PDA

View Full Version : Sportivii romani la Olimpiada de la Torino



andreiush
10th January 2006, 01:58
21 de romani merg la Torino

Romania are, pana in prezent, 21 de sportivi calificati la Olimpiada de Iarna de la Torino. Iata numele acestora si probele in care vor concura. Lista ar mai putea suferi adaugiri, in urma probelor de calificare ce vor mai avea loc in ianuarie.

Pana acum, delegatia Romaniei pentru Olimpiada de Iarna de la Torino are in componenta 21 de sportivi.

Schi alpin: Daniel Nicolae (coborare, combinata), Edit Miklos (coborâre, slalom urias, super G, combinata) si Bianca Narea (slalom urias, combinata).

Biatlon: Daniela Cojocea, Eva Tofalvi, Alexandra Rusu, Mihaela Purdea si Marian Blaj.

Schi fond: Zsolt Antal, Mihai Găliceanu si Monika Gyorgy.

Patinaj artisitc: Gheorghe Chiper si Roxana Luca

Patinaj viteza: Katalin Kristo, Daniela Oltean, Daniela Dumitru si Claudiu Grozea.

Sanie: Eugen Radu - Marian Lazarescu (seniori) si Cosmin Chetroiu - Ionut Taran (juniori).

Calificarile pentru bob au loc intre 16-22 ianurie in Germania, iar Romania spera sa aiba si acolo un echipaj calificat.

(Onlinesport)


Haideti sa discutam aici despre evolutiile sportivilor romani la Olimpiada de iarna de la Torino (daca avem ce:))

SORENSEN
10th January 2006, 11:18
Nu stiu daca vreo unul are valoare macar de locul 10.
Doar Eva Tofalvi stiu ca ar avea sanse de primele 10,dar ar trebui sa prinda o zi de exceptie.
In rest nu prea stiu nimc de ei.

andreiush
10th January 2006, 11:28
Chiar ma intrebam aseara, cati ani are Eva Tofalvi oare? Ca de nu stiu cand tot ea apare in loturile olimpice :)

SORENSEN
10th January 2006, 11:53
Cred ca peste 30 .

Ilka
10th January 2006, 12:37
Chiar ma intrebam aseara, cati ani are Eva Tofalvi oare? Ca de nu stiu cand tot ea apare in loturile olimpice :)


27 !

SlamDuck
10th January 2006, 20:11
Eva este in lot din 98 de la Nagano, acolo cel putin am remarcat-o eu.
Cred ca la bob feminin avem o sansa sa ne calificam, una destul de buna.Stiu ca echipajul romanesc este constant intre locurile 10-15 (sau cel putin era anul trecut), deci s-ar putea si de aici un top 10...in rest, va fi o performanta daca schiorii "alpini" vor termina cursele, iar ceilalti vor ajunge in primii 50.
Marea sansa este aceea ca la olimpiada este limitat numarul participantilor dintr-o anume tara la 4, asa ca avem sanse.

Darkslowstar
10th January 2006, 21:37
Bianca Narea stiu ca este tanara si talentata, poate ne face vreo surpriza.

stefanm14
10th January 2006, 21:48
Cele mai mari performante posibile sunt la biatlon si la patinaj. La biatlon un loc intre primii 10-15 poate fi realizat de Tofalvi daca prinde o zi de exceptie, la stafeta un loc intre primii 10 ar fi o performanta. La patinaj, nu prea mai stiu evolutia lui Chiper in ultimul timp, dar stiu ca a concurat onorabil pe la mondialele din 2004, parca.

SlamDuck
10th January 2006, 21:55
Chiper am inteles ca a luat un loc 3 pe la Paris, in spatele lui Lindemann sau asa ceva, deci suna bine...poate un top 10.
Cat despre Bianca Narea, singura surpriza pe care sa ne-o faca este sa termine cursa...eventual daca termina intre primii 45 e o super-performanta.Fata se antreneaza pentru olimpiada facand 15coborari pe zi pe partia de la Predeal.:rosu: Cum sa concureze cu un minim succes?
O super performanta ar fi o calificare in mansa a doua, dar deja vorbim S.F.-uri.:ok:

SORENSEN
10th January 2006, 22:17
Cica se tot vorbeste de un centru Olimpic de iarna ..poate atunci cand va fi gata vom avea ceva sanse la top 10 macar...

andreiush
10th January 2006, 22:55
Cu Muntii Carpati in tara si suntem pe spate la sporturile de iarna! Rusine! :rosu:
De ce nu avem rezultate? De ce nu avem sportivi? Lipsa banilor?

Darkslowstar
10th January 2006, 23:45
Fata se antreneaza mai mult pe afara, deci nu sta numai pe la Predeal. Sa fim optimisti :D

stefanm14
11th January 2006, 10:16
Cu Muntii Carpati in tara si suntem pe spate la sporturile de iarna! Rusine! :rosu:
De ce nu avem rezultate? De ce nu avem sportivi? Lipsa banilor?

Eu zic ca in primul rand lipsa traditiei. Apoi si lipsa banilor este un factor, insa acest lucru din cauza ca nu este nimeni interesat sa investeasca intr-un sport fara po****ritate.

mistress of ice
11th January 2006, 10:47
fara po****ritate...ca hocheiul . Bine lovit stefan. Am si eu obsesia mea dar se pare k ce se intampla in hochei se intampla in toate sporturile de iarna...si nu numai
Cat despre acel proiect e laudabil faptul k a desenat cineva niste schitze ...ramane un simplu proiect pana cand se ridica prima "caramida" din acele constructzii

ADelPiero
11th February 2006, 19:45
Cu Muntii Carpati in tara si suntem pe spate la sporturile de iarna! Rusine! :rosu:
De ce nu avem rezultate? De ce nu avem sportivi? Lipsa banilor?


lasa ca sunt altii cu serpii .. si aia reusesc mai multe decat noi :D

SORENSEN
11th February 2006, 23:50
Marian Blaj la biathlon masculin individual 20km locul 66 la peste 8 minute de castigator (M Greis)

SORENSEN
12th February 2006, 12:01
Monika Gyorgy la schiathlon (schi fond 15 km cu 2 probe de clasic consecutiv cu cel de liber) pe locul 59 la peste 7 minute de castigatoare...

SORENSEN
12th February 2006, 16:36
53 NICOLAE Florentin-Daniel (ROU) 2:00.93
ultimul la peste 12 secunde castigator ...inca o slaba participare

stefanm14
12th February 2006, 17:12
Chiar ultimul, ce naiba ...

La schi fond, 15+15 km schiathlon

48 Zsolt Antal +5.29
64 Mihai Galiceanu +9.31 adica antepenultimul

SORENSEN
13th February 2006, 15:19
20 24 TOFALVI Eva ROM 0101 2 +3:40.2
69 70 RUSU Alexandra ROM 1301 5 +10:49.6
73 45 PLOTOGEA Dana Elena ROM 2122 7 +11:21.4
76 81 PURDEA Mihaela ROM 3220 7 +12:47.4

Participare decenta pt Eva .se putea chiar bine ..dar e bine oricum un loc 20...

Anclation
13th February 2006, 17:53
Da, locul 20 este destul de bine pentru Tofalvi.

Baskerville
13th February 2006, 21:25
intr-adevar rezultat bun,nu cred ca Tofalvi va obtine un rezultat mai bun la celelalte competitii fiindca proba de individual era punctul ei forte deci pt ea s-a cam incheiat competitia:rolleyes:
am avea o sansa sa obtinem un rezultat in primii 10 la patinaj prin Chiper care s-a clasat pe 7 parca la europene...:)

stefanm14
13th February 2006, 21:36
Cred ca Tofalvi ar mai fi avut sanse doar la proba cu start in bloc, sunt 4 trageri, iar cu 1-2 ratari aici o clasare buna este f probabila. Insa din pacate ea aproape sigur nu va participa la aceasta proba, deoarece participa doar primele 30 clasate in clasamentul general al Cupei Mondiale. Pe locul 30 in clasament este germanca Katja Beer cu 99 puncte. Eva are doar cele 11 puncte acumulate azi. Ca sa ajunga in primele 30 ar insemna ca la probele de sprint si pursuit sa acumuleze minim 89 puncte (considerand ca celelalte nu vor mai obtine nici un punct), ceea ce este imposibil. La probele de sprint si pursuit e mai greu. Cheia e proba de sprint, insa unde sunt doar 2 trageri. Daca Eva rateaza 2 sau mai multe focuri iese din calcul si pt proba de pursuit. Daca trage perfect o sa aiba o clasare in primii 20 si la sprint, cu sperante pt pursuit.

SORENSEN
13th February 2006, 23:57
Smecheria e ca fiecare tara va avea MAXIM 4 participante asa ca Ger sau Rus care cred ca au mai multe nu vin decat cu 4 DAR ORICUM ASTA NU O VA AJUTA PE EVA

stefanm14
14th February 2006, 09:23
Germania are 7 in primele 30, iar Rusia 6. Degeaba.

Darkslowstar
14th February 2006, 10:59
Un rezultat bunicel pt Eva. Nu stiu de ce le tot trimit pe Rusu si Cojocea, care nu se claseaza decat de la 50 in jos de fiecare data. Trebuiau lasate acasa!

stefanm14
14th February 2006, 11:56
Pai si pe cine sa trimita ? Daca avem dreptul la 4 participante, de ce sa nu profitam de el ? Asta e valorea actuala biathlonului romanesc, daca poate fi vorba de asa ceva.

Darkslowstar
14th February 2006, 12:30
Mai bine trimitea junioare pt ca pe Rusu si Cijocea le stim de mult si n-au facut mare branza niciodata si nici nu avem sperant de progres de la ele. Sunt bani aruncati de pomana.

SORENSEN
14th February 2006, 14:42
Se spera ca vor face saltul ..plus ca sunt tinere

Darkslowstar
14th February 2006, 17:02
Din cate stiu eu sunt de ani de zile la acelasi nivel. Nu stiu daca mai pot sa faca un salt. Parerea mea este ca nu.

SORENSEN
14th February 2006, 17:32
Mda posibil....
la sprintul asta de 10 km (biathlon) :
78 [51] BLAJ Marian ROM 4 0 4 30:44.4 +4:32.8

stefanm14
14th February 2006, 21:28
Dark, si tu crezi ca junioarele ar fi facut treaba mai buna ? Asta e valoarea lor, daca nu poti sa faci saltul nu poti si gata. Crezi ca e usor sa te mentii in primele 50-60 din lume ? Junioarele o sa intre in concursuri atunci cand o sa le vina randul.

ricky
14th February 2006, 21:48
Mie mi se pare rezultatul EVEI TOFALVI...EXCELENT !

Locul 20 la JO si intr-o competitie in care nu numai materialul uman conteaza !
Deasemenea, apreciere deosebita pentru romanca noastra din REP. MOLDOVA, Natalia Levtchenkova 52:19.7 (0+2+0+0)
care a ocupat un excelent loc 9 !
Nu pare o surpriza pentru cine a urmarit cursele din CUPA MONDIALA !

FELICITARI SPORTIVELOR ROMANCE ! /hello :ok: /hello

Onlinesport vrea parerea voastra
15th February 2006, 13:40
Cred ca numai Chiper poate depasi performanta lui Tofalvi. Chiper poate termina in top 10 la patinaj artistic.

Darkslowstar
15th February 2006, 13:59
Stefan, macar junioarelor pot progresa. pe cand cele 2 plimbarete pe la competitii nu prea cred. Mai ales ca au si o varsta. Cu banii aia tii cateva luni juniorii la pregatire in Alpi.

stefanm14
15th February 2006, 20:58
Atunci hai sa retragem de la competitii toti sportivi care nu au performante. Crezi ca cele 2, la randul lor, n-au avut parte de pregatiri ? Deh, asta ne e valorea, nu poti sa faci marea cu degetu'.

stefanm14
16th February 2006, 12:14
Monica Ghiorghi, locul 61 la proba de 10 km clasic .

waterboy
16th February 2006, 14:29
Un rezultat bunicel pt Eva. Nu stiu de ce le tot trimit pe Rusu si Cojocea, care nu se claseaza decat de la 50 in jos de fiecare data. Trebuiau lasate acasa!
Momentan iata ca cele doua sunt sigurele care s-au calificat in proba de pursuit. Sa vedem ce reusim acolo. Cojocea ar putea sa urce putin, Rusu o sa o cam ia in jos.
Oricum au beneficia amandoua de startul mai tarziu in cursa. Daca Eva pleca si ea mai tarziu avea sanse sa obtina din nou puncte.

