PDA

View Full Version : BCA Pitesti



pikciu
21st May 2007, 14:26
De curand s-a lansat noul site oficial al echipei din Pitesti.
www.bca-pitesti.com :yes:

UrsMeier
21st August 2007, 21:48
BCA Pitești se întărește!
Bogdan Popescu, pivotul echipei naționale,va juca doi ani la Pitești

Cum era de așteptat, după ce Paul Helcioiu și-a pus semnătura pe un contract pe o perioadă de trei ani cu BCA Pitești, pivotul echipei naționale l-a urmat. Bogdan Popescu va juca doi ani la Pitești sub comanda antrenorului George Ziguli. Pentru jucătorul pe care s-au bătut mai multe echipe din țară și de peste hotare, BCA Pitești este primul club din România la care evoluează! În plus, Liviu Dumitru a semnat și el într-un tîrziu prelungirea contractului cu BCA, astfel că formația piteșteană s-a întărit foarte serios în această vară. „Paul Helcioiu a semnat pe trei ani, Bogdan Popescu și Liviu Dumitru pe câte doi ani. Acum pot să spun din nou că o să ne luptăm pentru titlu, de aici plecăm la luptă, dar nu va fi ușor! Și celelalte echipe s-au întărit foarte mult, o să fie o luptă pe viață și pe moarte!“, spune George Ziguli, care acum se gândește la aducerea de jucători străini, pentru că a rămas fără niciunul! BCA nu are niciun străin la ora actuală Dacă anul trecut, Ziguli a avut la dispoziție trei jucători americani (Hattcher, Hasslett și Troyn) și doi ex-iugoslavi (Bubanja și Tadic), la ora actuală nu a mai rămas niciunul! Prin urmare, Ziguli trebuie să găsească repede soluții pentru aducerea a cel puțin patru străini de va-loare! „Am vrut să îi rezolvăm pe cei trei români, pentru ca apoi să vedem și ce străini vom aduce, dar nu voi transfera jucători doar de dragul de a face transferuri, cine va sosi la Pitești va trebui să aibă valoare!“, adaugă Ziguli, care are pe listă mai mulți baschetbaliști de diferite naționalități: un coordonator de joc portorican, un pivot australian, o extremă de origine americană, plus alți 12-15 străini propuși de dife-riți impresari.

Un canadian la BCA?

După ce a avut trei americani în lot, timp de doi ani, George Ziguli se gândește să aducă un canadian! Aaron Molnar este ținta antrenorului piteștean de mai mult timp, dar nu a putut să-l transfere de la Rapid Isover București, lovindu-se mereu de refuzul jucătorului. De data aceasta, se pare că Molnar l-a contactat pe Ziguli pentru a se interesa dacă oferta mai este valabilă. „Molnar este un jucător foarte bun, de 2,11 metri și 120 kg, l-am dorit și anul trecut și ar putea să ne ajute. Anul trecut am suferit sub panou foarte mult, trebuie să ne înărim și el poate reprezenta o soluție.“, a spus Ziguli.

UrsMeier
24th August 2007, 17:33
Deja a devenit o obișnuință ca la Sport Arena Streetball powered by Puma Fragrances să vină jucători de peste ocean. Până acum Myree “Reemix” Bowden, Jay Radick sau Troy Gwynn ne-au delectat la concursurile de slam-dunk și i-au motivat de fiecare dată pe “zburătorii” români să demonstreze că și albii știu să sară.
La turneul 4 sunt asteptati sa ajunga nu mai putin de trei baschetbalisti americani! Si asta gratie lui Alexandru Danila, care la aproape 22 de ani este deja unul dintre veteranii playgroundurilor din Bucuresti.

