul anilor '80, cu rezultate mediocre. A fost preluat de Berlusconi, cu rezultatele pe care le stim.

Problema mea de rapidist este ca nu am nici un fel de control asupra deciziilor care se iau la Rapid, in numele si in interesul Rapidului. Singurul instrument de control ar fi biletul de meci sau privitul la TV.

Astept comentarii, idei, propuneri practice.

grande
20th January 2006, 20:24
In privinta transformarii clubului in SA nu prea pot sa ma pronunt,dar daca am avem numai de cistigat de ce nu ?

Emilio
24th January 2006, 18:45
vad ca nu prea ne inghesuim cand e vorba de Rapid...

rasheedkpenny
25th January 2006, 10:32
Miscarea asta e facuta tot pentru patroni si investitori. Ca actionari minoritari, suporteri nu vor avea prea multe drepturi! Sincer!
Ideea ca suporterii sa detina peste 50% este utopica. Nimeni nu va lasa controlul in mana suporterilor. Sau poate Copos o sa mentina o "actiune de control" cu drept de veto. Hmm...

Emilio
25th January 2006, 11:24
Rasheed: pai a cui este echipa? A lui Copos sau a suporterilor? Da, daca era o echipa fara suporteri, gen Rocar, sau AEK, mai inteleg.

Suporterii, prin Liga Suporterilor sau prin Brigazi, sau prin ce vrem noi, putem sa avem un cuvant de spus. Putem sa votam un manager general, un program.

Eu zic ca e prea riscant sa stam la mana unui singur om.

Uita-te ce a fost prin ziare si la TV zilele astea: se tot spunea: "Patronul din Giulesti a furat", "Rapidistul nr. 1 a furat", "Copos din Grant a furat", "Asirom a dat bani de pomana Rapidului".

Rapid este o echipa de fotbal, noi trebuie sa ne ocupam de fotbal, nu de politica si nici nu trebuie sa depindem de toanele unui om.

Sincer, eu ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a pus mana pe echipa jiji sau Iancu sau Netoiu sau ala de la U Craiova caci mi-ar fi fost rusine sa spun ca sunt rapidist.

Copos e acceptabil dar daca il calca maine masina? Daca pica cu avionul?

Eu zic ca suporterii Rapidului trebuie sa fie reprezentati in consiliul director al clubului iar orice alt actionar nu are dreptul sa detina mai mult de 50%, adica de unul singur controlul absolut. Copos si Grupul Ana sunt bineveniti sa stea. Dar ei trebuie sa faca loc tuturor celor ce iubesc Rapidul sa participe la deciziile importante ale clubului: numirea unui director general si al unui program strategic: investitii, marketing, etc.

Liga suporterilor s-a dus la Copos in repetate randuri cu idei extrem de bune pentru atragerea oamenilor la stadion, in principal a tinerilor. Printre ideile astea se numara actiuni ale clubului in scolile din jurul stadionului prin invitatii la meci (impreuna cu profesorii de sport, ca sa fie copiii insotiti), autobuze organizate cu copii din comune din jurul Bucurestiului - prin invitatii la meci (tot asa cu profesorul de sport).

Liga a mai cerut ca cineva de la Club sa se ocupe cu comunicarea de presa, sa ia atitudine de fiecare data cand vreun ziar sau alt Club au atitudini anti-Rapid (cum se intampla saptamanal).

Si multe alte idei, extrem de bune, pentru binele Rapidului.

Si Copos a dat din umeri: nu-l intereseaza.

rasheedkpenny
25th January 2006, 14:40
Iti mai spun o data, chestia cu societate pe actiuni e facuta tot pentru cei cu bani. Faptul ca tu cumperi niste actiuni nu o sa reprezinte mai nimic. O sa ai un cuvant de spus in limita actiunilor detinute, ori daca procentul in cauza tinde catre zero, parerea ta va fi apreciata in aceeasi masura! Mie personal nu imi vine sa cred ca dl. Copos o sa lase echipa sa-i scape din mana. Si chiar daca initial suporterii detin un procent semnificativ, in orice moment poate emite noi actiuni pentru care doar el sa aiba drept de cumparare, sau sa fie cumparate "pe sub mana"... ajungand tot in patrimoniul lui!
Si ma mai gandesc la un lucru, poate ei, conducatorii, speculeaza in mod intentionat slabiciunea suporterilor, pentru Rapid. De obicei acolo unde intervine banul, nu mai conteaza sentimentele si atasamentele! :(

Sunchase
25th January 2006, 19:01
Indiferent de situatie tot Copos o sa conduca.

Emilio
26th January 2006, 16:37
Rasheed: eu mi-as dori un club Rapid unde suporterii sa-si faca auzita vocea, adica sa fie proprietari inclusiv de actiuni.

Avem exemplul lui Real Madrid. Un exemplu de succes. Real Madrid e detinut de 83.000 de oameni, in cote egale. Care voteaza, inclusiv prin posta, nu numai la adunarea generala a actionarilor, cine sa fie directorul general precum si programul acestuia.

Cazul lui Man. United: firma cotata la bursa pana anul trecut si detinuta de fapt de 3-4 mari actionari care au vandut toti lui Glazer. Din cate stiu, Glazer a venit la Manchester cu cei 3 baieti ai lui care se ocupa acum de conducerea clubului. Glazer face naveta America - Manchester. Iar daca pica cu avionul, are cine sa contiune activitatea la Club.

