PDA

View Full Version : Offseason 2007



Pages : [1] 2 3 4 5

Adrian
21st May 2007, 04:59
Well, pentru majoritatea echipelor din NBA a inceput offseasonul.
Prima mutare a facut-o Pacers, care l-au concediat pe Rick Carlisle si se pare ca l-au angajat pe Ron Jeremy ...aaaa, asta...Stan Van Gundy.
Mie mi se pare un antrenor bun, poate l-as fi preferat pe frate-sau dar oricum... A fost indepartat pe nedrept din Miami dupa ce a facut super echipa din Miami doar ca sa ia Riley frisca de pe tort.
Mie mi-a placut de Carlisle, doar ca a facut din Pacers cea mai plictisitoare echipa din NBA. Succes Pacers ;)

Raptor
21st May 2007, 10:39
Daca o angajeaza si pe Jenna o sa tin cu Pacers...

caseta
21st May 2007, 11:56
Well, pentru majoritatea echipelor din NBA a inceput offseasonul.
Prima mutare a facut-o Pacers, care l-au concediat pe Rick Carlisle si se pare ca l-au angajat pe Ron Jeremy ...aaaa, asta...Stan Van Gundy.
Mie mi se pare un antrenor bun, poate l-as fi preferat pe frate-sau dar oricum... A fost indepartat pe nedrept din Miami dupa ce a facut super echipa din Miami doar ca sa ia Riley frisca de pe tort.
Mie mi-a placut de Carlisle, doar ca a facut din Pacers cea mai plictisitoare echipa din NBA. Succes Pacers ;)

naaah, you don't want jeff.
daca zici de carlisle ca i-a facut pe pacers plicticosi .... well ... jvg a facut plictisitoare o echipa cu mcgrady !!!!

svg >>>> jvg (imo). a avut insa ghinion grasutu de stan. intii i s-a accidentat wade in 2005 in ECF contra lui detroit la 3-2 pt heat.
dupa aia cind heat aveau echipa, l-a zburat riley sa mai ia si el un inel.

Irimus
21st May 2007, 13:47
raptore, muta posturile din nba draft 2007 in thread-ul asta...e cam aceeasi mancare de peste

Kobe24
21st May 2007, 18:21
dupa 22 mai(loteria)...o sa inceapa sa se faca mutari...si in ceea ce priveste jucatorii...
sau cel putin de atunci vor incepe negocierile...
sa stie fiecare ce pune pe masa.....si mai ales sa stie fiecare daca #1 #2 sau nu:)

Florian GG
21st May 2007, 18:28
naaah, you don't want jeff.
daca zici de carlisle ca i-a facut pe pacers plicticosi .... well ... jvg a facut plictisitoare o echipa cu mcgrady !!!!

svg >>>> jvg (imo). a avut insa ghinion grasutu de stan. intii i s-a accidentat wade in 2005 in ECF contra lui detroit la 3-2 pt heat.
dupa aia cind heat aveau echipa, l-a zburat riley sa mai ia si el un inel.

Lol bine zis. Hopefully jvg is gone :D Rick Adelman e cel mai "vehiculat" nume. Plus sper sa vad un high pick pt Bulls :D

Kobe24
21st May 2007, 20:12
la cat de repede oboseste yao...e greu sa "run" cu echipa aia...
si spurs sunt plicticosi....dar se apropie de al4-lea titlu....

BAK
21st May 2007, 23:30
eu sunt tare curios ce mutari va face cuban...variante sunt destule , sa vedem insa cat va fii de dispus sa dea (cuban)ul si cati jucatori vor pleca. dirk si howard sunt jucatorii care vor ramane 100%, poate si harris....eu cred ca s-ar putea forta o mutare si sa se aduca un all-star la echipa + ceva jucator din europa, chiar si american ( trajan langdon)

Adrian
22nd May 2007, 00:39
Am auzit in multe parti de "tensiuni" in vestiarul Suns intre Thomas si Amare...asta inseamna ca Thomas o sa plece...Ar fi exact ce le lipseste Bulls ilor, dar nu prea au piesele necesare.

caseta
22nd May 2007, 13:07
eu sunt tare curios ce mutari va face cuban...variante sunt destule , sa vedem insa cat va fii de dispus sa dea (cuban)ul si cati jucatori vor pleca. dirk si howard sunt jucatorii care vor ramane 100%, poate si harris....eu cred ca s-ar putea forta o mutare si sa se aduca un all-star la echipa + ceva jucator din europa, chiar si american ( trajan langdon)

legat de asta, dar nu neaparat: au aparut zvonuri legate de papaloukas, care mi se pare un PG excelent, cu court vision si leadership. si cred ca poate fi luat cu MLE.

acum mai multe luni de zile, pe realgm.com, pe forumul lui bulls, cind incercam sa le explic alora de acolo ca golden boy (kirk) is not all that, l-am mentionat pe papaloukas ca posibilitate de a-l inlocui pe kirk, daca e transferat.

mi-ar placea sa vina papaloukas in nba si sa joace bine (cum o face calderon, de ex). that'd be sweet. i'd be like "i fucking told you so, you stupid biatches". (nu de alta, da s-a facut homerismu anu asta acolo ..... ceva de speriat. sunt unii care cred ca nu l-ar da pe kirk contra lui nash + amare. pe de alta parte, degeaba le explici, ca sunt batuti in cap).


Am auzit in multe parti de "tensiuni" in vestiarul Suns intre Thomas si Amare...asta inseamna ca Thomas o sa plece...Ar fi exact ce le lipseste Bulls ilor, dar nu prea au piesele necesare.

ia 10 mil anu asta. daca e sa ia un salariu de 10 mil, mai bine il iau pe richardson (if available) sau pe unu mai bun.
oricum thomas = pj.

am citit pe undeva ca pj nu s-ar intelege cu skiles. in conditiile astea ar fi avut rost un swap la deadline pj for kurt thomas.
suns ar fi scapat de aprox 10 mil salariu (puteau sa il re-sign pe pj pe bani mai putini in vara) iar bulls ar fi avut un salariu mare pe care sa il foloseasca intr-un trade pt kg/jo/gasol
in mom asta chiar daca ar fi kg/jo sau altu disponibil, bulls nu au expirings destule ca sa il ia pe vreunu ... ca e nevoie de 20 de mil in salarii ....

BAK
22nd May 2007, 18:58
da ce naiba are lumea cu kirk si de ce naiba il vede ca pe un jucator bun? eu acum inteleg ca fiecare are cate un jucator favort, insa c'mon people, kirk just sucks...am vazut vreo 10 games ale lui chicago anul asta si de fiecare data kirk a jucat below average....fooockin' brainwashed peoplez.

cgrecu
22nd May 2007, 20:29
pentru ca e un aparator excelent, nu doar pe pozitzia lui, dar poate apara si la #2. Aruncarea lui de la 3pt e mai buna decit a majoritatzii pg din liga. Din pacate nu prea le are cu patrunderile si nici nu are un court-vision grozav, dar in opinia mea ramine un top 10 pg in liga in momentul asta. uita-te la cavs care defileaza cu snow doar pentru abilitatzile defensive.

mie mi se pare mai mare problema pentru bulls la #2 unde gordon, deshi foarte potent ofensiv, e mult prea mic sa se apere la majoritatea sg, daca nu ar fi wade (de ex daca ar juca tj ford la #1), bulls ar fi in kkt in orice meci de playoff.

cgrecu
22nd May 2007, 20:34
phoenix mai degraba va scapa de amare daca pot, din cite am intzeles e o mare problema in vestiar, nu doar cu thomas, ci in general. Cind a zis nash acum vreo luna ca nu toata lumea e pe aceeashi lungime de unda, se pare ca la amare se referea. Cele mai multe speculatzii erau ca vor incerca sa ia pe durant pe amare + atlanta picks, deshi e greu de crezut ca vor renuntza la first-nba team care atrage spectatori si reclame. Oricum, phoenix sunt intr-o pozitzie excelenta cu o gramada de jucatori buni + high pick intr-unul din cele mai bogate drafturi.

mai era speculat ca suns ar fi interesatzi de chinezul de 7 ft care ar fi un bun shooter. Problema lor e ca nash mai are cine shtie cite sezoane pina ii cedeaza spatele si nu shtiu daca au timp sa ashtepte sa creasca un lottery pick, dar pe de alta parte nu sunt dispushi sa intre in luxury tax. Daca NY ar fi in situatzia lu phoenix de acum, probabil ar crea o dinastie care sa rupa nba-ul vreo 4-5 ani la rind.

Kobe24
22nd May 2007, 20:47
daca hawks prind locurile 1-3 in draft pastreaza pick-ul;)...urmand ca suns sa il ia pe cel din 2008 indiferent de pozitie

Adrian
23rd May 2007, 00:42
uita-te la cavs care defileaza cu snow doar pentru abilitatzile defensive.

Aseara era chiar de rasul curcilor, la Snow nu se apara nimeni, a ajuns la un moment dat singur sub panou si nici macar layup nu a dat, a iesit de acolo in fuga tot uitandu-se dupa coechipieri liberi.
Diseara e loteria...cred ca TheOtherAI e la biserica, da acatiste :)
Boston are due cu un No.1 pick cred eu...de cand l-au ratat pe Duncan ...desi nu prea ar merita ca au cam tank-uit finalul de sezon (ca si Memphis de altfel). Eu zic ca No.1 il merita Knicks, care si-au aparat corect sansele pana la sfarsit ;) ;) ;)

caseta
23rd May 2007, 03:53
din cite stiu, oficial adelman la rockets. daca nu au accidentari majore, ii vad pe rockets in WCF.

Irimus
23rd May 2007, 04:02
Portland, represented by Brandon Roy, beat the odds and will have the top pick in the NBA Draft, followed by Seattle and Atlanta .Nu e chiar ce vroiam eu...dar macar bine ca au luat teapa tanking teams

cgrecu
23rd May 2007, 04:14
the rich get richer ... ambele pickuri importante merg in nw si memphis, boston si milwaukee ramin cu buzele umflate. Acum chiar ca incep sa am dubii ca loteria e corecta, anul trecut cind raptors erau in buda, hop #1, acum cind seattle e in buda, pac #2. Portland vor avea un nucleu de tineri impresionant iar echipele care au trintit cel mai la greu au avut cel mai mare ghinion ....

un alt trade vehiculat cum citeva saptamini pe espn era amare + atlanta pick pentru garnett, acum nu shtiu daca mai ramine in picioare, dar una peste alta ar fi great pentru phoenix si poate i-ar conveni si lui amare sa fie #1 la o echipa mai amarita, decit vioara a 3-a in arizona. Memphis probabil ar fi de acord, primesc un jucator tinar si care deja e aproape de garnett ca valoare.

snow aseara a fost cum a fost in atac, dar si pe billups l-a fortzat la 7 sau 8 TOs.

caseta
23rd May 2007, 04:27
suns got screwed by the nba. AGAIN.
de la locul 4 intr-un deep draft, la nimic.

does stern hate phoenix or what ?!?


BTW, zach is gone, if anyone wants him.

Jaymz
23rd May 2007, 05:29
nu era de ajuns ca Bulls e ... daca nu cea mai scunda echipa din NBA ... printre ultimele 2-3 anyway.. se mai alege si la draft cu cel mai scund posibil dintre toti !! :headbang:

iata guarzii falnici ai lui Bulls:

11 Andre Barrett G 5-10
21 Chris Duhon G 6-1
7 Ben Gordon G 6-3
12 Kirk Hinrich G 6-3

la care s'ar putea adauga colosul din Ohio:

Mike Conley G 6-1

wow ! impressive ! :headbang:

Kobe24
23rd May 2007, 05:38
the rich get richer ... ambele pickuri importante merg in nw si memphis, boston si milwaukee ramin cu buzele umflate. Acum chiar ca incep sa am dubii ca loteria e corecta, anul trecut cind raptors erau in buda, hop #1, acum cind seattle e in buda, pac #2. Portland vor avea un nucleu de tineri impresionant iar echipele care au trintit cel mai la greu au avut cel mai mare ghinion ....

un alt trade vehiculat cum citeva saptamini pe espn era amare + atlanta pick pentru garnett, acum nu shtiu daca mai ramine in picioare, dar una peste alta ar fi great pentru phoenix si poate i-ar conveni si lui amare sa fie #1 la o echipa mai amarita, decit vioara a 3-a in arizona. Memphis probabil ar fi de acord, primesc un jucator tinar si care deja e aproape de garnett ca valoare.

snow aseara a fost cum a fost in atac, dar si pe billups l-a fortzat la 7 sau 8 TOs.

care pick....ca nu-l mai au.....:rolleyes:

cgrecu
23rd May 2007, 05:40
mai au unul, dar e mai jos ... :) in draftul asta s-ar putea sa aiba valoare mai mare decit de obicei ...

Adrian
23rd May 2007, 08:36
un alt trade vehiculat cum citeva saptamini pe espn era amare + atlanta pick pentru garnett

Trade ul era Amare la Bulls, Garnett la Suns...nu au spus restul (am auzit in seara asta la PTI). Am ramas masca!! NU vad cum ar face Bulls salariile sa mearga...probabil Hinrich + Tyrus Thomas +/- Noci ...poate si pickul No.9 Sper sa pastreze pickul macar ca sa umble golul format la PG cu Law, asta pentru ca Atlanta il va lua pe Conley la 3 aproape sigur.
Eu cred ca va fi asa:

1. Portland - Oden
2. Seattle - Durant
3. Atlanta - Conley
4. Memphis - Horford
5. Boston - Yi
6. Bucks - Wright
7. Wolves - Green
8. Bobcats - Brewer
9. Bulls - Noah

As fi multumit.

caseta
23rd May 2007, 09:54
eu nu stiu nimic de ei, dar aud vorbindu-se despre hibbert so hawes.
e vreunul bun de ceva ??

inteleg ca horford ala e clar locul 3 .... (nu ca-s multi cu "H" ?)
bine, pozitiile se pot schimba enorm dupa workouts.

@jaymz - ce dreq sa faca cu inca 1 G ??? si asa sunt deja prea multi (kirk, gordon, thabo, duhon, griffin, barrett)

Irimus
23rd May 2007, 10:43
eu nu stiu nimic de ei, dar aud vorbindu-se despre hibbert so hawes.
e vreunul bun de ceva ??



greg oden-freshman 15.7 / 9.6 61%fg 63% ft 3.3 blk
spencer hawes-freshman 14.9 / 6.4 53%fg 75% ft 1.7 blk

asta ca sa-ti dai seama cat e de bun hawes ;) comparabil cu oden la numere.pe nbadraft.net e pus al 12-lea adica la phila, insa eu vreau phila sa-l ia pe thadeus young....


in momentul acesta portland au de departe cel mai bun nucleu de jucatori tineri

j. jack/sergio rodriguez
ROY/webster/fred jones
outlaw/udoka
zach randolph/aldridge
oden/prizbila

cum nu au un sf prea grozav, un swap randolph(astfel aldridge ar deveni titular)-rashard lewis(care devine inutil cu durant in echipa) mi se pare extrem de plauzibil

Florian GG
23rd May 2007, 12:05
Moa ce echipa o sa-si faca Portland sezonul viitor. :) Tineri toti! O sa fie interesant de vazut echipa sezonul viitor. Chicago din pacate doar 9th pick :no: Philadelphia la fel de "norocoasa". Pacat...

caseta
23rd May 2007, 12:20
cum nu au un sf prea grozav, un swap randolph(astfel aldridge ar deveni titular)-rashard lewis(care devine inutil cu durant in echipa) mi se pare extrem de plauzibil

nu prea cred. sonics vor sa taie din payroll din cite stiu.

portland par foarte promitatori. teoretic ar fi o forta peste citiva ani, dar sa vedem ce si cum. au mai fost echipe promitatoare care nu au trecut de stadiul asta ....

real23
23rd May 2007, 12:32
hmm..sonics cu ray allen si cu kevin durant ar deveni extrem de puternici

Florian GG
24th May 2007, 11:49
Mda e oficial Rick Adelman HC al echipei Houston Rockets! :ok: Yao se antreneaza cu "The Dream""; Bonzi Wells s-a trezit si vrea sa ramana cu Houston (cred si eu din moment ce Adelman e coach :) ) plus zvonuri care erau si inainte de Trade Deadline ca Francis vrea sa revina in Houston. Si cred ca ar fi mai interesant daca Houston l-ar lua pe Theo Papaloukas zic eu :rolleyes:

real23
24th May 2007, 15:07
Team USA Adds Eight Players to the Roster:
Carlos Boozer, Tyson Chandler, Kevin Durant, Jason Kidd, Mike Miller, Greg Oden, Tayshaun Prince si Deron Williams. Hmm, putem spune ca au acoperit niste zone, au adus niste big men si cativa shooteri. Nu vorbim de leadership.
http://www.nba.com/news/usa_basketball_mens_team_adds_eight_players.html

real23
24th May 2007, 19:33
Kevin Durant live pe espn, vorbeste cu cititorii:
http://proxy.espn.go.com/chat/chatESPN?event_id=15935

cgrecu
24th May 2007, 21:02
mda, urmaream si eu chatul, cind a zis ca a fost fan raptors cind era carter in voga ma gindeam ce nice ar fi sa fi venit la toronto care au nevoie de un forward atletic si durant ar fi ideal ...

Sunt curios ce se intimpla daca un jucator ca durant nu declara pentru draft si intra in nba ca free agent, e posibil sa faci chestia asta, sau este o limita de virsta sub care nu potzi ocoli draftul?

Kobe24
24th May 2007, 22:03
Team USA Adds Eight Players to the Roster:
Carlos Boozer, Tyson Chandler, Kevin Durant, Jason Kidd, Mike Miller, Greg Oden, Tayshaun Prince si Deron Williams. Hmm, putem spune ca au acoperit niste zone, au adus niste big men si cativa shooteri. Nu vorbim de leadership.
http://www.nba.com/news/usa_basketball_mens_team_adds_eight_players.html


le trebuie 2 -way players...
de asta au luat-o de la greci
ca wade melo lebron...nu puteau sa se apere....
kidd si boozer mi se par extrem de folositori..kiar daca kidd nu prea le are cu aruncarile....

Irimus
24th May 2007, 22:22
Sunt curios ce se intimpla daca un jucator ca durant nu declara pentru draft si intra in nba ca free agent, e posibil sa faci chestia asta, sau este o limita de virsta sub care nu potzi ocoli draftul?

:happy
cum sa fie voie mah?pai atunci toti astia meseriasi ar intra ca FA si ar lua salarii muuult mai mari.nici nu jucator nu are voie sa joace in nba daca nu a participat la draft(daca nu a fost draftat atunci are voie sa semneze ca FA chiar si peste ani ).chiar si cei care au venit din europa in ultimi ani ca FA, au participat candva demult la draft(sarunas, parker)

cgrecu
25th May 2007, 03:18
pai initzial asha am crezut si eu, dar nu cred ca garbajosa a intrat la draft anul trecut si probabil nici mai demult - e posibil sa fie o limita de virsta (sau experientza) peste care nu mai trebuie sa treci prin draft?

Florian GG
25th May 2007, 13:17
Din conferinta de presa a lui Rick Adelman:




Adelman talked about moving Yao Ming to a high post more often. He spoke of making things easier for Tracy McGrady. He alluded to offensive tempo and freedom and using players to fit strengths no matter what strengths the roster might bring.






We will be able to be up-tempo," he said. "Up-tempo can be somewhat exaggerated. I call it more of a flow of the game. You get more of a chance to react to what the defense is doing. I had Vlade Divac at center in Sacramento, and he's not a speedster. But we ran, and we got into up-tempo. I had Kevin Duckworth in Portland, who was the same way. There's no reason you can't (run).






"I think (previous coach) Jeff (Van Gundy) did a really good job to get him confident in a low-post area where 'this is mine; this is what I can do,' " Adelman said. "I'm going to try to see if we can't do some other things with (Yao). He's a great shooter. I think he can be a very good passer. I think he's ready for that now.






"I look at Tracy, and my intent would be to make the game easier for him," Adelman said. "I really believe that. I would try to do some things that make it easier when the defense is locked onto him all the time. I think he can elevate his game. We can find ways to get him the ball maybe he hasn't had before. That's going to be my job."



Si in final




Adelman would like to see Bonzi Wells, who played one season for Adelman in Sacramento but has been expected to opt out of his Rockets contract, return. He would like to add more versatile attacking players.

