PDA

View Full Version : Liga 2 o singura serie!!!



Pages : [1] 2

solaris
20th May 2007, 01:16
Cel mai bun lucru ar fi sa existe o singura serie de Liga 2 cu 20 de echipe.Primele 4 promoveaza si ultimile 4 retrogradeaza.Atunci s-ar juca altceva. :yeah:

07Ex
20th May 2007, 07:16
Si eu cred ca ar fi mai bine, dar din pacate nu cred ca asa ceva se va materializa deoarece deplasarile in Liga a II-a ar fi prea scumpe pentru unele echipe.

Forza-Dinamo
20th May 2007, 14:52
Pai asta ar fi si ideea... sa scapam de echipele ce nu-si permit, ca sa ramana o liga de elita. Atunci echipele ce vor promova din B vor fi pregatite din toate punctele de vedere pentru A.

TaciAcolo
20th May 2007, 14:54
Pai asta ar fi si ideea... sa scapam de echipele ce nu-si permit, ca sa ramana o liga de elita. Atunci echipele ce vor promova din B vor fi pregatite din toate punctele de vedere pentru A.

corect :ok: sa fie niste echipe decente pentru liga a 2
nu 20 ...16 macar sa fie

soreen
20th May 2007, 15:08
sa vezi atunci deplasara de la tulcea la baia mare...

TaciAcolo
20th May 2007, 15:09
cine isi permita joaca in liga a 2 nu e obligatoriu

soreen
20th May 2007, 15:20
deci aproape nimeni...si stiu ce vorbesc...majoritatea echipelor din seria fcm-ului aveau niste "autocare" de prin '70 de curgea rugina de pe ele.Si in seria I e saracie mare...sa vezi autocarul de la fc otopeni...si astia tot mai au cava finante...

steauasv
20th May 2007, 15:26
cine isi permita joaca in liga a 2 nu e obligatoriu

atunci de ce mai e liga a 2a ? au zic sa jucam campionat de 10 echipe si restul la agricultura..

soreen
20th May 2007, 15:29
pai sa sti ca nu esti departe de adevar...dect sa joci 20 de etape si 14 sa vinzi meciuri cum fac nulte echipe (din pacate si fcm targoviste) mai bine faci altceva...

Ray1
20th May 2007, 16:20
O idee buna ar fi o liga de 22 de echipe cum e in Serie B in Italia. Primele 2 promoveaza direct iar ocupantele locurilor 3-6 sa faca baraj.

07Ex
21st May 2007, 19:09
Eu cred ca orice solutie am gasi noi aici pe forum, sau orice solutie ar aborda cei de la FRF, tot vor exista meciuri aranjate si echipe care sa cedeze locurile altor echipe pe motiv ca nu au bani, licenta, sau mai stiu eu ce altceva. Asta este adevarul in Romania.

joshua_1
30th May 2007, 16:27
In felul asta s-ar promova mai usor si s-ar retrograda tot la fel.. consider ca asta e cea mai buna varianta.

Mario Di Lazi
30th May 2007, 17:18
Sunt de acord ... dar să fie 22 de echipe în Liga 2 ...

SAMM
30th May 2007, 17:39
nu stiu dak a mai scris cineva pe-aici si poate spun acelasi lucru

sunt 2 serii din motive financiare, nu vedeti ca nu au bani de nicio culoare, s-au facut 2 serii ca sa se evite deplasarile gen Constanta-Satu Mare pt ca echipele ar fi dat faliment

singurul motiv cred eu

07Ex
8th June 2007, 18:23
... ca sa nu mai vb de suporterii echipelor din B care nu ar putea face deplasarile de gen Constanta - Satu Mare.

In plus, eu cred ca mai degraba vin suporterii la un meci din vest de genul Corvinul - Jiul sau UTA - Poli, sau U Cluj - CFR Cluj, decat FC Baia Mare - Delta Tulcea sau FCM Bacau - CSM Resita.

Mario Di Lazi
23rd September 2007, 11:45
hai mă că se găsește motorină pentru o deplasare CFR Timișoara - Delta Tulcea ... :D

ady.G.
24th September 2007, 11:32
DA,divizia B,o singura serie.(22 echipe- 4 LIGA;2 direct-2 baraj)
BENEFIC pentru toti.Echipele care au putere financiara rezista,cele mici cu autocare de doi lei,pot sta in C,pentru ca e mai aproape SI POT MERGE CHIAR SI PE JOS !!!!!!!!

Elphax
24th September 2007, 12:04
tot nu E bani ...

georg40
24th September 2007, 13:10
O singura serie in liga a doua este practicata in multe alte tari si nu fara succes. In Romania nu prea exista traditie, existau candva si 3 serii in B, dar era vremea sportului de...masa. In conditiile fotbalului profesionist logic ar fi o triere a fortelor, promovarea echipelor cu posibilitati materiale si umane certe, crearea unei ligi secunde puternice si cu traditie. Priviti doar lista celor doua serii: gasiti cu usurinta 20 de echipe foste divizionare A si care dispun de traditie si posibilitati (din pacate nu stiu daca si de bani...).

07Ex
24th September 2007, 19:37
Priviti doar lista celor doua serii: gasiti cu usurinta 20 de echipe foste divizionare A si care dispun de traditie si posibilitati (din pacate nu stiu daca si de bani...).

Cred ca ai pus punctul pe "i". Banii sunt problema principala.

Mario Di Lazi
25th September 2007, 08:50
eu zic că e mai interesant așa ... mult mai interesant decât acum ...

NORGEMAN
25th September 2007, 16:03
Nu sunt bani pentru o singura serie.

Bogdy LFC
25th September 2007, 16:06
Asta este doar o propunere a voastra pe forum :happy

ziulian
25th September 2007, 18:21
Parerea mea este ca se va ajunge la acest lucru...Problema e cand!Bani cred ca s-ar gasi.O alta problema e infrastructura Romaniei pentru ca la ce drumuri si cai ferate avem o deplasare gen Constanta-Satu Mare dureaza extrem de mult atat pentru fani cat si pentru echipa!O solutie ar fi pe calea aerului dar multe orase nu au aeroport...Probabil ca o sa mai dureze cel putin 4-5 ani pana o sa vedem o singura serie in div B.

ady.G.
26th September 2007, 09:42
Cu Totul De Acord Cu Ziulian.

Mario Di Lazi
26th September 2007, 10:59
Asta este doar o propunere a voastra pe forum :happy

La câte discuții aiurea sunt pe INTERN ... asta chiar este o discuție interesantă :D


Nu sunt bani pentru o singura serie.

păi asta se dorește în cazul unei singure serii ... să rămână doar echipele puternice din Liga 2 ...

soreen
6th October 2007, 13:46
mah de fapt stiti care e chestia...federatia nu vrea sa se faca o singura serie pentru ca multe echipe ar ajunge iar in c de unde ar promova mult mai greu...acest lucru i-ar supara pe patroni care nu il vor mai vota pe mircea sandu la sefia frf....sunt o gramada de echipe slabe...dar care vor cu tot dinadinsul sa joace in b

hamsterutz
6th October 2007, 13:57
prima liga 20 de ech\\

hamsterutz
6th October 2007, 13:58
cred ca adevarata prob a noastra sunt centrele de copii si juniori nu schimbarea div B :).

vicov
6th October 2007, 14:46
Ar fi foarte bine ... in cazul asta, nu vor mai fi situatii de genul Tulcea care nu a putut promova din cauza dosarului.
Cred ca modelul italian s-ar preta la noi.

Mario Di Lazi
10th October 2007, 08:49
mah de fapt stiti care e chestia...federatia nu vrea sa se faca o singura serie pentru ca multe echipe ar ajunge iar in c de unde ar promova mult mai greu...acest lucru i-ar supara pe patroni care nu il vor mai vota pe mircea sandu la sefia frf....sunt o gramada de echipe slabe...dar care vor cu tot dinadinsul sa joace in b

ne merităm soarta ... pe bune :(
să nu faci ce e bine pentru fotbalul românesc doar că pierzi voturile lu Industria Sârmei și a lui Bragadiru ? ... nu e bine :(

MagicTouch
15th October 2007, 13:36
Teoretic (parere personala), sistemul englez ar fi cel mai viabil. O singura serie B (sau a doua) in care 3 sa "pice" si 3 sa urce; primele doua echipe din Liga a II-a sa promoveze automat iar a treia sa fie desemnata la baraj intre echipele situate pe locurile 3,4,5,6. Asta ar antrena (tot teoretic) cam jumatate din liga a doua la lupta pentru promovare, implicit ar ridica calitatea fotbalului.
Practic (si asta ne mananca), atat timp cat romanul nu va gandi mai departe de ce ciucas mai bea maine (mai departe dumnezeu cu mila), orice idee oricat de buna ar fi se va transforma in apa de ploaie. Pentru ca, asa cum au mentionat unii, in fotbalul romanesc sunt interese mult prea meschine si total paralele cu fotbalul sau performanta pentru a iesi ceva CU ADEVARAT bun.
Scuza cu lipsa de bani este una fara suport si total jalnica. Cand FC Bihor era in Div. A nu se mai plangea nimeni cand trebuiau sa joace cu FC Constanta. Sunderland a putut calatori la Southampton si distanta e relativ aceiasi. Realitatea este ca acolo se poate parcurge aceasta distanta in max 5 ore cu trenul. In romania transportul public este intr-o stare asa de jalnica incat drumul la un astfel de meci ar fi un total calvar si mai degraba echipele nu s-ar prezenta.

georg40
15th October 2007, 13:43
Liga profesionista , cel putin I, II si III, trebuie sa aiba doar o serie (cu cate 18-20 echipe), care sa sorteze valorile. Aici sistemul ar putea fi 2-3 retrogradate si tot atatea promovate, exceptie liga a treia din care ar putea retrograda 4 echipe.
Fotbalul pentru asociatii si cluburi mai mici (liga a IV-a sau D) ar putea avea poate 4 serii zonale (Moldova, Muntenia, Oltenia si Banat, Transilvania) a cate 20 de echipe din care sa promoveze prima clasata (daca intruneste conditiile pentru o echipa profesionista).
Stiu, exista un camp larg pentru propuneri...

Mario Di Lazi
16th October 2007, 09:02
doar noi propunem :D
cei în măsură au altă treabă :(

octavian122
4th November 2007, 05:17
Din cauza asta joaca numai cu un tusier.

giovanni BV
8th November 2007, 07:28
Si eu sant de acord cu acest lucru , o singura serie in Liga a II a ( de 22 echipe ) , ar fi de mai mult succes !!! Asta ar face si lupta retrogradarii si a celei de accedere in Liga I mai frumoasa , dar eu cred ca trebuie sa aibe loc multe schimbari in fotbalul romanesc , pana sa ajungem noi acolo !!! Mentalitatea si Coruptia din fotbalul romanesc este de nedescris , si greu vom vedea schimbari pana nu se vor face schimbari majore in .... profesionalismul fotbalului romanesc !!!;)

ducus
28th February 2008, 12:47
Restructurarea fotbalului mic

Ipoteze si intrebari legate de restructurarea ligilor a doua si a treia

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri, la Cluj, ca esaloanele inferioare ale fotbalului romanesc vor fi restructurate incepand cu sezonul 2011-2012.

"Din anul 2011-2012 liga a doua va avea o singură serie, cu 18-20 de echipe, iar liga a III-a va avea patru serii, tot cu 18-20 de echipe. Acesta este un prim-pas, pentru că începând cu 2015, în liga a treia se va trece la două serii"

Ar fi interesant de stiut care vor fi etapele acestei restructurari.

Sezonul actual iese din calcul pentru ca nu se pot modifica din mers regulile competitiilor.


Astfel, raman 3 sezoane (2008/2009, 2009/2010 si 2010/2011) in care sa se treaca de la 2 serii in Liga a II-a si sase in Liga a III-a (toate cu 18 echipe) la o singura serie in Liga a II-a si patru serii in Liga a III-a (cu 18-20 de echipe), adica de la 144 de echipe la 90-100 de echipe.

Ce se va intampla in 2015 cand se trece la doar doua serii in Liga a III-a? Va fi infiintata Liga a IV-a cu patru serii?

Trecerea la patru serii in Liga a III-a si una singura in Liga a II-a se poate face fara prea multe probleme in doar doua sezoane:

2008/2009:

Liga a II-a:

nicio schimbare

Liga a III-a:

Retrogradeaza 49 de echipe:



ultimele opt din fiecare serie (locurile 11 - 18)
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10; pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 6 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective


Astfel, la sfarsitul sezonului 2008/2009 avem:

Liga a II-a: doua serii a cate 18 echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe

2009/2010:

Liga a II-a:

Legatura cu Liga I - neschimbata.
Legatura cu Liga a III-a:

Promoveaza 6 echipe: castigatoarele cele patru serii din Liga a III-a, plus alte doua echipe clasate pe locul doi, castigatoare ale meciurilor de baraj (Seria I - Seria a II-a, Seria a III-a - Seria a IV-a)

Retrogradeaza 22 de echipe, adica ocupantele locurilor 8 - 18 din fiecare serie.

Liga a III-a

Promoveaza 6 echipe, retrogradeaza din Liga a II-a 22 de echipe.

Din Liga a IV-a promoveaza 21 de echipe.
Astfel, trebuie sa retrogradeze 37 de echipe:


ocupantele locurilor 11-20 din fiecare serie
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10 (pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 4 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective)
La sfarsitul sezonului 2009/2010, am avea:

Liga a II-a: o serie de 20 de echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe

Ramane de vazut care va fi situatia echipelor satelit. Vor exista restrictii in privinta promovarii echipelor satelit in ligile a doua si a treia (ca in Franta si Germania), va fi reinfiintat campionatul de tineret-rezerve (ca in Anglia si Italia) sau se va continua cu sistemul actual, fara restrictii (folosit si in Spania)?
Ce parere aveti de acest sistem propus de Mircea Sandu? Va fi mai bun decat cel actual?

Elphax
28th February 2008, 12:53
e departe, probabil ca atunci vor fi bani destui ca sa se compacteze ligile - ar fi OK

si va fi si acel campionat de tineret-rezerve - ca sa nu mai fie nevoie de sateliti

Mario Di Lazi
28th February 2008, 12:58
suntem pe drumul cel bun ... suntem departe (cred că se poate face această Liga 2 cu o singură serie mult mai devreme), dar suntem pe el :D

ducus
28th February 2008, 13:00
e departe, probabil ca atunci vor fi bani destui ca sa se compacteze ligile - ar fi OK

si va fi si acel campionat de tineret-rezerve - ca sa nu mai fie nevoie de sateliti
Dar atunci chiar ca nu mai vad rostul acestui campionat de tineret! Atunci astia pentru ce o sa mai joace? Va fi un campionat paralel cu restul ligilor, in care nu va putea promova si retrograda nici o echipa nicaieri! Vor juca tot aceleasi echipe de tineret intre ele in fiecare an, fara nici o miza!
Eventual ar fi putut sa se desfiinteze Liga IV si sa fie inlocuita de acest campionat de tineret-sperante, iar echipele bune sa promoveze in Liga III, dar altfel, repet, nu-i vad rostul!

In rest, sistemul propus de Mircea Sandu mi se pare bun! Ii va afecta pe cei din Liga III de-abia la sfarsitul sezonului urmator!

ducus
28th February 2008, 21:20
Pana acum retrogradau din Liga III 21 de echipe, iar de la sfarsitul sezonului urmator vor retrograda 49 de echipe, adica un numar mai mult decat dublu! Asadar, Liga IV se va mari cu inca 18 echipe fata de momentul actual! Eu zic ca va fi mai bine pentru ligile judetene, fiindca va fi concurenta mai mare pentru promovarea in Liga III.
Peste 2 sezoane si echipele din Liga II vor afla ca nu e de gluma si ca trebuie sa se lupte pentru primele locuri in clasament, sa nu retrogradeze! In acel sezon vor retrograda din Liga II ocupantele locurilor 8-18 din fiecare serie, adica 22 de echipe, fata de 8 echipe in momentul de fata! Astfel se vor "cerne" adevaratele valori si numai cei puternici vor supravietui in primele doua esaloane ale fotbalului romanesc!
Numai noi suntem cu atat de multe echipe in ligile de fotbal, dupa englezi si italieni! Eu zic ca aceasta perioada de tranzitie pana in 2015 e chiar binevenita, si atunci vor ramane intr-adevar putini dar buni! Cei slabi, care iau fotbalul drept o miuta si se antreneaza o data pe saptamana dupa servici vor trebui sa inteleaga ca fotbalul adevarat nu e o joaca, si patronii si primariile la fel!

Mario Di Lazi
31st March 2008, 15:13
așa o să dipsară și multe echipe mici, echipe care nu au nici măcar un stadion al lor ...
atunci o să vedem fotbal frumos și în Liga a2a ...

Crismarten
31st March 2008, 15:28
Dar atunci chiar ca nu mai vad rostul acestui campionat de tineret! Atunci astia pentru ce o sa mai joace? Va fi un campionat paralel cu restul ligilor, in care nu va putea promova si retrograda nici o echipa nicaieri! Vor juca tot aceleasi echipe de tineret intre ele in fiecare an, fara nici o miza!
Eventual ar fi putut sa se desfiinteze Liga IV si sa fie inlocuita de acest campionat de tineret-sperante, iar echipele bune sa promoveze in Liga III, dar altfel, repet, nu-i vad rostul!

In rest, sistemul propus de Mircea Sandu mi se pare bun! Ii va afecta pe cei din Liga III de-abia la sfarsitul sezonului urmator!

N-ar fi o problema sa avem un campionat al rezervelor..desi n-ar avea o miza prea ar avea rolul de a readuce in forma jucatori accidentati si refacuti ori trimisi la echipa a ll-a tocmai pt ca nu jucau bine in prima...in plus daca sunt juniori carora nu le convine sa joace in "campionatul rezervelor" atunci isi pot gasi echipe in seriiile oficiale..indiferent de nivel.

Crismarten
31st March 2008, 15:45
Dupa mine structura "ligilor" noastre ar trebui sa fie dupa cum urmeaza:

SUPERLIGA(actuala Liga 1) - 18 echipe - 4 locuri retrogradabile
LIGA NATIONALA (LIGA 2) - o serie de - 20 echipe -cu 4 locuri retrogradabile
LIGA a lll - a , cu 2 serii de 20 echipe - promoveaza primele 2 din fiecare serie
retrogradeaza ultimele 3 din fiecare serie
LIGA REGIONALA - cu 3 serii de 18 ...promoveaza primele 2 din fiecare serie...
retrogradeaza ultimele 2 din fiecare serie in judeteana..
Cele din judete pot promova dupa un sistem baraj intre primele clasate.

Separat o liga a rezervelor pentru cluburile care-au loturi prea largi..pentru a rula jucatorii care nu sunt in forma ori suspendati, juniori, ori jucatori ce au nevoie de meciuri in picioare dupa accidentari pt a reveni la un nivel bun..Daca vor o competitie officiala pot cere sa se tranfere la echipe mai mici ori la echipe care-i vor, in caz ca sunt in dizgratie.

Elphax
31st March 2008, 15:53
superliga nationala nu?

georg40
31st March 2008, 16:20
O liga secunda cu 2 serii (mi-amintesc cand erau chiar trei) este absolut desueta si ea nu mai exista nici in tari mai mari si cu fotbal de calitate net superioara. O concentrare a valorilor se impune , iar o mai buna utilizarea a conditiilor materiale, de asemenea.

Mario Di Lazi
31st March 2008, 16:46
eu cred că cel mai bine ar fi să retrogradeze doar 3 echipa din Liga 1 ...
4 parcă sunt prea multe ...

Gabri3l
31st March 2008, 20:29
va fi o singura serie cu 20 de echipe dintre care 4 vor promova in liga I... poate asa va promova si PETROLUL sigur, ca de 3-4 ani terminam numai pe 3 si ratam promovarea la limita...

ps: prevad ca si anul asta, Petrolul va termina iar pe 3 ...pfff

Nico21
31st March 2008, 20:30
Poate Astra Moreni...Petrolul adevarat defileaza in liga a 3-a...

SpyS
1st April 2008, 00:08
Pentru cel de mai sus......

Esti prost informat. Echipa din C se cheama CSM FC Ploiesti, este Astra care retrogradase din B acum 1 an si care si-a schimbat numele. Desi se vroia a fi echipa primariei, nici pana la ora actuala nu este sustinuta financiar de aceasta(fiindca e interese la mijloc), iar patronul ei Niculae e pe cale sa renunte la numele de CSM, sa ramana doar cu FC Ploiesti din vara.
PETROLUL E DOAR UNUL.

Scuze de offtopic. A trebuit sa il luminez pe cel de mai sus.

SpyS
1st April 2008, 00:24
va fi o singura serie cu 20 de echipe dintre care 4 vor promova in liga I... poate asa va promova si PETROLUL sigur, ca de 3-4 ani terminam numai pe 3 si ratam promovarea la limita...

ps: prevad ca si anul asta, Petrolul va termina iar pe 3 ...pfff

O singura serie cu 4 promovate, egaleaza mai mult valorile la varful ierarhiei. Echipele asa zise mari si cu pretentii la promovare vor avea mai multe sanse de reusita. In acelasi timp vor fi mai multe echipe care doresc promovarea in aceeasi serie si o sa fie si mai interesant. De urmarit.

ducus
8th April 2008, 10:21
eu cred că cel mai bine ar fi să retrogradeze doar 3 echipa din Liga 1 ...4 parcă sunt prea multe ...
Nu! N-are cum, atata vreme cat Liga II are 2 serii si trebuie sa promoveze din fiecare serie un numar egal de echipe (2+2) -> deci retrogradeaza 4 din Liga I, promoveaza 4 din Liga II.
Eu ma intreb ce se va intampla peste 2 sezoane cand locurile 8-18 din fiecare serie a Ligii III vor retrograda! Voi chiar credeti ca toate echipele din Liga IV care ar avea drept de promovare vor indeplini conditiile (nu numai ale terenului, ci si cele financiare)? Multi investitori vor renunta la finantarea acelor echipe, inclusiv primariile, si atunci acele echipa din Liga III care ar trebui sa retrogradeze vor continua in seria III (plus ca si de aici se vor desfiinta unele, vezi cazul lui FC Sibiu din acest sezon). Astfel, s-ar putea ca noul regulament al FRF sa aiba efect de domino asupra acestor echipe si-asa mici!
Au existat destule cazuri in ultimii ani in care echipele din Liga IV au renuntat la promovare, nu vad de ce n-ar face-o si de acum inainte! Numai FC Eforie :P de cate ori ar fi trebuit sa joace in Liga III pana acum...dar se pare ca n-a avut suficient buget pentru Liga III :rosu:

ultra
8th April 2008, 12:34
Ar fi tare in Liga a 2-a cu 20 de echipe primele 2 sa promoveze directe iar ocupantele locului 3 respectiv 4 sa joace baraj cu cele 2 din Liga 1 ...

ducus
8th April 2008, 14:05
Ar fi tare in Liga a 2-a cu 20 de echipe primele 2 sa promoveze directe iar ocupantele locului 3 respectiv 4 sa joace baraj cu cele 2 din Liga 1 ...
Nu mai joaca nici un baraj, asa era inainte, nu mai putem sa ne intoarcem la vechile reguli! Deja s-a luat hotararea cum va fi in urmatoarele sezoane, asa ca degeaba ne dam cu parerea cum ne-ar placea noua sa fie!
Cu barajele intotdeauna s-au complicat lucrurile, s-a vazut si la CM 2002 cand Romania a pierdut in fata Sloveniei din cauza arbitrajului! Asa e cel mai simplu, ca pana acum: sa retrogradeze ultimele 4 din Liga I si sa promoveze primele doua din fiecare serie a Ligii II!

YoNuTzz
8th April 2008, 14:11
cum este acum, 4 cad, 4 intra mi se pare cel mai bine...

ducus
8th April 2008, 14:28
cum este acum, 4 cad, 4 intra mi se pare cel mai bine...
Asa e, numai ca de 2 ani de cand s-a inventat noua formula, niciodata n-a fost respectata ca la carte: acum 2 ani Sportul Studentesc care promovase in Liga I nu i s-a dat dreptul de inscriere fiindca nu platise niste datorii, apoi Liberty a vandut locul lui UTA, echipa care retrogradase in Liga III. Anul asta nu i s-a dat voie Deltei Tulcea sa promoveze fiindca nu a indeplinit anumite conditii, si in loc sa promoveze urmatoarea echipa in clasament dupa ea, i s-a dat voie Ceahlaului sa continue in Liga I, desi retrogradase! :sleep:
De asta zic, sa speram ca de la anul regulamentul nu va mai fi doar de forma, si se va aplica "ad literam"! Parca vad ca i se vor pune bete-n roate Otopeniului sau Argesului! :rosu:

Mario Di Lazi
10th April 2008, 13:22
sunt multe 4 echipe care să pice din Liga 1 ... 3 zic eu că sunt suficient ...

dar nu asta e important ... ci faptul că s-au gândit și tăntălăii ăștia de la frf și lpf să facă o singur serie ...

