PDA

View Full Version : Cine sunt adevaratii nostri rivali?



Vi3rme_X
18th January 2006, 14:44
Votez primul : U Craiova

karate
18th January 2006, 19:19
Eu consider ca Rapidul ... pt ca ne-a cam luat punctele de acasa in ultimii ani, lucru care nu trebuie trecut asa repede cu vederea :)

fcargesfan
24th January 2006, 17:00
pentru mine totzi sunt rivali....pentru ca vin sa ne bata insa meciu pe care eu il ashtept cu nerabdare in fiecare an este cel cu steaua

Paul
24th January 2006, 17:19
eu votez Petrolul si UTA , 2 echipe care ocupa un loc asemanator cu voi in istorie ... (nu ma refer la prezent cand cele 2 teamuri sunt in B)

Tudose
24th January 2006, 17:34
Rivalitatea nu consta in palmarese apropiate, ci in modul cum sunt privite meciurile de catre suporteri, de istoricul intalnirilor directe sau de apropierea geografica. Poli Timisoara e rivala cu UTA, si e o diferenta de 6 titluri intre cele doua... ceea ce nu ii face mai putini rivali.
Cred ca varaintele din Poll sunt cele corecte, pentru ca echipele din Bucuresti (mai ales Steaua si Dinamo) au fost mereu adversarii traditionali, iar cu oltenii exista amintirea duelurilor de pe vremea lui Dobrin si Balaci.
Cu UTA nu prea am avut niciodata nimic (doar un duel la titlu, castigat in 1972), iar cu Petrolul au existat doar ceva probleme intre galerii.

Paul
24th January 2006, 17:35
pentru voi or fi rivali ... pentru noi nu reprezentati nimic

Tudose
24th January 2006, 17:39
Si care e problema, Paul? Intrebarea era "Cine sunt adevaratii nostri rivali?". Fiind pe forumul lui FC Arges, "noi" sau "nostri" reprezinta suporterii Argesului.
In ceea ce priveste ce reprezentam pentru voi (adica stelistii)... in afara unui club de la care ati transferat destui jucatori de valoare (probabil asta o fi insemnand nimic) nu cu mult timp in urma eram cunoscuti ca fiind "nasii Stelei" (si asta tot nimic cred ca e :D ). Si simt eu ca vremurile vor veni din nou :)

desdemona
24th January 2006, 17:48
Din ce citeam pe un alt thread de aici, as zice ca adevaratii vostri rivali sunt unii ziaristi :P

vladi
24th January 2006, 18:35
cu rivalii i-as baga pe U, dar prea tare ii antipatizez pe Steaua :)

ultravioletcanada
24th January 2006, 19:15
paulica tata, nu te-ai autosuspendat? iar vii sa dai cu batul in balta pe aici? intrebarea era care sint rivalii echipei fc arges. citeste mai rar daca ai probleme de understanding-ul. ni se rupe daca insemnam ceva pentru voi sau nu. treaba e ca iar o cauti, si apoi iar sughiti prin valea plingerii ca te autosuspenzi.
on-topic: in ordine: dinamo, craiova, steaua, rapid. de fapt, rapidul mai mult dupa 90, pentru ca pina atunci nu prea erau considerati ca fiind rivali, ci mai mult ca echipe "prietene". in schimb, cu celelalte 3, era alta treaba.

bobycox
25th January 2006, 02:41
Sezonul asta nu avem rivali . Dupa ce le bagam mortul in casa si la stelisti, sa-l vad pe Paulica daca mai apare pe vreun forum timp de 2 saptamani.

republican
27th January 2006, 18:17
Craiova . Intotdeauna a existat un duel intre noi si ei indiferent de locul in clasament

Floryn007
29th January 2006, 03:17
Dupa mine pe primul loc la rivali..se afla Steaua..si cum spunea si Tudose...eram cunoscuti ca fiind ..nashii lu' Steaua''...toata lumea se bucura..cel mai mult cand bateam pe Steaua..era cea mai mare satisfactie..si pt suporteri si pt jucatori..(chiar ma uitam acum cateva zile pe niste reviste de meci..de prin 2001..si era un interviu cu Rica Neaga..iar cand a fost intrebat care este cea mai mare satisfactie sportiva el a raspuns: "Victoriile impotriva Stelei"...in fine..apoi s'a intamplat...ce s'a intamplat..iar acum se crede un mare stelist (RUSINE)..am trecut printr'o perioada mai proasta...dar sunt sigur ca vom redevenii nashii Stelei
dupa Steaua evident...Dinamo..Craiova si Rapid

Vulturul
29th January 2006, 11:42
Am votat craiova desi noi suntem in A si ei in B...Rivalitatea ramane...

Tudose
29th January 2006, 14:18
Din ce citeam pe un alt thread de aici, as zice ca adevaratii vostri rivali sunt unii ziaristi :P
Ziaristii trec (despre unii, spre sa treaca mai repede si sa ne lase in pace cu ineptiile :D ), echipele raman.

Trebuie sa recunosc ca, din punct de vedere al influentei negative de-a lungul timpului, Dinamo ar trebui sa fie in frunte ("umbra" celor din Stefan cel Mare se simte pana azi in Trivale). Totusi, eu am avut o alta perceptie...

