PDA

View Full Version : Fotbal american=pasiune,trairi,devotament sau sportul doar ca spectacol?



Raven Jaguar
17th May 2007, 17:12
Am deschis acest thread pentru a va intreba pe fiecare in ce mod vedeti voi fotbalul american si ce inseamna pentru fiecare din voi acest superb sport.
Pentru mine......este un mod de viata,incepand cu emotia privind rezultatul echipei favorite,antrenamentul de pe teren,satisfactia efortului depus si atitudinea pe care o am vis-a-vis fata de pregatirea de la antrenament,dorinta de perfectionare,ambitia de a atinge scopul propus ajungand la placerea unui joc Madden,vizionarea unui meci din sezon,urmarirea febrila a ultimelor stiri si barfe din NFL(eventual NCAA,NFL Europe),visul de a vedea o liga in Romania de fotbal american,multumirea mea de a vedea o unitate intre coechipieri(in momente bune cat si in mai putin bune...la bine si la greu),bucuria de a vedea pe forum romani uniti de aceeasi pasiune indiferent in ce colt al lumii se afla,politetea si buna-cuvinta de aici,curiozitatea avida de tot ceea ce inseamna fotbal american.........pentru mine...fotbal american inseamna mod de viata,in teren cat si in afara lui,imi potolesc foamea cu o portie de FA pe paine,imi sting setea cu o dusca de stiri din NFL,adorm cu gandul la viitorul club de fotbal american oficial,visez viitoarea federatie de fotbal american si ma trezesc cu gandul le ceea ce pot intreprinde pentru ca visul sa devina realitate.Pentru mine FA inseamna daruire,ambitie,sacrificiu si efort depus,placere,seriozitate si camaraderie,prietenie si o mare familie unita de aceeasi pasiune.......Fotbalul American:)

Voi?!...ce pareri aveti?Ce reprezinta pentru fiecare dintre voi .....FA?

Raven Jaguar
17th May 2007, 17:24
Rog ca unul din moderatori sa stearga celalalt thread asemanator cu acesta deoarece din greseala l-am postat de 2 ori:P (probleme cu conexiunea la servici si nu mi-am dat seama ca deja se postase...)...pe celalalt l-am inchis!
Multumesc...:)

Bronco
19th May 2007, 22:37
Prima oara cand am vazut un meci din NFL,am avut o senzatie ciudata...imi placea ce vad,desi nu intelegeam regulile... Asta se intampla prin 1992,si eram pe atunci doar un pusti de 15 ani...care ii vedea pt prima oara pe redskins cu eagles....si ce meci...
De atunci,am inceput sa caut sa inteleg sportul asta...ma atrageau uniformele,castile,mingea ovala cu siretul alb,terenurile alea pline de spectatori...si intr-o zi a aparut ca din senin,cablul tv,si cu el si un post german de sport,DSF,care transmitea meciuri...live,recorded,rezumate...
Dupa un timp insa, tipi au renuntat sa mai vrea sa transmita pt toata lumea,si s-au transformat in canal platibil...:confused:
Asa ca un timp,nu am mai vazut nici un meci...decat superbowl-urile de la protv...si ce meciuri...mai ales cand au castigat Packers,ce meci...
De curand am redescoperit NFL-ul...si de atunci am vazut ca am aceasi pasiune...care ma macina si azi...poate pentru k e singurul sport pe care as fi vrut sa il practic.:ok:
iar, mai nou sport 1 a inceput sa ruleze si la noi,auzisem de ei,dar nu stiam ca o sa vina si aici...
iar pasiunea e aceasi,ba mai mult,ma aduce uneori in mici conflicte familiale,care trec totusi...fiindca nevasta-mea nu intelege sportul asta,dar il accepta de dragul meu...si chiar s-a uitat la SuperBowl cu mine,live,desi nu o interesa...dar i placea numele" Bears",si vroia sa vada ursii castigand...n-a fost sa fie...
Oricum,incepe sa devina si ea fan,decand cu obsesia mea pt NFL
Fiindca este ca o obsesie...cand sunt la munca si n-am ce face,desenez embleme,jucatori,faze...sau joc Maddenul 2006 pe mobil...cu o asa mare pasiune ca i sperii si pe colegi...

