PDA

View Full Version : Adio fotbal la Radio Romania!



desdemona
16th January 2006, 04:11
La SRR, adio fotbal! Se prefera patinajul politic pe bani publici!


COMUNICAT CU PRIVIRE LA CEDAREA DREPTURILOR DE TRANSMISIE RADIOFONICĂ ÎN DIRECT (FRF, 13 ianuarie 2006)


Conform contractului încheiat în ziua de 12 ianuarie a.c., Federaţia Română de Fotbal a cedat SC Total Sport Media SRL (societate din care face parte postul de radio „Total Sport FM”) drepturile de transmisie radiofonică în direct, în exclusivitate, a următoarelor categorii de meciuri:

- Jocurile oficiale şi amicale disputate de echipele noastre naţionale „A”, de tineret şi de juniori;

- Partidele din cadrul Cupei României-Samsung;

- Întâlnirile contând pentru Supercupa României-Samsung;

- Meciurile din cadrul campionatului naţional, Divizia B

Contractul va intra în vigoare în ziua de 1 februarie 2006 şi va fi valabil până la data de 31.12.2007. Dacă va fi cazul, FRF şi Total Sport FM îşi rezervă, conform unuia dintre articolele prezentului contract, dreptul de a acţiona în justiţie, în vederea reparării drepturilor patrimoniale şi morale prejudiciate, terţa persoană care va transmite în direct meciurile menţionate, fără a-i fi fost acordată în prealabil cesiunea de drepturi.



si comunicatul Initiativei Profesionale Radio Romania:


ADIO FOTBAL!
DIN NEGLIJENTA ACTUALEI CONDUCERII, DUPA 72 DE ANI, POSTUL PUBLIC DE
RADIO NU VA MAI DIFUZA MECIURILE NATIONALEI

Postul public de radio nu va mai difuza nici meciurile nationalei de
fotbal, nici transmisii de la Cupa Romaniei la fotbal. De asemenea,
posturile teritoriale ale Radio Romania nu vor mai realiza
transmisii de mare audienta in provincie sambata dimineata, cand
difuzau meciurile din Divizia B. Federatia Romana de Fotbal a
incredintat drepturile de transmisie radiofonica a meciurilor
disputate de echipa nationala unui post privat, post o acoperire
nesemnificativa de circa 6-7.000 de ascultatori.

Astfel, actuala conducere SRR a reusit sa darime o traditie datand
inca din primele decenii ale secolului trecut. Pe parcursul a peste
70 de ani, romanii s-au obisnuit sa asculte evenimentele
fotbalistice la postul national. Ionut Lupescu de la FRF a declarat
recent in "Evenimentul Zilei": "Contractul cu Radio Romania a
expirat la 31 decembrie 2005. In mod normal, cand se apropie
scadenta unui astfel de angajament, negocierile pentru reinnoirea
contractului incep din timp. Cei de la Radio Romania nu ne-au
cautat". Lupescu afirma ca a luat legatura cu conducerea SRR si ca
aceasta habar nu avea ca expira contractul. Trezita la realitate,
actuala conducere SRR a dat un raspuns naucitor la intrebarea daca
mai exista interes pentru reinnoirea contractului: "interes este,
dar nu sunt bani".

Neglijenta actualei conduceri a devenit devastatoare pentru
institutia publica de radio. Sefii si-au tras salarii de zeci de
milioane, primele au curs girla, directorul economic responsabil de
multe matrapazlicuri financiare din vremea lui Dragos Seuleanu a
ramas in continuare in solda Mariei Toghina sa faca politica
financiara a institutiei. S-au gasit si se mai gasesc bani pentru
prime in valoare de 19 miliarde de lei, si nu s-au gasit 2 miliarde
pentru programe si transmisii vitale pt audienta SRR?

Responsabilii de la Redactia Sport din SRR, Stefan Alecsiu si Ilie
Dobre au confirmat ca apelurile lor repetate adresate conducerii in
favoarea reinnoirii acestui contract s-au izbit de un zid. Mai mult,
actualul director de productie editoriala, Doru Vasile Ionescu, le-a
spus cu aroganta: "Sa zica merci cei de la FRF ca pina acum SRR le-a
facut favoarea si onoarea sa le difuzeze meciurile".