In primavara lui 1982 am jucat un meci acasa in penultima etapa cu Steaua, aveam neaparata nevoie de victorie pentru a risipi orice emotie. Am castigat cu 1-0, gol marcat de Moiceanu cu capul in minutul 44 ("Arma secreta" a intrat inca de la inceput in joc). Dupa care a inceput sa ne toace arbitrul cat a putut. Imi aduc si acum aminte de o minge trimisa in corner de portarul Nitu la care s-a indicat aut de poarta, fluieraturile tribunei, omul cu umbrela din fata mea care striga cat putea "Hotii, hotii!". Pe vremea aceea campionatul era dominat de Dinamo si Craiova, despre cei din Ghencea nu stiam prea multe.
Timpul a trecut, Steaua a castigat CCE la Sevilla, eu m-am bucurat, insa nu am putut fi niciodata de acord cu cei care spuneau despre echipa MApN-ului ca ar fi curata, spre deosebire de ce a MI-ului. Numai eu am vazut cum, in 1988 si 1989 au castigat de doua ori la rand in Trivale din penalty-uri inventate... cu Valentin Ceausescu in tribuna.
Asadar, am votat... STEAUA! Pentru ce am spus mai sus si pentru ca cele mai mari satisfactii mi-au fost aduse in perioada in care eram nasii lor si ii bateam pe unde ii prindeam! Si pentru ca nu am uitat niciodata meciurile de Cupa de la Targoviste si umilintele la care i-am supus atat acasa cat si pe terenul lor: extraordinara bucurie de dupa victoria cu 3-2 in 1998, pe ploaie, si dupa ce presa vuia ca pitestenii vor ceda meciul; golurile lui Sica Bardes in Ghencea, in primavara lui 1999; KO-ul din decembrie acelasi an, 4-0 in Trivale; lovitura de cap a lui Cristi Vlad, de pe vremea lui "Piti, lasa-ne!". Si inca multe, multe altele!

Paul
29th January 2006, 14:31
esti jalnic ...

Despre victorii din Cupa de la Targoviste , memoria mea selectiva imi spune doar de un meci cand ne`ati eliminat la penalty`uri , in martie 98, cand Ritli si Marius Luca au fost eliminati ...

Apoi ati devenit sclavii Rapidului , si in aprilie-mai 98 , ne`ati servit un 3-2, ati luat carutza de malai de la ei ...

Alea ca presa vuia sa ne dati meciul au fost inventii ... stiu exact conjuctura... Rapidul era echipa cu bani a acelor momente , Cocos si Mucescu disperati dupa titlu , noi veneam dupa 5 titluri la rand si a fost o onoare pentru taranimea dependenta (de banii Rapidului) sa invinga Steaua (singura infrangere din deplasare in acel sezon)

Pana la urma am luat titlul , dupa 1-1 in Giulesti (ce gol a puscat Ciocoiu) , si 2-2 la Craiova - Rapid in ultima etapa ...

Vad ca va asumati acel 3-2 ca pe o mare victorie , insa sunt curios de ce SPortul nu isi asuma ca o mare victorie , acel 1-1 din etapa a XXXIII-a , adik penultima.

Apoi a urma declinul nostru , cu acel sezon penibil cand Petrolul ne`a servit 5-1/4-1 , si ati prins si voi o zi buna si ati batut cu 4-0...
Atunci veneam dupa ce eliminasem West Ham United (0-0 la Londra) , si aveam echipa dezintegrata de accidentari (Duro si Miu au lipsit la acel meci )

Cat despre 1-0 din Ghencea (gol Cristi Vlad) deja era satelitul natural a lui Dinamo , si si-au bagat baietii din Groapa coada la domnu arbitru ...

Nu ne`a dat 11 m la 0-0 , si i`a eliminat pe Neaga si Mutica ... mare victorie domne...

Cat despre alte "multe altele " te astept sa ni le expui , ca in ultimii 8 ani , cam astea au fost toate rezultatele bune ale voastre ...

Ma rog , ai uitat de un FC Arges - Steaua 0-4 , unde daca vroiam va dadeam in genul Poli - Steaua 1-8 (am inceput cu gol in min 2 - Trica) ...

Nu pot sa inteleg cum voi aveti pretentia ca cei mai mari rivali ai vostri sunt cei de la Steaua , cand pentru noi , pentru Steaua, FC Arges e o cantitate neglijabila , o anexa a lui Dinamo , care traieste de pe urma lui Dinamo (jucatori , bani - imprumuturi credite) care aprovizioneaza Rapidul cu jucatori ...

E nornal , cat timp mentalitatea voastra e filo- Rapid si filo-Dinamo , mi se pare normal sa antipatizati STeaua.

Aveti un singur personaj cu onoare si caracter si tot clubul : Sorin Cartu , care fara discutie ca are un feeling pozitiv fata de Steaua , si asta se vede din indarjirea cu care au jucat jucatorii in Stefan cel Mare.
Insa asta nu schimba situtia , tot o anexa a lui Dinamo ramanetzi :ciocan:

Tudose
29th January 2006, 14:50
Paul, parca erai autosuspendat... ce e cu tine pe forumul Argesului? Deh, usor e sa zici, mai greu e sa ai onoare si sa iti respecti cuvantul.
Daca suntem o cantitate neglijabila pentru voi, de ce pierzi timp ca sa imi raspunzi si scrii atat de mult pe tema asta? Lasa-ne pe noi cu ce credem, e treaba noastra daca unii se bucura ca au invins Steaua. Ce ar trebui sa facem, sa fim toti stelisti? :confused:
Au mai fost victorii la Targoviste in Cupa cu Steaua, una in 1982 (1-0) si una in 1993 (la penalty-uri). Atunci nu erai nascut sau prea mic - si nici nu scriai pe vreun forum, din fericire.
Au mai afirmat si altii ca cel mai mult ii incanta victoriile impotriva celor din Ghencea, tu te-ai gandit sa raspunzi numai cand am scris eu. Cat priveste parerea ta despre mine, ti-am spus ca nu ma intereseaza si nu ma afecteaza cu nimic. Eu sunt jalnic? Spune-mi mai bine cum esti tu, care in urma cu cateva zile tipai ca te retragi definitiv de pe forum, iar acum iar te bagi singur in seama.

