PDA

View Full Version : Iar vanzari de locuri in B?



soreen
15th May 2007, 23:04
Se aude (penescu in special sustinea asta) ca unele echipe care vor promova nu isi vor depune actele de licentiere pt liga I voit sau nu refuzand astfel practic promovare.In locul lor vor evolua echipele care ar fi trbuit sa retrogradeze...ce ziceti de asta?...

BAK
16th May 2007, 02:53
pai care sunt aceste echipe?

Leo
16th May 2007, 09:02
nu este corect, dar la noi orice este posibil

tchibos
16th May 2007, 09:39
desi nu il sufar deloc pe Penescu, cred ca de data asta a dat cartile pe fata. Nu stiu din Seria 2 daca va fi asa dar din Seria 1 sigur se va intampla asa ceva. Depinde si cine va promova ca inca nu se stie, dar sunt vreo doua echipe cu sanse de promovare care nici nu vor, nici nu pot sa reziste financiar in Liga 1

Elphax
16th May 2007, 10:47
pai ar fi culmea sa ajunga Miovei in Liga1 si sa stea Arges in Liga2 ...

miril
16th May 2007, 10:50
Si ca Delta Tulcea trage pentru...3,14-nalti.

soreen
16th May 2007, 16:24
nu a dat amanunte dar se aude ca mioveniul nu prea ar vrea in A

ducus
17th May 2007, 15:56
He-he! Mie cea mai mare smecherie mi se pare cesiunea lui Libery Oradea catre UTA a drepturilor de joc in Liga I. Va mai amintiti ca UTA era deja retrogradata in Liga III la sfarsitul sezonului trecut, iar Vizer dupa indelungi cautari a unei echipe cu care sa faca rocada a gasit pe vecinii aradeni?
Acum Liberty va promova iarasi cel mai probabil in Liga II, de unde are sanse reale sa urce iar in Liga I, nemaiavand alte candidate serioase la primul loc, prin promovarea "U" Cluj in primul esalon.

ScrIstY
18th May 2007, 22:53
Liberty nu va promova in Liga I prea curand

gabi94
18th May 2007, 23:46
pai ar fi culmea sa ajunga Miovei in Liga1 si sa stea Arges in Liga2 ...

Chiar asa...cum sa-si permita alte echipe decat cele pe care le stim sa vina in prima liga !!!!!!!
Subscriu in totalitate la indignarea ta .....

soreen
19th May 2007, 13:21
He-he! Mie cea mai mare smecherie mi se pare cesiunea lui Libery Oradea catre UTA a drepturilor de joc in Liga I. Va mai amintiti ca UTA era deja retrogradata in Liga III la sfarsitul sezonului trecut, iar Vizer dupa indelungi cautari a unei echipe cu care sa faca rocada a gasit pe vecinii aradeni?
Acum Liberty va promova iarasi cel mai probabil in Liga II, de unde are sanse reale sa urce iar in Liga I, nemaiavand alte candidate serioase la primul loc, prin promovarea "U" Cluj in primul esalon.

ba da...or sa aiba...jiul si valcea...

07Ex
20th May 2007, 06:50
Mie personal povestea asta cu vandutul locurilor mi se pare cea mai mare tampenie. Daca o echipa din Liga a II-a nu are resursele financiare si stadionul omologat pentru Liga I, corect ar trebui sa promoveze urmatoarea clasata, nu sa ramana echipa cel mai bine clasata dintre retrogradate.

In privinta comentariilor voastre referitoare la Mioveni in liga I si FC Arges in liga a II-a, eu unul nu vad care-i problema. Daca Mioveniul are echipa de A, sa intre in A si sa vedem ce va face. Argesul a retrogradat, sa cada in B si sa promoveze la anul.

gabi94
20th May 2007, 11:39
In privinta comentariilor voastre referitoare la Mioveni in liga I si FC Arges in liga a II-a, eu unul nu vad care-i problema. Daca Mioveniul are echipa de A, sa intre in A si sa vedem ce va face. Argesul a retrogradat, sa cada in B si sa promoveze la anul.

