PDA

View Full Version : Raspuns la "Nu e prea mult off-topic"



inter
19th January 2006, 21:09
intrand aseara pe Ols vad un thread deschis de fia , intitulat "nu e prea mult off-topic?" .. analiza succinta , realizata bine cu exemple garla ... pana cand ajung la replica lui Tudose :
"Ca exemplu recent, remarcat aseara, am observat ca unul din subforumurile care era foarte directionat pe subiect, "Italia", a inceput sa aiba destule discutii pentru trecerea timpului."

oare domnul Tudose dupa ce ca arunca cu noroi in directia unui subforum care isi are userii lui (in proportie de 80% mesajele participantilor la discutii pe "Italia" sunt scrise pe acest subforum) mai si "inchide " threadul ... lasandu-ne pe post de "pui santinela" in timp ce "aviara" afecteaza la greu anumite "subforumuri", la unele si domnia sa aflanduse in "postura" de moderator ... da e usor sa arunci rahatul acolo unde n-ai nici o sansa sa te impui ... sa deturnezi discutia intr-o alta directie.. mde , asa-i la moda acum.

Sa nu uite domnul Tudose.. ca Italia a avut si are ca membrii (eu ma exclud pt. multitudinea de banuri primite) persoane care intradevar cunosc fenomenul fotbalistic .. si daca dansului i se pare off-topic "caterinca" noastra ... probabil nu e familiarizat cu stirile de pe siteurile italiene de fotbal .. si nu numai , care sunt "speculate" de noi acolo .. intr-o lupta fara jignirile si balacarelile care sunt ridicate la "rang de lege" pe alte subforumuri ..
de fapt problema e se pare , ca noi "handicapatii" de pe "Italia" am reusit sa fim o mica "cosa nostra" indiferent de simpatiile pe care le avem pe "Intern" ... si asta deranjeaza ...

de ce?

chiar nu ne intereseaza ... .. avem 2 moderatori ... super , Aldracu si Cocomic ... iar restul .. ne "suportam" , dar si ii respingem pe cei care vin cu "idei noi" ... poate din cauza ca vorbim "alta limba"! :P

si sa nu uitam ca pe acest thread au activat persoane deosebite .. care au fost si moderatori .. ma refer la Delia , care "stie cu mingea" mai mult decat 70% din "po****tie" :D

asa ca Domnul Tudose... cautati cauzele "off-topicului" in alta parte ...pe "Italia" e mai greu ... nu cunoasteti "dialectul" ..

si nu mai inchideti threaduri care ar putea aduce un "+" la capitolul imagine pt. OLS in dauna unora care sunt "gauri negre" , dar nu aveti chef sa stopati degringolada ... (sa nu-mi ceri exemple .. ca le stii).

Leo_
19th January 2006, 21:36
Nu prea inteleg cum de a ajuns "Italia" sa fie data drept exemplu pentru practicarea offtopicului pe OLS...:mda:
Sunt atatea threaduri care sunt amestecate cu offtopic "daunator" (datorita caruia pierzi total ideea discutiei)...
Ar fi fost corect ca "Italia" sa fie data ca exemplu pentru faptul ca este o sectiune unde nu au existat scandaluri majore, ci doar o atmosfera prieteneasca pigmentata cu normalele "intepaturi" (ca doar nu suntem la biserica). Recunosc ca exista si abateri de la regulile bunului simt, dar acestea sunt de obicei rapid eradicate...avem moderatori ai dracu' :D:D
Poate ar fi fost mai bine ca "Italia" sa nu fie pomenita deloc...poate era mai bine asa. Poate nu a fost rea-intentie, dar in orice caz, a fost o alegerea gresita mentionarea numelui "Italia" in discutia de ieri.
In rest, tovarasul de suferinta (al lui Sergio :P) Inter a rezumat cum nu se poate mai bine...:ok:

Tudose
19th January 2006, 21:44
Vad ca mi se dedica destula atentie in mesajul de mai sus.
Pot sa afirm ca fraza pe care am spus-o era doar observatie asupra ce am remarcat intr-o seara. Nu e o critica dura, nu e un atac la adresa subforumului si nici la vreo persoana anume.
Sunt perfect de acord ca pe Italia au activat si activeaza persoane deosebite, fosti sau actuali moderatori. Ce crezi ca ma poate deranja pe mine la subforumul respectiv??? Ce thread-uri am inchis care puteau aduce un plus OLS, pentru ca nu aveam chef sa opresc degringolada? Sau ce "dialect" trebuie sa cunosc pentru ca sa imi dau seama cand avem off-topic?

