PDA

View Full Version : Schimbare sigla?



stefanm14
18th January 2006, 10:52
Schimbă sigla!
Adrian Mititelu a declarat ieri că va schimba sigla clubului, precum şi echipamentul de joc. "Vreau să fac o legătură īntre actuala stemă şi cele care au fost. Noua stemă o să fie asemănătoare cu cea pe care o avea Ştiinţa īn 1974, cīnd a cucerit primul nostru titlu", a declarat patronul juveţilor, care a spus că va ţine cont şi de opinia suporterilor īn această privinţă.
Fanii vor aceeaşi siglă
Adrian Mititelu a anunţat că va schimba sigla Universităţii Craiova, dorind să o readucă n atenţie pe cea din '74, cu care Ştiinţa cştiga primul titlu. "O să facem un sondaj de opinie pe site-ul clubului, unde suporterii pot să vină chiar cu idei noi", a declarat finanţatorul juveţilor. Reacţia fanilor Ştiinţei nu a īntrziat să apară. Pe site-ul www.gruppo-maxima.ro, conform unui sondaj făcut īn rīndul fanilor, 90 % vor ca stema să nu fie schimbată. "Ştim că Mititelu vrea să facă multe, dar considerăm că ar trebui să lase sigla n pace. Absolut toată lumea ştie că leul este simbolul Universităţii Craiova", au afirmat Adrian şi Dragos, doi dintre membrii galeriei.

(c) gsp
Ce parere aveti de acest lucru ? Sunteti de acord cu schimbarea siglei clubului, cu una asemanatoare celei din '74 ?

inter
18th January 2006, 11:12
nu.

spinU
18th January 2006, 14:40
Nu

corto
18th January 2006, 18:49
Sigla ar putea clar sa arate mai bine. Eu unul as fi de acord cu o modernizare, pastrand semnificatia si elemetele intacte, dar tinand cont ca dpdv al marketingului si imaginii cei care lucreaza in club nu si-au demonstrat competenta, votez nu pentru ca mi-e teama ca vor face mai mult rau decat bine. Multumit, Fia?

stefanm14
18th January 2006, 20:34
Mie chiar imi place cum e facuta sigla actuala, imbunatatiri se pot face la orice, insa e mai importanta traditia in acest caz. Iata ce zice site-ul oficial al clubului

"FC Universitatea Craiova anunta suporterii ca pana la inceputul lunii martie, pe site-ul oficial al clubului vor fi afisate vechea stema a echipei-fanion a Olteniei, cea actuala, precum si alte cateva variante care sa infatiseze o imbinare a celor doua “icoane”alb-albastre, din care va rezulta o noua emblema a leilor din Banie.
Dupa ce si suporterii Craiovei isi vor exprima parerea despre variantele propuse de conducerea Universitatii, incepand din vara viitoare, odata cu probabila schimbare a firmei de echipament, va fi afisata si noua sigla a celei mai iubite echipe de fotbal din Romania. De pe aceasta nu va disparea leul, asa cum gresit au anticipat diversi zvonisti, ci din contra, se vor regasi si alte elemente ale stemei vechi a Campioanei unei mari iubiri.
Pana atunci suporterii Universitatii pot sta insa linistiti, pentru ca parerea lor va conta si ii asiguram ca pentru conducerea Stiintei stema echipei este sfanta, asa cum este pentru fiecare dintre ei."


fia, votul nu e public (am uitat sa-l fac), iar argumentarea unor pareri este optionala, si in unele cazuri poate lipsi, astfel incat nu vad nimic neregulamentar in acele posturi.

fia
18th January 2006, 22:52
Da

Cra10veanu
19th January 2006, 07:07
ar avea el alte treburi mai importante, sa lase sigla ca doar aia a mai ramas din adevarata universitatea.

stefanm14
19th January 2006, 10:04
In poza vechea stema (foto 1 ) si actuala stema (foto 2). Din acestea 2 se doreste o imbinare + adaugarea altor elemente simbolistice pt Universitatea.

