PDA

View Full Version : Carti pe care nu le-ati putut citi



irinaidu
16th May 2007, 22:45
vi s-a intamplat sa incepeti o carte cu toata buna intentie de o citi dar sa va plictiseasca sau sa va enerveze asa de tare ca nu v-ati putut lupta cu ea pana la capat????:no:

eu una nu am putut sa citesc mizerabilii pana la capat. si nu am incercat acum ci in liceu cand aveam mai multa rabdare si mai mult timp, dar pe la jumatate :sleep:

o alta carte pe care chiar am vrut sa o citesc macar asa de ambitie este biblia. dar a fost prea mult pt mine. poate si datorita formatului in care o am scrisa, f mic pe niste foite f subtiri. m-a distrus. nu cred ca am depasit 10 pagini.:(

a, mi-am mai adus aminte ca in generala nu am putut sa termin nici la medeleni. nu stiu de ce primele volume mi-au placut mult si m-au captivat dar la un moment dat pur si simplu nu am mai avut chef sa o continuui.

iar mai recent nu am putut sa termin sub vulcan a lui lowry. dar promit sa mai incerc. o prietena mi-a vorbit f frumos despre ea, dar eu am gasit felul in care e scrisa f greoi.

YoYoyOi
16th May 2007, 22:51
am avut si eu evenimente de genul asta... mai ales cu cele din programa de la liceu :D
tu poate aveai rabdare atunci, dar eu nu aveam timp :D imi era capul la distractii si nu aveam chef sa insist pe o carte care nu ma atrage... preferam sa citesc rezumatele.
Dar am recuperat in facultate, cand aveam timp destul in camin si am citit si ce am omis in liceu.

irinaidu
16th May 2007, 22:59
pai si ce anume din programa scolara te-a facut sa abandonezi cel mai repede??? asa de curiozitate??? :P

YoYoyOi
16th May 2007, 23:19
pfoai sa ma gandesc. ca-i mult de atunci :P


Sarmanul Dionis, Pe drumuri de munte, Zodia cancerului... pe astea nici acum nu cred ca le-am citit, sau am uitat :groggy:
Ah si n-am putut suporta niciodata critica literara :mda:

irinaidu
16th May 2007, 23:28
oooo, good old critica literara....... ce mult a trecut din liceu. da, nici eu nu as mai suporta!!!!

YoYoyOi
16th May 2007, 23:30
aveam atunci 2 ore pe saptamana de teorie literara si ne axam mai mult pe critica :headbang:

ce bine ca am scapat :D

ioanav88
17th May 2007, 14:08
'Lorelei' de teodoreanu, mult prea plictisitoare

Cneazul
31st May 2007, 16:34
mizerabilli este cea mai buna carte a tuturor timpurilor

irinaidu
31st May 2007, 19:05
ok, dar ce treaba are asta cu titlul threadului?????

Cneazul
31st May 2007, 19:09
desteapta esti:P ai uitat de la mana pana la gura??? pai uita-te in primul tau post pe acest thread si vei vedea ca ai zis ca nu ai reusit sa citesti romanul de plictiseala! eu ti-am raspuns, spunandu-ti ca romanul este foarte bun.
comprende?:P

irinaidu
31st May 2007, 19:17
pai eu am inteles ca la aia te refereai, dar eu ma asteptam sa-mi spui ce nu ai citit , nu ce ai citit!!!! comprende? :P

luluta
5th June 2007, 21:13
N-am putut să citesc niciodată manualele de fizică pân' la capăt.

Și corect e 'comprendes'. :D

Tyler Durden
5th June 2007, 21:17
Cuvintele si lucrurile lui Michel Foucault.

flying_dreamz
9th June 2007, 13:24
tot ce a scris jules verne....:( cat m-am chinuit sa citesc copiii capitanului grant...m-am apucat de 4 ori si tot de atatea ori m-am lasat...:( eu mai mult ma pucasem de ea pt ca aflasem ca pe baiatul capitanului grant il chema robert, ca pe tata...:D

irinaidu
9th June 2007, 14:01
wow, chiar nu ai putut sa citesti jules verne??? pe mine m-a acaparat cand eram mica, dar ce-i drept e ca nici nu mai tin minte ce varsta aveam cand le-am citit!!!!

flying_dreamz
9th June 2007, 14:52
nu, nu am putut...pur si simplu nu m-a prins....:(:(:(

Bumbescu
12th June 2007, 22:12
PAMUK ORHAN-Viata cea noua

Inca ma lupt cu ea, dar am dubii ca voi reusi s-o termin:D

Tyler Durden
12th June 2007, 22:21
Bumbescule, iti recomand Fiinta si Timp. :D

Balaci
12th June 2007, 22:21
Ai vazut ca a luat nobelul, si repede te-ai apucat sa citesti si tu din el...Bumbescule, esti o victima a modei:P

Bumbescu
12th June 2007, 22:25
Tyler: too strong for me:D, ma multumesc cu pasaje din ea din cartile lui Liiceanu

Balaci: trendy ba nu ca tine:D
Tocmai asta e, ca am evitat "Rosu" cu care a luat nobelul

YoYoyOi
12th June 2007, 22:29
eu am incercat azi sa citesc o carte dar n-am reusit s-o termin :(

Bumbescu
12th June 2007, 22:30
detalii...

YoYoyOi
12th June 2007, 22:37
Ghidul Winmentor :D

Bumbescu
12th June 2007, 22:38
:groggy: :groggy:

YoYoyOi
12th June 2007, 22:42
asa ziceam si eu :D

Bumbescu
12th June 2007, 22:43
Are legatura cu Winetou?:D

YoYoyOi
12th June 2007, 22:57
nu :D

e un program de conta si gestiune:D imi tre pt birou si azi n u reuseam sa adaug niste articole si m-am tot chinuit vreo 4 ore, dar tot n-am gasit explicatia....

dar ca sa fiu OT, nu stiu daca am mai zis, dar m-am apucat prin anul 3 de citit Heidegger, dar doar cu apucatul am ramas. Am reluat cartea aia de cateva ori da r tot n-am inaintat in lectura.... M-a innebunit cu omul-grija si tot felul de nemtisme :groggy:

Tyler Durden
12th June 2007, 22:59
ca sa citesti Heidegger ( si ca sa intelegi ceva) iti trebuie ani buni de lecturi filosofice pregatitoare.

YoYoyOi
12th June 2007, 23:02
nu mai am rabdarea necesara sa parcurg asa ceva... acum nici la o lectura usoara nu credc ca as face fata....

Poate un roman de aventuri sau unul politist :)

Tyler Durden
12th June 2007, 23:05
pai de ce n-ai mai face fata?

irinaidu
13th June 2007, 02:19
aoleu yoyo, numai cand ai zis conta si gestiune, am si adormit. normal ca astfel de carti te fac sa le lasi din mana. asa si eu era sa mor citind cartea de farmacologie ( dar pana la urma am dovedit-o. hmm, mai mult sau mai putin. ).
cu filosofia e intr-adevar greu. daca nu ai cunostinte despre ce scrie omul respectiv nu ai cum sa intelegi si e cu totul neinteresant. dar nu e obligatoriu sa incepi cu filosofie!!!
citeste de vrei tu si zi-ne si noua!!!

