PDA

View Full Version : Ziua Nationala A Romaniei - 1 Decembrie



ViolaBoy
1st December 2003, 08:31
1 Decembrie – Ziua Nationala a Romaniei

http://www.fcpoli.net/images/steagroman.jpg

Acum 85 de ani, la 1 Decem*brie 1918, in stravechea Cetate Alba Iulia, avea loc un eveniment cu valoare de simbol pentru istoria nationala - unirea Transilvaniei si Banatului cu Tara. Era finalul unui proces de o complexitate rar intalnita, de desavarsire a statului natio*nal unitar roman, etapele precedente fiind unirea Basarabiei si Bucovinei din martie si, respectiv, noiembrie 1918.

TRAIASCA ROMANIA DE LA TISA PANA LA NISTRU

gicu
1st December 2003, 12:38
La multi ani romani, oriunde v-ati afla! :)

Vadim
1st December 2003, 12:52
Ati vazut parada de la Arcul de Triumf? Cam slabuta, cateva taburi si o mana de elicoptere, pas de defilare si pa. Acum 2 ani am vazut-o pe cea de la francezi, cred ca au defilat aia peste o ora. La noi maxim 15 minute.

Gabriel
1st December 2003, 13:54
La multi ani , Romania ! La multi ani tuturor romanilor oriunde s-ar afla !

Pai Vadime....parada marfa a fost la Alba Iulia. Eu m-am uitat nitel. A venit Iliescu & Nastase, au cantat imnu, au vorbit si a inceput parada.

Voi sunteti mandrii ca sunteti romani ? Eu da !

ViolaBoy
1st December 2003, 15:45
Sigur ca DA

rusine sa le fie celor care au organizat festivitatile daca e cum ai spu tu 15 minute max. RUSINE



TRAIASCA ROMANIA DE LA TISA PANA LA NISTRU

MaPaX
1st December 2003, 19:34
La Multi Ani, ROMANIA!
La Multi Ani, Alba Iulia!
La Multi Ani, tuturor de 1 Decembrie!

Utilizator
2nd December 2003, 08:17
La Multi Ani Romaniei Si Tuturor Romanilor !!!

ady_azzuro
2nd December 2003, 19:05
LA MULTI ANI ROMANIA!
Aici in Kuweit a aparut un ziar prin care guvernul kuweitian felicita Romania pt ziua ei , aproximativ 5000 de turisti au vizitat Romania anul acesta.
Romania se afla in relatii excelente cu Kuweitul :) :) :)

nr.zece
3rd December 2003, 09:42
cea mai urata aniversare, de cand ma stiu.
populism gen sechelariu. pesedisti astia imputiti au dat sarmale si fasole la po****tie, parca rad de noi.
toata presa a relatat de la cozi cu oameni veniti cu gamele si borcane sa prinda niste fasole.
iliescu s-a afisat la alba-iulia pentru 15 minute si a plecat , atat a valorat ziua nationala.

Gigel Sportul
5th December 2003, 21:26
cea mai urata aniversare, de cand ma stiu.
populism gen sechelariu. pesedisti astia imputiti au dat sarmale si fasole la po<beep><beep><beep><beep>tie, parca rad de noi.
toata presa a relatat de la cozi cu oameni veniti cu gamele si borcane sa prinda niste fasole.
iliescu s-a afisat la alba-iulia pentru 15 minute si a plecat , atat a valorat ziua nationala.

NO COMMENT!!! Cam asa au inteles unii treaba cu ZIUA NATIONALA. Trist, foarte trist. Oricum, retroactiv: La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni.

Vadim
1st December 2004, 10:30
La Multi Ani tuturor de ziua nationala a Romaniei.

grig_jr
1st December 2004, 10:47
sunt singurul neatins de aceasta zi?

cel mai naspa e ca am fost obligat sa imi iau liber azi. as fi vrut sa lucrez si sa am vineri liber sa ma tira la munte. nu s-a putut. cica s-a inchis toata firma !!!! :<

andreiush
1st December 2004, 10:58
Sa traisca toti romanii!!!!! Hai ROMANIA!!!!!

