PDA

View Full Version : Australian Open 2006



Darkslowstar
13th January 2006, 12:07
A inceput primul turneu de mare slem al anului Australian Open. Deocamdata sunt calificarile, unde participa mai mult jucatori si jucatoare din Romania.

Articol din Gandul de azi:

Mergea şi Magda Mihalache, în turul doi al calificărilor la Australian Open

Tenismanul Florin Mergea a ajuns în turul doi al calificărilor la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, a anunţat site-ul oficial al competiţiei. Mergea l-a învins, în runda inaugurală a calificărilor, cu scorul de 6-1, 7-6 (7/1), pe cehul Jan Mertl şi va juca, în faza următoare a competiţiei, cu germanul Lars Burgsmuller, cap de serie numărul 13, care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-4, de neozeelandezul Mark Nielsen. Tenismanul Gabriel Moraru a fost învins, în primul tur al calificărilor, cu scorul de 6-3, 6-3, de francezul Nicolas Mahut, cap de serie numărul 9, iar Victor Crivoi a fost depăşit, cu scorul de 6-2, 6-2, de francezul Olivier Patience, cap de serie numărul 10. Tenismanul Adrian Ungur îl va întâlni, în runda inaugurală a calificărilor, pe sârbul Janko Tipsarevici, cap de serie numărul 12.



Jucătoarea Magda Mihalache a învins-o, în primul tur al calificărilor, cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), pe Mervana Jugici-Salkici (Bosnia-Herţegovina) şi va juca, în faza următoare a competiţiei, cu Cara Black (Zimbabwe), care a trecut, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-1, de Edina Gallovits, cap de serie numărul 10. Jucătoarea Anda Perianu a fost învinsă, în runda inaugurală a calificărilor, cu scorul de 7-5, 6-4, de Elena Baltaşa (Marea Britanie), cap de serie numărul 7."

Mergea a pierdut in turul 2 la Lars Burgmuller 1-6 3-6, Ungur la Tipsarevici, deci nu mai avem pe nimeni la baieti.
La fete Cara Black a trecut si de Magda Mihalache deci si la fete nu mai e nimeni.
Probabil va fi un turneu foarte scurt pt romani.

Darkslowstar
13th January 2006, 12:12
Din pacate jucatorii nostri au avut mare ghinion la tragerea la sorti:
Victor Hanescu va juca cu favoritul nr. 6 Guilermo Coria, sanse mari sa iasa din primul tur, mai ales ca Victor nu a reusit nici o victorie anul acesta.
Ravan Sabau intalneste alt argentianian, nr. 8, Gaston Gaudio, si el sanse mari de out.
Andrei pavel il va intani pe favoritul nr. 32 Carlos Moya.
Oricare din ei invinge va fi o mare surpriza, dar cred ca singura sansa reala ar fi la o accidentare.

Lucky_OLD_G's
13th January 2006, 19:57
da cine zici ca ia melbourne darketcetc..? federer la baietzi presupun ....si la fete?..........sa te vad daca le ai cu predicztiile:D

ady51a
13th January 2006, 20:35
Intregul tablou de concurs masculin si feminin aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10756&page=3

Darkslowstar
13th January 2006, 23:56
Mda, Lucky, ai dreptate trebuia sa pun si un poll. sa vad cine sa- retras, ca sunt o groaza si iti spun :)

Lucky_OLD_G's
14th January 2006, 01:57
STIU pe catziva ...safin - care e detzinatoru trofeului ..nadal.........agassi .......astia sunt parca cei mai importantzi care nu vor participa din cate stiu yo:d

Darkslowstar
14th January 2006, 09:38
Ady, pui tu te rog un poll aici, ca eu am uitat.
Lucky, din pacate nu cred ca are cine sa i se opuna lui Federer.

Ady
14th January 2006, 14:05
dark nu pot sa pun poll , sau sa editez poll-urile deschise de alti useri , i-am spus asta lui vadim acum o luna si ceva pe RA dar vad ca degeaba .

Darkslowstar
14th January 2006, 14:12
Atunci fa optiunele macar si o sa-i rugam pe Vadim sau Tudose sa puna ei unul. Si eu am avut problema asta si intr-un tarziu s-a rezolvat. Bate-l la cap pe Vadim :)

Lucky_OLD_G's
14th January 2006, 14:57
POATE haas.............ca l-a batut odAta acum cateva zile pe federer............da si el si-a luat-o odfata de la roger la inceputu lunii la sidney............nalbandian participa? poate il bate ca-n finala de la masters............

Ady
14th January 2006, 15:45
Haas nu cred ca poate sa il bata pe Roger ... Cel mai probabil este sa il bata vreun pusti sau in orice caz cineva mai necunoscut . Federer le cunoaste bine jocul celor din top 10-20 si cam stie cum sa il contracareze ...

Darkslowstar
14th January 2006, 18:20
Sau poate Coria, desi sincer ma indoiesc. Poate apare un pusti tupeist si in forma maxima? Desi ma cam indoiesc

Ady
14th January 2006, 20:07
Speram ca nu Coria , poate pleaca din primul tur :D ... cam visator stiu , dar speranta moare ultima ...:P

pinky
14th January 2006, 22:01
Allez Monfils!!/hello ...in absenta altora :mda:
Ar fi ceva sa-l scoata un pustan pe Federer, il si vad turband de furie, nu suporta sa piarda omul ala, cand e condus, la seturi sau la game-uri, ar omori pe cineva ca sa castiga...bine, nu e nevoie, se descurca doar jucand!!:D Probabil ca tot el va lua si turneul asta, deja incep sa ma plictisesc, doar Hewitt ce cred eu ca-i mai face fata, s-a vazut si-n semifinala la US Open ca l-a batut destul de greu...in rest, meciuri scurte, fara istoric si din cand in cand cate o surpiza...adica de maxim 4 ori pe an :rolleyes:

La fete, in schimb, mult mai acerba competitia, o sa tin si cu Hingis si cu Clijsters, stiu ca a doua are sanse mult mai mari, dar eu tot sper ca nici Martina nu se va face de ras, poate chiar castiga!!:) In rest, se anunta meciuri frumoase si interesante intre jucatoarele de top 10 si vreau sa le vad si pe cele tinerele cum rezista la stres, Ivanovic, Vaidisova (asta o cam imita pe Sharapova, dar nah...varsta), Golovin si celelalte!!

Let the battle begin!!:yeah:

Lucky_OLD_G's
15th January 2006, 21:06
la fete merg pe mana anei.......la baietzi.......federer cred ca nu va pierde mai mult de 5 seturi..........categoric roger......desi as vrea ca si coria sa castige un mare slem......si fernando gonzalez merge destyul de bine pe hard......cine stye vom vedea

Ady
16th January 2006, 06:49
Bravo Pavel !!! il conduce cu 2-0 la seturi pe Moya 6-4 7-6 :D sper sa nu se relaxeze ...

2 sets later: 2-2 si pavel conduce in decisiv cu 3-1;30-0 ... Pavel e mai bun , merita sa castige

2 games later: dupa doua mingi de 5-1 pt andrei ratate scorul este acum 4-3 fara break :headbang:

be@
16th January 2006, 09:02
Bine, cneazule ! /hello
Ce victorie mare !

Ady
16th January 2006, 09:06
Putea sa castige mai devreme , a avut multe sanse , e bine si asa , poate ii mai da incredere . Un titlu castigat acum doua zile la dublu , acum aceasta victorie de 5 seturi sa vedem mai departe , poate ii dau un boost de moral ...

Urmeaza Santoro , destul de greu si cu francezul , dar incep sa cred ca pavel se descurca mai bine in meciurile grele si de la calificati ia bataie rau ...

Sabau a abandonat la scorul de 6-2 5-0 pt Gaudio ... nu stiu ce sa zic , cand au aparut pe aici oameni care au comentat referitor la retragerile lui Sabau eu i-am luat apararea , dar parca sunt prea frecvente ...

Cristi
16th January 2006, 10:48
Sabau e un mare nesimtit, nu stie ce e aia fair-play. Nu are nici pe naiba, dar si-a dat seama ca il distruge Gaudio si s-a dat ranit... asa e stilul lui.

Cat despre Andrei, sincer nu credeam sa il bata pe Moya insa uite ca a facut-o. Trebuie insa sa tinem cont ca pregatirea lui e astfel conceputa incat sa atinga varful de forma peste o luna, in Cupa Davis. Cu cat sta mai mult in turneu, cu atat va juca mai bine. Mai ales ca va juca din 2 in 2 zile la simplu iar meciurile de dublu vor dura maxim o ora... nu va fi prea solicitant fizic pentru el. Cu toate ca trebuie sa ne amintim ca relativ de curand a castigat in fata lui Ancic in 5 seturi... deci inca mai poate fizic (ceea ce nu ma mira la cei 32 de ani ai lui, uitandu-ma la fotbalisti sau la Agassi).

Pe Andrei il asteapta acum un meci cu Santoro, un jucator mai 'batran' chiar decat el (cu un an si ceva). Sanse 50-50 as zice, si uitandu-ma la intalnirile anterioare dintre ei as adauga ca e randul romanului.

Hanescu poate sa treaca de Coria pe betonul de la Australian Open. Daca nu se blocheaza psihic. Sustin in continuare ca lipsa actuala de forma a romanilor e premeditata, ei fiind 'programati' sa isi atinga maximul peste o luna. Vom vedea daca am avut sau nu dreptate.

Sunt curios ce va face Andrei la dublu. Noul format il avantajeaza, intrucat el poate juca fara probleme la 100% pe parcursul unei singure ore... nu are nici timp sa cada psihic... daca va gasi un partener pe masura va ajunge departe.

Sa ii tinem pumnii lui Victor maine dimineata!

Ady
16th January 2006, 11:00
trebuie sa ne amintim ca relativ de curand a castigat in fata lui Ancic in 5 seturi... deci inca mai poate fizic (ceea ce nu ma mira la cei 32 de ani ai lui, uitandu-ma la fotbalisti sau la Agassi).


Mi-a parut foarte fresh Andrei azi , cred ca este mai bine pregatit fizic decat anul trecut , chiar daca mi se pare ca s-a ingrasat purin ...

Cristi
16th January 2006, 12:18
Andrei a facut o pregatire (fizica) de iarna foarte dura cu lotul de Cupa Davis. Probabil ca vrea sa reuseasca ce nu a putut Nastase: sa ii invinga pe americani. Nu cred ca va avea vreo problema de ordin rezistenta fizica in urmatoarea luna.

Nu m-ar mira sa se fi ingrasat nitel avand in vedere ca probabil a facut sarbatorile in Romania :drak:. Pe de alta parte, slab nu a fost niciodata, poate a facut ceva masa musculara si de aia pare mai 'gras'.

Update: conform ATP Tennis, Andrei are 84 kg la 1.82... parca anul trecut avea doar 82 kg? Oricum, nu e mult nici asa. Nadal are 85 kg la 1.85 si e aproape numai muschi, Agassi are 80 la 1.80, Haas 88 la 1,87... deci sa zicem ca Andrei ar avea 1-2kg in plus.... mai nimic.

MCV
16th January 2006, 13:09
Din câte stiu, Andrei a lipsit de la pregatirea de iarna cu lotul de Cupa Davis. Ba chiar prin decembrie spunea ca nu a mai pus mâna pe racheta de vreo 2 saptamâni. Si mie mi s-a parut mai gras astazi, dar m-a surprins ca totusi era mult mai mobil pe teren decât l-am vazut la US Open de exemplu. Cred ca victoria de azi se datoreaza si psihicului bun in urma titlului de la dublu, si formei fizice bune, dar si lipsei de forma a adversarului.
Dar sa nu ne bucuram prea tare. Santoro mi se pare un jucator mai bun decât Moya.

Darkslowstar
16th January 2006, 13:53
Andrei cand e mai grasut joaca mai bine. La el problemele n-au stat niciodata la fizic ci la psihic, ca altfel era demult im primii 10 si avea mai multe titluri la acitv.

sun
16th January 2006, 18:01
ok , vreau explicatii . Cum a reusit Pavel sa il bata pe Moya ? :D

E o surpriza uriasa pentru mine acest rezultat . Mai ramane doar ca hanescu sa se califice si el :rolleyes:

radu1
16th January 2006, 18:04
vreau si eu sa va intreb daca ii cunosteti personal pe jucatorii nostri, ca observ ca va exprimati de parca ar fi amicii vostri. ati vazut cumva meciul lui pavel? sau a lui sabau? ziceti-ne si noua de unde stiti voi ca ala-i mare nesimtit si celalalt gras, sau ca a facut pregatire in romania, iarna asta, cand pavel nu a mai fost in tara din septembrie

Darkslowstar
16th January 2006, 18:25
Nu trebuie sa-i cunosti personal ca sa sti ce au zis Cristi si Ady Einstein, e de ajuns sa te uiti la meciuri televizate, sa mergi la meciruile din Ro si sa te informezi pe net sau in presa. Daca ai fi citit ziarele ai fi vazut ca turneul de pregatire pt Cupa Davis a fost puternic mediatizat, asa ca ai fi avut de unde sa-ti iei informatii.

alejandro
16th January 2006, 18:33
ok , vreau explicatii . Cum a reusit Pavel sa il bata pe Moya ? :D

E o surpriza uriasa pentru mine acest rezultat . Mai ramane doar ca hanescu sa se califice si el :rolleyes:
Suntem intr-un gand,mey sun:P
Dimineata cand schimbam canalele la TV,dau de Eurosport,cand colo,vad Pavel - Moya 6:4; 7-6 ; 4:6: 3:6; si 5:4,la servire,spaniolul!!!!
Nu-mi venea sa cred:o:
Am zis ca intarzii si la servici,daca e nevoie,da' tot stau sa vad si eu finalul:evil:
Si bine ca am stat,i-am purtat norok:happy

Ady
16th January 2006, 18:47
ati vazut cumva meciul lui pavel? sau a lui sabau? ziceti-ne si noua de unde stiti voi ca ala-i mare nesimtit si celalalt gras, sau ca a facut pregatire in romania, iarna asta, cand pavel nu a mai fost in tara din septembrie

nu ca m-as simti mai bine daca ti-as raspunde , dar hai sa iti fac pe plac ...
DA am vazut meciul lui Pavel , DA Pavel este mai plinut decat ar trebui sa fie un jucator de tenis de inaltimea lui , DA cine a spus mai sus ca pavel nu mai pusese mana pe racheta timp de doua saptamani avea dreptate , si NU , Pavel nu a fost in tara la antrenament .