As putea sa iti iau fraza cu fraza din ce ai scris mai sus si sa le demontez (de exemplu, la meciul cand a marcat Cristi Vlad arbitrajul nu a fost de partea noastra, ci de partea voastra, Steaua a avut si un penalty gratuit acordat pe care Raducanu l-a trimis in bara), insa consider ca nu merita efortul. Poti sa scrii in continuare ce doresti aici, eu nu am ce sa discut cu tine.

karate
29th January 2006, 18:21
Nu inteleg de ce il mai bagam in seama pe Paul.
E doar un copil si gandeste ca atare .

ultravioletcanada
30th January 2006, 01:24
in sfirsit o parere inteleapta :D
un pusti care n-are ce face in catunul lui, sta toata ziua pe net. ignorati-l fratilor :ok:

philos
2nd February 2006, 17:48
cam toate variantele ar fi apropiate...am votat insa cu Craiova pt ca din amintirile de pitestean imi aduc aminte mai ales de rivalitatea cu cei de peste olt...

philos
2nd February 2006, 21:23
sincer sa fiu, nu m-am uitat decat la poll si am votat...nu am vazut ce au scris altii

@ paul
credeam ca daca esti din provincie ai de unde sa stii...pe langa derby-urile locale/regionale, orice echipa din romania este ambitionata intr-un meci cu granzii din bucuresti (mai ales una ca argesul care se bucura de un palmares totusi deosebit)...altfel cum ti-ai explica indarjirea din teren?
cat despre acuzele cum ca ar fi filo-rapid sau filo-dinamo...nush ce dovezi ai si as fi curios daca stii ceva concret sau doar speculezi (ca au jucat "moale" sau ca are netoiu jucatori etc etc)...de un lucru insa te pot asigura in mod ferm...suporterii nu-s filo-R sau filo-D, iar cum site-ul asta e pt suporteri, atunci the case is closed...

mai spuneai ca pt steaua, argesu e cantitate neglijabila (evident nu si pt mine, ca-s impartit in 2 la meciurile astea)...trecand pe langa faptul ca, nu de putine ori, steaua a cam avut emotii in meciurile cu argesu, as vrea doar sa amintesc ca acest poll reflecta perceptia piteshtenilor fata de rivalii lor, iar nu a celorlalti fata de fc arges...
ca sa fiu mai clar...majoritatea statelor din estul europei aveau si au boala pe urss si, mai tarziu, rusia...rivalizam la fotbal si multe alte sporturi...dar te intreb io, crezi ca sentimentul era reciproc, crezi ca rusnacii ne priveau la fel pe noi? iti zic io ca soto eram cantitate neglijabila...

Tudose
6th February 2006, 21:17
chiar ma uitam acum cateva zile pe niste reviste de meci..de prin 2001..si era un interviu cu Rica Neaga..iar cand a fost intrebat care este cea mai mare satisfactie sportiva el a raspuns: "Victoriile impotriva Stelei"...in fine..apoi s'a intamplat...ce s'a intamplat..iar acum se crede un mare stelist (RUSINE)..
Ca bine zici. Uite si dovada atasata :D

esku
6th February 2006, 21:53
Dinamo... este echipa pe care o detesc cel mai mult... astia sunt rivalii nostri...

Tristan
7th February 2006, 17:00
Asa Tudose, ca astept acest scan de un an de zile de cand a varsat Rica lacrimi de crocodil pe aeroport ca l-a dat MM afara dar e stelist.
Cand el nu este altceva doar un mercenar.
Pentru mine rivalii nostrii sunt cei de la Steaua. lasand la o parte disputa mea cu suporterii Craiovei cred ca alegerea este justificata. Transferuri facute pe naspa, jucatori ajunsi acolo si uitand de unde au plecat, greseli de arbitraj in favoarea lor la meciurile directe.

Vulturul
7th February 2006, 19:42
Atasez si eu o imagini cu un fost argesean actual stelist...Iata ce declara el inainte sa plece de la Pitesti

Tudose
7th February 2006, 21:50
Dar cand a fost realizata fotografia si de unde o ai?
Tristan, sa-i duci fotografia lui Dica atunci cand o sa mai vina la Cluj :D

esku
8th February 2006, 13:13
Astia doi, rica si cu dica.... au uitat de unde au plecat....s-au vazut pe "cai mari" si gata... nu se mai uita la clubul care i-a lansat in fotbalul profesionist....
Ar mai fi unu care a cam comiso .... Mutu...cand a venit in tara dupa scandalul "chelsea" s-a antrenat numai cu dinamo... nici nu a trecut pe la clubul de la care a plecat.... Si faza cu cumparatu de actiuni a fost doar k sa isi spele imaginea patata in fata suporterilor alb-violeti ..... nu zic ca nu a avut buna vointa, dar putea sa o faca mai devreme .....

Iata cateva aspecte dintr-un interviu cu Adrian Mutu pe site-ul sau oficial:

Te-ai mai întoarce sa joci în tara?
Da, de ce nu? As prefera, bineînteles, la Arges sau la Dinamo. Dar nu se stie niciodata. Îmi aduc aminte când am venit la Dinamo, trebuia sa ajung înainte la Steaua si apoi chiar la Rapid. Câteva saptamâni m-am antrenat în parc si nu stiam în ce parte o voi apuca. Am avut mari dificultati la început cu suporterii dinamovisti, care nu mi-au iertat faptul ca am declarat initial ca voi veni sa joc la Steaua. Dar a iesit bine pâna la urma si vreau sa le multumesc celor din Stefan cel Mare pentru felul în care s-au purtat cu mine.

p.s.:noi de ce ti-am ierta faptul ca te-ai intors la Dinamo? :mda:

Cea mai frumoasa amintire
Când s-a nascut fiul meu, când am debutat la Pitesti sau la echipa nationala.

http://www.adrianmutu.com/romana/newsdetails.asp?id=x

Iata cateva aspecte dintr-un interviu cu Rica Neaga pe site-ul oficial al echipei Steaua preluat din Fanatik:

"Nu se stie ce-ti ofera viata, iar eu vreau sa-mi ofere oportunitatea de a mai juca macar o data sub tricoul Stelei, in fata acelor suporteri minunati din Ghencea"

De Steaua ce zici?
- M-am bucurat enorm cind am auzit ca s-a calificat. Bravo lor. Pe de alta parte, recunosc, am simtit cum mi se stringe stomacul numai cind m-am gindit la ce-o fi fost pe stadion si la faptul ca n-am fost si eu alaturi de baieti in teren. Pentru ca, indiferent ce s-a intimplat la despartirea de Steaua, inima mea va ramine pe veci ros-albastra. Dar, asta e, viata merge inainte si nu se stie cind va veni si rindul meu sa traiesc asemenea satisfactii.