YoYoyOi
13th June 2007, 07:37
pe vremea aia avusesem un curs sau ceva si era vorba de Heidegger si mi-am zis, hai sa vad ce vrea baiatul asta, dar l-am laasat in durerea lui ca a mea era mai mare :D

N-am timp, Tyler si nici chef, parca, nu stiu.... m-am lenit, m-am tampit :groggy: :D

Bumbescu
13th June 2007, 08:10
ca sa citesti Heidegger ( si ca sa intelegi ceva) iti trebuie ani buni de lecturi filosofice pregatitoare.

sa-mi faci o lista:D , desi s-ar putea ca pe unele sa le fi incercat, am mai avut tentative:D ; din pacate cu filosofia e mai complicat, trebuie sa ai continuitate in lectura si, asa cum spuneai, metoda

Tyler Durden
13th June 2007, 09:06
Pai in primul rand trebuie sa incepi cu filosofia clasica (cam toti greii de la presocratici la Plotin) si apoi sa citesti cam ce s-a scris bine pe exegeza si s-a tradus la noi :Otto Poggeler - Drumul gandirii lui Heidegger, Walter Biemel -Heidegger, Michael Haar - Cantul pamantului. Heidegger (asta e cam ceea ce s-a tradus important la noi tema Heidegger, afara s-au scris biblioteci intregi).
In ceea ce ma priveste mai astept cativa ani pentru a ma apuca de Sein und Zeit

Geografu
13th June 2007, 09:13
Patul lui Procust...oricat am tras de ea degeaba chiar nu m-a prins....:(

Balaci
13th June 2007, 09:39
Seit und Zeit, stiu un tip, colegul meu de camera de anul trecut care o citise(intr-adevar era oarecum expert in Heidegger si filosofia germana in general, acuma e cu o bursa in Germania, studiaza filosofia stiintei), imi povestea ca ii luase o vara intreaga, cand ramansese in Cluj(era din Bistrita) si mergea zilnic la BCU si conspecta...ca la final sa povesteasca ca nu intelesese totusi mare lucru din ea:happy

Tyler Durden
13th June 2007, 09:47
e o carte aproape ilizibila...trebuie sa ai organ pentru filosofie ca sa intelegi ceva din ea.

Herc_Reloaded
13th June 2007, 10:36
O carte la care nu am putut trece de pagina 50: Umberto Eco :The Mysterious Flame of Queen Loana. Nu stiu daca a fost tradusa in romana, sau sub ce nume. Stati departe de ea :)

Balaci
13th June 2007, 10:39
A fost tradusa, chiar cu titlul "Flacara misterioasa a reginei Loana":)

Herc_Reloaded
13th June 2007, 10:41
Ai citit-o? Mie imi place Eco, chiar si Baudolino a fost cum a fost, dar Regina Loana m-a terminat.

Bumbescu
13th June 2007, 13:04
Ciudat, n-am auzit de ea, desi incerc sa urmaresc ce apare de Eco; mi-a placut Baudolino, desi Pendulul lui Foucault ramane number one.

Tyler: deci cu presocraticii, cam greu, e drum lung....in afara de teorema lui Thales si teorema lui Pitagora n-am citit nimic din ei:D

Tyler Durden
13th June 2007, 13:10
mie mi-a placut cel mai mult In numele trandafirului.

Bumbescu
13th June 2007, 13:21
Numele nu in numele....pe asta nici nu cred ca am citit-o, a fost asa o tevatura cu filmul la vremea respectiva...si cum nu-mi place sa citesc o carte dupa ce vad filmul....

Tyler Durden
13th June 2007, 13:26
asa e,in romana e tradusa Numele trandafirului , desi titlul exact in italiana era:Il nome della rosa. filmul nu-i rau, insa dupa cum spunea Godard, dupa o carte mare nu se pot face decat cel mult filme mediocre.

Balaci
13th June 2007, 13:29
filmul, pe langa carte, e slabut...:(
Numele trandafirului e super,regina Loana nu am citit-o deci nu ma pot pronunta

Bumbescu
13th June 2007, 13:31
Desi nu stiu italiana, am o banuiala ca "Il nome della rosa" inseamana tot numele nu in numele, dar nu conteaza.

A fost bun filmul, circula in sistemul ala de casete de dinainte de 89...

Balaci: pronunta-te totusi:D

Herc_Reloaded
13th June 2007, 13:34
Regina Loana este ultimul sau roman, adica cel mai recent.

Numele Trandafirului (romanul) este deja un clasic, iar filmul nu surprinde nici macar 1/3 din intensitatea intelectuala a povestirii.

P.S. Nu este treaba mea, dar voi doi va ca va incontrati pe unde apucati. Exista un subiect unde aveti pareri comune?

Bumbescu
13th June 2007, 13:38
Nu prea:D

Desi....s-ar putea....dar nu vrem sa recunoastem:D

Balaci
13th June 2007, 13:38
@Herc: putin probabil sa avem pareri comune:)

Regina Loana, stiam titlul pentru ca l-am vazut in librarii si stiam ca a fost tradusa cartea, insa nu stiam ca e ultima a lui Eco. Eco e bun ca scriitor si la fel de bun ca semiolog&semiotician, insa dupa ce scrii carti ca PEndulul... sau Numele... e greu sa mai poti scoate ceva pe masura, iar presiunea e deja imensa asupra ta ca scriitor...

Tyler Durden
13th June 2007, 13:39
pai eu cred ca au pareri comune, dar se rusineaza sa recunoasca.:D

Tyler Durden
13th June 2007, 13:41
I think this is the beginning of a beautiful friendship.:happy

Balaci
13th June 2007, 13:43
Tyler, vezi ca forumul cu filme e in alta parte:D

Herc_Reloaded
13th June 2007, 13:43
OK, pana la urma conteaza ce este in adancul sufletului si nu la nivel declarativ. Iar conflictul (de idei) este o sursa importanta a progresului.

@Balaci: sunt de acord cu tine ca este greu sa scrii ceva mai bun. Dar nici nu trebuei sa cobori standardele. Ma rog, poate exagerez si eu in privinta lui Eco.

Bumbescu
13th June 2007, 13:43
Ia te uita, sunt mai tolerant decat balaci:D...cred ca m-au induiosat primatele de pe intern:D

On topic: repet, mie mi-a placut si Baudolino, chiar f mult si cred ca poate sa mai scoata in continuare carti bune

Tyler Durden
13th June 2007, 13:43
Herc, ai vrut sa spui a Progresului.:D

Tyler Durden
13th June 2007, 13:45
Ia te uita, sunt mai tolerant decat balaci:D...cred ca m-au induiosat primatele de pe intern:D

On topic: repet, mie mi-a placut si Baudolino, chiar f mult si cred ca poate sa mai scoata in continuare carti bune

mereu imi jur ca o sa evit o data pentru totdeauna zona aia cu o concentratie atat de mare de babuini pe metru patrat...:(

Herc_Reloaded
13th June 2007, 13:46
As vrea eu. "Progresului" conflictul nu i-a adus nimic bun. Si nu este vorba de un conflict de idei, ci de interese.