Florian GG
28th May 2007, 11:32
Bryant told ESPN The Magazine's Ric Bucher that he wants the Lakers to bring West back to the organization and give him full authority. If the Lakers don't want to do that, Bryant said he wants to be traded.

Bryant is frustrated that the team has not made any significant moves since it re-signed him.



Opaa s-a suparat Kobe :)

Kobe24
28th May 2007, 11:55
stai sa vedem daca se confirma:)...
poate minte Bucher....cine stie:)
oricum suparat era demult el;)...pentru ca nu s-au tinut de cuvant pana acum

caseta
28th May 2007, 12:06
Opaa s-a suparat Kobe :)

nu ca e ironic ?
el l-a cam gonit pe shaq, si acum se plinge ca nu are echipa
:happy :lol:

caseta
28th May 2007, 13:25
http://www.youtube.com/watch?v=thTIYCXcx90

Irimus
28th May 2007, 14:18
LOL cat erau aia de cretini.Pai noi suntem mai buni cunoscatori ca ei.Aia s-au bucurat si cand a anuntat ca Boston e pe 5 si Memphis pe 4, cand colo ei nu aveau cum sa fie pe pozitiile alea nici cum.

Raptor
28th May 2007, 15:43
De ce?

caseta
28th May 2007, 17:52
De ce?

loteria e doar pt primele 3. se trag la sorti primele 3, dupa care restul se aseaza in ordinea prestabilita.

s-ar putea gasi o oaresce explicatie: vazindu-i pe aia cu primele sanse la locul 1 ca sunt pe 4 si 5 ... insemna ca blazers aveau sanse mai mari la locul 1 ....

dar sunt de acord cu tine. cind am vazut prima oara filmuletu nu m-am gindit la asta, sincer sa fiu, dar intr-adevar ... daca nu ejti pe locul tau prestabilit, ejti in primele 3.

pe de alta parte .... si io m-as fi bucurant sa ii vad pe "tanchisti" as low as they could go .:evil:

caseta
28th May 2007, 17:53
nu ca e ironic ?
el l-a cam gonit pe shaq, si acum se plinge ca nu are echipa
:happy :lol:

news: kobe cica a declarat clar ca il vrea pe west inapoi sau vrea trade.
banuiesc ca il vrea pe west inapoi ca GM .... am inteles ca in locul lui kuptchak. ciudat. io credeam ca acum kobe e gm-ul lui lakers. :D :evil:

Kobe24
28th May 2007, 18:43
Bryant has maintained a relationship with West since his NBA career began and made no secret of his desire for the Lakers to bring him on board, which could be awkward for General Manager Mitch Kupchak, who was West's protege.

"My feeling on Jerry West is I trust him completely," Bryant said. "I don't want to get into people believing me to be bashing anybody.

"Mitch is a great guy. All I can go by is what has happened with this team the last two years, and I know Jerry West is a guy who's great at what he does.

"He wants to win and he wants to win right now. I can roll with that, even if we don't have the complete turnaround we're hoping to have this summer. Just having him back in the nucleus will help."

Lakers officials declined to comment about West, who will complete an up-and-down five-year run as the Memphis Grizzlies' director of basketball operations when his contract expires July 1.

The Lakers couldn't begin negotiations with West until that time, although a source close to West said he might simply choose to retire.

If not, West would have to consider whether to return to the team. West and Kupchak are close friends, and West would have to weigh the public's perception and Kupchak's feelings of such a move as undermining Kupchak's authority, even if West returns only as a consultant.

Lakers Coach Phil Jackson would be fine with West returning, said a source close to Jackson, despite the fact West and Jackson were not on overly friendly terms when West stepped down in 2000.


Quote:
Bryant said he did not link his future with the Lakers to the hiring of West, as ESPN.com reported Sunday. He has not asked for a trade and did not foresee seeking one if West was not hired.

"I would love for him to be a part of this," Bryant said. "But it's not something where I demand he comes here. All I can do is offer my thoughts. I love being a Laker. I want to retire a Laker. I want to fix this thing, or at least help any way I can."

reactia lui....

Raptor
28th May 2007, 20:35
Doar pentru primele 3? Asta chiar nu stiam. Credeam ca e pentru toate echipele care nu au prins playoff-ul (si nu ma refer la faptul ca participa cu ping-pong balls) si ca ordinea e data, pentru primele 15 locuri, de tragerea la sorti.

Irimus
28th May 2007, 22:20
e asa cum zice caseta.doar primele 3 se extrag, iar restul sunt in ordinea recordurilor negative.

Raptor
28th May 2007, 23:44
Mda, si ne mai intrebam (desi se pare ca ne devine din ce in ce mai clar :D) de ce fac tanking echipele...

Irimus
29th May 2007, 00:22
corect.ar trebui sa se extraga minim primele 7 pozitii.astfel echipa care termina ultima in sezonul regulat ar avea asigurata doar pozitia a 8-a in draft, deci cred ca tentatia de a pierde meciuri intentionat ar disparea.

Raptor
29th May 2007, 03:31
Nu inteleg ... "minim" primele 7 pozitii? Poate maxim primele 7... desi nu prea inteleg deloc ce vrei sa zici. Sa se extraga... adica in loc de astea 15 care participa la loterie sa fie doar ultimele 7 echipe cele mai proaste care sa participe la loterie? Or :thinkso:

cgrecu
29th May 2007, 05:19
chiar nu cred ca are sens sa faci tanking dincolo de top 3, in majoritatea drafturilor oricum nu se prea shtie care va fi ordinea, echipele aleg dupa nevoi de regula. Doar cind e un draft mai special cu jucatori cotatzi ca viitoare megastaruri (lebron in 2003, oden/durant anul asta) devine crucial sa prinzi #1 sau #2. Anul asta Atlanta probabil va lua pe conley cu #3, dar daca nu il ia e posibil sa cada pina spre capatul top 10.

Irimus
29th May 2007, 09:27
Nu inteleg ... "minim" primele 7 pozitii? Poate maxim primele 7... desi nu prea inteleg deloc ce vrei sa zici. Sa se extraga... adica in loc de astea 15 care participa la loterie sa fie doar ultimele 7 echipe cele mai proaste care sa participe la loterie? Or :thinkso:

n-ai inteles.am zis ca in loc sa fie extrase primele 3 pozitii, si pe urm echipele sa fie aranjate in ordinea recordului(ceea ce inseamna ca fiecare echipa poa sa pice maxim 3 locuri in spate), sa fie extrase primele 7 locuri, si pe urma sa fie aranjate in ordinea recordului(astfel echipa cu cel mai slab record, daca nu e extrasa in primele 7, ar alege doar a 8-a)

caseta
29th May 2007, 16:35
raptore, irimus vrea sa zica: sa fie loterie pt MINIM 7 pozitii. nu doar 3 cum e acum.

eu insa as merge mai departe. as face loterie pt TOATE. fuck it.
as da odds mai buni alora mai slabe, dar in nici un caz 25% la primul loc.
as face in asa fel incit daca ejti cel mai varza sa ai 95% sanse la unul dintre primele 5 locuri. dar sa existe sansa sa te duci la pewla sa alegi al 13-lea. mica, dar sa existe.

sezonu asta unu de la celtics a recunoscut pe fata ca e tinut pe bara ca sa aiba echipa sanse in draft. e jalnic ce se intimpla. si e explicabil de ce unii fani sunt scirbiti.

tanking, flopping ... nijte mizerii.

i'm out like the celtics in the oden sweepstakes.

cgrecu
29th May 2007, 17:23
cea mai buna idee care am auzit-o era sa se considere pozitzia in clasament la all-star break, cind majoritatea echipelor inca sunt in cursa pentru playoffs. Asta ar evita in mare masura tanking (mai putzin cazul in care pleci de la inceputul sezonului pe ideea ca vrei sa termini ultimul ... :)).

BAK
30th May 2007, 00:35
am dat azi peste un articol in DAllas Morning news in care se faceau niste calcule privind o posibila venire a lui kobe la mavs in schimbul lui.....dirk. iar articolul nu era de genul ala SF ( adica it's not going to happened). era un schimb de 1-1...kobe for dirk.....simplu.......kobe ar vrea cu sigurnatza o asemenea mutare, iar dirk ar scapa de presiune. iar eu personal il consider pe kobe cel mai bun jucator din liga in acest moment iar cu un crew cu howard, harris, stackhouse ar putea face o treaba buna....cea mai mare problema ar fii totusi cea legata de PF si/sau C unde s-ar putea aduce ceva decent la schimb cu terry

.....sa vedem cum suna pe "hartie" harris-kobe-howard-?-dumpier

Irimus
30th May 2007, 09:32
cea mai buna idee care am auzit-o era sa se considere pozitzia in clasament la all-star break, cind majoritatea echipelor inca sunt in cursa pentru playoffs. Asta ar evita in mare masura tanking (mai putzin cazul in care pleci de la inceputul sezonului pe ideea ca vrei sa termini ultimul ... :)).


mi se pare excelenta ideea.pe cuvant.pana la all-star cu siguranta echipele joaca cat pot ele de bine

Sheed
30th May 2007, 10:04
l
s-ar putea gasi o oaresce explicatie: vazindu-i pe aia cu primele sanse la locul 1 ca sunt pe 4 si 5 ... insemna ca blazers aveau sanse mai mari la locul 1 ....


Prima data cind am citit, am zis da, ai dreptate de aia s-au bucurat --- pentru ca memphis si boston sunt out , deci portland ar avea mai mari sanse la primul loc.

Ceea ce e total fals :D, pentru ca ei stiau de mult ca cele trei echipe care au prins locurile 1,2,3 erau seattle, portland si atlanta; practic stiau din momentul in care echipa (dintre cele 3) cu cea mai mare sansa la primul loc nu si-a gasit locul la pozitia destinata in cazul in care nu ar fi prins loteria de 3. Cred(nu sunt sigur) ca Atlanta era echipa aia, si era cotata cam cu sansele 9-13(nu stiu exact si mi-e lene sa caut).

Deci practic ei stiau ordinea in draft incepind de la locul 9 pina la locul 4 -- deci no reason to be happy :)

Irimus
30th May 2007, 10:55
Atlanta era echipa aia, si era cotata cam cu sansele 9-13(nu stiu exact si mi-e lene sa caut).


6 :)

Sheed
30th May 2007, 11:52
deci asta inseamna ca era de asteptat sa fie strigata la pozitia 8 (in conditiile in care seattle si portland era evident ca cistigasera un loc intre primele 3);

Deci aia stiau de cind s-a anuntat locul 8 , care erau cele 3 echipe cistigatoare :D

Florian GG
30th May 2007, 12:09
am dat azi peste un articol in DAllas Morning news in care se faceau niste calcule privind o posibila venire a lui kobe la mavs in schimbul lui.....dirk. iar articolul nu era de genul ala SF ( adica it's not going to happened). era un schimb de 1-1...kobe for dirk.....simplu.......kobe ar vrea cu sigurnatza o asemenea mutare, iar dirk ar scapa de presiune. iar eu personal il consider pe kobe cel mai bun jucator din liga in acest moment iar cu un crew cu howard, harris, stackhouse ar putea face o treaba buna....cea mai mare problema ar fii totusi cea legata de PF si/sau C unde s-ar putea aduce ceva decent la schimb cu terry

.....sa vedem cum suna pe "hartie" harris-kobe-howard-?-dumpier

Eu nu cred ca ar putea Kobe sa plece de la Lakers. Daca ar primi semnale serioase ca daca nu se intampla nimic in vara asta cu trade-urile Kobe pleaca cred ca Lakers se va mobiliza si va face orice ii sta in putere sa-l multumeasca pe Kobe. Oricum si asa e nevoie de mobilizare din partea organizatiei indiferent ce zice Kobe. Nu cred ca e vreunul multumit de ultimele 3 sezoane: adica 2 play-off-uri si 2 1st round exists.

P.S. Si cu privire la "dirk va scapa de presiune" pai crezi ca la Lakers nu va fi pus sub presiune? C'mon he's the MVP of this league si oriunde va juca va avea prestatia sa pusa sub lupa meci de meci. ;)

caseta
30th May 2007, 12:19
atlanta era pe 4.


Prima data cind am citit, am zis da, ai dreptate de aia s-au bucurat --- pentru ca memphis si boston sunt out , deci portland ar avea mai mari sanse la primul loc.

Ceea ce e total fals :D, pentru ca ei stiau de mult ca cele trei echipe care au prins locurile 1,2,3 erau seattle, portland si atlanta; practic stiau din momentul in care echipa (dintre cele 3) cu cea mai mare sansa la primul loc nu si-a gasit locul la pozitia destinata in cazul in care nu ar fi prins loteria de 3. Cred(nu sunt sigur) ca Atlanta era echipa aia, si era cotata cam cu sansele 9-13(nu stiu exact si mi-e lene sa caut).

Deci practic ei stiau ordinea in draft incepind de la locul 9 pina la locul 4 -- deci no reason to be happy :)

cum asa ???
pina sa afle locurile 4 si 5 (memphis si boston), pe 4 si 5 erau teoretic atlanta si seattle.

ordinea originala, inainte de lotto:
1. memphis 25%
2. boston 19.9%
3. milwaukee 15.6%
4. atlanta 11.9%
5. seattle 8.8%
6. portland 5.3%

ordinea dupa lotto:
1. portland
2. seattle
3. atlanta
4. memphis
5. boston
6. milwaukee

cind s-a anuntat milwaukee pe 6, ordinea ar fi putut la fel de bine sa fie:

1. memphis
2. boston
3. portland
4. atlanta
5. seattle
6. milwaukee

pt ca tot ce se stia la momentul ala e ca una dintre echipele 4-14 a intrat in top3. si era clar ca aia e portland. DAR nu se stia UNDE ANUME a intrat in top3.

sansele la locul 1 erau (am calculat procentele ponderate):
1. memphis 35.3%
2. boston 28.1%
3. atlanta 16.8%
4. seattle 12.4%
5. portland 7.5%

cind s-a anuntat boston pe 5 inseamna ca DOUA din primele 3 locuri au fost luate de echipe cu sansele 4-14. era clar ca alea 2 sunt portland si seattle, dar tot nu se stia ordinea. teoretic memphis inca putea avea locul 1, cu seattle pe 2 si portland pe 3.

sansele (ponderate) la locul 1 erau:
1. memphis 49%
2. atlanta 23.3%
3. seattle 17.3%
4. portland 10.4%

cind s-a anuntat memphis pe 4 era clar care sunt primele 3 echipe, dar, iarasi, nu se stia ORDINEA LOR. insa acum sansele lui portland crescusera semnificant, pentru ca iesisera si boston si memphis, care aveau sanse mari la locul 1. acum sansele erau mult mai apropiate pt cele 3 ramase:

sansele ponderate:
1. atlanta 45.8%
2. seattle 33.8%
3. portland 20.4% -> adica s-au dublat sansele la primul loc.

pt comparatie, DACA ar fi fost atlanta anuntata pe locul 4 (care era locul ei inainte de lotto), sansele ar fi fost:
1. memphis 63.9%
2. seattle 22.5%
3. portland 13.6%

adica faptul ca portland era pe 1 nu a fost clar pina cind nu s-a anuntat seattle pe 2. si pina atunci, cu fiecare echipa anuntata, sansele lui portland la locul 1 cresteau. si sansele lor au crescut enorm cind au fost eliminate din cursa boston si memphis, care impreuna aveau la inceput 50% din sansele la locul 1.

Irimus
30th May 2007, 13:23
bine zici

Sheed
30th May 2007, 13:47
DECI :

Ordinea dinaintea draftului era urmatoarea:

Memphis
Boston
Milwaukee
Atlanta
Seattle
Portland
Minnesota
Charlotte
New York
Sacramento
Indiana
Philadelphia
New Orleans
Clippers


unde atlanta seattle si portland erau pe 4,5,6.

Loteria se desfasoara asa: Se string baetzii intr-o camera, trag la sorti (conform sanselor etc) trei echipe-->care sunt cistigatoarele loteriei.
Dupa care, vin la televizor (unde i-au vazut si baetzii aia de la portland) si anunta pozitiile pentru fiecare echipa.

Si incep:
pozitia 14 clippers

Daca pe pozitia 14 nu ar fi fost clippers, inseamna ca, clippers ar fi fost una din cele 3 echipe cistigatoare.Si astfel by default pe pozitia 14 ar fi trebuit sa fie echipa care inaintea draftului ar fi trebuit sa fie a 13-a, in speta NOK. Daca nici NOK nu ar fi fost strigata, asta inseamna ca si NOK a cistigat la loterie (deci e una din cele 3 echipe). In cazul asta, ar fi trebuit sa fie strigata echipa care era cotata cu sansa a 12-a , in speta PHI. Daca nici asta nu ar fi fost strigata, atunci si PHI ar fi fost una din cele 3 echipe care au cistigat loteria, si automat de aici incolo pozitiile 4-14 ar fi fost deja stabilite, fiecare echipa ar fi pierdut cite 3 pozitii fata de situatia initiala. Adica IND pe 14, SAC pe 13, NYK pe 12.

OK -- asta e teoria
Acum sa vedem cum s-a intimplat in realitate:

s-a strigat pe
pos 14 -LAC -- nimic interesant, LAC nu a cistigat o pozitie intre primele 3
pos 13 -NOK -- nimic interesant, NOK nu a cistigat o pozitie intre primele 3
pos 12 -PHI -- nimic interesant, PHI nu a cistigat o pozitie intre primele 3
pos 11 -IND -- nimic interesant, IND nu a cistigat o pozitie intre primele 3
.
.
.
.
pos 7 -MIN -- nimic interesant, MIN nu a cistigat o pozitie intre primele 3

oki, deci pina aici toate echipele si-au pastrat pozitia

la pozitia 6 tb sa se strige POR. Cum nu s-a strigat, inseamna ca POR era una din cele 3 echipe cistigatoare. Urmatoarea pe lista era SEA. Daca nici SEA nu s-a strigat inseamna ca si SEA e una din cele 3 echipe cistigatoare. Urmatoarea pe lista era Atlanta. Cum nici ATL nu s-a strigat, inseamna ca ATL era cea de-a treia echipa cistigatoare.

Strigindu-se MILWAUKEE -- insemna ca ATL,POR,SEA au cistigat loteria, iar cele doua echipe ramase urmau automat sa fie strigate la pozitiile 5-BOS, 4-MEM

Deci: Fanii POR trebuiau sa fie extaziati in momentul in care s-a strigat MIL si la sfirsit , in momentul in care s-a strigat SEA si ATL pe pozitiile 2 si 3.

repet: in mom in care s-a strigat MIL se stia ca bos si mem pierdusera loteria.

Irimus
30th May 2007, 13:51
DECI :

Strigindu-se MILWAUKEE -- insemna ca ATL,POR,SEA au cistigat loteria, iar cele doua echipe ramase urmau automat sa fie strigate la pozitiile 5-BOS, 4-MEM


si totusi, tu ai dreptate ;)

thekobe
30th May 2007, 14:47
nu ca e ironic ?
el l-a cam gonit pe shaq, si acum se plinge ca nu are echipa
:happy :lol:

http://youtube.com/watch?v=3xCvmhEaCjY

1:05

cgrecu
30th May 2007, 20:09
de pe espn.com

Earlier in the day, Bryant said team owner Jerry Buss masterminded the trade of Shaquille O'Neal -- and Shaq later confirming Kobe's account.


se pare ca nu a fost mina lui kobe la mijloc after all

Kobe24
30th May 2007, 20:22
ma intreb ce o sa faca caseta cand ajunge kobe la bulls...:)

cgrecu
30th May 2007, 20:27
cind am zis ca phoenix ar putea sa faca un trade amare vs durant + balast, a sarit cineva in sus la ideea sa il dai pe amare (already allstar) pentru cineva care are doar potentzial.
Hollinger de la ESPN e de parerea ca nici macar pentru kobe nu ar merita sa il dai pe oden/durant:


Chris (MD): Would you deal Kobe for the #1 or #2 pick this year?

John Hollinger: (12:58 PM ET ) I'd keep the pick -- they make about $10 mil a year less for the next four years.