Si eu sunt de aceasi parere ...
In plus sunt total impotriva unor cazuri ca daca echipa X nu ideplineste formalitatile pentru a obtine licenta atunci sa ramana in prima liga prima de sub linie care a retrogradat.

Cel mai indicat si onest este ca ,daca avem astfel de cazuri ,sa se organizeze Play-off cu urmatoarele echipe indreptatite sa promoveze si /sau cele retrogradate.
Astfel se elimina posibilitatea unor tranzactii dinainte aranjate...dar oare oficialii de la Liga/Federatie au interesul sa fie atat de corecti pe cat sustin ca sunt si sa fie de acord cu o astfel de idee ????

CFR1907
20th May 2007, 11:43
Cel mai indicat si onest este ca ,daca avem astfel de cazuri ,sa se organizeze Play-off cu urmatoarele echipe indreptatite sa promoveze si /sau cele retrogradate.

Eu nu prea sunt de aceeasi parere. Eu cred ca cel mai corect ar fi daca avem astfel de cazuri atunci echipa respectiva sa piarda toate meciurile cu 3-0 si liga 1 sa inceapa cu 17 sau 16 echipe, in functie de cate echipe nu au primit licenta. Asa ar fi mult mai corect decat sa tot aduci echipe de umplutura...

soreen
20th May 2007, 12:21
Eu nu prea sunt de aceeasi parere. Eu cred ca cel mai corect ar fi daca avem astfel de cazuri atunci echipa respectiva sa piarda toate meciurile cu 3-0 si liga 1 sa inceapa cu 17 sau 16 echipe, in functie de cate echipe nu au primit licenta. Asa ar fi mult mai corect decat sa tot aduci echipe de umplutura...

ai dreptate dar sunt interese...mai multe echipe=mai multe meciuri televizate=mai multi bani de la televiziuni...plus interesele unor patroni gen pinalti sau penescu

gabi94
20th May 2007, 12:31
Eu nu prea sunt de aceeasi parere. Eu cred ca cel mai corect ar fi daca avem astfel de cazuri atunci echipa respectiva sa piarda toate meciurile cu 3-0 si liga 1 sa inceapa cu 17 sau 16 echipe, in functie de cate echipe nu au primit licenta. Asa ar fi mult mai corect decat sa tot aduci echipe de umplutura...

Orice idee care are ca scop descurajarea tranzactiile facute de baietii buni din fotbalul nostru este buna ...numai ca ele trebuiesc actate de cei care-l conduc.

07Ex
21st May 2007, 17:56
Cel mai indicat si onest este ca ,daca avem astfel de cazuri ,sa se organizeze Play-off cu urmatoarele echipe indreptatite sa promoveze si /sau cele retrogradate.

La asta nu m-am gandit, dar mi se pare o idee buna, dar cei de la FRF si LPF nu vor fi niciodata de acord cu asa ceva. Cum sa poata sa retrogradeze Ceahlaul sau mai stiu eu care echipa "prietena" si sa intre in A o echipa imprevizibila precum Delta.

tu26dor
24th May 2007, 08:49
exista precedent in astefel de cazuri si nu numia unul...va mai amintiti cand bacaul si-a cumparat acum cativa ani locul in A? atunci era legal sa cumpere oricine un loc in prima divizie... acum se vor gasi alte portite "legale" pentru ca anumite echipe sa ramna in liga 1. probabil si arges si ceahlaul vor juca la anul tot aici.

Romeo
24th May 2007, 09:12
Este absurd sa ceri unei echipe dosarul pentru liga I la jumatatea intrecerii. Ce dracu este asa de important de nu se poate verifica in 3 zile ?
FRF a decis anul trecut ca nu se mai vand locuri, asa ca Delta se va alege cu 0 bani daca promoveaza si, asa cum zice Diru, nu va avea drept de joc pentru ca nu si-a trimis dosarul pentru licenta de liga I. Regulamentul spune ca daca o echipa nu poate promova, locul va reveni primei echipe de sub linia de retrogradare. Fireste, se poate comenta la nesfarsit, dar asta este regulamentul acum (ca si acea tampenie cu clasamentul intre echipele aflate la egalitate de puncte).