Ma opresc aici, ca vorbim de carti.

Balaci
13th June 2007, 13:46
@Herc : conflictul de idei este cea mai importanta sursa a progresului atata timp cat se desfasoara in limite acceptabile.
Cu Bumbescu eu nu am nimic, chiar imi e simpatic uneori, desi sunt si momente cand ma enerveaza teribil...

Bumbescu
13th June 2007, 13:53
Da...in fine...:D

Mai trist cu Eco de la o vreme este faptul ca nu mai apar decat articole scrise de el, unele destul de subtiri.

Fremenul
7th August 2010, 15:07
Nu am putut termina cand eram prin liceu, Frumosii Invinsi de Leonard Cohen.

Avion
2nd December 2010, 22:56
Sincer, singura de care-mi aduc aminte ca n-am putut sa o termin e cea pentru examenul auto. Nici la jumatate n-am reusit sa ajung insa la examen cred ca am calcat in ceva destul de mare pentru ca am luat 25 de puncte. Idiotul de instructor nu ma credea cand i-am zis. :D

irinaidu
2nd December 2010, 23:23
s-ar putea sa fie secretul pt luarea carnetului. nici eu nu am citit-o toata :P

JJ
11th January 2011, 23:08
Cartile neterminate se pun? Acum vreo 10 ani am inceput sa citesc Cantec de gheata si foc, intre timp autorul a implinit venerabila varsta de 62 de ani si n-a terminat decat 4 din cele 7 volume planificate.

irinaidu
11th January 2011, 23:29
jj, da firesc ca se pun si cartile neterminate. de fapt cred ca astea conteaza cel mai mult. pt ca cele pe care nici macar nu le-am inceput, nu au putut sa-mi lase vreo impresie.

Elgorriaga
12th January 2011, 09:20
Cartile neterminate se pun? Acum vreo 10 ani am inceput sa citesc Cantec de gheata si foc, intre timp autorul a implinit venerabila varsta de 62 de ani si n-a terminat decat 4 din cele 7 volume planificate.

Și a mai și intrat în spital, așa, ca bonus de Crăciun. (A ieșit între timp, dar na! asta e, bătrînețe haine grele ...)

JJ
12th January 2011, 21:42
mda, comunitatile de fani sunt destul de impresionate de ce-a facut Sanderson pentru continuarea epopeei lui Robert Jordan, si l-ar vrea tot pe el sa scrie continuarea cantecului, daca, Doamne fereste, se intampla ceva cu Martin.


jj, da firesc ca se pun si cartile neterminate. de fapt cred ca astea conteaza cel mai mult. pt ca cele pe care nici macar nu le-am inceput, nu au putut sa-mi lase vreo impresie.
Ma refeream la cartile pe care autorul nu le-a terminat inca, vezi mai sus. :)

Tot legat de asta, Stephen King zicea ca s-a hotarat sa scrie ultimele volume din Dark Tower, la 20 de ani dupa ce-l scrisese pe primul, atunci cand a primit o scrisoare de la o fana de 80 de ani, care l-a rugat sa-i dezvaluie sfarsitul pana nu moare.

irinaidu
12th January 2011, 22:05
Ma refeream la cartile pe care autorul nu le-a terminat inca, vezi mai sus. :)


m-am prins si eu, dar mai greu :)

Madalina
17th January 2011, 17:09
Donna Alba de Gib Mihaescu a fost o adevarata provocare.Am incercat sa o citesc acum 2 ani si am renuntat incet incet.Acum ceva timp cuprinsa de remuscari am incercat sa-i fac fata dar pur si simpu nu se modeleaza pe gusturile mele :)

JJ
7th March 2011, 01:41
Și a mai și intrat în spital, așa, ca bonus de Crăciun. (A ieșit între timp, dar na! asta e, bătrînețe haine grele ...)
A anuntat acum ca o va publica pe 12 iulie.
http://www.georgerrmartin.com/if-update.html

ice_girl
9th March 2011, 14:48
Paolo Coelho mi se pare plictisitor rau, am inceput vreo trei carti scrise de el si nici una nu am terminat-o.

jonsnow
16th March 2011, 14:09
A anuntat acum ca o va publica pe 12 iulie.
http://www.georgerrmartin.com/if-update.html

pe 17 aprilie incepe serialul la HBO...sper sa nu fie vreun kkt...hbo fac lucruri bune in principiu
http://www.hbo.com/#/game-of-thrones

boromir pe post de eddard stark :D

on topic relativ recent am dat failed la "Viriconium" de M. John Harrison, fantasy prea hardcore pana si pentru unul care e cat de cat la curent cu genul :D...intentionez sa ma reapuc de ea cand o sa am ceva timp

Cristina
16th March 2011, 15:38
Trei carti am inceput de Dostoievski...nici una nu am putut sa o termin!:headbang:Ma dispera treaba asta!:D

Elgorriaga
16th March 2011, 16:13
A anuntat acum ca o va publica pe 12 iulie.
http://www.georgerrmartin.com/if-update.html

Băi, și de cîte ori nu m-am uitat pe pagina aia ... și acuma cînd mă plictisisem de textul ăla, uite și update-ul :D:D

TeBat
16th March 2011, 20:42
Trei carti am inceput de Dostoievski...nici una nu am putut sa o termin!:headbang:Ma dispera treaba asta!:D

Pe bune? Mi se pare destul de ușor si interesant de citit.

Cristina
17th March 2011, 09:36
Vorbesc foarte serios.Mi se pare ca intra prea greu in actiune si asta ma enerveaza!:D

Marius
17th March 2011, 10:35
dostoievski e cul :D

eu am facut tampenia de a ma apuca acum cativa ani de Panza de paianjen - cella sarghi... am rezistat 10 pagini. si am mai fost aproape de renunt la La Medeleni cand teodoreanu o ardea dubios rau de tot in volumul 2.

Cristina
17th March 2011, 10:39
Da mah,si Teodoreanu cu La Medelenii lui a fost dubios in volumul 2.De ala nu am putut sa trec niciodata.:D
O sa ma reapuc de Dostoievski cand termin Quo Vadis.Cella Sergi e misto.Mie mi-a placut Panza de paianjen.

aLLiin
17th March 2011, 12:11
Citeste que vadis ca nu vei regreta...si, citeste si cavalerii teutoni...de acelasi autor...