Suporterii pot vota pe site
Īncepīnd de ieri, pe site-ul oficial al echipei, www.fcuniversitatea.ro, fanii Ştiinţei īşi pot exprima părerea īn privinţa deciziei patronului Adrian Mititelu de a schimba din vară stema clubului. De pe aceasta nu va dispărea leul, ci din contră, se vor regăsi şi alte elemente ale emblemei vechi a Ştiinţei. "Noua siglă a Universităţii va fi o īmbinare īntre stema veche şi cea nouă", a declarat Mititelu.

nr.zece
19th January 2006, 11:05
singura schimbare care ar putea fi facuta este numarul de dungi al celebrului "U" trebuie sa fie doar 3

fia schimb-o pe a voastra ma nu te mai pronunta tu aiurea
cand o sa o vad pe a voastra inaripata atunci o sa o schimbam si noi :))

aliss
19th January 2006, 11:18
nu sunt fan Craiova, nici impotriva ei :P insa dupa ce am vazut ambele steme...cred ca cea cu leul este mult mai interesanta si sa spunem mai motivanta. Craiova ar trebui sa incerce sa isi faca un nume din nou, nu sa traiasca in trecut:)

waterboy
19th January 2006, 15:44
Uite ca am facut o combinatie intre cele doua sigle si poate asa ar arata:

ASP
19th January 2006, 16:01
parca asa ceva ar mai merge

stefanm14
19th January 2006, 21:09
Mie nu imi place nici aia, mai degraba cea actuala. E mult prea invechit si nepotrivit fundalul ala simplist.

Pacala
20th January 2006, 01:26
nici vorba sa schimbe stema.......are destule probleme de rezolvat la club...de dat bani de adus jucatori..si mai ales de promovat echipa

sa lase emblema in pace ca e foarte buna asa cum e..poate singurul lucru care este bun in rest toate nu sint asa cum ar trebui sa fie


Uite ca am facut o combinatie intre cele doua sigle si poate asa ar arata:
arata ingrozitor....nu mai este reliefat cum trebuie leul...multe
cum este acum, la o lase asa

waterboy
20th January 2006, 13:22
arata ingrozitor....nu mai este reliefat cum trebuie leul...multe
cum este acum, la o lase asa
E facuta de mine in graba. E normal sa arate ingrozitor. Am facut-o doar ca sa aveti o idee.

stefanm14
21st January 2006, 13:41
Stema nouă va fi prezentată curānd

Mititelu a dorit să detalieze ideea lansată la īnceputul săptămānii, cu privire la schimbarea stemei. “Nu s-a pus problema schimbării stemei. S-a transmis greşit ceea ce am spus. Am declarat că, din două steme, doresc să fac una. Nu se pune problema dispariţiei leului de pe stemă. Din contră, va fi o īmbinare īntre stema din ’74 şi cea de acum. O să fie ceva foarte frumos. Oricum, eu īmi asum responsabilitatea, sunt patronul echipei. Īnsă a fost doar o iniţiativă de īmbunătăţire a actualei steme. Săptămāna viitoare o vom prezenta, pentru că acum avem oameni de valoare care lucrează la ea şi abia atunci va fi gata. O voi pune la dispoziţia tuturor, să o vadă şi timp de două luni să-şi dea cu părerea”, a declarat Mititelu. Patronul Universităţii a dorit să le transmită ceva şi fanilor, după reacţia avută la aflarea veştii legate de īmbunătăţirea stemei actuale: “Īi rog pe suporteri să mai treacă şi la achiziţionarea de abonamente. De zece ani, o parte dintre ei, pentru că sunt şi suporteri adevăraţi, nu ştiu decāt să comenteze. Dar acum e timpul să facă īntr-adevăr şi ceva pentru echipa asta, nu doar să spună că o iubesc. Sunt de acord cu ei, unii chiar iubesc Universitatea, dar alţii...”

(c)editie speciala

inter
21st January 2006, 14:16
Patronul Universităţii a dorit să le transmită ceva şi fanilor, după reacţia avută la aflarea veştii legate de īmbunătăţirea stemei actuale: “Īi rog pe suporteri să mai treacă şi la achiziţionarea de abonamente. De zece ani, o parte dintre ei, pentru că sunt şi suporteri adevăraţi, nu ştiu decāt să comenteze. Dar acum e timpul să facă īntr-adevăr şi ceva pentru echipa asta, nu doar să spună că o iubesc. Sunt de acord cu ei, unii chiar iubesc Universitatea, dar alţii...”

(c)editie speciala

oare la ce suporteri se referea? sa spuna CLAR nu sa vb. la general....:drak:

stefanm14
21st January 2006, 14:43
Chiar sunt curios ce o sa iasa din combinatia aia la care lucreaza oamenii aia de valoare. Sa speram ca va fi ceva macar acceptabil.

stefanm14
22nd January 2006, 11:20
Intenţia patronului Adrian Mititelu de a schimba stema Universităţii i-a revoltat pe foştii idoli ai Băniei. "Vor să uite Craiova Maxima pentru că e o povară mult prea grea pentru ei. Ştiu că nu vor avea rezultate deosebite şi vor să dea uitării cei mai frumoşi ani ai Ştiinţei. Niciodată nu vor putea să ne ajungă!", a tunat tehnicianul Argeşului, Sorin Cīrţu.

Rodion Cămătaru a fost şi el tranşant: "E o greşeală, pentru că e vorba de tradiţia clubului şi de perioada cu cele mai bune rezultate ale Universităţii. Mititelu mai īntīi să facă o echipă cu care să promoveze şi apoi să se gīndească la schimbări".

Fostul preşedinte al Craiovei Maxima, Corneliu Andrei Stroe, īl acuză pe finanţatorul din Bănie că a transformat echipa īntr-o afacere personală. "Eu nu pot să-mi dau cu părerea atīta timp cīt Universitatea a devenit afacerea lui Mititelu. Este vorba de o parte din istoria clubului. S-au schimbat multe la Craiova, patroni, antrenori, jucători, dar stema a rămas aceeaşi din 1982".

Şi suporterii protestează
Gruparea Sezione Ultra a redactat un protest īmpotriva schimbării stemei Universităţii. "Este o decizie absurdă şi hilară şi nu vom tolera astfel de idei", menţionează protestul. Pe site-ul www.bluelions.ro a fost postat un comunicat destul de sugestiv: "Nu schimbaţi stema! Ne opunem cu vehemenţă deoarece cu această emblemă ne-am făcut cunoscuţi īn Europa!", au scris suporterii. / Constantin Radu (Craiova)

„Am să fac mai multe variante şi fanii vor decide. Noua stemă va fi o īmbinare īntre actuala şi fosta, dar leul nu dispare!”
Adrian Mititelu, patron U Craiova

(c)gsp

Cum cam toata lumea e impotriva lui, Mititelu ar trebui sa renunte la aceasta idee.

Man_USA
23rd January 2006, 06:54
parerea mea e ca trebuie schimbata sigla. De ce? Pentru ca Stiinta e afacerea personala a lui Mititelu. E mai bine asa sa nu se confunde cu Stiinta de o iubim si o stim de atatia ani. O sa faca si Mititelu tot ce a facut Staicu. Priveste Stiinta ca pe o vaca buna de muls. Din pacate nu prea mai are ce sa mulga. Si nici un altul nu vrea sa investeasca in afacerea persoanala a lui Mititelu. Deci prevad ca se va alege praful si kiar daca va promova Stiinta tot va retrograda....pentru ca e Mititelu prea mic.

stefanm14
23rd January 2006, 09:40
E deplasata comparatia intre Mititelu si Staicu. Se vede de la o posta diferenta. Staicu a venit pt imagine si pt bani, insa a plecat hulit si cu dosar la PNA. Mititelu se vede ca pune suflet. Eu l-as asemui cu un Jiji mai mic :D . Intr-adevar, Mititelu nu cred ca dispune de banii necesari pe termen lung. Sa speram insa ca se va descurca.

blue_lion121
24th January 2006, 12:37
Cica Mititelu ar vrea sa schimbe stema echipei :| este cea mai tampita decizie pe care am auzit-o...stema reprezinta echipa..mai ramane sa schimbe numele echipei si culorile niciodata nu vom accepta asha ceva :|

ar fi cea mai mare idiotenie sa schimbe sigla..reprezinta universitatea si istoria ei

ASP
24th January 2006, 18:48
parerea mea e ca trebuie schimbata sigla. De ce? Pentru ca Stiinta e afacerea personala a lui Mititelu. E mai bine asa sa nu se confunde cu Stiinta de o iubim si o stim de atatia ani. O sa faca si Mititelu tot ce a facut Staicu. Priveste Stiinta ca pe o vaca buna de muls. Din pacate nu prea mai are ce sa mulga. Si nici un altul nu vrea sa investeasca in afacerea persoanala a lui Mititelu. Deci prevad ca se va alege praful si kiar daca va promova Stiinta tot va retrograda....pentru ca e Mititelu prea mic.
tu esti stelist. asa ca de ce te bagi in discutie? mai bine da-ti cu parerea despre stema stelei cu care merge jiji la toilet.

nr.zece
24th January 2006, 18:52
din ce se vede in ultimul timp nici pe becali nu-l mai dau banii afara din casa "de il perie pe domnul presedinte basescu zilnic"
a ajuns sa il pupe in fund pe basescu pe care il injura inaite de scandalul cu bodu

stefanm14
24th January 2006, 20:56
Incetati off-topicu. Mai bine apucati-va de facut stema perfecta in photoshop:D

stefanm14
25th January 2006, 10:02
Finanţatorul craiovean nu ştie ce īnseamnă cele şase linii albastre īn formă de U, de pe stema actuală a Universităţii.