Pe de alta parte, avem si cazurile AS Roma si Lazio care sunt cotate la bursa dar care o duc rau pentru ca actionarii majoritari au grave probleme financiare.

Si Juventus e cotat la bursa dar familia Agnelli detine controlul. Insa familia Agnelli detine si FIAT, Ferrari, etc si fac business de mai bine de 100 de ani. Deci au si ei un plan de continuitate in caz ca moare cineva.

Inter e tinut de Pirelli, oricum o mare firma si o mare familie cu traditie.

Chelsea stim: daca il baga Putin pe Abramovici la parnaie, se duce pe tobogan.

AC Milan - e a lui Berlusconi - dar Berlusconi e batran - circa 70 de ani si daca pierde alegerile anul asta, nu o sa-l mai intereseze Milan ca trambulina politica. Nu stiu daca pe unul dintre cei 4-5 copii ai sai il intereseaza. Milan a fost detinut de suporteri in totalitate la inceputul anilor '80 dar le-a lipsit organizarea.

rasheedkpenny
27th January 2006, 09:22
Vezi tu, toate exemplele de mai sus sunt de afara... Nu neg faptul ca ar putea iesi ceva frumos si la noi in tara! Totusi prevad o teapa a actionarilor majoritari! :( Sper sa nu fie asa!

rasheedkpenny
31st January 2006, 09:41
Se imparte Rapidul?
In momentul in care gruparea feroviara va deveni societate pe actiuni, pachetul majoritar ar putea fi preluat de miliardarul Rinat Ahmetov si de Mircea Lucescu, restul procentelor fiind directionate catre George Copos, Jean Valvis si Compania Lukoil. Vicepremierul se vrea presedinte al Consiliului de Administratie pentru 20 de ani, cu drept de veto.
Faptul ca gruparea giulesteana se va transforma in societate pe actiuni nu mai este o noutate, mai ales ca unul dintre sponsorii principali, Jean Valvis, a confirmat acest lucru cu prilejul prezentarii noilor achizitii, Pancu si Viorel Moldovan. In absenta lui George Copos, mult mai ponderat in declaratii, Jean Valvis s-a dezlantuit.

"Rapid va deveni societate pe actiuni, pentru ca vrem performanta si din punct de vedere administrativ. Vom revolutiona modul de finantare al fotbalului romanesc. Trebuie sa avem capital social cu transparente, fara datorii catre stat. Fotbalul trebuie sa fie profitabil pentru club, nu doar pentru un singur om care poate adauga sau nu profitul in declaratia de avere", a explicat patronul firmei La Dorna.

Intimplator sau nu, la citeva ore de la aceste declaratii, George Copos era citat de Departamentul National Anticoruptie pentru unele afaceri ilegale cu Loteria Nationala. Ceea ce tindea sa ramina la stadiul de zvon incepe sa prinda conturul realitatii. Se stia, de mai mult timp, ca mai multe persoane ar fi dorit sa investeasca in gruparea feroviara, insa s-au temut de abilitatea diabolica a omului numarul unu din club, George Copos.

Surse apropiate clubului giulestean sustin ca imparteala ar fi deja facuta, iar Rapidul a fost feliat urmind ca, in viitorul apropiat, totul sa fie oficializat. George Copos urmeaza sa isi pastreze functia de presedinte al Consiliului de Administratie si, impreuna cu Jean Valvis, sa detina 30% dintre actiuni. Compania Lukoil ramine unul dintre investitorii de forta cu un procent de 19%.

Surpriza apare, insa, acum. 35% dintre actiuni ar fi preluate de magnatul ucrainean Rinat Ahmetov, iar 16% de Mircea Lucescu, asta insemnind ca cei doi, cu totalul de 51%, ar prelua controlul uneia dintre cele mai iubite grupari din tara. Evenimentele s-ar fi derulat cu mai mare repeziciune daca George Copos n-ar fi pus niste conditii inacceptabile pentru ceilalti.

Vicepremierul doreste sa ramina presedinte al Consiliului de Administratie pentru 20 de ani, insa cu drept de veto. Exista posibilitatea ca o mica parte dintre actiuni sa fie scoase la vinzare publicului larg, dupa modelul cluburilor din Occident.

Fanii vor actiuni
Exista posibilitatea ca o parte dintre actiuni sa nu mai fie distribuita viitorilor actionari, ci sa fie scoasa la vinzare, catre publicul larg, dupa modelul cluburilor occidentale. Costul unui astfel de pachet de actiuni s-ar ridica la suma de 10.000 de euro. "As cumpara actiuni de 100.000 de euro, numai pentru a putea sprijini si eu echipa", a declarat unul dintre apropiatii gruparii din Grant.

N-au autocar propriu
Rapid este una dintre putinele echipe din Divizia A care nu beneficiaza de un autocar. Pentru cantonamentul de la Poiana Brasov a fost inchiriat un autovehicul, folosit apoi de satelit pentru pregatirile de la Govora. In deplasarile din strainatate, echipamentul de joc este transportat cu avionul, autocarul pentru echipa fiind, de obicei, inchiriat la fata locului.

cf. spt.ro

B4 Felix
31st January 2006, 10:51
Ideea este foarte buna si de viitor dar sa vedem cat de serios si credibil financiar este si ucrainianul asta Ahmetov.
FORZA RAPID !!!