Mihai
1st December 2004, 11:06
La multi ani pt toti romanii de peste tot!

gicu
1st December 2004, 11:21
cum spuneam mai demult:

La multi ani romani, oriunde v-ati afla! :)

ps. si-a mai trecut un an...

gianni
1st December 2004, 16:36
LA MULTI ANI ROMANI !!!!

Este trist ce aud din comentariile voastre ! Nu vom fi ce-am fost atata timp cat sunt la putere cei care sunt !

Dar fiti mandrii ca sunteti romani macar pentru trecutul vostru !

Mihai
1st December 2004, 16:46
Sunt mandru pt trecutul meu, dar as vrea sa fiu mandru si pt prezent si viitor! Pai daca eu am avut un stra-stra-strabunic care a realizat ceva in viata, ma laud cu el toata viata???

gianni
1st December 2004, 16:57
Daca vrei sa nu te lauzi numai cu el atunci lupta : " O lupta-i viata, deci te lupta ! "

uti2102
1st December 2004, 17:08
La Multzi ani romani ! Azi e ziua tuturor romanilor !
Daca va nemultzumeshte ceva, avetzi grija sa rezolvatzi pe 12, cand mergetzi la vot. :ok:

Catalanul
1st December 2004, 17:12
La multi ani tuturor romanilor de pretutindeni!!! :ok:

ilenuta
1st December 2004, 17:36
Cred ca cea mai buna urare de ziua nationala este "Desteapta-te romane!" :ok:

Vietnam
1st December 2004, 17:49
Ala este indemn nu urare!

Eu urez tuturor romanilor sanatate, fericire, prosperitate.
Sanatate ca sa apuce sa prinda si acele vremuri in care sa poata trai mult mai bine si mai decent fara comunisti la putere.
Fericire ca au reusit sa prinda vremurile cand comunistii o iau din nou in goarna dupa 1989
Properitatea vine singura dupa ce nu mai sunt bolsevicii la putere.

/hello La MULTI ANI ROMANIA! LA MULTI ANI ROMANI, oriunde v-ati afla! /hello

Pacala
1st December 2004, 17:58
La multi ani tuturor romanilor ! :)

Utilizator
1st December 2004, 18:33
Prezentul de care sa fim mandri si prosperitatea vor veni atunci cand fiecare in parte va incerca sa-si imbunatateasca viata si nu sa gaseasca scuze permanente la propria delasare.
Sunt de acord cu tot ce spuneti despre alegeri etc., ca poate fi mai bine daca...dar atat timp cat ne putem toate sperantele in schimbari de guvern si asteptam sa vina cineva care sa ne indrume nu ne vom putea mandri cu altceva in afara de trecut.
Si in alte tari se fura si s-a furat, politica e plina de corupti, hoti si lepadaturi cam peste tot prin Vest, dar ei o duc ceva mai bine si asta pentru ca fiecare isi vede propriul interes si cauta sa nu-i deranjeze prea mult pe ceilalti.
Ne place prea mult sa stam si sa asteptam minuni, sa-i barfim pe ceilalti pe unde apucam, sa ne vaitam permanent de ce ne fac altii, sa facem tot posibilul ca sa belim capra vecinului, sa fim in permanenta nemultumiti si sa asteptam compasiunea altora.

Cand vom sti sa ne definim tintele personale si sa le atingem bazandu-ne in special pe forte proprii sunt convins ca si Romania va deveni o tara prospera de care sa fim mandri.

PS: cei de la putere sunt hoti, corupti, inculti etc. si asta ne deranjeaza de fapt. Suna putin anacronic sa tot o dam cu bolsevici, comunisti etc. iar in Europa ne face o imagine ingrozitor de proasta, mass-media ne asociaza in aceste zile cu Ucraina si chiar nu suntem atat de inapoiati sau de dependenti de Mama Rusia precum ei. Nu mai putem vorbi de lupta de clasa :)
Cred ca o definitie mai corecta este cea de regim mafiot.

alx_ro
1st December 2004, 19:15
LA MULTI ANI ROMANI! Cat despre manifestari... mi-e scarba sa vorbesc...