Marius
17th March 2011, 13:01
Cella Sergi e misto.Mie mi-a placut Panza de paianjen.

pai e literatura pentru... fete :D

irinaidu
17th March 2011, 18:19
Trei carti am inceput de Dostoievski...nici una nu am putut sa o termin!:headbang:Ma dispera treaba asta!:D

cristina daca te face sa te simti mai bine eu nici macar nu am reusit sa le incep. adica mi-am tot propus, le-am luat de acasa, le-am pus langa pat. au luat praf, le-am dus inapoi acasa si apoi am repetat de cateva ori actiunea. dupa cum zice vampirul de pe messenger i suck even more then you do :P

nici eu nu am putut sa termin la medeleni. iar de cela serghi am inceput o carte, al carei titlu nu il mai tin minte si am abandonat-o pe la pagina 20. dar s-ar putea sa nu fi fost atat vina cartii ci a faptului ca nu eram in dispozitia necesara pt citit.

Cristina
17th March 2011, 18:27
Citeste que vadis ca nu vei regreta...si, citeste si cavalerii teutoni...de acelasi autor...

pai nu regret ca il citesc...e o carte fabuloasa

Irina,m-ai facut sa ma simt mult mai bine !:D

TeBat
17th March 2011, 19:32
:shocked: Cum să nu vă placă Dostoievski?? Blasfemie mai mare nu am văzut de ceva vreme! :D

Cristina
17th March 2011, 19:40
Ce mai,tie iti place Jane Austen?Sau surorile Bronte?:D

TeBat
17th March 2011, 19:48
Nu la fel de tare ca Sandra Brown. http://images.redcafe.net/images/smilies/lol.gif

Cristina
17th March 2011, 19:53
Stiam eu ca ea este idolul tau!:D

irinaidu
17th March 2011, 23:26
:shocked: Cum să nu vă placă Dostoievski?? Blasfemie mai mare nu am văzut de ceva vreme! :D

nu e ca nu-mi place, e ca nu reusesc sa ma apuc de citit ca sa imi dau seama daca nu-mi place. vezi, e mult mai complicat :P

Doctor_Satan
1st April 2011, 11:27
Ana Karenina a lui Tolstoi.
Am crezut ca Sadoveanu e plictisitor cu descrierile lui interminabile. Asta pana m-am hotarat sa incep renumita carte a lui Tolstoi. Dupa mai bine de o suta de pagini de povestit despre personaje inutile in actiune si despre istoria lor, apare si pesronajul principal dupa vreo 150 de pagini. In acel moment am zis ca nu mai citesc nicio pagina.

Roxu
6th May 2011, 15:35
Muntele Vrajit a lui Thomas Mann.
Am incercat, nu mi-a iesit. La fel am patit si cu D.H. Lawrence - Curcubeul. Ce sa-i faci, cand nu e, nu e! :))

websource
6th May 2011, 15:47
Nu am reusit niciodata sa citesc si nici macar sa memorez poeziile lui bacovia...era pur si simplu o corvoada

ice_girl
30th October 2013, 13:26
"Un veac de singuratate" de G.Garcia Marquez, dupa 70 de pag am renuntat:(...

irinaidu
30th October 2013, 23:08
@ oana - eu am insistat pana la capat, dar nu am priceput de ce moare lumea dupa ea, sub nici o forma.

Srdjan
31st October 2013, 15:29
Baltagul de Sadoveanu

Johnny D
29th November 2013, 07:31
"Shogun"-u! Incepea interesant cu acea furtuna si apoi naufragiul, citisem vreo 5 pagini demult de tot si apoi cand am vazut cat e de groasa, mi s-a acrit, mi-am zis ca nu mai are rost daca oricum am vazut si filmul!:))

irinaidu
29th November 2013, 09:43
eu nici macar nu am incercat s-o citesc :)

ice_girl
4th December 2013, 22:54
@ oana - eu am insistat pana la capat, dar nu am priceput de ce moare lumea dupa ea, sub nici o forma.
Irina, felicitari pt rabdare si perseverenta:yes:, poate daca as mai fi insistat si eu as fi terminat-o:(, oricum nu stiu daca e doar o parere de-a mea sau e chiar adevarat dar cartile lui Garcia Marquez, de fapt cartile de autori latino-americani in general, mi se par f prost traduse in lb romana:(...
Baltagul nici mie nu mi-a placut poate si pt ca vazusem inainte filmul si fiind la varsta la care ma visam agent secret sau detectiv:)) a reusit sa ma impresioneze:P. In schimb am adorat romanele istorice a lui Sadoveanu:)!
Shogun l-am citit in mai putin de o saptamana, in timpul liceului, si tin minte ca facusem o pasiune pt Peter-san:D eram in perioada in care imi placeau blonzii:))

Cristy RVD
4th December 2013, 22:55
"Shogun"-u! Incepea interesant cu acea furtuna si apoi naufragiul, citisem vreo 5 pagini demult de tot si apoi cand am vazut cat e de groasa, mi s-a acrit, mi-am zis ca nu mai are rost daca oricum am vazut si filmul!:))

WTF...am bagat toate 3 volumele in 2 zile. 1000 si ceva de pagini :D

Johnny D
5th December 2013, 07:40
Na, da-te dracului!:o: Ii fi tu ceva Van Damme al cititului cartilor!:))
Hai sa facem un calcul, sa fie doar 1000 de pagini in 48 de ore, considerand ca citesti in continuu ai nevoie de minim 8 ore de somn, deci 40 de ore, divizam prin 10, deci 100 de pagini in 4 ore, 25 de pagini per ora, 4.25 pagini per 10 minute, 0.43 pagini per minut, si ai luat cartea cu tine peste tot, la baie, la masa, la magazin, etc., fara a-ti opri ritmul de citire.
Ori citesti aproape o pagina per minut ceea ce mi se pare chiar bolnav!:))
Se poate citi de la o jumate la o pagina per minut dar doar carti din alea care au si desene ori sunt scrise cu caractere mai mari, dar Shogun-ul din ce-mi amintesc nu e nici una nici cealalta, plus ca sa mentii un ritm de citire maxim si constant trebuie sa nu-ti scada deloc nivelul de interes iar la 1000 de pagini e de-a dreptul imposibil, deci fie ai reusit imposibilul, fie ne iei peste picior!:))


Shogun l-am citit in mai putin de o saptamana, in timpul liceului, si tin minte ca facusem o pasiune pt Peter-san:D eram in perioada in care imi placeau blonzii:))
Asta pare realistic, dar trebuie c-ai citit pe nerasuflate toata saptamana!:)

irinaidu
5th December 2013, 15:49
eheee, in liceu si eu aveam momente in care citeam in fiecare moment posibil. intre timp am mai imbatranit.
dar cred ca cel mai obsesiv-compulsiva am fost in timp ce am citit Ciresarii. Imi aduc aminte ca ma duceam cu cartea in mana ca sa deschid usa si ma intorceam citind in camera mea :P

Johnny D
6th December 2013, 07:38
Am auzit si eu un coleg de liceu care a tot citit si razcitit "Ciresarii" si i-a placut mult, ei el nici macar nu prea citea!:))
Desi citea mai mult ca mine, chiar si asa!:D

ice_girl
19th December 2013, 01:11
Na, da-te dracului! Ii fi tu ceva Van Damme al cititului cartilor!:))
Hai sa facem un calcul, sa fie doar 1000 de pagini in 48 de ore, considerand ca citesti in continuu ai nevoie de minim 8 ore de somn, deci 40 de ore, divizam prin 10, deci 100 de pagini in 4 ore, 25 de pagini per ora, 4.25 pagini per 10 minute, 0.43 pagini per minut, si ai luat cartea cu tine peste tot, la baie, la masa, la magazin, etc., fara a-ti opri ritmul de citire.
Ori citesti aproape o pagina per minut ceea ce mi se pare chiar bolnav!:))
Se poate citi de la o jumate la o pagina per minut dar doar carti din alea care au si desene ori sunt scrise cu caractere mai mari, dar Shogun-ul din ce-mi amintesc nu e nici una nici cealalta, plus ca sa mentii un ritm de citire maxim si constant trebuie sa nu-ti scada deloc nivelul de interes iar la 1000 de pagini e de-a dreptul imposibil, deci fie ai reusit imposibilul, fie ne iei peste picior!:))


Nu cred ca e chiar imposibil sa fi citit toate cele trei volume in doar 2 zile, putea de exemplu f bine sa fi stat doar in casa si fi dormit doar 4-5 ore in loc de 8. Iar daca ai un anumit exercitiu. cititul devine si un automatism, in plus "Shogun" e carte care se citeste usor, nu-ti solicita f mult atentia si capacitatea de concentrare:D. Daca spune lucrul aste eu il cred, si eu am citit de ex "Codul lui Da Vinci" intr-o singura noapte:))
Si prea multe calcule pe acolo pt o absolventa de filologie:)) dar sa stii ca citesc o pagina in mai putin de un minut;)
Irina, cu "Ciresarii" si eu am patit la fel, le-am citit intr-o vacanta de vara si pana am terminat nu puteam sa fac si altceva:P
Si frate-mio s-a apucat de "Ciresarii" tot intr-o vacanta de vara, s-a terminat vacanta dar el n-a reusit sa treaca de jumatatea primului volum:)) asa ca a zis ca oricum in timpul scolii n-are timp si a abandonat:D

Johnny D
19th December 2013, 09:54
I repeat myself, why are u sad? :(

irinaidu
19th December 2013, 23:16
Si prea multe calcule pe acolo pt o absolventa de filologie:)) dar sa stii ca citesc o pagina in mai putin de un minut;)
Irina, cu "Ciresarii" si eu am patit la fel, le-am citit intr-o vacanta de vara si pana am terminat nu puteam sa fac si altceva:P
Si frate-mio s-a apucat de "Ciresarii" tot intr-o vacanta de vara, s-a terminat vacanta dar el n-a reusit sa treaca de jumatatea primului volum:)) asa ca a zis ca oricum in timpul scolii n-are timp si a abandonat:D

sunt carti si carti. si eu am citit unele care mergeau de citit intr-o seara, pe diagonala :D dar clar nu cu orice carte poti face asta.
ce varsta avea fratele tau cand a incercat s-o citeasca? mi se pare ca ai doar cativa ani in care iti va placea. plus ca nu stiu, daca as fi copil al zilei de azi, cu iphoane si fb, daca m-ar fi prins la fel.

Johnny D
20th December 2013, 09:53
Imi place nespus contextu care mi-l induci in aceasta ultima fraza, spui "copil al zilei de azi" de parca ar fi o boala, si nu cred ca esti departe!:D

irinaidu
22nd December 2013, 23:57
Chiar nu cred ca este vreo boala :P dar sunt convinsa ca mediul in care cresti te influenteaza si in modul in care apreciezi o carte. Si mai mult mass media te influenteaza de asemenea.

JJ
23rd December 2013, 00:00
Sunt gramezi de carti pe care le citesti pe diagonala in 3-4 ore. De regula, astea structurate ca un film de actiune - Cussler, Dab Brown, Jeremy Robinson sunt autori de gen. Ca si James Clavell, din ce imi aduc aminte din Shogun si TaiPan.
Pe alti autori nu ii intelegi si renunti, daca incerci sa citesti din 3 in 3 cuvinte.

ice_girl
27th December 2013, 18:47
sunt carti si carti. si eu am citit unele care mergeau de citit intr-o seara, pe diagonala :D dar clar nu cu orice carte poti face asta.
ce varsta avea fratele tau cand a incercat s-o citeasca? mi se pare ca ai doar cativa ani in care iti va placea. plus ca nu stiu, daca as fi copil al zilei de azi, cu iphoane si fb, daca m-ar fi prins la fel.
Total de acord cu voi ca exista carti care pot fi citite in diagonala:D, se aseamana cu serialele din care daca n-ai vazut 3-4 episoade n-ai pierdut nimic:)), dar binenteles ca nu cu orice carte poti face asa, la unele daca ai pierdut un cuvant tb sa reiei toata fraza sau mai rau toata pagina:P
Irina, frate-mio era prin clasa a saptea sau a opta, maxim in primul an de liceu cand a inceput sa citeasca "Ciresarii" deci cam era la varsta cand ar fi tb sa-i placa:P, problema e ca lui nu-i prea place sa citeasca:drak:

irinaidu
31st December 2013, 00:26
Oana, eu am citit Ciresarii in clasa a3a - a4a . Nu cred ca as fi putut s-o citesc in liceu.

Johnny D
31st December 2013, 10:27
Nu ca ne-am flexa mushchii (intelectului) in vazul tuturor, dar no, asa ca idee!:D

irinaidu
31st December 2013, 16:44
Nu incercam sa fac pe desteapta. Doar cred sincer ca la liceu deja fiecare are.... sa zic asa... figuri in cap... si nu mai are dispozitia necesara pt a se bucura de Ciresarii. Cel putin asa a fost pt mine. Cand am citit eu Ciresarii inca mi se parea tare un film ca Liceeni :P... Dupa care prin clasele 7-8 am trecut prin faza cea mai penibila in materie de carti. Citeam Sandra Brown :P

ice_girl
31st December 2013, 17:03
Oana, eu am citit Ciresarii in clasa a3a - a4a . Nu cred ca as fi putut s-o citesc in liceu.
Irina, ai fost precoce in ale cititului:D, eu am citit "Ciresarii" in vacanta dintre a saptea si a opta:P
Sandra Brown am citit si eu la greu in liceu:)):drak:

In anul care vine va doresc (de fapt imi doresc si mie:D) sa cititi cat mai multe carti interesante si care sa va bucure sufletul si mintea:yes:!

irinaidu
2nd January 2014, 02:01
Si eu imi doresc mie si voua mai multe carti citite in 2014 !!!

ps: oana, poate am fost eu mai precoce dar clar tu ai recuperat de mult, la cat vad ca citesti !!!

