PDA

View Full Version : MLB - sezonul 2007



Pages : [1] 2

r0bby
17th May 2007, 20:32
Comentarii,pareri despre sezonul 2007-2008 MLB.

georgebz
17th May 2007, 22:38
Boston i-a invins cu 2-1 pe Detroit si si-a consolidat pozitia de lider in American League , avand acum 26 victorii si doar 12 infrangeri ... in urma acestei infrangeri , Detroit au fost egalati de Cleveland si cu 24-14 impart amandoua primul loc din Divizia Centrala a American League

cristane
18th May 2007, 17:29
Yankees sint in groapa. Nu reusesc de o gramada de vreme sa treaca de .500, ba pithcerii joaca prost, ba ofensiva. Noroc ca sezonul e lung si mai e timp sa-i prindem din urma pe Boston :P

georgebz
20th May 2007, 06:58
da cristane ... sunt cam in lipsa de forma in perioada asta ... iata ca au pierdut si primele 2 meciuri din seria care conteaza cel mai mult probabil pentru o mare parte din fani :

astazi : NY Mets - NY Yankees 10-7
ieri : NY Mets - NY Yankees 3-2

razwan_vs
20th May 2007, 09:00
is la pamant yankees :(..........

r0bby
20th May 2007, 11:46
Esti fan Yankees razwan?

georgebz
21st May 2007, 13:56
uite ca s-au gasit sa castige si Yankees in al 3-lea meci , tocmai cand pariasem si eu pe Mets :headbang: ( 6-2 a fost scoru' ) ... pentru Yankees pitcher a fost un debutant in MLB ( Tylar Clippard ) in schimb ce pentru Mets a aruncat John Maine , ce avea pana la acest meci un sezon aproape perfect ( 5-1 ) , deci rezultatul cu atat este mai surprinzator ... dar asta e baseball-ul , imprevizibil

cristane
21st May 2007, 18:29
Clippard, la 22 de ani si primul meci din cariera in MLB, a fost senzational. A permis doar 3 hits in 6 innings, si doar un singur run. Plus ca a reusit si un double. Iar ofensiva a mers de minune, 3 home-runs impotriva unui picther de top.
Urmeaza pt Yanks o serie de 3 meciuri, acasa, cu Boston. Clar, cele mai importante meciuri de pina acum in acest sezon. Daca-i sweep-uim, ne apropiem la 7.5 meciuri de Red Sox. So come on, Yanks! :P

Cucu
22nd May 2007, 19:15
URA! MLB-ul are si el forumului special :P

r0bby
22nd May 2007, 19:46
Da,sper ca cei ce eram pe vechiul thread sa postam si acum.

Cucu
22nd May 2007, 21:53
clar ... cred ca lumea inca nu stie ca exista aceasta parte a forumului
poate un mic anunt nu ar strica

georgebz
22nd May 2007, 22:49
hmmmmm ... campionii en-titre , Saint Louis Cardinals ocupa locul 6 in Divizia Centrala a National League cu 16 victorii si 25 infrangeri ( au o serie de 5 infrangeri consecutive in ultimele meciuri ) ... daca nu isi revin cat mai curand , de pe la jumatatea sezonului probabil isi vor lua adio de la un loc de Playoff ... nu ma asteptam la un inceput asa slab din partea campionilor , mai ales ca in Spring Training s-au comportat destul de bine

cristane
23rd May 2007, 00:24
Alright, Yanks! Time to sweep Boston! One down, two to go :P

georgebz
24th May 2007, 23:29
dupa numai 3 inninguri Tampa Bay - Seattle 10-4 :ok: ... poate vom avea parte de un meci cu peste 20 run-uri ... nu am mai vazut de ceva vreme ...

cristane
25th May 2007, 10:33
S-a terminat 13-12 pt Devil Rays :D

georgebz
25th May 2007, 11:13
da ... dupa un meci specatculos ... Seattle au fost foarte apropae de o revenire de senzatie , chiar au avut un numar mai mre de "hits" decat Tampa bay ( 18-12 ) , insa nu au reusit sa obtina run-urile necesare victoriei


In meciul Atlanta - New York Mets ( 2-1 ) , John Smoltz , pitcherul celor de la Atlanta a obtinut cea de-a 200-a victorie din cariera ( si run-ul din al 9-lea inning al celor de la Mets m-a privat pe mine de cativa $ buni :( )

r0bby
27th May 2007, 21:25
Ai pariat pe ei?

georgebz
27th May 2007, 22:10
da .. aveam ca vor bate la handicap ( la minim 2 run-uri diferenta ) ...

cristane
28th May 2007, 13:33
Cred ca in acest moment cele mai sigure pariuri sint cele impotriva Yankeilor :(

georgebz
28th May 2007, 14:41
cred ca o sa isi revina acum dupa ce au pierdut seria cu LA Angels ... pentru ei urmeaza acum meciuri foarte importante cu Toronto , pe care ar face bine sa ii bata in toate meciurile , pentru a-si asigura o pozitie cat mai buna in divizie

Detroit au pierdut si ei cu 3-0 seria impotriva celor de la Cleveland , care au preluat acum primul loc in AL Central Division ... pentru Cleveland urmeaza meciurile cu Boston ( sper sa le piarda pe toate si Detroit sa ii bata pe Tampa Bay - asta din urma ar fi bine si pentru Yankees ;) )

cristane
28th May 2007, 17:02
cred ca o sa isi revina acum dupa ce au pierdut seria cu LA Angels ... pentru ei urmeaza acum meciuri foarte importante cu Toronto , pe care ar face bine sa ii bata in toate meciurile , pentru a-si asigura o pozitie cat mai buna in divizie

As vrea eu, dar nu prea cred. In seara asta pitcher e DeSalvo, care la ultimul meci a fost praf. A permis vreo 5 runs in mai putin de 1 inning. Iar ofensiva e intr-o gaura uriasa, nici macar A-Rod nu mai reuseste aproape nimic (in afara de cite un homer, izolat intre 6-7 strikeouts). M-as multumi cu 2-1 cu Toronto, iar in weekend, in deplasare cu Red Sox, trebuie minim 2-1, altfel cred ca ne putem lua adio de la divizie. Vorba lui Torre, acum Yankees trebuie sa inceapa sa cistige serii, indiferent de scor, nu sa se gindeasca la sweeps.

r0bby
28th May 2007, 18:35
Cine doreste sa faca scurte rezumate ale meciurilor din sezonul acesta sau al unui eveniment,stire sa-mi dea un PM cu id-ul lui de messenger pentru a putea vorbi.Asta doar daca vreti sa faceti baseball-ul un pic mai po****r si poate asfel vor intra mai multi oameni pe sub-forumul nostru.



Cu privinta la sezonul acesta,de Florida nu mai vorbesc.:(Locul 4 in east.Si situatia asta nu cred ca se va schimba prea curand.

georgebz
30th May 2007, 16:06
@ crsitane ... se pare ca intr-adevar nu si-au revenit Yankeii ... Toronto are deja 2-0 , doar asta seara sa reuseasca ceva , ca duelul pitcherilor pare echilibrat

si in divizie toate merg exact contra lor ... Boston are 5 victorii conescutive , Baltimore 4 si Toronto tocmai i-a invins in meciurile directe

georgebz
31st May 2007, 17:11
Houston au ajuns la 10 infrangeri consecutive , dupa un start foarte bun :confused:

r0bby
31st May 2007, 19:47
3 victorii consecutive pentru Florida.:yeah:Urmeaza meciul impotriva celor de la Milwaukee.

r0bby
31st May 2007, 19:48
Houston au ajuns la 10 infrangeri consecutive , dupa un start foarte bun :confused:

Da,e rau.Oricum cred ca vor invinge in fata celor de la Cincinnati.

TheIceMan
31st May 2007, 19:55
aseara, Yankees 10, Blue Jays 5 , nu fara incidente in teren, reportul in Toronto Star, in engleza:

http://www.thestar.com/Sports/article/219830

r0bby
31st May 2007, 21:50
Bine ai venit TheIceMan in mica noastra comunitate!Te asteptam sa postezi in threadul echipa favorita.

TheIceMan
31st May 2007, 21:52
Toronto Blue Jays, of course, doar sunt de aici din sat :)

r0bby
31st May 2007, 21:56
Ai fost la vreun meci?

TheIceMan
31st May 2007, 22:04
Da, am fost sezonul trecut, si acuma am niste vouchere sa le schimb pe bilete, nu m-am hoatarat inca.

r0bby
31st May 2007, 22:06
Great,daca ai niste poze de la meci le poti posta pe forum?

georgebz
11th June 2007, 11:25
Yankees au strans 6 victorii consecutive si au reusit sa revina pa pozitia a 2-a in AL East ... sambata a re-debutat Roger Clemens , si a reusit victoria impotriva celor din Pittsbiurgh

cristane
11th June 2007, 23:33
Da, ne-am revenit la normal :) Avem 4 starting pitchers de mare valoare, plus un tanar promitator, iar ofensiva functioneaza din nou. Mai mult, Boston a inceput sa se impiedice. Acum nici 2 saptamini, eram la 14.5 meciuri in spatele lor. Acum sintem la 9.5.

georgebz
12th June 2007, 00:49
totusi Boston ramane echipa cu cel mai bun record in acest moment , si sincer cred ca va fi greu ( nu imposibil ) ca Yankees sa atace primul loc in divizie ... trebuie sa se multumeasca si cu un loc de Wild Card in un ALEast foarte echilibrat

Cucu
12th June 2007, 15:39
cred ca anul asta Yankees urmaresc playoff-ul de la TV.
Wild-cardul e foarte probabil sa vina din Central.
Problema lui Yankees este ca nu au starting pitchers. Si nici bullpenul (in afara de Rivera) nu arata prea increzator.

georgebz
13th June 2007, 09:39
In meciul cu Milwakee , Justin Verlander , pitcherul celor din Detroit a reusit performanta de a nu permite nici macar un "hit" echipei adverse , el aruncand in toate cele 9 inninguri ;) ... ultima performanta de gen pentru echipa din Detroit se intamplase in anul 1984 , cel ce reusise atunci fiind Jack Morris

... Yankees continua seria victoriilor

cristane
13th June 2007, 13:56
Problema lui Yankees este ca nu au starting pitchers. Si nici bullpenul (in afara de Rivera) nu arata prea increzator.

Te contrazic. Starting pitcherii sint excelenti, nu aici e problema la Yankees. Au fost multe accidentari, dar acum lineup-ul e aproape complet, iar Wang-Pettite-Mussina-Clemens sint 4 pitcheri pe care cred ca oricine si i-ar dori. Problema e cu al cincelea din rotatie, in prezent e un rookie de 22 de ani, Clippard, care are record de 3-2 pina acum dar nu a prea rupt gura tirgului. Insa indata ce isi va reveni Phil Hughes, vom avea 5 super starters.

Intr-adevar, bullpen-ul nu imi inspira deloc incredere, si cred ca asta e marea problema. Iar momentele proaste din mai au fost date in special de inconstanta, atit in atac, cit si la pitching. Acum insa toate par sa intre in normal. 7 victorii la rind :yeah:

manai
13th June 2007, 14:50
Pitcherii nu sunt punctul forte al echipei Ny Yankees.Yankees are traditia ca fiind echipa cea mai buna la bata si daca te uiti la numele jucatorilor asa ar trebui sa fie anul asta.Ma bucur ca si-au revenit , dar sper ca forma sa ramana si dupa inter-league pt ca echipe ca Pittsburgh,Arizona sau chiar Mets(care sunt in cadere libera) nu sunt edificatoare.Cat despre pitcheri:Mussina este batran si foarte inconstant,Petite a inceput bine dar in ultima vreme nu-mi place,Clemens nu mi-a placut deloc in meciul cu Pittsburgh(am vaz meciul) , a fost ezitant,se vede ca are 45 de ani ,nu mai are aceiasi viteza si acleasi plasament,arata obosit,sper sa-si revina deoarece o echipa buna l-ar pedepsi rau,iar Clippard e solutie de moment,e foarte tanar si are tot viitorul in fata.Bullpenul e ok,Bruney,Proctor sau chiar Farnsworth cateodata sunt pitcheri decenti.Rivera e in revenire.
P.S.N-am zis nimic de Wang,dar ce sa mai zic.El e cel mai bun starter al lui yankees si va avea cele mai multe victorii si anul acesta.Este cu adevaratul "ace-ul" lui Yankees.

Cucu
13th June 2007, 15:15
cristane ... daca te uiti la statistici ... ele nu mint ... Yankees sunt locul 19 in MLB la pitching cu un ERA de 4.52.
In schimb ai dreptate in ce priveste bullpenul ... in afara de Rivera e cam prastie. Dar daca starteri ar fi asa de buni atunci ai folosi mai putin bullpenul.
Oricum Yankees se bazeaza mult pe hitting: sunt locul 4 in MLB la batting average si locul 3 la slugging average.
Deci nu numai ca lovesc des ... dar lovesc des si cu putere.

Oricum asta a fost problema lui Yankees in ultimii ani pitching.

cristane
13th June 2007, 17:59
cristane ... daca te uiti la statistici ... ele nu mint ... Yankees sunt locul 19 in MLB la pitching cu un ERA de 4.52.