Astfel, la concursul de slam-dunk și la meciul demonstrativ vor participa: David Lawrence (2,01 metri), Nashid Beard (2,08) și Jermont Horton(1,98), proaspeți absolvenți de colegiu în Statele Unite, evoluând pentru echipe din NCAA ( Charleston, Lamar respectiv Rutgers - Newark). Horton și Lawrence evoluează pe postul de extremă, fiind niște baschetbaliști atletici, cu calități fizice impresionante și cu o abilitate extraordinară de a înscrie din spatele semicercului.
Cei trei jucători vor face parte din lotul divizionarei A, BCA Pitești, având mari șanse să joace direct în primul 5.

Prezentarea noilor jucători de la BC Argeș:

David Lawrence - originar din Atlanta (statul Georgia), extremă, 2.01 metri. A jucat 33 de meciuri în sezonul 2006/07 al NCAA, la Charleston Cougars unde a avut medii de 33.0 minute, 12.1 puncte, 6.4 recuperări și 2.2 pase decisive.

Nashid Beard - născut în Los Angeles (California), extremă-pivot, 2.08 metri. Nashid Beard a jucat pentru Lamar Cardinals (în sezonul 2005/06), 28 de meciuri. Beard a avut medii de 15.7 minute, 5.4 puncte, 3.1 recuperări și 1.0 pase decisive. În sezonul 2006/07 nu a jucat.

Jermont Horton (foto 1)- născut în Irvington (New Jersey), extremă, 1.98 metri. În sezonul 2005/06 a jucat 25 de meciuri și a avut medii de 27.7 minute, 16.7 puncte, 6.0 recuperări. Horton a fost coleg la Rutgers - Newark Scarlet Raiders în sezonul 2005/06 cu Justin Carter, noul jucător al lui CSM Leonardo Oradea.

Danila
25th August 2007, 12:59
s-au facut corectarile de rigoare la stire pe site-ul numaibaschet.ro
nashid beard a jucat in ultimul sezon in australia cu 15.7 puncte si 12.3 recuperari.
jermont horton a avut 16.7 puncte pe meci in sezonul 2006-2007 iar in 2005-2006 a fost coleg cu jucatorul american ce a semnat cu Oradea.
amandoi, plus david lawrence sunt jucatori foarte buni ce vor aduce un nou stil de joc pitestiului

UrsMeier
28th August 2007, 20:17
Ziguli face previziuni curajoase:
„Lawrence David va fi cel mai bun străin din țară“

După ce în numărul de ieri al coti-dianului „TOP“ am anunțat că trei baschetbaliști străini sunt în probe la BCA Pitești, revenim astăzi cu informația că toți trei, americanii Lawrence David și Jamal Horton și australianul Nashid Beard au semnat contracte de joc cu echipa și vor evolua la Pitești în campionatul viitor! În plus, George Ziguli mai are câteva piste pe care le testează: americanul Allen de la Mobitelco Cluj și canadianul Molnar de la Rapid. Astfel, antrenorul vicecampioanei a schimbat toți străinii, Haslett, Hattcher, Troyn, Bubanja și Tadic fiind deja istorie... Singurul care ar dori să continue este Igor Tadic, dar acesta are o concurență foarte puternică pe postul de extremă și e puțin probabil să mai revină la Pitești. #Demonstrație de baschet La al doilea antrenament efectuat cu BCA Pitești, cei trei stranieri au făcut o demonstrație de baschet! Aruncări de la mare distanță de o precizie nemaivăzută în Sala Sporturilor din Trivale, slam-dunk-uri de au zguduit panourile și pase de mare efect sunt doar câteva calități din arsenalul celor doi americani și australianului. Mulțumit de ceea ce a văzut, antrenorul BCA-ului, George Ziguli, s-a încumetat să facă un pariu: „Lawrence va fi unul dintre cei mai buni străini din țară, dacă nu cel mai bun! Este bine făcut, e agil, e disciplinat și are execuții spectaculoase. A avut o ofertă din Turcia, dar echipa a renunțat la serviciile lui. Sunt convins că turcii vor regreta.“, a spus Ziguli despre Lawrence David. Acesta are 23 de ani, 2,01 metri și joacă pe postul de extremă, iar sezonul trecut a evoluat la Charleston Cougars, unde a avut o medie de 12,1 puncte pe meci.