Romeo
10th April 2008, 18:06
Asa e, numai ca de 2 ani de cand s-a inventat noua formula, niciodata n-a fost respectata ca la carte: acum 2 ani Sportul Studentesc care promovase in Liga I nu i s-a dat dreptul de inscriere fiindca nu platise niste datorii, apoi Liberty a vandut locul lui UTA, echipa care retrogradase in Liga III. Anul asta nu i s-a dat voie Deltei Tulcea sa promoveze fiindca nu a indeplinit anumite conditii, si in loc sa promoveze urmatoarea echipa in clasament dupa ea, i s-a dat voie Ceahlaului sa continue in Liga I, desi retrogradase! :sleep:
De asta zic, sa speram ca de la anul regulamentul nu va mai fi doar de forma, si se va aplica "ad literam"! Parca vad ca i se vor pune bete-n roate Otopeniului sau Argesului! :rosu:

suntem singura tara din Europa care mai are 2 serii in liga 2. Oricum, nu cred ca va ramane cu o singura serie, decat daca ne obliga UEFA.
Sportului i s-a dat voie sa joace in liga 1, chiar a ajuns pe locul 1, dupa care a fost retrogradata pe motivul neplatii datoriilor. Din pacate asta este regula in UE, iar Sportul pur si simplu nu a vrut sa faca ceea ce au facut celelalte 15 echipe. Nu au vrut muschii patronului. S-a intamplat la fel la Innsbruck si Fiorentina.
Dupa promovarea UTA s-a luat hotararea sa nu s emai admita vanzarea de locuri. Sa vedem cat va tine.
Cu Ceahlaul s-a aplicat acelasi regulament ca si in cazul Sportul-Pandurii, adica daca ramane un loc in prima divizie, nu s epromoveaza dintr-a doua ci isi pastreaza locul una din cele aflate pe R. Nu cred ca Delta nu avea posibilitatea de a juca in A, dar nu votam noi, ca la presedintie.
Otopeniul ? La ce stadion au si cate blaturi pe barba lui Dinamo au facut ... De altfel au depus dosarul angajandu-se ca vor juca pe stadionul Astra din Ploiesti, care este o caricatura, cu tribune cu 6 trepte si o peluza lipsa.
Probleme ar putea fi la Medias, in niciun caz la Pitesti.

Gabri3l
10th April 2008, 20:55
suntem singura tara din Europa care mai are 2 serii in liga 2. Oricum, nu cred ca va ramane cu o singura serie, decat daca ne obliga UEFA.
Sportului i s-a dat voie sa joace in liga 1, chiar a ajuns pe locul 1, dupa care a fost retrogradata pe motivul neplatii datoriilor. Din pacate asta este regula in UE, iar Sportul pur si simplu nu a vrut sa faca ceea ce au facut celelalte 15 echipe. Nu au vrut muschii patronului. S-a intamplat la fel la Innsbruck si Fiorentina.
Dupa promovarea UTA s-a luat hotararea sa nu s emai admita vanzarea de locuri. Sa vedem cat va tine.
Cu Ceahlaul s-a aplicat acelasi regulament ca si in cazul Sportul-Pandurii, adica daca ramane un loc in prima divizie, nu s epromoveaza dintr-a doua ci isi pastreaza locul una din cele aflate pe R. Nu cred ca Delta nu avea posibilitatea de a juca in A, dar nu votam noi, ca la presedintie.
Otopeniul ? La ce stadion au si cate blaturi pe barba lui Dinamo au facut ... De altfel au depus dosarul angajandu-se ca vor juca pe stadionul Astra din Ploiesti, care este o caricatura, cu tribune cu 6 trepte si o peluza lipsa.
Probleme ar putea fi la Medias, in niciun caz la Pitesti.
stadionul ASTRA arata chiar mai bine decat cateva stadioane din liga I la ora actuala:Cluj, Mioveni, Bistrita, Arad....si tribuna 0 arata chiar mai bine decat cea de pe stadionul dinamo....ASTRA nu are tribune cu 6 trepte, are o tribuna toata acoperita cu +12 randuri(gen Urziceni) iar o parte importanta din cealalta tribuna(I) are mai multe randuri....doar peluza are vreo 5-6 randuri...toate locuri pe scaune...
iti zic eu ca se poate juca bine mersi pe ASTRA in liga I, cel putin in sezonul de gratie 2008-2009...si in nocturna...
... asta daca va promova Otopeni, si eu zic ca "aviatorii" au sanse sa promoveze mai ales ca sunt impinsi de la spate de Netoiu(prin dinamo2, focsani...si alte echipe din serie1)

in cazul Ceahlaul-Tulcea de anul trecut, mai corect era sa promoveze ocupanta locul 3 din seria1, nu sa ramana Ceahlaul in prima iga ...care se vede ca nu e de prima liga nici la ora actuala...

liga II trebuie sa aiba o singura serie cu 4 echipe care vor promova... si cred ca asa se si va intampla in viitorul apropiat.

Romeo
11th April 2008, 10:16
stadionul ASTRA arata chiar mai bine decat cateva stadioane din liga I la ora actuala:Cluj, Mioveni, Bistrita, Arad....si tribuna 0 arata chiar mai bine decat cea de pe stadionul dinamo....ASTRA nu are tribune cu 6 trepte, are o tribuna toata acoperita cu +12 randuri(gen Urziceni) iar o parte importanta din cealalta tribuna(I) are mai multe randuri....doar peluza are vreo 5-6 randuri...toate locuri pe scaune...
iti zic eu ca se poate juca bine mersi pe ASTRA in liga I, cel putin in sezonul de gratie 2008-2009...si in nocturna...
... asta daca va promova Otopeni, si eu zic ca "aviatorii" au sanse sa promoveze mai ales ca sunt impinsi de la spate de Netoiu(prin dinamo2, focsani...si alte echipe din serie1)

in cazul Ceahlaul-Tulcea de anul trecut, mai corect era sa promoveze ocupanta locul 3 din seria1, nu sa ramana Ceahlaul in prima iga ...care se vede ca nu e de prima liga nici la ora actuala...

liga II trebuie sa aiba o singura serie cu 4 echipe care vor promova... si cred ca asa se si va intampla in viitorul apropiat.

sincer, prefer stadionul Ilie Oana, pacat ca a ramas in paragina, nimic aratos pe el. Astra are acea tribuna noua si la cati spectatri vin la majoritatea meciurilor, este prea mare. :lol: dar ca aspect "de Europa" este un stadion de B.
Orasele mari au cam renuntat la performanta si ambitii, Tg Mures care a fost multi ani in A acum nu are fata nici de B, Pitestiul are al doilea stagiu in B in 18 ani, Aradul e in A multumita unei cumparari de loc, deci anormal (dar ce este normal in tara asta ?), Bacau cu cel mai frumos stadion din provincie, in schimb au aparut echipe in oarse care n-au visat in viata lor div A (Vs, Urz, Bistrita era inainte de 1975 multumita daca era in B).
Scaunele pe care le pomenesti in cazul Astra sunt un moft, o posibilitate de a cheltui sume de bani numai ca sa arate frums, iar dupa 10 ani oricum trebuiesc schimbate. Doar aspectul le deosebeste fata de gradenele de acum 35 ani, dar au micsorat capacitatea stadioanelor. In 1976 Petrolul juca cu FC Braila in div B cu un stadion arhiplin (28.000 scria Flamura Prahovei, capacitatea legala fiind 18.000) si nu au plans dupa scaune. Acum ma mir ca o echipa care a castigat 6 meciuri la rand in L2 are doar 1-2000 spectatori. Imi spunea seful acum 2 ani: in zona Genevei po****tia franceza nu este foarte interesata de fotbal, sponsorii nu dau reclame si echipa e in liga II. La Zurich, nemtii sunt mai interesati si echipa trage la titlu. Noi vrem sa vedem Liga Campionilor la o echipa cu medie de 7000 spectatori, 1/2 neplatitori. De fapt fotbalul de acum este cam tot ala din comunism, prim-secretarii microbisti de atunci sunt acum finantatori, in rest cam aceleasi practici instituite de Steaua-Dinamo dupa 1984.

ducus
12th April 2008, 01:01
stadionul ASTRA arata chiar mai bine decat cateva stadioane din liga I la ora actuala:Cluj, Mioveni, Bistrita, Arad....si tribuna 0 arata chiar mai bine decat cea de pe stadionul dinamo....ASTRA nu are tribune cu 6 trepte, are o tribuna toata acoperita cu +12 randuri(gen Urziceni) iar o parte importanta din cealalta tribuna(I) are mai multe randuri....doar peluza are vreo 5-6 randuri...toate locuri pe scaune...
iti zic eu ca se poate juca bine mersi pe ASTRA in liga I, cel putin in sezonul de gratie 2008-2009...si in nocturna...
... asta daca va promova Otopeni, si eu zic ca "aviatorii" au sanse sa promoveze mai ales ca sunt impinsi de la spate de Netoiu(prin dinamo2, focsani...si alte echipe din serie1)

in cazul Ceahlaul-Tulcea de anul trecut, mai corect era sa promoveze ocupanta locul 3 din seria1, nu sa ramana Ceahlaul in prima iga ...care se vede ca nu e de prima liga nici la ora actuala...

liga II trebuie sa aiba o singura serie cu 4 echipe care vor promova... si cred ca asa se si va intampla in viitorul apropiat.
Da, din pacate de-abia la sfarsitul sezonului 2009/2010. Deci sezonul 2010/2011 va incepe cu o singura serie din Liga II, dar n-avem de unde sa stim deocamdata daca vor promova 4 echipe, 3 sau doua. L ao singura serie de 20 de echipe, cred ca nu ar mai avea rost sa promoveze ca pana acum 4 echipe, ci doar 2, maxim 3, ca in celelalte campionate europene (Italia, Franta, Germania etc.). Poate as ao sa vedewm din nou Bacaul si Petrolul in Liga I, cine stie ce se intampla pana atunci...lucrurile in fotbal se schimba de la un an la altul, azi urci, maine cobori, sau invers :P

Romeo
13th April 2008, 22:40
Da, din pacate de-abia la sfarsitul sezonului 2009/2010. Deci sezonul 2010/2011 va incepe cu o singura serie din Liga II, dar n-avem de unde sa stim deocamdata daca vor promova 4 echipe, 3 sau doua. L ao singura serie de 20 de echipe, cred ca nu ar mai avea rost sa promoveze ca pana acum 4 echipe, ci doar 2, maxim 3, ca in celelalte campionate europene (Italia, Franta, Germania etc.). Poate as ao sa vedewm din nou Bacaul si Petrolul in Liga I, cine stie ce se intampla pana atunci...lucrurile in fotbal se schimba de la un an la altul, azi urci, maine cobori, sau invers :P

este normal sa nu schimbi sistemul de retrogradare la o editie in curs, dar de ce propui asta peste 2 ani ? Eu zic ca este o idee (Sandu a mai avut si altele), dar sunt slabe sanse acum sa vedem altceva.
Eu nu cred ca sistemul cu 20 de echipe este bun, decat doar daca vreti multe meciuri, implicit bani pentru observatori, etc. In primavara sunt 3 luni si ceva la dispozitie (cam 15 saptamani) pentru 19 etape, dar eu zic ca nu este recomandabil sa joci prea mult in timul saptamanii si dupa cum ati vazut, echipele nu doresc sa inceapa toamna returul. Eu prefer sistemul cu 16 echipe, chiar la liga I, dar enteresele sunt altele.

ducus
14th April 2008, 00:47
este normal sa nu schimbi sistemul de retrogradare la o editie in curs, dar de ce propui asta peste 2 ani ? Eu zic ca este o idee (Sandu a mai avut si altele), dar sunt slabe sanse acum sa vedem altceva.
Eu nu cred ca sistemul cu 20 de echipe este bun, decat doar daca vreti multe meciuri, implicit bani pentru observatori, etc. In primavara sunt 3 luni si ceva la dispozitie (cam 15 saptamani) pentru 19 etape, dar eu zic ca nu este recomandabil sa joci prea mult in timul saptamanii si dupa cum ati vazut, echipele nu doresc sa inceapa toamna returul. Eu prefer sistemul cu 16 echipe, chiar la liga I, dar enteresele sunt altele.
Nu propun eu treba asta, ci s-a hotarat deja de FRF si Mircea Sandu, citeste paginile din urma sa vezi componenta viitoarelor ligi! De-abia peste 3 ani se va ajunge la o singura serie in Liga II cu 18-20 de echipe!
De ce sa preferi sistemul cu 16 echipe? Hai, nici chiar asa, doar nu suntem Portugalia sau Austria mai...! Nu poti cu 16 echipe, fiindca si-asa o sa se scoata prea multe echipe din Liga II si III -. deci se vor scoate peste 2 ani 16 echipe din Liga II! Si-asa e mult prea mult si pe urma nu s-ar redistribui ca lumea, in mod egal in Liga III! Oricum cei mai dezavantajati o sa iasa cei din Liga III, findca le va fi mult mai greu sa promoveze in Liga II!

Romeo
15th April 2008, 10:32
Nu propun eu treba asta, ci s-a hotarat deja de FRF si Mircea Sandu, citeste paginile din urma sa vezi componenta viitoarelor ligi! De-abia peste 3 ani se va ajunge la o singura serie in Liga II cu 18-20 de echipe!
De ce sa preferi sistemul cu 16 echipe? Hai, nici chiar asa, doar nu suntem Portugalia sau Austria mai...! Nu poti cu 16 echipe, fiindca si-asa o sa se scoata prea multe echipe din Liga II si III -. deci se vor scoate peste 2 ani 16 echipe din Liga II! Si-asa e mult prea mult si pe urma nu s-ar redistribui ca lumea, in mod egal in Liga III! Oricum cei mai dezavantajati o sa iasa cei din Liga III, findca le va fi mult mai greu sa promoveze in Liga II!

ce s-a hotarat ? Vad ca sunt doar ideile noastre. Germania are 18+18, Franta cam tot la fel, ambele au de 3-4 ori mai multi locuitori decat noi (deci si o baza de selectie tripla), ca sa nu mai zic de sedentarismul mai pronuntat la noi. Austria stiu ca avea 12 echipe, le-a inmultit ? Dar uita-te ca U Cluj a cam fost retrogradata din primele etape, deci ei doar au mai incurcat pe unii campionatul s-a jucat practic in 17. UTA a avut problemele pe care le prevedeam de la inceputul campionatului trecut, deci un debut frumos si probleme serioase in al doilea an, acum sunt 90 % retrogradati. Liga III ? Pe cine intereseaza asa ceva in Germania, Spania sau Italia ? Aia este pentru echipele secunde si pentru orgoliul oraselor mici. Liga II: ti se pare normal ca Dinamo II sa fie la un pas de promovare ? Daca nu incepeau catastrofal si daca ar fi batut Otopeniul, ar fi fost pe 2-3 acum.
Propunerea mea:
Liga I de 16, 2 retrogradate direct, a 14-a in baraj
Liga II de 16 sau 18, 2 promovate direct, a treia in baraj, pica ultimele 3 sau 4
Liga III in 4 serii de 16, promoveaza prima sau primele doua, retrogradeaza ultimele 3.
Deci un sistem concentrat, fara spagi pentru ratatii fotbalului deveniti observatori sau arbitri de rezerva la L2.

Mario Di Lazi
15th April 2008, 14:09
este mai puțin important numărul de echipe din Liga 1, Liga 2 și Liga 3 ...
cel mai important este această liga a2a cu o singură serie ... restul detaliilor nu cred că sunt importante ...

Gabri3l
15th April 2008, 14:21
@romeo

dinamo2 oricum nu ar fi avut drept de promovare, fiind echipa satelit(cu acte in regula)....decat daca ar fi retrogradat dinamo in liga2:))

Romeo
15th April 2008, 21:25
@romeo

dinamo2 oricum nu ar fi avut drept de promovare, fiind echipa satelit(cu acte in regula)....decat daca ar fi retrogradat dinamo in liga2:))

in 1985 nimeni nu baga in seama Dinamo Victoria, cam pentru acelasi motiv, a terminat pe locul 1 si au zis: ok, devine Victoria, este diferita de Dinamo, desi acelasi minister i-a tutelat si in 2 ani a ajuns o echipa de cupa UEFA, din fericire meritorie. Dar nu asta ar fi important ci ca cei care investesc in fotbal nu mai sunt interesati de a face echipe puternice, sunt 3 investitori care au inceput sa se gandeasca la sateliti mai puternici decat celelalte echipe din L1: Buzau, posibil si Dinamo 2 daca ar fi fost aceleasi ambitii ca la Dinamo 1, Otopeniul o alta ambitie atasata sufleteste de Dinamo, un Netoiu care investeste in 10 locuri numai acolo unde vrea el nu e dorit.

ducus
16th April 2008, 10:56
ce s-a hotarat ? Vad ca sunt doar ideile noastre. Germania are 18+18, Franta cam tot la fel, ambele au de 3-4 ori mai multi locuitori decat noi (deci si o baza de selectie tripla), ca sa nu mai zic de sedentarismul mai pronuntat la noi. Austria stiu ca avea 12 echipe, le-a inmultit ? Dar uita-te ca U Cluj a cam fost retrogradata din primele etape, deci ei doar au mai incurcat pe unii campionatul s-a jucat practic in 17. UTA a avut problemele pe care le prevedeam de la inceputul campionatului trecut, deci un debut frumos si probleme serioase in al doilea an, acum sunt 90 % retrogradati. Liga III ? Pe cine intereseaza asa ceva in Germania, Spania sau Italia ? Aia este pentru echipele secunde si pentru orgoliul oraselor mici. Liga II: ti se pare normal ca Dinamo II sa fie la un pas de promovare ? Daca nu incepeau catastrofal si daca ar fi batut Otopeniul, ar fi fost pe 2-3 acum.
Propunerea mea:
Liga I de 16, 2 retrogradate direct, a 14-a in baraj
Liga II de 16 sau 18, 2 promovate direct, a treia in baraj, pica ultimele 3 sau 4
Liga III in 4 serii de 16, promoveaza prima sau primele doua, retrogradeaza ultimele 3.
Deci un sistem concentrat, fara spagi pentru ratatii fotbalului deveniti observatori sau arbitri de rezerva la L2.
Ti-am mai explicat si pe celalalt topic ca asa ceva nu se poate, fiindca, din 18 echipe x 6 serii = 108 echipe cate sunt acum, ar mai ramane dupa cum vrei tu 4 serii x 16 echipe = 64 de echipe in Liga III, deci asta ar insemna ca 44 de echipe sa retrogradeze in Liga IV, si sunt deja foarte multe, o sa se ajunga in liga IV la serii judetene de cate 22-23 de echipe si aia ar trebui sa joace din 3 in 3 zile ca sa termine campionatul in limitele calendarului fotbalistic!
Asa cum a spus Nasu' e cel mai bine, si-asa o sa retrogradeze ultimele 8 echipe din fiecare serie a Ligii III de la anul!
Mai dau odata articolul, ca vad ca nu reusesc sa te conving! Hotarerea e luata deja! Restructurarea fotbalului mic
Ipoteze si intrebari legate de restructurarea ligilor a doua si a treia

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri, la Cluj, ca esaloanele inferioare ale fotbalului romanesc vor fi restructurate incepand cu sezonul 2011-2012.

"Din anul 2011-2012 liga a doua va avea o singură serie, cu 18-20 de echipe, iar liga a III-a va avea patru serii, tot cu 18-20 de echipe. Acesta este un prim-pas, pentru că începând cu 2015, în liga a treia se va trece la două serii"
Ar fi interesant de stiut care vor fi etapele acestei restructurari.

Sezonul actual iese din calcul pentru ca nu se pot modifica din mers regulile competitiilor.


Astfel, raman 3 sezoane (2008/2009, 2009/2010 si 2010/2011) in care sa se treaca de la 2 serii in Liga a II-a si sase in Liga a III-a (toate cu 18 echipe) la o singura serie in Liga a II-a si patru serii in Liga a III-a (cu 18-20 de echipe), adica de la 144 de echipe la 90-100 de echipe.

Ce se va intampla in 2015 cand se trece la doar doua serii in Liga a III-a? Va fi infiintata Liga a IV-a cu patru serii?

Trecerea la patru serii in Liga a III-a si una singura in Liga a II-a se poate face fara prea multe probleme in doar doua sezoane:

2008/2009:

Liga a II-a:

nicio schimbare

Liga a III-a:

Retrogradeaza 49 de echipe:



ultimele opt din fiecare serie (locurile 11 - 18)
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10; pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 6 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective


Astfel, la sfarsitul sezonului 2008/2009 avem:

Liga a II-a: doua serii a cate 18 echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe
2009/2010:

Liga a II-a:

Legatura cu Liga I - neschimbata.
Legatura cu Liga a III-a:

Promoveaza 6 echipe: castigatoarele cele patru serii din Liga a III-a, plus alte doua echipe clasate pe locul doi, castigatoare ale meciurilor de baraj (Seria I - Seria a II-a, Seria a III-a - Seria a IV-a)

Retrogradeaza 22 de echipe, adica ocupantele locurilor 8 - 18 din fiecare serie.

Liga a III-a

Promoveaza 6 echipe, retrogradeaza din Liga a II-a 22 de echipe.

Din Liga a IV-a promoveaza 21 de echipe.
Astfel, trebuie sa retrogradeze 37 de echipe:


ocupantele locurilor 11-20 din fiecare serie
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10 (pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 4 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective)
La sfarsitul sezonului 2009/2010, am avea:

Liga a II-a: o serie de 20 de echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe

Romeo
16th April 2008, 11:12
Mai dau odata articolul, ca vad ca nu reusesc sa te conving! Hotarerea e luata deja! Restructurarea fotbalului mic
Ipoteze si intrebari legate de restructurarea ligilor a doua si a treia

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri, la Cluj, ca esaloanele inferioare ale fotbalului romanesc vor fi restructurate incepand cu sezonul 2011-2012.



dupa ce acum vreo 7 ani s-a ajuns la 16 in A si 2x16 in B, s-a trecut iar la 3x16 in B, s-a revenit acum la 2x18. Suntem singura tara cu doua serii de L2 si avem totodata cele mai multe echipe in L2. Acum nu trebuie sa crezi ca se va intampla tot ce a zis Sandu, vom vedea cu un an inainte, ca schimbarea trebuie sa ramana definitiva. Propuneri au mai fost, chiar incepand cu 1976 la acel sistem mamut de 18 + 3x18 + 12x16 si le-a trebuit inca 16 ani sa schimbe ceva. Oricum interesul romanului pentru fotbal, mai ales la L2 si L3 este foarte mic sa tii atatea echipe. In anii 70-90 erau destui spectatori, acum insa se prefera TV-ul. Vom ajunge si la anii in care nu se vor mai castiga milioane ca sa-si permita sa tina echipe din care nimeni nu va apuca sa joace vreodata 1 meci in L1. In orice caz, ca statistician abia astept sa notez formatii la numai 9 sau 10 meciuri in L2, nu la 18 ca acum.

rhadoo
17th April 2008, 00:42
in 1985 nimeni nu baga in seama Dinamo Victoria, cam pentru acelasi motiv, a terminat pe locul 1 si au zis: ok, devine Victoria, este diferita de Dinamo, desi acelasi minister i-a tutelat si in 2 ani a ajuns o echipa de cupa UEFA, din fericire meritorie. Dar nu asta ar fi important ci ca cei care investesc in fotbal nu mai sunt interesati de a face echipe puternice, sunt 3 investitori care au inceput sa se gandeasca la sateliti mai puternici decat celelalte echipe din L1: Buzau, posibil si Dinamo 2 daca ar fi fost aceleasi ambitii ca la Dinamo 1, Otopeniul o alta ambitie atasata sufleteste de Dinamo, un Netoiu care investeste in 10 locuri numai acolo unde vrea el nu e dorit.

alo triaju?victoria echipa meritorie?:happy:rosu:fa cumva si dispari ticule de pe aici cu gunoiul tau de rahati,de javrele alea nici nu merita amintit
rusine!victoria bucuresti:rosu::rosu:

Romeo
17th April 2008, 10:43
alo triaju?victoria echipa meritorie?:happy:rosu:fa cumva si dispari ticule de pe aici cu gunoiul tau de rahati,de javrele alea nici nu merita amintit


chiar daca arbitrii aveau ratie de un penalty pe meci penru Victoria, militienii nu ne-au facut de ras in Cupa UEFA, chiar au ajuns in sferturi (1989). Ceea ce era murdar in campionatul nostru nu a interesat Europa, dar atunci cand ajungeam prin sferturi se uitau si ei la noi. In sferturi nu au ajuns Argesul sau Otelul, nici Sportul lui Nicu, nici Brasovul. Asa ca tineti minte ca in afara de Steaua si Dinamo, in 1989 a mai ajuns in sferturi echipa lui Mitica Dragomir si Florin Halagian. Acolo ei nu au blatuit ca in campionat, ci au eliminat alte echipe

Jerome LeBanner
17th April 2008, 10:59
chiar daca arbitrii aveau ratie de un penalty pe meci penru Victoria, militienii nu ne-au facut de ras in Cupa UEFA, chiar au ajuns in sferturi (1989). Ceea ce era murdar in campionatul nostru nu a interesat Europa, dar atunci cand ajungeam prin sferturi se uitau si ei la noi. In sferturi nu au ajuns Argesul sau Otelul, nici Sportul lui Nicu, nici Brasovul. Asa ca tineti minte ca in afara de Steaua si Dinamo, in 1989 a mai ajuns in sferturi echipa lui Mitica Dragomir si Florin Halagian. Acolo ei nu au blatuit ca in campionat, ci au eliminat alte echipe

Romeo, ajungerea militiei in sferturi a fost si o chestie de conjunctura. Pe langa faptul ca luau jucatori cu japca, au avut si un traseu relativ usor.
Nu uita ca Argesul juca in primele tururi cu Valencia sau AEK Atena, Sportul cu Brondby sau Verona, Petrolul cu Liverpool.
Ai zis ca esti statistician. Pastreaza acel sfert UEFA strict pt. statistici:)

Romeo
17th April 2008, 18:41
Romeo, ajungerea militiei in sferturi a fost si o chestie de conjunctura. Pe langa faptul ca luau jucatori cu japca, au avut si un traseu relativ usor.
Nu uita ca Argesul juca in primele tururi cu Valencia sau AEK Atena, Sportul cu Brondby sau Verona, Petrolul cu Liverpool.
Ai zis ca esti statistician. Pastreaza acel sfert UEFA strict pt. statistici:)

bafta face parte din fotbal, Victoria nu a avut adversari puternici. Jucatori luati cu japca ? In fata ordinului nu prea avea cineva curaj sa cracneasca, dar te alegeai cu 3-4 jucatori retur de la Victoria in loc de unul. Sa nu zici ca jucatorii Victoriei nu au fost foarte multumiti ca au jucat la Victoria, daca nu crezi, intreaba-l pe Mitica ce-si aduceau din deplasari. Asa ca mare diferenta fata de azi in transferari nu este, jucatorul iti pleaca azi la o oferta mai buna si trebuie inlocuit. S-a plans Petrolul ca Rapid a luat cu japca pe Constantin sau pe Maldarasanu, Astra a zis ceva la Dascalescu, Iasiul la Pancu ? Acum a fost banul, daca a fost, atunci erau cativa jucatori la schimb. La Petrolul venise Caciureac, P. Iordache si Talnar in loc de Nuta, care s-a terminat ca vedeta in vreo 2 ani.
Sportul a fost oprita de Verona si de Neuchatel Xamax, Craiova de Zeljeznicar Sarajevo, Argesul de Utrecht, adversari cam de acelasi nivel, dar obsesia romanului a fost primavara europeana si Victoria mult hulita a ajuns acolo.

rhadoo
17th April 2008, 23:10
cu riscul de a fi off topic iti repet,victoria face parte din istoria intunecata a fotbalului romanesc
felul in care transferau jucatorii e discutabil si nu are nici cea mai mica legatura cu ce se intampla acum in domeniul transferurilor
a ajuns in fazele superoare datorita unor conjuncturi,echipe iesite din forma si mai ales transferurilor facute cu forta
deci incearca sa uiti echipa asta careia nu merita sa ii mai scriu numele,mai ales ca esti off topic si ne faci si pe noi sa fim

Romeo
18th April 2008, 19:09
cu riscul de a fi off topic iti repet,victoria face parte din istoria intunecata a fotbalului romanesc
felul in care transferau jucatorii e discutabil si nu are nici cea mai mica legatura cu ce se intampla acum in domeniul transferurilor
a ajuns in fazele superoare datorita unor conjuncturi,echipe iesite din forma si mai ales transferurilor facute cu forta
deci incearca sa uiti echipa asta careia nu merita sa ii mai scriu numele,mai ales ca esti off topic si ne faci si pe noi sa fim

on topic deocamdata putem spune ca om trai si vom vedea. subtierea ligii a II-a inseamna mai putine incasari (pentru ca la liga III ai alte tarife pentru cartonase, observatori), vor fi mai putini arbitri care vor evolua la L1 + L2 si stii cum suntem noi in Romania: mult si slab decat putin si mai bine.

de acord, Victoria face parte din istoria intunecata a fotbalului nostru, cred ca a avut in cei 4 ani mai multe blaturi decat a facut Dinamo in 15.
Nu strica, insa, sa retinem ca Victoria a eliminat Dinamo Minsk, campioana cu cativa ani inainte a URSS si Turun Palloseura, oricum mai bine cotata decat KR Reykjavik care i-a eliminat pe Dinamo peste vreo 7 ani. A fost anul in care romanii au avut 3 echipe in sferturi de finala, in timp ce acum nici nu mai visam si nu as mentiona nici o vedeta in echipa aia a Victoriei, Marian Damaschin fiind retrogradat de la Dinamo.