Pt mine,asta e fotbalul american... M-a atras la inceput uniformele,apoi jocul...si as jucafotbal american pe gratis pina mor...asa mult imi place...


P.S. de curand mi-am fracturat clavicula jucand fotbal american (de,ma credeam Reggie Bush,si am patit-o), si nu mi-a parut rau ca s-a rupt osul ala...mi-a parut rau ca nu pot juca o perioada mai lunga...deja imi lipseste...

LONG LIVE NFL!:ok:
:ok:
:ok:
:ok:
:ok:

Raven Jaguar
23rd May 2007, 15:06
Stiu ca ai avut probleme Romulus,ca te-ai accidentat acum cateva saptamani,stiu cum e sa ai clavicula rupta(si eu am avut-o acum 15 ani la rugby si am stat imbracat in ghips 3 saptamani:groggy: ) dar dupa 3 luni "zburdam" din nou pe teren:yes: ,dupa ce facusem recuperare si cat am avut pauza din cauza accidentarii simteam ca turbez ca nu pot face antrenament. :(
Si eu mi-am convins sotia sa urmareasca SB cu mine si chiar a inceput sa inteleaga putin din FA,urmarind unele meciuri cu mine la calculator si incercand sa inteleaga cat mai multe din acest sport.:)

P.S.-m-as bucura dupa ce te refaci, sa vii din nou la antrenamente...dar..ramane la atitudinea ta de ceea ce hotaresti pe viitor.:)

cycloneclau
23rd May 2007, 16:02
De cand eram copil tot mai auzeam (fiindca am petrecut o parte din copilarie in Germania) de fotbal american si mai vedeam eventual poze si ma impresionau de pe atunci cand ii vedeam pe jucatorii respectivi cu casti si armuri, pe atunci mi se pareau ca niste cavaleri (ma jucam mult cu Lego pe atunci :P ).

Dupa ce m-am intors nu prea am mai vazut nimic, asta pana sa apara internetul, dar mai ales din clasa a XI-a cand se transmiteau meciuri pe TV Sport. Cum eram foarte infierbantat cu pariurile (pe fotbal si hochei) urmaream mult TV sport si am prins din greseala intr-o dupa amiaza de marti emisiunea cu fotbal american. Si ma distrau comentatorii care incercau sa explice regulile (le explicau bine), dar pentru a obisnui publicul nestiutor de limba engleza, mai traduceau din denumiri, astfel Running Back au denumit-o "cartita". Zambeam de fiecare data cand auzeam "cartita s-a strecurat printre aparatori pentru cativa yarzi".

Primul meci live a fost superbowl-ul din acel an (SB XXXVIII) dintre Patriots si Panthers. Avand in vedere ca meciul s-a decis in ultimele secunde printr-un field goal al lui Vinatieri. De atunci am ramas marcat de acest sport (cam de vreo 3 ori in noaptea aia o mai trecut mama prin camera sa vada daca n-am adormit cu televizoru mergand :P but no chance :ok: )

O perioada dupa superbowl am mai discutat si prin clasa cu inca 3 colegi care si ei urmareau F.A. de pe TV Sport. Intr-a 12-a am fost tare dezamagit cand am vazut ca nu mai aveau drepturile de televizare pt F.A. si mi-am cam pus in cui pasiunea mea. Anul I la faculta o fost foarte nefericit, netul ASE-ului nepermitand download-uri de pe Torrents asa ca s-a mai facut inca un an de pauza.

Dar anu asta avand net extern liber, am descarcat si descarcat tot ce am putut si in final am gasit forumul asta, o adevarata mina de aur pt pasionatii de fotbal american romani. De atunci n-a mai trecut o zi fara sa intru macar o data pe NFL.com sa urmaresc ce se mai intampla. Sau pe forum sa vad ce barfe o mai aparut (io urmarindu-i mai mult pe Patriots). In fiecare zi ma uit pe site-ul oficial Pats daca o mai aparut ceva stiri noi si-mi descarc podcast-urile si emisiunile lor (Patriots Fanzone Weekly in Progress) pe Ipod si le ascult pe strada, pe autobuz sau chiar pe tren cand ma duc acasa. De asemenea discutand cu diferite persoane, colegi de faculta sau prieteni etc. dupa un timp cumva tot ajung la discutia cu fotbalul american si atunci ei vad focul ce se aprinde in ochii mei si cu cata placere povestesc despre acest sport, incat chiar si fetele asculta, chiar daca nu le intereseaza prea mult. Pur si simplu sunt fascinati de cat de obsedat poate fi un om in legatura cu un sport, obsedat in sensul bun, fara sa faci in ultimu hal alte echipe si suporterii lor.


Ca si concluzie, fotbalul american a devenit o parte indispensabila din viata mea si nu cred ca o s-o mai pot elimina. Si nici nu vreau!!! :ok:

Bronco
23rd May 2007, 22:35
Pai, eu sunt hotarat sa ma intorc la antrenamente, mai dureaza insa cu clavicula, dar nu ma las, imi place prea mult sa joc si chiar daca am deja 30 de ani:evil: tot nu ma las, imi place sa joc....:rolleyes:
O sa ne vedem pe teren...oricare ar fi acesta...

Raven Jaguar
14th June 2007, 19:10
De ce este spectaculos acest sport.....un tackling,un "big hit"......savurati si voi...eu unul m-am delectat cu aceste imagini:)

http://www.youtube.com/watch?v=n8cK039XaZQ&mode=related&search=

mtfk
14th June 2007, 19:16
eu's fan al f.a-ului nu din cauza placajelor dure, ci din ce poate face o echipa, cum sunt calculate pasele, cum sunt prinse pasele, cum se face loc pt rb sa parcurca cativa yarzi..

little_earl
14th June 2007, 19:31
De ce este spectaculos acest sport.....un tackling,un "big hit"......savurati si voi...eu unul m-am delectat cu aceste imagini:)

http://www.youtube.com/watch?v=n8cK039XaZQ&mode=related&search=

a lui ed reed, ultima, e printre cele mai tari, nici nu s-a miscat, si nu e deloc un tip mare

Cucu
14th June 2007, 21:00
1. sportul e frumos de urmarit si de jucat. Intensitate maxima in cateva secunde. Majoritatea meciului daca ai urmari numai actiunea propriu zisa, ar fi cam 30 de minute ( excluzand huddle, false starts si altele)
2. nu pot sa vorbesc de un mod de viata ca ceva pozitiv pentru simplu motiv ca sunt prea multi jucatori buni de fotbal care sunt ratati de oameni.
3. fotbalul nu e o "religie" pentru mine. Imi place sa urmaresc, sa mai citesc cate ceva, dar nu vreau sa puna stapanire pe mine.

Raven Jaguar
14th June 2007, 21:04
Asa e earl...ultima faza a fost cireasa de pe tort........cristi....tu faci parte din ofensiva...eu....iubesc defensiva:evil: ......si mie imi plac pasele reusite,un run spectaculos,schemele bine puse la punct si inteligenta in joc.....dar....ca fiecare om...cu preferintele lui,in cazul meu....partea defensiva.....lol...sau trebuia sa dedic defensivei acest clip:P


P.S.-au fost si blocaje reusite...nu numai tacklinguri.....si intr-adevar...foarte bune blocajele:)

Raven Jaguar
14th June 2007, 21:10
1. sportul e frumos de urmarit si de jucat. Intensitate maxima in cateva secunde. Majoritatea meciului daca ai urmari numai actiunea propriu zisa, ar fi cam 30 de minute ( excluzand huddle, false starts si altele)
2. nu pot sa vorbesc de un mod de viata ca ceva pozitiv pentru simplu motiv ca sunt prea multi jucatori buni de fotbal care sunt ratati de oameni.
3. fotbalul nu e o "religie" pentru mine. Imi place sa urmaresc, sa mai citesc cate ceva, dar nu vreau sa puna stapanire pe mine.

referitor la mine...sunt un "caz pierdut".....FA...e un mod de viata,si sunt un "fanatic religios al FA-lui".....si doctorul imi spunea...."atat timp cat iti i-ei medicamentatia FA....e foarte bine......daca nu.....nu mai ai energie si nu o sa te mai simti asa de bine"...lol:P

cycloneclau
15th June 2007, 14:28
1. sportul e frumos de urmarit si de jucat. Intensitate maxima in cateva secunde. Majoritatea meciului daca ai urmari numai actiunea propriu zisa, ar fi cam 30 de minute ( excluzand huddle, false starts si altele)
2. nu pot sa vorbesc de un mod de viata ca ceva pozitiv pentru simplu motiv ca sunt prea multi jucatori buni de fotbal care sunt ratati de oameni.
3. fotbalul nu e o "religie" pentru mine. Imi place sa urmaresc, sa mai citesc cate ceva, dar nu vreau sa puna stapanire pe mine.

Pai daca ne-am gandi cu totii la fel ar fi foarte monotona viata ... am fi toti niste superficiali "hai sa ma uit doar, sa nu ma implic prea tare". Daca n-ar exista oameni preocupati (nu obsedati) de anumite lucruri atunci acele lucruri n-ar exista (pt ca nu si-ar avea rostul).

Si in general in viata, daca nu te concentrezi asupra unui lucru atunci nu prea ai cum sa avansezi. Dar fiecare are alta filozofie de viata, io nu ma bag in treburile altora (sau cel putin incerc sa nu fac asta :evil: )

A.k.a
15th June 2007, 18:05
Pai in fiecare zi ma uit la news, poze, tot ce prind. Acuma vreo 2 ani eram obsedat rau, numa la asta ma gandeam, si noaptea numai fotbal american visam. Oricum nu este zi in care sa nu intru pe nfl.com sau si.com sa vad stiri despre football

