PDA

View Full Version : NBA All-Star 2006



Profetu
18th January 2006, 10:31
Se apropie meciul vedetelor. Anul acesta, pe 19 februarie, Houston va fi gazda All-Star Game-ului.
In acest moment, situatia voturilor este urmatoarea:

East Forwards:
LeBron James (Cle.) 1,598,649
Jermaine O’Neal (Ind.) 931,671
Rasheed Wallace (Det.) 552,738
Chris Webber (Phi.) 434,637
Ron Artest (Ind.) 355,844
Grant Hill (Orl.) 326,200
Paul Pierce (Bos.) 299,994
Tayshaun Prince (Det.) 288,060
Chris Bosh (Tor.) 215,684
Dwight Howard (Orl.) 197,566

East Guards:
Allen Iverson (Phi.) 1,544,496
Dwyane Wade (Mia.) 1,112,792
Vince Carter (N.J.) 905,124
Chauncey Billups (Det.) 423,884
Jason Kidd (N.J.) 406,254
Steve Francis (Orl.) 319,648
Richard Hamilton (Det.) 292,423
Gilbert Arenas (Was.) 269,331
T.J. Ford (Mil.) 118,148
Gary Payton (Mia.) 108,793

East Centers:
Shaquille O'Neal (Mia.) 1,627,198
Ben Wallace (Det.) 827,070
Zydrunas Ilgauskas (Cle.) 157,088
Andrew Bogut (Mil.) 114,004
Nenad Krstic (N.J.) 79,909
Samuel Dalembert (Phi.) 77,918
Jamaal Magloire (Mil.) 64,458*
Eddy Curry (N.Y.) 60,430
Raef LaFrentz (Bos.) 59,211
Jeff Foster (Ind.) 52,779

West Forwards:
Tracy McGrady (Hou.) 1,421,456
Tim Duncan (S.A.) 1,071,115
Kevin Garnett (Min.) 1,064,512
Dirk Nowitzki (Dal.) 476,551
Pau Gasol (Mem.) 429,050
Carmelo Anthony (Den.) 287,778
Elton Brand (LAC) 278,077
Amare Stoudemire (Pho.) 193,268
Shawn Marion (Pho.) 182,850
Lamar Odom (LAL) 149,675

West Guards:
Kobe Bryant (LAL) 1,653,770
Steve Nash (Pho.) 1,332,848
Manu Ginobili (S.A.) 571,468
Ray Allen (Sea.) 494,271
Tony Parker (S.A.) 396,047
Baron Davis (G.S.) 276,892
David Wesley (Hou.) 218,129
Jason Richardson (G.S.) 192,803
Mike Bibby (Sac.) 171,834
Jason Terry (Dal.) 155,417

West Centers:
Yao Ming (Hou.) 1,759,574
Marcus Camby (Den.) 602,446
Mehmet Okur (Uta.) 300,568
Erick Dampier (Dal.) 159,160
Brad Miller (Sac.) 142,711
Chris Mihm (LAC) 139,150
Chris Kaman (LAC) 86,224
Kurt Thomas (Pho.) 66,791
Michael Olowokandi (Min.) 66,709
Lorenzen Wright(Mem.) 65,721

TVR a anuntat ca va transmite in direct aceasta partida.

uvictor
18th January 2006, 10:40
Nu prea au votat chinezi...mai degraba cei din Houston :)

Adrian
18th January 2006, 20:56
Sunt o gramada de accidentati, Barkley vorbea chiar ceva de schimbarea sistemului de vot...
Primii cati merg de la fiecare?
De castigat va castiga categoric Eastul, balanta s-a dezechilibrat odata cu mutarea lui Shaq in East si cu aparitia lui Bronnie si Wade.

Ady Micinic
18th January 2006, 21:10
Dar Nash, Kobe,T-Mac, KG, Duncan ce au?

MadSkillz
18th January 2006, 23:36
Ei erau deja, asa ca nu se pun la socoteala.Daca stai pe loc, scazi in valoare :))

uvictor
19th January 2006, 15:07
Sunt o gramada de accidentati, Barkley vorbea chiar ceva de schimbarea sistemului de vot...
Primii cati merg de la fiecare?
De castigat va castiga categoric Eastul, balanta s-a dezechilibrat odata cu mutarea lui Shaq in East si cu aparitia lui Bronnie si Wade.
Eu stiu ca 2 guards + 2 rezerve si 2 forwards + 2 rezerve, la pivot e o singura rezerva. Daca gresesc, ma' bad...
Shaq nu prea mai e la inaltime, eu zic ca Yao + Duncan contrabalanseaza, plus ca mai e si Garnett...Sa vedem eu nu dau nici un pronostic inca

Ady Micinic
19th January 2006, 15:47
Fanii ii voteaza doar pe primii 5 ( 2 guards, 2 forwards, 1 center), rezervele se aleg pe baza optiunilor exprimate de antrenorii celor 30 de ekipe.

uvictor
19th January 2006, 15:55
Fanii ii voteaza doar pe primii 5 ( 2 guards, 2 forwards, 1 center), rezervele se aleg pe baza optiunilor exprimate de antrenorii celor 30 de ekipe.
Am inteles, dar in privinta numarului am dreptate?

Ady Micinic
19th January 2006, 15:58
Pai si la rezerve se aleg tot asa 2guards, 2forwards, 1center. Celelalte 2 locuri ramase vacante sunt ocupate de care strange mai multe voturi de la antrenori indiferent de pozitia pe care joaca.

uvictor
19th January 2006, 22:57
Pai si la rezerve se aleg tot asa 2guards, 2forwards, 1center. Celelalte 2 locuri ramase vacante sunt ocupate de care strange mai multe voturi de la antrenori indiferent de pozitia pe care joaca.
Ultimul offtopic :P : Dar titularii sunt cei care sunt alesi de public, nu?

Kobe24
19th January 2006, 23:04
DAAA
deja e cam clara treaba....
WEST:
Yao
Duncan/KG(aici se mai poate skimba...60.000 de voturi...nu sunt multe)
T-Mac
Kobe
Nash

East:
Snaq
J. O'neal
Lebron
Wade/Carter(destul de greu...de recuperat pt Carter)
Iverson

Gabriel
9th February 2006, 09:43
baieti, cand aflam rezervele ?

Ady Micinic
9th February 2006, 10:02
Astazi vor fi anuntati. :)

Irimus
9th February 2006, 10:34
Ce rezerve ati vrea sa vedeti?
pe acestia as vrea eu sa-i vad:
est:Arenas,Billups,Carter,Pierce,Bosh,Ben, Joe Johnson
vest:Ray Allen,Tony Parker,KG,Marion,Brand,Carmelo,Dirk(cu precizarea ca Dirk sa fie inclus la C si Carmelo la sg)

Ady Micinic
9th February 2006, 10:52
Pai ar fi multi pe care as vrea sa-i vad, in vest nu imi ajung 4(maxim) locuri pentru a alege dintre atati F. Pe langa KG,Matrix,Brand care nu poti fi omisi, there is no doubt in my mind about them, ar mai putea fi inclusi Dirk, Melo, Gasol,Kirilenko. E chiar greu de ales intre astia. Si asta in conditiile in care Amare a fost omis de fani pentru ca nu a jucat deloc in acest sezon, daca mai era si el in discutie chiar nu stiam ce sa aleg. Oricum cred ca e nedrept felul in care au ales fanii. T-Mac a lipsit mult, nu cred ca merita sa fie ales titular, iar felul in care a jucat Duncan in comparatie cu KG cred ca si aici e cam nedrept. Dar asta e parerea mea, cam subiectiva. La fel si in est Jermaine tot sezonul a avut probleme, in timp ce Rasheed a fost constant, insa titular cred ca trebuia ales Bosh. In rest estul e destul de ok, cu mentiunea ca nici Shaq nu mai e ce a fost odata, iar impactul defensiv al lui Ben este cu mult peste tot ce face Shaq pe teren, chiar daca nu se vede in cifrele lui Ben acest lucru. Toata lumea vede ca ii scad numerele in rest nimic.

Irimus
9th February 2006, 17:31
"Carter joins Pistons Rasheed Wallace, Ben Wallace, Chauncey Billups and Rip Hamilton as reserves." New York Post

"Also on the East's reserve squad are two surprises, from struggling teams — Paul Pierce of the Celtics and Chris Bosh of the Raptors." New York Post

Va vine sa credeti ca Arenas a fost lasat pe dinafara??? Mi se pare incredibil si inacceptabil...

caseta
9th February 2006, 18:30
e absolut de kkt. no offense, dar .... arenas trebuia sa joace.
iar treaba asta cu pistons ... a ajuns prea departe.
inteleg ca au mers bine anu asta, ca deja lumea se gindea la 70 W ....
am citit pe undeva ca "pistons ar tre sa aiba 4 jucatori in ASG". sincer, mi s-a parut bull shit. si selectia in sine e bull shit.

hai sa fim seriosi - pistons au 8 L, dallas si spurs au 10. deci .... nu e asa mare diferenta. si daca datorita nr de victorii ar tre sa aiba 4 jucatori, atunci mavs si spurs ar tre sa aiba cite 3, nu ?????

fara nici o suparare dar anul asta big ben nu avea ce sa caute in ASG daca au fost selectati si billups si rip. si arenas e oricum peste rip ca valoare.

Kobe24
9th February 2006, 18:39
billups trebuia sa fie acolo...
sheed nu are ce cauta....
la rip si ben e discutabil...

la vest ar trebui sa apara tony parker....

axel
9th February 2006, 18:46
eu sunt de parere k doar ben si billups trebuiau sa fie la A.S.G sau rip in locul lui ben . . . . aici nush

Irimus
9th February 2006, 19:32
Sunt curios cine o sa fie titular in locul lui Jermaine...se alege dintre aceste rezerve...si atunci se adauga o rezerva in plus dintre cei ramasi pe dinafara asa-i?
Legat de jucatorii de la Detroit nush ce sa zic...Ben e probabil in scadere de forma, dar nu exista alt C mai bun in Est, deci trebuia sa fie convocat,Rip imi place f. mult dar parca Arenas e peste el,iar Rasheed e la fel ca Ben...nu prea exista pf mai buni ca el (poate Webber...dar C-Webb e totusi sub Sheed), iar Billups merita fara discutie convocarea....ar fii culmea ca cealalta rezerva care probabil o sa fie aleasa din cauza accidentarii lui JO sa fie...Prince

@Mertin:Si eu cred ca Tony Parker ar trebui sa fie rezerva pt ca are un FG% de speriat si in general are stats f. bune.

Ady Micinic
9th February 2006, 19:59
Ben Wallace nu merita? Sunt curios cei care afirma asta au vazut vreun meci cu Pistons anul asta? Intreb si eu, stiti despre ce vorbiti sau postati asa, doar ca nu aveti altceva mai bun de facut. Sa fim seriosi, luati, uitati-va si voi la un meci cu Pistons, orice meci, nu conteaza impotriva carui adversar. Nu conteaza faptul ca el e sufletul ekipei cu cel mai bun procentaj in acest sezon (pana acum), nu conteaza ca e in permanenta omul cu cele mai multe recuperi ale ekipei sale, nu conteaza intensitatea lui defensiva, nu conteaza ca face double team si la PG, iesind pana la mijlocul terenului dupa el. De asemenea nu conteaza ca jocul sau defensiv are un impact mai mare decat jocul ofensiv al oricarui C din integul NBA. Tot ce conteaza sunt statisticile, sunt in declin. Tot ce conteaza e ca omul vine la munca, nu vine sa show off, nu da declaratii in presa gen eu sunt mai mare decat Bill Russell, eu sunt mai bun recuperator decat Rodman etc. Nu apare la conferinte de presa, nu apare in toate reclamele, nu e media darling si ce e mai dureros pentru majoritatea de aici, nici nu vrea sa fie. Omul vine, isi face treaba (fara repros, munceste ca un nebun), si pleaca acasa sa-si vada de familie, ca are o suta de frati si e afectat ca l-a pierdut pe unul asa cum a postat careva destept pe aici. Nu are nimic placut, nu are nimic ce ar putea vinde fanilor, omul isi face treaba, e profesionistul desavarsit, nu are ce sa caute la All Star Game, acolo e pentru aia care se maimutaresc, asta e nu-i asa? Damn oameni buni, luati si uitati-va la un meci cu Ben pe urma dati-va cu parerea cat vreti.

Irimus
9th February 2006, 20:23
Eu simt nevoia sa repet...in Est nu exista C mai bun decat Ben...daca eram antrenor si eu il votam...poate ca daca evolua la o echipa in vest nu prindea echipa

KingMJames
9th February 2006, 21:12
mi se pare ciudata atitudinea generala despre sheed...a dus echipa in spate de multe ori,nu numai sezonul asta,din punct de vedere ofensiv...si a facut ceea ce trebuie si pe defensiva de nenumarate ori...dar exista si posibilitatea ca antrenorii din est sa il fi votat datorita trebii excelente pe care a facut-o cu duncan in meciul cu spurs,cand l-a anihilat complet...ar fi si asta un aspect...
oricum,sper la o victorie a estului si sper ca lebron sa fie un lider in obtinerea acestei victorii.desi e cam greu,avand in vedere ca toti 5 sunt lideri la echipele lor...dar dintre cei 5,cred ca shaq are cea mai mare prestanta de departe...;)

mishu
9th February 2006, 21:40
abia in seara asta se anunta rezervele... inainte de miami-dallas pe TNT... poate ca new york post au informatori buni dar eu zic sa asteptam... campania cu patru de la pistons in all star a fost lansata de unul dintre comentatorii de pe espn... nu mai stiu care din ei...

@ady micinic...nu e vorba ca nu merita... e vorba ca intrcatva ti-ai dat singur raspunsul... all star game-ul e o joaca... si ben care e om serios nu are ce cauta acolo... in all star nu e nevoie de suflet, de aparare la mijlocul terenului sau de recuperari... eu l-as pune pe ben in all star doar pentru ca de exemplu si mutombo a fost in all star... si detine recordul parca la cele mai multe recuperari intr-un meci... astia de la detroit sunt 5 oameni muncitori care vin de dimineata primii la birou si pleaca seara ultimii, isi fac treaba mai bine decat toti ceilalti... dar nimeni nu-i vrea la o petrecere pentru ca sunt plictisitori... sunt asa de buni incat sunt plictisitori... mai ales rip... care va veni la all star probabil sa treaca prin 3 blocaje si sa dea stop sut... imi pare rau ady... dar lumea nu vrea sa vada asta... sheed o sa se bata cu bosh pentru locul ramas liber in starting line up... bosh are un sezon excelent chiar daca toronto sunt varza nu e vina lui... dar pierce???? daca era asa cu patru pistons... pai mai bine il luau pe arenas in locul lui pierce

Ady Micinic
9th February 2006, 22:00
@mishu: Pai eu imi aduc aminte de un ASG de senzatie, in anul cand Sixers au prins finala NBA, in 2001 parca. Pai Mutombo a fost senzational cu jocul sau defensiv, ala nu a fost specatacol, a fost un meci foarte echilibrat, multe faze specatculoase si tocmai faptul ca a facut un defender specatcol intre atatia jucatori cu offensive skills, tocmai de aceea a fost meciul asa de spectaculos. E o chestiune de gust insa nu te cred cand spui ca Pistons sunt plictisitori, repet urmareste cateva meciuri de la cap la coada (desi cred ca tu ai urmarit, cel putin impresia asta mi-ai lasat-o pana acum) si atunci cred ca vei avea o alta parere cu privire la jocul celor de la Pistons, nu sunt plictisitori deloc. Parerea mea :)

MadSkillz
9th February 2006, 22:08
In ASG trebuie sa fie cei mai buni, stelele.NU CIRCARII !!!
Daca vrei circ, iei AND1 mixtapes si te pisi pe tine de ras!

mishu
9th February 2006, 23:01
da am vazut vreo doua sa trei meciuri cu pistons... si am unul tare de tot duminica... cu miami...
daca te referi la faptul ca jocul lor e spectaculos... da are momente... au fastbreak-urile lor... au aratat de multe ori ca suns in sezonul asta... cu tayshaun pe alley oop la finalizare... sau cu ben... dar luati individual nici unul nu e atat de spectaculos...

uite doua alegeri care cred eu ca erau mai inspirate decat ben si hamilton... dwight howard (sezon de exceptie la orlando) si michael redd... ca sa nu mai vorbim de arenas...

cu billups si cu sheed e ok... parerea mea e ca totusi se exagereaza cu patru de la pistons...

