PDA

View Full Version : Filme care ne scot din sarite



phyxius
14th May 2007, 21:26
M-am gandit ca ar fi bun un thread si pt. categoria asta de filme - pe care nu le suportam si le consideram incredibil de proaste.

de ex, e un film pe pro tv acum, Atacul Grifonului (Gryphon) nou-nout din 2007 filmat nicaieri altundeva decat chiar la noi in tara. avand in vedere locul unde a fost turnat, efectele speciale de nota 2 si faptul ca peste jumate din distributie e formata din romani cred ca intra la categoria filme foarte slabe.

Sandilius
14th May 2007, 21:29
Nu`mi plac deloc filmele gen Spiderman, Batman, Superman si toti man`ii ... sunt execrabile ... yachsss !!!

clawd
14th May 2007, 22:34
... cu toate ca filmele in sine sunt OK... voi include aici filmele in care joaca Ben Stiller. Pur si simplu se potriveste prea bine pe rolurile ghinioniste/fataliste... Iar fazele alea imi dau o stare de disconfort maxim. (MAI ALES "Meet the parents". Filmul ala pentru asa ceva a fost facut.)

Kooler
15th May 2007, 00:58
Greu sa spun vreun film care ma scoate din sarite pentru ca vizionez doar filme de valoare. Sister Act ma cam scoate din sarite.

little_earl
15th May 2007, 01:20
genul de comedioare cu gemenele olsen "new york minute" etc

realmadrid.com
15th May 2007, 01:34
Harry Potter :D...urasc filmul asta...si nu inteleg cum a putut sa aiba atata succes :D

ioanav88
15th May 2007, 12:38
filme din categoria 'Troia', 'Alexander' etc

irinaidu
16th May 2007, 01:19
hai mai ioana valoarea troiei era evidenta ( de cel putin 2 ori :P )

tre sa fie filme??? ca acum nu-mi vin in minte. dar serialele de la pro tv gen la bloc sunt execrabile!!!!!!

a, si mai sunt firesc filmele americane in care cineva e eroul evident si daca se poate sa mai fie si aplaudat de o masa mare de oameni la sfarsit. a, plus filmele in care presedintele americii poate desamorsa bomba in 5 secunde ( air force one, un exemplu care imi vine in minte ) si daca se poate ca america sa salveze lumea si sa devina 4 iulie o data de sarbatorit de tot globul. grrr!!!!!

Cneazul
16th May 2007, 13:45
troia? alexander?? e absurd sa critici un astfel de film ! cat despre harry potter... din nou e evident ca unul om matur nu o sa-i placa ! daca-l vedeai si tu cand aveai 10 ani cu siguranta iti placea !
Asadar...nu-mi vine in minte un film care ma scoate din sarite... toate(care le-am vazut) au fost frumoase in felul lor:D

Kooler
16th May 2007, 15:42
Pai as putea sa votez si eu la aceasta categorie Filme care ma scot din sarite: 300, Troia, Alexander, Al 13 lea razboinic, Reservoir Dogs. Filmele western, istorice si dramele nu isi au rostul.

irinaidu
16th May 2007, 23:23
hei, hei de ce trebuie sa ai 10 ani ca iti placa povestile ???? mie imi place harry potter. e, o poveste. daca m-as duce la un film cu ileana cosanzeana exact asta m-as astepta sa vad. si la hp m-am dus sa vad vrajitori si vraji si asta am vazut!!!!

ioanav88
17th May 2007, 14:10
eu n-am zis ca sunt bune sau rele, am zis doar ca nu-mi plac, nu sunt pe gustul meu :0

TenisFan
17th May 2007, 14:17
Pearl Harbor si Armageddon... :angry: Catastrofale... ;)

Doctor_Satan
17th May 2007, 15:10
TITANIC este primul in topul filmelor care le urasc! Inca nu inteleg de ce a luat atatea premii!
Mai urasc filmele cu eroi americani (Black Hawk Down, Air Force One etc.) si cele care au un succes enorm la public, desi sunt filme penale carora li s-a facut super-reclama (Harry Potter, 300, Alexander).

phyxius
18th May 2007, 23:57
Pearl Harbor si Armageddon... :angry: Catastrofale... ;)

oare sa aiba ceva de-a face cu faptul ca ambele sunt regizate de michael bay? :confused:

Lover
19th May 2007, 00:02
nu`mi plac... : harry potter , lord of the rings, star wars, alexander...le urasc...filme extrem de proaste, dupa parerea mea...fiecare cu parerea lui :D

Sergio_D
19th May 2007, 00:15
Lord of the Rings e fain. Cat despre celelalte, idem ;)

SurvivorSoso
22nd May 2007, 13:04
american pie /:)...primele 2 au fost bune apoi am inceput sa-mi smulg parul din cap cand am vazut celelalte parti...ma rog la ultima parte (5) nici nu m-am uitat...deja mi se pare penibil...

clawd
22nd May 2007, 14:20
As incerca sa intreb o chestie.
Ce inseamna la voi FILME PROASTE. Nu ma refer la cineva anume, ma refer in general, la cei care folosesc sintagma asta.
Nu exista "film prost", folosit ca sa exprime o parere personala. "Film prost" inseamna un film la care defectele sunt vizibile de catre oricine.
Voi lua un exemplu (Lover, sorry, n-am nimic cu tine... dar esti pe pagina asta).
A spune despre filmele alea ca sunt proaste, inseamna ca majoritatea lumii le considera proaste, doar ca au o problema de exprimare. Filmele in sine sunt bune, au scenarii OK, efecte speciale excelente (Acuma nu stiu de Alexander, ca nu l-am vazut pe tot), deci sunt filme BUNE. Problema este ca nu fac parte din categoriile de filme pe care le digeri tu.
Altfel spus. "Filme proaste" <> "nu-mi plac".
"Nu-mi place" = parere personala.
"Filme proaste" = generalizare.
De ex, in cazul meu, am mentionat filmele cu Ben Stiller. Care sunt filme relativ OK. Nu sunt aclamate. Nu sunt blamate. MIE NU-MI PLAC dintr-un singur motiv. Ma simt iritat cand il vad pus in situatiile alea jenante.

Intelegeti voi ce vreau sa zic. It's juat a matter of vocabulary.


LE: SAU POATE GRESESC EU?!?!?!?!

irinaidu
22nd May 2007, 23:33
mai eu consider ca mereu exprim propria mea parere. asa ca daca zic ca un film e prost, vb strict din punctul meu de vedere. asa ca poate nu e cea mai buna exprimare dar cred ca pot sa zic ca un film e prost conform criteriilor mele. after all aici e un forum si nimeni nu exprima adevaruri general valabile !!!!!

White Shadow
22nd May 2007, 23:39
eu dupa primele 30 de minute imi dau seama daca îi un film bun sau e doar un film plictisitor care nu merita sa-l mai urmaresc in continuare.......

Clawd......un film prost inseamna pt mine un film plictisitor........

de exemplu..vreau sa vad filme ca si Phone Booth , totul e foarte simplu realizat , nu ai nevoie de efecte speciale si toata actiunea filmului se petrece intr-un singur decor...adica o cabina telefonica...... pur si simplu am vrut sa-l urmaresc pana la final sa vad ce se va intampla in continuare cu persoana din cabina telefonica , daca va reusi sa scape , cum va reusi acest lucru , am intrat in subiect inca din primele minute........adica fara dialoguri plictisitoare si lipsite de sens......

filme care ma scot din sarite ?....dramele , tentativele astea de filme istorice ....gen Alexander , King Arthur , Troia.......

phyxius
23rd May 2007, 00:05
clawd, ai pus o intrebare buna si adevarul e ca si eu am observat ca multa lume s-a apucat sa enumere filme pe care le considera proaste doar pt. ca nu le-au placut lor personal. nu prea ma deranjeaza asta pt. ca n-o sa ma apuc eu sa le zic tuturor cu care nu sunt de acord la ce sa se uite si la ce sa nu.

sunt complet de acord cu tine cand spui ca un film in general prost este diferit de un film care unei anumite persoane i s-a parut prost pt. ca ori nu i s-a parut lui ca are sens, ori se astepta la ceva care evident nu avea cum sa aibe loc si a vazut cu totul altceva, ori a adormit la film de plictiseala s.a.m.d.

incerc sa ignor opiniile diferite de ale mele astfel incat cel care si-a exprimat parerea despre un anumit film sa nu se simta jignit personal.

de obicei eu incerc sa fiu obiectiv cu filmele, le caut calitatile si defectele si decid daca un film e prost bazat pe regie, actori, scenariu, realizare etc.

clawd
24th May 2007, 00:20
... eu am o obsesie cu exprimarea...
In fine, ati inteles voi cam incotro bateam eu acolo. Nu doream sa scot ochii nimanui. Bineineles ca subiectivismul este la putere pe threadurile legate de arte. :D.
Mi-am amintit o categorie de filme care ma scot din sarite. Parodiile ultimilor ani. Mai tineti minte Top Secret? sau mai nou, Hot Shots (Formidabilul)?
Acum comparati cu Epic movie sau Date movie. brrr...

irinaidu
24th May 2007, 00:40
mai si mai e o chestie. pt ca un film sa ma scoata din sarite nu trebuie sa fie prost facut sau prost realizat neparat. trebuie doar sa prezinte un subiect intr-o maniera cu care eu sa nu fiu de acord.

clawd
24th May 2007, 20:43
AMIN, Irina!!! In sfarsit cineva care a pus caciula pe â. Aici vorbim de filme care ne scot din sarite. CEEA CE NU INSEAMNA NEAPARAT SA FIE PROASTE! :ok:
Daca forumul asta avea implementat un sistem de reputatie, moamaaaaaa!!!!!

baubau
26th May 2007, 01:51
Filme care ma irita, chiar daca sunt ok dpdv cinematografic,sunt cele cu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulttt prea muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult patriotism american ...

stiti voi..acolo la final,tot pamantul e salvat de americani.Pamant invadat de extraterestrii,ghiavoli, morti vii si fantome moarte ,toate aceste ciume avand destinatia selecta us of a..si la sfarsit apar echipajele de politie:))))))

Cneazul
28th May 2007, 16:44
nu aveti dreptate ! atata timp cat un film e foarte premiat si depaseste orice recorduri de audienta si castiguri nu poti sa zici ca un film este penibil cum zicea cineva ! parca gladiator, troia, titatic. pai filmele astea le-au placut multor oameni ! nu poti sa zici ca e penibil daca nu-ti place

Hard
28th May 2007, 18:36
pe mine de ex ma scoate din sarite un film care nu mi-a placut,dar se vorbeste mult de el :)

phyxius
28th May 2007, 22:38
whew... cneazule, linisteste-te tata. intr-un fel ai dreptate pt. ca vorbesti de obiectivitate. cand am facut threadul asta nu m-am gandit exact la ce vor posta oamenii, dar avand in vedere ca threadul se numeste "Filme care NE scot din sarite", normal ca lumea posteaza parerea personala (chiar daca i-as fi rugat pe toti sa fie obiectivi, probabil tot ziceau propriile preferinte, dar asta-i alta treaba). si eu as putea sa ii contrazic parerea aproape fiecaruia in legatura cu alegerea lui pt. filme proaste, dar daca asta-i parerea persoanei respective, nu ma bag (numai daca exagereaza prea mult)

irinaidu
28th May 2007, 22:46
eu nu inteleg de ce se supara lumea pe aici. firesc ca nu sunt obiectiva. ca nu sunt in juriu la un oscaruri ( nu ca acolo ar fi numai obiectivitate ). asta e un forum. vine omul zice ce i-a placut si ce nu. eu cred ca deja am explicat cum ca si un film bun poate sa ma scoata din sarite.

TheIceMan
28th May 2007, 23:00
Filme care ma irita, chiar daca sunt ok dpdv cinematografic,sunt cele cu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulttt prea muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult patriotism american ...

stiti voi..acolo la final,tot pamantul e salvat de americani.Pamant invadat de extraterestrii,ghiavoli, morti vii si fantome moarte ,toate aceste ciume avand destinatia selecta us of a..si la sfarsit apar echipajele de politie:))))))

Probabil ca te referi la filmele productii amricane, nu?

Pentru ca filmele franceze prezinta patriotizmul francez, cele italiene patriotismul lor, cele rusesti (sovietice) ce sa mai spun, Balada unui Soldat, si chiar cele romantice vezi Moscova nu crede in lacrimi, tot patriotism tradeaza, etc. Inclusiv cele romanesti prezinta patriotismul romanesc, ma rog, in diferite forme.

Raj Kappur si mama India iti baga file de patriotism indian de plange sala de la Patria (sic!) plina de conationali...

Deci, daca filmele respective sunt facute in primul rand pentru publicul american, ce ai vrea sa prezinte? patriotismul chinez?

Chestia este ca respectivele productii sunt cumparate si distribuite si pe alte piete decat cea americana si bineinteles ca genereaza false proteste.

Apropos, filmele astea chiar iti vin in sprijinul tau: Borat - patriotismul american luat la suturi :) la fel Team America World Police.

YoYoyOi
28th May 2007, 23:10
pe mine ma scot din sarite filmele astea gen Razboiul Stelelor & stuff... N-am vazut decat jumate din un episod, naiba stie care, si m-a plictisit enorm. Nu pot sa suport filmele care prezinta actiuni care, cred eu, nu se pot aplica in realitate. Mia mult SF-urile ma enerveaza.
Dar un SF care mi-a placut a fost Equilibrium. Asta mi-a placut enorm. Dar alea cu tot felul de creaturi si lupte intre nave spatiale chiar nu le suport.

TheIceMan
28th May 2007, 23:14
Mie chiar imi plac SF, StarWars am toate filmele in original :P
Daca vrei un SF care mie mi se pare exceptional de bun este Gattaca.

YoYoyOi
28th May 2007, 23:17
mi se pare ca si ala l-am vazut.... e cu aia....nu mai stiu cum o cheama :D

phyxius
28th May 2007, 23:18
uma thurman

YoYoyOi
28th May 2007, 23:22
ahhhh incurcam cu Stigmata :)

Gattaca.... :groggy: ah stiu, e ceva cu nush ce laborator.... gata stiu :D

mi-a placut si ala :)

problema la mine e ca uit repede :(

clawd
29th May 2007, 12:34
problema la mine e ca uit repede


Pai de aia nu-ti place Star Wars. Atat e de lung, ca pana ajunge la jumate ai uitat cine-s personajele... :D


Cu toate ca Star Wars e in topul lantului trofic in lista mea de filme, apreciez faptul ca omul a specificat motivul pentru care nu-i place filmul. Nu s-a legat de realizare... si nu s-a apucat de batut campii. Vedeti? se poate sa apreciezi si oamenii care nu au aceleasi gusturi cu tine... ;;).
Ce sa-i faci? Sunt un delicat...