SORENSEN
16th February 2006, 16:51
Locul Evei e 19 pt ca Pyleva a fost dopata si i s-a retras trofeul de argint...

SORENSEN
17th February 2006, 19:47
schi-fond 15 km clasic masculin
62 40 ANTAL Zsolt ROM 14:33.3 80 30:12.6 70 43:10.0 +5:08.7
73 26 GALICEANU Mihai ROM 13:45.1 51 30:05.0 67 44:52.0 +6:50.7

Mai mult decat modest ...asta e valoarea

waterboy
18th February 2006, 15:15
Dana Cojocea a terminat pe locul 33 la vreo 40 de puncte de locul 30 care i-ar fi adus primul punct in Cupa Mondiala. Oricum e evolutie peste asteptari.

SORENSEN
18th February 2006, 15:56
secunde ,dar a rata parca 2 focuri la ultima tragere cam aiurea dar e inca posibil sa creasca in anii viitori

Din nefericire :
Lapped(depasita cu un tur) 45 RUSU Alexandra ROM 2:21 2 0 0 2 4

SORENSEN
18th February 2006, 16:47
varsta biathlonistelor din Romania :
PLOTOGEA Dana Elena 30 September 1981 ,Bran
RUSU Alexandra 05 August 1983 ,Bran
TOFALVI Eva 04 December 1978 ,Miercurea ciuc
PURDEA Mihaela 17 December 1982 ,Bistrita

Rusu,Plotogea,Tofalvi,Purdea

GruppoApparte
20th February 2006, 05:39
slabut romanii nostri ne facem de rusine mai bine stateam acasa :)

Darkslowstar
21st February 2006, 17:30
Nu ne facem de rusine, asta e nivelul nostru si nu cred ca se astepta nimeni la altceva. Intrebarea este de ce deplasam asa multi sportivi (cu cheltuieli mari) cand banii astia ar fi fost mai bine folositi pt copii si juniori?
Un raspuns probabil aste ca COR n-ar da banii decat pt participare

leo.mocanu
26th February 2006, 09:47
Tare de tot, l-am primit pe mail

Olimpiada de iarnă nu-i ca vara
Adrian CERCELESCU, ziarul Adevarul din 17 sau 18 febr. 2006

Când e vorba de olimpiadele astea de iarnă, important nu e că participăm. Important e să scăpăm cu viată. Iar până acum, de la Torino vin numai vesti bune. Deschizi radioul: "La proba cutare, sportivul nostru s-a clasat pe locul 69". Șaijnoo!
Adică n-a fost ultimul, c-ar fi spus. Iei ziarul: "Finalul cursei l-a găsit pe schiorul român pe pozitia 78". Păi, e bine.