De unde stiu este problema mea , sau ce daca nu dau la PRO Tv la stiri crezi ca nu se poate afla din alta parte? Daca esti cu adevarat interesat de tennis afli noutatile chiar daca la noi in tara nu e interes din partea mass media .

Cat despre Sabau , daca ai fi urmarit fiecare meci al lui anul trecut (la televizor , sau online , sau live streaming sau mai stiu eu ce) si ai fi vazut de cate ori a facut gestul asta te-ar fi pus si pe tine pe ganduri .

Inainte sa sari in capul meu ca am ceva cu jucatorii pune mana si citeste forumul asta si daca dupa ce ai facut asta tot mai ai curajul sa zici ca am ceva cu ei promit ca eu nu ma mai uit la tennis .


ok , vreau explicatii . Cum a reusit Pavel sa il bata pe Moya ? :D

E o surpriza uriasa pentru mine acest rezultat . Mai ramane doar ca hanescu sa se califice si el :rolleyes:
Si lasand nervii la o parte , Pt Sun :

Sports: "In zi buna, Pavel poate bate pe oricine"
Agentia italiana Sports a notat, luni, ca Andrei Pavel a produs una dintre surprizele primei zile de la Australian Open, romanul invingindu-l, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/5), 4-6, 3-6, 6-4, pe spaniolul Carlos Moya, cap de serie numarul 32.
"Daca se afla intr-o zi buna, Pavel ramine un jucator capabil sa bata pe oricine si asta datorita talentului si reverului sau, una dintre cele mai bune lovituri din circuitul ATP", noteaza Sports.

Spaniolul Carlos Moya a declarat ca eliminarea de la Australian Open reprezinta "o lovitura puternica pentru el". "Evident, cu cit trece mai mult timp cu atit este mai greu. Mai sint si jucatori tineri care vin. M-am pregatit intens de sapte saptamini, lucru pe care nu l-am mai facut de mult timp si eram foarte increzator .

Lucky_OLD_G's
16th January 2006, 23:44
oricum merita sa-i multzumim eurosportului ptr noptzile albe pe care ni le va face odata cu transmisiile live a turneului........am vazut azi dimineatza cum pironkova a facut -o varza 6-0 7-5 sau 8-6 in setun decisivf.........eram kior de somn da n-am plecat pana nu s-a incheiat meciu...........hanescu cand debuteaza avem ceva sanse sa-l vedem live? sau nu........

css2
17th January 2006, 04:16
Andrei a facut o pregatire (fizica) de iarna foarte dura cu lotul de Cupa Davis. Probabil ca vrea sa reuseasca ce nu a putut Nastase: sa ii invinga pe americani. Nu cred ca va avea vreo problema de ordin rezistenta fizica in urmatoarea luna.

Nu m-ar mira sa se fi ingrasat nitel avand in vedere ca probabil a facut sarbatorile in Romania :drak:. Pe de alta parte, slab nu a fost niciodata, poate a facut ceva masa musculara si de aia pare mai 'gras'.

Update: conform ATP Tennis, Andrei are 84 kg la 1.82... parca anul trecut avea doar 82 kg? Oricum, nu e mult nici asa. Nadal are 85 kg la 1.85 si e aproape numai muschi, Agassi are 80 la 1.80, Haas 88 la 1,87... deci sa zicem ca Andrei ar avea 1-2kg in plus.... mai nimic.


nu prea esti bine informat.andrei nu s-a antrenat cu lotul de cupa davis. si i nu a facut sarbatorile in romania.de unde ai tu informatiile astea???

css2
17th January 2006, 04:27
Nu trebuie sa-i cunosti personal ca sa sti ce au zis Cristi si Ady Einstein, e de ajuns sa te uiti la meciuri televizate, sa mergi la meciruile din Ro si sa te informezi pe net sau in presa. Daca ai fi citit ziarele ai fi vazut ca turneul de pregatire pt Cupa Davis a fost puternic mediatizat, asa ca ai fi avut de unde sa-ti iei informatii.


daca ai citit tu ziarele si te uitai la televizor atunci intelageai ca andrei a lipsit de la cantonament.andrei nu o sa fie niciodata la cantonamentele astea de iarna din motive personale.informatiile voastre sint de 2 lei


Andrei cand e mai grasut joaca mai bine. La el problemele n-au stat niciodata la fizic ci la psihic, ca altfel era demult im primii 10 si avea mai multe titluri la acitv.

Andrei cand e mai grasut joaca mai bine?????
de unde le scoti fratele meu.mai si zici ca te pricepi la tenis.cum sa joace andrei mai bine cind este mai grasut?.asculta meseriasule.nimeni nu joaca mai bine cind este mai grasut.

Ady
17th January 2006, 08:11
Hanescu a iesit , dar l-a chinuit pe Coria
Victor Hanescu ROM 4 6 6 2 1
Guillermo Coria ARG (6) 6 1 4 6 6

relansat
17th January 2006, 09:52
o intrebare am si eu : merge hingis mai departe ? ... sau e de ajuns atat ? :)

cat despre hanescu ... hmmm ... oleak mai era si aveam 2 jucatori calificati

mai departe :(

Cristi
17th January 2006, 11:02
Imi cer scuze pt presupunerea ca Pavel s-a antrenat cu lotul de cupa Davis al Romaniei... probabil ca mi-a scapat adaugirea ca Andrei nu e in lot :headbang:. In acest caz imi scapa explicatiile privind forma sa fizica. Antrenament cu racheta nu are nevoie sa faca prea mult la valoarea lui, imi amintesc ca cel mai bine a jucat dupa accidentarea care l-a tinut pe tusa 6 luni.

Cat despre Sabau, imi mentin afirmatiile. Ceva talent, lipsa totala de stapanire, educatie si caracter. Ce mai, e de-al nostru!

Referitor la meciul lui Hane, e clar ca a avut o sansa mare sa il bata pe Coria. Nu e genul lui Coria sa joace inconstant asa ca banuiesc ca Victor a avut o evolutie extrem de fluctuanta... mai are de lucrat la capitolul psihic.

Tot Andrei ramane nr. 1 in perspectiva intalnirii cu americanii... nu e de colea sa il bati pe Moya atunci cand e bine pregatit si determinat. Pacat ca pe Pavel nu il mai tin nervii nici cat odinioara, ar mai avea un cuvant de spus in tenis.

Latest news: s-a completat tabloul de dublu la Australian Open:

Bob Bryan USA (1)
Mike Bryan USA (1)
vs.
Victor Hanescu ROM
Andrei Pavel ROM

Cool...

"Norocul" romanilor la tragerea la sorti continua. Daca prin vreun accident castiga totusi ai nostri, le bagam mortul in casa in perspectiva Cupei Davis. Propun un poll: credeti ca au trucat americanii tragerea la sorti ca sa ne demoralizeze???

Ady
18th January 2006, 08:18
Fabrice Santoro FRA 6 6 6

Andrei Pavel ROM 4 1 4

A rupt si o racheta Pavelica ...

alejandro
18th January 2006, 10:32
pana aici a mers ostasul:ciocan:

Darkslowstar
18th January 2006, 11:40
Un Aussi Open peste asteptari pt noi, a durat pana miecuri si nu pana marti cum am crezut initial. Pavel ca de obicei surprinzator. Il bate pe Moya si ia bataie extrem de usor de la bunicul Santoro. Pavel e bun de jucat la pariuri, dar nu pe victorii ci pe infrangeri la adversari mai slab cotati.

a_ndrada
18th January 2006, 19:02
bunicul santoro,asa cum il numesti tu e cam bun.la doha federer l-a batut greu 7 6 7 6.santoro este un jucator foarte incomod care scoate absolut toate mingile si alearga f bine....

Ady
18th January 2006, 20:02
Asta vroiam sa zic si eu , daca te uiti la intalnirile dintre el si Federer tot timpul i-a dat de furca elvetianului ... nu degaba i se spune magicianul . Din cate am inteles baga un top spin foarte ciudat in minge care ii deruteaza pe multi , poate din cauza felului in care loveste pe drepta cu doua maini ...

Later edit :

Bob Bryan USA (1)
Mike Bryan USA (1) 6 6

Victor Hanescu ROM
Andrei Pavel ROM 1 4
Sper ca alta va fi echipa in cupa davis ...

Intre timp Federer se joaca 6-1, 6-4, 6-0 cu Mayer , urmeaza Mirnyi in runda a 3-a . 7-2 pt federer scorul intalnirilor .Nikolay Davydenko si Guillermo Coria merg si ei mai departe . Favoritii 24 si 28 Olivier Rochus si Fernando Verdasco au fost elimintati de niste necunoscuti .

relansat
19th January 2006, 12:12
santoro e jucator de dublu orice ati spune ... cat despre intalnirile cu federrer ...

hmm ... i-a dat momeala sa creada ca are si el o sansa sau cine stie :) ...

oricum ,pt federrer , e mai greu pana se incalzeste ca dupa aia devine aproape

de nebatut ... sper sa nu ia tot el openul ... ca incep sa ma pliktisesc

sun
19th January 2006, 15:00
merge hingis mai departe ? ... sau e de ajuns atat

cred ca da . Cel putin pana in sferturi :

In turul 3 joaca cu Benesova ( CZE ) si apoi in optimi cu castigatoarea dintre Stosur ( AUStralia ) si Bammer ( AUStria ) . in sferturi va da probabil de Kim Clijsters :ok:

personal , la baieti vreau din nou o finala Nalbandian - Federer ( ca la turneul Campionilor ) .
Nu de alta , dar am impresia ca doar David il poate invinge pe ... Goliat ;)

Darkslowstar
19th January 2006, 17:51
I-am zis bunic din cauza varstei, stiu si eu ca e un jucator foarte bun, dar cred ca i-ar fi stat la indemana lui Pavel o victorie cu Santoro.
Ady, la cat de bine joaca gemenii la dublu ma indoiesc ca, daca nu prind o zi foarte slaba, ii poate bate vreun cuplu roman. Nu vad cine ar putea, mai ales ca nu avem nici un cuplu sudat (poate cu exceptia cuplului, pe care pe mine personal nu ma convins niciodata, Pave- Trifu)

Ady
19th January 2006, 18:47
Dark singurul lucru pe care il aveam in minte erau huss / moodie (not sure about the spelling) care venisera din calificari la Wimbledon si i-au batut , si nu numai atunci inca o data dupa aia . Si din cate stiu eu gemenii au mai luat bataie de la jucatori necunoscuti . Din cauza asta ma gandeam la un Tecau , Moraru , Ionita . Nu inteleg de ce nu incearca cu Moraru/Moldovan la dublu , la Open Romania au demonstrat ca nu le e frica de numele adversarilor (i-au batut pe puerta/berlocq si apoi sangiunetti/vanhoudt ).

Cneazul
20th January 2006, 19:17
:rosu: Trebuie sa recunoastem ca cuplul Pavel/Trifu este cel mai bun , lucru dovedit si de clasamentul ATP. Am citit in presa cum ca Tabriel Trifu ar fi accidentat . Este adevarat ? Si inca ceva . Stie cineva o adresa de maill a lui Pavel sau Trifu ?

a_ndrada
21st January 2006, 09:37
hingis a castigat azi partida cu iveta benesova 64 61.

stefanm14
21st January 2006, 09:47
Hingis e in mare forma, si cred ca poate chiar castiga. La masculin, mizez iarasi pe Nalbandian.

ATI
21st January 2006, 11:38
K. Clijsters 6 6
R. Vinci 1 2

Normal ca cea care va castiga turneul o sa fie Kim!/hello

Cneazul
21st January 2006, 12:22
:rosu: la masculin va gastiga Tommy Haas , iar la feminin henin va juca finala cu........... , depinde ca e posibil o intalnire hingis , kim in sferturi . cred ca finala feminina henin contra kim/hingis

css2
22nd January 2006, 03:44
Dark singurul lucru pe care il aveam in minte erau huss / moodie (not sure about the spelling) care venisera din calificari la Wimbledon si i-au batut , si nu numai atunci inca o data dupa aia . Si din cate stiu eu gemenii au mai luat bataie de la jucatori necunoscuti . Din cauza asta ma gandeam la un Tecau , Moraru , Ionita . Nu inteleg de ce nu incearca cu Moraru/Moldovan la dublu , la Open Romania au demonstrat ca nu le e frica de numele adversarilor (i-au batut pe puerta/berlocq si apoi sangiunetti/vanhoudt ).

moraru/moldovan nu au nici o sansa impotriva americanilor.pavel/hanescu sau mergea/tecau. acesti din urma ar trebui sa preia stafeta la dublu ca au jucat mult timp impreuna.dar nu cu americanii.andrei este cel mai bun la dublu deocamdata si trebuie sa mergem pe mina lui

Ady
22nd January 2006, 10:00
Da mah , este cel mai bun la dublu , dar s-a vazut si cu croatii ca ii este greu sa joace 3 zile la rand , mai ales daca meciurile se prelungesc , si sa speram ca se vor prelungi , pt ca daca nu se prelungesc inseamna ca ne bat usor ...

Apolini
22nd January 2006, 10:03
Eu mizez pe Klijsters sau pe Mauresmo, imi pare foarte rau ca nu a participat Agassi la turneu. La masculin cred ca Nalbandian va castiga.

Ady
22nd January 2006, 10:12
No more Roddick ... a pierdut in optimi la Baghdatis in 4 seturi .

sun
22nd January 2006, 14:24
bunicutul Santoro l-a macelarit pe Ferrer in 3 seturi . Roddick a pierdut lamentabil in fata unui cipriot mai mult decat surprinzator .

la femei , Davenport a descusut-o pe Kuznetsova , Henin si Petrova s-au calificat si ele la pas ...

Ady
22nd January 2006, 15:25
asta este cel mai bun rezultat al lui santoro intr-un turneu de grand slam

stefanm14
22nd January 2006, 15:34
O sa fie sferturi foarte interesante. Ambele stabilite pana acum sunt intre 2 favoriti si 2 jucatori in forma. Eu mizez in ambele meciuri pe favoriti (Ljubicic si Nalbandian). Federer nu cred ca va avea probleme cu Davydenko/Hrbaty, insa sa vedem meciul cu Haas.

La feminin, au ramas in concurs marile favorite. Eu mizez pe o finala Henin-Hingis.

Darkslowstar
22nd January 2006, 15:35
Prim oara am citit Federer :D, si am fost socat, desi Santoro ar fi in stare, intr-o zi buna.

a_ndrada
22nd January 2006, 17:27
cipriotul care l-a eliminat pe roddick se numeste marcos bagdhatis si afost campion mondial de juniori.a muncit f mult pana au venit rezultatele si la juniori,dar iata ca incet incet au venit.afara este f po****r si toata lumea il iubeste.joaca f bine si este f modest.

pinky
22nd January 2006, 19:38
Pe Baghdatis il stiu dintr-un meci contra lui Fernando Gonzalez, la un turneu mai mic, stiu ca a facut spectacol atunci, dar, totusi, a pierdut!!Ma asteptam sa faca surpriza, mai ales cu Roddick, care ii rupe doar pe aia necunoscuti si slabi, de top 200, cand da de ceva mai tare se scufunda mai ceva ca Titanicul!!:rolleyes:

La fete, eu mai degraba cred ca va fi o finala Henin-Clijsters si sper sa fie asa ca sa-si ia Kim revansa si sa castige al doilea GS al ei!!Ar fi foarte frumos...plus ca daca ajunge in finala si Davenport cu Mauresmo ies inaintea ei din competitie, ar putea redeveni nr 1 mondial!!/hello Si Hingis ar fi frumos sa castige, dar nu cred ca e pregatita inca...daca ajunge in sferturi cu Kim nu prea-i dau sanse, desi am auzit ca a jucat foarte bine pana acum!!Sper sa revina la forma ei de varf cat mai repede si atunci sa vezi tenis, nu gluma!!:D
Sharapova a trecut foarte usor de Hantuchova, avand in vedere ca cehoaica o batuse pe Serena, ma asteptam sa-i fie mai greu Mariei!!Oricum, pana in semifinale ajunge sigur Sharapova, ca de obicei...de acolo, in schimb, trebuie sa-nceapa sa joace ca lumea, altfel nu trece...ca de obicei :drak:

SixeR
22nd January 2006, 21:52
Nu prea ii prieste lui Roddick relatia cu Sharapova..Cu gandul la ea, a fost eliminat.
Probabil de asta a fost eliminat prematur si la Wimbledon, ca se gandea la rusoaica.:D

stefanm14
22nd January 2006, 22:18
Sharapova n-are treaba. Inseamna ca nu prea se gandeste la el :D

SixeR
22nd January 2006, 22:33
E rusoaica..e rece ca frigul siberian! :D
Cand se joaca finala?

stefanm14
22nd January 2006, 22:39
Ce intrebare e asta ...sambata si duminca, of course:D

pinky
22nd January 2006, 22:49
Rece Sharapova, huh?Asta-mi aduce aminte de o zicala, ceva cu niste struguri si o vulpe!! :D

stefanm14
22nd January 2006, 22:58
Rece, rece, da' si cand se-ncalzeste:D

relansat
23rd January 2006, 04:02
am citit si eu ce se intampla pe aici ... vazut-am ca nalbandian are sanse mari

sa castige openul ... de ce ? stiam ca e bun pe zgura si cam atat :D

sper sa nu fie tot federrer cel care va castiga ... am tinut cu monfils , a fost

eliminat ... am schimbat-o pe rodick , nu a mers :no: ... acum sper sa fie marco

baghdatis ... poate poate :ok:

stefanm14
23rd January 2006, 11:22
Ce meci frumos intre Hingis si Stosur. Elvetianca e in mare forma si eu o vad castigatoare anul asta. Ce revenire ar fi :ok:

Ady
23rd January 2006, 15:27
foarte frumos meci intre federer si haas . elvetianul este la un game de victorie , parca imi pare rau de haas , dar parca nici nu ma deranjeaza victoria lui Roger , pentru ca a fost muncita ...

Cneazul
23rd January 2006, 16:31
:ciocan: am spus si acum vreo doua zile ce haas e foarte bun . azi desi a pierdut , a dovedit acest lucru . totusi cred ca a fost furat la 3-2 pentru federer. acea minge a fost clar in interior. partea superioara a tabloului este o formalitate pentru federer derby-urile fiind in partea inferioara. Nalbandian va fi eliminat de ljubicic sau santoro in semifinale.

Lucky_OLD_G's
23rd January 2006, 17:05
nalbandian nu are cum sa piarda la santoro ..poate la ivan.....e prea puternci ptr fabrice......cat despre surpriza acestui open cred ca ea se numeste : baghdatis la baietzi si hingis la fete...si yoo ii vad favoritzi la castigarea trofeului pe ambiii...sa de-a domnu sa am dreptate

stefanm14
24th January 2006, 09:02
Nalbandian - Santoro 7-5 6-0 6-0. Argentinianul e in forma. Sa vina Federer!

Sharapova - Petrova 7-6 6-4. Rezultat normal, de aici incep problemele pt Sharapova.

relansat
24th January 2006, 10:17
daca il bate nalbandian pe federrer cred ca o sa umblu beat vreo saptamana

desi ce a facut el ieri cu haas parca a fost "trucat" ... ultimul set luandu-l cu o

prea mare usurinta ... let's see !!!

stefanm14
24th January 2006, 12:07
Davenport - Henin 6-2 2-6 1-2 in decisiv. Un meci foarte frumos, cu multe schimburi lungi, multe scurte. Este 2-1 in decisiv pt Henin, dar serveste Davenport. Sa vedem...

relansat
24th January 2006, 13:36
ljubicic - baghdatis primu set 3-3 ... haide marco !!!

nu o sa reziste ivan ... da Doamne sa castige marco !!!

dianette_d
24th January 2006, 14:05
Mda si a plecat si Davenport :( daca pleaca si Hingis chiar ca nu ma mai intereseaza cine castiga la fete...

Se anunta a fi fooooarte interesant meciul dintre Ljubicic si Baghdatis...am zis k nu tin cu nimeni da nu ma pot abtine, ciprotul e extraordinar...nah k tin cu Baghdatis (k sa su comenteze carcotasii :D) si nu-i port pica pt k l-a eliminat pe Roddick...oricat mi-ar placea mie americanul trebuie sa recunosc k adversarul lui a jucat mult mai bine si organizat k el si si-a meritat victoria...cica suporterii ciprioti au sarabatorit acea victorie dansand in fantani arteziene...gizas :o: la noi daca se dadea o stire scurta de 2 secunde, fara imagini fara nimic :headbang:

incredibil jocul lui Baghdatis: cade pe fundul terenului, se ridica si ajunge mingea pusa cu calm de croat la fileu, si castiga punctul, sau lungul de linie superb pe care l-a reusit dupa o scurta la fileu...vorba lui Topescu: zici k are o singura viteza, viteza a 4-a...e peste tot si cred k asta il oboseste pe Ljubicic, care nu joaca rau, e mai organizat si mai calm...

o finala Baghdatis - Grosjean ar fi o mare bucurie pt mine :P

Ady
24th January 2006, 14:24
2-0 baghdatis cu Ljubicic :o

relansat
24th January 2006, 14:41
marcos este , indiscutabil , un jucator de valoare ... nu ca roddick ala al tau

dianette care stie numai sa plesneasca mingile ... fie-mi cu iertare daca

exagerez , insa a fost cu mult peste roddick ... idolul femeilor :mda:

Vadim
24th January 2006, 14:46
Mi ti-l arde si pe Ljubicic acum, se califica in semifinale cipriotul.

Ady
24th January 2006, 14:48
Imi vine sa ma dau cu capul pe pereti cand imi aduc aminte ca la juniori se batea cu mergea pentru pozitia intai in clasament . Si acum e aproape in semifinala la un turneu de grand slam , in timp ce al nostru nici nu a fost vreodata pe panoul principal :headbang:

dianette_d
24th January 2006, 15:06
marcos este , indiscutabil , un jucator de valoare ... nu ca roddick ala al tau dianette care stie numai sa plesneasca mingile ... fie-mi cu iertare daca exagerez , insa a fost cu mult peste roddick ... idolul femeilor :mda:

pai si n-am recunoscut si eu? am zis k si-a meritat victoria deci a fost peste Roddick in meciul ala...in general trebuie sa mai dovedeasca, nu se compara cariera lui cu cea a lui Roddick...

oricum Sharapova il cam prosteste pe Roddick clar!!...sa se desparta dom'le!! sa se desparta imediat!:mda:

relansat
24th January 2006, 15:16
ok mey ... imi place ca esti moldoveanca ca si mine :P

dar pls gaseste-ti si tu un alt idol din tenis ... ce zici ?

intre timp baghdatis scartzaie ... dar sunt convins ca va bate !!!

dianette_d
24th January 2006, 15:28
ok mey ... imi place ca esti moldoveanca ca si mine :P
dar pls gaseste-ti si tu un alt idol din tenis ... ce zici ?
of dak era si marquise pe aici, am fi fost 3 moldoveni :P

ce sa fac? sa-mi gasesc alt idol? poi first: Roddick nu e idolul meu in tenis, e printre jucatorii pe care ii simpatizez foarte mult (si sunt mai mai multi: Safin, Nadal, Ancic, Grosjean..., toti in fata lui Federer) si second: no sir! nu-mi va trece usor dragul de Andy Roddick, m-a prins acum cativa ani si nu-mi mai da drumu asa cum sunt baietii morti dupa Sharapova :mda: o noua Anna Kounikova...great! exact de asta aveam nevoie..


intre timp baghdatis scartzaie ... dar sunt convins ca va bate !!!
uite aici ne potrivim, si eu cred acelasi lucru :D Go Baghdatis!!

off: cine e cel din avatarul tau? Safin cumva?

Darkslowstar
24th January 2006, 15:35
Mama ce bataie i-a tras Nalbandian lui Santoro. N-am mai vazut de mult o executie ca asta. Din setul 1 Santoro nu prea s-a mai intalnit cu mingea. Practic oricine putea sa joace in locul lui, ca si eu as fi luat-o cu 6-0 6-0. Incredibil la ce nivel ar fi putut sa joace. Sper sa faca la fel si cu vacutza baltata :D

relansat
24th January 2006, 15:39
nush ce dreak are baghda ... cred ca ma pricopsesc si cu favoritul meu :(

@dianette - in avataru meu este un aurolac care arata ceva urat :P ... m-am

gandit sa il cenzurez un pik ca sa nu am probleme :)

dianette_d
24th January 2006, 16:05
yay 4-2 Baghdatis in decisiv /hello

@relansat: au!! su eu care credeam k e Safin :D

relansat
24th January 2006, 16:21
bravo marcos !!! esti un baiat super !!! l-ai distrus pe chelios :ok:

din pacate cam atat a putut duce al meu baghdatis !!!

next game >>> loss ... sunt sigur de asta

oricum sa stii ca tu esti favoritu meu , iti spun asta in cazu in care te uiti pe

forumu OLS si stii alta limba afara de cea greaca si ... engleza ? ...:ok:

dianette_d
24th January 2006, 16:28
yay!! oare cum vor sarbatori cei "9 unchi si 21 de veri" ai lui Baghdatis din Australia? :happy

pinky
24th January 2006, 16:46
Cred ca au sarbatorit deja...la ce galagie era in tribune :D
Foarte frumos a jucat Baghdatis, are si forta cat sa serveasca bine, dar este si tehnic, precis si-mi place cum lupta pentru fiecare minge, eu am vazut putin din setul 4 si tot decisivul si trebuie sa spun ca-l vreau in finala!!O finala intre el si Federer ar fi prea frumos, pentru spectacol!!Super /hello

La fete, credeam ca turbez cand am vazut ca si pe Sharapova a ajutat-o arbitrul, ca pe Federer ieri, cu Haas!!:headbang: Is chiar curioasa cum va juca cu Henin, n-au prea jucat ele multe meciuri si nu stie Maria ce inseamna furia belgiencei!!Daca joaca la fel ca azi nu prea are multe sanse Maria :drak:
Acuma, insa marea mea dilema este cu cine sa tin intre Hingis si Clijsters!!Amandoua imi plac, Kim este accidentata si ii va fi mai greu cred eu, iar Martina, daca ar trece de Clijsters nush daca ar face fata contra lui Mauresmo sau Schnyder!!Nu vreau nici Hingis sa piarda in semifinala pentru ca a jucat cu Clijsters, care e accidentata, nici sa castige Kim si sa nu faca fata mai departe din cauza accidentarii!!:confused: :( Vreau doar spectacol, ma si trezesc la noapte, nici nu se pune discutia, abia astept!!Sper ca cea care va invinge sa ia si trofeul!!:cool:

Lucky_OLD_G's
24th January 2006, 16:59
TOTZI VERI SI UNCHI lui marcos din australia sunt libanezi:d vreo 21 la numar.............si el vb numa franceza relansat .ca doar de al 13 ani e la paris la academia mouratoglu:d.....da ce zici de prietena lui ,....blonda cu oki verzi:D..tare golanca..........care zice ca roddick e jucator de tenis sa intre pe id-meu ca il desfiinztez imediat ca becali pe voiculescu:D..

relansat
24th January 2006, 17:07
@pinky ... poate sunt un pesimist insa drumu lui baghdatis a cam luat sfarsit

nu cred ca mai este capabil sa elimine inca un cap de serie !!!

la fete o vreau pe hingis ... in teren :P cat mai mult timp pentru ca sunt un

anti sharapova ... si mauresmo , hmm cred ca o va zdrobi pe snyder asta

seara ... vom vedea !!!

@lucky ... dracu ii mai stie ce limba vorbesc ... e cipriot si stie numai

franceza ? hhhh ... corectati-ma , daca gresesc , in cipru nu se vb greaca ?

mai pe diseara baieti si fete !!! :ok:

apropo , asta e thread de dinamovisti ? ca vazui vreo 2-3 pe ici colo :cool:

Ady
24th January 2006, 17:12
ce de cunoscatori de tenis au aparut brusc pe aici ... ash vrea sa te vad pe tine mentinandu-te in top 5 cativa ani la rand si dupa aia sa razi de altii . este adevarat ca nu este si nu va fi o legenda , probabil nu va intra in istoria tenisului , dar este unul dintre cei mai buni jucatori ai momentului si merita sa primeasca credit pentru asta .

vreau totusi sa va reamintesc ca asta este forumul de tennis si as prefera sa pastrati disputele despre fotbal , la fel ca si limbajul adiacent acestora , la usa , cand hotarati sa dati click aici . Asa ca va rog eu fara "desfiintari" sau mai stiu eu ce pe aici , nu am fost nevoit sa dau nici un avertisment pana acum , nici nu vreau sa incep .

Marquise MGP
24th January 2006, 20:47
nu fi rau sefule ca sperii cleientii :D

welcome back diana /hello

si ca sa fim un pic on topic sa spun si eu ca mi-ar placea sa castige nalbandian la baieti ( merita un titlu de grand slem ) si kim clijsters la fete ( un singur titlu de mare slem e cam putin pt ea ) ... bine ca a revenit si higins si sper sa faca un meci frumos cu kim.

PS : diana , rod-dick tot crucis se uita ? :evil:

stefanm14
24th January 2006, 20:49
Meci extrem de interesant in semifinale : Nalbandian - Baghdatis. Ce ziceti ? Eu mizez pe Nalbandian. In partea de sus a tabloului cred ca Federer nu o sa aiba probleme, astfel incat finala cred ca va fi Nalbandian - Federer.

La fete, Henin o va spulbera pe Sharapova :ok:

Ady
24th January 2006, 20:58
Sincer nu cred ca in cazul unei finale Nalbandian-Federer argentinianul se va impune ... sunt constient de faptul ca are mai multe victorii asupra elvetianului , dar nu il vad pe Federer facand aceeasi greseala de doua ori la rand ... sunt sigur ca a invatat multe din infrangerea de la Masters cup .

Referitor la Baghdatis , eu nu as fi asa de entuziasmat , se mai intampla ca un jucator sa prinda o saptamana buna , vezi Thomas Johansson tot aici in Australia ...
Tot ce vreau sa spun e ca va trebui sa confirme pe viitor , sa demonstreze ca nu adrenalina ci talentul l-au adus aici ...

Ps : marquise , nu incerc sa sperii pe nimeni , oricine e binevenit pe forumul de tennis , atata timp cat are ceva de zis , are argumente pertinente si nu jigneste pe nimeni (si ma refer si la jucatori ...)

stefanm14
24th January 2006, 21:17
La cum a jucat cu Santoro are o sansa buna si in fata lui Federer. Intr-adevar, cipriotul trebuie sa confirme, insa la varsta care o are chiar e o mare performanta.

pinky
24th January 2006, 21:38
Dupa cum a jucat azi, mi-e greu sa cred ca Baghdatis nu are talent!!Oricum, eu l-am mai vazut la un alt turneu, impotriva lui Fernando Gonzalez si tot asa juca, cu mult curaj, spectaculos, alerga dupa orice minge, de atunci il stiu pentru ca, desi a pierdut, mi-a ramas in minte modul in care a jucat, cu entuziasm, se vedea ca e tanar!!Frumos meci!!:ok:
Si, avand in vedere ca e primul lui turneu de GS, mi se pare o performanta deosebita faptul ca a ajuns pana aici...chiar daca va pierde, are cu ce se mandri, a jucat frumos si s-a facut observat, de acum tot mai bine...sper!! :)

Lucky_OLD_G's
24th January 2006, 21:52
VAD ca esty afon tare wey einstein cu ale tenisului...........da ce yo-s tenisman sa ma mentzin in primii 5?? esty aiurea........tipu ala ( roddick) e un ztaran din austin .asa li se zice la astya de prin texas prin usa care bubuie mingile /.....da cu peste 200 la fiecare minge.........zi si mie un meci al lui rodDICK in care a aratat ca e jucator mare si ca-si merita titlu de mare campion....nu styu ce vedetzi voi la el..........ca nu a demostrat nimik in afara faptului ca da cu peste 210 km si din cand cand da cu dreapta la fel de puternic...cred ca daca vergilius alekna ar veni la tenis ar fi cam aceiasi treaba ....ar da la fel de puternic dar tehnic si tactic ar lua si de nr.363792762 ATP......vergilius alekna e campionu de la aruncarea discului ptr cine nu stye.

in alta ordine de idei baghdatis era o promisiune de pe vremea junioratului o speranzta odata cu finala atp pierduta in fazta ui fernando gonzalez , la zurich parca, si acuma odata cu 3 victorii consecutive in fatza nr.2 nr. 7 si nr. 4 mondial va fi certitudine ..ca oricum il bate pe nalbandian....ce zicetzui voi ...ca nu o sa mai aiba aceiasi vivacitate si aceiasi forma dupa un meci ca acesta de azi cu ljubicii l-a zis si ivan inainte de meci la interviu pe eurosport..................ca sigur il bat ca nu are cum sa mai fie in aceiasi forma 2 meciuri la rand e imposbil......uite ca croatu cu cap de e.t. s-a cam inselat ......si ca nu si-a uat revansa pe care aproape era 1000000% convins ca si-o va lua ... si-a luat-o pe coaja in schimb........oricum va fi un meci infinit mai greu cu david decat cel cu ivan insa cu atata mai mare va fi si victoria:):P......keep it real man..
nam nimik cu nimeni einstein ..cu atat mai putzin cu tine care le styy pe toate ...ca tot te cheama einstein...:d

dianette_d
24th January 2006, 22:00
welcome back diana /hello

si ca sa fim un pic on topic sa spun si eu ca mi-ar placea sa castige nalbandian la baieti ( merita un titlu de grand slem )

merci fain marquise, my good old buddy :kiss:

ai tu ce ai cu argentinienii astia Coria, Nalbandian....nu dom'le io imi continui visul meu cu Grosjean in finala...ce revolutie ar fi...moama cand ma gandesc :D

la fete vad k iar nu ne potrivim: io o vreau castigatoare pe Hingis tu pe Clijters...iar dezgropam securea :evil: si doar stii k io am cam castigat mereu :evil:



PS : diana , rod-dick tot crucis se uita ? :evil:
crucis, ne-crucis l-a luat Sharapova , care adu-mi te rog frumos aminte ce este, jucatoare de tenis sau fotomodel? :evil:

cat despre ce a zis lucky, prefer sa nu raspund..banuiesc k este fan Federer...

da chiar, astia care sunteti mai vechi pe aici, ce mai face css2? mi-e dor de el :D

Ady
24th January 2006, 22:29
VAD ca esty afon tare wey einstein cu ale tenisului...........da ce yo-s tenisman sa ma mentzin in primii 5??

ok ... hai sa nu ma leg de intelesul cuvantului afon , pt ca ar fi o rautate si nimic mai mult
... sa trecem mai departe , zi-mi un lucru la care tu esti in primii 5 din lume . Daca tu crezi ca se poate ajunge atat de sus (in ORICE domeniu) si se poate sa te mentii acolo cred ca traiesti intr-o lume a ta , rupta de realitate ...

@diana : css mai da si el din cand in cand pe aici , cred ca a scris si pe thread-ul asta ceva ...

relansat
24th January 2006, 22:43
@ady daca se va ajunge sa joace nalbandian cu federrer , elvetianu ii va

aplica un educativ scurt (3-0) ... poate daca se intalneau pe zgura era

cu totu si cu totu alta situatie , insa ...

ms pt complimentu pe care mi l-ai facut :no:

Marquise MGP
24th January 2006, 23:50
ai tu ce ai cu argentinienii astia Coria, Nalbandian....nu dom'le io imi continui visul meu cu Grosjean in finala...ce revolutie ar fi...moama cand ma gandesc

la fete vad k iar nu ne potrivim: io o vreau castigatoare pe Hingis tu pe Clijters...iar dezgropam securea si doar stii k io am cam castigat mereu

intamplare intamplatoare ca nalbandian sa fie tot argentinian ... spre deosebire de coria , care tot preferatul meu ramane, nalbandian da bine pe toate suprafetele si e si mult mai puternic ( fizic ) decat micutul guilermo.
in ce priveste disputa lui cu baghdatis , cineva p-aici il dadea deja castigator pe cipriot ... wanna fight me ? :D ... intr-adevar a prins un culoar bun si o forma excelenta insa turneul e pe final , oboseala se acumuleaza iar argentinianul vine dupa un 6\0 ; 6\0 pe cand cipriotul vine dupa un set decisiv ... eu zic ca asta se va vedea pe teren.

grosjean mereu a jucat bine in australia si pentru mine el nu e o surpriza.

la fete kim ramane favorita mea ca intotdeauna si sper s-o casapeasca cumva pe justine ... are niste datorii mai vechi de achitat :D
martina a fost o jucatoare mare si inca trebuie sa demonstreze ca mai poate ... asta e primul meci care conteaza ... elvetianca nu a fost niciodata favorita mea ... si acum imi mai amintesc finala de la Paris pierduta in fata lui Graff ... remember ? :evil:

dianette_d
25th January 2006, 00:25
:o: :o: ce-mi vad ochii? ii dai sanse lui Grosjean? cred k ti s-a facut frica..iti amintesti cum il batea anu trecut Nadal pe Coria cum il prindea si inca te mai roade k io n-am facut plecaciunile alea :evil:

nu zic k nu-mi place kim, singurul lucru care nu-mi place si nu mi-a placut niciodata la ea este faptul k a fost prietena lui Hewitt :D in rest dak nu revenea Hingis si Davenport nu era eliminata, Clijters era si preferata mea...
Martina Hingis e flebetea mea de mai demult...un fel de Roddick la feminin :P

Marquise MGP
25th January 2006, 00:53
un fel de Roddick la feminin

da ce domle , si ea se uita crucis ? :evil:

dianette_d
25th January 2006, 01:01
uuu esti pornit pe Andy Roddick in seara asta..numai tie ti se pare k se uita crucis, a naibii chestie!! bine, k acum o sa sara si altii "si mie, si mie" :sleep:

mai degraba as zice k esti invidios pe el, stiu k erai mare fan Sharapova (sau ma rog un mare fan al picioarelor ei :evil:)...

si iar s-au intors discutile offtopic odata cu (re)venirea noastra...saracu ady_einstein...iertare, indurare stapane! :P

relansat
25th January 2006, 07:23
nenorocire totala astazi ... grosjean a incasat-o de la kiefer ... :(

un rezultat normal , vor spune unii ... dar pe mine era sa ma ruineze la pariuri

"accidentatu" kiefer ... care inaintea competitiei declara ca nu stie daca va

putea sa tina ritmul de la open !!! LOL ... un LOL mare cat roata de la carutza

la 6-6 in decisiv se pariau la betfer milioane de euro pe kiefer ... ma intreb de

ce ? sa ii fie rusine pentru ce a facut !!! mare rusine :rosu: :rosu:

haide ca v-am lasat in speranta ca macar mauremo sao execute pe
snyder !!!

scuzati limbaju dar sunt exasperat !!!

Ady
25th January 2006, 08:21
@ady

ms pt complimentu pe care mi l-ai facut :no:

nu stiu ce ai inteles tu , dar pe mine m-a deranjat afirmatia lui lucky referitoare la roddick , si chestia cu desfintatul , post-ul tau nu l-am vazut decat dupa ce am dat "submit" , altfel as fi facut clar la cine ma refer ...
nu ma intelegeti gresit , sunteti toti bineveniti pe forumul de tennis , dar nu vreau sa apara jigniri sau mai stiu eu ce ...

relansat
25th January 2006, 08:30
barvo mauresmo !!! ai zdrobit-o i al doilea set :) ... doamne , daca ai putea

face ca durerea lui kim de la sold sa o opreasca pe martina ... ar fi ceva

frumos , incomparabil cu cei cativa euro pierduti pe grosjean :)

@ady ... faza sta cam ashe : tu ai spus ca prea dintr-odata au aparut oameni

care se dau mari experti in ale tenisului ... printre astia incluzandu-ma si pe

mine ... ca si eu sunt nou aparut pe tenis :ok: ... nu sunt in totalitate de

acord cu lucky , dar in afirmatiile lui se gaseste si un sambure de adevar

dianette_d
25th January 2006, 08:31
Grosjean is out...sa faca borsh, nci nu ma mai intereseaza cine castiga acum turneul :sleep:

au mai fost dispute si acum un an, si tot in timpul AO dar parca lucky a exagerat cu afirmatia lui...sper sa nu mai fie tambalaul de anul trecut pe tema federer-safin...

stefanm14
25th January 2006, 09:25
Clijters - Hingis 6-3 2-3 ...meci frumos pana acu, Kim a inceput bine primul set, conducand cu 4-0 si avand minge de break pt 5-0, insa Martina si-a revenit, a facut un break, dar decat a limitat scorul la 6-3. In al doilea set, Clijters a condus cu 2-0 si iar a avut chiar 3 mingi de break pt 3-0, insa Hingis a revenit si acum conduce cu 3-2. Sper ca vom avea un meci in 3 seturi :P

Rezultat final : Clijters - Hingis 6-3 2-6 6-4. Bag mana in foc ca va fi o finala 100% belgiana.

alejandro
25th January 2006, 11:10
A luptat frumos Martina,pacat ca a pierdut...

stefanm14
25th January 2006, 11:31
Da, a fost un meci foarte echilibrat, insa Kim a fost un pic mai buna. Sa speram ca Martina va continua revenirea, si va castiga un turenu de mare slem anul asta.

Darkslowstar
25th January 2006, 11:34
Martina e pe drumul cel bun, chiar daca nu e inca la capacitate maxima. Daca o tine tot asa, va avea o sansa buna la Wimbledon, zic eu. Am vazut meciul pana la inceputul setului 3, de am intarziat la servici.

stefanm14
25th January 2006, 11:39
Am inregistrat eu meciul de prin game-ul 5 sau 6 al primului set.

Marquise MGP
25th January 2006, 12:27
diana unde esti ?

cum ramane cu plecaciunile alea ? :evil:

blue_lion121
25th January 2006, 12:42
Pacat de Martina Hingis..ar fi fost frumos pentru ea sa castige primul turneu de mare slem dupa 3 ani....cred ca finala o sa fie justin henin cu mauresmo.....la masculin vad ca federer e la egalitate cu davidenko 1-1 la seturi :D

dianette_d
25th January 2006, 12:54
mda deci Grosjean out, Hingis out = me sad :(

@marquise: aici sunt :P plecaciunile tre sa mai astepte sa vina sezonul zgurii, nu-mi amintesc sa fi pus niste conditii si aici :D

bucura-te marquise cat mai poti k vine acushica perioada cand iar o sa plangi ca-l bate Nadal pe Coria pe unde-l prinde :evil:

Marquise MGP
25th January 2006, 13:15
care nadal ? ... mai joaca tenis ?

special pentru tine imi schimb favorita ... sper sa castige sharapova ... de ce oare ? :drak:

blue_lion121
25th January 2006, 13:23
pfoaaaa..federer- davidenko 2-1 la seturi :((

DeathRipple
25th January 2006, 13:25
din pacate pentru ea, hingis nu va mai fi niciodata ce-a fost. a pierdut mult timp in astia trei ani.

dianette_d
25th January 2006, 13:41
care nadal ? ... mai joaca tenis ?
Naaaadal, ala care i-a suflat lu' Coria toate premiile pe zgura pe care le putea lua anu' trecut...nu pot sa cred k l-ai uitat, sa-ti trimit o poza cu el? :evil:


special pentru tine imi schimb favorita ... sper sa castige sharapova ... de ce oare ? :drak:
am vrut sa spun: k sa-l razbune pe Roddick, dar nu! tu vrei de fapt sa-i urmaresti "jocul picioarelor" si cre'ca d'aia ti-o doresti...in finala :shock:

si revenind, pfoaii ce-ar fi sa-l bata Davydenko pe Federer acum..hai k mi-am mai revenit putin...davai Nikolay :P

Damn! ce zi proasta am, a castigat si Federeru :mda:

Ady
25th January 2006, 14:53
am pus un poll cu semifinalistii ... dati-va cu parerea ...

iuli
25th January 2006, 15:33
are cineva meciul din sferturi hingis-clijsters??????