Ady Micinic
9th February 2006, 23:47
Si nu te incanta capacele in genul aluia care e pe genericul (sau era) NBA Action, acel capac la Reggie (al lui Prince), sau nenumaratele blocaje ale lui Ben. Jocul acela asezat, organizarea jocului, astea nu pot produce spectacol, numai actiunile individuale?

mishu
10th February 2006, 00:16
all starul cam asta e... actiuni individuale... vince, tmac, kobe, wade... din ce in ce mai mult... all starul nu e nba finals... nu stiu io asa simt... cand vii la all star vii la un meci relaxat... e duminca seara... iti iei o bere si niste popcorn... si te uiti la niste vedete... cum fac show... e un fel ocean´s twelve... loaded with stars... un film agreabil... dar departe de oscar...

da sunt spectaculoase capacele lui prince sau ale lui ben... dar parca nu mi-ar place sa-i vad la all star...

Irimus
10th February 2006, 08:33
Two Western Conference players are also making their initial All-Star appearance as center Pau Gasol of the Memphis Grizzlies and guard Tony Parker of the 2005 NBA Champion San Antonio Spurs have each been invited to Houston. Also named to the Western Conference All-Star team are guard Ray Allen of the Seattle SuperSonics and forwards Dirk Nowitzki of the Dallas Mavericks, Elton Brand of the Los Angeles Clippers, Kevin Garnett of the Minnesota Timberwolves and Shawn Marion of the Phoenix Suns.

De aceste rezerve ce ziceti?Mie mi se par destul de bine alesi, dar il regret pe Melo care cred ca ar fii meritat sa fie prezent tinand cont de sezonul f. bun pe care-l are.

MadSkillz
10th February 2006, 08:45
Era pacat de oricine ramanea pe dinafara.

Adrian
10th February 2006, 09:08
Ben Wallace nu merita? Sunt curios cei care afirma asta au vazut vreun meci cu Pistons anul asta? .

Hmmm, am vazut cateva...ultimele doua au fost cu Pacers si cu Atlanta :)


Nu conteaza faptul ca el e sufletul ekipei cu cel mai bun procentaj in acest sezon (pana acum)
In primul rand Billups are0.499 iar Ben are 0.495. Cel mai bun procentaj il are Darko "The Human Victory Cigar" Milicic , cu 0.531.
Il al doilea rand joaca centru, e normal sa aiba procentaj bun, doar toate besicile le arunca de la cativa centimetri de gaura...
Iar comparat cu alti centri din est, e pe locul 6, dupa unul Primoz Brezec...
Deci cu eficienta ne lamurisi, vorbesti balarii.


nu conteaza ca e in permanenta omul cu cele mai multe recuperi ale ekipei sale, nu conteaza intensitatea lui defensiva
Again, ca centru e normal sa aibe cele mai multe recuperari. Si iarasi il compari cu echipa, nu cu toata liga (ma rog, estul). Daca ai fi fost curios sa verifici ce vorbesti, ai fi aflat ca la Rebounds e pe locul 2 in liga, dupa unul Dwight Howard, care in plus se intampla sa aiba si 15.2 puncte pe meci, fata de 7.8 ale lui Ben.
Din nou, vorbesti prostii din auzite, nu verifici faptele, decat improsti cu vorbe...


De asemenea nu conteaza ca jocul sau defensiv are un impact mai mare decat jocul ofensiv al oricarui C din integul NBA.
Asta se vrea o scuza pentru jocul lui ofensiv care lipseste cu desavarsire?

Restul nu am mai citit, am vazut ca il laudai ca vine zilnic la servici si are familia mare...mda....ceva nou?

E ultima data cand umblu cu creionul rosu dupa tine, sa stii. Cand mai postezi si te uiti de sus la altii, macar fii sigur ca stii ce spui. Si citeste atent semnatura mea. E de bine.
De restul de pistoane ma iau mai incolo...Sheed cred ca e primul in Liga in T's, poate vor unul in premiera la All Star.

Ady Micinic
10th February 2006, 10:26
@Adrian: Sper si eu din toata inima ca e ultima oara cand umbli cu creionul rosu dupa mine. Chiar te rog pentru ca esti atat de atent la ce am scriu de nu-i adevarat. Ma bucur ca ai vazut meciurile cu Indiana si Atlanta, ala cu Indiana l-am vazut si eu, daca nu ai remarcat jocul lui Ben Wallace si ce inseamna el pentru Detroit (ekipa cu cel mai bun procentaj desteptule, nu am scris ca Ben are cel mai bun procentaj la aruncari, nici sa citesti nu stii) inseamna ca te uiti la baschet asa ca sa te simti si tu important, ca vezi doamne esti acolo in patria baschetului. Nu ma informez chiar asa, poate ca sunt fan Detroit insa nu mai uit la fiecare statistica cate meciuri cu 0 puncte are Ben sau cate TO a facut Billups etc. O alta explicatie mai buna pentru jocul defensiv, pentru impactul jocului defensiv al lui Ben Wallace nu ai? Daca nu atunci citeste-ti semnatura, vad ca ti se potriveste. In ceea ce priveste creionul rosu cred ca ai face bine sa-l folosesti in alte scopuri, daca vrei o recomandare pot sa-ti dau una chiar acum. Stick it. Evident eu ma uit de sus la altii, curios sunt tu de unde te-ai uitat cand ai postat minunatia de mai sus.
Uite nici asta nu stiu, esti mai bine informat decat mine jos palaria, o fi Sheed primul la T (care banuiesc ca inseamna technicals, sper ca nu am gresit, ca iar imi rosesti toata foaia). Curios sunt pe ce loc e Artest. A de fapt a stat jumatate de sezon pe bara, era ceva sa inceapa sa se bata si pe acolo ca simplu spectator (totusi poate ma informezi tu in ceea ce prveste numarul de "T's" al lui RonRon ca din cate vad esti maestru la statistici, la asta se rezuma tot jocul de baschet pana la urma, nu-i asa? De ce ne mai uitam la meciuri atunci? Parca am fi la ora de matematica, statistici creioane rosii...interesant...

Irimus
10th February 2006, 10:36
Te rog sa-mi dai un link unde scrie ca Billups are 49.9 % la fg...pt. ca peste tot apare 42.1%...ceea ce e la ani lumina distanta de ce ai zis tu....si inca o intrebare prieteneasca:Tu daca erai antrenor pe cine votai C de rezerva?Pe Scott Pollard?Pe Croshere? Nu mi-o lua in nume de rau, pt ca eu nu sunt fan Detroit dar nu ai nici un drept sa te iei de o echipa care merge perfect....iar legat de celelalte pistoane nu vad de ce te-ai putea lua....aaa o sa zici ca e naspa Billups ca poa sa joace cate 80 de meciuri pe sezon...e mai cool Tinsley ca joaca 20 si se rupe...sa nu mai pomenim de JO care are de 2.5 ori mai multe To ca Rasheed si de n ori mai putine meciuri pe sezon.

Florian GG
10th February 2006, 10:54
Ben Wallace merita sa joace in All Star ca rezerva in est. Dupa cum a spus irimus daca juca in V Big Ben altfel se punea problema. Chauncey de asemenea la ce sezon are merita sa fie in All Star. Insa 4 "pistoane" e cam mult. As fi vrut sa fie selectionat Melo dar asta e maybe next time.

Kobe24
10th February 2006, 11:03
Bryant, voted a starter in the Feb. 19 All-Star game, will take part in the "team shootout" competition the day before, playing with Magic Johnson and Lisa Leslie on the Los Angeles team. "It's just something fun," Bryant said. "You get a chance to shoot around with Magic — how cool is that?"

caseta
10th February 2006, 12:20
guys, guys ....
hai sa ma "esprim" si eu

1. si eu zic ca 4 pistons e PREA MULT. probabil se vrea o compensatie pt ultimii 2 ani in care nu a jucat nici unul in ASG.

2. in locul lui big ben, ca C poate fi votat big Z. de fapt ... daca ar fi pe bune, cred ca big Z ar fi titular inaintea lui Shaq

3. daca ar fi sa aleg 1 de la pistons din cei 4 care sa stea pe bara, ar fi rip. nu zic ca nu e muncitor, ca are aruncare buna etc. dar .... arenas e mai bun decit el. si nu conteaza numarul de W .... chiar daca echipa e cea mai buna din liga, nu inseamna ca toti jucatorii ei sunt cei mai buni din liga/conferinta. de multe ori totalul este mai mare decit suma partilor (vezi detroit) sau mai mic (vezi miami, lakers din '04, dallas de acum fo 3 ani cu nash, dirk, finley, jamison si walker)

4. pina acum 2 jucatori mi se par nedreptatiti - arenas, care impreuna cu butler ii duce pe wiz in circa, si carmelo, care, insa, are ghinionul de a juca F intr-o conferinta cu prea multi jucatori buni pe postul de F.
camby ar mai fi putut emite pretentii, dar din pacate a fost accidentat prea mult timp. daca nu era accidentat, postul de titular ar fi trebuit sa ii apartina.

5. mie chiar nu imi place ASG-ul in formatul actual - mult show, putin basket. si mi-ar placea sa il vad pe zo sarind ca nebunu sa capaceasca tot, sa vad un meci pe bune intre cei mai buni din liga.

6. Ts nu prea conteaza in ASG. sau .... nu la fel. bryant e la egalitate cu rasheed la Ts anul asta.

7. daca 4 de la pistons sunt ok pt ca au doar 8 L anul asta, atunci si spurs si mavs ar tre sa aiba cite 3 oameni. aici genul asta de logica scirtie un pic, nu ????

8. sper ca stern sa il aleaga pe arenas in locul lui jermaine. (daca nu cumva s-a anuntat pe cine a ales si nu stiu eu)

Ady Micinic
10th February 2006, 12:21
Sase jucatori straini vor juca la ASG (incluzandu-l si pe Duncan in aceasta categorie). Toti 6 vor juca in ekipa vestului. Ar fi o chestie sa joace numai jucatori nonamericani la un anumit moment al meciului, desi e clar ca Nash si Parker nu vor fi in teren in acelasi moment, chiar daca Nowitzki ar pute juca un pic SF (a mai juact pe acest post si mai joaca de fapt), Gasol sa fie PF si Yao C. Daca era Manu atunci chiar putea prinde contur aceasta idee. :)

Raptor
10th February 2006, 13:13
Rasheed nu merita sa fie, da-l dreq de ipocrit cu tehnicele lui de bou si cu declaratiile gen "eu si-asa nu vreau sa joc in All Star, chiar daca ma voteaza fanii".

Pai taci dreq si stai acasa atunci, domnule Rasheed. In locu lui era bun un Arenas sau Jefferson.

In schimb ma bucur pentru Bosh si Gasol.

mishu
10th February 2006, 13:17
nu ai nici un drept sa te iei de o echipa care merge perfect.. e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea pe forum... asta ar fi culmea... ce daca merge perfect...

faza e urmatoarea... all starul e meciul vedetelor... la pistons vedeta e echipa... si banuiesc ca asta a si fost motivul pentru care au fost bagati in corpore... dar e doar a doua echipa din istorie dupa warriors in 68... care are patru jucatori la all star dar nici un titular... si lakers si boston au mai avut patru si phila... dar macar unul sau doi au fost titulari...

problema mea este ca si arenas si redd si diwght howard meritau sa fie in all star... e parerea mea si probabil ca o sa ne mai ciondanim in continuare pe treaba asta... patru pistons, toti rezerve, sunt prea multi...

in vest era foarte dificila treaba... cum zicea si rautaciosul... era foarte greu pentru carmelor sa patrunda printre galagia de forwarzi care sunt acolo... imi pare rau totusi de chris paul... merita sa fie acolo... insa allen e totusi un shooter de elita... iar parker are cel mai bun sezon din cariera cred... so iarasi dificil...

sunt curios cum o sa arate estul cu cei patru pistons si cu lebron pe SF in locul lui Tayshaun... :):)

Kobe24
10th February 2006, 13:30
eu sunt curios cum o sa arate estul cu cei 4+wade/bosh:)

Lui LeBron cred ca ii este frica sa participe la Slam Dunk Contest.
Vad ca participa la Skills Challange:rolleyes:

caseta
10th February 2006, 17:04
frica ????
de cine ?
daca ar participa, 99% ar cistiga. nba-ul e prea pornit sa il faca urmatorul jordan pt ca dpdv al promovarii i-ar ajuta enorm.
cred ca ar cistiga si daca ar da numai layups
:D ;)

si apropo de cei 4 jucatori de la detroit ... let's cut the crap
cind bulls aveau sezonul ala senzational in '96, in all star au fost doar jordan si pippen. la cite victorii aveau, daca mergem pe acelasi rationament, ar fi trebuit sa aibe nu 3, nu 4, ci 5 jucatori in ASG. si totusi au avut doar 2. si rodman merita. merita mai mult atunci decit merita big ben acum. fara nici o suparare. rodman se apara excelent la shaq cind shaq era in forma, big ben s-a aparat bine, adevarat, dar deja shaq era mult mai batrin si mai gras.

Kobe24
10th February 2006, 17:12
pentru imaginea lui...se vede..ca nu e creativ..dupa cum spunea si raptor..intr-un dunk contest a castigat cu juriul...dar s-a vazut....nu il duce mintea...la lucruri noi.
si acum l-ar fi fi vazut toata lumea.
daca ar fi castigat cu juriul imaginea lui ar fi avut mult de suferit;)
toata lumea il vede....ca un mare dunker...
in ochii multora poate ca este mai bun ca vince/j-rich...si sa vina la contest...sa dea 2 windmilluri...si 1 between the legs(cum a dat isiah acum 12 ANI!!)nu ar fi fost tocmai bine pentru.
asa....toata lumea se roaga de el....el ramane cu aceeasi imagine:)

lui rodman parca ii era interzis sa participe la all-star nu???cel putin asa tin minte sa fii citit tot aici pe forum mai demult.

mishu
10th February 2006, 17:25
pt lebron e o obligatie morala sa vina la slam dunk... cand porti numarul ala pe spate comparatia e inevitabila... a fost in cazul altora cu 8 sau cu 15 da atunci cand ai 23... dar asa cum zicea jordan acum marketingul o ia inaintea valorii... acum intri in NBA si deja ai contract cu Nike de 80mil... nu stiu daca lui Lebron ii e frica sau celor de la Nike le e frica... dar asa ceva nu se face... esti unul din cei mai valorosi jucatori din liga... e evident ca sari cat casa... gasesti tu ceva de facut... o dai de la linia de trei puncte de trei ori si gata... repet e o obligatie... si kobe a fost la slam, de vince nu mai vorbesc... si eu zic ca daca vine si iese ultimul nu e nici o jena... are statisticile din meciuri... pe teren arata ca e bun... lumea nu-si va schimba parerea despre el...