Te gindesti ca vei reveni vreodata in Ghencea?
- Nu se stie niciodata. Oricum, daca se va intimpla, nu va fi in postura de adversar. Impresarul meu, Dumitru Tudor, chiar imi spunea ca o sa aranjeze un meci la vara, Steaua cu Chunnam, in Ghencea, iar eu i-am zis ca degeaba il aranjeaza, ca impotriva Stelei nu pot sa joc!

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/1267

nr.zece
8th February 2006, 13:20
da craiova de va e dusman ca noi nu va luam jucatori cu japca nu va luam puncte pe nashpa, nu va cumparam jucatori si dam banii lui ilinca si nici nu va punem antrenori si presedinti in functie de interesele noastre
nici nu va iubim, dar macar nu va tratam ca pe satelit

ultravioletcanada
8th February 2006, 14:57
PIMP, Craiova nu e tratata ca dusman, ci ca rival. e o mare diferenta.
de cite ori ati jucat in cupa la pitesti, 3/4 din stadio a fost cu voi. imi aduc aminte in '86 parca? sau '85, nu mai stiu sigur. ati jucat la pitesti cu fc arges in campionat si cu dinamo in cupa, la diferenta de 3 zile. camataru juca la dinamo.
dupa ce in campionat se lasase cu scandal atit in teren cit si in tribune, la meciul cu dinamo, au fost peste 15.000 de oameni, sa zicem 5000 veniti din craiova, poate 1000 de dinamovisti, dar restul de 8-9000 erau pitesteni. care au sustinut craiova la acel meci. si nu a fost singura data :ok:

Vulturul
10th February 2006, 14:48
Dar cand a fost realizata fotografia si de unde o ai?
Poza e facuta inainte ca dica sa plece de la Pitesti...

Paul
10th February 2006, 18:35
ori e facatura de presa locala acel articol , ori e mincinos Dica , ori e 0 caracter
Inclin spre prima si ultima varianta ...
Noi tocmai ne pregateam sa`i decernam titlul de No.2 dupa Radoi :(

ultravioletcanada
10th February 2006, 19:53
neaga si dica se apropie mai mult de ultima varianta :mda:

Paul
10th February 2006, 21:23
de ce ... ca n`au mers la Dinamo ?
sau ca si-au permis sa dea gol pitestiului ... ?

ultravioletcanada
12th February 2006, 21:28
mi-e perfect egal ca s-au dus la steaua, sau dinamo sau rapid. la fel mi-e perpendicular ca au dat gol pitestiului. jean barbu de exemplu juca pentru rapid si a dat gol pitestiului, si nimeni nu l-a fluierat.
daca ai vorbi cu cei care au copilarit si crescut impreuna cu cei doi, si ii cunosc bine, ai intelege mai multe. dar asa, tu vorbesti din ziare si din auzite. a, am uitat, si din caietele tale...

Tudose
12th February 2006, 23:47
Pentru ca in acest Poll s-a votat, pana acum, mai mult Dinamo ca fiind rivala echipei FC Arges, atasez o cronica a unei partide memorabile castigate la Pitesti cu 1-0. O observatie: in ciuda a ceea ce scrie in articol, Dragos Stroe nu este nepotul lui Constantin Stroe.

cip_81
12th February 2006, 23:54
Mda, ce circ s-a facut inaintea acestei partide (daca o fi ala din 2001). Cu sageti in sus, in jos, ca se va juca cinstit, ca nu se va juca. Niste idioti. Aaa, daca retin eu bine, actorul principal a fost Balaj la meciul asta.

Tudose
13th February 2006, 00:02
Da, este meciul din 2001 si intr-adevar arbitrajul lui Balaj a fost unul confuz.
Ca principal actor l-as mentionat totusi pe Dragos Stroe, cu care am si discutat acum ceva mai mult de un an. A fost scos din echipa dupa venirea lui Halagian la Pitesti si nu a mai putut tine cariera la varf, acum este profesor de educatie fizica la o scoala.

Tudose
13th February 2006, 21:46
Programul de meci de la urmatorul meci acasa. Dragos Stroe este in saritura dupa golul reusit in poarta lui Dinamo. Pe fundal se vede si Mara care se bucura. Fotografia a aparut pe prima pagina in presa centrala de atunci, cu titlul "Colosul din Trivale".

Tudose
16th February 2006, 00:34
Cronica meciului castigat cu Dinamo la Bucuresti, in ultima etapa a campionatului 1971/1972, intr-un moment in care titlul de campioni era deja acontat.

leon1921
22nd February 2006, 23:05
ma baieti,am citit pe site'ul oficial(sau saitul cuz zice pruteanu) la dusmani sunt trecuti ultrasii Stelei, ultrasii Dinamo si C.U.C.S.. Astia din urma sunt timisorenii? daca e asa simt nevoia sa spun ca este vb de C.V.U.C.S atunci care ar insemna comando viola ultra curva sud. faceti ceva sa fie corectata chestia ca picati de loseri :evil::evil:

leon1921
22nd February 2006, 23:14
U. Craiova,clar ne'au ars oltenii mai mereu si in cupa mai ales,nici de dinamo nu incape indoiala dar asta e nu pot avea decat o optiune.