Frazele complete suna astfel: "Ca exemplu recent, remarcat aseara, am observat ca unul din subforumurile care era foarte directionat pe subiect, "Italia", a inceput sa aiba destule discutii pentru trecerea timpului. Probabil ca sunt alte cazuri si mai grave, nu vreau sa deranjez pe nimeni, insa e ceva ce am remarcat recent."

Ca sa reformulez si sa fiu foarte clar in exprimare: off-topic a fost si este din greu pe alte subforumuri, in timp ce eu stiam ca pe Italia se discuta la subiect. De aceea am fost surprins sa gasesc si acolo unele discutii pentru trecerea timpului, si ar fi pacat sa se intample asa si acolo, unde a fost un exemplu de calitate.
Dimpotriva, dupa etapa de aseara am observat ca discutiile erau din nou la subiect.
Sper ca am lamurit problema.
Pun pariu ca aici ma ataci cat poti, iar daca te sun peste un minut o sa imi spui "esti un super baiat". Doar s-a mai intamplat exact in acest mod :D

inter
19th January 2006, 21:56
pariu pierdut! :D:D
deci nu accept chestia cu "Italia" ca exemplu negativ!
sau creat , asa cum fia a constat o gramada de threaduri "off-topic" in cadrul unor anumite subforumuri ... pe care le-ai (le-ati) tolerat si cand rapidistul ala :D a semnalat asta .. hai sa constatam ca sa "diluat" nivelul discutiilor pe "Italia" pt ... o perioada!

nu-i fair...si de asta si scriu , ca altfel ma distreaza luptele unor subforumuri pt. a atinge un anumit nr. de posturi ...
apropo cine le-a fixat limita de "promovare" :D:D

Tudose
19th January 2006, 22:01
Italia nu e un exemplu negativ! Italia a fost mereu un exemplu pozitiv! A fost doar surprinderea si impresia mea ca si acolo se aluneca spre off-topic. Prefer ca in primul rand sa pastram ceea ce avem bun, apoi sa ne gandim la ce e de indreptat. Daca s-a simtit cineva lezat, scuzele mele.

P.S. Adevarat, nu mi-ai zis "esti un super baiat". Mi-ai spus "Salut, mare sef!" :)

inter
19th January 2006, 22:19
daca tot vroiai exemple de off-topic ... vad ca tot aici la "contestatii" se face la greu ... un user isi expune scuzele si mai intervin si altii in discutia care trebuia sa fie intre el si cel care l-a avertizat ... off-topicul incepe de prin zona asta ...asa ca ... "atentionarea" moderatorilor de pe Italia ca nu isi fac treaba nu isi are rostul ...

ps: "Salut mare sef" .. e un rapuns normal la mine ....la numerele care nu le am in memoria mobilului :D:D

Marquise MGP
19th January 2006, 22:51
nu e offtopic pe italia ... nu a fost un forum facut cu offtopicisti si pentru offtopicisti ... acestia sunt " descalificati " destul de repede ... daca discutia nu a cuprins doar rezultate fotbalistice sau enumerarea trofeelor castigate de milan (prietenii stiu cine facea asta :D ) , nu inseamna ca se discutau "sefeuri" ( cu exceptia momentelor cand spune inter ca vor lua campionatul :D ) ... scurtele momente de offtopic nu fac altceva sa mentina uniunea si prietenia care este pe italia , constituindu-se intr-un liant care ne tine impreuna de mult timp si duce intr-un final la excelenta functionare a forumului.

Al Dracu
19th January 2006, 23:33
Dragi tovarasi si pretini! Cu prilejul deschiderii acestui subiect doresc sa precizez tutulor ca offtopicul pe Italia nu a fost o constanta ci doar o scapare in perioada de pauza competitionala! Si in nici un caz nu a dilagat ci a fost tinut bine in friu chiar si atunci cind agenturili straine au incercat sa destabilizeze! In inchiere, va urez dragi compatrioti noi si noi realizari pe subforumurile dumneavoastra, satisfactii depline in plan moderatoristic si in viata, implinirea tutulor dorintelor de mai multi useri, multa sanatate si on-topic! :ok: