PDA

View Full Version : Cupa Mondiala Rugby 2007 - grupa A - Anglia, Africa de Sud, Samoas, SUA, Tonga



delaparis
20th May 2007, 21:47
Meciuri :

08/09/2007 Anglia - SUA : Lens 18:00
09/09/2007 Africa de Sud - Samoas : Paris 16:00
12/09/2007 SUA - Tonga : Montpellier 14:00
14/09/2007 Anglia - Africa de Sud : St Denis 21:00
16/09/2007 Samoas - Tonga : Montpellier 16:00
22/09/2007 Africa de Sud - Tonga : Lens 14:00
22/09/2007 Anglia - Samoas : Nantes 16:00
26/09/2007 Samoas - SUA : St Etienne 20:00
28/09/2007 Anglia - Tonga : Paris 21:00
30/09/2007 Africa de Sud - SUA : Montpellier 20:00

YoYoyOi
20th May 2007, 23:27
Anglia si Africa de Sud conduc ostilitatile in grupa asta :D

georg40
21st May 2007, 17:37
Africa de Sud este favorita, chiar si la o medalie, Anglia se poate califica din grupa, dar mai departe... Atentie insa la Samoa si Tonga. Ambele au pachete de inaintasi foarte puternice si au ceva din stilul de joc al neozeelandezilor.

Gontel
24th May 2007, 20:42
Anglia si Africa de Sud sunt favorite clare, dar Samoa si Tonga pot juca un rol de arbitri in lupta pt calificarea in sferturi.

Elphax
15th June 2007, 16:03
cred ca Samoa :P

delaparis
13th July 2007, 13:03
lotul de 30 Samoas:

Census Johnston (Saracens), Justin Va'a (Glasgow Warriors), Kasiano Lealamajua (Dax), Donald Kerslake (Vaialaa), Mahonri Schwalger (Hurricanes), Muliufi Salanoa (Scopa), Silao Vaisolasefo (Alhambra), Filipo Levi (Ricoh), Kane Thompson (Wests), Iosefa Fekori (Auckland), Daniel Leo (London Wasps), Henry Tuilagi (Leicester), Siu Lafaialii (Yokogawa), Semo Setiti (Docomo), Ulia Ulia (Marist), Justin Purdie (Wellington), Steven So'oialo (Harlequins), Junior Poluleuligaga (North Harbour), Loki Crichton (Worcester), Lolo Lui (Moataa), Seilala Mapusua (London Irish), Eliota Sapolu Fuimaono (Bath), Jerry Meafou (Scopa), Elvis Sevealii (Sale), Anitelea Tuilagi (Leeds), Brian Lima (Bristol), David Lemi (Bristol), Lome Faatau (Glasgow Warriors), Alesana Tuilaga (Leicester), Gavin Williams (Ponsonby)

georg40
24th July 2007, 12:10
Pe mine m-a impresionat, am vazut cateva partide din Cupa Pacificului, jocul avantat si modern practicat de Tonga, Samoas si Fidji, o copie, desigur la alt nivel,a ceea ce joaca neozeelandezii...Toate au pachete de inaintasi extrem de puternice.

delaparis
7th August 2007, 15:45
Lotul Africa de Sud:

Percy Montgomery (Sharks), Francois Steyn (Sharks), JP Pietersen (Sharks), Bryan Habana (Bulls), Ashwin Willemse (Golden Lions), Akona Ndungane (Bulls), Jaque Fourie (Golden Lions), Jean de Villiers (Cape Town Stormers), Wynand Olivier (Bulls), Butch James (Sharks), Andre Pretorius (Golden Lions), Fourie du Preez (Bulls), Ruan Pienaar (Sharks), Ricky Januarie (Golden Lions) , Pierre Spies (Bulls), Bob Skinstad (Sharks), Juan Smith (Cheetahs), Schalk Burger (Cape Town Stormers), Wikus van Heerden (Golden Lions), Danie Rossouw (Bulls), Victor Matfield (Bulls), Bakkies Botha (Bulls), Johann Muller (Sharks), Albert van den Berg (Sharks), BJ Botha (Sharks), CJ van der Linde (Cheetahs), Os du Randt (Cheetahs), Gurthro Steenkamp (Golden Lions), John Smit (Sharks), Gary Botha (Bulls)

Interesanta compozitia cu doar 14 aparatori si 16 inaintasi :rolleyes:

delaparis
4th September 2007, 17:57
Echipa Angliei pentru meciul de sambata contra SUA:

TITULARI:
Cueto - Lewsey, Noon, Catt, Robinson - (o) Barkley, (m) Perry - T. Rees, Dallaglio, Worsley - Kay, Shaw - Vickery (cap.), Regan, Sheridan

REZERVE:
Chuter, Stevens, Corry, Moody, Richards, Farrell, Tait


Wilkinson accidentat azi la antrenament este forfait pentru primul meci in CM...

De remarcat prezenta veteranului Lawrence Dallaglio titular in linia a doua :ok: ...

Gontel
4th September 2007, 18:39
Este o absenta foarte importanta Wilkinson in nationala Angliei, dar chiar si asa victoria le este mai mult decat la indemana in meciul cu americanii, care sunt cenusareasa acestei grupe.

yakshaver
7th September 2007, 12:16
Anglia si Africa de Sud sunt favorite clare, dar Samoa si Tonga pot juca un rol de arbitri in lupta pt calificarea in sferturi.

De acord cu Africa de Sud pe locul 1. Ptr locul doi, sper ca Samoa sa mai produca o surpriza, ca in trecut...

georg40
7th September 2007, 16:12
Anglia, desi in Turneul celor sase natiuni cu multe slabiciuni, ramane alaturi de Africa de Sud una dintre favorite. Dar atentie la Samoa si Tonga, rugbiul acestora are,respectand proportiile, multe din valentele echipei Noii Zeelande.

delaparis
8th September 2007, 00:25
Anglia - SUA (smbata 08/09/2007 , Lens , ora 18.00)

echipe:

ANGLIA:
TITULARI
1 Andrew Sheridan - Sale Sharks
2 Mark Regan - Bristol Rugby
3 Phil Vickery - London Wasps (c)
4 Simon Shaw - London Wasps
5 Ben Kay - Leicester Tigers
6 Joe Worsley - London Wasps
7 Tom Rees - London Wasps
8 Lawrence Dallaglio - London Wasps
9 Shaun Perry - Bristol Rugby
10 Olly Barkley - Bath Rugby
11 Jason Robinson - Unattached
12 Mike Catt - London Irish
13 Jamie Noon - Newcastle Falcons
14 Josh Lewsey - London Wasps *
15 Mark Cueto - Sale Sharks

REZERVE
16 George Chuter - Leicester Tigers
17 Matt Stevens - Bath Rugby
18 Martin Corry - Leicester Tigers
19 Lewis Moody - Leicester Tigers
20 Peter Richards - London Irish
21 Andy Farrell - Saracens
22 Mathew Tait - Newcastle Falcons

SUA:
TITULARI Mike MacDonald
2 Owen Lentz
3 Chris Osentowski
4 Luke Gross
5 Mike Mangan
6 Louis Stanfill
7 Todd Clever
8 Henry Bloomfield
9 Chad Erskine
10 Mike Hercus (c)
11 Takudzwa Ngwenya
12 Vahafolau Esikia
13 Paul Emerick
14 Salesi Sika
15 Chris Wyles

REZERVE:
16 Blake Burdette
17 Matekitonga Moeakiola
18 Alec Parker
19 Inaki Basauri
20 Mike Petri
21 Valenese Malifa
22 Albert Tuipulotu

georg40
8th September 2007, 21:24
Anglia - SUA 28-10, as zice un scor relativ strans, care inseamna ca si americanii sunt de notat ca aflati in progres, desi mai mult de locul trei nu cred sa le revina in grupa, oricum ar fi un succes si ar insemna calificarea directa pentru viitoarea editie.

rob_din
8th September 2007, 22:28
SUA sunt in progres si Anglia in regres

rob_din
9th September 2007, 00:38
Stie cineva care este recordul la diferenta cu care sa obtinut o victorie in Cupa Mondiala?

delaparis
9th September 2007, 14:42
cred ca Noua Zeelanda -Japonia 145-17 in 1995 detine recordul

delaparis
9th September 2007, 16:41
AFS - Samoa (ora 17.00 TF1) pe net se poate vedea aici http://fr.wwitv.com/ Franta > TF1

echipe

AFS:
1. Os du Randt
2. John Smit (capitaine)
3. CJ van der Linde
4. Bakkies Botha
5. Victor Matfield
6. Schalk Burger
7. Juan Smith
8. Danie Rossouw
9. Fourie du Preez
10. Butch James
11. Bryan Habana
12. Jean de Villiers
13. Jaque Fourie
14. JP Pietersen
15. Percy Montgomery

Rezerve:
16. Bismarck du Plessis
17. Brendon Botha
18. Johannes Muller
19. Wickus van Heerden
20. Enrico Januarie
21. Andre Pretorius
22. Francois Steyn

SAMOA
1. Justin Va'a
2. Mahonri Schwalger
3. Census Johnston
4. Joe Tekori
5. Kane Thompson
6. Daniel Leo
7. Semo Sititi (capitaine)
8. Henry Tuilagi
9. Junior Polu
10. Eliota Fuimaono-Sapolu
11. Alesana Tuilagi
12. Jerry Meafou
13. Gavin Williams
14. Lome Fa'atau
15. David Lemi

rezerve:
16. Tanielu Fuga
17. Kas Lealamanua
18. Alfie Vaeluaga
19. Justin Purdie
20. Elvis Seveali'I
21. Loki Crichton
22. Brian Lima

georg40
9th September 2007, 18:36
In prima repriza (14-7) sudafricanii au transpirat serios fiind surprinsi de jocul deschis si avantat al insularilor. Pe alocuri meciul a fost aspru, mai aspru decat este normal la rugbi si m-a surprins rabdarea si blandetea arbitrului.

georg40
9th September 2007, 18:51
Pana la urma o victorie clara a Africii de Sud, echipa puternica si experimentata, una dintre favoritele la titlu alaturi de Noua Zeelanda si Australia.
Scor final:59-7, succes meritat, dar o vorba de lauda se cuvine echipei Samoa pentru jocul ei curajos si spectaculos.

delaparis
9th September 2007, 18:51
AFS joaca excelent dar foarte dur ... de fapt practiga cel mai dur joc din toate echipele de top.
Samoa cu cei 175000 de locuitori au totusi 10000 licentiati in rugby si practica un joc stil All Blacks dar cu o divizie mai jos.

Arbitrul este foarte slab. Prost plasat la fiecare faza , nu vede sau se face ca nu vede mai ales la inceput de meci placajele periculoase "cravata" ale sud-africanilor iar la inceput de repriza a doua a anulat aiurea un eseu a lui Samoa.
In schimb a validat un eseu al AFS in repriza a doua desi balonul nu a fost placat in mod evident .... a fost o decizie luata cu ajutorul imaginilor video !!!
Meci spectaculos dar dezechilibrat mai ales prin actiunea arbitrului.

scor final 59-7 pentru AFS

cel mai frumos meci de pana acum.

georg40
9th September 2007, 19:09
A vorbi despre joc dur la rugbi e o chestie nelipsita de riscuri.
Pentru mine a fost mereu treaz sloganul cu sportul de huligani practicat de... gentlemani, si in mare asa si e. Daca ar fi altfel am asista la mult mai numeroase si mai grave accidentari. Pe mine m-a surprins blandetea arbitrului la o altercatie cu lovituri reciproce inafara jocului, dupa care m-as fi asteptat la o eliminare temporara a celor doi impricinati. Interesant este, totusi, ca dupa aceea spriritele s-au linistit.

georg40
12th September 2007, 20:56
Tonga invinge SUA la Montpellier cu 25-15 ! O surpriza doar la prima vedere. Eu am vazut de mai multe ori pe micul ecran aceste formatii exotice din Oceania, printre care si Tonga. Ele joaca un rugbi modern si rapid, intr-un cuvant incantator !

delaparis
13th September 2007, 16:10
Anglia - Africa de Sud (14/09/2007 ora 20.00, TF1)

Statistica intre cele doua echipe

meciuri: 28
victorii Anglia: 12
victorii AFS: 15
egal: 1

ultimele meciuri

02/06/2007 AFS 55 - 22 Anglia Loftus Versfeld, Pretoria
26/05/2007 AFS 58 - 10 Anglia Vodacom Park, Bloemfontein
25/11/2006 Anglia 14 - 25 AFS Twickenham, Londra
18/11/2006 Anglia 23 - 21 AFS Twickenham, Londra
20/11/2004 Anglia 32 - 16 AFS Twickenham, Londra


echipe:

ANGLIA

1 Andrew Sheridan
2 Mark Regan
3 Matt Stevens
4 Simon Shaw
5 Ben Kay
6 Martin Corry (c)
7 Tom Rees
8 Nick Easter
9 Shaun Perry
10 Andy Farrell
11 Paul Sackey
12 Mike Catt
13 Jamie Noon
14 Josh Lewsey
15 Jason Robinson

rezerve
16 George Chuter
17 Perry Freshwater
18 Steve Borthwick
19 Lewis Moody
20 Andy Gomarsall
21 Peter Richards
22 Mathew Tait


AFRICA DE SUD

15 Percy Montgomery
14 JP Pietersen
13 Jaque Fourie
12 Franscois Steyn
11 Bryan Habana
10 Butch James
9 Fourie du Preez
8 Danie Rossouw
7 Juan Smith
6 Wickus van Heerden
5 Victor Matfield
4 Bakkies Botha
3 Brendon Botha
2 John Smith
1 Os du Randt

rezerve
16 Bismarck du Plessis
17 CJ van der Linde
18 Johann Muller
19 Bob Skinstad
20 Ruan Pienaar
21 Andre Pretorius
22 Wynand Olivier

Profetu
14th September 2007, 11:38
Unde vedem azi Anglia - Africa de Sud ?

georg40
14th September 2007, 11:42
Unde vedem azi Anglia - Africa de Sud ?

Buna intrebare ! Exact, unde ?

Sorin Blaj
15th September 2007, 02:59
Anglia - Africa de Sud: 0-36.

Fara cuvinte!

yakshaver
15th September 2007, 08:28
Anglia - Africa de Sud: 0-36.

Fara cuvinte!

Da, ai dreptate, desi eu as zice cate ceva... Anglia a jucat total fara imaginatie in fata unei echipe excelente in apararea si cu ceva forta si pe trei sferturi - Africa de Sud.

Singurele momente mai interesante oferite de Anglia (cel putin in prima repriza pe care am urmarit-o...) au fost oferite de Jason Robinson si Andy Farrell - fundasul si nr.13, convertiti de la Rugby League (rugby in 13).

Africa de Sud este o echipa excelenta, insa i s-a permis sa joace bine de catre o Anglie care nu stie exact de ce a venit la Campionatul Mondial de Rugby... Joaca ca boii pe inaintare, fara sa aiba nici o idee. O aparare de nota 9 ca Africii de Sud, i-a mancat. Iar apoi au fost prinsi pe contraatac fara sa poata raspunde. Habana si Peterson (aripile SA) sunt buni, dar au fost lasati sa para mai buni de cat sunt de catre o Anglie inepta.

georg40
15th September 2007, 12:35
Aceasta infrangere zdrobitoare a Angliei, ironia soartei, care a exportat rugbiul in lumea larga, deci si in Africa de Sud, imi intareste convinerea ca , daca nu se intampla veo minune, vom avea semifinale fara echipe europene, Noua Zeelanda, Australia, Africa de Sud si Argentina fiind favorite pentru aceasta faza a competitiei.

yakshaver
15th September 2007, 14:12
Aceasta infrangere zdrobitoare a Angliei, ironia soartei, care a exportat rugbiul in lumea larga, deci si in Africa de Sud, imi intareste convinerea ca , daca nu se intampla veo minune, vom avea semifinale fara echipe europene, Noua Zeelanda, Australia, Africa de Sud si Argentina fiind favorite pentru aceasta faza a competitiei.

Da. Interesant e faptul ca daca Australia ar pierde seara asta cu Tara Galilor, atunci ar trece pe partea mai usoara a tabelei. La ora asta, datorita victoriei Argentinei asupra Frantei, gazdele, Noua Zeelanda si Australia sunt de aceiasi parte a semifinalelor...

delaparis
15th September 2007, 14:15
Nu am vazut meciul dar din secvente in rezumat mi-am dat seama ca Anglia a suferit din cauza accidentarilor in serie din lotul lor. Primii doi demi d'ouverture sunt out deci e greu sa joci fara un om de meserie pe postul asta. Englezii vor avea meci decisiv cu Samoa saptamana viitoare.

delaparis
16th September 2007, 19:41
O mica surpriza in grupa aceasta...

Tonga a castigat in fata lui Samoa cu 19-15 desi au jucat o buna parte din repriza a doua in inferioritate numerica

clasamentul arata cam asa


AFS 2 2 0 0 88 10 95 11 1 9
Tonga 2 2 0 0 14 2 44 4 0 8
Anglia 2 1 0 1 -18 -1 28 3 0 4
Samoa 2 0 0 2 -56 -8 22 1 1 1
SUA 2 0 0 2 -28 -3 25 3 0 0

georg40
16th September 2007, 21:36
Eu nu as numi rezultatul neaparat o surpriza, echipele in cauza jucand un rugbi spectaculos, deschis, pe alocuri naiv dar incantator victoria putand reveni oricareia dintre ele. Acesta este rugbiul care imi place !

delaparis
22nd September 2007, 13:35
Astazi vom avea doua meciuri foarte interesante in grupa A.

Africa de Sud - Tonga se anunta ca un duel pentru locul 1 intre doua formatii in plina forma, una care a confirmat valoarea de a treia echipa mondiala iar cealalta care pretinde la locul Angliei in sferturi.
La prima vedere AFS sunt favoriti.

Anglia - Samoa se anunta ca un meci decisiv pentru Anglia daca doreste sa ramana in cursa pentru calificare. Orice rezultat in afara de victorie ii elimina practic pe englezi din competitie.
Wilkinson revine in echipa Angliei si debuteaza cu aceasta ocazie in CM. Sa vedem daca prezenta lui in teren ii va motiva pe britanici sa depaseasca momentul dificil prin care trec in aceasta perioada.

yakshaver
22nd September 2007, 15:11
Cred ca ma duc la Dubliner Irish Pub pe Titulescu, pentru urmatoarele doua meciuri. Sper in victorii ale echipelor din Pacificul de Sud. Dar in special ptr Tonga, misiunea este foarte aproape de imposibil. Sa vedem.

Nu reusesc sa obtin TVF1 pe internet. Deci pub-ul ramane optiunea mea.

Pa

delaparis
22nd September 2007, 15:18
min 15 scor 3-0 pentru Tonga dupa doua lovituri ratate Pretorius (AFS) !!!

delaparis
22nd September 2007, 15:51
La pauza scorul este de 7-3 pentru AFS care a revenit inca din min 19.
Tonga nu prea pot tine pasul iar africanii puteau sa mai incrie cel putin doua eseuri daca nu ratau ultima pasa ... Frumos meci pana acum.

Sorin Blaj
22nd September 2007, 16:27
Astazi vom avea doua meciuri foarte interesante in grupa A.

Africa de Sud - Tonga se anunta ca un duel pentru locul 1 intre doua formatii in plina forma, una care a confirmat valoarea de a treia echipa mondiala iar cealalta care pretinde la locul Angliei in sferturi.
La prima vedere AFS sunt favoriti.

Anglia - Samoa se anunta ca un meci decisiv pentru Anglia daca doreste sa ramana in cursa pentru calificare. Orice rezultat in afara de victorie ii elimina practic pe englezi din competitie.
Wilkinson revine in echipa Angliei si debuteaza cu aceasta ocazie in CM. Sa vedem daca prezenta lui in teren ii va motiva pe britanici sa depaseasca momentul dificil prin care trec in aceasta perioada.

Wilkinson este singura sansa a Angliei, in ultimele meciuri din grupa.

delaparis
22nd September 2007, 16:57
AFS - Tonga scor final 30-25 dupa o partida extraordinara. Poate cel mai frumos meci de la inceputul competitiei, meci in care Tonga a contestat superioritatea africanilor cu mult curaj si daruire. A fost un meci complet in care am vazut viteza, forta, tehnica, tactica , spectacol etc ... Tot ce poate da un meci de rugby :ok:

Hufanga (Tonga) a marcat cel mai frumos eseu de la CM probabil la o faza in care aproape ca am uitat ce sport privesc. O serie de pase laterale in viteza au dus la o tusa repede recuperata de Tonga iar la 30 metri o lansare in diagonala cu piciorul de aproape 40 de metri spre coltul opus unde Hufanga a prins mingea in aer la un metru de linia de pedeapsa si fara sa mai atinga pamantul a placat din plonjon in colt ... :yeah:

extraordinar ... felicitari celor doua echipe pentru spectacol.

delaparis
22nd September 2007, 18:59
Wilkinson este singura sansa a Angliei, in ultimele meciuri din grupa.


Asa este ...

Anglia - Samoa scor final 44-22 cu 24 de puncte marcate de Wilkinson pentru englezi.

Meciul a fost mai echilibrat pe teren decat arata scorul iar Samoa au ratat mult la un metru de linia de pedeapsa.

Vineri avem un meci Anglia - Tonga explosiv ... :ok:

Din ce am vazut astazi ca joc, cred ca Tonga va elimina Anglia.

yakshaver
22nd September 2007, 23:17
Cele doua meciuri implicand Tonga si Samoa au fost ambele foarte frumoase. Imi pare rau ptr Tonga, cu putin mai multa experienta ar fi castigat...

Daca insularii Pacifici pastreaza aceasta forma, Anglia va avea de furca.

georg40
23rd September 2007, 12:17
Cele doua meciuri implicand Tonga si Samoa au fost ambele foarte frumoase. Imi pare rau ptr Tonga, cu putin mai multa experienta ar fi castigat...

Daca insularii Pacifici pastreaza aceasta forma, Anglia va avea de furca.

Sustin aceasta constatare, am evocat mereu aici jocul incantator practicat de aceste echipe exotice din zona Oceaniei si m-ar bucura enorm daca una dintre ele ar ajunge in sferturi. Daca Tonga ar invinge vinerea viitoare Anglia am avea aceasta surpriza implinita !

delaparis
26th September 2007, 22:02
Samoa - SUA la pauza 22-3 ... relativ usor pentru Samoa cu americani plini de vointa dar fara argumente in joc.
Meci frumos pana acum , deschis si angajat.

delaparis
26th September 2007, 22:59
scor final 25-21 pentru Samoa !!! ...

Incredibila revenire a americanilor care daca mai aveau ceva minute la dispozitie dadeau semne ca pot castiga acest meci.

Spectacol de calitate servi de cele doua echipe in semn de adio la acesta editie a CM ... SUA mai are un meci contra AFS duminica dar fara importanta in clasamentul aceste grupe.

Felicitari ....

Sorin Blaj
26th September 2007, 23:24
AFS - Tonga scor final 30-25 dupa o partida extraordinara. Poate cel mai frumos meci de la inceputul competitiei, meci in care Tonga a contestat superioritatea africanilor cu mult curaj si daruire. A fost un meci complet in care am vazut viteza, forta, tehnica, tactica , spectacol etc ... Tot ce poate da un meci de rugby :ok:

Hufanga (Tonga) a marcat cel mai frumos eseu de la CM probabil la o faza in care aproape ca am uitat ce sport privesc. O serie de pase laterale in viteza au dus la o tusa repede recuperata de Tonga iar la 30 metri o lansare in diagonala cu piciorul de aproape 40 de metri spre coltul opus unde Hufanga a prins mingea in aer la un metru de linia de pedeapsa si fara sa mai atinga pamantul a placat din plonjon in colt ... :yeah:

extraordinar ... felicitari celor doua echipe pentru spectacol.
Excelenta prezentare. N-am vazut faza si sunt impresionat.

Ca la fotbal american.

Chiar, unde as putea vedea faza asta?

delaparis
26th September 2007, 23:29
sa incerc sa gasesc pe youtube si pun link aici dupa :ok: ... merita vazut

delaparis
26th September 2007, 23:51
Chiar, unde as putea vedea faza asta?
Sorin ..; sorry am gasit doar aici si trebuie sa incarci ceva 27Mo cu tot meciul ...


http://www.zshare.net/download/3789469cb13df8/

mai caut :)

Sorin Blaj
27th September 2007, 00:05
Multumesc mult. Probabil zilele acestea va incarca cineva faza pe youtube. :ok:

delaparis
27th September 2007, 22:05
Atentie la acest meci ... Anglia este in pericol deoarece daca pierd vor fi prima echipa campiona mondiala en titre eliminata inca din grupe.

Clasamentul
AFS 3 3 0 0 93 11 125 15 2 14
Tonga 3 2 0 1 9 1 69 7 1 9
Anglia 3 2 0 1 4 2 72 7 1 9
Samoa 3 0 0 3 -78 -11 44 2 1 1
SUA 2 0 0 2 -28 -3 25 3 0 0

Tonga a dovedit in cele trei meciuri jucate deja ca este o echipa capabila sa rivalizeze cu cei din top mai ales in meciul cu AFS unde a pierdut doar cu 30-25 acolo unde Anglia a pierdut cu 36-0 iar Samoa cu 59-7 !!! :shocked:

Anglia s-a restructurat o data cu revenirea lui Wilkinson care poate marca peste 20 de puncte de unul singur dar nu stiu daca va fi suficient ...

Se asteapta un meci mare intre cele doua echipe, veritabil optimi de finala eliminatoriu.

echipele:

ANGLIA:
1 Andrew Sheridan
2 George Chuter
3 Matt Stevens
4 Steve Borthwick
5 Ben Kay
6 Martin Corry (c)
7 Lewis Moody
8 Nick Easter
9 Andy Gomarsall
10 Jonny Wilkinson
11 Mark Cueto
12 Olly Barkley
13 Mathew Tait
14 Paul Sackey
15 Josh Lewsey


rezerve
16 Lee Mears
17 Phil Vickery
18 Lawrence Dallaglio
19 Joe Worsley
20 Peter Richards
21 Andy Farrell
22 Dan Hipkiss


TONGA:
1 Soane Tonga'uiha
2 Aleki Lutui
3 Kisi Pulu
4 Viliami Vaki
5 Lisiate Fa'aoso
6 Hale T Pole
7 Nili Latu (c)
8 Finau Maka
9 Sione Tu'ipulotu
10 Pierre Hola
11 Joseph Vaka
12 Epeli Taione
13 Sukanaivalu Hufanga
14 Tevita Tu'ifua
15 Vungakoto LiloVungakoto Lilo

rezerve:
16 Ephraim Taukafa
17 Taufa'ao Filise
18 Maama Molitika
19 Inoke Afeaki
20 Soane Havea
21 Hudson Tonga'uiha
22 Aisea Havili

Sorin Blaj
28th September 2007, 19:53
Eu merg pe Tonga. Daca pierd in fata englezilor, vinovatul principal va fi Wilkinson.

rob_din
28th September 2007, 20:15
Indiferent de conditiile actuale ale Angliei sa fii eliminat de Tonga chiar ca penibil. Dar ma indoiesc ca se va intampla.

delaparis
28th September 2007, 20:22
rob ... tu i-ai vazut jucand pe Tonga ?