Odata cu cedarea drepturilor de transmisie catre un post privat de
radio, SRR pierde o audienta de circa un milion de ascultatori.
Microbistii, platitori de taxa radio, vor fi privati de
transmisiile de la meciurile nationalei si de la Cupa Romaniei.

Initiativa Profesionala Radio Romania se solidarizeaza cu colegii de
la Redactia Sport si cu publicul platitor de taxa si anunta ca va
inainta saptamina viitoare un protest Parlamentului Romaniei si
Uniunii Europene de Radio si Televiziune. Neglijenta, clientelismul
politic si incompetenta distrug radioul public.

desdemona
16th January 2006, 20:15
Scandalul transmisiilor meciurilor de fotbal

Conducerea Societatii Romane de Radiodifuziune face o ancheta interna, pentru a stabili responsabilitatea celor implicati in acordarea de catre Federatia Romana de Fotbal a drepturilor exclusive de transmisie radiofonica a unor meciuri de fotbal unui post privat, informeaza un comunicat al institutiei.

Potrivit aceleiasi surse, in discutiile purtate cu reprezentantii Federatiei Romane de Fotbal si in declaratiile acordate presei, seful Redactiei Sport de la Radio Romania Actualitati, Stefan Alecsiu, nu a avut mandat oficial din partea institutiei iar "Singura in masura sa discute si sa incheie astfel de contracte este conducerea SRR, dupa aprobarea Comitetului Director", precizeaza comunicatul.

"SRR este interesata sa transmita in continuare meciurile echipelor nationale de fotbal ale Romaniei, precum si meciurile organizate de catre FRF.

In acest mod, postul public de radio doreste sa vina in intampinarea ascultatorilor fideli si sa continue o traditie ce dateaza din anul 1938, cand a avut loc prima transmisie directa a unui meci de fotbal", arata comunicatul de presa.

Presedintele director general al SRR, Maria Toghina, a avut o intalnire cu director general al FRF, Ionut Lupescu, in cadrul careia au fost clarificate relatiile actuale dintre SRR si FRF.

Postul de radio Total Sport FM a cumparat de la Federatia Romana de Fotbal drepturile exclusive de retransmisie radiofonica pentru meciurile echipelor nationale "A", de tineret si de juniori, partidele din Cupa si Supercupa Romaniei, precum si pentru meciurile din Divizia B. Contractul este valabil intre 1 februarie 2006 si sfarsitul anului 2007.
(hotnews.ro)

Vadim
16th January 2006, 20:35
E penibil... Acum se roaga de FRF sa le dea inapoi contractul. Am impresia ca nu s-a semnat.

miril
16th January 2006, 21:03
Daca Radio Total Sport isi asigura acoperirea tehnica de transmisie peste tot teritoriul tarii, asa cum si-a luat angajamentul, este de departe, calitativ, peste orice post de radio din tara la transmisii sportive, indiferent despre ce sport este vorba. Fara sa fac reclama acestui post de radio, n-am de ce, dar cine asculta postul respectiv intelege ce vreau sa spun mai sus.

desdemona
16th January 2006, 21:05
Am mai gasit un articol, din Evenimentul Zilei, mai interesant.

Radio Romania, fara nationala!

O veste cu implicatii importante la nivelul intregii tari a bulversat joi redactia „Sport" a postului Radio Romania Actualitati. Federatia Romana de Fotbal a rupt o traditie datand inca din primele decenii ale secolului trecut, incredintand drepturile de transmisie radiofonica a meciurilor disputate de echipa nationala unui post privat: Total Sport FM.

Acelasi post particular de radio a intrat si in posesia drepturilor de transmisie pentru partidele din Cupa Romaniei, Supercupa Romaniei si Divizia B! Este o surpriza de proportii care are repercusiuni majore - in majoritate negative - din multe puncte de vedere.

Pe parcursul a peste 70 de ani, romanii s-au obisnuit sa asculte evenimentele fotbalistice la postul national; spre deosebire de Radio Romania, Total Sport are o acoperire nesemnificativa (dupa unele surse, circa 6-7.000 de ascultatori) si o audienta pe masura, ceea ce inseamna ca microbistii vor fi privati de transmisiile radio de la meciurile nationalei si de la Cupa Romaniei.