Bogdy LFC
18th April 2008, 19:10
Pacat ca Liga 2 va trece/reveni la o sinugra serie.Se va da drumul din nou la blaturi :mask

Romeo
20th April 2008, 19:06
Pacat ca Liga 2 va trece/reveni la o sinugra serie.Se va da drumul din nou la blaturi :mask

intr-o singura tara din Europa Liga a II-a are doua serii. Crezi ca in 2 serii nu s efac blaturi ? Ieri Focsaniul a castigat la Chiajna, echipa care era pe locul 3 recent. Sa cred ca au fost aia demoralizati ca nu pot promova sau au dat meciul ?

Mario Di Lazi
24th April 2008, 09:14
nu cred că atunci când o să avem o singură serie o să avem mai multe blaturi ...
eu cred că atunci Liga 2 o să fie mai urmărită și atunci o se le fie un pic mai frică când o să vină vorba de un meci Chiajna-Focșani ...

ducus
25th April 2008, 09:39
nu cred că atunci când o să avem o singură serie o să avem mai multe blaturi ...
eu cred că atunci Liga 2 o să fie mai urmărită și atunci o se le fie un pic mai frică când o să vină vorba de un meci Chiajna-Focșani ...
Pai atata vreme cat doar 2-3 meciuri din Liga II sunt transmise la TV, n-avem ce face, nu noi ordonam televiziunilor cate meciuri din Liga II sa transmita. Vezi bine ca in afara de TVR 2 doar sport.ro a mai transmis constant meciuri din Liga II in ultimele 2 sezoane. Daca nu s-au inghesuit si altii pana acum sa transmita astfel de meciuri, n-or s-o faca nici de acum inainte.:(

Mario Di Lazi
25th April 2008, 17:27
și N24 transmite câte 1 meci pe etapă ...

ducus
25th April 2008, 19:04
și N24 transmite câte 1 meci pe etapă ...
La cata audienta are N24, nici nu mai conteaza...stii bine ca alte posturi sunt importante. Intre un meci al FC Bihor si unul al Brasovului sau Argesului, la care crezi ca se uita mai multa lume?:rolleyes:

Mario Di Lazi
26th April 2008, 21:29
orădenii o să se uite la FC Bihor :D

07Ex
3rd June 2008, 23:41
Cand se vor trage la sorti meciurile din editia 2008-2009 a ligii a II-a?

ducus
4th June 2008, 10:18
Probabil in luna iulie sau la sfarsitul lunii iunie. Pe pagina oficiala a LPF nu a aparut nimic legat de asta.

Dani3l
30th June 2008, 14:50
In 08-09 cate echipe retrogradeaza in C...

micutzu
1st July 2008, 14:25
Anul acesta v-a fi la fel ca anul trecut.

Universal
1st July 2008, 16:23
Anul acesta v-a fi la fel ca anul trecut.

va fi, dar concurenta va fi si mai acerba.

ducus
1st July 2008, 20:48
In 08-09 cate echipe retrogradeaza in C...
Tot la fel ca anul trecut, ultimele 4 echipe din fiecare serie. De-abia din sezonul 2009/2010 vor retrograda echipele de pe locurile 11-18 din fiecare serie.

Romeo
1st July 2008, 21:17
Tot la fel ca anul trecut, ultimele 4 echipe din fiecare serie. De-abia din sezonul 2009/2010 vor retrograda echipele de pe locurile 11-18 din fiecare serie.

si cu castigatoarele din L3 ce se intampla, nu mai promoveaza ?
Oricum, suntem singura tara europeana cu doua serii in divizia secunda. Tari micute ca Germania, Italia, Franta, Anglia au o singura serie de 18 pana la 22 echipe, noi avem 32. Majoritatea meciurilor au 150-500 spectatori, iar promovatele se cunosc de la inceput, eventual mai se gaseste cate una sa faca un drum lin L1 si sa revina (stil gaz metan sau Otopeni).
Este stupid ca o echipa sa promoveze in L1 si apoi sa joace la 40 km de localitatea reprezentata, dar asta e in Romania, nu ai ce face !

Romeo
1st July 2008, 21:42
eu cred ca daca ar fi asa unele echipe cu traditie s-ar afunda si mai mult in anonimat,probabil ar ajunge in pragul desfiintarii pentru ca majoritatea acestor echipe sunt administrate de consiliile sau primariile din orasul care fac parte.in ultimul timp s-a dovedit a avea un real succes echipele srl.ar fi un lucru bun daca s-ar intampla sa avem o singura serie dar o sa se piarda cluburile cu traditie datorita incompetentei si jocurilor politice a unor jmecheri ai oraselor respective.

din pacate asta e realitatea. Ce sa facem, sa asteptam Corvinul sa faca rost de bani ? Sau Resita ? Bacaul a fost la un pas de L3. Resita a fost in A atunci cand a avut de toate, acum este in L3, Bacaul a cumparat un loc de A si dupa ce s-a schimbat primarul s-a ales praful si de echipa si de investitie. Se intampla si la case mari: Nottingham Forest, campioana europeana in 1979 cred ca e in liga a III-a engleza.
Nici sustinerea echipelor de catre consilii nu este normala. Iubitorii de fotbal din localitati sunt in inferioritate neta fata de restul po****tiei, iar daca orasele ar arata bine am putea agrea sustinerea echipelor, dar majoritatea tarii este o lada de gunoi. Ramane sa se ocupe cate un smecher local de echipe, chiar daca orase de traditie vor ajunge la mijlocul L3. Rapid a fost in B intre 1977-83, dupa 1994 a ajuns mare, Craiova era singura echipa din provincie neretrogradata pana acum 2 ani.

ducus
2nd July 2008, 08:34
si cu castigatoarele din L3 ce se intampla, nu mai promoveaza ?
Oricum, suntem singura tara europeana cu doua serii in divizia secunda. Tari micute ca Germania, Italia, Franta, Anglia au o singura serie de 18 pana la 22 echipe, noi avem 32. Majoritatea meciurilor au 150-500 spectatori, iar promovatele se cunosc de la inceput, eventual mai se gaseste cate una sa faca un drum lin L1 si sa revina (stil gaz metan sau Otopeni).
Este stupid ca o echipa sa promoveze in L1 si apoi sa joace la 40 km de localitatea reprezentata, dar asta e in Romania, nu ai ce face !
Si ce vrei sa faca daca nu are stadion omologat pentru Liga I? Nu e deloc stupid, ca doar au autocar, si ajung in jumatate de ora la destinatie. Doar n-o sa le impiedice pentru atata lucru sa evolueze in Liga I si sa ramana Ceahlaul din nou nemeritat in Liga I, nu?
Am mai spus-o si o repet: de acum inainte doar echipele puternice si cu finantatori seriosi vor rezista in fotbalul romanesc, restul se vor desfiinta de la sine. In 2015 vor ramane putini, da' buni :cool:

Romeo
2nd July 2008, 14:25
Si ce vrei sa faca daca nu are stadion omologat pentru Liga I? Nu e deloc stupid, ca doar au autocar, si ajung in jumatate de ora la destinatie. Doar n-o sa le impiedice pentru atata lucru sa evolueze in Liga I si sa ramana Ceahlaul din nou nemeritat in Liga I, nu?
Am mai spus-o si o repet: de acum inainte doar echipele puternice si cu finantatori seriosi vor rezista in fotbalul romanesc, restul se vor desfiinta de la sine. In 2015 vor ramane putini, da' buni :cool:

in vest fotbalul se joaca pentru spectatori, de exemplu la ultimul meci al Real Madrid au venit 75.000 spectatori, cel mai ieftin bilet a fost 45 euro, stadionul a fost incalzit cu o instalatie electrica, desi era luna mai.
ce se intampla in celalalt colt al Europei ? Au fost echipa care au promovat sa-si vanda locul. De ce nu au jucat ele pentru spectatori ? Pentru ca nu-i are, sau pentru ca alte echipe nu au vrut sa promoveze. In loc de Progresul, Sportul, Petrolul, Bacau, toate recent foste in A, pentru locul I se bat echipe care nu au ca obiectiv divizia A: Delta Tulcea, Otopeni, pana la proba contrarie Gaz metan.
Apoi nu confunda banii necesari promovarii cu cei necesari mentinerii. Este treaba lor daca intra si nu au sanse sa promoveze, dar mai sus se invoca traditia care nu mai valoreaza doi bani la Hunedoara, Resita sau Ploiesti.
Cat de buni vor fi aia in 2015 vom vedea, daca actuala campioana pierde lamentabil in fata unor ciprioti care erau amatori acum vreo 10-15 ani, ne putem inchipui pregatirea care va fi atunci in conditiile in care jucatorii buni vor pleca in vest, iar Steaua ne-a aratat ce chixuri putem lua daca cautam in America de Sud (Carlos, Elton, etc).
Otopeniul este bun asa cum acum 10 ani a fost Onestiul, Rocarul, Extensiv, Astra, toate disparute cand s-au terminat banii. La Vaslui dupa ce Porumboiu se va retrage se va alege praful (desi poate sta 10 ani linistit), la fel la Urziceni. Merge treaba 1-5 ani, se schimba guvernul, smecherul local dispare si vom numara alte zeci de mii de euro aruncate in stadioane pe care s-au dus 2000 spectatori (vezi toate exemplele de mai sus). Intr-o tara care este lada de gunoi a UE, este un lux sa arunci banii pe stadioane folosite 5 ani sau 10 (Astra, ca exemplu).
Nu sustin pretentiile Ceahlaului, dupa cum vezi, lasa-i sa stea in liga a II-a ca doi ani nu au fost in stare sa formeze o echipa de L1, dar fotbal trebuie facut in orase mari, cu public interesat, altfel si fotbalul ajunge o activitate patriotica, ca si alte sporturi de la noi.

Mario Di Lazi
2nd July 2008, 16:37
o să avem o Ligă a2a foarte bună ... faptul că o să se desființeze echipe mici nu mă impresionează deloc :D

micutzu
2nd July 2008, 17:52
va fi, dar concurenta va fi si mai acerba.

Nu fi asa sigur.


P.S. Scuze colega, eu nu am avut decat 5 si 6 la gramatica, in scoala. :D
Plus de asta nu sunt roman 100%, si incerc sa ma perfectionez, inca.:D

dannyreddog
12th July 2008, 16:53
Mult noroc Universitatii Cluj in tentativa revenirii imediate in liga 1...:ok:

Razvan T.
12th July 2008, 17:47
Mult noroc Universitatii Cluj in tentativa revenirii imediate in liga 1...:ok:

Obiectivul in acest an locurile 1-6 plus reconstructia echipei, iar la anul obiectivul clar v-a fii promovarea .

Dani3l
12th July 2008, 22:50
VA FI!!!!!!!!!!!of...Sper ca U sa promoveze!In afara de cati baieti cam..."pa"...sunt o galerie frumoasa,canta frumos!:ok:

boshcUtza
23rd July 2008, 23:23
nu stiti careva in ce data se stabilesc componenta seriilor si programul pt liga 2?

resita
23rd July 2008, 23:27
nu stiti careva in ce data se stabilesc componenta seriilor si programul pt liga 2?

din cate am inteles eu pe 29 iulie

Mario Di Lazi
24th July 2008, 11:18
da, pe 29 iulie ... așa scria pe frf.ro ...

boshcUtza
24th July 2008, 14:42
multumesc:P

soreen
25th July 2008, 15:19
in vest fotbalul se joaca pentru spectatori, de exemplu la ultimul meci al Real Madrid au venit 75.000 spectatori, cel mai ieftin bilet a fost 45 euro, stadionul a fost incalzit cu o instalatie electrica, desi era luna mai.
ce se intampla in celalalt colt al Europei ? Au fost echipa care au promovat sa-si vanda locul. De ce nu au jucat ele pentru spectatori ? Pentru ca nu-i are, sau pentru ca alte echipe nu au vrut sa promoveze. In loc de Progresul, Sportul, Petrolul, Bacau, toate recent foste in A, pentru locul I se bat echipe care nu au ca obiectiv divizia A: Delta Tulcea, Otopeni, pana la proba contrarie Gaz metan.
Apoi nu confunda banii necesari promovarii cu cei necesari mentinerii. Este treaba lor daca intra si nu au sanse sa promoveze, dar mai sus se invoca traditia care nu mai valoreaza doi bani la Hunedoara, Resita sau Ploiesti.
Cat de buni vor fi aia in 2015 vom vedea, daca actuala campioana pierde lamentabil in fata unor ciprioti care erau amatori acum vreo 10-15 ani, ne putem inchipui pregatirea care va fi atunci in conditiile in care jucatorii buni vor pleca in vest, iar Steaua ne-a aratat ce chixuri putem lua daca cautam in America de Sud (Carlos, Elton, etc).
Otopeniul este bun asa cum acum 10 ani a fost Onestiul, Rocarul, Extensiv, Astra, toate disparute cand s-au terminat banii. La Vaslui dupa ce Porumboiu se va retrage se va alege praful (desi poate sta 10 ani linistit), la fel la Urziceni. Merge treaba 1-5 ani, se schimba guvernul, smecherul local dispare si vom numara alte zeci de mii de euro aruncate in stadioane pe care s-au dus 2000 spectatori (vezi toate exemplele de mai sus). Intr-o tara care este lada de gunoi a UE, este un lux sa arunci banii pe stadioane folosite 5 ani sau 10 (Astra, ca exemplu).
Nu sustin pretentiile Ceahlaului, dupa cum vezi, lasa-i sa stea in liga a II-a ca doi ani nu au fost in stare sa formeze o echipa de L1, dar fotbal trebuie facut in orase mari, cu public interesat, altfel si fotbalul ajunge o activitate patriotica, ca si alte sporturi de la noi.


ai si u dfeptate dar sunt orase unde primaria ar putea tine linistita o echipa in a.....spre exemplu targovistea care are un buget fabulos dar care se duce in buzunarul smecherilor....nimik nu se vede in oras de 8 ani de zile.....strazi nimik....curatenie nimik...locuri publice nimik....sport nimik....si repet orasul targoviste are un buget f mare pt talia lui

Mario Di Lazi
29th July 2008, 09:19
la Vâlcea Primăria nu poate ține echipa în Liga 1 ... de 3 sezoane suntem în primele 3-4-5, dar echipă în Liga 1 nu poate ține doar Primăria ...

Mario Di Lazi
30th July 2008, 08:46
Zăpăceală la tragerea la sorți
Țintarul ligii secunde efectuat ieri la Casa Fotbalului a însemnat un adevărat circ, tragerea la sorți pentru Seria I fiind efectuată de două ori în decurs de câteva ore.
Oficialii federației au „uitat” de existența articolului 12, punctul 4, din ROAF, în care se spune că echipele din același oraș vor avea program alternativ.
Pentru că echipele din Seria I au contestat țintarul, unul dintre cei mai vehemenți fiind Gheorghe Ștefan, s-a procedat la rechemarea delegațiilor. Doar zece dintre oficialii Seriei I au fost găsiți, în timp ce restul se aflau deja în drum spre casă. Liga a II-a debutează pe 16 august.

prosport.ro

ps. ce amatori :D

Romeo
30th July 2008, 09:12
ai si u dfeptate dar sunt orase unde primaria ar putea tine linistita o echipa in a.....spre exemplu targovistea care are un buget fabulos dar care se duce in buzunarul smecherilor....nimik nu se vede in oras de 8 ani de zile.....strazi nimik....curatenie nimik...locuri publice nimik....sport nimik....si repet orasul targoviste are un buget f mare pt talia lui

democratia inseamna si demonstratii impotriva cui vrei tu (sau eu). Cati romani au protestat impotriva mizeriei in care suntem nevoiti sa locuim din cauza dispretului cu care ne trateaza primariile ? Este si neprezentarea la vot un mod de protest, dar ii doare tot in cot.
In conditiile in care stadioanele apartin primariilor, dar nu peste tot este asa ceva, este normal ca acestea sa fie intretinute. Sa mai spun ca dupa 1980 nu s-a facut mare lucru, eventual daramarea unor sectoare foarte vechi care stateau sa cada si reparatii care au costat miliarde acolo unde vin cateva sute de spectatori ? In Liga 1 ai nevoie de cateva milioane de euro pe an si nu este normal ca primaria sa le plateasca, daca din orase cu peste 100.000 locuitori vin doar 2-7000 la meci. De ce trebuie sa plateasca 100.000 pentru distractia a numai 7000 ? Asadar, trebuie gasiti smecherii locali care sa tina echipele. Este si interesul publicitatii, adica firma abc (ca exemplu) are interes sa-si faca reclama pe stadionul din Targoviste.
Tu banuiesti ca Targovistea are un buget imens. Daca-l compari cu salariul tau sau al primarului este imens, dar nu uita cati sug din acest buget si totul se face cu acte. Auzeam ca intr-un oras mare, apropiat de Tg, casa de cultura a achizitionat un xerox de 70 milioane, asadar vezi ce usor se duc banii. Un lucru este clar, cu oamenii care conduc primariile nu s epoate face nimic pentru noi, decat daca stai cu mitraliera la capul lor.

07Ex
31st July 2008, 17:19
Eu unul sunt pentru o singura serie a ligii a II-a. In felul asta vor ramane in liga a II-a doar echipele care vor avea puterea financiara de a juca si la Cluj si la Tulcea si la Bacau. In plus, echipe precum Campina, Salonta, Deva, ISCT, Aerostar, Lupeni vor ajunge in liga a III-a acolo unde le este locul. Restul echipelor cu bani si cu traditie vor ramane in B si se vor lupta pentru promovare.

Vor fi insa echipe precum FC Baia Mare, Corvinul, sau FC Bihor care s-ar putea sa ajunga in liga a III-a, poate nu permanent, dar macar cativa ani pana cand vor da iar de bani.

resita
31st July 2008, 17:24
Eu unul sunt pentru o singura serie a ligii a II-a. In felul asta vor ramane in liga a II-a doar echipele care vor avea puterea financiara de a juca si la Cluj si la Tulcea si la Bacau. In plus, echipe precum Campina, Salonta, Deva, ISCT, Aerostar, Lupeni vor ajunge in liga a III-a acolo unde le este locul. Restul echipelor cu bani si cu traditie vor ramane in B si se vor lupta pentru promovare.

Vor fi insa echipe precum FC Baia Mare, Corvinul, sau FC Bihor care s-ar putea sa ajunga in liga a III-a, poate nu permanent, dar macar cativa ani pana cand vor da iar de bani.

si eu la fel as vrea dar din pacate nu noi decidem

Vincitor
31st July 2008, 17:31
Eu unul sunt pentru o singura serie a ligii a II-a. In felul asta vor ramane in liga a II-a doar echipele care vor avea puterea financiara de a juca si la Cluj si la Tulcea si la Bacau. In plus, echipe precum Campina, Salonta, Deva, ISCT, Aerostar, Lupeni vor ajunge in liga a III-a acolo unde le este locul. Restul echipelor cu bani si cu traditie vor ramane in B si se vor lupta pentru promovare.

Vor fi insa echipe precum FC Baia Mare, Corvinul, sau FC Bihor care s-ar putea sa ajunga in liga a III-a, poate nu permanent, dar macar cativa ani pana cand vor da iar de bani.

vorbesti ca sa nu taci !Tulcea ? Bacau ? Pe ce criteriu ? Traditie , bani sau nr de locuitori ??Pai aerostar e din bacau , lupeni a fost vicecampioana Ro. plus ca are 4 sezoane jucate in divA , de tulcea nu tin minte vreo performanta , in afara celei de anul trecut , dar fara bani ,degeaba !isct e echipa unui combinat , deci bani de B au , Deva e capitala de judet .....

07Ex
31st July 2008, 17:58
^ Eu m-am referit la Lupeni si Aerostar doar din punt de vedere al mediei de spectatori care vin la meci si la faptul ca Lupeniul este un oras mic iar Aerostar este echipa a II-a a Bacaului. La fel si la Campina, Salonta, Sacele, etc. vin spectatori putini, iar aceste echipe nu au nici o performanta notabila.

Acum daca stam sa ne gandim exista echipe precum Sportul si Progresul care nu au multi spectatori dar au traditie si rezultate. Alte echipe insa, precum CFR Cluj, pana anul trecut n-au avut nici rezultate nici spectatori. Astia unde ar trebui sa joace, in liga a III-a ca nu au spectatori sau in liga I sau a II-a ca au traditie?

soreen
1st August 2008, 12:57
ai dreptate romeo numai ca acum e mai rau ca inainte...daca zici ceva...protestezi...demonstrezi....iti trimit jandarmii pe cap sa te linisteasca...iar faza cu votul nu mai merge...ca platesc partidele pe cativa sa vina sa joteze asa cum vor ei...si tot ies castigatori la alegeri

BBB
12th August 2008, 20:07
la nivelul infrastructurii din fotbalul romanesc, cel mai bine ar fi sa existe doar o Liga I de 10 echipe, una Liga II de 10 echipe si divizia C sa existe 10 serii. Sa se joace cu sistemul acela playoff, playout si atunci vom avea performanta. Ca exemplu, Liga I sa fie compusa din : Steaua, Dinamo, Rapid, CFR, Poli Timisoara, Vaslui, Craiova, Otelul, Farul, Brasov si restul sa fie in Liga II: Urziceni, Bistrita, Farul, Arges, Gaz Metan, Pandurii, Buzau, Poli Iasi, U Cluj, UTA. In primul rand n-ar avea ce sa caute in Liga I si II o echipa care nu are nocturna! Ce sa mai vorbim de buget si alte balarii

six
14th August 2008, 23:23
la nivelul infrastructurii din fotbalul romanesc, cel mai bine ar fi sa existe doar o Liga I de 10 echipe, una Liga II de 10 echipe si divizia C sa existe 10 serii. Sa se joace cu sistemul acela playoff, playout si atunci vom avea performanta. Ca exemplu, Liga I sa fie compusa din : Steaua, Dinamo, Rapid, CFR, Poli Timisoara, Vaslui, Craiova, Otelul, Farul, Brasov si restul sa fie in Liga II: Urziceni, Bistrita, Farul, Arges, Gaz Metan, Pandurii, Buzau, Poli Iasi, U Cluj, UTA. In primul rand n-ar avea ce sa caute in Liga I si II o echipa care nu are nocturna! Ce sa mai vorbim de buget si alte balarii...sa inteleg ca Farul are echipa si de liga 1 si de 2 :D

miril
15th August 2008, 12:53
^ Eu m-am referit la Lupeni si Aerostar doar din punt de vedere al mediei de spectatori care vin la meci si la faptul ca Lupeniul este un oras mic iar Aerostar este echipa a II-a a Bacaului. La fel si la Campina, Salonta, Sacele, etc. vin spectatori putini, iar aceste echipe nu au nici o performanta notabila.

Acum daca stam sa ne gandim exista echipe precum Sportul si Progresul care nu au multi spectatori dar au traditie si rezultate. Alte echipe insa, precum CFR Cluj, pana anul trecut n-au avut nici rezultate nici spectatori. Astia unde ar trebui sa joace, in liga a III-a ca nu au spectatori sau in liga I sau a II-a ca au traditie?


Corecta observatie. Performanta avand la baza si traditia poate aduce spectatori. Dpdv al infrastructurii, al bazei umane, recte pepiniera, Progresul are toate atuurile sa revina in liga 1, iar daca vor iesi si performante foarte bune, isi poate face si spectatori mai multi, ca pe vremuri cand Dealul Spirii exista si era un cartier chic si Progresul avea spectatori de ordinul miilor.

Bancaru
15th August 2008, 13:08
Nu cred ca o serie 1 sau/si o serie 2 cu mai putine echipe ar face treaba buna. La noi in tara nimic nu iti garanteaza performanta. Nicio reteta valabila afara nu e valabila si in Romania. Cred ca avem nevoie, adica ei, de meciuri. In timp ce o echipa de afara joaca peste 50 de meciuri pe sezon, in cel mai da rahat caz, sau peste 70 daca joaca si in cupele europene, noi lesinam, adica ei, dupa 30 de meciuri. Pai e bine? 30, ca ultimele se vand si se joaca de placere. Adica ei, placerea lor.

miril
15th August 2008, 14:34
Si eu cred ca si tine, la noi regula-i debandada si daca din debandada mai ies si rezultate asta nu tine de sistemul de functionare.

soreen
15th August 2008, 20:56
Nu cred ca o serie 1 sau/si o serie 2 cu mai putine echipe ar face treaba buna. La noi in tara nimic nu iti garanteaza performanta. Nicio reteta valabila afara nu e valabila si in Romania. Cred ca avem nevoie, adica ei, de meciuri. In timp ce o echipa de afara joaca peste 50 de meciuri pe sezon, in cel mai da rahat caz, sau peste 70 daca joaca si in cupele europene, noi lesinam, adica ei, dupa 30 de meciuri. Pai e bine? 30, ca ultimele se vand si se joaca de placere. Adica ei, placerea lor.


faza stii care e?faza e ca tot apar echipe de astea gen otopeni sau urziceni care au cativa ani performante apoi se desfiinteaza cand se supara petronul si isi ia jucariile sau muta echipa in alt oras.......tot ce conteaza sunt banii....dada ai bai reusesti sa iti aduci comuna in liga I...daca nu asta e....inter sibiul, olimpia satu mare, poli timisoara, chimia rm valcea sunt echipe care din lipsa banilor s-au desfiintat
Liga 2 are multe echipe ca sunt multi primari(sau investitori) de comune sau orasele care baga bani multi in echipe vreo 3-4 ani apoi pac pac dispare echipa....vezi cazurile fc onesti...foresta suceava...fulgerul bragadiru...umt timisoara...

Vincitor
15th August 2008, 21:22
faza stii care e?faza e ca tot apar echipe de astea gen otopeni sau urziceni care au cativa ani performante apoi se desfiinteaza cand se supara petronul si isi ia jucariile sau muta echipa in alt oras.......tot ce conteaza sunt banii....dada ai bai reusesti sa iti aduci comuna in liga I...daca nu asta e....inter sibiul, olimpia satu mare, poli timisoara, chimia rm valcea sunt echipe care din lipsa banilor s-au desfiintat
Liga 2 are multe echipe ca sunt multi primari(sau investitori) de comune sau orasele care baga bani multi in echipe vreo 3-4 ani apoi pac pac dispare echipa....vezi cazurile fc onesti...foresta suceava...fulgerul bragadiru...umt timisoara...

asa e peste tot ..in toata lumea sunt echipe meteorice ...si-n italia ....catania , pisa , avellino ,pescara , ancona ..samd , si sa nu uitam de FC Malines[KV MECHELEN ] din Belgia care prin anii 80 a luat cupa UEFA

miril
15th August 2008, 21:26
Confuzie grava, aceste echipe de care vorbesti sunt echipe cu traditie, nu meteorice, ele fiind infiintate in vremuri cand aparitia unui club era legata de dragostea pentru fotbal, nu de satisfacerea unor ambitii strict pecuniare si de imagine a unor neaveniti.

soreen
15th August 2008, 21:30
Confuzie grava, aceste echipe de care vorbesti sunt echipe cu traditie, nu meteorice, ele fiind infiintate in vremuri cand aparitia unui club era legata de dragostea pentru fotbal, nu de satisfacerea unor ambitii strict pecuniare si de imagine a unor neaveniti.

cine eu sau baxi?

Vincitor
15th August 2008, 21:31
Confuzie grava, aceste echipe de care vorbesti sunt echipe cu traditie, nu meteorice, ele fiind infiintate in vremuri cand aparitia unui club era legata de dragostea pentru fotbal, nu de satisfacerea unor ambitii strict pecuniare si de imagine a unor neaveniti.

nu ma refeream strict la otopeni si etc ...intr-o postare anterioara se referea si la MINERUL LUPENI [ care orice s-ar zice are ceva traditie in fotbalul romanesc ] si mai sunt si alte echipe mici care au facut candva furori prin fotbalul romanesc ....falticeni , ariesulturda , etc etc ..

soreen
15th August 2008, 21:38
nu ma refeream strict la otopeni si etc ...intr-o postare anterioara se referea si la MINERUL LUPENI [ care orice s-ar zice are ceva traditie in fotbalul romanesc ] si mai sunt si alte echipe mici care au facut candva furori prin fotbalul romanesc ....falticeni , ariesulturda , etc etc ..

sczuze daca am zis si de lupeni...sincer ma refeream la echipele alea de pe langa bucuresti sau marile orase care pana mai acum cativa ani nu existau sau erau prin liga a IV-V iar acum se cred superputeri.....fotbalul ar trebui sa se joace pt suporteri nu numai pt ani...ca in anglia....dar na...iti mai trebuie si mentalitate pt asta...iar noi romanii ne-am pierdut mentalitatea asta...si nu din cauza noastra ci din cauze economice..sociale...culturale...etnice

rfbursa
23rd August 2008, 00:52
Ar fi foarte bine ... in cazul asta, nu vor mai fi situatii de genul Tulcea care nu a putut promova din cauza dosarului.
Cred ca modelul italian s-ar preta la noi.

mi-a parut sincer rau atunci de jucatorii de la Delta Tulcea ... asa nu s-ar mai fi bulbucat Pinalty prin presa sa mai fure locul altei echipe, fiindca i-a mers atunci a avut nesimtirea sa ceara federatiei sa nu acorde licenta Otelului Galati sau lui Poli Iasi :mda:

soreen
23rd August 2008, 17:15
mi-a parut sincer rau atunci de jucatorii de la Delta Tulcea ... asa nu s-ar mai fi bulbucat Pinalty prin presa sa mai fure locul altei echipe, fiindca i-a mers atunci a avut nesimtirea sa ceara federatiei sa nu acorde licenta Otelului Galati sau lui Poli Iasi :mda:

Si federatia era gata gata sa faca asta...daca nu se facea scandal in presa acum iasiul sau galatiul jucau in b

Bancaru
29th August 2008, 14:26
Am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa se faca o singura seria de divizia B. Echipele din vest sunt mult mai slabe in general. Sa nu fiu gresit inteles, dar de ani buni aparitiile lor sunt meteorice in divizia a. Cum au venit asa si pleaca. Unde mai pui ca mereu promovatele din seria 2 au intrat cu punctaj naucitor, iar primele, de obicei, fara contracandidat, fara urmaritor cu sanse reale. Cluj, UTA, Gaz Metan, Campia Turzii, Alba Iulia, Resia (ce vremuri...) Arges, Mioveni, etc... nimic. Zero. Argesul se pare ca nu are viata cu acest Penescu. Era mai bine cand erau aia .. Tunaru sau Tutunaru, nu mai stiu. Mioveni nici mai conteaza. Colac peste pupaza unele dintre ele, inclusiv din seria 1, vin cu tot soiul de magarii si umbla la arbitraje, desi la capitolul fotbal stau mai rau decat o spun rezultatele. Asa zise echipe meteorice.
Liga 2 trebuie sa devina mai puternica. Iar forta trebuie sa fie si financiara. Daca nu iti poti permite sa te duci de la Tulcea la Satu Mare, atunci stai acasa de tot. Sibiul a realizat ca nu are forta necesara si s-a desfiintat.
Si tot in liga 2 ar trebui interzise echipele satelit - Dinamo, Steaua, Rapid, CFR sau care ar mai fi cu numarul 2. Astea nu au voie sa promoveze iar dupa un tur galop de sanatate in retur nu fac altceva decat sa vanda puncte. Cum se plimbau punctele in divizia B in contul celor din A. Progresul a batut in deplasare pe Dinamo 2, pentru ca apoi sa piarda penibil cu Otopeniul in Cotroceni, Otopeniul care trebuie sa promoveze, iar pierderea a 3 puncte nu era benefica pentru acest ideal. Petrolul le sufla in ceafa cu miros de gaz. De promovarea Otopeniului se bucura o echipa, nu spui care. Sau asa ar fi trebuit sa fie, si pe filiera Ciobotariu. Din pacate pentru ei planurile sunt gresite. Cu toata infuzia de jucatori cu sange cu doua culori, nu arde baraca.
Deci serie unica in B cu 30 echiope sau 20 - promoveaza 4 sau ... care o fi algoritmul.

07Ex
6th September 2008, 20:26
Bancare, tin sa-ti dau dreptate. :)

soreen
8th September 2008, 18:34
Am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa se faca o singura seria de divizia B. Echipele din vest sunt mult mai slabe in general. Sa nu fiu gresit inteles, dar de ani buni aparitiile lor sunt meteorice in divizia a. Cum au venit asa si pleaca. Unde mai pui ca mereu promovatele din seria 2 au intrat cu punctaj naucitor, iar primele, de obicei, fara contracandidat, fara urmaritor cu sanse reale. Cluj, UTA, Gaz Metan, Campia Turzii, Alba Iulia, Resia (ce vremuri...) Arges, Mioveni, etc... nimic. Zero. Argesul se pare ca nu are viata cu acest Penescu. Era mai bine cand erau aia .. Tunaru sau Tutunaru, nu mai stiu. Mioveni nici mai conteaza. Colac peste pupaza unele dintre ele, inclusiv din seria 1, vin cu tot soiul de magarii si umbla la arbitraje, desi la capitolul fotbal stau mai rau decat o spun rezultatele. Asa zise echipe meteorice.
Liga 2 trebuie sa devina mai puternica. Iar forta trebuie sa fie si financiara. Daca nu iti poti permite sa te duci de la Tulcea la Satu Mare, atunci stai acasa de tot. Sibiul a realizat ca nu are forta necesara si s-a desfiintat.
Si tot in liga 2 ar trebui interzise echipele satelit - Dinamo, Steaua, Rapid, CFR sau care ar mai fi cu numarul 2. Astea nu au voie sa promoveze iar dupa un tur galop de sanatate in retur nu fac altceva decat sa vanda puncte. Cum se plimbau punctele in divizia B in contul celor din A. Progresul a batut in deplasare pe Dinamo 2, pentru ca apoi sa piarda penibil cu Otopeniul in Cotroceni, Otopeniul care trebuie sa promoveze, iar pierderea a 3 puncte nu era benefica pentru acest ideal. Petrolul le sufla in ceafa cu miros de gaz. De promovarea Otopeniului se bucura o echipa, nu spui care. Sau asa ar fi trebuit sa fie, si pe filiera Ciobotariu. Din pacate pentru ei planurile sunt gresite. Cu toata infuzia de jucatori cu sange cu doua culori, nu arde baraca.
Deci serie unica in B cu 30 echiope sau 20 - promoveaza 4 sau ... care o fi algoritmul.

pai bancare atunci cine sa promoveze?Pai nici in liga I nu sunt 18 echipe puternice...cerd ca in romania sunt vreo 10 echipe puternice...restul traiesc de la an la an....pai uita anul asta....buftea are bani gramada...promoveaza...cat crezi ca rezista?trei-patru ani pana se termina banii sau interesele si apoi cade iar in b...c...d...sau se desfiinteaza
Asa ca ce putem face?Aia e...ar trebui sa ne bucuram de otbal ca in anglia unde nu cinteaza foarte mult in ce liga esti....daca iti bati rivalii an de an poti sta linistit...chiar daca nu promovezi....

07Ex
10th September 2008, 18:28
Buftea nu cred ca va promova anul asta, desi are bani cacalau. Cred ca si ei isi dau seama ca daca vor promova, nu vor avea viata usoara in Liga I. Eu inca ma intreb dece a promovat Otopeniul, doar ca sa faca figuratie? Ma rog, eu daca eram in locul lor ramaneam in Liga a II-a o echipa de locurile 3-5 si eventual faceam bani din vanzarea de jucatori la echipele din Liga I.

Lordul
10th September 2008, 18:32
o singura serie ca in marile campionate ale Europei ,asa ar fi cel mai corect

soreen
11th September 2008, 15:27
Buftea nu cred ca va promova anul asta, desi are bani cacalau. Cred ca si ei isi dau seama ca daca vor promova, nu vor avea viata usoara in Liga I. Eu inca ma intreb dece a promovat Otopeniul, doar ca sa faca figuratie? Ma rog, eu daca eram in locul lor ramaneam in Liga a II-a o echipa de locurile 3-5 si eventual faceam bani din vanzarea de jucatori la echipele din Liga I.

ba o sa promoveze....ei cu siguranta cred ca nu li-se va intampla lor sa ajunga ca otopeni..ibn alta ordine de idei...cam suspect de multi foti polisti timisoreni ope la buftea...cred ca iancu isi face echipa iar langa bucuresti...si apoi o muta la timisoara si ii zice fc politehnica facultaea de inginerie tiimisoara

ducus
5th December 2008, 00:03
Veti vedea cate echipe se vor retrage din campionat sau se vor desfiinta din Liga III, in continuare! Criza loveste in primul rand echipele mici, deci asociatiile judetene sau FRF nu va mai trebui sa intervina cu penalizari sau fel de fel de clasamente intortocheate.
Astept confirmarea oficiala de pe site-ul FRF privind sistemul competitional al Ligii III din sezonul 2009/2010.

rhadoo
5th December 2008, 00:56
problemele financiare sunt la toate echipele,de la toate nivelurile,insa la ligile inferioare se pare ca,criza face ca multe echipe sa dispara din pacate
nu stiu daca ar fi buna o singura serie in liga II,posibil sa apara bisericute zonale,care ar duce la promovari dubioase

ducus
5th December 2008, 06:17
problemele financiare sunt la toate echipele,de la toate nivelurile,insa la ligile inferioare se pare ca,criza face ca multe echipe sa dispara din pacate
nu stiu daca ar fi buna o singura serie in liga II,posibil sa apara bisericute zonale,care ar duce la promovari dubioase
Ce bisericute, ce promovari dubioase? Tu n-ai vazut ca asa e si-n strainatate, in Italia si in Germania, liga secunda formata din doar o serie? Dimpotriva, bisericutele se formeaza cand sunt mai multe serii, vezi cazurile din Liga III unde unele echipe fac deja un galop de sanatate, detasandu-se de celelalte la 10-15 puncte. Apoi, tu crezi ca vor mai promova peste 2 ani in Liga I echipe asa de slabe precum Otopeniul sau Gloria Buzau? Garantat ca vom avea din nou in Liga I dupa o absenta cam lunga Petrolul si FC Progresul, ca altele nu sunt cu pretentii las promovare. Si la anul Ceahlaul si inca o echipa.

Romeo
5th December 2008, 09:47
Ce bisericute, ce promovari dubioase? Tu n-ai vazut ca asa e si-n strainatate, in Italia si in Germania, liga secunda formata din doar o serie? Dimpotriva, bisericutele se formeaza cand sunt mai multe serii, vezi cazurile din Liga III unde unele echipe fac deja un galop de sanatate, detasandu-se de celelalte la 10-15 puncte. Apoi, tu crezi ca vor mai promova peste 2 ani in Liga I echipe asa de slabe precum Otopeniul sau Gloria Buzau? Garantat ca vom avea din nou in Liga I dupa o absenta cam lunga Petrolul si FC Progresul, ca altele nu sunt cu pretentii las promovare. Si la anul Ceahlaul si inca o echipa.

deocamdata e pauza de iarna, pregatirile de obicei incep in ianuarie, se pot face economii serioase, desi acum vreo 8 ani se vorbea de prime de joc de 100 sau 200 euro la divizia B si echipa respectiva era pe locul 1.
Asa ca nicio problema pana in martie, in L2 sunt deja 2 echipe disparute, iar ultimele doua in L1 sunt ca si cunoscute, poate doar ordinea lor se va schimba, Otopeniul promovand pentru ca Petrolul nu a putut aranja prea multe. Cat despre Petrolul in L1, sigur nu se va intampla vara viitoare, FC Pl are sanse, dar uite ca Progresul a terminat pe 2. Nu cred ca Ceahlaul va pierde locul 1, iar daca te uiti cati spectatori vin la Otopeni, nu vad ce ar cauta Ploiestiul in L1, oricum nu va avea mult mai multi spectatori.
Suntem singura tara din Europa cu 2 serii in L2, dar si la anul va fi la fel. Nu se poate schimba sistemul cu 6 luni inainte si stai linistit ca aia de la FRF au mintea la vacanta de iarna, nu la restructurari. Un nou sistem va fi posibil doar din 2010, desi nu cred ca este in interesul celor de la FRF.
Asa ca va sfatuiesc sa va uitati la TV pana in martie, poate vedeti ca in Anglia sau Italia vin si spectatori la meciuri, nu ca la noi, 100 spectatori la Bacau intr-un stadion de 20.000, cu nocturna.

Jerome LeBanner
5th December 2008, 10:38
..... iar daca te uiti cati spectatori vin la Otopeni, nu vad ce ar cauta Ploiestiul in L1, oricum nu va avea mult mai multi spectatori......... [/B]

Haide Romica, pai ce faci, compari cele 2 situatii? Never

Denis
25th December 2008, 11:54
ar fi frumos o singura serie...asa sar vedea si adevarata valoare a ligii secunde, iar echipele valoroase vor promova pe merit.

ducus
25th December 2008, 12:48
ar fi frumos o singura serie...asa sar vedea si adevarata valoare a ligii secunde, iar echipele valoroase vor promova pe merit.
Sai linistit, ca la anul le va ajunge cutitul la os atat Petrolului cat si celorlalte echipe care se bat acum pentru promovare, fiindca la sfarsitul sezonului viitor vor retrograda cate 9-10 echipe din fiecare serie. Deci tinta lor vor fi daca nu promovarea in Liga I, mentinerea in primele 9-10 echipe. Normal ca va fi si concurenta mai mare, si vom avea tot atatea abandonuri pana la sfarsitul turului, poate chiar mai multe.
Oricum, iti dai seama ca daca Gloria sau Farul vor retrograda in Liga II, tot ele vor fi favorite la promovare, nu? Adica n-or sa mai aiba concurent serios, poate doar Petrolul, si oricum cand va ramane o singura serie in Liga II vor promova primele 4.
Deci tot aceeasi rotatie e, figuri noi n-o sa mai vedem in Liga I, gen Otopeniul sau Buzaul. :D
Poate acest nou sistem va da totusi sanse mai mari de a promova echipelor gen Sportul sau Jiul, pe vremuri si ele in Liga I. :)

Denis
25th December 2008, 13:18
va fi un mini-liga I:D

ducus
25th December 2008, 17:23
DA. :)Marea batalie se va da insa in Liga III, chiar de anul asta, cand vor retrogradas din fiecare serie echipele de pe locurile 11-18 + cele mai slab 3 clasate echipe de pe locurile 10. La anul si FCM Baia Mare va evolua din nou in Liga II si de data asta sper ca va reusi sa promoveze din nou in Liga I. E o echipa care chiar merita, Cristi Vasc fiind pe cat de bun jucator pe atat de bun manager. E si fosta echipa a lui Rica Raducanu. A ras tot ce s-a putut in tur.

Denis
26th December 2008, 08:43
Ce bine informat esti despre Liga III:D......De Bogdan Ungureanu stii ceva?:P

Metaforik
3rd January 2009, 14:32
Salutare, imi expun si eu parerea aici cu privire la noul sistem.
Interesul pentru Liga a 2-a si, intrucatva, nivelul de joc au crescut in ultimul timp. Trecerea la o serie unica de 20-22 echipe ar fi cea mai buna idee pentru ca ar motiva echipele sa gaseasca resurse mai serioase pentru a subzista si a se gandi de doua ori inainte sa promoveze in conditiile in care vor avea de jucat mai multe meciuri si de facut deplasari mult mai lungi. De asemenea, interesul general ar creste pentru ca e mai usor sa te informezi despre o singura competitie decat despre doua, in plus meciurile suplimentare fata de Liga 1 ar putea insemna etape cand atentia se va indrepta strict spre Liga a 2-a. Sigur ca toate acestea ar fi inutile daca s-ar reveni la promovarea a 2 sau 3 echipe. Cel mai bine ar fi sa se ramana la 4 retrogradate din A cu primele 3 din B promovand direct iar urmatoarele 4 sa joace un mini-turneu pentru ultimul loc promovabil. Asa interesul echipelor ar ramane crescut pana in ultimele etape.
Cred totusi ca Liga 3 cu doar doua serii este prea mica, m-as gandi la sistemul urmator: 3 serii de 18/20 echipe, primele din fiecare serie promovand direct, iar locurile 2-3 cu urmatoarele 2 locuri din Liga 2 sa faca un turneu de promovare cu 8 echipe pentru 2 locuri.
Ar trebui sa se infiinteze pentru grosul echipelor de Liga a 3-a de acum un nou nivel valoric (semi-)profesionist, Liga a 4-a, iar actualele ligi amatoare sa devina Liga a 5-a.

Razvan T.
7th January 2009, 23:27
Lupescu a decis: "Vom avea o singură serie în Liga a 2-a"
Directorul general al FRF, Ionuț Lupescu, a declarat pentru www.Sort Total FM.ro, că va propune o nouă structură pentru Liga a 2-a începând cu 2011.

"Am avut o discutie cu cei din Liga a II-a si a III-a. Ei au fost de acord ca din 2011 sistemul sa se schimbe. Vom propune mai multe variante, iar cei care participa in esaloanele inferioare vor decide. Datoria noastra este sa venim cu optiunile cele mai bune. Totul pleaca de la bani, sunt cheltuieli destul de mari pentru cluburi. Vom propune o singura serie de liga secunda, sau doua serii de 12 echipe, si numai patru serii in liga a treia. Am gasit si un partener pentru Liga a II-a, care va da si numele acestei divizii", a declarat Ionut Lupescu la "Liga lui Mitran".

În prezent, liga a doua este impărțită în doua serii a câte 18 echipe, însă deja trei formații s-au retras din campionat: Forex Brașov, Prefab Modelu si Știința Bacău.

sursa www.liga2.ro

red-bull
8th January 2009, 11:21
stinta bacau?s-a retras din campionat?asta nu o stiam...esti sigur?
Later edit...vad ce e sigura treaba..se doreste ca din cele 2 echipe bacauane sa se faca una singura......plus ca se aude ca s-ar mai retrage o echipa tot din seria I.....fotbalul romanesc e clar in recesiune.....

Denis
10th January 2009, 08:48
Lupescu a decis: "Vom avea o singură serie în Liga a 2-a"
Directorul general al FRF, Ionuț Lupescu, a declarat pentru www.Sort Total FM.ro, că va propune o nouă structură pentru Liga a 2-a începând cu 2011.

"Am avut o discutie cu cei din Liga a II-a si a III-a. Ei au fost de acord ca din 2011 sistemul sa se schimbe... Vom propune o singura serie de liga secunda, sau doua serii de 12 echipe, si numai patru serii in liga a treia..."
sursa www.liga2.ro

Cam tarziu:( Ma asteptam ca incepand cu sezonul viitor sa avem o singura serie in Liga II.

red-bull
10th January 2009, 13:47
hmmm...si e doar la stadiul de propunere

BBB
10th January 2009, 16:20
Cam tarziu:( Ma asteptam ca incepand cu sezonul viitor sa avem o singura serie in Liga II.

Pai le spui oamenilor din timp sa se pregateasca financiar pentru o unica Liga secunda, unde costurile de deplasare sunt egale cu cele din Liga I. Daca maine trecem la o singura liga, nu cred ca exista mai mult de 4 echipe capabile sa supravietuiasca

micutzu
10th January 2009, 16:54
Si asa se vor retrage multe
Nu o sa ai m ai mult de 10-12 echipe care sa reziste.
Parerea mea.

six
11th January 2009, 11:07
ooooooooooooo,micule,mai traiesti....:)

red-bull
11th January 2009, 13:31
Pai le spui oamenilor din timp sa se pregateasca financiar pentru o unica Liga secunda, unde costurile de deplasare sunt egale cu cele din Liga I. Daca maine trecem la o singura liga, nu cred ca exista mai mult de 4 echipe capabile sa supravietuiasca

lasa ca si targovistea e in serie cu timisoara,clujul,aradul,oradea....si a supravietuit deplasarilor...nu asta e problema ci "baremurile" unor arbitrii...care sunt destul de mari...ca daca nu platesti zeciuiala la arbitru risti sa te loveasca ghinionul asa brusc...

micutzu
11th January 2009, 13:50
ooooooooooooo,micule,mai traiesti....:)

"Nu mor caii cand vor cainii" :ok:
Unele probleme personale, deloc placute, m-au retinut de la prezenta mea pe aici.
Sper sa nu te dezamagesc pe viitor 06.
Poate am uitat eu dar nu mai gasesc off-topicul de pe liga 2.