YoYoyOi
29th May 2007, 12:42
mie imi place cand ma uit la un film sa ma pun in pielea personajelor, sa pot sa cred ca acele fapte chiar se intampla... dar cum sa cred asta cu creaturile alea in fata ochilor? :D

ah si nu suport filmele alea prostesti si cretinesti... am vazut unul cu Last American Virgin or something :groggy: Nu cred ca am vazut mai mult de 20 de minute din el :mda: de aiai nu-mi place nici un film cu Mr. Bean sau ala cu parul alb, cum dracu il cheama? Steve Martin & stuff :P

relansat
29th May 2007, 12:53
problema la mine e ca uit repede :(

Asta chiar e o problema :happy :lol: :D :drak:

Apropo, sa stii ca n`am uitat ce`ai facut asta vara :ras-plans:

YoYoyOi
29th May 2007, 13:10
tu cine esti? :P

irinaidu
29th May 2007, 13:38
yoyo, mie mi-a placut last american virgin. dar aveam vre-o 14 ani cand l-am vazut si era in faza in care imi placeau toate siropurile cu adolescenti din anii 80. si plus ca e cred singurul film din acest gen in care el nu ramane cu ea si mai mult ea e chiar nesimtita rau , dupa cate face baiatul pt ea!!! :P
cred ca varsta la care vezi un film e un factor important care determina daca o sa-ti placa sau nu un film. un film pt adolescenti vazut la 40 de ani e f plauzibil sa te sece.
de exemplu nici mie nu-mi place star wars, il gasesc asa de plicticos ca am adormit, dar prietena mea care a vazut star wars atunci cand au aparut la noi la cinema si era in generala, e o mare fana, pt ca pe ea mereu o va transporta acest film in acea perioada a vietii ei.

Universal
29th May 2007, 13:58
Un film absolut groaznic: Star Wars- in afara de partea treia

relansat
29th May 2007, 14:15
yoyo, mie mi-a placut last american virgin. dar aveam vre-o 14 ani


Cam la ce crezi ca m`am gandit vazandu`ti postarea, in special, randurile din quote?:D :drak: [cam precoce fata asta :D :D]

O sa ma uit si io la el ptr ca vazui si`un tackling nereusit la limba romana ["vre-o"] ... se vede ca te`o emotionat :drak:

Cneazul
29th May 2007, 14:35
o revenit relansat pe forum:ok: parca era retras:P

irinaidu
29th May 2007, 18:27
:happy :happy :happy relansat, f buna observatia ta!!!! chiar nu-mi dadusem seama de evidenta interpretare!!!!!!! acum m-am inveselit!!!!:D
dar sa stii ca nu are rost sa te uiti la film ( ca vb aia nu mai ai 14 ani )!!!!

TheIceMan
29th May 2007, 21:30
Un film absolut groaznic: Star Wars- in afara de partea treia

Mie tocmai partea a treia mi se pare de nesuportat dintre toate, dpdv al naratiunii, l-am vazut la premiera, si cu toate ca stiam ce se intampla in film, tot nu mi-a placut si parca vroiam ca Anakin Skywalker sa nu devina Darth Vader la final..

In rest, cele originale partea 4, 5 si 6 sunt mai placute decat seria 1, 2, 3 desi tehnic ultimele filme depasesc cu mult primele, efecte speciale, costum etc.

Cel mai mult imi place primul film, episodul 4 A new hope, si apoi ultimul episod Return of the Jedi.

phyxius
29th May 2007, 21:43
Mie tocmai partea a treia mi se pare de nesuportat dintre toate, dpdv al naratiunii

perfect de acord cu tine :ok:
partea a 3a, desi ce-a mai bine realizat dpdv al efectelor speciale, a fost cea mai ne-credibila (ma refer la felul cum anakin a devenit vader - mult prea grabit)


In rest, cele originale partea 4, 5 si 6 sunt mai placute decat seria 1, 2, 3 desi tehnic ultimele filme depasesc cu mult primele, efecte speciale, costum etc.

pai... normal ca 1, 2 si 3 au efectele speciale mai bine realizate avand in vedere ca sunt mai noi :). dar si 4, 5 si 6 la vremea lor au fost considerate revolutionare pt. ca niciun alt film nu mai avusese asemenea efecte.

TheIceMan
29th May 2007, 21:59
perfect de acord cu tine :ok:
partea a 3a, desi ce-a mai bine realizat dpdv al efectelor speciale, a fost cea mai ne-credibila (ma refer la felul cum anakin a devenit vader - mult prea grabit)



pai... normal ca 1, 2 si 3 au efectele speciale mai bine realizate avand in vedere ca sunt mai noi :). dar si 4, 5 si 6 la vremea lor au fost considerate revolutionare pt. ca niciun alt film nu mai avusese asemenea efecte.

Impressive... but you're not a Jedi yet!!!

May The Force be with you !!!

Doua replici arhicunoscute din film...

apropos, ziua de 4 Mai este neoficial ziua internationala a Star Wars (in engl. May the 4th...) :)

ooops! se pare ca subiectul era filme care nu ne plac.

On topic:
Rambo

Universal
29th May 2007, 22:18
Rambo e superb :ok:

little_earl
29th May 2007, 22:26
apropo de star wars, mie episodul 1 the phantom menace mi se pare cel mai slab, mai ales din cauza a doua intamplari:
1 - Obi Wan il omoara pe Darth Maul dupa o manevra asemanatoare cu cea prin care Anakin si-a pierdut picioarele in episodul 3
2 - micul Anakin distruge din greseala mother-ship-ul federatiei de comert, oprind razboiul de pe naboo

clawd
29th May 2007, 23:10
Pai, earl...there's a flaw in your logic.
Punctul 1 de la tine e, eventual, o puschea a episodului 3. Adica, picioarele lui Anakin sunt retezate printr-o manevra asemanatoare cu cea din ep.1.

YoYoyOi
29th May 2007, 23:22
i'm enterprise :groggy:

nu va pricep ce tot povestiti, dar in fine....


OT: Rambo, Terminator, si alte asemenea... bleah

TenisFan
30th May 2007, 00:01
perfect de acord cu tine :ok:
partea a 3a, desi ce-a mai bine realizat dpdv al efectelor speciale, a fost cea mai ne-credibila (ma refer la felul cum anakin a devenit vader - mult prea grabit)



pai... normal ca 1, 2 si 3 au efectele speciale mai bine realizate avand in vedere ca sunt mai noi :). dar si 4, 5 si 6 la vremea lor au fost considerate revolutionare pt. ca niciun alt film nu mai avusese asemenea efecte.Hold on there cowboy...Sa nu exageram...2001-A space odyssey pur si simplu a fost cu vreo 10-15 ani in fata cinematografiei din punct de vedere al efectelor speciale... ;) Efectele speciale din fimul asta au fost incredibile...Mie mi-a placut seria Star Wars...Am luat-o ca pe un basm sci-fi care m-a surprins placut prin actiune poveste si efecte speciale... :cool:

Cneazul
30th May 2007, 14:15
RAMBO RAMBO RAMBO ! foarte bun filmul !
Trautman: Company leader to identify Baker Team - Rambo, Messner, Ortega, Coletta, Jurgensen, Barry, Krakauer confirm! This is Colonel Trautman.
Rambo: They're all gone Sir.

phyxius
30th May 2007, 21:17
Hold on there cowboy...Sa nu exageram...2001-A space odyssey pur si simplu a fost cu vreo 10-15 ani in fata cinematografiei din punct de vedere al efectelor speciale... ;) Efectele speciale din fimul asta au fost incredibile...Mie mi-a placut seria Star Wars...Am luat-o ca pe un basm sci-fi care m-a surprins placut prin actiune poveste si efecte speciale... :cool:

pai nu exagerez deloc, cowboy. m-am gandit si la 2001 - A Space Odyssey cand am scris postul ala pt. ca incercam sa gasesc un alt SF cu care sa compar star wars dpdv al efectelor speciale. star wars e peste "2001" daca e vorba de calitate (poate si pt. ca a fost facut cu vreo 9 ani dupa 2001), dar ideea e ca, pt. ca in star wars au fost multe scene live-action (de exemplu batalii in spatiu si cu light sabers si alte chestii de genu' asta), SW aduce o idee care nu a fost explorata profund. in space odyssey cele mai impresionante au fost decorurile (pt. vremea aia felul cum au fost gandite e chiar revolutionar pt. ca inca se imagineaza decoruri interioare asemanatoare). ca efecte speciale folosite in spatiu doar statia spatiala si nava controlata de HAL 9000 sunt cu adevarat incredibile. in orice caz, ideea e ca SW aduce unele lucruri pe care 2001 nu le-a adus. deci nu te alarma...

cat despre seria Rambo... in afara de primul, restul sunt doar niste filme de actiune, nimic mai mult.

Cneazul
31st May 2007, 09:05
abia astept rambo 4 din 2008 ! da sper sa fie si colonelul trautman:P. a murit in 2003 richard crenna:((actorul care ii juca rolul)
Trautman: I don't think you understand. I didn't come to rescue Rambo from you. I came here to rescue you from him.
Teasle: Well, we all appreciate your concern Colonel, I will try to be extra careful!
Trautman: You picked the wrong man to push.
Teasle: No, Trautman, HE picked the wrong man.
Trautman: That boy's a heart attack! He may be the best the Special Forces ever produced. Whatever you're planning to throw at him here, he's been through a whole lot worse, in lot worse places than this. I'm just amazed he allowed any of your posse to live.
Teasle: Is that right?
Trautman: Strictly speaking, he slipped up. You're lucky to be breathing.

Ted
14th June 2007, 19:39
oho...sunt multe filme proaste!Amintesc aici:

The Lord of the Rings Trilogy
The Star Wars Series

Zauri
14th June 2007, 19:40
Spiderman 3 .Piratii din Caraibe 3

Ted
14th June 2007, 19:55
Piratii din Caraibe 3

Chiar asa?Bine ca mi-ai spus,sa nu ma uit:P

Cneazul
29th September 2007, 21:20
american pie. toate cate-or fi

BAK
5th October 2007, 04:59
Pai as putea sa votez si eu la aceasta categorie Filme care ma scot din sarite: 300, Troia, Alexander, Al 13 lea razboinic, Reservoir Dogs. Filmele western, istorice si dramele nu isi au rostul.

:shocked::shocked::angry:.........toate filmele de mai sus sunt filme bune.reservoir dogs e chiar super ..........deci scoti filmele western( 3-10 to yuma, bunul, raul si uratul, etc.:no:), scoti alea istorice( nici nu mai stiu de unde sa incep....hm...gladiatorul, platoon, etc,etc) si dramele(:happy) si ramai cu comedii si filme de actiune...plus thrillere/SF.....din categoria filmelor de actiune nu prea ramai cu nimic de valoare consistenta, comediile sunt in general de genul good luck chuck si beerfest iar la categoria thriller/SF mai poti gasi ceva decent.....

Benny
9th October 2007, 16:07
Trautman: Company leader to identify Baker Team - Rambo, Messner, Ortega, Coletta, Jurgensen, Barry, Krakauer confirm! This is Colonel Trautman.
Rambo: They're all gone Sir.
Pe asta cred ca mi-o pun la semnatura.

Ess
9th October 2007, 23:11
oho...sunt multe filme proaste!Amintesc aici:

The Lord of the Rings Trilogy
The Star Wars Series

tu i-ai bate pe amandoi din filmuletul de mai jos?? :happy

http://www.youtube.com/watch?v=b0sc-gS9AqM

Cneazul
10th October 2007, 14:12
a history of violence. cu viggo mortensen( aragon din stapanul inelelor).
a inteles cineva ceva din filmul asta???
P.S. benny, ma bucur ca-ti place rambo. sa vedem cu ce o sa ne mai uimeasca in rambo 4:)

Cneazul
12th October 2007, 17:32
chiar n-a vazut nimeni a history of violence? ce bine pentru voi..

phyxius
12th October 2007, 19:16
aoleu, cneazule...

Bumbescu
12th October 2007, 19:23
Nu am suportat niciodata parodiile. Imi aduc aminte ca am fost acum multi ani la un astfel de film(nu mai stiu ce intamplare nefericita m-a determinat:D) si a fost cumplit, de fapt am si plecat la jumate....pe langa faptul ca multe din filmele parodiate nu le vazusem(de ex toate Rambo-urile), glumele erau atat de cretine .....si toti boii din sala care radeau in hohote la cele mai stupide replici/faze posibile.

Cneazul
13th October 2007, 11:17
aoleu, cneazule...

ce sa inteleg din asta?

phyxius
13th October 2007, 11:59
ca gresesti.

Lover
13th October 2007, 12:38
star wars, lord of the rings ( toate )
lacrimi de/din iubire :ras-plans:
harry potter ( toate )

Cneazul
13th October 2007, 20:10
phyx, iti place A history of violence?
ma rog, fiecare cu gusturile sale:)

phyxius
13th October 2007, 22:07
phyx, iti place A history of violence?

da... si stii de ce? pt ca e un film bun. ;)

Bronco
13th October 2007, 23:18
Star Wars...nu am reusit niciodata sa inteleg cum a putut cineva sa faca asa ceva :no:

Cneazul
14th October 2007, 11:15
phyx, ai vazut filmul inainte sa scriu eu pe forum de el? sau te-ai uitat la el imediat ce am zis eu ca e slab?:)

TenisFan
14th October 2007, 13:50
phyx, ai vazut filmul inainte sa scriu eu pe forum de el? sau te-ai uitat la el imediat ce am zis eu ca e slab?:)Eu cred ca nici nu s-a uitat la el dar a zis asa sa-ti faca tie in ciuda si sa te contreze... :(
On: Disturbia... :( Film de nota 0... :shocked: Adica dai atatia bani sa faci asa ceva... :( Mai bine mi-i dadeau mie si-mi luam o vila... :cry:

Delia
14th October 2007, 14:02
Am vazut si eu Disturbia, as zice ca merge pentru momentele cand n-ai chef de ceva pretentios, greoi; ideea filmului e fumata de mult, de pe vremea lui nenea Hitchcock, insa e clar ca Disturbia nu se vrea a fi o capodopera. Am vazut si filme mai slabe, macar la asta n-am adormit in primul sfert de ora.

phyxius
18th October 2007, 20:32
phyx, ai vazut filmul inainte sa scriu eu pe forum de el? sau te-ai uitat la el imediat ce am zis eu ca e slab?:)

l-am vazut acum un an si ceva. stai linistit, persecutatule, nu ma nicio vendeta personala legata de tine. nu esti atat de important.

cristane
18th October 2007, 20:45
chiar n-a vazut nimeni a history of violence? ce bine pentru voi..

Tu vorbesti serios?? I freakin loved that movie. E in top ten-ul meu personal pentru 2006. Dupa Spider, nu ma asteptam ca David Cronenberg sa se mai poata autodepasi. Well I was wrong.

Universal
18th October 2007, 20:50
Filme la care am adormit :D

House of Wax

Star Wars III ( Revenge of the Sith- cand l-am vazut pe Hayden Christensen am cazut pe jos de atata ras :)))

pinki
18th October 2007, 22:06
eu la house of wax am ras, foarte buna comedie, si de atunci a ramas faza cu "waaadddeee", oricand se intampla ceva asa strig :D

iar de hayden sa nu te iei, you mess with him, you mess with me :D

Tyler Durden
19th October 2007, 00:15
History of violence e departe de a fi un film prost...

irinaidu
19th October 2007, 03:14
pink, te inteleg cu hayden. :D e asa de frumusel !!! pacat ca nu l-am vazut in prea multe filme care sa-mi placa!!!

house of wax a absolut jenanat!!!

Dogville
31st December 2007, 13:42
Star Wars...nu am reusit niciodata sa inteleg cum a putut cineva sa faca asa ceva :no:

..asta e cea mai mare absurditate pe care am citit-o in viata mea pe un forum avind ca subiect filmul......:happy...wake up,man!!!

Dogville
31st December 2007, 13:44
Pai as putea sa votez si eu la aceasta categorie Filme care ma scot din sarite: 300, Troia, Alexander, Al 13 lea razboinic, Reservoir Dogs. Filmele western, istorice si dramele nu isi au rostul.

.....hai ca devine interesant.....deci Reservoir Dogs e un film prost.....pe aceeasi scara cu 300,Troia si Alexander.....deh,filmele astea istorice ne maninca zilele...

irinaidu
31st December 2007, 14:15
star wars daca ai apucat sa-l vezi cand erai mic probabil ca te prinde. dar eu am vazut acum secvente din filmele facute in '77 si le-am gasit amuzante. nu ot sa ma uit cu seriozitate la filmele astea acum.

Dogville
31st December 2007, 16:52
...era mai greu sa vezi ceva pe vremea ''ailalta''.....eu am inceput cu Imperiul Contraataca (la Gradina Modern,daca-si mai aminteste cineva de ea,linga Parcul Carol) si marturisesc ca m-a prins rau de tot.....mie mi s-a parut intotdeaua un film serios iar daca ti s-a parut amuzant.....s-a intimplat numai pentru ca efectele din anii ''77 au cazut un pic in desuetudine (ca sa vorbesc un pic ca ''procuroru')....totusi ultimul din serie,Razbunarea Sith,face toti banii...spoer sa se opreasca aici..ceea ce trebuia spus s-a spus....

little_earl
31st December 2007, 16:56
..asta e cea mai mare absurditate pe care am citit-o in viata mea pe un forum avind ca subiect filmul......:happy...wake up,man!!!
care ti-e problema amice? omul a spus ca nu suporta seria "star wars" ... ca tu ai alta parere e altceva, si mie imi plac toate cele 6 filme, insa nu atat de mult incat sa fac spume cand vad ca altcineva are alta parere despre ele

Andrei_23
31st December 2007, 19:25
cel mai tampit film care l-am vazut e Scarrie Movie....

Dogville
31st December 2007, 19:45
[QUOTE=little_earl;1747973, si mie imi plac toate cele 6 filme, insa nu atat de mult incat sa fac spume cand vad ca altcineva are alta parere despre ele[/QUOTE]

..de-aia n-are ursu' coada...ca apar tot felul de oligofreni cu limbaj suburban....pe de alta parte si incultura asta face ravagii.....

little_earl
31st December 2007, 20:37
..de-aia n-are ursu' coada...ca apar tot felul de oligofreni cu limbaj suburban....pe de alta parte si incultura asta face ravagii.....
amice, nu eu m-am luat in gura astazi cu 20 de useri de pe acest forum ... si oi fi folosit eu o expresie mai vulgara dar in nici un caz nu te-am isultat direct ... si nici n-o voi face pt ca nu e stilul meu (deh, incultura asta)

ti-am citit 2 posturi si mi-am dat seama ca te crezi buricul pamantului si ii vezi pe toti ceilalti undeva sub tine, atat ca inteligenta dar si dpdv al gusturilor ... deci nu vad de ce am continua vreo discutie inutila (pe care ti-o doresti enorm, avand placerea asta de a "pune la punct" pe toata lumea)

la multi ani si un an nou fericit!

Dogville
31st December 2007, 20:54
Pai bah,baiatule..(ca sa-l citez pe patronul vostru)..ia-ti te rog niste ochelari sau roaga pe cineva sa-ti traduca din romana in romana ca n-ai inteles nimic din spiritul forumului...1.nu m-am certat cu 20 de insi,am avut pareri contrare cu unul din forumisti pe marginea unui film...de ce dramatizezi...ma jignesti si vii apoi (tot tu) sa-mi bati obrazul,nu?...ei bravos.....2.nu stiu de unde ai inteles ca eu ma cred buricul pamantului dar observ la tine un frustrant sentiment de autovictimizare...sa fii sanatos!!!

little_earl
31st December 2007, 21:05
ma jignesti si vii apoi (tot tu) sa-mi bati obrazul,nu?
arata-mi unde te-am jignit ... nu, nu ... arata-mi unde am jignit eu vreodata pe cineva in 1000 de posturi sau cate am ... crede-ma ca nu e stilul meu, iar daca te-ai simtit jignit in nici un caz nu asta am intentionat ... uite, imi cer scuze ... dar tu ai dat dovada de spirit de mahala cand ai raspuns la ce ai considerat jignire prin alta mai grava ...

revenind la subiect, titlul topicului se numeste "filme care ne scot din sarite" .. nu "fimle proaste" ... daca redfalcon a spus ca il scot din sarite filmele din seria star wars nu inseamna ca le considera filme proaste, de calitate slaba sau mai stiu eu cum ... eu nu am inteles de ce ai considerat tu necesar sa comentezi la aceasta afirmatie ... daca postez eu pe topicul "melodii preferate" cantecul All along the wathctower, varianta Jimi Hendrix, o sa te iei de mine ca ascult muzica unui drogat, tigan, etc.?

edit: sper ca toata tevatura asta n-are legatura cu echipele preferate din liga lui mitica; te asigur ca eu nu vorbesc despre steaua la persoana I plural deci nu ma regasesc in afirmatia ta

Dogville
31st December 2007, 21:35
Daca tot suntem la capitolul scuze (dar sincere,sa fie clar!) EU trebuie sa-mi cer scuze...si uite ca asta si fac....totusi nu poate posta toata lumea aiurea-n tramvai..trebuie sa fie niste argumente....omul putea sa spuna ca nu-i place filmul pentru ca : ala e cocosat,aia e intergalactica,laserul e verde,Jar Jar e idiot..etc..dar nu asa..hai sa postam cu spor pentru-al tarii viitor....si care e diferenta intre un film prost si unul care te scoate din sarite,ca tare sunt curios.....in rest,asculta-l pe Jimi cit vrei..dar nu inteleg de ce se supara (ipotetic vorbind) un drogat daca ii spui drogat si un tigan cind il faci tigan....forza Jimi!!!

irinaidu
1st January 2008, 19:06
e o mare diferenta intre un film prost si unul care te scoate din sarite ca si dintre un film bun si unul care-ti place. ideile se pot suprapune dar nu e neaparat necesar.
mie mi-au placut multe filme proaste. ma uitam stiam ca sunt proaste dar mie mi-au fost simpatice. cand vorbesc despre ele spun ca sunt proaste dar mie mi-au placut .

oricum s-a mai discutat treaba asta. o parere e evident subiectiva . daca pe mine ma scot din sarite toate filmele regizate de mel gibson nu inseamna ca ii neg calitatile ci doar ca ma ia somnul cand aia il mai tortureaza un pic pe jesus.

Zabriskie
8th April 2008, 15:39
Stop Uwe fuckin' Boll !

http://www.petitiononline.com/RRH53888/petition.html



Are you aware that there is a petition online, signed by 18.000 people, requesting that you stop making movies?

Yeah, I know that. 18.000 is not enough to convince me.

How many would it take?

One million. Now we have a new goal.

acum sunt ~ 100.000.

Dogville
8th April 2008, 21:29
Salutare !!! Cu deosebita jena am neplacerea de a va anunta sa stati naibii deoparte de ultimul film cu Wesley Snipes, THE CONTRACTOR !!!
O mizerie absoluta.Un scenariu de rahat.O porcarie care nu se lasa pina nu aduna la un loc toate cliseele din filmele cu prosti.
Ma rog,daca inca mai e cineva care nu stie ca Snipes poate sari fara probleme de la etajul 2 direct intr-un camion cu gunoi,daca inca mai crede cineva ca Wes poate fi impuscat in alt loc decit in umar (de doua ori,frateee..)in vreme ce el suteaza din voleu direct in inima sau jugulara dusmanului (unde vrea pipotica lui..),daca va mai indoiati cumva de calda prietenie care se poate lega intre o adolescenta la pubertate si un ucigas platit...ei bine.....sa nu ziceti ca nu v-am spus...
Ok,boys...concluzia 1,1/1

phyxius
9th April 2008, 20:10
Stop Uwe fuckin' Boll !

http://www.petitiononline.com/RRH53888/petition.html




acum sunt ~ 100.000.

ca tot era vorba de Boll...

http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=8203&count=0

Zabriskie
9th April 2008, 22:45
bwhhahaha, tipu' e dus clar, astept un video si cand se vor strange vreo 4-500.000 (mai mult de atat e greu).
simpatici si aia de la site, imediat sub video au "click to sign the petition" :lol:

phyxius
11th April 2008, 00:05
si reversul medaliei:

http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=8206&count=0

pinki
13th April 2008, 17:48
.....hai ca devine interesant.....deci Reservoir Dogs e un film prost.....pe aceeasi scara cu 300,Troia si Alexander.....deh,filmele astea istorice ne maninca zilele...

reservoir dogs l-am vazut eu acum, in afara de cateva replici interesante este foate prost. fata de alte filme ale lui tarantino, asta chiar e foarte prost.

phyxius
26th April 2008, 19:27
http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=8408&count=0

:happy :happy :happy ^^ asta este un 'must read'.

buticut
26th April 2008, 20:21
Pe mine ma scot din sarite parodiile ale unor filme de succes. Epic Movie, Meet the Spartans, Superhero Movie...bleah... si majoriteatea filmelor cu Rob Schneider (Deuce Bigalow: European Gigolo cred ca e cel mai penibil film vazut vreodata de catre mine). Alexander chiar nu mi-a placut...Colin Farrell ...horribly miscast in opinia mea. Chiar ma asteptam sa fie bun, cand auzisem ca Oliver Stone e regizorul, but $#@! happens. Ah da...si adaptarile pt marele ecran a jocurilor...I hate them, in mare parte pt ca ma astept sa fie la fel de bune ca jocurile...si nu sunt :).

LOL @ Uwe :happy :happy...omul asta trebuia sa se faca comediant, oricum nimeni nu-l ia in serios...

TenisFan
26th April 2008, 23:40
Marssssssssssssssss. Excelent. Genial. Ba mie-mi pare un tip destul de cerebral nu stiu cum poate sa masacreze toate filmele alea bazate pe jocuri. :( Argumentele aduse sunt cam geniale si la obiect. E mai dement decat Hitler. :cry: Pure gold!

phyxius
30th April 2008, 01:58
pentru ca tot m-am apucat sa postez despre Uwe Boll.... de ce sa nu continui?

http://www.slashfilm.com/wp/wp-content/images/bayvsboll.jpg

Grinco
30th April 2008, 02:21
Desi nu aparut inca, pe mine ma scoate din sarite Quarantine, remake-ul american dupa [REC]. Chiar asa analfabeti sunt americanii incat sa nu poata citi subtitrarile? Masacreaza la greu super-filme. Plus ca, in idiotenia lor, au facut un trailer de toata jena in care dezvaluie finalul. Bine macar ca au renuntat la a face un remake dupa Oldboy, ar fi fost o adevarata blasfemie

phyxius
30th April 2008, 15:35
^ din cate stiam eu, nu s-a renuntat nimic in legatura cu Oldboy. proiectul doar a fost amanat. mai devreme s-au mai tarziu probabil se va face acel remake :(

despre remake-ul american pt Lady Vengeance (tot al lui Park) am mai auzit cate ceva, printre care zvonul cum ca rolul principal ar fi fost propus lui Charlize Theron.

si un remake pe care nimeni nu-l vrea in afara de Hollywood si care se pare ca va fi facut orice ar fi este remake-ul pt. Seven Samurai al lui Kurosawa

toate remakeurile astea ma fac sa cred din ce in ce mai mult ca Hollywood-ul e condus de niste retarzi lipsiti de originalitate pe care nu-i intereseaza altceva decat banii

irinaidu
30th April 2008, 16:01
eu nu am nici un dubiu in privinta qiului producatorilor de la hollywood. clar ca ii intereseaza doar banii!!!

TenisFan
30th April 2008, 16:24
N-ati inteles. :( Ei merg pe sistemul: cat iq?(cat ai q?)
Raspuns: am q7 :cool: :rolleyes:
Remake la Seven Samurai? :shocked: Oh the horror. :(

Grinco
30th April 2008, 18:04
In legatura cu Oldboy...Regizorul care a primit proiectul, Justin Lin, a declarat ca are prea mult respect pentru original si nu mai intra in proiect. Probabil se va gasi pana la urma alt tampit care sa accepte slujba. De ce nu chiar Uwe? :D Cat despre Shichinin no samurai, Hollywood-ul a furat de multa vreme ideea (The Magnificent Seven).