Nu ma uit la statistici pentru ca uneori si ele mint :D Mai ales sezonul asta, cind aproape tot sezonul Yankees au trebuit sa apeleze la tot felul de rookies din cauza accidentarilor starterilor. Atunci cind esti obligat sa folosesti 12 starting pitchers diferiti in nici 7 saptamini (record absolut sezonul asta in MLB), crede-ma, ERA-ul slab e absolut firesc.

Eu ma uit insa inainte si vad asa: Wang, asul echipei, o sa obtina multe victorii si ERA mic. Clemens, unul din cei mai buni pitcheri din istorie, nu mai e ca in tinerete dar mai are suficient in el cit sa aiba un sezon foarte reusit. Nu m-as lua dupa primul meci (btw, cistigat), eu zic sa-i mai dati ceva timp. Pettite - la el NU VA UITATI LA RECORD. Recordul minte. Are un ERA foarte bun si a avut marele ghinion ca desi permitea 2-3 runs pe meci, echipa tot pierdea din cauza ofensivei. Anyway, imi place mult de el, e in forma si joaca excelent. Mussina intr-adevar are evolutii fluctuante, dar am incredere ca isi va reveni pe parcurs. Clippard e de moment - sper ca finalul sezonului sa ne gaseasca cu Phil Hughes in rotatie :D

Iar, da, the batting is awesome. Cind sint in forma, toti cei 9 din line-up pot face ravagii.

manai
14th June 2007, 23:20
3 victorii cu arizona destul de previzibil.urmeaza subway series .va fi o victorie a lui yankees din nou tot 3-0 sper. maine clemens vs perez.perez e un prost care a avut noroc pana acum si maine va fi demascat de yankees.

georgebz
17th June 2007, 10:35
aseara in San Diego - Chicago Cubs ... dupa ce Chris Young l-a lovit cu mingia in umar pe Derrek Lee , acesta din urma a inceput o "mica" bataie care insa nu a avut urmari , decat eliminarea celor 2 din joc ... clipul il gasiti pe mlb.com

r0bby
17th June 2007, 10:45
Nu prea mica bataia:D
http://www.youtube.com/watch?v=xjTrI4tXtWU

Cucu
26th June 2007, 16:14
ce meci nebun aseara in Chicago
Cubs conduceau 8-3 in ultimul inning ... cand Colorado a reusit 6 runs si conduceau ei acum cu 9-8.
In ultima jumatate de inning, Colorado face o eroare cu 2 outs care umple bazele ... iar Soriano care a fost 0 for 5 face un hit si inscrie 2 runs. CUBS win 10-9. Intradevar, un joc nebun.

http://sports.yahoo.com/mlb/recap;_ylt=AgObgytiPIaNOKaaG0zZB1m3u7YF?gid=270625 116

cristane
26th June 2007, 16:19
Da, am vazut rezumatul azi-dimineata, senzational final de meci. Imi pare bine pt Cubs, care sint a doua mea echipa favorita din MLB, dupa Yankees ;)
Azi se anunta foarte interesant Seattle cu Boston, dupa ce aseara Boston si-au luat-o rau de tot. Mai ales ca vor avea un pitcher din minor leagues, la abia al doilea meci al sezonului si al saselea al carierei, in timp ce Seattle incepe cu Felix Hernandez, una din marile sperante ale baseball-ului ;) So Go Mariners! :P

Cucu
26th June 2007, 16:24
Boston se pare ca sunt in tratative serioase cu WhiteSox ca sa-l ia pe SP Mark Buhrle. Mark e cel putin un #2 starter si ar aduce un plus mare celor de la RedSox ... ramane de vazut.
Oricum, se pare ca wild cardul in AL va veni din West sau central ... deci daca vor sa ajunga la playoffs Yankees trebuie sa castige divizia.

georgebz
27th June 2007, 11:03
suntem apropae la jumatatea sezonului si sincer cred ca doar printr-o minune Yankees pot prinde primul loc in divizie ... chiar si cu acel sir de 9 sau 10 victorii consecutive nu au reuzsit sa se apropie periculos de Boston , ba chiar acum vad ca vin din urma si cei de la Blue Jays

Cucu
27th June 2007, 15:07
toate echipele sunt la cateva accidentari de ratarea playoffului ... ramane de vazut cine castiga ... dar si eu tind sa cred ca RedSox vor castiga divizia AL West.

cristane
27th June 2007, 16:17
Da, pare greu de crezut sa mai revina Yankees, desi, totusi, in 88 de meciuri ramase multe se mai pot intimpla...

Cucu
28th June 2007, 15:02
mai mult de jumatate de sezon ... deci da ...

cristane
29th June 2007, 19:22
Doua mari "milestones" au fost depasite azi-noapte in MLB. Craig Biggio de la Houston a devenit al 27-lea jucator din istorie ce reuseste 3.000 de hits, intr-un meci memorabil, in care a reusit 4 hits. Tot azi-noapte, Frank Thomas de la Toronto a devenit al 21-lea din istorie ce reuseste 500 home runs. Si pentru ca noaptea sa fie cu totul memorabila, Yankees si Orioles au facut un meci senzational, cu 4 rasturnari de scor, meci intrerupt in al 8-lea inning la scorul de 8-6 pt Yankees, din cauza ploii. Meciul va fi continuat de unde a fost intrerupt la o data ulterioara.

Cucu
29th June 2007, 20:37
da ... ciudata regula au introdus astia de la MLS ... inainte daca era trecuty de al 5-lea inning si era intrerupt ... cine conducea castiga ...

georgebz
29th June 2007, 23:39
da .. dar chiar anu asta am vazut eu un meci intrerupt prin al 4-lea inning si comentatorii vorbeau ca nu a mai lipsit mult ca meciul sa ajunga la un final ... probabil ramasesera si ei pe sistemu' vechi ...

cristane
30th June 2007, 00:54
da ... ciudata regula au introdus astia de la MLS ... inainte daca era trecuty de al 5-lea inning si era intrerupt ... cine conducea castiga ...

Nu mi se pare deloc ciudat. Regula de anii trecuti era ca cine conducea dupa ultimul inning complet cistiga. In cazul de fata, dupa 7 innings, Orioles conduceau pe Yankees cu 6-4. In inning-ul 8, Yankees au intors senzational scorul la 8-6, cind meciul s-a intrerupt. Cu regula veche, Orioles ar fi fost declarati cistigatori, ceea ce, evident, ar fi fost aberant si stupid, cit timp Yankees conduceau. Asa mi se pare cel mai corect. Se continua de unde a ramas.

georgebz
6th July 2007, 23:13
urmaresc un meci foarte frumos in acest moment : MIN @ CWS 14-7 dupa doar 5 inninguri :ok:

atisha
7th July 2007, 02:22
si 20-14 final... prea de tot.
20-11 si White Sox fac 3 runs de speranta in ultimul inning.
acum tin pumnii pentru Red Sox in meciul cu Tigers. deocamdata pitcherii rad tot, 0-0 middle of 2nd.

atisha
7th July 2007, 04:56
dus rece pentru Red Sox, Tigers castiga cu 9-2.
meciul s-a rupt in inningul 4 cand Tavarez a inceput sa arunce slab si previzibil (scorul era 1-0 pentru Red Sox) si a permis 3 runs. pe la jumatatea acelui inning ma intrebam de ce nu-l schimba. l-au lasat si in inningul 5, a facut un intentional walk cu doi oameni la bazele 2 si 3, iar la mingea urmatoare... grand slam.
la 8-1 meciul era cam jucat. Andrew Miller, pitcherul de la Detroit, a fost nemilos.
daca intrau in bullpen din inningul 5 poate poate mai era o sansa.
dar asta e sportul, mai si pierzi.
va fi interesant meciul de maine, la 2 noaptea, cu Gabbard (care n-a jucat rau in meciul ala cu Rangers) contra lui Bonderman, cel mai bun pitcher de la Detroit, 9-1 record, ERA bun.
sper sa ne luam revansa :)

georgebz
7th July 2007, 08:42
si 20-14 final... prea de tot.


superb meciu' .. nu am mai vazut de mult un asa meci , cu atatea run-uri ... in plus a avut de toate ... daca vreti sa atrageti pe cineva catre baseball , acesta e meciu pe care trebuie sa il urmareasca :D


In al 2-lea meci , jucat mai tarziu in noapte MIN a invins cu 12-10 , Morneau reusind 3 HR ( si in cele 2 meciuri a avut 6 Runs si 9 RBI ... ce seara pentru el )

cristane
7th July 2007, 17:39
Si Yankees au avut un meci superb azi-noapte, 14-9 cu Angels, al 29-lea homer pt A-Rod :D Si toti cei 9 batteri au avut cel putin un hit ;) In seara asta, Rocket vs Lackey, super misto pitching matchup-ul. E la 11 meciul, abia astept :D

georgebz
7th July 2007, 20:45
era si timpul sa mai faca A-Rod ceva ... ca in ultima vreme nu mi-a punctat deloc la Fantasy :D ... noroc cu Morneau aseara :cheer:

atisha
8th July 2007, 01:47
A-Rod n-a prea facut nimic, doar un walk in al 9-lea inning... acum e al 11-lea si 1-1 in continuare.

atisha
8th July 2007, 23:31
Red Sox au luat 3 batai la rand de la Tigers, ultimele 2 meciuri fiind mai stranse. Sambata a fost 3-2 dupa ce Sox au avut 2-0 din al doilea inning (s-a terminat in al 13-lea), iar azi a fost 6-5 (daca Matsuzaka ar fi fost mai sigur... poate-poate).
Asta in timp ce Cris jubileaza pentru victoria de azi cu 12-0 a celor de la Yankees :)

cristane
9th July 2007, 00:03
Oh yeah :D Am vazut toate cele 3 meciuri ale yankeilor din weekendul asta, vineri si azi a fost spectacol total, 26 de run-uri pt Yankees in doua meciuri :D Iar simbata Rocket a fost senzational, al doilea meci la rind cu 1 singur run permis in 8 innings. Sintem la 10 in spatele Red Sox, va fi greu de recuperat, dar nu imposibil. A-Rod a ajuns la 30 homers, si s-a decis sa mearga la All Star Game, desi nu e 100% recuperat.

r0bby
9th July 2007, 00:07
Frumos meciul de azi al lui Yankees,daca echipa continua astfel sigur ii vor ajunge pe Red Sox.


A-Rod a ajuns la 30 homers, si s-a decis sa mearga la All Star Game, desi nu e 100% recuperat.

Good news!

atisha
9th July 2007, 01:09
dar Red Sox mai au vreo 16 meciuri cu Devil Rays din care nu vor pierde prea multe, iar Yankees mai pot pierde din prostii incredibile, ca sambata cand n-au reusit o pasa de un metru la prima baza in al 13-lea inning, permitand "ingerilor" sa inscrie.
sezonul e lung si greu :D si A-Rod refuza sa faca pe eroul si nu va participa la Home Run Derby.

manai
9th July 2007, 13:01
nu stiu de ce toti pe forumul asta il vad pe a-rod ca un zeu la yankees,anul asta are un sezon bun dar anul trecut de exemplul a fost oribil,oricum la sf de an ii expira contractul si nu se stie daca va mai ramane la yankees.ce vreau sa spun e ca yankees nu sta in a-rod sau alt jucator,nu sunt corecte exprimari de genul " e 2-2 si a-rod n-a facut nimic..."

cristane
9th July 2007, 13:23
nu stiu de ce toti pe forumul asta il vad pe a-rod ca un zeu la yankees,anul asta are un sezon bun dar anul trecut de exemplul a fost oribil,oricum la sf de an ii expira contractul si nu se stie daca va mai ramane la yankees.ce vreau sa spun e ca yankees nu sta in a-rod sau alt jucator,nu sunt corecte exprimari de genul " e 2-2 si a-rod n-a facut nimic..."

Normal ca nu stam in A-Rod, dar pina una alta, anul asta a fost fara indoiala cel mai bun de la Yankees si e la fel de normal ca de la el sa asteptam salvarea cind restul joaca prost. Ne-a cistigat o gramada de meciuri cu hit-uri sau home run-uri pe final, deci asteptarile sint mari. Dar sa spui ca anul asta "are un sezon bun", mi se pare un foarte mare understatement. Pana acum are un sezon extraordinar, nu bun. Bate recorduri dupa recorduri, si la homers, si la RBI. Zicea un comentator acu citeva meciuri, cind erau stats-urile lui A-Rod pe ecran, "this is unbelievable. These look like video-game numbers".

Cucu
9th July 2007, 15:08
A-Rod a fost extraordinar in timpul sezonului de cand a venit la Yankees ... problema e ca in playoffs a fost oribil ....
Anul asta nu va mai avea problema asta pentru ca nu merg Yankees la playoffs

georgebz
12th July 2007, 10:06
Iata situatia la jumatatea sezonului :


AL East

Boston 53 34
Toronto 43 44
New York 42 43
Baltimore 38 49
Tampa Bay 34 53


AL Central

Detroit 52 34
Cleveland 52 36
Minnesota 45 43
Chicago 39 47
Kansas City 38 50


AL West

Los Angeles 53 35
Seattle 49 36
Oakland 44 44
Texas 38 50



NL East

New York 48 39
Atlanta 47 42
Philadelphia 44 44
Florida 42 47
Washington 36 52


NL Central

Milwaukee 49 39
Chicago 44 43
St. Louis 40 45
Pittsburgh 40 48
Houston 39 50
Cincinnati 36 52

NL West

San Diego 49 38
Los Angeles 49 40
Arizona 47 43
Colorado 44 44
San Francisco 38 48


Ne va ajuta sa vedem mai usor "surprizele" din a 2-a jumatate :D

cristane
12th July 2007, 10:25
robby, sau altcineva, schimbati titlul topicului in MLB Sezonul 2007, pentru ca 2008 nu are nicio treaba cu campionatul asta :)

r0bby
12th July 2007, 11:55
Nu pot Cristane,nu e nimeni moderator aici.

cristane
12th July 2007, 12:35
Cum adica? Nimeni? Pai n-ar trebui sa fie?

manai
12th July 2007, 14:10
2 meciuri tari in seara asta:
Tampa Bay vs Yankees , Shields vs Petite, Shields a fost cel mai bun pitcher al lui Tampa anul asta dar are 3 sau 4 decizii la rand pierdute,Petite nu e in forma deloc,asa ca se anunta un meci interesant...
Toronto vs Boston ,Halladay vs Wakefield,Halladay e unul din cei mai buni pitcheri din liga dar anul asta nu a impresionat pe nimeni(a fost si accidentat),Wakefield este un pitcher mediu,dar are evolutii bune mai ales in meciurile de acasa.Sa vedem ce se intampla....

cristane
12th July 2007, 14:37
Pai probabil o sa fie 2 meciuri cu multe run-uri inscrise :)
Mie cel mai interesant din noaptea asta mi se pare Seattle vs Detroit. Doua echipe foarte bune, in mare forma, se anunta un meci tare. Plus ca la Mariners starter va fi Felix Hernandez, probabil cel mai talentat pitcher foarte tanar din MLB. (Primele 2 meciuri ale sezonului, la 20 de ani, fusesera senzationale, unul din ele one-hitter, si ERA 0,00. Apoi a urmat o accidentare, dupa care a avut si citeva meciuri slabe)

Cucu
12th July 2007, 15:04
da Hernandez e bun ... il am in liga mea de fantasy baseball

georgebz
12th July 2007, 15:15
poate pui si tu pe threadu' cu Fantasy ce echipa ai si cum t descurci ... cred ca esti singurul care mai are echipa ...

cristane
12th July 2007, 15:56
Eu am ratat startul in fantasy anul asta :( Dar o sa recuperez la anul :D

manai
12th July 2007, 20:17
Nu e chiar asa grozav Felix Hernandez.O sa aiba meci greu az cu Detroit,are proobleme cu echipele bune la bata.Mai bun mi se pare Verlander care este la fel ca si el la al doilea an in MLB.O sa vedem cine o sa castige,dar am o presimtire ca Detroit o sa-i faca multe probleme.Vom vedea....

atisha
12th July 2007, 20:48
o sa urmaresc toronto@boston pe gameday (sunt la servici) si poate finalul de la detroit@seattle acasa.
daca va intrebati ce fac noaptea la servici, raspuns: corectez o carte care va intra in curand la tipar.

georgebz
12th July 2007, 22:35
eu cu exceptia meciurilor foarte interesante ... nu stau sa vad meciuri ce incep mai tarziu de 7:05 la ei ( 02:05 la noi ) ... dar e bine ca dintre toate sporturile americane , baseball-ul cu siguranta are cele mai multe meciuri ce se joaca la ore accesibile pentru Romania ;)

atisha
12th July 2007, 22:50
e usor si cu cele de la 5 dimineata, daca te culci pe la 10-11 si pui ceasul sa sune la ora meciului.
asta presupunand ca nu esti insurat sau nu doarme prietena incolacita pe tine.

cristane
12th July 2007, 23:08
Eu obisnuiesc sa vad ce e mai interesant de la orele accesibile, mai ales Yankees (asta bineinteles daca nu sint prin oras sau am altele de facut), iar meciurile Yankeilor de noaptea tirziu le vad de obicei a doua zi la munca (am bafta de un job nestresant si cu destul timp liber zilnic :P)

atisha
13th July 2007, 00:09
eu cu sox am baiuri ca mai toate meciurile le au de la 2, dar chiar daca nu vad toate meciurile ma tin la curent cu evolutia lor. si 3 ore cand si cand in linistea noptii nu strica la casa omului.
Cris, cum platesti abonamentul la mlb.tv?

cristane
13th July 2007, 01:39
Cris, cum platesti abonamentul la mlb.tv?

Card. Visa Electron. Abonamentul lunar. Pe ala mi l-am facut, ca m-am gindit ca in timpul verii o sa ratez anumite perioade si nu are rost sa-mi fac anual. So far I was wrong :D

atisha
13th July 2007, 02:02
games on! gameday intr-o parte, cartea in alta :D noroc ca ecranul e lat si mare.
si ca fond muzical niste selectii delicioase facute de sora-mea pe cand avea 12-13 ani. azi a intrat la liceu, oficial :)

... and Tim Wakefield in all sorts of trouble.
din fericire pitcherul advers pare cazut de pe luna.

atisha
13th July 2007, 05:22
Red Sox au venit cu chef la meci, le-a prins bine pauza se pare. S-au tinut scai de Halladay, cred ca l-au ametit cu felul in care faceau contact mai la orice aruncare. Au fost at-bats cu vreo 9 aruncari ale pitcherului din Toronto.
4-1 dupa primul inning, 7-4 scor final (cu doua homeruns consecutive pentru Blue Jays, Wakefield n-a fost stralucit). Victorie binevenita pentru Red Sox dar cu ceva emotii, se facuse 5-4 dupa cele doua homeruns. Papelbon a incheiat insa meciul in stil mare. Drew si Pedroia au marcat runs, Ortiz 2 runs 3 RBI Ramirez 2 RBI, au avut viteza baietii si, cum spuneam, chef de joc.

In other news, Yankees bat la Tampa fara mari batai de cap, 7-3, White Sox la Baltimore 9-7, Mets 3-2 acasa cu Reds.

georgebz
13th July 2007, 08:33
.... niste selectii delicioase facute de sora-mea pe cand avea 12-13 ani. azi a intrat la liceu, oficial :)


felicitari :ok:

si ... Yankees bat fara batai de cap si Rodriguez reuseste al 31-lea HR din acest sezon , al 495-lea din cariera :evil:

Cucu
13th July 2007, 15:24
anul asta sunt penibil in fantasy baseball ... am luat locul 2 cativa ani la rand ... dar anul asta toti mi s-au accidentat inclusiv Hernandez ... asa ca sunt locul 12 din 12 :)

cristane
13th July 2007, 16:08
Da, meci bun pentru Yankees, sintem din nou la .500, iar Pettite a aruncat, in sfirsit, decent. Ma cam dezobisnuise. A-Rod a ajuns la 31 homers, Abreu si Jeter au reusit si ei solo home runs, iar Mo a parut din nou acel pitcher gen "lights out" in ultimul inning, dupa o primavara cu destule probleme.
Azi e timpul ca Rocket sa reuseasca al treilea meci senzational consecutiv :D
Si abia astept si meciul Cubs-ilor, care nu numai ca e devreme, dar starter va fi unul din favoritii mei, Zambrano.

atisha
14th July 2007, 00:16
6-0 Cubs, baiat bun Zambrano asta, isi alege inteligent aruncarile. Nicio sansa pentru Astros.
La 2.05 the big deal, Red Sox (and Yankees too) up there for one more win.

atisha
14th July 2007, 03:10
Tavarez asta face tot posibilul sa piarda meciul, a permis 4 runs in al 3-lea inning si n-a lipsit mult sa fie 5.
E al doilea meci slab la rand pe care-l face, maybe he needs a longer break.
Toronto 4, Boston 2 - bottom 3rd.

p.s. si totusi Lowell prinde o tripla si iaca se facu 5-4 pentru Boston. One hell of a 3rd inning.

atisha
14th July 2007, 06:01
final crancen, Toronto castiga 6-5.
Red Sox pierd cam multe meciuri stranse, nu suna bine pentru playoff.

cristane
14th July 2007, 10:26
Lasa ca nici Yankeii n-o duc mai bine. Infringere cu 6-4 la Tampa, si joc destul de slab pentru Clemens. Acum trebuie sa cistigam cele doua meciuri ramase din serie, neaparat, mai ales ca starterii nostri sint mult mult mai buni ca ai lor. Si cum si Boston pare favorita la celelalte 2 meciuri ramase (Matsuzaka si Beckett vor incepe), nu ne permitem sa se mareasca diferenta

atisha
14th July 2007, 12:30
sa fiu drept, mi-am pus la status pe mess "Consumul excesiv de baseball dauneaza grav inimii" :D
for god's sake, doi oameni in scoring position, 1 out, 5-6, si cei mai buni hitteri, Ortiz si Ramirez, o fac de cacao.
tre' sa-ti amintesti filosofia buddhista a impermanentei cateodata :)

atisha
16th July 2007, 00:06
Red Sox imprevizibili ca-ntotdeauna.
Sambata 9-4 cu Toronto (5-3 in al 5-lea inning), azi 1-2.
si culmea e ca Beckett n-a aruncat rau, dar defensiva celor din Toronto a fost excelenta, permitand un singur run din 11 hits.
urmeaza pentru Sox 3 meciuri acasa cu Kansas City Royals, luni, marti si miercuri noaptea de la ora 2.05.

cristane
16th July 2007, 00:08
Si Yankees au avut mult de furca cu Tampa Bay, tocmai au cistigat al patrulea meci, si seria cu 3-1. Meciul de azi a fost superb, cu multe rasturnari de scor si un final foarte tensionat. 7-6 si dupa infringerea sosetelor rosii sintem la 9 jocuri in spatele lor :D

georgebz
16th July 2007, 02:22
in sfarsit mai prind si eu un meci ... dar nu cred ca voi rrezista pana la final ... deocamdata PHI-STL 0-3

PS : ma bucur si pentru yankeei pentru ca as vrea macar sa devina o lupta mai interesanta intre ei si Boston

Cucu
16th July 2007, 15:15
mai e aproape de jumatate de sezon ramas ... sa vedem
cred ca daca ar merge tot asa Yankees ar avea ceva sanse.

atisha
17th July 2007, 04:31
Red Sox - Royals 4-0, home-runs Pedroia, Ramirez si Ortiz.
Kason Gabbard a dus tot meciul si a fost aplaudat la scena deschisa de publicul din Fenway Park. Pare sa fie un pitcher de frumos viitor.

manai
17th July 2007, 10:27
Red Sox - Royals 4-0, home-runs Pedroia, Ramirez si Ortiz.
Kason Gabbard a dus tot meciul si a fost aplaudat la scena deschisa de publicul din Fenway Park. Pare sa fie un pitcher de frumos viitor.

E pe naiba de viitor.E un pitcher de AAA care a intrat pt ca Schilling era accidentat,dar am vaz ca Schilling era pe banca la meciul asta,deci pa pt Gabbard.Meciul cu Royals nu e cine stie ce edificator,Royals e una din echipele slabe mai ales in deplasare.

cristane
17th July 2007, 12:30
Chiar daca Schilling o sa reintre curind, asta nu schimba faptul ca Gabbard pare intr-adevar de viitor. A fost starter in 5 meciuri sezonul asta, are record de 3-0, ERA bun, iar aseara a permis doar 3 hits in 8 innings. Si are doar 25 de ani. L-as lua oricind in locul lui Igawa la Yankees :) (ok, i take that back, peste citeva saptamini reintra Hughes si o sa avem si noi rotatia completa :D)

manai
17th July 2007, 14:53
Chiar daca Igawa nu arata cine stie ce , nu se poate compara cu Gabbard. Igawa a fost un pitcher consacrat in Japonia ( ca si Matsuzaka) ,altfel nu era achizitionat de Yankees,ca nu s-a adaptat in America e alta problema,dar Gabbard nu e cine stie ce mare viitor pt Boston,il bagau si anul trecut si nu facea mare branza.Nu va puneti mari sperante in el,pana la 25 de ani trebuia sa fie deja un nume in MLB.Daca nu se accidenteaza vreun starter nu o sa-l mai vedem pana la sfarsitul sezonului.De ce nu-l baga pe el in locul lui Tavarez(care mult timp a fost reliever) al 5-lea starter?crezi ca aia de la Boston nu stiu ce au in curte?