Revin : eu zic ca ar mai trebuii sa asteptam vreo 3 sezoane pana sa facem o singura serie.

six
11th January 2009, 14:37
Sper sa nu te dezamagesc pe viitor 06.
asa....asa...ceva noutati la batranica ??? ;)

BBB
11th January 2009, 16:02
asa....asa...ceva noutati la batranica ??? ;)

Numa la batranici iti sta gandu...:cool:

micutzu
12th January 2009, 13:58
asa....asa...ceva noutati la batranica ??? ;)

Ai inceput? :mda:

KappA 2006
26th January 2009, 12:15
O idee buna si probabil in 2, 3 ani asa se va intampla...si echipele din prima liga au probleme cu banii, iar in ligile inferioare aceste probleme financiare sunt si mai acute

red-bull
26th January 2009, 15:16
M-am bucurat e un fel de a spune. Dar nu imi pare rau. M-as bucura daca ar disparea cei doi grei sau macar sa o ia de la zero. Cine e Forex? Maine poimanine dispare si Chiajna, ca e echipa care s-a dezvoltat ca o capusa pe langa santierele din Rosu, Dudu si CHiajna. Si cine e Chiajna? Stiint Bacau sau cum ii zicea? Bai, baieti, faceti si voi niste distinctii.Sa plang dupa toate capusele. Diferenta dintre Progresul si astea de mai sus e ca noi am insemnat mult nu numaiin fotbal, Progresul a fost si este un simbol al modului totalitar in care regimul comunist a inteles sa aranjeze valorile. Noi nu am dat pe nimeni afara ca sa ajungem in C, B sau A. Noi am muncit. Iar acum vine domnu' Vasilescu de la BNR sa ne explice cum ne totlereaza ei acolo pe baza unui contract, dar uita sa precizeze ca Progresul a fost un apendice al bancii. Asa s-a nascut echipa, din coasta BNR nu a inchiriat baza acolo in 1946. Cand domnul Vasilescu era la stadiul de spermatozoid ametit de laba.
Magdo Zeorsase si 2 caini prosti, ce naiba ati scris acolo? Dati pe PM. NUma sa nu va bagati unghia in gat ca pitigoiul ca a dat Balonul bani pe Herea.

pai dupa logica ta hai sa desfiintam toate echipele nou infiintate...cine sunt ele?niste nimicuri...iti amintesc ca si fiorentina actuala(ACF fiorentina) a fost infiintata acum vreo 7 ani (ifaliment in urma datoriilor de 50 de milioane de euro).Orice club de fotbal fie el cat de mic ar trebui ajutat.Ca la nivelul ala se formeaza marii jucatori....astia din liga I ii cumpara gata formati(ca ce ciurucuri formeaza ei se vede).Forex pe cine a dat afara?sau Prefab?aici nu e vorba de steaua...dinamo.aici era vorba de niste echipe care se imputineaza din ce in ce mai mult.....o sa ajungem sa avem doar 3 ligi ca islanda.ca in fruntea federatiei si a cluburilor sunt tot niste "tigani spurcati" cu aceeasi mentalitate ca a ta.hai sa ii desfiintam pe fc cuca-macaii ca oricum nu inseamna nimik in fotbal...pentru aia de acolo inseamna la fel de mult cat inseamna progresul pentru voi.
P.S. va credeam mai avansati in gandire pe voi astia din cotroceni da vad ca tot oii sunteti si voi...sau cel putin unii

Bancaru
26th January 2009, 19:48
Red-bull, allow me - esti un prost. Asta pentru ca m-ai facut oaie. In mod normal trebuia sa se sesizeze un moderatoe de pe intern. Ca altfem imi permit si eu sa te fac porc, magar, bou, vaca, sau alta dobitoaca. Tu alegi daca vom continua asa sau te potolesti cu astfel de aprecieri. Pe care eu nu ti le permit. Te duci la prietenii tai , fratii tai de bere, parinti cine vrei tu, dar nu cu mine. Nu am treaba cu tine u ai treaba cu mine. Am dreptul al opinii si tu nu trebuie sa imi judeci inteligenta sau culoarea pielii pentru aceste opinii. In acest mod se pare ca tu esti ala despre care vorbesti.
Eu ziceam despre echipa care nu se pot sustine financiar si au aparut ca niste licheni, te miri pe unde. As apaluda gestul unui om de afaceri care ar prelua o echipa cu traditie si nu ar baga banii intr-o cvasinecunoscuta. De ce nu baga banii Milut in UTA, de exmplu, si se duce la Calarasi, sau de unde naiba era Modelu? Forex... Pai Brasovul a murit de foame vreo 3-4 ani. Auzi, tu ai simtul realitatii si al timpului? 7 ani? Ia mai calculeaza si mai treci pe aici apoi sa mai discutam.
Eu nu zic ca trebuie desfiintate eu zic ca nu imi pare rau. Sau poate trebuie desfiintate ca sa traiasca echipele de traditie. Si aici nu o sa includ Progresul, ca sa nu mai faci tu spume. Resita, Poli Timisoara, UTA, U CLuj, Sportul Studentesc, Bihor, Baia Mare, etc stau in mizerie pentru acesti pseudoinvestitori iau echipa daca li se da si combinatul, adica terenul aferent. Cel mai proaspat exemplu este echipa din Leordeni pe care au "achizitionat-o" sa o duca in CL, fratii Ring, Negoita parca ii cheama...
Din punctul MEU de vedere nu ai decat sa MA crezi cum vrei pe MINE, asta din Cotroceni. Nici in cur nu ma doare. Numai nu ma mai obosi cu aprecierile tale. O sa iti raspund cu aceeasi moneda.

red-bull
26th January 2009, 20:23
Bancare poti sa ma faci cum vrei....realitatea e ca incepi tot mai mult sa fii un tigan imputit.Mi-e sila de astia ca tine care se cred un fel de Diogene dar de fapt sunt niste Mitici...si de unde ma rog ideea ca numai in cluburi precum Uta sau Baia Mare se cade sa investesti?in Calarasi nu sunt tot oameni?Sau aia nu sunt oameni?nu merita si ei sa vada fotbal?Sau daca nu esti din capitala sau dintr-un oras peste 100.000 nu te poti numi om.
Te obosesc cu aprecierile mele?Esti liber sa dai delete la cont...adevarul ca imi cer scuze ca te-am facut oaie...oaia e un animal bland care a hranit generatii intregi....tu in schimb esti un parazit care crezi ca daca esti din capitala...sau progresist ti-se cuvine totul.si inca ceva....nu am si nu o sa am nimik cu Progresul niciodata...am ce am cu parsivii ca tine cu gulere albe care se cred deasupra tuturor...nu sunt din capitala....poate sunt un taran...dar macar sunt unul cu principii

miril
26th January 2009, 21:37
Red-bull, sa continuam discutia civilizat acceptand parerea celuilalt, fara sa devenim personali si la persoana. Vad ca nici colegul si prietenul Bancaru nu ti-a rezistat si ti-a raspuns "pe masura". Eu pe tine te pot sanctiona daca vei continua in acelasi stil, pe Bancaru nu, caci este moderator si a fost si proviocat de insensibilitatea ta de a vorbi despre lucruri care nu aveau de a face cu Progresul. Ai pe undeva un fix cu desfiintarile, dar fiecare cu fixurile lui. Eu o am pe a mea, Progresul merita sa supravietuisaca si sunt si eu de acord cu o singura serie in liaga 2, motivat atat sportiv si economic.

Bancaru
26th January 2009, 22:22
Boul e si mai bland. Dar sa lasam rumegatoarele ca nu au nicio vina. Din mesajul tau vad o urma de invidie ca nu esti tu in locul meu. Eu nu ma refer la latura umana a desfiintarii unor echipe. Dar eu mi-am expus o parere si tu ai gasit de cuviinta sa ma faci...
Sa stii ca paraziti suntem cu totii. Toti parazitam intr-un fel sau altul ceva. Sa inteleg ca te intretii singur de iti permiti. Ba pe langa tine mai intretii si pe altii. Iaca mod de exprimare.
Te-ai mai gandit cu Fiorentina? Ai refacut calculelelelelelelelelelele... ? EU aplaud desfiintarea echipelor care nu pot sa traiasca decent si nu fac altceva decat sa incurce calculele. Mie nu mi se pare normal ca o echipa precum Otopeniul sa aiba pretentii de liga 1. Asta este. A aparut ca s-a dezvoltat satul ala. Are si Gigi Fecali dreptate - de ce Voluntaiul, Judet Ilfov, sponsorizeaza Urziceni, judetul Ialomita? Taxele locale se duc in alta parte. Oare toti cei care s-au mutat in zona CHiajna vor sa tina din banii lor o echipa de fotbal? Exemplele pot continua.

six
27th January 2009, 20:33
Bancare poti sa ma faci cum vrei....realitatea e ca incepi tot mai mult sa fii un tigan imputit.Mi-e sila de astia ca tine care se cred un fel de Diogene dar de fapt sunt niste Mitici...si de unde ma rog ideea ca numai in cluburi precum Uta sau Baia Mare se cade sa investesti?in Calarasi nu sunt tot oameni?Sau aia nu sunt oameni?nu merita si ei sa vada fotbal?Sau daca nu esti din capitala sau dintr-un oras peste 100.000 nu te poti numi om.
Te obosesc cu aprecierile mele?Esti liber sa dai delete la cont...adevarul ca imi cer scuze ca te-am facut oaie...oaia e un animal bland care a hranit generatii intregi....tu in schimb esti un parazit care crezi ca daca esti din capitala...sau progresist ti-se cuvine totul.si inca ceva....nu am si nu o sa am nimik cu Progresul niciodata...am ce am cu parsivii ca tine cu gulere albe care se cred deasupra tuturor...nu sunt din capitala....poate sunt un taran...dar macar sunt unul cu principii o evaluare relativ........corecta :)

Bancaru
27th January 2009, 21:34
Zeroșase, ia și tu un braț de fân!

six
28th January 2009, 19:49
numai dupa ce iti dai jos sacii cu pietre din spate colega Nikita Bancaru' :D

Bancaru
29th January 2009, 00:01
Foarte original, foarte original. Daca imi dadeai raspunsul corect, este un clasic al farselor, te consideram un baiat destept. Dar asa, draga Magda Ciumac, te sfatuiesc sa te casatoresti cu Bou Rosu sau doi caini prosti. Nu stiu cum trag toate jivinele la tine, probabil ca mirosi sau esti urata... :D
Hai ca am glumit. Imi esti simpatic ca zici ca esti din Banat. Sper ca nu esti moldovean din Banat. Cunosc pe unu care e din Botosani si a stat ani si ani in Timisoara, vreo 13. Calu i se zice. Vrei sa-l cunosti?

2stupiddogs
29th January 2009, 00:30
Ce spui daca eviti sa-mi mai pomenesti nick-ul?!
Eu, in general, evit dialogul/contactul (nu ma refer la sex...) cu cineva care are limbaj/comportament precum te autodescrii, un "țigan împuțit"!

Bancaru
29th January 2009, 00:51
Dar de ce sa evit? Nu asta inseamna? Eu vreau sa am contacte si dialoguri cu cineva care are limbaj de legenda a sportului, asa cum te autodescrii. Eu te-am sfatuit sa fii decent la un moment dat si ai considerat ca esti grozav daca faci misto de Progresul. Gresit! Daca incalc cumva reguli, numeste-le si fa plangere. In rest... Vad ca ma obligi sa fac off topic. Aici vorbim de desfintari de echipe cu traditie, Poli Timisoara, Progresul... chestii... ce stii tu? Eu deplang disparitia acestora in special si decaderea traditiei in derizoriu, in general. Plangem dupa Forex si Modelu, echipe care au aparut de 5 ani, poate, si ne aia pe ele de echipe care unele au centenarul. Comunistule!
PS Sa imi zici ce juramant ai pregatit pentru Magda Zerosase Ciumac. Auzi, daca in loc de Magda Ciumac ii ziceam Harrison Ford era altceva? Roag-o sa nu fie suparata si sa nu mai vina pe aici, ca aici e liga 2, nu CHampions League unde va aflati voi. Daca imi spui ce cauti aici in afara de dreptul tau de forumist sa iti dai cu parerea? Daca tu si cu gagica ta nu veniti sa bagati zazanie ce faceti? Va prostituati? D I S P A R I

red-bull
29th January 2009, 20:04
gresesti...plangem dupa toate echipele....cel putin eu.....nu conteaza anul infiintarii...conteaza perpetuarea fenomenului fotbalistic in romania...am plans si dupa echipele de traditie...plang si dupa alea noi.....din pacate noi ne vaitam aiurea si jmecherii darama stadioane ca sa faca mall-uri...
Plm inainte jucam fotbal in parcare....ne strangeam toata lumea de pe la blocuri si 4 ore ne rupeam teneshii....acu tre sa dai 120 de ron pe ora ca sa joci fotbal in "spatiile amenajate de primarie"...niste japcari si aia...Oricum la noi treditia nu mai conteaza(decat daca te numesti steaua rapid timisoara sau rapid...ca astia tipa cel mai tare)....sa fim fericiti daca o sa mai avem unde sa vedem si un meci de liga a treia...

2stupiddogs
30th January 2009, 08:39
O.T. Daca tot sunt pe aici (recunosc, am ajuns din cauza provocarilor porumbelui :D), nu cred ca este o idee prea buna chestia cu o serie unica! In acest moment costurile unei deplasari sunt mult mai mici, se poate ajunge in ziua meciului si tot exista cluburi care se desfiinteaza din cauza lipsei banilor! Sunt curios cum s-ar descurca o echipa din liga a doua, sa zicem din zona noastra, daca ar avea de efectuat o deplasare la Suceava/Constanta?! Cred ca si reciproca este valabila!

miril
30th January 2009, 11:19
Cine are de facut declaratii off topic, "ca-ntre mitici", sa o faca pe PM, de acum incolo. Parerea mea este ca o singura serie, desi pare de preferta, nu rezolva problemele grave din fotbalul romanesc de la toate nivelele. Intre timp, Mitica si Sandel in loc sa faca un plan de criza pentru fotbalul autohton, isi maresc salariile, se plimba aiurea si se hranesc din fala ca vom avea o finala de cupa europeana pe un stadion inca neconstruit. Asta-i Romanika!

Bancaru
30th January 2009, 15:28
Vocea ratiunii interne mi-a spus inca de aseara ca e mai bine sa nu mai am treaba cu voi, punctul meu de vedere fiind ca... dar nu mai spun. Iar vocea ratiunii externe a intarit ceea ce ma indemna cea interna sa fac, azi dimineata. Sa fiti sanatosi si sa va luai cele 6 puncte inapoi, chiar si asa, dintre voi si ei, Steaua sau Dinamo, tot pe voi va prefer. Pentru restul publicului. Iar pentru ca adevarata Poli este unde este mai rteceti si voi, fizic, prin ligile inferioare sa vedeti un meci in culorile violete.


O.T. Daca tot sunt pe aici (recunosc, am ajuns din cauza provocarilor porumbelui :D)

Ma scuzati. Adica? A cui?

six
30th January 2009, 20:36
io prefer o singura serie B ;) cine nu are:bani,stadion,coaye,suporteri sa stea la televizor,parerea mea :)

red-bull
30th January 2009, 20:47
io prefer o singura serie B ;) cine nu are:bani,stadion,coaye,suporteri sa stea la televizor,parerea mea :)

pai cine are suporteri in liga a doua?uta si u cluj...dar se defiinteaza....si la noi vin 3-000 de oameni pe meci....dar nu incurajeaza nimeni echip...la noi e ca la teatru....si nu numai la noi..la 90@ din echipe

miril
31st January 2009, 10:56
06, respect opinia, formal, dar nu sunt cu totul de acord cu punctul de vedere, de aici nuantarea-mi. Bani, zici tu, care aia negrii? Stadion, da este o conditie necesara desi sunt si institutii care blocheaza preferential acest lucru, nu pentru ca este legal ci pentru ca asa vor...coayele. A propos de coaye, sa inteleg ca cei care sunt obedienti lui Mitica si Sandel au asa ceva, adica le folosesc in scop de protectie? In acest caz sa inteleg ca esti in favoarea sistemului mafiot din fotbal? Si, nu si in cele din urma, spectatori. Sper ca te referi la cei fideli si nu la cei de ocazie care-si schimba obiectul...muncii in functie de buzunarul presedintelui. Aici nu ma refer la Basescu desi... In final ma intreb daca acest criteriu, numarul, adica cantitatea se poate aplica la noi, mai ales ca aprecierea la dambovitean si ceilalti...rivierani (sic) tine mai mult de manea si seminte decat de pasiune si fidelitatea autentica. Concluzia mea, criteriile tale mi se par inoperante in Romanika. In alta parte inclin sa cred ca merg. 100%.

Mario Di Lazi
31st January 2009, 15:57
ma gandesc ca daca se mai retrag multe echipe din Liga a2a o sa vedem de la anu o singura serie in Liga 2 :D

six
31st January 2009, 18:36
06, respect opinia, formal, dar nu sunt cu totul de acord cu punctul de vedere, de aici nuantarea-mi. Bani, zici tu, care aia negrii? Stadion, da este o conditie necesara desi sunt si institutii care blocheaza preferential acest lucru, nu pentru ca este legal ci pentru ca asa vor...coayele. A propos de coaye, sa inteleg ca cei care sunt obedienti lui Mitica si Sandel au asa ceva, adica le folosesc in scop de protectie? In acest caz sa inteleg ca esti in favoarea sistemului mafiot din fotbal? Si, nu si in cele din urma, spectatori. Sper ca te referi la cei fideli si nu la cei de ocazie care-si schimba obiectul...muncii in functie de buzunarul presedintelui. Aici nu ma refer la Basescu desi... In final ma intreb daca acest criteriu, numarul, adica cantitatea se poate aplica la noi, mai ales ca aprecierea la dambovitean si ceilalti...rivierani (sic) tine mai mult de manea si seminte decat de pasiune si fidelitatea autentica. Concluzia mea, criteriile tale mi se par inoperante in Romanika. In alta parte inclin sa cred ca merg. 100%.

ok,yo vad asa:
1.bani pt o echipa competitiva si un club bine structurat(ma doare in cot de unde vin si cum sunt produsi)
2.stadion bun si nu mocirle(la capacitate fiecare cum poate)
3.coaye inseamna sa nu fii pupincuristul nimanui(frf,liga,S,D,etc).....sa nu dau exemple...
4.suporteri ma refer la cei adevarati care sustin echipa in ori ce conditii si nu vin la meciuri doar cand vine SDRCFR
Daca nu aveam aceste conditii decat sa "tin" cu..... mai bine pe HBO,parerea mea :)
Eu personal vreau sa sacapam de mafioti gen sandu,mitica,traian....dar sunt la 550 de km de...capitala :ok:

Bancaru
31st January 2009, 22:53
Eu credeam ca voi sunteti CAPITALA.
Dar daca banii sunt cumva furati din ce muncesti tu te-ai simti la fel de ignorant?

red-bull
1st February 2009, 14:41
pai banii oricum sunt furati in mare procent.nu stiu paskani ce invarte de are atatia parai....oricum tind sa cred ca aia din aredeal(ma refer la unguri nu la romani) sunt cu o secunda mai destepti decat noi...oricum observ ca multe produse alimentare de calitate vin din partea aia(harghita,covasna,mures)....nu stiu...aia parca sunt mai putin hoti ca restul tarii...
in fine ramane de vazut cine se va mai afla la startul returului si in div b.....apropos ce se mai aude cu UTA si Progresul?

red-bull
1st February 2009, 19:52
S-a desfiintat si stiinta bacau?ce noroc avem si noi astia din seria a doua...se desfiinteaza numai echipe din prima serie...:P

six
2nd February 2009, 20:59
tati,da tu cu ce echipa tii sau de unde esti :).........ca sa stim "cum punem problema" :D

resita
2nd February 2009, 21:20
Mircea Sandu sustine schimbarea sistemului competitional la Liga 2


Presedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, luni, la intalnirea cu reprezentantii cluburilor din ligile secunde, de la Oradea, ca va propune un nou sistem pentru Liga a II-a, cu doua serii regionale a cate 12 echipe, cu play-off si play-out, transmite corespondentul Newsin.

"Am propus Adunarii Generale doua serii, Est si Vest, cu cate 12 echipe si cu play-off si play-out. Aceste schimbari ar putea surveni doar din sezonul 2010-2011. Noi vrem sa licentiem Liga a II-a, iar intre Liga a II-a si a III-a am dori un campionat intermediar. Astfel, cel care promoveaza din Liga a III-a va avea la dispozitie un timp pentru a-si regla problemele si a obtine licenta", a explicat presedintele FRF Mircea Sandu, la intalnirea pe care a avut-o luni, la Oradea, alaturi de Ionut Lupescu, cu conducatorii de cluburi si licee sportive din 7 judete ale tarii: Timis, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramures, Salaj si Hunedoara.

Conform spuselor presedintelui FRF, dupa 22 de etape primele sase clasate ar urma sa joace play-off pentru promovare, in timp ce ultimele sase sa dispute play-out pentru a evita retrogradarea.

"Din punct de vedere comercial o singura serie de Liga a II-a ar putea fi mai atractiva. Intr-un fel se impart drepturile de televiziune pentru 36 de echipe, si altfel pentru 18. Pe de alta parte, exista problema infrastructurii. Costurile de transport sunt foarte mari", a spus la randul sau Ionut Lupescu.

Mario Di Lazi
3rd February 2009, 09:02
niște idioți
să vedem unde se ajunge cu sistemul ăsta ... ei oare nu se uită la campionatele puternice ? ... toate au Liga a2a o singură serie

niște tâmpiți ... o singură serie ar fi devenit mult mai puternică și mult mai mediatizată ...

ducus
3rd February 2009, 10:48
niște idioți
să vedem unde se ajunge cu sistemul ăsta ... ei oare nu se uită la campionatele puternice ? ... toate au Liga a2a o singură serie

niște tâmpiți ... o singură serie ar fi devenit mult mai puternică și mult mai mediatizată ...
Ai rabdare, ca inca nu s-a decis nimic. E doar o propunere, pe care nu stim daca o vor accepta cluburile. Anul trecut Sandu ne promisese ca din 2010 vom avea doar o singura serie in Liga II, acum se pare ca s-a sucit. Nu stiu cator cluburi le vor conveni sa cada la mana play-off-ului. Asa ceva doar in Olanda mai e, si nu doar in a doua liga, ci chiar in prima liga, Eredivisie, deci n-ar trebui sa ne prinda mirarea daca s-ar aplica.
Ar fi naspa situatia in momentul in care prima echipa clasata din fiecare serie s-ar distanta la 7-8-10 puncte de ex. si sa fie obligata sa mai joace play-off cu locurile 2-3-4 aflate la distanta considerabila, apoi sa piarda promovarea daca ia bataie de la celelalte echipe.
Totusi, cred ca castigatoarelem seriilor se vor califica direct. Daca si avantajul; asta li se va lua, atunci chiar e haos.
Nis e promisese de asemenea ca la sfarsitul acestui sezon, echipele din liga III din fiecare serie de pe locurile 11-18 vor retrograda. Vad ca nu se mai pomeneste nimic nici de asta, oare nu se va mai aplica? De ce refuza sa scurteze odata Liga aia a-III-a, care e chinuita vai de capul ei?:angry:
Sa faca liga IV din cate serii vor ei si cu cate play-off-uri vor, insa primele 3 ligi trebuie sa adopte modelul majoritatii europene!
Pana si Germania a inteles asta si a bagat din sezonul asta Liga III de profesionisti o singura serie.

red-bull
3rd February 2009, 11:04
tati,da tu cu ce echipa tii sau de unde esti :).........ca sa stim "cum punem problema" :D

targoviste...fcm targoviste

Bancaru
3rd February 2009, 11:41
Daca se face o singura serie, indiferent de cate echipe vrea Sandu, nu vor fi mai mult de 12 in total nu intr-o serie. Vreau sa vad si eu un deviz de cheltuieli la un meci Bihor - Dunarea Galati, sau invers. Drumul, care nu trebuie sa fie obositor pentru jucatori se face ori cu avionul ori cu trenul. In ambele cazuri costa peste 100 euro de persoana. Avand in vedere ca deplasezi 17-18 jucatori, plus 2 antrenori, plus inca 3, doctorul si mai stiu eu cine, plus presedintele de club si o pipitza, se fac mai bine de 25 de oameni. Asta inseamna cel putin 3000 euro numai transport. Cazarea te mai costa cam pe la 2000 euro si asta, chiar si in Galati. Mancarea te mai costa cel putin 1500 euro. Si iata ca s-au strans 6500 euro. Si astea sunt cheltuielile de suprafata. Sunt convins ca tot echipamentul pe care il cari si alte cheltuieli administrative mai sunt inca vreo 400 euro. Iar daca mai si castiga echipa... la 300 euro de om prima, inseamna 4200 pentru 14 jucatori pe care ii rulezi. Mai dai jumate si la rezerve adica inca vreo 500. 4700 Euro prime la jucatori. Antrenorii iau si ei, la fel si staff-ul. Se mai fac 1500 euro cu totul. Deci o deplasare te duce la Peste 16 000 Euro. De unde sa scoata o echipa de divizia B banii astia la o deplasare. Ai unele mai apropiate, in vecinatate, se reduce costul transportului si se rotunjeste costul cu primele ca nu castigi mereu, doar daca nu esti Ceahlaul sau CS Ploiesti. Dar pe langa deplasari pui cheltuielile cu organizarea meciului, care sunt si ele destul de importante, iar o echipa de B nu scoate bani din vanzarea biletelor. Pana la urma se face o medie generala de cheltuieli pe meci si o sa vezi ca te costa un meci peste 10 000 Euro. Inmultit cu numarul de meciuri... te ruinezi. Asta ca sa va faceti si o idee cam cum e chiria aia de 30 000 euro lunar pentru Progresul.
In conditiile date mai sus ganditi-va da Jiul a pierdut un jucator pentru 75 de euro. Nu cred ca se punea problema sa nu ii aiba, dar e si o chestie de perceptie.
Fotbalul nu e cea mai importanta activitate din tara, nici pe departe. Nu e normal sa avem atatea echipe in B. Eu raman la parerea mea ca echipe gen Otopeni (ei sunt in B teoretic), Chiajna, Forex, Modelu, Mioveni sau alte echipe meteorice nu au ce cauta. Au existat sau exista numai ca sunt oameni de fotbal care vor sa spele bani. Atat si nimic ma imult. Echipele din B, mai ales cele din provincie, ar trebui puse la dispozitia autoritalilor locale care sa le ajute cu baza sportiva si cu mijlocirea contactelor cu intreprionzatorii locali. Sa se faca o lege de sponsorizare prin care sa ti se deduca din impozit, o anumita limita sa exista, pentru sponsorizarile la echipa locala. Nu toata lumea iubeste fotbalul si nici nu e obligat nimeni sa o faca, asa ca facililitati fiscale pentru o anumita suma se pot acorda. Cetateanul de rand trebuie sa fie mandru de echipa lui, sa ia exemplul englezului, care ala din Londra nu prea tine cu Manchester si nici ala din Liverpool nu tine cu Arsenal. Sa poti sa te duci la stadion si sa te recreezi 2 ore si nu sa te duci sa te descarci nervos si/sau sexual (sau urinar).
Hai, la revedere !