Putea să-l găsească degerat, putea să-l găsească, Doamne fereste, în ghearele ursului. Sau să-l mai caute si acum cu Saintbernarzii, că muntele e periculos, o stie orice copil care a fost în tabără la Piatra Arsă. Dar, de departe, cele mai mari emotii le-am avut la proba de sărituri. Imaginati-vă că din alea două sau trei trambuline de le avem prin tară, cea mai răsărită are saptej de metri, iar la olimpiadă se sare de la 120. Ca si cum ti-ar muta usa blocului, de la parter la etajul doozeci. Ce să-i zică antrenoru' băiatului ăla de sade pe buza prăpastiei: "Să zbori ca finlandejii si să aterizezi ca japonejii?". Normal, îi zice: "Bă, să nu mori, auzi? Să nu mori, că nici costumul de pe tine nu e al tău".
Cică s-a aruncat, săracu', cu unu' de împrumut, de la italieni, bodaproste c-a scăpat.
La proba de doi pe-o sanie, am iesit pe un "fantastic loc cinspe", desi rezultatul e pur si simplu firesc. Generatia lui Torino 2006 a mai prins încă baza de antrenament întreagă, până s-apuce ăstia să retrocedeze derdelusurile, cu tot cu parcuri.
E clar că olimpiada de iarnă nu-i ca vara. La asta de iarnă, când ai cu cine, n-ai unde, si când ai unde, nu ninge. Și dacă ninge, nu poti să te apropii de Poiana Brasov, că dai faliment cu club cu tot. La cât costă în Predeal cinci zile cu mic dejun, locul 53 la coborâre, luat la Torino, e de-a dreptul miraculos. Am iesi pe un remarcabil 26 la patinaj viteză. Unde s-o fi antrenat fata aia care l-a luat: pe DN1, când uită ăstia să dea cu sare? Iar în sporturile astea nu-i suficient să-ti iei fularu' de-acasă si "să dai totul pe teren". E clar că în boburile alea se bagă un Maserati de bani, să nu-ti tragă dreapta sau să-ti bată dracu' tachetii când te sui pe peretii ăia cu doo sute la oră. Deci, usor, copii, că la Torino alunecă pe jos si e păcat să stricati buletinele de stiri. La urma urmei, ce-i olimpiada asta? Un fel de serbările zăpezii, da-n statiuni mai ieftine decât la noi.

miril
26th February 2006, 11:57
Frumoasa imagine pe Eurosport, schi fond 50 km. Dupa 20 km, in frunte se afla concurentul cu numarul 62, Zsolt Antal, Romania. Frumos efort! Sper ca intrarea in UE sa mareasca interesul politicenilor si oamenilor de afaceri de a investi in zonele montane in scop tursitic si indirect sportiv si sunt convins ca in 5-10 ani vom avea si noi mai multi sportivi de valoare internationala in probele sportive de iarna.

leo.mocanu
26th February 2006, 14:15
Bine-ar fi

leo.mocanu
26th February 2006, 14:24
Pentru mine intrebarea este nu de ce am participat, ci de ce ne-am dus acolo cu atatia redactori ai TVR, care papa banii (diurna) abonatilor. Sunt foarte interesat de ce este nevoie sa transmita TVR concomitent cu Eurosport, avand comentariul tot in Lb. romana? Mi se poate spune ca in unele locuri nu se prinde Eurosport si ca tot TVR sunt tatici. Da' TVR 2 se prinde peste tot?
Sau din aia care prind numai TVR 1 (adica in special in mediul rural) pe cati ii freaca (sa nu spun altfel) grija de curling, skeleton si celelalte? Se uita doar la patinaj artistic si suspina dupa Topescu sa le povesteasca ce culori au rochitele patinatoarelor.
Au cheltuit o caruta de bani, ca sa aiba motiv sa creasca abonamentul si sa-si plimbe nu stiu care tanti genele ninse pe la Torino. Asta in conditiile in care institutii fundamentale ale statului (armata, politia) au fost scoase din grila de programe, ca nu aveau audienta. Pai cand sa aiba audienta armata? lunea la 15.00?

krapulax
26th February 2006, 14:35
sunt convins ca in 5-10 ani vom avea si noi mai multi sportivi de valoare internationala in probele sportive de iarna.
atata vreme cat presa sportiva = becali, becali, iancu si inca vreo 2-3, nici o sansa

ricky
26th February 2006, 14:59
Pentru mine intrebarea este nu de ce am participat, ci de ce ne-am dus acolo cu atatia redactori ai TVR, care papa banii (diurna) abonatilor. Sunt foarte interesat de ce este nevoie sa transmita TVR concomitent cu Eurosport, avand comentariul tot in Lb. romana? Mi se poate spune ca in unele locuri nu se prinde Eurosport si ca tot TVR sunt tatici. Da' TVR 2 se prinde peste tot?
Sau din aia care prind numai TVR 1 (adica in special in mediul rural) pe cati ii freaca (sa nu spun altfel) grija de curling, skeleton si celelalte? Se uita doar la patinaj artistic si suspina dupa Topescu sa le povesteasca ce culori au rochitele patinatoarelor.
Au cheltuit o caruta de bani, ca sa aiba motiv sa creasca abonamentul si sa-si plimbe nu stiu care tanti genele ninse pe la Torino. Asta in conditiile in care institutii fundamentale ale statului (armata, politia) au fost scoase din grila de programe, ca nu aveau audienta. Pai cand sa aiba audienta armata? lunea la 15.00?