Cucu
17th July 2007, 15:11
meciul de aseara Cubs-Giants e meciul meu de baseball ideal: un duel al pitcherilor cu cateva hituri bune la momente oportune si foarte bine antrenat.
Era egal pana in 8th inning: 1-1, cand Giants marcheaza si i-au conducerea 2-1. In bottom of the 8th, cu 2 outs si nimeni la baza, Theriot face un infield single, urmat de Derek Lee cu un single (hit & run), dupa care Ramirez a urmat cu o dubla ca sa mercheze pe amandoi: Cubs -Giants 3-2.
Meciuri ca astea ma fac sa cred ca Cubs sunt pe drumul bun.

manai
17th July 2007, 15:17
Diferenta la Cubs anul asta e antrenorul.Ei au avut mai mereu echipa buna,pt ca au bani,dar n-au avut antrenori.Pinella e diferenta care s-ar putea sa-i duca in playoff.

atisha
17th July 2007, 23:27
sincer l-as prefera si eu pe Gabbard in locul lui Tavarez si sper ca Terry Francona sa ia aminte la el. asta in ciuda faptului ca mai arunca si in adversari cateodata :)

atisha
18th July 2007, 05:27
diferenta de la Gabbard la Wakefield: ieri 4-0, azi 3-9 (si a fost 1-9). drept ca Javier Lopez si-a cam batut joc de sarcina lui de reliever.
slab joc, dus rece de tot.

manai
18th July 2007, 06:40
diferenta a fost ca ieri Kansas n-au jucat nimic si azi au prins o zi buna.Raman la parerea ca faptul ca Kabbard n-a luat punct ieri e o intamplare si cei de la boston stiu asta si n-o sa-l mai bage pe gabbard decat daca se accidenteaza cineva sau in cel mai bun caz il arunca in bullpen.

cristane
18th July 2007, 14:51
8 games behind :yeah:
Super final la Yankees azi-noapte, al 9-lea inning pe atacul nostru (conduceau ei cu 2-1) a fost chiar entuziasmant, a avut de toate... hits, walk, bunt attempts, stolen base, schimbari de strategii in defensiva, run in urma unui balk, K's. Al 10-lea inning a adus victoria, dupa un RBi al lui Cano.
Ce ma bucura e ca am inceput sa cistigam meciurile strinse, dupa ce in prima jumatate a sezonului le-am cam pierdut.

georgebz
18th July 2007, 23:54
uitandu-ma pe mlb.com sa aleg meciul pe care il voi urmari am vazut spre surprinderea mea ca Smoltz ( unul din pitcherii mei de la Fantasy ) va reveni pe teren astazi ( se anunta o perioada mai mare de pauza pentru el ) si m-am decis sa urmaresc Cincinnati @ Atlanta ... cred ca am facut alegerea cea mai buna ... Smoltz se pare ca si-a revenit si a facut probabil cel mai bun meci al sau de pana acum : 11 strike-outs , nici un run si doar 5 hits in 7 inninguri ... dupa ce a iesit din joc a inceput sa se si inscrie , insa pentru ca meciul sa fie exact pe placul meu s-a intrat in extra-innings si rezultatul final inca nu s-a stabilit ... acum sunt in al 13-lea inning :ok:

georgebz
19th July 2007, 00:53
scor final : CIN @ ATL 5-4 dupa 15 inniguri ;)

cristane
19th July 2007, 01:16
Am vazut rezumatul, inningul 10 pare sa fi fost de senzatie. Egal, 1 out, om la baza 3, posibilitate de walk-off win pentru Braves. Si un double play de senzatie al oaspetilor.
On the other hand... Zambrano rules :yeah: 9-0 pentru Cubs cu el in teren, 5 innings, 2 hits, 0 runs.
Acum ma pregatesc de Rocket vs Marcum, si sper la a cincea victorie la rind a Yankeilor ;)

atisha
19th July 2007, 22:54
Red Sox au cam adormit cu pitcherii slabuti in teren si diferenta fata de Yankees s-a redus la 7 meciuri.
Azi revine insa DiceK si sper sa-l ajute si ofensiva, care a aratat totusi un pic de viata in al patrulea inning aseara, cand au facut 4 runs.
si ca sa-l completez pe Cris, azi dupa 4 innings Cubs-Giants 7-3.

cristane
19th July 2007, 23:02
Iar Yankees tocmai au pierdut un meci pe care l-au avut multa vreme in mina. 2-3 cu Toronto, dar am cistigat seria cu 3-1. Urmeaza o noua serie de 4 meciuri, acasa, cu Tampa Bay. Sper tot la un 3-1, e greu sa ma gindesc la sweep, cind simbata e un double header in care starteri vor fi Igawa si De Salvo... Macar unul din cele 2 sa le cistigam.

manai
19th July 2007, 23:13
nu mi-a placut ce-am vazut azi,trebuiau sa-l spulbere pe McGowan.Torre iar prost nu stie cand sa scoata pitcherul si Damon ala nici un hit in 4 meciuri de ce l-or mai baga nu stiu....tre castigate toate meciurile cu Tampa

manai
19th July 2007, 23:17
oricum sapt viitoare Boston are serie la Cleveland,atunci se vor lamuri unele lucruri.yankees tre sa continue sa castige serii,un 3-1 cu tampa si un 3-1 la kansas m-ar multumi.

cristane
19th July 2007, 23:33
un 3-1 cu tampa si un 3-1 la kansas m-ar multumi.

Da, si pe mine. Damon e 0 for 17 in ultimele meciuri. Torre e un prost ca il mai foloseste ca lead-off. Si e si mai prost ca insista cu Farnsworth in al 8-lea inning (bine ca azi n-a fost cazul), si ca a uitat de cel mai talentat om din bullpen, Edwar Ramirez. Saracul n-a mai jucat de vreo 10 zile. Daca tot n-are de gind sa-l foloseasca, mai bine sa-l trimita la AAA, pina nu-si iese din mina.

atisha
20th July 2007, 00:57
Barry Bonds a prins 2 HR (a doua cu inca doi oameni la baze), dar Giants au pierdut iar la Cubs cu 9-8.

georgebz
20th July 2007, 01:08
aseara vorbea comentatoru de la CIN@ATL ca Bonds nu va juca nici in seara asta ... oricum ma bucur pentru el ... la cat a ajuns acum ... 753 ... mai are inca 3 pna la a dobora recordu' :ok:

manai
20th July 2007, 06:44
Barry Bonds a prins 2 HR (a doua cu inca doi oameni la baze), dar Giants au pierdut iar la Cubs cu 9-8.

este printre putinele persoane.bonds a fost prins dopat de 2ori in timpul carierei,asa ca nu este chiar un model printre jucatorii de baseball.

cristane
20th July 2007, 13:33
bonds a fost prins dopat de 2ori in timpul carierei,asa ca nu este chiar un model printre jucatorii de baseball.

Nu ca as vrea sa-l apar eu pe Bonds, pentru ca nu am niciun motiv sa fac asta, dar nu s-a dovedit niciodata ca s-ar fi dopat. El a sustinut intotdeauna (si sustine in continuare) ca e nevinovat. Dar cum a avut o cariera asa de stralucitoare, iar acum e pe punctul sa depaseasca cel mai ravnit record din sporturile americane, suspiciunile care au planat asupra lui au fost amplificate artificial, si, desi in scandalul ala (din 2003 parca) au fost implicati o gramada de jucatori, doar numele lui Bonds continua sa iasa in fata.

Oricum, recordul lui probabil nu va tine prea mult. In citiva ani, A-Rod il va depasi :yeah:

manai
20th July 2007, 13:46
mai e si chestiunea cu evaziunea fiscala de care a fost acuzat,are multe in carca.
pt americani un campion e campion si in afar terenului.De exemplu,Pete Rose poate cel mai bun jucator din istoria echipei Cincinatti Reds nu a fost primit in Hall of Fame pt ca s-a aflat ca paria pe meciuri de baseball.

cristane
21st July 2007, 15:44
The Yankees au reusit ieri cel mai prost meci al anului, fara indoiala. O infringere umilitoare cu una din cele mai slabe echipe ale MLB, Tampa Bay. Sper ca azi sa ne revenim, avem 2 meciuri intr-o zi si ar trebui sa le cistigam pe amindoua.

atisha
21st July 2007, 20:11
Red Sox joaca de la 11 cu White Sox si Gabbard e asteptat sa confirme si sa aduca o a doua victorie consecutiva a echipei si a sa.

atisha
22nd July 2007, 02:19
... si a facut-o! a mers 7 innings, 2 hits, 1 run (iar la primul hit vina a fost a lui WM Pena care a ratat de putin catch-ul). e calm, precis, nu-si pierde capul, da multa siguranta echipei, e un om de baza de-acum.
si scorul spune multe, 11-2. pitcherii din chicago si-au pierdut capul in al 7-lea inning.
abia astept urmatorul meci al lui gabbard, probabil cu cleveland, in care sa demonstreze in sfarsit ce poate contra unei ofensive recunoscute ca bune. daca-l castiga si pe acela, dupa parerea mea si-a asigurat locul in rotatie, scotandu-l pe tavarez din al 5-lea loc dupa ce Schilling va reveni.

manai
22nd July 2007, 10:55
si daca nu demonstreaza,daca pierede meciul mai e in rotatie?

atisha
22nd July 2007, 11:05
ce rau esti :)
decat Tavarez sau Wakefield care a aratat ridicol in meciul ala pierdut cu 3-9 cu Royals, mai bine Gabbard, chiar daca mai pierde cate un meci (pana acum nu s-a intamplat insa).
l-ai vazut jucand sau vorbesti din statistici?

georgebz
22nd July 2007, 23:54
acum am venit acasa si nu imi vine sa cred scoru de la TB-NYY 3-21 :D .. A-rod 2 R , 3 RBI ... o serie foarte buna pentru yankeei

atisha
23rd July 2007, 00:31
bine ca mai avem 15 meciuri cu Tampa Bay...
azi Red Sox - White Sox 8-5, mai greu decat arata scorul. Raportul hit-urilor a fost de altfel egal, 10-10.
Diferenta s-a facut pe 2 3-run HR (Manny Ramirez si Lowell), ca si pe calmul japonez al lui Okajima in al 8-lea inning, cu bazele pline.
Defensiva a fost buna, cateva faze frumoase, incluzand un double play care a inchis jocul. relieverul DelCarmen mi-a dat emotii insa, si era 8-1...

incepe de maine seria cu Indians la Cleveland, primul meci e debutul lui Lester anul asta, chiar nu stiu la ce sa ma astept, rapoartele din AAA sunt asa si-asa.
Dar urmatoarele trei meciuri arata binisor, cu DiceK, Beckett si Gabbard starteri si cu o ofensiva care pare sa se fi regasit.
Toate cele 4 meciuri au loc de la ora 02.05, de luni pana joi.

cristane
23rd July 2007, 01:15
acum am venit acasa si nu imi vine sa cred scoru de la TB-NYY 3-21 :D .. A-rod 2 R , 3 RBI ... o serie foarte buna pentru yankeei

Oh yeah :yeah: Ce meci! 25 hits! 21 runs! 6 homers! A-Rod a ajuns la 34 anul asta si 498 in total. Iar debutantul Shelley Duncan, la al treilea meci in MLB, a reusit 2 homers, si are pina acum 3 in 3 meciuri :) Totally impressive. A beneficiat deja de doua courtain calls :P

Acum mergem 4 zile in Kansas City pentru o serie cu Royals, toate meciurile la 03.00. Sper sa fie liniste si pace la mine la munca sa le pot vedea pe toate de dimineata :cool:

Iar Red Sox cu Indians... o serie promitatoare, la capatul careia sper sa ne apropiem si mai mult de Boston :D Ca pronostic: 3-1 noi, 2-2 ei, 6.5 GB dupa aceste serii.

cristane
24th July 2007, 16:25
Inca o victorie categorica pentru Yankees, 9-2 la Royals, victoria 351 pt Rocket si RBI-ul 100 pentru A-Rod :) Ne-am apropiat la 5.5 games de Indians in wild card race.

atisha
24th July 2007, 18:14
e bine ca va revizuiti targetul :) te pomeni ca vei si tine cu Red Sox in urmatoarele 3 zile :D
Lester a avut un meci mediu spre bun, s-a descurcat bine sub presiune, l-a ajutat si ofensiva mai ales la inceput, si Boston a batut cu 6-2.
Azi un pitching matchup de-ti lasa gura apa - Matsuzaka vs. Sabathia.
ora - aceeasi: 02.05.

georgebz
25th July 2007, 22:24
Toronto-Minesotta a avut un al 6-lea inning cat un meci sau poate cat mai multe meciuri :P ... 11 run-uri reusite de Toronto ... pentru Minesotta au aruncat 4 pitcheri diferiti in acest inning pana au obtinut 3 outs

dj_jaxxx
26th July 2007, 15:54
Go Blue Jays!!! :)

Salut baieti, nici nu observasem ca avem o sectiune pentru baseball aici pe forum. Eu fiind din Toronto, tin cu Blue Jays. In trecut am tinut si cu Montreal Expos dar au plecat la Washington :(

In orice caz, toronto a castigat 5 la rand, s-au ridicat peste .500. In ultimele 5 meciuri pitcherii care au inceput meciurile pentru toronto sunt 5-0 cu un era de 1.25!! :)

La mai mare!

p.s. Ii urasc pe Yankees si Red Sox, arunca banii in stanga si in dreapta degeaba.

cristane
26th July 2007, 16:40
Welcome man, and... Let's go Yankees! :P

7 victorii la rind, A-Rod la 499, 4.5 GB Cleveland si 6.5 GB Red Sox, toate par sa mearga excelent pentru ai mei. Daca batem si azi, ar fi grozav, desi n-am pic de incredere in Igawa.

PS... Crezi ca banii chiar sint aruncati degeaba? Nu mi se pare foarte degeaba, atita timp cit Yankees si Red Sox domina divizia an de an. To be honest, sper sa continue sa-i "arunce", vreau sa-l vad si la anul pe A-Rod in NY ;)

dj_jaxxx
26th July 2007, 16:53
Oricum sunt de parere ca ar trebui sa fie un salary cap si in MBL la fel cum este si in celelalte 3 ligi mari (NFL, NHL si NBA). Deja devine plictisitor pentru Toronto, Baltimore si Tampa Bay sa stii ca n-ai nicio sansa la playoffs pentru ca nu ai 200 de milioane sa investesti in echipa.