Johnny D
3rd January 2014, 07:47
Citeam Sandra Brown :P

Doamne fereste...



Sandra Brown am citit si eu la greu in liceu:)):drak:


OMFG! Spoiler from a wasted part of a life! Do not, please!

irinaidu
4th January 2014, 02:13
ce sa faci Johnny, se pare ca nimeni nu-i perfect :P

Johnny D
5th January 2014, 02:05
Ten forward for the understatement of the year!/hello


Au trecut doar 4 zile din an, asa ca nu e cine stie ce.:P

ice_girl
10th January 2014, 19:49
Si eu imi doresc mie si voua mai multe carti citite in 2014 !!!

ps: oana, poate am fost eu mai precoce dar clar tu ai recuperat de mult, la cat vad ca citesti !!!
Irina, de citit citesc destul de mult, problema e ca nu intotdeauna citesc carti instructive si constructive:D:drak: dar cred ca e mai bine sa citesti din placere decat din obligatie:P
Johnny, cred ca toata lumea a trecut prin faza in care citea carti gen Sandra Brown si dupa cum zicea si Irina nimeni nu-i perfect;)

irinaidu
10th January 2014, 22:52
Oana eu sunt convinsa ca, mai ales de la o anumita varsta incolo, cititul se face de placere ( si pt munca :P ). Consider necesar sa pui copii la scoala sa citeasca anumite carti, dar dupa ce le-ai format o baza, fiecare va citi ce-l intereseaza.

Hingherul
10th January 2014, 23:48
vezi daca faci cornete din toate cartile pe care pui mana.... ajungi sa iti strici ochii la monitor :D

si ce zice conu` Adolf in carte? pomeneste despre dominatia rapiduletului de o mie de ani in fotbalul romanesc? :))

tifosi
10th January 2014, 23:52
baga-mi-as... voiam sa postez aici http://onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=87491&page=155

Hingherul
10th January 2014, 23:52
stai linistit ca eu m-am prins :D

asa e dupa ce citesti prima carte. ai emotii :))

tifosi
10th January 2014, 23:54
Citesc ce trebuie nu toate porcariile. Si nu e prima, prima a fost Glasul rotilor de tren dar cand aveam vreo 14-15 ani cand incepeam sa calc pe stadion... :D

Hingherul
10th January 2014, 23:55
deci citesti numai literatura de specialitate, cum s-ar zice... :D

14-15 ani prima carte??? :o: precoc :)) eu m-am apucat ca fraierul pe la 9 ani....

tifosi
10th January 2014, 23:57
esti smeq ;)

irinaidu
11th January 2014, 00:46
ok, am avut cele mai bune intentii de a iti muta postul in threadul in care doreai, dar pt ca sunt incapabila, am reusit doar sa iti sterg postul.
fii dragut si nu te supara si mai posteaza o data :D

Hingherul
11th January 2014, 00:47
:happy:happy:happy

tifosi
11th January 2014, 00:52
:|

Hingherul
11th January 2014, 00:54
acu` trebuie sa citesti cartea iar :))

Johnny D
15th January 2014, 01:43
14-15 ani prima carte??? :o: precoc :)) eu m-am apucat ca fraierul pe la 9 ani....
Ca dovada absolut tot ce faci tu striga a eruditie literara, ca exemplu si superlativele acestui thread s-au dublat cum l-ai onorat cu prezenta-ti multicolora si extrem de spirituala!:)) Mai ales repetitia...


si ce zice conu` Adolf in carte? pomeneste despre dominatia rapiduletului de o mie de ani in fotbalul romanesc? :))
Deci... e absolut superb! Ai vreun alt subiect de interes sau nu poti fara Rapid pana si-n cele mai irelevante colturi de pe forum!?:groggy:
Cred ca ai ceva motor de cautare pentru "rapid", unde apare cuvantul, tzusti si tu, n-am mai pomenit asa ceva, e extrem de original!:groggy:

Hingherul
15th January 2014, 01:57
bag seama ca tu iti cauti un prieten si nu gasesti, este? :))

Johnny D
15th January 2014, 07:31
bag seama ca tu iti cauti un prieten si nu gasesti, este? :))
Mi-ar fi rusine de fetele astea de aici sa ma pun pe fotbal intre discutiile lor de cu totul alta factura umana decat scuipatul semintelor si ragaitul berilor printre injuraturi, topicuri foarte mari si late pe sectiunile lor de resort.
Chiar nu stiu dupa ce trebuie sa le aduci p-aici, sincer, "prietene" antipatruped vehement!
Nu am sa fac un apropo pe aceasta tema asa cum s-ar cere intr-o situatie de dastrabal specific noua pe fotbal, din dorinta da-a pune capat origiei de superficialitati convinse a se atasa instramutabil in ciuda eforturilor de laudat ale fetei asteia saraca de a le alunga, dar nu poate ea sterge destul de rapid pe cat poti tu scrie, oricat s-ar sacrifica pentru nobilul scop!:))

lady_k
15th January 2014, 08:17
In general, daca incep o carte si constat ca nu-mi place "ma lupt" cu ea pana o termin. Din categoria asta fac parte: Decameronul, Procesul de Kafka, Orlando de Virginia Wolf...

Dar am avut o gramada de carti pe care le-am inceput de mai multe ori la varste diferite pana cand am reusit sa le termin: Capitan la 15 ani de Jules Verne (am citit-o pe la vreo 13 ani dupa ce o incepusem de mai multe ori si ma plictisisem la explicatia de la inceput despre goeleta Pilgrim); Cei trei muschetari (am incercat s-o citesc in generala, nu mai stiu de ce nu mi-a placut, am citit-o anul trecut pana la urma); La Medeleni (nu reuseam sa trec de primul volum, pana la urma am citit-o "pe diagonala").

Cred ca singura pe care nu am putut sa o citesc si n-am mai incercat apoi a fost Crima si pedeapsa. Dar am circumstante atenuante, eram dupa Fratii Karamazov, Idiotul si Demonii si am zis enough Dostoevski pentru muuuult timp. Eram intr-a 10-a.