Jordan a fost in 1990 la all star si a participat la concursul de trei puncte... a iesit din prima runda dupa ce a dat 5!!! (CINCI) din cele 30de puncte... castigase deja doua titluri la slam... si a zis poate sa incerce si la 3p... poate ca unii au ras de el atunci... nu stiu... desi nu prea cred... dar sunt convins ca nimeni nu s-a indoit de faptul ca e un jucator de exceptie... si a dovedit-o in urmatorii 8 ani... daca nu o dovedise pana atunci...

Sa vina Lebron la slam... sa iasa primul dijn concurs pentru ca da doua sau trei obosite... si pe urma sa ia patru titluri la rand... sunt sigur ca nimeni nu o sa-si mai aduca aminte ca a dat buza la slam...

so... eu zic asa... lebron=chicken... coooc...coooc...chicken...

KingMJames
10th February 2006, 17:39
trebuie sa mentionez ca am aceeasi dezamagire in privinta lui lebron si a neparticiparii lui la slam-dunk contest...ar trebui sa participe din obligatie fata de numar,fata de fani si pt ca da,are de dovedit ca este(sau nu) pe atat de bun pe cat se zice ca ar fi...

MadSkillz
10th February 2006, 18:05
Ce treaba are un jucator de exceptie cu un concurs de 3p sau de dunk-uri?? NICI O TREABA!
Comparatia in cazul jucatorilor cu acelasi numar pe spate e inevitabila doar in cazul celor obsedati de comparatii.A mai zis Gabriel o gogomanie d-asta si reamintesc celor interesati ca Trenton Hassell are 23, e negru, si nimeni nu se grabeste sa-l compare cu Jordan.


Sa vina Lebron la slam... sa iasa primul dijn concurs pentru ca da doua sau trei obosite... si pe urma sa ia patru titluri la rand

Haha ... poate peste 60 de ani la editiile rezervate octogenarilor


si kobe a fost la slam, de vince nu mai vorbesc

Oamenii astia aveau ce arata.


eu zic ca daca vine si iese ultimul nu e nici o jena... are statisticile din meciuri... pe teren arata ca e bun... lumea nu-si va schimba parerea despre el

Pai de-aia vii la concurs de dunk? Ca esti super jucator? NU! Teoretic, de-aia vii la ACG! Adica la ACG n-au loc aia buni, ci aia care joaca misto, iar la dunk-uri sa nu vina aia care dau de sus misto, ci aia care joaca bine?! NOW HOW FUCKED UP IS THAT ?!


repet e o obligatie
Come ooooooooooon!Slava Domnului ca LeBron nu gandeste la fel!Incepe sa-mi placa macar si pentru asta!


so... eu zic asa... lebron=chicken... coooc...coooc...chicken...
Un inceput timid, dar totusi e un inceput!Daca pentru Kobe s-a facut atata scandal de se sufocau forumurile din toata lumea, pentru ca n-a mai intrat in sfertul 4 cu Dallas, desi avea OBLIGATIA MORALA fatza de NBA, de istoria baschetului, de toti cei care il comparau/compara cu Jordan, de imaginea lui, etc., atunci si LeBron trebuie huiduit si injurat in egala masura ca nu respecta aceeasi "obligatie" fata de baschet, ACG, etc.Doamne, ma pufneste rasul.


frica ????
de cine ?
daca ar participa, 99% ar cistiga. nba-ul e prea pornit sa il faca urmatorul jordan pt ca dpdv al promovarii i-ar ajuta enorm.
cred ca ar cistiga si daca ar da numai layups

Poate ii e frica tocmai de cat de penibil ar fi NBA-ul la faza asta.Bai, omul NU ARE CUM sa dea ceva mai frumos decat ceilalti din concurs!

Referitor la numarul jucatorilor de la Pistons care participa la ACG, ignorati-l.Analizati fiecare jucator in parte si lasati fazele cu "Daca Detroit merita 4 atunci aia merita 5 si ailalti merita 10".

Edit: OMG, n-am terminat de scris si deja alt "recuperator" vrea sa-si colecteze datoria de la LeBron.


are de dovedit ca este(sau nu) pe atat de bun pe cat se zice ca ar fi...

OMUL SPUNE CU GURA LUI CA NU E BUN SI NICI NU PARTICIPA! UITATI DE LEBRON SI UITATI-VA LA AIA CARE CHIAR STIU SA O DEA CUM TREBUIE!

caseta
10th February 2006, 18:32
acum .. pe mine ma doare la basca daca participa sau nu
si nu cred ca dunk contestul arata cit e de bun. la dunkuri a cistigat parca si harold minner ..... a mai auzit cineva de el de curind ??!?!?

cit despre faptul ca bron bron "nu poate" sa dea ceva mai bun sau "nu are imaginatie" .... damn, people ....
nu e ca si cum l-ar lua din somn si l-ar pune sa dea pe loc. nu ii vin ideile in timpul sariturii.
voi despre ce dreq vorbiti aici ???
daca vrea, se uita la citeva concursuri mai vechi, isi alege 2-3 dunkuri de acolo pe care le exerseaza .... si aia e.
si de sarit, sare de rupe. don't doubt that.

eu cred ca mai curind nu vine pt ca nu vrea sa isi creeze o imagine de dunker - adica "just flash, no substance". vrea sa aiba imaginea unui jucator complet. si poate ca pune mai mult pret pe altele decit pe dunkuri.

omu participa la skills chalenge din cite am inteles, deci ajuta nba-ul sa promoveze evenimentul. a zis ca se duce si la "nationala" ....

ca participa sau nu, e treaba lui. dar sa nu imi veniti cu panarame de genu "nu se duce pt ca nu ar da decit oferite cu panoul" sau "nu ar avea nici o sansa".
fiti siguri ca daca isi pune mintea, da citeva dunkuri frumoase si el. chiar cu aspectu de jucator de fotbal american si mersu ala de gisca.

MadSkillz
10th February 2006, 18:41
Una e sa dai cateva dunkuri frumoase si alta e sa faci ce a facut Vince in 2000.
Cat despre ales faze si exersat ... pare simplu.Dar si pe calculator la NBA Live, iti ia o gramada dupa ce ti le alegi.

Kobe24
10th February 2006, 19:03
si nu cred ca dunk contestul arata cit e de bun. la dunkuri a cistigat parca si harold minner ..... a mai auzit cineva de el de curind ??!?!?



arata doar cat de bun dunker e:).
iar despre harold miner...nu a avut concurenta.
GREII au venit dupa 97..kobe vince j-rich
iar LeBron anul asta avea concurenta...si inca ce concurenta:ok:

SixeR
10th February 2006, 19:29
Spuneti-mi si mie va rog ce e Skills Challenge.

KingMJames
10th February 2006, 19:30
important e ca cei care participa sa ofere un spectacol adevarat...asta este all-star weekend-ul-->reprezinta ocazia ca iubitorii de baschet din lume sa isi vada favoritii facand ceea ce stiu ei mai bine,de unde ar rezulta,ca un intreg,un meci cat mai spectaculos si un weekend cat mai spectaculos...

Irimus
10th February 2006, 19:36
Eu cred ca Lebron a fost constient ca are sanse mici sa castige si s-a gandit ca ar da prost pt. numele lui sa fie in spatele unor jucatori ca j. smith sau iguodala...sa nu mai vb. de nate robinson(care sunt mult mai slab cotati) care e cu 30 de cm mai scund...asa ca si-a zis probabil ca mai bine sta deoparte

MadSkillz
10th February 2006, 19:43
Eu sincer cred ca sunt tipi care pot face un concurs de dunkuri mai spectaculos decat o face LeBron.Si el crede la fel si a zis la fel."Sunt altii mai buni la asta".
Totusi, e posibil ca numarul celor care vor sa ii vada pur si simplu pe MJ/LeBron (stand, dansand, scobindu-se in nas) sa fie mai mare decat numarul celor care vor sa vada niste dunkuri spectaculoase.
(Si aici ajungi la discutia aia care e si vis-a-vis de manele.Ce facem, ii dam prostului ce vrea? Sau incercam sa-l educam? )

Raptor
10th February 2006, 21:06
Eu zic ca LeBron are dreptate. Si nici macar nu e falsa modestie in ceea ce zice, ci doar faptul de "keep it real". Si asta nu ca nu ar sari super mult, ci doar din cauza ca e game dunker si nu e "funky dunker".

Raptor
10th February 2006, 21:25
Arenas picked as replacement for All-Star game
February 10, 2006

NEW YORK (AP) -- Gilbert Arenas is headed to the All-Star game after all.

The Washington Wizards guard was picked Friday by NBA commissioner David Stern to replace Indiana forward Jermaine O'Neal, who was voted in as an Eastern Conference starter but is injured.

ADVERTISEMENT
Arenas was perhaps the biggest omission on the East team when reserves for the Feb. 19 game in Houston were announced Thursday night. He is fourth in the league with 28.2 points per game.

"No way, no how," Wizards guard Antonio Daniels said Thursday. "There is no one more deserving to make the All-Star team than Gilbert Arenas."

Arenas, who will be making his second consecutive All-Star appearance, was gracious Thursday when he learned he wasn't picked after voting by East head coaches.

"I'm an All-Star in my mind, and I'm an All-Star to this city, my peers and this organization," Arenas said. "So that's all that matters to me."

East coach Flip Saunders will decide who replaces O'Neal in the starting lineup, though he indicated it probably won't be one of his four Detroit players who were selected.

Nightfly
10th February 2006, 22:02
E foarte bine. Arenas chiar merita sa mearga dupa prestatile din sezonul asta ...
4 Gilbert Arenas , WAS
46 41.5 28.2 9.0-20.7 .435 2.4-6.8 .348 7.9-9.6 .817

mishu
10th February 2006, 22:46
Comparatia in cazul jucatorilor cu acelasi numar pe spate e inevitabila doar in cazul celor obsedati de comparatii.
auzi daca eu iti zic 23 tu la ce te gandesti? la Hasell sau la Cedric Ceballos??? Nu e normal sa faci comparatii??? Nu zice nimeni ca va fi urmatorul Jordan... asta e clar ca nu exista... dar comparatii se pot face... are pana si aceeasi agentie de publicitate ca si Jordan, lumea vorbeste despre el ca despre cel care va duce liga in alta era... iti suna cunoscute toate astea??? Oare nu asa vorbea lumea si de Jordan???


Haha ... poate peste 60 de ani la editiile rezervate octogenarilor ce legatura asta cu subiectul??? sau a pus-o doar asa ca mai vroiai sa scrii si tu ceva... si nu mai stiai ce?


Oamenii astia aveau ce arata. si de unde stii tu ca lebron nu are ce arata??? a incercat el slam-uri de concurs si l-ai vazut tu??? Stiai tu inainte de primul concurs a lui kobe ce poate el sa faca la slam in concurs??


Pai de-aia vii la concurs de dunk? Ca esti super jucator? NU! Teoretic, de-aia vii la ACG! Adica la ACG n-au loc aia buni, ci aia care joaca misto, iar la dunk-uri sa nu vina aia care dau de sus misto, ci aia care joaca bine?! NOW HOW FUCKED UP IS THAT ?! vezi ca aici nu ai inteles nimic... am zis ca chiar daca nu va face vreo treaba la slam dunk... lumea nu-si va schimba parerea despre el pentru ca e super jucator... si nu a zis nimeni ca la dunkuri sa nu vina aia care dau de sus misto... so poate acum intelegi...


Come ooooooooooon!Slava Domnului ca LeBron nu gandeste la fel!Incepe sa-mi placa macar si pentru asta!
asta e parerea mea ca ar fi o obligatie MORALA pentru Lebron sa apara la Slam Dunk... si pana acum nu vad niste argumente normale cu care sa ma contrazici ci doar niste miorlaieli fara sens...


Un inceput timid, dar totusi e un inceput!Daca pentru Kobe s-a facut atata scandal de se sufocau forumurile din toata lumea, pentru ca n-a mai intrat in sfertul 4 cu Dallas, desi avea OBLIGATIA MORALA fatza de NBA, de istoria baschetului, de toti cei care il comparau/compara cu Jordan, de imaginea lui, etc., atunci si LeBron trebuie huiduit si injurat in egala masura ca nu respecta aceeasi "obligatie" fata de baschet, ACG, etc.Doamne, ma pufneste rasul. aici vrei sa fii ironic... sau ce? kobe avea atunci sansa sa faca istorie si nu a facut-o... acum ti-e usor sa vorbesti pentru ca a mai avut o sansa... iar lebron da are obligatia morala sa vina la slam dunk... se duce skills challenge... ha ha... bine ca nu se duce la shooting stars... sau poate la nba jam session cu copii la inelele de un metru jumate...

asta e ca un examen de maturitate daca vrei... jordan a venit in concurs stiind ca tre sa se masoare cu dominique... dr. J s-a masurat cu david thompson... si au castigat... dar nu... lebron are teama sa sa bata cu josh smith si cu nate robinson...

daca tie lebron incepe sa-ti placa macar si pentru asta... pentru mine lebron a mai scazut un pic...
oricum vad ca devii din ce in ce mai energic... se pare ca te plictisesti pe acasa... oricum astazi ai batut aiurea... ramai la kg si la thread-ul tau cu minnesota... cine stie poate se mai desteapta si el si pleaca de-acolo odata...

MadSkillz
11th February 2006, 00:33
auzi daca eu iti zic 23 tu la ce te gandesti? la Hasell sau la Cedric Ceballos???
Normal ca la Michael Jordan dar asta nu inseamna ca trebuie sa compar pe oricine are 23 cu Jordan.Hassell de ce nu-ti trezeste interesul? Pentru ca nu are valoare nici pe sfert cat a lui Jordan.Kobe, Duncan, Wade, Shaq, Nash de ce trezesc interes desi nu au 23?Pentru ca au valoare.Concluzie: Valoarea trebuie sa conteze, nu numarul de pe spate si agentia publicitara si firma de ghete.


Nu e normal sa faci comparatii???
Ba e perfect normal, dar nu sa te astepti de la cineva sa faca tot ce a facut Jordan doar pentru ca este asemuit ca valoare/stil de joc/pozitie pe teren/numar pe spate/etc cu MJ.Daca Jordan n-ar fi participat nici la dunk-uri nici la 3 puncte, nu era nevoie sa o faca LeBron, dar asa ... e obligat.Nu?


Nu zice nimeni ca va fi urmatorul Jordan... asta e clar ca nu exista... dar comparatii se pot face... are pana si aceeasi agentie de publicitate ca si Jordan, lumea vorbeste despre el ca despre cel care va duce liga in alta era... iti suna cunoscute toate astea??? Oare nu asa vorbea lumea si de Jordan???
Idem.Adaug doar ca mi se pare aiurea sa compari cum "se vorbeste" despre 2 jucatori.



Haha ... poate peste 60 de ani la editiile rezervate octogenarilor
ce legatura asta cu subiectul??? sau a pus-o doar asa ca mai vroiai sa scrii si tu ceva... si nu mai stiai ce?
Am crezut ca te referi la 4 titluri consecutive la dunkuri, si asta nu i se va intampla prea curand lui James.Dar probabil te refereai la titluri NBA, si in cazul asta nu vad legatura cu concursul de dunk.Adica daca esti un jucator extraordinar, poti sa faci orice, ca nu conteaza decat ca esti un jucator extraordinar.Tare asta.


si de unde stii tu ca lebron nu are ce arata??? a incercat el slam-uri de concurs si l-ai vazut tu??? Stiai tu inainte de primul concurs a lui kobe ce poate el sa faca la slam in concurs??
Pai tot de-acolo de unde stiu ca Garnett n-are ce cauta nici el la dunkuri.De Kobe doar auzisem la momentul concursului, nici nu stiam cum arata.



Pai de-aia vii la concurs de dunk? Ca esti super jucator? NU! Teoretic, de-aia vii la ACG! Adica la ACG n-au loc aia buni, ci aia care joaca misto, iar la dunk-uri sa nu vina aia care dau de sus misto, ci aia care joaca bine?! NOW HOW FUCKED UP IS THAT ?!
vezi ca aici nu ai inteles nimic... am zis ca chiar daca nu va face vreo treaba la slam dunk... lumea nu-si va schimba parerea despre el pentru ca e super jucator... si nu a zis nimeni ca la dunkuri sa nu vina aia care dau de sus misto... so poate acum intelegi...

Pai ai zis sa vina el.Pentru ca "se vorbeste" ca ar duce NBA-ul la un alt nivel, 23, bla bla bla.Automat asta inseamna sa nu vina unul care da mai misto.Si ai mai zis sa vina la ACG (All Clowns Game) baieti care fac spectacol, nu d-aia care mor pe teren (si duc echipa la victorie, adaug eu).Concluzie: Spectacol in meciul celor mai buni si cel mai bun in concursul de spectacol.


asta e parerea mea ca ar fi o obligatie MORALA pentru Lebron sa apara la Slam Dunk
OK, fiecare are dreptul la o parere.A mea este ca LeBron nu are obligatia morala de a pierde un concurs optional.

.. si pana acum nu vad niste argumente normale cu care sa ma contrazici ci doar niste miorlaieli fara sens...
Mi se pare ceva prea absurd ca sa aiba nevoie de contraargumente.Obligat sa faca tot ce-a facut MJ, doar pentru ca "se vorbeste" ca ar fi urmatorul MJ.Bine ca nu-l obligi moral sa-si ia amanta alba, sa se transfere la Chicago, sa se retraga cativa ani ca sa joace baseball sau fotbal (ca am inteles ca le are) si sa scoata limba pana la barbie.



Un inceput timid, dar totusi e un inceput!Daca pentru Kobe s-a facut atata scandal de se sufocau forumurile din toata lumea, pentru ca n-a mai intrat in sfertul 4 cu Dallas, desi avea OBLIGATIA MORALA fatza de NBA, de istoria baschetului, de toti cei care il comparau/compara cu Jordan, de imaginea lui, etc., atunci si LeBron trebuie huiduit si injurat in egala masura ca nu respecta aceeasi "obligatie" fata de baschet, ACG, etc.Doamne, ma pufneste rasul. aici vrei sa fii ironic... sau ce? kobe avea atunci sansa sa faca istorie si nu a facut-o... acum ti-e usor sa vorbesti pentru ca a mai avut o sansa... iar lebron da are obligatia morala sa vina la slam dunk... se duce skills challenge... ha ha... bine ca nu se duce la shooting stars... sau poate la nba jam session cu copii la inelele de un metru jumate...
Am vrut doar sa te laud ca te iei si de LeBron cand nu-si achita "datoriile" fatza de NBA, fani, baschet, "legacy", imagine, istorie, bla bla bla si nu doar de Kobe.Si daca tot ai repetat aberatia cu "Kobe a mai avut o [a doua] sansa", permite-mi sa mai :happy /hello :happy inca o data.De parca sansele astea i le-ar da MJ, Wilt, Stern, Naismith sau chiar Dumnezeu.


asta e ca un examen de maturitate daca vrei... jordan a venit in concurs stiind ca tre sa se masoare cu dominique... dr. J s-a masurat cu david thompson... si au castigat... dar nu... lebron are teama sa sa bata cu josh smith si cu nate robinson...
Deja imi e clar.Si ca inca faci confuzie intre baschet si dunkuri, si ca oricat as repeta, tot n-ai sa intelegi.Jordan a venit in concurs stiind in primul rand ca e PRINTRE CEI MAI BUNI DUNKERI.LeBron are teama sa se bata cu Josh si Nate, pentru ca aia sunt mai buni DUNKERI.Nu mai buni JUCATORI, ci mai buni DUNKERI.Tu vezi concursurile astea ca niste etape in atingerea nivelului de GOAT.Iata ca nu degeaba si nu intamplator Michael a fost/este GOAT.


daca tie lebron incepe sa-ti placa macar si pentru asta... pentru mine lebron a mai scazut un pic...
Da, daca a refuzat pentru ca e realist, imi place de el.Nu-l crede tu pe cuvant, nu te gandi ca el nu stie ce da pana nu e deja in aer.Stie foarte bine ce poate si ce nu poate.Probabil toti dintre noi care au batut o minge de baschet s-au comparat la un moment dat cu Jordan si au incercat sa arunce ca el, etc.Dar toti ne-am dat seama ca e cale lunga.Sigur a incercat si el la vremea lui.Sigur a incercat sa dea dunkurile lui Vince cand le-a vazut.Sigur a incercat sa faca ce a facut J.R. Smith anul trecut.A, ca nu l-am vazut noi, asta e altceva.Stiu, te inteleg, ai fi vrut sa vezi, si eu as vrea.Dar uite ca nu toti vor sa se faca de ras ca sa aiba ce discuta niste prosti pe forumuri.(No offense, dar asta suntem cu totii pentru discutiile astea)Pentru James nu-i cale asa de lunga, dar tot e destul.Nu prea vad cum poti fi obligat moral sa participi undeva unde esti invins din start.Poate doar cand esti campionul en-titre ai obligatia asta.



... se pare ca te plictisesti pe acasa...
Chiar deloc, dupa multe luni de zile.


ramai la kg si la thread-ul tau cu minnesota... cine stie poate se mai desteapta si el si pleaca de-acolo odata...
Trebuie sa ma simt jignit acum?:happy :happy
Vezi ca m-ai suparat foarte tare ca te-ai luat de fratele meu KG si de orasul meu natal Minnesota, si la fel o sa sara si ei pentru mine.;) :happy
Omule, daca ma afecteaza ceva, e felul in care joaca Minnesota/KG, nu ce spune cineva despre ei.Daca vrei sa ma enervez, injura-ma pe mine ... ca daca-i injuri pe ei ma intereseaza prea putin.:headbang:


oricum vad ca devii din ce in ce mai energic
Multumesc de compliment:ok: Dar probabil nu l-ai vrut compliment, probabil vezi ceva rau in a fi energic.Uite, ca sa nu zici ca sunt rau, voi fi din ce in ce mai letargic.(tot am pomenit eu de letargia forumistilor in general)
On a second thought, I'll make that quick.:cya:

mishu
11th February 2006, 02:21
Am vrut doar sa te laud ca te iei si de LeBron
pai in ultima vreme vad ca ma tot lauzi cu tot felul de chestii... si ai mai vanat tu si pe altii... se pare ca iti place teribil sa te contrazici doar de dragul de a te contrazice... si citesc foarte mult in posturile tale cuvantul "injura"... din cate vad eu nimeni nu injura pe nimeni aici... so slow down...

oricum clar ca avem pareri total diferite despre sportul asta... si clar nu intelegi niste chestii... sau poate nu vrei sa le intelegi doar de dragul de a te contrazice... nu e prima oara... so asta e ramanem fiecare la parerile lui... nice talking to you anyway...

caseta
11th February 2006, 05:39
GREII au venit dupa 97..kobe vince j-rich
:rolleyes:
'nique, dr j, spudd webb
au fost dunkeri si inainte. din ce am vazut eu (si tre sa recunosc ca nu umblu cu limba scoasa dupa concursuri de dunk) dintre toti de azi, cred ca vince carter este singurul dunker mai bun decit 'nique.

si o sa mai zic o treaba - nimeni nu e batut din start. daca asta e motivatia lui lebron pt a nu participa .... it's lame. daca ii e frica sa nu "piarda" concursul ...
oricum, la americani e mai mult vorba de fun decit de o competitie reala.
si, pt spectacol, ar fi putut sa vina.
au pierdut multi concursuri de dunk .... so what ?!??!! cu exceptia unei ocazionale bascalii la adresa lui darrell armstrong care a dat un layup si a lui chris andersen care a ratat nspe dunkuri ... nu isi mai aduce nici dreq aminte ca au pierdut.

cu idei din astea gen "oricum pierde' ... nu stiu de ce ar mai fi jucat atlanta cu detroit si spurs. ca, teoretic, oricum pierdeau. dar, na ca i-au ars si pe unii si pe altii. deci, se poate ;)

Kobe24
11th February 2006, 07:06
eu mah refeream la faptul ca...atunci cand miner participa....NU ERAU DUNKERI adevarati...si ei au aparut DUPA 1997 in concursuri.
my bad....nu am mai spus...ca MJ Dr.J Dominique...erau retrasi din concurs:ok:

eu zic ca j-rich e mai bun dominique. cel putin in concurs.

Danila
11th February 2006, 09:41
lol

Raptor
11th February 2006, 11:34
Pai J-Rich e mai bun decat Nique... rider din panou si tot ce da... e vorba si de fantezie in plus fatza de anii 80-90.

Danila
11th February 2006, 15:02
lol again
fantezii eu am numai cu femei...d-asta probabil io ma bat cu aurash in semifinale si vacarescu saliveaza de pe margine

Raptor
11th February 2006, 15:11
J-Rich are fantezii cu mingea, care e tot de gen feminin. Deci nu e cu nimic mai :happy anormal :happy ca tine. :headbang: :happy

Danila
11th February 2006, 18:23
mama cine e moderator pe forumul asta...incredibil!!!
no offense!
dak erai pe forumul meu te dadeam afara pentru spam:))

Raptor
11th February 2006, 19:54
Nu, din simplu fapt pentru ca prea va comportati ca robotii. Chill out a little... Prea multi "debordeaza" de seriozitate virtual si de fapt... :headbang:

Florian GG
12th February 2006, 14:44
Va recomand NBA All Star Weekend Preview de pe http://www.bb4ll.net/. Super tare mix-ul...un "must have". De-abia astept week-end-ul viitor :D :yeah:

mishu
16th February 2006, 15:27
Flip il alege pe Vince Carter titular... si se va apara la Tim Duncan:):) (http://www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/NEWS2/3B39809E2306E42A862571170048C17B?OpenDocument)

Irimus
16th February 2006, 15:39
Cred ca mai degraba o sa se apere Lebron la Timmy pt. ca ii permite fizicul ....iar atunci Carter o sa se apare la varusau T-mac

Raptor
16th February 2006, 15:43
Corect ^^^

Cel putin... din punct de vedere logic...

Ca oricum la inceputu meciului nu prea se apara nimeni la nimeni.

ANYWAY... GREAT GREAT NEWS FOR ME :D :D :D :D :D :D (si cred ca si pentru inca 50%+ din po****tia care o sa vizioneze All Staru)

PS. WTF IS THIS: " Desi Carter este un shooting forward care poate juca si fundas"? Shooting Forward? Am auzit de point forward, dar de shooting forward... bine ca nu e point center.

MadSkillz
16th February 2006, 16:12
Bine că nu e vârf împins care poate juca şi mijlocaş.

thekobe
16th February 2006, 17:30
la cat se apara in all-star poate sa-l puna si pe iverson

Irimus
16th February 2006, 18:48
iverson la yao...

Raptor
16th February 2006, 19:24
Bogues la Muresan sau Manute Bol

KingMJames
16th February 2006, 19:44
mi se pare de bun simt acest match-up ^^^

caseta
16th February 2006, 19:47
PS. WTF IS THIS: " Desi Carter este un shooting forward care poate juca si fundas"? Shooting Forward? Am auzit de point forward, dar de shooting forward... bine ca nu e point center.

e SF tradus din greseala cu S-ul de la SG. :rolleyes:
acum vad ca a fost corectat.

Raptor
16th February 2006, 22:34
E... faceam si eu tambalau :)

Ady Micinic
17th February 2006, 08:41
Ce parere aveti despre tandemul T-Mac Yao dupa "performanta" de noaptea trecuta in care impreuna au reusit 16pts,5rebs,3ast. Ca sa nu mai vorbim de rezultatul meciului. Ce cauta astia 2 la allstar game? That is the question...si am si raspunsul fac spectacol, asa se va raspunde, am I right? Ma intreb ce spactacol fac, aici sunt un pic nelamurit, dar poate ma ajuta cineva, daca nici impotriva unei ekipe cum e Phoenix nu esti in stare de mai mult, stiind ca nu defense-ul e punctul lor forte. Dar asta e, fanii au votat, fanii vor primi ce au votat.

Irimus
17th February 2006, 09:35
Pai de cateva maciuri incoace T-mac e dezastru si cand te gandesti ca Kg sta pe banca sau ca Melo nici pe banca nu e...in momentu asta cred ca oricare era mai indicat decat T-mac cu problemele sale la spate

Kobe24
17th February 2006, 10:44
T-Mac are probleme cu spatele anul asta....
dar cu toate astea e o sursa de spectacol...si are si stats bune pe anu asta(a jucat slab pt nivelul lui...dar tot e mai bun decat multi altii;) )..
cat despre Yao.....n-are cine altcineva...:P...sa fiu mai diplomat...:rolleyes:

Ady Micinic
17th February 2006, 11:31
@Mertin: OK, treaba cu spectacolul si cu ce ne place fiecarui sa numim spectacol o putem duce la infinit si tot nu ajungem la un numitor comun. Insa faptul a T-Mac e titular la ASG pe postul de forward intr-o conferinta full de jucatori valorosi si cu un sezon mult mai reusit decat cel al lui Tracy ma face sa ma gandesc serios ca trebuie facut ceva pentru ca la ASG sa joace totusi cei care merita, bine s-a tot spus aici ca e meciul jucatorilor spectaculosi, ca e meciul in care ies in evidenta cel mai mult actiunile individuale etc. Insa si Garnett poate fi spectaculos, uite m-am scapat, am spus si ce ma doare, de ce nu e KG titular, insa asa cum am spus mai sus idea e ca merita altii mai mult decat T-Mac sa fie titulari anul acesta. In fiecare an tot pe aceeasi ii vedem. Si daca il doare spatele cat specatcol va putea sa faca duminica seara?

MadSkillz
17th February 2006, 11:35
Întrebarea e dacă o mai aruncă în panou sau nu.A, şi McGrady e titular pentru că e coechipier cu Yao.;)

Raptor
17th February 2006, 11:38
Ma mir ca n-a iesit si David Wesley, si John Lucas all star... :headbang:

Kobe24
17th February 2006, 11:45
Da Garnett merita in locul lui McGrady ca titular..
T-Mac nu trebuia sa fie titular...dar eu zic ca merita sa fie acolo...
pana la urma antrenorii fac echipele...
daca Avery vrea...il joca p T-mac 15 min si gata...
asa cuma facut Stan cu Vince anu trecut:ciocan:

Profetu
17th February 2006, 15:13
Dar de ce nu Matrix titular in locul lui T-MAc sau KG ?

E "pointless" ... asta e votu !!!

MadSkillz
17th February 2006, 15:23
Da, ăsta e votul, asta e China.Aproape un sfert din po****ţia lumii.

mishu
17th February 2006, 15:41
La titulari nu e nici o discutie... acolo fanul voteaza...

T-Mac chiar daca a jucat mai slab in ultima vreme are totusi cea mai mare medie de PPG din echipa Vestului dupa Kobe (cel putin avea inainte de meciul de aseara). E scorer so fanii il voteaza pentru calitatea lui de scorer. Stim cu totii ca pentru majoritatea fanilor conteaza "ala care da puncte".

