PDA

View Full Version : Buvigneta si alte taxe care ii streseaza pe soferi



tchibos
13th January 2006, 00:07
Ce parere aveti despre porcaria asta de "buvigneta" pe care vor edilii bucuresteni sa o introduca? Este Videanu Mazare doi?... oricum Mazare ce a facut in Cta (treaba cu bariera si toate celelalte le-a facut cu cap si pentru constanteni, nu impotriva lor cum ar face nea Videanu. singura asemanare dintre ei este "dorinta de separare a saracilor de bogati" -> Mazare a zis (in vremea lui buna) ca el va mari asa mult taxele locale incat constanta va deveni un oras al bogatilor, cei saraci fiind nevoiti sa migreze in alte parti unde taxele sunt mai mici. Videanu, prin analogie, vrea sa separe saracii de bogati, prin delimitarea lor ( in interiorul Bucurestiului )... asa ca prin centru vor circula numai barosanii... asta daca se va introduce buvigneta. Voi ce parere aveti?

maldini
13th January 2006, 00:15
daca vor baga buvigneta in centru se vor plimba numai barosanii iar traficul va fi perfect,multe locuri de parcare si foarte multi pietoni :D sper sa nu faca asta vid-eanu :rolleyes:

Vadim
13th January 2006, 17:28
Din cite stiu si in capitalele europene mari exista asa ceva. Ar fi bine-venita pentru ca s-ar mai elibera zona de rable :D, insa pe de alta parte e rau ca e o taxa in plus. :(

Are cineva idee cat va costa in Bucuresti? Oricum, este in stadiu de propunere sa vedem daca se aproba.

Darkslowstar
13th January 2006, 17:36
Ce naiba e buvigneta asta, ca n-am gasit pe gugel nimic de ea?

Vadim
13th January 2006, 17:44
E ultima moda. :D Un ban in plus pe care il vei plati daca vei vrea sa mergi cu masina prin centrul Bucurestiului. Cu alte cuvinte, ia metroul. :) Se va pune in geam la fel ca Rovigneta si daca nu o ai te trag pe dreapta tablagii la Uniirii. O taxa in plus pentru nimic. Oficial motivul este "decongestionarea circulatiei". Vrei figuri "la fantani" platesti buvigneta. :D (nu stiu daca se va numi asa)

tchibos
13th January 2006, 17:49
pai Vadim daca e sa ne luam dupa alte state hai sa mergem putin prin SUA unde sunt cartiere de albi si cartiere de negri. In cartierele astea nu se amesteca apa cu uleiul, in Romania e "la ce vine". Ca idee ce credeti ca ar implica o astfel de taxa?... mai multe rable scoase din centru, numai masini si oameni care se respecta, deci o concentrare "la centru" a hotilor si implicit mai multi politisti, imperativitatea unor strazi mai bune, unor parcari mai amenajate... Alteva?... Eu zic ca trebuie sa existe un echilibru si atunci de ce nu zice Videanu ca o sa faca din taxele alea niste strazi mai bune si niste locuri de mai mare dragul dar ca o sa puna si amenzi mai mari pentru parcari interzise de exemplu si asa mai face si el rost de bani. Mazare al nostru e un personaj controversat dar TOTI ii respecta si recunosc meritele... a bagat o taxa pentru drumurile locale, bariera pentru turisti in Mamaia dar a compensat printr-un oras mai frumos, mai luminat. Intrebarea finala (ca deja incepusem sa ma lungesc la vorba)este: ce implicatii (avantaje si dezavantaje ) ar avea o astfel de buvigneta si cum ar arata Bucurestiul (nu doar centrul) dupa intrducerea ei (ipotetica)

Darkslowstar
13th January 2006, 17:55
Daca ar descongestiona un pic traficul atunci ar merita, pt ca acum e crima si pedeapsa prin centru. Ar putea sa o introduca la anumite ore si atunci poate n-ar fi asa de rau. Depa ora 8 seara e circulatia oki, deci nu se mai simte nevoie si n-ar mai interzice la ai mai amariti sa circule.

Vadim
13th January 2006, 18:02
Cred ca mai intai trebuie sa eliberezi traficul aducand o firma specializata in asta si care sa coreleze semafoare, sa scoata treceri de pietoni inutile, sa faca sensuri unice acolo unde se impune etc.

Apoi autoritatile locale sa faca parcari, sa dea amenzi in carne vie pentru toti cei care incalca regulile (nu se poate ca intr-un singur drum sa nu vad cel putin pe unul trecand pe rosu, pe contrasens etc.)

Nu buvigneta e solutia la problema traficului.

Acum depinde cat va costa. Daca o sa fie 500 de euro, atunci vom vede prin centru numai decapotabile. Daca o sa fie 3 milioane probabil nu vom mai vedea dacii 1300, trabanturi.

Darkslowstar
13th January 2006, 18:16
Ai si tu dreptate, de ex la Intercontinetal e o trecere inutila peste Magheru in conditiile in care se poate trece si pe dedesupt. E drept ca e un semafor acolo, dar mai incurca putin circulatia pietonii intarziati.

Vadim
13th January 2006, 18:19
In momentul in care pe Magheru esti la semafor, astepti la rosu, pleci la verde si apoi prinzi in fata inca doua semafoare pe rosu, spre Romana, mergand cu viteza de corelare, e clar ca este o problema la ei.

Cel mai bine mi se par corelate pe Victoriei. Poti prinde verde pana la Universitate.

Ayrton
13th January 2006, 18:25
Vadim, apropo de capitalele europene: care a fost prin Paris sau Barcelona sau mai stiu eu ce mare oras stie ca marea majoritate a traficului pentru cei ce merg la munca sau tranziteaza orasul se face prin tunele subterane, multe, mari, dese, cu 3 - 4 benzi pe fir de trafic, prin care ajungi in orice directie. La suprafata se plimba doar turistii, cei ce fac aprovizionarea magazinelor din zona, etc, etc.
La noi pe unde vor nenorocitii astia sa circulam? Prin aer?

tchibos
13th January 2006, 18:29
discutia voasra ma duce cu gandul la ... Ceausescu ..numai el punea sa circule o zi masinile cu numar sot si alta cele cu numar fara sot. Adevarul e ca nu numai ei sunt vinovati ci vina e in egala masura a participantilor la trafic... pai in Constanta sunt doua categorii de soferi care ma streseaza cu tupeul lor, si anume: taximetristii si masinile cu numar de Bucuresti ( si se vede clar care sunt din capitala si care nu sunt, ci doar si-au luat masina in leasing sau alte situatii... pai sa vezi cum calaresc bucurestenii liniile de tramvai.. si daca vede ca eu nu il las sa revina il doare la basca se baga cu botul masinii ca sa nu pot eu sa imi continui normal drumul... era sa ii dau vreo doua castane lu' unu care credea ca daca are masina straina si numar de bucuresti soseaua e al lui

Paul
13th January 2006, 18:56
domnu tchibos de la CTA ... ia auzi la mine ... pomeneai de ceausila :evil:
ce parere ai de Taxa Mazare

tchibos
13th January 2006, 19:05
pai am amintit si de el intr-un post anterior

Vadim
13th January 2006, 19:37
Videanu a zis ca "buvigneta va intra in viagoare dupa ce se vor incheia marile proiecte in Bucuresti". Deci niciodata. ;) Cei care nu vor plati buvigneta vor putea sa treaca pe viitorul pasaj Basarab, un fel de pod suspendat japonez. :) Termen: doi ani. :D

inter
15th January 2006, 20:58
abureli :D:D , e pasaj pietonal ? sau la ambele capete se vor construi 2 helioporturi? :P

desdemona
15th January 2006, 21:14
Apoi autoritatile locale sa faca parcari

Pai n-auzi ca fac ...parcari? Dar nu in oras, ci afara din oras :D Iti lasi masina acolo si te duci cu RATB-ul sau taxiul unde ai nevoie :P ... la spital sa te operezi sau mai stiu eu unde :D
Videanu: "Vom construi parcări, la intrările īn oraş, pentru cei care tranzitează Bucureştiul. Aceste persoane vor putea să īşi lase maşinile īn siguranţă īn aceste parcări şi vor putea utiliza mijloacele de transport īn comun pentru a ajunge īn oraş, să-şi rezolve problemele". (Măsura ar urma, potrivit lui Videanu, să ducă la reducerea numărului de maşini care ar tranzita centrul Bucureştiului, unde se află majoritatea instituţiilor statului "căutate" de provinciali.)


