PDA

View Full Version : Se retrage PNL de la guvernare?



Sorin Blaj
20th May 2007, 13:19
Vicepresedintele liberal, Ludovic Orban, a declarat astazi ca PNL Bucuresti va sustine trecerea Partidului National Liberal in opozitie.

"Facem un apel catre toti membrii PNL sa-si continue activitatea in folosul cetateanului si sa mentina unitatea partidului. Din respect pentru vointa cetatenilor si tinand cont de conjunctura parlamentara, consideram ca nu este posibil niciun compromis cu vreun partid politic."

Ce ipocrit! Compromisul a fost facut deja si nu numai unul, ci mai multe.

miril
21st May 2007, 09:33
Ar fi o greseala...terminala.

Elphax
21st May 2007, 09:58
indiferent ce va face PNL in continuare - sunt cam terminati, si vor avea rezultate slabe la urmatoarele alegeri

pentru binele tarii - sa ramana la guvernare
pt binele partidului - sa se retraga - dar nu stiu cine va fi in stare sa faca guvern
PD sau PSD?

miril
21st May 2007, 10:10
Basescu si PD vor forta anticipatele.

Elphax
21st May 2007, 10:15
asta ar fi cel mai bun lucru pt ei
dar PD nu are cum, doar daca face Base ceva ...

Balaci
21st May 2007, 10:16
Daca PNL se retrage,Parlamentul va fi dizolvat.
Daca ramane,partidul va avea mult de suferit si probabil nu va intra in Parlament.

miril
21st May 2007, 10:56
Situatia PNL-ului este ca in bancul ala cu...Lenin. "Si atunci m-am gandit si-am zis, mai...".

Bancaru
21st May 2007, 11:08
Miril, nu ar fi deloc o greseala. Ar fi cel mai intelept gest politic pe care ar putea sa il faca. Intrebarea este daca PD mai vrea. Sper sa nu ajungem in situatia de a fi fara posibilitatea formarii unui guvern. PNL a scazut dramatic in sondaje. Daca mai raman inca un an jumate pana la viitoarele alegeri vor mai pierde. Orice ar face un guvern nu poate multumi pe toata lumea. Iar ca sa faca treaba cu adevarat un guvern in Romania trebuie sa ia masuri impo****re. Ori daca parasesc acum guvernarea mai au sanse. Ori vin unii care intr-adevar vor face pasi vizibili ori nu vor face nimic, pentru ca la noi e prea multa securitate infiltrata. In acest din urma caz po****ritatea PNL va ramane la acelasi nivel, iar daca din opozitie vin cu niste solutii de bun simt mai poate sa creasca. Parerea mea!

miril
21st May 2007, 11:12
Bank, una este sa te dea afara PSD-ul si alta este sa iesi singur si...de buna voie, la asta m-am referit, mai ales ca propunera o face unul ca Orban. Asumarea greselilor nu merge la poporul dambovitean. Oricum, ramane ca in bancul cu Lenin.

Romeo
21st May 2007, 14:17
Ti-ai gasit ! Cum dracu sa lase oamenii politici de la noi ciolanul ? Poate sa ne ocupe, dupa un razboi nimicitor, si Togo, si Taricelu tot nu pleaca! Demisia de onoare nu exista in tara asta. Ei stiau foarte bine ca nu li se poate intampla nimic, PSD lasa PNL-ul sa-si rupa gatul, ca daca pana acum a fost OK, dar aderarea isi va spune cuvantul in anii care vin.

YoYoyOi
21st May 2007, 14:20
Daca se retrage PNL de la guvernare ramane doar UDMR :happy

resita
21st May 2007, 21:11
PD sau PSD?

PD + PSD :D :D :D

Sorin Blaj
21st May 2007, 23:15
Leonard Orban va da lovitura la momentul potrivit, avand acest atu, ca a fost singurul care a cerut iesirea de la guvernare pana nu e prea tarziu.

Cand se va intampla asta, o sa va aduc aminte.

miril
22nd May 2007, 09:53
PNL-ul nu trebuie sa se retraga de la guvernare din motivew tactic politice ci pentru ca face o treaba prosta, lucru ce trebuie dovedit sau fortat de altii care nu mai dau credit guvernului, tot din motive tactic politice, vezi PSD. Oricum, PNL a pierdut mult prin a sustine suspendare lui Basescu, interventia lui Orban pare doar o manevra interna de a castiga o pozitie avansata, ghici care, in ierarhia partidului, lucru total nepotrivit avand in vedere instabilitate politica in care PNL este partas. In schimb, declaratia lui Tariceanu de a coopta si intari fortele de centru-dreapta altele decat cele...nefiresti, vezi PD, PLD si PNG, mi se pare binevenita, nu probabil din puterea politica a acestor partide ci din faptul ca au o orientare de centru-dreapta declarata independent de circumstantele politice, ma refer la PNTCD, in primul rand.

Gabri3l
22nd May 2007, 10:51
Basescu si PD vor forta anticipatele.

nu e nevoie sa le forteze ei...intr-o tara democratica si in urma rezultatului referendumului parlamentarii 322 ,ei ar fi trebuit sa faca alegeri anticipate...se fac si presiuni de la Bruxeles in acest sens cu clauza de salvgardare, dar ma indoiesc ca taricelu isi va dea demisia,acesta fiind sorbit de betia puterii.

miril
22nd May 2007, 11:38
Nu are ncio legatura una cu alta. Referendumul este una, privind exclusiv daca Basescu va ramane sau nu presedinte, iar rezultatul referendumului nu implica decat un singur lucru, reintoarcerea presedintelui unde ii era de fapt locul, la Cotroceni. In plus refrendumul nu a confirmat decat ca 33% sunt pentru Basescu, in restul, in majoritate, vreo 55% sunt...absenti de la acesta discutie.

Romeo
22nd May 2007, 13:22
Acum s-au mobilizat, totusi, 44 %, dar stau sa ma gandesc daca merita sa ma mai prezint la alegeri parlamentare, fie uninominale sau ca cele de acum. Ne putem situa acum in alta smecherie: se spune ca se accepta alegeri pentru a ne face sa uitam ca s-a votat impotriva coalitiei celor 5 partide si vine vacanta parlamentara, apoi trebuiesc facute alegeri europene, unde tot nu avem pe cine alege si intram in 2008 cand oricum vor fi alegeri. SAU: se pot afce alegeri anticipate foarte repede, pentru a se evita votul uninominal pentru care nu este lege in acest moment. Om trai si om vedea, de noi oricum nu le pasa. S-a gasit PSD-ul sa conteste referendumul si iar mai se trage de timp

Sorin Blaj
22nd May 2007, 14:30
nu e nevoie sa le forteze ei...intr-o tara democratica si in urma rezultatului referendumului parlamentarii 322 ,ei ar fi trebuit sa faca alegeri anticipate...se fac si presiuni de la Bruxeles in acest sens cu clauza de salvgardare, dar ma indoiesc ca taricelu isi va dea demisia,acesta fiind sorbit de betia puterii.
Mai avem pana la o democratie adevarata in Romania. Cel putin tariceanu habar n-are ce inseamna asta, a ajuns la maximum politic si vrea sa prelungeasca momentul.

miril
22nd May 2007, 14:49
Blaj, problema majora este ca nu este singurul, din pacate. Sunt unii care nu se multumesc cu acest maxim ci incerca acum sa...prelungeasca teritoriul maximum-ului politic, lucru si mai aberant. Unui ciobu, altul umbla, mai demult, cu...vasul spart.

El Ciu
22nd May 2007, 15:30
Mai avem pana la o democratie adevarata in Romania. Cel putin tariceanu habar n-are ce inseamna asta, a ajuns la maximum politic si vrea sa prelungeasca momentul.

Eu cred ca PNL-ul a fost printre putinele partide care stie ce e democratie. Din cate stiu eu la un referendum e ILEGAL sa faci campanie electorala. Ai voie sa INDEMNI lumea sa mearga la vot, nu sa le spui CE sa voteze.

Din cate stiu eu, nu au existat mitinguri PNL in perioada referendumului. Noua nu ne place sa mani****m lumea.

Cat despre retragerea PNL-ului, ar fi cel mai bun gest posibil, atat pentru tara cat si pentru partid. In primul rand am ajunge la alegeri anticipate, PD-ul ar castiga ciolanul si , normal ca orice guvern, pana in 2008 s-ar face de rusine. In 2008 nu ar mai avea aceeasi pondere electorala pe care o au acum. Cel putin asa sper. Iar daca se mai si introduc uninominalele, ma indoiesc ca PD-ul o sa scoata mai mult de 30% din locurile in Parlament.

Mai interesanta e, zic eu, situatia din PSD de la ora actuala. Daca grupul de la Cluj ia puterea, o sa fim martori la reintregirea FSN-ului (PD+PSD = Love). Oricum se pare ca Geoana incearca o reconciliere cu PD-ul.

Sorin Blaj
22nd May 2007, 15:51
El Ciu. Ce spui de anul 2008? Daca am avea alegeri anticipate anul asta, ce alegeri vor mai fi in 2008, poate cele locale?

miril
22nd May 2007, 16:24
Bineinteles ca alegerile se vor disputa asa cum este prevazut, in 2008, indiferent daca intre timp au avut alegeri anticipate sau nu.

Sorin Blaj
22nd May 2007, 19:34
Miril. Sincer, nu credeam ca ai atat de putine cunostinte despre politica.

miril
22nd May 2007, 20:29
S-ar putea sa gresesc dar nu cred. Intervalele de patru ani, intre alegerile parlamentare nu pot fi modificate de faptul ca intre alegerile prestabilite au loc alegeri anticipate.

YoYoyOi
22nd May 2007, 22:01
alegerile anticipate sunt inainte de termen, dar mandatul este tot de 4 ani.... cei care sunt alesi la anticipate nu sunt interimari ;)

Sorin Blaj
23rd May 2007, 00:09
S-ar putea sa gresesc dar nu cred. Intervalele de patru ani, intre alegerile parlamentare nu pot fi modificate de faptul ca intre alegerile prestabilite au loc alegeri anticipate.
Miril. Ma dezamagesti. Eu chiar incerc sa citesc ce scrii, dar nu se poate sa abordezi probleme importante si sa-ti scape "amanunte" atat de importante.

Oricum, se poate sa nu fii stiut, dar iti spun eu sigur, alegerile, anticipate sau nu, dau un parlament pentru 4 (patru) ani.

El Ciu face aceeasi greseala, dar da pe aici tot felul de verdicte, care nu mai sunt valabile nici pentru liberali.

Apropo. A vazut cineva astazi declaratiile politice? Cat de jos poti sa cobori in mai putin de o saptamana?

Romeo
23rd May 2007, 08:43
Romanii din strainatate le-au spus inca odata europenilor parerea noastra, a tuturor, despre clasa politica: HOTII. Cum aici nu se va face ordine niciodata, singura solutie este ca si aceasta sa ne fie impusa de afara.

Nu credeti ca este lipsit de logica ca un partid care a condus ostilitatile impotriva presedintelui si a pierdut categoric sa ajunga acum sa faca guvernul ? PD-ul a zis: alegeri anticipate, iar celelalte partide nu au caderea morala sa faca un alt guvern. Dar onoarea parlamentarilor nostri valoreaza mai putin decat un ziar!

miril
23rd May 2007, 09:38
Sorin, nu trebuia sa ma exprim atat de...sigur, lucru care este valabil si pentru..altii, in general. Am mers pe logica...disciplinei si necesitatea regularitatii in politica, dar asta-i altceva. In rest, nu traiesc din politica, dar cand este vorba ma angajez, asta nu scuza ca nu ar fi trebuit sa stiu acest amanunt. In rest, cand zici "Cat de jos poti sa cobori in mai putin de o saptamana?", te referi in primul rand la Basescu? Ca asta chiar ca a...coborat-o, ca si discutiile declansate intre fostii colaboratori din FSN. Frumos si relevant, "Coane Mitica".

Sorin Blaj
23rd May 2007, 11:24
Si la Basescu, dar cel putin el are o scuza, intimitate, etc. In schimb, geoana si restul au cazut in penibil cu incercarile lor de a arata ca nimeni nu este vinovat de rezultatul referendumului.

miril
23rd May 2007, 11:34
Geoana incerca sa supravietuiasca aruncand pisica in curtea liberalilor. Patetic.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 12:12
Ion Rus (psd): La guvernare sau alegeri anticipate.

Balaci
23rd May 2007, 12:14
Variatii pe aceeasi tema:
PSD va negocia formarea unei majorități politice

PSD a decis să înceapă discuțiile cu toate formațiunile parlamentare pentru formarea unei majorități politice - a hotărât conducerea PSD marți, la capătul a șase ore de discuții în cadrul Comitetului Executiv Național al partidului. Președintele Mircea Geoană a explicat că discuțiile cu partidele parlamentare au scopul de a stabili de ce sprijiin parlamentar se bucură în prezent Executivul.

Ioan Rus, vicepreședinte PSD, a precizat, la rândul său: "Discuția legată de eventuala guvernare se referă exclusiv la varianta în care actualul Guvern nu-și găsește sprijin parlamentar majoritar și cade și se refac rezultatele alegerilor din 2004. Și atunci vom lua o decizie, ne ducem spre anticipate sau poate ni se solicită nouă să formăm Guvernul".

Social-democrații estimează că negocierile cu partidele vor dura câteva săptămâni. Mandați să poartă tratative vor fi toți liderii partidului, inclusiv liderii grupurilor parlamentare ale PSD.
(c) Realitatea.net

Sorin Blaj
23rd May 2007, 12:16
Eu am auzit declaratia astazi, in direct, la Realitatea TV.

Gabri3l
23rd May 2007, 12:39
Relax people...pnl nu se va retrage de la guvernare, taricelu este sorbit de betia puterii pana peste cap...

...iar psd nu va depune in vecii vecilor amin o motiune de cenzura la cate procente mai are in randul electoratului(17%) fata de 34% ,cat are in parlament acum...

miril
23rd May 2007, 12:44
Relax people...pnl nu se va retrage de la guvernare, taricelu este sorbit de betia puterii pana peste cap...

Tine mai degraba de tactica, fie ea cat de proasta, decat de betie. Cat despre betie, ea este prezenta de la Golden Spritz la Nea Nicu, stiti voi care, la care se adauga cateva pro...mile bune de palinca de putoare, pardon, de putere. Ultima-i valabila pentru toti, fara exceptie.

Herc_Reloaded
23rd May 2007, 13:41
Haideti sa spunem lucrurilor pe nume: Tariceanu este un bun administrator, ca dovada ca a fost un prim-ministru destul de bun, impins de la spate de Traian Basescu. Ca om politic, are insa o valoare scazuta, fiind lipsit de viziune si charisma.

El se mentine cu disperare pe scaunul de prim-ministru pentru ca....poate exagerez, dar odata cu plecarea lui din acest scaun Tariceanu nu va mai reprezenta mult pe scena politica. Va deveni Roman 2, minus perioada de presedintie a Senatului.

Este clar ca sub conducerea sa PNL nu are sanse sa creasca. Tariceanu si co au facut greseala imensa ca s-au lasat angrenati in joaca de-a suspendarea. Trebuai sa gaseasca o iesire onorabila, inainte de a fi prea tarziu.

Asa au jucat la mai multe capete, au aratat ca sunt indecisi, divizati, si ahtiati dupa posturi de conducere. Si lipsiti de oameni de valoare, vezi propunerile pt ministrii.

Retragerea de la guvernare nu este o optiune pentru PNL in forma actuala. Mai intai trebuie sa decida ce strategie vor urma. Si nu vad cine poate decide asta, in actuala stare de incertitudine si vagi lupte interne.

Elphax
23rd May 2007, 14:38
basescu l-a impins de la spate? poate cu furca ...

miril
23rd May 2007, 14:56
Herc, l-a impins din spate, din pacate, la...referendum. Eu zic ca Romania nu va avea de suferit daca va continua sa fie PM, in schimb nu stiu daca asta va salva PNL din criza. La cate mani****ri politice se prevad, probabil ca nu.

Herc_Reloaded
23rd May 2007, 15:27
basescu l-a impins de la spate? poate cu furca ...

Poate ca ar trebui sa ne aducem aminte cind Basescu ii spunea sa se duca in tara sa vada ce este cu inundatiile, nu sa dea ordine din birou.

Si cind ii amintea ca ziua de lucru incepe la 9 si pentru ministrii (este binecunoscuta predispozitia Dlui Tariceanu de a veni tarziu la strung)

Sau cind Basescu era primul sa ii acorde suport D-nei Macovei, cand primul-ministru sovaia.

Si altele... noua fata a lui Tariceanu cel bataios este o incercare a cala pe caracterul domniei sale citeva din trasaturile Basescu-lui. Nu neaparat ceva de dorit.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 15:29
Tariceanu? O copie de proasta calitate.

Multe lucruri s-au miscat in Romania datorita lui Basescu.

miril
23rd May 2007, 15:43
Hai mai baieti, fiti seriosi! Aici nu ma refer la Tariceanu ci la Basescu. Dovada? Ce a facut Basescu ca Bucurestiul, cand era primar, ca sa prospere? Bucurestiul, se intelege! Eh, acum sa va vad! Tariceanu nu-l copiaza deloc pe Basescu, nici nu poate, ma refer la iesrile populiste. Ca este nefamiliar cu...poporul, asta asa este, dar nici populismul unuia ca Basescu sau Becali nu ne trebuie. Intr-o tara ca Suedia Tariceanu ar fi guvernat bine merci, Basescu ar fi fost scos din partid si viata politica, imediat, in schimb. Un politician nu trebuie sa fie carismatic, ci mai degraba pragmatic, bun administrator, gen Isarescu, mai ales intr-o tara unde toata lumea umbla cu carisma pe la...Golden Spritz si...Udrea.

Herc_Reloaded
23rd May 2007, 16:30
Miril :), te rog nu compara Suedia cu Romania. Nici in 50 de ani nu vei putea compara mentalitatile din cele doua tari. Daca vrei sa faci o analiza realista, trebuie sa privesti din punct de vedere al Romaniei, iar daca vrei una obiectiva, trebuie sa discutam despre ce este si ce nu este acceptabil in politica. Cu exemple.

