PDA

View Full Version : Cupa Mondiala Rugby 2007 - grupa D - Franta, Irlanda, Argentina, Namibia, Georgia



delaparis
20th May 2007, 23:44
meciuri

07/09/2007 Franta - Argentina : St Denis 21:00
09/09/2007 Irlanda - Namibia : Bordeaux 20:00
11/09/2007 Argentina - Georgia : Lyon 20:00
15/09/2007 Irlanda - Georgia : Bordeaux 21:00
16/09/2007 Franta - Namibia : Toulouse 21:00
21/09/2007 Franta - Irlanda : St Denis 21:00
22/09/2007 Argentina - Namibia : Marseille 21:00
26/09/2007 Georgia - Namibia : Lens 18:00
30/09/2007 Franta - Georgia : Marseille 15:00
30/09/2007 Irlanda - Argentina : Paris 17:00

georg40
21st May 2007, 17:34
Franta si Argentina sunt clare favorite, desi Irlanda dupa comportarea din Turneul celor 6 natiuni nu este lipsita de sanse. Franta, pe teren propriu,este chiar favorita la o medalie (de bronz as zice).

Gontel
27th May 2007, 19:59
Irlanda sunt o echipa puternica si in forma. Nu ar fi o surpriza daca ar termina pe locul 2, dupa Franta, bineinteles. Deci, lupta mare intre Argentina si Irlanda. Cel mai probabil ca totul se va decide in ultimul meci al grupei, de la Paris.

Balaci
31st May 2007, 10:53
Argentina a mai batut Irlanda, asa ca acolo se joaca al doilea loc al grupei

Elphax
15th June 2007, 14:49
de fapt intrebarea este cine se califica de pe locul 2, locul 1 e clar al Frantei

delaparis
13th July 2007, 12:59
compozitia lotului de 30 ai Frantei:

Marconnet (Stade Français), De Villiers (Stade Français), Milloud (Bourgoin), Poux (Stade Toulousain), Ibanez (Wasps/ENG), Bruno (Sale/ENG), Szarzewski (Stade Français), Pelous (Stade Toulousain, cap.), Thion (Biarritz), Nallet (Castres), Chabal (Sale/ENG), Bonnaire (Bourgoin), Betsen (Biarritz), Harinordoquy (Biarritz), Martin (Stade Français), Vermeulen (Clermont), Nyanga (Stade Toulousain), Mignoni (Clermont), Elissalde (Stade Toulousain), Beauxis (Stade Français), Michalak (Stade Toulousain/Sharks/RSA), Skrela (Stade Français), Jauzion (Stade Toulousain), Traille (Biarritz), Marty (Perpignan), Dominici (Stade Français), Rougerie (Clermont), Heymans (Stade Toulousain), Clerc (Stade Toulousain), Poitrenaud (Stade Toulousain)



11 jucatori in rezerva :

Kayser (Stade Français), Emmanuelli (Clermont), Mas (Perpignan), Papé (Castres/Stade Français), Lamboley (Stade Toulousain), Dusautoir (Stade Toulousain), Magne (London Irish/ENG), Yachvili (Biarritz), Boyet (Bourgoin), Liebenberg (Stade Français), Grandclaude (Perpignan)

georg40
24th July 2007, 12:13
Franta ramane favorita, pentru al doilea loc concurand cu sanse relativ egale Irlanda si Argentina. Insularii au mai multa forta in joc, in timp ce sud-americanii mi se par mai fantezisti si tehnici.

delaparis
7th August 2007, 15:20
Lotul Argentinei:

Ignacio Corleto, Horacio Agulla, Juan Martin Hernandez, Federico Serra, Lucas Borges, Jose Nunez Piossek, Manuel Contepomi, Gonzalo Tiesi, Martin Gaitan, Felipe Contepomi, Federico Todeschini, Agustin Pichot (captain), Nicolas Fernandez Miranda , Gonzalo Longo, Martin Durand, Juan Manuel Leguizamon, Martin Schusterman, Lucas Ostiglia, Juan Fernandez Lobbe, Ignacio Fernandez Lobbe, Rimas Alvarez, Esteban Lozada, Patricio Albacete, Omar Hasan, Rodrigo Roncero, Martin Scelzo, Marcos Ayerza, Mario Ledesma, Alberto Vernet Basualdo, Santiago Gonzalez Bonorino.

delaparis
11th August 2007, 20:51
meci amical test pentru CM ...

Twickenham:

Anglia - Franta: 15-21 .... :rolleyes:

eseuri:
F.PELOUS(11e)
S.CHABAL(70e)

transformari:
J.ELISSALDE(70e)

lovituri cu piciorul:
O.BARKLEY(9e, 22e, 32e, 39e)
D.SKRELA(16e, 35e)
J.ELISSALDE(59e)

drop:
A.GOMARSALL(56e)


returul peste o saptamana la Marseille

delaparis
18th August 2007, 20:17
azi ultimul meci de pregatire CM pentru Franta la Marseille ora 20.45:

Franta - Anglia

echipele:

Franta:
C.POITRENAUD
C.DOMINICI
D.TRAILLE
Y.JAUZION
C.HEYMANS
F.MICHALAK
J.ELISSALDE
I.HARINORDOQUY
T.DUSAUTOIR
Y.NYANGA
J.THION
F.PELOUS
J.POUX
R.IBANEZ
O.MILLOUD

Rezerve:
A. ROUGERIE
D. SKRELA
P. MIGNONI
J. BONNAIRE
L. NALLET
N. MAS
S. BRUNO


Anglia:
M.CUETO
J.LEWSEY
D.HIPKISS
A.FARRELL
J.ROBINSON
J.WILKINSON
S.PERRY
N.EASTER
T.REES
M.CORRY
S.BORTHWICK
S.SHAW
P.VICKERY
M.REGAN
P.FRESHWATER

Rezerve:
P. SACKEY
O. BARKLEY
A. GOMARSALL
L. DALLAGLIO
J. WORSLEY
M. STEVENS
L. MEARS

dumy84
18th August 2007, 20:44
Meciul test dintre Franta si Anglia poate fi urmarit de iubitorii rugby-ului pe canalul France 2.

delaparis
19th August 2007, 02:34
Franta - Anglia: 22 - 9

eseuri:
Y.JAUZION(48e)

transformari:
J.ELISSALDE(48e)

lovituri:
J.ELISSALDE(16e, 33e, 38e, 40e)
F.MICHALAK(71e)
J.WILKINSON(14e, 41e, 56e)

delaparis
20th August 2007, 23:07
Sylvain Marconnet a parasit lotul Frantei dupa o recidiva de la fractura peroneu in vacanta la ski in luna martie.
A incercat sa revina antrenadu-se serios si urmarind un program medical strict dar sansa nu a fost de partea lui.
Catalanul Nicolas Mas (Perpignan) ii va lua locul in lotul francez ....

delaparis
3rd September 2007, 18:07
Bernard Laporte a comunicat echipa Frantei pentru meciul de vineri contra Argentinei in deschiderea CM Rugby 2007


titulari:
Heymans - Rougerie, Traille, Jauzion, Dominici - Skrela (demi d'ouverture ), Mignoni (demi de mêlée ) - Martin, Harinordoquy, Betsen - Thion, Pelous - De Villiers, Ibanez (cap), Milloud

rezerve:
Szarzewski, Poux, Chabal, Bonnaire, Dusautoir, Elissalde, Michalak

delaparis
5th September 2007, 20:32
echipa Argentinei pentru meciul cu Franta:



TITULARI :
Corleto - Borges, M. Contepomi, F. Contepomi, Agulla - (o) J.M. Hernandez - (m) Pichot - Ostiglia, Leguizamon, J. Fernandez-Lobbe - Albacete, I.Fernandez-Lobbe - Scelzo, Ledesma, Roncero.

REZERVE:
Vernet-Basualdo, Bonorino, Alvarez-Kareilis, Durand, Fernandez-Miranda, Todeschini, Senillosa

yakshaver
7th September 2007, 12:11
Sper ca Argentina sa faca surpriza... Desi daca Franta iese pe locul doi in grupa, vor intalni Noua Zeelanda in sferturi. Si e ceva cam devreme ptr All Blacks sa intalneasca o echipa atat de puternica precum Franta... tinand cont de faptul ca All Blacks nu au nici un meci mai serios in grupa lor...
Ma rog, inima zice Argentina, ratiunea zice Franta. Probabil Franta va castiga cu la 10-12 puncte. Dar nu exclud o surpriza...

georg40
7th September 2007, 16:03
N-am vazut Argentina de o buna vreme, totusi nu cred ca echipa sudamericana a reusit sa refaca forta ei de atac de odinioara, ramanand dupa parerea mea intr-un asa-numit esalon doi, departe de cele mari. In partida de azi, acasa la reprezentantii cocosului galic nu dau Argentinei nici o sansa.

resita
7th September 2007, 21:04
sper intr-o victorie a Frantei la cel putin 20 pct. diferenta

Gabriel
7th September 2007, 21:04
Nu stiu de ce majoritatea vad Argentina favorita in fata Irlandei. Nu cred ca au cum sa fie peste irlandezi. Sunt curios sa-i vad pe sud-americani contra Frantei. Eu mizez pe Irlanda drept castigatoare a grupei :D

krapulax
7th September 2007, 21:34
pe mine nu m-ar mira foarte tare sa se califice irlanda si argentina. grupa tare asta, nu ca altele...

delaparis
7th September 2007, 21:43
N-am vazut Argentina de o buna vreme, totusi nu cred ca echipa sudamericana a reusit sa refaca forta ei de atac de odinioara, ramanand dupa parerea mea intr-un asa-numit esalon doi, departe de cele mari. In partida de azi, acasa la reprezentantii cocosului galic nu dau Argentinei nici o sansa.


curios dar adevarat , statistica este in favoarea Argentinei in primul meci din CM ...

Argentina 4 victorii , Franta 1 .... :shocked: :rolleyes:

vorbesc serios :)

yakshaver
7th September 2007, 21:55
Argentina sunt numarul 6 in topul mondial (in urma rezultatelor din ultimii ani) in fata Angliei si Tarii Galilor. E cred ca sunt usor favoriti in fata Irlandei. Dar vom vedea. Balonul e oval...

delaparis
7th September 2007, 22:02
Incepe meciul ...

80000 spectatori pe Stade de France ...


imnurile etc ...

Mai ce buldozere vad la tv :D

yakshaver
7th September 2007, 22:07
Incepe meciul ...

80000 spectatori pe Stade de France ...


imnurile etc ...

Mai ce buldozere vad la tv :D

Sper ca arbitrul englez sa nu fragmenteze jocul prea mult...

yakshaver
7th September 2007, 22:11
Argentina incearca sa inscrie prin drop-goluri. Probabil ca vor sa le ia mau' spectatorilor francezi inscriind primi...

delaparis
7th September 2007, 22:14
au inscris ... din 45 m dreapta lovitura libera .... iar Franta a egalat ... min 7 egal 3-3

Kainsashiki
7th September 2007, 22:17
delaparis, pe ce post te uiti? ce caterinca sunt comentatorii astia de la tv5:D

yakshaver
7th September 2007, 22:18
Pana acum Franta joaca crispat, iar Argentina joaca la forma cunoscuta...

yakshaver
7th September 2007, 22:27
Michelak e pe teren in locul lui Traille. Poate Franta va arata mai multa creativitate...

delaparis
7th September 2007, 22:27
delaparis, pe ce post te uiti? ce caterinca sunt comentatorii astia de la tv5:D


eu pe TF1 dar cred ca sunt aceiasi :D

Franta joaca prost si Argentina domina teritorial ... scor 3-6 in min 18 :rolleyes:

yakshaver
7th September 2007, 22:33
Excelente penalty-uri din partea lui Felipe Contempomi!!

yakshaver
7th September 2007, 22:38
Incercare absolut fantastica din partea Argentinei!!! Sunt tare curios cum va raspunde Franta...

delaparis
7th September 2007, 22:38
min 27 scor 3-14 :D

Incredibil de slab joaca francezii ...

yakshaver
7th September 2007, 22:46
min 27 scor 3-14 :D

Incredibil de slab joaca francezii ...

Da, par ca si cum ocazia-i depaseste. Argentina pe dealta parte merge foarte bine, jucand jocul in jumatatea franceza de teren. E foarte devreme ptr preziceri, dar la ora asta ne indreptam spre un sfert de finala Noua Zeelanda - Franta... Aproape incredibil!

Gabriel
7th September 2007, 22:54
Ce joc fac argentinienii. Nu m-as fi asteptat. Bine...si Franta e intr-o zi cam slaba.

delaparis
7th September 2007, 22:58
Pauza ... scor 9-17 ... :rolleyes:

yakshaver nu cred ca vom ajunge acolo dar in orice caz Franta trebuie sa se trezeasca ... nimeni nu prea intelege ce se intampla ...

Linia de trei sferturi este inexistanta ... inaintasii sunt ploptiti in pamant si se uita cum argentinienii paseaza linistiti ... in spate e jale etc ...
Sa vedem dupa pauza :cool:

georg40
7th September 2007, 23:00
Fara a fi neaparat fan al "cocosului galic" sunt ceva deceptionat. Un inceput foarte nervos al gazdelor, cu multe erori tehnice , in special pase gresite si ca atare interceptate de adversar, prompt amendate de sudamericani care arata o evolutie neasteptat de sigura si "obraznica" in sensul bun al cuvantului. Tactic acestia stau foarte bine in teren si orienteaza jocul lor in deosebi pe inaintare , acolo unde sunt mai tari ca francezii. Acestia au incercat sa lege jocul la mana, dar imprecizia paselor s-a intors ca un bumerang impotriva lor. Scorul la pauza (9-17) este relativ clar dar nu sever, repriza a doua deschizand gazdelor inca toate sansele. Poate ca Franta va purcede si la cateva schimbari, 2-3 jucatori aratand nesiguranta crasa.
In orice caz atmosfera de pe stadion este electrizanta, se vede ca asistam la o adevarata sarbatoare mondiala a rugbiului si asta te face ca iubitor al sportului cu balonul oval pur si simplu fericit.

krapulax
7th September 2007, 23:01
sa mai asteptam, franta a castigat multe meciuri dupa pauza in ultima vreme. argentinienii sunt cam dezordonati parca, si cred ca nu vor avea energie sa se mentina in jumatatea frantei prea multa vreme. iar in aparare nu mi se par foarte solizi. si adica n-o sa vedem meciurile celor 2 echipe cu irlanda?

georg40
7th September 2007, 23:03
Meciul il vad cand pe DSF cand pe Tele5, alternativ, din pacate franceza mea e sublima dar lipseste cu desavarsire...

yakshaver
7th September 2007, 23:07
Delaparis si eu sper sa nu ajungem la NZ-Franta in sferturi... Franta a inceput mult mai bine repriza a doua.

blaga
7th September 2007, 23:09
superb sport, cat de corect se apara argentinienii, placaje la glezna, woaaau!

Gabriel
7th September 2007, 23:16
iar in aparare nu mi se par foarte solizi

solizi nu, eroici da.

---

de ce nu mai comenteaza Ioan Todan ?

delaparis
7th September 2007, 23:16
Argentina joaca perfect ... fizic si la blocaj ...

Franta a inceput in repriza a doua sa-i provoace la capitolul forta si pregatesc schimbari ..; o sa intre "Cristos" Chabal :D

Se pare ca in tehnica argentinienii nu pot fi depasiti iar in forta sunt superiori ... francezii cauta o alta solutie :rolleyes: ... vor forta in melee si in faze in viteza ...

yakshaver
7th September 2007, 23:24
A intrat Chabal. Sa vedem daca va face vreo diferenta. Oricum Franta joaca jocul in jumatatea Argentiniana, si are mult mai multe sanse de a inscrie. Mi-a placut alergarea lui Rougerie de acum cateva minute. Cinci puncte diferenta...

yakshaver
7th September 2007, 23:30
A intrat Michalak in locul lui Skrela. Franta joaca bine. Argentina nu-si poate permite sa continue sa stea doar in aparare, fiindca nu va rezista. Vor trebui sa atace, dar mai e si Franta pe teren.

yakshaver
7th September 2007, 23:34
Nu inteleg de ce Franta nu a inceput cu Michelak. Se stia ca Argentina va fi meciul cel mai greu al grupei lor... Incepand cu Skrela, Laporte a aratat o aroganta care s-ar putea sa-i coste pe francezi.

delaparis
7th September 2007, 23:37
a vrut sa-l prezerve pe do de origine poloneza :D .... Michalak este unul dintre cei mai buni in lume pe postul sau deci trebuia pastrat ... acum e cam nasol deci baga pe toti ...

Franta joaca mai bine in repriza a doua ... 5 puncte se recupereaza in cateva secunde !!!

yakshaver
7th September 2007, 23:44
Francezii au inca timp sa castige... DAR... daca pierd, vor intalni in sferturi o echipa Neo-Zeelandeza care nu va fi avut nici un meci mai greu in Grupe care sa-i pregateasca... S-ar putea ca acest meci sa fie... "strategic" ;)

yakshaver
7th September 2007, 23:51
Noua Zeelanda - Franta in sferturi. Grupa "mortii" is merita intr-adevar numele. Daca joaca tot la fel, Argentina va bate Irlanda fara probleme majore.

Dani3l
7th September 2007, 23:52
Victorie Pumele!N-am vazut meciul.insa ma bucur pt poporul argentinian,care se pare ca nu-si mai revin din criza economica.Macar de bucurii din acestea sa aiba parte.

krapulax
7th September 2007, 23:53
si de ce nu irlanda- noua zeelanda in sferturi?

georg40
7th September 2007, 23:55
Francezii au echilibrat jocul in repriza a doua, l-au dominat chiar, de doua ori s-au aflat la cativa metri de a reusi o incercare, dar cele doua lovituri de pedeapsa ratate de Skrela si Michalak sa-u dovedit a fi erori fatale.Acestea transformate le-ar fi asigurat gazdelor o victorie la limita, pusa de altfel sub semnul intrebarii, pentru ca in ansamblu Argentina a fost mai buna. Se pare ca lupta in grupa va fi si mai aspra decat se credea Irlanda avand si ea sansele ei.
Fiecare pretendenta va incerca sa evite locul 2 in grupa care inseamna in practica calificarea in sferturi dar probabil un joc eliminatoriu cu Noua Zeelanda.

Gabriel
7th September 2007, 23:57
Noua Zeelanda - Franta in sferturi. Grupa "mortii" is merita intr-adevar numele. Daca joaca tot la fel, Argentina va bate Irlanda fara probleme majore.

dar tu crezi ca Irlanda e un fel de Grivita Bucuresti ? Irlanda bate Franta la peste 7 puncte diferenta. asa sa stii !

delaparis
7th September 2007, 23:58
Deci Franta are un punct si Argentina 4 ...

Se pare ca grupa va fi mai disputata decat ce se credea :rolleyes:

Irlanda este obligata sa obtina cel putin un rezultat pozitiv in cele doua partide cu Franta si Argentina ....

yakshaver
7th September 2007, 23:58
si de ce nu irlanda- noua zeelanda in sferturi?


E posibil... Dar nu cred ca Franta va juca prost si cu Irlanda - in plus, are ceva mai multa "clasa" decat trifoii. Oricum grupa e deschisa oricarui rezultat intre aceste trei echipe. Irlanda e in stare sa bata Argentina, dar Argentina a aratat ca e la nivelul echipelor mari.

Interesant este faptul ca daca Franta va iesi pe locul doi si va trebui sa infrunte pe All Blacks, acest meci va fi la Cadriff, nu in Franta.

Sorin Blaj
7th September 2007, 23:59
Nu inteleg de ce Franta nu a inceput cu Michalak. Se stia ca Argentina va fi meciul cel mai greu al grupei lor... Incepand cu Skrela, Laporte a aratat o aroganta care s-ar putea sa-i coste pe francezi.
Nu i-a ajutat prea mult Michalak, mai mult, i-a ingropat.

georg40
8th September 2007, 00:00
a vrut sa-l prezerve pe do de origine poloneza :D .... Michalak este unul dintre cei mai buni in lume pe postul sau deci trebuia pastrat ... acum e cam nasol deci baga pe toti ...

Franta joaca mai bine in repriza a doua ... 5 puncte se recupereaza in cateva secunde !!!

Nici Michalak n-a stralucit , a ratat si el o lovitura de pedeapsa ,iar deschiderile nu au fost fara greseala.
Francezii trebuie sa-si puna sperantele acum in Irlanda si aceasta in dublu sens. Ca ei sa bata Irlanda si eventual insularii sa smulga puncte Argentinei. Locul doi in grupa cum spuneam inseamna un meci cu Noua Zeelanda si aceasta nu ofera nici unei echipe prea multe perspective.

Sorin Blaj
8th September 2007, 00:02
Victorie surprinzatoare Argentina in fata Frantei si a 80.000 de francezi, in catedrala Stade de France: 17 - 12. Putea fi si mai mare diferenta pe final, cu doua lovituri de pedeapsa ratate de argentinieni.

yakshaver
8th September 2007, 00:04
dar tu crezi ca Irlanda e un fel de Grivita Bucuresti ? Irlanda bate Franta la peste 7 puncte diferenta. asa sa stii !

E posibil sa ai dreptate. Dar nu cred ca Franta va "reusi" inca un meci prost si cu Irlanda. Si dupa cum am spus, are ceva mai multa valoarea la ora asta, in ciuda meciului relativ mediocru pe care l-am vazut din partea lor. E o parere doar, si in nici un caz Irlanda nu e Grivita... Poate Rulmentul Barlad ;)

yakshaver
8th September 2007, 00:06
Nu i-a ajutat prea mult Michalak, mai mult, i-a ingropat.

A ratat un penalty important, intr-o perioada cheie... Eu zic totusi ca trebuie jucat de la inceput. A aratat cateva "scanteieri" in plus fata de Traille si Skrela - dar e tardiv sa mai speculez.

dumy84
8th September 2007, 00:07
Dupa aspectul jocului 'pumele' au meritat victoria. N-as putea spune ca au jucat grozav sud-americanii, insa au facut un joc procentaj foarte bun, care in final le-a adus victoria. Francezii probabil vor ramane multa vreme cu gandul la acele doua lovituri de pedeapsa ratate de Skrela si Michalak. Personal consider ca Irlanda si Argentina vor merge mai departe.

delaparis
8th September 2007, 00:08
De acord cu cele scrise mai sus ... mai completez un pic spunand ca Chabal a dezamagit si el ..; se miza pe o explozie in percutare dar el a facut doar doua accelerari urmate de pase la adversari :mda: ..; deci echipa Frantei trebuie regandita pentru meciul urmator ... asa nu merge :no:

yakshaver
8th September 2007, 00:11
Deci Franta are un punct si Argentina 4 ...

Se pare ca grupa va fi mai disputata decat ce se credea :rolleyes:

Irlanda este obligata sa obtina cel putin un rezultat pozitiv in cele doua partide cu Franta si Argentina ....

Delaparis grupa asta a fost de la inceput etichetata drept "grupa mortii". Pana acum isi merita numele.

georg40
8th September 2007, 00:13
Dupa aspectul jocului 'pumele' au meritat victoria. N-as putea spune ca au jucat grozav sud-americanii, insa au facut un joc procentaj foarte bun, care in final le-a adus victoria. Francezii probabil vor ramane multa vreme cu gandul la acele doua lovituri de pedeapsa ratate de Skrela si Michalak. Personal consider ca Irlanda si Argentina vor merge mai departe.

Sunt putine sporturi in care greselile se platesc atat de ...rapid si direct ca la rugbi. Francezii au pierdut jocul in prima repriza cand au facut un numar nepermis de mare de greseli tehnice. De necrezut !

Gabriel
8th September 2007, 00:14
E posibil sa ai dreptate. Dar nu cred ca Franta va "reusi" inca un meci prost si cu Irlanda. Si dupa cum am spus, are ceva mai multa valoarea la ora asta, in ciuda meciului relativ mediocru pe care l-am vazut din partea lor. E o parere doar, si in nici un caz Irlanda nu e Grivita... Poate Rulmentul Barlad ;)

eh, glumeam si eu. desi tin cu Irlanda...mai mult ca sigur Franta ii bate. nu prea pot rata ei fazele superioare in fata propriilor suporteri.

georg40
8th September 2007, 00:17
Sa ne bucuram de meciul de maine: Noua Zeelanda face spectacol de cand intra pe teren !

dumy84
8th September 2007, 00:19
Am inteles de la comentatorul TVR 2 ca urmatorul meci transmis e pe 12 septembrie, Romania-Italia. Si pana atunci noi ce facem? :(

yakshaver
8th September 2007, 00:26
eh, glumeam si eu. desi tin cu Irlanda...mai mult ca sigur Franta ii bate. nu prea pot rata ei fazele superioare in fata propriilor suporteri.

Mai mult ca sigur nu vom sti exact cine se califica din grupa asta pana la meciul final dintre Irlanda si Argentina. Sa speram ca O'Driscoll si Ronan O'Garra vor reusi sa aprinda echipa Irlandeza. Cine stie, poate ca le-o vor trage la Francezi...

yakshaver
8th September 2007, 00:30
Sa ne bucuram de meciul de maine: Noua Zeelanda face spectacol de cand intra pe teren !

Intr-adevar. Desi All Blacks nu au mai jucat de vreo doua luni. Si au ceva probleme cu accidentarile. Dar sper si eu ca vom vedea un joc deschis. Desi Italia va juca pe inaintare.

delaparis
8th September 2007, 01:03
revenind la partida din seara asta pot spune ca e doliu in presa franceza :D

Nimeni nu crede ce a vazut ... nimeni nu se astepta ...

Eu cam credeam ca asa o sa fie dat fiind statistica inainte de meci 1-4 pentru Argentina la victorii iar acum este 1-5 :D

Nu-i nimic ... viata continua si meciuri mai sunt ... Franta trebuie sa castige toate celelalte partide iar Argentina sigur pierde cu Irlanda deci locul 1 este asigurat :D

rob_din
8th September 2007, 01:16
francezii trebuie sa spere ca ARG va pierde cu IRL, altfel sunt mici sanse ca FRA sa ajunga mai departe de sferturi (nu vad FRA invingand NZL dar nciodata nu se stie)
si pt dumy84 TVR-ul nu transmite decat meciurile Romaniei si sferturi, semifinala, finala

Gabriel
8th September 2007, 08:19
mie imi pare rau ca a ratat Contempomi ultima lovitura, ca nu luau Franta nici macar 1 punct.

raduc30
8th September 2007, 10:57
Salut, se poate vedea postul TF1 care da unele meciuri de la RWC la acest link: http://wwitv.com/tv_channels/b3694.htm
Trebuie insa o conexiune buna, altfel se vede cu intreruperi.

Gontel
8th September 2007, 12:51
Nu este chiar o mare surpriza acest rezultat. Dupa aspectul jocului, victoria Argentinei este pe deplin meritata. Francezii au jucat incredibil de slab in prima repriza, am anticipat infrangerea lor inca din startul meciului cand argentinienii au fortat sa inscrie prin drop si au jucat in 22-ul gazdelor. Acestia au comis multe greseli, cea mai importanta fiind cea lui Remy Martin de la eseu. Nu stiu daca a fost oportuna titularizarea lui Skrela, dar nici Michalak nu a jucat mai bine. Argentinienii s-au aparat extraordinar si au anihilat jocul pe treisferturi al Frantei, rezistand foarte bine la presiunea din repriza a doua.

Din pacate pt "les bleus" pare greu de evitat locul 2 in grupa si o intalnire cu All Blacks in sferturi.

rob_din
8th September 2007, 14:35
sunt sanse ca Skrela sa fi terminat deja CM. accidentarea e mai grava decat s-a crezut initial (fisura la tendonul lui Ahile)

resita
8th September 2007, 20:17
mama lor de francezi, nu au aratat nimic.
:headbang::headbang::headbang::headbang: si cand te gandesti ca am pus 10 euro pe victoria lor la cel putin 6 pct.

delaparis
9th September 2007, 19:13
resita , daca mai vrei sa pariezi la rugby intreaba-ma inainte :D ... cel putin pentru meciurile Frantei ;)

In alta ordine de idei...

Irlanda - Namibia (ora 21.00 , Eurosport)

si sa ma lansez la un pronostic pentru prietenii pariori ... victoria Irlanda la mai mult de 20 puncte dar mai putin de 40 :D

echipe:

IRLANDA:
1 Marcus Horan
2 Rory Best
3 John Hayes
4 Donncha O'Callaghan
5 Paul O'Connell
6 Simon Easterby
7 David Wallace
8 Denis Leamy
9 Peter Stringer
10 Ronan O'Gara
11 Denis Hickie
12 Gordon D'Arcy
13 Brian O'Driscoll - capitaine
14 Andrew Trimble
15 Girvan Dempsey

rezerve:
16 Jerry Flannery
17 Simon Best
18 Malcolm O'Kelly
19 Neil Best
20 Isaac Boss
21 Paddy Wallace
22 Geordan Murphy


NAMIBIA:
. Kees Lensing (capitaine)
2. Hugo Horn
3. Jane du Toit
4. Wacca Kazombiaze
5. Nico Esterhuize
6. Jacques Nieuwenhuis
7. Heino Senekal
8. Jacques Burger
9. Eugene Jantjies
10. Emile Wessels
11. Heini Bock
12. Piet van Zyl
13. Bratley Langenhoven
14. Ryan Witbooi
15. Tertius Losper

rezerve:
16. Johannes Meyer
17. Johnny Redelinghuys
18. Michael MacKenzie
19. Tinus du Plessis
20. Jurie van Tonder
21. Lu-Wayne Botes
22. Melrick Africa

georg40
9th September 2007, 19:21
@ delaparis: Irlanda - Namibia (ora 21.00 , Eurosport)

De unde ai informatia, ca la noi nu figureaza in program ?
Si eu prind atat ES 1 ca si ES 2.

delaparis
9th September 2007, 19:55
georg eu am programul TV RUGBY dar e pe hartie :D

mai e si aici online http://www.eurosport.fr/tvschedule_clng3.shtml

Eu oricum nu prea inteleg cum merge postul asta Eurosport. Nici in Franta nu vezi aceleasi emisiuni in functie de unde locuiesti ...

delaparis
9th September 2007, 21:11
s-ar putea , zic bine s-ar putea ca acest link sa mearga la ora meciului
http://wwitv.com/t1/8216.asx

georg40
9th September 2007, 22:19
Se pare ca Eurosport emite programe diferite in functie de interesul local. Aici Eurosport 1 da la aceasta ora rezumate filmate de fotbal, iar Eurosport 2 volei feminin. Ce sa-i faci , asta-i viata (aproape ca am zis pe franceza dar nu cunosc ortografia exacta a zicalei !)

delaparis
9th September 2007, 22:30
c'est la vie :D

apropos Irlanda conduce doar cu 27-17 in min 67 !!!

La un moment dat eram in grafic cu pronosticul meu dar Namibia a revenit cu doua eseuri consecutive dintre care ultimul, cel al lui Piet van Zyl marcat cu nasul !!! :D ... nu glumesc ...
O faza extraordinara de contraatac cu o minge la urmarire in terenul advers, un sprint unu la unu si un plonjon pe minge dar nu a mai ajuns cu mana ci cu capul pe balon placand in terenul de pedeapsa al irlandezilor ...

georg40
9th September 2007, 22:47
Nu stiu cum si cu cat se va termina, dar gasesc rezultatul destul de strans.

delaparis
9th September 2007, 22:52
Scor final 32-17 pentru Irlanda cu 5 eseuri deci un punct suplimentar in clasament ...

Namibia a jucat surprinzator de bine cu o forta de percutie in interval care a destabilizat de multe ori adversarul , cu un joc la picior bine pus la punct si o conditie fizica de invidiat.
Irlanda bine organizata dar un pic pripita in prima repriza irosind multe ocazii de atac prin greseli la jocul cu mana ...

Franta o sa aiba mari probleme cu echipele astea doua daca nu-si revine repede dupa esecul cu Argentina.

delaparis
11th September 2007, 15:13
Argentina - Georgia (azi la ora 21.00 , Eurosport)

ehipele:

ARGENTINA:
1 Marcos Ayerza
2 Mario Ledesma Arocena
3 Santiago Gonzalez Bonorino
4 Rimas Álvarez Kairelis
5 Patricio Albacete
6 Martín Durand
7 Juan Martín Fernandez Lobbe
8 Juan Manuel Leguizamón
9 Agustín Pichot (capitaine)
10 Juan Martín Hernández
11 Federico Martin Aramburu
12 Felipe Contepomi
13 Gonzalo Tiesi
14 Lucas Borges
15 Ignacio Corleto

rezerve:
16 Alberto Vernet Basualdo
17 Omar Hasan Jalil
18 Esteban Lozada
19 Martín Schusterman
20 Nicolás Fernandez Miranda
21 Federico Todeschini
22 Federico Serra Miras


GEORGIA:
1 David Khinchagashvili
2 Akvsenti Giorgadze
3 David Zirakashvili
4 Ilia Zedginidze (capitaine)
5 Mamuka Gorgodze
6 Giorgi Chkhaidze
7 Grigol Labadze
8 Besso Udesiani
9 Irakli Abuseridze
10 Merab Kvirikashvili
11 Besiki Khamashuridze
12 Irakli Giorgadze
13 Malkhaz Urjukashvili
14 Irakli Machkhaneli
15 Pavle Jimsheladze

rezerve:
16 Goderdzi Shvelidze
17 Avtandil Kopaliani
18 Victor Didebulidze
19 Zviad Maisuradze
20 Bidzina Samkharadze
21 Revaz Gigauri
22 Giorgi Shkinin

georg40
11th September 2007, 19:06
@ delaparis: stii un link unde s-ar putea urmari meciul ? In Germania Eurosport transmite cu totul altceva (atletism live de la Linz si apoi box).

delaparis
11th September 2007, 19:16
http://wwitv.com/t1/8216.asx dar nu stiu daca merge la ora meciului

mai e si aici dar trebuie programul Sopcast
http://www.myp2p.eu/Other.htm

georg40
11th September 2007, 19:27
http://wwitv.com/t1/8216.asx dar nu stiu daca merge la ora meciului

mai e si aici dar trebuie programul Sopcast
http://www.myp2p.eu/Other.htm

Cum adica trebuie programat, ce trebuie facut concret ?

delaparis
11th September 2007, 19:36
Deci trebuie instalat programul Sopcast care iti permite sa te conectezi pe canalul care transmite meciul ...

poti instala aici http://sopcast.fuerzw.de/download/1.1.2/SopCast.zip

apoi dai clic pe pagina asta http://www.myp2p.eu/Other.htm ... mai jos acolo se afla canalul Starsports care transmite meciul .... dai click pe "Play" in mod normal Sopcast se lanseaza singur si incepe sa incarce ... cand ajunge la 50% buffering apare si imaginea :ok:

dumy84
12th September 2007, 00:12
Frumos meci intre Argentina si Georgia. Desi au pierdut cu 33-3, gruzinii au aratat o mare crestere in joc, mai ales in prima parte a meciului cand au blocat toate atacurile argentiniene pe inaintare. In repriza a doua au cazut usor fizic si pumele au dat drumul la jocul pe trei sferturi, marcand patru eseuri, ceea ce le-a adus punctul bonus. Georgia ramane o echipe de urmarit, mai ales ca face parte din Cupa Europeana a Natiunilor, unde se dueleaza an de an cu echipa Romaniei pentru intaietate, intre cele doua reprezentative fiind pusa in joc si Cupa Antim Ivireanul.

P.S. Pacat ca aceasta minunata competitie nu este redata in Romania de nici unul din posturile de nisa. TVR a luat doar meciurile Romaniei, dar competitia implica si alte echipe. Noroc cu transmisiile pe internet ;)

delaparis
12th September 2007, 00:21
Dumy84: Da ..; spectacol echivalent cu o competitie gen CM Fotbal :D ... ma rog ... pacat ca nu se intelege sportul acesta :(

Deci revenind la meci Georgia a jucat mai slab decat credeam :rolleyes: ... majoritatea jucatorilor participa in campionatul franco-englez Top14 ...;)

Argentina se califica :ok: ... Franta si Irlanda disputa locul doi :rolleyes:

dumy84
12th September 2007, 00:31
Totusi in prima repriza argentinienii nu au patruns decat o data periculos in 22-ul gruzin. Apararea lor mi s-a parut foarte bine organizata. In partea a doua lipsa de experienta si-a spus cuvantul, dar sa nu uitam ca ne-au invins la Bucuresti in aceasta primavara.

Ai remarcat ostilitatea publicului la adresa argentinienilor ? :D

delaparis
12th September 2007, 00:35
normal ..; ce credeai :D ... francezii sunt fairplay pana cand ii atinge la clasament :D

georg40
12th September 2007, 13:30
N-am vazut meciul ci doar un rezumat,dar pentru impresia generala a fost deajuns. Gasesc remarcabil progresul facut de gruzini, in prima repriza sudamericanii au avut mari probleme pentru a-si face jocul.

@ delaparis: "pacat ca nu se intelege sportul acesta " In principiu ai dreptate este intradevar pacat, dar jocul este simplu ca buna-ziua numai ca ii lipseste un adevarat lobby. Mai multe evolutii ale unor echipe ca NZ, mai mulze televizari ale unor meciuri din Cupa celor sase natiuni, asemenea competitii ca CM si cu timpul golul va fi umplut...

delaparis
12th September 2007, 14:21
Da, mai ales ca nivelul a crescut in ultimii ani datorita multiplicarii competitiilor inter-cluburi si inter-natiuni atat in Europa cat si in emisfera sud. Rugby azi se joaca in viteza , deschis , fluid , in forta si viteza :ok: ... a devenit un adevarat spectacol.
Azi in presa franceza se vorbeste mai mult de meciul de rugby Franta - Namibia de duminica decat de cel de fotbal Franta - Scotia de asta seara :shocked:

Apropos Laporte a schimbat 12 din cei 15 titulari contra Argentinei ...

Iata echipa care va juca duminica:

TITULARI:
Poitrenaud - Clerc, Marty, Traille, Heymans - Elissalde, Michalak, Nyanga, Bonnaire, Dusautoir - Nallet, Chabal - Poux, Szarzewski, De Villiers

rezerve:
Ibanez, Mas, Pelous, Harinordoquy, Beauxis, Jauzion, Rougerie.

Gontel
12th September 2007, 15:52
Era de asteptat ca Laporte sa schimbe mai multi titlulari, dar parca nici chiar asa de multi. Insa nu au cum sa se incurce cu Namibia. va fi o victorie la scor, dar jocul trebuie schimbat si in perspectiva meciului cu Irlanda care va fi decisiv pt locul 2 (cred eu).

Gabriel
16th September 2007, 00:01
Ce e cu Irlanda ? Doar 14-10 cu Georgia ? Cine a vazut meciul este rugat sa imi povesteasca si mie. Multumesc !

delaparis
16th September 2007, 00:10
Irlanda joaca slabut , dezorganizat , fara calitati evidente in joc ... Sunt cei mai slabi dintre britanici la ora actuala.
Pe de alta parte Georgia are jucatori de top cum am zis mai devreme ... aproape toata echipa lor joaca in campionatul francez deci au experienta :ok:
Nu sunt nici ei foarte talentati dar par mai echilibrati in joc ....insista pe forta si tehnica la jocul cu piciorul. Erau sa castige daca nu reveneau irlandezii cu un eseu spre final :rolleyes:

rob_din
16th September 2007, 00:17
cam toate echipele din spatiul britanic joaca slabut in ultima vreme. de fapt daca punem si infrangerea frantei din primul meci tarile din emisfera sudica domina clar acest CM. Cel putin pana acum

delaparis
16th September 2007, 00:25
Perfect de acord.

Anglia are totusi o scuza cu accidentarile in serie dar Franta si Irlanda chiar sunt sub nivelul minim necesar in aceasta competitie. Sa vedem maine ce fac baietii lui Laporte dar oricum e clar ca ceva nu merge :(

rob_din
16th September 2007, 00:32
Perfect de acord.

Anglia are totusi o scuza cu accidentarile in serie dar Franta si Irlanda chiar sunt sub nivelul minim necesar in aceasta competitie. Sa vedem maine ce fac baietii lui Laporte dar oricum e clar ca ceva nu merge :(

ma indoiesc ca meciul de maine va arata daca franta este capabila sa puna probleme celor3 din emisfera sudica. namibia nu e o echipa care sa ne ajute sa ne dam sema de posibilitatile frantei

delaparis
16th September 2007, 00:41
Stai sa nu crezi ca sunt desculti nici namibienii astia ... multi dintre ei joaca in echipele de club din Africa de Sud in competitia Super14 adica un fel de campionat al emisferei sud cu echipe din Australia Noua Zeelanda si AFS.

rob_din
16th September 2007, 00:55
Stai sa nu crezi ca sunt desculti nici namibienii astia ... multi dintre ei joaca in echipele de club din Africa de Sud in competitia Super14 adica un fel de campionat al emisferei sud cu echipe din Australia Noua Zeelanda si AFS.

si cine a zis ca sunt desculti? sunt o echipa de mijloc la CM. doar ca o victorie clara a frantei asupra namibiei n-ar presupune ca franta se poate bate cu NZL sau AUS. un test mai serios e cu Irlanda, atunci vom vedea daca meciul cu ARG a fost accident sau nu.

georg40
16th September 2007, 11:51
Scorul meciului Irlanda - Georgia (14-10) este o reala surpriza. Gruzinii astia sunt puternici din...nastere, pachetul lor de inaintasi m-a impresionat deja in partida cu Argentina in care au castigat numeroase meleeuri si tuse. Daca o tin asa, despre ei vom mai auzi lucruri deosebite !

krapulax
16th September 2007, 17:34
ma intreb daca ascensiunea georgiei si regresul unor echipe din turneul celor 6 va duce la o organizare pe divizii a rugbyului evropean

rob_din
16th September 2007, 20:04
ma intreb daca ascensiunea georgiei si regresul unor echipe din turneul celor 6 va duce la o organizare pe divizii a rugbyului evropean

ma indoiesc ca itrlanda sau tara galilor ar fi dispuse sa retrogradeze din Turneul celor 6 Natiuni. Logic deja ar fi trebuit sa se treaca de mult
la o promovare-retrogradare intre 6 Nations si Cupa Natiunilor.

georg40
16th September 2007, 21:40
ma intreb daca ascensiunea georgiei si regresul unor echipe din turneul celor 6 va duce la o organizare pe divizii a rugbyului evropean

Tot rugbiul european ar trebui reorganizat (si cel romanesc, bineinteles) altfel rugbiul de la antipozi se va detasa si pe mai departe marind avansul care si asa este deja covarsitor...

georg40
16th September 2007, 22:48
Spectaculoasa aceasta prima repriza a meciului Franta-Namibia (40-3). Gazdele cu 6 eseuri ,dintre care cinci transformate, au aratat predilectie fireasca si asteptata pentru un joc purtat cu precadere pe linia de treisferturi, und detin o certa superioritate. Namibienii au incepuit bine, au realizat o lovitura de picior cazuta, dar apoi au simplificat jocul incercand prin degajari in tusa sa castige teren. Diferenta de valoare este absolut clara.

georg40
16th September 2007, 23:40
In repriza secunda Namibia a fost total depasita,nu numai ca scor dar si ca joc , rezistenta ei fiind neinsemnata. Eseul transformat din final a fost ca un balsam pe o rana dureroasa. Scor final Franta -Namibia 97-10, si francezii spera din nou la calificarea in sferturi.

delaparis
17th September 2007, 00:27
Sarbatoare la Paris :yeah

Toata lumea bea si canta ...
Meci spectacol din partea francezilor dar curajos din partea namibienilor care au jucat in 14 in marea parte a timpului :rolleyes:

Toata lumea e fericita la Paris si sarbatoreste prima victorie in CM 2007 :groggy: ...

Despre meci ... linia de trei sferturi a Frantei este in forma mare :ok: ... rapizi puternici si precisi.
Linia a doua este perfecta ... doua eseuri fiecare :ok: ... linia 3 un pic evaziva dar la post acolo iar linia 1 :mda: ..; dar ma rog ... merge ;)

Franta se pregataeste sa darama Irlanda :evil:

Bravo totusi Namibia care are doar sapte jucatori profesionisti :rolleyes: ... restul sunt medici veterinari, ingineri constructii si alte meserii :rolleyes:

frumos moment de spectacol sportiv am trait asta seara :ok:

Balaci
17th September 2007, 18:06
Sa nu exageram, totusi, ati jucat cu Namibia...cu Irlanda va fi mai greu

georg40
17th September 2007, 21:21
Dupa meciul de ieri impotriva Namibiei cred ca tricolorii francezi au alimentat atata incredere de sine ca partida cu Irlanda o vor castiga fara probleme. "Verzii" mi se par ceva sub asteptari, de aceea socotesc Franta favorita. Este o alta chestiune ca adversarul din sferturi (probabil Noua Zeelanda) nu promite nimic bun , dar asta este deja o alta treaba...

delaparis
17th September 2007, 21:31
Irlanda va juca la rupere ... calitatea lor principala, spiritul luptator, se va exprima din plin contra Frantei. Meciul va fi strans la scor, ceva 20-15 prevad .... dar pentru Franta :D

yakshaver
20th September 2007, 20:45
Irlanda nu are sanse. Eu prevad cam 15 puncte diferenta in favoarea Frantei. Franta va juca mult mai bine decat cu Argentina.

Gontel
21st September 2007, 14:58
Meci decisiv pt francezi, dar care par mai in forma dupa scorul fluviu cu Namibia. Irlandezii vin dupa o victorie chinuita cu Georgia (aceasta echipa creste foarte mult de la an la an, presedintele tarii a declarat ca va construi cel putin 10 stadioane). Franta este favorita si cred ca se va impune, jucatorii au un moral bun. In caz de infrangere, Irlanda mai are si partida cu Argentina la dispozitie pt a se califica mai departe. in acest caz cele 3 echipe ar avea cate 3 victorii si o infrangere, iar departajarea se va realiza in functie de punctele bonus.

later edit: meciul e in direct diseara de la 22:00 pe TVR 2.

delaparis
21st September 2007, 20:38
later edit: meciul e in direct diseara de la 22:00 pe TVR 2.

... pentru cei din strainatate se transmite pe TV5 monde si TF1.

pe net aici:
http://wwitv.com/t1/b3694.asx

Echipele:

FRANTA:
1 Olivier Milloud
2 Raphaël Ibanez (c)
3 Pieter de Villiers
4 Sébastien Chabal
5 Jérôme Thion
6 Serge Betsen
7 Thierry Dusautoir
8 Julien Bonnaire
9 Jean-Baptiste Elissalde
10 Frédéric Michalak
11 Cédric Heymans
12 Damien Traille
13 David Marty
14 Vincent Clerc
15 Clément Poitrenaud

rezerve
16 Dimitri Szarzewski
17 Jean-Baptiste Poux
18 Lionel Nallet
19 Yannick Nyanga
20 Lionel Beauxis
21 Yannick Jauzion
22 Aurélien Rougerie

IRLANDA:
1 Marcus Horan
2 Jerry Flannery
3 John Hayes
4 Donnacha O'Callaghan
5 Paul O'Connell
6 Simon Easterby
7 David Wallace
8 Denis Leamy
9 Eoin Reddan
10 Ronan O'Gara
11 Andrew Trimble
12 Gordon D'Arcy
13 Brian O'Driscoll (c)
14 Shane Horgan
15 Girvan Dempsey

rezerve
16 Frankie Sheahan
17 Simon Best
18 Malcolm O'Kelly
19 Neil Best
20 Isaac Boss
21 Paddy Wallace
22 Gavin Duffy

yakshaver
21st September 2007, 22:05
Vor juca Francezii cu frica eliminarii? Sau se vor dezlantui cu talent? Un lucru e sigur: Irlanda va lupta cu sete si determinare.

yakshaver
21st September 2007, 22:08
Ce suita de suturi aiurea... de ambele parti. Michalak si O'Garra parca ar avea creier de fotbalisti. Ma asteptam la mai mult.

delaparis
21st September 2007, 22:18
Sunt toti tensionati ... joaca cu frica infrangerii.

Arbitrul a primit un cap in nas in elanul jocului :D ... saracu'

yakshaver
21st September 2007, 22:35
Chris White nu e favoritul meu. Am fost la meciul Arg-Romania in CM din Australia la Sydney acum 4 ani... White i-a innebunit pe romani cu penaltiurile. Si acum vad ca fragmenteaza jocul.

Oricum Franta si Irlanda fac tot posibilul sa joace rugby. Un meci bun pana acum.

delaparis
21st September 2007, 22:48
tactic si tehnic jocul este perfect. Putine erori iar echipele se tin reciproc.
Franta parca joaca mai bine in interval dar Irlanda impinge mai bine ... scor 9-3 fara eseu pana acum dar cu un drop superb al irlandezilor. Un eseu al francezilor a fost anulat datorita arbitrajului video ... nu am vazut bine ce s-a intamplat dar probabil ca francezul a calcat in tusa inainte sa o puna pe colt ....

yakshaver
21st September 2007, 22:53
Da, i-a fost greu lui Kaplan sa dea acel eseu. Franta arata mai periculoasa, si merita sa conduca.

rob_din
21st September 2007, 22:53
Arbitrul fragmenteaza excesiv jocul. Pacat.

delaparis
21st September 2007, 22:58
rob_din , am impresia ca se cam provoaca pe teren ... se arunca ceva "felicitari" intre francezi si irlandezi acolo :D
Cred ca arbitrul vrea sa evite o spirala violenta tinand sub control orice pornire. Sa nu uitam ca este un meci decisiv pentru ambele echipe. Cine pierde asta seara mai mult sigur ca iese din cupa in sferturi.

rob_din
21st September 2007, 23:00
rob_din , am impresia ca se cam provoaca pe teren ... se arunca ceva "felicitari" intre francezi si irlandezi acolo :D
Cred ca arbitrul vrea sa evite o spirala violenta tinand sub control orice pornire. Sa nu uitam ca este un meci decisiv pentru ambele echipe. Cine pierde asta seara mai mult ca sigur ca iese din cupa in sferturi.

se poate si asta, dar o singura data a oprit jocul dupa un atac mai dur. oricum cred ca se exagereaza in ultima vreme, acum se fluiera lovitura de pedeapsa si daca nu dai drumul la balon dupa placaj in cateva sutimi de secunda. e exagerat totusi

yakshaver
21st September 2007, 23:14
Dar asta este in general felul de a arbitra al arbitrilor din Marea Britanie. Poate celor din emisfera nordica in general. White are atitudinea unui director de scoala primara din... Barlad. Expresie favorita: "Be very careful!"

delaparis
21st September 2007, 23:24
frumoasa faza la francezi ... Michalak cu exteriorul la urmarire pentru Clerc in alergare si eseu ... in spate la irlandezi nu era nimeni !!!

20-3 pentru Franta

yakshaver
21st September 2007, 23:34
frumoasa faza la francezi ... Michalak cu exteriorul la urmarire pentru Clerc in alergare si eseu ... in spate la irlandezi nu era nimeni !!!

20-3 pentru Franta

Francezii se desprind, intr-adevar. E acum 25-3. Clerc inca o incercare.

delaparis
21st September 2007, 23:40
Da, Irlanda s-a "rupt" ca echipa ... le-a mai ramas doar "fighting spirit " individual ...

Franta va castiga acest meci dificil

yakshaver
21st September 2007, 23:48
Victorie meritata a Frantei. O probabila victorie a Argentinei asupra Irlandei va insemna un sfert de finala NZ-Franta, la Cardiff. Intrigant!

yakshaver
21st September 2007, 23:48
All the best for tonight! Bon soir.

delaparis
21st September 2007, 23:52
Seara buna si tie yak ...

Franta a reusit ce si-a propus, adica sa recastige respectul in aceasta competitie.
Daca maine Namibia bate Argentina atunci francezii ii vor evita pe All Blacks in sferturi :D

georg40
22nd September 2007, 11:30
Franta a reusit ce si-a propus, adica sa recastige respectul in aceasta competitie.


Daca maine Namibia bate Argentina atunci francezii ii vor evita pe All Blacks in sferturi :D



Cu respectul e o chestie. Cred ca nimeni, dar absolut nimeni nu s-a indoit de partea cui va fi succesul in aceasta confruntare, mai ales ca irlandezii au aratat slabiciuni ca si in partidele anterioare. Din pacate la orizont se profileaza un ...zbor curand intrerupt, daca ma gandesc la sferturile cu Noua Zeelanda. Sansa mare (spre semifinale ?) a fost compromisa deja in partida cu Argentina.



Eu stiu ca si tu este glumet, afirmatia de mai sus nu ai gandit-o serios...

delaparis
22nd September 2007, 13:20
Totul e posibil dar sigur ca Namibia dupa ce a aratat pana acum nu cred ca au posibilitatea sa se impuna in meciul cu argentinienii. Sansa namibienilor este ca la Marseille asta seara vor avea un stadion intreg de partea lor. Sa vedem daca vor profita de acest lucru.
Eu insist ca namibienii teoretic au valoare. Jucatorii lor luati unul cate unul sunt peste argentinieni ... dar asta a fost valabil si in cazul Frantei !!!

Statistica este subtire intre cele doua echipe cu doar un meci jucat in 2003 castigat de argentinieni cu scorul de 67-14 !
Ma rog ... putin probabil sa asistam la o surpriza asta seara.
Defapt sansa Frantei se va juca in ultimul meci din grupa duminica peste o saptamana unde Irlanda va incerca sa obtina calificarea pe ultima suta de metri.

delaparis
22nd September 2007, 22:08
2 milioane de namibieni plus 64 de milioane de francezi sustin asta seara echipa de rugby a Namibiei in meciul cu Argentina acum la Marseille.

Daca Namibia castiga azi , Franta este calificata in sferturi cu mari sanse sa evite Noua Zeelanda acolo :ok:

min 6 scor 3-0 pentru africani

echipele:

ARGENTINA
1 Rodrigo Roncero
2 Alberto Vernet Basualdo
3 Omar Hasan Jalil
4 Carlos Ignacio Fernandez Lobbe
5 Patricio Albacete
6 Lucas Ostiglia
7 Juan Martín Fernandez Lobbe
8 Juan Manuel Leguizamón
9 Agustín Pichot (c)
10 Felipe Contepomi
11 Horacio Agulla
12 Manuel Contepomi
13 Gonzalo Tiesi
14 Hernán Senillosa
15 Ignacio Corleto


rezerve
16 Mario Ledesma Arocena
17 Juan Martín Scelzo
18 Rimas Álvarez Kairelis
19 Gonzalo Longo Elía
20 Nicolás Fernandez Miranda
21 Federico Todeschini
22 Federico Serra Miras



NAMIBIA:
1 Johnny Redelinghuys
2 Johannes Meyer
3 Marius Visser
4 Wacca Kazombiaze
5 Nico Esterhuize
6 Michael MacKenzie
7 Jacques Burger
8 Tinus du Plessis
9 Eugene Jantjies
10 Tertius Losper
11 Melrick Africa
12 Corne Powell (c)
13 Du Preez Grobler
14 Deon Mouton
15 Heini Bock

rezerve
16 Hugo Horn
17 Kees Lensing
18 Herman Lindvelt
19 Heino Senekal
20 Jurie van Tonder
21 Morne Schreuder
22 Piet van Zyl

delaparis
22nd September 2007, 22:48
bun ... intre timp Argentina a marcat 25 :D

Scor la pauza 25-3 ....

yakshaver
22nd September 2007, 23:13
Da, Argentina se pare ca va castiga la scor. Acum, singura sansa ca Franta sa evite Noua Zeelanda in sferturi, este ca Irlanda sa invinga Argentina, si aceasta din urma sa nu ia bonus point, iar Franta sa invinga Georgia cu bonus point in ultimul lor meci. Simplu, nu?

Dar cred mai degraba ca la Cardiff peste 2 saptamani, Chabal si compania se vor infrunta cu Richie McCaw, Daniel Carter, Carl Hayman, Jerry Collins etc.

delaparis
22nd September 2007, 23:45
Argentina - Namibia scor final 63-3 :groggy: ...

Irlanda va bate Argentina la scor :ok: ... doar nu accepta britanicii sa fie eliminati de latini second hand :cool:

Sorin Blaj
23rd September 2007, 00:25
2 milioane de namibieni plus 64 de milioane de francezi sustin asta seara echipa de rugby a Namibiei in meciul cu Argentina acum la Marseille.

Daca Namibia castiga azi , Franta este calificata in sferturi cu mari sanse sa evite Noua Zeelanda acolo :ok:

min 6 scor 3-0 pentru africani



Cu atat au ramas: Argentina - Namibia: 63-3. :)

Sorin Blaj
23rd September 2007, 00:26
Argentina - Namibia scor final 63-3 :groggy: ...

Irlanda va bate Argentina la scor :ok: ... doar nu accepta britanicii sa fie eliminati de latini second hand :cool:

N-as paria prea mult pe Irlanda.

delaparis
23rd September 2007, 00:38
Vazand meciul din seara asta eu nu prea cred ca Argentina merita in sferturi ... Irlanda joaca slab ok ... dar totusi are potential .. Argentina joaca ... putin

Sorin Blaj
23rd September 2007, 02:09
Sa-i intrebam pe fracezi? :)

Sorin Blaj
23rd September 2007, 02:13
Daca mai era nevoie:


Pool D P W D L PD TD PF TF BP PTS
Argentina 3 3 0 0 95 14 113 14 2 14
France 3 2 0 1 94 13 124 15 2 10
Ireland 3 2 0 1 -3 2 49 7 1 9
Georgia 2 0 0 2 -34 -5 13 1 1 1
Namibia 3 0 0 3 -152 -24 30 3 0 0

georg40
23rd September 2007, 12:20
Vazand meciul din seara asta eu nu prea cred ca Argentina merita in sferturi ... Irlanda joaca slab ok ... dar totusi are potential .. Argentina joaca ... putin

Da, numai ca aici nu merge pe merite ci dupa rezultat ! Franta a capotat neasteptat in meciul de deschidere cu Argentina si nu are decat sa poarte acum consecintele, adica o partida fara sanse in sferturi contra Noua Zeelanda.
Rugbiul practicat de Argentina nu este spectaculos, chiar este si ceva demodat dar eficient !

Sorin Blaj
23rd September 2007, 13:37
Pana la urma, asta conteaza.

PICIU_13
23rd September 2007, 21:43
unde vedeti voi ma meciurile?

delaparis
24th September 2007, 00:08
unde vedeti voi ma meciurile?

Pe TF 1 , Eurosport, TV5 Monde etc ...
Pe net http://www.myp2p.eu/Other.htm


@Sorin si georg40: Argentina va pierde la scor contra Irlandei ... o sa vedeti ca pana la urma valoarea se va exprima pe teren , nu in statistica :rolleyes:

Irlanda a ratat la fel ca Franta inceputul acestui mondial dar , la fel ca Franta, se va califica ... dar pe locul doi :D

Argentina , bravo pentru prestatie dar bye bye :cya:

rob_din
24th September 2007, 03:09
Deocamdata Argentina merita cu varf si indesat sa fie in sferturi. Daca pierde cu Irlanda se poate pune asta in discutie, dar pana acum a dovedit ca e cea mai buna echipa din grupa invingand marea favorita la ea acasa

Gontel
24th September 2007, 17:22
Pe TF 1 , Eurosport, TV5 Monde etc ...
Pe net http://www.myp2p.eu/Other.htm


Eu prind la cablu TV5 Monde, dar vad ca nu se transmite niciun meci.

on topic: cred ca Argentina se va califica in sferturi. Are potential mare si a dovedit-o cu varf si indesat invingand Franta la ea acasa. Irlanda tot nu confirma, eu ma asteptam la mai mult de la ei la acest Mondial.

georg40
24th September 2007, 18:12
Eu prind la cablu TV5 Monde, dar vad ca nu se transmite niciun meci..


Ba da, au transmis toate meciurile echipei Frantei si dupa cate am inteles vor transmite toate sferturile, semifinalele si finala.

Gontel
24th September 2007, 19:10
Ba da, au transmis toate meciurile echipei Frantei si dupa cate am inteles vor transmite toate sferturile, semifinalele si finala.
Eu meciurile Frantei cu Argentina si Irlanda le-am vazut la TVR 2. Pe TV5 Monde nu transmiteau rugby. Chiar am dat atunci pe postul lor sa vad daca dau vreun meci, dar nu era nimic legat de asa ceva.

georg40
24th September 2007, 19:14
Eu meciurile Frantei cu Argentina si Irlanda le-am vazut la TVR 2. Pe TV5 Monde nu transmiteau rugby. Chiar am dat atunci pe postul lor sa vad daca dau vreun meci, dar nu era nimic legat de asa ceva.

Nu exclud posibilitatea ca TV5Monde sa emita programe diferite in functie de tara. Meciurile pe care le amintesti eu le-am vazut pe TV5 Monde !

delaparis
26th September 2007, 19:55
Georgia - Namibia la pauza scorul este 13-0 ...

Georgienii superiori la toate capitolele domina clar pe namibieni fara vlaga si parca plictisiti de atatea meciuri ...

Meci interesant doar pentru statistica ... Prima victorie in CM !!!

delaparis
26th September 2007, 20:52
scor final 30 - 0 pentru Georgia dupa o a doua repriza echilibrata dar cu namibieni ineficace.

georg40 avea dreptate , Georgia este surpriza placuta in aceasta editie iar azi au obtinut prima lor victorie in CM

Gontel
27th September 2007, 13:42
Era normal sa obtina aceasta victorie, nu aveau cum sa ii impiedice namibienii.

rob_din
30th September 2007, 20:35
Francezii erau atat de siguri pe locul intai, incat sfertul echipei de locul 2 din grupa (adica Franta) se joaca la Cardiff

Sorin Blaj
30th September 2007, 20:55
Argentina - Namibia scor final 63-3 :groggy: ...

Irlanda va bate Argentina la scor :ok: ... doar nu accepta britanicii sa fie eliminati de latini second hand :cool:

N-as paria prea mult pe Irlanda.

Da, numai ca aici nu merge pe merite ci dupa rezultat ! Franta a capotat neasteptat in meciul de deschidere cu Argentina si nu are decat sa poarte acum consecintele, adica o partida fara sanse in sferturi contra Noua Zeelanda.
Rugbiul practicat de Argentina nu este spectaculos, chiar este si ceva demodat dar eficient !



@Sorin si georg40: Argentina va pierde la scor contra Irlandei ... o sa vedeti ca pana la urma valoarea se va exprima pe teren , nu in statistica :rolleyes:

Irlanda a ratat la fel ca Franta inceputul acestui mondial dar , la fel ca Franta, se va califica ... dar pe locul doi :D

Argentina , bravo pentru prestatie dar bye bye :cya:Pool D Date - Time Result Venue
07 Sep - 21:00 France 12-17 Argentina Saint-Denis
09 Sep - 20:00 Ireland 32-17 Namibia Bordeaux
11 Sep - 20:00 Argentina 33-3 Georgia Lyon
15 Sep - 21:00 Ireland 14-10 Georgia Bordeaux
16 Sep - 21:00 France 87-10 Namibia Toulouse
21 Sep - 21:00 France 25-3 Ireland Saint-Denis
22 Sep - 21:00 Argentina 63-3 Namibia Marseille
26 Sep - 18:00 Georgia 30-0 Namibia Lens
30 Sep - 15:00 France 64-7 Georgia Marseille
30 Sep - 17:00 Ireland 15-30 Argentina Paris

Gontel
30th September 2007, 21:07
Bravo, Argentina! S-a calificat mai departe pe merit si a evitat NZ in sferturi. Poate nu joaca spectaculos, dar mai importante sunt punctele si victoriile. Iata ca visul francezilor de a castiga Cupa Mondiala pe teren propriu nu va deveni realitate. Nu prea vad cum ar putea sa ii invinga pe All Blacks, nici macar nu joaca pe teren propriu.

Sorin Blaj
30th September 2007, 21:07
Clasamentul final al Grupei D:


Pool D P W D L PD TD PF TF BP PTS
1. Argentina 4 4 0 0 110 14 143 16 2 18
2. France 4 3 0 1 151 21 188 24 3 15
3. Ireland 4 2 0 2 -18 2 64 9 1 9
4. Georgia 4 1 0 3 -61 -10 50 5 1 5
5. Namibia 4 0 0 4 -182 -27 30 3 0 0

P=Played; W=Won; D=Draw; L=Lost; PD=Points Difference; TD=Tries Difference; PF=Points For; TF=Tries For; BP=Bonus Points; PTS=Points

yakshaver
30th September 2007, 23:51
Deci, ceea ce s-a profilat inca de la meciul inaugural, cand Argentinienii au invins Franta, este acum confirmat. Noua Zeelanda va intalni Franta la Cardiff Millenium Stadium.

Go the All Blacks!!!

georg40
1st October 2007, 18:23
Doar o minune ...cereasca ar putea sa-i ajute pe francezi. Desi sunt amator de... surprize de data aceasta nu cred in rasturnarea calculelor hartiei.

delaparis
1st October 2007, 20:51
Ieri am fost pe PdP sa-i vad pe irlandezi la lucru ...

Meci urat ... ma rog... din punctul meu de vedere :D

Pacat pentru ei si pentru francezi de altfel :rolleyes:

Cea mai frumoasa a fost repriza a treia ... acolo in bar cu suporterii irlandezi pana la ora doua dimineata :groggy: ... erau fericiti astia de parca au castigat cupa ....

Sorin Blaj
2nd October 2007, 15:03
Meci urat, datorita resultatului? :)