Pe Garnett majoritatea il vad PF clar si atunci are dezavantajul de a intra in competitie cu Timmy. Cand ai de ales doi forwards si ai acolo kg, td, tmac, dirk e foarte greu sa te decizi...

Marion are overrall un sezon evident mai bun decat TMac dar e subapreciat si majoritatea fanilor nu prea il baga in seama...

Iar de Yao nici nu mai vorbim....

Daca ar fi sa ne luam dupa statistici asa nici Ben Wallace nu ar avea ce cauta in All Star (no ofence Ady) pt ca Dwight Howard are statistici mai bune... chiar si la recuperari, de puncte nici nu mai vorbim...

Parerea mea ca e ca cu cateva exceptii cine trebuia sa ajunga in all star a ajuns... marele pierzator e intr-adevar carmelo care are un sezon excelent dar in vest sunt deja 4 forwards... apoi mai e chris paul care poate ar fi meritat mai mult decat ray allen... dar astfel erau doi pg... tony parker merita din plin locul... si dincolo in est... arenas a fost reabilitat si mai era michael redd care poate ar fi meritat...

caseta
17th February 2006, 16:57
Da, ăsta e votul, asta e China.Aproape un sfert din po****ţia lumii.
parca am mai discutat o data asta. voturile lui yao au venit in aceeasi proportie din china si din US.
si acum ca nu mai e shaq in west ... chiar nu e greu de crezut ca multi il considera cel mai bun C din west.
chiar daca camby a avut un inceput de sezon excelent, in ultimii 2-3 ani yao a fost mai bun. are o personalitate placuta, e calm, nu e gansta .... nu e negru ... poate asta atrage fanii ... who knows ?!?!?!?

MadSkillz
17th February 2006, 17:07
parca am mai discutat o data asta. voturile lui yao au venit in aceeasi proportie din china si din US.

Da, şi eu am mai discutat.Dar nu cu tine.Pariez că şi voturile pentru Garnett, Nowitzki, Gasol, Duncan, Brand au venit în aceeaşi proporţie din China şi din US.

caseta
17th February 2006, 17:18
oh, man ....
acum chiar te contrazici ca sa te contrazici ...
nici dan rogojan nu a crezut ca yao a fost votat in egala masura din state si din china. si i-a scris editorului de la slam magazine ... imi scapa numele. ala i-a raspuns exact acelasi lucru.
intreaba-l pe dan daca nu ma crezi pe mine ... desi cred ca orice ti-ar spune cineva ... tot cu impresia ta ramii ca chinezii cei mici si multi au dat cu votu de gard. ........ :rolleyes:

MadSkillz
17th February 2006, 17:24
Ai dreptate, ei îţi seamănă la faza asta şi nu-şi votează conaţionalii.
Şi po****ritatea lui McGrady în Asia e pură coincidenţă.
/hello

caseta
17th February 2006, 17:39
:rolleyes:

wallace
17th February 2006, 20:38
Si parerea mea e ca Yao nu prea are ce cauta la starters!!Am urmarit multe meciuri cu Houston anul asta si Yao vreau sa spun ca e varza!!In comparatzie cu anul trecut cand mai facea cate ceva,anul asta e jalnic,e prea moale si rateaza mult.

Irimus
18th February 2006, 10:43
A vazut careva secvente din meciul debutantilor?Va rog nu postati rezultatul....Merita tras de pe torenti?

tudoor
18th February 2006, 12:01
Am vazut tot meciu pe chinezi :D au fost ceva faze faine... mai ales Iguondala, care din Slam in Slam a tinut-o tot meciu! n-as spune ca se merita sa-l iei de pe torrent...

Florian GG
18th February 2006, 12:09
Lol acum ati ajuns sa ziceti ca T-Mac n-are ce cauta la All-Star :no: :mda: :rosu: . T-Mac e unul din cei mai buni Forward - Guard sau cum vreti sa-i ziceti din liga are tot meritul sa participe la acest eveniment. Aa ca-n ultimele meciuri din cauza spatelui are un procentaj dezastruos (in jur de .300) e partea a 2-a. Insa tineti minte ca desi cu atatea accidentari tot e in top 10 al celor mai buni marcatori din liga si cu siguranta ca va reusi un sezon 20-5-5 adica peste jucatori ca Rasheed sau chiar Hamilton sa nu mai zic de Big Ben. Asta inseamna un super jucator :yeah: Cat priveste juc Yao nici eu nu-l vad juc de all-star dar asta e a fost cel mai votat ;)

MadSkillz
18th February 2006, 12:37
Floriane, problema e că sunt alţii şi mai super.
Pasa lui Bogut, faza meciului debutanţilor.

Ady Micinic
18th February 2006, 13:17
Bogut e noul Sabonis. :)
Da, e mare jucator McGrady asta, nu a reusit sa castige o serie in playoffs. Dar asta nu conteaza, e un jucator de senzatie. Respect!

mishu
18th February 2006, 16:18
am vazut acum un rezumat de vreo 20 de min de la rookies... igoudala a dat vreo 8 sau 9 dunkuri... a aruncat si de trei... destul de frumos meciul pentru un all star... nu ca s-ar fi aparat... dar destul de animat si de energic... pasa lu bogut a fost super intr-adevar... baietii de la chicago au facut si ei cateva faze misto...

ma intreb daca igoudala mai are si-a mai pastrat ceva energie si pentru azi:):)...

altfel am vazut un inside nba si magic johnson zicea de howard ca ar fi meritat fara discutie sa joace in all star game... e pe locul doi la doubles-doubles sezonul asta... in meciul de aseara a avut doar 6p si 4 rec... dar magic zicea ca datorita lui jocul a parut mai mult decat un simplu all star...

vroiam sa adaug o chestie pentru toti cei care fac atata caz de all star ca e un meci la caterinca si ca nu e baschet si mai stiu eu ce... m-am uitat la secventele din meciul asta si la emisiunea aia despre ce a fost aseara... oamenii aia se simt bine... se relaxeaza un weekend... vin acolo sa glumeasca, sa mai faca o caterinca... nu stiu de ce atata inversunare din partea unora impotriva acestui meci...

Raptor
18th February 2006, 18:30
Pasa lui Bogut a fost dragutza, dar doar atat.

MadSkillz
18th February 2006, 21:18
Eu nu ştiu de ce atâta entuziasm din partea unora pentru acest meci.:confused: :scared:

danrogojan
18th February 2006, 22:58
intr-adevar, lang whitaker de la slam mi-a dat un reply la intrebarea "cine-l voteaza pa yao?".

zicea ca e "pretty po****r here (state)" si ca daca ar fi fost cum sustineam eu (adica ca toata china il voteaza in all star) si whang zhi zhi trebuia sa fie titular.

concluzia ar fi ca primeste foarte multe voturi si din state, iar cele din china nu sunt decisive.

Ady Micinic
19th February 2006, 00:06
Traiasca ASG sau cum spunea un prieten aici ACG, cred ca adevar a grait. Parerea mea. Dar asta e, il vom vedea pe Carter, McGrady, Yao si alte exemple din astea fascinante adevaratele vedete ale NBA. E grav oameni buni, daca pe astia am ajuns sa-i idolatrizam. Traiasca NBA-ul din zilele noastre, traiasca contractele de publicitate cu 6-7 zerouri, asta e baschetul adevarat. Fascinant!:jerk:

MadSkillz
19th February 2006, 04:25
LeBron James scrie pagină după pagină în manualele de istorie ale baschetului american!Finalist al concursului Play Station Skills Challenge, lucru nereuşit nici de marele Michael "Air" Jordan, el dovedeşte că este cu adevărat un jucător complet şi spectaculos totodată.De asemenea dă tuturor o lecţie, aratându-le cât de important este să participi.

Dirk Nowitzki nu a reuşit decât 18 aruncări în finala Foot Locker Three-Point Shootout.Chiar dacă a câştigat astfel concursul, parcă tot mai util ar fi echipei undeva sub panou, ca pivot.

MadSkillz
19th February 2006, 06:16
La 20 de ani distanţă, 2 tipi ce nu depăşesc 1.75 câştigă concursul de dunkuri.Deşi MJ a încercat să-i frâneze ascensiunea lui Nate Robinson cu un 9 în prima repriză de prelungiri din istoria competiţiei, acesta din urmă învinge în probabil cea mai frumoasă ediţie din 2000 încoace.Josh Smith urmează exemplul dat de Suns, care nu şi-au putut păstra niciunul din celelalte 3 titluri, şi iese cu capul plecat din concurs.Concurs ce a avut ridere, şpagat in aer, mingi aruncate în spatele panoului, pe Spud Webb, dunkuri cu mingea pe la spate, 360 din aruncată, dunk cu 2 mâini de la libere.Multă originalitate şi mult suspans.

danrogojan
19th February 2006, 07:53
a castigat cel mai bun, insa ratarile, giumbuslucurile inutile si juriul partinitor au stirbit din show. parerea mea e ca 2003 a fost mai bun.

Sharkie
19th February 2006, 12:24
Cu un timp de 26.1 in ultima runda,Wade invinge in Skills Challenge in fata lui LeBron James.Nici Nash nu a reusit sa isi apere titlul,terminand ultimul.Wade a reusit in final un top-key-jump-shot,aruncare care o ratase in prima runda.El a terminat la numai 0.3 secunde de recordul All-time.Dwyane vrea sa participe si la anul-"Vegas,here I come"

mishu
19th February 2006, 13:33
Cred ca Igoudala merita sa castige... nu mi s-a parut un concurs senzational asa cum se extaziaza unii care cica oricum nu dau doi bani pe all star...
Asa cum zicea Dan in prefata de la concurs... Nate a profitat de avantajul inaltimii (paradoxal nu?)... e normal sa fie apreciate slam-urile unui tip care nu trece de 1.75... dar a avut o carca de ratari... overall Igoudala mi s-a parut mai bun... chestia cu pasa in spatele panoului mi s-a parut cea mai originala chestie vazuta de mult timp incoace...

In rest Dirk devine cel mai inalt jucator care a castigat concursul de trei puncte...

Cat despre faza cu All Star-ul... incercam doar sa explic ca e un moment de relaxare si trebuie luat ca atare... e normal ca daca vrei baschet adevarat te uiti la playoffs si la finals...

Pentru jucatori All Starul nu inseamna ca se duc pe studentesc si dau totul din ei pentru ca in alta parte nu prea ajung sa joace... pentru ei inseamna ca se duc acolo sa se simta bine, sa mai faca o gluma etc... pentru ei competitia e in cu totul alta parte... Repet all starul e o sarbatoare si trebuie privita ca atare...

Ha ha ha aia cu Lebron care scrie pagini de istorie mi se pare cea mai tare... stop it man... cazi singur in ridicol... pana o sa ajunga Lebron putin mai sus de talpa ghetei lui Jordan o sa mai treaca ceva vreme... cand o sa ia pe cont propriu aruncari pe final de meci in loc sa paseze cu frica la Pavlovic si cand o sa inceapa sa fie Finals contender poate abia atunci sa se apropie putin... jucator de exceptie recunosc... dar astfel de chestii sunt jenante... fie si luate ca gluma...

A si vezi ca Dirk nu a dat 18 aruncari la 3pt... a dat 18p... stii ca mingea aia colorata valoreaza doua puncte... aaa pardon tu nu te uiti la all star ca nu e asa demn de tine... bine ca il comentezi... ha ha ha...

Ady Micinic
19th February 2006, 13:54
Vorbesc (scriu) acum in necunostinta de cauza nu am vazut dunk competition-ul asa cum nu am vazut nimic din programul de aseara de la ASW. Insa dupa cum scrii mishu mi se confirma idea ca unul merita dar castiga celalalt ca sa-l motiveze ca e mai scund, ca e mai gras, ca e mai urat, ca e mai nu stiu cum...dar important e ca se platesc miloane pt un weekend in care baietii vin sa se simta bine asa cum ai scris, sa spuna o glumita. Probabil ca nu ne facem bine intelesi nici unul, tu spui ca ei vin sa se distreze, perfect de acord, insa eu spun ca ar trebui sa participe la distractia asta cei care merita, cei care pana acum au demonstrat ca in acest sezon merita sa aibe parte de distractia asta. Sunt curios ce se intampla daca (sa dam cu presupusul) Amare ar fi fost votat ca starter la ASG si nu juca tot sezonul, dar ca prin minune ar fi revenit cu o saptamana inainte de ASG, ar fi meritat el sa joace? Eu cred ca nu (desi imi place la nebunie tipul) ei asa ma gandesc si la McGrady de exemplu, cati jucatori au ramas pe dinafara din cauza asta? Nu stiu, poate eu sunt deplasat, dar asta e parerea mea.

R9
19th February 2006, 14:31
O sa fie primul meci pe care o sa-l vad, in special pentru Pau Gasol, care cred eu ca merita sa intre. Eu cel putin l-am votat pe el, nu pe Nowitzki.
Sper sa fie un bun meci de baschet.

thekobe
19th February 2006, 14:33
cum frate sa te chinui atat sa dai o pasa cu pamantul
sau o aruncare de la linia de libere

MadSkillz
19th February 2006, 15:26
mishule parcă spuneai că nu mai ai ce discuta cu mine.Dar între timp faci ce faci şi-mi comentezi zilnic miorlăielile.Nu-ţi face tu griji de ridicolul meu, vezi-ţi mai bine de al tău. ;) Păcat că n-a venit LeBron la dunkuri, nu?Ar fi fost mai spectaculos şi te entuziasmai şi tu.:(
P.S. Caută acolo în jumătatea ta de teren diferenţa dintre All Star Game şi Rising Star Slam Dunk.

rady
19th February 2006, 18:08
Cred ca Igoudala merita sa castige... nu mi s-a parut un concurs senzational asa cum se extaziaza unii care cica oricum nu dau doi bani pe all star...
Asa cum zicea Dan in prefata de la concurs... Nate a profitat de avantajul inaltimii (paradoxal nu?)... e normal sa fie apreciate slam-urile unui tip care nu trece de 1.75... dar a avut o carca de ratari... overall Igoudala mi s-a parut mai bun... chestia cu pasa in spatele panoului mi s-a parut cea mai originala chestie vazuta de mult timp incoace...


hmm.. nu ca as vra sa ma contrazic, dar: intr-adevar, dunkul lui iguodala pare mai senzational, dar nu cred ca e la fel de greu de realizat ca cel al lui n8. Anul trecut Smith a castigat concursul sarind peste un om care statea pe un scaun (K Mart), anul asta N8 l-a castigat sarind peste un om care a stat in picioare (Webb). Iar Moses Malone i-a dat doar 8 pentru dunkul respectiv, in timp ce lui Iguodala i-a dat un 10 pentru cel printre picioare...

in fine, mai am putin si termin de downloadat, astept sa mna conving

MadSkillz
19th February 2006, 18:17
Cineva îţi va spune cu siguranţă că Spud în picioare e cât Martin pe scaun :)

Ady Micinic
19th February 2006, 18:50
Hehe, Mad mi-ai luat-o inainte. ;)

Gabriel
19th February 2006, 19:47
bah fratilor...ce intortochiat e facut siteul NBA. n-am gasit box-score-ul de la meciul debutantilor. vroiam sa vad si eu ce a facut Deron Williams.
zici ca e facut de incepatori site-ul. nu gasesti nimic din ce cauti :)

Ady Micinic
19th February 2006, 20:07
Iui Sharkie, ala e box-ul de la meciul debutantilor de anu' trecut. :)

Irimus
19th February 2006, 20:10
Bah fratilor deci ma kac pe toti americanii aia prosti cu ideile lor tampite...De ce a castigat Nate Robinson?Ce a facut asa special?A avut cate 100 de incercari la fiecare dunk...la ultimu s-au facut toti judecatorii de kakao...se uitau unu la altu speriati sa nu care cumva sa-i dea la Iguodala note incat sa-l depaseasca pe Nate...si asta pt. ce?Pt. ca pe ala nu l-au hranit parintii si a ramas de inaltimea lui Ady de Vito?Pai asta il face un dunker mai bun?Mi-e scarba....de fapt care ati vazut concursul ati putut vedea si reactia lui Kobe Bryant care era acolo pe margine si care era mai nervos decat Iguodala si pe buna dreptate...