UrsMeier
6th September 2007, 09:17
Astăzi, Ziguli mai așteaptă doi americani

Recuperând timpul pierdut – nu din cauza lui – antrenorul principal al B.C.A. Pitești, George Ziguli, dă bice în a-și crea un lot bun cu care să abordeze următorul campionat A de baschet masculin și să onoreze cum se cuvine „argintul” trecutei ediții. După ce i-a adus la Pitești pe australianul Nashid Beard și pe americanii David Lawrence și Jermont Horton, astăzi mai așteaptă la probe și eventual negocieri încă doi jucători din S.U.A.: Robin, coordonator de joc de 24 de ani, și Batley, pivot de 26 de ani.

Primul a evoluat ultima dată la vicecampioana Poloniei. Dacă aceștia vor corespunde și vor accepta condițiile, Ziguli va cam încheia campania de transferări. Nemaifiind convocat în ultimă instanță la naționala de seniori, Liviu Dumitru a intrat în programul normal de pregătire, iar cât de curând vor veni și Paul Helcioiu, și Bogdan Popescu, componenți ai naționalei care și-a încheiat meciurile din grupa A preliminară pentru C.E., divizia B, aseară, la Zurich. Ziguli spune că s-a renunțat la turneul din Siria (din cauza Ramadanului) și că pe cei nou-veniți vrea să-i vadă și în câteva jocuri. Motiv pentru care săptămâna următoare a angajat două partide amicale, cu echipele din Rm. Vâlcea și Târgoviște

4za_Lazio
11th September 2007, 13:03
Motiv pentru care săptămâna următoare a angajat două partide amicale, cu echipele din Rm. Vâlcea și Târgoviște

stii in ce zile se vor juca?

UrsMeier
24th September 2007, 21:15
Antrenorul vicecampioanei, George Ziguli, e invidiat în lumea baschetului:
„Lumea ne-a luat la ochi!“