Johnny D
16th January 2014, 01:44
Eu cred ca n-ar trebui sa te iei prea mult dupa standardele generale, adica daca 200 de oameni iti zic ca e o carte fabuloasa iar tu citesti 20 de pagini si nu-ti place, chiar n-ar trebui sa te fortezi s-o termini. Consider ca cel mai bine e sa citesti ce te atrage, fiecare om e altfel, iar unii sunt cu adevarat speciali si e pacat sa-i fortezi sa accepte cuvinte de placere doar generala atat timp cat nu li se potrivesc, indiferent in ce carte sunt ele scrise. Asta e valabil pentru orice hobby, nu doar pentru citit.

lady_k
17th January 2014, 00:13
A, dar nu-i vorba de standarde sau de ce zice lumea, pur si simplu nu-mi place sa las o carte neterminata. :)

Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea. :))

ice_girl
17th January 2014, 13:23
Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea. :))
Cunosc prea bine sentimentul:)):P dar la fel am invatat sa nu mai bag in seama ce zice lumea;):D

cimitiru' ghencea
17th January 2014, 13:40
deci citesti numai literatura de specialitate, cum s-ar zice... :D

14-15 ani prima carte??? :o: precoc :)) eu m-am apucat ca fraierul pe la 9 ani....

haidi bre,ca septicu' si popa prostu' nu se pun la carti citite...:D

cimitiru' ghencea
17th January 2014, 13:43
oT m-am apucat recent de kaputt a lui curzio malaparte ...
nu stiu de ce m-am poticnit,inceputul e cam abrupt...cert e ca am citit numai vreo 5-6 pagini si-am abandonat-o...poate mai incerc anul asta...

irinaidu
20th January 2014, 22:22
Am fost privita ani de zile ca o ciudata din cauza pasiunii (a se citi "obsesiei") pentru patinaj, chiar n-am treaba cu ce zice lumea. :))

Da, cunoastem sentimentul :)
Eu daca nu gasesc carte interesanta dupa vreo 20 de pagini o las balta.
Insa din cartile zise de tine - Procesul de Kafka, cat si Orlando de Virginia Woolf, le-am citit foarte rapis si cu placere. In schimb cu rusii nu am reusit niciodata. Cu nici unul :headbang:

ice_girl
21st January 2014, 22:33
In schimb cu rusii nu am reusit niciodata. Cu nici unul :headbang:
Tolstoi am citit in liceu si mi-a placut mult, dar acum nu cred ca as mai fi in stare sa citesc un roman fluviu precum "Razboi si pace":(...
De Dostoieski am citit doar "Idiotul", mi-a placut, insa nu stiu de ce n-am mai incercat sa citesc si alte romane scrise de el dar cred ca macar "Crima si pedeapsa" ar fi cazul sa mai citesc:P
Dintre rusii mai noi imi place cum scrie Andrei Makine:yes:

Cristina
21st January 2014, 23:27
Versetele satanice...ori sunt eu prea duda, ori cartea aia e prea grea, ori ii lipseste ceva.Cert e ca nu m-a prins deloc si am fost nevoita sa o abandoneze.

Acum sunt cu Logodnica locotenentului francez si parca altfel sta treaba.:)

Cat despre rusi...Dumnezeu cu mila.:D

Hingherul
22nd January 2014, 00:00
Acum sunt cu Logodnica locotenentului francez si parca altfel sta treaba.:)

ce-ti mai plac femeile... :D

Johnny D
22nd January 2014, 07:26
Incep sa-nteleg ce cauti tu p-aici, este intersezon la fotbal si nu prea ai clienti de necajit, asa ca din plictiseala si prea mult timp liber din lipsa de ocupatie ti-ai diversificat orizontul de atac!:))


De Dostoieski am citit doar "Idiotul", mi-a placut
Eu am vazut doar filmul(serial de 10 episoade), mi-a placut si mie.:P

Utilizator
22nd January 2014, 11:54
O carte pe care am inceput-o si nu am reusit sa o termin: Ma numesc Rosu, de Orhan Pamuk.
Respect autorul si ideea, dar cartea mi s-a parut excesiv de plicticoasa si lunga pentru ceea ce cred ca vrea sa comunice.

Crima si Pedeapsa de Dostoievski este la fel de buna ca si Idiotul, doua carti remarcabile.

Cristina
22nd January 2014, 19:59
Am inceput si Ma numesc Rosu.Eu nici macar nu am reusit sa ajung la idee. :D

irinaidu
23rd January 2014, 00:19
@ Cristina - noi pe aici am mai incercat Salman Rushdie, dar nu Versetele si nici noi nu prea am priceput care-i faza.
In schimb, Fowles mi-a placut - nu am citit insa Logodnica... Ar trebui sa o incerc.

Utilizator
23rd January 2014, 00:34
Am inceput si Ma numesc Rosu.Eu nici macar nu am reusit sa ajung la idee. :D

:D eu am cam presupus ideea pentru ca dupa vreo 50 de pagini din cateva sute e posibil sa n-o fi prins intru totul. :)

Fowles e remarcabil si Logodnica .... E o carte buna. Si filmul a fost reusit, a luat si ceva Oscaruri.
Dar mie de la Fowles mi-a placut cel mai mult Magicianul. Nu-mi dau seama daca ar avea acelasi impact puternic si asupra unei fete pentru ca are o oareshce perspectiva masculina. :)
Apropo, filmul facut pe baza cartii e slab desi il are pe Anthony Quinn pe afis.

Ontopic: o carte pe care m-am chinuit s-o citesc pe vremea cand imposinilul mi se parea posibil este Ulysse de James Joyce. E cu mult peste Pamuk, dar extrem de densa si grea. Nu stiu daca as mai putea sa o citesc vreodata.

Cristina
24th January 2014, 22:53
De Rushdie am inceput si Versetele si Copiii.Daca la Versete am citit cam 200 de pagini, din a doua abia daca am depasit 20 de pagini.Nu resueste sa ma prinda in subiect.O fi el controversat si aplaudat, dar eu il gasesc boring in momentul de fata.Poate cand m-oi maturiza s-o lipi ceva de mine.:D

Cu Fowles e altceva.Am citit si Magicianul si in prezent sunt cu Logodnica.:D
Nu neg faptul ca sunt mai atrasa de Logodnica locotenentului francez, dar la Magicianul m-a fermecat aura de mister pe care reusea sa o creeze in orice moment.Niciodata nu stiai ce se va intampla si descrierile (si credeti-ma eu urasc descrierile) au fost remarcabile.In orice moment te asteptai sa se mai intample ceva imbinat cu supranatural, psihologic si eu mai stiu ce.Cred ca si din acest motiv a fost atat de greu de regizat.Am vazut o parte din film dar atat Quinn si Caine nu au putut face fata provocarii, iar dupa 20 de minute l-am inchis si am preferat sa raman cu propria pelicula, derulata in capul meu. :)

In ceea ce priveste Logodnica locotenentului francez am inceput sa o citesc datorita filmului.Am vazut cam 15 minute din el si mi-a fost suficient cat sa imi dau seama ca e o carte pe care nu pot sa o ratez.Plus ca se citeste pe nerasuflate.La Magicianul a fost un pic mai greoaie lectura, din punctul meu de vedere.

Cat despre Joyce,simt ca inca nu sunt pregatita pt el.Am inceput Portretul artistului la tinerete, dar l-am abandonat.Am preferat sa citesc Oscar si tanti Roz, in schimb.:D

Johnny D
26th January 2014, 21:42
Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...