Ady Micinic
19th February 2006, 20:21
Stii de ce? Pentru ca de cand a fost anuntat Nate se stia ca el va castiga, cum dreq sa piarda piticul? Si Spud Webb cand a castigat cum a fost, sa nu-mi spui ca a fost mai grozav decat insusi 'nique (Wilkins) unul din cei mai grozavi dunkeri ai anilor 80. Mai ales ca Iggy a castigat MVP honours la Rookie Challange (sau cum dreq ii zice). Oricum ar fi bine ca si AI (number2) sa arate cate ceva (in afara de ambitie in defense) si in meciurile din NBA (asta oricum e offtopic). Parerea mea.

mishu
19th February 2006, 21:17
nici reactia publicului nu a fost mai prejos... s-a huiduit ca lumea... si caterinca e ca la decernarea premiului aia spuneau, nate, ai fost favoritul publicului etc... noroc ca o gramada de lume deja plecase si nu se mai auzeau asa tare fluieraturi... dar oricum a fost jenant...
o fi fost favorit la inceput, nu zic nu... dar s-a dat cu forta premiul asta clar...

Irimus
19th February 2006, 21:28
Oricum iguodala a aratat in meciul de vineri de ce este in stare...a avut 9 slamuri parca...sigur asta nu inseamna ca impotriva unei aparari ca a lui Detroit sau SA poate sa faca la fel...dar tot e ceva remarcabil...parerea mea

Ady Micinic
19th February 2006, 21:32
Oameni buni stiti ce campion avem la slam dunk competition? Unul care n-o baga de sus niciodata in timpul meciului. :yeah:

Gabriel
19th February 2006, 22:00
cine a castigat ? spud webb ? :D

ma ajutati si pe mine, va rog, cu statistica lui Deron Williams ?
multumesc anticipat !

danrogojan
19th February 2006, 22:23
domnule ady micinic,

am vazut personal doua dunkuri de-ale lui nate robinson in nba. unul peste posey, care candideaza clar la dunkul anului. altul liber. in plus, in presezon a dat un mega tip dunk peste oameni. in plus, cand juca la washington, a rupt-o de cateva ori din alley oop.

te rog sa nu mai dezinformezi lumea. mai ales ca te vad fan detroit. nu vreau sa scada credibilitatea fanilor detroit drept fini cunoscatori ai nba-ului.

Ady Micinic
19th February 2006, 22:30
Imi cer scuze, greseala mea. Intradevar o baga de sus, aseara a demonstrat-o. My bad.

Irimus
19th February 2006, 23:03
domnule ady micinic,

am vazut personal doua dunkuri de-ale lui nate robinson in nba.
in schimb in meciul debutantilor in care apararile sunt super aeriene nu a fost o data in stare sa o dea de sus...iguodala a dat-o...de 9 ori

p.s.:eu am vazut 100 de dunkuri a lui iguodala sezonul...tot personal

Florian GG
19th February 2006, 23:14
ady eu nu-nteleg de ce te agiti asa de mult pentru un all-star. Pana la urma nu e un meci intre cei mai buni juc (ma refer la starting line-up) ci un meci intre juc cei mai "po****ri". And btw T-Mac merita cu prisosinta sa fie in ASG :yeah: :D


P.S. 4 ore pana la All-Star. Pana atunci fac incalzirea cu Dunk Contest-ul 2006 (de-abia l-am tras); Inside NBA (e pe teava) si vream si Rookie Challenge insa are un 1,36 Giga :ciocan: si am luat din el de-abia jumatate asa ca n-am sanse :headbang: . Oricum mai gasesc eu Oldies de pe cd-urile mele :P

Raptor
19th February 2006, 23:34
Iguodala chiar a fost furat... nu inteleg de ce in felul asta dar a fost furat, Iggy merita sa castige.

Dar doar pentru asta nu trebuie sa dati vina pe Nate... slamurile care le-a dat au fost incredibile la 1.75 inaltime si in plus... poa' sa dea si altele (moara din alley-oop, tomahawk etc).

Iggy merita sa castige dar n-a fost sa fie... Iggy e un fel de Dan Rogojan al NBAului (daca mi se permite)... stilul de saritura (tehnica) e foarte asemanatoare (ne aducem aminte de dunkul lui Dan din POLI printre picioare invers cu mana stanga).

Una peste alta a fost marfa, pacat de Josh Smith... a dat cu doua maini de la libere si lumea nu a zis nimic nu a comentat nimic... e primul slam cu doua maini de la libere din istoria concursurilor. Anu viitor... rider de la libere marca James White.

So be ready.

Irimus
19th February 2006, 23:40
And btw T-Mac merita cu prisosinta sa fie in ASG :yeah: :D

da... :rolleyes:

Danila
19th February 2006, 23:40
james white nu intra in NBA

caseta
19th February 2006, 23:49
[...] dunkul lui Dan din POLI printre picioare invers [...]
adica dan rogojan are picioarele invers ?!?!?!?
:o:
eu nu observasem asta. poate de aia sare asa de bine :drak: :D

ps: raptore, nu mai pune la suflet ... parca i-ar fi furat lu iguodala banii din banca si copilul nou-nascut. ca sa nu mai zic de treaba asta cu furatu ... cum se uita un roman la un concurs, i se pare ca cineva e furat. :rolleyes:
poate ca ar tre sa tii cont ca fiind vorba de o apreciere pt ceva "artistic", notele sunt subiective. la fel ca la gimnastica sau patinaj sau mai jtiu eu ce ....
e vorba de gusturi, care difera de la om la om. si oamenii sunt subiectivi.
de ex, daca nate robinson ar da acelasi dunk cu lebron, eu i-as da nota de 3 ori mai mare, pt ca e mai scund cu fo 30cm ....

ps2: nu am vazut concursul, deci s-ar putea ca si tu sa ai dreptatea ta, dar ... cind ti-am citit postul ... mi s-a parut ca pui prea mult la suflet ... si mi-am zis sa te mai temperez :D :D

MadSkillz
19th February 2006, 23:53
cum se uita un roman la un concurs, i se pare ca cineva e furat.
Măcar românu' înţelege ceva din el ;)

Ady Micinic
20th February 2006, 00:33
Dar ce a fost mai omule, cum se numeste ala, daca nu e furt ce e? Poate gasesti o explicatie de dictionar, o explicatie ce a fost ala? Dar cum spunea Florian, nu stiu de ce ma agit asa, adica stiu, ma agit pentru ca totul e la comanda. Parerea mea, evident.

mishu
20th February 2006, 01:41
Una peste alta a fost marfa, pacat de Josh Smith... a dat cu doua maini de la libere si lumea nu a zis nimic nu a comentat nimic... e primul slam cu doua maini de la libere din istoria concursurilor.

a avut toata talpa in 3 secunde... de unde atata libere... rewind si stop cadru... asa am facut si eu... am inteles ca el initial si-a marcat cu tape locul de unde vroia sa sara... undeva in prelungirea liniei de libere... dar ca pana la urma nu i-au iesit pasii sau asa ceva...

pana si americanii zic ca igoudala a fost furat... aia care nu tin de nba.com of course...

danrogojan
20th February 2006, 01:46
Imi cer scuze, greseala mea. Intradevar o baga de sus, aseara a demonstrat-o. My bad.
domnule nicinici,
in loc sa spui cu o ironie prosteasca ca nate a demonstrat aseara ca nu poate da de sus, mai bine formuleaza altfel:
"sunt fan igoudala. dupa concursul de aserea ma simt foarte frustrat. iar acum imi vars nervii pe nate. "

post valabil si pentru irimush din baia mare.

unu
20th February 2006, 02:00
mai e o ora. ce nu stiu eu: o sa dea si slam dunku si restu, sau doar meciul? ca anu trecut au dat si alea.

Ady Micinic
20th February 2006, 02:07
domnule nicinici,
in loc sa spui cu o ironie prosteasca ca nate a demonstrat aseara ca nu poate da de sus, mai bine formuleaza altfel:
"sunt fan igoudala. dupa concursul de aserea ma simt foarte frustrat. iar acum imi vars nervii pe nate. "

post valabil si pentru irimush din baia mare.

Nu stiu cand am fost eu fan iguodala, daramite sa mai fiu frustrat ca vezi doamne a fost furt pe fata la un concurs la care aia cica se distreaza, dar dupa reactia lui Iguodala, Kobe sau Iverson am observat ca spre sfarsit nu s-au mai simtit asa de bine toti. Nu era o ironie prosteasca, poate trebuia sa formulez altfel, scuze daca te-am jignit cu ceva. As avea insa o intrebare pentru tine, in afara de faptul ca e un concurs care nu demonstreaza neaparat cine e cel mai bun dunker din liga. Ti-e personal ti-a placut ca a fost desemnat castigator Nate, ultimul procedeu jos palaria (desi a repetat de 100 de ori figura pana a dus-o la bun sfarsit), repet ti-a placut ca Nate a fost desemnat castigator? Ca oricum suntem subiectivi toti.

P.S. Mersi pentru ca mi-ai pocit numele, nu esti nici primul nici ultimul, dar asa inca nu mi-a spus nimeni. Mersi, nu trebuia sa o iei in nume personal, desi cam toata lumea aici are impresia ca se fac atacuri la persoana. Eu mi-am exprimat doar parerea. Data viitoare cand o sa ma adresez la persoana ta voi fi mai atent. Pardon inca odata. :ok:

MadSkillz
20th February 2006, 02:08
slam dunku ăla despre care se vorbeşte de 3 pagini încoace?

rady
20th February 2006, 02:34
Mosh. http://www.nba.com/games/20060217/RKESPH/boxscore.html ;)

Am vazut concursul.. ce furst tot vorbiti ma.. Iguodala a avut un singur dunk impresionant (cel lucrat cu iverson), in rest a mai avut unu pe care l-a dat de 2 ori, doar din pozitii diferite

Robinson a avut TREI dunkuri spectaculoase: Primul, care-a lasat pe toti masca, cel peste spud webb, si ultimul (cu toate ca l-a ratat de 14 ori) ... ce hotie domne.. vedeti-va de treaba

Succes ;)

rady
20th February 2006, 02:42
Cineva îţi va spune cu siguranţă că Spud în picioare e cât Martin pe scaun :)
si tot el imi va spune ca si nate in picioare e tot cat martin pe scaun ;)

wallace
20th February 2006, 03:12
si eu sunt de parere ca nu potzi sa castigi un concurs de dunk,cu un dunk pe care il incerci de 14 ori si itzi iese o data.
Cel mai tare dunk a fost a lui andre Iguadala prin spatele panoului!!Original si totodata spectaculos!!!

MadSkillz
20th February 2006, 03:44
si tot el imi va spune ca si nate in picioare e tot cat martin pe scaun ;)
Mă referisem strict la obstacolele întâlnite.
WOW, ăsta da spectacol.Destiny's Child.Nu se poate mai bine de atât.
P.S. Sunt curios câţi iau poziţia "drepţi" în momentul ăsta. :)

Heath Scumm
20th February 2006, 05:19
S-a cam dus chefu' cand am auzit ca Tracy McGrady va fi "ajutat" de coechiperi sa castige MVP-ul :mda: ...

Sa speram ca in jumatatea a doua, Estul va mai misca si va lasa "spectacolul" macar pana ajung la 3-4 puncte diferenta!

By The Way ... Spectacolu' de la jumatate a fost jalnic!

Danila
20th February 2006, 05:29
vad k nimeni nu zice nimic de faptul k nate a dat rider...
iguodala a fost tare insa la ultimul dunk trebuia ceva mai bun
dunkul peste spud senzatie.putea sa puna si unu de 190 ca tot il sarea
josh smith slabutz...
io as fi dat egalitate

Raptor
20th February 2006, 05:32
Şi eu. Şi aş fi dat titlul ambilor dunkeri... şi lu Iggy şi lu Neit.

Irimus
20th February 2006, 09:31
Am fost dezamgait de felul in care unii jucatori extrem de consacrati precum iverson,kobe,kg,carter,au jucat rolul de 'salahori' pt. figurile din cap pe care le-au avut t-mac si lebron,pai si normal ca au dat puncte multe cand au fost o gramada de atacuri in care au aruncat la cos inainte ca si altcineva din echipa sa atinga mingea...singurul care mi-a placut cu adevarat a fost Wade care a avut statistici bune, dar fara sa fii abuzat de aruncari.Nu pricep de ce Vince Carter a stat atat de putin pe teren(pt. al 2-lea an la rand),eu pricep ca Lebron tre sa fie ridicat in slavi dar cred ca Vince merita mai mult respect si mai multe minute.Mi-au mai placut Shaq,Bosh si Billups, iar de la vest mi-a placut Kobe(atitudinea lipsita de figuri),Brand si Duncan.

rasheedkpenny
20th February 2006, 10:06
Mentionez ca n-am citit nimic din ce scrie mai sus, ca sa am o parere cat mai obiectiva despre ASG.

Comentariu slab(multe erori), joc slab, MVP slab.

Comentatori penibili, mi s-au parut deconectati de la evenimentele actuale din NBA. Erau tot timpul cu un "pas" in urma.

Joc slab, multe TO, "scoreri" umflati de restul echipei. Show care a lasat de dorit. Mi-a placut schimbarea de atitudine atunci cand au intrat cele 4 "Pistoane" in teren, prin sfertul 2. Aparare tata, nu gluma! :)

MVP - nu mi s-a parut ca Lebron a meritat titlul. Nici McGrady nu merita. Totusi pana la urma a depins de McGrady sa ia titlul de MVP, daca isi marca liberele sau daca marca la ultima aruncare.

Overall, un ASW slab. Cat am vazut din el, adica ASG, asta e impresia pe care mi-a lasat-o! :(


domnule nicinici

P.S. Mersi pentru ca mi-ai pocit numele

Dane, vezi ca pentru pociri de nume/nick-uri se ia avertisment de obicei... noroc ca Raptor e baiat bun si a "inchis" ochii. :drak: Nu Raptore?

danrogojan
20th February 2006, 10:44
nu mai fac.

fast_as_sound
20th February 2006, 10:48
josh merita minim 48 (IN CEL MAI URAT COJMAR) pt libera cu 2 maini ... porma s-a stricat ... cand a dat dp doo peste om ... a vrut clar sa dea moara ... da s-a concentrat mai mult sa treaca peste ala decat p miscare ... iar nate ... ce pot sa zic ... M-A LUAT CAPU KND AM VZ K VREA SA DEA RIDER DP 2 DIN PANOU ... DOAR K A NCERCAT NU MI-A VENIT SA CRED ... SA NU MAI ZIC K A FOST FOARTE APROAPE DE 2ORI... in fine ... concurs destul de reushit ...