Ady
25th January 2006, 18:59
Ce parere aveti de asta ?
Lui Kiefer i-a scapat racheta din mana si Grosjean a pierdut punctul pe motiv ca a fost deranjat de racheta zburatoare . Arbitrul i-a dat punctul lui Kiefer . Mie nu mi se pare corect , ar fi trebuit sa se rejoace punctul ...

relansat
25th January 2006, 19:04
dupa ce a urlat tot meciu ca a fost furat ...kiefer a fost recompensat pe masura

dar sa nu mai vorbim despre meciu asta ca ma ia cu friguri :( ... let's see

nalbandian pe care voi il laudati :ok: ... sper sa ai dreptate ady in legatura cu

superioritatea lui asupra lui federrer :D

Ady
25th January 2006, 19:30
iar m-ai inteles gresit ... eu am zis ca detine superioritatea la intalnirile directe (nalbandian conduce 6-4) ...
sincer nu cred sa ia bataie federer de doua ori la rand de la el ...


Sincer nu cred ca in cazul unei finale Nalbandian-Federer argentinianul se va impune ...
asta am zis ...

stefanm14
25th January 2006, 20:05
Ce parere aveti de asta ?
Lui Kiefer i-a scapat racheta din mana si Grosjean a pierdut punctul pe motiv ca a fost deranjat de racheta zburatoare . Arbitrul i-a dat punctul lui Kiefer . Mie nu mi se pare corect , ar fi trebuit sa se rejoace punctul ...

Cum adica ? Tot lui Kiefer i-a scapat racheta in terenul advers si tot el castiga punctul ?

Il votez pe Nalbandian, are si el sansa lui. Federer are prima sansa, insa l-am vazut azi cu Davydenko si a gresit destul de mult.


are cineva meciul din sferturi hingis-clijsters??????
L-am inregistrat eu de prin game-ul 5-6. Ocupa insa cam mult, vreo 3 giga si ceva, pt ca l-am inregistrat la cea mai buna calitate.

dianette_d
25th January 2006, 20:07
referitor la faza cu racheta: 1.:rosu: pt arbitru
2.:rosu: pt Kiefer...fair-play omu' n-am ce zice :mda:

iuli
25th January 2006, 20:09
Cum adica ? Tot lui Kiefer i-a scapat racheta in terenul advers si tot el castiga punctul ?

Il votez pe Nalbandian, are si el sansa lui. Federer are prima sansa, insa l-am vazut azi cu Davydenko si a gresit destul de mult.


L-am inregistrat eu de prin game-ul 5-6. Ocupa insa cam mult, vreo 3 giga si ceva, pt ca l-am inregistrat la cea mai buna calitate.

cum poti sa mi-l dai si mie?????

stefanm14
25th January 2006, 20:10
Asta ma intreb si eu.

Lucky_OLD_G's
25th January 2006, 23:18
daca kiefer a aruncat sau a scapat racheta dupa ce grosjean a dat in fileu mingea nu are nici o9 vina.......si comentatoru zancu a zis la fel ca a aruncat sau a scapat racheta din mana dupa ce se incheiase punctu...nu-l jenase in nici un fel pe grosjean gestu ui kiefer.........si oricum ar fi fost i-as inztelege pe amandoi ..la ce tensiune sa jucat meciu..meci frumos care aduce aminte de acel el aynaoui-roddick...singuru meci in care roddick mia placut simi pplace in contiunuare:P

iuli
26th January 2006, 00:39
daca kiefer a aruncat sau a scapat racheta dupa ce grosjean a dat in fileu mingea nu are nici o9 vina.......si comentatoru zancu a zis la fel ca a aruncat sau a scapat racheta din mana dupa ce se incheiase punctu...nu-l jenase in nici un fel pe grosjean gestu ui kiefer.........si oricum ar fi fost i-as inztelege pe amandoi ..la ce tensiune sa jucat meciu..meci frumos care aduce aminte de acel el aynaoui-roddick...singuru meci in care roddick mia placut simi pplace in contiunuare:P

kiefer a aruncat racheta inainte de a se incheia punctul...clar!!!!!!!!!

Lucky_OLD_G's
26th January 2006, 03:03
oricum ar fi i-as intelege pe ambii categoric.....ptr meciurile ce vor incepe acusi ce ponturi avetzi? henin sau sharapova? yo cred ca henin nu are cum sa piarda decat la clijsters in lume la ora actuala.......sharapova e sub henin si cred ca si-o va lua in 2 seturi/.........la baietzi? nimik sigur dupa parerea mea

css2
26th January 2006, 03:17
dupa ce a urlat tot meciu ca a fost furat ...kiefer a fost recompensat pe masura

dar sa nu mai vorbim despre meciu asta ca ma ia cu friguri :( ... let's see

nalbandian pe care voi il laudati :ok: ... sper sa ai dreptate ady in legatura cu

superioritatea lui asupra lui federrer :D

nalbandian nu are cum sa fie mai superior decit federer.a fost acum 3-4 ani dar acum s-a schimbat roata.federer o sa il bata pe nalbandian in 4 seturi

in legatura cu kiefer-grosjean arbitru a fost neexperimentat.punctul trebuia rejucat.as vrea sa vad o finala federer-baghdatis dar nalbandian are mai multa experienta

Apolini
26th January 2006, 08:17
Ce parere aveti de asta ?
Lui Kiefer i-a scapat racheta din mana si Grosjean a pierdut punctul pe motiv ca a fost deranjat de racheta zburatoare . Arbitrul i-a dat punctul lui Kiefer . Mie nu mi se pare corect , ar fi trebuit sa se rejoace punctul ...

Eu personal il votez pe Kiefer, e din Germania (la fel ca mine) si am toate motivele sa tin cu el, si are sanse sa castige la Melbourne.
In legatura cu intamplarea din meciul cu Grosjean: A fost doar un punct, Kiefer l-a castigat, nu conteaza ca a fost corect sau nu, dar punctul a fost si la nivelul la care joaca Grosjean ar fi trebuit sa treaca fara probleme peste o asemenea faza. E doar un punct! Ce trebuia sa se enerveze atat :P

relansat
26th January 2006, 08:28
Grosjean ar fi trebuit sa treaca fara probleme peste o asemenea faza. E doar un punct! Ce trebuia sa se enerveze atat :P

mda ... cand arbitru te lucreaza la psihic jumatate capacitatea ta de lupta

este pierduta ... (sau ma rog 1/4 :P) ... las ca si kiefer avea impresia ca este

"lovit" de soarta avand un ROOKIE pe post de arbitru ... oricum victorie

meritata a accidentatului :ok:

Apolini
26th January 2006, 08:37
Mai dar, chiar n-a votat nimeni pentru Kiefer in afara de mine?! :(

stefanm14
26th January 2006, 09:18
Mauresmo - Clijters 5-7 6-2 , 2-2 in decisiv. Meci cam nasol pana acum, cu puncte lungi, care in 90% din cazuri se incheie cu mingea in fileu.

Clijters se accidenteaza la glezna si nu mai poate continua.

Henin - Sharapova 4-6 6-1 6-4 acum am vazut ca s-a jucat si asta, credeam ca se joaca mai incolo. Deci va fi o finala Henin - Maureso. Castiga Henin .

La 10:30 Nalbandian - Baghdatis

Darkslowstar
26th January 2006, 09:42
Cate greseli au puttu sa faca Moresmo si Kim, incredibil pt un asa nivel. O minge buna era urmata de 2-3 greseli elementare. Chiar aveam mai mult pretentii mai ales de la Kim! Numai in primul set Kim a avut 25 de greseli nefortate, desi a castigat.

relansat
26th January 2006, 09:55
Finala Henin - Mauresmo ... sper sa castige Mauresmo :ok: ... acum ca hingis

ne-a parasit , dar haideti sa fim seriosi , la felul in care a jucat amelie azi ma

face sa intreb cum a ajuns pana aici ... go baghdatis !!!

Darkslowstar
26th January 2006, 10:45
Nu numai Moresmo, ci si Kim. Meciul asta putea fi denumit comedia erorilor si a avut un final pe masura cu accidentarea lui Kim. Ce rau imi pare ca Martina nu avea inca cateva meciuri in plus in picioare, ca ar fi demolat-o pe Kim.

alejandro
26th January 2006, 10:54
Kim a fost si dezavantajata,a avut mai putin timp sa pregateasca acest meci,plus ca meciul precedent a fost si mai dificil pentru ea...

gigel_bucur
26th January 2006, 12:13
pacat ca nu s-a brodit un Sharapova - Hingis, sunt curios ce iesea dupa declaratiile Martinei.
atatea greseli chiar ca vezi rar, ma refer la Mauresmo - Clijters, poate la grupele de initiere.

Marquise MGP
26th January 2006, 14:50
pana la urma incredibilul s-a produs si cipriotul l-a invins pe nalbandian ... nu-mi mai ramane decat sa sper in victoria lu kiefer.

felicitari lui baghdatis.

iuli
26th January 2006, 15:06
Mai dar, chiar n-a votat nimeni pentru Kiefer in afara de mine?! :(


cum sa castige kiefer?????:rolleyes:

Lucky_OLD_G's
26th January 2006, 15:30
Baghdatis Baghdatis :)

DeathRipple
26th January 2006, 15:58
eram convins c-o sa castige nalbandian. cine e acest cipriot?

Lucky_OLD_G's
26th January 2006, 16:07
Cel Mai Tare E

relansat
26th January 2006, 17:11
ihi ihi ... victorie senzationala a lui marcos (favoritul meu) ... inainte de meci

am spus ca nu am incredere in el ... dar am lasat chestia asta si am pariat pe

el ... @off biletele mele la >>pariuri sportive ... totusi ma intreb ca de altfel si

un prieten de al meu : n'o fi dopat asta ? cat dreak mai rezista ? ciudat ca a

rezistat in fata a atator capi de serie :ok:

p.s : probleme mari pentru federrer care si-o mai luat'o odata ... nu e exclus

sa o incaseze si de data asta ... in eventualitatea ca va castiga meciul cu

kiefer , bineinteles :happy


poate sunt prea entuziasmat insa henin nu ar trebui sa stea in teren mai mult

de o ora in meciu cu mauresmo ... asta in conditiile in care mauresmo va juca

la fel de "bine" ca azi !! see you tomorrow , dragii mei :rolleyes:

pinky
26th January 2006, 17:31
pacat ca nu s-a brodit un Sharapova - Hingis, sunt curios ce iesea dupa declaratiile Martinei.


Macel iesea...si Sharapova ar fi fost cea mai sifonata :drak:
Am avut ceva emotii la meciul cu Henin, dar s-a terminat cum ma asteptam...imi pare rau pentru Kim, totusi...:(
Sper sa ia Amelie turneul!!:)

dianette_d
26th January 2006, 20:22
Kiefer merita batut (la tenis :D) pt faza cu racheta de ieri...de mult timp n-am mai tinut cu Federeru intr-un meci :P...dar minunea tine o zi, in finala imi strang pumnii pt Baghdatis...

marquise, probleme dragule? ah argentinienii astia cum iti mai dau planurile peste cap :evil: :P

stefanm14
26th January 2006, 20:57
Off, cand am plecat era 2-0 la seturi pt Nalbandian, iar cand vin aud ca cipriotul face senzatie. Pacat pt Nalbandian, chiar voiam sa-l vad cu Federer. Asa vom avea parte de o finala fara istoric. Felicitari Baghdatis !

relansat
26th January 2006, 22:08
Asa vom avea parte de o finala fara istoric

ce te face sa crezi ca nalbandian ii rezista mai mult lui federrer ? hmm ... astazi

a castigat cel mai bun :ok: ... poate ca nu va rezista fizic , ma gandeam eu :D

dar acum privesc cu totu altfel problema ... baghdatis are o zi in plus fata de

federrer si sa dea bunul Dumnezeu ca asta seara kiefer sa ii ia macar un set

sa il mai oboseasca oleak pe extraterestru !!!

stefanm14
26th January 2006, 22:13
A castigat cel mai bun intr-adevar, insa Nalbandian a demonstrat ca ii face fata lui Federer. La Baghdatis insa cred ca se va vedea lipsa de experienta. Vom vedea.

Marquise MGP
26th January 2006, 22:47
....de mult timp n-am mai tinut cu Federeru intr-un meci.......marquise, probleme dragule? ah argentinienii astia cum iti mai dau planurile peste cap

macar pierd cu demnitate ... decat sa ajung sa tin cu federer mai bine raman fara favorit ... forza fie cu kiefer

dianette_d
27th January 2006, 00:18
mandrule :P io tin doar din solidaritate pt Grosjean...in finala is anti-Federer clar!! :D

relansat
27th January 2006, 00:40
imi plac revenirile (hingis) si noutatzile,respectiv confirmarile (marcos) ... deci

hai baghdatis !!! Ar fi prea nasol ca d-nul federrer sa castige iar :mda:

dianette_d
27th January 2006, 00:52
nu castiga Federeru finala k ne unim noi toate energiile negative si le trimitem pachet in Australia :P...numai marquise cata are in el, trust me :P

css2
27th January 2006, 08:40
federer cistiga finala.este prea bun.

relansat
27th January 2006, 08:50
:( ... true my man ... eu incerc sa ma mint crezand ca SUPER MARCOS ii va face

fatza ... :headbang: .... ar fi mult prea superb (ce expresie pe mine :o: ) sa

castige cipriotu ... oare o fi obosit ? ... ce e in mintea lui acum ? intrebarea asta

ma chinuie de vreo 2 ore ... a intervenit automultumirea ori e un luptator care

abia a intrat in circuit si deja are "tupeul" sa se bata cu MAESTRUL ?