Dar in cele din urma, Delta nu este inca promovata si la cum se schimba primul loc in seria I, poate vedem CS Otopeni promovata, care joaca pe islazul comunal.

07Ex
24th May 2007, 14:24
Dar in cele din urma, Delta nu este inca promovata si la cum se schimba primul loc in seria I, poate vedem CS Otopeni promovata, care joaca pe islazul comunal.

Otopeniul nu cred ca mai are cum sa promoveze, dar sincer mai degraba i-as vedea pe Petrolul promovati decat pe Delta, care pe urma sa le lase locul Ceahlaului pe motiv ca nu au licenta.

Romeo
25th May 2007, 09:40
Otopeniul nu cred ca mai are cum sa promoveze, dar sincer mai degraba i-as vedea pe Petrolul promovati decat pe Delta, care pe urma sa le lase locul Ceahlaului pe motiv ca nu au licenta.

In 1980-81, 1981-82, 1984-95 cand o echipa vroia sa promoveze (Targoviste, Petrolul, Dunarea Galati), aceasta se chinuia sa castige toate meciurile, erau si pe atunci aranjamente, dar nu pierdeau pncte prosteste la echipe de pe ultimele locuri. Si in 2002 si acum 2 ani Petrolul, desi a tras la promovare, a pierdut la cine nu te astepti. Ploiestiul are probleme eterne cu stadionul. Echipa este tinuta de Luca, pe banii Petrom Service si alti sponsori neinteresanti. Numai ca stadionul Ilie Oana apartine primariei, este in reparatie, primaria nu prea se intelege cu Luca. Mai exista si stadionul Astra, un kitsch intre o tribuna europeana si o peluza de liga a III-a, dar si acolo patron este Niculae, care nu imparte nimic cu Luca si iata cum un oras cu 2 stadioane nu are o echipa de prima divizie. Nu am crezut niciodata ca Otopeniul are ce cauta in Liga I, dar cele doua locuri s-ar putea imparti intre Petrolul, Forex (ambele orase mari, care ar trebui sa aibe echipa in prima divizie), Buzau (cu un stadion de prima divizie, poate trebuie reamenajat) si Tulcea (daca avem Vasluiul si Urziceniul in prima divizie, de ce n-ar fi si Tulcea?).

soreen
26th May 2007, 12:56
petrolul mtocmai a pierdut in fata deltei...ma intreb oare de ce mai trage delta daca tot nu ia bani?

Romeo
28th May 2007, 08:02
petrolul mtocmai a pierdut in fata deltei...ma intreb oare de ce mai trage delta daca tot nu ia bani?

uitam ca fotbalul este un sport, in care fiecare trebuie sa arate ca este mai bun. Delta a aratat. Daca va ramane pe primul loc, va trebui sa facem miting in fata FRF impotriva regulamentului asta idiot, in care locul trece de la cine merita la cine a retrogradat cu vreo 4 etape inainte de sfarsitul camp.
Dar sa nu uitam de banii negri, adica: "daca nu ne dati cat vrem, depunem dosarul si vom juca noi in liga I". Petrolul nu a dat dovada ca vrea sa joace in liga I, de altfel am avut aceasta impresie de cand a jucat la Mogosoaia.

Cappone
2nd June 2007, 13:27
He-he! Mie cea mai mare smecherie mi se pare cesiunea lui Libery Oradea catre UTA a drepturilor de joc in Liga I. Va mai amintiti ca UTA era deja retrogradata in Liga III la sfarsitul sezonului trecut, iar Vizer dupa indelungi cautari a unei echipe cu care sa faca rocada a gasit pe vecinii aradeni?
Acum Liberty va promova iarasi cel mai probabil in Liga II, de unde are sanse reale sa urce iar in Liga I, nemaiavand alte candidate serioase la primul loc, prin promovarea "U" Cluj in primul esalon.

daca va promova va ceda locul lui Fc Oradea,ca sa ii bage si pe ei in liga 1