Dorin
1st December 2004, 19:55
La Multi Ani Romania! La multi ani mama(care e nascuta tot de 1 dec.) :yeah: Dorin

vasile314tzurka
2nd December 2004, 08:35
si in ucraina este un regim mafiot. diferenta e ca aia nu au mai suportat si au iesit in strada. "imaginea" romaniei ar fi buna daca s-ar intimpla asa ceva. asa cum apaudacii regimului iliescian incep sa urle ca "uite ce ne face basescu" nu e cazul sa confundam imaginea romaniei cu aia din albumele colorate in roz. dintre noi si ucrainieni noi suntem cei inapoiati si aserviti clicii nastase.

Utilizator
2nd December 2004, 10:48
Vasile in Ucraina traiesc abia acum fenomenul Piata Universitatii. Daca s-ar intampla asa ceva la noi, acum, sa fii convins ca oricate aplauze am primi va creste iarasi riscul de tara spre nivelul din Congo iar UE si alte chestii vor capata termene nedeterminate undeva in viitor.
Regim mafiot exista si in alte tari, inclusiv europene, lume nemultumita la fel, dar au depasit de mult momentul iesirii in strada pentru motive politice. W. Bush a castigat primele alegeri cel putin contestabil, dar ceilalti au avut puterea sa accepte rezultatele chiar daca au fost mari dubii referitor la corectitudine. Cred ca si noi putem proceda la fel si sa gandim mai capitalist un pic. Ne manifestam mult prea sentimental in probleme politice, am putea fi mai rationali. Nu e nici o confuzie cu albumele roz si nici aservire clicii nastase in ceea ce spun, mi se pare doar ca ne manifestam un pic desuet pentru ceea ce vrem sa devenim.

vasile314tzurka
2nd December 2004, 11:12
ok. stam acasa si asteptam "vin ai nostri pleaca-ai nostri si noi ne uitam ca prostii".

noi nu devenim. suntem aia care fura. atit. e adevarat ca e desuet sa provoci revolutii, mult mia rational e sa astepti primavara.

piata universitatii a fost in sine desuet pentru ca doar o mica parte au fost acolo, basca lozincile sforaitoare cu eminescu mihai viteazu si altele ca ele. nu sufera comparatie cu faptul ca europa a cerut repetarea alegerilor in ucraina.

desueti sunt si aia care confunda psd cu tara. raminem cu legendele promovate la greu. poti explica rational ce faci cind justitia e obturata de o clica de mafioti? astepti ce? o alta generatie. corect. poate doua. din pacate eu nu mia prind. asta e.

Utilizator
2nd December 2004, 11:35
nu spuneam sa stai si sa rabzi ca boul la jug, spuneam ca eu consider ca azi ai si alte mijloace pentru a schimba situatia.
Uite, ce ma mira cel mai tare: toata lumea da in fiert cand e vorba de politica, dar ia zi-mi si mie de cate manifestari de nemultumire din motive economice sau sociale ai auzit in Romania ultimilor 3 ani? Eu recunosc ca nu, desi astea sunt niste manifestari lunare (sa nu spun saptamanale) prin Europa si reprezinta metode de lupta pentru a rezolva ceva concret. De fapt de ce ii vreau pe aia sau pe ceilalti? Imi mentin parerea ca e desuet sa te ataci doar din 4 in 4 ani, sa te gandesti la revolutii, sa ramai la lupta de clasa, cand de fapt sunt de rezolvat probleme pur economice si sociale, nu de oranduire politica. Sa luptam cu mijloace normale nu exceptionale. In Italia deceniilor trecute cadeau guverne saptamanal aproape si nu se faceau revolutii si beliri de bolsevici in piete publice. Era doar greve organizate pentru revendicari economice. Si tot o tara dominata de mafie.

Cu alte cuvinte vrem normalitate dar inca ne gandim numai la metode extreme pentru a o atinge.

vasile314tzurka
2nd December 2004, 15:21
terisoara mea...

http://www.expres.ro/politica/?news_id=173124

cu mijloace normale or sa iasa niste generatii de handicapati politic precum cele ce se bucura cind iliescu apare...