LEO, perfect adevarat ce spui !

Dar, atita timp cit marea majoritate dintre noi da din umeri si spune : "ce-mi pasa ! eu ma uit la..." sau "de ce sa ma bag eu?" asa vor merge lucrurile incontinuare !

La un amarit de meci de divizia A se vor inghesui iarasi cite 2 comentatori in cabina (care se vor...calca pe bataturi cu comentariul lor); afara, in peisaj, un altul il va intreba pe jucatorul X, imediat dupa meci : "ce parere ai de Tariceanu (sau Basescu etc) ?"

Pe undeva, si NOI sintem la fel de vinovati ca acceptam amatorismul lor...:ciocan:

ricky
26th February 2006, 15:04
Sper ca intrarea in UE sa mareasca interesul politicenilor si oamenilor de afaceri de a investi in zonele montane in scop tursitic si indirect sportiv si sunt convins ca in 5-10 ani vom avea si noi mai multi sportivi de valoare internationala in probele sportive de iarna.

MIRIL, politicienii nostri isi vor aduce aminte de sportivi DOAR cind acestia se vor intoarce de la CM (CE etc) cu v'o medalie !

Adu-ti aminte de DOROFTEI...

P.S. Imi este groaza ce se va intimpla cu salile construite cu atita graba de NASTASE. Ierni bogate in zapada vor mai veni...

O zi faina ! :ok:

SORENSEN
27th February 2006, 12:13
Ce am facut la JO 2006 Torino :
14 Gheorghe Chiper, patinaj artistic
14 Dna Plotogea, Eva Tofalvi, Mihaela Purdea, Alexandra Rusu ştafeta feminină de 4x6 km biatlon
15 Radu Teodoru, Marian Lăzărescu, la sanie-2
18 Cosmin Chetroiu, Dorin Ţăran, la sanie-2
19 Eva Tofalvi, biatlon, 15 km
22 Nicolae Istrate, Adrian Duminicel, Gabriel Popa, Dănuţ Dovalciuc bob-4
24 Nicolae Istrate, Adrian Duminicel bob-2
26 Claudiu Grozea patinaj viteză, 5.000 m
Daniela Oltean patinaj viteză, 3.000 m
Roxana Luca patinaj artistic
Aurel Iliescu Levente Bartha - bob-2
33 Dana Plotogea biatlon, 10 km urmărire feminin
35 Daniela Oltean patinaj viteză, 1.500 m
Daniela Oltean patinaj viteză, 1.000 m
45 Alexandra Rusu biatlon, 7,5 km sprint feminin
46 Zsolt Antal schi fond, 50 km liber
48 Zsolt Antal 30 km urmărire, schi fond
Dana Plotogea biatlon, 7,5 km sprint feminin
53 Florentin-Daniel Nicolae schi alpin, coborâre
59 Katalin Kristo short-track, 1.000 m (eliminată în serii, pe ultimul loc în grupa ei)
Monika Gyorgy schi fond, sprint feminin
62 Zsolt Antal schi fond, 15 km
64 Mihai Găliceanu schi fond 30 km urmărire
65 Zsolt Antal schi fond, sprint masculin
66 Marian Blaj biatlon, 20 km
69 Monika Gyorgy schi fond, 10 km feminin
Alexandra Rusu biatlon, 15 km
Mihai Găliceanu schi fond, sprint masculin
70 Eva Tofalvi biatlon, 7,5 km sprint feminin
73 Mihai Găliceanu schi fond, 15 km
Dana Plotogea biatlon, 15 km
76 Mihaela Purdea biatlon, 15 km
77 Mihaela Purdea biatlon, 7,5 km sprint.

miril
27th February 2006, 12:25
Eu sunt mai optismist. M-a facut Zsolt Antal sa ma simt asa si inaugurarea unui nou teleschi la Sinaia. Naivitate esti o comoara pretioasa! O zi faina, fara JO, din pacate, si voua!