Si oricum chiar cu toti banii pe care ii au, Boston deabea au reusit sa castige World Series o data, iar Yankees, inafara de perioada aia la sfarsitul anilor 90 cand au luat campionatul 3 ani din 4...nu prea au facut mare lucru in ultimii 20-30 de ani.

Vad ca au inceput sa joace mai bine in ultimul timp Yankees, numa sa nu fie cam tarziu sa-i prinda pe Red Sox sau sa prinda un wild card.

cristane
29th July 2007, 20:55
Ce liniste e pe-aici... sa-nteleg ca n-ati mai vazut baseball? :D O seara interesanta azi, Sabathia vs Garza intr-un pitching matchup de exceptie in Cleveland - Minnesota, Zambrano e starter pentru Cubs, Yankees spera sa scape de seria de infringeri si sa bata Baltimore, Boston se vor distra in continuare cu Tampa, iar Bonds ar putea egala azi recordul de homers :d
Daca va uitati la ceva... enjoy the games ;)

Echo362
29th July 2007, 21:55
[QUOTE=cristane;1469824]Ce liniste e pe-aici... sa-nteleg ca n-ati mai vazut baseball? :D O seara interesanta azi, Sabathia vs Garza intr-un pitching matchup de exceptie in Cleveland - Minnesota, Zambrano e starter pentru Cubs, Yankees spera sa scape de seria de infringeri si sa bata Baltimore, Boston se vor distra in continuare cu Tampa, iar Bonds ar putea egala azi recordul de homers :d
Daca va uitati la ceva... enjoy the games ;)[/QUOTS]
Si A-Rod se pregateste sa devina cel mai tanar jucator care loveste 500 de HR

manai
30th July 2007, 10:07
A-Rod se tot pregateste de vreo saptamana in loc sa se concentreze la meciuri.

Cucu
31st July 2007, 15:25
daca se ma concentreaza mult face pe el.
Oricum sper ca A-Rod sa-l depaseasca pe Bonds pana la sfarsitul carierei.

cristane
31st July 2007, 17:09
Daca nu va avea probleme majore cu accidentarile, il va depasi cu siguranta. Oricum, va fi cel mai tinar jucator ajuns la 500 HR.

cristane
31st July 2007, 23:23
Gata, a trecut si trade deadline-ul, si cei mai cistigati par a fi Boston, care l-au luat pe Gagne, n-au cedat nimic important, si acum nimeni nu mai poate contesta faptul ca au cel mai tare bullpen din MLB. Cu Okajima, Gagne si Papelbon in inningurile 7-9, e cam evident ca daca vrei sa bati Boston, nu ai voie sa fii condus dupa al saselea inning.

Yankees m-au dezamagit, au facut un singur trade care pare sa slabeasca echipa, nu s-o intareasca. Au luat un infielder mediocru de la Dodgers, Betemit, care oricum n-o sa prea joace si e chiar inutil, si l-au cedat pe Proctor, unul din cei mai de baza oameni dintr-un bullpen si-asa foarte fragil. Anyway. O sti Steinbrenner ce face. ;)

Cucu
1st August 2007, 15:18
mda ... cred ca Boston sunt cam singuri care pot sa puna in vanzare bilete pentru playoffs ... celelante divizii sunt toate foarte echilibrate.

Cucu
2nd August 2007, 15:01
URA ... Cubs sunt pe primul loc ... sa speram ca raman acolo pana la sfarsitul campionatului.

cristane
2nd August 2007, 15:52
Yankees au reusit 13 HR in ultimele 2 meciuri :D Iar Hughes e gata sa reintre in rotatie, inlocuindu-l pe penibilul Igawa. Mai mult, bullpen-ul va fi intarit cu Joba Chamberlain. (Watch out for this kid, he's amazing. De la anul va fi probabil starterul nostru, multi ani de-acum inainte :D). Se pare ca cu aceste 2 miscari ne vom rezolva si ultimele 2 parti slabe ale echipei, asa ca Boston si mai ales Cleveland... better watch their backs :P

Echo362
2nd August 2007, 19:09
Am inteles ca vor sa il pastreze in bullpen pe Chamberlain si in viitor sa fie noul Rivera.

Echo362
2nd August 2007, 19:10
Ce parere aveti despre bullpenul echipei Diamondbacks si despre echipa in general?

cristane
2nd August 2007, 22:10
Am inteles ca vor sa il pastreze in bullpen pe Chamberlain si in viitor sa fie noul Rivera.

Din cite am citit, vor sa-l faca pe Joba reliever doar anul asta, pentru ca stau prost cu bullpen-ul, insa de la anul va redeveni starter. Problema cu el e ca inca nu are si un al treilea pitch cit de cit decent, care e vital pt un starter. Dar fastball-ul e nimicitor, atinge constant 100 mph.

Cucu
3rd August 2007, 15:02
echo362 Diamondbacks arata bine ... e interesant cum toata lumea credea ca echipa va fi construita anul acesta in jurul lui Randy Johnson, si cand colo echipa merge bine fara el.
Cand ai un closer ca al lor cu 31 de saves si inca vreo 4 RP care au ERA mai mic decat 3.00 stii ca ai un bullpen foarte bun. Mai ales ca sunt si in ceea mai grea divizie din NL.

Echo362
4th August 2007, 19:41
Din cite am citit, vor sa-l faca pe Joba reliever doar anul asta, pentru ca stau prost cu bullpen-ul, insa de la anul va redeveni starter. Problema cu el e ca inca nu are si un al treilea pitch cit de cit decent, care e vital pt un starter. Dar fastball-ul e nimicitor, atinge constant 100 mph.

astazi revine P Hughes:)

georgebz
5th August 2007, 01:56
:cheer:A-Rod :cheer:500:cheer:Home Runs:cheer:

r0bby
5th August 2007, 10:30
In sfarsit...:D

cristane
5th August 2007, 10:47
:cheer:A-Rod :cheer:500:cheer:Home Runs:cheer:

Mi-ai luat-o inainte :D

rob_din
5th August 2007, 11:46
:cheer:A-Rod :cheer:500:cheer:Home Runs:cheer:

la cati steroizi a bagat in el era si timpul:headbang:

Cucu
6th August 2007, 15:37
A ROD? el nu e cu steroizi .. de aia toti spera sa ii ia recordul lui Bonds.

Accidentare serioasa in tabara lui Cubs: Soriano e out pentru o luna

cristane
6th August 2007, 15:52
Nasol cu Soriano. In depth chart (http://chicago.cubs.mlb.com/team/depth_chart/index.jsp?c_id=chc)-ul de pe siteul oficial apare ca singurul LF din lot. Oare cine il va inlocui?

Eu nu mai inteleg nimic din ce face Torre la Yankees. Omul asta parca vrea sa cistige cit mai la limita. Pe linga ca bullpen-ul e de toata jena, azi tocmai l-a dat afara pe Mike Myers, unul din putinii relieveri cu evolutii bune de la echipa. Si in loc sa-l cheme pe Joba in loc, l-a chemat pe Britton, un veteran in care eu unul nu prea am incredere. Iar intr-un interviu ieri continua sa laude petarda aia de Farnsworth, care de citeva meciuri incoace nu face decit sa cedeze run dupa run indiferent cit de putin joaca. :headbang:

Cucu
6th August 2007, 16:03
pe Farnsworth l-am avut si noi la Cubs ... imi manca zilele.
Cu Sorianio, eu e problema la Cubs cu defense ... avem multi OFs ... problema e ca nimeni nu poate inlocui jocul lui ofensiv, puterea si viteza.

cu Torre, eu as avea incredere in el ... stie el ce face.

Echo362
6th August 2007, 20:27
Nasol cu Soriano. In depth chart (http://chicago.cubs.mlb.com/team/depth_chart/index.jsp?c_id=chc)-ul de pe siteul oficial apare ca singurul LF din lot. Oare cine il va inlocui?

Eu nu mai inteleg nimic din ce face Torre la Yankees. Omul asta parca vrea sa cistige cit mai la limita. Pe linga ca bullpen-ul e de toata jena, azi tocmai l-a dat afara pe Mike Myers, unul din putinii relieveri cu evolutii bune de la echipa. Si in loc sa-l cheme pe Joba in loc, l-a chemat pe Britton, un veteran in care eu unul nu prea am incredere. Iar intr-un interviu ieri continua sa laude petarda aia de Farnsworth, care de citeva meciuri incoace nu face decit sa cedeze run dupa run indiferent cit de putin joaca. :headbang:
Nu stiam ca l-au dat afara pe Myers,era acel left-hander specialist pus sa arunce contra stangacilor;nu mai facea bine lucrul asta si era cam obosit.In ce il priveste pe Fansworth acesta are salariu de 5 mill. pe an si e cam greu sa renunte la cineva atat de scump plus ca nimeni nu e interesat sa transfere un reliever cu salariul asta.

Echo362
6th August 2007, 20:29
pe Farnsworth l-am avut si noi la Cubs ... imi manca zilele.
Cu Sorianio, eu e problema la Cubs cu defense ... avem multi OFs ... problema e ca nimeni nu poate inlocui jocul lui ofensiv, puterea si viteza.

cu Torre, eu as avea incredere in el ... stie el ce face.

O sa revina mai repede decat se asteapta,nu e genul acela de jucator care sta pe DL prea mult,nici nu stiu daca a mai fost vreodata accidentat.

manai
7th August 2007, 11:21
L-au dat afara pe Myers? Oh,happy day ! Si in fine i-au dat o sansa lui Britton ! Chiar e happy day! Myers e un prost care trebuia dat afara de mult ,iar Britton a fost unul din cei mai buni relieveri al lui Baltimore in ultimii ani.Si mai e si Villone care e tot stangaci.Ma mir ca s-au gandit sa-l dea afara pe tranta aia, nu cred ca Torre a avut ideea totusi ca el e prea senil sa se gandeasca la asa ceva.De Farnsworth o sa scape la sfarsitul anului ,poate chiar in trade-ul care il va aduce pe Johan Santana in Bronx,un trade foarte probabil pt ca Santana a spus ca nu mai vrea sa stea la Minnesota.

manai
7th August 2007, 11:27
pe Farnsworth l-am avut si noi la Cubs ... imi manca zilele.
Cu Sorianio, eu e problema la Cubs cu defense ... avem multi OFs ... problema e ca nimeni nu poate inlocui jocul lui ofensiv, puterea si viteza.

cu Torre, eu as avea incredere in el ... stie el ce face.

Prietene in ceea ce-i priveste pe Cubs ai tai , americanii au o expresie celebra
" THEY STINK !".Si nu numai ei,toata divizia aia e mai mult decat penibila,tinand cont ca St.Louis care e echipa cea mai slaba la pitching din NL si nu are nici un starter de valoare mai are inca sanse la playoff.Din divizia aia o sa se califice cine o sa piarda mai putine meciuri nu cine o sa castige cele mai multe.Am vaz meciurile lui Cubs cu Mets si se vedea ca Mets sunt mai buni. La Cubs Zambrano e singurul om care mai spune ceva in rest slab rau....

cristane
7th August 2007, 11:36
L-au dat afara pe Myers? Oh,happy day ! Si in fine i-au dat o sansa lui Britton ! Chiar e happy day! Myers e un prost care trebuia dat afara de mult ,iar Britton a fost unul din cei mai buni relieveri al lui Baltimore in ultimii ani.Si mai e si Villone care e tot stangaci.Ma mir ca s-au gandit sa-l dea afara pe tranta aia, nu cred ca Torre a avut ideea totusi ca el e prea senil sa se gandeasca la asa ceva.

Nu sint deloc de acord. Myers a fost tot anul un reliever cu evolutii constant bune. Sub nicio forma nu putea fi el considerat punctul slab al bullpen-ului Yankeilor. Dimpotriva. Cea mai de bun simt decizie ar fi fost sa-l expedieze rapid pe Farnsworth, dar el are un salariu mult prea mare pentru a fi lasat sa plece. Myers facea din cite stiu doar 400k.

PS.... In postul anterior am zis din greseala Britton, de fapt a fost chemat Brower, un alt veteran din AAA.

manai
7th August 2007, 11:50
Cine a debutat ieri la Yankees? Britton?Faci o confuzie.Eu am incredere in el, la Baltimore era bun.Oricum Myers era pus sa scoata leftys si tocmai aia il dadeau hit-uri,plus ca el fusese adus la yankees ca sa-l faca pe Big Papi si in toata perioada cat a jucat la yankees Big Papi l-a facut asa ca e o decizie logica din punctul meu de vedere sa-l dea afara,Pe Joba nu cred ca o sa-l aduca e necopt si e final de sezon,e nevoie de experienta,chiar asta spuneau si comentatorii de la toronto aseara ca n-o sa riste acum yankees o sa mearga pe experienta si mai ziceau ca e o diferenta uriasa intre minor leagues si big leagues,

manai
7th August 2007, 11:52
Deci nu l-au chemat pe Britton.....pai asa zi.Pacat merita o sansa,e un reliver decent.Oricum o sa fie utilizat mai mult Villone si am incredere in el.

Cucu
7th August 2007, 17:01
Prietene in ceea ce-i priveste pe Cubs ai tai , americanii au o expresie celebra
" THEY STINK !".Si nu numai ei,toata divizia aia e mai mult decat penibila,tinand cont ca St.Louis care e echipa cea mai slaba la pitching din NL si nu are nici un starter de valoare mai are inca sanse la playoff.Din divizia aia o sa se califice cine o sa piarda mai putine meciuri nu cine o sa castige cele mai multe.Am vaz meciurile lui Cubs cu Mets si se vedea ca Mets sunt mai buni. La Cubs Zambrano e singurul om care mai spune ceva in rest slab rau....