Posturile teritoriale ale Radio Romania realizau niste transmisii de mare audienta in provincie sambata dimineata, cand difuzau meciurile din Divizia B. Din cauza acoperirii si a audientei, cat si a echipamentului insuficient, noul detinator al drepturilor nu va putea efectua aceste veritabile tururi de forta, iar enorma po****rizare se va pierde.

Rezulta un „deal" mai rentabil pentru FRF la capitolul financiar, dar catastrofal din perspectiva imaginii si a audientei.
Radio Romania mai detine, pana la finalul acestui an, drepturile de transmisie a Diviziei A, dar unele surse ne-au dezvaluit ca LPF intentioneaza ca urmatorul contract sa fie incheiat tot cu Total Sport!

Ionut Lupescu: „Mi-au spus ca nu sunt bani"

Contractul a fost negociat si semnat, din partea FRF, de Ionut Lupescu, noul director general. Fostul international a avut anul trecut o emisiune la Total Sport, dar a negat cu vehementa orice partizanat cu respectivul post de radio. „Kaiserul" a explicat ce l-a determinat sa renunte la infrastructura si experienta postului public.

Ionut, cum s-a ajuns la Total Sport? A fost o licitatie?
Nu, dar nici n-aveam nevoie. Suntem o institutie privata, nu suntem obligati sa facem licitatii.

Ce s-a intamplat?
Contractul cu Radio Romania a expirat la 31 decembrie 2005. In mod normal, cand se apropie scadenta unui astfel de angajament, negocierile pentru reinnoirea contractului incep din timp. Cei de la Radio Romania nu ne-au cautat.

Dupa doua-trei zile am pus mana pe telefon si l-am sunat pe domnul Stefan Alecsiu. Nu stia nimic, credea ca angajamentul e pana-n 2007. In final, s-a lamurit. L-am intrebat daca mai exista interes pentru reinnoirea contractului. Mi-a raspuns ca interes este, dar nu sunt bani.

Si?
I-am spus ca vreau sa crestem contractul. Domnul Alecsiu mi-a replicat ca nu se pune problema. Asa ca am trecut la Total Sport, care e singurul radio de profil din tara.

Ce vi s-a oferit?
60.000 de euro pe an, la care se adauga banii incasati din minutele de publicitate.

Radio Romania cat oferea?
Din contractul vechi, care depindea de clauze cum ar fi numarul de meciuri transmise, puteam obtine cel mult 35.000 de dolari pe an.

E o lovitura grea pentru Radio Romania...
Imi pare rau de domnul Alecsiu. Il inteleg ca e suparat, mi-a spus la telefon ca as avea eu interese, ca am dat contractul pe prietenii... Ma confunda, cred ca nu stie cu cine vorbeste! Pe mine ma interesa sa fac un contract cat mai avantajos pentru federatie.

„Javra de Lupescu a facut prima afacere paguboasa"

Stefan Alecsiu, redactor-sef adjunct si sef al Departamentului Sport de la Radio Romania, a tunat si a fulgerat cand a auzit de „tunul" dat de Total Sport FM. „S-a facut o mare magarie. Javra de Lupescu a facut prima afacere paguboasa.

A aruncat ca un nesimtit cu noroi intr-o institutie publica, dar si in iubitorii fotbalului. Va putea Total Sport FM sa transmita meciuri dintr-o cutie de apartament? Au logistica necesara pentru asa ceva?", a rabufnit Alecsiu.

Oficialul de la Radio Romania crede ca managerul FRF este un mincinos, deoarece postul national a platit anul trecut 50.000 de euro pentru drepturile de transmisie. „Am vorbit astazi (n.r. - ieri) cu Mircea Sandu. Presedintele FRF mi-a spus: „Nu stiu nimic, dar o sa fac o ancheta. Lupescu mi-a zis ca Departamentul Sport de la Radio va fi desfiintat".

Sunt convins ca o sa intervina CNA. O sa fie caterinca mare. Cine sunt actionari la Total Sport? Eu stiu de Marcel Puscas si Vlad Soare. Cred ca si Lupescu este bagat acolo. Aveam drept de preemptiune, dar ne-a eludat. A vandut drepturile in familie, ca la Mafie. Marele manager german!", a comentat Alecsiu.

Paul
16th January 2006, 21:53
si inca ceva ...

Ei nu au dreptul sa transmita de pe stadion , insa nu-i poate nimeni oprii sa stea in fata TV-ului si sa transmita

Exact cum si Europa FM dadea fotbal fara sa plateasca nimic , asa o sa dea si RRA.

Gabriel
17th January 2006, 09:15
e aiurea. in curand o sa ajungem la faze de genul...meciurile nationalei televizate in exclusivitate pe Telesport :(

miril
17th January 2006, 09:23
Calitatea este de partea Total Sportului, dar ei trebuie sa rezolve problema acoperirii integrale a transmisei pe teritoriul tarii. Electronic ei pot fi ascultati fara problema.

alejandro
20th January 2006, 12:27
Electronic,Miril...
Sa stii ca eu daca merg in weekend la bunica,nu prea am cum sa ascult TotalSport.Crezi ca bunica are internet acasa?Si nici la radio nu pot sa-i ascult,n-au acoperire in Moldova...
Cand meciurile se dadeau la radio Romania,puteam sa ma duc si in "fundul" Moldovei,ca daca aveam un radiou cu o antena cat de mica n-ar fi,eram sigur ca voi fi la curent cu ceea ce se intampla pe stadioane....
Acum daca de asta se vor ocupa doar cei de la Total,va trebui sa stau in Chisinau,daca vreau sa stiu ce se intampla...

inter
20th January 2006, 12:56
si inca ceva ...

Ei nu au dreptul sa transmita de pe stadion , insa nu-i poate nimeni oprii sa stea in fata TV-ului si sa transmita

Exact cum si Europa FM dadea fotbal fara sa plateasca nimic , asa o sa dea si RRA.

:D:D cum sa transmita din fata tv-ului meciurile de B ... gandeste inainte de a da cu "piatra-n balta"

RR s-au facut de rahat prin pierderea contractului , iar TS ... mai au mult de de realizat ... nici in 3 ani nu vor reusi sa aiba acoperire nationala ... :evil:

Utilizator
20th January 2006, 13:17
Oricum ar da-o vina apartine exclusiv RRA. Cand iti doresti ceva ai grija sa renegociezi contractul din timp si nu cum au procedat ei. RRA a avut pozitia celui ce crede ca totul i se cuvine, dupa ei trebuiau sa vina cei de la FRF sa-i roage frumos sa mai transmita meciuri.
Radio Total o fi mic dar acum dar cu acest contract se pot extinde rapid.
1 milion de radioascultatori garantati la fiecare etapa le asigura o piata imensa si pentru restul emisiunilor, ceea ce inseamna publicitate mai multa si venituri mai mari. daca ai bani nu e extraordinar de greu sa asiguri acoperire nationala in timp record.

stefanm14
20th January 2006, 20:38
Singura problema, dar care mi se pare una grava, care trebuia luata serios in calcul in decizia de acordare a drepturilor de transmisie, e acoperirea TotalSport. Iar, in principal, lumea care asculta la radio nu are televizor, si mi-e greu sa cred ca TotalSport va reusi sa acopere aceste "arii" cat de curand.

desdemona
20th January 2006, 22:54
S-a spus mai sus ca totalsport se poate foarte usor asculta electronic. De parca cei de la sate stau cu laptopul dupa ei..... :mda:

Darkslowstar
21st January 2006, 02:04
Si nici nu cred ca se pot extinde, acum ca-l au pe jigodia aia de Ralu Filip pe cap. Dar pe de alta parte il inteleg pe Lupescu, pt ca i-am cunoscut pe aia de la SRR si stiu ca sunt foarte calici.

miril
21st January 2006, 08:30
Nu, dar pentru cei din strainatate, transmisia via internet este salvatoare, in plus meciurile sunt prefatate de discutii de multe ori interesante, ceea ce SRR nu ofera. Trebuie privit in perspectiva. Ah, pun si eu o conditie, sa nu-l mai aud pe Gabi Safta comentand despre alte echipe decat Steaua. N-am "auzit" un jurnalist(?) mai subiectiv decata asta.

starsteel
30th January 2006, 16:51
SRR niste idoti, Lupescu o javra si a rezultat o tara pacalita (ca de obicei) pana cand Total Sport FM va avea acoperire 100% (adica niciodata).

Ayrton
30th January 2006, 18:13
se pare ca cei de la CNA vor obliga FRF-ul sa faca o licitatie si sa anuleze contractul cu total sport fm.

stefanm14
30th January 2006, 20:57
Este mai corect asa. Daca chiar vor sa transmita, cei de la Total Sport sa plateasca. Daca nu cumva se va aranja si licitatia asta.

georgemp
30th January 2006, 23:25
La SRR, adio fotbal! Se prefera patinajul politic pe bani publici!


COMUNICAT CU PRIVIRE LA CEDAREA DREPTURILOR DE TRANSMISIE RADIOFONICĂ ÎN DIRECT (FRF, 13 ianuarie 2006)


Conform contractului încheiat în ziua de 12 ianuarie a.c., Federaţia Română de Fotbal a cedat SC Total Sport Media SRL (societate din care face parte postul de radio „Total Sport FM”) drepturile de transmisie radiofonică în direct, în exclusivitate, a următoarelor categorii de meciuri:

- Jocurile oficiale şi amicale disputate de echipele noastre naţionale „A”, de tineret şi de juniori;

- Partidele din cadrul Cupei României-Samsung;

- Întâlnirile contând pentru Supercupa României-Samsung;

- Meciurile din cadrul campionatului naţional, Divizia B

Contractul va intra în vigoare în ziua de 1 februarie 2006 şi va fi valabil până la data de 31.12.2007. Dacă va fi cazul, FRF şi Total Sport FM îşi rezervă, conform unuia dintre articolele prezentului contract, dreptul de a acţiona în justiţie, în vederea reparării drepturilor patrimoniale şi morale prejudiciate, terţa persoană care va transmite în direct meciurile menţionate, fără a-i fi fost acordată în prealabil cesiunea de drepturi.



si comunicatul Initiativei Profesionale Radio Romania:


ADIO FOTBAL!
DIN NEGLIJENTA ACTUALEI CONDUCERII, DUPA 72 DE ANI, POSTUL PUBLIC DE
RADIO NU VA MAI DIFUZA MECIURILE NATIONALEI

Postul public de radio nu va mai difuza nici meciurile nationalei de
fotbal, nici transmisii de la Cupa Romaniei la fotbal. De asemenea,
posturile teritoriale ale Radio Romania nu vor mai realiza
transmisii de mare audienta in provincie sambata dimineata, cand
difuzau meciurile din Divizia B. Federatia Romana de Fotbal a
incredintat drepturile de transmisie radiofonica a meciurilor
disputate de echipa nationala unui post privat, post o acoperire
nesemnificativa de circa 6-7.000 de ascultatori.

Astfel, actuala conducere SRR a reusit sa darime o traditie datand
inca din primele decenii ale secolului trecut. Pe parcursul a peste
70 de ani, romanii s-au obisnuit sa asculte evenimentele
fotbalistice la postul national. Ionut Lupescu de la FRF a declarat
recent in "Evenimentul Zilei": "Contractul cu Radio Romania a
expirat la 31 decembrie 2005. In mod normal, cand se apropie
scadenta unui astfel de angajament, negocierile pentru reinnoirea
contractului incep din timp. Cei de la Radio Romania nu ne-au
cautat". Lupescu afirma ca a luat legatura cu conducerea SRR si ca
aceasta habar nu avea ca expira contractul. Trezita la realitate,
actuala conducere SRR a dat un raspuns naucitor la intrebarea daca
mai exista interes pentru reinnoirea contractului: "interes este,
dar nu sunt bani".