Emilio
31st January 2006, 13:09
Rasheed: partea pentru suporteri mi se pare extrem de mica, irelevanta. In situatia asta, nu are sens sa cumparam. Vom fi la actionari reziduali.

Mai bine ar mari cota pentru suporteri. Ma gandesc numai la oamenii politici care se dau rapidisti (Geoana, de ex.) ca ar scoate bani din buzunar sa cumpere actiuni.

Rinat Ahmetov este un oligarh ucrainian, urmarit deocamdata de politia din tara lui si care are o gramada de bani de spalat. Iar prin fotbal se spala asa de usor...

rasheedkpenny
1st February 2006, 10:45
Nu stiu daca s-ar gasi atatia suporteri care sa cumpere actiuni. Sincer! :(
Pretul pe actiune o sa fie unul destul de mic, dar mai intervine si numarul lor. Oricum cu privire la numarul de actiuni emise e discutabil, aici se pot face diverse chestii! In orice moment se pot emite noi actiuni, care sa fie cumparate de actionarii majoritari.
Ca regula generala, actionarii minoritari nu se pot opune la deciziile actionarilor majoritari. Sau nu pentru mult timp! :(
Despre Geoana, parca a zis ca e dispus sa investeasca 10.000 euro in actiuni la Rapid... sau cel putin asa am inteles eu.

grande
2nd February 2006, 17:01
Articolul asta a fost publicat astazi pe ForzaRapid ! Din data de 3 februarie, se preconizeaza ca Rapid va deveni Societate pe Actiuni. Acest caz a produs speculatiile, ca doua nume din fotbalul international, investitorul ucrainean Rinat Ahmetov si Mircea Lucescu vor prelua pachetul majoritar de actiuni al formatiei giulestene. Patronul grupului La Dorna, unul din principalii sponsori ai Rapidului, Jean Valvis neaga vehement aceste informatii, care in opinia sa sunt false.

Acesta afirma doar, ca la clubul feroviar nu se vor implica decat persoane apropiate Rapidului si nu va accepta sub nici o forma vreun investitor strain. "Ce treaba are Ahmetov cu Rapidul? In primul rand, noi nu dorim straini si nici nu vor exista straini in societatea Rapid. Poate doar unii romanizati, dar care sa fie si cu sufletul aici. Vrem sa lucram, in primul rand, cu romani pentru Romania", a spus oarecum indignat oficialul rapidist.
Elvetianul a mai adaugat ca a incercat sa il induplece pe Mircea Lucescu, dar acesta a refuzat. "Desi nu il cunosc decat de un an de zile, am toata admiratia pentru dansul, in primul rand ca profesionist. Din pacate, ne-a refuzat si a trebuit sa il intelegem. Refuzul sau a fost pe deplin argumentat. Domnul Lucescu nu a vrut sa creeze un conflict de interese. A spus ca nu poate fi in acelasi timp si antrenor, si investitor, chiar daca la grupari diferite", a declarat Valvis.
Numele celor care or sa preia actiunile, vor fi dezvaluite la Adunarea Generala, convocata pe 3 februarie.


de grant_rapid

fia
2nd February 2006, 17:03
Implicarea eu nu o vad decat simbolica.... Nu cred ca vor ajunge vreodata suporterii factor de decizie.

grande
2nd February 2006, 17:06
Poate cu un 2-3% :)

Emilio
2nd February 2006, 17:16
Grande: am citit intr-un ziar zilele astea ca George Copos ar renunta la majoritatea de 51% din actiuni dar ca vrea sa-si asigure conducerea consiliului de administratie pe 20 de ani.

Eu sper ca suporterii sa ajunga factor de decizie. Desigur, daca e vorba de un pachet pentru suporteri de 5% nu merita caci sunt bani aruncati.

Desigur, as cumpara o actinue simbolica daca e sa dau doar 50 sau 100 de euro.

grande
2nd February 2006, 17:25
Daca fiecare suporter adevarat ar cumpara cate o actiune in valoare de 100 de euroi ,eu zic ca am avea mult mai mult de 10% .
Iar cu asta ai avea un cuvant de spus ! asta este parerea mea:)

Emilio
2nd February 2006, 17:58
Pai sa facem un calcul: 100 de euro la fiecare dintre cei 10.000 de rapidisti adevarati am avea 1 milion. Cred ca am ajunge la numai 4%. Dar poate unii ar cumpara mai mult.

grande
2nd February 2006, 18:07
@emilio, eu ma refeream la rapidistii din toata tara si dupa mine cred ca sint mult mai multi .Om trai si om vedea !

Emilio
2nd February 2006, 18:11
Grande, eu nu cred ca sunt mai mult de 10.000 de rapidisti care sa fie dispusi sa dea 100 de euro pentru actiuni la Rapid. Pai cei din brigazi cam intra gratis pe la meciurile Rapidului atat de-acasa cat si din deplasare.

Sunt multi rapidisti infocati pana la momentul de a scoate bani din buzunar. Pe urma nu mai sunt. De exemplu, eu imi iau materiale (tricouri, fulare, etc) numai de la magazinul Rapidului. Nu imi iau d-alea contrafacute in piata la Crangasi.