Videanu a zis ca "buvigneta va intra in viagoare dupa ce se vor incheia marile proiecte in Bucuresti". Deci niciodata :)
Pai tot el zicea ca in 3 ani e floare la ureche. A spus ca singura chestie pe care o are de facut inainte este .. debarasarea de terenurile depourilor RATB (Piata Victoriei, Floreasca, Pipera si Calea Dudesti). Pac, le vinde.. si gata. Cat crezi ca-i ia.... in special fiind impulsionat de gandul ca un ban in plus nu strica niciodata :D mai ales cand nu e investit in infrastructura rutiera, cum se presupune, ci poate in parcul auto personal al autoritatilor locale. Ii motiveaza, cred si eu ca da :D


domnu tchibos de la CTA ... [...] ce parere ai de Taxa Mazare
Nu-i chiar un exemplu bun, pentru ca barierele nu s-au pus la intrare in Constanta, sa poti spune ca te deranjeaza asa de tare.
Mamaia e o simpla statiune, pe cand Bucurestiul e capitala tarii... :)
In Bucuresti te duci in general pentru ca ai nevoie: ba de un doctor foarte bun care e acolo la X spital, ba ai afaceri, ba mai stiu eu ce nevoi are fiecare categorie sociala...
In Mamaia vii de placere, e o optiune asumata.... daca nu-ti convine "taxa Mazare"... te poti duce in Eforie, Neptun sau mai stiu eu unde (daca vrei neaparat litoral romanesc) ori ... "afara". Si sa nu-mi spui ca preferi Mamaia ca arata mai bine decat alte statiuni... ca te-ai contrazice singur, fiind "nemultumit" de acea taxa :P si ma refer aici la faptul ca ar trebui sa te gandesti la vorba aia din popor: obrazul frumos cu cheltuiala se tine :ok:

Apropo de Mazare, e o chestie foarte interesanta pe care am aflat-o si eu de curand: intre 1926-1938 moda "taxelor impuse de Mazare" era in voga la Primaria Constanta, condusa in acea vreme de liberali (da, cei care hulesc acum ideile lui Mazare), la fel ca si prefectura si Guvernul (tot de factura liberala). Cu alte cuvinte, taxele percepute la bariere si cele privind marfurile tranzitate prin port sunt "istorice" si tocmai ele au permis dezvoltarea orasului in acea vreme. De ce nu si acum?


Vadim, apropo de capitalele europene: care a fost prin Paris sau Barcelona sau mai stiu eu ce mare oras stie ca marea majoritate a traficului pentru cei ce merg la munca sau tranziteaza orasul se face prin tunele subterane, multe, mari, dese, cu 3 - 4 benzi pe fir de trafic, prin care ajungi in orice directie. La suprafata se plimba doar turistii, cei ce fac aprovizionarea magazinelor din zona, etc, etc.
Eu n-am fost, dar mi se pare o idee super buna. Auzisem acum ceva timp de un proiect prin care sa se realizeze astfel de tunele subterane si in Constanta (probabil dupa exemplul unor mari orase ca cele de care spui tu) - care sa iti ofere posibilitatea sa tranzitezi orasul, sa traversezi Zona Peninsulara de exemplu (unde ar urma sa se interzica accesul masinilor, asa cum era pe vremuri - doar acces pietonal), sa treci mai usor de zona portuara etc. In tunelele astea aveau de gand sa faca si supermarketuri, fast-fooduri, magazine, "terase" si alte ... utilitati, pentru diverse nevoi. Din pacate, nici proiectul tunelelor in sine nu a fost inca aprobat, ce sa mai vorbim de alte... amanunte.

tchibos
16th January 2006, 00:41
Pai n-auzi ca fac ...parcari? Dar nu in oras, ci afara din oras :D Iti lasi masina acolo si te duci cu RATB-ul sau taxiul unde ai nevoie :P ... la spital sa te operezi sau mai stiu eu unde :D



in general sunt de acord cu tine desdemona, dar asta mi-a placut cel mai mult :happy (poate face Videanu si un metrou suspendat care o sa circule pe la suprafata ca in statele mari :D )

si daca tot veni vorba de taxa la bariere as mai adauga urmatorul lucru: in Mamaia daca vii ca turist si vrei sa intri poti lasa masina intr-o parcare la foarte mica distanta (200-300 m) si sa o iei pe jos, in felul asta mai vezi si lucrurile care s-au facut cu taxa aia si de care multi radeau la inceput (vezi telegondola, parcul acvatic, palmierii s.a.). In plus (ca sa nu se sperie lumea) trebuie amintit ca pentru cei ce nu vor sa plateasca taxa aia exista alternativa in Constanta (nu tre sa mearga neaparat pana la Eforie, Costinesti, Neptun s.a.m.d.)... avem in Constanta plaja Modern unde nu exista bariere.

ps: pana sa vina Mazare cu ideile lui, Mamaia era vazuta ca o statiune batraneasca unde cei mai multi turisti erau fie cei care veneau prin sindicat, fie pensionari

si acum pe subiect -> un articol dintr-un ziar local:

Constănţenii critică dur intenţia lui Videanu de a le restricţiona accesul īn Bucureşti

"Bucureştiul nu este stat īn stat!, iar măsura propusă "Este o mare tīmpenie, cu substrat politic!", spun, revoltaţi, oamenii
Potrivit specialiştilor īn drept , o măsură de restricţionare a accesului autovehiculelor īntr-o localitate poate fi aplicată, prin ordin de primar sau prin hotărīre de Consiliu Local, numai īn cazuri de forţă majoră, cum ar fi epizootiile sau alte situaţii similare, īn scopul prevenirii răspīndirii unui virus. Măsura propusă de democratul primar general al capitalei nu poate fi legal instituită, īntrucīt legislaţia nu precizează ca motiv relaxarea traficului rutier.

desdemona
16th January 2006, 01:29
si daca tot veni vorba de taxa la bariere as mai adauga urmatorul lucru: in Mamaia daca vii ca turist si vrei sa intri poti lasa masina intr-o parcare la foarte mica distanta (200-300 m) si sa o iei pe jos, in felul asta mai vezi si lucrurile care s-au facut cu taxa aia si de care multi radeau la inceput (vezi telegondola, parcul acvatic, palmierii s.a.). In plus (ca sa nu se sperie lumea) trebuie amintit ca pentru cei ce nu vor sa plateasca taxa aia exista alternativa in Constanta (nu tre sa mearga neaparat pana la Eforie, Costinesti, Neptun s.a.m.d.)... avem in Constanta plaja Modern unde nu exista bariere.
Recunosc, mult timp eram si eu impotriva ideilor lui Mazare. Era si normal sa fiu suspicioasa, gandindu-ma ca cine stie ce finalitate vor avea, unde se vor duce banii etc. In timp am vazut insa ca totusi.. face ceva. Indiferent de toate acuzatiile care planeaza asupra lui (atribuirea de terenuri si altele, pentru care e cercetat de DNA - dar sa fim seriosi, cei care sunt la putere sunt mereu curati si li se ia la cercetat mizeria doar dupa ce pica.... Fiecare cu greselile lui, pe care le-a facut sau nu - urmeaza sa se ancheteze, pana una alta sunt doar suspiciuni :D ) si indiferent de alte nemultumiri, Mazare a facut destule lucruri bune. Luand doar cazul de fatza in discutie - statiunea Mamaia - e suficient sa vezi cum arata acum si sa o compari cu halul in care era inainte si sa vezi diferentele. Si partea buna este ca proiectele de modernizare au continuat si dupa ce PSD a pierdut alegerile si Mazare a pierdut sprijinul politit de la centru... la fel cum facea treaba si inainte sa primeasca acest sprijin, inainte sa intre in PSD. Are si el bube (cine nu are?), dar are si meritele lui. Nu ii iau apararea, am fost doar coplesita de evidentze :)
Este foarte adevarat ce spui ca nu e obligatoriu sa intri cu masina in Mamaia... Cu toate taxele de la bariere, Mamaia e full de masini, incat iti ia - cu masina - si 30 minute sa strabati cei cativa kilometri pana in celalalt capat, e mai mult un chin - pot sa confirme si cativa forumisti care au fost asta vara in vizita, daca pe mine nu ma credeti :P Poti lasa masina in afara statiunii si chiar nu ai nimic de pierdut. Este o adevarata placere sa te plimbi putin pe malul marii, sa vezi cum s-a modernizat statiunea, sa simti nisipul sub picioare etc. Doar de aia vii la mare, nu? Nu sa te fatzai cu masina sa te vada lumea cat esti de "barosan", nu sa te plimbi de colo-colo si sa te dai jos doar la buza apei. E pacat ca suntem mult prea comozi, am uitat sa traim si in natura.... si nici in cele cateva zile de concediu nu renuntam la obiceiurile de peste an. Sau, pentru lenesi, exista microbuze, autobuze, telegondola, minicar, trasuri si mai stiu eu ce. De toate pentru toti.... si circula la intervale foarte scurte!
@tchibos, nu am mentionat plaja din Constanta pentru ca am presupus ca un turist - ma adresam in special potentialilor turisti - vrea sa mearga la plaja intr-o statiune, cu tot ce presupune o statiune turistica... nu doar la plaja. Desi, daca ma gandesc bine, nici plaja din Constanta nu e asa rea... si sunt si aici unele facilitati, chiar daca nu la fel de "organizate" si "dezvoltate" ca intr-o statiune de profil :)

