PDA

View Full Version : tot ce stiti despre tacuri si biliard:)



teufel09
17th May 2007, 22:56
sunt un amator si as vrea sa aflu cat mai multe de la voi.....v-as ruga sa datzi si detalii pt a putea intzelege despre ce e vorba......astept cat mai multe posturi....va multumesc

birdy
1st June 2007, 15:10
Ce de interes pe subiectul asta!:happy :headbang: :headbang: :headbang:

spiydder
28th June 2007, 16:18
unde se tin concursurile de biliard,.. Stiu ca s-am mai discutat dar un tac pANA IN 200 RON, NU SE MERITA? astetp raspuns.. Daca mai este cineva pasionat de biliard care doreste sa se joace ..sa-mi dea un mesaj privat.

birdy
3rd July 2007, 14:41
Sunt concursuri mai mici sau mai mari, oficiale sau mai putin oficiale, acum depinde la ce concursuri te referi.
De exemplu concursurile mari cu sponsori adevarati si premii de zeci de milioane sunt destul de rare in Bucuresti, dar mai apar prin tara din cand in cand cate un concurs pe la Iasi, Timisoara etc.
Mai sunt etapele de la Best of the East care au loc in tari apropiate de Romania, urmatoarea etapa fiind la Burgas in Bulgaria in weekend-ul urmator cu premii de 4000 euro.
Afara mai sunt etapele circuitului Eurotour si diverse cupe sau concursuri locale in diferite orase din Europa. De obicei cand se mai deschide cate un club se organizeaza astfel de concursuri de promovare sau cand se aniverseaza vreun eveniment. Deasemenea mai apar din cand in cand sponsori mari care mai pun de cate un concurs mare , cu premii importante.
Oricum una peste alta in Europa nu se poate trai din biliard, doar din concursuri, oricat de bun ai fi . Totusi bani buni se pot face din biliard daca se prefera modul de viata de hustler, adica mergi in diverse orase si joci pe bani cu bangerii locali. Ca sa faci bani siguri nu trebuie sa fii neaparat campion sau sa joci doar cu cei mai buni jucatori, cel mai sigur este sa joci cu diversi ignoranti cu figuri in cap de mari jucatori si pe care sa-i agati fara sa-ti arati adevarata valoare ci doar sa castigi la limita sa lasi impresia adversarului ca ai avut noroc. Este totusi periculos sa fii hustler, se poate lasa cu scandal si cu tacuri pe spinare.

Un tac pana in 200 RON se merita doar daca esti un incepator care joaca colt opus. Prin incepator nu ma refer la unu' care deabia a pus mana pe un tac, pot fi considerati incepatori si aia care joaca de 10 ani , dar habar n-au ce fac la masa de joc. Trebuie sa fii putin retardat sa joci colt opus sau f.f. ignorant. Oricat de bun ai fi la colt opus nu te poti considera jucator de biliard.
In concluzie sa fie clar pt toata lumea, un tac de biliard de 150RON in magazin nu costa mai mult de 50RON intr-un en-gros, iar din fabrica costul lui nu trece de 25RON. Este la mintea cocosului, ce calitate poate sa aiba un tac de 25 RON? Raspuns : este PRAF, VARZA, MUCI etc.

minimaltyby
9th January 2008, 22:55
un tac care e sub 200 ron ti se pare un tac pentru un incepator :-? ... curios
Eu te provoc la un biliard cu tacul meu de 160 ron care este o idiotenie si eu fiind considerat un jucator incepator ( doar am tac sub 200 ron ) .
Nu pot sa zic ca u gandesti aiurea nu mias permite dar totusi nu sunt deacord cu spusele tale .. banuiesc ca daca este adevarat ce ai afirmat mai sus , ai un tac de 5 -6 -7 -8 -9 ... milioane lucasi , viking , etc. => eu vreau sa te provoc la un biliard pe bani fara bani cum vrei numa sati demonstrez ca nu ai dreptate :| . Sau poate desigur eu sunt un rupt la biliard ce pot sa zic
Statisticile mele pana la ora actuala sunt 7 jocuri 1 pierdut 1 egal profit de 4 milioane si ceva ....
Sincer iti zic ca numi permit un tac mai bun ca imi doresc dar asta nu rezulta nimik la cat de slab sunt la biliard . Sunt jucatori care nu au tac si joaca foarte bine si bucatile de lemn din unele cluburi ;) .

birdy
4th February 2008, 09:54
Nu am zis ca daca ai tac scump , de firma o sa bage bile singur . Daca esti praf o sa fii praf si cu tac bun si cu tac de sala . Un jucator f bun se descurca si cu tacuri de sala , dar in concursuri cand joaca cu altii la fel de buni atunci clar diferenta o poate face si tacul de joc .
Nu imi place sa ma dau cocos pe forumuri cum faci tu cu aceasta provocare , ma faci sa rad . Totusi daca te tine vino la concursurile pe care le organizez eu periodic in clubul king's .

PS. : 5-6 milioane costa un tac entry-level , nimic deosebit . Un tac adevarat ajunge lejer la 15-20 mil .

adibmw
18th February 2008, 21:20
poti sa imi dai si mie id-ul tau de messenger as vrea sa te intreb cate ceva legat de clubul de biliard.

suzy.horror
18th February 2008, 21:38
asta e threadul de scris romane....scrieti pe el de-l inebuniti...:headbang::P

birdy
18th February 2008, 22:47
poti sa imi dai si mie id-ul tau de messenger as vrea sa te intreb cate ceva legat de clubul de biliard.

id-ul meu este : pasarica_mihai

smith
17th April 2008, 21:29
In primul vreau sa salut toti impatimitii sportului (acesta fiind primul meu post).
In legatura cu "tacul de minim 200 ron", pot sa spun ca am participat la "Best Of The East" cu un tac din dotarea clubului, si nu am fost o catastrofa. Eu vad un tac profesional sa iti dea 1+ fata de unu "stock".

Am realizat ca faza cu experienta din concursuri este chiar adevarata! in ultima perioada mi-am convins prietenii sa se lase de biliard :P si nu prea mai am cu cine sa joc ( ma refer la cercul cu care jucam, si nici nu sunt membru intr-un club).

ID: the_miracle11
Astept propuneri de bila 9 :)

birdy
18th April 2008, 09:16
Salut, din pacate impatimitii de biliard pe acest forum ii numeri pe degete , se posteaza o data la 7 luni .
Vezi ca maine ( sambata 19 aprilie ) va avea loc in King's un concurs Open de Bila 8 , acesta facand parte din campionatul de biliard din King's , Double Challenge Billiard Tour 2008 , reprezentand etapa a VIII-a din acest an , Ca idee se organizeaza etape alternative de bila 8 si bila 9 din 2 in 2 saptamani . Se joaca piramida dubla si se premiaza primii 8 participanti din fondul creat din taxele de inscriere de 40 RON . Ora de intalnire la club este 9:15 , atunci se fac inscrierile si apoi tragerea la sorti , pana in ora 10 incepand efectiv concursul .

Geovani_017
29th April 2008, 13:03
Ce stiu eu despre biliard este ca sa va feriti de firma producatoare WEST TECH GLOBAL care este o firma de toata jena si da tepe peste tot.....Am avut ghinionul sa cumpar o masa de la iei.....dar mai degraba zici ca e un dulap infect care se misca numai cand pui mana pe el si e plin de cuie......SINCER nu merita pentru 2-3 mil sa cumperi de la ratati astia de WEST TECH GLOBAL(www.mesedebiliard.ro).....Si stati linistiti ca e tapa si cu pozele de pe site , eu am comandat o masa si ei au adus un alt stil de masa , pe motive stupide.....Daca vreti sa cumparati o masa de biliard,cumparati de import....chiar si alea din china sunt mai bune decat astea facute de tarani de la WEST TECH GLOBAL.

birdy
29th April 2008, 14:58
Cat te-a costat masa ?
Singura masa care merita cu adevarat , cel mai bun raport calitate/pret , este dynamic 2 : http://www.dynamic-billard.com/shop_en.php?seite=5&sort_auswahl=artikel_vkp&menu_id=28&nl_email=Your%20mail%20address&ausgabeart=artikeldetails&artid=1034&lang=en