Tudose
1st March 2006, 21:05
leon1921, CUCS insemna "Commando Ultra Curva Sud" si este o grupare de suporteri ai Universitatii Craiova.
Intrebare: Tu esti cu Timisoara sau cu Argesul? Vad ca la echipa favorita scrie "Poli", iar cand vorbesti de FC Arges spui "noi".

ULTRAS-CT
1st March 2006, 22:07
mda...adevaratii vostrii rivali .. nu va suparatzi .. dar voi nu suntetzi o amenintzare ptr. nimeni .. nici acasa , nici in deplasare...asa ca nu cred ca atzi avea chiar asa de multzi rivali ... poate dak atzi fi in Serie B .. atzi avea ca rivali pe : u.CRAiova...Gaz.Metan...Altay Constanta...dar in divizia A .. nu prea vad

Tudose
1st March 2006, 22:25
Ce spui, Franz? Poate asa se vede situatia de la maaare distanta si cand habar nu ai de subiect. Echipa asta despre care tu te miri ca ar avea rivali a fost de 2 ori campioana si a dat o multime de jucatori de mare valoare Romaniei, incepand cu Dobrin. Am jucat cu tiltul pe masa in Stefan cel Mare si am invins Dinamo, unul din marii rivali. Asa ca pana sa vii cu fantasme gen "Gaz Metan", "Altay Constanta", documenteaza-te putin, citeste macar ce se scrie pe acest subforum si cand esti cat de cat pus la punct mai putem discuta.

ultravioletcanada
1st March 2006, 22:35
io-te bah, se umplu constanta de ultrasi :D miine-poimiine vad si o grupare meduza-ultra :P
mestere, pe vremea cind noi eram in primele 5 echipe ale campionatului, voi aveati derby la mangalia de la 11. e nevoie sa apelam la statistici ca sa realizezi pe unde va aflati?
second: parca voi nu figurati pe la optiuni. morala: incerci sa te bagi singur in seama? ai reusit. acu sezi mumos jos :ciocan:

leon1921
2nd March 2006, 08:46
leon1921, CUCS insemna "Commando Ultra Curva Sud" si este o grupare de suporteri ai Universitatii Craiova.
Intrebare: Tu esti cu Timisoara sau cu Argesul? Vad ca la echipa favorita scrie "Poli", iar cand vorbesti de FC Arges spui "noi".
da intradevar echipa favorita e Poli Timisoara,dar spun noi ca sunt nascut alb-violet,am inima alba si sange violet,sunt pitestean si fc arges are un loc special in inima mea,dar m'am saturat de mult sa ma amagesc sa privesc cum F.C. Arges este doar afacerea unora,iar interesul lor e de a vinde sa'si umple buzunarele...

Tudose
2nd March 2006, 11:27
Leon, eu nu contest faptul ca in ultimii 3-4 ani situatia la FC Arges a fost destul de gri iar conducerea nu s-a ridicat la nivelul traditiei si rezultatelor acestui club - s-a discutat destul pe acest forum si daca te uiti putin pe la alte subiecte vei putea gasi opinia suporterilor. Insa FC Arges nu inseamna numai perioada 2002-2006 (una gri, dar din fericire nu neagra), ci si ce a fost pana atunci, performante, jucatori de exceptie promovati si, sunt sigur si optimist, ceea ce va urma.
Prin contrast, ceilalti alb-violeti pe care ii sustii acum au avut perioada neagra inainte de 2002. Daca in 2000 nu ar fi existat un conducator pitestean care sa faca un anumit gest, cine stie care mai era situatia acum, cand inca nu este lamurita situatia cu palmaresul si cu anul infiintarii pe care tu il porti in nick-name.

ULTRAS-CT
2nd March 2006, 20:59
ultravioletcanada .. spala-te mha pe dintzi ... acum catzi ani eratzi ma voi pe locul 5 ?!?!?! aminteste-mi asta ... si despre ultrasii din constanta .. stai tu linistit ca jumate din noi sunt de 2ori mai multzi ca voi ... acasa suntetzi 1000de insi si in deplasari 10-20( cel mult ) sau chiar deloc ... si va datzi ultrashii tzarii .. tzinetzi articolelel alea din ani 70'-75' si va laudatzi si acum in 2006 cu ele ?!? ... si sa mai stii ca nu m-am bagat in seama .. dar ma deranjeaza pur si simplu intrebarea voastra "care sunt adevaratii nostrii rivali " ... suntetzi penibili mah ... hai k va las ... numai bine si poate mai bagatzi si voi pe aici ( ca sa va laudatzi ) poze cu argeshul de pe vremea lu Dobrin .. !! S-au dus vremurile alea .. in 2-3 ani .. SERIE B scrie pe voi ! ( meduza-ultra va pupa )

ultravioletcanada
2nd March 2006, 22:00
da-i mah drumu la pescuit de guvizi. ia uite frate de unde au rasarit ultrasii.
ia raspunde iute: cite titluri aveti? cite cupe ale romaniei? cite participari in cupele europene? noi ne laudam cu poze de pe vremea lui dobrin. voi cu poze de pe vremea.... cui dracu?
hagi a sters-o de la voi pe la 17 ani, deci nici nu se poate spune ca a jucat la farul. poate de pe vremea faimosului bosinceanu :D
cit despre bagatul in seama, ai mai dat cu mucii in fasole si pe la suporter pe la poli, si ai luat si de acolo o meduza in freza.
hai, fugi iute ca te asteapta brigada, si e tirzior, de la 10 nu mai aveti voie pe afara, ca va maninca bau-bau-ul :drak:

ULTRAS-CT
3rd March 2006, 11:35
.. .tot nu te-ai apalat pe dintzi se vede ca esti tzaran .. ma iei cu guvizi cu bau-bau si meduza ultra ... ce draq mai zic .. deviezi mult de la subiect frate zic doar atat ... RIVALI ? - pe voi nu va baga nimeni in seama .. io n-am zis nimik ca ma laud io cu nush ce poze .. dar voi deocamdata atat avetzi .. poze si articole de presa de pe vremea lu dobrim ... venitzi si voi cu ceva nou ... macar din partea celor 20 de ultrashi ai vostrii ... dar nimik ... OK .. va las in amintirile voastre ;) si de la poli meduza in freza ?! ... plm .. aia's mai prosti ca voi draq ... ptr. aia este valabila vorba " multzi si prosti " .. hai sa va traiasca nocturna =)) P.S - data viitoare cand mai vrei sa vb. cu mine .. la inceputul mesajului zici " m-am spalat pe dintzi" .. atunci o sa te bag in seama .. pana atunci .. _!_

Alex15
3rd March 2006, 15:32
Argesul!!!!!! Chiar imi place echipa asta!!! ce apreciez la ei este ca s-au mentinut mult timp in divizia A, mai ales in acea perioada plina de blaturi!!! chiar si acum motivele pt care Argesul nu e in primele 2 echipe ( acolo unde ar trebui sa fie) sunt blaturile si plecarile masive de jucatori!!! sa nu se uite ca uni in cei mai importanti jucatorii din divizia A sau de la nationala sunt de la Arges (Mutu, D. Coman, Dica, Emil Dica, Neaga, etc) cu acesti jucatori Argesul era in Champions League!!

Tudose
3rd March 2006, 15:45
Pe thread-ul de fata exista fotografii si articole din ziare nu numai din anii '70, ci si de dupa 2000. Cine se uita mai atent le gaseste si pe acestea (nu a fost cazul pentru ULTRAS-CT).
Referitor strict la suporterii Argesului in 2005, atasez cateva imagini de la meciurile de anul trecut - poate afla si altii cate ceva, ca nu e neaparat vina lor ca in ziare si la TV nu sunt mediatizate aceste lucruri. Vina lor e ca intra si isi dau cu parerea despre lucruri de care nu au habar.

Despre grupul din care face parte amicul nostru, banuiesc ca are suporteri atat de rai si de ultras incat le-a pus si dunga in buletin. Daca poseda buletin, desigur, caci din mesaje nu prea reiese asta...

ultravioletcanada
3rd March 2006, 21:03
.. .tot nu te-ai apalat pe dintzi se vede ca esti tzaran .. ma iei cu guvizi cu bau-bau si meduza ultra ... ce draq mai zic .. deviezi mult de la subiect frate zic doar atat...
sincer, chiar nu te baga nimeni in seama si vii cu cercul p'aici? daca as avea un frate ca tine m-as sinucide... uite la ce a dus politica demografica a lu ceasca :jerk:
hai pa, ramii in lumea ta unde te crezi super ultras, super tare, super... ca osul de meduza la soare. probabil ca ai si fular cu steaua, nu?
ca voi nu stiti inca cu cine tineti cu farul, sau cu steaua :D

ULTRAS-CT
3rd March 2006, 23:19
ooo...da intradevar....frumoase poze :)) in fiecare poza aceeasi "suporteri" ... 200de insi cu stegutletze in mana ... majoritatea sub 16ani :) hai ca va las in spiritul vostru ultras.
cred ca tu nu stii inca cine suntem noi ... sunt mai multe brigazi care pur si simplu suntem anti-Bucuresti ... dar din pacate iti dau dreptate ca sunt si cei de la tribuna B ( a lu sorin - sheful galeriei ) care sunt infratitzi cu aia a lu Steaua !
P.S - am fular " GNR9 ANTI-Bucuresti "

ULTRAS-CT
3rd March 2006, 23:30
"unde te crezi super ultras, super tare, super..." - NU zic frate ca sunt eu SUPER ULTRAS .. zik doar ca va datzi voi prea multa atentzie! :) si q asta termin d vb. cu tine ... ca de mult vreau sa termin .. dar tu tot continui intr'una

b3bito
3rd March 2006, 23:47
second: parca voi nu figurati pe la optiuni.
din cate stiu yo o brigada de la voi se are bine cu o brigada de la noi...stiu de la meciul din acest tur` knd ati plecat impreuna spre gara...

ultravioletcanada
3rd March 2006, 23:59
b3bito, perfect posibil, din cite stiu eu, nu au fost niciodata probleme majore intre noi si voi, si ar fi si pacat sa fie. oricum, aici nu e vorba de "rivalii" ca suporteri, ci ca si echipe. deci, acest thread se refera la rivalitatea dintre fc arges si echipele enumerate mai sus, si nu la rivalitatea dintre suporteri.
dar a venit ULTRAS-CT ca zmeul din poveste, si a inceput sa ne dea lectii de viatza :ciocan:

Vulturul
4th March 2006, 09:22
din cate stiu yo o brigada de la voi se are bine cu o brigada de la noi...stiu de la meciul din acest tur` knd ati plecat impreuna spre gara...
Da ai dreptate avem o stima deosibita pt acei baieti...si stii de ce? pt ca ei sunt adevaratii suporteri ai Farului, nu ca ceilalti care sunt cu doua fete: Steaua-Farul :rosu:

b3bito
4th March 2006, 18:55
sunt total de acord cu voi...mai ales cu tine vulturul`...si nu sunt chiar singuri faristi100%...acuma am ramas 2 brigazi 100%farul...restul jet..k`s corcituri
Numai bine!!!

ULTRAS-CT
4th March 2006, 21:19
ultravioletcanada hai sa nu ne mai certam ok ? :) io am zis doar ca suntetzi mici ca sa avetzi asemenea rivali .. si d.p.d.v. al galeriei si al echipei ? - nu am dreptate?