#BCA Pitești pleacă din start din postura de favorită la titlu După transferurile pe care le-a făcut în această vară, BCA Pitești a devenit una dintre principalele candidate la câștigarea titlului național de baschet! Nu o spun piteștenii, ci chiar adversarii, lucru dezvăluit ieri de antrenorul George Ziguli. Acesta spune că a fost sunat de oamenii de baschet din țară și felicitat pentru că grup și-a creat la Pitești! Deocamdată, singurul incovenient este că echipa nu este omogenă, asta din cauza faptului că a început pregătirea târziu și are puține meciuri amicale în picioare, doar două, cu două săptămâni înainte de începerea campionatului. Un sezon care, ca și la fotbal, va fi cel mai „al dracului“ din istorie! Alte trei amicale Pentru că cele două partide de pregătire disputate în acest weekend în cadrul tur-neului de la Pitești au fost insuficiente, antrenorul George Ziguli a programat alte jocuri amicale în săptămâna aceasta. Astfel, miercuri BCA Pitești va juca cu Rapid București, joi tot în deplasare, dar la BC Târgoviște, în compania echipei cu care nu a mai jucat în turneu, iar vineri va fi marele meci de prezentare, din Sala Sporturilor din Trivale, în compania unui adversar puternic, dar încă nedesemnat! #Ziguli: „Mult mai buni ca în primăvară“ n Cum se prezintă echipa după turneul de la Pitești? - Am jucat doar două meciuri în acest turneu. Problema e că trebuia să avem mult mai multe până acum, dar ne-am obișnuit să facem echipă din mers, să începem pregătirea târziu. Tragem din greu să recuperăm pregătirea pierdută. Ce pot să vă zic este că echipa de acum este mult mai bună decât cea din campionatul trecut, când am ocupat locul al doilea în cam-pionat, reușind minuni. Acum avem concurență pe toate posturile, jucători de foarte mare valoare, motivați să facă performanță la nivel înalt. n Sunteți în urmă cu pregătirea? - Da, suntem cam în urmă și cred că peste vreo lună-două vom fi în formă. O să jucăm în prima parte doar pe valoarea individuală a jucătorilor, pentru că nu avem omogenitate, nu avem meciuri în picioare... Nu-mi era frică de nimeni dacă începeam pregătirea atunci când ziceam eu... n Care va fi atuul nostru? - Cel mai mult mă bucură că acum avem în sfârșit forță sub panou. Anul trecut am făcut improvizații pe postul de pivot, ne-am descurcat cum am putut, dar acum recuperăm foarte mult, și defensiv și ofensiv. În plus, datorită formei fizice în care se află americanii, jocul nostru este mult mai rapid, deci mai spectaculos! n Sunteți mulțumit de americani? - Nu mulțumit... Sunt încântat de ei! Mă uit la ei, la antrenamente și nu-mi să cred ce văd: aleargă până nu mai pot, apoi o iau de la cap, muncesc mai tare decât românii, ceea ce nu se întâmpla nici pe departe cu americanii din anii trecuți, când nu aveau chef de antrenamente, de nimic... „Se vorbește de noi cu teamă“ n Avem acum puterea să întrerupem hegemonia Asesoftului? - Un lucru e cert, va fi cel mai puternic campionat din istorie, nu o spun numai eu, o spun toți specialiștii! Toate echipele s-au întărit, și-au adus străini de valoare. Și noi am făcut aici un nucleu foarte puternic, deja se vorbește despre noi cu teamă! M-au sunat prieteni din țară și m-au felicitat pentru ce echipă am făcut aici! M-am dat modest, că nu e cine știe ce, dar s-au prins și au început să râdă. Lumea ne-a luat la ochi mai ales după ce l-am adus pe Bogdan Popescu. n Va influența arbitrajul lupta pentru titlu? - Eu cred că o să fie teroare cu arbitrii, pentru că acum arbitrajul din România este cu mult sub echipele din campionat. După scandalurile de anul trecut s-au retras cei mai experimentați, au fost aduși tineri, ca la fotbal, și nu sunt convins că nu se va întâmpla la fel: că se vor strica me-ciurile.

UrsMeier
24th September 2007, 21:15
Super-show la prezentarea echipei
Campioana Asesoft, invitată la „amicalul anului“

#Deocamdată, ploieștenii nu au confirmat prezența După ce au terminat sezonul cu un meci împotriva echipei CSU Asesoft Ploiești, și nu orice meci, ci chiar finala campionatului, piteștenii vor să deschidă sezonul tot împotriva campioanei! Vineri, în Sala Sporturilor din Trivale, George Ziguli vrea să-și prezinte noile achi-ziții într-un super-show cu artificii, majorete și confetti, în cel mai pur stil american. După spectacol, Mister Z vrea și un joc tare, și în acest sens s-au trimis mai multe propuneri, dintre care cea mai interesantă ar fi prezența Asesoftului la Pitești! Deocamdată, ploieștenii nu au dat un răspuns, în cursul zilei de azi urmând să se afle cu exactitate cine va veni. Până vineri, noile achiziții vor fi prezentate într-o conferință de presă extraordinară, organizată la Primăria muncipiului.

MT
24th September 2007, 23:10
Pitesti va fi o nuca extrem de tare pentru orice echipa in acest campionat. Sigur, mai putin pentru galactici, care -ca si Harry Potter :D - detin bagheta fermecata - sau mai bine zis fluierele fermecate :D - care-i scot din orice incurcatura cand e cazul. :D.
Dar adevarul este ca va fi intr-adevar cel mai tare campionat din istoria baschetului romanesc. Sa ne pregatim deci sa-l savuram, din tribunele salilor de sport indiferent ale carui oras. :)