...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!:D

irinaidu
26th January 2014, 22:29
Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...
...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!:D

clar. simtim nevoia sa compensam prostia care ne inconjoara :drak:

Johnny D
26th January 2014, 22:34
O fi, ti-am zis, nu speculez!:P
Insa iti dau dreptate, facing reality when reality is shitlike it's not commendable!
Desi avem pasiuni diferite de-a ne feri de realitate, insa multi o facem se pare, fiecare cu ce poate, cu ce are!:P

irinaidu
26th January 2014, 22:38
fiecare cu viziunea lui. insa pentru mine, a-ti cultiva o pasiune, fie ea pt citit, fie ea pt masini, etc... nu vine neaparat din dorinta de a evita realitatea. consider ca avand o pasiune, realitatea chiar devine mai frumoasa. iar din diversele pasiuni, hobby-uri, cititul este cea care iti ofera, intr-adevar, si posibilitatea sa traiesti mai mult de o viata.

Johnny D
29th January 2014, 11:53
fiecare cu viziunea lui. insa pentru mine, a-ti cultiva o pasiune, fie ea pt citit, fie ea pt masini, etc... nu vine neaparat din dorinta de a evita realitatea.
Asta depinde de la om la om desi presupun ca in general ai dreptate, pt majoritatea nu vine din dorita de a evita realitatea, dar nu pt toti.

...consider ca avand o pasiune, realitatea chiar devine mai frumoasa. iar din diversele pasiuni, hobby-uri, cititul este cea care iti ofera, intr-adevar, si posibilitatea sa traiesti mai mult de o viata.
Perfect de acord cu tine, dar nu e si singurul!;) De exemplu, tu insati poti sa-ti confectionezi alta viata la nivel imaginar, asa cum o fac scriitorii, nu neaparat la fel de complexa dar axata pe ceea ce te intereseaza;), sau poti sa ai alte surse de a viziona vieti alternative cu ale tale cum ar fi serialele cu multe sezoane sau anime-urile, dar la fel ca si cititul si acestea au o clientela aparte si diferentiata pe categorii!;)
Sau telenovelele, mda..., lumile alternative ale femeilor mature............... fiecare cu lumile lui!:))

irinaidu
29th January 2014, 22:17
bineinteles ca imi creez lumi imaginare personale. ce altceva as putea sa fac in timp ce conduc, mai ales de la si spre serviciu. :)

Johnny D
30th January 2014, 11:42
Doamne, ce glumeata esti!:))
Eu nu mai pot de stres cand sunt la volan:)), mai ales inconjurat de altii, doar cand sunt singur pot sa ma pierd in lumile mele!:P

ice_girl
30th January 2014, 22:47
Cate carti si cate fete si iar fete si iar cu carti... e incredibil!
Ma-ntreb de ce or fi citind atat de mult fetele, sa fie pentru ca sunt cu mult mai interesate de cultura decat baietii sau...







...e doar o nevoie subconstienta de compensare pt ceva... nu stiu ce, nu speculez!:D
Eu una citesc din pasiune si din placere nu ca sa compensez ceva:yes:, si consider ca daci faci un lucru doar ca o compensatie sau in lipsa de altceva mai bine nu-l mai faci:rolleyes: Oricum fiecare om e bine sa aiba un hobby sau o pasiune, sa fie modul lui de a suporta si de a evada din realitate atata doar ca tb avut grija ca acea pasiune sa nu devina obsesie:(, pt ca nu e deloc sanatos acest lucru...
Si faza cu femeile care citesc mai mult decat barbatii cred ca e mai mult un stereotip:P sunt sigura exista barbatii care citesc mult mai mult decat mine, de exemplu:D

On-topic: Pe Rushie l-am amanat pe termen nelimitat:drak:, Pamuk n-am citit deloc ca sa stiu ce idee ar tb sa prind:D iar Fowles e pe lista de carti de anul asta , poate daca n-ar mai fi biblioteca si anticariatele m-as apuca mai repede si mai usor sa citesc si cartile de prin biblioteca de acasa:))

Johnny D
31st January 2014, 09:16
Si faza cu femeile care citesc mai mult decat barbatii cred ca e mai mult un stereotip:P sunt sigura exista barbatii care citesc mult mai mult decat mine, de exemplu:D

Asa o spui de parca ar trebui sa se faca cercetari serioase in acest sens!:)):happy Asta spune cam tot!:))

irinaidu
31st January 2014, 23:42
johnny, dar despre o carte ceva, nu ai putea sa ne spui ceva ? nu de alta, dar cam asta ar fi subiectul thread-ului.
vezi insa ca avem si thread "despre orice " - putem sa ne aberam acolo.

Johnny D
1st February 2014, 00:17
Imi cer scuze, o sa incerc sa fiu ontopic pe viitor!:P
Dar de zis eu despre carti nu am prea multe, o sa particip la discutii ca si pana acum si cam atat!:P
Daca vrei poti sa muti aceste posturi acolo, ar fi chiar nimerit, nu e vreo problema!;)

ice_girl
8th February 2014, 00:28
Asa o spui de parca ar trebui sa se faca cercetari serioase in acest sens!:)):happy Asta spune cam tot!:))
E o simpla parere:D si in plus nu sunt asa o persoana importanta incat sa se faca studii in acest sens:rolleyes:
Iar cartile e suficient sa le citesti nu e nevoie neaparat sa discuti despre ele;)

Gata si eu cu off-topicul:)

patriot
7th August 2014, 00:39
Procesul de Kafka,l am citit totusi dar dupa aceea am avut senzatia ca am pierdut 2 zile degeaba

lady_k
7th August 2014, 07:25
Procesul de Kafka,l am citit totusi dar dupa aceea am avut senzatia ca am pierdut 2 zile degeaba

Bun, deci nu sunt singura. :))

Tyler Durden
7th August 2014, 12:49
E o carte vizionara & parabolica foarte buna, caci suprinde tot absurdul din societatile totalitare, cand justitia isi pierde orice continut.

patriot
7th August 2014, 14:01
E o carte vizionara & parabolica foarte buna, caci suprinde tot absurdul din societatile totalitare, cand justitia isi pierde orice continut.

iti dau dreptate,totusi eu personal n am reusit sa urmaresc firul naratiunii,daca aceasta carte ar fi fost scrisa de exemplu de un roman n ar fi avut nicio valoare

Tyler Durden
7th August 2014, 14:09
Un roman nu se bazeaza exclusiv pe naratiune/epic (vezi noul roman francez sau zonele postmoderne), asa cum poezia nu este exclusiv lirica.

patriot
7th August 2014, 15:11
Un roman nu se bazeaza exclusiv pe naratiune/epic (vezi noul roman francez sau zonele postmoderne), asa cum poezia nu este exclusiv lirica.

bravo Tylere ,te pricepi mult mai mult decat la fotbal :)) ,acolo esti mult prea pasional si nu merita,am vazut ca ti place si poezia si mie mi place asa ca poate o sa mi fac putin timp sa postez ceva de Radu Gyr apoi de Bacovia,Eminescu si Minulescu iar dintre straini de Rilke sau Serghei Esenin sa i oftic pe unii ca tot spun ei ca rusii nu sunt buni de nimic