Tudose
4th March 2006, 21:59
Rivalitatile raman peste ani, indiferent de situatia actuala a echipei. Nu vorbesc aici doar de FC Arges, e un lucru general, nu tine in nici un fel de faptul ca la un moment dat unii sunt "mici" sau "mari". Vorbea aici philos de victoriile romanilor in fata reprezentantilor Rusiei, o tara mult mai mare ca a noastra.
Un singur exemplu din fotbal, si nu de la noi, in Italia AC Torino a retrogradat in Serie B si tot era in totala opozitie cu Juventus.
Sondajul de fata se refera la echipa pe care suporterii pitesteni o percep ca rivala si impotriva careia isi doresc cel mai mult victoria. Si dorim cat mai multe exemple in imagini, desigur :)

Paul
4th March 2006, 22:05
Referitor strict la suporterii Argesului in 2005, atasez cateva imagini de la meciurile de anul trecut - poate afla si altii cate ceva, ca nu e neaparat vina lor ca in ziare si la TV nu sunt mediatizate aceste lucruri. Vina lor e ca intra si isi dau cu parerea despre lucruri de care nu au habar.


Uita`te atent la imaginile II si IV.
Stadionu e gol , si cativa asa zisi ultrasi afiseaza niste cearceafuri ...
Consuma panza aiurea ... n`au priceput cu un stadion plin face cat 200.000 de coregrafii.

Deh fenomenul Ultras s-a inventat la Pitesti , iar Hooligani isi au cartierul general la Colibasi , sau Mioveni sau cum ii mai zice ... :D

Tudose
4th March 2006, 22:14
Paul, iar ai prins curaj si vii sa iti expui ideile savante pe aici? Da, stiu, tu le cunosti pe toate, din auzite, din ziare, de pe Net...
Spre deosebire de tine eu am fost pe stadion la respectivele meciuri, asa ca nu vorbesc bazandu-ma pe o singura imagine. De ce sa privesc atent niste poze de vreme ce eu am fost acolo, numai ca asa vrei tu? :D Nu am pretentia ca in ultimii ani a fost mare afluenta de spectatori in Trivale, insa la respectivele partide au fost ceva oameni in tribuna. Fotografiile sunt concentrate numai pe sectorul din peluza unde era coregrafia.



Deh fenomenul Ultras s-a inventat la Pitesti , iar Hooligani isi au cartierul general la Colibasi , sau Mioveni sau cum ii mai zice ... :D
N-a spus nimeni asta si n-are nici o legatura cu subiectul. E doar un exemplu tipic de bagare in seama. Lasa-i pe suporterii nostri sa isi vada de treaba, nu au nevoie de parerile tale. Daca ai ceva de spus la obiect, bine, altfel te rugam sa nu ne mai deranjezi cu opinii despre lucruri pe care nu le cunosti - deh, nu se gasesc nici pe Google, nici nu figureaza in caietele tale.

Paul
4th March 2006, 22:25
Avand in vedere ca mesajul e mai degeaba unul personal si offtopic , imi permit sa iti raspund;

1) Nu e vorba de curaj , dar deh m`am uitat pe agenda , si scria 5 martie : Jucam cu Argesu.
Si mi`am amintit de voi , si pana sa trec la refacerea agendei mi-am aruncat un ochi sa vad care e starea de spritz in trivale.

2)on topic: cred ca adevaratii rivali ai lui FC Arges , sunt niste spanioli ... de la Celta Vigo.

Nu cred ca exista echipa in lume , in fata careia sa aveti o asa sete de revansa , cum e Celta du Vigo :P

Prietenii stiu de ce ;)

Apropos , ca sa nu fie raspunsuri , si sa genereze off-topic , poti sa stergi mesaju asta (evident dupa ce citesti :happy) , si pana pe vineri va ignor(am).

DUpa aia punem tunurile pe voi :P

Hai , te-am pupacit pe basca , ca mi`esti simpatic [...] (si ma opresc aici cu citatul din Mitica , ca daca continui intrii o sa zici ca e trolleu sau tramvai sau cum ii ziceti voi la scandal :D)

ultravioletcanada
5th March 2006, 04:50
Io-te-l bres si pe paulica back in bussines. hai ca mi-era dor de tine :ciocan: nu bre, fenomenul ultras s-a inventat la bistritza, si are coloarea ros-albastra :D
mai apoi ne poti explica si cu doua revanse vis-a-vis de rosenborg si psg (pretenii stie de ce) :D
ULTRAS-CT, io nu ma cert, ca n-am de ce. nu stiu cit sintem de mici, da daca umblam la caietele lui paul de sub pat si scoatem rezultatele obtinute de fc arges impotriva celor 4, nu cred ca stam foarte rau.

Tristan
8th March 2006, 18:39
Dupa Paul, rivalii Benficai nu sunt cei de la Porto sunt tot cei de la Celta, pentru ca si ei au de reparat un handicap de 7 goluri, nu e asa? Sau Werder Bremen tot asa, au rivali pe Lyon(1-7), ca sa nu mai vorbesc de La Coruna ai caror rivali sunt cei de la Monaco(cand au luat 8).
Concluzia: somnul ratiunii naste nu numai monstri dar si aberatii.