Din dragoste pentru Rapid, cand eram mic si era inca inainte de 1989, saraca maica-mea nu stia ce sa-mi faca si imi cosea tot timpul steaguri alb-visinii. Plus ca mi-a facut cadou de ziua mea o data si un fes si-un fular alb-visinii.

grande
2nd February 2006, 18:32
off-topic - frumos din partea mamei tale ! ps.ai primit mp al meu ?
on-topic-eu nu inteleg cei care fac parte din acele brigazi pot sa intre la meciurile din deplasare gratis ? asa se intimpla si cu suporteri echipelor vizitatoare in Giulesti ? Numai eu cunosc cel putin vreo 20 de rapidisti care santem dispusi sa cumparam actiuni de sume importante dar numai in cazul in care vom sti veva sigur si oficial

Emilio
3rd February 2006, 02:57
Se poate merge si in deplasare pe gratis, pe baza de reciprocitate. Sunteti 20 de rapidisti in Luxemburg? Este exceptional pentru o tara asa de mica! Hai noroc.
PS. ti-am raspuns pe pm

rasheedkpenny
3rd February 2006, 09:47
Multi rapidisti n-au atatia bani disponibili (100 euro) ca sa dea pentru o actiune. Si nici nu cred ca dl.Copos si restul vor emite actiuni asa de scumpe. O sa fie o actiune undeva intre 1-10 RON. Parerea mea!

Emilio
7th February 2006, 13:16
E un articol azi in Cotidianul in care s-ar sugera ca intentia finala ar fi sa bage Rapid SA pe RASDAQ. Nu este o idee rea.

rasheedkpenny
8th February 2006, 12:15
Mda, sa vedem Rapid SA, si dupa aceea sa o lansam la Bursa. Mai e pana atunci! :)

rasheedkpenny
9th February 2006, 09:47
Copos şi Valvis au puncte de vedere diferite în ceea ce priveşte activele de la Rapid, însă elveţianul spune că nu sînt probleme

Relaţiile dintre George Copos şi Jean Valvis par să traverseze o perioadă mai delicată. Comunicarea dintre cei doi parteneri de la AFC Rapid nu mai este atît de bună, însă ei par dispuşi să treacă peste animozităţi pentru ca afacerea FC Rapid SA să iasă aşa cum şi-au propus.
Divergenţele dintre cei doi au devenit evidente la şedinţa Adunării Generale de vinerea trecută. Auditul făcut de Valvis în ceea ce priveşte valoarea activelor de la AFC Rapid a fost subiectul în care acesta s-a contrazis cu Copos.

"Nu pot să confirm că ne-am certat, infirm. Vrem să facem o societate puternică. Rapid se guvernează în consens, se consumă timp şi energie şi ne exprimăm punctele de vedere", a declarat Jean Valvis, cel care se pare că a lăsat de la el pentru bunul mers al afacerii.

cf. gsp.ro

Emilio
9th February 2006, 14:43
Evident, Copos e smecher. Flutura "oferta" de acum 3 luni de la Ahmetov in care chipurile clubul era evaluat la 25 de milioane de euro.

Eu nu zic nu, eu daca as avea Rapidul nu l-as vinde niciodata, nici pe 1 miliard de dolari deci e normal sa coste mult dar, economic vorbind, cred ca afacerea (jucatori, contracte, drepturi TV, marketing, etc) nu face totusi 25 de milioane.

Desigur, Copos a folosit Rapidul nu neaparat in interesul Rapidului cat mai degraba in interesul sau economic si, ulterior, politic.

rasheedkpenny
3rd April 2006, 10:04
Lucescu a primit 5%

Totuşi, antrenorul lui Şahtior nu e tentat să se alăture grupului de acţionari ai Rapidului, din care mai fac parte milionari ca Jean Valvis, Dan Ostahie şi Florin Talpeş.

Astăzi la prânz, Jean Valvis anunţă, la Hotelul Hilton, proprietate a lui George Copos, lista cu noii acţionari ai AFC Rapid.
Structura noului acţionariat a fost învăluită în mister şi probabil abia astăzi vom afla cu certitudine cine a primit procente din societate, însă ProSport vă prezintă deja, în premieră, câteva nume noi de pe lista acţionarilor. Fireşte, cel mai sonor dintre acestea este cel al lui Mircea Lucescu (foto). Contactat ieri de ProSport, George Copos a dezvăluit că i-a cesionat acestuia 5% din acţiuni. Antrenorul nu pare însă prea încântat. L-a “agăţat” pe Lucescu de Rapid, împiedicându-l astfel să ajungă mai târziu în curtea rivalilor de la Dinamo. “Da, ştiu că vor să mă facă acţionar la Rapid. Dar totul se face împotriva voinţei mele. Practic mă forţează. Gândiţi-vă şi dumneavoastră! Ce va zice lumea dacă eu voi juca din nou împotriva Rapidului? Ce presiune va fi pe fiul meu, Răzvan? Cum pot eu să fiu adversarul Rapidului dacă deţin acţiuni la acest club? Eu vreau să-mi continui cariera de antrenor. Când voi decide să mă retrag, o să anunţ. Am investit destul până acum în fotbal. Suflet, nervi, bani. În general, cei care îşi doresc acţiuni o fac pentru imagine, pentru faimă”, a declarat Mircea Lucescu pentru ProSport.