Nu stiu cum sa-ti spun ... dar Cubs au avut cel mai bun record in MLB in iulie, conduc in ERA si alte categori. Oricum sa faci o afirmatie aberanta ca "THEY STINK" arata ca nu prea cunosti sportul asta. E ok ... avem nevoie si de tine .. sa te educam, nu de alta.
Da, Mets sunt probabil ceea mai buna echipa din NL la ora actuala, dar ai vazut ce au facut Cubs din #1 starter al lor? Nu am nici o incredere in rotatia lui Mets in playoffs, as merge mai degraba pe mana lui Arizona.
A cui e vina ca divizia e slaba? Anul trecut din ce divizie a venit campioana?
Uneori e mult mai greu sa joci echipe care nu au nimik de pierdut.
Ai vazut si tu 3 meciuri si stii tot despre Cubs. In primul meci puteau sa castige si atunci ar fi fost 2-1 Cubs in serie. Ce ai fi zis atunci? Mets stink?

Imi place in special afirmatia ta: "divizia aia o sa se califice cine o sa piarda mai putine meciuri nu cine o sa castige cele mai multe" :)) Cam greu in baseball sa pierzi mai putine fara sa castigi mai multe :))

Oricum, ma bucur ca ai intrat in actiune pe forum. E mai animata discutia acuma.

Disclaimer: Nu lua nimik personal din ceea ce am zis, fac si eu foc fara fum sa fie mai interesanta discutia

cristane
7th August 2007, 17:39
Tonight the Joba era begins! /OLE/

Echo362
7th August 2007, 20:21
A fost amuzant Torre care a spus despre Joba "I don't even know how he looks like":)

manai
8th August 2007, 08:01
A cui e vina ca divizia e slaba? Anul trecut din ce divizie a venit campioana?
E cea mai mincinoasa campioana din ultimii 15 ani,au avut noroc cu carul si au si "beneficiat" de ingaduinta arbitrilor mai ales la meciurile de acasa.Am vaz toate meciurile din WS anul trecut si daca mai jucau 7 meciuri in St.Loius tot nu lua nici unul Detroit.
Starterul nr 1 al lui Mets ? La cine te referi ? La Maine?hai ca ma faci sa rad. Se compara ala vreodata cu Glavine sau El Duque,nu mai zic de Pedro.
Fa un thread pe forumul lui boston sau yankees despre maine si o sa-ti spuna ei cine este acest baiat,eu il tin minte de pe vremea cand era la Baltimore si era slab rau,acum s-a mutat in NL si de-aia are record mai bun...
Imi mentin afirmatia despre cine o sa piarda cel mai putin.azi au pierdut si cubs si milwaukee si st.louis.din nou.
nu am nimic cu cubs,e una din echipele de NL care-mi plac dar la felul cum arata acum ei or sa prinda playofful pt ca n-are cine in divizia aia nu pt ca joaca ei cine stie ce....

cristane
8th August 2007, 14:49
Bonds a depasit aseara recordul all-time de home runs al lui Aaron. Ii doresc sa se bucure de el cit mai poate, pentru ca in citiva ani vom avea un nou recordmen :D Go A-Rod!

Talking about the Yanks... meci usor aseara la bulangiii din Toronto, cea mai nesportiva echipa pe care am vazut-o pina acum in MLB. Aseara a fost al doilea meci la rind in care au aruncat dupa A-Rod, si mai mult, dupa ce ca i-am umilit, mai si dadeau cu gura dupa meci. Sour losers.
A debutat si Joba, linia lui: 2 IP, 1 H, 0 R, 2 BB, 3 K. Evolutie foarte foarte buna. Cele doua walk-uri au aparut doar datorita emotiilor evidente pe care le-a avut.

manai
8th August 2007, 15:07
In noaptea asta e meciul meciurilor : Wang vs Halladay. It doesn't get any better than this.

cristane
8th August 2007, 18:05
Tocmai am descoperit ca MLB.com a lasat la liber vizionarea oricarui meci, integral, arhivat. Varianta contra-cost este acum doar pentru transmisiile live. Asa ca daca vreti sa vedeti a doua zi un meci gratis si in conditii foarte bune (e gratis si pentru varianta 700 kbps, si pentru 400 kbps), atunci asta e solutia.
Enjoy! :yeah:

georgebz
8th August 2007, 21:30
o sa incerc si eu maine pentru Yankees-Toronto , ca in seara asta sigur nu rezist ...

georgebz
9th August 2007, 02:24
fuck Wang ... arunca precum o baba .. e deja 3-0 si nici 1 out

Cucu
9th August 2007, 16:25
manai: dupa ultimile 3 meciuri cred ca incep sa-ti dau dreptate Cubs stink :)

Adevarul e ca o echipa nu e atat de buna cat arata cand joaca foarte bine si nu e atat de slaba cat arata cand joaca foarte rau.
Milwaukee se pare ca se destrama toata si poate asta va fi norocul lui Cubs.
Adevarul e ca daca ajungi in playoffs ai sanse. In playoffs cel mai important lucru e pitchingul si Cubs au 2 starteri de valoare: Zambrano si Ted Lilly.

El Duque l-am vazut mult pe cand era la WhiteSox si nu am incredere in el. Glavine e bun fara nici o indoiala, intrebarea e cate inninguri poate sa-ti dea?
Eu zic ca favorita ramane Arizona si nu as paria impotriva celor din Atlanta.

manai
9th August 2007, 16:39
El Duque l-am vazut mult pe cand era la WhiteSox si nu am incredere in el.


Nu stiu ce meciuri ai vazut tu cu El Duque,dar eu tin minte ca in anul ala in playoff El Duque a fost cel mai bun reliever al lui White Sox,a scos cel putin 2 situatii de baze pline cu nici un out.Este un pitcher excelent a castigat WS si cu Yankees.Este mult mai bun decat Maine.Si nici nu mai pomenesc de Pedro Martinez care este cel mai bun pitcher din NL dar din pacate este accidentat...
P.S. Cubs,Millwaukee si aproape ca si St.Louis(au batut cu 2-1) au pierdut ieri. Din nou...

Cucu
9th August 2007, 20:43
pai El Duque a fost starter la WhiteSox dar a fost starterul numarul 4. Deci nu a inceput nici un game in playoff. Da, a reusit ceteva inninguri.
Dar din cauza lui era sa rateze playoffs anul ala. A avut un "frumos ERA" de 5.12

cristane
11th August 2007, 14:29
Yankees au inceput excelent seria cu Indians, 6-1 azi-noapte, dupa un meci in care pitching-ul a fost senzational. Am vazut la lucru timp de 8 innings viitorul Yankeilor, intii Hughes, 21 de ani, cel mai tinar pitcher din MLB, care a permis un singur run in 6 IP, iar apoi Joba, tot 21 de ani, care a fost perfect in 2 IP, cu 0 hits, 0 walks si 4 strike outs. Ne-am apropiat la 5 GB de Boston si sintem lideri in wild-card race :yeah:

atisha
11th August 2007, 17:21
cele 6 meciuri Sox-Yankees vor transa divizia. Sox au reusit sa piarda ieri dupa ce aveau 5-1, pe mana lui Gagne, care nu confirma deloc - si cand ma gandesc ca l-au dat pe Gabbard si-nca doi pentru un reliever care parca traieste numai din amintiri :)
meciul de miercuri cu Angels a fost insa o splendoare, 9-6 cu multe intorsaturi.

arhiva de meciuri pare sa fie gratis doar daca ai cont... ?! cum e? vreau detalii :D

cristane
11th August 2007, 23:40
Arhiva pare gratis pentru toti. Am vazut azi-dimineata meciul Yankeilor de pe pc-ul lui frate-miu, pe care nu ma mai logasem, si n-a trebuit niciun cont, nimic. A mers si varianta de 700 kbps :D

atisha
12th August 2007, 00:59
excelemta treaba intr-adevar, ii pot vedea pe-ai mei dimineata inainte de lucru :) multe multumiri MLB.com.

Metaforik
13th August 2007, 17:38
Salut! De o vreme urmaresc si eu cu regularitate sezonul MLB. Sunt un fan Brewers! Desi evolutiile lor din ultima vreme nu au fost convingatoare, am constatat ca Chicago Cubs nu a avut puterea de a-i depasi, iar Milwaukee si-au revenit de fiecare data. Am sperante deci ca vor prinde playofful in cel mai bun sezon de multa vreme incoace (cand am ales Brewers ca favoriti nu speram sa joace asa bine). Fielder si Braun sunt senzationali la lovire, la aruncare avem ceva probleme insa sper sa ne revenim pana in playoff.

Urmaresc meciurile cand pot in direct pe SOPcast (daca nu incep la 2 sau la 3) sau meciurile inregistrate a doua zi pe MLBtv.
P.S.: Love Wisconsin! Chicago sucks!

Echo362
13th August 2007, 20:03
Atat Milwaukee,cat si Cubs se chinuie ... nu m-ar surprinde ca tot St.Louis sa castige si anul asta divizia .Oricum ei erau cei mai buni,dar tot sezonul au fost fara Carpenter si Mulder ,starterii nr.1 si 2 ai lor.

Cucu
14th August 2007, 15:06
pe mine m-ar surprinde daca St. Louis ar castiga divizia ... nu prea vad cum ar putea...
Totul mergea bine pentru Cubs pana s-au accidentat Soriano si Ramirez; cred in schimb ca in cam 2 saptamani liderul va fi Cubs.

georgebz
17th August 2007, 08:36
"tigrii" mei au inceput bine seria cu Yankees , si in momentul acesta cele 2 echipe se afla la egalitate perfecta ( 67-54 ) ... chiar daca la o diferenta de numai 0.5 , Detroit conduc divizia ... va fi o bataie crancena pentru primul loc ori pentru locul de wildcard

atisha
17th August 2007, 19:33
doar pentru wildcard, ca Tigers sunt in AL Central iar Yankees in AL East, asteptand marele duel cu Sox din 28-30 august.
Sox care in ultima vreme inventeaza noi metode de a pierde meciuri - dar au si revenit de la 0-1 la 2-1 in a 9-a marti cu Tampa, printr-un HR, un ground-rule double si un single :)
dupa care a doua zi au incercat din nou, dar n-au putut intoarce de la 6-0 si au pierdut cu 6-5.

georgebz
20th August 2007, 08:59
Johan Santana - 17 StrikeOuts in meciul cu Texas ;)

Detroit iarasi invinsi de NYY ... acestia din urma nu numai ca sunt intr-o pozitie foarte buna in cursa pentru WildCard , dar s-au apropiat la 4.0 de Boston

manai
20th August 2007, 09:31
Santana e unul din acei pitcheri pe care l-as urmari mereu.Dar anul asta e anul lui Beddard.Tipul este principalul candidat la Cy Young.

manai
20th August 2007, 10:12
Yankees a rezolvat una din problemele lor :bullpenul.
Cu Chamberlain,Vizcaino,Ramirez si chiar Villone,ei pot fi linistiti ca vor pastra avantajul pana la Rivera.Singurul mod prin care cred eu ca Yankees mai pot pierde meciuri este daca starterul incepe slab meciul cum s-a intamplat cu Mussina in primul meci cu Detroit.Daca meciul e strans sau Yankees conduce in repriza a 5-a ,atunci ei vor castiga meciul.
P.S. Chamberlain este chiar impresionant.Singurii care ma mai impresioneaza in acest fel sunt Okajima(nu prin forta ci prin sange rece si eficienta) si Papelbon care la fel ca si Chamberlain are un fastball de peste 95 Mph.

cristane
20th August 2007, 10:42
Tonight the Joba era begins! /OLE/

:yeah:

Linia lui pina acum:
5 G - 7.0 IP - 2 H - 0 R - 2 BB (ambele la debut) - 11 SO - 0.00 ERA

Imi place ca fanii din NY l-au adoptat foarte repede, e nebunie pe stadion cind intra Joba. Dar cind ai 21 de ani si arunci fastballul constant cu 98-99 mph, iar sliderul e mai rapid decit fastballul altora (89-90 mph)... E normala reactia :) Imi place mult si de Edwar Ramirez, alt rookie. Are un change-up nimicitor.

manai
20th August 2007, 11:06
E normal ca publicul sa fie extaziat de el.Michael Kay chiar spunea asta ieri :
"Fanii Yankees iubesc 2 tipuri de jucatori : cel care da multe home run-uri si pitcherul care face multe strike out-uri"

atisha
20th August 2007, 11:10
seria Yankees - Red Sox de saptamana viitoare va fi criminala... mai ales acum ca ofensiva din Boston s-a trezit oleaca (au intors sambata de la 0-5 la 10-5). Diferenta se va face la pitching.