tchibos
17th January 2006, 20:34
deja am deviat ...sunt de acord cu tine mai putin partea cu continuarea proiectelor dupa caderea PSD... in rest cred ca ar trebui sa ne uitam la centru ca sa vedem prin comparatie cat de murdar e Mazare... vezi cazul "matusa" sau alianta Tariceanu - Patriciu, averea lu' Dan ioan Popescu si altele care nu se vad... eu astept ziua in care va exploda mizeria asta politica... pana una alta ramane buvingeta doar un gand de "bine"

tchibos
21st January 2006, 01:51
astazi am auzit la radio ca taxa de intrare in Mamaia a fost anulata de tribunalul din Constanta, iar nea Mazare a facut recurs. Pentru cei care au contestat aceasta taxa, Mazare face un anunt... la ce se pot astepta de acum incolo cei ce vor mai petrece vara pe acolo, si anuma: pacari nepazite, paza in statiune la un nivel mult mai redus, spatii verzi mai putine (pentru ca nu se vor mai iriga din lipsa de fonduri), iluminat mai slabut s.a.m.d.asa ca baieti si fete ATENTIE LA PORTOFELE si haine, de masini sparte nici nu mai vorbesc. Ca idee aceasta taxa aducea anual o suma imensa la bugetul local (aproximativ 220 de miliarde de lei), motiv pentru care e de asteptat sa scada calitatea seviciilor in statiune si implicit numarul de turisti. In interviu Mazare spunea ca in mandatul precedent a demonstrat ce poate face din orasul Constanta si ca in momentul in care sustinerea de la centru nu mai este (sau mai rau,i se pun bete in roate - ca tot suntem "la volan"-) este normal ca si proiectele lui sa pice... si ne-a mai urat SA TRAIM BINE, in final. Pentru cei ce vor sa il felicite pe "idiotul" ( a se intelege cel care a avut mareata idee ) care a facut posibila anularea taxei, ii anunt ca numele lui este Culetzu si inainte era prefect parca (acum nu mai stiu ce e, dar oricum e mare shtab... si e si machidon)

ps: rog un moderator sa schimbe numele topicului in BUVIGNETA SI ALTE TAXE CARE II STRESEAZA PE SOFERI... asta pentru ca deja s-a discutat destul de mult si de taxa de trama stradala din Constanta si poate mai vor si altii sa isi spuna oful despre stiu eu ce taxa pe care nu o sufera

desdemona
21st January 2006, 22:16
Pentru cei ce vor sa il felicite pe "idiotul" ( a se intelege cel care a avut mareata idee ) care a facut posibila anularea taxei, ii anunt ca numele lui este Culetzu si inainte era prefect parca (acum nu mai stiu ce e, dar oricum e mare shtab... si e si machidon)
:) Pai Culetu este acum prefect, de un an de zile abia. Inainte era director de banca parca, nu stiu sigur. Deci mare shtab si inainte, si acum :P Dar da, e machidon :D si da, ii pune bete in roate primarului, din moment ce el, Culetu, e trup - suflet in PNL. Mai mult suflet acum, decat trup, ca a fost nevoit sa aleaga intre a fi membru de partid si a fi prefect :D
P.S. Redenumesc eu threadul.