Pentru ca daca o luam asa, as zice ca in UK Basescu ar fi fost un deputat bunicel, the genul "whip" al partidului. Scuzati anglicismele. In Luxembourg nici nu s-ar fi auzit de el, in Grecia ar fi ajuns probabill prim-ministru, ca si grecii sunt la fel ca noi, in Phillipines i-ar fi ridicat statuie, iar in Australia ar fi fost vacar sef. Ar trebui sa-l auziti pe Howard ce spune uneori..........

Mai si glumesc, dar este si un pic de adevar in ce spun. Nu putem judeca dupa alte standarde, ci dupa realitatile Romanesti.

Am urmarit alegerile din Finlanda, unde principalii candidati la pozitia de prim-ministru erau cat se poate de stersi si obscuri. Din punctul asta de vedere, sunt de acord, Tariceanu se incadreaza in imagine :-)

Bancaru
23rd May 2007, 16:58
Mi se pare cat se poate de firesc sa ne raportam la viata noastra. Per total Basescu nu ar face fata prea mult in Europa civilizata iar Tariceanu s-ar incadra cat de cat in tiparul politicianului european. Aici discutam despre altceva decat Basescu. Nu stiu cat de mare este vointa PNL de a pleca, dar daca guvernul Tariceanu pica e clar ca e o intelegere intre PSD si PD. Ce urmeaza mi se pare periculos, pentru ca viitorul nu suna bine. Nu vad cine poate face majoritatea, iar daca PD si PSD "will go back to theyr roots" (era un cantec) iarasi nu e bine. Nu vom avea o opozitie unita. Cine are putea sa fie partidele perdante? PNL si eternul PRM. Unguri... nu conteaza in ecuatia asta. Pai are fata PRM sa faca opozitie cu PNL? Nu cred. Se poate vorbi de o apropiere intre cele 2 partide in opozitie? Nicidecum. Si atunci?
Precum nici varianta cu 2 partide mari care sa alterneze nu e viabila, in conditiile in care aceste 2 partide par sa fie PD si PDS. Fratilor, sunt din acelasi partid. Vom avea alternanta dar fara diversitate. Vor alterna oameni si nu idei.
Parerea mea este ca PNL ar trebui sa iasa de la guvernare, fie chiar si cu impotriva vointei PSD. Cea mai buna aprare e atacul. Eu as lovi inainte sa se dezmeticeasca astia. Oricand poate sa apara o motiune de cenzura, iar la aceasta motiune as vota, eu ca si parlamentar PNL, impotriva propriului guvern. Sa vezi atunci ce arunci marul discordiei intre cei doi mari. Iesi de la guvernare si iti conservi un procent decent care poate sa creasca pana la viitoarele alegeri. Basescu se va vedea pus in situatia de a numi un PM. De unde trebuie sa o faca? De la PSD, e musai. Nu are alternativa. Il pui in fata faptului implinit. Altfel risca sa incalce constitutia clar si grosolan. De data asta nu mai poate face el jocurile. Unu la mana ca nu are voie sa se bage in asa ceva (pe fata) iar doi la mana nu stiu cine il mai crede. Sa fim seriosi, PC este plin de sulfe si de ********i, dar si Basescu i-a amagit. Este mai smecher decat ********ii, adica... e tatal lor. Va trebui sa aleaga PM de la PSD si va garantez ca guvernul va trece in parlament. Iar daca nu va trece, iar inseamna ca PD se intelege cu PSD, ceea ce inseamna ca oricat ar guita PD ca nu face alianta si nu discuta cu PSD totusi o fac.
Sa imi arate cineva o tara in care primul ministru este o persoana po****ra dupa mai bine de jumate de mandat intr-o tara care are asemenea probleme. Daca noi dupa 17 ani inca vorbim de Tractorul, Semanatoarea sau mai stiu eu ce intreprinderi care traiesc din bani publici...
Eu abia astept sa ia Basescu toate fraiele sa vad ce rahatul praf face. Sa vedeti atunci ce va arat cu degetul (sper sa nu va ganditi la tampenii - luati-o mot a mot, expresia).

Herc_Reloaded
23rd May 2007, 17:17
Da-mi voie sa te contrazic. Tariceanu nu isi va da demisia pentru ca asta ar pune cartiel in mana lui T.Basescu.

Presedintele ar putea nominaliza atunci pe oricine la pozitia de prim-ministru, inclusiv pe mine sau pe tine. Tot ceea ce se doreste este ca acest guvern sa pice de doua ori ca sa se poata face alegeri anticipate.

Si sincer, nu trebuie sa fii mare analist politic sa intelegi ca este nevoie de aceste alegeri. Pur si simplu Romania 2007 nu mai seamana deloc cu cea 2004. Noua realitate, buna, rea, cu Becali, fara, cu PRM la 80% din voturi sau 6%, repet, oricare ar fi ea, trebuie sa se reflecte in Parlament.

Si da, Basescu trebuie sa aiba guvernul pe care si-l doreste. Sa putem vedea daca va realiza ce si-a propus verbal si numai partial pina acum a realizat practic.

Bancaru
23rd May 2007, 17:51
Herc, da-mi mie voie sa te contrazic. La faza cu Tariceanu, demisia si cartile in mana lui Basescu e de discutat. Eu mi-am spus o parere, dar la faza cu alegerea PM nu ai dreptate. PM trebuie ales din partidul majoritar - adica PSD. PSD are cea mai mare pondere in parlament. Acum nu se mai pot face aliante. Nu mai are cine cu cine. Asa ca va trebui ca PSD sa propuna iar Basescu sa dispuna. Nu va trece guvernul de 3 ori, atunci anticipate, dar asta inseamna ca si PSD a votat ca PD. Deci...
A doua chestie cu care te contrazic - nu se pot face alegeri de fiecare data cand otiunile electoratului se schimba. Si sa iti explic cum gandesc eu. Sa admitem ca eram o tara normala si dupa gestul lui Basescu, deci imediat dupa confirmarea lui de catre BOBOR, toata suflarea se oripila. Ce faceam? Era clar ca romanul pasnic, cioban, antirasist, poet, tigan, muncitor, ospitalier, etc cerea sa voteze ca nu ii mai era pe plac Basescu. Sondajele pot releva ca partidul la guvernare nu mai are aceeasi sustinere, dar asta nu inseamna ca faci alegeri ca sa ai in parlament realitatea din optiunile de vot. Nici un pardid aflat la guvernare nu mai avea catre finalul mandatului aceeasi sustinere po****ra. Romania de azi nu mai seamana cu aia de ieri... Alegerile le faci in momentul in care stii ca se poate, legal, face o majoritate. Daca le facem ca sa intre altii numai... ma pis pe ele de alegeri.
Cel putin un an Basescu a avut guvernul pe care si l-a dorit si nu a realizat din ceea ce ne spune acum. Au fost arestati 4-5 magari mari dupa care au iesit. Sigur, din vina lui Tariceanu.

miril
23rd May 2007, 18:47
Herc, tu tot o aiuresti ca sa cazi in picioare cu Basescu, din motive numai de tine stiute. La obiect, tu care te vrei european si vrei economie stabila, etc, etc, imi argumentezi ca trebuiesc alegeri anticipate. Nu, nu ne trebuie nici acum, cum nu ne-au trebuit nici inainte cand Basescu a dat cu batul prin gard, excitand poporul impotriva guvernului pe care trebuia sa-l sustina nu sa-l sicaneze, caci ar fi trebuit sa ne fii ocupt de economie si reforme, in liniste, nu de certuri dambovitene. Ce se poate face, acum? Mai nimic, in sensul democratic, dupa felul cum actioneaza iresponsabil si Basescu si parlamentul si poporul. Singura solutie de stabilitate politica, la modul pragmatic, va fi daca PSD si PD se vor uni, ca sa guverneze si sa si satisfaca oligarhiile, atunci va fi liniste politica si deci si economica (pentru "cei alesi"), desi asta va dauna profund democratiei tarii, iar imaginea noastra internationala va fi mai dezastroasa ca pe vremea mineriadelor. Vom deveni un fel de Chile balcanic, iar visele noastre de a deveni o tara cu adevarat europeana nu vor avea acoperire, cu scindari profunde, de tip sudamerican, intre paturile sociale, va fi o realitate cruda. Nu se va face acesta alianta, atunci vor fi schimbari de guvern mai rau ca in Italia, cu Basescu pe post de a-si impune guvernele, in functie de pipota lui de...moment, de aici, implicit si haosul economic, caci daca Italia isi permite instabilitate politica, avand un sector economic functional, noi suntem in economia de jungla. Sa nu-mi spui ca prin alegeri anticipate, vor veni baietii buni, uninominali pe deasupra. Ah, poate cei sustinuti de unii, caci vom schimba merele gaunoase cu perele malaiete, de aici noi certuri, noi alegeri, poalele-n cap. Si, totusi, am avut o sansa, cat de cat, daca Basescu lasa guvernul respectiv sa-si faca treaba, economia ar fi avut liniste si cand timpul ar fi fost potrivit, atunci s-ar fi putut decapita, in etape, structurile ticalosite, probabil la momentul alegerilor prestabilite din 2008, cand poporul ar fi avut mai multe argumente sa continue cu stabilitatea politica si economica, nu cu promisiunile electorale. De ce nu s-a intamplata asta, dintr-un singur motiv, e vorba de asul tau de...pica, Basescu, care, de fapt nu si-a dorit vreodata schimbare, pentru simplu motiv ca face parte din conducerea structurilor ticalosite. Asta ca tot vroiai tu "ca trebuie sa privesti din punct de vedere al Romaniei, iar daca vrei una obiectiva, trebuie sa discutam despre ce este si ce nu este acceptabil in politica. Cu exemple". Sper ca am fost destul de concret, de data asta. Acum sper sa intelegi de ce nu Basescu, PM al Greciei, Becali, dar un da pentru Tariceanu, Kohl, Isarescu, cu proportiile de rigoare, asta ca sa ne referim strict la realitatile romanesti si nu de aiurea.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 20:48
Tăriceanu: Parlamentul e oricând liber să adopte un vot de neîncredere față de Guvern, dacă dorește



Premierul Tăriceanu a declarat că intenționează să ducă până la capăt programul politic pe baza căruia i-a fost încredințat mandatul de prim-ministru și funcționează Guvernul, arătând totodată că Parlamentul, dacă dorește, este oricând liber să adopte un vot de neîncredere față de Executiv.

El a răspuns astfel, miercuri, la o întrebare a presei privind declarația liderului PSD, Mircea Geoană, conform căreia premierul Tăriceanu ar conduce un Guvern practic suspendat.

"PSD-ul are la dispoziție diverse opțiuni pe care nu au decât să și le exercite. Acesta este răspunsul pe care îl dau. În rest, eu vă pot spune că am un program în baza căruia am fost numit prim-ministru și în baza căruia Guvernul actual funcționează, iar acest program politic intenționez să-l duc la îndeplinire. Dacă Parlamentul va considera pe anumite chestiuni că nu poate să acorde sprijinul și dorește să dea un vot de neîncredere, este oricând liber să o facă", a spus Tăriceanu.

Președintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, marți, la finalul Comitetului Executiv Național, că, în acest moment, premierul Călin Popescu Tăriceanu este practic suspendat, întrucât nu are o susținere parlamentară explicită.



(Mediafax)

miril
23rd May 2007, 21:16
Bank, una este sa te dea afara PSD-ul si alta este sa iesi singur si...de buna voie, PNL-ul nu trebuie sa se retraga de la guvernare din motive tactic politice ci pentru ca face o treaba prosta, lucru ce trebuie dovedit sau fortat de altii care nu mai dau credit guvernului, tot din motive tactic politice, vezi PSD.

QED! Tariceanu procedeaza intelept.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 09:17
Miril, a face alegeri anticipate nu inseamna a ne ridica poalele in cap. Ele ar ajuta la limpezirea apelor. Atat.

Daca a sicana guvernul inseamna: Caline, lasa-l pe Patriciu din brate, Seres, nu mai promova ordonante pe sest, si Naghi, las-o naibii de vacanta in Bulgaria... Atunci da, l-a sicant. Si bine face.

Sistemul uninominal mixt nu ar limpezi 100% clasa politica. Dar macar 25% ar deveni mai responsabili, si asta ar fi un mare pas inainte.

Alegerile nu au nicio legatura cu economia. Intr-o economie privatizata 80%, precum a Romaniei, care profita de intrarea in UE, cele doua sunt independente. Adica, greselile politice inca nu ne costa in plan economic. Inca.

Oare nu toate partidele politice vor sa ajunga la guvernare? Trebuie sa consideram asta ca un joc pentru a-si satisface oligarhii? Vad ca din vestitele dezvaluiri ale lui Orban cu privire la contractele de infrastructura s-a ales doar un fas....

PD si PSD nu pot colabora. PSD si PNL, in frunte cu "puternicul" si "liberul de oligarhi, minus Patriciu" Tariceanu, da. O sa vedeti ca PSD ii va cere lui Tariceanu postul de prim-vice-primministru, jumate din numarul de ministrii. Normal, respectand "programul de guvernare" atat de drag liberalilor nostrii.

Iar Tariceanu le va da orice, disperat fiind el sa-si satisfaca adevaratii oligarhi care-i stau in spate (nu spun ca PD nu are si el petele sale negre, oho, si inca cum).

Repet, Tariceanu devine o nulitate din momentul in care nu mai este prim-ministru. A fi politicos si prezentabil nu te face politician de valoare. Sa nu avem o imagine asa de romantata despre politicienii vestici. In spatele catifelei se ascund maini de fier.

Si inca ceva. Nu-l compara pe Isarescu cu Tariceanu. Este pacat sa-l jignim pe Guvernator.

miril
24th May 2007, 10:28
Ce nu intelegi tu Herc este ca nici Basescu nu este de valoare, in plus si foarte destructiv. Si el, la randul lui, sustine oligarhia-i din care se hraneste bine, vad ca ai avut amnezie la acest punct, si in plus este, politic, mult mai periculos decat Tariceanu de o mie de ori. Anticipatele ar favoriza pe Basescu si PD, nu ar limpezii apele, in sensul obiectiv, ci ar inclina balanta de parte cealalta. Basescu, daca era un politician de bine, constructiv, ar fi sustinut guvernul PNL-PD, dandu-i si bice dar si folosind haturile, optimal. N-a facut-o pentru ca este un politician cu structura psihopata, un emanat ********ocomunist, care, in pilda lui Solomon, prefera sa taie copilul in doua decat, la o adica, sa-i salveze viata, chiar daca pretul ar fi sa-l piarda din custodie. Esti chiar asa de orb sa nu-i vezi derapajele sau... ???

Coparatiile cu Tariceanu le-am folosit in sens exclusiv defensiv, asa cum tu il aperi pe Basescu, ciudat, in mod evident ofensiv, chiar propagandistic, as zice.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 11:04
Eu nu apar o persoana, ci o idee. Ideea ca Romana trebuie sa mearga inainte, dar care are nevoie de reforme. Si sa fie scuturata din temelii. Nu am spus nici un moment ca Basescu este perfect. A promis insa un lucru, sa vedem ce va face. Simpel as that.

Treaba cu oligarhii lui Basescu este frumoasa, dar departe de a reprezenta o realitate. A sters Basescu datorii de 600 de milioane la vreo rafinarie pentru prietenii lui? A vandut el o rafinarie pe 35 de milioane, si aia tot bani ai statului??

Miril, imi pare rau, dar cred ca tu nu intelegi ca aici vorbim de o escrocherie mai mare decat cea de la Bancorex. O escrocherie care a alimentat apoi cu bani 75% din PNL si pe multi din PSD. Ori cu asta nu pot fi de acord.

Au luat vreunii contracte dubioase pe vremea lui Basesc?. Regi ai asfaltului, sau mai stiu eu ce. Lasati justitia sa se pronunte.

Dar lasati-o sa se pronunte si in cazul Rompetrol.

miril
24th May 2007, 11:38
Herc, am inteles, esti prea subiectiv. "Eu nu apar o persoana, ci o idee". Pai ce, tu crezi ca eu fac invers? Ideea ta nu poate fi indeplinita cu un psihopat ca Basescu, punct. Asteapta omul. Inca nu a aparut. Ce atata graba, dupa 60 de ani de tortura si 17 ani de oligarhie a fostilor tortionari? Anvers, Antwerpen!

Herc_Reloaded
24th May 2007, 11:50
Sincer, nu stiu daca ideea poate fi indeplinita, sau nu. Merita incercat.

Nu va face ce spune? Vom incerca altul. Dar mai intai sa vedem ce vor face aflati la guvernare.

Nu imi plac cuvintele tari. Iar psihopat este un cuvant tare.
Mai conteaza acum Anvers? Mai lipseste sa-i spunem ca nu a mancat salam cu soia la Constanta, ca aducea pe sub mana pe vapor d'ala bun italienesc.

Ce a facut el ma rog la Anvers? Directa conturile lui Ceausescu, precum Voiculescu? Era la scoala de spionaj precum... ptiu, ptiu era sa scap un nume? Dadea precum altii raport la Moscova despre cei care intineaza numele comunismului.

Sincer, nu ma intereseaza ce a facut la Anvers. A facut ce a facut orice roman care nu credea vreodata ca regimul comunist va cadea. La fel ca Mona Musca. Ca Balaceanu Stolnici. Ca Ionescu Quintus....... etc, etc.

Noi vorbim de Anvers si condamnam moral oameni care au facut greseli minore, iar rechinii se plimba in voie pe la televiziuni si ne dau sfaturi si lectii de morala. Buna treaba, monser!

P.S. Si ca sa elimin intrebarile retorice, eram inca prea tanar in 1989 sa fiu si eu informator al securitatii :-)))))) Cel mult unul ca baiatul de la Catavencu, care turna pe cei care furau zacusca din camin.

miril
24th May 2007, 13:25
Vad ca tie nu ti se pare suspecta aparitia din...haos a Marinarului, anno 1990. Ori nu poti, ceea ce nu este posibil, ori nu vrei, si atunci ma intreb de ce?