Cucu
20th August 2007, 15:36
da ... se anunta un sfarsit de sezon frumos ... multe echipe cu sanse de playoffs ... sincer in AL ii vad pe RedSox castigand divizia si Seattle castigand wild-cardul

atisha
20th August 2007, 19:10
multe va hotari si seria de meciuri Yankees la Angels. Angels sunt o echipa incomoda si nu au un record rau, sunt acolo sus. Yankees ar trebui sa ia macar doua meciuri ca sa-i tina pe astia departe de lupta pentru playoff.
Red Sox joaca azi la Tampa Bay, cu un pitching matchup foarte interesant. La Tampa arunca Scott Kazmir, cel mai bun pitcher al lor, iar la Boston Tim Wakefield si al sau knuckleball - iar Wakefield n-a fost invins niciodata de Tampa. ii place acolo ca aia joaca intr-un dome si aruncarile ii ies bine, nu le influenteaza vantul.

georgebz
22nd August 2007, 13:30
Garret Anderson 6AB 3R 4 H 10RBI 0 BB 0SO 2LOB .281AVG

10 RBI intr-un meci .. that's insane :D

manai
22nd August 2007, 13:46
la ce pitcheri au avut yankees putea sa dea si mai multe.

cristane
22nd August 2007, 15:41
A fost cel mai penibil meci al anului, dpdv al pitching-ului Yankeilor. Adica s-a mai intimplat cite unul, sau chiar doi, sa fie rupti in doua in acelasi meci, dar 5 pitcheri din 6 sa fie patetici in acelasi timp, mai rar. Partea proasta e ca Seattle e intr-o forma de exceptie si n-au mai pierdut de nu stiu cind. Trebuie sa invingem azi. In Andy we trust :D

cristane
23rd August 2007, 13:51
Trebuie sa invingem azi. In Andy we trust :D

:yeah:

Andy rocks, 1 ER in 7 IP, excelent meci. Apoi a intrat Joba si a uluit din nou, 1 IP, 3 strike outs. :cool:

Weekendul se anunta foarte interesant. Noi avem o serie grea la Detroit, iar Boston merge pentru 4 meciuri la White Sox.

Dani3l
23rd August 2007, 20:54
The Texas Rangers rounded the bases at a dizzying pace and became the first team in 110 years to score 30 runs in a game, setting an American League record Wednesday in a 30-3 rout of the Baltimore Orioles at Camden Yards
http://news.yahoo.com/s/ap/20070823/ap_on_sp_ba_ga_su/bba_al_rdp
Wey,ce aruncatori au avut astia de la Orioles?!:happy

r0bby
23rd August 2007, 22:10
Pur si simplu VARZA!

manai
24th August 2007, 11:37
a fost o intamplare.baltimore are unul din cei mai buni antrenori de pitcheri din tot baseballul si rezulatele se vad : Eric Beddard este principalul candidat la AL Cy Young ,iar Jeremie Guthrie a fost destul de bun si el anul asta dupa ce anul trecut boston l-au aruncat ca pe o masea stricata nedandu-i nici o sansa. Meciul asta cu 30-3 a fost pur si simplu o intamplare.

georgebz
24th August 2007, 14:52
as vrea mai multe "intamplari" ca aceasta ... cum am spus eu fiind un fan al meciurilor cu multe run'uri ... pe la 24-3 mi-a placut de un comentator : "It's a football score " , dupa care Texas a mai dat un Touchdown , insa a ratat extra punct-ul :P

Ludu
25th August 2007, 13:22
o intamplare ce nu sa mai vazut de un secol :confused: , oricum , baltimore e peste texas la orice capitol , doar ca in seara aia au avut cativa baieti ce pur si simplu nu au aruncat bine , iar texas a lovit tot ce a miscat , o combinatie fericita pt ei:ok:

Ludu
25th August 2007, 13:34
m-am trezit in dimineata asta pe la 10jumate si am pus mana pe telefon sa verific rezultatele meciurilor incepute la 5 , numai sa vad ca yankees si tigers inca se joaca! whaaat?? pun mana pe ipod repede sa verific cat a fi ora in detroit ....3.27AM!!! iar oamenii astia inca joaca? a ...lasa , numai bine , deschid compu si poate mai prind finalul , 6-6 , bottom11 , 2outs , 1ball-2strikes , e ok...se termina si inningu asta si intra in a 12a, mai prind ceva! deschid compu , loghez fericit in contu de mlb ...pe cand sa deschid media playerul ... game over...paaf! Guilen tocmai ma aranjat , cu un 3run homer , yankees6-tigers9 iar tigers se mentin in cursa pt AL Central iar eu imi fac trezirea

cristane
25th August 2007, 15:51
m-am trezit in dimineata asta pe la 10jumate si am pus mana pe telefon sa verific rezultatele meciurilor incepute la 5 , numai sa vad ca yankees si tigers inca se joaca! whaaat?? pun mana pe ipod repede sa verific cat a fi ora in detroit ....3.27AM!!! iar oamenii astia inca joaca? a ...lasa , numai bine , deschid compu si poate mai prind finalul , 6-6 , bottom11 , 2outs , 1ball-2strikes , e ok...se termina si inningu asta si intra in a 12a, mai prind ceva! deschid compu , loghez fericit in contu de mlb ...pe cand sa deschid media playerul ... game over...paaf! Guilen tocmai ma aranjat , cu un 3run homer , yankees6-tigers9 iar tigers se mentin in cursa pt AL Central iar eu imi fac trezirea

EXACT asa am patit si eu. Am pornit la 10.30, vroiam sa vad inregistrarea intregului meci. Da de unde, inca era live. 6-6, 2 out, 1b-2s. Home run Detroit. Dammit. N-ar trebui sa pierdem meciurile astea, daca vrem playoffs. Azi Wang trebuie sa cistige. Si sa reziste minim 7 inninguri, ca bullpen-ul a fost folosit intens azi-dimineata.

Ludu
25th August 2007, 16:01
am mare incredere in wang ! si ar fi frumos daca ar rezista pana in a8-a . ca intradevar bullpenul a fost suprasolicitat si ieri si cu Angels , sa speram ca white sox pot sa bata macar un meci astazi!!! macar unul!! ..boston se tot indeparteaza...

Ludu
26th August 2007, 16:34
am mare incredere in wang ! si ar fi frumos daca ar rezista pana in a8-a . ca intradevar bullpenul a fost suprasolicitat si ieri si cu Angels , sa speram ca white sox pot sa bata macar un meci astazi!!! macar unul!! ..boston se tot indeparteaza...

sa terminat cu bine :yes:, dar boston din nou ia zdrobit pe white sox:(

Ludu
28th August 2007, 16:46
Detroit - Yankees 16-0 ...incredibil , afland ca Mussina e pitcher-ul in seara asta primul gand ce mi-a trecut prin cap a fost acel 7-1pt Angels acum cateva saptamani in inningu 2 cu mussina la "lucru" din pacate acelasi lucru sa intamplat si astazi , dupa 3 inninguri era deja 6-0 , toti pitcheri ce au urmat au fost penibili si au mai permis inca 10runs ...poate e doar un meci..

atisha
28th August 2007, 21:19
si mai jucati si cu noi 3 meciuri...:)
va fi crunt meciul de la 2, Matsuzaka vs. Pettite, daca Red Sox bat cred ca s-a cam terminat cu divizia, 9 meciuri diferenta e totusi mult, chiar daca le pierdem pe urmatoarele 2.
ma bucur ca ofensiva s-a trezit, 46 runs in 4 meciuri e ceva, chiar daca bullpenul de la white sox a fost penibil. dupa meciul ala horror de la tampa, 1-2, macar si-au amintit baietii sa loveasca mingea.
pronostichez un 5-3 pentru Sox azi (desi s-ar putea sa fie wishful thinking).

Ludu
29th August 2007, 00:31
problema cu divizia e clarificata , dar suntem doar la 2 meciuri de wild card

cristane
29th August 2007, 01:13
Inca nici divizia nu e clara, mai sint 6 meciuri directe :D Dar si la mine asta e wishful thinking, asa ca nu prea ma mai gindesc la altceva decit la wildcard :D
Ok. News time. Britton a fost chemat la echipa mare, iar Henn a fost trimis inapoi in AAA. Thank God. Apoi, Mussina se pare ca va fi si el pus pe liber, dupa 3 starturi consecutive catastrofale. Thank God again. Nu se stie insa cine ii va lua locul in rotatie, probabil unul din pitcherii din AAA, si anume Steven White, DeSalvo sau Igawa.
Saptamina trecuta dupa catastrofa numita Mussina, ne-am revenit datorita lui Pettitte. Sper ca asa sa fie si azi. In Andy we trust :D (in plus, azi il vom vedea probabil si pe Joba ;))

atisha
29th August 2007, 05:30
a fost 5-3, dar pentru Yankees.
meci echilibrat, 7-7 raportul hit-urilor, pe undeva diferenta s-a facut la puterea loviturilor (2-2 la home-runs, dar Sox au mai avut vreo 2 mingi prinse in ultima instanta), si cred ca Francona a gresit ca nu l-a folosit pe Bobby Kielty, macar in ultima parte a meciului, cand era mare nevoie de un om puternic la bataie (si Kielty a demonstrat ca este). Drew n-a fost bun de nimic cu bata, dar a prins mingile batute spre el (home-runul de 5-3 n-avea cum).
cat despre pitcheri, Matsuzaka asa si-asa (dupa mine, nu trebuia lasat in a 7-a, nu aratase o siguranta iesita din comun), Pettite n-a rupt gura targului, Joba nu e chiar asa teribil cum pare din statistici, Rivera in schimb a fost top-class cand a fost vorba sa inchida meciul.
Poate ca omul meciului a fost totusi Matsui, care a prins 2 mingi pe care scria cel putin double.
E cu atat mai interesant meciul urmator (pitchers - Beckett vs. Clemens).
Legatura la Cris sa comenteze din perspectiva partii adverse.

cristane
29th August 2007, 13:44
Pettite n-a rupt gura targului

I beg to differ. Pettitte a fost exact cum ma asteptam sa fie, adica excelent. 7 inninguri foarte bune, doar 3 runs permise in fata celei mai in forma ofensive a momentului (saracii de la White Sox au simtit-o pe pielea lor weekendul trecut), si inca o victorie. De obicei, Pettitte incepe prost anul, si il termina senzational. Asa e si acum. In luna august a fost starter de 6 ori. A obtinut 6 victorii, cu ERA total de sub 2.00. I rest my case.


Joba nu e chiar asa teribil cum pare din statistici

Again, I beg to differ. Joba inca nu a aratat nici jumatate din ceea ce poate. Fiind reliever, nu si-a folosit decit fastball-ul si slider-ul. Dar stie si curve balls si change-ups, pe care o sa le vedeti voi cei de la Boston din plin de la anul, cind Joba va fi starter :)
Din nou, nu trebuie uitat ca e un rookie la primul lui meci de o asemenea importanta. Walk-ul a fost cauzat cu siguranta de emotii. (are doar 3 pina acum, primele 2 venind in debutul lui in MLB). In rest, un single, 2 K's si un pop-up (Ortiz). Eu zic ca e foarte bine, tinind cont de importanta meciului si valoarea batterilor infruntati. (daca vrei sa vezi ce teribil e Joba, uita-te la ultimul lui meci, cel cu Angels (e gratis pe mlb.com), cum il scoate pe Vlad Guerrero. Now THAT's impressive :D)

Cit despre meci, :yeah:

Mariners a pierdut din nou, sintem la un joc in spatele lor :)

Azi sper la un meci bun al lui Rocket, ar cam fi si cazul, ultimele sale aparitii au fost cam dezamagitoare.

Ah, si some news: Mussina a fost scos din rotatie si inlocuit cu un rookie, Ian Kennedy, care are in 2007 un ERA de 1.80 in minor leagues. Nu pot sa cred ce vad, Hughes, Kennedy si Joba, top 3 prospects, all home-grown kids, ajunsi la echipa mare :yeah:

georgebz
30th August 2007, 10:00
mie nu imi vine sa cred in ce situatie a ajuns Detroit ..4.5 games behind Cleveland , si nici in cursa pentru Wildcard nu stau foarte bine ... nu prea am mai avut timp sa urmaresc meciurile in ultimele zile , deci nu stiu care este motivul pentru care merg asa prost , insa sper sa isi revina la timp pentru a-si asigua loc in PlayOff

Echo362
31st August 2007, 15:27
Kenny Rogers accidentat tot timpul cantareste mult,la fel si Sheffield care nu mai joca de vreo saptamana.

Cucu
31st August 2007, 16:14
Cubs incep sa se distanteze in NL Central ... cred ca in 2 saptamani vor conduce divizia cu vreo 5-6 jocuri si ... va fi gata ...
Go Cubs.

Cat despre Yankees si RedSox, ar fi fain sa se stranga lucrurile si sa vedem o lupta faina pe final.

Ludu
31st August 2007, 18:44
ok , nu mai e mult pana la terminarea sezonului regulat ... iar in opinia mea , acestea sunt castigatoarele divizilor si a wildcard-urilor .