Investitor surpriză: Talpeş
În afara celor doi investitori principali, George Copos şi Jean Valvis, la AFC Rapid vor mai fi, cu certitudine, acţionari şi Mihai Seceleanu, un om de afaceri din domeniul IT, Dan Ostahie, patronul de la Altex şi MediaGalaxy, şi Florin Talpeş, preşedintele de la Softwin. Ultimul, al cărui nume este anunţat în premieră de ProSport, are 50 de ani, a fondat firma care a creat sistemele de securitate IT Bitdefender şi este posesorul unei averi estimate la peste 50 de milioane de euro.

cf. prosport.ro

Emilio
3rd April 2006, 11:23
Sunt mandru ca oameni de afaceri onesti (pt standardele romanesti) vor sa investeasca in Rapid!!!

Aici Copos merita nota 10.

rasheedkpenny
3rd April 2006, 14:08
Cei 7 actionar mari de la Rapid sunt:

Dan Laurentiu Faţi - firma Dacris, cu 200 de angajaţi şi o cifră de afaceri de 10 milionae de euro pe an.

Doru Seceleanu - firma ISAF, cu 1000 de angajaţi şi o cifră der afaceri de 10 miliane de euro anual.

Dan Constantin Ostahie - firma Altex, cu 2000 de angajaţi şi o cifră de afaceri de 275 de mil de euro pe an.

Flotin Talpeş - Group Sofwin, cu 700 angajati şi o cifră de afaceri de 35 mil de euro pe an.

Gheorghe Dinu

George Copos

Jean Valvis

cf. onlinesport.ro

stefy_deva
3rd April 2006, 14:11
nu prea cunosc avantajele si dezavantajele acestei schimbari dar vreau k totul sa se fak spre binele Rapidului si k acestia sa aiba numai d kstigat!!!

Emilio
3rd April 2006, 14:32
Avantaje:

- toti investitorii sunt oameni curati (dupa standardele romanesti)
- investitorii sunt atrasi de profit (bani sau imagine, notorietate) si atunci sunt interesati ca echipa sa joace bine
- prin profilul lor, investitorii stiu ca profit si performanta nu se poate obtine peste noapte. Asa ca vor avea obiective pe termen lung mai degraba si asta este clar in avantajul Rapidului
- sunt 2 chei ale succesului in fotbal: succesul (rezultate, trofee, etc) si suporterii. Pana la urma e un cerc vicios: fara rezultate, suporterii se cam duc in alta parte. Rezultatele ar aduce bani (televizari, eventual bani de la UEFA pt CL) dar si suporteri (deci venituri din marketing). Cine nu si-a cumparat steag cu Rapid? Cine nu si-a cumparat tricou cu Rapid? Cine nu si-a cumparat fular cu Rapid? Asta ma face sa cred ca noii actionari vor fi mai sensibili la probleme suporterilor si vor fi mai sensibili la apararea imaginii echipei si a clubului


Pasul 2 anuntat de Valvis a fost cotarea la Bursa peste 2 ani. Evident nu se poate acum caci atunci cand te cotezi la bursa trebuie sa mergi cu bilant contabil pe minim 2 ani, aprobat, certificat dupa legile transparentei in domeniul asta si trebuie sa demonstrezi ca exista bune posibilitati pentru profit (caci altfel de ce ar cumpara cineva actiuni la Rapid?).

Odata cotata la bursa (dar si inainte) se pot obtine imprumuturi de la banci pentru diferite investitii.

Eu sunt extrem de optimist. Oamenii care au venit la club sunt seriosi, competenti in business, ofera credibilitate.

Dezavantaje? Eu unul nu gasesc. Atata doar, am un sfat pt rapidisti: sa cumpere macar o actiune la Rapid SA cand se va da posibilitatea. Pretul in momentul cotarii va fi unul derizoriu, in jur de cativa euro. Asta ne va da dreptul, cel putin o data pe an, sa participam la Adunarea Actionarilor si sa luam cuvantul si sa ne spunem pasul, daca vrem.

Hai Rapid! Rapid va intra prin noua formula in Europa! Primul pas: joi!

grande
3rd April 2006, 17:09
Rapid a devenit de luni primul club din Romania care se vrea o afacere adevarata si este finantat cu bani albi, la vedere, ai unor oameni de afaceri. Nu se mai sta la mana infractorilor, iar modelul trebuie adoptat de urgenta si de celelalte echipe mari, pana nu va fi prea tarziu. Vremea vanzatorilor de butelii si a donatiilor este pe duca.

Este un semnal pentru toate cluburile. Rapidul se inalta prin performanta si primeste intr-un moment ideal sprijin financiar puternic din partea unor puternice firme din Romania.

O injectie de capital realizata exclusiv din bani albi, ceea ce nu se poate spune nici despre Steaua, nici despre Dinamo, nici despre Poli Timisoara. Cu atat mai putin despre celelalte echipe mici, care traiesc din smecherii locale.

Daca Poli a dat tonul la investitii, Rapidul a fost prima care a reactionat. Si a reactionat trecand pe terenul corectitudinii. La Rapid este in curs de derulare o treaba serioasa si corecta care isi va arata roadele pe timp scurt si mai ales mediu.