Ady Micinic
20th February 2006, 11:04
Erau vremuri cand, pentru realizarile sale Wade ar fi fost ales MVP, insa el a castigat deja un honour la ASW2006. Stat line: 30 min., 20 points (9-11 FG, 0-0 3PT, 2-2 FT), 4 rebounds, 3 assists, 2 steals. + the winning shot, cu recuperare ofensiva dupa un capac la Elton Brand. Dar poate ca sunt subiectiv,parerea mea.:)

caseta
20th February 2006, 11:08
Măcar românu' înţelege ceva din el ;)
evident, spre deosebire de restul planetei, care nu intelege nimic. :rolleyes:
singura mea nelamurire legata de tara asta de genii este - cum p**a mea l-a votat de 3 ori pe iliescu !??! si era sa il voteze o data si pe nastase ....
dar sa revenim la subiect ...

am vazut si eu dunkurile, asa ca acum pot sa imi exprim o opinie in cunostinta de cauza:
iguodala a avut 2 dunkuri frumoase: ala din spatele panoului si ala in care si-a trecut mingea pe la spate. in rest celelalte mi s-au parut aproape identice si nu foarte spectaculoase/originale
nate a avut si el 2 dunkuri frumoase: ala peste spud webb si ala cu mingea aruncata in panou dupa ce si-a trecut-o de 2 ori printre picioare in aer.
asa ca eu as zice ca a fost "a coin toss". putea cistiga oricare.

va certati ca chiorii absolut degeaba. cum am zis mai sus, notele sunt date functie de gusturile alora care voteaza. deci sunt subiective. si poate ca a contat mult ideea lui nate de a da dunk peste spud webb, cel mai mic cistigator al concursului de 3p, exact la 20 de ani dupa ce spud webb a cistigat.
asa ca, fiind chestie de gusturi ... puteti sa va mai certati inca 20 de ani ca nu ajungeti nicaieri.

cit despre ideea ca nba are interesul de a-l promova pe nate mai mult decit pe iguodala, that sounds like B.S. to me. pina una-alta, nate face banca la ny (si cit e LB antrenor ... tot pe banca o sa fie), iguodala joaca (si joaca bine) la phila. unde ar putea incerca sa ii calce pe urme lui iverson (nu sa fie neaparat la fel de bun, dar sa fie cel mai bun om al echipei cind AI se retrage/e transferat)

Heath Scumm
20th February 2006, 13:29
Erau vremuri cand, pentru realizarile sale Wade ar fi fost ales MVP, insa el a castigat deja un honour la ASW2006. Stat line: 30 min., 20 points (9-11 FG, 0-0 3PT, 2-2 FT), 4 rebounds, 3 assists, 2 steals. + the winning shot, cu recuperare ofensiva dupa un capac la Elton Brand. Dar poate ca sunt subiectiv,parerea mea.:)

It's true, it's true ... el a fost MVP-ul in opinia mea ... insa au nevoie ca Lebron sa mai ridice un val pentru po****ritatea NBA-ului asa ca i-au dat lui trofeul ... vezi tu, dom'le, pushtiu' "are talent" sau cum le place la romani sa zica "e urmatorul Michael Jordan" :rolleyes: ...

caseta
20th February 2006, 14:51
hihi, o sa rizi ...
dar ... dintre "analistii" nba, care scriu pe la SI sau ESPN ... mai multi il vad pe Wade mai aproape de Jordan decit pe Lebron.

se spune ca Lebron are sansa sa fie cel mai bun EVER. pt ca a inceput si foarte de tinar, si pt ca inca de la 18 ani era pregatit sa joace in liga. daca o tine tot asa, o sa treaca de 40k p inscrise (adica ii depaseste si recordul lui jabbar), si daca are si un pic de bafta de GM inspirat .... poate sa ia si citeva titluri.
restul legacy-ului trebuie construit cu meciuri jucate cind e accidentat (vezi isiah pe glezna busita in finala, jordan cu virus stomacal, walt frazier intr-un picior etc), cu cosuri in ultima sec (care nu prea s-au lipit de el pina acum), cu chestii de genul inscris ultimele 17p ale echipei si cistigat meciul cu ultima aruncare (ca wade cu detroit) .... din astea.

dar ca stil de joc, wade e cel mai aproape de jordan. a demonstrat-o cu detroit anul asta, a demonstrat-o si anul trecut in playoff cind i-a rupt cu 40p si 36p (si erau cea mai buna aparare). si s-ar putea spune ca a demonstrat-o si aseara, stralucind exact pe final. si probabil o va mai demonstra.

si da, cred ca trebuia sa ia el mvp-ul. daca nu ar fi fost asa modest, daca ar fi vrut sa traga pt mvp un pic ... il lua sigur. ma intreb daca nu cumva a fost cel mai eficient jucator din istoria all starului (dintre cei cu cel putin 10FGA). daca arunca si el de 17-18 ori ... probabil ar fi ajuns la 30p si ar fi avut trofeul asigurat.

Raptor
20th February 2006, 15:26
Corect ^^^

MadSkillz
20th February 2006, 15:38
restul legacy-ului trebuie construit cu meciuri jucate cind e accidentat (vezi isiah pe glezna busita in finala, jordan cu virus stomacal, walt frazier intr-un picior etc), cu cosuri in ultima sec (care nu prea s-au lipit de el pina acum), cu chestii de genul inscris ultimele 17p ale echipei si cistigat meciul cu ultima aruncare (ca wade cu detroit) .... din astea.


:happy :happy :happy :happy :happy
Am dat peste manualul de fabricaţie al GOAT.

cristane
20th February 2006, 16:32
Stie careva de unde se poate downloada un rezumat al meciului? Pe GSP.ro exista un rezumat de 12 minute, la calitate f buna, dar e stream.

IonitaCristian
20th February 2006, 17:05
It's true, it's true ... el a fost MVP-ul in opinia mea ... insa au nevoie ca Lebron sa mai ridice un val pentru po****ritatea NBA-ului asa ca i-au dat lui trofeul ... vezi tu, dom'le, pushtiu' "are talent" sau cum le place la romani sa zica "e urmatorul Michael Jordan" :rolleyes: ...

Imi pare rau daca am dezamagit cu ultima expresie dar ea nu imi apartine, americanii au lansat-o dupa primele partide ale lui LeBron in NBA, dupa ce a devenit cel mai tanar ..., cel mai tanar ... si cel mai tanar ...
Acuma stiti cum e, NBA este mai mult show si business decat sport pur si are nevoie de asemenea decizii, cum K1, de exemplu, dar nevoie de Musashi sau Bob Sapp. Personal mi se pare mare diferenta intre jucatorii de acum si cei pe care ii admiram acum 10-15 ani, in favoarea celor de atunci. Legat de partida de aseara, i-as remarca pe Billups, Shawn Maryon, Tony Parker, Shaq O'Neill sau Tim Duncan, Kobe mi s-a parut destul de ... "timid", iar Yao Ming si Pau Gasol mi s-au parut dintr-un alt film. Cat timp Yao Ming sau un alt asiatic cat de cat bun va evolua in NBA, asteptati-va sa fie cel mai ... votat. Asia rullez everywhere ! :yeah:

MadSkillz
20th February 2006, 17:29
NBA este mai mult show si business decat sport pur
:ok:

mishu
20th February 2006, 17:34
duelul billups-parker a fost unul dintre cele mai serioase chestii de aseara... cat au jucat unul impotriva altuia, putin e adevarat, au jucat pe bune...

iar marion e unul dintre cei mai subapreciati jucatori din nba... i mean top 20 la patru categorii sezonul asta si cel putin 40 doubles-doubles in fiecare dintre ultimele sase sezoane parca...

Danila
20th February 2006, 20:11
parker a facut cateva chestii chiar interesante aseara...

Irimus
20th February 2006, 20:23
da...si o gramada de TO

Ady Micinic
20th February 2006, 20:27
Aha, Parker si Duncan au facut cate 5 de caciula daca bine am vazut eu pe boxscore.

mishu
20th February 2006, 20:50
tare asta:

You know how you're guaranteed an Oscar if you lose or gain a ton of weight or play a special needs character? Well, if you're short or female, your odds of winning a dunk contest increase exponentially. For instance, Nate Robinson won Saturday's contest even though it took him roughly 75 times to complete two of his dunks. This went well beyond "It's time for the Birdman to fly" territory, or even feel-good "Costner in 'Tin Cup'" territory; Nate's complete disregard for the fans was almost overwhelming. I mean, we were sitting there for like 10 minutes watching him try dunks with a 2.5-percent probability of succeeding. I don't know how it played on TV, but in person? Excruciating.

Raptor
20th February 2006, 23:25
Citez


Webb, the only other player shorter than 6 feet to win the po****r contest, said he enjoyed sharing the spotlight with Robinson. "He doesn't know what he did tonight," Webb said. "He made history. One day he can tell his kids about this."

In the dunk-off, a tiring Robinson needed 14 attempts to dunk. He finally caught his own pass off the backboard and jammed, earning 47 points to edge Iguodala by one. Iguodala shook his head when the final score was posted but wasn't bitter.

"(Robinson) deserved to win," Iguodala said. "This is for the crowd. If that's what they wanted, then that's what they got. I'm not too worried about it."

Webb had a reply to those who thought Iguodala should have won. "Let me answer that for you: Big guys shouldn't judge the dunk contest," Webb said.

caseta
21st February 2006, 01:45
@IonitaCristian - e Shaq O'Neal, nu O'Neill ;)

@madskillz - mah, ne lasi !?!??! te mai cheama si gica contra, este ?!??! hai, recunoaste. pe bune acum. auzi ... nu e sport pur. unde dreq gasesti tu mah in lumea asta "sport pur" ?!?!?! sa nu imi zici la olimpiada, cause i'm not buying that shit.
si sa nu imi zici ca in div A sau la europeni, cause i ain't buyin that shit either.
uite, eu iti propun 2 locuri unde e "sport pur":
1. in koreea de nord, unde (daca au liga de basket), sigur nu e business pt ca aia nu au economie. insa s-ar putea sa fie ceva show dedicat partidului unic
2. pe studentesc. acolo zic eu ca e esenta sportului pur. unde cind sunt 5 echipe pe bara si una din cele din teren ajunge la setball, nu poate sa treaca de linia de 3p a adversarilor fara sa isi ia fault.
e basket pur cu procedee ocazionale de rugby si esente de local kombat.

daaaaamn, man. sometimes ...
:mda: :headbang:
sincer nu inteleg ce te astepti tu sa vezi. am inteles ca nu iti place. poate iti faci timp odata sa ne descrii si noua liga aia ideala. cum ar trebui sa arate, cine sa joace in ea, pe ce criterii, cum sa fie echipele, in ce arene sa joace, cum sa se finanteze, ce public sa vina etc etc etc

MadSkillz
21st February 2006, 07:20
Acum poţi să te culci la loc.

caseta
21st February 2006, 12:05
sincer, imi plac posturile tale din ultima vreme.
pline de continut, de informatie, de pareri argumentate. :rolleyes:

but if u're trying ot be funny .... u gotta keep tryin

mishu
21st February 2006, 12:45
sincer nu inteleg ce te astepti tu sa vezi. am inteles ca nu iti place. poate iti faci timp odata sa ne descrii si noua liga aia ideala. cum ar trebui sa arate, cine sa joace in ea, pe ce criterii, cum sa fie echipele, in ce arene sa joace, cum sa se finanteze, ce public sa vina etc etc etc
:ok:

AO
21st February 2006, 22:54
Oare de ce a jucat Vince Carter asa putin ?? Eu vroiam sa vad niste dunk-uri de superstar.

Ady Micinic
22nd February 2006, 00:35
Asta ar mai lipsi acum, sa ne plangem ca n-au fost destule dunk-uri. :ciocan:

Irimus
22nd February 2006, 09:24
Daca va zis ceva o sa ma credeti nebun....meciul debutantilor a fost mai spectaculos din acest punct de vedere(dunkuri)...adica doar iggy a avut 9 dunkuri...pana si chris paul a dat-o de sus.

caseta
22nd February 2006, 10:28
eu am mai zis ... in loc de diverse competitii/meciuri etc ... in ASW mai bine se organizeaza un mare concurs de dunk. atit. ca oricum ..... cam asta se intimpla.
ar fi urmatoarele etape:
concurs de dunk
concurs de dunk de la distanta (ca totusi de la 3p ... :P)
concurs de dunk dupa ce ai batut mingea frumos (in loc de skills)
concurs de put-back dunk dupa propria aruncare ratata (in loc de shooting stars)
concursul de dunk al tinerilor
concursul de dunk cu jaloane (duminica seara, in loc de ASG)

Irimus
22nd February 2006, 10:34
llloooooolllllll

mishu
22nd February 2006, 12:01
Oare de ce a jucat Vince Carter asa putin ?? Eu vroiam sa vad niste dunk-uri de superstar.
pai i-a lipsit kidd... de vreo doi ani e singurul care stie sa-i paseze lui vince... dovada ca aseara nu a mai ratat alley oop-uri ca la all star... a avut super meci si faze de all star adevarat...

IonitaCristian
22nd February 2006, 13:28
@IonitaCristian - e Shaq O'Neal, nu O'Neill ;)

@madskillz - mah, ne lasi !?!??! te mai cheama si gica contra, este ?!??! hai, recunoaste. pe bune acum. auzi ... nu e sport pur. unde dreq gasesti tu mah in lumea asta "sport pur" ?!?!?! sa nu imi zici la olimpiada, cause i'm not buying that shit.
si sa nu imi zici ca in div A sau la europeni, cause i ain't buyin that shit either.
uite, eu iti propun 2 locuri unde e "sport pur":
1. in koreea de nord, unde (daca au liga de basket), sigur nu e business pt ca aia nu au economie. insa s-ar putea sa fie ceva show dedicat partidului unic
2. pe studentesc. acolo zic eu ca e esenta sportului pur. unde cind sunt 5 echipe pe bara si una din cele din teren ajunge la setball, nu poate sa treaca de linia de 3p a adversarilor fara sa isi ia fault.
e basket pur cu procedee ocazionale de rugby si esente de local kombat.

daaaaamn, man. sometimes ...
:mda: :headbang:
sincer nu inteleg ce te astepti tu sa vezi. am inteles ca nu iti place. poate iti faci timp odata sa ne descrii si noua liga aia ideala. cum ar trebui sa arate, cine sa joace in ea, pe ce criterii, cum sa fie echipele, in ce arene sa joace, cum sa se finanteze, ce public sa vina etc etc etc

Intocmai, nu mai e sport pur de vreo 20 de ani pe nicaieri, deci trebuie sa te astepti ca la asemenea decizii sa se ia in consideratie si alte aspecte, nu doar evolutia din meciul respectiv a jucatorilor. Si da, e Shaq O'Neal, ... ma gandeam la idolul meu, Dennis Rodman, cand am scris :P

caseta
22nd February 2006, 16:11
pe rodman il mai cheama O'Neill ??? :drak:

basket (sau sport) pur nu a fost niciodata. parerile astea se datoreaza (zic eu) nostalgiei. si inainte banii aveau un cuvint de spus. poate nu la fel de mare ca acum, dar .... aveau

poate .... poate ... ca a fost sport pur atunci cind grecii au inventat olimpiada. dar ....

Ady Micinic
22nd February 2006, 17:26
Da, aveau. Mai ales atunci cand alde Bill Russell se batea cu Wilt in bascheti de panza, de aia nu este nici o inregistrare a celor 100 de puncte ale lui Wilt. Ca sa te citez "daaaaamn, man. sometimes ... " :headbang: :headbang: :headbang:

mishu
23rd February 2006, 03:26
pai ce si ce russell si cu wilt nu primeau bani ca sa se bata in bascheti de panza??? nu primeau la fel de multi cum ar primi lebron acum e adevarat... nici macar jordan nu avea la 21 de ani cat are lebron acum... dar si bill si wilt si jordan erau profesionisti...
depinde acum ce intelegi prin sport pur... eu inteleg suta la suta amatori adica sport de placere... chit ca e baschet sau jogging...
si de cand cu din ce in ce mai multi profesionisti in sport a disparut chestia cu important e sa participi... ma uit si acum la torino la olimpiada... pei pe gheata aia la hochei sunt jde milioane de dolari in salarii... care pot sa creasca odata cu un titlu olimpic... vin scout-uri din NHL sa vada prospectele... e pure business...