Samy
21st March 2006, 20:00
steaua, dinamo... si inclusiv craiova... pana la urma pe rapid ii respect.. au fost singurii care au facut ceva in fotbalul romanesc fara magariile politice... (exceptie cateva blaturi arhicunoscute)... in ultimul timp prea am fost intoxicati la tv cu steaua... steaua in sus steaua in jos... de parca numai ei ar fi ajuns in sferturile uefa.... se face peste tot o campanie pro steaua si asta nu e corect deloc... totusi.. inainte cu cateva ore de meciul de la mioveni cu rapid, stateam la bautura cu suporterii rapidisti fara nici o problema.. cu cei stelisti, dinamovisti si olteni nu ar fi fost posibil asa ceva!!!! ANTI STEAUA PANA LA MOARTE!

dlgicu
21st March 2006, 21:44
ce gluma buna, rapid fara magarii politice, dar copos-ministerul transporturilor, copos-loteria romana si mai nou copos - ce vrea muschii lui de vicepremier ce-or fi fost?

oricum, adevaratii rivali ai clubului FC Arges sunt de ani buni cei de la conducerea lui in frunte cu ilincaumbraluinetoiuintrivale si cu nicolescusenatorulmelcilorpsd.

leon1921
22nd March 2006, 11:05
ce gluma buna, rapid fara magarii politice, dar copos-ministerul transporturilor, copos-loteria romana si mai nou copos - ce vrea muschii lui de vicepremier ce-or fi fost?

oricum, adevaratii rivali ai clubului FC Arges sunt de ani buni cei de la conducerea lui in frunte cu ilincaumbraluinetoiuintrivale si cu nicolescusenatorulmelcilorpsd.
adevar graiesti cu adevaratii dusmani(rivali) ai argesului :rosu:

Samy
22nd March 2006, 19:18
adevarul asta e....

vautour17
10th August 2006, 10:00
dinamo... a fost si este echipa militiei!

rockeru88
10th August 2006, 11:48
Poi la voi i ultras viola sunt 4-5 membri care sunt caini pana la moarte...voi va dati de dreapta si ascultati manele(cunosc unul de la voi din galerie care e asa si care mi'a zis si de aia cu Dinamo)...asa ca ciocu mic...ca Sudul Dinamovist va intrece voua galeria principala(ca numar ca de mentalitate nu mai vorbesc)...si cecoregrafii ati facut voi...pe toata peluza,toata lumea canta(adica 50 d insi derutati)...si eu nu am vazut pe net,am vazut la stadion...asa ca...CIOCU MIC!!!

Samy
11th August 2006, 20:13
voi sa mai taceti draq din gura mah... ca daca pierdeti 2 meciuri nu va mai duceti la stadion si le mai si distrugeti masinile jucatorilor... ce suporteri smekeri sunteti voi mah...
noi macar suntem putini si buni... nu ca voi ... 100% distrusi

rockeru88
12th August 2006, 22:25
poi inseamna ca si IRRIDUCIBILI LAZIO si CURVA SUD VERONA(ex-Brigate GialloBlu) sunt niste distrusi ca lasa peluzele goale la meciuri si ca la distrug masinile si apartamentele jucatorilor...dar probabil ca tu nici nu ai auzit de aceste doua 'Tifoserii'.

Vulturul Alb-Vi
7th December 2006, 01:26
se vede ca sunteti distrusi mai dinamovistule,pai daca italienii dau foc la stadion trebuie sa o faceti si voi ?

Vadim
7th December 2006, 01:33
Mai degraba auzi de dinamovisti, vezi in Bulgaria si acum cu Blue Air.

Cra10veanu
7th February 2007, 04:11
Craiova si Arges nu sint rivale, au fost ciocniri intre suporteri dar asta nu spune nimic. Rivali va sint javrele, sa nu mai spunem si de ce.

reseter
24th February 2007, 17:03
CRED CA ADEVARATII ADVERSARI SUNT CEI DE LA dinamo buCUResti si steaua buCUResti, pentru ca de fiecare data cand a aparut un jucator bun au facut tot posibilul sa il ia in ograda proprie. Eu sunt suporter al UNIVERSITATII CRAIOVA, dar de origine sunt argesean (din Campulung) si un pic de patriotism local ma leaga de F.C. ARGES. In sprijinul celor de mai sus (adversari/inamici), amintesc numele lui Rica Neaga, Dica, Adrian Mutu si altii de care nu imi mai amintesc acum...
Personal sper ca anul acesta F.C. ARGES sa nu ia drumul Diviziei B dar....daca va fii asa, sper sa nu stea prea mult acolo. Si apoi...Pitesti-ul e un oras prea frumos pentru a vedea meciurile la matineu...

Cappone
26th February 2007, 01:36
Voi ar trebui sa fiti rivali cu echipele din bucuresti ca tot sunteti destul de aproape , mai ales ca aveti si voi cateva titluri de campioana!

ktuk-rolast
29th March 2007, 14:40
Univ Craiova

Universal
20th June 2007, 19:40
Dinamo Bucuresti

dragos99
25th June 2008, 10:21
U Craiova.. Dinamo si Steaua sunt rivalele tuturor echipelor sa fim seriosi ei nush pun probleme cand vin la Pitesti.. sunt siguri ca ne bat.. o rivalitate frumoasa este cu Craiova.. pentru ca ei ne-am cam batut la cea mai buna echipa sudica din provincie.. alta echipa nu prea ar fi.. Petrolul sa fie pe locul 3 la echipe sudice din provincie din muntenia si oltenia.. mereu galeria a fost fenomenala la aceste meciuri si nu au fost incidente.. este o rivalitate in teren si traditie dar cele doua galerii se inteleg foarte bine, plus ca patronul FC Arges este sponsor U Craiova.. Cu Dinamo sa se spuna ca avem o rivalitate din momentul in care le-am furat titlul in ultima etapa cu 4-3.. Rapid sa fim seriosi cand un prieten al meu a fost in galerie la arges cu un tricou DInamo aia i-au zis "daca vrei sa stai aici da-ti jos tricoul ti-l dau eu pe al meu.. macar daca veneai cu alta echipa din capitala sa fie rapid ca cu ei nu avem nimica.. dar nu cu Steaua si DInamo.." asta spune multe despre rivalitatea noastra cu lor daca suporterii lor sunt lasati sa vin la noi in galerie cu tricourile lor..