Sir. Eko
1st May 2008, 11:08
ratatouille o mare porcarie mi-am pierdut 2 ore din viata...

iuli
1st May 2008, 13:36
esti degeaba...:(

Sir. Eko
1st May 2008, 20:56
neah,ce a fost amuzant in filmu ala?
animatia a fost excelenta ....in rest nimic ...

irinaidu
1st May 2008, 21:49
soriceii erau adorabili. :D pai ce vroiai sa mai fie intr-un film pt copii???

Sir. Eko
1st May 2008, 22:10
la ce reclama i-au facut ma asteptam la mai mult :D
un alt film ce ma seaca :The Butterfly Effect 2 ,pe cat de tare a fost prima parte pe atat de nasoala a fost a 2 a

iuli
1st May 2008, 22:18
neah,ce a fost amuzant in filmu ala?
animatia a fost excelenta ....in rest nimic ...

Chiar nu stiu ce vroiai de la un asemenea gen de film.

Universal
29th May 2008, 20:11
UN fil execrabil, BlodRayne,un film cu o poveste atat de cretina nu am mai vazut...

Lucian86
30th May 2008, 10:49
Sunt mult mai multe filme "flop" decat "top" pe piata cinematografica:groggy:

Imi vin in minte spotan 3 dintre ele:

"10.000 BC" - nota 0/10 - film pentru care am platit bani:confused: la cinema:( "Roland Emmerich" este si el cu siguranta regizorul cel mai slab din istoria cinematografului

"Pathfinder" - aceeasi istorie.....bani cheltuiti degeaba la cinema :(

"Spiderman" :( - Sunt desene animate cu spiderman mult mai bune decat aceasta catastrofa a filmelor cu supereroi pentru care in general nu am nimic impotriva:(

Lucian86
30th May 2008, 11:16
Pai as putea sa votez si eu la aceasta categorie Filme care ma scot din sarite: 300, Troia, Alexander, Al 13 lea razboinic, Reservoir Dogs. Filmele western, istorice si dramele nu isi au rostul.

:confused:


Star Wars...nu am reusit niciodata sa inteleg cum a putut cineva sa faca asa ceva :no:

:confused: Voi chiar nu intelegeti ce inseamna un film :( Baiete, mai lasa divx-urile de pe calculator si cauta niste DVD-uri cu acest film, pune-le intr-un sistem "home theater", aseaza-te pe fotoliu comod si fii atent la istoria acestui film, cat si la efectele sale speciale. Vei vedea ca acest film inseamna si altceva decat "maimutoii" pe care ii vezi la prima vedere;)

A.k.a
30th May 2008, 11:41
Imi pot da seama de ce Reservoir Dogs i se pare enervant. E un film foarte tare, dar tre sa iti placa genul, si sa iti placa Tarantino.

Grinco
2nd June 2008, 18:52
Pe mine ma dispera Zeitgeist-The Movie si isteria creata de el

Dogville
14th June 2008, 14:05
Next,un luft de zile mari, cu Nicu Cusca si Julianne Moore sutand peste deasupra portii :D din toate pozitiile.
SPOILER

Cica un scamatoras cu 14 spectatori medie la specatacolele sale are abilitatea de a vedea viitorul (nu chiar tot,tot...doar pe o raza de doua minute..).De-aia intra pe fir FBI-ul :groggy: :omul poate fi de folos pentru stoparea unor teroristi ce furasera o bomba nucleara.In continuare,jale mare :mda: caralii il cauta pe Cage,teroristii la fel....scamatoru' fuge,nu inainte de a se combina cu o gagica din viziunile sale (J.Biel).Finalul e halucinant:in fruntea brigadei de interventie,magicianul nostru conduce ostilitatile,pune cu botu' pe labe teroristii,isi salveaza gagica ce fusese rapita,dar,vai !,uita de bomba care face BOOOOOOOM si ales bules Los Angeles :sleep:. Noroc ca visase :D.V-ati prins,da ? :sleep: Numai acum, dupa ce omul nostru stie exact cum vor sta lucrurile poate porni la atac ! :happy:happy Succesul,evident,fiind garantat ! Hapciu !!! 4/10

Zabriskie
10th July 2008, 19:57
http://www.imdb.com/title/tt1231277/

:(:(

luluta
10th July 2008, 23:44
Pai zice 2009. Te enerveaza preventiv sau cum?

phyxius
11th July 2008, 00:07
il enerveaza ca se face o continuare fara rost...

luluta
11th July 2008, 00:13
Ah, nu mi-am dat seama ca e continuarea de la Donnie Darko.

Zabriskie
11th July 2008, 01:13
However, Evigan praised the sequel's director, telling MTV: "Chris Fisher is the coolest director."
She added: "This [film] is so crazy. It's basically about going back in time and changing something.

"[My character] ends up switching a moment in time to take her life - [to help] somebody else, her best friend. It goes into all different dimensions, but it's really about turning something around for somebody else, and being able to go back and have another chance."

Evigan also revealed that S. Darko will connect with the previous film and feature the return of Frank the rabbit.

"We just come back [in time] and change what happened in the first one," she said.

oh boy...

rob_din
11th July 2008, 08:44
Va dati seama ca am vazut multe filme proaste care ies saptamana de saptaman la cinematografe. Dar multe n-au nici o pretentie asa ca n-am avut de sa ma enervez. Pe mine ma enerveaza filmele pe care eu le consider proaste insa sunt printre cele mai laudate atat de de critici cat si de spectatorul obisnuit. Iar Reservoir Dogs este in capat de lista. O inpetie de la un capat la altul. Alt film care m-a enervat la culme a fost Nasul. Adta e parerea mea, nu trebuie sa fie nimeni de acord la ea.

Dogville
11th July 2008, 09:21
Stai linistit,asa va fi :D

PS. Darko,yeah :yeah:

NovemberRain
10th September 2008, 01:19
nu mi-a placut The Last Winter...defapt nu ca nu mi-a placut ca nu l-am vazut pe tot...introducerea m-a scos din pepeni :headbang:

pinki
10th September 2008, 19:09
nu mai stiu daca am scris aici sau nu, dar va recomand cu caldura "the assasination of jesse james", e cel mai "tare" film din toate timpurile :D

buticut
11th September 2008, 03:57
tenisfan is gonna kill you :D!

TenisFan
11th September 2008, 13:03
Quantum physics is to common people as "The assassination of Jesse James" is to pink_me and to all the blockbuster movies fanclub. :D
I still believe Casey Affleck should've won Oscar for this movie. :shocked:
Dpdv artistic este "masterclass movie making".

Bumbescu
11th September 2008, 13:04
nu mai stiu daca am scris aici sau nu, dar va recomand cu caldura "the assasination of jesse james", e cel mai "tare" film din toate timpurile :D

E chiar misto, nu stiu de ce l-ai trecut aici.:D

pinki
11th September 2008, 18:54
daca si eu sunt "blockbuster movies fan" .... cat despre quantum physics sunt sigura ca stiu mai multa decat tine ;)


cum, cum, sa fie filmul ala misto? imi venea sa-mi tai venele, si l-am mai vazut si la cinema.... deci nu puteam sa-mi tai venele. iar casey affleck este incredibil de enervant, mai enervant decat colin farrel si keanu reeves impreuna :D iar in rolul acela e si mai enervant decat oricum este el.

phyxius
11th September 2008, 19:09
dar de ce, mai exact, e un film prost?

presupun ca pt. ca te-ai plictisit la el...

irinaidu
11th September 2008, 19:11
stai putin ca ceva nu e bine aici, keanu reeves si colin farrel impreuna sunt enervanti???? :P
pe casey l-am vazut doar in good will hunting unde mi-a fost tare simpatic si in gone baby gone , unde nu m-a impresionat in mod deosebit. si daca stau sa ma gandesc l-am vazut si in ocean's 11, 12, 13 . ar fi trebuit sa ma opresc la 11.

nu am vazut filmul cu pricina, asa ca despre asta nu am pareri. :D

ps: filmul asta nu e un western? eu asa aveam impresia, motiv pt care nu m-am uitat la el. m-am saturat pana peste cat de banditii legendari din america vestului salbatic. bla.

pinki
11th September 2008, 19:24
da, e un fel de western... bine, poate ca dl affleck jr a influentat impresia mea despre film.... mie chiar nu mi-a placut, m-a plictisit ingrozitor, m-a enervat si mi s-a parut neinteresant. n-am zis ca e film prost sau nu, am zis doar ca mie nu mi-a placut absolut deloc. tie ce ti s-a parut asa interesant la el? de fapt, voua...

irinaidu
11th September 2008, 19:26
ai evitat intrebarea cheie :P ce cusur are keanu in afara lipsei talentului actoricesc??? :P

pinki
11th September 2008, 19:32
nu stiu, dar mie imi e antipatic de cand eram mica, pur si simplu ma scoate din sarite fata lui :D iar colin farrel e un fel de russel crowe dar putin mai aratos, un fel de captain caveman asa... parerea mea :D

irinaidu
11th September 2008, 19:44
singura diferenta dintre collin farrel si russel crowe e ca pe russel nu pot sa-l suport. nu l-am vazut in nici un film care sa-mi placa, s-ar putea de aici sa mi se traga. pe collin l-am vz prima oara in phone booth si mi-a placut super mult filmul asa ca am ramas cu o parere buna si despre el.
ce nu inteleg e cum ar putea sa moara femeile dupa nenea russel??? si as presupune ca nu moare nimeni daca nu mi-ar zice astia prin reportaje despre filme cate fane are omul.

keeanu insa chiar daca e incapabil de expresivitate de orice fel, imi e simpatic.

YoYoyOi
11th September 2008, 20:02
fetelor, nu va certati pentru barbati pe care oricum nu-i puteti avea :D

toti sunt frumosi, dar pentru altele :D

relansat
11th September 2008, 21:08
Juno si Little Miss Sunshine. Daca imi mai aduc aminte, revin.

TenisFan
11th September 2008, 22:51
daca si eu sunt "blockbuster movies fan" .... cat despre quantum physics sunt sigura ca stiu mai multa decat tine ;)Nu cred sa te fi inregimentat pe tine in niciuna din categoriile respective. Eu doar am facut ceva comparatii. Nu ma cunosti deci din moment ce ti-ai dat cu parerea despre mine mi-am dat seama de ce nu ti-a placut Jesse James. Enough said about that shitz. Jesse James e foarte lung pentru ca s-a dorit o prezentare in detaliu a sfarsitului unei epoci a acestui bandit celebru. Faptul ca tie Casey ti s-a parut enervant ma edifica din nou asupra capacitatilor tale. Casey joaca imperial rolul lasului, rolul individului fara personalitate si perfid care se aciuieste pe langa James pentru a-i capata faima. Filmul este mai real decat realitatea pentru ca in perioada respectiva nu aveai altceva de facut decat sa lenevesti iar toate lucrurile astea sunt prezentate in film. Discutiile de la masa, discutiile dintre ei inaintea vreunui jaf si asa mai departe. Imaginea campului inzapezit cu ceva interferente de sol ca si cromatica bate cam majoritatea din filmele anului respectiv. Nu mai vorbesc despre scena din spatele casei sale cand sta pe scaun si masacreaza ceva serpalai. Si mai e si lanul de grau. Si mai e si trenul ce vine-n noapte si mai sunt multe alte prostii plictisitoare si enervante. Poate ca unii inteleg altfel frumosul eu sunt de acord cu relativitatea si o sustin dar daca nu sesizezi in natura de mai sus frumosul atunci nu ai treaba cu lumea asta. :( ;) Scena uciderii lui James mi pare de o lasitate, de o cruditate si de o realitate iesite din comun. Not only it was sick but it was sick repeating that shitz over and over again. Ce fel de om face asa ceva? Unul precum Robert Ford interpretat magistral de Affleck. Totusi cel mai bolnav lucru din film este glasul lui Casey Affleck. Filmul asta ofera mai multe chestiuni pe care un cinefil le-ar gasi cel putin interesante si bine facute. Totusi o cinefila precum pink_me gaseste de cuviinta ca-i mai fain sa-ti faci nevoile pe el de film intr-un mod ironic decat sa percepi si sa te lasi extaziat de ceea ce-i frumos in natura macar, daca la nivel psihologic nu intelegi actiunea. :( :yeah:

irinaidu
11th September 2008, 23:41
Quantum physics is to common people as "The assassination of Jesse James" is to pink_me and to all the blockbuster movies fanclub. :D


cum adica nu ai inregimentat-o in nici una din categoriile respective??? :groggy:
tu ai vorbit despre ea fara sa o cunosti dar brusc daca ea doar spune ca stie ceva mai multa quantum physics ii sari la gat. :shocked: afirmatia ta era una aroganta si provocatoare iar fata ti-a raspuns chiar finut.

si sa stii ca e posibil ca unui om sa nu-i plac un film, chiar un film exceptional si treaba asta sa nu zica nimic despre ea. just my two cents...:groggy:

doamne acum cred ca trebuie sa vad filmul :shocked:

relansat, te inteleg cu little miss sunshine. juno a fost mai ok. daca nu ar fi insistat astia atata cu publicitatea poate as fi fost chiar mai indulgenta.

TenisFan
11th September 2008, 23:45
Eu am zis ceva in genul asta: fizica cuantica e pentru oamenii obisnuiti cum e filmul asta pentru ea si pentru toti iubitorii de blockbustere. Recunosc din afirmatie se poate intelege ca am asemuit-o cu aia ce se uita la blockbustere dar n-a fost intentia mea... Trebuia sa folosesc "or" probleme de logica la implementare. Ideea e ca nu am facut-o nicicum. Am comparat unele situatii nu am zis nici ca nu stie fizica cuantica si nici nu a fost intentia mea sa zic ca se uita la blockbustere. ;)

irinaidu
11th September 2008, 23:46
a disclaimer :P i did not see this coming :P

stii ca trebuia sa imi scrii un film??? cum mai stai cu scenariul??? :D

TenisFan
11th September 2008, 23:59
stii ca trebuia sa imi scrii un film??? cum mai stai cu scenariul??? :DVrei ceva gen Jesse cu abundenta de imagini mistoace in descriere sau preferi actiunea(in sens de rimt alert al lucrurilor) si dialogul? :(

irinaidu
12th September 2008, 00:01
din inima sa fie :D

Bumbescu
12th September 2008, 01:07
singura diferenta dintre collin farrel si russel crowe e ca pe russel nu pot sa-l suport. nu l-am vazut in nici un film care sa-mi placa, s-ar putea de aici sa mi se traga. pe collin l-am vz prima oara in phone booth si mi-a placut super mult filmul asa ca am ramas cu o parere buna si despre el.
ce nu inteleg e cum ar putea sa moara femeile dupa nenea russel??? si as presupune ca nu moare nimeni daca nu mi-ar zice astia prin reportaje despre filme cate fane are omul.

keeanu insa chiar daca e incapabil de expresivitate de orice fel, imi e simpatic.

La alte comentarii nu ma bag ca-s baut, dar daca nu ti-a placut gladiator(marca ridley scott) si mai ales insider....atunci nu mai e nimic de zis

P.S. Hai mai Irina, ca-n gladiator are muschi:P

buticut
12th September 2008, 01:49
Russel Crowe exceleaza in filmele biografice, dar in comedii romantice gen A Good Year nu prea are ce cauta, nu i se potrivesc. Si singurul film in care mi s-a parut dragut a fost Gladiator :D.I-a stat bine cu barba...si cu muschi :D. In rest,meh,not really my type.Keanu Reeves...trist, dar probabil cel mai bun rol al sau a fost in A Scanner Darkly, care e animatie :P. He's kinda cute :).Colin Farrell mi se pare un actor in crestere, ceva in genul Leonardo DiCaprio, care de la 2002 incoace si-a imbunatatit considerabil jocul actoricesc (pana atunci imi placuse doar in 2-3 filme).Acum se pune si el pe treaba :D. La capitolul good looks...he has that bad boy charm, totusi mi se pare ca nu il prinde bine parul lung :D.

Cat despre Jesse James, cred ca mai degraba caracterul personajului interpretat de Casey Affleck nu prea a fost pe placul tau.Nici pentru mine nu a fost atat de appealing, nu prea am simpatizat cu el, pentru ca pur si simplu nu imi place genul asta de personaj las si patetic...umbla dupa faima si isi elimina "modelul" ca sa ramana dupa tot in umbra lui (C'mon, nu-mi spuneti ca e spoiler ca Robert Ford il omoara pe Jesse James :D).

Filmul nu e rau, nota ar fi undeva pe la 7,5 pentru ca nu reuseste pe toata durata lui sa te tina in priza si nu e chiar genul meu de film.Oricum brilliant acting si cinematography. Andrew Dominik, un regizor nou pentru mine, a prins esenta personajului central si i-a facut un portret cat se poate de detaliat.

Oh and TenisFan, mai usor cu comentariile, ca nici tie nu ti-a placut Sweeney Todd si placinta cu carne te-am facut :D

Cat despre Juno, ca l-am vazut mentionat aici...OVERRATED. Mie mi-a insultat inteligenta, motivul numarul unu pentru care nu mi-a placut. Adica fata e desteapta,livreaza replici tari etc etc, but she couldn't use a f'n condom???!!!It's the 21st century, for God's sake! Pentru mine povestea asta a sunat prea S.F....stiu ca iti mai scapa sa tragi apa la toaleta sau sa dai de mancare la pesti, dar cine uita de asa ceva??!!Il ai, foarte bine.Nu il ai, te abtii :D

irinaidu
12th September 2008, 01:58
de ce sa-mi placa la gladiatorul??? ca au refacut coloseumul????
de insider uitasem. cred ca acolo a fost invers mi-ar fi placut filmul mai mult daca nu era russel.
dar a jucat si intr-un film care mi-a placut " a beautiful mind ".
si cum sa nu ma enervez ca i-au dat oscarul pt gladiatorul si nu pt a beautiful mind??? clar vroiau sa ii dea oscarul si nu credeau ca o sa joace omul si in ceva ca lumea si au zis ca mai mult decat gladiatorul nu scot de la el :P
nu m-ar fi enervat gladiatorul asa de tare daca nu ar fi primit atatea premii.
adica pe bune omul a fost nominalizat pt insider, gladiator si a beautiful mind. si astia aleg gladiator?????

hai ca m-am pornit. in anul in care nu i-au dat oscarul pt a beauftiful mind, era nominalizat si sean penn pt i am sam si oscarul a mers la denzel pt training day. training day????? really????
iar in anul in care i-au dat oscarul lui russel pt mirificul film mai era nominlizat si geoffrey rush pt quills.

dar la toate argumentele mele se adauga si o galeata de subiectivitate. vorba aceea mie imi place keanu :P

irinaidu
12th September 2008, 02:06
tocmai am citit ce a scris buticut.
daca tot imi admit slabiciunile mie chiar imi place leonardo di caprio :D mi-a placut intr-o gramada de filme inainte si dupa titanic. incerc insa sa uit ca a jucat in the beach.

iar colin farrel e ok, dar sper sa nu se mai faca blond niciodata :P

buticut
12th September 2008, 02:19
de ce sa-mi placa la gladiatorul??? ca au refacut coloseumul????
de insider uitasem. cred ca acolo a fost invers mi-ar fi placut filmul mai mult daca nu era russel.
dar a jucat si intr-un film care mi-a placut " a beautiful mind ".
si cum sa nu ma enervez ca i-au dat oscarul pt gladiatorul si nu pt a beautiful mind??? clar vroiau sa ii dea oscarul si nu credeau ca o sa joace omul si in ceva ca lumea si au zis ca mai mult decat gladiatorul nu scot de la el :P
nu m-ar fi enervat gladiatorul asa de tare daca nu ar fi primit atatea premii filmele astea.
adica pe bune omul a fost nominalizat pt insider, gladiator si a beautiful mind. si astia aleg gladiator?????

hai ca m-am pornit. in anul in care nu i-au dat oscarul pt a beauftiful mind, era nominalizat si sean penn pt i am sam si oscarul a mers la denzel pt training day. training day????? really????
iar in anul in care i-au dat oscarul lui russel pt mirificul film mai era nominlizat si geoffrey rush pt quills.

dar la toate argumentele mele se adauga si o galeata de subiectivitate. vorba aceea mie imi place keanu :P

Intr-adevar, dintre cele trei roluri pentru care a fost nominalizat si mie mi-ar fi placut sa il ia pentru A Beautiful Mind, la fel cum as fi vrut si Daniel Day-Lewis sa il ia pt Gangs of New York, ca sa nu il mai ia pt There Will Be Blood.Pentru mine a fost strigator la cer ca Geoffrey Rush nu a luat Osacrul pt Quills, un film nu chiar pentru cei sensibili (btw,nice butt, Mr Rush! :D:D),greu de digerat, dar cu niste interpretari de exceptie!Oricum 2002 a fost anul celor de culoare @ the Oscars: Sidney Poitier, Halle Berry, Denzel Washington...atunci am incetat sa mai cred in corectitudinea acestor premii.Nu spun ca nu si-au meritat statuetele, dar nu o sa ma convingeti niciodata ca a fost o coincidenta, chiar in perioada cand se spunea ca negrii sunt cam discriminati la Oscaruri.

Si ca sa incerc sa revin on-topic. Ma scoate din sarite any movie which has the word "movie" in its title: Disaster Movie, Superhero Movie, Epic Movie etc.


EDIT: Colin Farrell blond in Alexander m-a traumatizat la fel de mult ca Jim Carrey in spandexul verde din Batman Forever
EDIT 2: Irinaidu mi-a dat o idee de topic gen Guilty Pleasures. Poate ar trebui sa il deschid! :D

irinaidu
12th September 2008, 02:29
eu am un soft spot pt mr geoffrey rush.

mie din filmele care ar fi fost politicaly corect sa imi placa mi-au displacut : million dollar baby, braveheart, gladiator ( adica din astea care au luat oscarul ).
dar in general cam uit filmele care nu mi-au placut. ce rost are sa le tin minte, am deja suficiente informatii inutile lipite permanent de neuronii mei surmenati :P

mi-am mai adus aminte un film care ar fi fost dragut pt o dupa amiaza in care nu vrei sa iti folosesti creierul dar astia de la oscaruri au vrut sa il faca nu stiu ce mare film : the devil wears prada.
si un film care m-a plictisit teribil a fost brokeback mountain. da, heath ledger making out cu jake gyllenhaal was hot. dar in rest povestea nu m-a impresionat. m-a lasat cu 100 de intrebari despre de ce erau personjele asa cum erau, ce s-a intamplat cu anumite personaje. plus nu am putut simpatiza cu nici unul din cei 2. unul era un las iar pe celalalt nu prea l-am inteles din cauza lipsurilor din scenariu.

Bumbescu
12th September 2008, 10:43
de ce sa-mi placa la gladiatorul??? ca au refacut coloseumul????
de insider uitasem. cred ca acolo a fost invers mi-ar fi placut filmul mai mult daca nu era russel.
dar a jucat si intr-un film care mi-a placut " a beautiful mind ".
si cum sa nu ma enervez ca i-au dat oscarul pt gladiatorul si nu pt a beautiful mind??? clar vroiau sa ii dea oscarul si nu credeau ca o sa joace omul si in ceva ca lumea si au zis ca mai mult decat gladiatorul nu scot de la el :P
nu m-ar fi enervat gladiatorul asa de tare daca nu ar fi primit atatea premii.
adica pe bune omul a fost nominalizat pt insider, gladiator si a beautiful mind. si astia aleg gladiator?????

hai ca m-am pornit. in anul in care nu i-au dat oscarul pt a beauftiful mind, era nominalizat si sean penn pt i am sam si oscarul a mers la denzel pt training day. training day????? really????
iar in anul in care i-au dat oscarul lui russel pt mirificul film mai era nominlizat si geoffrey rush pt quills.

dar la toate argumentele mele se adauga si o galeata de subiectivitate. vorba aceea mie imi place keanu :P

Nu, pentru ridley scott.
Mama cat ati scris....

Dogville
12th September 2008, 11:29
Cat despre Juno, ca l-am vazut mentionat aici...OVERRATED. Mie mi-a insultat inteligenta, motivul numarul unu pentru care nu mi-a placut. Adica fata e desteapta,livreaza replici tari etc etc, but she couldn't use a f'n condom???!!!It's the 21st century, for God's sake! Pentru mine povestea asta a sunat prea S.F....


This is Morgan Freeman speaking ! :ras-plans::ras-plans::ras-plans:


In general si eu am o problema cu filmele overrated.Cat despre cele underrated,ce sa mai vorbim...

Eu cred ca se pot spune multe despre Juno dar nu m-am gandit niciodata ca acest film poate insulta inteligenta cuiva.
Sigur,vorbim despre o adolescenta de 16 ani care 'livreaza' replici si e clar pentru toata lumea ca mintea a luat-o inaintea anilor.Dar momentul la care faci referire nu e nici pe departe o raritate chiar si in secolul 21.Mai penibil ar fi fost sa stea sa caute in dulapior cauciucul salvator (si aici imi amintesc un film megacretin cu oscarizatul Jamie Foxx ( 'goana dupa sex',pare-mi-se in care asta alearga o ora jumate noaptea prin oras sa gaseasca un prezervativ).

Sincer,eu am inteles filmul ca fiind concentrat pe actiunea 'de dupa' asa ca nu vad de unde-atata carcotasie la onorata audienta :D

Si, DA !,mi-a placut Juno :P

pinki
12th September 2008, 14:36
tenisfan draga, mie mi s-a parut ca m-ai atacat pt ca am zis ca NU MI-A PLACUT, subliniez, nu mi-a placut filmul ala. n-am zis ca e naspa, n-am zis ca e naspa facut, n-am zis ca nu e bine jucat, am zis doar ca mie nu mi-a placut. ai zis si tu ca gusturile nu se discuta si asta e regula general valabila. pe mine nu ma pasioneaza nici sua nici jesse james, cat despre imagini etc sunt multe alte filme mai bine realizate. iar cu fizica cuantica, am facut la facultate, deci chiar stiu :D

si pt ca mi-e lene sa dau quote acum, te citez the old fashined way: "Faptul ca tie Casey ti s-a parut enervant ma edifica din nou asupra capacitatilor tale." mie casey affleck mi se pare enervant in orice film ar juca, face parte din categoria actorilor care nu-mi plac, nu ca talent actoricesc, pur si simplu ca persoana, nu-mi place fatza lui. rolul l-a jucat bine, ba chiar se potriveste cu fatza lui enervanta, respectele mele. nu zic nimic de faptul ca ma ataci desi pana acum nu am schimbat nicio replica directa, deci nu ai de unde sa stii cum sunt sau ce imi place.

cat despre faptul ca filmul e lung si nu are actiune, nu asta m-a deranjat. mi-a placut the darjeeling limited, si ala e un film foarte static si despre nimic, in mare parte. (eu prin nimic inteleg ca nu se concentreaza pe un subiect anume si nu are final previzibil sau bine conturat, un punct fix si clar in care trebuie sa se termine actiunea, ma rog, e mai greu sa explic.)

si cu asta sper ca am incheiat discutia.

pinki
12th September 2008, 14:45
"Totusi o cinefila precum pink_me gaseste de cuviinta ca-i mai fain sa-ti faci nevoile pe el de film intr-un mod ironic decat sa percepi si sa te lasi extaziat de ceea ce-i frumos in natura macar, daca la nivel psihologic nu intelegi actiunea." stai ca de asta am uitat. am zis eu ca nu inteleg actiunea? sau ca nu apreciez imaginile, felul in care se reflecta gandurile personajelor, etc? am zis ca nu mi-a placut! crede-ma ca pot sa prind nuante si pot sa privesc, un film sa zicem, din mai multe puncte de vedere, ca nu sunt nici proasta si nici retardata. hai ca deja m-am enervat aiurea. te rog sa nu ma judeci si sa nu-ti mai dai cu parerea aiurea, pt ca nu ma cunosti, nu ai vorbit cu mine, deci nu ai acest drept. nu stiu daca observi, dar eu nu am avut nimic de comentat despre tine, pt ca nu stiu cine esti. si sincer, nici nu vreau sa aflu.

si fara sa te ataci sau sa o iei in nume de rau, cati ani ai? sunt curioasa.

TenisFan
12th September 2008, 15:01
si fara sa te ataci sau sa o iei in nume de rau, cati ani ai? sunt curioasa.13
buticut din cate tin eu minte eu ti-am facut tie ce i-au facut aia lu' Sweeney. :(

irinaidu
12th September 2008, 15:57
buticut thread cu guilty pleasures suna foarte bine. hai deschide-l !!!!!!

mie mi-au placut toate celelalte personaje din juno mai putin juno. personajul ei chiar era sf. dar am mai scris chestia asta o data si nu vreau sa plictisesc.

pinki
12th September 2008, 16:34
sunt si eu pro thread cu guilty pleasures :D

luluta
12th September 2008, 17:17
La inceput mi-a placut Juno, pana am ajuns la secventa in care parintii ei au o reactie foarte ok in situatia data. Subiectul atins cerea sa se pastreze cat de cat un simt al realitatii. Iar personajul ei ar fi fost foarte interesant daca nu era in situatia din film. Adica na, o tipa foarte cool, si desteapta, si intepata si vai de mine... si ce atitudine, si ce muzica asculta... sa fim seriosi, nici o fata nu se comporta asa intr-o situatie ca a ei.

Si la subiect: Donnie Darko e cel mai tampit film ever!!

Dogville
12th September 2008, 17:33
Ai dreptate ! Trebuia luata un pic de codite si busita bine ca altadata sa nu mai faca asa pocinog :D Eu am inteles ca parintii sai,bine ancorati in middle class,nu erau chiar niste tipi incuiati ...poate de-aici si reactia lor.Si daca taticu',bine trecut de-o juma' de veac,are nevasta nou nouta si-un copilas din a doua casatorie ,de ce-ar face super tambalau fiicei sale din moment ce faptul e consumat ?

Oricum,un raspuns avizat nu poate da decat o adolescenta de 16 ani aflata in ipostaza respectiva.Sau poate d-aia e luluta asa de categorica :D:D

Donnie rullz,nicio surpriza !!! :yeah:

In sfarsit on:you don't mess with the Zohan,street kings si tropic thunder (daca taiem la montaj prestatiile lu' Cruise y Downey jr.) :evil:

TenisFan
12th September 2008, 18:36
Si la subiect: Donnie Darko e cel mai tampit film ever!!Amen to that sista`! De fapt e si cel mai cretin film din toate timpruile. :( De ce? Pentru ca se vrea subtil si inteligent. b-( Merita un -1. :yeah:

buticut
12th September 2008, 19:03
13
buticut din cate tin eu minte eu ti-am facut tie ce i-au facut aia lu' Sweeney. :(

Temporary amnesia? :P

luluta
12th September 2008, 20:50
Stiu si care o sa fie al doilea film cretin din istorie: S. Darko. Inca n-a aparut dar sor-sa tre' sa semene cu frati-su, deci iar iepuri imaginari, iari fiinte supranaturale, tra la la...


Si acum ma scuzati, tre' sa ma duc sa pregatesc biberoanele pentru copilul meu facut la 16 ani. :D

irinaidu
12th September 2008, 23:03
dogule sincer tu crezi ca sa faci un copil si sa-l dai spre adoptie poate sa nu te traumatizeze in nici un fel????
mie chiar mi-au placut parintii ei. iar reactia lor mi-a parut draguta si plauzibila.
dar personajul juno e absolut tembel. si ea si baiatul sunt tare destepti si deasupra colegilor po****ri dar cu toate astea o pun de un copil. really? what's up with that???
ceea ce face juno digerabil sunt toate celelalte personaje. cuplul care adopta copilul. mi-a placut cum pana la urma el e cretinul si ea e ok.
insa daca cineva imi gaseste o persoana care nu e brain dead si e atat de neafectata de o sarcina nedorita si de datul copilului spre adoptie, eu imi retrag toate cuvintele rele despre juno.

Sergiu
12th September 2008, 23:08
Nu inteleg problema cu Donnie Darko. A fost un film independent, buget mic fara mari pretentii. In nici un caz nu cred ca se vrea subtil si inteligent, doar ca trebuie ceva atentie. E doar un film horror care te duce cu gandul la niste universuri paralele. Si dupa mine foarte bine realizat si lasa loc de interpretari si discutii, in definitiv fiecare vede intr-un mod diferit evenimentele.

Pe de alta parte este Butterfly effect care chiar e prost de-a binele. Filmu asta iti baga pe gat niste idei tampite si ii face pe unii sa creada ca Evan ala chiar e inteligent si incearca tot timpul sa faca lucrul cel bun. Cand se vede din film ca tot ce face e prost, ba mai si mor oamenii din cauza lui si la urma cica el s-a sacrificat.

irinaidu
12th September 2008, 23:18
donnie darko nu mi-a parut un film care se vrea pretentios. dar mi s-a parut cei care s-au uitat la el au vrut sa descopere sfantul graal in el. eu am vazut filmul si mi s-a parut ok. apoi am citit un pic pe imdb ce ziceau unii si altii si am inceput sa ma enervez. apoi m-am gandit ca nu e de vina filmul ca aia nu au vazut altceva in viata lor si vor sa-l faca pe asta un cult movie.

dar mie mi-a placut si butterfly effect. :P

TenisFan
13th September 2008, 12:31
Nu inteleg problema cu Donnie Darko. A fost un film independent, buget mic fara mari pretentii. In nici un caz nu cred ca se vrea subtil si inteligent, doar ca trebuie ceva atentie. E doar un film horror care te duce cu gandul la niste universuri paralele. Si dupa mine foarte bine realizat si lasa loc de interpretari si discutii, in definitiv fiecare vede intr-un mod diferit evenimentele. Hai ca-ti zic eu care e problema. ;) E film horror zici? :shocked: :groggy: I guess you're right. I nearly crapped my pants upon seeing how stupid that shitz was. :yeah: Normal ca fiecare vede evenimentele asa cum doreste el ca sa scoata filmul ca fiind ok. De fapt evenimentele te conduc doar la o singura concluzie: e ilogic si datorita faptului ca e invelit in aceasta atmosfera sf-istica pt a parea subtil si inteligent devine din ce in ce mai catastrofal. :( Ideea filmului e asta: un individ imbracat in costum de iepure vine din viitor si-l scoate pe Donnie Darko din casa. De ce? Ne arata filmul. Daca il scoate pe Donnie Darko din casa si daca Donnie este salvat filmul o sa ajunga la un final nasol: adica Donnie o sa ajunga sa-l omoare pe tipul in costum de iepure adica Frank. Ce se intampla daca Frank(costumul de iepure) nu venea din viitor si-l scotea pe Darko din casa? Pai nimic un motor de avion cadea pe casa si-l omora pe Darko astfel neajungandu-se la finalul ala nasol. Wow... That's some deep shitz. E chiar fain. Dar explica-mi de ce a fost necesara scoaterea lui Darko din casa? Ca sa se creeze un film "horror" independent pe bani putini cu mare priza la pustani care nu inteleg filmul si care sa lase loc de discutii despre universuri paralele. :yeah:

Tyler Durden
13th September 2008, 12:40
Donnie Darko, e film doar din punct de vedere formal, in rest e un melanj nereusit de emo style si balmajeala fantastica. Singura care mai salveaza filmul pe alocuri este coloana sonora.

TenisFan
13th September 2008, 12:48
Donnie Darko, e film doar din punct de vedere formal, in rest e un melanj nereusit de emo style si balmajeala fantastica. Singura care mai salveaza filmul pe alocuri este coloana sonora.Singurele lucruri care nu m-a facut sa-i dau -10 sunt:
Ronald Fisher: Beer and pussy. That's all I need.
Sean Smith: We gotta find ourselves a Smurfette.
Ronald Fisher: Smurfette?
Sean Smith: Yeah, not some tight-ass Middlesex chick, right? Like this cute little blonde that will get down and dirty with the guys. Like Smurfette does.
Donnie: Smurfette doesn't fuck.
Sean Smith: That's bullshit. Smurfette fucks all the other Smurfs. Why do you think Papa Smurf made her? Because all the other Smurfs were getting too horny.
Ronald Fisher: No, no, no, not Vanity. I heard he was a homosexual.
Sean Smith: Okay, then, you know what? She fucks them and Vanity watches. Okay?
Ronald Fisher: What about Papa Smurf? I mean, he must get in on all the action.
Sean Smith: Yeah, what he does, he films the gang-bang, and he beats off to the tape.
Donnie: [shouts] First of all, Papa Smurf didn't create Smurfette. Gargamel did. She was sent in as Gargamel's evil spy with the intention of destroying the Smurf village. But the overwhelming goodness of the Smurf way of life transformed her. And as for the whole gang-bang scenario, it just couldn't happen. Smurfs are asexual. They don't even have... reproductive organs under those little, white pants. It's just so illogical, you know, about being a Smurf. You know, what's the point of living... if you don't have a dick?
Ronald Fisher: [pause] Dammit, Donnie. Why you gotta get all smart on us?

__________________________________________________ ____________

Dr. Lilian Thurman: Do you still think about girls a lot?
Donnie: [Under hypnosis] Yeah.
Dr. Lilian Thurman: How are things going at school?
Donnie: I think about girls a lot.
Dr. Lilian Thurman: I asked you about school, Donnie.
Donnie: I think about fucking a lot, in school.
Dr. Lilian Thurman: What else do you think about, when you're at school?
Donnie: Married With Children.
Dr. Lilian Thurman: Do you think about your family?
Donnie: I just turn down the volume and think about fucking Christina Applegate.
Dr. Lilian Thurman: I asked you about your family.
Donnie: [Chuckling] No, I don't think about fucking my family, that's gross.

Si cateva ownage-uri pe care le da Donnie. In rest e cum a zis Durden. ;)

Dogville
13th September 2008, 12:51
Si ca sa concluzionam:cei carora le-a placut Donnie Darko sunt ori pustani ori habar n-au de capul lor :cool: :D

TenisFan
13th September 2008, 13:04
Si ca sa concluzionam:cei carora le-a placut Donnie Darko sunt ori pustani ori habar n-au de capul lor :cool: :DAcum depinde... Daca esti irinaidu ar putea sa-ti placa. Adica daca esti sensibil si nu vrei sa ranesti pe nimeni nu vrei sa aduci cuvinte critice impotriva nimanui si practic vrei sa fii precum Elvetia si stii ca filmul e stupid si ilogic dar nu te intereseaza asta pentru ca esti bun cu toti si pentru ca Donnie e "cute" atunci da s-ar putea sa-ti placa filmul. Chiar si atunci cand "critici" filmul o faci intr-un mod adecvat si sensibil si rational ca nu cumva sa se supere cineva dupa cuvintele tale. Can't have that. ;)
Si mai e o categorie: retarded people who offer some retarded explanations. Mostra:
But my personal interpretation of the film made much more sense to me, and under it, I enjoyed it more. To me, Donnie Darko is just a depiction of a kid with schizophrenia (and this is even explicitly suggested, although Kelly seems to be overlooking or not mentioning the interpretation). Even the smallest details of the film make sense in this context. Schizophrenics hear voices. They can have visual, tactile and other sensory hallucinations. Some have delusions of grandeur, such as messiah/superhero complexes. They often feel alienated. Donnie mopes around, mumbling, fairly expressionless much of the time and has periodic emotional outbursts. He acts out in anti-social ways. He goes into semi-catatonic states. Even the end of the film makes more sense under this interpretation, as it can be seen as an intentional delusion that Donnie has created due to the relationship-oriented tragedy. He's fantasizing about things being different than they turned out. To me, the film has much more depth under this interpretation.

Primul comentariu de pe imdb. El sau ea are probleme serioase cu filmul asta dupa modul in care-l ajuta sa se explice si probleme serioase in general.

irinaidu
13th September 2008, 15:51
tenisfan, postul asta al tau chiar m-a distrat. sa fim oare intr-un univers paralel??? inca nu am vazut nici un iepure in jur :P

TenisFan
13th September 2008, 16:47
tenisfan, postul asta al tau chiar m-a distrat. sa fim oare intr-un univers paralel??? inca nu am vazut nici un iepure in jur :PI'm the guy in the rabbit suit and i'm here to entertain you. Also make a movie script which is coming together rather nicely i might add. :shocked: ;)

irinaidu
13th September 2008, 16:58
I'm the guy in the rabbit suit and i'm here to entertain you. Also make a movie script which is coming together rather nicely i might add. :shocked: ;)

:happy :kiss:

Sergiu
13th September 2008, 21:44
Hai ca-ti zic eu care e problema. ;) E film horror zici? :shocked: :groggy: I guess you're right. I nearly crapped my pants upon seeing how stupid that shitz was. :yeah: Normal ca fiecare vede evenimentele asa cum doreste el ca sa scoata filmul ca fiind ok. De fapt evenimentele te conduc doar la o singura concluzie: e ilogic si datorita faptului ca e invelit in aceasta atmosfera sf-istica pt a parea subtil si inteligent devine din ce in ce mai catastrofal. :( Ideea filmului e asta: un individ imbracat in costum de iepure vine din viitor si-l scoate pe Donnie Darko din casa. De ce? Ne arata filmul. Daca il scoate pe Donnie Darko din casa si daca Donnie este salvat filmul o sa ajunga la un final nasol: adica Donnie o sa ajunga sa-l omoare pe tipul in costum de iepure adica Frank. Ce se intampla daca Frank(costumul de iepure) nu venea din viitor si-l scotea pe Darko din casa? Pai nimic un motor de avion cadea pe casa si-l omora pe Darko astfel neajungandu-se la finalul ala nasol. Wow... That's some deep shitz. E chiar fain. Dar explica-mi de ce a fost necesara scoaterea lui Darko din casa? Ca sa se creeze un film "horror" independent pe bani putini cu mare priza la pustani care nu inteleg filmul si care sa lase loc de discutii despre universuri paralele. :yeah:


De ce a fost necesara scoaterea lui Darko din casa? Ok in opinia mea acea intriga a fost pusa pentru a putea crea o senzatie de nenatural, sf, sau misterios. Si astfel Donnie a putut fi plasat intr-o lume in care nimeni nu-l intelegea, nici profesorii, nici parintii, si descrierea acestei lumi (tragice, dar cu accente comice) in care Donnie nu se integra deloc e unul dintre punctele forte ale filmului. Si apoi Darko incearca sa afle niste adevaruri, incearca sa fie iubit pentru ceea ce este intr-o lume cu putini care vor sa-l ajute (profesoara interpretata de Drew Barrymore)

Plus mai este si intrebarea cine e acel iepure, un inger, demon, e doar o imaginatie in cazul in care Donnie se simtea prea singur si si-a creat un prieten imaginar.

Oricum puterea filmului sta in executie nu in intelegerea actiunii.
Uite de exemplu cineva s-a intors in timp ca in "Back in the Future" sa-l salveze. Apoi un iepure ca in "Harvey" i-a fost ghid intr-o lume necunoscuta, bizara si totusi familiara ca "Alice in Wonderland" unde si in care el desi foarte educat nu a reusit sa se integreze la fel ca Hoffman in "The Graduate", iar Donnie e disperat si pierdut ca in "Full Metal Jacket".