Ady Micinic
23rd February 2006, 06:37
Ai inceput bine, mi-a placut cum ai argumentat, da si aia se bateau pentru bani, in bascheti de panza. Dar pe urma iar ai dat-o cu olimpiada dela Torino care se petrece cand? In zilele noastre, zile in care numai banii conteaza din pacate, spre deosebire de perioada aia, perioada romantica a sportului (de performanta i-as spune eu, in nici un caz amator). Nu stiu de ce trebuie facuta aceasta comparatie amatorism=placere, profesionism=bani. In orice caz amatorism sau profesionism, baschetul jucat de aia in incaltari de panza semana mai mult cu baschetul pur, semana mai mult cu notiunea de baschet, astazi?...stii s-o bagi de sus, ai detenta de un metru, faci un crossover cu viteza luminii(asta insemnand in ziua de azi ca esti tehnic)?...gata esti mare baschetbalist, platit cu 90 de milioane de Nike si cu vreo 50 de milioane salar.

Kobe24
23rd February 2006, 11:19
In All-Star ar trebui sa faca asa cum a fost la hochei acum cativa ani
International vs USA

apar orgolii ar fi un meci pe bune...
pana acum nu erau f multi jucatori internationali de valoare. acum...se poate face o echipa cat de cat competitiva

MadSkillz
23rd February 2006, 11:41
Yao/Ilgauskas/Gasol/Okur
Dirk/Gasol/Okur
Kirilenko/Stojakovic/Turkoglu
Ginobili/Bell/Turkoglu
Nash/Parker

Kobe24
23rd February 2006, 12:02
Shaq/Amare/JO
Duncan/Brand
KG/Lebron/T-Mac
Kobe/Iverson
Billups/Kidd

caseta
23rd February 2006, 13:03
In zilele noastre, zile in care numai banii conteaza din pacate, spre deosebire de perioada aia, perioada romantica a sportului (de performanta i-as spune eu, in nici un caz amator).

Aici parca ai fost gabriel .... :D
Parerea mea e ca multora li se pare ca "se juca altfel dom'le acum 20 de ani" pt ca privesc printr-un filtru de nostalgie. Poate o sa observi ca aia mai batrini folosesc o expresie: "pe vremea mea .....". Pt ca au amintiri placute si atunci vad tot ce era pe vremea aia mai in roz.
Erau basketi de pinza pt ca nu se investise atit de mult in R&D pt a se produce incaltari mai performante.
Si aia jucau pt bani, chiar daca mai putini.

Cit despre faptul ca acum se joaca "doar pt bani" (cam asa dai de inteles) ... nigga puh-lease. E adevarat ca sunt unii care joaca pt bani. Dar mai sunt destui care joaca din pasiune, care chiar iubesc jocul/sportul asta.
Tmac joaca cu spatele ala zdrente - in mod sigur ar putea sa isi ia liber pina la anu. Boozer a tras de intinderea aia .... 6 luni de zile cred. Asa ca nu cred ca multa lume i-ar reprosa lui McGrady daca ar prefera sa se faca bine pt sez urmator, mai ales ca sez asta e oricum terminat.
Acum citiva ani, Malone a jucat 1 an intreg cu mina rupta. Nici nu a stiut (sau nu a considerat durerea destul de puternica pt a se duce la doctor). A aflat mai tirziu, cind, cu alta ocazie, i-au facut o radiografie sau un MRI.
Si mai sunt multe exemple. Uita-te la Iverson ... cred ca toata cariera a jucat cu diverse accidentari.
Iar daca o sa incepi sa imi zici ca nu da pase si ca ce face el nu e basket pur ... afla ca si Wilt a zis de ultimu sfert al meciului cind a dat 100p ca "it was a travesty". Daca nu stii, toata echipa se chinuia sa ii dea mingea sa il impinga la 100. Si pe final, ajunsesera sa ii faulteze pe adversari ca sa ii trimita la libere si sa ajunga mai repede mingea inapoi la Wilt, sa mai aiba o sansa. A fost nevoie de 3 asemenea faulturi ca Wilt sa ajunga la 100. Si asta in mod sigur nu e basket pur.
So .... gimme a break.

Aaaa, si sa nu uit - prin anii 70 parca a fost un jucator de la Celtics care a tras o doza de cocaina cind era pe banca de rezerve. Intr-adevar ... sport pur ... :rolleyes:


stii s-o bagi de sus, ai detenta de un metru, faci un crossover cu viteza luminii(asta insemnand in ziua de azi ca esti tehnic)?...gata esti mare baschetbalist, platit cu 90 de milioane de Nike si cu vreo 50 de milioane salar.
Din ce zici tu ... aia cu 90 de mil de la Nike ... suna a Lebron James. Daca tu chiar crezi sincer ca Lebron nu e un jucator excelent .... atunci nu cred ca ne uitam la acelasi sport.
Si ca sa mai lamurim o treaba - faptul ca jucatorii au salarii de zeci si sute de mil NU e "vina" lor. Ci a proprietarilor. Daca unuia din voi i s-ar oferi 100 de mil pe 7 ani sunt convins ca ati refuza pt ca nu ar fi "sport pur". :rolleyes:

So, again, please cut the crap. Au banii mai mult de spus in zilele astea ? DA. A fost vreodata sportul "pur" in conditii de profesionism !? NU. Profesionism = joci pe bani.

Ai mai putea argumenta ca aia care joaca in colegii joaca "pur". Which is crap too - aia joaca pt a fi observati de scouti si a prinde contracte mari in NBA. Si colegiile cistiga sume enorme de pe urma lor, iar o parte din bani ar trebui sa ajunga la ei. Asa ar fi corect.

Ady Micinic
23rd February 2006, 18:40
Pentru domnul caseta, ma numesc Adrian Micinic (user: Ady Micinic) nu Gabriel, nu altfel. Sper ca pe viitor sa respecti asta (mersi anticipat). Nu conteaza, nu ma intereseaza de ce jucau aia in bascheti de panza, cu atat mai mult cu cat nu asta incercam sa demonstrez (deci nu incercam sa argumentez de ce anume jucau aia cu bascheti de panza). Da, ai dreptate si aia jucau pentru bani. Da, ai dreptate, astazi nu se joaca numai pentru bani, probabil ca am exgerat un pic, deci imi cer scuze. Cocaina cred ca te ajuta foarte mult in cariera (de sportiv de performanta), n-am ce zice(aici sunt ironic). Probabil se dopau si aia, cred ca asta ai vrut sa spui, oricum nu la asta m-am referit cand spuneam ca aia se apropiau mai mult de baschetul pur. O sa iti spun odata, pe urma nu mai repet. Acum 20-30-40 de ani se juca baschet, majoritatea bateau mingea, se miscau pe teren, jucau colectiv(as putea sa scriu mai mult aici, daca vrei o sa fac comparatii mai incolo, vad ca iti plac, uite una totusi am sa te rog sa te gandesti putin.Kevin McHale, ai auzit de el, ca jucator, ai vazut ce pivot a fost? si nu aveau fizicul lui Shaq, nici macar al lui Ewing si compara-l cu cine vrei din generatia actuala, Shaq, Curry, oricine), nu se impiedicau in dribling asa cum a facut-o LeBron James TOCMAI (vad ca folosesti caps-ul, de parca nu as pricepe ca vrei sa "prove a point") la Skills Challenge 9sau cum ii zice). Pe de alta parte ai dreptate Lebron e un jucator fabulos, o spun fara pic de ironie, dar sa fii platit cu 90 de mil de $ si mai stiu eu ce salariu, mai ales atunci cand esti rookie si sa nu mai vorbesc ca in 2 ani de zile nu a demonstrat ca e in stare sa fie un lider (nu ma intelege gresit, stats are, joc are, dar are si multe lipsuri) parerea mea e ca "something is wrong" in this league. Dar pentru unii se pare ca nu e chiar asa. Un sfat, ai observat ca ma refeream eu la cineva in mod direct? Ei bine nu vorbeam de x sau de y, vorbeam la modul general, unde a ajuns NBA-ul (mai ales) si sportul (in general). "Au banii mai mult de spus in zilele astea ? DA." Damn it man, normal ca au importanta, cum sa nu aibe?

caseta
23rd February 2006, 19:21
ca sa incheiem discutia asta, ca nu ajungem nicaieri:

1. ce vreau sa zic e sa nu te lasi "sedus" de imaginile alb negru si sa crezi ca pe vremea aia basketu era mai basket.
- pe vremea aia s-a ajuns la scoruri gen 19-18 (asta pt ca nu prea bateau mingea pina cind liga, vazind ca scad incasarile si nu mai sunt oameni la meciuri a bagat shot clock-ul)
- pe vremea aia a dat wilt 100p, si a avut medie de 50ppg intr-un sezon. asta legat de joc colectiv.
- kevin mchale a fost rezerva. parish era titular. si chiar daca a fost un jucator bun, sa nu crezi ca mchale, in cea mai buna forma a lui, avea ce sa ii faca lui shaq in cea mai buna forma a lui. (nu, nu forma rotunda de azi ;))
- da, azi sunt unii care nu dribleaza. pt ca fac altele. recupereaza, se apara. nici rodman nu dribla. dar era super jucator.
pe de alta parte, mai sus iti cam exprimai dezacordu fata de aia care fac un crossover ultra rapid ... aici te contrazici. ori vrei sa dribleze, ori nu ?!

2. exemplu cu cocaina nu se referea la dopat. cocaina te impiedica, nu te ajuta dpdv al performantei sportive. era vb ca si pe vremea aia erau unii jucatori cu basini si timpenii in cap. si daca compari faptul ca ala tragea cocaina pe banca de rezerve in timpul meciului cu faptul ca sheed (unul dintre cei mai "bad boyz" din nba de azi) a fumat un joint in masina lui personala, in timpul lui liber ... well ... sheed e un sfintisor

3. nu te mai ofensa atit de repede. te-am comparat cu gabriel pt ca si el zice de "perioada romantica a basketului"

4. am impresia ca tu, ca si inca cineva de pe forumu asta - stie el cine, preferi basketul gen european, unde toti jucatorii stiu sa faca cite putin din toate si sunt interschimbabili.
tocmai mi-am dat seama de ce nu imi place genul asta de joc, in care parca toti jucatorii sunt la fel, aproape fara pic de individualitate - suna a comunism ... ca nenorocitii aia de comunisti voiau sa ne faca pe toti sa aratam la fel, sa gindim la fel etc etc, sa ne lipseasca de individualitate.

nu inseamna ca eu nu apreciez jocul de echipa, dar poate fi joc de echipa si daca jucatorii au fiecare + si - lor. apropo de faptul ca te iei de lebron ca s-ar fi impiedicat in dribling .... imi aduc aminte cit l-ai ridicat in slavi pe big ben. care nu e in stare sa inscrie daca e la mai mult de 1m de cos.
deci iar de contrazici singur.

cam atit am avut de spus pe tema asta, nu de alta, dar m-am plictisit.
o singura chestie iti mai repet: nu te lasa sedus de faptul ca imaginile alea sunt alb negru. ala nu era basket pur, doar pare pur vazut acum prin prisma nostalgiei si a faptului ca in timp ramin de obicei numai amintirile frumoase.

Heath Scumm
23rd February 2006, 19:32
Am citit chestiile postate anterior ... m-am minunat in felul meu ...

Ca fapt divers ii sustin ideile Casetei ... 100% ...

Ady Micinic
23rd February 2006, 19:55
Vorbesti de comunism si incepi postul cu: "ca sa incheiem discutia asta...". Nu ma las sedus de nimeni si nimic (sigur e o exceptie, dar nu e momentul, nici locul potrivit pentru asta) cu atat mai putin de imaginile alb negru. Oricum pot sa scriu aici romane intregi ca tot la idea ta ramai. Nu ma contrazic, una e sa driblezi alta e sa faci crossover (cand numai atat stii sa faci, stii foarte bine ca sunt in NBA-ul de astazi jucatori care atat stiu sa faca). Shaq in forma maxima in anii in care McHale era rezerva facea 6 faulturi ofensive in 5 minute si adio cariera (asta ca sa dau cu presupusu' si eu, de ce numai tu s-o faci?). Nu ma ofensez nici repede, nici incet, purtam o discutie si consider ca prin intermediul acestui forum am ajuns sa ne cunoastem suficient de bine incat sa ne respectam,noi intre noi dar si pe cei cu care ma compari. Nu prefer neaparat baschetul european in detrimentul NBA-ului, dar daca gasesc hibe in ceea ce este/a ajuns NBA-ul in zilele noastre inseamna (dupa parerea ta) ca urasc NBA-ul si ca prefer Euroliga (de exemplu). Sincer sa fiu nu m-am gandit ca jocul colectiv inseamna comunism, dar daca tu spui asta inseamna ca asa o fi. La felul in care faci tu comparatiile ar trebui sa inteleg ca toata Europa e comunista. Cand il ridic in slavi pe Ben, o fac pentru ce face el la modul general, iar daca Ben nu participa la Skills Challenge, nu participa pentru ca stie si el foarte bine ce e de nasul lui si ce nu. Iarasi "ma iau" de Lebron, ei bine nu asta fac, imi pare rau ca nu ai priceput ce anume am vrut sa spun. Oricum nu ajungem nicaieri, tu le iei pe toate in mod personal, eu vorbesc la general, Lebron e unul (pe el l-am dat de exemplu). Ok, fie cum spui e genial, e perfect, dar e unul. Mai sunt cativa pe langa el, la fel de talentati, la fel de bine platiti de la draft incepand. Gandeste in ansamblu, ce era atunci si ce e acum. Dar daca te-ai plictisit atunci nu te deranja ca oricum nu are rost.

just_me
23rd February 2006, 20:38
:) hmm..nu pot decat sa ma amuz cand vad cum comparati doua perioade ale baschetului nord american, pentru ca in primul rand niciunul dintre voi nu a fost contemporan cu wilt si generatia despre care vorbiti si va agitati atat..in al doilea rand comparatia dintre shaq si mchale e la fel de nelalocul ei ca si comparatiile pe care le fac tembelii aia de la "battle of the beasts" intre tigru si urs, foca si pinguin samd..

@caseta : toata lumea are dreptul la nostalgii si preferinte care nu trebuiesc judecate si nici argumentate..deci nu iti inteleg vehementa..si apropo : aia jucau in bascheti de panza pentru ca tehnologia in domeniul echipamentelor sportive nu era foarte dezvoltata (bineinteles parerea mea)..chiar nu pot sa cred ca nu ai vazut pana acum la got to know pe discovery materialul despre incaltamintea sportiva..nu cred ca era problema de investitii in domeniu

MadSkillz
24th February 2006, 00:34
cam atit am avut de spus pe tema asta, nu de alta, dar m-am plictisit.
Dacă pe tine te-ai plictisit, dă-ţi seama noi cum ne simţim.:mda:

caseta
24th February 2006, 00:55
@ady micinic - prin ce am zis nu inseamna ca nu te respect. dar nu sunt de acord cu ceea ce zici. deloc. pur si simplu nu cred ca era un sport pur acum 30-40 de ani.
dar hai sa zicem ca fiecare are parerea lui si sa o lasam asa.
nu de alta, dar uite ca madskillz saracu se plictiseste aici de moarte .. si doar noi suntem aici ca sa il "entertain" pe el :rolleyes: :D :drak: