PDA

View Full Version : Regulile jocului de baseball



r0bby
17th May 2007, 20:37
Aici vom vorbi despre regulile acestui sport.Asezare,rolul fiecarui jucator,etc.Voi posta si niste reguli generale.

r0bby
22nd May 2007, 20:57
Ceva de pe wikipedia:

Baseball


Baseball este un joc sportiv de echipă, asemănător oinei în care o minge (ball) de mărimea pumnului este aruncată de un jucător defensiv numit pitcher și este lovită de un jucător ofensiv batter cu un băț rotund, neted, numit round, bâtă (bat). Chiar mingea se numește baseball. Scorul se realizează de către batter care fuge și atinge o serie de patru semne situate pe sol, numite baze. În engleză, baseball mai este uneori numit hardball pentru a-l diferenția de softball, cu care este înrudit îndeaproape, și de alte jocuri similare.http://www.seaternal.com/baseball/Images/BoysBaseball.jpg
_______________

Baseball-ul este po****r pe continentul american și în Asia de est. În Japonia, Puerto Rico, Republica Dominicană, Cuba, Panama, Corea de Sud, Taiwan și în alte câteva țări și regiuni, este unul dintre cele mai po****re sporturi. În Statele Unite ale Americii, baseball-ul a fost mult timp privit, neoficial, ca distracția națională; totalul spectatorilor la jocurile din Liga de baseball fiind aproximativ egal cu cel al tuturor sporturilor profesioniste de echipe, luate la un loc. Totuși, în rândul telespectatorilor americani, baseball-ul a fost depășit ca po****ritate (la audiență tv) de fotbalul american și de cursele automobilistice.


Jocul

Structura generala


Baseball-ul se joacă de către două echipe compuse din câte nouă jucători pe un teren de baseball, de obicei sub supravegherea unuia sau mai multor oficiali numiți arbitri (umpires, eng.). În jocurile din liga principală sunt de obicei patru arbitri; până la șase (minim unul) pot oficia întâlnirile, în funcție de ligă și de importanța meciului. Există patru baze. Numerotate în sens invers acelor de ceasornic, prima, a doua și a treia bază sunt perne (uneori numite saci) în formă de pătrate cu latura de 38 cm (15 in), care se află la mică înălțime deasupra solului; împreună cu a patra bază (home plate) formează un pătrat cu laturile de 27.4 m (90 picioare), numit diamant. A patra bază (home base, eng.) este o dală pentagonală de cauciuc cunoscută ca home plate. Terenul este împărțit în două mari zone: terenul interior (infield, eng.) conține cele patru baze, iar dincolo de cele două laturi adiacente ale „diamantului” se găsește terenul exterior (outfield, eng.).

r0bby
17th June 2007, 11:16
Baseball

O minge de mărimea unei portocale este aruncată de un jucător, denumit "PITCHER", și lovită de către un alt jucător, numit "BATTER", cu ajutorul unei bâte. Scorul final este stabilit de către "batter", care trebuie să fugă și să atingă cele 4 "BAZE" aflate pe terenul de joc.

Mingea folosită și sportul respectiv poartă același nume: BASEBALL.

America este, cu siguranță, țara în care baseball-ul a avut cel mai răsunător succes, devenind sport național și fiind urmărit de milioane de oameni.

Dar care istoria acestui sport numit baseball ?

Prima mențiune a termenului baseball a fost găsită într-o cărticică apărută în Anglia, în anul 1744. În ea apăreau atât un grup de băieți ce jucau baseball, cât și o descriere amănunțită a acestui sport.

O primă listă a regulilor oficiale de joc a fost publicată de către Alexander Cartwright, în 1845. Astăzi, deși au fost modernizate, ele sunt, în principiu, aceleași. In 1995, echipa de juniori (10-12 ani) a fost vicecampioana europeana.
In 2004, lotul de juniori participa la Campionatul European de Baseball si obtine locul 6.
In 2005, seniorii participa la Cupa Federatiei Europene si se califica in grupa A Valorica.

Baseball-ul a devenit în America un sport profesionist relativ repede - în 1865, iar Liga Națională de baseball a apărut doar câțiva ani mai târziu.

În secolul al XX-lea, baseball-ul s-a modernizat considerabil, devenind dintr-un sport mai mult defensiv, unul din ce în ce mai ofensiv, scopul jucătorilor fiind de a lovi mingea cu cât mai multă putere.

Deși este un sport specific american, el a devenit po****r și în alte țări. Încă din anii 1920 și 1930, au apărut ligi de baseball profesioniste în foarte multe țări din Europa, Asia sau Africa.

Federația Internațională de Baseball a luat ființă în anul 1938, și până în 2004, Federația număra nu mai puțin de 112 state membre.

Baseball-ul și-a făcut debutul oficial la Jocurile Olimpice de vară de la Barcelon, în 1992.

Recent baseball-ul a pătruns și în Romania. Federația Română de Baseball a fost înființată în 1990, iar în 1992, țara noastră deja participa, pentru prima oară, la o competiție internațională oficială.

Baseball-ul nu cere doar forță fizică, ci și îndemânare, viteză de reacție și agilitate în mișcări ... calități pe care cei mici și voinici trebuie să și le dezvolte.

Nu ezitați ... încercați-l!

În București sunt trei echipe de baseball: Dinamo (seniori), echipa Clubului Sportiv Școlar 6, tot din cadrul CS Dinamo, și echipa Universității București.


http://www.tvr.ro/articol.php?id=6044&c=820

r0bby
28th August 2007, 21:32
Ar trebui ca intr-o zi unul dintre noi sa scrie un regulament al baseball-ului pe scurt pentru a fii inteles de toti.M-am tot saturat sa gasesc postari in care baseball-ul este considerat porcarie sau oina doar pentru ca nu cunosc regulile.

0o1
30th August 2007, 01:34
regulile jocului trebuie explicate, si aratate pt ca cineva sa le poata intelege ca lumea.....doar citind este ceva mai greu sa intelegi, dar daca aveti intrebari va raspund cu placere...:)

georgebz
30th August 2007, 10:01
cel mai bine inveti regulile singur , urmarind meciuri ;) o stiu din proprie experienta

r0bby
30th August 2007, 11:20
Da...si eu stiu asta.Dar ce ne facem cu oameni care zic ca baseball-ul e de **** doar pentru ca nu stiu regulile.Ar fi bine daca am putea face un articol in care sa includem secvente video pentru exemplificarea unui home run,...etc.

cristane
30th August 2007, 14:08
Da...si eu stiu asta.Dar ce ne facem cu oameni care zic ca baseball-ul e de **** doar pentru ca nu stiu regulile.Ar fi bine daca am putea face un articol in care sa includem secvente video pentru exemplificarea unui home run,...etc.

Cine crede ca baseball-ul e de *****, in primul rind n-o sa stea sa citeasca regulile, pentru ca nu-l intereseaza, si in al doilea rind nu va putea fi convins de o secventa video cu un home run sau mai stiu eu ce.
Si eu sint de parere ca, si pentru cei ce vor sa invete regulile, si pentru cei ce vor sa vada "what baseball is all about", cel mai bun mod e sa se uite la meciuri.

r0bby
2nd October 2007, 10:26
Te rog sa faci threadul sticky Cristane si sa imi editezi pentru a scoate imaginea acea la rezolutie f mare.

bila_uk
29th November 2007, 13:31
am practicat baseball timp de 8 ani aici in romania si vreau sa spun ca nu este asa po****r sportu asta ca jucam cu tribunele goale. bine. daca existau tribune. se joaca numai vara de prin aprilie pana in septembrie, iarna facandu-se numai antrenamente in sala. singurul teren de baseball omologat este la gheraiesti in jud neamt dar si acolo trebuie sa dai vacile si caii la o parte sa poti juca.

cristane
29th November 2007, 13:57
am practicat baseball timp de 8 ani aici in romania si vreau sa spun ca nu este asa po****r sportu asta ca jucam cu tribunele goale. bine. daca existau tribune. se joaca numai vara de prin aprilie pana in septembrie, iarna facandu-se numai antrenamente in sala. singurul teren de baseball omologat este la gheraiesti in jud neamt dar si acolo trebuie sa dai vacile si caii la o parte sa poti juca.

First of all, welcome :D

Baseball-ul e po****r in SUA si Asia, nu la noi. Din pacate. Noi nu sintem un popor care sa se poata bucura de un sport in care nu exista galerii, huligani, nervi, injuraturi si becalisme.

Zici ca "ai practicat". Sa inteleg ca te-ai lasat? La ce echipa ai jucat? :D

bila_uk
29th November 2007, 14:46
la c.s.s. (clubul sportiv scolar) tirgu neamt. cum am terminat liceul ,cum sa desfintat si echipa formandu-se alta echipa de copii

luky_boss
12th December 2007, 00:39
practic si eu basebal la C.S.S. ALEXANDRIA si cred k toata lumea care are putzin habar de sportu sta il stie p antrnor Domnul Dinu nu este asa???? :D

A.k.a
27th February 2008, 19:13
De ce au echipele un numar asa de mare de pitcheri?

YoYoyOi
27th February 2008, 19:41
si pana la urma n-ati explicat regulile alea :groggy:

ala da cu bata in minge si fuge... unde fuge? sau dupa ce? si cu mingea ce se intampla?

Echo362
27th February 2008, 19:49
El loveste mingea si o trimite undeva in teren sa zicem, in timpul asta el alearga spre baza 1.

Daca ajunge acolo inaintea mingii retrimisa de cei din defensiva ramane in joc la baza 1.

Apoi urmatorul "hitter" va incerca sa loveasca si el mingea cat mai departe posibil ca sa ajunga la baza 1,iar cel de la baza 1 sa cucereasca si alte baze si in final sa ajunga din la baza casa unde se cheama ca a marcat un "run" (punct).

YoYoyOi
27th February 2008, 19:51
:groggy: greu... foarte greu...

cristane
27th February 2008, 20:15
Va trebui sa imi fac timp intr-o zi sa traduc regulamentul complet.

Pina atunci, cu bucuria faptului ca avem oameni noi interesati, o sa incerc sa explic foarte pe scurt regulile de baza.

Concepte de baza
Ambele echipe sint, rind pe rind, in atac (la bita) si in aparare. Scopul jocului este inscrierea de run-uri. Un run inseamna atunci cind unul din jucatorii echipei din atac (adica de la bita) parcurge complet traseul (baza 1 - baza 2 - baza 3) si ajunge inapoi la home plate. In tot acest timp, apararea incearca sa scoata din joc atacantul, aducind mingea la baza respectiva inainte ca acesta sa ajunga acolo (de exemplu, daca un atacant alearga spre baza 2, iar apararea aduce mingea la baza 2 inainte ca acesta sa ajunga acolo, atacantul este scos din joc).

Inning-urile
Jocul nu are reprize, ci "inning-uri", in numar de 9. Un inning contine doua jumatati. In prima jumatate (top half) o echipa este in atac si cealalta in aparare. In a doua jumatate (bottom half), cealalta echipa trece in atac. O jumatate de inning se incheie dupa ce 3 jucatori ai echipei din atac sint eliminati.

Pitching
Asadar, in fiecare inning, echipa din aparare are un pitcher ("servitor") care arunca mingea celor cu bita, pina cind 3 dintre acestia sint eliminati. Un jucator de la bita poate fi eliminat dupa 3 "strike-uri". Un strike este atunci cind pitcherul arunca mingea corect iar batter-ul nu reuseste sa o loveasca cum trebuie. Daca pitcherul nu arunca in zona corecta (sa zicem, arunca o minge prea la stinga), se numeste "ball", iar la 4 ball-uri cel de la bita este automat trecut la baza 1.

Batting
Scopul jucatorului cu bita este sa reuseasca sa loveasca mingea corect, ceea ce se numeste un hit. Un hit se petrece atunci cind mingea lovita de batter nu este prinsa de nici un aparator inainte sa atinga pamintul, iar batter-ul reuseste sa ajunga cu succes la baza 1. Daca un aparator prinde mingea inainte ca aceasta sa cada, nu este hit, iar batter-ul este eliminat.
In cazul in care batter-ul reuseste sa loveasca mingea, el incepe sa alerge spre baza 1, ceea ce se numeste...

Running
Asadar, dupa ce reuseste un hit, batter-ul lasa bita deoparte si devine runner. El trebuie sa ajunga la baza urmatoare inainte ca apararea sa aduca mingea acolo. Daca nu reuseste, este eliminat. Daca reuseste, poate continua sa alerge spre baza 2, si tot asa, pina la home plate. In cazul in care ajunge, sa zicem, la baza 2 si se opreste acolo (pentru ca nu ar mai avea sanse sa ajunga la baza 3 inaintea mingii), urmatorul batter trece la bita, iar cind acesta reuseste un hit si incepe sa alerge spre baza 1, batter-ul de la baza 2 alearga spre 3, si tot asa, cu scopul de a ajunge inapoi la home plate. Cind un batter ajunge la home plate, se numeste run, iar echipa sa cistiga un punct.

Fielding
In tot acest timp, cind atacantii alearga spre diverse baze, fundasii trebuie sa aduca mingea la baza respectiva inaintea atacantilor. Acest proces se numeste fielding. De obicei, fiecare baza este "acoperita" de un fundas, iar ceilalti fundasi din teren arunca mingea spre acestia, pentru a-i elimina pe atacanti.

Alti termeni / concepte
Home run - atunci cind batter-ul reuseste sa loveasca mingea atit de bine incit o trimite in tribune. In acest caz, cum fundasii nu mai au cum sa ii elimine pe runneri, toti runnerii care se gasesc la diverse baze ajung la home plate si puncteaza. Un home run inseamna asadar de la 1 la 4 puncte pt echipa care il reuseste (in functie de numarul de runneri de la baze)
Walk - daca pictherul arunca 4 mingi in afara zonei corecte (adica 4 balls, dupa cum am spus mai devreme), se numeste walk, iar batter-ul este automat trecut la baza 1
Steal - uneori, runnerii mai iuti de picior pot incerca sa fure o baza: adica sa alerge catre baza urmatoare chiar in momentul in care pitcher-ul se pregateste sa arunce spre batter. E riscant, pentru ca fie pitcherul, fie catcherul se pot prinde de faza si il pot scoate pe acesta din joc inainte sa ajunga la baza respectiva
Strike-out - cind pitcherul il elimina pe batter cu 3 strikes

@Aka: o echipa are o rotatie de 5 starting pitchers si mai multi relievers (sau, mai pe romaneste, rezerve). Exista 5 starteri pt ca in MLB fiecare echipa joaca vreo 5-6 meciuri pe saptamina (chiar 7 uneori), iar un starting pitcher are nevoie de cam 5-6 zile de repaus intre meciuri. Pitchingul este extraordinar de extenuant pentru brat, de aceea e exclus ca un starter sa poata arunca 5-6 innings fara macar 5 zile de pauza intre meciuri.
Rezervele intra in joc spre finalul meciului, cind starter-ul fie a obosit, fie joaca prost si trebuie inlocuit. De obicei, daca un pitcher arunca bine si nu trebuie inlocuit din motive de joc slab, el rezista cam 100-110 de pitch-uri. Foarte rar se intimpla ca un pitcher sa poata arunca mai mult intr-un meci.

Daca mai aveti intrebari, nu ezitati :D

Cam atit pentru acum. ;)

PS... Mai sint 4 saptamini pina incepe sezonul!! :)

YoYoyOi
27th February 2008, 20:30
In cazul in care ajunge, sa zicem, la baza 2 si se opreste acolo (pentru ca nu ar mai avea sanse sa ajunga la baza 3 inaintea mingii), urmatorul batter trece la bita

ce se intampla daca nu se opreste acolo, la baza 2?
Daca el apuca sa treaca de la 1 la 2 si are sanse sa ajunga la 3, defensiva adversa de unde stie unde sa arunce mingea? la 2 sau la 3? sau nu conteaza?

Dogville
27th February 2008, 20:41
....grea intrebare....:D...dar e foarte interesant ca in timpul meciului de cupa ,tu vrei sa aprofundezi regulile jocului de baseball....aia din aparare cred ca tre sa arunce mingea la 3 dar asta sa ajunga inaintea omului care e in baza 2....ma rog,asa tin eu minte de cind jucam turca in liceu....:D...

PS.....daca omul din baza isi da seama ca nu poa' sa progreseze spre baza urmatoare...sta pe loc...adica,eu asa as face...nu??? :D

YoYoyOi
27th February 2008, 20:54
parca eram mai curioasa ce face omul din baza 2 decat ce face Rapidul in cupa.... so :limba:

cristane
27th February 2008, 21:26
ce se intampla daca nu se opreste acolo, la baza 2?
Daca el apuca sa treaca de la 1 la 2 si are sanse sa ajunga la 3, defensiva adversa de unde stie unde sa arunce mingea? la 2 sau la 3? sau nu conteaza?

Daca runnerul alearga de la 2 la 3, aparatorii trebuie sa arunce la baza 3 pentru a-l scoate din joc. Aparatorii stiu unde sa arunce, pt ca e simplu: daca s-a oprit la 2 nu mai conteaza, pt ca a ajuns deja acolo in siguranta. Daca a plecat spre 3, arunca spre 3 :)

Toate astea ti-ar fi foarte clare daca ai vedea un meci cap-coada :D Nu e greu deloc.

clausisme
27th February 2008, 21:30
De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?

Dogville
27th February 2008, 21:30
Io te-as intreba ce-s cu fazele alea penibile cind scuipa aia in nisip sau cind se scarpina la...hmmm....coduri secrete,nu? :D....adica..n-as hali nimic la un meci de baseball....poate nitica lamaie....:D

YoYoyOi
27th February 2008, 21:31
si un meci are doua inning-uri? care fiecare are doua jumatati?

cristane
27th February 2008, 21:38
De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?

Welcome to the club :cool:

Sistem desfasurare MLB

MLB are 2 conferinte, NL si AL, fiecare cu cite 3 divizii. In play-off se califica cele 6 castigatoare de divizii, si 2 wild card-uri, si anume cea mai buna echipa de pe locurile 2, una din NL si una din AL. Urmeaza semifinalele si finalele pe conferinte, iar World Series este marea finala intre campioana NL si campioana AL. In ultimii ani, AL a fost mult mai puternica valoric decit NL.
In total, sezonul regulat are 162 de meciuri pt fiecare echipa (practic, din aprilie pina in septembrie, fiecare echipa joaca cite un meci aproape in fiecare zi).

Cit despre statistici, o sa revin cu toate semnificatiile.



si un meci are doua inning-uri? care fiecare are doua jumatati?

Am uitat sa mentionez mai sus, un meci are 9 inning-uri, fiecare cu cite 2 "jumatati" :)

YoYoyOi
27th February 2008, 21:44
vai de capul meu:groggy: si cam cat dureaza un meci? :o:

Dogville
27th February 2008, 21:46
4 luni,3 saptamini,2 zile...:D

clausisme
27th February 2008, 21:47
162 de meciuri pt fiecare echipa ? dar cum ca sunt 5 -6 echipe per divizie

Dogville
27th February 2008, 21:49
Asta e un sport inventat special pentru pariori...sa aiba oamenii unde-si pierde banii.....in rest mi se pare destul de static,plicticos si,in general,greu digerabil de un european...

Echo362
27th February 2008, 21:53
Se joaca 19 meciuri cu fiecare echipa din divizie, apoi 6-9 cu fiecare echipa din liga (NL sau AL) si serii de cate 3 cu unele echipe din cealalta liga (ex. AL)

Echo362
27th February 2008, 21:53
vai de capul meu:groggy: si cam cat dureaza un meci? :o:
Cam 3 ore

clausisme
27th February 2008, 21:57
Asta e un sport inventat special pentru pariori...sa aiba oamenii unde-si pierde banii.....in rest mi se pare destul de static,plicticos si,in general,greu digerabil de un european...

Hei intr-un meci Dacia Mioveni - Otelul poti sa citesti si o carte daca nu esti din orasele respective in caz in care iei un ziar local si arunci priviri mai lungi la meci.Totul este legat de valoarea meciului in orice sport

Echo362
27th February 2008, 21:59
De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?
Sa spunem la "hitteri" adica cei care lovesc mingea cu bata.

HR= home run inseamna cate mingi au fost trimise in tribune

BA=batting average adic de cate ori a reusit in media sa ajunga cel putin la baza 1 cand a fost "la bataie" ex. sa zicem ca fost la bataie de 4 ori intr-un meci si o singura data a ajuns la baza 1 1/4=.250 (25%)

RBI= runs batted in, cati jucatori au marcat in urma unei lovituri reusite de catre jucatorul respectiv, acesta echivaleaza cu golurile la fotbal.

Echo362
27th February 2008, 22:09
De curand am dat cu nasul de sportul asta si mi s-a parut interesant ... m-am dus pe net si am dat cu capul in clasamentele lor si inundatia de statistici (ma uitam la sezonul trecut).Poate explicati si voi ce si cum in clasamentele alea ...
Cum joaca ...2 ligi National League si American League (e una din ele mai buna valoric?)fiecare cu 3 divizii .>> deci 6 divizii (2East+2West+2Central) iar pentru a alege campioana exista World Series in care joaca doar castigatoarele diviziilor + un wildcard .

Dar cum se desfasoara aceste divizii? cate meciuri se joaca ? cum joaca in World Series? Si cum se face ca exista si un club canadian pe acolo daca nu ma insel? Care e treaba cu toate statisticile alea la jucatori ca am belit ochii pe acolo la zeci de prescurtari (care sunt cele mai importante )?

Pentru pitcher (aruncatorii) cele mai importante sunt:

W= wins, victoriile care le-a adus pitcherul respectiv echipei. In fiecare meci exista un pitcher castigator si unul invins. De ex. un starter poate avea un record la sfarsit de 20-5. 20 de victorii si 5 infrangeri

L=losses, infrangeri, de ex. intr-un meci Mets-Reds 1-0 pitcherul invins este cel care a predat acel "run", iar cel castigator este cel care se afla in teren la echipa adversa cand a fost marcat run-ul

ERA= earned run average, numarul de "run"-uri predate de un pitcher la 9 reprize. De ex. daca un pitcher preda 9 runuri in 9 reprize va avea ERA 9.00. Daca preda 2 runuri in 9 reprize va avea ERA 2.00.

K=strikeout, se intampla cand hitterul a invartit bata de 3 ori si nu a atins mingea; este "out" si va reveni "la bataie" tura urmatoare

clausisme
27th February 2008, 22:17
Se joaca 19 meciuri cu fiecare echipa din divizie, apoi 6-9 cu fiecare echipa din liga (NL sau AL) si serii de cate 3 cu unele echipe din cealalta liga (ex. AL)

Oaaa ... ok got that ....dar punctajul ? de exemplu anu trecut Boston avea 96victorii 66infrangeri (162 in total) .593 punctaj (cum se calculeaza?)

Echo362
27th February 2008, 22:18
96/162 = .593

clausisme
27th February 2008, 22:22
96/162 = .593

:happy credeam ca o fi ceva pe puncte la fotbal imparteam alea pe acolo sa vad cam cate puncte :P Mersi men . si pentru prescurtari . Daca sti vrun site pt stiri si informatii din baseball as fi recunoscator daca ar fi in romana cred ca ar fi un miracol dar ma multumesc cu orice :D

Echo362
27th February 2008, 22:27
Cel mai bun este mlb.com, stie-ul oficial. Gasesti despre baseball si la toate retelele de tv americane (F0X, CBS, ESPN etc)

cristane
27th February 2008, 22:31
Eu va recomand tuturor celor nou-veniti sa incercati sa vedeti citeva meciuri, asa o sa invatati foarte rapid toate regulile. Puteti gasi usor torrente cu meciuri de anul trecut. Sezonul actual incepe pe 25 martie, o sa updatez curind si subiectul cu modul in care pot fi vazute meciurile live.

clausisme
27th February 2008, 22:34
Cel mai bun este mlb.com, stie-ul oficial. Gasesti despre baseball si la toate retelele de tv americane (F0X, CBS, ESPN etc)

Pe la mlb.com invarteam si eu :) .Daca tot esti pe aci ...cum e treaba cu ligile inferioare ? sunt echipe ce pot avansa in ligile mari ? se retrogradeaza ?

cristane
27th February 2008, 22:46
Nu, in niciun sport american nu exista promovare / retrogradare.

MLB are un sistem unic de ligi inferioare, neintilnit nici la NFL, NBA etc. Mai precis, fiecare echipa din MLB are mai multe echipe afiliate, in diverse ligi inferioare (cite una pentru fiecare nivel valoric). Toti jucatorii acestor echipe apartin echipelor din MLB si pot fi chemati oricind la echipa mare. La fel, orice jucator de la echipa mare poate fi oricind cedat la una din echipele afiliate. Sistemul este folosit pentru pregatirea jucatorilor pt MLB, mai ales pt cei tineri. De exemplu, toti jucatorii draftati intii sint trimisi la echipele afiliate pt a cistiga experienta, niciodata nu sint adusi direct la echipa mare. Site-ul oficial e www.milb.com

Si, bineinteles, ca in orice sport american, baseball-ul are un sistem foarte solid si competitiv la nivel de colegiu. (ca o paranteza, vreau sa amintesc aici de Mihai Burlea, singurul roman din baseball-ul american, care joaca la echipa Northwestern din conferinta GPAC a campionatului de colegii NAIA).

clausisme
27th February 2008, 22:58
Nu, in niciun sport american nu exista promovare / retrogradare.

MLB are un sistem unic de ligi inferioare, neintilnit nici la NFL, NBA etc. Mai precis, fiecare echipa din MLB are mai multe echipe afiliate, in diverse ligi inferioare (cite una pentru fiecare nivel valoric). Toti jucatorii acestor echipe apartin echipelor din MLB si pot fi chemati oricind la echipa mare. La fel, orice jucator de la echipa mare poate fi oricind cedat la una din echipele afiliate. Sistemul este folosit pentru pregatirea jucatorilor pt MLB, mai ales pt cei tineri. De exemplu, toti jucatorii draftati intii sint trimisi la echipele afiliate pt a cistiga experienta, niciodata nu sint adusi direct la echipa mare. Site-ul oficial e www.milb.com

Si, bineinteles, ca in orice sport american, baseball-ul are un sistem foarte solid si competitiv la nivel de colegiu. (ca o paranteza, vreau sa amintesc aici de Mihai Burlea, singurul roman din baseball-ul american, care joaca la echipa Northwestern din conferinta GPAC a campionatului de colegii NAIA).

E un mod neobisnuit de a promova valorea ... ma uitam Tampa Bay a iesit ultima in divizia ei 3 ani la rand , poate nu sunt eu obisnuit . auzi vrun site de torrente unde as gasi mai usor meciurile inregistrate :rolleyes:

A.k.a
27th February 2008, 23:02
http://www.mininova.org/search/baseball/8

Eu iau twins @ tigers, imediat e gata downloadul. Si totusi de ce atatia pitchers intr-o echipa?

Echo362
27th February 2008, 23:03
Mai pot sa adaug ca tinerii americani nu isi aleg ei un club unde sa joace cum e pe la noi.

Dupa absolvirea liceului sau colegiului cei mai buni intra intr-un DRAFT unde fiecare echipa din MLB, incepand cu cea mai slaba, isi alege viitorii jucatori. Dupa aceea jucatorii draftati si echipele care i-au ales semneaza un contract. Din acest moment echipa il poate trimite in ligile inferioare pentru a se "cali".

Daca un jucatori refuza sa semneze cu echipa care l-a draftat va intra in draftul din anul urmator.

cristane
27th February 2008, 23:06
Si totusi de ce atatia pitchers intr-o echipa?

Ti-am raspuns mai devreme, in postul acela mai lung :D

Echo362
27th February 2008, 23:08
http://www.mininova.org/search/baseball/8

Eu iau twins @ tigers, imediat e gata downloadul. Si totusi de ce atatia pitchers intr-o echipa?

Un starter are nevoie de 4 zile de odihna. Deci, automat unei echipe ii trebuie 5 pitcheri cel putin stiind ca sunt meciuri in fiecare zi. Ceilalti sunt rezerve, este nevoie de ei pentru ca un starter arunca in medie 6 reprize. Mai e cazul cand se joaca extra-innings (un fel de prelungiri) cand la fel e nevoie de multi pitcher.

A.k.a
27th February 2008, 23:11
OK mersi, nu am observat, am dat din obisnuinta pe ultima pagina direct

A.k.a
28th February 2008, 14:48
Am vazut in meciul la care m-am uitat ieri ca cei de la Indians au comis intentionat ball-uri, ca sa il trimita pe Ramirez sau cum il cheama la 1st base. Nu pot face asa cu fiecare jucator? Din moment ce sunt 3 batteri, fiecare ar fi trimis la cate o baza, nu? Sau daca si la al doilea batteri, pitcherul arunca 4 ball-uri, ce se intampla?

cristane
28th February 2008, 15:09
Am vazut in meciul la care m-am uitat ieri ca cei de la Indians au comis intentionat ball-uri, ca sa il trimita pe Ramirez sau cum il cheama la 1st base. Nu pot face asa cu fiecare jucator? Din moment ce sunt 3 batteri, fiecare ar fi trimis la cate o baza, nu? Sau daca si la al doilea batteri, pitcherul arunca 4 ball-uri, ce se intampla?

Pai daca ar face asa la fiecare batter, s-ar marca run-uri continuu :D Intr-un inning, un pitcher nu arunca neaparat doar la 3 batteri. Arunca pina cind 3 batteri sint eliminati. Cind e cineva la baza 1 si mai comite un walk (deci 4 balls), acela de la baza 1 trece la baza 2, iar batter-ul trece la baza 1. And so on. Dar in cazurile astea nu se elimina niciun batter.
Cind toate bazele au cite un runner (asta se numeste "bases loaded"), si pitcherul mai comite un walk, atunci cel de la baza 3 vine la home plate si puncteaza.
Singurul caz cind se mai comite cite un "intentional walk" (adica ce ai vazut tu, pitcherul sa il trimita intentionat pe batter la prima baza aruncind balls) este atunci cind batterul este foarte periculos, baza 1 e libera, si echipa respectiva prefera sa-l trimita acolo decit sa riste un home run.

A.k.a
28th February 2008, 15:11
Mersi

A.k.a
28th February 2008, 18:12
Ce inseamna sacrifice in baseball?
Hmm cred ca am vazut un exemplu: un om la baza a doua, iar cela care e la bata, atinge mingea cu bata ca cel de la baza a doua sa poata fugi la a 3-a, astfel el fiind eliminat

cristane
28th February 2008, 19:23
Exact :)

clausisme
29th February 2008, 14:10
Explicati-mi si mie scorul final la un meci,de exemplu ieri un amical

White Sox R:12 H:18 E:1
Rokies R:3 H:9 E:0

R scorul total adunat din fiecare inning
H probabil cate baze au reusit sa ia in tot meciul
E asta ce ar trebui sa insemne ?

Mda si inca ceva aia cu W L la pitcher Wins si Losses se pune pentru toti pitcher-ii care au jucat in meci sau doar pentru ultimii ?

cristane
29th February 2008, 14:25
Explicati-mi si mie scorul final la un meci,de exemplu ieri un amical

White Sox R:12 H:18 E:1
Rokies R:3 H:9 E:0

R scorul total adunat din fiecare inning
H probabil cate baze au reusit sa ia in tot meciul
E asta ce ar trebui sa insemne ?

Mda si inca ceva aia cu W L la pitcher Wins si Losses se pune pentru toti pitcher-ii care au jucat in meci sau doar pentru ultimii ?

R sint Run-urile si este singurul scor care conteaza (ca si golurile la fotbal, de exemplu)
H - Hits - numarul total de hit-uri reusite in acel meci
E - Errors - numarul total de erori in acel meci

Un meci va avea la final 1 winning pitcher si 1 losing pitcher. Daca, de exemplu, starter-ul arunca 6 inning-uri, isi lasa echipa in avantaj, iar echipa tine de avantaj, el se alege cu Win-ul (la fel si la Loss). Daca el e inlocuit cind echipa sa conduce, iar pitcherul urmator pierde avantajul si echipa ajunge sa piarda, acel pitcher se alege cu Loss.

clausisme
29th February 2008, 14:42
Stai o sec .... daca starter-ul e inlocuit cand echipa sa conduce si pn la urma echipa pierde el primeste un Loss sau tipul care il inlocuieste? Daca il primeste tot primul inseamna ca asta cu win si loss se pune doar pentru starteri din echipa si atat.

Edit: stai m-am prins .Mersi

cristane
29th February 2008, 16:34
OK :) Nu e deloc complicat sistemul. E foarte logic totul. Cine contribuie decisiv la cistigarea meciului se alege cu W. La fel, la pierderea meciului, cu L. Daca un pitcher iese, cu echipa sa in avantaj, si intra o panarama care pierde avantajul, panarama obtine L. Interesant e daca, de exemplu, un pitcher isi lasa echipa in avantaj, intra al doilea care pierde avantajul, apoi intra al treilea care reobtine avantajul si echipa cistiga pina la urma. Al treilea pitcher obtine W.

A.k.a
29th February 2008, 17:34
Si daca amandoi castiga, pot primi amandoi W?

cristane
29th February 2008, 17:56
Pai n-au cum amindoi sa cistige, adica sa fie decisivi intr-un meci. La fiecare meci, un singur pitcher primeste W si unul singur primeste L.

clausisme
9th March 2008, 09:33
E cineva care poate sa-mi zica si mie ce inseamna si restul de prescurtari pt statistici la jucatori...

Pt PITCHER(cel ce arunca):
W L ERA G GS CG SHO SV SVO IP H R ER HR BB SO

au fost explicate cele mai importante:

W= wins, victoriile care le-a adus pitcherul respectiv echipei. In fiecare meci exista un pitcher castigator si unul invins. De ex. un starter poate avea un record la sfarsit de 20-5. 20 de victorii si 5 infrangeri

L=losses, infrangeri, de ex. intr-un meci Mets-Reds 1-0 pitcherul invins este cel care a predat acel "run", iar cel castigator este cel care se afla in teren la echipa adversa cand a fost marcat run-ul

ERA= earned run average, numarul de "run"-uri predate de un pitcher la 9 reprize. De ex. daca un pitcher preda 9 runuri in 9 reprize va avea ERA 9.00. Daca preda 2 runuri in 9 reprize va avea ERA 2.00.

pt HITTER (cel ce da cu bata):
G AB R H 2B 3B HR RBI TB BB SO SB CS OBP SLG AVG

Au fost explicate cele mai importante:

HR= home run inseamna cate mingi au fost trimise in tribune

BA=batting average adic de cate ori a reusit in media sa ajunga cel putin la baza 1 cand a fost "la bataie" ex. sa zicem ca fost la bataie de 4 ori intr-un meci si o singura data a ajuns la baza 1 1/4=.250 (25%)

RBI= runs batted in, cati jucatori au marcat in urma unei lovituri reusite de catre jucatorul respectiv, acesta echivaleaza cu golurile la fotbal.

georgebz
9th March 2008, 10:46
uite aici le poti gasi pe toate : http://en.wikipedia.org/wiki/Baseball_statistics

antonie
21st March 2008, 13:32
ce inseamna minge retrimisa de cei din defensiva
unde trebuie retrimisa?

scuze pt intrebare sunt incepator!

cristane
21st March 2008, 13:38
Conceptele de baza ale jocului le gasesti in postul asta (http://onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1840601&postcount=18).

Scopul defensivei, odata ce mingea a fost pusa in joc, este sa elimine runner-ul (runner-ii) de la diversele baze. Un runner este eliminat daca defensiva aduce mingea la baza catre care alearga atacantul inainte ca acesta sa ajunga acolo. Nu inteleg ce vrei sa zici cu "minge retrimisa de defensiva".

antonie
21st March 2008, 13:55
scuze sintagma asta am luato tot de aici de pe forum nu mai stiu exact de unde
orisicum ar fi super daca ai posta regulamentul tradus
multi dintre noi ar putea putea orienta si alti prieteni care ar fi interesati de baseball dar nu inteleg regulamentul

antonie
23rd March 2008, 09:51
am vazut ca esti pe forum
mam uitat la un meci pe stadeo tv
nu inteleg urmatorul lucru
cand o echipa este in aparare are 9 jucatori pe teren cea de la bataie are mai mult de patru pe teren?

cristane
23rd March 2008, 14:47
Nu, cea de la bataie poate avea maxim 4 (cel de la bita, si eventual cite unul la fiecare baza).

Pe stadeo.tv sint meciuri destul de seci, fara jucatorii profesionisti. Iti recomand sa intri pe myp2p.eu si sa incerci sa te uiti la meciuri live din MLB. Inca sint doar amicale, marti incepe sezonul regulat.

atisha
1st April 2008, 15:24
http://vasyworld.blogspot.com/2008/04/baseball-un-joc-simplu-dar-complex.html
regulamentul, destul de pe larg si pe inteles si in romana, pentru cei ce l-au cerut.