AL EST :Red Sox (95%)
AL CENTRAL: Indians (100%)
AL VEST: Angels (100%)
AL WildCard:Yankess(100%)

NL EST: Phillies (75%)
NL CENTRAL: Cardinals (70%)
NL VEST: Padres (55%)
NL WildCard: Arizona (60%)

Echo362
31st August 2007, 19:22
Incerc si eu un pronostic :

AL East: Yankees
AL Central: Detroit
AL West: Anaheim
WC: Boston

NL East: Mets
NL Central: Cubs
NL West: Arizona
WC: San Diego

Ludu
1st September 2007, 19:10
in seara asta yankees incepe cu Ian Kennedy , pitcher-ul ce a fost inlocuit in rotatia , dupa ce Mussina a dat-o in bara rau de tot , sincer abea astept sa vad ce poate tipu pentru ca se aud doar vorbe de lauda despre el , din A pana AAA a ajuns intr-un timp relativ scurt , cu un ERA de sub 3, atat imi doresc numai ...ca bullpen-ul sa isi faca meseria !

markcj
2nd September 2007, 07:28
mie sincer mi-a placut Mussina. sper sa-l mai foloseasca si in datile viitoare cand mai vin in anaheim......in playoff poate:D

cristane
3rd September 2007, 12:49
De azi pana miercuri are loc o serie ce poate decide castigatoarea wild card-ului in AL, NY Yankees contra Seattle. Primul meci e azi, la 20.00 (ora Romaniei), si ii opune pe Roger Clemens si Felix Hernandez.

georgebz
3rd September 2007, 19:41
ar fi culmea , dupa 9 infrangeri sa ii bata pe Yankees in primul meci :D ... in alta ordine de idei eu sper la un rezultat care sa ii ajute pe Detroit ;)

Ludu
3rd September 2007, 20:05
hmmm...nu e sigur ca Roger va fi pitcherul astazi ... are probleme la picior..deci s-ar putea sa il revedem pe mussina

georgebz
3rd September 2007, 20:59
joaca .. super meciu pana acum ( B 3 ) , mai ales din partea defensivelor

Ludu
3rd September 2007, 21:18
5-1 ..clemens is done...mussina se pregateste sa intre

georgebz
3rd September 2007, 21:31
da .. primul sau meci ca reliever ... nu cred in revenirea yankeilor , se pare ca in probabil cea mai importanta serie pentru WC vor incepe "cu stangul"

Ludu
3rd September 2007, 21:35
nici eu nu cred....King Felix has some good stuff , iar apararea functioneaza f bine

Ludu
3rd September 2007, 21:37
broadcasterul a pus o intrebare buna : "who made him king?"

Cucu
4th September 2007, 15:06
deseara merg si eu la meci ... Cubs-Dodgers ... Go Cubs!
Poate am norocul sa prind un HR ball :)

cristane
4th September 2007, 15:08
Ce misto :) Inca sper sa ajung si eu in SUA in curind, sa ma stabilesc acolo, si sa pot sa merg si eu la cit mai multe meciuri :P

r0bby
4th September 2007, 15:11
deseara merg si eu la meci ... Cubs-Dodgers ... Go Cubs!
Poate am norocul sa prind un HR ball :)

:yeah:

Sa faci si niste poze.:D

Cucu
6th September 2007, 15:21
au luat bataie la meciul care am mers eu ... :(

dar vremea si atmosfera au fost superebe :)

am facut ceva poze ... am sa le caut si o sa le postez pe aici cand pot.

cristane
6th September 2007, 17:03
Cool, abia astept sa le vad :D

A-Rod a reusit aseara 2 home runs in acelasi inning :yeah: Iar Yanks au zdrobit din nou Seattle. Ne-am distantat la 3 jocuri in cursa pentru wild card, si, daca nu mai apare nimic neprevazut, nu cred ca mai avem cum sa ratam play-off-ul. Joba si-a continuat perfectiunea, a ajuns la 12.1 IP cu 0.00 ERA :D Iar Hughes a fost solid ca starter, dupa citeva meciuri mai slabe.

.. and here's to the Blue Jays, for kicking bosox ass :bere:

georgebz
16th September 2007, 16:48
s-a vandut mingea cu care Bonds a doborat recordul ;) : http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=58858

r0bby
16th September 2007, 22:22
Stiri despre baseball in prosport.....:happyE un inceput!

cristane
17th September 2007, 13:18
Yankees, 2 victorii din 3 la Red Sox, si sintem si mai aproape de play-off :D Meci foarte frumos aseara, very good pitching, destule home runs, emotii si tensiune pe final.

Joba a permis aseara primul sau earned run al carierei, si-a stricat astfel ERA-ul de 0.00 dupa 18 innings pitched... are acum 0.50 ERA :D In ciuda HR-ului permis, a mai eliminat si aseara 3 prin strikeout. The kid is awesome, aduce o energie fantastica in joc.

Anyways. Inca 2 saptamini de sezon regulat, dupa care... playoffs... :yeah:

Cucu
19th September 2007, 15:18
Houston tocmai le-au facut o favoare celor de la Milwaukee Brewers. Si-au scos 2 starteri din rotatie.
Antrenorul lui Houston este un fost Brewer si asta cam explica tot.
Oricum daca Cubs nu castiga divizia este numai vina lor, nu a lui Brewers, Astros sau altii.

Cat despre AL: cred ca Yankees sunt hot la timpul cel mai bun, sa vedem ce va face A-Rod in playoffs ... daca iarasi joaca aiurea cred ca la anul pleaca in alta parte.

manai
19th September 2007, 15:53
Oricum nu conteaza cine se califica intre Cubs si Brewers,nu o sa ajunga niciuna in World Series.

cristane
19th September 2007, 17:31
Nu fii sigur, am invatat sezonul asta ca in MLB orice echipa, chiar si Tampa Bay, poate invinge absolut orice echipa (chiar si Yanks sau Red Sox). Totul tine de forma de moment. Si nu uita, Cardinals sint campioni si anul trecut nimeni nu le dadea sanse. Nu zic ca o sa ajunga Cubs in World Series, zic doar ca au sanse.

PS... Yanks, -2.5 GB :D

Cucu
19th September 2007, 18:51
au pitchers buni, un bullpen bun, un closer bun
jocul ofensiv insa a fost foarte inconsistent ...
.. dar toti stiu ca totul depinde de pitching ... asa ca eu le dau o sansa buna in playoffs.

manai
20th September 2007, 02:46
au pitchers buni, un bullpen bun, un closer bun
jocul ofensiv insa a fost foarte inconsistent ...
.. dar toti stiu ca totul depinde de pitching ... asa ca eu le dau o sansa buna in playoffs.
Hai ca m-ai facut praf cu asta.Pitcheri buni?Care?Zambrano si mai cine?Closer bun?care ? Ryan Dempster?
In legatura cu St.Louis anul trecut,a fost o combinatie de noroc,culoar si hotie.Sa detaliez un pic:au avut noroc in primul tur cu San Diego,i-au furat pe Mets in meciul 7 si au avut culoar de au jucat cu DEtroit in WS pe care i-au facut praf in meciurile de acasa.daca jucau cu yankees sau boston nu-si permitea tony larussa magariile alea in WS.rotatia lui st.louis in playoff a fost :
carpenter,suppan,jeff weaver si a.reyes.in afara de carp ceilalti sunt pitcheri slabi si foarte slabi dar in acel playoff toti au fost buni mai ales acasa unde au fost ajuatati mult de arbitrii.as putea continua dar trebuie sa intru si mai adanc in culisele MLB.

Cucu
20th September 2007, 19:01
ok ... vrei numere ... iti dau numere

Cubs in momentul asta sunt:
locul 4 in MLB la ERA
locul 1 in strikeouts in MLB
locul 1 in hits allowed in MLB

Ryan Demster are 29 de saves si numai 3 BS (blown saves).
In mod normal 80% reusit e considerat excelent. Dempster are aproape 90% save percentage.

Carlos Marmol are cel mai bun ERA in MLB pentru pitcheri care au aruncat cel putin 60 de inninguri ....

deci ... cand am zis ca au un pitching bun ... cred ca i-am subesteimat, au un pitching extraordinar.

manai
21st September 2007, 07:19
crede-ma nu e asa,sunt niste numere false.nu spun ca au pitcheri slabi dar nici mari valori nu sunt.ryan dempster are obiceiul sa piarda meciuri cu echipe bune,vezi Mets ,vezi St.louis acum cateva zile cand nici n-a terminat repriza.in AL un closer care nu termina repriza e un closer slab.nici nu-mi imaginez ca Torre sa-l scoata pe Rivera de frica sa nu piarda avantajul.
Oricum intr-un eventual WS Cubs sau orice alta echipa din NL n-ar trebui sa emita pretentii,dar cine stie...
P.S. Daca jucau in AL mai aveau numerle astea la pitching?

Cucu
21st September 2007, 15:32
Dempster a ratat numai 3 sanse de saves, ca Rivera defapt.
Cine e asa mult peste Cubs in NL? Mets? care fac pe ei ca nu sunt in stare sa castige divizia? Philadelphia? care nu au nici o idee despre pitching? Arizona? o echipa tanara fara experienta? San Diego? desi au un #1 SP care este pe departe cel mai bun in MLB tot nu cred ca e deajuns.

Cat despre daca aveau numerele astea in AL, clar. Poate si mai bune ... nu uita ca Cubs joaca la Wrigley Field, unde nu e chiar locul ideal sa joci ca pitcher. Daca jucau la Dogers, sau Angels, sau Oakland ... samd. ERA-ul era cu cel putin jumatate de punct mai putin.

Iar in AL nu uita ca pitcherul poate sa mearga linistit pana cand nu mai poate, in NL trebuie sa-l scoti mai devreme afara ca sa incerci sa inscri mai multe.

Uita-te la cam toti pitcheri care vin din AL in NL, si ai sa vezi ca numerele nu mint: cam toti au un ERA mai slab.

Marele Barry Zito: in cariera lui este 3.66 daca incluzi si anul asta. Anul asta in NL: 4.56
Pedro Martinez: anul trecut 4.48 in cariera 2.80

Uita-te la primele echipe care conduc in statisticile ofensive: primele 4 in MLB care conduc in HR sunt Milwaukee, Philadelphia, Cincinnati si Florida. 2 din ele sunt in liga cu Cubs.

Deci, daca iei toti factori in considerare, eu as spune ca nu prea conteaza in liga esti, important este daca esti bun. Si Cubs sunt buni la pitching.

cristane
21st September 2007, 15:41
Yankees - Cubs in World Series ar fi BESTIAL. Echipa mea favorita, contra singurei echipe de care chiar imi place din NL. ;)

Cucu
21st September 2007, 18:55
ar fi si ceea mai urmarita World Series in multi ani
mi-ar place.
Amandoua echipe au devenit HOT la momentul oportun ... ramane de vazut

manai
21st September 2007, 20:16
sincer,n-am nimic cu cubs,dar sa spui ca in al sunt pitcheri mai buni ca in nl nu prea e corect. Acest lucru se vede an de an in all star game.cat despre closeri nici nu mai vb,in Nl nu exista nici un closer de exceptie cum sunt Rivera,Papelbon,F.rodriguez,J.J.Putz,B.J.Ryan,Joe Nathan si as putea continua...cat despre hitteri nu mai vb.
P.S. Greg Maddux,pitcherul care acum e la san diego si a fost si la cubs si a facut cariera la atlanta impreuna cu Glavine si Smlotz,a fost intrebat acum cativa ani cand inca considerat unul din cei mai buni pitcheri de ce nu se duce la o echipa din AL.Ghici ce a raspuns ? A raspuns ceva de genul "nu vreau sa ma compromit,nu vrau sa ma fac de ras".Pedro a venit in NL pt bani si nu prea pune suflet pt Mets,e un Red Sock(nu stiu daca m-am exprimat corect) pe viata.La fel si Zito,a venit pt bani si nu se prea omoara.

manai
22nd September 2007, 05:43
mai sus m-am exprimat gresit la inceput.am vrut sa spun " sa spui ca pitcherii din nl sunt mai buni ca cei din al nu e prea corect".n-am fost atent si am scris invers.

Cucu
26th September 2007, 16:04
asta este o discutie veche ... dar hai sa-ti spun mai direct ... daca esti bun ... esti bun oriunde, daca nu esti bun nu esti bun niciunde.

Si sincer sa fiu nu sunt obiectiv aici. Eu prefer un meci in NL decat unul in AL. Nu prea vezi dueluri de pitcheri in AL, e mai mult o batalie care inscrie mai mult.
Prefer un meci de 1-0 muncit decat un 12-11.
Si cam toate World Series devin meciuri in care nu se inscrie nimik.
Cat despre Maddux, are mare noroc cu parcul ala din San Diego. Uita-te ce penibil a fost cu Cubs de cand s-a intors ...
Sunt multi mai multi factori care se iau in considerare. Oricum sa arunci numerele la gunoi pentru ca "ei sunt in NL" nu e bine.
Oricum ramane de vazut cine castiga anul asta ..
apropo ... tu cu ce echipa ti? e clar ca e din AL ... dar care e?

manai
26th September 2007, 18:37
eu,ca tot romanu,tin cu Yankees,pt ca (dupa parerea mea) e echipa cea mai spectaculoasa.nu am aruncat numerele la gunoi doar spun ca situatia s-ar schimba daca multi din pitcherii din NL ar infrunta echipele de AL. pt mine argumentul cel mai bun este all star game-ul unde se intalnesc cei mai buni jucatori din Al si NL si in ultimii 8 sau 9 ani a castigat mereu AL.

georgebz
27th September 2007, 09:26
mda ... dupa cum anticipam Yankees au reusit o partea a 2-a a sezonului foarte buna , Detroit a avut unele probleme si sansele de PlayOff s-au dus

acum nu imi ramane decat sa urmaresc luptea foarte stransa pentru PlayOff si WildCard din NL ... sincer as vrea sa mearga Coorado in PlayOff , indiferent din ce postura , mai ales ca au 10 victorii la rand si "sunt pe val " .... in rest nu am favoriti in NL .... in PostSeason ma anunt a fi fan Boston :P