Vom afla asta curand :ok: !!!

p.s : scuzatzi dramatismul cu care abordez subiectul , insa pentru mine acest

meci este crucial :) ... GO MARCOS :happy

stefanm14
27th January 2006, 12:24
Se tine binisor Kiefer. Federer a castigat primul set cu 6-3 (diferenta de un break), iar in al doilea set e 5-5. Sa vedem.

Apolini
27th January 2006, 12:38
Wow! Meciul e dat pe Eurosport acuma???

stefanm14
27th January 2006, 12:46
Si pe Eurosport si pe TVR 2. Kiefer castiga al doilea set cu 7-5, dar Federer are 3-0 (cu 2 breakuri) in setul 3.

Lucky_OLD_G's
27th January 2006, 14:19
federer-baghda..............care pe care? mai are resurse marcos dupa 4 meciuri de cate 5 seturi consecutive cu adversari cap de serie ..radek stepanek roddick ljiubicic nalbandian................si yo il vad favorit pe roger da parca e facut totu sa i-a baghda .....i-a eliminat pe totzi....e improbabil sa nu-l invinga si pe federer.............nu-i acord mare sanse lui federer mai ales ca a avut adevrsari slabutzi si a mai pierdut cate un set 2 pe aici pe colo..............victorie in 4 seturi sau 5 seturi ptr baghda..5 seturi ca sa fie cireasa de pe tort... nr. 2 nr. 7 nr. 4 urmeaza nr. 1 evident ...tot in 5 seturi daca s0-ar putea

dianette_d
27th January 2006, 14:20
game, set, meci pt Federer...a inceput in forta germanul, avea ambitii da' n-a fost constant in joc si i-a usturat Federer un 6/0 in setul 3...

deci scorul meciului: Federer-Kiefer 6/3 5/7 6/0 6/2

booon, pana acum mi-au iesit planurile...acum sa-l bata Baghdatis pe elvetian in finala si sa vezi atunci farfurii sparte :D

apropo de gestul lui Kiefer din meciul cu Grosjean, am auzit k a fost amendat cu 6.000 de euro...Kiefer ca Kiefer, da' arbitrul? trebuia si el amendat :mda:


federer cistiga finala.este prea bun.
ah ce dor mi-a fost de tine :P :D

sun
27th January 2006, 14:46
Federer a avut o bafta colosala . A evitat toate numele mari , care fie s-au accidentat , fie au pierdut la acest cipriot .

Oricat de mult mi-as dori sa castige , nu cred ca va reusi :headbang:

La fete ma dau cu :headbang: daca castiga steroidul . Go Henin :yeah:

si in a doua propozitie vorbeam de Federer :ok:

Ady
27th January 2006, 20:18
eu totusi cred ca o sa castige federer ... voi spuneti ca e mai bine ca a jucat ieri baghdatis ? ... eu zic ca de-abia a avut timp sa se gandeasca mai bine ca va juca finala si ca o va juca in prezenta numarului 1 mondial . Sunt sanse foarte mari sa nu faca fata presiunii si sa ii tremure mana . Nu prea sunt multe finale pierdute de Federer , are calmul necesar sa le castige . Sunt sigur ca l-a studiat pe baghdatis si nu va face aceleasi greseli ca cei eliminati . Chiar daca nu a jucat foarte bine astea doua saptamani sunt convins 80% de victoria lui ...

a_ndrada
27th January 2006, 20:28
o sa castige federe pt ca e cel mai bun si ar fi pacat sa nu castige....eu nu va inteleg de ce nu vreti sa castige el?vi se pare plictisitor?eu nu ma pot satura uitandu-ma la jocul lui,este cel mai bun si imi doresc din tot sufletul sa castige...imi place baghdatis f mult,este tanar,cu forte proaspete,dar nici pe departe la nivelul lui fed

relansat
27th January 2006, 21:44
@andrada BORING ... asta e cuvantu ... ?

cum sa iti placa de jucatorul care castiga toate competitiile ... eu m-as ruga

sa piarda :P ... fie ca al mai bun sa castige :ok:

Lucky_OLD_G's
27th January 2006, 22:54
nu intotdeauna cel mai bun castiga............sau cel mai bun cotat ...asa erau si stepanek roddick ljiubicic nalbandian....erau cotatzi mai bine ca el nu neaparat mai buni ca el.........roger la 20 de ani nu visa macar o finala de mare slem sa fim seriosi andrada.............nivelul la care joaca baghda la 20 de ani e mult mai ridicat decat era a lui federer....roger la 20 de ani dadea cu racheta de pamant de nervi mai mereu:P........nu ca l-as contesta vreodata ca n-ar fi cel mai bun ....as fi penibil in cazu asta:))

ricky
28th January 2006, 06:20
Ora 4:34

AMELIE MAURESMO cistiga AUSTRALIAN OPEN 2006 ! /hello


La 6-2 , 2-0, JUSTINE HENIN-HARDENNE abandoneaza din cauza unor probleme de sanatate (probleme cu tensiunea arteriala).

ricky
28th January 2006, 06:24
...roger la 20 de ani nu visa macar o finala de mare slem sa fim seriosi andrada.............nivelul la care joaca baghda la 20 de ani e mult mai ridicat decat era a lui federer....roger la 20 de ani dadea cu racheta de pamant de nervi mai mereu:P........nu ca l-as contesta vreodata ca n-ar fi cel mai bun ....as fi penibil in cazu asta:))

Ai mare dreptate, LUCKY !

Dar, sa vedem daca jucatorul acesta care s-a ridicat ca o...stea (cazatoare ! :) ) va reusi sa ramina acolo sus ! Eu...nu prea cred ! ;)

relansat
28th January 2006, 08:07
pacat ca a castigat amelie australian open ... mare pacat :(

oricum macar bine ca nu a fost castigat de o sharapova sau mai stiu eu cine

sun
28th January 2006, 10:47
( Deci ) Dumnezeule ce noroc a putut sa aiba Mauresmo . 3 din cele 7 meciuri le-a castigat prin abandonul adversarei . Ambele belgience s-au inclinat prin w.o. (walk over). Poate ca merita si ea un titlu important dupa sumedenia de ghinioane din turneele de Mare Slem de pana acum :ok:

Dar parerea mea e acceasi : steroidul tot steroid ramane :D

pinky
28th January 2006, 12:29
Mie mi-a parut rau de Amelie ca nu s-a putut bucura cum trebuie de primul ei turneu de Grand Slam, nu e vina ei ca au abandonat celelalte!!Eu cred ca a meritat acest titlu si ma bucur pentru ea, a muncit mult pana a ajuns aici, oricum, a jucat foarte bine azi, in primul set aproape fara greseala!!Bravo amelie :ok:

Cat despre faza cu steroizii, de Henin ce spuneti, ea de unde are atata forta la cum arata ca am vazut-o ca uneori lovea chiar mai tare ca Mauresmo!!Nu-mi place deloc cand aud asta despre Amelie, este mereu foarte draguta si cred ca a muncit mult ca sa ajunga sa joace asa, nu merita asemenea comentarii!!:no:

blue_lion121
28th January 2006, 12:41
nasol ca a castigat amelie...mai bine martina hingis ;)....la masculin sper sa castige cipriotu :D

Mihai
28th January 2006, 12:48
Slabe sanse:drak: Federer e superior la toate capitolele. Si eu vreau sa castige cipriotul dar nu imi pun asa mari sperante. Cotele la pariuri sunt Federer 1.12 si Baghdatis 5.50!1

relansat
28th January 2006, 14:22
deci cota este mult prea mare in dreptu lu baghdatis ... un set tot pun ca ia

merg pana la capat pe mana lui :ok: ... abia astept meciul ... mai sunt cateva

ore pana aflam castigatorul primului GS pe anu asta !!! GO MARCOS:happy

a_ndrada
28th January 2006, 17:05
eu chiar nu pot sa inteleg cum puteti sa-l faceti plictisitor.pe bune,asta inseamna ca nu stiti tenis,ca voi va uitati numai la rezultate,nu si la jocul in sine.va arat ce au zis marii jucatori despre el.
"You just have to sit back and say 'Too good' sometimes. Hope he gets bored or something."
- Andy Roddick, after losing to Federer in the Wimbledon 2005 final. -


"We're on Earth, but he's playing on a different planet."
- Nicholas Kiefer, after losing to Federer in the fourth round of the U.S. Open 2005. -


"He's the best I've ever played against," said 35-year-old Agassi, who has battled against the likes of Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl and Pete Sampras, who won an all-time best 14 grand slam singles titles. “I've played a lot of them over the years, but there's a safety zone, there's a place to get to, there's something to focus on, there's a way, Anything you do, he potentially has an answer for, and it's just a function of when he starts pulling the triggers necessary to get you to change to that decision"
- Andre Agassi, after Federer defeated him in the finals of the same tournament. -


"I think he can dominate tennis for as long as I did... We have the same temperament and like me, he makes playing look easy...He can do just about anything he wants with a racquet and he dominates everybody as I did several years before."
- Pete Sampras, Winner of 64 Single Titles (14 Grand Slams) and 2 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 762 – 222, Birthdate: 12 Aug. 1971. Federer beat Sampras in their only meeting - at Wimbledon in 2001 -


"There's probably not a department in his game that couldn't be considered the best in that department. You watch him play Hewitt and everybody marvels at Hewitt's speed, as well as myself. And you start to realize, `Is it possible Federer even moves better?' Then you watch him play Andy [Roddick], and you go, `Andy has a big forehand. Is it possible Federer's forehand is the best in the game?' You watch him at the net, you watch him serve-volley somebody that doesn't return so well and you put him up there with the best in every department. You see him play from the ground against those that play from the ground for a living, and argue he does it better than anybody."
- Andre Agassi, Winner of 60 Single Titles (8 Grand Slams) and 1 Double Titles!!! With a Singles Record: 860 – 266, Birthdate: 29 Apr. 1970 -


"Roger Federer is the only guy I watch for his strokes. He is just beautiful. He can hit every single shot you could ever think of. John [McEnroe] and Ilie [Nastase] were very talented but you always knew there were some shots they couldn't hit. Not with Federer. I would go and watch him practise, he's so good."
- Ivan Lendl, Winner of 94 Single Titles (8 Grand Slams) and 6 Double Titles!!! With a Singles Record: 1070 – 238, Birthdate: 7 Mar. 1970 -


“We have a guy from Switzerland who is just playing the game a way I haven't seen anyone - and I mean anyone - play before. How fortunate we are to be able to see that. If he stays healthy and motivated - and the wonderful feel he has stays with him - he is the kind of guy who can overtake the greatest."
- Boris Becker, Winner of 49 Single Titles (6 Grand Slams) and 15 Double Titles!!! With a Singles Record: 713 – 214, Birthdate: 22 Nov. 1967 -


"I'd like to be in his shoes for one day to know what it feels like to play that way."
- Mats Wilander, Winner of 33 Single Titles (7 Grand Slams) and 7 Double Titles!!! With a Singles Record: 571 – 222, Birthdate: 22 Aug. 1964 -


"If I'm in the same company as Roger Federer, I can feel pretty good about that. He's the best player I've ever seen play."
- John McEnroe's comment to the Houston Chronicle, Nov. 10, 2005. -


"He's the most gifted player that I've ever seen in my life. I've seen a lot of people play. I've seen the (Rod) Lavers, I played against some of the great players - the Samprases, Beckers, Connors', Borgs, you name it. This guy could be the greatest of all time. That, to me, says it all."
"If you want to be a tennis player, then mould yourself on Roger Federer. I won three Wimbledon titles and I wish I could play like him."
- John McEnroe, Winner of 76 Single Titles (7 Grand Slams) and 69 Double Titles!!! With a Singles Record: 867 – 192, Birthdate: 16 Feb. 1959 -


"Oh, I would be honoured to even be compared to Roger. He is such an unbelievable talent, and is capable of anything. Roger could be the greatest tennis player of all time."
- Rod Laver, Winner of 39 Single Titles (11 Grand Slams) and 27 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 392 – 99, Birthdate 9 Aug. 1938, considered by some the greatest player to ever play the game of tennis. -


"Roger Federer is the most talented tennis player I have ever seen. He has the capacity to become the greatest in history."
- Nick Bollettieri, Nick Bollettieri's training and development system is recognized around the world. He has developed or coached many of the world's top players. -


"Roger is a complete player. What he has, and it's not luck, is the ability to change his game slightly as to what his opponent's doing to him."
- Jack Kramer, an all-time great of the game. -

sper ca intelegeti. in engleza,mi-era lene sa traduc tot.
nu cred ca asemenea cuvinte pot fi spuse despre un jucator plictisitor.

despre finala feminina pot sa spun ca desi vroiam sa castige justine,amelie a demonstrat ca este o mare jucatoare ,orice-ar fi facut justine mauresmo era peste ea ,nu a lasat-o sa respire deloc.si lacrimile ei din final m-au emotionat.a muncit f mult ,a avut o cariera stralucita si merita sa castige finala.

joanaM
28th January 2006, 18:08
De ce am impresia ca Federer este "iubit" de baieti la fel de mult ca si Sharapova de catre fete?
Sa fie invidie ca si la fete?
Intotdeauna am gandit ca baietii sunt putin mai rationali si nu-si etaleaza parerile asa de usor.:cool:

Acceptati o data macar ca este cel mai bun jucator din zilele noastre !!

relansat
28th January 2006, 18:21
@andrada federrer este cel cel mai bun din lume !!! :ok: ... numai ca mai

vrem nume noi , atata tot :)

@ ei pe dreak ... nu cred ca e federrer la fel de frumos ca Maria :) ... cel

putin mie nu imi place ca barbat , dar cine sunt eu sa imi placa :P ?

pinky
28th January 2006, 21:04
De ce am impresia ca Federer este "iubit" de baieti la fel de mult ca si Sharapova de catre fete?
Sa fie invidie ca si la fete?
Intotdeauna am gandit ca baietii sunt putin mai rationali si nu-si etaleaza parerile asa de usor.:cool:

Acceptati o data macar ca este cel mai bun jucator din zilele noastre!!