plex23
18th June 2007, 22:23
Dupa revolutzie , la putzin timp au aparut televiziunile private...prin '91 era un tv care facea decit sport,si in fiecare lunipe la prinz dadeau rezumat din liga europeana de football american.cum ca invatzam dimineatza,luni ultimele ore plecam de la scoala ca sa pot vedea rezumatele...imi placea foarte mult si visam ca intr-o zi as putea sa joc si eu vreodata...ani au trecut prin 2001 am ajuns in italia cu scopul sa muncesc,prin 2004 mergind printr-un parc am vazut niste baietzi care se jucau cu mingea ovala de football si asa m-am bagat in seama cu ei...peste o saptamina jucam impreuna cu ei a football flag in parc...era o placere ptr mine,abia asteptam sa vina simbata sa pot sa ma duc sa pot juca...cu timpul ne-am facut echipa noastra ,care se chemea STONE HANDS si primul meci amical l-am avut la SCANDIAMO cu o echipa din mila RHINOS,CU ACEASTA OCAZIA AM VAZUT MECIUL DE SUPERBOWLL campionatului de football italian intre LIONS BERGAMO si WARRIORS BOLOGNA,cistigata de lions. urmatorul an am fost sa vedem finalele de football flag care sa desfasurat la roma ,organizata de GRIZZLIES ROMA...in acea zi presedintele echipei grizzlies,nea propus dac vrem sa jucam cu ei ptr campionatul urmator...din cei care ne antrenam in parc am ramas in trei si am fost dispusi sa venim sa ne antrenam cu ei ptr campionatul urmator...ptr mine era ca un vis care se implineste,chiar dac era football flag,era minunat sa particip la primul campinat italian de football flag...din nefericire am avut niste problema la piciorul sting,dar cu toate durerile mcare le aveam incercam sa joc,inainte sa joc ma injectam cu antidolorifice ca sa pot sa joc...a fost o perioada cind m-au trimis sa fac fizioterapie ptr ca nu ma mai pute-am sa stau in picioare...usor usoar am inceput sa imi revin si am inceput sa joc ultimele 3 bowll,cele mai importante...am dat totul din mine si ne-am clasificat pe locul 3 pe campionatul italian...cu aceasta ocazie am fost invitat la ALL STAR BWOL,unde au participat cei mai buni jucatori de flag din italia,la sfirsitul campionatului am primit premiul in partea echipei ca ROOKIE OF THE YEAR 2006,ptr mine a fost o emotzie imensa... din octombrie au inceput antrenamentele de football american cu grizzlies dupa 20 de ani de cind sau destramat...avind aceeasi probleme la picior nu puteam sa ma antrenez dar la fiecare antrenament eram prezent...la inceputul lui ianuarie 2007 am inceput sa ma antrenez impreuna cu echipa,nu va spun ce senzatie este cind faci contact cu adversarul..e ceva placut...cum se spune,cine face acest sport nu este normal...dupa fiecare antrenament veneam cu acasa cu o "amintire"din timpul antrenamentului...zilele trec si incepe campionatul de football...nu visam niciodata ca o sa pot juca a football,nu va sun ca cu tei zile inainte de meci,nu puteam sa dorm,eram stresa,ca si cum mas duce pe cimpul de lupta...ce sa va spun,a fost un campionat placut cu multe emotzii,dintre care am cistogat 3 si am pierdut 3,si din fericire am putut sa fac si un TD...am jucat pe rolul de RB si WR,si nu va spun ca dupa fiecare meci imi trebuia doua zile sa imi revin,dar si o senzatzie placuta...cu toate durerile care le-am avut faceam posibilul sa joc,cu tot felul de injectzi si fizioterapie,ca doctorul se obisnuise cu mine,si de fiecare data cind il vedeam ii ziceam CIT TIMP SIMT DURERE,INSEAMNA CA INCA SINT VIU(dupa cit va datzi seama ,nu sunt cuvintele mele)...dupa ce am terminat campionatule de football american,am inceput cu cel de flag.pina acum am avut 3 etape si suntem pe locul 8, din pacate am avut niste probleme in echipa cu accidentarile si ne-au lipsit oameni importantzi,dar campionatul este lung si avem posibilitatea sa il cistigam,cea ce imi doresc foarte mult...
ptr mine footballul este o parte din viatza mea,nu va pot descrie ce senzatzii sunt la antrenamente,cind joc football devin un razboinic,un loc unde imi descarc problemele si unde in acelas timp ma simt in familie...footballul uneste foarte mult,te invatza sa iti respectzi aproapele...footballul ptr mine inseamna totul,si sper ca si ptr voi inseamna acelasi lucru...
p.s. sper ca nu o sa va plictiseasca istoria mea

respect si onoare...WARRIORS

r0bby
18th June 2007, 22:35
Am citit toata povestea plex23.Impresionanta!:ok:

Raven Jaguar
19th June 2007, 12:41
Am citit si eu povestea lui Gaby(plex23)....pot spune si eu la fel ca robby...impresionanta.Asta dovedeste ca....poti avea o sansa ca dorintele sa iti fie indeplinite,dar bineinteles ambitia si pasiunea pentru acest sport a fost "motorul" care a declansat toata aceasta actiune.Cand "ai in sange FA",simti ca atunci cand joci esti cel mai fericit,faci totul din pasiune si indiferent de durerile pe care le ai(accidentari,etc.)...doresti din toata inima sa fi cu sufletul pe teren...inseamna ca esti nascut pentru asa ceva:) ....bravo Gaby....ne-ai demonstrat ce inseamna sa fi cu adevarat un jucator de FA(in afara de calitati fizice individuale....este de pret acea dorinta care te face sa adopti atitudinea potrivita pe teren si in joc)...felicitari,pentru ce ai realizat pana acum si bafta in continuare:ok:

plex23
19th June 2007, 17:46
va multzumesc baietzii...sper ca visul meu sa dureze cit mai mult si ceea ce va doresc si voua...si sper ca intr-o zi as putea sa joc si eu cu WARRIOR BUCURESTI(numai daca o sa mai fie un post in echipa si ptr mine)
RESPECT SI ONOARE