TheHappening
22nd May 2009, 22:31
Cind hitterii au voie sa loveasca mingea tinind bita in pozitie orizontala, in miinile intinse putin inainte.? Raspundeti daca se poate cit mai curind. E unicul lucru care nu l-am inteles in baseball, dar de restu un Mare THX, in special lui cristane si Echo362. Citind in forumul acesta am inteles insfirsit acest joc. Pakat ca la noi nu este po****r. Mi-as dori sa-l practic.

cristane
23rd May 2009, 00:30
Cind hitterii au voie sa loveasca mingea tinind bita in pozitie orizontala, in miinile intinse putin inainte.? Raspundeti daca se poate cit mai curind. E unicul lucru care nu l-am inteles in baseball, dar de restu un Mare THX, in special lui cristane si Echo362. Citind in forumul acesta am inteles insfirsit acest joc. Pakat ca la noi nu este po****r. Mi-as dori sa-l practic.

Oricind :) Tipul de lovitura la care te referi se numeste "bunt" si este incercat mai ales de jucatorii rapizi care au sanse sa ajunga la prima baza inainte ca apararea sa reactioneze. Bunt-ul este folosit foarte des si ca "sacrifice", mai precis cind e deja un runner la baza 1, iar hitter-ul, cu acel sacrifice bunt, ii permite acestuia sa urce la baza 2, chiar daca el este eliminat.

Poti sa practici baseball-ul si la noi, exista destule cluburi in tara. Uite aici lista completa de cluburi, cu detalii de contact: http://www.frbs.ro/cluburi.html

TheHappening
24th May 2009, 11:28
Oricind :) Tipul de lovitura la care te referi se numeste "bunt" si este incercat mai ales de jucatorii rapizi care au sanse sa ajunga la prima baza inainte ca apararea sa reactioneze. Bunt-ul este folosit foarte des si ca "sacrifice", mai precis cind e deja un runner la baza 1, iar hitter-ul, cu acel sacrifice bunt, ii permite acestuia sa urce la baza 2, chiar daca el este eliminat.

Poti sa practici baseball-ul si la noi, exista destule cluburi in tara. Uite aici lista completa de cluburi, cu detalii de contact: http://www.frbs.ro/cluburi.html
Exista multe cluburi dar problema consta in aceea ca nu-s din Romania. Dar oricum THX.

TomBrady
12th June 2009, 10:23
o intrebare pt cei care se pricep mai bine

Meciul de aseara Red Sox cu Yankees

de ce nu a luat W Penny ? a iesit la 1-0 dupa 6 inngs

aici Box : http://mlb.mlb.com/news/boxscore.jsp?gid=2009_06_11_nyamlb_bosmlb_1

cristane
12th June 2009, 11:00
o intrebare pt cei care se pricep mai bine

Meciul de aseara Red Sox cu Yankees

de ce nu a luat W Penny ? a iesit la 1-0 dupa 6 inngs

aici Box : http://mlb.mlb.com/news/boxscore.jsp?gid=2009_06_11_nyamlb_bosmlb_1

Pentru ca Yankees au preluat conducerea dupa aia. Win-ul l-a luat pitcherul care a reobtinut conducerea.

George1000
1st February 2010, 03:07
Interesant jocul de baseball pacat ca in zona Braila-Galati nu exista un teren si cei interesati sa mearga acolo si sa joace gratuit sau contra unei anumite taxe/ora.

tobic
5th August 2010, 21:55
La noi in Basarabia acest joc este la fel farte slab dezvoltat , inainte de venirea sovieticilor exista insa varianta romaniasca a lui , e vorba de OINA acum insa si oina e un joc maio mult mort decat viu

trejo
23rd April 2011, 05:22
cam ciudat baseballul dar merita jucat pe el la pariuri pt. ca are cote bune.

Cneazul
25th August 2011, 16:50
si pentru cine se pune home run? vad in statistici ca X are nush cate home run`uri. Pai ziceati ca home run e cand ajung toti jucatorii la baza. Dar in palmaresul carui jucator conteaza?
Si acum o intrebare mai dificila::drak: cu ce echipa trebuie sa tii? Dodgers? Red Sox? Yankees? Mets?
vreau sa aud argumente de ce sa tii cu echipa respectiva :D

Cosmin_DH
25th August 2011, 20:26
Home run(HR) poarta numele lovitura in care un jucator trimite mingea peste gardul care delimiteaza terenul sau in tribune(mai putin atunci cand aceasta ajunge in foul territory), iar pentru ca cei din aparare nu au cum sa o prinda jucatorul care a inscris HR-ul ajunge acasa(home) safe inscriind un run, daca sunt sa zicem 2 baze ocupate si cel care e la primire cu bata loveste un HR echipa inscrie 3 runuri(HR se pune in dreptul celui care a lovit home rune-ul)

Cneazul
27th August 2011, 16:46
aha, in dreptul celui care da cu bata :D practic el e singurul care fuge direct de la baza pana la capat. Am inteles? Si cu echipele? Cu cine tre sa tii ? :D

Cosmin_DH
28th August 2011, 11:39
Eu de cand am inceput sa urmaresc MLB am tinut cu Phillies pentru ca eram fan Eagles in NFL si am zis sa tin tot cu echipa din Philadelphia in MLB, iar anul asta sunt favoriti sa castige World Series pt. ca au una din cele mai bune rotatii de pitcheri din istorie dupa ce l-au adus inapoi pe Cliff Lee.

SlayerZ
15th September 2011, 10:30
S-ar putea sa ma insel dar nu exista si notiunea de in-field home run, chiar daca mingea nu ajunge in tribune, dar jucatorul reuseste sa inscrie un run, nu se pune tot ca home run?

Cosmin_DH
15th September 2011, 14:14
inside-the-park home run se numeste