oaspetele
22nd January 2006, 10:07
oameni buni, hai sa punem taxe de intrare in toate orasele tarii, astfel poate ne ridicam si noi un pic.
serios acuma, ar trebui sa nuantam un pic, sint sigur...de ce nu se poate lua taxa respectiva pentru parcare ?? sa fie toate parcarile cu plata ??? astfel ar dispare si sentimentul de jaf.

desdemona
22nd January 2006, 10:18
Pai ce orase din tara au taxa la intrare, ca sa vrem egalitate?
Cazul Mamaia, indelung discutat, nu se incadreaza aici. E statiune - si in turism, daca vrei calitate - platesti anumite servicii. De ce nu si o taxa la intrare? Nici o alta statiune de pe litoral nu s-a dezvoltat la fel cum s-a dezvoltat Mamaia, bate de departe la fund "renumitul" si expiratul Neptun ... si altele :)
Poate ca ar fi o idee buna sa se puna taxa de intrare in mai multe statiuni (si de la mare si de la munte), poate se strange un ban gramada care sa fie reinvestit unde e nevoie... sa poata fi toate statiunile respective modernizate, nu unele da, altele ba :) ... ca avem doar pretentii dar nu prea am facut nimic, in afara de a privatiza totul (in acest caz, fiecare proprietar ocupandu-se de bucatica proprie... nu tu organizare de ansamblu etc.).

@oaspetele, sunt curioasa... cum mai arata statiunile de prin partea aia a tarii?

realmadrid.com
22nd January 2006, 12:54
Constănţenii critică dur intenţia lui Videanu de a le restricţiona accesul īn Bucureşti

"Bucureştiul nu este stat īn stat!, iar măsura propusă "Este o mare tīmpenie, cu substrat politic!", spun, revoltaţi, oamenii
Potrivit specialiştilor īn drept , o măsură de restricţionare a accesului autovehiculelor īntr-o localitate poate fi aplicată, prin ordin de primar sau prin hotărīre de Consiliu Local, numai īn cazuri de forţă majoră, cum ar fi epizootiile sau alte situaţii similare, īn scopul prevenirii răspīndirii unui virus. Măsura propusă de democratul primar general al capitalei nu poate fi legal instituită, īntrucīt legislaţia nu precizează ca motiv relaxarea traficului rutier.

Nu cred ca sunt la curent cu stirile...cum adica sa nu permita masinilor din Constanta sa intre in Bucuresti :D ?


PS_Taxa din Mamaia a fost o idee buna...cum zice si Desdemona, statiunea arata foarte bine...si o parte din banii pt modernizare au venit din taxele alea :ok:

oaspetele
22nd January 2006, 14:14
care statiuni ??

da, Mamaia nu e oras, dar daca se punea o taxa mai maricica pe parcare, treaba era rezolvata si era posibil sa nu mai apara carteli. pot aduce argumentul liberi circulatii : Mamaia inca apartine statului roman...cum ma poate opri statul roman sa circului pe sosele care au fost construite si prin umila mea contributie ?? (nu vorbesc de locatii strategice)
cum ar fi ca toate statiunile sa puna taxe la intrare ?? s-ar cerne urgent cele bune de cele rele, veti zice. da, dar Mamaia, ca si alte statiuni cu "staif", si-a cucerit renumele prin investitii in anii predecembristi, ca sa zic asa. cand a contribuit tot popolu.
am mersi eu, familia mea, a ta , a lor si au cheltuit bani - cu o parte din bani s-a ridicat oaresceva care a dus la faima Mamaii. ce, daca la Saturn se punea taxa la intrare se mai inghesiua cineva sa intre ?? observati nuanta ??


exista un precedent international ?? asta sint eu curios... si nu-mi vorbiti de autostrazi sau aiurea : efectiv, bariera intr-o statiune de vacanta

tchibos
22nd January 2006, 19:31
saru' mana desdemona ca ai modificat numele threadului

tchibos
14th December 2006, 20:05
Taxa de bariera in Mamaia va fi din nou platita, din 2007