Sorin Blaj
24th May 2007, 13:38
Miril. O intrebare. Stii de cate ori a castigat Basescu in fata psd-ului pana acum?

De la Sockholm lucrurile se vad altfel si nu vreau sa fiu malitios.

Hai sa-ti spun parerea mea. Toti romanii care vor sa se rupa de comunism (si aici ma refer si la iliescu) si sunt impotriva comunismului, au cautat si cauta sa se identifice cu cel (om, partid sau alianta) ce poate sa-i asigure acest lucru.

In acest moment acest om este Basescu si nu numai in acest moment, vezi lista celor infranti de Basescu.

miril
24th May 2007, 13:45
Hai sa nu dam vina pe Stockholm. Asta a fost ******** care si-a sters dosarul, asta e. De acord sa te rupi dar atunci mucles, lasa discutia despre sistemul ticalosit, despre oligarhi, lustratie, daca nu vrei sa faci ceva si mai drastic, sa parasesti politica. Despre lupi d'astia care pazesc stana, dupa ce au fost in haita cu PSD... Omul este psihopat, ahtiat de putere si pe deasupra extrem de mitocan si cand poporul va realiza asta va fi, ca deobicei, vezi Iliescu, prea tarziu.

Sorin Blaj
24th May 2007, 13:48
Miril. Eu vorbeam de cine voteaza, tu imi vorbesti de Basescu.

Si nu mi-ai raspuns la intrebare.

Si nu am dat vina pe Stockholm, dar asta este realitatea.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 13:51
Vad ca tie nu ti se pare suspecta aparitia din...haos a Marinarului, anno 1990. Ori nu poti, ceea ce nu este posibil, ori nu vrei, si atunci ma intreb de ce?

De acord. Este suspecta.

Dar aparitia lui Iliescu cum a fost. Dar a lui Roman? Dai Isarescu cum a ajuns domne prim-ministru. Dar Mona Musca? Asta da suspecta,
Sau poate vrei sa ma refer la Radu Campeanu, o hahalera, actual VP la PNL? Sau la Geoana, baiatul soacrei? Sau la Nastase? Dar Voiculescu de unde a aparut? Si Tariceanu, are experienta in politica?

Ce ar justifica aparitia unui politician? Sa apara trei magi care sa-l binecuvanteze in piata publica?

Ce vreau sa spun: in vremurile tulburi prin care Romania a trecut, este greu sa spui de unde vien asta. Ca nu suntem in Marea Britanie, sa mai avem conti si viconti de a 7-a spitza din familii cu sange bleu.

Normal ca acord supportul meu celui care lupta cu PSD si incearca sa schimbe ceva din trecut. Daca PD si Basescu se vor alia cu PSD, voi deveni la fel de vehement si impotriva lor. Sau daca ii vad ca vor da institutii publice (de ex CEC) .... cui vreti, Berceanu, sa-l duca acasa, pentru 2 lei (noi).

Asa ca pina atunci prefer un "psihopat".

miril
24th May 2007, 13:53
Nu vad care ar fi rostul raspunsului, caci in afara de Coposu pana acum niciunul nu merita sa te identifici cu el. In cazul lui Basescu, este chiar periculos caci iti da impresia ca...Ecce Homo.

Herc, asa este, pericolul vina cand lumea superexcitata vede in Basescu o Messia cand el este, de fapt, un fel de Iuda. Mai bine fara.

Sorin Blaj
24th May 2007, 13:56
Daca nu putem avea un dialog, atunci ...

Eu te-am intrebat punctual: stii pe cine a invins Basescu in lupta electorala directa?

Herc_Reloaded
24th May 2007, 14:51
Hai sa raspund eu: Pe Oprescu, Geoana si Nastase

Cei trei crai de la Rasarit.

Sorin Blaj
24th May 2007, 15:05
L-ai uitat pe Iliescu, de curand.

In opinia mea, cea mai importanta victorie.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 15:13
Ha, ha ha , ai dreptate. Si pe Iliescu "febletea mea":drak: Mr. Consens, sau un fel de blestem al Romaniei de car enu mai reusim sa scapam.

Sorin Blaj
24th May 2007, 15:24
Practic i-a batut pe toti psdistii de frunte.

Herc_Reloaded
24th May 2007, 15:32
Pai numai pentru asta eu ii iert (deocamdata) iesirile temperamentale si micile gafe pe care le face.

Si al doilea lucru pentru care il apreciez pe Basescu, este pentru expresia: "Sa nu lasam Marea Neagra sa ajunga lac rusesc." si ce i-a spus acelui rus la CE "cind ati venit cu tancurile si ati ramas 20 de ani, nu ne-ati intrebat daca va doream :-))

Asta daca vorbim despre lucruri importante.

Romeo
26th May 2007, 10:38
Basescu, ca presedinte, isi poate permite sa spuna orice, dar este cazul sa le dam peste nas rusilor ? In 1941 ne-am dus noi cu tancurile peste ei si in 1944 ne-au alergat ei. Au stat 20 de ani ca o captura de razboi. Poate ca marile greseli ale lui Base au fost aceste vorbe aruncate pe plan international. Are el destule ocazii de a deveni si mai po****r, nu trebuie sa se ia de cei mari.
Situatia politoca este incurcata rau. Daca Taricelu isi da demisia, ce sa caute PSD la guvern, nu ei au condus ostilitatile anti-presedintele iubit ? Nu este ridicol sa ii strigi lui Base ca vremea lui a trecut si apoi sa-i saruti mana ca sa iti pui ministri ? Si apoi cu partidul cel mai corupt cum ramane ?
Daca vom vedea sondajele dinainte de 10 mai vom vedea ca nimeni nu are majoritate, oricum nu va fi prost PSD-ul sa accepte alegeri intr-o luna si apoi uitam de PD. Si cum se va face atunci coalitia ? Cu PNG ? PD+PSD partidul coruptilor ? PLD daca intra in parlament ? UDMR care au dat si ei cu piatra in presedintele iubit ? Vor mai veni macar 46 % la vot ? Daca votantii scad sub 40 % ce legitimitate va mai avea un astfel de parlament ?
Cele 75 % ale lui Base spun ca tara vrea un om ca el, ca nu are cine sa-l concureze (poate Becali ?). Nu conteaza Golden Spritz sau Lenuta a lui Cocos, nici tigancile imputite.
Greselile lui Tariceanu, Nicolaescu si altii ca ei este ca nu sunt in stare sa explice poporului ca o conducere riguroasa a tarii poate aduce bunastare si nu vesnica pomana PSD. Base nu cu Taricelu are meciul decisiv ci cu Patriciu si il va bubui pe Tariceanu cat timp va mai fi asta prim ministru. Prioritatea nr.1 este acum votul uninominal, pentru ca va schimba foarte multe, dupa aceea vom vedea ce coalitie se va face. Prioritatea nr.2 ar fi o justitie care sa aplice legea impotriva parlamentarilor si guvernantilor, dar nu vom avea o astfel de sansa nici in 20 de ani. Apoi ar trebui reeducarea po****tiei, care sa nu mai miorlaie sa li se dea, ci sa fie impinsa de la spate sa faca mai mult decat ce o lasa actuala mafie, sa-si caute un loc ori aici, ori in Europa. Sunt vreo 3 milioane care si-au ales drumul in viata, dar pana la 22-23 milioane mai este mult. Elevul se duce la scoala, dar putini sunt interesati de ce li se preda. Majoritatea celor care termina o facultate profeseaza altceva decat ce au invatat.
Ar trebui reglementate si relatiile presedinte-premier, dar eu raman la ideea ca formula americana este cea necesara, pentru ca poporul si nu mafia parlamentara trebuie sa-si aleaga conducatorii, iar alesul trebuie sa arspunda apoi la viitoarele alegeri, nu sa dea vina ba pe premier, ba pe SRI, ba pe justitie.

miril
26th May 2007, 12:01
Daca nu putem avea un dialog, atunci ...

Eu te-am intrebat punctual: stii pe cine a invins Basescu in lupta electorala directa?

Nu este relevant din moment ce este la fel ca ceilalti si chiar mai periculos as zice. Si nu conteaza victoria in sine ci ce faci din ea. A scindat Romania, asta a facut.

Sorin Blaj
26th May 2007, 13:40
Romania era scindata si inainte. Unii nu se pot rupe de comunism, altii incearca si au nevoie de cineva care sa poata sa faca asta.

miril
26th May 2007, 14:28
Nu Basescu este omul, fiind unul dintre ei.

Sorin Blaj
26th May 2007, 15:47
Eu ma refeream la electorat in rpimul rand. Ai tu alta alternativa? Un nume macar.

miril
26th May 2007, 16:01
N-avem pe nimeni. Asta-i tragedia.

Sorin Blaj
26th May 2007, 16:04
Si atunci, nu merita Basescu sa i se ofere o sansa? Este singurul care s-a luptat si se lupta cu psd-ul si i-a batut peste tot pe unde i-a prins.

In Romania, psd-ul este clar imaginea comunismului. Este urmasul pcr-ului.

miril
26th May 2007, 17:04
La sfarsit vom vedea cu cine si, mai ales, pentru cine a luptat impotriva si pentru. L-am votat si sustinut in primele 6 luni ale mandatului dar cand am vazut ca este doar un mani****tor ordinar pus doar pe harta si dezbinare am renuntat. Repet, l-am considerat o lichea simpatica, dar n-a mai ramas decat licheaua marlana, din el. Vom trai si vom vedea. Sper sa nu am dreptate, caci ar fi catastrofal pentru tara.

El Ciu
26th May 2007, 19:30
Miril. Ma dezamagesti. Eu chiar incerc sa citesc ce scrii, dar nu se poate sa abordezi probleme importante si sa-ti scape "amanunte" atat de importante.

Oricum, se poate sa nu fii stiut, dar iti spun eu sigur, alegerile, anticipate sau nu, dau un parlament pentru 4 (patru) ani.

El Ciu face aceeasi greseala, dar da pe aici tot felul de verdicte, care nu mai sunt valabile nici pentru liberali.

Apropo. A vazut cineva astazi declaratiile politice? Cat de jos poti sa cobori in mai putin de o saptamana?

Da, e greseala mea. Eu ramasesem cu ideea ca 2008 sunt viitoarele alegeri fixate, si de aia am tot repetat 2008. Dar bineinteles daca vor avea loc alegeri acuma, atunci the next o sa fie in 2011. Pana acuma nu am intalnit situatie de anticipate dupa revolutie, de aia totul a mers pe banda rulanta, din 4 in 4 ani.

Romeo
28th May 2007, 07:57
Impresionant pana la lacrimi mesajul de duminica al pre****rului Taricelu. Dupa 17 ani de politica afla abia acum ca trebuie sa bage in seama po****tia Romaniei (asta care mai este). Sa vezi acu vizite prin comune, indicatii pretioase cum sa irigam culturile cu galeata, cica se va apuca sa faca si hoteluri pentru cei ale caror bordeie au fost luate de ape in 2005.
Omul asta nu are pic de rusine. 20 milioane de euro cheltuiti aiurea, pentru ca el si prostanacul au crezut ca pot sa prosteasca o tara intreaga si ca-i vor schimba presedintele. Ministrul Ungureanu si-a dat demisia de la externe motivand ca nu a informat despre sitiuatia unor ostatici. Taricelul si-a anuntat de cateva ori demisia, dar nici nu vrea sa auda de asa ceva. Nici nu incepuse bine discursul de duminica si o eleva de clasa a XII-a incepuse sa râda de promisiunile pre****rului, ce sa mai zicem de cei care vad ca preturile cresc permanent, de gropile intalnite pe mai toate strazile oraselor pe unde nu se plimba primarul, preocupat de a face parcare in fata PSD-ului, de elevii care habar nu au, dupa 12 clase, la ce le foloseste o facultate sau alta, pentru ca nu dau toti la medicina, drept sau calculatoare ?

miril
28th May 2007, 10:34
Ai dreptate si nu, caci responsabilitatea apartine intregii clasei politice romanesti, in frunte cu cel care trebuia sa astupe gropile Bucurestiului si nu a facut-o.

Gabri3l
28th May 2007, 11:29
Daca ar avea un dram de onoare in el, Tariceanu si-ar fi dat demult demisia...nu acum dupa infrangerea de la referendum, ci de cand a fost prins cu mita(a se citi pisica) in sac in legatura cu biletele si interventiile in justitie...

miril
28th May 2007, 12:39
Cele dezvaluite de Udrea, procuroarea de alcov? Tragedia este ca fiecare il are la mana pe...fiecare, pe spinarea po****tiei si pe viitorul tarii.

Bancaru
28th May 2007, 12:44
Mari confuzii se fac aici. Ne place sa denaturam faptele ca sa ducem "adevarul" acolo unde ne place noua. In general nu vedem paiul din ochiul vecinului, normal, din cauza parului din ochiul nostru. In legatura cu biletelele sa facem lamuriea ca domnul Talpes, fost mare ********, actualmente mare prieten si sustinator (subit) al lui Basescu, a facut plangere penala in legatura cu acel biletel, iar justitia "prietena" cu Basescu a spus ca nu reprezinta fapta penala. Deci ata cu biletelul cade. Nici "interventia" in justitie nu a fost tocmai ceea ce vor unii sa zica. A fost o lipsa crasa de diplomatie din partea lui Tariceanu. Aceleasi intrevederi le avea si Basescu cu Macovei la Cotroceni, dar nimeni nu a pomenit ce au discutat. Nici macar Macovei. Doamana Justitica l-a criticat pe Tariceanu, desi nu a avut bunul simt sa isi dea demisia. A criticat guvernul si tot nu si-a dat demisia. Adica numai ea era buna iar restul erau prosti.
Lipsa de diplomatie a fost la Tariceanu si atunci cand a spus faza cu hotelul. In fapt are mare dreptate, pentru ca oamenii nu erau multumiti de ceea ce li se oferea. Sa nu omitem faptul ca multi au avut case din chirpici si acum aveau pretentii de termopane. Sa nu uitam celebrele imagini cu oamenii care stateau la carciuma, iar studentii voluntari straini strangeau resturile lor. Sa nu uitam ca guvernul a dat saci de ciment, caramizi de BCA si alte materiale de constructii care s-au evaporat. Le-au vandut astia de nu aveau aer. In general romanul nu face nimic ca sa iasa din ***** dar are senzatia ca i se cuvine tot. Ca sa nu fiu gresit inteles, imi pare tare rau de ce s-a intamplat acolo, dar totul provine de la faptul ca suntem un popor sarac din mai toate punctele de vedere. In primul rand nu stam bine la etajele superioare. Nu e vina lui Tariceanu ca banii de la diguri, de atunci, s-au dus mai stiu eu unde. NU e vina lui ca s-au taiat paduri. Nu e vina lui ca sistemele de irigatie nu mai sunt, sau ca sunt la oameni in curte. Romanul e prost si actioneaza pentru rezultate strict de moment. Nu are constiinta lucrului care sa dureze. Uitati-va in orice domeniu.
O singura data a zis Tariceanu ca demisioneaza. SI Basescu la fel. Numai ca Tariceanu o facea in momentul in care se afla, cel putin teoretic, in relatii bune cu Basescu, dar asta ii pregatea ceva, si anume pe Stolojan. De aici si intorsatura. A zis ca sunt inundatii. Ce naiba putea sa zica? Ma lucreaza Basescu si Stolojan?
Nimic despre casa de protocol p ecare Basescu si-a insusit-o. Vad ca suntem foarte echisidtanti. Asa suntem noi.
Ce a facut aseara Tariceanu nu prea ii sta in fire - un discurs cu tente populiste.
La faza cu gropile pomenita de Romeo, tin sa ii aduc aminte ca daa se refera la primarul No 1, el este din PD. Si tot Romeo este rugat sa ne faca o fisa de cadre a lui Videanu si sa ne spuna daca Videanu, om cu afacere uriasa, cu monopol de stat (toata marmura din tara) este oligarh sau nu in termenul dat de Basescu.
Din fericire nu se mai ocupa premierul de gropile din asfalt de ani de zile. Faptul ca elevii "e" prosti asta nu e treaba lui Tariceanu. Tot un mare bou din PD si-a cumparat Audi de zeci de mii de euro spunand ca e o achizitie ca oricare alta, ca si maturile (!!!!). Cine accepta asa ceva e cam prost, as zice eu.
Mizeria in care ne zbatem acum nu e rezultatul guvernarii Tariceanu, 1 sau 2. Este rezultatul hotiei si al indiferentei. Hotia, chiar cu 2 ani si ceva de mandat Macovei, nu a disparut si nici nu am gasit vreum excroc arestat mai mult de 2 luni. Sa nu mi-i dati exemplu pe fratii Camataru.

Gabri3l
28th May 2007, 17:01
In legatura cu biletelele sa facem lamuriea ca domnul Talpes, fost mare ********, actualmente mare prieten si sustinator (subit) al lui Basescu, a facut plangere penala in legatura cu acel biletel, iar justitia "prietena" cu Basescu a spus ca nu reprezinta fapta penala. Deci ata cu biletelul cade.

Justitia nu avea cum sa se pronunte pentru ca biletul respectivnu a produs efecte, asta pentru ca Basescu nu a dat curs dorintelor lui Tariceanu de a se baga peste justitie in cazul prietenului sau Patriciu.
A vrut doar sa creeze un impact mediatic de proportii, lucru care i-a si reusit.


Nici "interventia" in justitie nu a fost tocmai ceea ce vor unii sa zica. A fost o lipsa crasa de diplomatie din partea lui Tariceanu. Aceleasi intrevederi le avea si Basescu cu Macovei la Cotroceni, dar nimeni nu a pomenit ce au discutat. Nici macar Macovei. Doamana Justitica l-a criticat pe Tariceanu, desi nu a avut bunul simt sa isi dea demisia. A criticat guvernul si tot nu si-a dat demisia. Adica numai ea era buna iar restul erau prosti.

Presedintele este seful statului roman...este seful institutiilor statului, guvern, armata, justitie...deci parerea mea putea avea oricand si la orice ora discutii cu Monica Macovei... asa cum discuta si la aceasta ora cu toate partidele parlamentare...deci nu vad de ce nu putea sa discute cu Maco atat timp cat era pt binele justitiei...



Lipsa de diplomatie a fost la Tariceanu si atunci cand a spus faza cu hotelul. In fapt are mare dreptate, pentru ca oamenii nu erau multumiti de ceea ce li se oferea. Sa nu omitem faptul ca multi au avut case din chirpici si acum aveau pretentii de termopane. Sa nu uitam celebrele imagini cu oamenii care stateau la carciuma, iar studentii voluntari straini strangeau resturile lor. Sa nu uitam ca guvernul a dat saci de ciment, caramizi de BCA si alte materiale de constructii care s-au evaporat. Le-au vandut astia de nu aveau aer. In general romanul nu face nimic ca sa iasa din ***** dar are senzatia ca i se cuvine tot. Ca sa nu fiu gresit inteles, imi pare tare rau de ce s-a intamplat acolo, dar totul provine de la faptul ca suntem un popor sarac din mai toate punctele de vedere. In primul rand nu stam bine la etajele superioare. Nu e vina lui Tariceanu ca banii de la diguri, de atunci, s-au dus mai stiu eu unde. NU e vina lui ca s-au taiat paduri. Nu e vina lui ca sistemele de irigatie nu mai sunt, sau ca sunt la oameni in curte. Romanul e prost si actioneaza pentru rezultate strict de moment. Nu are constiinta lucrului care sa dureze. Uitati-va in orice domeniu.

aici ai dreptate, ce sa zic...


O singura data a zis Tariceanu ca demisioneaza. SI Basescu la fel. Numai ca Tariceanu o facea in momentul in care se afla, cel putin teoretic, in relatii bune cu Basescu, dar asta ii pregatea ceva, si anume pe Stolojan. De aici si intorsatura. A zis ca sunt inundatii. Ce naiba putea sa zica? Ma lucreaza Basescu si Stolojan?

la acea vreme, in urma alegerilor anticipate, tot el urma sa fie premier...


Nimic despre casa de protocol p ecare Basescu si-a insusit-o. Vad ca suntem foarte echisidtanti. Asa suntem noi.
Ce a facut aseara Tariceanu nu prea ii sta in fire - un discurs cu tente populiste.
La faza cu gropile pomenita de Romeo, tin sa ii aduc aminte ca daa se refera la primarul No 1, el este din PD. Si tot Romeo este rugat sa ne faca o fisa de cadre a lui Videanu si sa ne spuna daca Videanu, om cu afacere uriasa, cu monopol de stat (toata marmura din tara) este oligarh sau nu in termenul dat de Basescu.
Din fericire nu se mai ocupa premierul de gropile din asfalt de ani de zile. Faptul ca elevii "e" prosti asta nu e treaba lui Tariceanu. Tot un mare bou din PD si-a cumparat Audi de zeci de mii de euro spunand ca e o achizitie ca oricare alta, ca si maturile (!!!!). Cine accepta asa ceva e cam prost, as zice eu.
Mizeria in care ne zbatem acum nu e rezultatul guvernarii Tariceanu, 1 sau 2. Este rezultatul hotiei si al indiferentei. Hotia, chiar cu 2 ani si ceva de mandat Macovei, nu a disparut si nici nu am gasit vreum excroc arestat mai mult de 2 luni. Sa nu mi-i dati exemplu pe fratii Camataru.

in concluzie, Tariceanu a facut marea greseala politica de la acea vreme cand a intors-o ca la Ploiesti, renuntand sa mai demisioneze...nesocotind forta politica a lui Basescu & co....acum e prea tarziu sa mai faca pe victima

ps: parerea mea...;)

Bancaru
28th May 2007, 17:30
Parerea ta nu este cea mai buna. Nu cred ca justitia nu a inceput urmarirea penala pentru ca nu stiu ce. Daca era sa o inceapa era bagat si Basescu cu toate incercarile lui de a se face ca ploua. La cate mii de acte vin la cancelariile institutiilor exact de un biletel isi aducea aminte. Si intra si frumoasa proasta. Acum vreau sa vad si eu un barbat care nu vrea sa stea putin la separeu cu Lenuta si la racoare, ca pe caldurile astea...

"Presedintele este seful statului roman...este seful institutiilor statului, guvern, armata, justitie"
gabi83

M-am lamurit.

Gabri3l
28th May 2007, 17:44
te-ai lamurit ca am dreptate...:groggy:

guvernul , armata...sunt institutii ale statului roman...
presedintele este seful statului roman...el este singurul ales de popor si prin urmare constitutia ii da dreptul acestuia sa vegheze la bunul mers al institutiilor statului roman si sa intervina ca sef al statului atunci cand este cazul...
dc crezi tu acuma ca Taricelu i s-a adresat cu biletele lui Basescu, dupa ce a vazut ca nu-i merge cu Monica?!

Bancaru
28th May 2007, 18:02
Basescu este si seful bisericii. In plus este si seful lui Becali. Deci este si seful Stelei. Adica poate sa il concedieze cand vrea pe Olita.
Mai mult, daca vrea ii desumfla rotile lui Tariceanu. Iar daca e ales de popor...

TheIceMan
28th May 2007, 18:09
Basescu este si seful bisericii. In plus este si seful lui Becali. Deci este si seful Stelei. Adica poate sa il concedieze cand vrea pe Olita.
Mai mult, daca vrea ii desumfla rotile lui Tariceanu. Iar daca e ales de popor...
Cred ca cam cazi in ridicol cu remarcile astea.

Gabri3l
28th May 2007, 18:14
Basescu este si seful bisericii. In plus este si seful lui Becali. Deci este si seful Stelei. Adica poate sa il concedieze cand vrea pe Olita.
Mai mult, daca vrea ii desumfla rotile lui Tariceanu. Iar daca e ales de popor...

te faci ca nu intelegi si duci discutia in derizoriu deja...nu a spus nimeni ca este seful bisericii...
poate tu nu intelegi importanta institutiei prezidentiale, asta e altceva...

intrebare de 5p: stiai ,ca de ex., seful statului roman este comandantul suprem al armatei?!

Gabri3l
28th May 2007, 18:26
Sa revenim la oile noastre, adica la PeNaListii nostrii...:) :)
Aici nu se vorbeste despre Basescu.;)

Balaci
28th May 2007, 20:07
@gabi83:Cum dreaq sa fie Basescu seful justiei si al guvernului?Nu vezi ce prostii debitezi?Hai,repede,in Belarus cu tine,ca acolo te-ai simti de minune...

Romeo
28th May 2007, 21:53
In general nu vedem paiul din ochiul vecinului, normal, din cauza parului din ochiul nostru. In legatura cu biletelele sa facem lamuriea ca domnul Talpes, fost mare ********, actualmente mare prieten si sustinator (subit) al lui Basescu, a facut plangere penala in legatura cu acel biletel, iar justitia "prietena" cu Basescu a spus ca nu reprezinta fapta penala. Deci ata cu biletelul cade.

sa o iau pe rand, ca sunt puncte cu care sunt de acord din ce ai postat.
Talpes, prietenul lui Iliescu, acum al lui Basescu: un om care nu stii cand spune ceva adevarat si cand inventeaza. L-am urmarit de mai multe ori pentru ca vreau sa inteleg mai mult din activitatea ********ilor. Sa retinem si faptul ca orice stat: USA, URSS, Rusia, Israel, Romania au sisteme de securitate. Oamenii astia, daca ar fi *******i, statele respective ar fi fost de mult moarte. Si din 1990 incoace avem o lupta acerba a presei impotriva securitatii, mai voalat impotriva SRI-ului. Securitatea lui ceausescu a avut ca scop mentinerea ordinii in stat si a facut-o ca in estul Europei. Pentru a se ajunge la 22 decembrie, securitatea a trebuit sa fie anihilata. Talpes stia, Ceausescu la fel, dar nu a realizat ca devenise stringenta debarcarea lui. Deci eu as zice sa lasam securitatea pe mana celor care stiu s-o foloseasca. Nu vom reusi sa o atingem cu nimic atat timp cat nu vom crea o asociatie mai inteligenta decat ea si nu ma intereseaza asa ceva, dar m-am saturat sa se dea tot timpul vina pe securitate asa ca ei ar fi vinovati de tot ce e rau in tara asta, sau de ce a fost pana in 1989.
Eu nu ii fac statuie lui Macovei, dimpotriva cred ca a jucat un teatru pentru a adormi UE astfel incat sa intram fara probleme la 1.01, teatru care a fost acceptat de UE si chiar dorit si aplaudat de unii.



Lipsa de diplomatie a fost la Tariceanu si atunci cand a spus faza cu hotelul. In fapt are mare dreptate, pentru ca oamenii nu erau multumiti de ceea ce li se oferea. Sa nu omitem faptul ca multi au avut case din chirpici si acum aveau pretentii de termopane. Sa nu uitam celebrele imagini cu oamenii care stateau la carciuma, iar studentii voluntari straini strangeau resturile lor. Sa nu uitam ca guvernul a dat saci de ciment, caramizi de BCA si alte materiale de constructii care s-au evaporat. Le-au vandut astia de nu aveau aer. In general romanul nu face nimic ca sa iasa din ***** dar are senzatia ca i se cuvine tot.

Eu as zice ca a fost mai mult decat lipsa de diplomatie, a fost dispret. Cum poti aparea in fata TV-ului si sa-i strigi unei amarate ca doar nu vrea sa primeasca un hotel ? Dar aceasta cam este doctrina in PNL: sictirul. Ei stiu totul, iti rad in nas si asteptam 4 ani ca sa vina PSD-ul sa reimparta progresul acumulat in perioada liberala (formularea ii apartine lui Patriciu). De aceea alegatorii lor se invart intre 10 si 15 %, dar iata ca li se urca la cap si vor sa dea jos si presedintele, nu conteaza cat are acesta in sondaje.
Cat de repede se evapora sacii de ciment sau BCA-urile devine o caracteristica a tarii, ne place sa ne duelam in tot felul de prostii (inclusiv referendum) in loc sa facem ceva mai mult decat *****ul asta caruia ii zicem (mandri ?) Romania. Nu e vina lui Tariceanu, dar nici nu are dreptul sa persifleze, mai ales in fata camerelor TV



O singura data a zis Tariceanu ca demisioneaza. SI Basescu la fel. Numai ca Tariceanu o facea in momentul in care se afla, cel putin teoretic, in relatii bune cu Basescu, dar asta ii pregatea ceva, si anume pe Stolojan. De aici si intorsatura. A zis ca sunt inundatii. Ce naiba putea sa zica? Ma lucreaza Basescu si Stolojan?
Nimic despre casa de protocol pe care Basescu si-a insusit-o. Vad ca suntem foarte echisidtanti. Asa suntem noi.


Stolojan este un ghimpe pentru orice prim-ministru, poate de asta l-a pastrat si Basescu, pentru a-l domina oricand pe Tariceanu, dar ultimul i-a dat chiar probe ca urmareste ceea ce se face aici de 17 ani: unii sunt fraieri si platesc impozite, altora li se sterg datorii de miliarde. Din nou Taricelu a facut prostia de a-i trimite un bilet lui Base (cum si acesta a facut prostia ca nu i-a ascultat telefonul acelei paiate in goana dupa senzational). Oare Taricelu nu ii putea spune lui Base: mai Traiane, tu care esti sfantul nostru, al tuturor, mai lasa-l un pic pe Dinu, ca te va servi si pe matale, asa cum a facut cu Adrian ?
Stolo ar fi un bun prim-ministru, dar este din ce in ce mai prost politician.
Base are si el greselile lui, dar pentru mine este cel mai simpatic presedinte pe care l-am avut in fruntea tarii. Si as accepta sa nu mai fie el presedinte, dar nu vad pe altcineva mai bun: Jiji, prostanacul, Vadim, sau vreun preot care candideaza odata la 5 ani ? Vila aia pe care pusese ochii Base eu stiu ca a dat-o inapoi (cu regrete, ce-i drept, dar ziceam mai sus ca are si el defecte omenesti).



La faza cu gropile pomenita de Romeo, tin sa ii aduc aminte ca daa se refera la primarul No 1, el este din PD. Si tot Romeo este rugat sa ne faca o fisa de cadre a lui Videanu si sa ne spuna daca Videanu, om cu afacere uriasa, cu monopol de stat (toata marmura din tara) este oligarh sau nu in termenul dat de Basescu.

nu ma refer la primarul no.1, pentru ca nu stau in Bucuresti. Spre ghinionul meu, primarul de la mine este PSD-ist, dar partidul lui l-a cam uiat acu, ca au avut treburi mai importante. Oligarhul Videanu cred ca este mai putin important ca oligarhii Voiculescu, Copos, Vântu. Vrem-nu vrem, in Bucuresti se construieste in draci si nu prea poti repara o strada ca sa se strice anul urmator. Dar cand constructiile stagneaza in orasul meu si pe primar il fute grija sa taie bulevardul in doua sa faca pista de biciclete, luand din asfaltul pietonilor (orasul are un singur bulevard, unde oamenii ies la aer), apoi reasfalteaza centrul pentru a face parcare mai mare in fata sediului PSD, iar pe strazile aflate la 1 km de primarie creste iarba din asfalt, cand betonul turnat pe mijlocul strazii se prabuseste dupa 6 luni iar locatarii nu au decat sa astupe gropi de o jumatate de metru sa nu-si rupa masinile ce pot sa zic ? Cand pune semafor langa semafor, sau monteaza semafoare acolo unde s-a circulat bine-merci 40 de ani fara semafoare, pot sa spun ca asta trebuia orasului ? Sigur, nu! Dar trebuie sa ne aflam in treaba, ca asa facem unde nu trebuie si nu facem unde trebuie.



Faptul ca elevii "e" prosti asta nu e treaba lui Tariceanu. Tot un mare bou din PD si-a cumparat Audi de zeci de mii de euro spunand ca e o achizitie ca oricare alta, ca si maturile (!!!!). Cine accepta asa ceva e cam prost, as zice eu. Mizeria in care ne zbatem acum nu e rezultatul guvernarii Tariceanu, 1 sau 2. Este rezultatul hotiei si al indiferentei. Hotia, chiar cu 2 ani si ceva de mandat Macovei, nu a disparut si nici nu am gasit vreum excroc arestat mai mult de 2 luni. Sa nu mi-i dati exemplu pe fratii Camataru.

Invatamantul nu face nimic de 17 ani. Atunci, dupa 12 clase, ti se dadea un loc de munca, mai faceai o facultate si traiai linistit toata viata. Acum, ce-ti mai ofera scoala romaneasca ? Capsuni in Spania, constructii acolo si in Italia, ca daca taticul nu fura d ela primarie sau guvern, n-ai cu ce sa-ti iei Audi decat daca iti bubuie mintea, sau ai 50 de angajati pe care-i platesti intr-o luna cu salariul neamtului pe 3 zile.
Hârdau a fost un bou din prima pana in ultima zi, nici nu ma mira ca si-a luat Audi pe banii ministerului si nu cred ca e singurul care a luat in minister ce nu trebuie. S-a dus unul, vine altul, poate vine nea Traian cu niste idei, ca de la cei care trec pe la invatamant nu prtea avem ce astepta.
Dar si hotia tine, intr-un fel de primul ministru, ca justitia are un minister. Cu Diaconescu, Macovei sau Chiariu, tot nu vedem ca se face ceva. Cat despre fratii Balint (Camataru), ei au fost un pic deranjati dupa "sinuciderea" lui Erbasu, altfel nu cred ca ar fi avut mari probleme.
Dar daca prim-ministrul este preocupat sa scape de presedinte, acesta se preocupa de alegeri anticipate, opozitia sa faca mitinguri pe la Iasi, unde strigau numele aliantei ajunsa la putere in 2004, ce mai putem sa zicem: avem tara pe care o meritam, sau am fost prea delasatori ca nu am parasit-o pana acum ?
Statistica sa traiasca, ca iar ne creste PIB-ul in 3 luni cat al Germaniei in 5 ani !!

gabi94
28th May 2007, 22:57
Nu se retrage PNL de la guvernare...vor fi in schimb expulzati ...

miril
29th May 2007, 09:14
Corect, asa cred ca se va intampla, lucru care nu este defavorabil pentru PNL, cu conditia sa vina un guvern dominat de PSD si, implicit, nu vor fi anticipate.

Balaci
29th May 2007, 09:17
Nu se retrag si nici nu vor fi expulzati,acuma sunt sigur,dupa discutiile de ieri.PSD-istii sunt multe,dar nu prosti.Intrarea la guvernare ar fi pentru ei acuma o mare prostie.Iar o motiune votata impotriva PNL ar putea insemna alegeri anticipate

Herc_Reloaded
29th May 2007, 09:24
Nici nu trebuie. Motiunea de cenzura a PD va arata cine cum voteaza :-) Adica sa oficializeze relatia PNL-PSD, sa nu mai fie doar un affair tinut departe de ochii nostrii.

miril
29th May 2007, 09:33
Sau invers, toata presa vorbeste ca Basescu a fost ostil doar cu PNL-ul sau mai bine zis cu Tariceanu, iesirea in offside fiind doar o manevra de a iesi bine in ochii poporului, PD si PSD fiind facuti de aceiasi mamica si tatuc, FSN. PD-ul este un partid parazit care a supt si din CDR, atunci, si din PNL, acum, a carei misiune este sa refaca FSN-ul in forma initiala, fara dinozaurii din PSD. Vom trai si vom vedea.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 09:42
Miril, ca sa respectam adevarul istoric (si repet, nu ca as fi simpatizant PD), nu PD a supt de la CDR, si nici invers.

Pentru cei mai tineri ca noi, sa ne reamintim ca nici CDR nisi PSDR (la acea vreme) nu puteau forma guvernul, si ca CDR a avut nevoie de PD si UDMR sa formeze un guvern de alianta. Ca unii si altii au incercat sa profite, asta este un adevar mereu valabil. Prietenul nostru comun Patriciu din aceasta perioada si-a inceput ascensiunea.