Neglijenta actualei conduceri a devenit devastatoare pentru
institutia publica de radio. Sefii si-au tras salarii de zeci de
milioane, primele au curs girla, directorul economic responsabil de
multe matrapazlicuri financiare din vremea lui Dragos Seuleanu a
ramas in continuare in solda Mariei Toghina sa faca politica
financiara a institutiei. S-au gasit si se mai gasesc bani pentru
prime in valoare de 19 miliarde de lei, si nu s-au gasit 2 miliarde
pentru programe si transmisii vitale pt audienta SRR?

Responsabilii de la Redactia Sport din SRR, Stefan Alecsiu si Ilie
Dobre au confirmat ca apelurile lor repetate adresate conducerii in
favoarea reinnoirii acestui contract s-au izbit de un zid. Mai mult,
actualul director de productie editoriala, Doru Vasile Ionescu, le-a
spus cu aroganta: "Sa zica merci cei de la FRF ca pina acum SRR le-a
facut favoarea si onoarea sa le difuzeze meciurile".

Odata cu cedarea drepturilor de transmisie catre un post privat de
radio, SRR pierde o audienta de circa un milion de ascultatori.
Microbistii, platitori de taxa radio, vor fi privati de
transmisiile de la meciurile nationalei si de la Cupa Romaniei.

Initiativa Profesionala Radio Romania se solidarizeaza cu colegii de
la Redactia Sport si cu publicul platitor de taxa si anunta ca va
inainta saptamina viitoare un protest Parlamentului Romaniei si
Uniunii Europene de Radio si Televiziune. Neglijenta, clientelismul
politic si incompetenta distrug radioul public.
E cea mai mare prostie!Cine este mai interesat de patinaj decat de fotbal?Fotbalul este sport national!!!

miril
31st January 2006, 09:22
Toate sporturile trebuiesc mediatizate, ceea ce face Totalsport, dar atata timp cat nu pot asigura acoperire nationala vor suporta consecintele. Repet, acest post de radio, unic prin programul exclusiv sportiv, este un post interesant de urmarit, facand progrese vizibile de la program la program. Multe din stirile preluate si de alte reprezentante ale massmediei au fost difuzate in premiera aici, mai ales cele din fotbal.

Ayrton
31st January 2006, 09:58
Oricum, eu sunt multumit de Total Sport FM (exceptandu-l pe Safta, bine-nteles! :D ): de exemplu, cand a fost campionatul mondial de handbal fete, si plecam seara pe la 6-7 de la serv (si cei ce cunosc traficul din Bucuresti isi dau seama cat de mult dureaza un drum la ora aia mai ales daca treci si prin centru), si erau meciuri ei le transmiteau live uitandu-se la tvr2, insa eu eram multumit, intrucat eram informat.

Mihai
31st January 2006, 10:01
Mie mi se pare mult schimbat Safta! Poti sa-l asculti nu e chiar atat de enervant.

miril
31st January 2006, 10:13
Mihai, Safta este dotat dar este extrem de subiectiv. Intr-o alta tara ar fi parasit de mult postul si la propriu si la figurat

Ayrton
31st January 2006, 10:15
Intr-adevar, in ultima vreme incearca sa fie mai moderat si sa para impartial, dar nu prea reuseste, iar pt mine ramane tot crainicul stadionului din Ghencea. Adica cel ce instiga suporterii stelisti. Si cine a fost macar la meci Steaua - Dinamo sau Steaua -Rapid stie ce vreau sa zic.

Mihai
31st January 2006, 10:23
:evil: Cum sa nu stiu:D Pe stadion mi se pare ultimul om, mai ales dupa conflictul cu Lucescu Jr. unde a depasit cu mult "instigarea". Insa facand o comparatie intre cel de pe stadion si cel de la radio... mi se pare acceptabil la radio.

miril
31st January 2006, 11:31
Asa este. Este ultima lui sansa, talent are dar nu se poate abtine sa nu faca declaratii de genul ca cel mai bun antrenor roman din strainatate este Ladisalau Bölöni, dclaratie facuta acum cateva zile. Asta a propos de disputa cu familia Lucescu. Si pentru a fi on topic, se pare ca cei de la Totalsport incerca sa-i dae o sansa, de aici si tendinta lui spre moderatie, care poate fi benefica pentru toata lumea, caci, dupa cum am mai spus, talent are.