Īnaintea plecării de ieri a lotului alb-albastru spre Bucureşti s-a aflat şi patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu. Şi pentru că gura originarului din Booveni e un nesecat izvor de perle, după ce a ţintit cu vederea panoul publicitar de la cantonamentul din Lunca Jiului, pe care se află şi stema Universităţii Craiova, Mititelu s-a trezit vorbind de unul singur. “Ce stemă e asta ? Ce īnseamnă astea şase linii albastre ? Vă īntreb pe voi, pentru că eu nu ştiu ! Parcă ar fi pista de la stadion. Uitaţi-vă şi voi, cāta limbă are leul ăsta! Mai trebuia să scrie Ages pe stemă!”, a fost declaraţia batjocoritoare a lui Adrian Mititelu, principalul finanţator al Universităţii Craiova. Acel “U”, compus din şase dungi albastre, reprezintă continentele, iar cei care au fost inspiraţi să le pună pe stemă au fost inginerii de la Institutul de Proiectare din Dolj, īn 1982, atunci cānd a prins viaţă actuala stemă a Universităţii Craiova. După ce i-au fost explicatele datele problemei de unii dintre reprezentanţii mass-madia locale, Adrian Mititelu a īnceput să debiteze alte inepţii. “Păi eu am văzut că sunt şi cu patru şi cu şase dungi ! Oricum, o să fac eu vreo cinci steme şi pānă la urmă cred că tot asta rămāne”, a delirat īn continuare finanţatorul oltean.

(c)cuvantul libertatii

Iarta-l doamne ca nu stie ce face :D

corto
25th January 2006, 13:27
Mititelu are mentalitate de ultras. De aia i se rupe de ce zic altii pentru ca ei "n-au facut nimic pentru echipa". Dar ma rog, macar sa faca draq ceva calumea.

ASP
25th January 2006, 20:11
ba nu va mai luati dupa ce spun curentatii aia, ca fac pariu ca nici au vorbit cu mititelu.

stefanm14
25th January 2006, 20:13
Intr-adevar se vede clar ca sunt impotriva, insa nu cred ca ar exagera chiar asa. Mititelu mai bine ar tace si ar face.

joao pinto
25th January 2006, 20:31
Mititelu sa lase stema asa cum e si sa faca rost de bani sa tina echipa.

nr.zece
26th January 2006, 12:18
se plictiseste si el in perioada asta si nu mai are rabdare pana in divizia a
parca nu cunoasteti cum suntem noi oltenii
cand ne plictisim il injuram pe vecin sa avem pe cine bate :)

stefanm14
26th January 2006, 21:04
Da, dar din cauza asta se creeaza tensiuni inutile.

Man_USA
30th January 2006, 04:33
tu esti stelist. asa ca de ce te bagi in discutie? mai bine da-ti cu parerea despre stema stelei cu care merge jiji la toilet.
stimate user ASP, pe mine nu ma intereseaza "apartenenta" dvs fotbalistica asa cum va intereseaza pe dvs a mea. Imi dau cu parerea despre ce si cum doresc ca e doar un virtual loc de dat cu parerea, nu? Si daca poerd timpul subscriind aici kiar imi pasa de fosta U Craiova. care din pacate acum e confiscata de mititelu si e societatea lui comerciala sau whatever.

corto
30th January 2006, 16:51
Mda, si United e echipa primariei din Manchester. Asta e fotbalul acum, n-avem ce-i face.

stefanm14
11th March 2006, 10:10
Desi oficialii clubului Universitatea pareau sa se fi razgāndit in privinta schimbarii siglei, subiectul delicat nu a iesit inca din planurile acestora. In sediul de pe strada Sfāntul Dumitru si-a facut aparitia o varianta sub forma de fanion, sigla fiind o simbioza intre cea din 1975 si cea actuala, continānd si leul, care din galben a devenit bleu. „Este o varianta a stemei, dar nu cea finala. Se lucreaza in continuare“, a spus Marius Mitran. Directorul executiv adjunct al Stiintei a marturisit ca nu s-a impus o data-limita pentru realizarea acestui proiect, dar nu a exclus nici varianta renuntarii, in cazul in care sigla nu va fi de efect.

(c)gds