Kobe24
30th May 2007, 20:41
hollinger nu l-ar lua pe kobe nici pentru pat burke+raja bell:) +contracte(sa mearga trade-ul):):rolleyes:

thekobe
30th May 2007, 20:41
ma intreb ce o sa faca caseta cand ajunge kobe la bulls...:)

o sa-si ia maieu cu el

Irimus
30th May 2007, 22:00
mai repede isi ia cu marbury

Adrian
30th May 2007, 22:05
ce aer de vacanta pe aici...topuri cu posturi tampite, certuri...e offseason deh.
Intre timp e definitiv, Kobe a cerut transferul. E pe prima pagina la NBA.com...
Echipa care il ia va trebui sa dea o caruta de bani ... sa vedem cine se inghesuie.

Florian GG
30th May 2007, 22:17
Moaa da' cum se schimba declaratiile mai rau ca in Liga 1 de fotbal :shocked: La inceput a zis ca daca nu-l aduc pe West GM pleaca apoi a infirmit ca a zis asta si acum 1 hour again




"I would like to be traded, yeah," Bryant told ESPN radio. "Tough as it is to come to that conclusion there's no other alternative."

phyxius
30th May 2007, 22:22
pai... poate vrea sa fie intr-o echipa in care chiar are sanse sa castige ceva. tare ar fi sa-l vad la anu' in est :D
si parca si vad maine dimineata ca s-a razgandit :rolleyes:

Adrian
30th May 2007, 22:29
de obicei tradeurile astea foarte mari se fac intre conferinte...asadar aproape sigur vine in east. Cica are un trade kicker de-ala de care ziceati voi prin care poate refuza o echipa daca nu-i place. Asta ma bucura, probabil scoate din calcule Atlanta si Indiana...care nu au viitor (Atlanta are tineri, dar nu stie sa ii puna in valoare, are GM foarte slabi).
Aaaaah...daca pot Bulls sa il aduca fara sa il piarda pe Deng...(ideal ar fi pentru Gordon, Noci...la naiba , as arunca si #9 pick...chiar si pe TT)

Kobe24
30th May 2007, 22:37
1. el nu a zis :daca nu vine west...plec...
a zis bucher pe espn...
2. probabil ca se gandea la trade de mult...dar faza cu "insideru".....a pus capac...
acuma zice ca...venirea lui west l-ar face sa se razgandeasca..
e clar kupchak a fost "insideru"...

dan patrick zice ca jim buss e insideru...hmm..
mai greu sa ramana....:headbang:

noroc cu phil..

Irimus
30th May 2007, 23:10
sunt curios ce ar primi lakers pe kobe daca acesta ar cere in mod public sa fie transferat.nu zic ca iverson e mai bun, dar sunt din exact aceeasi categorie "scoreri,trecuti de prima tinerete,contracte uriase,joaca cu suflet dar mai putin pt echipa".kobe e cotat in momentul asta un pic mai bine ca iverson insa daca ar cere un trade, lakers probabil ca ar primii un pic mai mult decat a primit phila pe a.i., dar atat.

Irimus
30th May 2007, 23:14
probabil scoate din calcule Atlanta si Indiana

depinde ce ofera atlanta ;) .daca kobe ajunge la atlanta fara ca josh smith si JJ sa plece la lakers,hawks devin echipa de top 3 in est.totusi,cam greu pt atltnta sa-l ia fara ca macar unul din cei 2 sa plece.oricum ei au si 2 pickuri deci ar putea sa incerce ceva...

Kobe24
30th May 2007, 23:19
kobe e mai tanar;)
iverson o fi trecut de prima tinerete dar....kobe inca are 28....
kobe ar pleca oriunde numa sa castige....ECHIPA sa castige;)...deci joaca pentru echipa...
nu castiga echipa...nu castiga nici el....
si a cerut trade IN PUBLIC...

Irimus
30th May 2007, 23:25
uitati cele mai bune oferte pe care sincer, cred ca lakers poa sa le primeasca(kobe e cel mai buna cum, insa are 29 de ani si in plus valoarea ii scade 30% in momentul in care cere trade-ul)

atlanta: joe johnson+ #3 + #11 (sincer mi se pare exagerat de mult,JJ e aproape all star, iar #3 si #11 in draftul asta inseamna foarte mult)

bulls:deng+tyrus/#9+filler (desi ca sincer nu cred ca bulls ii dau pe deng si tyrus)

boston:theo ratlif(expiring mare) +delonte +g. green+#5

bobcats:morrison +g.wallace +#8

si portland ar avea ce sa ofere insa banuiesc ca ei vor acu sa-si faca echipe de tineri

Irimus
30th May 2007, 23:26
kobe e mai tanar;)
iverson o fi trecut de prima tinerete dar....kobe inca are 28....
kobe ar pleca oriunde numa sa castige....ECHIPA sa castige;)...deci joaca pentru echipa...
nu castiga echipa...nu castiga nici el....
si a cerut trade IN PUBLIC...

oops.tocmai am vazut si eu.acu incepe lupta....
bun.dar una peste alta, esti de acord cu mine ca nu poa sa primeasca pe el muuult mai mult decat a primit phila pe iverson, nu?

phyxius
30th May 2007, 23:27
depinde ce ofera atlanta ;) .daca kobe ajunge la atlanta fara ca josh smith si JJ sa plece la lakers,hawks devin echipa de top 3 in est.totusi,cam greu pt atltnta sa-l ia fara ca macar unul din cei 2 sa plece.oricum ei au si 2 pickuri deci ar putea sa incerce ceva...

nu stiu daca ar fi o alegere atat de buna atlanta. hawks deja au un SG bun (evident nu la fel de bun cat kobe, dar n-ar avea rost sa fie 2 SG priceputi in aceeasi echipa). ideal acum pt. kobe ar fi sa ajunga la o echipa cu un big man bun. asa ar avea si inside scoring si outside scoring. ma gandeam la orlando.... kobe + howard ar fi ceva de :shocked:. nu prea vad ce-ar putea magic sa dea pe el totusi.... asa ca probabil nu e posibila miscarea asta.

desigur.... daca vrea un big man coechipier si e sa se duca in est, e clar ce urmeaza................ un trade kobe pe wade si o sa fie kobe+shaq kickin' it east coast :happy

caseta
31st May 2007, 01:42
mi-e lene sa scriu in ro ... asa ca dau copy paste:

i said it a million times. kirk would be best alongside kobe/wade/lebron.

if the bulls get kobe, then it would be dumb to trade kirk.
trade gordon + deng.
then sign gerald wallace @ SF (S&T with noce)

keep tyrus at PF. with kobe on board, he won't be required to produce much on offense anyway. he'd be there for D, offensive rebounds, maybe the occasional alley oop.

if possible, get a 3p shooter. kapono would be nice. he might be to expensive though.

but i think the bulls would have some trouble getting all the salaries necessary to make these moves.

***

o varianta ca bulls sa faca rost de salariile necesare pt trades ar fi sa il semneze pe PJ cu un sal mare, garantat doar in primul an.
pt trade insa, ar tre ca PJ sa fie de acord sa se si duca la echipa aia ... desi daca e sa mai ia 10 mil intr-un an (altfel nu-i da nimeni mai mult de 2, max 3), poate s-ar duce. sau ar putea sa faca un agreement - echipa care il primeste pe PJ il waive astfel incit el sa se poata duce unde vrea. salariul lui pe anul respectiv o sa fie practic un expiring.

Raptor
31st May 2007, 01:54
Si daca printr-o minune ajunge Oden la Lakers (trade-uri in ziua draftului etc). Ce face Kobe?

caseta
31st May 2007, 01:58
http://sports.espn.go.com/espn/page2/blog/index?name=simmons&entryDate=20070530

Raptor
31st May 2007, 02:16
Kobe Bryant
Salary: $17,718,750 Years Remaining: 4
PTS: 31.6 REB: 5.7 AST: 5.4 PER: 26.13

No-Trade Clause Cannot trade this player without receiving his consent. Only a player with at least 8 years of NBA experience, including at least 4 years with the team he is signing with, is eligible to negotiate a no-trade clause into his contract.

Sunt curios cum ar arata Kobe la Pistons... desi cel mai probabil va ajunge la Bulls sau Phoenix. O alta varianta ar fi Cleveland... ar fi interesant.

caseta
31st May 2007, 03:07
la cavs poate doar daca ajunge bron-bron la lakers. si nu cred ca cavs vor da un superstar de 22 de ani pe unu de 29 de ani.

altfel, cavs nu au NIMIC de oferit. absolut NIMIC.

BAK
31st May 2007, 03:23
nimanui nu i se pare plauzibila variantza mavs? la schimb cu dirk? sau howard+diop+buckner?

caseta
31st May 2007, 03:34
deng + gordon+ filler for kobe (maybe throw in a 2008 1st round pick, which will be worthless anyway; filler might have to include duhon)
keep noce or S&T him for gerald wallace (i have a huge crush on gerald wallace)
use MLE on kapono
use bi-annual on another veteran who can shoot
re-sign malik

you have:
kirk
kobe
gerald wallace
tyrus
wallace

with thabo, kapono, malik and #9 coming off the bench.
suddenly the bulls have some size, lots of athleticism, still rock on D and have an offense to go with that D.

bench will be weak, but with such a team, maybe the bulls could get 1-2 veterans that get bought out by their teams and come play for the minimum, like detroit and san antonio did.

PS: then trade kobe for wade. :D :D :D
that would be the bomb. re-unite kobe with shaq, wade returns to his home-town ... stories that will keep the press busy for weeks. stern would love that.

Kobe24
31st May 2007, 05:50
kobe ramane la lakers momentan...:)...
l-a convins phil se pare...

BAK
31st May 2007, 06:01
kobe ramane la lakers momentan...:)...

says who?

Kobe24
31st May 2007, 06:15
Well, that was certainly a quick trip to Pluto.

In the ever-evolving Kobe Bryant fiasco, it now seems that Kobe is open to staying with the Lakers. During an interview with 570-AM, Kobe said his agent, Rob Pelinka, called Mitch Kupchak this morning to inform him of Kobe's trade demand. Yet, a phone call from Phil Jackson apparently changed Kobe's mind. Phil told Kobe that the Lakers are committed to building a winning roster and are going to scrap their long-term plan.

So here's the latest from Kobe:

``I can only hope that they do something, because I don't want to go no place else. I don't want to. I want to stay here. I hope they do something.''

``Phil said, `we want our players to feel confortable and feel that they can trust the people they're around.' He said, `Let us try to work that out. Let us try to figure things out.' That made me feel a lot better. Phil is a guy I leaned on all season for clarity and hope. Right now, it's no different.''

``(Phil) said, `They are now determined to do something.' They're determined to get something done and they're off this long-term plan thing. They want to go ahead and get something done. For me, the frustration would have been alleviated if they had told me about a long-term plan.''

Asked directly if he wanted to stay with the Lakers, ``Man, more than anything. That's why I hope they can do something. Figure something out. When Phil and I talked, it was an emotional conversation and he said, `You know what, Kobe, just let us try to figure this thing out.' That gave me some hope because I don't want to go no place else. I want to stay here. This is my team. I love it here.''



a zis si magic ca n-o sa-l "lase" sa plece...:)

dar asta e pentru moment...

SilverZeus
31st May 2007, 07:24
says who?

...kobe...s-a sucit...dar il vrea in continuare pe West la Lakers...zice ca are nevoie de o persoana in care sa aibe incredere

Raptor
31st May 2007, 09:05
Mai bine il iau Lakers pe Babcock, King sau Isiah... sunt persoane de o incredere... deosebita... proven winners

BAK
31st May 2007, 10:25
Mai bine il iau Lakers pe Babcock, King sau Isiah...

da mai bine il iau pe dirk la schimb cu kobe:D

caseta
31st May 2007, 15:26
says who?

are dreptate mah omu. momentan ramine la lakers. ca pina pe 1 iul sau 15 iul nu se pot face trades. :P


...kobe...s-a sucit...dar il vrea in continuare pe West la Lakers...zice ca are nevoie de o persoana in care sa aibe incredere

la cit se aia pe el, mi se pare ca kobe face din nou ce jtie el mai bine: e o drama queen:

actul 1:
decor: kobe's mansion.
kobe agitat se plimba prin incapere. isi numara cele 3 inele de campion. le saruta. isi aduce aminte ca au fost cistigate impreuna cu shaq si le arunca cit colo.
cu o voce ferma, un pic agitata:
- sunt frustrat. la 3 ani dupa ce tiranul cel gras a fugit, inca nu am facut vreun pas in directia cea buna. imi trebuie nijte paji cu care sa pot merge la lupta, care sa imi stringa armura, sa ma ajute sa ma urc pe cal si sa imi tina scutul cind obosesc. smush e doar un copil de casa, si nici nu e in stare sa imi faca ghetele. iar kwame sare la bataie doar cu torturile oamenilor. (http://sports.aol.com/fanhouse/2007/01/17/kwame-brown-cake-thrower/)

actul 2:
camera intunecata. se distinge doar o silueta intr-un scaun inalt ca un jilt (http://www.launchpadchair.com/), vorbind la telefon. cu o voce joasa:
- da, da. da, e adevarat. da, kobe l-a gonit pe shaq. el e de vina.
silueta inchide telefonul, dupa care se ridica si pleaca cu un mers de pinguin (http://www.mercurynews.com/sports/ci_5726609?nclick_check=1).

actul 3:
scena 1:
kobe, cu o lacrima in coltul ochiului, cu un ziar in mina cu un titlul mare: "Laker insider says kobe ran Shaq off":
- sunt mai mult decit suparat. sunt ... sunt .... sunt aproape trist.

sterge lacrima din coltul ochiului:
- cind l-am detronat ..... aaaaaaa, adica .... cind a fugit tiranul cel umflat nu mi-a zis nimeni de un plan pe 5 ani. am inteles ca vom cistiga imediat, ca mircea cel batrin la posada .... sau era cumva stefan cel mare la rovine !? anyway ... io voiam sa lupt pentru titlu.

vorbind din ce in ce mai repede:
- pt echipa asta pe care o iubesc mai mult decit orice pe lume. pt gold & purple & the red, white and blue.

ia o pauza si isi trage sufletul. respira adinc.
- de aia eram gata sa semnez cu clippers. sau chiar la chicago. pentru ca vreau sa cistig. insa organizatia se pare ca are alte planuri .... o, voi nu aveti habar cite staruri m-au sunat/ si despre un trade la lakers au venit si-au intrebat/ eu am fost la dr buss si-n zadar am insistat / a zis ca sunt toti defecti si pe loc i-a refuzat.

se uita ginditor la citeva poze cu baron davis, carlos boozer, ron artest. le arunca pe un birou, si continua:
- si daca tot am ajuns aici, as vrea sa lamurim un fapt. dr buss e cel care nu a vrut sa plateasca toate twinkie-urile lui shaq asa ca l-a transferat.

se uita cu regret la un ambalaj de twinkie uitat (probabil de shaq) pe un colt, pe-o etajeeeeeraaa:
- tot dr buss l-a dat pe caron, cu care ma antrenam impreuna si care chiar e un jucator bun, pentru kwame, care e un idiot. si asta doar pt ca kwame are o aversiune declarata fata de any kind of cake. si nu m-au intrebat nimic. eu am fost anuntat dupa ce faptul era implinit.

scena 2:
la o statie de radio, realizatorul unei emisiuni vorbeste cu kobe la telefon:
dude: - so, kobe, inteleg ca ejti suparat.
kobe: - ihi
dude: - ce iti doresti tu ?
kobe: - sa cistig.
dude: - vrei transfer ?
kobe: - nu. nu vreau. daca o sa vreau, o sa cer. si cind o sa cer, o sa mi se dea.
dude: - si daca nu vor sa te transfere ?
kobe: - voi face ca de obicei. ma asez in koor si bat din picioare.
dude: - e ceva ce te-ar face sa te simti mai bine ?
kobe: - da. daca l-ar aduce pe west inapoi. and maybe a hug from time to time.
dude: - jerry west ?
kobe: - mosu .... aaaaa, adica west vrea sa cistige ACUM. nu de alta, dar deja e destul de batrin, si poate nu are timp de planuri pe 5-6 ani.
dude: - deci nu vrei transfer.
kobe: - laker pe viata

actul 4:
alta statie de radio, stephen a smith:
stephen a: - so, kobe, what's up ?
kobe: - i want to be traded.
stephen a: - e ceva ce te-ar putea face sa te razgindesti ?
kobe: - NU. vreau ca lakers sa faca ce e drept si corect. acum 3 ani nu mi-au zis ca vor sa rebuild.
un spectator indignat din sala: - cind a plecat shaq, ce kkt ai crezut ca se va intimpla ? ca lakers vor continua sa domine si sa joace finale ?! ori ejti prost, ori te faci foaaarte bine. shiiiiiiiiiiiiiiit.
spectatorul e escortat afara.

stephen a: - ai vreo preferinta unde sa joci ?
kobe: - nu. io doar vreau sa joc. io doar vreau sa cistig. m-as duce si pe pluto.

actul 5:
kobe:
- am vorbit cu phil, de care ascult. mi-e de ajutor, ma sprijina in momentele grele. practic mi-e ca un tata
un spectator urla: acelasi phil care te-a facut praf in cartea lui, care te-a numit uncoachable ?
spectatorul e escortat afara, juma din sala simte o senzatie de greata, citiva borasc prin colturi.

kobe:
- tot timpul am visat sa ma retrag de la lakers. nu vreau sa ma duc nicaieri. vreau sa fiu aici pentru tot restul carierei.
cineva din public se ridica cu ochii mari de uimire:
- dar, dar .... adineauri ai spus .... trade .... pluto ...
dindu-si seama ca kobe nu il aude sau nu il baga in seama, da din mina a lehamite si paraseste sala.

radio host: - e ceva ce te-ar face sa ramii ?
kobe: - daca l-ar aduce pe west. phil jackson mi-a zis ca lucrurile o sa fie ok. cred ca si el si-l doreste pe west inapoi.

flashback 1 - acum citiva ani. phil jackson il impinge pe jerry west de pe marginea prapastiei pentru a pune mina pe putere in lakertown. in mod uimitor, west supravietuieste caderii si aterizeaza in memphis. phil jackson o curteaza pe fata boss-ului (sau buss-ului ?!) da nu o ia de nevasta pe principiul "de ce sa cumperi vaca daca laptele e gratis ?".

flashback 2 - acum aprox 1 luna. fiul boss-ului, implicat acum in conducerea echipei, se ia in bete cu phil jackson. fata boss-ului sare sa ii ia apararea.

intre luptele pentru putere din cadrul organizatiei, un copil inocent, un mielusel nevinovat (acuzat ca a violat o capra nebuna, dar ne-condamnat), un suflet pierdut: kobe. se antreneaza zilnic, imperturbabil, completely unaware de ce se petrece in jurul lui (http://youtube.com/watch?v=WhF7dQl4Ico).

imaginea se muta intr-un colt pe shaq, care isi admira cel de-al 4-lea inel in timp ce e carat in spate de wade de colo-colo.
shaq si wade ies din cadru printr-un colt mai intunecat, de unde o silueta cu mers de pinguin incepe sa rida malefic.
imaginea se indeparteaza, insa, paradoxal, risul se aude din ce in ce mai tare.

THE END.


PS: FUCK that took a lot. si cred ca ar mai putea fi periata un pic, dar ar iesi un scurt metraj din ea. :P :D

Florian GG
31st May 2007, 15:59
:happy :happy

Caseta pt Dramaturgul Anului!

real23
31st May 2007, 16:12
Keep it up caseta :)

Irimus
31st May 2007, 16:21
si in final scrisoarea a fost recuperata de Tipatescu....

Raptor
31st May 2007, 17:05
Haha... tare a fost :D

Dar am si eu o intrebare... Kobe chiar e un mielusel nevinovat? A, si inca ceva... ce iese dintr-o combinatie miel-capra :thinkso:?