Tin sa iti reamintesc ca desi au aceiasi mamica (Revolutia Romana) si acelasi tatuc (Generalul Stanculescu), FSN nu a fost un bloc unitar niciodata, care s-a spart din 1992 (!), adica acum 15 ani.

De cate ori au colaborat in ultimii 15 ani PD si PSD, si de cate ori liberalii tai favoriti (sic!) si PSD.????

miril
29th May 2007, 10:00
Herc, vad ca informezi...selectiv. Despre trecutul lui Basescu nimic, despre amenintarea cu iesirea de la guvernare pentru ca si au insusit vilele de protocol, nimic, eu nu pot repeta la nesfarsit comportamentul...unitar al acestui mic copil al FSN-ului, care se vrea liberal, dar este doar (social)democrat. Numai acesta manevra de schibmare a profilului politic si ar trebui sa te puna pe ganduri. Daca esti un adevarat taranist numai cauza PD-ului nu ar trebui sa o sustii, un partid cu mebrii din esalonul doi ********ocomunist si fara identitate politica tocmai pentru ca s-au nascut din...legaturi primejdioase. Ti-a placut rochea eleganta de...calugarita, ma refer la...insecta, a Elenei Udrea?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 10:15
Miril, cerul albastru imi este martor ca am urat sincer PD si pe Basescu, in toti anii dintre 1996 si 2000.

Si eu, ca si tine, am crezut ca Basescu a fost sursa relelor din guvernul CDR-PD-UDMR. Insa, la o judecata mai atenta, lucrurile nu stau chiar asa. Raul a fost in primul rand in interiorul partidelor "istorice". Dovada ca PNTCD nici acum nu reuseste sa mai scoata capul, desi "diavolul" de Basescu nu le mai face nimic de multi ani.

Treaba cu vilele de protocol este o poveste veche, interpretabila, pe care Valerian Stan a prezentat-o ca o mare descoperire. Asta in timp ce Bancorexul falimenta sub ochii lor. Asta nu a mai vazut clar (adica sa gaseasca vinovatii)

In Romania, identitatea politica este egala cu zero. Drept dovada: care sunt diferentele de program dintre PD si PNL. Dar dintre PNL si PNTCD. Sa raspund eu? Numai Antetul hartiei pe care sunt tiparite.

Faptul ca PD nu are o identitate istorica venita din adancurile istoriei humanitatii, nu ma intereseaza. Ce ma intereseaza este ca ei sa duca o politica pentru a favoriza dezvoltarea Romaniei, atat in plan democratic, cat si economic.

PD a trecut printr-un catharsis, atunci cind in 2004 Basescu a spus: sa nu vad fosti ministrii in guvernul DA. Si au avut puterea sa o faca.

In schimb ma deranjeaza ca nu au o coerenta politica, si capacitatea de a se dezvolta independent.

Dar ce a fost in 1992, 1996 si 2000 este istorie. Viitorul conteaza

miril
29th May 2007, 10:35
Herc, ultima chestie pe tema asta, din partea-mi, Basescu a avut rolul si inca il mai are, de a face din PNL ce a facut din PNTCD, adica un partid extraparlamentar. De vinele interioare, asta-i alta poveste, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l iei in brate pe Basescu.

Bancaru
29th May 2007, 10:44
Sper sa faca PSD ceea ce PNL nu vede - sa ii scoata de la guvernare. In acest moment in care asteptarile sunt uriase pentru PNL ar fi mana cereasca. Nu mai au nicio sansa sa se insanatoseasca stand la guvernare. Partea proasta e ca daca nici PSD nu vrea nu ii vad nici pe cei de la PD tocindu-si alura de arhangheli prin Palatul Victoria. E foarte multa ipocrizie. Ce vedem noi in fapt? Il vedem pe Basescu incercand sa faca bine poporului? Nu! Il vedem incercand sa ridice PD acolo unde nici nu au visat. Condus in acest moment de un triumvirat(!) sters partidul urca, si urca, si urca... Boc este un tip fara personalitate, tocmai de aceea a fost asezat pe scaunul ce sef al partidului. Blaga... nimeni nu poate spune nimic despre el. Nimic concret. Iar Videanu.... stiti si voi. Ne luam de Tariceanu ca are afaceri cu masini, ca e oligarh ca se da cu motocileta, ca are papion si e fals, in fine. Nimic despre "baietii destepti" de la PD. Sau acolo nu sunt? La PD sunt numai baieti prosti?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 11:05
Blaga este un tip capabil, si potrivit pentru functia de premier.
Videanu? Ce a facut rau Videanu? Pare un om destul de echilibrat si profesionist. Stiu, stiu, a schimbat bordurile :-))) O noua acuza, ca trebuiau sa-i gaseasca ceva si lui. Sau acum Videanu este oligarh?

Boc este un politician mediu, care are insa (ne)sansa sa stea in umbra lui Basescu. Cand va invata sa gandeasca singur, o sa progreseze spre un politican bun.

Care sunt oligarhii PD? Numiti unul care a luat o rafinarie pe de-a moaca. Sau unul care are lanturi media, influentand opinia publica. Sa nu imi spuneti Vantu, ca Vantu nu este PD-ist. Sau are afaceri necurate cu statul, procurate prin influenta PD.

miril
29th May 2007, 11:07
Videanu, ca si Basescu, a dat din gura, dar Bucurestiul tot plin de praf este. Restul cu cine este mai putin lichea, cu cine nu a instrainat flota si cu cine nu sustine RAFO... Toti sunt...oligarhi, Herc, macar aici ar trebui sa fim de acord.

Balaci
29th May 2007, 11:13
Iti dau eu cateva exemple:Berceanu-a vandut cele mai mari resurse de aur din Europa pe suma de 3 milioane; Dorin Cocos-diverse afaceri,printre care as numi numai preluarea ilegala din patrimoniul statului a hotelului Muntenia,plus diversele contracte cu statul obtinute mai mult sau mai putin transparent;Casuneanu,care asfalteaza de zor tara pentru ca este bun prieten cu Basescu).Astia imi vin momentan in minte,insa sunt mult mai multi,inclusiv Basescu

Bancaru
29th May 2007, 11:15
Inainte sa imi spui ca Blaga poate fi PM spune-mi ceva despre el. Videanu a facut bine ca a schimbat bordurile dar a facut rau ca le-a schimbat pe banii nostri, din pacate nu si ai tai (si nu vreau sa par comunist la faza asta, dar despre traiul in Bucale, Herc draga, nu putem spune "we're in this together") apeland la material de la firma lui. Pai e frumos? Cine detine exploatarile de marmura in tara asta? Tata? As zice ca nu. Eu zic ca bordurile alea de marmura sunt foarte bune cu conditia sa nu le schimba si la anul. Mult mai bune decat cele de beton care le-au inlocuit pe cele de granit care le-au inlocuit pe unele din beton, dar din alt oras si din alta tara. Videanu nu e bou sa vina cu gura mare. De ce? Simplu: pentru ca prefera sa faca un joc de glezne, sa zambeasca frumos si sa isi vada de treaba. Treaba lui. Videanu e oligarh, da, asa cum l-ar defini Basescu. Herc, poate ne explici mai multe despre ceea ce se cheama monopol in economie si poate ne spune cineva aici cum se face ca afacerea i-a fost concesionata de fostul dusman No 1 al parintelui natiunii - BASESCU cel vanjos, adica Adrian Nastase. Vrei sa iti numesc eu? Berceanu, Olteanu, Videanu. Acum ca nu mai erau rafinarii s-au multumit si ei cu alte chestii. Si mai sunt, stai linistit, ca nu traiesc din cotizatiile milioanelor de membri si simpatizanti. In plus nu e nevoie sa fie neaparat inscrisi in partid. Hai Herc, zau asa...

Herc_Reloaded
29th May 2007, 11:27
Pe piata marmurei nu este monopol. Marmura din Romania nu este de calitatea celei italiene, iar importatorii de marmura italienesca domina piata medie si de inalta calitate.

Este praf in Bucuresti? Pentru ca se construieste mult. Nici mama lui Stefan cel Mare nu ar indeparta praful maine.

Blaga a condus excelent un minister de interne unde este enorm de greu sa te impui. A condus vreo 2 campanii electorale excelent. Este un administrator si un bun politician, si asta este rar.

@ Balaci. Nu cunosc afacerea Rosia Montana in detaliu. Cine a initiat afacerea, cand, si de unde concluzia ca acolo sunt cele mai mari rezerve din Europa? Adica sunt 5 grame, si nu 4. Aur este in Africa si Australia, nu in Europa.

Preluare ilegala de patrimoniu? Cine a declarat-o ilegala, Jurnalul National? Vreun competitor care dorea acelasi hotel? Din nou, nu cunosc cazul, iar 1 (un) hotel reprezinta 0.001% din economia Romaniei. Rompetrol reprezinta 5%, dupa cum Patriciu singur a spus.

Ce legatura cauzala directa este intre Casuneanu si Basescu? I-a dat Basescu contracte ilegal? Sau citezi din nou din Jurnalul National, pagina de "investigatii"? Pai mai bine da-mi citate din Cristoiu, acel domn stie sa verse venin si mai bine.

Vezi tu, tu imi spui de contracte "mai mult sau mai putin transparente". Asta poate insemna orice. A arunca suspiciuni este usor. Ciudat (sau dubios) este ca aceste suspiciuni au fost lansate pe piata dupa ce Basescu a atacat structurile oligarhice din Romania. In vorbe, ca in fapte justitia mai are mult de lucru.

miril
29th May 2007, 11:35
Herc, niciunul nu vrea binele tarii ci binele buzunarului propriu, nu este nevoie de detalii, cine detine monopolul asupra la ce, fiecare a tras spuza pe partea lui, folosindu-se de politic ca sa influenteze economicul, fara exceptie, cam ca in Rusia, la momentul Eltin, inainte de a veni...Basescu, pardon Putin. Scuze, putin, pentru greseala presedintilor. Herc, praful este acelasi din perioada lui Basescu, care l-a mostenit... Uite iti dau un exemplu de primar gospodar, Pd-ist, Liviu Negoita, asta chiar ca ar merita sa devina primarul Bucurestiului. Omul a facut si a dres, chiar daca gurile rele si lui ii atribuie...lantul slabiciunilor, Cragiale a spus-o acum un secol.

Balaci
29th May 2007, 11:38
Pai si Basescu nu arunca suspiciuni?A fost cumva Patriciu arestat pentru vreun act ilegal?Sau mai degraba i s-a incalcat drepturile ca si cetatean al acestei tari?
1.despre Rosia Montana...stiu mai multe de la un prieten care face traduceri pentru o americanca ce face un studiu despre situatie;daca vrei zilele astea iti dau un vrac de articole din 10-15 surse credibile diferite,in care se vede clar ca Berceanu a vandut drepturile de exploatare si Basescu a fost de acord cu toata problema
Hai sa iti dau un articol doar la prima strigare,gasit pe google:
http://www.hotnews.ro/pp_articol_12515-Gabriel-a-fost-botezat-de-Berceanu.htm
2.De Cocos,probabil daca iti dau un articol din Ziua o sa zici ca nu se pune,dar totusi o fac,nu am momentan timp sa fac investigatii masive,insa promit ca atunci cand voi avea o voi face si voi face un thread aici cu oligarhii PD:
http://www.memo.ro/news/stiri.php?id=6093
3.casuneanu,iti dau un articol din Gandul(asta e sursa credibila?):
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/18855/Casuneanu-un-bun-amic-al-lui-Basescu-a-pus-mana-pe-31-de-contracte-de-asfaltare



Uite,special pentru tine si cei ca tine,promit ca duminica,dupa ce mai imi rezolv din probleme,sa revin cu un thread pe care sa postez numai si numai despre ologarhia PD.
Apropo de Boc,se vorbea in trecut de baronii PSD,dar un individ care numeste in functia de prefect al judetului pe finul sau si in functia de subprefect pe asistenta de la universitate(amandoi PD-isti,in conditiile in care PNL a scos in Cluj un procent dublu fata de PD)cum se numeste?Nu nepotism cumva?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 11:41
Miril, nu sunt copil, si nu cred in zane si printi. Cred in realitatea politica. Ea ne arata acum ca Basescu este cel mai po****r politican, iar PD beneficiaza de aceasta po****ritate.

Ergo, PD trebuei sa ajunga la guvernare, si sa vedem ce va demonstra acolo. PNL are nevoie de opozitie si reconstruire. PSD la fel. Apoi PSD trebuie sa ajunga la guvernare, sau PNL. Numai asta va intari democratia.

Practic, acum este o zbaterea imensa de a amana alegerile, asta reprezentand numai incercarea disperata a unor politicieni de a se impotrivi curentului majoritar (sau nu, dar de ce nu lasam urnele sa vorbesca???)

Bancaru
29th May 2007, 11:41
Herc, eu nu ma refer la piata mondiala, unde clar italienii sunt cei mai tari. Eu ma referla biata noastra tara de tot rahatul. O fi cariera de marmura la Chitila si nu am auzit. Nu te face ca ploua.
Ceea ce spui despre Blaga poate sa fie cu doua taisuri. Si eu am auzit despre el ca este eminenta cenusie a campaniilor lui Basescu si coroborand asta cu tot ce se petrece cu Base zilele astea as zice ca a ambalat un porc in haine de rinocer. Asta nu il face moral. Si pana la urma cam asta i se imputa lui Tariceanu. Pai voi vreti si politicieni si lupi moralisti? Ce ordine a facut la interne? Herc, ordine la interne pot eu sa zic daca e atunci cand ma duc sa imi iau pasaport, sa imi schimb buletinul, sa imi iau cazierul, sa imi rezolv (Doamne fereste) un accident de masina, etc. Eu pot sa zic daca e ordine. Ce fac ei intre ei acolo, poate ca se cheama ordine, dar asta ma doare in ****, daca ma intelegeti. Pai cand am un accident de masina cu o tamponare usoara si stau la politie de la 9 dimineata la ora 17, cu doar 7-8 cazuri in fata mea... imi vine sa omor. Faptul ca avem un cod rutier de toata jena, faptul ca nici seful politiei rutiere nu il stia asta nu inseamna reformare. Faptul ca inca angajatii MI sunt cu cateva perechi de coaie in plus fata de restul lumii nu inseamna reforma. PUNCT.
E praf in Bucuresti ca se construieste mult? E praf pentru ca sunt multi nesimtiti. Iti spun eu ce si cum. Langa serviciul meu, o zona imobiliara in plina ascensiune, se construieste ceva urias acum ( ma uit la ce fundatie au turnat). Din cand in cand ies din santier basculante cu cate 3 tone de moloz pe roti, moloz pe care il imprastie pe cate un kilometru. Asa ceva este ilegal. In mod normal ar trebui sa vina un inspector de la mediu, un altul de la primarie si tot asa, care sa dea amenzi de te ustura la cur. Eu mi-am turnat ceva beton in curte. In momentul in care a venit betoniera si a scapat pe strada resturi am luat frumos matura si farasul, plus ceva galeti cu apa si am curatat pe toata lungimea. Ei nu sunt in stare. Deci e praf ca se construieste mult. Numai Mutu ar putea sa ne scape de praf...
Casuneanu a luat contracte pe baza de licitatii. Pe nimeni nu mai intereseaza cum s-au facut. As putea sa iti dau exemplu de licitatii organizate cat se poate de transparent, dar care prin cerintele mai mult sau mai putin ascunse si alambicate ale caietului de sarcini, numai ca nu spuneau: and the winner is....". E simplu. De aia a zis Basescu ca nu s-a dat niciun contract fara licitatie. Sunt convins.

Balaci
29th May 2007, 11:44
P.S. La Rosia Montana Gabriel vrea sa scoata 330 tone de aur si cam 1400 de argint...si astea au fost vandute la pretul de 3 milioane euro in conditiile in care extractiile valoreaza aproximativ 4 miliarde de dolari.Asta nu e patrimoniu national sau?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 11:51
Sa nu uitam ca vorbim despre licitatii de asfaltare, nu de constructii de centrale nucleare. Daca nu credem nici in licitatii, sau zicem ca ele sunt trucate pentru ca a luat unul sau altul, pai atunci hai sa nu mai credem in nimic. Urmand logica, Vadim are dreptate ca s-a furat masiv la referendum, si ca de fapt Basecsu a avut 15% din voturi, nu 75%.

@Balaci: repet, nu cunosc proiectul, si nu ma pricep la minerit. Poate ai dreptate, nu zic nu. Berceanu imi este si mie tare antipatic,
dar 4 miliarde de dolari? Asta nu pot s-o cred. Pentrru suma asta vedeai mineriade in Bucuresti. Esti sigur de cifra? M-ai facut curios, o sa incerc sa ma documentez.

Bancaru
29th May 2007, 11:58
Herc, esti naiv. Licitatiile la noi sunt castigate dinainte de a se tine. Vrei sa iti spun cum se intocmeste un caiet de sarcini? Vrei sa iti dau exemplu de caiet de sarcini intocmit la Presedintia Romaniei pentru achizitie masini in care la caracteristici tehnice erau indicate unele anume pe care nu le gasesti decat la anume masini? Aici intri pe un teritoriu minat. E ca si cum eu as veni si ti-as da lectii de strategii bancare, desi si eu sunt bancar ca si tine. Sau sa iti pomenesc de cerinte de experienta similara cu trimiteri exacte catre un furnizor anume, care numai el are experienta respectiva. Si e legal (?)
Nu credeam ca am ajuns la logica de care da dovada Vadim, dar totul e posibil. Eu totusi nu cred in licitatii publice. Poate in alea de arta, desi...
Si inca o chestie. La centralele nucleare nu s-ar face licitatii ci dialog restrans sau concursuri de solutii, mai degraba. Nu orice mujic stie sa faca centrale nucleare.

