PDA

View Full Version : Primii sase dezertori PNL, PSD si PC din coalitia anti-Basescu



TheIceMan
18th May 2007, 21:49
Primii sase dezertori PNL, PSD si PC din coalitia anti-Basescu

Parlamentarii Teodor Nitulescu (PSD), Constantin Amarie (PSD), Liviu Almasan (PNL), Constantin Gheorghe (PC), Romeo Hanganu (PC) si Dumitru Becsenescu (PC) sustin, intr-o scrisoare, ca vor vota sambata impotriva demiterii lui Basescu, anunta Antena 3, care citeaza Mediafax. Parlamentarii PSD, PNL si PC sustin ca suspendarea a inceput ca un joc, dar a ajuns prea departe.

„Demiterea presedintelui Traian Basescu nu aduce niciun progres clasei politice romanesti si, prin urmare, nici tarii. Presedintele Romaniei trebuie sa fie in continuare Traian Basescu pentru ca aceasta este dorinta poporului roman, dincolo de interesele unor vremelnici conducatori politici", se arata in scrisoarea citata.

In document, cei sase recunosc ca au facut jocul altor interese atunci cand si-au dat, in Parlament, votul pentru suspendarea presedintelui.

"Noi am facut acest experiment si am descoperit ca am gresit atunci cand am intrand in jocul altor interese. Noi il sustinem astazi pe Traian Basescu, depasind votul pe care l-am dat in Parlament la suspendarea lui din functie!", se arata in scrisoare. Parlamentarii PSD, PNL si PC sustin ca suspendarea a inceput ca un joc, dar a ajuns prea departe.

Cei sase semnatari mai sustin si ca lupta anti-Basescu a schimbat rolul parlamentarilor: "Toti am venit si am cerut votul pentru programele politice ale partidelor noastre si nu pentru a ne trezi acum coalizati intre adversari cu unicul scop de a demite un sef de stat ales".

HotNews.ro, B. Blagu, 17 mai 2007

YoYoyOi
19th May 2007, 03:15
:happy

si nu sunt singurii care vor face asta... doar ca sunt multi care nu recunosc ;)