Concret, intr-un an de zile, daca Steaua, Dinamo, Poli (luam numai cluburile mari ca exemplu, ca locomotiva) nu reactioneaza, Rapidul va fi de departe in fata printr-o imagine pozitiva si o valoare care cu greu se va putea recupera.

Pentru a inscrie societatea la Bursa trebuie cel putin doi ani. Deja Rapidul incepe munca, in doi ani clubul va fi o afacere, listat la Bursa. Daca altii nu fac la fel, in scurt timp o sa stea cu degetul in gura, o sa se contrazica prin presa pe marginea unor transferuri dubioase, in timp ce altii o sa faca bani prin Liga Campionilor.

Vanzatorii de butelii si micii smecheri impresari nu mai au ce cauta in curtea cluburilor, daca aceste cluburi vor sa tina pasul cu Rapidul. Este drept ca micii profitori nu au idei de dezvoltare, pentru nici ca nu ii intereseaza dezvoltarea. Ei traiesc din ciupeli si smecherii, iar mafia se intinde in tot ceea ce inseamna bucataria unui club. De aceea nu poti gasi decent si rapid un tricou cu echipa favorita, de aia e bataie in tribune, de aia in presa apar numai scandaluri.

Se va vedea cum presa din Romania nu va mai avea ocazia sa tina paginile cu transferuri ilegale de la Rapid. Pentru ca nu vor mai fi. Scandalurile vor disparea si trebuie sa dispara de la toate cluburile, fiind singura sansa de curatire.

Ca sa dam si nume: Borcea, Netoiu, Gigi Becali, Marian Iancu - numai de la cluburile mari - nu au ce cauta la echipe. Acolo trebuie sa ramana oamenii corecti si care sa adune in jurul lor banii albi, cei care nu pot fi contestati.

O mutare a Rapidului venita in toiul intrarii in Uniunea Europeana. O necesitate pe care cei din Grant au fost suficienti de destepti incat sa o inteleaga, avand puterea sa o si faca.

Onlinesport: Sorin Spin

Emilio
3rd April 2006, 17:11
Un articol de bun simt ce trebuie aplaudat.

Sunt convins ca acum ideile de PR ale Ligii Suporterilor vor fi ascultate.

Cand se coteaza, eu o sa iau actiuni de 1000 de euro.

rasheedkpenny
3rd April 2006, 17:17
Emilio, cu toata dragostea pe care o port Rapidului, cand vine vorba de investitii lasi inima la o parte, si judeci cu mintea. :D

Emilio
3rd April 2006, 17:27
pai cu mintea, normal ca cu mintea. Stiu sa citesc bilanturi contabile in mai multe limbi, stai linistit.

Dar sunt oamenii aia acolo (personal nu l-am intalnit decat pe Valvis dar si aia acum cativa ani, inainte sa vanda catre Coca-Cola) in care am incredere.

Oricum, mai sunt multi ani pana la cotarea pe Bursa.

Si daca oamenii astia si-au propus cotarea stii ce inseamna? Inseamna ca in anul respectiv (adica peste 2-3 ani) Rapidul trebuie sa vina cu rezultate foarte bune (campionat, eventual Grupele CL). Roma in anul cand s-a cotat a castigat campionatul, Lazio la fel, Juventus la fel (desi pentru Juve nu era mare smecherie), au venit la bursa cu contractele de drepturi de televizare semnate (care au dus la falimentul celor 2 societati de televiziune prin satelit de acolo).

Si oricum, hai sa nu zic ca investim 1000 de euro, dar 100 de euro ca sa participam la Adunarea Actionarilor putem da!!! Eu am mai spus: ne implicam cu sufletul atat de mult incat nu trebuie sa ne fie indiferent cine e "proprietarul" clubului. Pentru mine, suporterii sunt proprietarii de drept, Rapidul este si trebuie sa ramana al rapidistilor! Trebuie sa avem un cuvant de spus, inclusiv financiar.

Paul
3rd April 2006, 21:29
observ ca nimeni nu a luat in calcul ceea ce s-a intamplat la Dinamo cu 25600 de actionari ...

ma rog intre voi si dinamo e o diferenta majora: la dinamo erau 10 oameni care fiecare vroia sa fure roata de cascaval , iar la voi indiferent de situatie cascavalul ramane la Copos , ca doar AFC Rapid pastreaza in noul S.A. 70 %.

Si ghici cine e capul AFC-ului.

Cat despre cotarea la Bursa , ma indoiesc ca la credibilitatea si ingineriile lui Copos , o sa investeasca cineva.
Cine ar cumpara actiuni la un club , unde banii din transferuri se duc 80 % in buzunarele cuiva , iar 20 % intra in club.
Credeti ca scandalurile: Dulca , Pancu , Lobont , Ghioane , Bratu vor fi uitate de posibilii investitori ?

Emilio
4th April 2006, 12:54
Cele 70% detinute momentan de AFC Rapid vor fi distribuite direct actionarilor AFC Rapid. Asta inseamna ca practic, cota de control a lui Copos se dilueaza.

In alta ordine de idei, prin statutul RAPID SA, din cate am inteles, deciziile se iau daca exista un cvorum de 85%.

Eu sunt convins, asa cum a scris si presa, ca modelul RAPID SA este drumul catre normalitate in fotbal. Oamenii de afaceri care au cumparat actiuni sunt persoane credibile, cu succes in afaceri curate (dupa standardele romanesti).

La avantajele pe care le-am scris cu o postare mai sus, se mai adauga faptul ca tranzactii precum cea cu Bratu nu vor mai fi posibile datorita plusului de trasparenta ce va exista si plusului de credibilitate la nivelul actionarilor.

Bravo Rapid!

Paul
4th April 2006, 15:26
Copos e vice primministru deci nu poate avea nici 1 % actiuni.

Apoi aia 7 investitori au venit cu bani de acasa pentru actiuni.

E normal ca "actionarii" AFC Rapid sa capete actiuni pe ochi frumosi :evil:
Apropo vezi ca AFC Rapid nu are cum sa aiba actionari. E o asociatie non-profit.
Adica are membrii.
Copos daca are chef poate sa adopte modelul Becali. Ii da afara pe toti , si isi pune nepotii.
Deci momentan Rapid e controlat de cel care controleaza AFC Rapid si cu asta basta.


In alta ordine de idei, prin statutul RAPID SA, din cate am inteles, deciziile se iau daca exista un cvorum de 85%.
Povesti.
Daca crede cineva ca Copos a pierdut vre-un fir de putere se inseala.
El e numarul 1 in continuare , in veci vecilor.
Cine dracu e prost , sa dea pe degeaba , ceva in care totusi a investit si care i-a adus profit , iar acum poate deveni profitabil datorita rezultatelor (si mai putin cotarea la bursa).

Dati voi exemplu Man Utd sau Juve care au avut succes dupa lansarea la bursa.

Da de Borussia Dortmunt - primul club german cotat la Bursa , care acum are datorii de 45 mil E , chiar uitati. Exista si reversul medaliei.

O zi buna .

Emilio
4th April 2006, 15:47
Copos, desi este ministru, are dreptul sa detina cat vrea muschii lui la orice firma vrea muschii lui, ca orice catetean al Romaniei. Legile pe conflictele de interese ii pun anumite restrictii dar nu il pot obliga sa vanda.

Actionarii AFC Rapid nu vor obtine actiuni pe ochi frumosi ci in schimbul jucatorilor si marcilor (imobilizari necorporale) care vor constitui astfel aport in natura la Rapid SA. Noii actionari au aport in bani, vechii actionari au aport in natura. Este perfect normal pe legea societatilor comerciale oriunde in lume.

Paul, sunt anumite lucruri pe care nu le poti intelege acum. O sa ai nevoie de timp si de studii pentru a le intelege, poate, peste 10 ani.

Un alt avantaj: sa zicem ca maine intra Copos la puscarie sau il calca acceleratul. Macar Rapidul nu ramane de izbeliste, mai sunt si alti actionari care sa ia fraiele echipei.

Strategia lui Copos este una foarte buna si care convine si Rapidului, probabil ca d-aia iti rozi unghiile de ofitca.

rasheedkpenny
3rd May 2006, 09:47
“Sunt supărat pe Copos”

Jean Valvis recunoaşte că între el şi patron există tensiuni. Omul de afaceri belgian crede că persoane din interiorul clubului îi vor răul şi încearcă să-i pună beţe în roate.

Iniţiatorul proiectului Rapid SA, Jean Valvis, mărturiseşte că întâmpină dificultăţi serioase în munca sa de a finaliza societatea pe acţiuni.
A lipsit de la ultimele meciuri ale Rapidului şi s-a zvonit că între el şi ceilalţi acţionari ai echipei au apărut tensiuni. “Am lipsit de pe stadion pentru că am avut serioase probleme de sănătate”, ne-a spus ieri omul de afaceri, care recunoaşte însă că relaţiile dintre el şi George Copos nu mai sunt la fel de bune ca înainte.
“Întâmpin probleme serioase în încercarea mea de a-mi duce proiectul la bun sfârşit. Cu cât data de 7 iunie se apropie, cu atât mai mult se înteţesc atacurile la adresa mea. Într-adevăr, sunt supărat în continuare pe domnul Copos, dar sunt un om care caută şi găseşte întotdeauna soluţii”, a mai spus acţionarul.
Valvis se gândeşte inclusiv la posibilitatea ca acuzele care i s-au adus să fie dirijate de cineva din interiorul clubului “feroviar”: “Voi identifica până la urmă persoanele din interior sau din exterior care îşi doresc ca Jean Valvis să nu-şi ducă munca la bun sfârşit. Eu n-o să mă dau însă bătut şi societatea pe acţiuni va exista”.

cf. prosport.ro

grande
17th November 2006, 12:29
Pe 13 iulie, un comunicat oficial anunţa că Dinu Gheorghe, Jean Valvis şi societatea ISAF au devenit acţionari nesemnificativi pentru că nu au participat la mărirea de capital.

Acum, George Copos deţine peste 99% din acţiuni după ce a răscumpărat cu aproximativ un milion de euro procentele deţinute de Florin Talpeş, Dan Faţi şi Dan Ostahie. Sponsor principal atât la Ceahlăul Piatra-Neamţ cât şi la Rapid, Ostahie spune că va rămâne alături de cele două echipe care vor juca duminică la Piatra-Neamţ în etapa a 16-a.
.......................
sursa OLS

Sunchase
18th November 2006, 15:05
Previzibil :|

grande
13th December 2006, 18:13
Din cele 540 de actiuni pe care le avea la Rapid, Valvis a cedat 200, astfel: 64 de suporteri de pe stadion, internet și din străinătate, 8 membri ai Clubului Aristocratic Rapid si 8 persoane de notorietate publică.

Printre noii actionari de la Rapid se numara acum Florian Pittiș, Victor Socaciu sau Horia Brenciu .
............OLS

Kainsashiki
13th December 2006, 18:15
cat e o actiune ? si ce drepturi si obligatii ai daca esti actionar ?

Datenshi
14th December 2006, 11:52
Acestor persoane le-au fost vandute pachete de 10 actiuni cu 100 RON parca.

Kainsashiki
14th December 2006, 17:33
banuiesc ca ei au pret special..ca as cumpara si eu 100 de actiuni :)

iti dai seama..o sa am aproape 20 % din Rapid :happy

grande
14th December 2006, 18:13
banuiesc ca ei au pret special..ca as cumpara si eu 100 de actiuni :)

iti dai seama..o sa am aproape 20 % din Rapid :happy

actiunile astea nu se vind minorilor ,deci nu ai nici o sansa !:ciocan:

Kainsashiki
14th December 2006, 21:23
e na ? esti tu asa sigur ?

Emilio
10th January 2007, 19:50
Acestor persoane le-au fost vandute pachete de 10 actiuni cu 100 RON parca.

Nu, fiecare nou actionar a cumparat doar 1 singura actiune cu 10 RON/ actiune. Si nu a cumparat chiar cine a vrut, dl. Valvis a ales acesti noi actionari. Ca o opinie personala, cred ca alegerea a fost una corecta si reprezentativa, tinand cont de faptul ca LSR nu a dorit sa se implice.

Acum suntem in faza in care trebuie sa ne inscriem in registrul actionarilor, deci nu a participat niciun nou actionar la sedinta ce a avut loc luni.

Este de apreciat faptul ca actionarul majoritar, Copos, nu s-a opus, din contra chiar: a declarat ca e bucuros (barbi - dupa parerea mea). D.p.d.v. legal s-ar fi putut opune un an-doi. Oricum, declarativ, Copos sustine inca ideea listarii pe bursa, iar auditul acceptat de curand va ajuta acest proiect al listarii si al atragerii de fonduri imprumutate.

Datenshi
10th January 2007, 21:08
Eu pana nu vad auditul ala facut nu cred o iota.

Emilio
11th January 2007, 11:09
Auditul este numai primul pas. Este nevoie de transparenta si cred ca participarea a 65 de rapidisti (inclusiv din Clubul Aristocratic) la sedintele AGA vor asigura acea transparenta, managerii Rapid SA vor trebui sa raspunda punctual intrebarilor. Si cand intrebarile sunt puse cu pasiune, trebuie sa vina pregatiti la intalniri. Mai ales ca actionarii nu au numai calitatea de suporteri, dar unii sunt si avocati, economisti, oameni cu greutate si cu experienta in economia de piata.

Valvis stie realitatea, stai linistit. Vrea auditul tocmai ca sa fie scris negru pe alb care e situatia reala. Relatiile intre Rapid SA si firmele lui Copos, conform legilor contabilitatii si cerintelor bursei trebuiesc aratate in mod distinct, deci nu pot fi puse la gramada cu alte cheltuieli si sa li se piarda urma. Si normal ca ceilalti actionari nu sunt multumiti cand Rapidul se imprumuta la firmele lui Copos cu dobanzi mai mari decat ar putea obtine pe piata.

Un alt avantaj ar fi ca totul va fi scris negru pe alb, ca afacerile gen Bratu nu vor mai fi posibile iar salariile vor fi la vedere cu taxele platite la zi. Asta este ceea ce-mi doresc eu ca actionar. Sunt insa constient ca dpdv concurential, va fi un dezavantaj pentru noi pentru ca, de ex., la Steaua jucatorii sunt platiti din "donatii" iar statul e atat de ******* incat sa nu-i trateze pe jucatorii de acolo ca angajati care trebuie sa plateasca impozite + CAS, etc. Desigur, vom putea face plangeri la Consiliul Concurentei si la UE, spre disperarea ziaristilor (stim noi care) si a stelistilor care vor spune ca Rapid iar vrea sa castige nu stiu ce la masa verde. Dar, pana atunci aceste aspecte sunt numai pe hartie si nu cred sa fie rezolvate mai devreme de 3 ani de zile. Obiectiv vorbind.

Emilio
18th January 2007, 15:12
Iata ca unul dintre cei mai cunsocuti noi actionari s-a implicat. Si inca cum! Va recomand:

http://ovidiunahoi.fzr.ro/

Emilio
25th January 2007, 12:47
Suporterii Rapidului sunt de acord cu cererea clubului Rapid de a concesiona si moderniza stadionul.

Ca atare, s-a lansat o petitie la adresa ministrului Transporturilor si Constructiilor, dl Bereceanu, pentru a fi de acord cu acest proiect.

Petitia se adreseaza in principal suporterilor Rapidului, dar cred ca o astfel de initiativa ar trebui sprijinita de catre toti iubitorii sportului din Romania. Este o initiativa ce duce spre normalitate.

Va invit sa semnati si voi petitia:

http://www.fzr.ro/petitie.php