Balaci
29th May 2007, 11:59
Promit ca o sa revin cu subiectul,eu stiu mai multe de la un prieten,cuma am mai zis.iata aici estimarile aproximative asupra situatiei(nu stiu cat de credibile,insa oricum tonele apar aceleasi peste tot):
http://ro.greenmedia.md/?p=503
L-as mai adauga la lista oligarhilor si pe "tovarasul"Mantog,de la mine din Gorj,implicat si el in afacerile cu stramutarile ilegale(care i-au adus o vila cu 3 etaje)si cu vanzarea de energie...si ar fi multi daca ii luam la puricat.Toti sunt corupti,de la toate partidele.a crede altceva ar fi doar naivitate...iar Basescu,pentru simplul fapt ca e incredibil de ipocrit in a se erija,el si pratidul lui,in aparatorii dreptatii si ai puritatii,e destul pentru a nu fi luat in seama.

miril
29th May 2007, 11:59
PD sa vina la putere, la alegeri, fie ele anticipate, prin vointa alegatorilor nu pentru ca vrea unul sau altul, unul fiind presedintele tarii care ar trebui sa fie al tuturor romanilor si numai pentru unii sau nici asta nu ti se pare anormal? PD a fost la guvernare si...???

Bancaru
29th May 2007, 12:12
Nimeni nu vrea sa fie la putere acum. Simplu. PD ar vrea anticipate maine, nu dupa 2-3 luni de guvernare. PSD ar vrea 4 ani de guvernare ceea ce nu se poate. Nu inteleg exact ce vrea Tariceanu.
Poate PRM sa vina, dar ...

Herc_Reloaded
29th May 2007, 12:26
Herc, esti naiv. Licitatiile la noi sunt castigate dinainte de a se tine. Vrei sa iti spun cum se intocmeste un caiet de sarcini? Vrei sa iti dau exemplu de caiet de sarcini intocmit la Presedintia Romaniei pentru achizitie masini in care la caracteristici tehnice erau indicate unele anume pe care nu le gasesti decat la anume masini? Aici intri pe un teritoriu minat. E ca si cum eu as veni si ti-as da lectii de strategii bancare, desi si eu sunt bancar ca si tine. Sau sa iti pomenesc de cerinte de experienta similara cu trimiteri exacte catre un furnizor anume, care numai el are experienta respectiva. Si e legal (?)
Nu credeam ca am ajuns la logica de care da dovada Vadim, dar totul e posibil. Eu totusi nu cred in licitatii publice. Poate in alea de arta, desi...
Si inca o chestie. La centralele nucleare nu s-ar face licitatii ci dialog restrans sau concursuri de solutii, mai degraba. Nu orice mujic stie sa faca centrale nucleare.

Bank, nu intru in detalii. Eu lucrez mult cu cei de la Procurement, si nu insist despre cum se fac licitatiile in Romania. Stiu si eu.

Legislatia in domeniu are multe gauri (sau a avut). La asfaltari exista 2 sau 3 solutii tehnice. Solutii, nu caracteristici. Repet, nu intru in detalii, nu sunt rege al asfaltului.

Este legal sa ceri experienta similara. Arata ceva. Se cer si referinte de la fostele lucrari. Si asta este legal. Normal ca cel care si-a contruit un nume va castiga in continuare.

Schepsisul este sa verific calitatea lucrarilor. Aici este calul de bataie, nu licitatia. Parerea me, naiva ....

PD a fost la guvernare, si a facut un guvern bun impreuna cu PNL. S-au certat ca prostii, si acum PSD profita.

Normal ca PDctrebuie sa vina la putere prin alegeri. Daca va veni vreodata. Ca poate reuseste sa amane Tariceanu alegerile pina prin 2012, cand este climatul politic stabil, iar din cei 5% care se vor prezenat la vot, 50% il vor vota.

Sa nu ne ascundem dupa deget. Nu este vorba de dictatori, regi ai asfaltului si liberali neprihaniti. De fapt se urmareste amanarea la nesfarsit a alegerilor, in speranta ca Basescu si PD nu vor mai avea po****ritate.

O fi bine, o fi rau?

Bancaru
29th May 2007, 12:56
Totul este foarte legal, numai ca mai sunt si scapari. O licitatie trebuie sa asigure tratament egal. In momentul in care impui in caietul de sarcini ceva ce poate aduce numai unul nu mai este asa legal. Dar este o chichita mica pe care putini o stiu si si mai putini o contesta. Calitatea lasa si mai mult de dorit altfel nu imi explic marile asfaltari periodice care au loc. Stii cum e cu asfaltarea in Bucuresti, pe marile artere? Asa cum a zis ala in filmul Meet Joe Black - death and taxes. Nu le poti evita. Cum vine primavara, vara, asa vine si asfaltarea. De ce?
De exemplu sa zic asa - se cere experienta similara la asfaltarea a 3 bulevarde intr-o lucrare. Se stie foarte clar ca numai X a asfaltat trei bulevarde intr-o singura lucrare. Nu ti se accepta 3 bulevarde separat. Cerinta e cerinta. Si e legal. Nu? Acum legea e mult mai drastica, decat era ordonanta 60. Dar numai ca sunt unii care si-au facut experienta pe legea aia veche si atunci... Nu stiu cu cine lucrezi tu, dar daca te referi la alte tari, nu e concludent. Imaginea ta este denaturata. Tu te trezesti dimineata intr-o tara civilizata. Iti bei cafeaua tot acolo. Te sui la volan si ajungi la serviciu linistit si cu chef. La noi e putin pe dos. Nu sunt invidios pe situatia ta in masura in care mult a depins de tine. Foarte bine. Meriti, sunt convins. Numai ca mai sunt si lucruri pe care noi nu le putem schimba aici. Desi nu avem inca clima necesara, in Romania e jungla.
Vreau sa stiu si eu cine le amana? PD are o falsa po****ritate la ora asta. Si revenim la discutia despre scaderea in sondaje in timpul mandatului care, din punctul meu de vedere, nu face parte din jocul democratic. Este firesc ca guvernul sa nu mai fie po****r, nu ii poti multumi pe toti, mai ales in Romania unde, indiferent de guvern, multumesti pe foarte putini.
Stii ce imi "place" la PD? Ca daca au fost la guvernare si-au asumat numai ce a fost bine.
O fi bine, o fi rau?

miril
29th May 2007, 13:05
"O fi cum o fi, anticipate sa fie".

Bancaru
29th May 2007, 13:08
Dar sa o stim si noi. Eu nu vreau anticipate acum. Nu vreau anticipate. Eu vreau iesirea PNL de la guvernare si intrarea solidului bloc social(ist) la putere - PD + PSD. E cea mai solida majoritate si punct. Ei vor?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 13:11
Bank, guvernul a fost din ce in ce mai po****r in ultimii 2 ani. Guvernul Aliantei DA. Alianta nu mai exista acum. Sa vedem ce va veni in loc.

Eu am plecat din Romania cind era totul chiar o jungla, jungla FSN. Si adevarat, poate gresesc uneori analizand lucruri pe care nu le traiesc direct. Dar incerc sa imi folosesc logica cind apreciez situatiile. Si logica imi spune ca Basescu este, cu adevarat, raul cel mai mic. Sau un bine mititel.

Astept cu interes finalizarea procesului Rompetrol si cel referitor la mani****rea bursei. Ele pot fi un prim pas in realizarea unui catharsis in Romania. Si poate vor face ca PNL sa fie iar un partid liber, sau un partid finantat de oameni corecti (daca procesul ii da dreptate lui Dinu)

Te contrazic, mi se pare ca Tariceanu isi asuma beneficiile guvernarii. Nu vorbeste el acum 24/24 despre responsabilitate, si despre cum s-a lasat atras in jocuri politicianiste.

Cine l-a atras? Si cum, avea fusta mini si era blonda? Si cum isi asuma responsabilitatea? Varsand vorbe in direct la TV?

Licitatii cu cantec sunt in multe locuri. Fonduri ilicite. Ati citit despre ministrul japonez care s-a sinucis. Ma rog, asta este asumarea responsabilitatii dusa la extrem. Dar macar o retragere din postul de prim-minsitru, in care moral nu mai are dreptul sa stea, i-ar prinde bine.

Hmm, asta inseamna ca va ajunge Geoana prim-ministru? Brrrr, ce jungla.

P.S. Formal, PD este partid po****r. A introdus cota unica de 16%. Cum vedeti asta impacandu-se cu PSD?

Bancaru
29th May 2007, 14:31
Herc, te contrazic eu pe tine, guvernul a fost din ce in ce mai nepo****r. Au crescut la un moment dat, alianta care nu se confunda cu guvernul. Alianta din cauza cui nu mai exista?
De ce trebuie sa alegem tot raul cel mai mic sau binele cel mai mic? Nu avem pe cine?
Nu stiu ce proces cu bursa, dar daca vorbim de aceeasi bursa care incalca nu nesimtire legea 34 din 2006 privind achizitiile publice, atunci...
Tariceanu are dreptul sa isi asume parte din beneficiile guvernarii. El este PM guvernului care a realizat cea mai spectaculoasa crestere economica. Eu nu l-am auzit pe Tariceanu ponegrind ministrii PD. Poate a spus despre ei ca si persoana dar nu ca si profesionist.
Am citit faza cu sinucigasul... Astia mai traesc cu BUSHIDO in brate? Si-a facut hara kiri? Treaba lor.
Legat de onoare, ponegrire si dezinformare - ce zici de faza cu scrisoarea lui Frattini (sau presupusa scrisoare)? Cine minte?
Nu stiu daca va ajunge Geoana PM. Daca va ajunge inseamna ca Basescu e si mai rau decat imi imaginez. Maca sa il puna pe un altul - grupul reformatilor de la Cluj. Ai citit ce a zis Ioan Rus, nu? „Basescu ne-a batut la referendum fara drept de apel, dar nu a facut caz despre acest lucru, nu a venit cu aroganta in fata noastra la discutiile de la Cotroceni”, a spus Rus.

Totodata, Rus a precizat ca, la un moment dat, entuziasmul pentru suspendarea lui Traian Basescu a fost mult mai mare decat trebuia.

"Entuziasmul a fost mai mare decat trebuia si am reusit un esec de etapa", a precizat social-democratul.

Ata suna a pupat... Firescul a ajuns sa fie privit ca pe o virtute, normal, a lui Basescu.
Nu ca m-as pricepe, dar intreb: cota unica nu a fost a lui Ionut Popescu, ministru liberal?

miril
29th May 2007, 14:44
Rus face si el ce poate, pardon, ce stie, dar, Bank, repet, pentru PNL este mai bine sa fie...motionat negativ decat sa parasesca guvernarea de buna voie. Macar sa stim si noi si...pentru cine.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 15:13
Herc, te contrazic eu pe tine, guvernul a fost din ce in ce mai nepo****r. Au crescut la un moment dat, alianta care nu se confunda cu guvernul. Alianta din cauza cui nu mai exista?
De ce trebuie sa alegem tot raul cel mai mic sau binele cel mai mic? Nu avem pe cine?
Nu stiu ce proces cu bursa, dar daca vorbim de aceeasi bursa care incalca nu nesimtire legea 34 din 2006 privind achizitiile publice, atunci...
Tariceanu are dreptul sa isi asume parte din beneficiile guvernarii. El este PM guvernului care a realizat cea mai spectaculoasa crestere economica. Eu nu l-am auzit pe Tariceanu ponegrind ministrii PD. Poate a spus despre ei ca si persoana dar nu ca si profesionist.
Am citit faza cu sinucigasul... Astia mai traesc cu BUSHIDO in brate? Si-a facut hara kiri? Treaba lor.
Legat de onoare, ponegrire si dezinformare - ce zici de faza cu scrisoarea lui Frattini (sau presupusa scrisoare)? Cine minte?
Nu stiu daca va ajunge Geoana PM. Daca va ajunge inseamna ca Basescu e si mai rau decat imi imaginez. Maca sa il puna pe un altul - grupul reformatilor de la Cluj. Ai citit ce a zis Ioan Rus, nu? „Basescu ne-a batut la referendum fara drept de apel, dar nu a facut caz despre acest lucru, nu a venit cu aroganta in fata noastra la discutiile de la Cotroceni”, a spus Rus.

Totodata, Rus a precizat ca, la un moment dat, entuziasmul pentru suspendarea lui Traian Basescu a fost mult mai mare decat trebuia.

"Entuziasmul a fost mai mare decat trebuia si am reusit un esec de etapa", a precizat social-democratul.

Ata suna a pupat... Firescul a ajuns sa fie privit ca pe o virtute, normal, a lui Basescu.
Nu ca m-as pricepe, dar intreb: cota unica nu a fost a lui Ionut Popescu, ministru liberal?

Ma refer la procesul in care Patriciu, Pantis si alti 15 fosti demnitari de toate culorile sunt acuzati ca au mani****t piata de capital, profitand de o stabilire artificala a preturilor de tranzactionare si informatii confidentiale. In USA asta ar face cel putin 15 ani de puscarie si confiscarea a profiturilor realizate.

Cota unica a fost o promisiune a aliantei DA. Si a fost pusa in practica imediat dupa alegeri, Si nu uita, Ionut Popescu este un sustinator al lui Basescu acum. De ce oare? Naiv ca si mine.

Geoana nu va ajunge prim-minsitru. Nu cat este Basescu presedinte.

Scenariul meu este:
- Guvernul va cadea in urma unei motiunii de cenzura
- Basescu va propune de 2 ori prim-ministrii tehnocrati apropiati PD. Poate chiar pe Popescu. Sau un PSD nealinit miscarii lui Geiana. EU am sperat Tanasescu, dar el a plecat la WB.
- Se vor face in sfarsit alegeri parlamentare anticipate.

Japonezii traiesc cu un spirit de responsabilitate extrema. Cei care au gresit platesc. Cei care au pierdut platesc. A fi dezonorat este considerat mai rau decat a fi mort. Respectand proportiile, avem de invatat citeceva de la ei. Ma rog, nu sa ne sinucidem precum vecinii unguri. Dar sa invatam sa fim responsabili, asta da.

miril
29th May 2007, 16:01
Asa este, sa invatam sa fim responsabili, fara exceptie, de la opinca pana la vladica. Sa bagam ochiul si sa vedem putin, cam ce zicea Tariceanu la inceputul lui februarie 2007 si, apoi, sa facem comparatie cu situatia actuala:

Somatie pentru Basescu de Gabriela Antoniu JURNALUL NATIONAL

SUBSTRAT. Premierul Tariceanu spune ca, prin criticile sale, seful statului a urmarit imbunatatirea imaginii anumitor actori politici

Premierul Calin Popescu Tariceanu a acordat in exclusivitate Jurnalului National un interviu in care lanseaza un atac fara precedent la adresa presedintelui Traian Basescu. El il someaza pe seful statului sa vorbeasca "despre politica mincinoasa", asa cum a amenintat recent. "Pana acum, singura politica mincinoasa a fost cea pe care acesta a practicat-o", spune seful Executivului despre presedintele Basescu.

Jurnalul National: Foarte multi observatori au semnalat ca in ultima vreme v-ati schimbat destul de mult. Ati raspuns foarte ferm in episodul cu biletelul, ati criticat decizia democratilor de a candida pe liste separate si chiar l-ati acuzat pe Traian Basescu de tendinte autoritariste. De ce tocmai acum?
Calin Popescu Tariceanu: Lucrurile au fost impinse mult prea departe... In primul rand, nu vreau sa lasam impresia ca PNL are ceva de ascuns sau ca se teme de o confruntare directa cu Traian Basescu. In al doilea rand, am sesizat cum timp de doi ani s-a incercat transformarea PNL intr-o tinta de carton. Cand procentele din sondaje ale unui politician, fost coleg de alianta, sau ale unui partid incepeau sa scada, se mai declansa un atac impotriva liberalilor. Manusa a fost aruncata de mai mult timp. Noi nu facem acum decat sa o ridicam.

Va referiti la Traian Basescu si la PD?
Inclusiv. Sa nu credeti ca a existat vreo diferenta de abordare intre Traian Basescu si Mircea Geoana. Sau intre PD si PSD. Dimpotriva. Scopul a fost acelasi, au folosit mijloace diferite. Ambele partide au incercat sa-si ascunda propriile probleme inventand probleme pentru PNL. Ca unii au facut-o prin motiuni de cenzura, iar altii prin atacuri in presa, asta este doar o diferenta de nuanta.

Dar si motiunile si semnalele politice lansate de seful statului sunt absolut normale intr-o democratie.
Eu nu spun ca este nedemocratic sa critici Guvernul. Dimpotriva. Este foarte bine, mai ales cand aceste critici sunt constructive. Problema sistemului politic democratic este ca fiecare actor politic are un rol bine determinat. Cum ar fi ca presedintele, premierul si primarul Capitalei sa se ocupe, la un loc, de economia Romaniei? Ar iesi un haos de nedescris. Rolul Guvernului este acela de a gestiona situatia tarii, din toate punctele de vedere, rolul Parlamentului este unul legislativ, inclusiv de sanctionare a actelor de guvernare prin motiuni de cenzura, iar cel al presedintelui este acela de moderator intre toate palierele sociale. V-am descris functionarea unui sistem democratic, nu o utopie. Presedintele Romaniei trebuie sa mentina echilibrul, nu sa critice dimineata, la pranz si searaGuvernul...

"Impostura morala"
Negati dreptul presedintelui Romaniei de a critica Guvernul?
Nu-l neg, dar il tratez ca pe un act exceptional, nu ca pe un fapt cotidian! Pentru ca nu-i mai plac ochii primului-ministru, trebuie sa forteze limitele constitutionale? Problema aparuta in ultimii doi ani vine din refuzul constant al presedintelui de a se conforma obligatiilor cuprinse in fisa postului. Amestecul in politica interna a partidelor, criticarea permanenta a Guvernului, tentativele de imixtiune in politica economica, presiunile asupra sistemului judecatoresc, subordonarea totala a serviciilor de informatii sunt rezultatele unui sistem de gandire. Am fost pusi in situatia de a reciti Constitutia si de a constata ca echilibrul puterilor in stat s-a depreciat. Spre deosebire de altii, nu am pretentia ca adevarul si eficienta sunt monopol personal sau de partid. Insa, in general, criticile venite din zona Presedintiei nu au vizat imbunatatirea unui proiect, ci imbunatatirea imaginii unor actori politici. Ca sa fiu si mai clar. Nu contest caracterul democratic al acestor demersuri, ci curatenia morala a celor care le-au lansat. Cand avem doi sau trei dirijori si doar o singura orchestra, nu se incalca nici o lege. Dar concertul este compromis.

Concret, la ce situatii va referiti?
La majoritatea atacurilor la care a fost supus PNL de catre Traian Basescu, Theodor Stolojan, Elena Udrea. Toti trei apartin administratiei prezidentiale! Sa o luam cronologic. Grupurile de interes. Este un act de impostura morala sa vorbesti despre astfel de grupuri, dar in acelasi timp sa ai ca subalterni oameni care au facut sau fac afaceri suspecte pe spinarea statului. Va mai dau un exemplu: colaborarea cu PSD. Trecand peste detaliul de bun-simt ca presedintele Romaniei nu ar trebui sa dea sfaturi despre cine si cum sa voteze, tin sa mentionez cateva episoade relevante pentru ipocrizia cu care este atacat acum PNL. Radu Timofte, Gheorghe Fulga si Ilie Botos, oamenii din sistemul ticalosit pe care il infiera Traian Basescu, au fost tinuti in functie de nimeni altul decat Traian Basescu. Iar asta in ciuda reprosurilor venite din partea PNL. Pe George Maior, tot Traian Basescu l-a uns sef la SRI, dupa consultari cu PSD si cu Mircea Geoana. Iar PD, care vorbeste acum despre social-democrati ca despre dusmanul de clasa, a facut, printre altele, acel troc politic pentru Avocatul Poporului. Tot cu PSD... Altfel spus, cei care incep sa strige "tradare" se fac ca uita propria istorie.

Dar de ce nu ati semnalat aceste lucruri pana acum?
Ca profesor i-am invatat tot timpul pe studenti sa se concentreze pe ceea ce au de facut imediat! Cand esti la un examen nu pierzi timpul certandu-te cu colegii... Termini intai de rezolvat problemele si abia apoi le ceri explicatii. PNL este in situatia de a cere lamuriri colegilor pentru ceea ce au facut pana acum. Incepand cu Traian Basescu si terminand cu Emil Boc.

"A vopsit semaforul in verde, ca sa poata trece si pe rosu"


VIITOR. Calin Popescu Tariceanu crede ca revigorarea Aliantei va fi posibila doar daca PD nu va mai accepta sa faca jocul sefului statului

Ce anume le reprosati?
Nu sunt in masura sa le reprosez. E prea mult spus... Le-as cere sa se gandeasca cat de bine a fost reprezentata Romania in plan international de seful statului. Eu nu vreau sa reprosez, ci vreau sa lamuresc lucruri. Adica vreau sa stiu ce interes a avut Traian Basescu sa saboteze constant guvernarea si PNL, vreau sa inteleg de ce PD accepta sa fie o unealta a sefului statului si, mai ales, vreau sa stiu cine si de ce a decis ca Alianta trebuie sa moara.

Dar de ce exista acum aceasta preocupare in PNL pentru viitorul Aliantei, mai ales ca multi dintre liberalii care acuza PD pentru sabotarea acestui proiect au fost initial adversari ai colaborarii cu democratii?
Lucrurile sunt foarte simple: daca moare Alianta, atunci renaste FSN. PD si PNL pot sa obtina o majoritate parlamentara la viitoarele alegeri doar daca raman impreuna. Daca PD se transforma in adversarul PNL, atunci nu poate fi gandita o formula de guvernare care sa excluda PSD. Iar cooptarea PSD la guvernare este raul cel mai mic. Pentru ca putem avea si scenarii de-a dreptul exotice cu PNG sau PRM la putere. Si, sincer sa fiu, nu vreau sa vina ziua in care Traian Basescu si Becali sa faca guvernul la Golden Blitz. Cat despre existenta unor adversari ai Aliantei din PNL, asta este o mostra de mani****re orchestrata tocmai de cei care vor sa-i indeparteze pe liberali de democrati.

"Theodor Stolojan vrea sa fure stafeta de la PNL"
La cine va referiti?
Cititi presa! Cine repeta intr-una acest refren? Theodor Stolojan si cativa purtatori de vorbe din PD. Si vreau sa fie foarte clar. Dar dupa votul din 2004, PNL a primit un mandat politic legat de mentinerea Aliantei, mandat pe care nici un liberal nu l-a pus sub semnul intrebarii. Am stiut de la inceput ca va fi un drum dificil. Dar daca am plecat pe un drum, mergem pana la capat. Theodor Stolojan, care a finalizat mai putine proiecte decat a inceput, ne cere sa procedam asa cum a facut domnia sa in intreaga cariera politica. Adica sa ne luam jucariile si sa plecam. Theodor Stolojan vrea sa fure stafeta de la PNL.

Se vorbeste mult despre colaborarea dintre PD si PLD. Credeti ca este posibila?
In Romania condusa de Traian Basescu, nimic nu este imposibil. Cand seful statului se joaca de-a despotul luminat si da sfaturi pretioase in stanga si in dreapta, nu m-ar mira sa-l auzim intr-o campanie electorala spunand cine trebuie sa ajunga la putere si cine nu.

Va asteptati la o interventie a sefului statului in campania pentru Parlamentul European?
De doi ani, Romania este intr-o permanenta campanie electorala. Si nu este cea pentru Parlamentul European, ci este cea pentru Traian Basescu. Spuneti-mi un singur lucru pe care l-a facut seful statului si care iese din logica electorala. Avem, de doi ani, toate simptomele unei campanii. De la bai de multime si proiecte marete, de tipul conflictului cu Rusia, si pana la mani****ri grosolane sau campanii negative cum sunt cele care i-au vizat pe Teodor Atanasiu si pe Varujan Vosganian.

Considerati ca toate acestea au fost opera lui Traian Basescu?
Rugati-l pe Traian Basescu sa va raspunda sincer la aceasta intrebare... Eu stiu raspunsul si va pot spune ca toate au un singur punct de plecare, iar acesta este Traian Basescu. As vrea insa sa vorbesc despre actiunile ostile care il au ca autor explicit pe Traian Basescu.

"Traian Basescu s-a erijat in autoritate morala"
Scandalul "Biletelul" intra in aceasta categorie?
Categoric! Traian Basescu s-a erijat in autoritate morala si s-a substituit autoritatii judecatoresti. Nu a fost nimic ilegal, iar asta a recunoscut-o chiar seful statului. Traian Basescu jongleaza constant cu jumatati de adevar si jumatati de minciuna, iar aici este esenta imposturii despre care vorbeam mai devreme. Traian Basescu a vopsit semaforul in verde, ca sa poata trece strada si cand este rosu. Asta nu inseamna ca respecta regulile de circulatie. Dar biletelul este doar un exemplu. L-am auzit recent amenintand ca va vorbi despre politica mincinoasa. Nu il rog, ci il somez sa o faca! Pana acum, singura politica mincinoasa a fost cea pe care a practicat-o.

Este o acuzatie destul de grava. Puteti sa o demonstrati?
Minciuna prin omisiune tot minciuna este, oricat balet logic s-ar face pe aceasta tema. Iar in momentul in care Traian Basescu omite sa spuna adevarurile supreme pe care zice ca le detine, omite sa prezinte dovezile pe care le invoca si omite sa treaca de la vorbe la fapte, nu face altceva decat sa persevereze in minciuna. Si sunt nevoit sa apelez iarasi la evenimente mai vechi si mai noi, relatate pe larg inclusiv de presa. Am auzit despre "grupurile ilegitime", "atentatul la interesul national", "telefoanele ascultate", "stenogramele sedintelor CSAT", "informarile de la SRI" doar in discursurile presedintelui. Nu este suficient! Ele trebuie sa ajunga la Parchet si, daca este cazul, in justitie. Daca Traian Basescu detine dovezi pentru acuzatii atat de grave, este obligat de lege sa le dea mai departe. Iar daca vorbeste fara dovezi, doar pentru a poza in primul justitiar al tarii, atunci avem de-a face cu noi manifestari ale unei campanii electorale care umfla procentele presedintelui, dar arunca in ridicol institutia prezidentiala.

Intentionati sa sprijiniti PSD in demersul de suspendare a sefului statului?
Nu. Daca am face acest lucru, am intra in aceeasi logica imatura politic in care se afla Traian Basescu. Ceea ce a facut pana acum seful statului este imoral si este la limita Constitutiei. Dar, deocamdata, este ales democratic. Daca barfa, meschinaria marunta si lipsa cronica a bunului-simt nu apar in Codul Penal, nu sunt motive legale pentru suspendarea presedintelui.

Cu toate acestea, PNL a votat in Comisia Juridica modificarile la Legea referendumului.
Sunt doua probleme cu totul si cu totul diferite. Nu stiu care au fost intentiile PSD, dar va pot demonstra ca PNL a urmarit doar repararea legii si respectarea principiului simetriei. Conform Constitutiei, in primul tur de scrutin, presedintele poate fi ales cu majoritatea voturilor celor inscrisi in listele electorale. In al doilea tur de scrutin insa, raportarea nu se mai face la numarul total al alegatorilor, ci la numarul celor care se prezinta efectiv la vot. Si experienta de pana acum arata ca la alegeri se prezinta aproximativ 60% din alegatori. Asta inseamna, de exemplu, ca un presedinte poate fi ales cu 31% din numarul total al celor inscrisi pe listele electorale. Ceea ce a sustinut PNL, si nu de ieri sau de azi, ci de ani buni, este sa ceara introducerea principiului simetriei juridice in Legea referendumului. Daca presedintele a fost ales cu 31% din numarul total al alegatorilor, atunci sa poata fi destituit in conditii simetrice, tot cu 31%, si nu cu 51% cum era in forma anterioara a legii.

Si atunci ce v-au reprosat colegii de Alianta?
Ca nu am pastrat o lege gandita pentru un om si ca nu am facut nici un efort pentru a-l cimenta pe Traian Basescu in functia de presedinte. PD este, din pacate, intr-o mare eroare. Considera ca interesele lui Traian Basescu sunt automat obiective de partid si ca prioritatile prezidentiale sunt mai importante decat prioritatile cetatenilor.

Pe langa discursul destul de dur din ultima vreme, ati lansat si o ofensiva politica propriu-zisa prin trimiterea proiectelor de lege privind siguranta nationala in Parlament. De ce ati optat pentru aceasta varianta?
Pentru ca cealalta varianta a fost blocata cu largul concurs al Presedintiei. Intentia noastra era sa trimitem aceste legi ca proiect asumat de Guvern, insa procedura a fost blocata sistematic de toate institutiile si persoanele care sunt in relatii stranse cu seful statului. Picatura care a umplut paharul a fost cand ni s-a cerut avizul de la SRI si SIE, adica tocmai de la institutiile a caror activitate urma sa fie reglementata de aceste legi, in sensul reducerii puterilor pe care le detin si al diminuarii bugetelor alocate.

"Romania nu incepe si nu se sfarseste cu Traian Basescu"
Sunt voci care sustin totusi ca PNL urmareste sa ii aplice o noua lovitura lui Traian Basescu prin aceste proiecte...
Cei care au astfel de opinii sunt tocmai cei care doresc sa foloseasca serviciile de informatii in interes personal sau de partid. Trebuie totusi sa ne obisnuim cu ideea ca Romania nu incepe si nu se termina cu Traian Basescu. Ca sunt institutii care trebuie sa functioneze si peste cinci ani, si peste 20... Ceea ce dorim prin aceste proiecte este sa aducem SRI si SIE in prezent si sa le indreptam cu fata spre viitor. Prin aceste proiecte urmarim un obiectiv esential: sa ne asiguram ca serviciile nu se vor transforma intr-un stat in stat. Iar episodul romanilor arestati pentru spionaj in Irak este elocvent pentru gradul de profesionalism al acestora.

Exista acest risc?
In forma in care au venit aceste proiecte de la Presedintie, da. Si sa va dau si cateva exemple: lipsa unui control strict parlamentar, supradimensionarea bugetelor si a structurilor si, nu in ultimul rand, portitele lasate pentru grave incalcari ale drepturilor constitutionale. Este o problema ce tine inclusiv de viziune. Si ca sa simplific si mai mult: proiectele prezidentiale porneau de la premisa ca oricine poate fi un agresor, in timp ce proiectele PNL pornesc de la premisa ca oricine poate deveni o victima.

PD a anuntat ca va candida pe liste proprii la alegerile pentru PE. De ce ati reactionat asa de dur si nu ati acceptat decizia democratilor?
Noi am acceptat decizia democratilor, dar i-am avertizat ca in aceasta situatie, Alianta isi pierde substanta. Alianta D.A. nu este o alianta doar de guvernare, ci este o alianta politica, adica o intelegere in jurul unui proiect comun, pe care PD si PNL s-au angajat sa il promoveze pe parcursul mai multor cicluri electorale. Acest lucru inseamna asumarea acestui proiect si in procesul electoral, nu doar in actul guvernarii. Ce nu au inteles colegii de la PD este ca suntem colegi de Alianta, nu doar colegi de guvernare.

PD a afirmat ca Traian Basescu nu a avut nici un cuvant de spus in decizia lor de a candida pe liste proprii. Considerati in continuare ca decizia democratilor a fost influentata de Traian Basescu?
Si ce ati fi vrut sa spuna, ca un presedinte pe care Constitutia il obliga sa nu se implice in politica de partid le-a ordonat sa denunte Alianta si sa candideze pe cont propriu? Normal ca nu. Daca liderii PD ar fi avut forta sa stea pe propriile picioare si sa sanctioneze unele porniri ale presedintelui, probabil ca acum ar fi luat singuri deciziile. Deocamdata insa nu pot spune altceva decat le sufla Traian Basescu din culise.

Dumneavoastra spuneti ca Traian Basescu detine butoanele de comanda ale PD si ca de aceea Alianta nu mai are viitor. Cei de la PD spun ca, din contra, Traian Basescu nu le dicteaza deciziile si ca sunt dispusi sa continue Alianta.
Repet, nu ma indoiesc ca liderii PD ar fi dispusi sa continue Alianta, problemele sunt insa doua. Prima, ma indoiesc ca Traian Basescu mai vrea acest lucru. A doua, nu ar fi cinstit fata de PNL ca PD sa continue sa ramana in Alianta ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Traian Basescu loveste sistematic Partidul National Liberal, iar Partidul Democrat tace malc. Traian Basescu acuza guvernarea din care fac si ei parte, iar Partidul Democrat aplica tactica strutului. Este normal sa ma intreb ce fel de Alianta este asta, in care un partener este atacat permanent, iar partenerii se fac ca ploua?

"E posibil ca Alianta sa iasa din coma"
In aceste conditii ar trebui sa vedem viitorul PD in afara Aliantei?
In acest moment, totul este posibil si doar un lucru este sigur: PNL va continua sa guverneze responsabil si sa isi respecte promisiunile facute romanilor in 2004. Am mai afirmat-o si in alte randuri, principalele noastre resurse se duc catre guvernare, nu catre manevre si artificii politice. Mai departe vom vedea ce ne va aduce viitorul. Tot ce pot spune este ca noi dorim sa pastram Alianta, dar o Alianta in care partenerii sunt onesti, au curajul sa isi apere colegii atunci cand sunt atacati pe nedrept si urmaresc interesele Aliantei, nu doar interesul propriu.

Marti ati sugerat ca PNL s-ar putea sa faca alte aliante politice?
Marti am criticat strategia politica a PD, aceea a pragmatismului cinic. Am criticat faptul ca PD pare dispus sa faca orice, inclusiv sa-si renege partenerii, pentru a-si maximiza sansele electorale. In acest context, nu am exclus varianta iesirii PD de la guvernare. Or, in acest context, trebuie ca PNL sa aiba o abordare la fel de pragmatica, pentru a mentine stabilitatea politica.

In aceste conditii, va mentineti pozitia de saptamana trecuta, ca Alianta a intrat in moarte clinica? Cand ar trebui sa ne asteptam sa apara certificatul de deces?
Da. Alianta este in moarte clinica si, mai mult, Traian Basescu tot incearca sa scoata aparatele din priza. Este insa posibil ca Alianta D.A. sa iasa din coma. PNL vrea ca Alianta sa supravietuiasca si sunt sigur ca multi din colegii nostri de la PD vor acelasi lucru.

Credeti ca este posibila o revigorare a proiectului Aliantei?
Doar in masura in care PD nu va mai accepta sa faca jocul lui Traian Basescu. † O serie de politicieni si analisti au interpretat replica PNL la anuntul PD ca pe o ofensiva menita sa ascunda frica unui scor slab la alegerile pentru Parlamentul European. Sunt sigur ca unii si-ar fi dorit ca PNL sa salute decizia PD. Sunt aceiasi care, dupa o luna de la formarea Guvernului, vorbeau despre necesitatea alegerilor anticipate, care au atacat la baioneta PNL cand am cerut retragerea trupelor sau care, mai recent, doresc ca serviciile secrete sa devina stat in stat. Pentru acesti oameni nu conteaza ce cred romanii. Lor le este indiferent ca majoritatea romanilor se pronunta pentru retragerea trupelor sau ca electoratul Aliantei doreste continuarea acestui proiect politic. In general, sunt oameni care, indiferent ce argument le-ai aduce, ei tot pe-a lor o tin. In aceste conditii, nu vad ce as putea comenta la niste idei care nu s-au intersectat in prealabil cu logica, ci doar cu interese obscure personale si de grup.

Zilele acestea, o parte din liderii PNL au vorbit despre posibila amanare a alegerilor pentru Parlamentul European. Vom mai avea alegeri la 13 mai?
Din punctul meu de vedere, PNL este pregatit pentru alegeri, oricand s-ar tine acestea. O parte din colegii mei au prezentat o serie de argumente pentru care alegerile ar trebui amanate pana in toamna si sunt argumente pertinente ce nu tin de situatia PNL, ci de situatia politica din Romania. Insa nu este o decizie pe care sa o ia PNL de unul singur. Vom vedea ce considera si liderii celorlalte partide. Oricum, o decizie se va lua doar daca exista un consens politic pe acest subiect.

In ultima vreme se aud din nou voci care vorbesc despre restructurare...
Voi prezenta in viitorul apropiat o propunere de restructurare si probabil ca pana atunci aceste voci se vor inmulti. Din pacate, restructurarea a devenit o tema pe care unii o folosesc pentru a-si face imagine.

Va referiti la un partid anume? Ce ministru va fi schimbat?
Ma refer la intregul spectru politic atat din zona puterii, cat si a opozitiei. Daca ar fi sa ma refer la cele venite din zona puterii, nu pot sa nu constat ca, atunci cand e vorba despre mesaje publice, o parte din colegii de coalitie sunt foarte viteji, dar cand e vorba despre fapte, tot acest curaj dispare. Vor restructurare, dar fara restructurati. Am mai spus... liberalii incep sa faca o politica pragmatica! Pot sa le promit un lucru: vor fi surprize mari! (...)

De ce l-ati demis pe ministrul Mihai Razvan Ungureanu?
I-am cerut sa-si asume responsabilitatea pentru neinformarea Guvernului. I-am cerut acest lucru din considerente de logica institutionala. Nu putem pretinde ca ne ocupam de treburile tarii, iar informatiile sa circule doar pe acolo unde le place unora. Nici acum nu mi-am dat seama daca a fost o proasta gestiune a situatiei sau incompetenta unor functionari.

La rea-vointa nu v-ati gandit?
In ce sens?

In sensul in care nu v-au fost furnizate toate informatiile pentru a va face de ras daca erati intrebat?
M-am gandit si la aceasta varianta, dar nu pot crede ca n-am fost informat despre soarta a doi romani arestati in Irak pentru ca presedintele Basescu a dat acest ordin. Ar fi o incalcare grava a separatiei puterilor in stat, mai mult un gest anticonstitutional. Nu cred ca ministrul de Externe ar fi facut acest lucru... e un profesionist! Mai mult, vreau sa spun public ca Mihai Razvan Ungureanu a reprezentat cu cinste Partidul National Liberal, este un om in care am incredere si a dat dovada de verticalitate morala, asumandu-si vina pentru greseala ministerului din subordine. O sa vedeti cum in perioada urmatoare Mihai Razvan Ungureanu isi va continua cariera politica. Ma gandesc sa-i propun o responsabilitate in cadrul partidului, aceea de a conduce lista PNL pentru alegerile pentru Parlamentul European. Deocamdata, e doar un gand al meu, pe care vreau sa-l discut cu

Circula o varianta printre ziaristi. Dumneavoastra i-ati cerut demisia domnului Mihai Razvan Ungureanu pentru ca Traian Basescu va acuzase de minciuna si va provocase sa-l demiteti, ca sa dovediti ca n-ati fost informat!
Asta-i inca o marsavie fabricata in laboratoarele de la Cotroceni! Pentru Traian Basescu nu mai exista nici macar reguli de bun-simt, daramite legi! In primul rand, daca e sa vorbim despre mincinosi, trebuie sa ne uitam la declaratiile lui halucinante. Vezi Doamne, s-a concentrat la un discurs si a uitat ca doi romani erau acuzati de spionaj in Irak. Ori nu este obisnuit sa citeasca mai mult de doua pagini si a fost epuizat dupa ce a vorbit zece minute in Parlamentul European ori minte... In al doilea rand, discutia mea cu ministrul de Externe a avut loc inainte de difuzarea stirii cu declaratia lui Basescu. Deci n-aveam cum

Am vazut ca exista o ofensiva la adresa SIE pe aceasta tema. Veti cere demisia lui Claudiu Saftoiu?
Serviciul de Informatii Externe este sub control parlamentar, iar parlamentarii nostri vor incerca sa afle cum de a fost posibil ca membrii Guvernului sa nu fie informati despre posibilitatea ca doi romani sa fie acuzati de spionaj in Irak. Pentru ca jumatate din vina apartine SIE. Ministerul de Externe avea obligatii consulare, dar SIE avea obligatii informative. De-abia dupa trei luni au venit cu un raspuns ametit, potrivit caruia au facut verificari si cei doi nu apartineau nici unui serviciu strain. Lucru pe care eu l-am aflat din presa inca o data!

Trebuie sa multumiti presei...
Bineinteles ca vreau sa le multumesc tuturor ziaristilor pentru modul in care si-au facut meseria in acest caz. Fara ei nu am fi realizat deficientele de comunicare ale unor institutii de stat, modul neglijent in care au fost tratati doi romani. Sper ca acum intelegeti ofensiva pe care am declansat-o la congresul PNL impotriva transformarii serviciilor romane de informatii in organisme aservite politic. Mentalitatea fostei Securitati trebuie sa dispara, daca vrem sa avem un stat modern european.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 16:35
Bun interviu: ce cauta Basescu in economie. De ce vorbeste de interese mafiote, cind le are si el pe ale lui. Astea sunt expresii de prim-ministru? De om integru?

O critica pe luna este buna. Una pe zi este prea mult pentru dl Tariceanu. Toate acuzele din interviu au fost demontate de Curtea Constitutionala. Ce alta instanta am dori sa se pronunte, Sfanta Treime?

Geroge Maior este un director excelent la SRI, impartial. Este un succes, dar Tariceanu vroia el pe cineva acolo. Un liberal "sadea".Si nu-i place ca a scapat ciolanul.

Era pregatit de alegeri. Dar le-a amanat, de frica unui rezultat slab.. pe motive de turbulente politice. Haida de. Pe vremea mea se spunea: Dl Tariceanu, du-te si canta la alta masa. Sau schimba refrenul, ca asta il falsezi.

Bancaru
29th May 2007, 16:39
Ma refer la procesul in care Patriciu, Pantis si alti 15 fosti demnitari de toate culorile sunt acuzati ca au mani****t piata de capital, profitand de o stabilire artificala a preturilor de tranzactionare si informatii confidentiale. In USA asta ar face cel putin 15 ani de puscarie si confiscarea a profiturilor realizate.

Cota unica a fost o promisiune a aliantei DA. Si a fost pusa in practica imediat dupa alegeri, Si nu uita, Ionut Popescu este un sustinator al lui Basescu acum. De ce oare? Naiv ca si mine.

Geoana nu va ajunge prim-minsitru. Nu cat este Basescu presedinte.

Scenariul meu este:
- Guvernul va cadea in urma unei motiunii de cenzura
- Basescu va propune de 2 ori prim-ministrii tehnocrati apropiati PD. Poate chiar pe Popescu. Sau un PSD nealinit miscarii lui Geiana. EU am sperat Tanasescu, dar el a plecat la WB.
- Se vor face in sfarsit alegeri parlamentare anticipate.

Japonezii traiesc cu un spirit de responsabilitate extrema. Cei care au gresit platesc. Cei care au pierdut platesc. A fi dezonorat este considerat mai rau decat a fi mort. Respectand proportiile, avem de invatat citeceva de la ei. Ma rog, nu sa ne sinucidem precum vecinii unguri. Dar sa invatam sa fim responsabili, asta da.

Faptul ca Ionut Popescu este acum un sustinator al lui Basescu asta nu inseamna ca nu nu PNL a propus cota unica. Sau poate nu e asa, iar Ionut Popescu era infiltrat. Poate e si el naiv, ce sa fac eu?
Geoana PM a zis presa (partea credibila). Si stii de ce o iau ca pe o posibilitate? Pentru ca deja Tariceanu il calca pe bataturi rau de tot pe Basescu, iar asta e prea de tot. Cu orice pret l-ar da jos. Asta dovedeste si ca tot el conduce PD. Ii duce pe astia de mana asa cum ma ducea mama la gradinita acum vreo 28 de ani.
Eu asa sesizez, un ton mult mai moale din partea ambelor tabere. PSD nu vad de ce s-ar preface ca e in opozitie atata timp cat sunt perceputi ca fiind la putere? Ce castiga? O laie. Asa ca se duc la guvernare. Hai mai, au fost frati in FSN. Despre Boc se zice ca o facea lata cu Rus si nu numai. Si apoi, zic eu, le sta bine impreuna. Mai trist e ca vor sa darame ultimul partid care poate face opozitie in adevaratul sens al cuvantului.
Nu stiu cine e Popescu, dar Tanasescu bine ca s-a dus. Eu vad ca tu ai o slabiciune pentru finantisiti. Si mie mi-a placea sa vina PM Cioroianu. Sau mai stiu eu unul - Vlad Nistor. Baieti destepti, de-adevarat. Eu nu traiesc cu impresia ca trebuie sa ne conduca guvernul un finantist, un mare economist. Iata ca Vacaroiu sau Stolojan au facut rahatul praf. Toata perioada aia pana in 2000 nu inseamna decat starturi ratate. Si cine statea la linie? Roman. Stolojan. Vacaroiu. Vasile. Perioada de glorie a luii Nastase e altceva. Aia iese din tiparele oricarui scenariu. Si acum ma minunez.
Am uitat sa il pomenesc si pe Isarescu. A inceput sa ma enerveze rau, dar cred ca sunt subiectiv, stii tu de ce.
Stii ce am mai auzit despre japonezi? Ca au facut mancare din ***** si ca o si consuma.
Tariceanu a spus altceva. Basescu este cel mai curat ca sa poata arata cu degetul? Asta este problema.

miril
29th May 2007, 16:43
Mi-e teama ca ai uitat ochelarii care vad, cat de cat, impartial.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 16:46
Miril, ai dreptate, Dar imi creste tensiunea cind il vad/aud pe mironosita asta de Tariceanu.

A fi finantist presupune o rigoare mentala pe care un avocat de exemplu nu o are (nu ca nu respect avocatii). Insa ei nu au charisma, nu atrag. Unde ar fi fost Romanai daca Isarescu iesea presedinte in 2000?

Iar Stolo, pe care il dezavuati acum, a fost candidatul PNL in 2000. Apoi presedinte. A adus PNL unde este acum, la guvernare. Tot nu este bun :-)))?

Tariceanu s-a exprimat ca un mafiot pur. Nu ca ar fi. Este prea moale si pentru asta.

Bancaru
29th May 2007, 17:00
Sa stii ca nu mi-a facut placere prezenta lui Stolojan. Pentru mine Tariceanu a fost dintotdeauna o prezenta de bun simt. Tin tare mult sa precizez ca ma bazez enorm pe aceasta trasatura. Prefer oamenii discreti celor care se agita, fac scandal si tipa in public, chiar daca sunt cool.
Are Stolojan meritele lui in ridicarea PNL, corect, dar sa vedem cat de mult va ridica PLD si ce va mai face dupa. La un moment dat probabil ca va fi premier. Sa il vad atunci. El face in mintea lui structurata tot soiul de probleme pe care vrea sa le experimenteze. A avut odata ocazia sa arate ceva si nu a facut-o. Sa nu ma luati cu chestii pur profesionale ca nu stiu ce a facut cu inflatia, ca a redus procentul la profitul pe dobanda aplicata la depozitul cuantificat prin progresie aritmetica, etc. Ma cac! Trebuiau facute reformele de bun simt. Lucruri simple. Adica ceva de genul - vorbim de trenuri TGV in Bucuresti, dar scoatem liniile de la tramvaiul 12 ca sa circule asta pe ele.
Eu cred ca la momentul interviului era pe "hands free" cu Particiu care ii sufla ce sa spuna. Din cand in cand se auzea cate un "ce ma, ai si idei, mama ta de bagabont". Asta este exprimarea lui Basescu, de mitocan. Din pacate eu nu pot spune ca nu este. Este mitocan.
Am intrebat si eu cu scrisoarea lui Frattini. De ce a fluturat-o? Este? NU este? Face Udrea rost de ea?

Herc_Reloaded
29th May 2007, 17:03
Nu stiu, ca nu era Cc si la mine. Ceva este adevarat, ca prea schimba prin OUG ceea ce au aprobat prin ovatii acum 10 zile.
Fratini a spus ca nu a trimsi o scrisoare, si tehnic asta este adevarat.

Poate nu este o scrisoare, cu un draft de memo, "scapat" catre guvern. Daca Tariceanu si Chiuariu nu isi baga mintile in cap, o s-o luam peste degete nasol de tot.

Bancaru
29th May 2007, 17:18
Mi se pare lispit de orice fel de etica sa faci magarii de genul asta. Asta este ultima solutie, sa incepem sa ii bagam si pe cei din afara in scandalul nostru. Nu numai ca nu ne spalam rufele in casa la noi, dar le mai dam si cate un chilot ud peste bot la privitori. Asta este, riscul pe care si-l asuma.
Ce s-a schimbat prin OUG este, in teorie macar, mai bine. Se scade pragul de la care se incepe verificarea unui demnitar. E rau?
Basescu incepe sa se creada mai tare decat este. Sa vezi ce o luam si noi peste degete, dar ce o ia si el in gura de la astia. Daca aici lumea il aplauda, acolo nu o sa mai fie tot asa. Ma indoiesc ca daca Basescu ar fi avut ceva nu ar fi aratat. E disperat. Nu cauta deloc sa aduca liniste si reconciliere asa cum a pretins. Abia astept sa cada guvernul prin alianta ce va fauri o Romanie de vis (erotic) PSD si PD. O sa traga la limbi in gurul PSD pana cand nici capul de lamaie (lemon head, get it?) al Elenei Udrea nu va mai reusi sa il aduca pe linia de plutire sa scape de greata, numai sa il vada pe Tariceanu jos. Daca asta a zis ca nu exclude nicio alianta ca sa continue la guvernare, pentru ca el e fraier si nu are tact, Basescu o sa o si faca.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 17:27
Nu cred ca este asa. Alternativa la PNL nu este PSD. Asta viseaza (erotic sau mai putin) Geoana.
Dupa Tariceanu urmeaza 2 propuneri inacceptabile pentru PSD si PNL (de exemplu Stolojan), si apoi alegeri anticipate.

miril
29th May 2007, 17:32
Pai intai sa-l dea jos si dupa aia mai vorbim.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 17:36
Pai de ce vorbeam mai devreme :-) Cred ca vine si asta. Curand. Sobolanul no.2, Voiculescu, a si aratat pe ce directie marseaza. Acum vrea iar ca in 2004, PSD cruce PUR. Omul asta este incredibil.

Tariceanu se crede infailibil. Dar vine un moment cand nimeni nu iti mai este in preajma. Nici macar consilierii de 30 de mii de ruro pe luna.

Bancaru
29th May 2007, 17:43
Pai daca nu le dai banii la timp nu mai sunt. Daca le dai banii... astia sunt evrei, sa nu omitem asta. Are dreptate Miril, sa-l dam jos mai intai. Tu zici da, se intampla. Eu vin si intreb: cum? Sobolanul 2? 1 e Iliescu? Sau...?
Cine e Popescu? Ionut? Despre ce PM Popescu vorbim? Sper ca nu Ionut.

Herc_Reloaded
29th May 2007, 17:47
Sobolanul no. 1 este Hrebenciuc, eminenta cenusie a lui Iliescu, si conducatorul actual neoficial al aripei dure a PSD.

Ionut Popescu este Popescu :-))) Acum fiind simpatizant PLD nu mai este inghitit de PNL.

Bancaru
29th May 2007, 17:57
Eu am niste motive, mai mult sau mai utin personale ca sa nu il inghit inca de pe vremea cand era la finante. E prieten cu cineva care mie mi-a facut mult rau si care, acest cineva, este un lingau si un porc ordinar. Iar pe principiul spune-mi cu cine...

miril
29th May 2007, 17:58
E si el tanar, simte adierea unei cariere mai sigure..

Herc_Reloaded
30th May 2007, 16:25
De ce lipsesc toti ministtrii PNL de la sedinta Parlamentului de astazi? Se pregatesc de retragere, sau nu se mai pot opri din activitatea in favoarea cetatenilor?

Un minim de decenta politica i-ar fi adus in sala in care vorbeste Presedintele Romaniei. Insa la momentul actual se pare ca Tariceanu & La Company Creol nu depasesc cu mult gradul de inteligenta politica a lui Vadim Tudor.

Gabri3l
14th June 2007, 20:29
Cozmin Gusa stie cum se va sinucide PNL

Ramanerea PNL, in continuare, la guvernare, ar insemna o sinucidere politica in grup a acestei formatiuni politice, este de parere presedintele PIN, Cozmin Gusa. Potrivit acestuia, „cea mai buna solutie” pentru PNL in acest moment ar fi trecerea in opozitie. „Daca PNL doreste sa mai supravietuiasca din punct de vedere politic, atunci ar trebui sa treaca cat mai urgent in opozitie. A ramane in continuare la guvernare, sub amenintarea santajarii, oricand de catre PSD ar insemna sinuciderea politica a acestei formatiuni politice”, a afirmat Cozmin Gusa, intr-o conferinta de presa, sustinuta, ieri, la Iasi. Liderul PIN a subliniat ca premierul Calin Popescu Tariceanu ar trebui sa-si dea imediat demisia din functie, permitandu-i, in acest fel, presedintelui Traian Basescu „sa-si faca propriul sau guvern”.
„Acest lucru ar conduce la eliminarea tuturor tensiunilor din viata politica si ar permite Romaniei sa fie administrata de un guvern care, cel putin teoretic, ar putea fi mai bun decat cel actual, macar din perspectiva sefului statului”, a mentionat Gusa. In ceea ce priveste posibilitatea initierii de catre PSD a unei motiuni de cenzura la adresa Guvernului Tariceanu II, presedintele PIN a declarat ca aceasta este „mult mai plauzibila decat cea in care Calin Popescu Tariceanu si-ar da demisia din functia de premier”. „Personal, cred mai mult in varianta depunerii de catre PSD a unei motiuni de cenzura decat in cea in care premierul sa renunte la mandat. In opinia mea, PSD va face, cat de curand, o mutare importanta pe tabla de sah a politicii romanesti, care ii va permite, in final, presedintelui Traian Basescu sa-si faca propriul guvern”, a incheiat liderul PIN.

Utilizator
14th June 2007, 23:51
Gusa ori e e tantalau, ori are alte interese; daca PNL se retrage de la guvernare moare subit. Nu va avea niciun argument pro, vor fi priviti ca niste invinsi care si-au recunoscut vina. Singura lor sansa de supravietuire la nivel decent e sa ramana si sa-si treaca in cont rezultate bune. Ar fi fraieri sa renunte din proprie initiativa.