Poate nu chiar asa, dar nici departe nu sunt.

Si cel putin din partea mea n-a fost niciun WOW. Pur si simplu prezentarea acelei lumi sumbre intr-o comedie neagra cu acele referiri la elemente misterioase m-a facut sa me sperie. Nu e el cel mai bun film, dar e destul de bun pentru genul horror, gen care mie nu prea imi place.

TenisFan
14th September 2008, 05:14
Lumea aceea nu avea rost sa fie prezentata deoarece in desfasurarea filmului nu are logica si deci nu are rost sa fie prezentata. Nu prezentam intr-un film o lume de dragul de a fi prezentata fara niciun fel de argument valid pentru care ar trebui s-o urmarim. O stupizenie mai mare decat asta nu am auzit. Puterea filmului sta in executie nu in intelegerea sa. What kind of crap is that? Cum i-am zis si irineiidu pot sa construiesc o capodeopera dpdv al executiei dar care sa nu aiba niciun sens per ansamblu. Asta suna a dadaism. Which means pure crap. :( Dar daca unii dintre voi sunt cuprinsi de executia sf-istica a porcariei e ok din punctul meu de vedere. ;)

Dogville
14th September 2008, 10:38
Aceasta 'piece of crap' vad ca se mentine in continuare printre favoritele publicului ce voteaza pe imdb,cu o medie bunicica de 8,3 :shocked: Tin minte ca-ntr-o alta discutie cu TenisFan (care-a degenerat pana la urma intr-un mic razboi rece :D),Domnia sa propovaduia cu lux de amanunte cum nu se pot insela astia,sufragii,pe site-ul respectiv,pentru ca,la urma urmelor,n-au niciun interes.Dupa care acorda un pretios 1/10 acestui film pe nedrept plasat la categoria 'ne scot din sarite'. Noroc ca stim proverbul cu 'multi da' prosti' :sleep:

Ontopic am spus la vremea respectiva ca mi-a placut Donnie Darko si aceeasi parere mi-o mentin si acum .Sa insemne asta oare ca am fost cuprins de executia sf-istica a porcariei ? Dar eu nu ma pricep la asemenea rafinamente tehnico-tactice,recunosc,ori asta inseamna ca am apreciat filmul in ansamblu :D

Sergiu a punctat coerent,zic eu,o caracteristica ce-mi lipseste la ora asta destul de matinala :yes: Dar pentru ca-mi face placere,reiau si eu tema principala:un adolescent cu tendinte clare spre o boala psihica are un vis/revelatie despre evenimente din viitor.Spuneti-i cum vreti,nu vad importanta acestui detaliu.Ghidul lui in tot acest univers paralel (sa zicem,dar nu-i un verdict) este un individ imbracat in costum de iepure care-i prezinta un carusel de fapte plauzibile,cu singura mentiune ca toate acestea se vor intampla daca la un anumit moment Donnie va scapa dintr-o succesiune de coincidente (faza cu avionul caruia i se desprinde motorul si aterizeaza in sufrageria personajului principal).Acest lucru se intampla iar Donnie are ocazia sa vada desfasurarea ulterioara a vietii sale.In final,pune in balanta evolutia acestora cu imprevizibilul necunoasterii viitorului,si alege a doua varianta:desi stie ca motorul de avion il va ucide,alege sa ramana in casa (si nu e deloc surprinzator pentru ca in prima ipoteza mama si sora lui ar fi murit ).Ma rog,poetul ar fi spus: decat sa traiesti murind,mai bine sa mori traind :cool:

Eu asta am inteles.O fi bine,o fi rau...voi afla vreodata sau voi muri in incertitudine ? :D Dar o idee asemanatoare am intalnit-o si-n Sliding Doors.Ca sa nu mai zic de balada Miorita,unde ciobanasul nevrotic se resemneaza lamentabil in fata mortii desi oita (iepurele ??? :D) il avertizase cu varf si-ndesat.Bine,aici Donnie are motive mult mai solide...

De ce sa complicam filmul cu tot felul de explicatii fantasmagorice cand putem rezolva problema cu un scurt exercitiu de imaginatie ? De ce TenisFan si-a ales engleza ca limba materna ? De ce trebuie stigmatizati admiratorii filmului ? Astea-s intrebari la care numai istoria (isteria ?) va raspunde.

Buna dimineata,dulce-i viata !!! :cool:

TenisFan
14th September 2008, 14:35
Super mega soliddd post numai ca Donnie oricum murea acolo ca nu se trezeste el ci il trezeste iepurele. ;)
LE: iar faza cu aia de pe imdb pica. Multi ii dau nota maricica pentru ca n-au inteles o iota din ce se intampla acolo dar au fost invaluiti in atmosfera amintita de mine in alte posturi.
Eu sunt precum Fedex. Am 4 sau 5 limbi materne. :(
Care e scopul prezentarii universului paralel? Al faptelor plauzibile? Care e ideea cu prezentarea asta? De ce trebuie sa prezint? Doar ca sa fac un film?
Fact: daca Donnie ramane in camera toate coincidentele din viata sa ulterioara n-or sa se intample. Deci care e ideea prezentarii lor? Ce scop au ele? Care e ideea?
Tu nu stii ca nu trebuie sa te pui cu prostii pentru ca te coboara la nivelul lor si te bat din experienta? Desigur in cazul nostru nivelul experientei nu stiu in catre care parte inclina. :-?

phyxius
14th September 2008, 14:52
filmul se bazeaza pe ideea "what if?". ori iti place, ori nu.

TenisFan
14th September 2008, 15:18
What if what? :shocked: What if i make a movie that has no sense whatsoever? Explain yourself. Am citat din prima limba materna. ;)

phyxius
14th September 2008, 15:38
What if all of this didn't have to happen, but there would be a price for it not happening?

e un character study. se bazeaza pe caracterizarea lui Donnie si alegerea lui sa se sacrifice pt. persoanele pe care le iubeste.

TenisFan
14th September 2008, 15:47
Nu e nicio alegere la mijloc. Daca ramanea in casa nu trebuia sa faca nicio alegere. :( Firul realitatii si natural al evenimentelor era cel mai potrivit. Motorul cadea si Frank nu era omorat si asa mai departe. A trebuit sa bag porcarii SF ca sa calatoresc in timp sa-mi dau seama de ceva pe care firul normal al realitatii l-ar fi rezolvat?Why? Because it's a piece of crap not a character study. ; ) )

phyxius
14th September 2008, 15:53
cum zici tu, mestere. n-am mai vazut filmul de mult, deci nu mai tin minte detaliile implicate in explicatiile calatoriei in timp. si nici nu mi-a placut filmul atat de mult incat sa-l "apar" atata. doar ca incepi sa arati putin ca un ******* atacand filmul asta cu orice ocazie si cred ca ar fi cazul sa te opresti odata. desigur, daca vrei sa arati in continuare ca un *******, n-ai decat sa continui...

TenisFan
14th September 2008, 15:58
Ca nu-ti place despre mine te inteleg. E ok sa se intample asta din punctul meu de vedere. Ca nu-ti plac posturile mele iar inteleg. Eu de asemenea inteleg ca asta e un forum si un om normal adica ala care nu e cretin asa cum esti tu ar putea sa ma ignore foarte frumos decat sa ma faca ******* fara niciun motiv bine intemeiat. Dar tu cum esti un mega idiot te-a mancat in fund sa arunci si astfel de cuvinte aiurea. E rusinos ca te lasa astia sa conduci o sectiune de forum in halul asta.

phyxius
14th September 2008, 16:03
dar eu nu mai sunt moderator de luni de zile... :thinkso:

si m-am convins de mult ca n-are rost sa port o discutie inteligenta despre un film cu tine. nu tine mult pana cand ramai fara argumente si o dai in prostii gen "die hard nu-i film de actiune" si pe urma doar le repeti pentru ca esti prea incapatanat ca sa iei in considerare parerile altcuiva.

eu ti-am dat un sfat, oricat de nepoliticos o fi fost el. chiar arati penibil atacand filmul acesta asa. vai, Doamne, n-au oamenii voie sa le placa un film pentru ca PenisFan nu-i de acord.

o zi buna!

TenisFan
14th September 2008, 16:14
Ah. Au inteles si ei ca nu prea ai treaba cu impartialitatea. Noi putem sa discutam tu scumpule tu. Tu zici ca n-ai mai vazut filmul de mult. Eu iti explic cu lux de amanunte si cu argumente solide adica de ce cred ca-i fimul ilogic. Si apoi tu ma faci ******* si-mi zici ca o tin pe-a mea desi tu nu mai stii exact cum sta situatia in film. Imi explici si mie ce fel de rationament sanatos e asta mai baiatule? :| Vad acolo ca ai 20 de ani daca asa ai. Sunt cu 5 ani mai mare decat tine. Mie mi-ar fi rusine sa-l fac pe unul de 30 de ani ******* pentru ca nu e de acord cu mine intr-o chestie. Si nu e ca si cum as fi debitat ineptii. Pana acum nimeni nu mi-a combatut argumentele. Fiecare mi-a spus varianta sa despre cum a inteles filmul. Si cu asta am terminat. Eu cred ca tu trebuie sa-ti revizuiesti atitudinea despre lume si viata in general. ;)

buticut
14th September 2008, 16:50
Lumea aceea nu avea rost sa fie prezentata deoarece in desfasurarea filmului nu are logica si deci nu are rost sa fie prezentata.


DUDE, it's a fucking movie! Cine spune ca filmele trebuie neaparat sa aiba logica??!!Are The Lake House logica, fiindca tipa din viitor il salveaza pe cel pe care il iubeste si ce se afla in trecut? Nu, dar totusi e o poveste frumoasa (cu flaws, evident, but you get my idea :happy). Are Home Alone logica, pentru ca niciodata nu curgea sange cand erau loviti hotii?Nu, dar trebuia sa fie family friendly :D.Fuck, nici realitatea noastra nu e logica...:(

Eu pretind ca un film sa aiba logica doar cand e inspirat din fapte reale sau e film de epoca, classic shit :D. 10.000 B.C. sau cum se numea, e filmul de la care pretind sa aiba o logica, nu sa incerce in zadar sa ma convinga de faptul ca fetele preistorice descoperisera make-up-ul inca de pe atunci. Genurile astea Thriller, S.F., Horror,etc, din partea mea pot sa fie intortocheate pana sus si inapoi, pentru ca asta le face mai interesante, te provoaca la un exercitiu de gandire. Chiar si faptul ca te intrebi: Why on Earth did they do that? dupa ce se termina inseamna ca ti-a pasat, ca filmul nu te-a lasat rece.Mie nu-mi plac filmele astea prea evidente, care iti arunca totul in fata sau care te obliga la o anumita interpretare.Mie imi plac cele cu final deschis...chiar daca ma enerveaza si tot fac teorii in capul meu ca de ce s-a intamplat asa sau ce se intampla mai departe,imi place indoiala asta :D.

Pe de alta parte TenisFan tine ca orbul de bata. Pe mine unii oameni chiar au reusit sa ma convinga cu argumente solide ca un film nu e chiar atat de rau pe cat il credeam si i-am mai dat o sansa. Dar TenisFan nu va recunoaste niciodata ca Sweeney Todd e genial chiar daca in adancul lui stie ca l-am convins :D.



Vad acolo ca ai 20 de ani daca asa ai. Sunt cu 5 ani mai mare decat tine.


Liar!:happy
Ai 13! :D

tu scumpule tu
Inceputul unei frumoase relatii....:D

TenisFan
14th September 2008, 17:04
Dar TenisFan nu va recunoaste niciodata ca Sweeney Todd e genial chiar daca in adancul lui stie ca l-am convins :D.

Liar!:happy
Ai 13! :D
She loves me...She really loves me. :sneaky:
E cum zici tu buticut. Dar filmele enumerate de tine nu sunt asa de titrate si laudate precum a fost Donnie Darko. Si asta ma enerveaza da. Pentru ca filme precum Aguirre spre exemplu nu are parte de elogiile si laudele pe care o porcarie de tipul asta o primeste. Dar asa merge lumea. Eu incerc s-o schimb. :lol: :D
Normal ca am 13. Dar n-aveam incotro. Trebuia sa bag o minciunica sa pot sa zic ca-s mai mare si ca am dreptate. :happy :D
Pai tu crezi ca poti sa convingi un pustan de 13 ani cu ce-ai incercat? :( Offer me some candy... Buy me a car. :(

irinaidu
14th September 2008, 17:48
hai mai sa ne mai certam si despre alt film ca de donnie freaking darko m-am plictisit. jake gyllenhal e un scump si la sfasitul filmului am auzit " mad world " care e o melodie superba pe care nu o mai auzisem inainte. 2 motive intemeiate pe logica si bun simt ca sa-ti placa filmul :P let's move on!!!!

eu inteleg de ce se enerveaza tenisfan. mi se intampla si mie sa aud un film foarte laudat si cand il vad el sa nu fie asa de deosebit. si nu as fi avut nimic cu filmul daca nu tineau unii sa-mi zica ca l-au apaucat pe dumnezeu de picior cand l-au vazut. asa ca omul s-a enervat si acum nu-l mai scoate nimeni dintr-ale lui. it's only human !!!:P

nu am gasit o masina dar am gasit the next best thing http://yelims1.free.fr/Animaux/Animaux29.gif si n-am gasit nici sweets dar am gasit o banana care danseaza, way more cool http://yelims1.free.fr/Banane/Banane08.gif

Dogville
14th September 2008, 17:53
Acum daca tot ne-am pus pe dezbatut...sa dezbatem dara :))

Sigur, ca iepurele il 'trezeste' e un fel de-a spune pentru ca toata actiunea se petrece in mintea personajului.Ce rost are toata aceasta poveste e greu de spus.Logic,punandu-ma in locul lui Donnie,primul impuls ar fi fost s-o tulesc cat mai repede de la mansarda.Si s-a vazut ca nu era o mutare prea inspirata,in final erau prea multe pierderi colaterale.Deci ramanem si ne sacrificam.Booon,atunci vii si intrebi legitim:"daca Donnie ramane in camera toate coincidentele din viata sa ulterioara n-or sa se intample. Deci care e ideea prezentarii lor? Ce scop au ele? Care e ideea ?" Pai asa a decis el sa nu se intample.Daca ramanea pur si simplu si nu ne era prezentata alternativa (teoretica si de fictiune,bien sur)atunci n-am mai fi avut niciun film,nu ? Se duce unu' si se culca,pe la 3 noaptea pica juma' de avion pe el,end of story.In final,asta cred membrii familiei si vecinii,anume ca pe Donnie l-a lovit un ghinion teribil.Noi insa,introspectand una alta stim ca de fapt s-a intamplat cum a vrut Donnie,alegerea apartinandu-i in totalitate.Sincer,altcineva cum ar fi procedat ?

