PDA

View Full Version : arte martiale - arta sau sport?



power
15th May 2007, 23:18
Eu practic AIKIDO. Il practic ca sport, recunosc, nu fac o arta din aikido, ca altii. Am vrut sa fac miscare si m-am dus cu niste prieteni la sala unde mergeau ei. Multi dintre colegii mei de club vad insa dincolo de latura tehnica a aikido-ului, exista se pare o intreaga filozofie, captivanta ce-i drept. As vrea sa stiu si parerea altora - sunt artele martiale mai mult decat sport? De ce credeti ca se cheama arte martiale si nu sporturi martiale?

cofee
17th May 2007, 22:40
Poti sa le practici si ca sport, daca te intereseaza doar miscarea, conditia fizica sau sa inveti niste tehnici. Dar eu cred ca sunt mai mult de atat. Au o intreaga filozofie artele astea martiale pe care poti s-o adopti si sa o aplici si in viata de zi cu zi.
Am vazut ca ai postat intr-un alt topic informatia ca exista un club sportiv "Aktiv" care face antrenamente de pusca si pistol. Tot acolo faci si tu Aikido? As vrea niste amanunte

power
13th June 2007, 00:06
Da, acolo fac Aikido. Ce fel de amanunte vrei? Despre aikido sau despre tir cu aer comprimat? Fiindca despre tir stiu mai putin, as vrea sa merg neaparat sa fac niste antrenamente, poate chiar acum, in vacanta. Despre aikido insa ce te-ar interesa? Ca sa intelegi aikido trebuie sa practici. Conditiile sunt excelente, oamenii care vin la sala sunt deosebiti - studenti, doctori, avocati, jurnalisti, atmosfera e faina. Dar e de munca, adica trabuie sa muncesti un pic, nu e ca la tir sportiv sau tir cu arcul unde iti dezvolti mai mult indemanare. Dai jos kilograme, la mine era nevoie, ce-i drept, deci depui un pic de efort.

moldoveanu_adri
5th August 2007, 13:02
Aikido?
Nu Imi Place Deloc,este Mai Mult Dans
De Ce Nu Practici Un Sport De Lupta?
Ex Judo?

cofee
11th August 2007, 00:44
Nu fac judo pentru ca mie imi place Aikido. Simplu. Iar judo pentru fete e cam aiurea, ma scuzi. Aikido, in schimb, presupune si miscare si tehnici de autoaparare si nu te umpli de vanatai. Pentru fete mi se pare cea mai frumoasa arta martiala. Si m-am dus si eu la sala la clubul Aktiv, despre care spunea power, este foarte-foarte pe gustul meu.