six
3rd February 2009, 19:24
targoviste...fcm targoviste deci esti anti bucuresti.....:ok::ok::ok:.......:rolleyes:....... :happy

six
3rd February 2009, 19:28
Cetateanul de rand trebuie sa fie mandru de echipa lui, sa ia exemplul englezului, care ala din Londra nu prea tine cu Manchester si nici ala din Liverpool nu tine cu Arsenal. Sa poti sa te duci la stadion si sa te recreezi 2 ore si nu sa te duci sa te descarci nervos si/sau sexual (sau urinar).
Hai, la revedere ! :ok::ok::ok:

ducus
3rd February 2009, 19:43
Daca se face o singura serie, indiferent de cate echipe vrea Sandu, nu vor fi mai mult de 12 in total nu intr-o serie. Vreau sa vad si eu un deviz de cheltuieli la un meci Bihor - Dunarea Galati, sau invers. Drumul, care nu trebuie sa fie obositor pentru jucatori se face ori cu avionul ori cu trenul. In ambele cazuri costa peste 100 euro de persoana. Avand in vedere ca deplasezi 17-18 jucatori, plus 2 antrenori, plus inca 3, doctorul si mai stiu eu cine, plus presedintele de club si o pipitza, se fac mai bine de 25 de oameni. Asta inseamna cel putin 3000 euro numai transport. Cazarea te mai costa cam pe la 2000 euro si asta, chiar si in Galati. Mancarea te mai costa cel putin 1500 euro. Si iata ca s-au strans 6500 euro. Si astea sunt cheltuielile de suprafata. Sunt convins ca tot echipamentul pe care il cari si alte cheltuieli administrative mai sunt inca vreo 400 euro. Iar daca mai si castiga echipa... la 300 euro de om prima, inseamna 4200 pentru 14 jucatori pe care ii rulezi. Mai dai jumate si la rezerve adica inca vreo 500. 4700 Euro prime la jucatori. Antrenorii iau si ei, la fel si staff-ul. Se mai fac 1500 euro cu totul. Deci o deplasare te duce la Peste 16 000 Euro. De unde sa scoata o echipa de divizia B banii astia la o deplasare. Ai unele mai apropiate, in vecinatate, se reduce costul transportului si se rotunjeste costul cu primele ca nu castigi mereu, doar daca nu esti Ceahlaul sau CS Ploiesti. Dar pe langa deplasari pui cheltuielile cu organizarea meciului, care sunt si ele destul de importante, iar o echipa de B nu scoate bani din vanzarea biletelor. Pana la urma se face o medie generala de cheltuieli pe meci si o sa vezi ca te costa un meci peste 10 000 Euro. Inmultit cu numarul de meciuri... te ruinezi. Asta ca sa va faceti si o idee cam cum e chiria aia de 30 000 euro lunar pentru Progresul.
In conditiile date mai sus ganditi-va da Jiul a pierdut un jucator pentru 75 de euro. Nu cred ca se punea problema sa nu ii aiba, dar e si o chestie de perceptie.
Fotbalul nu e cea mai importanta activitate din tara, nici pe departe. Nu e normal sa avem atatea echipe in B. Eu raman la parerea mea ca echipe gen Otopeni (ei sunt in B teoretic), Chiajna, Forex, Modelu, Mioveni sau alte echipe meteorice nu au ce cauta. Au existat sau exista numai ca sunt oameni de fotbal care vor sa spele bani. Atat si nimic ma imult. Echipele din B, mai ales cele din provincie, ar trebui puse la dispozitia autoritalilor locale care sa le ajute cu baza sportiva si cu mijlocirea contactelor cu intreprionzatorii locali. Sa se faca o lege de sponsorizare prin care sa ti se deduca din impozit, o anumita limita sa exista, pentru sponsorizarile la echipa locala. Nu toata lumea iubeste fotbalul si nici nu e obligat nimeni sa o faca, asa ca facililitati fiscale pentru o anumita suma se pot acorda. Cetateanul de rand trebuie sa fie mandru de echipa lui, sa ia exemplul englezului, care ala din Londra nu prea tine cu Manchester si nici ala din Liverpool nu tine cu Arsenal. Sa poti sa te duci la stadion si sa te recreezi 2 ore si nu sa te duci sa te descarci nervos si/sau sexual (sau urinar).
Hai, la revedere !
Cu tot respctul, dar ma doare la basca de unde-i scoate si de unde nu! De unde i-a scos si pana acum! Daca nu poate, atunci sa se retraga ca Forex sau Prefabricate si cu asta basta! Dar asta nu inseamna ca trebuie sa reducem liga a doua la serii de doar 12 echipe!
In primul rand fiindca cresti in felul asta seriile din Liga III -care deja sunt 6 serii a cate 18 echipe! Ar fi 12 echipe care retrogradeaza din Liga II, dupa propunerea lui Mircea Sandu, asta din sezonul 2010/2011. Unde le bagi pe alea?
Nu domne, sa fie exact ca-n Franta, acolo primele 3 ligi au fix cate 20 de echipe. Si in Germania la fel, s-a infiintat liga a III-a cu doar o serie!
Spui si ca primaria ar trebui sa dea terenurile de joc echipelor. Dar intr-un oras ca Bacaul, unde sunt vreo 6-7 echipe, cum faci? De unde le dai atatea terenuri?
Spui ca patronii nu mai au nici o obligatie sa finateze echipele care nu mai sunt rentabile. Perfect de acord, nimeni nu-i obliga, sa le desfiinteze, care e problema? Vin altele in loc, din liga III sau liga IV.
N-am inteles totusi declaratia lui Lupescu cum ca o singura serie de 20 de echipe ar fi mai comerciala, insa costurile de infrastructura sunt mai mari. Cum naibii ma, costurile mai mari pentru 20 de echipe decat pentru 24 de echipe (2 serii de cate 12)? :shocked:

resita
3rd February 2009, 21:01
Cu tot respctul, dar ma doare la basca de unde-i scoate si de unde nu! De unde i-a scos si pana acum! Daca nu poate, atunci sa se retraga ca Forex sau Prefabricate si cu asta basta! Dar asta nu inseamna ca trebuie sa reducem liga a doua la serii de doar 12 echipe!
In primul rand fiindca cresti in felul asta seriile din Liga III -care deja sunt 6 serii a cate 18 echipe! Ar fi 12 echipe care retrogradeaza din Liga II, dupa propunerea lui Mircea Sandu, asta din sezonul 2010/2011. Unde le bagi pe alea?
Nu domne, sa fie exact ca-n Franta, acolo primele 3 ligi au fix cate 20 de echipe. Si in Germania la fel, s-a infiintat liga a III-a cu doar o serie!
Spui si ca primaria ar trebui sa dea terenurile de joc echipelor. Dar intr-un oras ca Bacaul, unde sunt vreo 6-7 echipe, cum faci? De unde le dai atatea terenuri?
Spui ca patronii nu mai au nici o obligatie sa finateze echipele care nu mai sunt rentabile. Perfect de acord, nimeni nu-i obliga, sa le desfiinteze, care e problema? Vin altele in loc, din liga III sau liga IV.
N-am inteles totusi declaratia lui Lupescu cum ca o singura serie de 20 de echipe ar fi mai comerciala, insa costurile de infrastructura sunt mai mari. Cum naibii ma, costurile mai mari pentru 20 de echipe decat pentru 24 de echipe (2 serii de cate 12)? :shocked:


100% de acord cu ceea ce a scris ducus :ok:

cine face fata ramane in liga a II-a, cine nu joaca in liga a III-a

BogdySV
4th February 2009, 01:47
“Am propus Adunării Generale două serii, Est și Vest, cu câte 12 echipe și cu play-off și play-out. Aceste schimbări ar putea surveni doar din sezonul 2010-2011. După cele 22 de etape ale sezonului regulat primele șase clasate ar urma să joace play-off pentru promovare, în timp ce ultimele șase să dispute play-out pentru a evita retrogradarea”, a explicat Nashu.

Bancaru
4th February 2009, 12:39
Ducus pe mine nici in cur nu ma doare de unde ii scot. Dar eu am crut sa iti arat ca nu sunt echipe care sa poata face asa ceva. Nu sunt mai mult de 10, poate nici atat, in ambele serii. Si mai baga de seama ceva - in general echipele care au mai supravietuit in A cat de cat au fost cele din Regat, ca sa zic asa. Echipele din Ardeal nu au supravietuit si nici nu o vor face. Nu vreau sa se creada ca sunt mai proaste ci nu rezista pentru ca banii au alte traiectorii acolo, ceva mai desptepte. La ei nu se spala atatia bani. Eu ma intreb de ce oamenii cu bani care vor sa investeasca si sa faca ceva nu iau echipe cu nume. Hagi. A luat echipa in C ca sa si-o faca asa cum vrea. Dar de ce nu a luat una gata facuta din B. Si cu renume. Chiar Sportul, sa zicem? De ce? Pentru ca sunt mafioti bagati peste tot si sunt interese mari la mijloc. Si mai bine se desfiinteaza echipa decat sa o apuce pe un drum drept. Primariile dau stadionul si echipa, dar primarul, nevasta, copiii, consilierii si restul celor care duc cate un dosar pe acolo, ei cu ce se aleg? Nu iese nimic? Nu aude lumea de ei? Nu se poate sa apara la Ioanitoaia si sa isi dea **** in direct cu Becali, Iancu, Netoiu, Vladoiu, Porumboiu si alti boi din fotbal? Asa aude lumea de ei. Scandalul este cel mai bun PR pe care il poti avea.

ducus
6th February 2009, 16:21
Ducus pe mine nici in cur nu ma doare de unde ii scot. Dar eu am crut sa iti arat ca nu sunt echipe care sa poata face asa ceva. Nu sunt mai mult de 10, poate nici atat, in ambele serii. Si mai baga de seama ceva - in general echipele care au mai supravietuit in A cat de cat au fost cele din Regat, ca sa zic asa. Echipele din Ardeal nu au supravietuit si nici nu o vor face. Nu vreau sa se creada ca sunt mai proaste ci nu rezista pentru ca banii au alte traiectorii acolo, ceva mai desptepte. La ei nu se spala atatia bani. Eu ma intreb de ce oamenii cu bani care vor sa investeasca si sa faca ceva nu iau echipe cu nume. Hagi. A luat echipa in C ca sa si-o faca asa cum vrea. Dar de ce nu a luat una gata facuta din B. Si cu renume. Chiar Sportul, sa zicem? De ce? Pentru ca sunt mafioti bagati peste tot si sunt interese mari la mijloc. Si mai bine se desfiinteaza echipa decat sa o apuce pe un drum drept. Primariile dau stadionul si echipa, dar primarul, nevasta, copiii, consilierii si restul celor care duc cate un dosar pe acolo, ei cu ce se aleg? Nu iese nimic? Nu aude lumea de ei? Nu se poate sa apara la Ioanitoaia si sa isi dea **** in direct cu Becali, Iancu, Netoiu, Vladoiu, Porumboiu si alti boi din fotbal? Asa aude lumea de ei. Scandalul este cel mai bun PR pe care il poti avea.
Corect. De ce sa-si bata capu' cu toti nebunii in A, cand se stie ce-a patit la Steaua, nu mai zic de jucatori ca n-ar putea sa-i controleze...Asa, daca ia o echipa din C, sa zicem, sau infiinteaza una noua de tinere talente, ii modeleaza cum vrea el, ii indruma, in controleaza, ii creste, fara sa se mai bage nimeni peste el. Daca a reusit Popescu cu scoala lui de fotbal, de ce n-ar reusi si Hagi? Bravo lui!
Ir referitor la ce spuneai cum ca echipele din Regat au mai supravietuit in A, lasa ca nu-i chiar asa. Cat echipe am avut din Regat in ultimii ani, in afara de Timisoara? UTA, care e rezistat doar un an pana s-a retras Bara, apoi a cazut imediat in B, si am mai avut acum multi ani FC Bihor parca. De altele nu-mi aduc aminte.
Oltenii au reusit cel mai bine sa supravietuiasca in A, cu Pandurii (cine ar fi crezut, de atatea ori aproape de retrogradare), cu revenirea spectaculoasa din B a "Stiintei" si ajungerea acum in TOP 5-6.
Numarul echipelor bucurestene a scazut in ultimele sezoane la doar 3, cand altadata aveam in A si Progresul, Sportul si Rocar-ul, erau practic 1/3 din campionat. Si moldovenii au crescut foarte mult in ultimii ani, de la infiintarea Vasluiului si venirea lui Poli Iasi din B, Otelul a mai jucat si prin cupa UEFA etc.
Valori avem, cu siguranta. Mie mi-e teama sa nu le taiem si astora elanul, ca la asta ne pricepem cel mai bine. Am avut o sansa pentru prima si singura data cu 5 echipe in cupa UEFA si nu ne-am calificat in grupe cu nici una!
Daca astea cu state vechi in Liga 1 n-au putut sa se califice, ce sperante sa mai avem de la altele care ar promova din Liga 2?

red-bull
6th February 2009, 21:45
Corect. De ce sa-si bata capu' cu toti nebunii in A, cand se stie ce-a patit la Steaua, nu mai zic de jucatori ca n-ar putea sa-i controleze...Asa, daca ia o echipa din C, sa zicem, sau infiinteaza una noua de tinere talente, ii modeleaza cum vrea el, ii indruma, in controleaza, ii creste, fara sa se mai bage nimeni peste el. Daca a reusit Popescu cu scoala lui de fotbal, de ce n-ar reusi si Hagi? Bravo lui!
Ir referitor la ce spuneai cum ca echipele din Regat au mai supravietuit in A, lasa ca nu-i chiar asa. Cat echipe am avut din Regat in ultimii ani, in afara de Timisoara? UTA, care e rezistat doar un an pana s-a retras Bara, apoi a cazut imediat in B, si am mai avut acum multi ani FC Bihor parca. De altele nu-mi aduc aminte.
Oltenii au reusit cel mai bine sa supravietuiasca in A, cu Pandurii (cine ar fi crezut, de atatea ori aproape de retrogradare), cu revenirea spectaculoasa din B a "Stiintei" si ajungerea acum in TOP 5-6.
Numarul echipelor bucurestene a scazut in ultimele sezoane la doar 3, cand altadata aveam in A si Progresul, Sportul si Rocar-ul, erau practic 1/3 din campionat. Si moldovenii au crescut foarte mult in ultimii ani, de la infiintarea Vasluiului si venirea lui Poli Iasi din B, Otelul a mai jucat si prin cupa UEFA etc.
Valori avem, cu siguranta. Mie mi-e teama sa nu le taiem si astora elanul, ca la asta ne pricepem cel mai bine. Am avut o sansa pentru prima si singura data cu 5 echipe in cupa UEFA si nu ne-am calificat in grupe cu nici una!
Daca astea cu state vechi in Liga 1 n-au putut sa se califice, ce sperante sa mai avem de la altele care ar promova din Liga 2?

adevar graiesti...chiar si cfr-ul a fost putin cam prea visatoare....calificarile se castiga cu echipele mai mici...nu se astepta nimeni sa ia bordeaux 6 puncte din 6 dupa meciurile cu chelsea si roma
Dar nu stiu si hagi ce treaba o sa faca...e cam zgarcit si asta...iar echipa lui popescu sincer nu stiu ce jucatori a dat...chiar nu stiu nici unul...

Mario Di Lazi
9th February 2009, 13:00
păi asta e toată chestia ... o să rămână în Liga a2a numai echipe care își permit
să nu mai ajungem în situația în care se retrag echipe în plin campionat ...

Mr Cosmin
14th March 2009, 20:55
Ar fi mai bine cu o singura serie, toate tarile importante din Europa au divizii secunde cu o singura serie, doar noi iesim in evidenta.

ducus
10th April 2009, 16:46
Ce mai stiti de reorganizarea ligilor II si III? Am cautat prin presa ce a propus Nasu' in conferinta de presa de ieri dar nu am gasit nimic....astia au dat doar prima parte a aconferintei, in care el zicea ca va propune conducatorilor cluburilor un nou format pentru sezonul 2009/2010...

Mario Di Lazi
16th May 2009, 22:59
Pana si Rusia si Polonia au Liga a2a o singura serie ... numai astia ai nostri gandesc mai greu :D

red-bull
17th May 2009, 00:02
poate sa fie si o juma de serie...daca nu se inceteaza cu blaturile degeaba

solaris
15th November 2009, 01:17
Din sezonul 2010-2011 cele doua grupe de Liga 2 se vor reduce la 16 echipe...deci inca nu scapam de acest sistem.Probabil in 4-5 ani se va renunta la aceasta stratagema inutila cu doua grupe de Liga 2 si se va pune in practica o singura grupa de liga secunda cu 18-20 de echipe.

ducus
15th November 2009, 08:56
Din sezonul 2010-2011 cele doua grupe de Liga 2 se vor reduce la 16 echipe...deci inca nu scapam de acest sistem.Probabil in 4-5 ani se va renunta la aceasta stratagema inutila cu doua grupe de Liga 2 si se va pune in practica o singura grupa de liga secunda cu 18-20 de echipe.
Da, dar faptul ca retrogradeaza anul asta cate 6 echipe din fiecare serie e ceva! Plus prnalizarile care se vor acorda pt. neindeplinirea baremelor, pe care multe echipe nu-l vor atinge! Deci in retur vom vedea o lupta mult mai apriga pentru mentinerea in esalonul secund. Pana in sezonul 2014/2015 va reintra totul in normal.

mihai_alex
15th November 2009, 09:43
Din sezonul 2010-2011 cele doua grupe de Liga 2 se vor reduce la 16 echipe...deci inca nu scapam de acest sistem.Probabil in 4-5 ani se va renunta la aceasta stratagema inutila cu doua grupe de Liga 2 si se va pune in practica o singura grupa de liga secunda cu 18-20 de echipe.

Daca punem in balanta faptul ca in urma cu cativa ani aveam trei serii a cate 16 echipe,e un pas destul de consistent.

BBB
15th November 2009, 15:21
Da, dar faptul ca retrogradeaza anul asta cate 6 echipe din fiecare serie e ceva! Plus prnalizarile care se vor acorda pt. neindeplinirea baremelor, pe care multe echipe nu-l vor atinge! Deci in retur vom vedea o lupta mult mai apriga pentru mentinerea in esalonul secund. Pana in sezonul 2014/2015 va reintra totul in normal.

Retrogradeaza 5 echipe din fiecare serie, nu 6 + ca la noi deja s-a retras CFR Tm, la aia lalti Rm. Sarat e oricum 0 barat, deci tot acolo suntem. 4 cad

solaris
16th November 2009, 06:19
poate sa fie si o juma de serie...daca nu se inceteaza cu blaturile degeaba

In momentul in care sa admitem ca am avea o singura grupa de 16 echipe in Liga 2 se vor inscrie echipele care si-au propus ceva...restul pot evolua in Liga 3 pana iau o decizie sa faca un pas inainte.Faptul ca se va televiza banii se impart la 16 echipe si interesul ar fi mult mai mare.In 5 ani acest sistem va da roade.Nu te obliga nimeni sa evoluezi in Liga 2 - un exemplu ar fi CS Buftea care a preferat sa evolueze in Liga 3.

P.S: Intre timp o sa-mi fac eu Liga 1 - 16 echipe si Liga 2 la fel cu FIFA 2010

:ok: :yeah: /hello

ducus
19th November 2009, 17:29
De remarcat si ca de la anul echipele care vor retrograda in ligile 3 si 4 vor trebui sa indeplineasca un barem de doar 20p., spre deosebire de 25p. cat e in prezent. Vi se pare normala scaderea baremului?
Cred ca spre sfarsitul acestui sezon vor fi interesante duelurile intre candidatele la retrogradare...acolo vom vedea daca inca se mai fac blaturi si cedari de locuri.

snookerinfo
31st January 2010, 16:51
O singura serie Liga II influenteaza Liga III.Ar trebui preluat modelul spaniol sau englez.De ex ca in Anglia Liga III cu 24 de echipe si doua serii.

solaris
4th March 2010, 19:25
De remarcat si ca de la anul echipele care vor retrograda in ligile 3 si 4 vor trebui sa indeplineasca un barem de doar 20p., spre deosebire de 25p. cat e in prezent. Vi se pare normala scaderea baremului?
Cred ca spre sfarsitul acestui sezon vor fi interesante duelurile intre candidatele la retrogradare...acolo vom vedea daca inca se mai fac blaturi si cedari de locuri.

Se promoveaza rezultatul 0 - 0 de 20 de ori ! :rosu:
Baremul de 25 era ceva...eu as fi fost chiar mai dur si puneam la 30 de puncte...ca sa stim pe ce contam. Asa cu jumatati de masura uite ca nu avem echipe de valoare...si le invitam la 'pascut' 20 de puncte.
- Gata,bah,facuram 20 de puncte....adu si tu niste vin de hruba...din ala de la Buzau...

:headbang:

ducus
5th March 2010, 11:33
Se promoveaza rezultatul 0 - 0 de 20 de ori ! :rosu:
Baremul de 25 era ceva...eu as fi fost chiar mai dur si puneam la 30 de puncte...ca sa stim pe ce contam. Asa cu jumatati de masura uite ca nu avem echipe de valoare...si le invitam la 'pascut' 20 de puncte.
- Gata,bah,facuram 20 de puncte....adu si tu niste vin de hruba...din ala de la Buzau...

:headbang:
Ma, eu zic ca si 20 de puncte penalizare sunt bune pentru o echipa care retrogradeaza in liga 3, pentru ca oricum din liga 3 promoveaza de anul asta doar castigatoarele fiecarei serii, deci la -15p. sau la -20p. penalizare cu care incepi sezonul e imposibil sa termini pe primul loc in serie! Oricum mare parte din astea penalizate cu multe puncte nici nu vor mai lua startul, stai linistit! Toata chestia era la bani, sa-i usture cat mai tare pe patroni si sa priceapa ca liga 3 nu e pentru ca sa spele ei banii!
Oricum, cred ca vom vedea si anul asta destule fuziuni sau renuntari, retrageri si in retur!

Denis
5th March 2010, 14:51
Ar fi singura modalitate de a scapa de afumaturi. Atat in liga I cat si in liga II sunt echipe care n-au ce cauta acolo.

Mario Di Lazi
15th April 2010, 12:11
Până nu se face o singură serie, vom avea mereu echipe care se retrag în timpul campionatului.

Vladut87
16th April 2010, 19:08
Mi se pare o idee grozava. Sper sa se puna in practica.

*Coco*
17th April 2010, 03:41
Pana la urma din sezonul viitor tot 2 serii o sa avem?

ducus
17th April 2010, 12:27
Pana la urma din sezonul viitor tot 2 serii o sa avem?
Da. Hotararea schimbarii sistemului se ia cel putin cu 1 an inainte de catre Adunarea Generala, deci daca nu se vor intruni anul asta sa puna la cale un nou sistem, va mai trebui sa asteptam cel putin un sezon.
Iar despre liga 2 cu o singura serie, cred ca vom mai avea de asteptat, n-ati auzit ce a zis Lupescu acum vreo 2 ani, ca e destul de costisitor pentru o echipa din vest sa se deplaseze in estul tarii? :headbang:
De parca in liga 2 franceza sau germana nu se intampla tot la fel. Aia cum au bani iar la noi nu se gasesc? Pai cine n-are bani sa stea pe bara frate, sa se trieze liga 2 de tot felul de capuse. Ca si-asa sunt in liga 3 destule. :no:

Mario Di Lazi
17th April 2010, 20:25
Știu că începând cu sezonul 2014-15 vom avea o singură serie în Liga 2. Dar până atunci se pot gândi și râzgândi cei din Frf de 14-15 ori.
Așa că nimic nu e sigur în acest moment.

keluba
20th July 2010, 20:25
si cum se promoveaza daca ar fi doar o serie? primele 2 urca direct, 3-4 joaca baraj cu 2 din cele 4 care retrogradeaza?

xisco
21st July 2010, 21:10
foarte bine ar fi cu o singura serie.decat sa se retraga 10 echipe pana la sfarsitul campionatului mai bine doar o serie cu echipele care sunt in stare sa termine campionatul.

keluba
26th July 2010, 20:49
nici in prima nu intrunesc toate echipele conditiile, ce sa vb atunci de b. dar o singura serie ar putea fi o solutie mai ok.

atdi
28th July 2010, 03:52
Ar fii mai ok cu o singura serie si cred ca ar fii si bani mai multi in liga 2, pentru ca mai mult ca sigur o liga 2 mai puternica ar atrage mai multi bani din televizari si sponsorizari.

keluba
28th July 2010, 07:35
dar sincer nu cred ca asta urmareste mitica in momentul de fata.

atdi
28th July 2010, 12:24
Iti dau dreptate ca nu asta urmaresc mitica si sandu. In fine, eu as vrea sa fie mai multe hotarari luate in acest caz:
1) Seria sa aiba 20 de echipe (cred ca s-ar gasii 20 de echipe care sa reziste financiar in noul format)
2) Pentru jucatorii straini as fixa un prag minim salarial (in acest fel cluburile din liga 2 ar fii descurajate sa mai aduca jucatori straini datorita costurilor si ar fii obligate sa mizeze mai mult jucatori autohtoni)
3) In liga 3 sa ramana 4 serii de cate 16 echipe fiecare (asta nu stiu daca nu e deja aprobat)
Si ar fii mai multe lucruri care ar putea revigora fotbalul mic, care din punctul meu de vedere ar trebui sa devina o pepiniera pentru fotbalul mare.

atdi
28th July 2010, 12:30
Am uitat lucrurile cele mai importante:
1) Locul 1 sa promoveze direct in liga 1
2) Locurile 2-9 sa joace playoff pentru promovare
3) Sa retrogradeze 4 echipe
4) Locurile 19 si 20 sa retrogradeze direct, iar locurile 15-18 sa joace playoff pentru ramanerea in liga 2
Acum problema ramane nu ca sunt multe jocuri, ci faptul ca nu avem terenuri bune pentru a juca atatea meciuri, dar poate in formatul acesta vor atrage mai multi bani si atunci s-ar apuca sa investeasca o parte din ei.

Elphax
28th July 2010, 12:59
cred ca e ok sa promoveze 2 direct - mai ales daca sunt 20, si inca 2 la baraj

faza e ca in ziua de azi e scump sa fie o singura serie - cam toti umbla cu autocarele si nu e prea comod sa mergi dintr-o parte in alta a tarii pe drumurile astea de kk

miril
29th July 2010, 13:45
faza e ca in ziua de azi e scump sa fie o singura serie - cam toti umbla cu autocarele si nu e prea comod sa mergi dintr-o parte in alta a tarii pe drumurile astea de kk

Corect. Meci gen UTA-Poli Iasi, cu conditia ca respectivele sa nu se desfiinteze.

Alex Dima
6th August 2010, 03:59
Corect. Meci gen UTA-Poli Iasi, cu conditia ca respectivele sa nu se desfiinteze.
Uta-poli iasi mai merge. Ce zici de Uta - Farul? :))

Imperator Ares
6th August 2010, 12:30
e mult mai bine cu o serie

necon
6th August 2010, 18:51
Impotriva unei singure ligi inferioare pt ca:
- distanta mare = cheltuieli cu trasmport, care chiar conteaza
- orase mai mici, care merita macar liga 2
- trbuie sa transmita si sportro ceva

solaris
20th August 2010, 03:01
Momentul 0 in Liga 2 !!!


Prima întrunire a conducătorilor cluburilor din liga secundă, desfășurată sâmbătă la Hărman, poate deveni un moment istoric pentru fotbalul, așa-zis, mic. Dificultățile financiare și noile norme fiscale impuse de Guvern au determinat adversarii de pe teren să se așeze la masa discuțiilor pentru a găsi soluții comune pentru supraviețuire. Principala concluzie, în urma dezbaterii problemelor grave care afectează grupările din eșaloanele inferioare, a fost că doar împreună cluburile pot depăși punctul de cotitură în care s-a ajuns.

Auraș Brașoveanu, președintele clubului FCM Dunărea Galați, a venit cu propunerea ca în acest an să se înființeze o ligă profesionistă pentru a reprezenta interesele cluburilor în relațiile cu FRF, Statul, televiziunile, etc. Chiar dacă nu toți oficialii sunt convinși de necesitatea unui astfel de demers, pe termen lung, această structură poate scoate fotbalul românesc din mocirlă.

În lume există două modele care pot fi urmate. Sistemul de organizare al LFP (Franța) include cluburile din Ligue 1 și Ligue 2, dar e greu de crezut că Mitică Dragomir și cluburile din primul eșalon vor primi “săracii” la masa lor îmbelșugată de drepturile de televizare.

În Anglia există două ligi profesioniste, deși inițial toate cluburile erau grupate în The Football League. În 1992, cluburile din prima ligă și-au organizat propria structură de reprezentare dintr-un motiv evident: drepturile de televizare. Astfel, în acest moment, The Football League are 72 de membri grupați în trei ligi: Football League Championship, Football League One și Football League Two. Pentru drepturile TV, cedate pe trei ani (2009-2012) către Sky și BBC, The Football League primește 264 de milioane de lire sterline, suma medie care revine unui club fiind de 1,2 milioane pe sezon.

Această sumă reprezintă aproximativ 10% din ceea ce obține Premier League din televizări. Extrapolat la fotbalul nostru, ligile inferioare au potențialul de a obține aproximativ 4 milioane de euro din televizări, dar în niciun caz în condițiile actuale.

În primul rând, trebuie reorganizat sistemul competițional. Ca propuneri concrete pentru Liga 2 există două: o singură serie cu 18-20 de echipe și 2 serii a câte 10 echipe. Pentru a doua variantă, sezonul regulat ar fi urmat de play-off și play out. În al doilea rând, ora de disputare a meciului să fie stabilită de cele două cluburi. Dacă meciul este transmis în direct, un cuvânt de spus va avea și postul de televiziune.

Procesul de licențiere trebuie extins și la nivelul ligilor inferioare pe categorii valorice. La finalul sezonului trecut, 8 din cele 10 cluburi care au depus dosar pentru Liga 1 au obținut licența, însă toate cluburile din primele trei eșaloane, profesioniste, ar trebui să primească o licență A, B sau C, după evaluarea anuală, corespunzător condițiilor pe care le îndeplinesc și ligii în care pot evolua.

La Hărman s-a discutat și problema centrelor de copii și juniori. Cei mai mulți jucători români de valoare au fost descoperiți și pregătiți în pepinierele grupărilor din eșaloanele inferioare, dar acestea nu primesc niciun ban din sumele alocate de UEFA. FRF le direcționează exclusiv către cluburile de primă ligă, multe dintre ele având grupe de juniori mai mult de fațadă, pentru a obține licență, atenția acordată sectorului juvenil fiind aproape zero. De altfel, foarte mulți dintre juniorii convocați la loturile naționale sunt legitimați la cluburile din liga secundă.

Un alt aspect extrem de important îl reprezintă delegările. Cluburile din liga a doua nu mai doresc ca meciurile lor să fie conduse de arbitri suspendați, considerând că aceștia trebuie să își ispășească pedeapsa în afara terenului de fotbal. Nu o dată, fluierași care au comis greșeli grave la Liga 1, au fost trimiși la meciuri din Liga 2 pe care le-au făcut praf cu nonșalanță.

O altă nemulțumire a conducătorilor este ușurința cu care jucătorii câștigă litigiile cu cluburile. De aceea, se va solicita respectarea regulamentului și cei trei reprezentanți ai cluburilor în CNSL să fie desemnați chiar de cluburi, câte unul pentru fiecare ligă și nu de FRF, cum se întâmplă acum. De asemenea, judecarea cauzelor aflate la comisii să se facă doar după convocarea ambelor părți implicate, în prezent, multe dintre litigii fiind rezolvate doar pe baza hârtiilor prezentate de reprezentanții jucătorilor.

O parte dintre propunerile de mai sus, dar și altele, vor fi prezentate în prima ședință a Comitetului Executiv al FRF, de Marian Rusen și Cornel Șfaițer, reprezentații cluburilor din liga a doua în acest for. În ceea ce privește înființarea ligii profesioniste, va fi consultat un avocat specializat pentru a se stabili căile de acțiune.

Acestă primă întâlnire nu va fi ultima. Conducătorii vor să facă front comun pentru a apăra interesele cluburilor pe care le reprezintă și și-au propus să se întâlnească periodic, probabil lunar, pentru a dezbate problemele cu care se confruntă.


Sursa : http://blog.prosport.ro/florin-alboiu/2010/08/09/momentul-0/#comment-20259

YoNuTzz
20th August 2010, 03:39
oricum peste jumatate din echipele care urmeaza sa ia startul in liga a 2-a saptamana viitoare sunt in faliment...
asa ca poate poate se va forma o singura liga, desi e greu de crezut

snookerinfo
20th August 2010, 15:55
Cel mai bun model, si ca atractivitate e cel din Anglia cu Championship League.

solaris
20th August 2010, 16:44
oricum peste jumatate din echipele care urmeaza sa ia startul in liga a 2-a saptamana viitoare sunt in faliment...
asa ca poate poate se va forma o singura liga, desi e greu de crezut


Sincer.....cred ca e singura sansa sa ne vedem visul cu ochii... :yeah: ... din prima serie sa se retraga 6 si din a doua la fel...tragem linie si adunam : 20
Pai...gata hai sa facem o serie daca sunteti 20... :drak:


P.S : La capitolul progres in interesul spectacolului sportiv suntem sensibil apropiati de Nepal, Pakistan sau Burundi ! (imi cer scuze daca am omis si alte tarisoare)

:rosu:

solaris
4th September 2010, 18:06
Se răscoală fotbalul mic!

La întrunirea de la Hărman, cluburile au căutat soluții pentru revitalizarea fotbalului mic.

Peste 20 de președinți și oficiali de cluburi din al doilea eșalon au răspuns prezent sâmbătă seara la invitația lui Auraș Brașoveanu, președintele Dunării Galați, de a salva fotbalul din Liga a II-a. Prima problemă dezbătută a fost cea a noilor prevederi ale Codului Fiscal, prin care penalizările pentru întârzierea plăților datoriilor către stat sunt de 0,5% pentru prima lună și 15% din a doua lună, situație care duce la falimentarea cluburilor într-un timp foarte scurt.

Federația cere prea mulți bani

De asemenea, a fost contestat și cuantumul ridicat al taxelor plătite la federație în timpul sezonului competițional. S-a propus și o listă cu valori mult mai rezonabile, cum ar fi reducerea taxei de legitimare a unui jucător de la 900 la 450 de lei. Toate doleanțele vor fi prezentate în Comitetul Executiv al FRF de către cei doi reprezentanți ai cluburilor din Liga a II‑a, Marian Rusen și Cornel Șfaițer, prezenți și ei la această reunire.

Vor Ligă profesionistă pentru eșalonul doi

Un ultim punct important al discuțiilor a fost propunerea lui Auraș Brașoveanu de organizare a cluburilor într-o entitate profesionistă de tipul LPF, care să reprezinte interesele Ligii a II-a din punct de vedere economic și financiar. Obținerea unor venituri mai mari pentru cluburi din televizarea meciurilor ar fi printre prioritățile acestei organizații.

Cerințele cluburilor din Liga a II-a

-reducerea taxelor plătite de cluburi către federație în timpul sezonului
-sechestru asigurător pe banii obținuți de cluburile cu datorii prin vânzarea de jucători
-arbitrii suspendați în Liga I să nu fie delegați nici în ligile inferioare
-cei trei reprezentanți ai cluburilor în comisiile CNSL (Comisia Națională de Soluționare a Litigiilor) să fie aleși de către cluburi, și nu de federație, ca până acum
-mai mulți bani din televizarea meciurilor de Liga a II-a, sumele actuale fiind modice comparativ cu cele de la Liga I
-banii primiți de la UEFA pentru centrele de juniori să ajungă și la cluburile din ligile inferioare, nu doar la Liga I, ca în sezoanele trecute
-arbitrii de rezervă să fie localnici, pentru a se reduce din cheltuielile de organizare
-arbitrii să devină persoane fizice autorizate pentru a emite facturi cluburilor pentru baremul primit.



"Este prima dată când se face un front comun al cluburilor de Liga a II-a. Începem să cunoaștem și realitățile din fotbalul mic și să colaborăm între noi, cluburile" (Marian Rusen, președinte executiv Juventus București)

"A fost o întâlnire benefică. Sperăm că va schimba ceva la nivelul Ligii a II-a. Am întâlnit oameni dornici să comunice, să facă ceva pentru binele fotbalului mic" (Cornel Șfaițer, președinte FC Botoșani)


Sursa (http://www.liga2.ro/special/se-rascoala-fotbalul-mic-6816189)

solaris
4th September 2010, 18:36
Revoluție în Liga 2: Din octombrie apare LPF 2!

Se anunță schimbări în fotbalul românesc. Măcinat de "retragerea" echipelor și de criza financiară, fotbalul mic se organizează după model occidental. Din octombrie este prevăzut să apară LPF 2, iar Mircea Sandu este de acord. Șeful FRF va pierde astfel "tutela" ligii secunde.

"Proiectul a demarat, am făcut primii pași, am făcut o cerere către Ministerul de Justiție pentru disponibilizare de nume, viitoarea structură sportivă se va numi Liga a Doua profesionistă de fotbal, am vorbit și cu domnul Mircea Sandu, președintele FRF, care a fost de acord cu apariția acestei structuri și mi-a spus că acesta este un prim pas pentru redresarea fotbalului românesc la nivelul ligii secunde ... Sperăm că și ceea ce vrea să facă această Liga să se transforme în ceva bun pentru fotbalul românesc. I-am prezentat proiectul domnului Mircea Sandu, proiect pe care vrem să se deruleze sub auspiciile Ligii Profesioniste a UEFA. Nu vom activa sub tutela FRF. Suntem structura sportivă de sine stătătoare. CU FRF vom avea doar relații de colaborare. Vom funcționa sub directul control al Ministerului. Dacă vom ști să ne organizăm nu vom avea probleme. Așa cum LPF încheie în fiecare an un protocol cu FRF, așa vom face și noi", a spus Președintele Dunării Galați, Auraș Brașoveanu la Sport Total FM.

"LPF 2 va fi condusă de președintii de cluburi"

"Sediul Ligii a doua Profesioniste de Fotbal va fi la București. Referitor la organigramă, Președintele va fi ales din rândul președintilor Ligii secunde, am ales modelul din fotbalul vest european, nu din cel autohton. Președintele va avea un mandat de doi ani cu maxim două mandate consecutive. Sub președinte vor fi doi vicepreședinți. Deci, Liga va fi condusă de președinții cluburilor din Liga a doua, doi din prima serie. Sper ca până la sfârșitul lunii octobrie Liga să fie funcțională, pentru a putea prelua organizarea sezonului competițional 2011/2012", a mai spus Brașoveanu

Ce schimbări sunt prevăzute?

"Ne-am gândit și la un sistem competițional, pentru a crește spectacolul, pentru a atrage oamenii alături de această ligă și totodată jocurile să se desfășoare după-masă pentru a reduce din costuri, urmând ca seriile să fie formate dintr-un număr mai mic de echipe, cu play-off-uri și play-out-uri, dispărând în acest fel și suspiciunile privind promovarea sau retrogradarea", a încheiat Brașoveanu.

ady73
11th September 2010, 15:14
cel mai bine o singura serie de b gen italia cu 20 de echipe la noi si asa e saracie chioara

stu12c
7th October 2010, 16:14
cred ca o serie unica este ideala, cine rezizta bine iar cine nu pa............

solaris
13th July 2011, 17:55
Reformă la Liga a II-a și a III-a: Serii de 12 echipe din vara lui 2013!

În cadrul ședinței de azi a Comitetului Executiv al FRF s-a aprobat reforma sistemului competițional pentru Liga a II-a și a III-a pentru următoarele trei sezoane. Intenția finală a FRF este de a se ajunge în vara lui 2013 la 2 serii de câte 12 echipe cu sistem de play-off/play-out în Liga a II-a, respectiv 6 serii de câte 12 echipe cu sistem de play-off/play-out în Liga a III-a


FAZELE MODIFICĂRII SISTEMULUI COMPETIȚIONAL
Număr total de echipe în sezonul 2011/2012: 146

I. ANUL COMPETIȚIONAL 2011/2012


Liga I: 18 echipe (34 de etape)
Retrogradează echipele clasate pe locurile 15-18 (4 echipe)

Liga a 2-a: 32 echipe (2x16, 30 de etape)
Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 și 2 în cele două serii
Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 12-16 în fiecare serie, în total 10 echipe

Liga a 3-a: 96 echipe (6x16, 30 de etape)
Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe primul loc în cele șase serii (6 echipe)
Retrogradează în Liga a 4-a un număr de 37 de echipe, respectiv, echipele clasate pe locurile 11-16, plus o echipă de pe locul 10, cel mai slab clasată. Pentru stabilirea acestei echipe se întocmesc clasamente speciale ale fiecărei serii numai pe baza rezultatelor înregistrate de echipa de pe locul 10 în jocurile cu echipele de pe locurile 1-9. Retrogardează echipa care acumulează cel mai mic număr de puncte în clasamentul special astfel întocmit. În cazul în care două sau mai multe echipe de pe locul 10 se află la egalitate de puncte după întocmirea clasamentelor speciale, departajarea acestora se face, pe baza acestor clasamente, prin aplicarea, în ordine, a următoarelor criterii:
a) Numărul mai mare de victorii
b) Golaverajul general mai bun
c) Numărul mai mare de goluri marcate
d) Numărul mai mare de goluri marcate în deplasare
e) Numărul mai mic de jucători eliminați
Dacă urmare a aplicării criteriilor de mai sus nu s-a putut determina echipa care va retrograde, se va proceda la stabilirea acesteia prin tragere la sorți.
Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a cele 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj, organizate între echipele care s-au clasat pe primul loc campionatele organizate de AJF/AMFB


II. ANUL COMPETIȚIONAL 2012/2013 Număr total echipe: 130/minus 16

Liga I: 18 echipe (34 de etape)
Retrogradează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 15-18

Liga a 2-a: 28 echipe (2x14, 26 de etape)
Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 și 2 în cele două serii
Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 10-14 în fiecare serie, în total 10 echipe

Liga a 3-a: 84 echipe (6x14, 26 de etape)
Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe primul loc în fiecare serie
Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a un număr total de 37 de echipe, respectiv, echipele clasate pe locurile 9-14, plus o echipă de pe locul 8, cel mai slab clasată. Pentru stabilirea acestei echipe se întocmesc clasamente speciale ale fiecărei serii numai pe baza rezultatelor înregistrate de echipa de pe locul 8 în jocurile cu echipele de pe locurile 1-7. Retrogradează echipa de pe locul 8 care acumulează cel mai mic număr de puncte în clasamentul special astfel întocmit. În cazul în care două sau mai multe echipe de pe locul 8 se află la egalitate de puncte după întocmirea clasamentelor speciale, departajarea acestora se face, pe baza acestor clasamente, prin aplicarea, în ordine, a următoarelor criterii:
f) Numărul mai mare de victorii
g) Golaverajul general mai bun
h) Numărul mai mare de goluri marcate
i) Numărul mai mare de goluri marcate în deplasare
j) Numărul mai mic de jucători eliminați
Dacă, urmare a aplicării criteriilor de mai sus nu s-a putut determina echipa care va retrograde, se va proceda la stabilirea acesteia prin tragere la sorți.
Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a un număr de 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj.


III. ANUL COMPETIȚIONAL 2013/2014 Număr total echipe: 114 / minus 16

Liga I: 18 echipe (34 de etape)
Retrogradează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 15-18

Liga a 2-a: 24 echipe (2x12, 32 de etape cu play off/play out, 22+10)
Campionatul se joacă în două faze. În prima fază echipele din fiecare serie joacă între ele tur-retur (în total 22 de jocuri). Faza a II-a se desfășoară astfel:

a) Play-off: echipele clasate pe locurile 1-6, în clasamentul întocmit după desfășurarea primei faze, joacă între ele tur-retur ,10 etape. Promovează în Liga I echipele care se clasează pe primele două locuri în fiecare play-off.
b) Play-out: echipele clasate pe locurile 7-12, în clasamentul întocmit după terminarea primei faze, joacă între ele tur-retur, 10 etape. Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 10 -12 în fiecare play-out, în total 6 echipe.

Liga a 3-a: 72 echipe (6x12, 32 de etape, play off play out )
Campionatul se joacă în două faze. În prima fază echipele din fiecare serie joacă între ele tur-retur (în total 22 de jocuri).
Faza a II-a se desfășoară astfel:
a) Play-off: echipele clasate pe locurile 1-6, în clasamentul întocmit după desfășurarea primei faze, joacă între ele tur-retur ,10 etape. Promovează în Liga a 2-a echipele care se clasează pe primul loc în fiecare play-off.
b) Play-out: echipele clasate pe locurile 7-12, în clasamentul întocmit după terminarea primei faze, joacă între ele tur-retur, 10 etape. Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a un număr de 21 de echipe, respectiv echipele clasate pe locurile 10-12 în play-out-ul din fiecare serie (18 echipe), plus alte trei echipe de pe locul 9, cel mai slab clasate. Pentru departajarea echipelor de pe locul 9 se va alcătui un clasament special al acestor echipe, în care se vor lua în calcul numai jocurile susținute în play out de echipele de pe locul 9 cu echipele clasate pe locurile 7 și 8. Pentru departajarea echipelor aflate pe locul 9 în play out se vor aplica, în ordine, următoarele criterii:
a) numărul mai mare de puncte obținute ;
b) golaverajul general mai bun;
c) numărul mai mare de goluri marcate;
d) numărul mai mare de goluri marcate în deplasare;
e) numărul mai mic de jucători eliminați
Promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a un număr de 21 echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj.

Lordul
13th July 2011, 22:19
era necesar ....sa ne aliniem cu occidentul

Romeo
17th July 2011, 11:56
ideea cu o serie de B dureaza de 35 de ani (poate chiar mai mult), noi doar discutam si vedem ca FRF se invarte in jurul cozii. Anul acesta puteau sa scape de mai multe locuri ramase vacante in loc sa intrebe ce echipe din L3 vor sa joace in L2. Retrogradarea la vara a 5 echipe din fiecare serie (12-16), in conditiile in care economia multor orase este in cadere continua (am si eu un fix, multe spatii comerciale din centrul orasului meu sunt goale de luni de zile, altele se golesc), va face ca echipele care pornesc in competitie si vor avea 2 puncte in 5 etape se pot retrage, asa cum a fost Lupeniul si, practic, Silvania, care nu a jucat in ultma etapa din tur si s-a retras dupa. Este nedrept s acastigi cu 4-0 in prima etapa si apoi sa ti se stearga rezultatul ca echipa s-a retras din ratiuni financiare. Dar ce sa-i explici lui Sandu si Lupescu ? Ei au bunavointa sa porneasca cu 32 de echipe la vara, in L2, cate vor ajunge la final nu mai e problema lor.
Dupa cum vad mai sus, nici in 2014 nu vom ajunge la o serie in B, asa cum tarisoare 'minuscule' ca Germania, Italia, Spania, Anglia sau Franta au de cel putin 20 de ani. Sistemul d eplay-off nu a existat niciodata in fotbalul nostru si nici in tarile mentionate un rand mai sus, n-ar fi o catastrofa, dar nici nu agreez ideea. De ce doua serii de 12 cand putem avea o serie de 24 ? Cum va arata play-outul daca dintr-o serie de 12 se vor retrage 2 si 6 vor juca in play-off ? Si mai ales de ce echipe secunde ale celor de liga I joaca in L2, in Franta acest sistem nefiind agreat odata cu trecerea la o singura serie de L2 ?
Cum va fi o serie de L2 cu 14 echipe, deci 26 etape, adica cate 13 etape in tur/retur, ceea ce inseamna exact 3 luni, adica septembrie-noiembrie, sau 3 luni de iarna si 3 luni de vara libere, tradus mai departe 6 luni (juma de an) fara activitate oficiala ? Ce salarii vor lua jucatori care nu vor avea activitate 6 luni si vor alerga de nebuni prin munti unde nu-i va urmari nimeni ?

ducus
4th August 2011, 16:23
Cum va fi o serie de L2 cu 14 echipe, deci 26 etape, adica cate 13 etape in tur/retur, ceea ce inseamna exact 3 luni, adica septembrie-noiembrie, sau 3 luni de iarna si 3 luni de vara libere, tradus mai departe 6 luni (juma de an) fara activitate oficiala ? Ce salarii vor lua jucatori care nu vor avea activitate 6 luni si vor alerga de nebuni prin munti unde nu-i va urmari nimeni ?
Pai daca baga sistemul cu playoff si playoff dupa disputarea celor 26 de etape, nu vor fi doar 26, ci mai multe :) Uita-te cate etape are campionatul Rusiei in acest sezon in care se va juca pe sistem playoff/playout dupa disputarea etapelor obisnuite, pentru ca rusii vor trece la acelasi sistem de joc cu celelalte campionate europene :)
Nu inteleg de ce saptamana asta se trage chiulul in liga 1, nici n-a inceput bine ca deja e o pauza de 2 saptamani, de ce? In conditiile in care meciul cu Argentina nu va mai avea loc, daca se stia ca nu se mai disputa, de ce nu a fost reprogramata etapa?
Noi si-asa tragem iarna chiulul vreo 2 luni jumate, deci ce mai conteaza ca vor fi 26-30 sau mai multe etape? Recuperam cateva miercuri pe semestru si gata.
Problema e alta: pe ce criterii s-a permis inscrierea echipelor a doua a lui CFR si U cand ele n-au obtinut nici promovare? Deci daca esti echipa a doua inseamna ca te poti inscrie direct onj liga 3/liga 2 fara sa obtii promovarea pe teren, in loc sa muncesti ca altul? Bun, echipa respectiva renunta la loc ca nu poate face fata/n-are bani, dar baga echipa de pe locul urmator, nu echipa a doua a lui U Cluj care n-a facut nimic si care fusese desfiintata acum cativa ani! La fel echipa a doa a lui CFR fusese desfiintata, acum cum poti sa apari asa din neant sa te inscrii?
Mizeriile vor continua fiindca Sandu n-are niciun interes sa reduca liga 2 si 3 deoarece la anul e an electoral si va pierde sprijinul multor primari si conducatori de cluburi daca nu le baga echipa in liga 2/3. Cum sa piarda el niste finantari grase?

solaris
24th September 2011, 15:55
Revin. Liga 2 acum ca e preluata de televiziuni ar trebui regandit sistemul. E mai mult decat necesar Liga 2 cu o singura grupa. Consider ca pana la urma se va intampla...desi eu unul mi-as dori din sezonul urmator.