Kobe24
31st May 2007, 17:37
are dreptate mah omu. momentan ramine la lakers. ca pina pe 1 iul sau 15 iul nu se pot face trades. :P



la cit se aia pe el, mi se pare ca kobe face din nou ce jtie el mai bine: e o drama queen:

actul 1:
decor: kobe's mansion.
kobe agitat se plimba prin incapere. isi numara cele 3 inele de campion. le saruta. isi aduce aminte ca au fost cistigate impreuna cu shaq si le arunca cit colo.
cu o voce ferma, un pic agitata:
- sunt frustrat. la 3 ani dupa ce tiranul cel gras a fugit, inca nu am facut vreun pas in directia cea buna. imi trebuie nijte paji cu care sa pot merge la lupta, care sa imi stringa armura, sa ma ajute sa ma urc pe cal si sa imi tina scutul cind obosesc. smush e doar un copil de casa, si nici nu e in stare sa imi faca ghetele. iar kwame sare la bataie doar cu torturile oamenilor. (http://sports.aol.com/fanhouse/2007/01/17/kwame-brown-cake-thrower/)

actul 2:
camera intunecata. se distinge doar o silueta intr-un scaun inalt ca un jilt (http://www.launchpadchair.com/), vorbind la telefon. cu o voce joasa:
- da, da. da, e adevarat. da, kobe l-a gonit pe shaq. el e de vina.
silueta inchide telefonul, dupa care se ridica si pleaca cu un mers de pinguin (http://www.mercurynews.com/sports/ci_5726609?nclick_check=1).

actul 3:
scena 1:
kobe, cu o lacrima in coltul ochiului, cu un ziar in mina cu un titlul mare: "Laker insider says kobe ran Shaq off":
- sunt mai mult decit suparat. sunt ... sunt .... sunt aproape trist.

sterge lacrima din coltul ochiului:
- cind l-am detronat ..... aaaaaaa, adica .... cind a fugit tiranul cel umflat nu mi-a zis nimeni de un plan pe 5 ani. am inteles ca vom cistiga imediat, ca mircea cel batrin la posada .... sau era cumva stefan cel mare la rovine !? anyway ... io voiam sa lupt pentru titlu.

vorbind din ce in ce mai repede:
- pt echipa asta pe care o iubesc mai mult decit orice pe lume. pt gold & purple & the red, white and blue.

ia o pauza si isi trage sufletul. respira adinc.
- de aia eram gata sa semnez cu clippers. sau chiar la chicago. pentru ca vreau sa cistig. insa organizatia se pare ca are alte planuri .... o, voi nu aveti habar cite staruri m-au sunat/ si despre un trade la lakers au venit si-au intrebat/ eu am fost la dr buss si-n zadar am insistat / a zis ca sunt toti defecti si pe loc i-a refuzat.

se uita ginditor la citeva poze cu baron davis, carlos boozer, ron artest. le arunca pe un birou, si continua:
- si daca tot am ajuns aici, as vrea sa lamurim un fapt. dr buss e cel care nu a vrut sa plateasca toate twinkie-urile lui shaq asa ca l-a transferat.

se uita cu regret la un ambalaj de twinkie uitat (probabil de shaq) pe un colt, pe-o etajeeeeeraaa:
- tot dr buss l-a dat pe caron, cu care ma antrenam impreuna si care chiar e un jucator bun, pentru kwame, care e un idiot. si asta doar pt ca kwame are o aversiune declarata fata de any kind of cake. si nu m-au intrebat nimic. eu am fost anuntat dupa ce faptul era implinit.

scena 2:
la o statie de radio, realizatorul unei emisiuni vorbeste cu kobe la telefon:
dude: - so, kobe, inteleg ca ejti suparat.
kobe: - ihi
dude: - ce iti doresti tu ?
kobe: - sa cistig.
dude: - vrei transfer ?
kobe: - nu. nu vreau. daca o sa vreau, o sa cer. si cind o sa cer, o sa mi se dea.
dude: - si daca nu vor sa te transfere ?
kobe: - voi face ca de obicei. ma asez in koor si bat din picioare.
dude: - e ceva ce te-ar face sa te simti mai bine ?
kobe: - da. daca l-ar aduce pe west inapoi. and maybe a hug from time to time.
dude: - jerry west ?
kobe: - mosu .... aaaaa, adica west vrea sa cistige ACUM. nu de alta, dar deja e destul de batrin, si poate nu are timp de planuri pe 5-6 ani.
dude: - deci nu vrei transfer.
kobe: - laker pe viata

actul 4:
alta statie de radio, stephen a smith:
stephen a: - so, kobe, what's up ?
kobe: - i want to be traded.
stephen a: - e ceva ce te-ar putea face sa te razgindesti ?
kobe: - NU. vreau ca lakers sa faca ce e drept si corect. acum 3 ani nu mi-au zis ca vor sa rebuild.
un spectator indignat din sala: - cind a plecat shaq, ce kkt ai crezut ca se va intimpla ? ca lakers vor continua sa domine si sa joace finale ?! ori ejti prost, ori te faci foaaarte bine. shiiiiiiiiiiiiiiit.
spectatorul e escortat afara.

stephen a: - ai vreo preferinta unde sa joci ?
kobe: - nu. io doar vreau sa joc. io doar vreau sa cistig. m-as duce si pe pluto.

actul 5:
kobe:
- am vorbit cu phil, de care ascult. mi-e de ajutor, ma sprijina in momentele grele. practic mi-e ca un tata
un spectator urla: acelasi phil care te-a facut praf in cartea lui, care te-a numit uncoachable ?
spectatorul e escortat afara, juma din sala simte o senzatie de greata, citiva borasc prin colturi.

kobe:
- tot timpul am visat sa ma retrag de la lakers. nu vreau sa ma duc nicaieri. vreau sa fiu aici pentru tot restul carierei.
cineva din public se ridica cu ochii mari de uimire:
- dar, dar .... adineauri ai spus .... trade .... pluto ...
dindu-si seama ca kobe nu il aude sau nu il baga in seama, da din mina a lehamite si paraseste sala.

radio host: - e ceva ce te-ar face sa ramii ?
kobe: - daca l-ar aduce pe west. phil jackson mi-a zis ca lucrurile o sa fie ok. cred ca si el si-l doreste pe west inapoi.

flashback 1 - acum citiva ani. phil jackson il impinge pe jerry west de pe marginea prapastiei pentru a pune mina pe putere in lakertown. in mod uimitor, west supravietuieste caderii si aterizeaza in memphis. phil jackson o curteaza pe fata boss-ului (sau buss-ului ?!) da nu o ia de nevasta pe principiul "de ce sa cumperi vaca daca laptele e gratis ?".

flashback 2 - acum aprox 1 luna. fiul boss-ului, implicat acum in conducerea echipei, se ia in bete cu phil jackson. fata boss-ului sare sa ii ia apararea.

intre luptele pentru putere din cadrul organizatiei, un copil inocent, un mielusel nevinovat (acuzat ca a violat o capra nebuna, dar ne-condamnat), un suflet pierdut: kobe. se antreneaza zilnic, imperturbabil, completely unaware de ce se petrece in jurul lui (http://youtube.com/watch?v=WhF7dQl4Ico).

imaginea se muta intr-un colt pe shaq, care isi admira cel de-al 4-lea inel in timp ce e carat in spate de wade de colo-colo.
shaq si wade ies din cadru printr-un colt mai intunecat, de unde o silueta cu mers de pinguin incepe sa rida malefic.
imaginea se indeparteaza, insa, paradoxal, risul se aude din ce in ce mai tare.

THE END.


PS: FUCK that took a lot. si cred ca ar mai putea fi periata un pic, dar ar iesi un scurt metraj din ea. :P :D

ba se pot face.
echipele care au iesit din playoffs pot face transferuri...
doar ca nu se pot folosi expiring contracts si nici nu se poate face S&T(ca la pj brown cred ca te referi)...
vine cuban...il pune pe dirk p masa...
lakers accepta(dupa ce arata ca nu sunt in stare de nimic...)....done deal..:)

caseta
31st May 2007, 19:17
actul 5
Sediul LA Times:
Reporter: - Kobe, cum e pina la urma ? Vrei sa fii transferat ?
Kobe: - Am zis IO vreodata altceva ?
ofteaza si se uita in zare cu o privire pierduta ...
Reporter: - Deci vrei trade ?
Kobe: - ABSOLUT. Cel putin pina peste 2-3 h, cind am un alt interviu programat.

Intre timp la sediul ultra secret al HQ lui Lakers, Buss senior, Buss junior si Kupchak discuta:
Jr: - Ce facem cu Kobe ?
Sr: - Daca vrea sa plece, il dam.
Kupchak: :groggy: il dam pe caron butler pentru kwame brown
Sr: - Mitch, taci din gura. Te-am lasat sa iti faci damblaua asta deja. Acum vezi-ti de cartea ta de colorat.
Jr: - Pai si fanii ?? Daca il dam pe Kobe ....
Sr: - Ca si Bulls si Knicks, indiferent cit de praf e echipa, arena lui Lakers o sa fie plina. Oricum juma din locuri sunt ocupate de figurantii de la Hollywood care nici nu jtiu 3 titulari din echipa si cred ca Shaq inca mai e la Lakers, doar ca e accidentat. Pina la urma daca Clippers au avut fani destui desi nu cistigasera o serie de playoff de 30 de ani ...
Jr: - Si ce putem lua la schimb pe Kobe
Kupchak: :groggy: Jerome James + Nate Robinson. Nate e mai bun chiar decit Smush.
Sr: - Mitch !!!! Fiule, luam si noi ce putem. Picks si expirings, si aplicam strategia pe care am avut-o pt 2007 pt Amare si Yao, pt Wade si Lebron in 2010
Jr: - Ummmm, dar strategia aia nu a mers !!!
Sr: - EXACT !!! Dar fanii au crezut ca incercam !!! Pina si Kobe a halit-o. Salarii mici, fani la fel de multi = $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Jr: - Bine, da nu vrei sa cistigam ?
Sr: - Cum sa nu fiule ? O sa facem milioane !!!!
Kupchak: :groggy: Io am cistigat o data la casino, la din alea mecanice. Au venit 3 cirese. da aveau un gust metalic.
Jr (ignorindu-l pe Kupchak): - Apropo, ai scos-o pe sor-mea din testament ? Pinguinu i-a furat mintile cu timpeniile lui Zen.
Sr: - Fiule, jtii ca nu pot sa fac asta. Dar daca echipa o sa fie slaba, cre ca pleaca pinguinu. Poate se combina cu Jim Paxson, daca Kobe ajunge la Bulls. Poate asa il convinge pe John Paxson sa il zboare pe Skiles.
Jr: - Deci nu te gindesti sa il aduci pe Jerry West inapoi ....
Sr: - Ai tu suflet sa il concediezi pe Mitch ? Uite ca aproape ca a invatat sa coloreze in interiorul liniilor. In 3-5 ani o sa poata trece la din alea unde trebuie sa unesti punctele ca sa iasa desenul.
Jr: - Asta era faimosul plan pe 5 ani ??
Sr: - Da fiule.
Kupchak: :groggy: Mitch has to go potty.
Jr si Sr ofteaza si il iau pe Kupchak de mina ducindu-l spre toaleta.

Irimus
31st May 2007, 19:48
Caseta, opreste-te! Nu vreau ca peste 110-15 ani copilul meu sa invete la scoala din operele tale.Va imaginati, <Un trade deadline pierdut> scrisa de I.L. Casetagiale

Kobe24
31st May 2007, 19:52
macar daca pleaca kobe...sa plece cu tot cu phil jackson la bulls...( ca tot nu-i convine lui jim de el)
asta chiar ar fi ceva...:)

Irimus
31st May 2007, 20:20
Bryant isn't leaving, but if he did, several league sources believe he wants to play for the New York Knicks. And that includes one high-ranking Western Conference executive, who said, "I think he would only go to New York."

caseta
31st May 2007, 21:35
Bryant isn't leaving, but if he did, several league sources believe he wants to play for the New York Knicks. And that includes one high-ranking Western Conference executive, who said, "I think he would only go to New York."

daca chiar vrea sa cistige ... ma indoiesc ca va alege knicks.
nu cred ca e chiar asa idiot.
stiu ca multi vor sa joace pt knicks .... la fel cum multi vor pt lakers. istorie si traditie, bla bla

dar mai realist mi se pare sa vrea la bulls. daca si-a facut calculele, trade-ul ar fi pt maxim gordon + deng. ceea ce ar insemna ca bulls don't have to break the bank. ar ramine cu un line-up:
kirk
kobe
nocioni
tyrus
wallace

cu duhon, thabo, #9, malik si ce or lua cu MLE pe banca

care ar fi in est suficient pt a juca finala. iar in finala, orice se poate intimpla.


Bryant isn't leaving, but if he did, several league sources believe he wants to play for the New York Knicks. And that includes one high-ranking Western Conference executive, who said, "I think he would only go to New York."

- Objection, your Honor !! Calls for speculation !!!
- Sustained.

real23
31st May 2007, 21:50
Cred ca toata lumea o sa comenteze pe seama lui daca merge la Bulls din simplul fapt ca acolo a facut istorie MJ, si asa e des comparat cu acesta.

cgrecu
1st June 2007, 03:31
cred ca ar fi super riscant pentru bulls sa il dea si pe deng si pe gordon (unele discutzii pe espn includea si pe thomas si #9 pick pe linga cei 2). Kobe mai are doar 2 ani de contract garantat, si ce se intimpla daca bulls nu ajung in finala nici peste 2 ani si kobe se enerveaza din nou si pleaca la alta echipa pe gratis ... ar fi dezastruos pentru chicago care ar pierde practic tot.

Daca ar reushi un trade in jurul lui gordon doar (gordon, thomas, #9, duhon si brown resigned), atunci ar fi mai interesant, mai ales ca nocioni e mai comfortabil ca pf decit sf. Lakers ar trebui sa fie atrashi de oferta pentru ca primesc #1, #2 si un potential all-star la #4 + #9 pick cu care pot lua ceva de calitate. Ar face o echipa tinara si valoroasa de la 1 la 5 (duhon, gordon, deng, thomas si bynum) care ar incepe sa se lupte la titlu in 2-3 ani, oricum anul asta e prea aglomerata lupta si nu ar avea sanse indiferent ce ar face.

Kobe e 100% ca nu va pleca decit la chicago/ny fiindca e absolut necesar sa joace intr-un big market pentru a fi cit mai expus (presiunea sponsorilor, plus ca nici kobe nu cred ca ar vrea sa joace la portland unde sa uite totzi de el).

BAK
1st June 2007, 03:36
BIG markets sunt si in san francisco, dallas sau miami.....iar varianta NY nu o prea inteleg.daca vrea la o echipa castigatoare, de ce vrea sa plece la aia?

Kobe24
1st June 2007, 05:35
nu vrea....n-a zis niciodata:)
si greu de crezut ca o sa "opt-out"...cere trade daca e....
ar pierde o gramada de bani...
daca renunta la contract, nu o sa fie foarte multe echipe care sa-i ofere MAX...
si chiar daca ar fi....atunci salariul ar incepe de pe la 17mil$..asa...
in 2011 LA ORICE echipa ar juca...ar putea resemna(conform CBA-ului actual) cu un salariul de inceput pe la 22-23mil...=> O GRAMADA DE BANI PIERDUTI...

cgrecu
1st June 2007, 07:03
san francisco, miami si dallas combinate nu au po****tzia cit LA/NY sau Chicago ... Plus ca big market nu e doar legat de po****tzie, cit si de (sau mai ales) de media.

cit despre bani, faptul ca ar pierde citeva milioane in momentul asta al carierei cred ca nu e o mare grija pentur kobe, oricum cishtiga din reclame mai mult decit din salariu. Acum si peste 2 ani nu cred sa fie vreo echipa care nu i-ar oferi max, evident daca ar fi posibil, anul asta doar charlotte ar fi in masura, dar in 2009 raptors de exemplu vor avea ~25 milioane cap space.

Adrian
1st June 2007, 22:01
Se pare ca toata tevatura a fost o incercare a lui Kobe de a forta mana Lakers sa il ia pe JO la schimb cu Odom si Bynum...daca o sa se intample asta, cu cat mai buni vor fi Lakers decat Denver (2 superstars si restul gramada)? Denver il mai au si pe Camby, iar Blake si restul sunt mai buni decat alde Smush Parker....Sincer nu cred ca nici una din echipe nu iese in castig...decat daca Bynum nu devine un monstru peste noapte...

Kobe24
1st June 2007, 22:23
s-ar putea sa plece camby de la denver ca are contractul cam mare, si se pare lakers se "duc" dupa el. Lui Kwame ii expira contractul in 2008, ceea ce ar insemna ca Nuggets scapa de vreo 10mil din payroll(nu mai ajung la luxury tax).
kobe-JO>AI-Melo pentru ca unul e "perimter player" si altu "post-up player(daca ajunge la lakers...ar trebui sa foloseasca mai putin jumpshots"). pot sa joace inside-outside...ceea ce e mult mai bine decat sa ai 2 scorers(sg-sf)
smush oricum a zburat de mult:)...si nu-l regreta nimeni.
diogu si bynum la aceeasi echipa...:) poate iese ceva din macar unul din ei...
banuiesc ca pacers vor sa scape si de unul din contractele lor uriase (tinsley/murphy)...dar deja ar fi muuult prea mult(lakers nu stiu daca ar accepta)

BAK
1st June 2007, 23:13
i think the luxury tax is b.s....inteleg ca vor sa limiteze contractele, insa nu cred ca asta este cea mai buna solutie....miscarile de jucatori sunt astfel limitate.mie sincer imi place sa vad big moves in offseason,franchise players moving to other teams etc. insa de multe ori ele nu se intampla din cauza taxelor si a altor b.s-uri.....

cgrecu
1st June 2007, 23:38
right now kobe + JO sunt peste melo + AI, kobe e cel mai bun jucator din liga iar JO > melo pentru ca e mult mai bun defensiv + low post. Cind il ai pe kobe in echipa, in general scoringul e rezolvat. In opinia mea JO e mai bun aparator decit camby, deshi camby se remarca prin numarul mare de blocks, dar unu la unu JO e superior.

Problema e ca daca il dau pe odom, nu shtiu cine va juca in fatza cu oneal, in afara de walton (mai putzin daca nu il trec pe oneal pf si kwame centru, ceea ce ar fi o gresheala zic eu). Alde turiaf, radmanovici et comp nu prea au stofa de titular, asha in regular season mai merge, dar in playoffs ar fi jale.

Intrebarea e, anul asta au fost practic spulberatzi de Phoenix, oare O'Neal va schimba chiar asha lucrurile? Tinind cont ca il pierzi pe odom si ca O'Neal e mai mereu accidentat, cred ca Lakers nu vor ieshi prea bine din chestia asta. Personal ash incerca sa il iau pe kidd si sa dau acatiste ca bynum sa explodeze la vara si sa fie un centru legitim. Din pacate nu cred ca jk mai e available, mai ales daca il semneaza pe carter.

cgrecu
1st June 2007, 23:40
i think the luxury tax is b.s....inteleg ca vor sa limiteze contractele, insa nu cred ca asta este cea mai buna solutie....miscarile de jucatori sunt astfel limitate.mie sincer imi place sa vad big moves in offseason,franchise players moving to other teams etc. insa de multe ori ele nu se intampla din cauza taxelor si a altor b.s-uri.....

si ar ajunge NBA-ul ca si Champions league, citeva echipe vor domina in fiecare an si restul se vor uita cu jind. Ar fi aproape imposibil sa vezi orashe ca SA sau Portland in finala NBA.

Kahuna
2nd June 2007, 00:33
Ca tot veni vorba de Portland, am citit undeva ca Blazers ar putea sa-i dea la schimb pe Zach Randolph si Dan Dickau celor de la Cavaliers pentru Anderson Varejao si Donyell Marshall. Aceasta mutare cred ca ar fi bine venita pentru cei din Clevland, in sfarsit ar avea un jucator care sa se tina dupa LeBron, la puncte, si care de asemenea recuperaeaza pentru a suplini plecarea lui Varejao.

BAK
2nd June 2007, 01:16
eu cred ca portland pot obtine mai mult pe randolph.......

caseta
2nd June 2007, 01:41
Ca tot veni vorba de Portland, am citit undeva ca Blazers ar putea sa-i dea la schimb pe Zach Randolph si Dan Dickau celor de la Cavaliers pentru Anderson Varejao si Donyell Marshall. Aceasta mutare cred ca ar fi bine venita pentru cei din Clevland, in sfarsit ar avea un jucator care sa se tina dupa LeBron, la puncte, si care de asemenea recuperaeaza pentru a suplini plecarea lui Varejao.

si care nu se apara DELOC, ceea ce ar fi dezastru pt sistemul lui cavs, care e bazat STRICT pe aparare. in ofensiva, mike brown e un mare ZERO, asa ca probabil nu ar avea habar cum sa il foloseasca pe zach.
pe scurt, nu cred ca ar fi un trade bun.

****

in other news, steve kerr e noul GM al lui phoenix suns.
good for him. i like him. va fi probabil cel putin decent ca gm.

Adrian
2nd June 2007, 01:43
Zach Randolph e un mare gamble...are un pomelnic de cazier, certuri cu antrenorii, batai cu coechipierii...uite Sacramento au incercat cu Artest si acum le pare rau...Daca il aseaza Lebron in banca lui, norocul lor, dar nu cred.
BAK, te cred ca nu-ti place de luxury tax...Mavs au al 2-lea payroll din NBA parca. David Stern e ca Blatter cu "globalizarea", vrea sa aiba toate echipele sanse echilibrate (de aia si ditamai sistemul pentru draft)...cum zice si cgrecu...cine s-ar mai uita la NBA daca ar fi doar 4-5 echipe bune si restul varza? Ce faci, le pui pe alea sa joace intre ele pana la epuizare?

Adrian
2nd June 2007, 01:46
. in ofensiva, mike brown e un mare ZERO

Fiecare antrenor are carnetelul cu scheme tactice (Carlisle era celebru cu al lui, se pare cel mai gros din NBA)...Mike Brown probabil ca are un singur cartonas pe care scrie "1. Give the ball to Lebron. 2. Pray."

Raptor
2nd June 2007, 02:29
Sunt curios cum ar fi LeBron si Artest in aceeasi echipa...

caseta
2nd June 2007, 02:44
Zach Randolph e un mare gamble...are un pomelnic de cazier, certuri cu antrenorii, batai cu coechipierii...uite Sacramento au incercat cu Artest si acum le pare rau...Daca il aseaza Lebron in banca lui, norocul lor, dar nu cred.
BAK, te cred ca nu-ti place de luxury tax...Mavs au al 2-lea payroll din NBA parca. David Stern e ca Blatter cu "globalizarea", vrea sa aiba toate echipele sanse echilibrate (de aia si ditamai sistemul pentru draft)...cum zice si cgrecu...cine s-ar mai uita la NBA daca ar fi doar 4-5 echipe bune si restul varza? Ce faci, le pui pe alea sa joace intre ele pana la epuizare?

citeam pe undeva ca cea mai mare audienta a avut-o de fapt nba-ul cind erau citeva echipe super bune si unele care o sugeau la greu din toate directiile.
poate fi counter-intuitive ... dar banuiesc ca are ceva legatura cu fanii echipelor mici uitindu-se la echipele mari pt ca le urasc (si invidiaza, dar nu ar recunoaste-o vreodata) iar restul lumii uitindu-se pt "rivalries"


Fiecare antrenor are carnetelul cu scheme tactice (Carlisle era celebru cu al lui, se pare cel mai gros din NBA)...Mike Brown probabil ca are un singur cartonas pe care scrie "1. Give the ball to Lebron. 2. Pray."

:lol:
si ala nici macar nu e al lui. i l-a imprumutat larry brown.

cgrecu
2nd June 2007, 06:06
randolph are el problemele lui, dar e un jucator excelent atunci cind e serios, de altfel parerea mea e ca merita all-star anul asta, a avut o gramada de meciuri 30/10 in prima parte a sezonului. Nici nu cred ca se pune in discutzie varejao pe randolph (marshall in momentul asta e doar umplutura, jucator de capatul bancii).

citeva zvonuri din nba:


Blazers GM Kevin Pritchard is the most po****r guy in Orlando. He's been engaged in discussion after discussion all week.

No, he's not giving up the No. 1 pick in the draft, though I did hear from a good source that he's been offered two different All-Stars for the pick.

It appears he's trying to find a way to move a player (read: Zach Randolph) or two off the roster while simultaneously acquiring another draft pick. His goal is most likely not point guard Mike Conley, but one of the draft's elite small forwards. Corey Brewer is at the top of the list, but Pritchard also likes Jeff Green, Julian Wright and Al Thornton.




Lots of teams are targeting the Celtics' No. 5 pick. GMs believe that Celts chief Danny Ainge will want a quicker fix to his team than the No. 5 pick can provide.

So far it seems as though the Celtics haven't heard a serious offer. The one that was floating around the gym -- the Knicks' David Lee and Nate Robinson for Gerald Green, Sebastian Telfair and the No. 5 pick -- has no chance of happening.

If the Celtics do hold onto the pick, I think they're leaning toward Corey Brewer.



Don't be shocked if Golden State or Chicago finds a way to move up and grab Yi. They seem to be the two "approved" teams most interested.



• Speaking of the Suns, a league source confirmed that the mandate from owner Robert Sarver was to trim roughly $8 million from their payroll this summer.

They'd love to trade Marcus Banks or Boris Diaw to clear the money, but that's probably not happening unless Shawn Marion or Amare Stoudemire is in the deal.

Perhaps Steve Kerr, in his new role as president and GM, will be able to talk Sarver into being patient. The Suns aren't that far away from the Finals.

But if they do trade Marion or Stoudemire, I still believe the Bulls remain the most logical trade partner, assuming they're willing to let go of Luol Deng.




• Now that Kobe has calmed down, the biggest rumor here is that the Lakers will strike quick to add a big name to the roster, and just about everyone believes that it will be Jermaine O'Neal.

What will the Pacers want in return? Lamar Odom, Andrew Bynum and the No. 19 pick.

They'll be willing to throw in another player (take your pick of Jamaal Tinsley, Troy Murphy or Marquis Daniels) for Kwame Brown's expiring contract.

That's a heavy price for O'Neal, but if the Lakers are really going to appease Kobe, this might be the price they have to pay.

Kahuna
2nd June 2007, 12:24
Cred ce e cam mult sa-i dai Odom si Bynum, cei mai valorosi jucatori dupa Kobe, pentru Jermaine O'Neal, un jucator care abia s-a operat la genunchi.

Si oricum pentru a putea sa-l ia pe JO vor trebui sa mai dea si un al treilea jucator pentru ca sunt peste limita la salari. Aici (http://games.espn.go.com/nba/features/traderesult?players=2748~617~615&teams=11~11~13) e calculat transferul la salariile de anul trecut, ganditi-va ca anul acesta vor creste.

Kahuna
2nd June 2007, 12:36
Se pare ca deja incepe sa se contureze ceva.
http://wthr.com/Global/story.asp?S=6600657&nav=menu188_4

Irimus
2nd June 2007, 15:17
daca odom+bynum+fillers e pretul lui JO, lakers tre sa faca trade-ul.e singura sansa sa-l convinga pe Kobe sa ramana.

Kahuna
2nd June 2007, 16:28
daca odom+bynum+fillers e pretul lui JO, lakers tre sa faca trade-ul.e singura sansa sa-l convinga pe Kobe sa ramana.

Asta cam asa e, dar si Kobe e cam pretentios. Si nici nu cred ca prin aducerea lui JO, Lakers vor ajunge campioni anul viitor asa cum zice Kobe. Parerea mea e c-ar fi mai bine sa-l aduca pe Gasol care e mai ieftin ca Jermain, iar dupa aia cu bani care le raman sa caute un PG decent.

Kobe24
2nd June 2007, 17:19
bani? care bani?....asa e la fotbal...:)
daca vine camby....si cu MLE cheltuiti pe un PG...care sa se poata apara si care sa inscrie cand e liber(blake?)...lakers devin contenderi....
dar e un mare daca:)

Kahuna
2nd June 2007, 17:49
bani? care bani?....asa e la fotbal...:)

Zau?!:groggy: Ai auzit de salary cap? Au un buget alocat salariilor pe care nu-l pot depasi, iar daca vine JO acestuia trebuie sa-i asigure un salariu in jur de $19mil in timp ce Gasol are un salariu de aproximativ $12mil. 19-12=7! $7mil - de acesti bani vorbeam.

Kobe24
2nd June 2007, 18:33
lool
pai oricum sunt peste salary cap...indiferent daca vine JO sau nu:)....
si il pot depasi...damn...cred ca am incheiat discutia...

Raptor
2nd June 2007, 19:30
Evident ca-l pot depasi. Nu cred ca ii pasa ownerului de la Lakers de luxury tax, mai ales in momentul asta ;)

Irimus
2nd June 2007, 19:47
Zau?!:groggy: Ai auzit de salary cap? Au un buget alocat salariilor pe care nu-l pot depasi, iar daca vine JO acestuia trebuie sa-i asigure un salariu in jur de $19mil in timp ce Gasol are un salariu de aproximativ $12mil. 19-12=7! $7mil - de acesti bani vorbeam.

:headbang:
nu ar fii nici o diferenta daca ar veni gasol in loc de JO.lakers sunt mult peste salary cap (da, am auzit de el!) deci oricum nu ar putea folosi diferenta aia de 7 milioane.

Kobe24
2nd June 2007, 19:52
pai ii pasa...chiar foarte mult..
n-am stat sa calculez...dar nu depasesc luxury cu JO(depinde si de cine mai vine...cine mai pleaca..)...si chiar daca il depasesc nu il depasesc cu mult...
jerry buss...a zis ca plateste luxury tax daca se merita...adica, daca echipa se bate pentru titlu.....in rest...NU.
ca asta era problema la trade-ul lui kidd...
la inceput jerry nu vroia(chiar fara sa il dea pe bynum)...din cauza ca lakers ar fi depasit cu mult luxury tax(mai ales dupa ce il semnau pe luke)...dar pana la urma...a zis ca plateste...si kidd trebuia sa aterizeze in LA.
doar ca thorn s-a razgandit(cred ca accidentarea lui wade a avut legatura cu asta)...si l-a cerut pe bynum si trade-ul a cazut.
deci ii pasa:)

Adrian
2nd June 2007, 22:21
Eu cred ca Lakers merita sa il ia pe Tinsley...care e extrem de talentat (a avut in sezonul de rookie cateva meciuri cu peste 20 de assists). Singura lui problema e de atitudine, uneori intra in And1 mode , alteori pur si simplu bate mingea aia cu un sictir de ti se face mila de el...Si daca cineva poate rezolva probleme de atitudine, cred ca Zen e ala...
Cred ca intr-un nou mediu, intr-un market mare, Tinsley se poate redescoperi.

Irimus
3rd June 2007, 00:03
Pai daca tot il dau pe JO, Indiana vor vrea cu siguranta sa scape de Tinsley, care chiar asa in and1 still, e muuuuuult peste orice pg pe care-l au Lakers.

Kobe24
3rd June 2007, 00:10
daca il iau si pe tinsley...atunci pleaca si kwame....
cred ca lakers pot sa scoata ceva mai bun pe contractul lui(expira in 2008).
sau poate ca bird il ia pe radmanovic(si el cu contract pe inca 5 ani), si in cazu asta lakers s-ar putea sa-l accepte pe tinsley
pe postul de PG cred ca blake e mai potrivit(cu MLE)

dorum
3rd June 2007, 07:56
scuze de deranj.... dar daca totusi va intereseaza....

BAK
3rd June 2007, 09:04
nu ne intereseaza...ce vrei defapt?esti baut sau drogat?

caseta
3rd June 2007, 09:28
Eu cred ca Lakers merita sa il ia pe Tinsley...care e extrem de talentat (a avut in sezonul de rookie cateva meciuri cu peste 20 de assists). Singura lui problema e de atitudine, uneori intra in And1 mode , alteori pur si simplu bate mingea aia cu un sictir de ti se face mila de el...Si daca cineva poate rezolva probleme de atitudine, cred ca Zen e ala...
Cred ca intr-un nou mediu, intr-un market mare, Tinsley se poate redescoperi.

ar fi o treaba.
si oricum odom + bynum pe JO .... mi se pare mult (daca bynum chiar e asa de bun incit nu voiau sa il dea pt kidd).

nici eu nu cred ca kobe + jo = title.
in schimb kobe + jo = salary cap hell.

daca as fi lakers si as avea de ales intre a-l aduce pe JO si a-l da pe kobe ...
l-as da pe kobe. oricum, daca vine JO si lakers joaca la fel (si asta se va intimpla), vara viitoare the drama queen will ask for a transfer. again. this time for real. asta ca sa arate cit de loial e el .... si sa ii lase pe lakers cu ochii in soare si cu contractul lui JO in brate.

Irimus
3rd June 2007, 10:29
caseta, parerea mea e ca kobe+JO > kobe+j-kidd .de ce?pt simplul fapt ca au cate un all star outside si inside.daca ar fii sa-l duci pe unul din cei 2 la miny (jo sau kidd) atunci logic ca kidd ar fii mai util...parerea mea

Kobe24
3rd June 2007, 14:01
Out of the mouths of babes: Jermaine O’Neal may say he wants to stay with the Indiana Pacers, but his daughter, Asjia, told an elementary school classmate—the son of a co-worker of mine—that “Daddy says we’re moving to California.” :happy

cgrecu
3rd June 2007, 19:57
:) nice one ...

caseta
4th June 2007, 02:15
caseta, parerea mea e ca kobe+JO > kobe+j-kidd .de ce?pt simplul fapt ca au cate un all star outside si inside.daca ar fii sa-l duci pe unul din cei 2 la miny (jo sau kidd) atunci logic ca kidd ar fii mai util...parerea mea

posibil, dar am impresia ca in trade-ul pt kidd nu pleca odom.
deci odom ar fi putut fi pastrat ca PF, sau dat intr-un alt trade.
odom are nevoie de minge ca sa fie eficient, si cu kobe ... nu avea nici o sansa.
dar oricum kidd + kobe + odom > kobe + JO, mai ales in ideea in care odom era schimbat cu un PF/C mai clasic. nu-mi vine in cap un exemplu care sa fi si avut sanse sa fie traded, but he's out there. poate chiar un swap cu zach randolph ar fi mers.

Kahuna
4th June 2007, 09:40
Am citit undeva ceva care sigur va interesa pe multa lume de pe forumul acesta. Jordan s-ar putea sa incerce sa-l aduca la Bobcats pe Ben Gordon la schimb cu Gerald Wallace. MJ vorbeste despre cum s-a imbunatatit shooting-ul lui Wallace si cum c-ar fi perfect pe postul de SG la Bulls. Daca se realizeaza trade-ul BG7 se va reuni cu Emeka Okafor, amandoi au fost la acelasi colegiu.

Raptor
4th June 2007, 10:01
Pai nu prea inteleg... MJ vorbeste despre cum si-a imbunatatit shootingul Wallace si, drept urmare, il da? Sau doar ii face reclama ca sa se... "vanda" mai bine? Sau poate ii pasa asa mult de Chicago, chit ca e la Bobcats? :D

Tare ar fi acum sa faca trade Chicago cu Lakers (Deng+Nocioni+filler) pentru Kobe. Astfel Kobe ar lua locul lui MJ la Chicago (si ar scapa si de conferinta de vest), Gerald Wallace ar fi Pippen, Ben Wallace ar fi Rodman. Ar fi super tare asa ceva desi foarte mici sanse (a se citi - nu sunt sanse) :D

Kahuna
4th June 2007, 12:22
Pai nu prea inteleg... MJ vorbeste despre cum si-a imbunatatit shootingul Wallace si, drept urmare, il da? Sau doar ii face reclama ca sa se... "vanda" mai bine? Sau poate ii pasa asa mult de Chicago, chit ca e la Bobcats? :D

Am gresit eu formularea, nu MJ a zis asa. Asta e stirea:


Bobcats part-owner Jordan has long been a big fan of Gordon's, though it's hardly likely he would part with Emeka Okafor given Charlotte's issues in the frontcourt. But Gerald Wallace could be an intriguing name. Yes, he plays small forward, but his shooting is improving and he'd bring great defense and size to the to the shooting-guard position. Wallace is opting out of his contract, so perhaps there's a sign-and-trade possibility.

real23
4th June 2007, 15:48
Zvon: Camby la Lakers pt Kwame
http://realgm.com/src_wiretap_archives/46349/20070602/lakers_talk_with_nuggets_about_camby/

Kahuna
4th June 2007, 16:22
Daca se adevereste si acest zvon, iar sezonul viitor Lakers ii va avea pe interior pe Camby si JO, vor fi letali. Asta daca o sa-l ocoleasca pe Camby accidentarile, pentru ca totusi el se rupe cam des. Tocmai a trecut prin cel mai lung sezon din cariera sa(vorbesc din punctul de vedere a minutelor jucate) si e foarte probabil ca anul urmator sa fie mai predispus accidentarilor si daca pierde vreo 20 de meciuri se va demonstra ca nu a fost o afacere prea buna pentru Lakers.

Kobe24
4th June 2007, 17:29
nuggets nici nu au vrut sa auda de kwame pentru camby(trade direct).
daca lakers l-ar arunca pe farmar si pe cook(dar pana pe 1 iulie ca dupa aia devine BYC)nuggets probabil ca s-ar mai gandi.(eventual+ un future 1st...dar asta va depinde in functie de alte oferte)
alt zvon zice ca sacramento vor sa scape de artest si de bibby.
si la artest banuiesc ca nu se vor inghesui prea multi, ceea ce ii avantajeaza pe lakers. TEORETIC lakers ii pot lua si pe artest si pe camby si pe JO...dar asta e teoretic, practic....vom vedea.
pentru bibby ar fi de ajuns cateva pickuri si contracte care sa expire in 2008. o exceptie ar fi ideal, dar asta nu poate sa fie facuta decat de vreo 3 echipe: atlanta(care nu sunt cu mult sub cap space), charlotte si orlando(dupa ce vor scapa de contractul lui hill).
cleveland banuiesc ca si l-ar dori enorm, dar nu au contracte(atunci ar trebui sa ofere jucatori valorosi)

caseta
4th June 2007, 17:31
Pai nu prea inteleg... MJ vorbeste despre cum si-a imbunatatit shootingul Wallace si, drept urmare, il da? Sau doar ii face reclama ca sa se... "vanda" mai bine? Sau poate ii pasa asa mult de Chicago, chit ca e la Bobcats? :D

Tare ar fi acum sa faca trade Chicago cu Lakers (Deng+Nocioni+filler) pentru Kobe. Astfel Kobe ar lua locul lui MJ la Chicago (si ar scapa si de conferinta de vest), Gerald Wallace ar fi Pippen, Ben Wallace ar fi Rodman. Ar fi super tare asa ceva desi foarte mici sanse (a se citi - nu sunt sanse) :D

de cind mi-l doresc io pe gerald wallace la bulls.
l-as da si pe deng pt el. gerald wallace arunca 59% din aruncari din apropierea panoului. which is huge. are > 50% FG. e atletic, patrunde enorm (spre deosebire de deng care se cam fereste de contact). isi poate crea aruncarea singur, in timp ce deng nu poate si are nevoie de un sistem care sa ii ofere open shots.

bine, in locul lui kobe l-as prefera pe wade ....
si as avea un feeling tare ciudat sa il vad pe kobe la bulls.

nu stiu daca am mai postat aici (am postat pe realgm.com), planul meu pt offseason daca as fi bulls ar fi:

- combinatii de gordon, noce, deng, filler, 08 pick, 2nd round picks, duhon (ca au bulls fo 4 sau 5 in draftu asta si urmatoru) pt a-i lua pe kobe si gerald wallace
- MLE pt kapono
- cautat 1-2 veteranii care au fost bought-out si care vor sa joace pt minim pt sansa la un titlu

kirk
kobe
g wallace
tyrus
b wallace

kapono, #9, thabo, malik, griffin + cine nu e traded (adica poate duhon) + veteranii aia de care vorbeam - pe banca

looks beautiful.
kirk aduce mingea si asteapta sa ramina liber la 3p, si isi vede de defense.
kobe does his thing.
gerald wallace patrunde ca un nebun, scoate faulturi, se apara bine si pune 1 milion de capace.
tyrus recupereaza, o rupe de sus de 3-4 ori pe meci cind ramine liber ca toata echipa adversa sare pe kobe, se apara si pune si el 1 milion de capace
ben wallace se apara, recupereaza, arunca 2 aruncari dubioase pe meci si mai prinde un oop si mai pune si el juma de milion de capace pe meci, ca e mai batriior.

va fi size in back-court. vor fi inca small in front court, dar poate pistons il buy-out pe nazr, care e 7ft. sau poate impart bulls MLE intre kapono si mikki moore. desi ma astept ca kapono sa vrea full MLE ......

daca e nevoie de shooting, poti juca small ball, cu tyrus C, g wallace PF, kapono SF.

Kahuna
4th June 2007, 18:26
Eu nu as renunta la Deng. Nu e el la fel de po****r ca ceilalti SF din NBA, dar e consistent si poate sa mai creasca in joc. Cat despre Kobe, ar fi ceva de vis pentu Chicago sa ajunga la ei, i-ar ajuta sa traiasca din nou experienta unor finale.

Va imaginati cum ar fi...
http://img524.imageshack.us/img524/2192/10203083632404178ne5gb9.jpg

Adrian
6th June 2007, 01:34
Flip Saunders spune ca nici nu se pune problema sa nu continue cu Pistons...ca Detroit hater ce sunt, asta nu poate decat sa ma bucure...

Adrian
6th June 2007, 03:32
nu mai pot sa editez...dar tot legat de Pistons, cica Knicks sunt interesati de Sheed!! ca cica Detroit vor sa faca ceva major vara asta pentru ca de 2 ani underachieve. Probabil ca il vor semna pe Billups in vara...
Pacat ca nu mai sunt fanii Detroit pe aici sa vedem ei ce zic...eu cred ca daca te uiti in ultimii 4-5 ani (de cand a venit Sheed si practic they went to another level) singura diferenta e antrenorul : Carlisle le-a facut echipa si l-au dat afara...Larry Brown le-a adus inelele de campion si l-au dat si pe el afara imediat...si l-au adus pe Flip (care e notoriu ca n-a trecut de second round in viata lui pana sa vina in Detroit si i-a mancat cariera lui Garnet) si SURPRIZA, SURPRIZA...cad psihic de fiecare data late in the playoff ... cand au poate cel mai experimentat starting 5 din NBA...Au clutch (Big Shot Billups), au post presence - Sheed, au jumpers in Prince si Hamilton (care e si cel mai bun din NBA cand vine dupa screens)...au tot ce le trebuie pe hartie.
Cred ca ar fi fraieri sa il dea pe Sheed , dupa ce l-au pierdut pe Big Ben tot din cauza ca nu s-a inteles cu Flip.
Dar cum spuneam...nu poate decat sa ma bucure...

cgrecu
6th June 2007, 05:49
eu nu intzeleg ce avetzi cu flip, de unde pina unde e vina lui ca detroit au cazut psihic.

Detroit anul asta nu prea le dadea nimeni sanse sa prinda finala la inceputul sezonului sau, in orice caz, nu erau favoritzi clar. Au inceput campionatul so-so si pina nu a venit webber au fost mediocri chiar. Dupa ce a veni webber au jucat mai bine si au cishtigat la mustatza conferintza, au avut citeva victorii mai mult decit toronto de exemplu ... In playoffs au inceput in fortza dupa care au cazut ofensiv, de la ultimele meciuri cu chicago s-a vazut caderea, putzini au prevazut cit de acuta va fi. Una din cauze e si webber, care in playoffs a fost o umbra in majoritatea meciurilor.

E de vina saunders ca prince a aruncat 25% in seria cu cavs? Ca billups a avut mai multe TOs decit assists? Ash intzelege sa il acuzatzi daca ar fi fost outmatched de antrenorul advers, dar atit anul asta cit si anul trecut a fost invins de un superstar player. Nici macar nu potzi sa zici ca nu s-au aparat bine la lebron, care in afara de un meci, nu a rupt gura tirgului, a avut un procentaj la aruncari destul de mediocru.

Problema lu detroit e ca sunt poate singura echipa buna din ultimii ani care nu au un true superstar. In momentele de criza nu au la cine sa apeleze + sunt o echipa care se bazeaza pe jump-shot una peste alta. Rasheed, care e excelent aparator, chiar daca are low-post game, nu e dominant, nu are valoarea lui duncan sau fortza lui howard. Caliltatea lui principala e versatilitate ofensiva, are si low-post, are si 3pt, are si jumper - dar nu poate fi considerat ca o fortza ofensiva zic eu.

Sa vedem ce se intimpla in finala, cit de ushor vor trece SA de cavs, si apoi putem vorbi daca detroit au cazut in seria cu cavs sau, poate, cavs sunt mai buni decit ii credem (oh, the horror ... :)).

cgrecu
6th June 2007, 05:53
legat de knicks, ei se dau interesatzi de toata lumea, doar doar ii pacalesc pe fani ... in realitate nu au nimic de dat la schimb in afara de frye si lee, si lee e prea bun ca sa il poata da iar frye prea inconsistent sa primeasca ceva cu adevarat valoros.

BAK
6th June 2007, 07:59
fresh news despre draft
cica durant nu poate sa faca bench press cu 180 lb's si a lasat o impresie foarte proasta la pre-draft summer camp....oricum, oden era primul draftat, chiar si daca durant impingea 300

Irimus
6th June 2007, 09:55
clipuri cu aproape toate prospectele din acest draft http://sports.yahoo.com/nba/prospects

just_me
6th June 2007, 13:11
fresh news despre draft
cica durant nu poate sa faca bench press cu 180 lb's si a lasat o impresie foarte proasta la pre-draft summer camp....oricum, oden era primul draftat, chiar si daca durant impingea 300

io l-am vazut asa mai schilod pe youtube, mai uscat...da' 180 lbs e 80 kg...that suks

Florian GG
6th June 2007, 13:41
clipuri cu aproape toate prospectele din acest draft http://sports.yahoo.com/nba/prospects

Am luat de pe sport-scene.net un torrent "Durant Special 2007" si am vazut aseara un meci din ianuarie Texas - Oklahoma State in care a dat 37 puncte si a egalat recordul sau personal la puncte. Intr-adevar e slab (in sensul de schilod) insa are forta si ce m-a impresionat cel mai mult a fost pozitionarea! Se pozitioneaza excelent pe recuperare (implicit si tip-in a avut numeroase cosuri marcate din tip-ins) ceea ce e un avantaj enorm in duelul cu un om mai inalt decat el (a jucat PF in meciul cu pricina insa poate f usor sa joace si SF). Si in plus alearga mult pe teren in incercarea de a gasi o pozitie cat mai buna de a arunca. Si am vazut intreg arsenalul ofensiv: tip-ins; hook shots; aruncarea de la semi-distanta si aruncarea de la distanta. Unul din comentatori il compara chiar cu KG si nu e prea departe de adevar. Bine am mai auzit comparatii cu Rashard Lewis si T-Mac. O sa ma uit la celalalte 2 meciuri in seara asta.

In legatura cu Greg Oden l-am vazut intr-un singur meci in finala NCAA Florida - Ohio State. (tot downloadat de pe trackere) Omu' e puternic; e mare - la inaltime (adevarul ca daca te uiti la el ii dai mai degraba 30 ani decat 19:groggy: nu inteleg ce fac dreak americanii astia de au atleti la 19 ani adevarati colosi ) si e dominant in the paint. Pe nbadraft.net era comparat cu David Robinson insa eu il vad mai degraba un Shaq. Aaa da si defensiv you gotta watch out cand e in vecinatatea ta! Si am vazut ca la stamina sta cam rau..

P.S. Si in legatura cu Noah asta care l-am vazut tot in finala NCAA mi se pare mai degraba un jucator haotic si de multe ori out of control. M-a impresionat mai degraba jucatorul de la Oklahoma Boggan care a dat 37 pct (inclusiv winning shot) si in plus a facut 20 recuperi. Aa cred c-am uitat sa va spun Texas - Oklahoma s-a terminat dupa 3 OT-uri :D

Kahuna
6th June 2007, 14:36
Am auzit ca Noah e overrated rau, ca toata lumea il vede asa bine pentru ca are o energie iesita din comun, dar in rest...Mai are si 22 de ani, o sa fie un fel de Varejeo...

just_me
6th June 2007, 15:52
In legatura cu Greg Oden l-am vazut intr-un singur meci in finala NCAA Florida - Ohio State. (tot downloadat de pe trackere) Omu' e puternic; e mare - la inaltime (adevarul ca daca te uiti la el ii dai mai degraba 30 ani decat 19:groggy: nu inteleg ce fac dreak americanii astia de au atleti la 19 ani adevarati colosi ) si e dominant in the paint. Pe nbadraft.net era comparat cu David Robinson insa eu il vad mai degraba un Shaq. Aaa da si defensiv you gotta watch out cand e in vecinatatea ta! Si am vazut ca la stamina sta cam rau..



sunt absolut convins ca maximua la bench press nu e un indicator al valorii, cum ai spus tu pozitionarea are un rol mult mai important decat forta sau chiar inaltimea...still, la ce pregatire au aia 80 kg e varza

referitor la oden si la faptul ca ala nu arata a pustan de 19 ani : STEROIZI si HORMONI (testosteron si alte porcarii). Daca nu ma insel vara trecuta la mondiala vroiau organizatorii sas ii testeze si pe americani anti-doping, si americanii au zis ca nu se prezinta daca sunt supusi testelor( ceea ce oricum dupa mine e ca si cum ai recunoaste fatis ca trisezi, da' ma rog). Bine acu', din ce am mai auzit steroizi au mai foslosit jucatori de baschet, chiar si la noi, dar aia uscati rau gen 2,07 cu 75 kg.

Irimus
6th June 2007, 16:08
Am auzit ca Noah e overrated rau, ca toata lumea il vede asa bine pentru ca are o energie iesita din comun, dar in rest...Mai are si 22 de ani, o sa fie un fel de Varejeo...

noah nu e overated deloc.el va fii exact ce lumea asteapta de la el.david lee-type of player care va avea 10/10 si va juca cu multa pasiune seara de seara.

Florian GG
6th June 2007, 17:08
sunt absolut convins ca maximua la bench press nu e un indicator al valorii, cum ai spus tu pozitionarea are un rol mult mai important decat forta sau chiar inaltimea...still, la ce pregatire au aia 80 kg e varza



Corect! Si d-aici comparatia cu KG! Si KG cand a intrat in NBA din high-school avea o greutate sub medie la inaltimea lui. Si Big Ghitza era la fel cand a intrat in NBA. Insa cei ce se ocupa cu condita fizica and shit din NBA stiu f bine cum sa rezolve chestiunile astea...:) si mai mult ca sigur ca o vor face si in cazul lui Durant.

P.S. Aa si un exemplu bun de jucator care e inalt (de fapt cel mai inalt din NBA) insa se pozitioneaza prost de multe ori pe recuperare e Yao.

BAK
6th June 2007, 17:46
Corect! Si d-aici comparatia cu KG! Si KG cand a intrat in NBA din high-school avea o greutate sub medie la inaltimea lui. Si Big Ghitza era la fel cand a intrat in NBA. Insa cei ce se ocupa cu condita fizica and shit din NBA stiu f bine cum sa rezolve chestiunile astea...:) si mai mult ca sigur ca o vor face si in cazul lui Durant..

problema cu durant nu este ca nu poate impinge 180 lb's ci de ce nu poate sa impinga atat..comentatorii de la espn radio ziceau ca U of Texas(my school din toamna:ok:) are cea mai buna sala de forta din state . de asemenea, durant nu vine din high school ca si KG, ci vine totusi de la un top program care se ocupa de aceste probleme....plus ca stia din timp de summer camp si nu cred ca iti trebuie mai mult de o luna(nici macar atat, am spus o luna cu indulgenta) ca sa poti ridica 80 kg....poate am uitat sa spun, durant nu a putut sa ridice aceasta greutate nici macar o data..:confused: .....
iar despre oden , chiar daca pare batran sau tolomac si are inaltimea pe care o are iar lumea nu se asteapta la prea multe de la el din punct de vedere intelectual, a terminat cu un GPA de 3.9 din 4.0 in Ohio, ceea ce inseamna ca totusi baiatu' are ceva in cap..plus ca a venit foarte bine pregatit la camp, unde a lasat o impresie foarte buna

referitor la faza cu steroizii, eu sincer nu o prea cred ca fiind adevarata..parerea mea este ca, in general, americanii sunt mai inalti si mai bine facuti decat noi romanii de exemplu. lebron e o forta a naturii si nu a luat steroizi....shaq la fel....duncan la fel, si cate alte zeci de exemple cu jucatori care sunt mari de la mama natura si tatal cromozom:D

just_me
6th June 2007, 18:11
io nu am lansat o axioma...ca nu am cu ce sa o sustin...doar ca si aia sunt tot oameni, nu au beneficiat de alte conditii naturale, nush ce sa zic...ala nu arata de 19 ani, clar...si nici bron-bron...de fapt lebron nu arata nici de 17 cand am vazut mixurile cu el, si mai avea colgei negri la irish...si era o diferenta mare chiar intre el si carmelo, referitor la capitolul forta si maturitate fizica

BAK
6th June 2007, 18:18
io nu am lansat o axioma...ca nu am cu ce sa o sustin...doar ca si aia sunt tot oameni, nu au beneficiat de alte conditii naturale, nush ce sa zic...ala nu arata de 19 ani, clar...si nici bron-bron...de fapt lebron nu arata nici de 17 cand am vazut mixurile cu el, si mai avea colgei negri la irish...si era o diferenta mare chiar intre el si carmelo, referitor la capitolul forta si maturitate fizica

lebron arata la 17 ani cel putin de 30....cel putin.....acum ca si-a tras barba aia arata ca si shaft, de vreo 45:D :D :D ...mai trebuie numai sa semneze pe vreo 500 de milioane cu pepsi si sa bage o replica de genul it's my duty to please that booty:happy

Raptor
6th June 2007, 18:30
To please that Boobie?

Kahuna
6th June 2007, 18:46
Noi tot vorbim p-aici de Oden si Durant, le laudam calitatile, incercam sa le scuzam defectele, fiecare are deja un preferat dintre participantii la draft in persoana unuia dintre cei doi...dar daca iar intervine o supriza? Daca apare un nou Brandon Roy? Daca un draft pick no 8 iese rookie of the year? Asa ca, pe langa Oden, imi mai aleg un preferat, Al Thornton, pe care sa-l urmaresc indeaproape:yeah:, a reusit sa ma convinga cu acest dunk (http://www.youtube.com/watch?v=WBBBw3OoFrQ):drak: Expertii il vad la Sacramento, dar sper sa ajunga la alta echipa ca nu prea ii urmaresc pe Kings, poate la Phila sau Bulls.

real23
6th June 2007, 19:16
Al Thornton ala parca ar fi TT dupa atleticism :)

Kobe24
6th June 2007, 19:57
roy nu a fost o surpriza ca a iesit ROY:)
ca nu a fost el printre primii in draft...asta e altceva..
cine crede ca jucatorii nu sunt dopati...se insala amarnic...
eu cred ca toti din NBA si nu numai sunt dopati.
cum va explicati ca au probleme cardiace la 20 si ceva de ani..si unii mai si mor?(turiaf hoiberg(asta avea mai mult) collier etc...)
faptul ca pe americani ii controleaza si pe restul nu....iar nu inseamna ca ceilalti nu ar fi dopati:)
FIBA ca si FIFA(ULEB ca si UEFA) ascund totul sub pres.
jucatori gasiti dopati ar pata imaginea sportului in general, asa cum se intampla cu ciclismu, unde exista o campanie (in adevaratul sens al cuvantului) de controale anti-doping, si nici acolo nu-i gasesc pe toti.
e un joc intre dopati...deci echitabil:P

cgrecu
6th June 2007, 20:54
in general ROY ies jucatorii cei mai "NBA-Ready", mai depinde si de ce echipa prinzi, cite minute joci, samd. Predictzia generala pentru 2008 e ca durant va ieshi ROY pentru ca oden nu va avea numere mai bune. Roy a fost doar #6/7 pentru ca are un skill-set destul de comun, nu exceleaza prin nimic si e destul de batrin cu posibilitatzi reduse de progrese semnificative.

Tyrus Thomas de exemplu era considerat foarte raw, dar cu potentzial foarte mare si joaca pe o pozitzie unde mai greu gaseshti jucatori. Plus ca bargnani, thomas sau aldridge nu au avut minute de la inceput, roy a jucat aproape de 40 de minute, dar in ultimele luni din sezon thomas, aldrige si bargnani au au fost superiori (nu doar in opinia mea).

Adrian
7th June 2007, 01:23
ok...
ODEN nu e dopat...nu stiu de altii...dar la el se vede clar ca are gigantism/acromegalie (marire a extremitatilor: buze, limba, urechi, nas...asta ca e cel mai vizibil la fata...maini si picioare). Aceeasi boala (exces de hormon de crestere - tumora a glandei pituitare) o are si Ghita Muresan...o sa pun doua poze luate la repezeala de pe net ca sa vedeti asemanarile...
Cat despre performantele lui academice, a luat minimul de credite necesare sa treaca anul (s-a stiut deci de la inceput ca o sa intre in NBA desi chipurile nu era hotarat)...numai istoria psihologiei si alte rahaturi...am citit un interviu cu el si faceau misto de el ca habar nu avea ce materii are...

real23
7th June 2007, 16:38
Nu stiu daca se dopeaza dar toata lumea stie ca fumeaza iarba mai toti (sau cel putin astia mai tineri)

just_me
7th June 2007, 16:43
nu...deci fii atent
daca cineva crede ca nu sunt dopati se inseala amarnic...se dopeaza ei in atletism unde sunt controlati la sange, d'apoi intr-un sport unde nu se fac controale

Busta
7th June 2007, 17:40
Noi tot vorbim p-aici de Oden si Durant, le laudam calitatile, incercam sa le scuzam defectele, fiecare are deja un preferat dintre participantii la draft in persoana unuia dintre cei doi...dar daca iar intervine o supriza? Daca apare un nou Brandon Roy? Daca un draft pick no 8 iese rookie of the year? Asa ca, pe langa Oden, imi mai aleg un preferat, Al Thornton, pe care sa-l urmaresc indeaproape:yeah:, a reusit sa ma convinga cu acest dunk (http://www.youtube.com/watch?v=WBBBw3OoFrQ):drak: Expertii il vad la Sacramento, dar sper sa ajunga la alta echipa ca nu prea ii urmaresc pe Kings, poate la Phila sau Bulls.


pe mine m-a impresionat total Julian Wright cu dunkul asta
http://www.youtube.com/watch?v=jL56GyhNTLw&mode=related&search=


:evil: :evil: :evil:

Irimus
7th June 2007, 17:46
preferatii mei sunt thadeus young si javaris critenton.pe ei sper ca phila sa-i selecteze cu #12 respctiv #21 desi ca din cate am inteles King va incerca sa trade up pt al lua pe Noah

Irimus
7th June 2007, 17:48
ca sa poti ridica 80 kg....poate am uitat sa spun, durant nu a putut sa ridice aceasta greutate nici macar o data..:confused: .....


:happy :happy :happy
conley (6'0-inaltime) a ridicat de 13 ori :happy :happy :happy

caseta
7th June 2007, 18:16
nu...deci fii atent
daca cineva crede ca nu sunt dopati se inseala amarnic...se dopeaza ei in atletism unde sunt controlati la sange, d'apoi intr-un sport unde nu se fac controale

f posibil
pe de alta parte, cel mai probabil sunt si factori genetici la mijloc, altfel toti negrii ajungeau cit lebron ca sa ia si ei 90 mil de la nike.

faptul ca astia atit de mari si de puternici sunt totusi rari chiar si in nba (shaq, howard, lebron imi vin in minte ca fiind extrem de puternici si rapizi - ma refer in tinerete, evident, asa ca shaq haters sa stea in banca lor), imi zice ca majoritatea oricite timpenii ar baga in ei, tot nu ar ajunge la fel.

e oricum clar ca negri sunt mai atletici. de fapt, din ce am citit pe undeva, not all black men can jump. in africa, la camp de basket, se stie ca sunt citeva tari de unde provin cei mai buni saritori. astia care sar de rup prin nba, probabil se trag la origine din triburi din zonele respective, si, ajutati de o alimentatie mai buna in US, au ajuns sa isi implineasca tot potentialul atletic.

similar cum de ex in sudan e un trib cu cea mai mare medie de inaltime, trib din care au provenit luol deng si manute bol. (dinka)

cresterea s-ar mai putea datora si faptului ca hormonii folositi la greu la cresterea de animale pt hrana au ajuns in corpul oamenilor si uite asa mai apare cite unu cit casa ....

BAK
7th June 2007, 18:16
@theotherai......dap, cica un ziar din seattle a aflat faptul ca durant a iesit al 78-lea din 80 la testele fizice, chiar daca rezultatele sunt confidentiale

caseta
7th June 2007, 18:20
http://stopmikelupica.com/2007/06/the_nba_draft_combine_results.php

Adrian
7th June 2007, 19:48
Eu sunt intotdeauna impresionat de wingspan...stiam din schita aia celebra a lui Da Vinci ca un om "normal" trebuie sa masoare in wingspan aproximativ cat inaltimea lui...eu de exemplu la 1.80 am 1.83 wingspan. Stiu chiar ca unele boli de colagen sunt caracterizate de wingspan mult mai mare decat inaltimea...dar in NBA asta pare sa fie regula:
Zabian Dowdell has a 6'10 wingspan on a 6'1.5 point guard body

cgrecu
7th June 2007, 19:57
@theotherai......dap, cica un ziar din seattle a aflat faptul ca durant a iesit al 78-lea din 80 la testele fizice, chiar daca rezultatele sunt confidentiale

nu sunt confidentziale, le potzi vedea aici:

http://insider.espn.go.com/espn/blog/index?entryID=2893057&name=ford_chad

cred ca e pe insider, si s-ar putea sa nu te lase daca nu ai cont. In orice caz, durant a fost printre ultimii (doar top prospects sunt listatzi). Cu toate asta, se pare ca nu il va afecta deloc, de altfel ar fi complet idiotic sa nu il iei la #2 pe durant ...

Kahuna
7th June 2007, 20:09
Dar eu nu inteleg cum poate fi asa slab pregatit, totusi face sport de performanta de ceva ani, nu s-a apucat primavara asta.

phyxius
7th June 2007, 20:11
pai..... asa si jordan cand a intrat in nba nu era prea puternic ca forta, dar mai tarziu cand forta chiar conta si isi lua niste lovituri cam serioase de la adversari (knicks de ex.) a trebuit sa traga de fiare ca sa nu mai fie "pushed around" atata.

KingMJames
7th June 2007, 20:53
detroit mai intai...si boston...de-abia pe urma knicks...asta ca o mica paranteza/corectura...:)

Irimus
7th June 2007, 21:14
pai..... asa si jordan cand a intrat in nba nu era prea puternic ca forta, dar mai tarziu cand forta chiar conta si isi lua niste lovituri cam serioase de la adversari (knicks de ex.) a trebuit sa traga de fiare ca sa nu mai fie "pushed around" atata.


durant nu numai ca nu e puternic...e chiar schilod rau de tot , asa ca si un somalez


btw:ati vazut lista aia cu rezultatele fizice? dominic james (al 3-lea) e predictia mea pt stealul acestui draft.va fii probabil mid second round pick.inca din primul sezon ar fii in top 3 in nba ca si quickness, e extraordinar de tehnic si e pass-first(nu vad mare diferenta intre el si conley).nu are in schimb jump-shoot prea gorzav...

Kobe24
7th June 2007, 21:33
pe vremea lui jordan nu erau atleti ca acum...nu erau la fel de puternici..
totusi au trecut 23 de ani de cand a intrat el in nba

BAK
7th June 2007, 21:44
http://stopmikelupica.com/2007/06/the_nba_draft_combine_results.php

:headbang: , eu asa am auzit la espn radio.....inseamna ca aia vorbeau b.s....altfel nu scriam.....:confused:

just_me
7th June 2007, 22:25
pai..... asa si jordan cand a intrat in nba nu era prea puternic ca forta, dar mai tarziu cand forta chiar conta si isi lua niste lovituri cam serioase de la adversari (knicks de ex.) a trebuit sa traga de fiare ca sa nu mai fie "pushed around" atata.

deci jordan cand a intrat in liga tocmai asta a adus : forta, viteza, viteza de reactie, explozie

phyxius
7th June 2007, 22:33
o mare forta fizica, de genul cu care putea sa isi impinga adversarii ca lumea ca sa treaca de ei, nu prea putea sa aiba aratand doar asa:

http://www.nba.com/jordan/images/84Jordan_rookie.jpg

agilitate, viteza, viteza de reactie si explozie avea de la bun inceput. si oricum, a recunoscut chiar el in "Air Time" ca a trebuit sa mai puna niste muschi pe el si sa traga de fiare pt. ca "he was taking a lot of physical beatings at that time"... sau ceva de genul asta.

just_me
7th June 2007, 22:48
da...ma refeream la forta exploziva, forta relativa(per kg corp) astea le avea
si cand faci o patrundere si day un lay-up cu depasirea panoului sau ce avioane mai dadea jordan iti trebuie forta, mai ales pe primul pas, pe distante mici...nu e nevoie sa ridici 200 kg la piept, dar pe de alta parte 80 e penibil, fuck io fac cu 100, si nu crek am beneficiat de antrenamentele lui durant
si garantat si jordan putea mai mult la 20 ani.
si ce imi arati in poza aia e un ectomorf la 2 m inaltime...nu conteaza atat masa musculara cat forta relativa la greutatea corporala...ceea ce iti garantez ca la momentul cand jordan a intrat in liga avea mai mult decat orice alt jucator, bine mai erau si altii...da' pe jordan l-am vazut mai mult. ca la 4 ani dupa ce a intrat au inceput mai toti sa incorporeze in pregatire antrenamente de forta asta e alta poveste

Raptor
7th June 2007, 23:18
Jordan a ajuns pana la 240 lbs/110 kg (cat are LeBron acum) greutate la un moment dat, insa generic el avea 215-220 lbs. (98-100 kg).

Apropos, eu la piept am maximul de vreo 65 de kg... :headbang:

caseta
8th June 2007, 02:52
hai sa zici ca durant nu are forta fizica, ca poate nu e asa important cit poate sa impinga de la piept. dar am inteles din cit am citit in articolul ala ca nu are nici viteza, nici saritura. ori asta e cam dubios. poate in NCAA o merge, dar in NBA ....

nu stiu exact de ce, dar ma astept ca unul dintre oden si durant sa fie bust. cum se zice ... la pomul laudat ... si s-a vorbit atit despre draftul asta ....
chiar nu cred sa fie mai plin de talent decit cel din 2003, si nici decit cel din 1996. oricum nu cred ca oden va fi cine stie ce superstar. cel putin asta e impresia mea. un mutombo, eventual ceva mai bun in ofensiva ....

cit despre jordan, era el mai slab cind a intrat in liga, si clar nu era cit antony mason, dar daca te uiti in poza aia la mina stinga, o sa vezi ceva biceps. nu era chiar plapind jordan. iar in timpul carierei se spunea ca era "pound for pound" (proportional cu greutatea, cum ar veni) cel mai puternic din liga.

Raptor
8th June 2007, 03:11
Problema e ca bicepsul nu prea te ajuta la nimic... In afara de a fi antagonistul tricepsului+pieptului in impingeri nu ajuta la nimic el, de sine statator (ma refer, la nimic folositor in basket).

cgrecu
8th June 2007, 04:03
un articol mai complet pe tema asta, am subliniat citeva chestii mai interesante si care vor raspunde la unele intrebari de pe aici:


Tuesday morning, I listened to Colin Cowherd on ESPN Radio as he talked about the NBA pre-draft camp testing results.

He said, in a nutshell, that Greg Oden's excellent performance combined with Kevin Durant's poor one in the strength and athletic testing closed the debate on who should be the No. 1 pick in the June 28 NBA draft. It is now, without a doubt, Cowherd argued, Greg Oden.

Cowherd is not the only one who has gotten the testing results and used it as a big hammer in the Oden vs. Durant debate. I've even heard some suggestions that Durant may slip out of the top two now that that the testing results are known.

Here's my take: These results are a very small piece of the puzzle.

These tests have very little to do with basketball skill. They don't measure a player's shooting touch, handle or basketball IQ. Leaping ability is meaningless if the player doesn't know how to get to the basket. No one in the NBA is asked to do a bench press during the game. In fact, core strength is considered much more valuable to prospects.

Want more evidence that the numbers may be meaningless?

Here are the top-rated athletes from the last four combines: Troy Bell, Nate Robinson, Joey Graham and David Noel. Has all of that athletic ability helped any of them dominate the league?
I do think the Blazers will take Oden No. 1 and he'll be an excellent choice -- the testing results appear to support that.

But I think the results are less meaningful in the case of Durant.

As we reported in our visit to Indianapolis to see Oden work out, he is a great athlete. He has explosive leaping ability (they actually tested him with a 38-inch vertical leap there) and great agility, dexterity and lateral quickness. Those are rare attributes for a 7-foot center.

Just as impressive, Oden's testing results are a demonstration of the hard work he's put in with coach Ed Schilling. The notion that Oden is not dedicated to basketball or a hard worker loses currency in the face of these results.

So is Oden a big winner from the testing results? Sure.

In sharp contrast to Oden, Durant finished dead last (No. 78) among the players who completed every test.

How is that possible? Have our eyes really deceived us this whole season? Durant looked like a great athlete at Texas. He looked quick. Why didn't he test that way?

My theory? Unlike Oden and most of the other players who participated in the camp, Durant was not prepared for it.

His agent, Aaron Goodwin, confirmed my view.

"Between school, travel and business opportunities, he has not had an opportunity to work out," Goodwin told me via e-mail.
Durant has not been doing the strength training that so many of the other prospects have been doing for weeks. He has not hired a trainer, and now we see the results of that decision.

I spoke with trainer Tim Grover on Tuesday. Grover worked out Durant in Orlando last week along with his own clients, Julian Wright and Thaddeus Young. Grover said he suspects that Durant just wasn't prepared for the testing.

"He's a very good athlete from what I saw," Grover said. "I think those results are from either not practicing the tests or improper technique. There's no way he should have tested that low. It's not a good indicator of who he is."

Grover said that for someone like Durant, a six-week training period would have improved his results significantly.

"With a guy who hasn't really done a lot of strength training, it's pretty easy to get big results quickly," Grover said. "With guys who have done a lot of work in the weight room, the results come slower."

Much has been made about the fact that Durant couldn't bench press the 185-pound bar a single time. But Grover said that's not entirely unusual for a thin prospect with long arms, such as Durant. Grover said that about six weeks of practice would have resulted in Durant being able to lift the bar five or six times.

He's not the first player to have trouble here. Last year Memphis forward Shawne Williams couldn't lift the bar. Monta Ellis couldn't do it in 2005. Shaun Livingston couldn't do it in 2004. All of those players were young and thin, with long arms. Even a well-built player like Andre Iguodala got the bar up only four times.
Durant's lack of practice likely affected his vertical jump as well.

Many prospects use a machine called the Vertimax to improve their leaping. For example, Nick Young had a 35.5-inch vertical when he began training for the draft. A month later at the camp, he showed a 40.5-inch vertical at the test. That's a significant difference.
Grover said that typically a player can increase his vertical about 3 or 4 inches in a six-week period of training. In Durant's case, that would have improved his vertical from 33.5 to about 37 inches.

Still, even his actual result isn't terrible. Luol Deng had only a 31.5-inch vertical when he tested in 2004. Channing Frye and David Lee both tested lower than that in 2005. LaMarcus Aldridge had just a 34-inch vertical last year.
For Durant, the result of the lane agility drill may have been the most disturbing. Anyone can see Durant needs to add strength. And with Durant's size and reach, his jumping ability is fine. But if he truly lacks lateral quickness, he could have some unforeseen problems.

His 12.33-second performance was one of the worst of all the players. It was flat-out ugly.

Big man Spencer Hawes, whose athleticism has been questioned, beat Durant in the drill. Jared Jordan, whose lack of quickness is considered a major weakness, beat Durant by a full second.

The question of athleticism aside, the results raise the question of whether Durant has become too casual about the draft process and gotten caught up in the NBA lifestyle. With Goodwin talking about business opportunities and travel, it sounds as if Durant has let Oden sneak past him in the one area where everyone thought Durant topped Oden hands down: desire.
But Durant's approach is probably going to change very soon.

"He starts his workouts program after he finishes this last commercial shoot and will be fine when he shows for the two teams he needs to," Goodwin said, referring to Durant's upcoming visits with the Trail Blazers and SuperSonics.

Until then, the question is whether Durant's misstep is the death knell for his quest to be Portland's choice as the No. 1 pick.

just_me
8th June 2007, 09:27
hai sa zici ca durant nu are forta fizica, ca poate nu e asa important cit poate sa impinga de la piept. dar am inteles din cit am citit in articolul ala ca nu are nici viteza, nici saritura. ori asta e cam dubios. poate in NCAA o merge, dar in NBA ....

nu stiu exact de ce, dar ma astept ca unul dintre oden si durant sa fie bust. cum se zice ... la pomul laudat ... si s-a vorbit atit despre draftul asta ....
chiar nu cred sa fie mai plin de talent decit cel din 2003, si nici decit cel din 1996. oricum nu cred ca oden va fi cine stie ce superstar. cel putin asta e impresia mea. un mutombo, eventual ceva mai bun in ofensiva ....

cit despre jordan, era el mai slab cind a intrat in liga, si clar nu era cit antony mason, dar daca te uiti in poza aia la mina stinga, o sa vezi ceva biceps. nu era chiar plapind jordan. iar in timpul carierei se spunea ca era "pound for pound" (proportional cu greutatea, cum ar veni) cel mai puternic din liga.

pai da...cam asta am zis si eu

caseta
8th June 2007, 13:49
Problema e ca bicepsul nu prea te ajuta la nimic... In afara de a fi antagonistul tricepsului+pieptului in impingeri nu ajuta la nimic el, de sine statator (ma refer, la nimic folositor in basket).

era ca "reper". doar nu avea bicepsu mare si in rest era un schilod. ideea era ca avea ceva muschi pe el.

@just_me: da, doar intaream/confirmam ce ai zis si tu ...
in plus io nu stiu ce e aia ectomorf :P :D

phyxius
8th June 2007, 16:54
^^^din cate stiu eu, un ectomorf e o persoana care are probleme in a castiga in greutate din cauza metabolismului sau rapid.... adica..... asa stiam.... i dunno.... pe de alta parte......poate e meniul #3 de la Burger King :thinkso:

Raptor
8th June 2007, 17:39
Corect.

KingMJames
8th June 2007, 19:41
@phyxsius: bai tu ai invatat asta din dictionarul de sinonime sau ai dat search pe google?

phyxius
8th June 2007, 19:51
de fapt am dat search in dictionarul de sinonime.........

cgrecu
10th June 2007, 06:45
not good for Denver:


MILLSTONE TOWNSHIP, N.J. -- Denver Nuggets player J.R. Smith and another man were seriously injured Saturday when the sport utility vehicle Smith was driving collided with a car.

Smith and the unidentified passenger were ejected from the SUV in the crash, which occurred around 5:30 p.m. on Stagecoach Road in Millstone Township, said Sgt. Stephen Jones, a state police spokesman.

The passenger -- who had serious head wounds -- was airlifted to Jersey Shore University Hospital in Neptune, while Smith was taken there via ambulance.


ar trebuie sa le dea ceva lectzii de condus la ashtia de la nuggets, parca si carmelo a intrat cu jeepul in iverson acu vreo 2 luni ....

Irimus
10th June 2007, 09:11
va rog sa-mi spuneti cat de proasta trebuie sa fie o persoana pt a declara: Washington Wizards guard Gilbert Arenas said last night that he will opt out of his contract after next season and become a free agent. nu am auzit nici un jucator din nba sa anunte cu un an inainte ca va pleca.eu sincer in momentul asta l-as pune pe trading block si as mai lua ceva pe el.mi-e frica sa nu ajunga la phila, pt ca avem cap space anul viitor, vreau jucatori de baschet la 76ers nu mascarici. tocmai si-a facut rau singur, nu e exclus ca fanii sa-l fluiere...

real23
10th June 2007, 10:21
Billups pleaca din Detroit?
http://www.denverpost.com/nuggets/ci_6104308
Mai multe informatii despre accidentul lui JR:
http://www.denverpost.com/nuggets/ci_6105251

caseta
11th June 2007, 00:33
va rog sa-mi spuneti cat de proasta trebuie sa fie o persoana pt a declara: Washington Wizards guard Gilbert Arenas said last night that he will opt out of his contract after next season and become a free agent. nu am auzit nici un jucator din nba sa anunte cu un an inainte ca va pleca.eu sincer in momentul asta l-as pune pe trading block si as mai lua ceva pe el.mi-e frica sa nu ajunga la phila, pt ca avem cap space anul viitor, vreau jucatori de baschet la 76ers nu mascarici. tocmai si-a facut rau singur, nu e exclus ca fanii sa-l fluiere...

you lil' hater, you .... :nah:
las sa iti esplice baeatu:

1. faptul ca opt-out si becomes a FA, nu inseamna ca va pleca de la wiz. ci doar ii va permite sa ia mai multi bani. acum un underpaid fata de ce produce. 10 mil per are si dalembert, for fuck's sake. gil merita 15-17 mil, pt ca e totusi un star. nu e la nivelul lui bron si wade, care sigur ar merita 20 mil, dar conform regulilor nu pot primi deocamdata suma asta.

2. era destul de evident ca va opt-out. damn it. si carter se pare ca va opt out, chiar daca in momentul asta perspectivele ca el sa ia mai multi bani nu sunt prea bune. si lewis opted out din aceleasi motive.

3. faptul ca wiz stiu ca il pot pierde ar trebui sa puna ceva presiune pe echipa si sa ii faca mai agresivi pe piata transferurilor. asta nu ar putea decit sa ii bucure pe fani. arenas sigur nu va sta daca va crede ca echipa nu incearca sa cistige. wiz nu prea isi pot permite sa piarda un star ca arenas, care practic le-a revigorat clubul. si daca nu vor sa il piarda, vor trebui sa incerce sa cistige, iar fanii vor fi incintati.

4. e similar cu ce au facut lebron, wade si bosh. pe de o parte s-au asigurat ca vor putea obtine contracte mai mari (in 2010 vor avea 7 ani in liga si deci vor putea avea salarii incepind cu 30% din capspace, nu 25% cum e sub 7 ani) si in acelasi timp au pus presiune pe echipa sa isi faca treaba. din ce in ce mai des starurile tinere spun "nu vreau sa ajung ca KG". si nu cred ca fanii nu sunt de acord cu lebron/wade/bosh. nu cred ca vreun fan si-ar dori ca echipa lui sa aiba un superstar ca kg si sa nu faca nimic cu el zece ani la rind.

sooooo .... nowhere near such a big deal as you make it sound. daca cineva va fi boo-ed, ala va fi abe polin.

caseta
11th June 2007, 00:38
Billups pleaca din Detroit?
http://www.denverpost.com/nuggets/ci_6104308
Mai multe informatii despre accidentul lui JR:
http://www.denverpost.com/nuggets/ci_6105251

this:
"Smith's vehicle went through a stop sign and hit another car"

makes me say:
FUCK JR SMITH. couldn't care less if he was fucking dead.
cum zicea chris rock, "there's black men, and there's niggers. i love black men, but boooy, do I hate niggers. i wish they let me join the ku klux klan"
and JR SMITH is a fucking ignorant nigger.

PS: linku despre billups zice "billups, pistons divorce UNLIKELY"
adica nu prea va pleca.

cgrecu
11th June 2007, 01:53
hm, acelashi arenas care si-ar da si haina de pe el la suporteri si care nu ii pasa de bani si vrea doar sa cishtige? :) Abia ashtept sa vad cum va incerca caseta sa puna un "positive spin" la chestia asta ... :)

BAK
11th June 2007, 02:15
hehehe......pai ce credeati.......asta ii addicted de publicitate...nu s-a mai vazut prin ziare in ultima vreme, si ce s-a gandit? hai sa ma apuc de dat declaratii aiurea, daca kobe a reusit, poate o sa reusesc si eu...........he only cares about the money

cgrecu
11th June 2007, 16:34
which is not a bad thing ...
e normal sa fie interesat de bani, cine dreaq pe lumea asta nu e. Ce mi se pare low e ca atita tam a facut ca lui nu ii pasa decit de echipa si de fani samd, si tot ce face in rest contrazice complet, e un ball-hog, arunca la cosh in disperare chiar si cind nu ii intra, ishi ironizeaza coechipierii in public, ishi critica antrenorul in public, face mega-petreceri unde cheltuie milioane de dolari ... Si capsuna de pe tort, anuntza cu un an inainte ca o sa sign-out ca alte echipe sa inceapa sa ishi faca planuri de pe acum, ca sa poata crea un bidding war.

Caseta zicea ca totzi jucatorii fac asta, corect - dar nu l-am auzit inca pe vince carter sa zica public ca o sa opt-out, s-ar putea sa o faca, s-ar putea sa nu. Iar comparatzia cu generatzia lebron e incorecta - dar probabil ca nu mai trebuie sa subliniez asta.

E patetic sa vezi pina la ce distantze merg unii in ashi apara jucatorii favoritzi ... Uneori e mai bine sa admitzi ca ai greshit, dar probabil ca atunci cind eshti super-orgolios e mai greu ...

Irimus
11th June 2007, 18:23
@caseta:sunt de acord ca arenas e oarecum underpaid(nu ca ar merita el cat lebron/wade/carmelo) si ca merita cat redd/JJ insa e prostie sa faci un astfel de anunt.Pur si simplu tine pt tine, lasa sa treaca anul, si da raspunsuri de genul "nu stiu, voi vedea, nu ma gandesc acum la asta..etc" cum au facut de ex. vince si rashard lewis dealungul acestui sezon.in momentul in care arenas va opta-out el va deveni UFA(eu asa stiu) si deci sansele lui wizards sa-l tina sunt egale cu ale philadelphiei,boston si a altor echipe cu cap space necesar in 2008.


si iti reamintesc ca este vorba despre acelasi arenas care declara acu vreo 2 luni ca nu doreste sa ajunga ca si kg in minesota, adica cu contract cu urias si fara vreo perspectiva si ca ar fii dispus chiar si la un pay-cut daca asta ar insemna ca GM-ul poa sa imbunatateasca echipa.


"Arenas is scheduled to make $11.9 million next season and $12.8 million in 2008-2009, the final year of his original deal. Last summer, Arenas said he would consider taking less money on his next contract if it would help the team add high-caliber players to the roster in coming seasons. Washington Post "

caseta
11th June 2007, 19:08
@caseta:sunt de acord ca arenas e oarecum underpaid(nu ca ar merita el cat lebron/wade/carmelo) si ca merita cat redd/JJ insa e prostie sa faci un astfel de anunt.Pur si simplu tine pt tine, lasa sa treaca anul, si da raspunsuri de genul "nu stiu, voi vedea, nu ma gandesc acum la asta..etc" cum au facut de ex. vince si rashard lewis dealungul acestui sezon.in momentul in care arenas va opta-out el va deveni UFA(eu asa stiu) si deci sansele lui wizards sa-l tina sunt egale cu ale philadelphiei,boston si a altor echipe cu cap space necesar in 2008.

look up "larry bird rights" si vezi ce zice CBA-ul. ;)

si daca opt out, nu inseamna ca vrea salariu neaparat mai mare. (nu ca ma astept sa accepte mai putini bani). insa poate sa isi evalueze optiunile.
iar faptul ca a zis-o mi se pare foarte fair din partea lui, cel putin fata de echipa: "vedeti cum va faceti planurile, pt ca eu am de gind sa opt-out"
nu i-a tinut pe wiz in dubii un an intreg .... "daca opt-out asta, daca nu" ....
si cum ziceam, in cazul lui decizia e mult mai clara decit in cazul lui carter sau lewis. lewis nu stiu ce raise poate primi in conditiile in care si acum mi se pare ca primeste cam multi bani pt ce face: PF care trage de 3p, no D, no rebounds, no playmaking -> very limited skill set, adica scorer only, si nici macar inside. un fel de poor-man's dirk. dirt-poor-man's dirk.

so there you have it.

cgrecu
11th June 2007, 20:24
singurul avantaj care il au wizards e ca pot sa ii ofere un an in plus de contract. Arenas poate cishtiga max 2-4 milioane in plus pentru ca extensia putea fi de 12 milioane.

E putzin probabil ca ii va oferi cineva 16 milioane insa, valoarea lui pe piatza e probabil sub johnson sau redd care au reputatzie de jucatori serioshi in timp ce arenas in ultima vreme se apropie mai mult de stilul lui rodman. Plus ca deocamdata e unproven in playoffs, are o aruncare shaky si nu mai e nici chiar asha tinar. Daca billups se pare ca nu are sanse la max, nu prea vad cine i-ar da max lui arenas ... Daca era centru sau forward, poate dar e point guard, iar Dallas nu au vrut sa ii dea lui nash 13 milioane. Plus ca deja s-a certat cu jumate din echipele din liga prin declaratzii idioate si vendette fara rost.

Chestia e ca arenas a renuntzat la agentul lui anul asta (care probabil l-a sfatuit sa nu faca prostia asta), in megalomania lui crede ca echipele se vor da cu curu de pamint sa il aduca, probabil se vede in aceeashi clasa cu kobe bryant sau dwayne wade ... :)

Poate ar trebui sa nu mai se consulte cu bonzi wells sau deshawn stevenson pe materie de contracte si extensii ... :)

Irimus
11th June 2007, 21:54
arenas nu e sub jj si redd, oricat mi-ar placea mie sa cred, iar daca billups nu primeste max asta nu inseamna ca nici arenas nu primeste.arenas e cum 7 ani mai tanar si a avut 12 ppg in plus fata de bilups anul trecut..deci oricat de mascarici ar fii el, ce e a lui e a lui si va primi 15 milioane/an.pariu?

cgrecu
12th June 2007, 16:38
atita timp cit isiah si altzi gms de aceeashi natura sunt inca in liga, orice e posibil. Dar arenas nu merita 15 milioane, nu atita timp cit nash are 13 si billups s-ar putea sa nu primeasca nici 12 ... O fi arenas cu 7 ani mai tinar, dar nu are nici leadership, nici defense, arunca slab de la 3pt etc. Are patrunderile unde e foarte bun, dar numai pentru asta sa ii dai 15 miloane? Lebron/Wade/Bosh au primit 16, daca arenas e in aceeashi categorie cu ei atunci nush ce sa mai zic ...

caseta
12th June 2007, 18:42
arenas nu e sub jj si redd, oricat mi-ar placea mie sa cred, iar daca billups nu primeste max asta nu inseamna ca nici arenas nu primeste.arenas e cum 7 ani mai tanar si a avut 12 ppg in plus fata de bilups anul trecut..deci oricat de mascarici ar fii el, ce e a lui e a lui si va primi 15 milioane/an.pariu?

i like you cind ejti obiectiv.

cite superstaruri tinere (sub 27 de ani) sunt in liga ??
lebron
wade
howard
bosh
cp3
deron
melo
(toti 7 untouchable)
amare (probabil untouchable, oricum cu salariu enorm si operatie la genunchi)
yao ming (probabil untouchable)
si poate boozer dupa playoff-ul asta ...


in rest la nivel de superstar ....
kobe (super bun dar cu eticheta de egoist, not that young)
mcgrady (bad back, not that young, muulti bani)
dirk (chokes when it matters, not that young, muulti bani)
brand (muulti bani)

asa ca nu e greu de imaginat ca va fi cel putin o echipa dispusa sa plateasca cel putin 15 mil pt arenas. cit e el de goofy, i-a dus totusi pe wiz in playoffs de 3 ori la rind.

Florian GG
14th June 2007, 09:58
Houston se misca repede pe transfer market (sau astea sunt zvonurile). Adelaman vrea o echipa muult mai capabila dpdv ofensiv si deja sunt zvonuri cu privire la Mike James (cica deja s-a ajuns la o intelegere Juwan Howard - Mike James swap) si in plus il vor pe Rashard Lewis (bine cine nu-l vrea; se vb de Shane Battier sa intre in ecuatie) si the old news Stevie Franchise

Raptor
14th June 2007, 10:27
Si Maic Geims si Stiv Frensis au jucat la Rachetzi... acuma ii vor inapoi?

caseta
14th June 2007, 11:03
cred ca ar fi o prostie sa il dea pe battier ....
lewis va fi SIGUR overpaid. mark my words. cel mai bun SF de pe piata in vara asta e gerald wallace.

Kahuna
14th June 2007, 11:43
cica deja s-a ajuns la o intelegere Juwan Howard - Mike James swap

Daca se concretizeaza trade-ul pot sa zic ca cei de la Timberwolves si-ar luat tzeapa. Ar fi un vis pentru mine ca suporter a celor de la Rockets sa scape echipa de Juwan, tipul asta e mult prea incet si nu e asa de eficient incat sa merite $7mil, in timp ce Mike James, chiar daca a avut un sezon slab anul acesta poate sa fie o rezerva buna sau poate chiar in echipa de baza...ar fi o combinatie buna cu T-Mac in backcourt.

Raptor
14th June 2007, 11:47
Nush de ce se concentreaza Rockets pe shooting PGs (Mike James si Francis), cand mai indicat ar fi un passing-PG (cu sut de trei) ca sa-i puna in valoare pe T-Mac si Yao...

Irimus
14th June 2007, 11:59
mai indicat ar fi un passing-PG (cu sut de trei) .



cu sut de trei, centrari bune si lovituri napraznice de cap

caseta
14th June 2007, 12:03
Nush de ce se concentreaza Rockets pe shooting PGs (Mike James si Francis), cand mai indicat ar fi un passing-PG (cu sut de trei) ca sa-i puna in valoare pe T-Mac si Yao...

de unde insa ??!
le-ar trebui un kapono in vara - daca vine pe mid-level. cu yao in centru, ar trebui sa aiba chiar mai multe open shots decit atunci cind juca cu shaq.
dar cel mai mult au nevoie de un PF solid, atletic, bun in D si la rebounds, care s-ar potrivi perfect cu yao. un fel de nene mai bun in D, de ex.

Irimus
14th June 2007, 12:05
cel mai bun SF de pe piata in vara asta e gerald wallace.

defensiv da
dar G-force nu a jucat niciodata mai mult de 3 meciuri consecutive iar GMs stiu asta ;)



PF solid, atletic, bun in D si la rebounds, care s-ar potrivi perfect cu yao. un fel de nene mai bun in D, de ex.

eu zic ca mai bine s-ar potrivi cu yao un jucator cu joc ofensiv mai bun si range la J, chiar daca mai slab in defensiva (frye, zach randolph).
asa s-ar completa mai bine, nu crezi?

Raptor
14th June 2007, 13:02
Trajan Langdon? Djwan Wagner? :D

Florian GG
14th June 2007, 13:02
Nush de ce se concentreaza Rockets pe shooting PGs (Mike James si Francis), cand mai indicat ar fi un passing-PG (cu sut de trei) ca sa-i puna in valoare pe T-Mac si Yao...

Corect!

Kahuna
14th June 2007, 13:06
frye, zach randolph

Eu zic ca Portland face o mare greseala daca renunta la Zach. Oden+Roy+Zach+old, expierenced guy= BIG THINGS, cel putin asa cred eu, isi fac o echipa de sperie tot vestul.

caseta
14th June 2007, 13:26
eu zic ca mai bine s-ar potrivi cu yao un jucator cu joc ofensiv mai bun si range la J, chiar daca mai slab in defensiva (frye, zach randolph).
asa s-ar completa mai bine, nu crezi?

nu. tocmai pt ca yao are mid-range. nu uita ca are ceva de genul 80% de la libere. e bunicel ca aruncator, iar pt un C e excelent. insa nu e destul de rapid si atletic pt a ajuta in D.

unul ca tyrus dar bulkier, ar fi perfect. double-teams la yao i-ar deschide calea pt o groaza de dunks, mai ales ca yao e bun pasator.

in D jvg il punea pe yao sa iasa pe pick&roll, si yao fiind slow, il cam omorau aia. i-am vazut pe suns cum l-au facut praf intr-un meci. pur si simplu nu apuca sa alerge dintr-o parte in alta a terenului in timp util. si cind ajungea, il rupea nash cu pick&roll. jvg il punea pe yao sa iasa la nash pe help&recover si oricum nu avea nici o sansa contra lui nash daca se schimbau oamenii, iar daca incerca sa revina, amare era deja pe dunk din pasa lui nash.

asa cu unu ca tyrus, ar avea un om sa ajute in D sa acopere gaurile.


cu unu ca zach dezinteresat on D, nu ar avea D bun sub panou, pt ca yao nu e prea bun si nici nu e destul de atletic sau rapid. ori ca sa ai defense bun, tre sa ai un om sub panou care sa se poata apara. yao mai forteaza adversarii sa dea cu multa bolta, dar un shot blocker s-ar potrivi perfect.

Zabriskie
14th June 2007, 13:54
Trajan Langdon? Djwan Wagner? :D

Langdon asta e tot scorer, nu e pass first, de aia si joaca SG :P

Irimus
14th June 2007, 17:56
Nush de ce se concentreaza Rockets pe shooting PGs (Mike James si Francis), cand mai indicat ar fi un passing-PG (cu sut de trei) ca sa-i puna in valoare pe T-Mac si Yao...

pai maic geims are sut de 3 chiar foarte bun dar nu e overall un pg prea grozav

Raptor
14th June 2007, 22:43
Pai are, dar doar atat...

Florian GG
14th June 2007, 23:13
In other news...




The Rockets are turning to a familiar face to provide some much-needed help in their backcourt.

Mike James, who made a pit stop in Houston during the 2004-05 season, will resume his career with the Rockets after the franchise traded Juwan Howard to the Minnesota Timberwolves Thursday to acquire the veteran point guard. Houston also received reserve forward Justin Reed in the deal.

The move brings another ballhandler to Houston's roster who can create for himself off the dribble and fills the team's need for more veteran depth in the backcourt.

"We are excited to have Mike back," Rockets general manager Daryl Morey said. "He is a proven player who will add championship experience and scoring punch to our team. Juwan has been a true professional and a key contributor to our franchise on and off the court. We wish him well."

James, 31, is a gritty veteran who can play either guard position and has shown solid shooting range. During his six-year career, the guard has averaged 11.5 points, 4.0 assists and 2.5 rebounds. He is a 38.2 percent career shooter from three-point range.

With the Rockets, James became a reliable scorer off the bench in 27 games. He scored in double figures 16 times and had a strong postseason for the Rockets by canning 46.8 percent of his shots in Houston's 2005 first round series against Dallas.

Following that season, the Rockets traded him to Toronto for Rafer Alston. James had a career season with the Raptors in 2005-06, averaging 20.3 points and knocking down 44.2 percent of his three-point attempts. The Rockets pursued James as a free agent this past summer along with several other clubs before the point guard signed with the Timberwolves.

James, who is building a home in the Houston area, will be joining a franchise that went into the offseason seeking more backcourt depth. The team relied almost solely on Alston at point guard during the 2007 playoffs with the veteran logging 44.1 minutes in the seven-game series.

Reed, 25, will join James in Houston. The fourth-year forward, who spent past 1 1/2 seasons in Minnesota, appeared in 41 games with the Timberwolves this season. The 6-foot-9 forward averaged 2.6 points and 1.1 rebounds in 7.8 minutes.

Howard, 34, started 38 games for the Rockets last season, but primarily provided veteran leadership off the bench. He averaged 9.7 points and 5.9 rebounds.

Irimus
14th June 2007, 23:31
McHell a mai dat o lovitura...cred ca kg a inebunit..acu urmeaza ca la vara sa-i semneze pe glen robinson, jalen rose ,c-webb si poate sa-l convinga pe spreewel sa se intoarca

Raptor
14th June 2007, 23:32
Unde e Allan Houston sau Penny Hardaway? :D

iuli
14th June 2007, 23:34
De ce nu mi-a zis nimeni ca urmatorul meci e tot la Cavs acasa? :(

Raptor
14th June 2007, 23:38
Ca n-ai intrebat.

iuli
14th June 2007, 23:40
Pai am scris ca eu cred ca vor castiga Cavs azi si o sa castige meciul viitor Spurs in fata suporterilor :(

Nu mai conteaza...deja sunt f neincrezator

Irimus
17th June 2007, 18:42
Blazers turn down Melo for #1 pick according to a DraftExpress podcast.
wtf?
io refuz sa cred ca cineva poa sa fie atat de cretin incat sa ofere un jucator de 23 de ani cu 30 ppg pt un jucator care nu a jucat un minut in nba, si care in cel mai bun caz va deveni intr-o buna zi mutombo(in cel mai bun caz!)

Kahuna
17th June 2007, 19:51
Eu cred ca sunt simple speculatii, ar fi fost ceva sa refuze, dar cum ar fi fost sa se ofere un astfel de trade, nu or fi asa tampiti aia din Denver.

caseta
17th June 2007, 20:16
apropo de juwon pt mike james. mike james e cu capu rau de tot si nu stiu cit mai poate sa joace. dar oricum e mai bun decit juwon ....

in other offseason news: kobe i-a spus lui buss face2face ca vrea OUT.
acum incepe balul.


Ric Bucher of ESPN reports that Kobe Bryant wants to be traded to either the Bulls, Suns or Knicks.

The Lakers reportedly do not want Bryant to remain within the Western Conference and that the Knicks are unlikely to have enough talent to get a deal done, which makes Chicago the prohibitive favorites.

deng + gordon + filler pt kobe and that's that.
ben wallace nu ar trebui inclus (chiar daca ar avea sens dpdv al salariului) si nici tyrus.

resign PJ pe un contract destul de mare incit sa fie suficient, dar doar cu primul an garantat. si PJ devine un expiring.


Isiah Thomas has said he will keep Eddy Curry out of any offer the Knicks make to acquire Kobe Bryant.

But Madison Square Garden brass would make David Lee, Channing Frye and Jamal Crawford available in a deal to bring Bryant to New York.

daca insa kobe ajunge la knicks, e clar ca va juca cu marbury. that would be priceless. :D :D

Irimus
18th June 2007, 00:04
marbury+kobe+curry+ oricare alti 2 jucatori din liga= top 4 in est si finala conferintei.pariu pe oricat.nu ca ar fii caseta de acord cu mine...:D

iar daca ajunge la bulls, eu chiar nu cred ca acestia ii vor da si pe deng si pe gordon.mai degraba ceva de genul gordon +PJ+sefolsha+tyrus+9

hinrich+kobe+deng+.....+big ben=eastern conference champs

Kobe24
18th June 2007, 01:01
sper sa fie bulls...
la suns sistemu e in jurul lui nash..
la knicks e marbury...si un alt FO de 2 bani..
ce dracu..
scapa de kupchak si da de isiah.....
dar....pentru a se realiza trade-ul pana pe 1 iulie(de pe 1 pana pe 11 iulie NIMENI nu face niciun trade)...trebuie sa plece ben wallace...
daca pleaca ben...atunci s-ar putea sa aiba cap space(in functie de nocioni)...si atunci ar putea semna pe altcineva(dar pe cine?)...

Irimus
18th June 2007, 10:28
anul trecut jocul celor de la knicks s-a invartit exclusiv in jurul lui curry, iar marbury a acceptat sa fie second option,iar acu a declarat ca isi doreste foarte mult sa joace intr-o echipa cu kobe.daca ar merge la bulls, prea ati tine toti de aici pe urma cu chicago, nu ar mai fii nimic interesant,dar daca ajunge la knicks,iar fanii bulls sunt knicks hateri de multa vreme...ar fii mai interesant.pana una alta eu sper sa ajunga la knicks pt ca sunt a doua mea echipa ca preferinta,din nba, desi ca asta ar insemna automat, ca knicks sunt campionii diviziei din care face parte si phila.

Irimus
18th June 2007, 10:58
viitoarea destinatie a lui kobe:

http://img204.imageshack.us/img204/5821/kobephillyhs1rh3.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=kobephillyhs1rh3.jpg)

Raptor
18th June 2007, 12:37
Actually, Kobe a trait in Philadelphia cand era mic... dupa ce a venit din Italia. Doar ca... nu prea cred ca i-ar conveni lui Philly talent-wise :D

Kobe24
18th June 2007, 12:52
se alege intre bulls knicks si suns;)..
doar astea 3....
si de fapt o sa fie bulls...daca e sa plece in alta parte;)

Irimus
18th June 2007, 13:10
sper sa fie knicks

Florian GG
18th June 2007, 13:19
o sa fie knicks

Eee o sa fie Knicks! Ce sa caute la echipa aia de loseri :D Hai cu taurii :yeah:

Btw un mare looool





One report had the Lakers hoping to acquire Ben Wallace, Ben Gordon, Luol Deng and the Bulls' top pick (No. 9) in the draft June 28 for Bryant should they decide to trade the two-time scoring champion, who led the league with 31.6 points per game in 2006-07.



Nu-l vor si pe Kirk si eventual Tyrus Thomas? :headbang: In felul asta o sa joace doar Kobe atat ca PG cat si ca C

Raptor
18th June 2007, 13:21
Clar Bulls... ca sa ii ia locu lu Jordan... (oricum e obsedat de asta)

Irimus
18th June 2007, 15:33
daca ajunge la knicks asa o sa va ofticati toti....starbury+kobe ar fii de departe cel mai hater-it backourt din liga, dar desigur si cel mai talentat