Sorin Blaj
28th September 2007, 20:34
Cu AFS au fost egali, ca nivel al rugbyului practicat. Chiar daca au fost invinsi.

delaparis
28th September 2007, 20:39
Poate ca exagerez dar eu ii vad pe Tonga mult peste englezi, francezi si oricine din Europa. Se poate sa le lipseasca o anumita rigoare tactica si tehnica dar din punct de vedere talent , fizic, elan etc ... sunt superiori.

Sorin , AFS dupa ce am vazut pana acum , sunt favoritii nr1 ai competitiei

rob_din
28th September 2007, 21:07
rob ... tu i-ai vazut jucand pe Tonga ?

Da i-am vazut cu RSA si am ramas surprins. Eu nu spun ca n-au echipa foarte buna, dar totusi Anglia eliminata de Tonga mi se pare de necrezut.

delaparis
28th September 2007, 21:12
rob: o sa vedem .... deoacamdata pe hartie Tonga este superioara


Pentru pariori: Eu mizez pe Tonga ...; !!!

rob_din
28th September 2007, 21:18
Mi-as dori sa fie eliminata Anglia dar nu se va intampla.

delaparis
28th September 2007, 22:16
min 9 scor 3-0 pentru Tonga dupa o perioada de joc echilibrata. Englezii joaca oarecum crispati.

delaparis
28th September 2007, 22:18
min 13 scor 3-3 ... Wilkinson a reactionat :D

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:19
Ca sa ne dam seama cat au progresat Tonga, nu trebuie decat sa spunem ca in singurul meci in care s-au intalnit scorul a fost:

15/10/1999, England 101 - 10 Tonga, Twickenham, London

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:22
Poate este cineva interesat:

15 Lineout won by Tonga.
15 England concede a penalty for not releasing at a ruck.
14 Tonga's Pierre Hola takes the kick-off.
14 England's Jonny Wilkinson kicks a penalty!
13 Tonga concede a penalty for handling in a ruck.
12 Lineout won by England.
10 England's Jonny Wilkinson takes the kick-off.
10 Tonga's Pierre Hola kicks a penalty!
9 England concede a penalty for not releasing at a ruck.
8 Tonga win the scrum on their own feed.
7 Lineout won by England.
6 Tonga lose possession at the breakdown.
6 Lineout won by England.
4 Lineout won by England.
4 Tonga concede a penalty for obstruction.
3 Free kick awarded to England from the lineout.
3 Lineout won by Tonga.
2 England concede a penalty for handling in a ruck.
2 Lineout won by England.
1 Lineout won by Tonga.
1 Tonga's Pierre Hola takes the kick-off.
1The referee blows the whistle and the match is under way!


http://www.rugbyworldcup.com/

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:23
Eseu Tonga: 8-3

17 Line break by Tonga's Sukanaivalu Hufanga.
17 Tonga's Sukanaivalu Hufanga scores a try!
16 Tonga win the scrum on their own feed.

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:27
Eseu Anglia: 10-8 pentru Tonga.

Tonga a transformat si lovitura de pedeapsa, prin Pierre Hola. Wilkinson a ratat pentru englezi.

21 Jonny Wilkinson of England misses the conversion.
20 England's Paul Sackey scores a try!
19 Tonga are penalised for not releasing at the breakdown.
19 England's Jonny Wilkinson takes the kick-off.
18 Pierre Hola of Tonga kicks the conversion.

delaparis
28th September 2007, 22:29
Meci fabulos ... extraordinare actiuni si eseuri ...

Tonga la 10 puncte si Anglia la 8 dupa un eseu la o lovitura a lui Wilkinson care in loc sa traga intre stalpi a dat o pasa direct la unul care era plasat in spatele liniei de pedeapsa care a prins si culcat deci 5 puncte !!!

Spectacol extraordinar ...

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:30
Pacat ca nu-l pot vedea.

Inca o data se dovedeste ca Wilkinson este decisiv pentru englezi.

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:34
AFS - Tonga scor final 30-25 dupa o partida extraordinara. Poate cel mai frumos meci de la inceputul competitiei, meci in care Tonga a contestat superioritatea africanilor cu mult curaj si daruire. A fost un meci complet in care am vazut viteza, forta, tehnica, tactica , spectacol etc ... Tot ce poate da un meci de rugby :ok:

Hufanga (Tonga) a marcat cel mai frumos eseu de la CM probabil la o faza in care aproape ca am uitat ce sport privesc. O serie de pase laterale in viteza au dus la o tusa repede recuperata de Tonga iar la 30 metri o lansare in diagonala cu piciorul de aproape 40 de metri spre coltul opus unde Hufanga a prins mingea in aer la un metru de linia de pedeapsa si fara sa mai atinga pamantul a placat din plonjon in colt ... :yeah:

extraordinar ... felicitari celor doua echipe pentru spectacol.

Hufanga este deja o vedeta. :ok:

rob_din
28th September 2007, 22:37
Recunosc ca nu urmaresc foarte mult rugbyul (insa am vazut ultimile 3 Cupe Mondiale). Mi se pare de domeniul SF ascensiune Tongai. Totusi acum 4 ani au pierdut toate meciurile. Si se stie ca rugbyul e un sport in care se progreseaza extrem de greu

delaparis
28th September 2007, 22:37
Sorin:
http://www.myp2p.eu/Other.htm

aici poti incerca pe net ... nu stiu daca merge dar se pare ca sunt mai multe posibilitati

Wilkinson a mai bagat un drop in joc deci Anglia conduce cu 11-10 in min 31 ...

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:53
19-10 conduce Anglia la pauza.


40+The referee blows for half time.
39 Tonga's Pierre Hola takes the kick-off.
39 Jonny Wilkinson of England misses the conversion.
38 England's Paul Sackey scores a try!
37 Tonga's Pierre Hola takes the kick-off.
36 England's Jonny Wilkinson kicks a penalty!
35 Tonga concede a penalty at the scrum.
35 England concede a penalty at the scrum.
35 England lose possession at the breakdown.
34 Lineout won by England.
33 Lineout won by Tonga.
33 Tonga's Epeli Taione takes the kick-off.
32 England's Jonny Wilkinson kicks a drop goal!
31 England win the scrum on their own feed.
30 Lineout won by Tonga.
29 Tonga's Pierre Hola takes the 22m dropout.
29 England's Olly Barkley misses a drop goal.
27 England win the scrum on their own feed.
26 Tonga win the scrum on their own feed.
23 Lineout won by England.
22 Lineout won by England.
22 Tonga concede a penalty for obstruction.

Sorin Blaj
28th September 2007, 22:59
Sorin:
http://www.myp2p.eu/Other.htm

aici poti incerca pe net ... nu stiu daca merge dar se pare ca sunt mai multe posibilitati

Wilkinson a mai bagat un drop in joc deci Anglia conduce cu 11-10 in min 31 ...

Mersi. Noroc cu tine, ca am vazut ca este dat pe TVU. Eu am programul de mult timp, dar nu mai mergea. I-am facut un update si ... am vazut rezumatul din pauza. O sa ma delectez cu repriza a doua. :ok: :)

delaparis
28th September 2007, 23:13
Si uite ca surprinzator englezii s-au pus pe joc de calitate ...
Perfecti in gramezi organizate sau spontane, perfecti in aparare , precisi la pase si la lovituri cu piciorul ... etc ...

Conduc cu 19-10 si chiar daca au fost in dificultate in min 43 au reusit sa revina in joc....

PS. eseul lui Sackey pentru englezi in prima repriza a fost senzational ... o cursa de 80 metrii :ok:

Sorin Blaj
28th September 2007, 23:19
26-13, dupa un nou eseu al englezilor, transformat de acelasi Wilkinson.

delaparis
28th September 2007, 23:33
36-13 in min 72 ... Anglia nu abandoneaza niciodata ... lectie clara de temperament

delaparis
28th September 2007, 23:43
36-20 scor final ...
Bravo Anglia ... nu credeam ca vor reveni

rob_din
28th September 2007, 23:51
36-13 in min 72 ... Anglia nu abandoneaza niciodata ... lectie clara de temperament

pe asta m=am bazat cand am spus ca e imposibil sa fie eliminati de Tonga.

delaparis
29th September 2007, 00:01
Tonga au cazut la sfarsit de meci marcand un eseu in disperare ... Anglia a dominat repriza a doua ... bine organizati, rapizi si precisi , au dovedit ca nu sunt chiar de rasul lumii in competitia asta !!!
Se pare ca vor juca din ce in ce mai bine.

Sorin Blaj
29th September 2007, 00:04
Dupa 8 ani, Tonga a ajuns la 20-36, de la 10-101.

E ceva.

Frumos meci.

Gontel
29th September 2007, 13:48
Doar in prima tongalezii au aratat capabili de a provoca o mare surpriza. Anglia a marcat 2 eseuri si a intrat la cabine cu avantaj pe tabela, dar si moral. Dupa pauza, englezii au jucat exact si nu le-au dat prea multe sanse adversarilor. De remarcat si meciul bun facut de "Golden Boy". Oricum, cei din Tonga au reusit un turneu final foarte bun si faptul ca s-au luptat pt calificarea in sferturi nu e putin lucru.

Per total, un meci foarte frumos, spectaculos, asa cum ar trebui sa fie cat mai multe partide de rugby.