Nu prea merge treaba asa, cunosc fete care o plac pe Sharapova si baieti care-l plac pe Federer si ma refer strict la cum joaca!!Mie, una, putin imi pasa cum arata rusoaica in ultimul model de blugi de la Lee Cooper sau intr-o rochie Versace, eu o judec doar dupa cum joaca si din aceasta privinta mi se pare supraestimata, sunt cel putin 10 jucatoare la momentul actual, in circuit, peste ea, ca si valoare, dar s-a intamplat sa prinda o perioada buna atunci in 2004, a ajuns in top si acuma tine de punctele alea si e greu de depasit!!

Corect, Federer este cel mai bun din zilele noastre, dar are si el slabiciuni si cum eu m-am saturat de dominatia lui, sper ca fiecare jucator cu care joaca sa-i gaseasca aceste slabiciuni...pentru binele tenisului si pentru competitie, altfel ar putea foarte bine sa joace singur sau sa-si ia trofeele dinainte acasa!!:rolleyes:

Sunt curioasa sa vad cum va fi finala maine, sper sa se ridice la asteptarile tuturor, din punct de vedere al spectacolului si fie ca cel mai bun sa castige...si daca se poate, cel mai bun sa nu fie Roger!!:D

a_ndrada
28th January 2006, 21:55
da,asa e.dar nu e chiar asa....nu are meciuri asa usoare.adica e federer,toata lumea il stie,toti ii cunosc jocul si ar putea sa-l bata.toti isi doresc asta,pe umerii lui este o mare presiune...oricum este si un mare om.toti jucatorii il respecta pt ca si el ii respecta,este f modest inspre deosebire de altii....

Apolini
28th January 2006, 22:21
Eu mizez pe Klijsters sau pe Mauresmo, imi pare foarte rau ca nu a participat Agassi la turneu. La masculin cred ca Nalbandian va castiga.


Am pariat pe Klijsters sau Mauresmo! Am ghicit! :D
Totusi mi se pare caraghios: Mauresmo a castigat prin 3 abandonuri!

relansat
28th January 2006, 22:52
oricum i-o tragea lu clijsters :P ... restu e statistica si cred ca tre sa o

respectam pentru ce a reusit sa faca la melbourne

Darkslowstar
29th January 2006, 01:12
Moresmo isi va incerca probabil la anul sa castige si turneul masculin, pt ca la fete le-a bubuit pe toate. Cred ca poate sa ajunga macar in turul 3! Alez les gars! :D

relansat
29th January 2006, 01:25
la ce fatza are (nu mai zic de musculatura) nu m-ar mira ca la inscrieri astia

s-o fi confundat cu un barbat ... ajungea sa joace calificari !!! :P

oricum daca nimerea cu sabau ... era un meci castigat - abandon sabau , like

usual :)

Darkslowstar
29th January 2006, 01:30
Eu zic ca-l bate pe Sabau lejer. Nu m-ar mira sa serveasca mai tare ca el. :ok:

relansat
29th January 2006, 01:48
in concluzie , propun ca in urmatoarele zile sa se efectueze transferu amelie

sabau ... amelie ATP , sabau WTA :ok:

daca implantul nu reushaste incercam cu razvan la baschet eventual un sport

si mai SOFT ca sa nu se mai accidenteze :D

rezultatu poll-ului (12-6) imi spune ca sunt un nebun care inca mai crede in

victoria cipriotului ... inca o ora si incepe distractia :ok:

stefanm14
29th January 2006, 10:19
La dublu mixt : Hingis/Bhupathi vs Nestor/Likhovsteva 6-3 6-3, ia uite ca Hingis tot castiga ceva.

Mihai
29th January 2006, 11:34
Baghdatis castiga primul set 7-5!

relansat
29th January 2006, 11:42
break baghdatis in setu 2 1-0 ... incepe distractia ... o yesssssss1!!

stefanm14
29th January 2006, 12:00
3-2 pt Federer in setul 2. Meci cam urat pana acum, parerea mea...

miril
29th January 2006, 12:32
Arbitrul principal isi vara coada si 7-5, setul doi, pentru Federer.

Ady
29th January 2006, 12:43
nici nu se pune problema la mingea aia ,a fost 5-10 cm afara ...
de-abia acum incepe federer sa joace cum joaca el de obicei ... incredibil de multe greseli nefortate pana acum , si mai ales pe dreapta ...

miril
29th January 2006, 13:16
...exact ca si la serviul lui Federer, la 5-5? Hai sa fim seriosi! Federer este un jucator mult peste cipriot, la ora asta, dar arbitrul si-a bagat coada de doua ori, decisiv, in favoare elvetianului.

dianette_d
29th January 2006, 13:22
mda, deja e 4-1 pt Federer in setul 4....set, meci, trofeu pt Federer....same old story:sleep:

miril
29th January 2006, 13:42
Federer castiga cu 3-1, meritat, dar cipriotul a dat totul. Felicitari ambilor! Si Eurosport comenteza faza decisiva din setul doi cu semnul !, comentand...englezeste ca arbitrul principal a schimbat mingea data favorabil cipriotului de arbitrul de tusa, in favoarea elvetianului. Aici s-a decis, definitiv, meciul, cipriotul cazand psihic. Sper sa mai auzim de el.

sun
29th January 2006, 15:11
Federer a facut un gest memorabil , imediat dupa victorie . Si-a pus ceasul pe mana . Asta e tot ce pot sa comentez dupa ce am vazut azi

bravo Federer :ok: respekt Marcos :yeah:

miril
29th January 2006, 15:13
S-a trezit robotul, pardon, elvetianul, din el!

otinho
29th January 2006, 15:22
s-a vazut ca e om la sfarsit cand nu si-a putut stapani emotile ... nu-l mai faceti robot :D

Ady
29th January 2006, 15:31
Federer a facut un gest memorabil , imediat dupa victorie . Si-a pus ceasul pe mana . Asta e tot ce pot sa comentez dupa ce am vazut azi

bravo Federer :ok: respekt Marcos :yeah:

cel mai probabil gestul ala nu a insemnat ce ai crezut tu ci probabil contractele de sponsorizare pe care le are cu swatch il obliga sa faca asta ...

sun
29th January 2006, 16:22
nu , am vrut sa spun memorabil prin simbolistica . M-am referit la asemanarile cu un ceas . Si acum recunoaste si el :ok:

Paul
29th January 2006, 16:39
alta era povestea , daca lua cipriotul si setul 2 ...
cred ca s`ar fi impus pana la urma ...

Ady
29th January 2006, 16:44
@ sun : am inteles ce ai vrut sa zici din prima si eu am zis ca Federer nu ar facea sa ceva , cu atat mai putin acum cand stie si el ca nu a jucat cel mai bun tenis al sau . Ceasul probabil este nevoit sa il poarte mereu , pentru ca el este imaginea swatch ...

relansat
29th January 2006, 16:46
Felicitari ambilor jucatori ... cu precadere lui Marcos !!! Hegemonia lui Federrer

este amenintata.Nu va trece mult timp pana va fi detronat :ok:

Marcos te mai asteptam ... si la mai mare !!!

Gael mizez si pe tine ... sunteti doi jucatori tineri cu potential ... poate veti

ajunge sa batetzi robotu (Man Against Machine)

Ady
29th January 2006, 16:52
si Monfils si Baghdatis acum sunt condusi de adrenalina , totul este nou pentru ei , devin celebri incearca sa isi faca un nume in tennis . Odata ce toate astea vor trece se vor mai linisti si ei si atunci vor trebui sa demonstreze ca stiu tennis . Daca atunci vor mai juca cu aceeasi placere si avant si vor mai fi la fel de motivati poate asa vor reusi sa ii puna probleme lui Federer .

miril
29th January 2006, 16:59
Nu sunt genul de tenismani care fac probleme. Mai degraba unul precum Nadal, pe undeva, si el un prototip al acestui gen. Simbolistica este oricum ai intoarce-o, Sun!

Ady
29th January 2006, 17:08
Nu sunt genul de tenismani care fac probleme.
asta zic si eu , in opinia mea astia sunt jucatori de top 20 in cel mai bun caz ...

a_ndrada
29th January 2006, 17:14
nu are contrAct cu swatch,are cu maurice lacroix

Ady
29th January 2006, 17:20
dap , I googled si ai dreptate ... nu stiu de ce aveam impresia ca e swatch ...

relansat
29th January 2006, 18:00
@miril urma sa imi spui ca nadal e mai bun decat baghdatis si ma dadeai gata

... apropo pe unde umbla nadal ... e accidentat sau ce dreak are ?

p.s : dau o bere daca nadal termina anu asta inaintea lu' baghdatis ... sau

monfils ... ca sa am doua variante :)

miril
29th January 2006, 18:13
Relansat, deocamdata Nadal este mai bun decat cipriotul, chiar daca nu joaca. Ma refer la trofee si...Federer!

relansat
29th January 2006, 18:27
Ai dreptate ... :ok: .... mai vorbim pana la un duel nadal-baghdatis ori

monfils-nadal :) ... till then you're right !!!

Dorin
29th January 2006, 18:45
In orice sport castiga in general cel cu psihicul mai tare. Atfel toti , la un anumit nivel profesionist, sint foarte buni tehnic. Aici au probleme si cipriotul si Nadal si din pacate si romanasii nostrii.Unii riposteaza poate automat :dar McEnroe? Exact. McEnroe , era nebun dar asta era o tactica de ai scoate din mina pe adversari.
Si inca un lucru.Majoritatea noilor veniti se intrebuinteaza fizic peste orice limita. Cum se spune , alearga mai mult ca mingea, lovesc excesiv de tare in toate situatiile etc.si de aici accidentarile , caderile de forma...De aceea nu exista nimeni care sa-l ameninte serios pe Federer. Sigur ca devine trist cind cineva domina asa de categoric dar sa ne bucuram ca sintem contemporani cu un asemenea jucator extraordinar. Si sa ne bucuram de toti tinerii ambitiosi si dotati care sa-l faca motivat sa continue la nivelul asta ca sa poata rezista ani multi.:yeah: D

Black Mamba
29th January 2006, 19:08
Sunt de acord cu Dorin.

Cu mentiunea ca, pe langa un psihic excelent, Federer este foarte bun si la capitolul tehnica. L-am vazut in cateva meciuri la Australian Open si tenisul lui incanta privirea. :)

Sper sa vad cat mai multe turnee de Grand Slam castigate de el.

pinky
29th January 2006, 21:00
Pai sunt deja 7, cate sa mai castige?Sper sa mai apara jucatori buni ca altfel plictiseala se va asterne asupra circuitului masculin de tenis!!:sleep:

Altfel, bravo lui pentru victoria de azi, a jucat bine si Baghdatis, dar s-a vazut ca era totusi prea mult pentru el sa si castige turneul la prima lui finala, dar mai are timp, e tanar!!:)
M-a impresionat Federer la sfarsit, este incredibil ca dupa atatea turnee inca se mai emotioneaza dupa o finala castigata, asta inseamna ca pune suflet in ceea ce face si se bucura de fiecare turneu castigat, dupa cat munceste cred ca si merita!!Bravo lui!!:ok:

Apolini
29th January 2006, 21:15
Intr-adevar, s-a vazut de departe ca Federer a fost mai bun de cat toti.
A meritat victoria. Totusi ma intreb cand se va termina toata seria asta de victorii consecutive. Stie cineva care a fost ultimul meci pierdut de Federer? E cumva finala de la Paris cu Nadal?

In legatura cu Mauresmo: are toata stima mea, nu cred ca fata conteaza atat de mult pe cat ziceti voi, ci performanta realtizata! Normal ca toti o prefera pe Sharapova, cu fata ei de fotomodel etc...
Totusi, Mauresmo este si ramane un model pentru mine.

a_ndrada
29th January 2006, 21:56
ultimul meci oficial pierdut de federer a fost la shanghai la masters cand a pierdut de la nalbandian.dar a pierdut si anul asta in turneul demonstrativ de la kooyong.oricum este mult peste ceilalti ,eu il admir si pt omul care este,nu numai pt jucatorul federer.

stefanm14
29th January 2006, 22:44
Pana acum nu prea il simpatizam pe Federer, chiar pot spune ca nu imi placea de el. Dar, dupa acest turneu, mi-am dat seama ca elvetianul este si el om, si chiar a fost emotionant momentul de dupa finala. Succes in viitor si cred ca va dobori recordul lui Sampras.

SixeR
29th January 2006, 23:35
Federer pare atat de calm on the tennis court, este "intangibil". Parca nu ar fi de pe aceasta planeta. Dar se vede la ceremoniile de premiere ca este si el om, plange ca un copil. Sincer, ma bucur ca a castigat.

css2
30th January 2006, 04:20
eu chiar nu pot sa inteleg cum puteti sa-l faceti plictisitor.pe bune,asta inseamna ca nu stiti tenis,ca voi va uitati numai la rezultate,nu si la jocul in sine.va arat ce au zis marii jucatori despre el.
"You just have to sit back and say 'Too good' sometimes. Hope he gets bored or something."
- Andy Roddick, after losing to Federer in the Wimbledon 2005 final. -


"We're on Earth, but he's playing on a different planet."
- Nicholas Kiefer, after losing to Federer in the fourth round of the U.S. Open 2005. -


"He's the best I've ever played against," said 35-year-old Agassi, who has battled against the likes of Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl and Pete Sampras, who won an all-time best 14 grand slam singles titles. “I've played a lot of them over the years, but there's a safety zone, there's a place to get to, there's something to focus on, there's a way, Anything you do, he potentially has an answer for, and it's just a function of when he starts pulling the triggers necessary to get you to change to that decision"
- Andre Agassi, after Federer defeated him in the finals of the same tournament. -


"I think he can dominate tennis for as long as I did... We have the same temperament and like me, he makes playing look easy...He can do just about anything he wants with a racquet and he dominates everybody as I did several years before."
- Pete Sampras, Winner of 64 Single Titles (14 Grand Slams) and 2 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 762 – 222, Birthdate: 12 Aug. 1971. Federer beat Sampras in their only meeting - at Wimbledon in 2001 -


"There's probably not a department in his game that couldn't be considered the best in that department. You watch him play Hewitt and everybody marvels at Hewitt's speed, as well as myself. And you start to realize, `Is it possible Federer even moves better?' Then you watch him play Andy [Roddick], and you go, `Andy has a big forehand. Is it possible Federer's forehand is the best in the game?' You watch him at the net, you watch him serve-volley somebody that doesn't return so well and you put him up there with the best in every department. You see him play from the ground against those that play from the ground for a living, and argue he does it better than anybody."
- Andre Agassi, Winner of 60 Single Titles (8 Grand Slams) and 1 Double Titles!!! With a Singles Record: 860 – 266, Birthdate: 29 Apr. 1970 -