Consiliul local Constanta a aprobat reintroducerea taxei de bariera pentru accesul in statiunea Mamaia, precum si alte trei taxe speciale propuse de primarul Radu Mazare.
Proiectul a fost propus in cadrul hotararii privind bugetul local pentru anul 2007. Cei noua consilieri ai Alantei DA au votat impotriva propunerii facute de primar. Consilierul PD Constantin Chirila a precizat pentru NewsIn ca taxa de bariera este inutila si ca restrictioneaza dreptul la libera circulatie. El a mai declarat, miercuri, ca si taxa speciala pentru paza si liniste publica este fara folos, deoarece politia si jandarmeria asigura cu succes aceste servicii publice.

Primarul Radu Mazare a declarat ca votul consilierilor aliantei este "o rautate" si a precizat ca turistii sunt multumiti sa plateasca aceasta taxa de bariera, cu conditia sa vina intr-o locatie atractiva pentru ei. Alte doua taxe speciale, care vor fi achitate de catre agentii economici din Mamaia, cea de liniste si cea de irigatii, au fost deja discutate cu reprezentantii Asociatiei Patronale Mamaia, care si-au dat acordul pentru plata respectivelor taxe.

Primarul Radu Mazare sustine ca si taxa speciala pentru folosirea tramei stradale, care ar urma sa se aplice transportatorilor de marfa, este utila si la un nivel de trei ori mai mic decat in Brasov si de sapte ori mai mic decat in Bucuresti. Primarul a declarat ca se asteapta ca prefectul Danut Culetu sa atace in contencios administrativ introducerea acestor taxe speciale."il asteptm sa atace si ne vom judeca cu el. De data aceasta, nu numai ca avem dreptate, ci si o legislatie care ne permite in mod expres sa introducem taxe speciale", a afirmat Radu Mazare.

sefa de cabinet a prefectului, Corina Cusa, a declarat pentru NewsIn ca Prefectura asteapta sa i se remita hotararea de consiliu local si documentele aferente pentru a stabili daca institutia va proceda la demararea unei actiuni in instanta-

Taxa de bariera din Mamaia se va mentine la nivelul anului 2005, adica 2 RON.

Prefectul Danut a reusit, in 2005, sa blocheze in justitie taxele speciale impuse de primarul Radu Mazare. Primarul Constantei a introdus taxe speciale din anul 2001.

georg40
14th December 2006, 20:32
Tot continentul este inundat de tarife pentru autostrazi, din nord la sud, din est la vest. In Germania exista peste 14 000 de kilometri de autostrazi, pana acum doi ani gratuite.De atunci insa pentru autocamioane s-a introdus o taxa, tranzitarea autostrazilor fiind supravegheata printr-un sistem electronic foarte eficient. Statul incaseaza acum miliarde.
Dar , tot mai multe voci cer introducerea taxei si pentru autoturisme, pe motiv de reciprocitate, nemtii fiind pusi la plata peste tot: Spania, Franta, Italia, Elvetia, Austria, Ungaria samd. Se vorbeste de o taxa anuala de 100 de euro, germanii urmand sa plateasca impozit mai putin, iar strainii sa-si procure placutele la diferite statii in apropierea granitelor. Proiecte exista deja, deocamdata ele sunt pastrate in secret in cine stie ce sertare...

JJ
21st December 2006, 15:20
Taxele pentru autostrazi sunt ceva normal. Insa buvinieta nu-si are aplicare. Daca locuiesti intr-o parte a Bucuresti-ului si lucrezi in cealalta, pe unde mergi? Pe centura?
Si-asa impozitele pe masini au crescut de-a dreptul enorm. De ce mai trebuie si alta taxa?

tchibos
21st December 2006, 15:54
cea mai tare faza pe care am auzit-o.. in Danemarca sunt foarte multi care merg cu bicileta. Taxele sunt foarte mari iar cei care isi permit sunt foarte putini. Totusi cica in ultima perioada s-au inmultit cei care circula cu masinile si au facut conducatorii tarii o sedinta cum sa faca sa evite aglomeratia din marile orase. Si au gasit imediat solutia: sa se mareasca taxele :) nu tu autostrade nu tu parcari ci au umblat la taxe