Ce e interesant,si aici regizorul a lasat o usoara dara de incertitudine,sunt cateva gesturi de la final.Prietena din vis schiteaza un salut vag cu mama lui Donnie,desi ele nu se cunosteau decat in visul respectiv.Iar Frank isi pipaie ochiul exact acolo unde in finalul revelatiei primeste una bucata fi 7,62.Dar despre deja-vu si parapsihologie,poate altadata.

Ce nu-nteleg eu e ironia gratuita cu care iti tratezi partenerii de discutie.Bun,ai tot dreptul sa ceri respectul cuvenit varstei de la Phyx pentru ca,spui tu,'Mie mi-ar fi rusine sa-l fac pe unul de 30 de ani ******* pentru ca nu e de acord cu mine intr-o chestie' Eufemistic,cam asta faci.Poate nu-ti dai seama,poate nu vrei sa-ti dai seama....din exterior asa se vede.Apropos,eu am schimbat prefixul de multisor deci n-ar fi rau sa-ncepi cu mine :))

O seara buna domnilor/doamnelor ! Daca mai e ceva scandal apar si eu negresit !!! :D

irinaidu
14th September 2008, 17:55
si eu care tocmai gasisem o acadea. dar acum daca tot am gasit-o
http://www.yelims.com/IPB/Smiley-IPB-149.gif, sa va mai indulciti nu de alta si dupa atata brainstorming pe aici sa va mai recuperati energia.

TenisFan
14th September 2008, 18:51
Berry in postul tau tu practic mi-ai dreptate. Ironia e una, sa te fac ******* in mod gratuit e cu totul altceva. Cand o sa ma vezi ca-l fac pe unul ******* din proprie initiativa sau ca apelez la asemenea cuvinte atunci sa-mi dati ban(prefer Euro va dau numarul contului imediat) pe loc. Eu doar raspund la asemenea chestiuni atunci cand sunt tratat cu ele. Daca ironizez nu inseamna ca te fac *******. Daca simti ca vorbesc cu aroganta e din nou cu totul altceva. Donnie Darko subiect incheiat. Moving on. ;) Spre exemplu catastrofalele capodopere realizate de Bay: Armageddon si Pearl Harbor.

buticut
14th September 2008, 19:06
si eu care tocmai gasisem o acadea. dar acum daca tot am gasit-o
http://www.yelims.com/IPB/Smiley-IPB-149.gif, sa va mai indulciti nu de alta si dupa atata brainstorming pe aici sa va mai recuperati energia.

You're a sweetheart! :D

Dogville
14th September 2008, 19:21
Reiau altadata :D

irinaidu
14th September 2008, 19:26
Nu, pentru ridley scott.


bumbi, sper sa nu te dezamagesc dar ridley scott nu reprezinta pt mine un motiv suficient sa ma uit la un film. e drept ca e regizat thelma si louise dar a avut omul si multe rateuri cum ar fi gi jane :groggy:

pinki
14th September 2008, 21:40
ce tari sunt smiley-urile alea irina

Urmuz
14th September 2008, 21:59
Ultimul film ce m-a scos din sarite: Mamma Mia!

irinaidu
14th September 2008, 22:04
iti place ala de merge pe cal???? eu sunt a little smile freak http://www.millan.net/minimations/smileys/twister3.gif (http://www.millan.net)

Urmuz
14th September 2008, 22:06
bumbi, sper sa nu te dezamagesc dar ridley scott nu reprezinta pt mine un motiv suficient sa ma uit la un film. e drept ca e regizat thelma si louise dar a avut omul si multe rateuri cum ar fi gi jane :groggy:

Cred ca mai importante sunt realizarile unui creator. The Duellists, Thelma and Louise, The Conquest of Paradise, The Gladiator & Black Hawk Down sunt filme foarte bune.:)

irinaidu
14th September 2008, 22:10
dupa ai vazut ( in caz ca te-ai uitat la discutia pe care o aveam cu ceva pag in urma cu bumb ) mie nu mi s-a parut nimic deosebit la gladiator. black hawk down si the conquest of paradise nu am vazut deci nu ma pronunt. dar omul s-a mai trezit si sa faca hanibal. why, o why??? si si-a cam cladit reputatia pe alien :P
nu ma intelege gresit, cand face ceva fain imi place, dar nu asa in modul by default :D

phyxius
15th September 2008, 12:18
Ah. Au inteles si ei ca nu prea ai treaba cu impartialitatea.
nu, nu... am renuntat eu din propriile mele motive si chiar mi s-a spus ca ar trebui sa raman.

Vad acolo ca ai 20 de ani daca asa ai. Sunt cu 5 ani mai mare decat tine.
sa scot medalia?

Mie mi-ar fi rusine sa-l fac pe unul de 30 de ani *******
pai ti-ar fi. pentru ca ai sti ca e cu 5 ani mai mare decat tine. dar eu de unde sa fi stiut cati ani ai tu?

pentru ca nu e de acord cu mine intr-o chestie.
nu ala a fost motivul, mai adevaratule. ti-am si explicat de ce. dar daca tu nu esti atent ce sa-ti fac? :(

din nou, o zi buna :ok:

TenisFan
15th September 2008, 22:45
Tu trebuie ca esti Lord Protector desemnat de univers. Desi nu mai esti moderator tii evidenta mai bine decat atunci... ;) Tu dai sfaturi precum un mare intelept si asa mai departe. Stai tu linistit acolo in "barlogul"(daca nu-l pun in ghilimele si pe asta o sa mi-l interpretezi) tau si lasa-ma pe mine sa ma fac de ras asa cum stiu eu mai bine. Nu ti-a cerut nimeni parerea despre cum apar eu pentru lumea inconjuratoare. Sunt sigur ca ceilalti sunt extrem de capabili de a judeca si singuri chestiunile. Veridicule! Medaliatule! Inteleptule! O seara perfecta! :ok:

pinki
16th September 2008, 13:54
nu mai e asa amuzant cand e vba despre tine nu?

noir_desir
16th September 2008, 14:23
Jeux d'enfants (2003)... Mi-am zis că fiind un film franțuzesc și jucând donșoara Cottilard, tre să fie ceva de capu lui... Fals, o porcărie lacrimogenă tipic hollywoodiană... Idem și pentru What Dreams May Come (1998), dar la ăsta măcar mă așteptam...

irinaidu
16th September 2008, 15:44
mie mi se par amble filme ceva gen donnie darko. adica sa nu te uiti la ele pt au o logica sau pt ca au ceva deosebit de spus, pt ca nu au. sa te uiti pt ca sunt frumoase si pt ca au actori buni. ambele filme sunt pline de defecte dar in functie de dispozitie poti si sa le si placi.

mie jeux d'enfants nu mi s-a parut lacrimogen. cine naiba ar putea varsa o lacrima pt doua personaje atat de egocentrice?

Sergiu
16th September 2008, 17:12
Jeux d'enfants e intr-adevar o poveste care nu e credibila deloc si nu prea are mult sens ori mesaj, insa celor carora le place comedia neagra au ce vedea.

TenisFan
16th September 2008, 21:14
Jeux d'enfants e potrivit doar pana cand se termina ceea ce zice-n titlu. La facultate deja fiind care e rostul copilariilor? E ca si cum nu s-ar fi schimbat deloc ceea ce-i total fals. Oamenii se schimba, se maturizeaza.
@pink_me: N-am inteles care-i baiu'... :shocked: Ai vrut sa spui ceva? :-s

irinaidu
16th September 2008, 21:38
We're adults. When did that happen? And how do we make it stop? :P

pinki
17th September 2008, 08:53
pana aici! :D

cum sa nu-ti placa jeux d'enfants si what dreams may come? :o: what dreams may come este singurul film siropos care chiar mi-a placut, mi-a placut si ideea si cum e facut, visualul e foarte tare. dar eu sunt fata, poate ca de-aia. cat despre jeux d'enfants, nu e deloc lacrimogen si nici tipic hollywoodian, ma rog, mie mi s-a parut foarte tare, bine, again, poate pt ca sunt fata.

da, am vrut sa spun ceva si nu ma mira ca n-ai inteles ;) dar sa nu mai intram in subiectul asta iar, a fost o clipa de neatentie :happy

TenisFan
17th September 2008, 12:39
Nici pe mine nu ma mira faptul ca n-ai inteles ironia. ;) Eu cred ca tie ti-au placut si Armageddon si Pearl Harbor. ;) Mai ales al doilea. 8-> Jeux d'enfants incepe bine si se continua catastrofal iar finalul este legendar de stupid. :(

pinki
17th September 2008, 18:26
ti-am mai zis sa nu-ti mai dai cu parerea despre mine, tot n-ai inteles nimic. vai, erai ironic, pe bune? nu pot sa cred. da, pai de fapt inainte sa ma culc ma uit la pearl harbour, si cand ma trezesc imi aduc aminte replici din el. totusi, mi-a fost cam greu sa-l inteleg, e mult prea complex pt nivelul meu intelectual. si ma uit in fiecare seara la filmele de pe protv, mai ales alea de actiune tip duzina sau categoria b imi plac. ah, si serialul meu preferat e "la bloc". si de fapt toata ziua ma uit la telenovele, nu fac nimic altceva. si visul meu e sa ajung o casnica, brainwashed, desigur, pe care sotul o bate de 3 ori pe zi si o imjura de fiecare data cand o vede. dar mi-a fost mult prea frica sa recunosc pana acum, multumesc tenisfan ca mi-ai dat acest curaj. si, ca era sa uit, postul meu preferat este otv. si nu stiu sa citesc sau sa scriu, de fapt acum ma ajuta cineva. scoala era prea grea pt mine, m-am lasat in clasa a2a. m-ai ghicit la fix, ai talent.


scuze de offtopic pt cine e mod aici, dar simteam nevoia sa marturisesc! sper sa nu ma priviti cu alti ochi acum.

Marius
17th September 2008, 18:50
pinkisor,

ai crescut in ochii mei!

you're every man's dream :D

buticut
17th September 2008, 21:25
You go girl! :D

TenisFan
17th September 2008, 22:46
Uuu. Pentru cineva care incearca subtil sa faca si sa dreaga ne-ai dat cam multe informatii despre anume chestiuni. Destul de suspect acest aspect. Autoironia e buna cand o faci cu fler tu incepusei bine dar ai esuat lamentabil catre mijloc si spre final. As in: epic fail! ;) Oricum te mai las sa te zbati poate produci ceva puncte la impresia artistica... Cand ai ceva cu adevarat ofensator sa vii sa ma chemi. Pana atunci nu ma mai plictisi cu afirmatii dintr-astea in care te afunzi singurica in lacrimi de plans si asa mai departe. Partea proasta cu autoironia e ca in momentul cand iti dai drumul chiar si incepi sa crezi despre tine lucrurile pe care le spui. E trist ca ti se intampla si tie. :( Daca ai sa cazi in depresie sa nu ma tragi pe mine la raspundere. I sense you have the material to become an emo kid in a matter of nanoseconds. Now remember what i say before you go to bed: it's down the road not across the street! I shall draw you a picture later on. Buh-bye! ;)

irinaidu
17th September 2008, 22:56
pink, asa e el , cu mare putere de introspectie in sufletul uman :P
ce conteaza ce se intampla in jeux d'enfants atata timp cat joaca guillame canet in el. :D nu stiu de ce , dar eu vad mereu jumatatea plina a paharului.
si in what dreams may come eu am vazut cea mai misto idee despre rai. firesc ca povestea cu williams care se duce dupa nevasta-sa e penibila. dar ideea ca raiul seamana cu ce ti-a placut tie cel mai mult in viata e faina. si ideea ca iadul sinucigasilor e de fapt viata lor de dinainte si asta e faina. da, totul e siropos si finalul e criminal de siropos, dar si ce daca? daca esti in the mood pt siropuri asta e unul frumos.

asa, acum ca ne-am lamurit cum e si cu filmele astea 2, ce mai facem bucatele???

ps : tenisfan ai si tu mometele tale funny dar postul tau anterior nu e unul dintre ele. it's sort of an epic fail too ( trebuie sa platesc copyright pt asta :P ? )

TenisFan
17th September 2008, 23:10
"People can say what they like."

irinaidu
17th September 2008, 23:14
"People can say what they like."

sa fii atent ca o sa te citez cu treaba asta. :D

TenisFan
17th September 2008, 23:18
Am povestit despre tine si despre conceptul care te atrage " vazutul jumatatii pline a paharului" . Am citat din Fedex. Fiecare intelege ce vrea din el.

pinki
18th September 2008, 12:21
oau, replica ta e chiar mai amuzanta decat ma asteptam. daca tu ai impresia ca ceva din ce am scris acolo chiar e adevarat sau ca tu ai facut altceva decat sa ma enervezi ca iti dai cu parerea despre mine cand nu ma cunosti, si ca asta a tinut mai mult de cele 5 minute dupa ce am citit posturile tale, e foaaartteeee trist. pentru tine, evident. si cu asta zic sa punem punct. si te rog, cand mai vezi un post pus de mine, sa treci peste, sa nu-l citesti si sa nu-ti dai cu parerea, nu e pt tine. cat despre ce ai tu de zis, m-am lamurit ca nu ma intereseaza. ok? ;)

again, scuze de offtopic, chiar sper sa nu mai fie cazul pe viitor :D

World Expert
9th November 2008, 03:14
P and P..toate filmele,cartea lui Jane Austen este mult peste adaptarile cineastilor.

ioana11
5th February 2009, 13:39
Mama daca nu am ras cand am citit pagina asta. Mie nu imi plac filmele cu Steven Segal, Jean Claude, Lorenzo Lamas, Chuck Noris si in genul asta. Si ma mai streseseaza filmele cu adolescenti. Nu imi dau cu parerea despre jeux d'enfants, ca am vazut filme si mai bune si mai proaste. Pe protv in general dau filme foarte proaste, dar cred ca cele mai idioate filme le vedeti pe nationaltv...rar sa vezi un film bun pe canalul acela.

buticut
5th February 2009, 16:39
P and P..toate filmele,cartea lui Jane Austen este mult peste adaptarile cineastilor.

:shocked::shocked: Mini-seria a fost geniala!