"Roger Federer is the only guy I watch for his strokes. He is just beautiful. He can hit every single shot you could ever think of. John [McEnroe] and Ilie [Nastase] were very talented but you always knew there were some shots they couldn't hit. Not with Federer. I would go and watch him practise, he's so good."
- Ivan Lendl, Winner of 94 Single Titles (8 Grand Slams) and 6 Double Titles!!! With a Singles Record: 1070 – 238, Birthdate: 7 Mar. 1970 -


“We have a guy from Switzerland who is just playing the game a way I haven't seen anyone - and I mean anyone - play before. How fortunate we are to be able to see that. If he stays healthy and motivated - and the wonderful feel he has stays with him - he is the kind of guy who can overtake the greatest."
- Boris Becker, Winner of 49 Single Titles (6 Grand Slams) and 15 Double Titles!!! With a Singles Record: 713 – 214, Birthdate: 22 Nov. 1967 -


"I'd like to be in his shoes for one day to know what it feels like to play that way."
- Mats Wilander, Winner of 33 Single Titles (7 Grand Slams) and 7 Double Titles!!! With a Singles Record: 571 – 222, Birthdate: 22 Aug. 1964 -


"If I'm in the same company as Roger Federer, I can feel pretty good about that. He's the best player I've ever seen play."
- John McEnroe's comment to the Houston Chronicle, Nov. 10, 2005. -


"He's the most gifted player that I've ever seen in my life. I've seen a lot of people play. I've seen the (Rod) Lavers, I played against some of the great players - the Samprases, Beckers, Connors', Borgs, you name it. This guy could be the greatest of all time. That, to me, says it all."
"If you want to be a tennis player, then mould yourself on Roger Federer. I won three Wimbledon titles and I wish I could play like him."
- John McEnroe, Winner of 76 Single Titles (7 Grand Slams) and 69 Double Titles!!! With a Singles Record: 867 – 192, Birthdate: 16 Feb. 1959 -


"Oh, I would be honoured to even be compared to Roger. He is such an unbelievable talent, and is capable of anything. Roger could be the greatest tennis player of all time."
- Rod Laver, Winner of 39 Single Titles (11 Grand Slams) and 27 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 392 – 99, Birthdate 9 Aug. 1938, considered by some the greatest player to ever play the game of tennis. -


"Roger Federer is the most talented tennis player I have ever seen. He has the capacity to become the greatest in history."
- Nick Bollettieri, Nick Bollettieri's training and development system is recognized around the world. He has developed or coached many of the world's top players. -


"Roger is a complete player. What he has, and it's not luck, is the ability to change his game slightly as to what his opponent's doing to him."
- Jack Kramer, an all-time great of the game. -

sper ca intelegeti. in engleza,mi-era lene sa traduc tot.
nu cred ca asemenea cuvinte pot fi spuse despre un jucator plictisitor.

despre finala feminina pot sa spun ca desi vroiam sa castige justine,amelie a demonstrat ca este o mare jucatoare ,orice-ar fi facut justine mauresmo era peste ea ,nu a lasat-o sa respire deloc.si lacrimile ei din final m-au emotionat.a muncit f mult ,a avut o cariera stralucita si merita sa castige finala.

andrada tu degeaba iti bati capul cu multi de pe forumul asta.multi de aici nu joaca tenis cum joci tu si nu inteleg ce fel de tenis joaca federer.pentru ei federer inseamna boring.toti cei care spun ca federer este boring habar nu au de nimic.acum un an am avut discutii cu dianette si marele dj klauss care tot spunea ca safin este mai bun decit federer si ca este mai talentat.cine este safin la ora actuala? unde este safin???.
oameni buni intelegeti ca federer este mult superior jucatorilor de azi cu exceptia lui nadal.numia scrieti prostii ca habar nu aveti de tenis

relansat
30th January 2006, 04:54
este adevarat nu joc tenis :P ... daca asta te linisteste css2 , dar ce am vrut

sa spun eu este interpretat total gresit ... am sa iti iti spun foarte scurt ce a

vrut sa insemne BORING : este cuvantul care defineste orice sport in care se

ajunge ca un anume jucator sa domine clar fenomenul (vezi m. schumacher pt

care a fost nevoie sa se schimbe regulamentu ca sa mai piarda,valentino

rossi care de vreo cativa ani buni rupe motociclismul si mai sunt cativa care

nu imi vin acum in minte)

atat am avut de spus :ok:

DeathRipple
30th January 2006, 10:51
cipriotul si-a aratat limitele...am vazut si eu meciul...sincer, nu imi dau seama cum l-a batut pe nalbandian. cre' ca nu-l mai bate a doua oara. de asemenea cred ca nu vom mai auzi de el prea curand...

adin.m
30th January 2006, 13:09
Federer este cel mai complet jucator al tuturor timpurilor,sa fiti siguri ca acest formidabil jucator va mai castiga multe titluri de Mare Slem si sunt sigur ca il va intrece pe Sampras!!!

pinky
30th January 2006, 15:00
andrada tu degeaba iti bati capul cu multi de pe forumul asta.multi de aici nu joaca tenis cum joci tu si nu inteleg ce fel de tenis joaca federer.pentru ei federer inseamna boring.toti cei care spun ca federer este boring habar nu au de nimic.acum un an am avut discutii cu dianette si marele dj klauss care tot spunea ca safin este mai bun decit federer si ca este mai talentat.cine este safin la ora actuala? unde este safin???.
oameni buni intelegeti ca federer este mult superior jucatorilor de azi cu exceptia lui nadal.numia scrieti prostii ca habar nu aveti de tenis

Scuza-ma dar nu poti sa compari, Federer n-a avut(si nici nu-i doresc sa aiba) nici jumatate din accidentarile lui Safin!!La capitolul munca si constanta, Federer e de departe mai bun, dar ca si talent de la mama natura, cred ca sunt egali!!Inca, o dovada a acestui talent innascut a lui Safin este ce-a reusit sa faca pana acum, in ciuda accidentarilor enervante si lungi!!Daca ar fi jucat si rusul cat a jucat Federer fara toate pauzele alea fortate, uneori chiar si de un an intreg, crede-ma ca acuma ar fi lupta extrem de stransa intre ei pentru nr 1 mondial!!
Nu cred ca Nadal este singurul jucator care se poate bate cu Federer, Nadal mi se pare un jucator bun pe zgura, in rest este mediu sau chiar sub!!

dianette_d
30th January 2006, 18:42
yey css2 we meet again /hello

@pinky: u go girl, spune-i k si io am incercat anu' trecut sa-i tin piept...e adevarat k totul a pornit de dupa Australian Open cand Safin il invinsese in semifinala si poate eram un pic euforica, dar clar Safin nu este un jucator caruia sa-i lipseasca talentul!!..uff iar se deschide sbiectul "Safin sau Federer??"...m-am ciondanit io un pic cu cssu pe acolo...acolo si-n mai multe locuri :P...eh good old times...

concluzia: dak Safin n-ar fi accidentat acum, cu siguranta k s-ar vorbi numai de bine despre el, si despre jocul lui...

a_ndrada
30th January 2006, 18:49
andrada tu degeaba iti bati capul cu multi de pe forumul asta.multi de aici nu joaca tenis cum joci tu si nu inteleg ce fel de tenis joaca federer.pentru ei federer inseamna boring.toti cei care spun ca federer este boring habar nu au de nimic.acum un an am avut discutii cu dianette si marele dj klauss care tot spunea ca safin este mai bun decit federer si ca este mai talentat.cine este safin la ora actuala? unde este safin???.
oameni buni intelegeti ca federer este mult superior jucatorilor de azi cu exceptia lui nadal.numia scrieti prostii ca habar nu aveti de tenis
ms de sustinere...asa e,degeaba incerc sa conving pt ca stiu ca nu voi reusi,dar pur si simplu nu pot sa nu zic nimic cand vad cate lucruri se spun despre federer.

si a mai zis cineva ca federer nu a avut accidentarile lui safin,chiar a avut f putine in comparatie cu cate sunt pt ca el stie sa se ingrijeasca,este un adevarat profesionist.imi place f mult de safin,are calitati extraordinare ,dar diferenta dintre el si federer se face la psihic si la profesionalism

Apolini
30th January 2006, 21:25
Nu sunt total de acord cu voi.

Federer este un jucator mult mai bun de cat toti la ora actuala. Se adapteaza pe toate suprafetele si tot ii bate pe toti.
Totusi Safin este mult mai talentat de cat Federer, doar ca acesta a muncit mult mai mult de cat Safin, deaia a ajuns unde e si ii bate pe toti.

pinky
30th January 2006, 22:07
Am impresia ca va reinvia o veche discutie!!:drak:
Si eu sunt de parere ca Safin e cel putin la fel de talentat ca si Federer, daca nu mai ceva, dar Safin pe langa ca nu-i asa muncitor ca elvetianul, a si cunoscut mai devreme succesul, l-a invins la 20 de ani pe Sampras in finala la US Open, un lucru care nu a fost bun pentru determinarea lui de a merge mai departe, de a vrea si mai mult, cand esti tanar iti gestionezi mai greu succesele, mai ales cele mari!!Astept cu nerabdare sa revina pe teren, mi-e dor de jocul lui atat de frumos si de spectacolul pe care ni-l ofera de fiecare data!!:)

a_ndrada
30th January 2006, 22:12
mai ales anul trecut erau niste discutii atat de aprinse in legatura cu safin si federer...oricum nu se va ajunge la un consesns pt ca fiecare are parerea lui...

adriana18p
31st January 2006, 17:08
nu stiu daca v-ati uitat la finala de la halle intre federer si safin, safin a fost la egalitate cu fed , poate chiar mai bun, cateva puncte au decis meciul, lacat se antreneaza federer cred ca sta toata ziua pe teren si la cat sta marat, la el se vede ca are mult talent, a zis si comentatorul ca safin e singurul cu atatea complexe ca federer, oricum chiar daca il urasc pe fed in finala am tinut cu el pt ca nu vroiam ca unul care are o sclipire sa castige un grand slam
pt mine safin e cel mai bun

Lucky_OLD_G's
31st January 2006, 18:19
se vede ca esty incepatoare draga adriana......tu crezi ca astia asa tare se urasc? crezi ca nu-s prieteni? la ce sa urasti omu ..ca e mai bun? ..sau de ce sa nu castige dacaa merita???? are 20 de ani marcos....itzi amintesty pe unde era federer la 20 de ani ca joc? la turneele futures cred...:P
in orice caz nu juca finala de grand slam:P
..si nu are o sclipire ...e un adevarat fenomen marcos............de acuma 1-2 se anunzta explozia lui..trebuiasa urmaresty pe eurosport....a fost o emisiune care ilavea pe el ca protagonsit..in fine

a_ndrada
31st January 2006, 18:26
ei se inteleg bine,chiar am cateva poze cu ei antrenandu=se si razand...

css2
4th February 2006, 02:13
cine scrie ca safin e mai talentat decit federer inseamna ca este gagiga for sure.le place cum arata safin.foarte bine dar nu comparati talentul si valoarea cu frumusetea.sint doua stiluri diferite.safin este maciucar si da in minge ca disperatul iar federer are un finesse de te doare capul.nu mai scrieti nebunii din astea ca nu prea intelegeti tenisul

relansat
4th February 2006, 08:07
Si eu m-am minunat cand am vazut ca se discuta cum ca Safin ar fi mai talentat

decat Federrer ... de ce ? Este Safin omul care nu prea s-a omorat cu antrenamentele

spre deosebire de Federrer care nu prea are talent (:o:) insa munca si-a spus cuvantul

in rezultate ? ... personal , nu cred asta

adriana18p
4th February 2006, 11:07
poate ca sunt incepatoare aici pe forum dar de doi ani incoace nu mai pierd nici un meci de tenis
de unde stiti voi ca safin nu se antreneaza , il urmariti la fiecare pas?nu prea cred, sa zicem ca safin nu se antreneaza asa de mult cum de a castigat 15 turnee printre care 2 de grand slam,
mereu spuneti ca cine tine cu safin e fata si tine pt ca este frumos e o tampenie, si cine a zis ca compara tenisul cu frumusetea
cine a zis ca se urasc, sunt chiar prieteni safin si fed, au si jucat impreuna la dublu
ce s-a intamplat cu marcos dupa ce a pierdut al doilea set in finala, a cazut psihic, mai are de muncit , vom vedea pe viitor ce o sa mai faca

relansat
4th February 2006, 11:15
Este Safin omul care nu prea s-a omorat cu antrenamentele

spre deosebire de Federrer care nu prea are talent (:o:) insa munca si-a spus cuvantul

in rezultate ?

Era o intrebare ... daca la mine te refereai ... si am pus si un " :o: " care subliniaza

faptul ca nici eu nu cred asta :)

adriana18p
4th February 2006, 11:36
ce ai vrut sa subliniezi? ca federer nu are talent si ca munceste mult sau ca safin nu se antreneaza mult?

relansat
4th February 2006, 11:52
Federrer este mai bun decat Safin

Ady
4th February 2006, 12:14
va reamintesc ca exista deja un thread despre acest subiect , il gasiti aici :
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=7300&page=12
va rog mutati discutia acolo , ca sa nu fiu nevoit sa va sterg mesajele ...

adriana18p
4th February 2006, 13:03
hai nu mai spune , discutam ce vrem , daca te deranjeaza nu le citi

Ady
4th February 2006, 13:28
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1516
aici gasesti regulamentul onlinesport , arunca un ochi pe el .
Thread-ul asta este despe AO 2006 , nu despre discutiile despre safin vs federer . avem deja un thread despre asta , spune-ti parerea acolo .

ps: bun venit pe onlinesport , iti urez o sedere cat mai lunga

Apolini
4th February 2006, 14:23
Ontopic: Era de asteptat ca Federer sa castige si acest turneu, dar ma intreb cand se va rupe seria lui de victorii? Adica... nu poate ramane pe locul 1 forever :D. Si Agassi a fost primul acum cativa ani si inca a ramas in top, dar incet incet se vede ca si-a atins limitele.

adriana18p
4th February 2006, 14:39
nu stiu ce sa spun, sa zicem ca a castigat meritat fed turneul, dar totusi nu au fost prezenti 3 mari jucatori care ii pun mereru piedici lui fed: safin, aggasi si nadal
in meciul cu haas a fost cat pe ce , dar a avut puterea sa isi revina si sa castige meciul fed
sa vedem la anu cand o sa si-l apere, o sa manance bataie iar in semi, mi-ar placea sa se repete istoria