Mario Di Lazi
12th March 2013, 17:49
Un nou pas sper o Liga a2a cu o singura seria s-a facut ieri:

- sezonul 2013-2014: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a câte 14 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a câte 18 echipe

- sezonul 2014-2015: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a câte 12 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a câte 16 echipe

- sezonul 2015-2016: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a câte 10 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a câte 16 echipe

- sezonul 2016-2017: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - o serie cu 18 echipe; Liga a 3-a - 3 serii a câte 18 echipe

Dar, pana in 2016 mai este mult si idiotii din fruntea federatiei si a ligii se pot razgandi foarte usor pana atunci... iar.

bogdan_nj
13th March 2013, 15:54
Si cand vor fi 2 serii de cate 10 echipe va fi si un playoff ceva sau doar 18 etape tot sezonul sa nu oboseasca saracutii ? :D

Mario Di Lazi
26th March 2013, 17:54
Buna intrebare... mai au timp sa se gandeasca pana atunci. :D
Nu au mentionat acest lucru in stirea preluata de mine de pe net.

ProtectedPR
27th March 2013, 21:37
Prea multe echipe de amatori in ligile secunde. Mai bine o singura serie.

ducus
28th March 2013, 09:12
Liga a III-a 4 serii a cate 18 echipe? Fuck! Sa-i pui pe aia sa joace 34 de meciuri intr-un sezon cand 5-6 echipe se retrag din fiecare serie inca din tur, e un nonsens! Si in plus, stiam ca hotararile Adunarii Generale intra i vigoare abia dupa 1 an de la decizie, nu asa de-anpulea cu 3 luni inainte de startul noului sezon te trezesti sa dictezi tu cate echipe sa retrogradeze, cand regula la inceputul sezonului era cu totul alta!
De ce lungesc pana in 2016/2017 liga a II-a cu o singura serie? De ce nu o fac acum, daca tot spune Mitica ca multe echipe nu se vor inscrie in liga II din cauza banilor? Ce rost are sa mai lungesti inca 4 ani coada pisicii? Pai de cand tot promit ei o singura serie de liga II...poate ii tranteste iar UEFA de nu se vad...

bogdan_nj
28th March 2013, 14:50
Probabil ca se va trece la o singura seria in Liga a II-a anul acesta pentru ca nu vor fi multe echipe inscrise la vara.

*Coco*
29th March 2013, 15:23
Nu se va trece la o singura serie asa curand. Atat timp cat suntem in plina criza, nu se va intampla acest lucru.

Ca sa faci o singura serie, toate cluburile trebuie sa aiba un buget destul de maricel.

Cum naiba ar fi sa faci o deplasare de la Botosani la Severin?

bogdan_nj
29th March 2013, 19:43
Am facut eu o data un calcul cam cu cat s-ar mari costurile deplasarilor daca s-ar trece de la 2 la 1 serie si mi-a iesit ceva de genul cu 8% mai mult. Probabil ca s-a pierdut postarea cand au fost problemele cu site-ul dar e clar ca faza asta cu costurile deplasarilor nu e ceva real.

Romeo
27th May 2013, 16:56
Am facut eu o data un calcul cam cu cat s-ar mari costurile deplasarilor daca s-ar trece de la 2 la 1 serie si mi-a iesit ceva de genul cu 8% mai mult. Probabil ca s-a pierdut postarea cand au fost problemele cu site-ul dar e clar ca faza asta cu costurile deplasarilor nu e ceva real.

pana la urma care e cheltuiala mai mare, cea cu transportul, sau cea cu salariile, primele, intretinerea stadionului, antrenori, personal auxiliar, materiale consumabile ? Presupun ca toate echipele au un autocar la dispozitie, sau pot inchiria unul, drumul Suceava-Tulces, sau Botosani - Targoviste este mult mai scurt decat Botosani - Timisoara ? Este vorba de cativa litri de motorina in plus, hai sa zicem 100 litri pe sezon mai mult la autocar, adica 150 euro, adik un salariu minim.
Sa asteptam sa treaca 1 iunie sa vedem ce se intampla cu L1. Conform spuselor, pica 4 plus 2 fara licenta. Din cele 4 cate primesc licenta ? Sageata, Namila ? Hai sa zic ca Poli 3 si Corona primesc. Ar mai fi intrebarea: va fi reprimita Craiova ? Adica gaseste Mititei bani sa stranga 20 de jucatori, asta cand FC Arges, alt club cu traditie, e in pragul falimentului ? Deci raman 22 echipe, plus 6 promovate, plus 2 fara licenta in L1, plus Craiova, ajungem la 31. Revenim la o serie de 15 si una de 16 si asteptam abandonurile sa vedem pe ce grila se face programul. Anul acesta a fost cel mai idiot program din 1935 incoace. Desi s-a pornit cu serii de 13 si 14, programele s-au facut pentru 16 echipe, le-a fost greu sa anunte cu 3 zile inainte de start program cu 13 etape, in loc de cel cu 15 etape si 3 meciuri inexistente in fiecare etapa. S-a stiut cu 10 zile inainte ce echipe incep campionatul (sau ce echipe nu vor incepe: Bacau, Giurgiu, FC Iancu). Si alta curiozitate: ce face Siman cu echipa lui, se pare ca matematic scapa de L3.

ducus
28th May 2013, 18:25
Cert e ca suntem una din putinele serii secunde din Europa cu doua serii: doar Bulgaria, Ungaria si Bosnia (din motive politice cu republica Srpska) mai au asa ceva! S-a tot vorbit de cativa ani incoace de restructurarea esaloanelor inferioare dar nu s-a facut nimic (doar s-a trecut de la 3 serii de B la 2 fara prea mare efect insa, ntrucat multe echipe s-au retras din tur), fiindca Nasu nu are interes sa piarda voturi pt. presedentia FRF. Poate ca daca va veni cineva in locul lui, mai tanar, va avea alta viziune si curajul sa apuce taurul de coarne si sa faca liga B atractica atata pt. promovare cat si pt. televiziuni.
In liga B avem practic doar 2-3 echipe din fiecare serie cu adevarat capabie sa faca fata in prima liga, restul dezastru pe linie, supravietuire ca a fost an electoral si sa dea bine la alegatori etc. Poli, FC Arges, National, Iasi, iar acum si U Cluj au disparut usor-usor -chiar si Rapidul lui Copos de pe care a jurat ca-si ia mana de aceasta data definitic!
Cand ma gandesc cum arata divizia A la inceputul anilor '90, cu Dacia Unirea Braila, ASA Tg. Mures, FC Maramures, Bihor, Olimpia etc. si cand vad cum arata acum si cine va promova din B, mi se face greata!
Insasi prima liga a devenit neatractica pt. ca inscriem in cupele europene din ce in ce mai putine echipe, revenind la perioada ante-2004 cand trebuie sa luam totul de la capat, puncte cu puncte, numai ca...nu mai avem cu cine! Steaua, Dinamo, Rapid, Vaslui, nu mai sunt cele de atunci.
Sa vedem ce noutati va aduce noul sistem al lui Platini pt. EL, s-o faca maia tractiva, poate ne avantajeaza si pe noi mai mult, sa ne calificam mai usor ca pana acum.

Romeo
29th May 2013, 14:44
In liga B avem practic doar 2-3 echipe din fiecare serie cu adevarat capabie sa faca fata in prima liga, restul dezastru pe linie, supravietuire ca a fost an electoral si sa dea bine la alegatori etc. Poli, FC Arges, National, Iasi, iar acum si U Cluj au disparut usor-usor -chiar si Rapidul lui Copos de pe care a jurat ca-si ia mana de aceasta data definitic!
Cand ma gandesc cum arata divizia A la inceputul anilor '90, cu Dacia Unirea Braila, ASA Tg. Mures, FC Maramures, Bihor, Olimpia etc. si cand vad cum arata acum si cine va promova din B, mi se face greata!
Insasi prima liga a devenit neatractica pt. ca inscriem in cupele europene din ce in ce mai putine echipe, revenind la perioada ante-2004 cand trebuie sa luam totul de la capat, puncte cu puncte, numai ca...nu mai avem cu cine! Steaua, Dinamo, Rapid, Vaslui, nu mai sunt cele de atunci.
Sa vedem ce noutati va aduce noul sistem al lui Platini pt. EL, s-o faca maia tractiva, poate ne avantajeaza si pe noi mai mult, sa ne calificam mai usor ca pana acum.

PS: corecteaza: in L2 nu ai nici macar 2 echipe pe serie care sa reziste in L1.
fotbalul se adapteaza si el, ca si celelalte sporturi, la degringolada din economie. Nu poti avea orase pline de someri si sa dai milioane in fotbal. Procesele lui Copos, Borcea, Netoiu, Jiji nu fac decat sa sperie cheltuitorii, ca in fotbal nu este nicio investitie. Numai o presa aiurea poate spune ca esti tentat sa investesti in fotbal. In realitate au fost oameni cu mari afaceri din care au aruncat si in fotbal.
Reducerea L2 la 18-20 echipe nu va face decat sa distruga si alte echipe, vezi pe unde sunt Baia si Satu, daca nu vor mai pupa L2 nu vor mai fi interesati copiii din zona sa joace. Dupa generatia de aur (formata in 1979-82, cu inlocuitori veniti in urmatorii ani) nu au mai aparut multi-noi jucatori de valoare. Romanul se plafoneaza repede, chiar si acolo unde sunt bani multi (fotbal).
L2 nu este deloc atractiva, uita-te la medile de spectatori, sub 1000, uite ce echipe sunt acum pe primele locri, vezi ce au facut anul asta recent-promovatele (3 din 4 out), asculta-l si pe Mitica care spune ca e dezastru la licentierea promovatelor (eu banuiesc in primul rand Sageata, aflata intr-o zona care refuza si proiectul Hagi (de care nu sunt extaziat, dar sunt altii).
In cupe vom lua totul d ela capat, dar cu Jiji acolo unde este nu cred ca Steaua va mai lua puncte si nici nu prinde grupele. A fost si o diferenta vizibila intre CFR CL si CFR campionat, acum CFR nu va mai pupa grupele si cred ca urmeaza cea mai saraca editie in A de prin 1958 incoace.
In acest moment viitoarea L1 va avea cel mult 16, sper sa nu se ajunga la o ciudatenie de 15 sau 13, vedem dupa 1 iunie, ca oricum nu depinde de noi.
Urmasul lui Sandu nu are ce sa schimbe. Fara baza de selectie in teritoriu nu poti avea rezultate mai sus, ori baza de selectie depinde de bani. In conditiile costrurilor din ziua de azi, nu stiu daca jucatori ca Belo, Balint, Piti, nascuti in comune vor putea fi clonati (adica alti jucatori nascuti in comune-sate sa parcurga anii necesari pana sa devina jucatori de L1).
Nici macar nu ai nevoie de voturi in adunarea generala, Sandu l-a intrecut pe Gica cu 189-102 (daca am retinut exact), daca te numesti Hagi sau Popescu nu inseamna ca ai solutii magice de redresare a fotbalului. Problema este banii locali pe care-i ai la dispozitie. Constatam cu stupefactie ca Petrolul (nou aparuta in cupele europ) este tot un fel de CFR, 80 % straini, deci acea baza de selectie nu mai aduce fotbalisti nici macar pentru primele locuri in L1.

ducus
29th May 2013, 15:43
Fara baza de selectie in teritoriu nu poti avea rezultate mai sus, ori baza de selectie depinde de bani. In conditiile costrurilor din ziua de azi, nu stiu daca jucatori ca Belo, Balint, Piti, nascuti in comune vor putea fi clonati (adica alti jucatori nascuti in comune-sate sa parcurga anii necesari pana sa devina jucatori de L1).
Nici macar nu ai nevoie de voturi in adunarea generala, Sandu l-a intrecut pe Gica cu 189-102 (daca am retinut exact), daca te numesti Hagi sau Popescu nu inseamna ca ai solutii magice de redresare a fotbalului. Problema este banii locali pe care-i ai la dispozitie. Constatam cu stupefactie ca Petrolul (nou aparuta in cupele europ) este tot un fel de CFR, 80 % straini, deci acea baza de selectie nu mai aduce fotbalisti nici macar pentru primele locuri in L1.
Asa e, fara baze de selectie nu faci nimic, vezi fosta Luceafarul acum distrusa, sau Sportul sau Craiova care erau pe vremuri pepiniere de talente pr. nationala. Acum, alde "tinerele sperante" Stefan Radu, fug ca de dracu' de nationala, dadndu-se raniti -pe vremuri era o onoare sa fii convocat spunea Gica Popescu, nici nu exista sa refuzi, acum ii doare-n p...nici acolo!
Si da, poate ca Popescu, Lupescu sau altii care ii vor lua locul Nasului nu vor reusi sa schimbe mare lucru, insa trebuie incercat, nu poti merge de 25 de ani tot cu un singur om, tot inainte spre prapastie, pana te distruge de tot! Nasu' are interesele lui " sa nu supere" conducatorii de cluburi, ca chipurile aia hotarasc tot, aiurea, decizia finala e in pixul lui, nu in a lui Borcea sau Stan! Ce, er amare scofala sa zica :"gata, de anul viitor fac liga I cu doar 16 echipe si cu asta basta, ma doare-n paispe daca nu va convine"? Dar nu vrea, pt. ca are interese, ailalti il burdusesc cu bani. Mitica se justifica aseara ca el n-are nicio putere sa salveze U Cluj, ca decizia e luata de comisii care sunt autonome! Ca ei fac doar ce le spune UEFA ca altfel ne desfinteaza aia! Bah nu ti-e rusine de jigodie, nu UEFA te-a pus sa retrogradezi Craiova sau Timisoara, si chiar daca o retrogradase cum poate sa invalideze participarea in cupele europene a lui Poli care si-a castigat acest drept pe teren, prin clasamentul final?
Si cate si mai cate mizerii, nu ne ajung caiete intregi sa le enumeram, retrogradarea Sportului de acum cativa ani etc. Asta in timp ce nea caisa Condeescu de la Pandurii pompeaza banii sindicatului in echipa de fotbal, intr-o zona unde oamenii de-abia isi duc zilele ca se desfiinteaza minele!
Sa mai pomenesc de retrogradarea Argesului fara decizie definitiva a justitiei la acea vreme fata de Penescu, sau a FC National?

Romeo
29th May 2013, 17:55
Si da, poate ca Popescu, Lupescu sau altii care ii vor lua locul Nasului nu vor reusi sa schimbe mare lucru, insa trebuie incercat, nu poti merge de 25 de ani tot cu un singur om, tot inainte spre prapastie, pana te distruge de tot! Nasu' are interesele lui " sa nu supere" conducatorii de cluburi, ca chipurile aia hotarasc tot, aiurea, decizia finala e in pixul lui, nu in a lui Borcea sau Stan! Asta in timp ce nea caisa Condeescu de la Pandurii pompeaza banii sindicatului in echipa de fotbal, intr-o zona unde oamenii de-abia isi duc zilele ca se desfiinteaza minele!
Sa mai pomenesc de retrogradarea Argesului fara decizie definitiva a justitiei la acea vreme fata de Penescu, sau a FC National?

sa le iau in ordine ? iar faci un ghiveci acuzand pe unii fara sa tii seama de ceilalti.
Luceafarul a fost sparta de FRF de prin 1985 in centre olimpice, sigur cu acceptul CNEFS - PCR. Perioada este aceea neagra din istoria lu nea Nicu si probabil si-au zis: de ce sa ne chinuim noi sa le dam ciocolata la astia, nu-i mai bine sa-si bata capul Pitestii, Brasovu si nu mai stiu pe unde au fost centrele olimpice ? Adica nu intelege doar ciocolata. Luceafarii stateau in Bucuresti, aveau nevoie de supraveghere, mancare si inca buna, sa nu faca prostii, sa se duca la scoala. Tin minte ca am citit in France Football ca venise Malines la Bucuresti cu banane ”de acasa” si portarul de la hotel le-a cerut la aia doa banane sa le dea copiilor acasa. Asta ne-a fost standardul SI ATUNCI: cersteori ai Europei.
St Radu nu e singurul care nu vrea la nationala, Chivu mai vrea ? E treaba lor, faci echipa cu cine vrea. Aia cu onoarea las-o la lada de gunoi a demagogiei. Pentru Lobont o fi o onoare, ai ales ca face tusa zdravan pe la altii, dar iese banu.
Conducatorii de cluburi tin sportul asta, cu banii adusi de ei. Normal ca trebuie sa-i respecti, doar nu vrei sa dai afara Steaua si Dinamo si sa joace Severinu si Bistrita. FRF este o asociatie a cluburilor, nu poti sa le dai peste nas ca asa vrei tu. Mitica s-a aflat in vorba cu licentierea, intotdeauna a fost un vulpoi, dar daca nu aducea banii din TV mai luau astia o p.., Gloria in primul rand. Situatia se pare ca e nasoala la Digi, ca arunca aia 30 mln E pe an la LPF si Mitica a inceput s acaute alte alternative ca nu platesc romanii ca fraierii sa-si rupa astia picioarele. Cred ca la anul se liciteaza din nou drepturile TV si tii minte ca TVR sau Pro TV nu au avut bani pentru liga lu Mitica, Felix a dat si el de pomana pentru un meci pe etapa, dar doar atat.
L1 a fost cu 16 echipe in 2000-06. Am revazut anul acesta ce s-a intamplat: nu era an in care sa nu se discute revenirea la 18. Deci nu trebuie sa dea Nashul cu toporu, daca asa vor cluburile, asa joaca. Ce, crezi ca 16 echipe au dus nationala al Euro 2008, iar din cauza ca avem 18 nu ne mai calificam ?
Mai tine cont si de TV: cu cat sunt meciuri mai multe pretinzi bani mai multi. Eu as prefera 16 si avem toate sansele sa avem chiar mai putine.
Daca Timisoara nu era in scandal cu Zambon, ar fi luat titlul, altfel le-a dat niste arbitri ”intransigenti” care i-a ajutat sa termine cu cateva puncte sub Otelul. Galatenii s-au trezit pe 1 si apoi FRR a fost de acord cu ei. Craiova era retrogradata sportiv, iar Mititelu dadea incontinuu din gura. Nu se cuvenea excluderea, trebuia sa astepte sa-si ceara jucatorii eliberarea de contract, dar nu uita ca de la Netoiu incoace Craiova da din colt in colt. Din cate am auzit, FRF a fost amendata de UEFA pentru niste nereguli la Craiova, nu stiu despre ce era vorba. Ori Mitica este tipul perfect al comunistului: smecher, parvenit, caruia ii este o frica de moarte de cei mai mari.
Te plangi de retrog Sportului ? Pai anul acesta ce le-a facut Siman ? Din 2003 se cert astia cu Siman, niciodata nu le-a dat cat le-a promis si i-a dus cu presul. Prin 2003 au picat, apoi au repromovat si i-a pacalit Siman pana au ajuns pe 1. Sigur, pentru el nu exista datorie, exista doar minciuni, de aia au picat in 2006, de aia nu s-au prezentat anul acesta si imediat i-a dat afara. Isi baga p..., matematic s-ar putea sa scape, asta ca sa mai avem o ciudatenie.
Si stai linistit, sunt atatea mizerii in fotbalul nostru incat Pro Sport a facut serial anul trecut, numai din mizerii, ca asa ceva ne da presa noastra, MIZERII. Nu exista normal, exista doar briliant, ȚȚ-Gol sau dezastru. Noi nu putem privi la ceva normal, intotdeauna vrem doar mizerii.
Ia gandeste-te tu cam dine e deputat de Tg Jiu, ce fonctie are Victoras acum si vezi de ce termina deseara Pandurii pe 2! Pai ce, domnu Dan le aducea Europa Lig ?

ducus
29th May 2013, 18:08
Pai asta zic si eu, sa fie 16 echipe nu pt. ca ne-ar aduce calificarea la Euro fata de 18 echipe, ci ca sa fie fotbalul mai de calitate, si sa fie in prima liga doar cine merita si POATE sa faca fata, nu sa te trezesti ca loculrile 16-18 o scalda inca din tur si la sfarsit cand tragi linie nu sunt capabile sa faca nici macar baremul de 25p.
Iti spun eu, dupa ce vor pleca cei doi tartori huliti de toata lumea de 25 d eani incoace, sa vezi ca altfel va arata fotbalul romanesc! Uita-te la Juve si la magariile facute de Mogii, i-a retrogradat, apoi au promovat iar acum au ajuns sa ia titlul din nou, dupa atatia ani! La noi, face Steaua blat cu Vittorul lui Hagi s-o salveze ca asta p...la lu' oieru si nimeni nu pateste nimic, tot inainte!
De-aia am ajuns iar in fundul prapastiei la doar 4 echipe in Europa, fiindca de vreo cativa ani ne-am batut joc de fotbal, luand bataie de la pescarii de la Elsborg sau HSV sau Lille, pt. ca domnii patroni n-au fost capabili sa aduca niste jucatori buni, ba s-au mai si bagat peste echipa si antrenori. Und emai vezi tu in Europa civilizata asa ceva, sa se bage patronul peste antrenor, sa-i spuna Glazer lu' Fergie pe cine sa bage in meciul cutare? Cred ca nici seicii aia de la City sau PSG nu se baga peste Ancelotti sau Mancini, numai la noi se poate, ca Jiji e desteptu' desteptilor!

Romeo
29th May 2013, 19:32
Pai asta zic si eu, sa fie 16 echipe nu pt. ca ne-ar aduce calificarea la Euro fata de 18 echipe, ci ca sa fie fotbalul mai de calitate, si sa fie in prima liga doar cine merita si POATE sa faca fata, nu sa te trezesti ca loculrile 16-18 o scalda inca din tur si la sfarsit cand tragi linie nu sunt capabile sa faca nici macar baremul de 25p.
Iti spun eu, dupa ce vor pleca cei doi tartori huliti de toata lumea de 25 d eani incoace, sa vezi ca altfel va arata fotbalul romanesc! Uita-te la Juve si la magariile facute de Mogii, i-a retrogradat, apoi au promovat iar acum au ajuns sa ia titlul din nou, dupa atatia ani! La noi, face Steaua blat cu Vittorul lui Hagi s-o salveze ca asta p...la lu' oieru si nimeni nu pateste nimic, tot inainte!


tocmai iti spuneam mai sus ca in fiecare an s-a pus problema revenirii la 18 echipe si tu, ca asa crezi tu, vrei sa fie 16. Nu micsorarea nr echipe aduce calitatea ci banul. Fa media de goluri pe meci in 72-73 si 05-06 si vei avea cea mai proasta medie din istoria div A, deci s-a ajuns sa se marcheze foarte putin. Bine, nu a fost asta cauza maririi la 18. Si daca te mai uiti la 73-75 fata de 70-73, vei vedea multe orasele care au prins div B, chiar si Suceava, Botosani, Alba. Cu 16 + 20 in L1+2, vei avea 5 din Buc (si imprejurimi), 2 din Brasov si Cluj si BCCCB pentru Baia, Satu, Suceava, Huned, Petros. Vei omori fotbalul in aceste orase.
Daca ai bani destui, ii aduci pe Messi si C Ronaldo. Hai sa fim seriosi, fotbalul este mai sus in UE decat economia Ro. SVK, UNG sunt sub noi. Am ajuns la 4 echipe ca atatea meritam. Sunt 32+48 echipe in grupe, cate am avut noi ? Cam 2. Nu are rost acum sa facem un clasament pe tari si PIB uri. Atunci cand aduci cateva milioane de E iti crapa creierul de nervi cad vezi ca pierzi, de aia se baga presedintii, asa suntem noi, nu avem incredere in subalterni si paradoxul este ca in fotbal poti avea rezultate bune cu bani mai putini (vezi Ste - Ajax). Cu meme si reghe sa vezi ce se alege prafu, se duce Steaua pe 6. Crezi ca cei doi vor sa ajunga in grupe, sau sa bage caeva sute de mii in vile ? Crezi ca de bou l-a concediat Jiji pe Meme ? A fost tras in piept si nu a mai suportat, apoi a inteles ca stie sa organizeze treaba, chiar daca isi iese din fire si nu are altul mai bun.
Daca te uiti la Juve, are cele mai multe titluri in Italia (dar mai putin continentale). Sigur ca si pe ei i-a mancat in c.., ca si pe Milan in 81. Cand nu mai ajungi sus, te pui pe prostii. Jiji i-a lasat pe altii si acum au venit ai lui la putere, numai ca ... In plus, vedem valoarea lu Pandurii si Petrolul in cupe, tare ma tem ca mare lucru nu pot.
Steaua l-a ajutat pe Hagi, da Dinamo ce a facut ? Clubul lui Hagi are acelasi nume ca echipa din 1962, numai ca aia era mai buna. Cele doua mari i-au dat o mana de ajutor, dar vezi ce a facut Chiajna, care pica in loc. Il asteptam pe Hagi sa vedem ce poate face, dar Chiajna si-a incheiat misiunea, ca si Branestii, Urzicenii. Daca pica Viitorul, e posibil ca Hagi sa renunte. Nu as apara Chiajna in fata Viitorului.