PDA

View Full Version : Despre o scrisoare deschisa...demult



miril
8th January 2006, 13:27
Iata ca a trecut ceva timp de la scrisoare mea catre presedintele de atunci al echipei FC National, Gino Iorgulescu. Conducerea s-a schimbat, lucrurile in esenta nu, desi, personal il percep pe Constantin Iacov ca pe o persoana plina de intentii bune. Nu oblig pe nimeni, dar ce se mai poate spune de cele zise atunci, ar fi lucruri care ar fi putut fi spuse, poate o asemenea scrisoare sa aiba un mic impact asupra conducerii clubului? Etc, etc. Astept comentarii!

Iata si reproducerea integrala a scrisorii:

Domnule Presedinte Gino Iorgulescu,

Sunt un suporter fidel al acestei echipe de cand am deschis ochii pentru fotbal si este ceva vreme de atunci. Va vorbesc in nume personal, dar sunt convins ca ceea ce va voi spune in aceasta scrisoare va fi si in asentimentul majoritatii suporterilor echipei noastre, FC National. As dori sa aveti rabdare sa cititi scrisoarea mea, care poate fi perceputa cam lunga, dar care, cred eu, contine cateva ganduri de luat in seama pentru binele echipei noastre iubite. De aceea il rog pe administratorul web-ului sa nu stearga acesta scrisoare si sa-mi promita ca ea va ajunge pe biroul domnului presedinte Iorgulescu, cu rugamintea-mi explicita de a fi citita de dansul.

Ca mai toti suporterii progresisti si, mai nou, nationalisti, sunt foarte ingrijorat de situatia acestei echipe cu istorie mai mult decat decenta si de mare traditie a fotbalului romanesc. In curtea noastra au invatat si s-au afirmat nume mari ale fotbalului autohton, chiar dumneavoastra v-ati numarat printre cei care si-au facut debutul pe marea scena a diviziei A, jucand pentru culorile bleu-albastre, atat de dragi mie si nu numai. In ciuda faptului ca a avut una dintre cele mai valoroase pepiniere de fotbal din tara, desi a fost, prin comparatie, una dintre cele mai oneste si sportive echipe din campionat, desi suporterii progresisti, in jur de zece mii in anii 1955-70, au fost printre cei mai civilizati, soarta si contextul politicosocial au fost potrivnice noua si acest lucru trebuie facut cunoscut.

Am avut nesansa ca fiind formal echipa sustinuta de BNR, o institutie prin definitie capitalista in ochii protipendadei ceausistocomuniste, sa fim defavorizati sistematic, deposedati de cei mai buni fotbalisti si de palmarese majore, si in cele din urma sa ne aflam in prag de desfiintare prin demontarea stadionului si cu riscul confiscarii a tot ceea ce era asociat cu numele clubului Progresul, echipa din Parcul cu Platani. Si pentru ca nedreptatea sa fie desavarsita, prin deciziile patologice ale Odiosului, clica subordonata lui a decis daramarea Dealului Spirii si a imprejurimilor, cartier si leagan al viitorilor sustinatori ai acestei frumoase echipe. Nu a fost de ajuns ca institutiile ceausiste au favorizat pe fata echipele armatei si securitatii, dar lucru acesta a culminat si cu cucerirea de catre echipa Steaua, echipa sustinuta de majoritatea clanului Ceausescu, a Cupei Campionilor Europei.

Vecinatatea de cartier, succesul si jocul atractiv al echipei Steaua, coroborat cu lipsa unui cartier socialmente legat de clubul bancar, aflat atunci in divizia C si in prag de desfiintare, a facut ca acesta echipa iubita prin anii 1950-60 de in jur de zece mii de suporteri sa ajunga sa fie practic fara multi suporteri de varsta tanara si care merg la stadion si fara o sursa naturala de atragere a noi suporteri. Spun toate aceste lucruri pentru a se intelege de ce acest club iubit de multi, candva, a ajuns tinta ironiilor ieftine a massmediei romanesti, lucru nu numai nedrept, dar si o dovada a lipsei de profesionalism a majoritatii jurnalistilor autohtoni, aflati la varsta relativ tanara si crescuti cu Dinamo si Steaua nu numai pe buze dar si in sange. O mica paranteza, sa nu se inteleaga ca nu m-as bucura de faptul ca echipa Steaua a castigat CCE, din contra, ca orice roman simt pentru neamul meu, dar am vrut sa descriu putin cum acesta performanta a fost posibila si in ce context.

Prin cele spuse mai sus, pana acum, am vrut sa subliniez, ca acesta echipa, FC National, fosta Progresul, a fost defavorizata de regimul totalitar al dictaturii ceausiste si ca efectele se resimnt inca si astazi, mai ales ca, dupa revolutie, practicile totalitare s-au perpetuat si in fotbal, ca sa nu zic mai ales in fotbal, ca dovada palpabila fiind si meciul din Cupa Romaniei Dinamo-FC National, unde practicile de pe vremea ceausestilor dau senzatia de deja vu, deja vecu.

Domnule Iorgulescu, v-am descris toate aceste lucruri, multe cunoscute si de dumneavoastra, pentru a va ajuta sa intelegeti ca tot ce ne-a fost potrivinic si umilitor si a dus si la o lipsa relativa de performante, constituie de fapt un capital moral exceptional, care in contextul actual sociopolitic de schimbari majore, in sensul pozitiv al cuvantului, poate fi valorificat si medializat pozitiv si in folosul clubului. Echipa noastra, pe care eu inca o numesc Progresul Bucuresti, prieteni nationalsti, sa nu va suparati, poate constitui exemplul, simbolul si modelul renasterii pasarii Phoenix, in contextul in care societate romanesca prin factorii ei politici si economic al celor aflati la guvernare se afla pe drumul reinnoiri si integrarii europene. Avem dreptul moral, prin istoria clubului, descrisa succint mai sus, sa cerem factorilor de decizie sprijinul, inclusiv economic, in vederea repararii nedreptatilor suferite, dar si a transformarii acestei echipei in simbolul modern al cinstei si performantei obtinute exclusiv prin mijloace sportive si pe terenul de fotbal. Acest simbol asociat echipei FC National trebuie mediatizat eficient si poate constitui si o posibilitate de a aduce sprijin de la toate nivelele, mai ales ca ne aflam intr-un context politicosocial de schimbare in bine a societatii, iar meciul trucat de Dinamo, trebuie valorificat "cat fierul este cald".

Domnule Iorgulescu, v-am perceput dintotdeauana ca pe un om inteligent, de fotbal, un presedinte de club, cel mai bun din divizia A, zic eu, care se descurca excelent, in conditii materiale precare si care a adus si cele mai bune performante din istoria clubului, dar, nota bene, nici un trofeu. Va spun deschis, stiu sigur ca ati facut compromisuri mari in detrimentul performantei acestei echipe, dar stiu ca nu ati avut de multe ori alte alternative, intr-o societate clientelara si intr-un fotbal dominat de o grupare pusa in slujba Cooperativei (stiti la ce m-am referit). In ce proportie ati facut parte din acest sistem, numai dumneavostra stiti, si nici nu este scopul scrisorii mele. Este de fapt treaba exclusiv a dumneavoastra. Vreau sa va spun doar atat, aveti o ocazie unica de a face ceva constructiv pentru acesta echipa lovita nedrept de soarta si care poate fi asociat in viitor si cu numele lui Gino Iorgulescu.

Lumea fotbalistica roamnesca, si nu numai, este revoltata de practicile de a face performanta a celor de la "marile cluburi romanesti". Furtul fara perdea al arbitrului Serea are, mai mult ca sigur, in spate un plan elaborat de oameni aflati in structurile de conducere ale clubului ale carui nume mi-e sila sa-l pronunt. Iesirile primitive ale unui alt "om de fotbal" intr-un program de televiziune au provocat reactia negativa a insusi presedintelui Romaniei, iar despre rezultatele Nationalei si starea jalnica a stadioanelor sa nu mai vorbesc. Concluzia, a venit vremea schimbarilor, iar vremea Cooperativei a inceput sa dea semne de boala terminala. Deci, repet, contextul este favorabil, domnule Iorgulescu, de a bate la usile primariei, BNR-ului si chiar presedentiei sau al altor "usi suspuse" cu potential de sponsorizare si de a mediatiza prin toate mijloacele massmediale acest capital de simpatie fata de echipa noastra, ca si istoria nedreapta, dar demna a acestui club.

Puneti-le pe masa modelul "pasarii Phoenix", care ca sa reinvie din propria cenuse are nevoie de sprijinul major al celor cu putere de decizie politica si economica. Mediatizati peste tot imaginea unei echipe cu o istorie demna, o soarta nemeritata, cu un palmares decent si un public civilizat si sportiv si care detine un potential excelent care tine de plasare geografica a clubului intr-o zona linistita, chic si civilizata. Vorbim despre o echipa care dispune de un stadion cochet, echipat modern si care are planuri bine intocmite de extindere si modernizare, etc, etc. Faceti din FC National Monacoul fotbalului romanesc. Puneti accentul in mediatizare pe calitate si nu pe cantitate. Nu multi, dar buni, romani si europeni, in acelasi timp, astia suntem noi, FC National, cu alte cuvinte.

Si daca din motive personale nu va puteti angaja in acest proces de salvare a echipei, lasati echipa in mana celor care iubesc acest club si nu ne dati pe mana unor persoane straine de istoria acestei echipe.
Daca din motive vechi si personale nu mai aveti legatura sau nu mai vorbiti cu progresisti cu putere financiara sau/si politica, gen Liviu Galan, Vlad Soare, Radu Vasile si altii, ii stiti dumneavoastra mai bine, luati legatura cu ei, propuneti-le impacarea, daca este necesar, si faceti-le cunoscut planurile dumneavoastra. Domnule Iorgulescu, sa stiti ca progresitii si sutinatorii echipei FC National sunt mult mai multi decat cei care vin pe stadion. Multi sunt in varsta si nu pot veni sa vada echipa, multi sunt dezamagiti de ceea ce vad ca se intampla in fotbalul romanesc si sunt dezgustati, dar aproape toti vor sa vada o schimbare profunda si pozitiva a echipei si cu timpul vor veni inapoi pe stadion, ca pe vremuri. Din nefericire timpul trece si trebuie actionat rapid si constructiv in folosul echipei, in numele culorilor bleu-albastre si a frunzei de platan, simbolurile noastre. Sa ne ajute Dumnezeu asa dupa cum meritam si sper sa va alaturati noua, domnule Iorgulescu. Sunt sigur ca si dumneavoastra v-ati saturat de muradariile din fotbalul romanesc si ca doriti din suflet o schimbare profunda. Aveti o unica posibilitate sa dati dovada de acest lucru.

Sa auzim si de bine,
MI, Stockholm
miril@swipnet.se

P. S. Pentru a mari puterea de simbol si de schimbare in bine v-as mai propune sa inaintati in planurile de modernizare a stadionului si un mic detaliu, dar important si de suflet, schimbarea (sau adaugire la numele stadionului) numelui stadionului Cotroceni cu Viorel Mateianu, un mare fotbalist, antrenor, dar mai presus de toate un om in sensul cel mai bun al cuvantului, asociat cu istoria clubului nostru, zbuciumata si nedreapta, dar demna.

Acelasi, MI

miril
8th January 2006, 13:39
Poate ar merita sa facem un poll intern daca o noua scrisoare isi are rost, etc.

krapulax
8th January 2006, 13:57
scrisoarea e in continuare actuala. mi-ar place sa cred ca iacov a citit-o si incearca sa aplice ideile expuse acolo.

miril
8th January 2006, 14:04
I-as trimite-o inaintea unei alte scrisori cu propuneri, strategii si solutii concrtete imediate si pe termen mai lung. Voi ce credeti?

Zamo
8th January 2006, 14:11
I-as trimite-o inaintea unei alte scrisori cu propuneri, strategii si solutii concrtete imediate si pe termen mai lung. Voi ce credeti?
Incercare moarte n-are!:ok:

krapulax
8th January 2006, 17:36
sa fie cu noroc!

miril
8th January 2006, 17:48
Sa fie!

herculis
8th January 2006, 19:22
Draga Miril,
Scrisoarea ta este foarte buna si subliniaza multe din adevarurile despre acest club!
Cred ca este important sa deschidem un canal de comunicare cu managementul clubului, pentru ca numai o atitudine constructiva poate aduce ceva benefic clubului.
Subscriu 100% la propunerea de a redenumi stadionul "Viorel Mateianu"

Am si eu o intrebare: Liga Suporterilor mai exista? Nu ma refer la grupul FANS sau cum ii cheama pe ei, dar vechea Liga a suporterilro progresisti...

Propunerea mea ar fi sa incercam reactivarea acestei ligi a suporterilor, care sa incerce sa atraga cat mai multi suporteri si simpatizanti. Este adevarat ca datorita conditiilor mai mult decat vitrege aceasta echipa nu mai are baza de suporteri din trecut.
Dar:
- Progresul trebuie sa capitalizeze pe baza unei imagini de echipa neimplicata in scandaluri, aranjamente si alte susanele
- Multi oameni sunt dezamagiti de aceste echipe "departamentale" prelate de asa-zisi oameni de afaceri = Steaua, Dinamo, Rapid si lor le trebuie oferita o alternativa. Aceasta alternativa o poate constitui Progresul!!!!
- Trebuie incercata realizarea de performante si nu traitul la minima rezistenta. Pe masura aparitiei rezultatelor si numarul simpatizantilor va creste. Pentru performante este nevoie inevitabil de bani. Suportul financiar poate fi oferit de oameni cu bani care iubesc aceasta echipa. Subscriu ideii de a atrage si alti oameni de afaceri, sau institutii financiare care sa ajute echipa.

Consider ca ar fi interesant daca Dl Iacov ne-ar putea prezenta un "plan de afaceri" daca vreti. Adica ce doreste sa faca cu aceasta echipa, cind si cum. Si sa vedem cum putem si noi ajuta!!!

miril
8th January 2006, 20:30
Bine inteles ca stiu despre Liga Suporterilor care pe vremuri era condusa de oameni deosebiti precum domnul Radulescu si altii. Da, vad ca gandim asemanator, Herculis. Cine vrea sa-i scrie direct lui Iacov o poate face pe constantiniacov@nationalfc.ro.

be@
8th January 2006, 21:05
Da , am sa-i scriu eu , sa-i "multumesc" pentru faptul ca le-a dat drumul lui Savu si Lita sa plece . :mda:

miril
8th January 2006, 21:47
Vad ca stergi repede. Imi arde de scrisori si este treaba mea, cum altora le place cleveteala la zvonuri si acuza fara sa stie despre ce este vorba. Fiecare cu ce poate. Desi este off topic, Lita nu este o pierdere, iar Savu este, din pacate, sub manageriatul lui Netoiu, deci tot Gino sa traiasca. Il acuz pe Iacov ca este un idiot pentru ca il aduce pe Bergodi ca sa se afle in treaba si sa isterizeze paranoia suporterilor. Da, din fotbal se face avere, mai ales la FC National, de aia se inghesuie lumea sa devina actionar la noi. Halal logica. Cinstit m-am cam saturat sa fac apel la calm si cumpatare. Nu merita sa-mi pierd timpul pe aici.

georgemp
8th January 2006, 23:04
Iata ca a trecut ceva timp de la scrisoare mea catre presedintele de atunci al echipei FC National, Gino Iorgulescu. Conducerea s-a schimbat, lucrurile in esenta nu, desi, personal il percep pe Constantin Iacov ca pe o persoana plina de intentii bune. Nu oblig pe nimeni, dar ce se mai poate spune de cele zise atunci, ar fi lucruri care ar fi putut fi spuse, poate o asemenea scrisoare sa aiba un mic impact asupra conducerii clubului? Etc, etc. Astept comentarii!

Iata si reproducerea integrala a scrisorii:

Domnule Presedinte Gino Iorgulescu,

Sunt un suporter fidel al acestei echipe de cand am deschis ochii pentru fotbal si este ceva vreme de atunci. Va vorbesc in nume personal, dar sunt convins ca ceea ce va voi spune in aceasta scrisoare va fi si in asentimentul majoritatii suporterilor echipei noastre, FC National. As dori sa aveti rabdare sa cititi scrisoarea mea, care poate fi perceputa cam lunga, dar care, cred eu, contine cateva ganduri de luat in seama pentru binele echipei noastre iubite. De aceea il rog pe administratorul web-ului sa nu stearga acesta scrisoare si sa-mi promita ca ea va ajunge pe biroul domnului presedinte Iorgulescu, cu rugamintea-mi explicita de a fi citita de dansul.

Ca mai toti suporterii progresisti si, mai nou, nationalisti, sunt foarte ingrijorat de situatia acestei echipe cu istorie mai mult decat decenta si de mare traditie a fotbalului romanesc. In curtea noastra au invatat si s-au afirmat nume mari ale fotbalului autohton, chiar dumneavoastra v-ati numarat printre cei care si-au facut debutul pe marea scena a diviziei A, jucand pentru culorile bleu-albastre, atat de dragi mie si nu numai. In ciuda faptului ca a avut una dintre cele mai valoroase pepiniere de fotbal din tara, desi a fost, prin comparatie, una dintre cele mai oneste si sportive echipe din campionat, desi suporterii progresisti, in jur de zece mii in anii 1955-70, au fost printre cei mai civilizati, soarta si contextul politicosocial au fost potrivnice noua si acest lucru trebuie facut cunoscut.

Am avut nesansa ca fiind formal echipa sustinuta de BNR, o institutie prin definitie capitalista in ochii protipendadei ceausistocomuniste, sa fim defavorizati sistematic, deposedati de cei mai buni fotbalisti si de palmarese majore, si in cele din urma sa ne aflam in prag de desfiintare prin demontarea stadionului si cu riscul confiscarii a tot ceea ce era asociat cu numele clubului Progresul, echipa din Parcul cu Platani. Si pentru ca nedreptatea sa fie desavarsita, prin deciziile patologice ale Odiosului, clica subordonata lui a decis daramarea Dealului Spirii si a imprejurimilor, cartier si leagan al viitorilor sustinatori ai acestei frumoase echipe. Nu a fost de ajuns ca institutiile ceausiste au favorizat pe fata echipele armatei si securitatii, dar lucru acesta a culminat si cu cucerirea de catre echipa Steaua, echipa sustinuta de majoritatea clanului Ceausescu, a Cupei Campionilor Europei.

Vecinatatea de cartier, succesul si jocul atractiv al echipei Steaua, coroborat cu lipsa unui cartier socialmente legat de clubul bancar, aflat atunci in divizia C si in prag de desfiintare, a facut ca acesta echipa iubita prin anii 1950-60 de in jur de zece mii de suporteri sa ajunga sa fie practic fara multi suporteri de varsta tanara si care merg la stadion si fara o sursa naturala de atragere a noi suporteri. Spun toate aceste lucruri pentru a se intelege de ce acest club iubit de multi, candva, a ajuns tinta ironiilor ieftine a massmediei romanesti, lucru nu numai nedrept, dar si o dovada a lipsei de profesionalism a majoritatii jurnalistilor autohtoni, aflati la varsta relativ tanara si crescuti cu Dinamo si Steaua nu numai pe buze dar si in sange. O mica paranteza, sa nu se inteleaga ca nu m-as bucura de faptul ca echipa Steaua a castigat CCE, din contra, ca orice roman simt pentru neamul meu, dar am vrut sa descriu putin cum acesta performanta a fost posibila si in ce context.

Prin cele spuse mai sus, pana acum, am vrut sa subliniez, ca acesta echipa, FC National, fosta Progresul, a fost defavorizata de regimul totalitar al dictaturii ceausiste si ca efectele se resimnt inca si astazi, mai ales ca, dupa revolutie, practicile totalitare s-au perpetuat si in fotbal, ca sa nu zic mai ales in fotbal, ca dovada palpabila fiind si meciul din Cupa Romaniei Dinamo-FC National, unde practicile de pe vremea ceausestilor dau senzatia de deja vu, deja vecu.

Domnule Iorgulescu, v-am descris toate aceste lucruri, multe cunoscute si de dumneavoastra, pentru a va ajuta sa intelegeti ca tot ce ne-a fost potrivinic si umilitor si a dus si la o lipsa relativa de performante, constituie de fapt un capital moral exceptional, care in contextul actual sociopolitic de schimbari majore, in sensul pozitiv al cuvantului, poate fi valorificat si medializat pozitiv si in folosul clubului. Echipa noastra, pe care eu inca o numesc Progresul Bucuresti, prieteni nationalsti, sa nu va suparati, poate constitui exemplul, simbolul si modelul renasterii pasarii Phoenix, in contextul in care societate romanesca prin factorii ei politici si economic al celor aflati la guvernare se afla pe drumul reinnoiri si integrarii europene. Avem dreptul moral, prin istoria clubului, descrisa succint mai sus, sa cerem factorilor de decizie sprijinul, inclusiv economic, in vederea repararii nedreptatilor suferite, dar si a transformarii acestei echipei in simbolul modern al cinstei si performantei obtinute exclusiv prin mijloace sportive si pe terenul de fotbal. Acest simbol asociat echipei FC National trebuie mediatizat eficient si poate constitui si o posibilitate de a aduce sprijin de la toate nivelele, mai ales ca ne aflam intr-un context politicosocial de schimbare in bine a societatii, iar meciul trucat de Dinamo, trebuie valorificat "cat fierul este cald".

Domnule Iorgulescu, v-am perceput dintotdeauana ca pe un om inteligent, de fotbal, un presedinte de club, cel mai bun din divizia A, zic eu, care se descurca excelent, in conditii materiale precare si care a adus si cele mai bune performante din istoria clubului, dar, nota bene, nici un trofeu. Va spun deschis, stiu sigur ca ati facut compromisuri mari in detrimentul performantei acestei echipe, dar stiu ca nu ati avut de multe ori alte alternative, intr-o societate clientelara si intr-un fotbal dominat de o grupare pusa in slujba Cooperativei (stiti la ce m-am referit). In ce proportie ati facut parte din acest sistem, numai dumneavostra stiti, si nici nu este scopul scrisorii mele. Este de fapt treaba exclusiv a dumneavoastra. Vreau sa va spun doar atat, aveti o ocazie unica de a face ceva constructiv pentru acesta echipa lovita nedrept de soarta si care poate fi asociat in viitor si cu numele lui Gino Iorgulescu.

Lumea fotbalistica roamnesca, si nu numai, este revoltata de practicile de a face performanta a celor de la "marile cluburi romanesti". Furtul fara perdea al arbitrului Serea are, mai mult ca sigur, in spate un plan elaborat de oameni aflati in structurile de conducere ale clubului ale carui nume mi-e sila sa-l pronunt. Iesirile primitive ale unui alt "om de fotbal" intr-un program de televiziune au provocat reactia negativa a insusi presedintelui Romaniei, iar despre rezultatele Nationalei si starea jalnica a stadioanelor sa nu mai vorbesc. Concluzia, a venit vremea schimbarilor, iar vremea Cooperativei a inceput sa dea semne de boala terminala. Deci, repet, contextul este favorabil, domnule Iorgulescu, de a bate la usile primariei, BNR-ului si chiar presedentiei sau al altor "usi suspuse" cu potential de sponsorizare si de a mediatiza prin toate mijloacele massmediale acest capital de simpatie fata de echipa noastra, ca si istoria nedreapta, dar demna a acestui club.

Puneti-le pe masa modelul "pasarii Phoenix", care ca sa reinvie din propria cenuse are nevoie de sprijinul major al celor cu putere de decizie politica si economica. Mediatizati peste tot imaginea unei echipe cu o istorie demna, o soarta nemeritata, cu un palmares decent si un public civilizat si sportiv si care detine un potential excelent care tine de plasare geografica a clubului intr-o zona linistita, chic si civilizata. Vorbim despre o echipa care dispune de un stadion cochet, echipat modern si care are planuri bine intocmite de extindere si modernizare, etc, etc. Faceti din FC National Monacoul fotbalului romanesc. Puneti accentul in mediatizare pe calitate si nu pe cantitate. Nu multi, dar buni, romani si europeni, in acelasi timp, astia suntem noi, FC National, cu alte cuvinte.

Si daca din motive personale nu va puteti angaja in acest proces de salvare a echipei, lasati echipa in mana celor care iubesc acest club si nu ne dati pe mana unor persoane straine de istoria acestei echipe.
Daca din motive vechi si personale nu mai aveti legatura sau nu mai vorbiti cu progresisti cu putere financiara sau/si politica, gen Liviu Galan, Vlad Soare, Radu Vasile si altii, ii stiti dumneavoastra mai bine, luati legatura cu ei, propuneti-le impacarea, daca este necesar, si faceti-le cunoscut planurile dumneavoastra. Domnule Iorgulescu, sa stiti ca progresitii si sutinatorii echipei FC National sunt mult mai multi decat cei care vin pe stadion. Multi sunt in varsta si nu pot veni sa vada echipa, multi sunt dezamagiti de ceea ce vad ca se intampla in fotbalul romanesc si sunt dezgustati, dar aproape toti vor sa vada o schimbare profunda si pozitiva a echipei si cu timpul vor veni inapoi pe stadion, ca pe vremuri. Din nefericire timpul trece si trebuie actionat rapid si constructiv in folosul echipei, in numele culorilor bleu-albastre si a frunzei de platan, simbolurile noastre. Sa ne ajute Dumnezeu asa dupa cum meritam si sper sa va alaturati noua, domnule Iorgulescu. Sunt sigur ca si dumneavoastra v-ati saturat de muradariile din fotbalul romanesc si ca doriti din suflet o schimbare profunda. Aveti o unica posibilitate sa dati dovada de acest lucru.

Sa auzim si de bine,
MI, Stockholm
miril@swipnet.se

P. S. Pentru a mari puterea de simbol si de schimbare in bine v-as mai propune sa inaintati in planurile de modernizare a stadionului si un mic detaliu, dar important si de suflet, schimbarea (sau adaugire la numele stadionului) numelui stadionului Cotroceni cu Viorel Mateianu, un mare fotbalist, antrenor, dar mai presus de toate un om in sensul cel mai bun al cuvantului, asociat cu istoria clubului nostru, zbuciumata si nedreapta, dar demna.

Acelasi, MI
Frumoasa scrisoare,Miril,in care sunt reflectate multe adevaruri

miril
8th January 2006, 23:16
Da, dar nu-i plina de injuraturi si teorii paranoide. O lipsa majora!

Platanu
9th January 2006, 11:49
Da , am sa-i scriu eu , sa-i "multumesc" pentru faptul ca le-a dat drumul lui Savu si Lita sa plece . :mda:Hai sa zicem ca Lita ar fi putut pleca,dar Savu e totusi goalgeterul echipei.

miril
9th January 2006, 12:13
Iacov a negat pe Realitatea TV, despre Savu, iar Lita nu este o pierdere.
Dar, haideti sa respectam tema topicului!

Bancaru
9th January 2006, 12:28
Cred ca trebuie facut ceva in legatura cu imaginea externa a clubului. Pe langa scrisoarea asta e bine ca sunt initiative puternice pentru refacere. Cred in aceste initiative. Eu am zis ca e bine sa ne semnam fiecare sub aceasta scrisoare, dupa care sa o timitem pe adresa clubului. Si sa facem totul cat mai civilizat. Asta e important.
Herculis, bine te-am gasit!

herculis
9th January 2006, 13:11
Multumesc pentru primire :-)))
Eu zic ca Miril sa trimita aceasta scrisoare (si in numele nostru ) si sa vedem (daca exista) vreun raspuns din partea Dl Iacov.

Cit despre idei de intarire a clubului, hehe ar fi multe. Problema este ca de la distantza este greu sa facem ceva. Voi incerca sa scriu pe Topicul "cum sa ne revenim" si poate continuam acolo aceasta discutie.

miril
9th January 2006, 13:13
Adresa electronica corecta pare a fi, de fapt: constantin.iacov@nationalfc.ro. Normal, cum altfel! Herculis, te simt pe aproape, nu mai stiu nimic despre situatia actuala a Ligii Suporterului, oamenii pensionari acum, nu cred ca mai au aceiasi vigoare, capacitate si vointa sa faca ce faceau pe vremuri. Reinfiintarea/sustinerea ei este o modalitate de a simtii...National si de a avea un dialog normal, oficial si civilizat cu clubul. Din pacate nu mai sunt demult in tara.
Herculis, si eu pregatesc ceva!

herculis
9th January 2006, 13:45
Da, s-ar putea sa ai dreptate, cei mai multi s-ar putea sa fie prea batrani.
Important este sa existe citeva persoane dispuse sa reinitieze Liga. Iar noi, aflati departe o putem spriji. Eu sunt primul dispus sa plateasca cotizatie de membru daca imi dati un numar mic la carnet (ca la PCR, hahaha)

Am post pe topicul "cum sa ne revenim" si daca vreti hai sa facem un brainstorming acolo

miril
9th January 2006, 14:02
Voi merge in tara de Pasti, si, in functie de timp, voi testa terenul. Nu ma refer la...gazon.

be@
9th January 2006, 14:09
Eu nu zic ca nu e laudabila initiativa , ba dinpotriva . Bineinteles ca si eu mi-as dori o revista a clubului , in care sa ne fie promovate valorile , fiindca e foarte important pentru imaginea noastra . Si asa presa nu prea scrie de noi , decat cateva randuri , si alea , cand si cand . Dar , ce sa fac , eu sunt mai sceptica ca cele dorite de noi se vor realiza . Din nou se vor gasi fel si fel de motive , precum ca nu sunt bani , si nu se va face nimic . Parca vad . La fel cum s-a petrecut si atunci cu vanzarile de jucatori . A fost realizata o scrisoare catre Gino , s-au lipit afise , s-a protestat la meciuri , s.a.m.d. Si care a fost rezultatul ? Le-a pasat in vreun fel ?
Un alt lucru pe care mi-l mai doresc eu este cooptarea in conducerea clubului a unui om de fotbal , care sa fi jucat sub culorile bleo-albastre . Avem nevoie de un astfel de om care sa cunoasca foarte bine fotbalul romanesc pentru ca Iacov a recunoscut el insusi ca nu se pricepe prea bine la lucrul asta . Spre exemplu , Gino stia foarte bine ce jucatori sunt liberi de contract sau urmeaza sa li se termine contractele la alte echipe , si ii aducea pe sume mici ca sa joace la noi . De un astfel de om am avea mare nevoie , care sa fie in interiorul fenomenului .

miril
9th January 2006, 14:25
Be@, asa te vreau! Tu crezi ca eu in interiorul meu sunt numai...plin de optimism, dar trebuie sa ne mentinem in exterior un optimism moderat si sa facem in grup sau individual ce putem fiecare, putin, mult, orice conteaza. Si eu m-am gandit ca ne lipseste un inlocuitor pentru Gino si, inca, nu i-am gasit un inlocuitor. Se pare ca si Iacov il cauta cu...lumanarea. Eu cred in el. N-am crezut in Gino, dar Iacov n-are niciun motiv sa-si riste afacerile si numele, venind la National ca sa...fure sau/si sa-si faca imagine, cum au speculat unii. Sa fure ce? Un evreu care sa si faca imagine de devalizator? Sa nu-l confundam cu Miticii din fotbalul autohton, Iacov are alta stofa, neinitiat in fenomen, poate idealist, dar orice dar nu mafiot. As merge tot pe filiera italiana, ajutat de un harsit in..mizeriile dambovitene, dar cu inima pentru club, un fel de Halagian... progresist.

Bancaru
9th January 2006, 14:35
Si cine ar fi harsaitul, Miril? Chestia cu revista nu stiu daca e valabila. Nu prea sunt bani pentru asa ceva. Nu putem sa punem caruta inainte. Suporterii trebuie atrasi dar nu cu revista. Revista sa apara mai tarziu. Poate initierea unui plan de marketing legat de asta si aparitia unor articole mai bogate in reviste de sport sau de alt profil. In definitiv nu e nimic nou sub soare, plata pentru aparitii in presa.

miril
9th January 2006, 14:51
Revista intra si ea intr-un plan. Trebuie "umblat" la massmedia si trebuie sa ne asiguram de un...harsit pe care...nu-l am.

herculis
9th January 2006, 16:12
Tot ce ar trebui sunt bani pentru publicitate. Insa o campanie adevarata poate costa cel putin 100,000 de euro sau chiar mai mult. Insa pe termen lung, daca echipa va merge bine si va avea rezultate acesti bani vor fi recuperati din plin.

athc_
9th January 2006, 23:26
Am vazut ca ati pomenit aici de liga suporterilor.
Am avut si eu de-a face cu liga, chiar acum vreo 3 ani am vrut sa ma inscriu, insa...
N-ar avea rost.
Nu exista nici un fel de initiativa acolo.
Cu oamenii aia chiar nu poti face nimic.
Totul e condus de un mos comunist care este bogat si sustine financiar liga. Am inteles de la cei mai in varsta ca nimeni nu l-a vazut inainte de 1990.
Toti membrii ligii, majoritatea batrani si fara posibilitati materiale il privesc din pacate ca pe un zeu pe acest individ.
Se fac doar una, doua deplasari pe an din banii sefului ligii, dar restrictiile de comportament pentru cei care merg sunt grave din punctul meu de vedere.
De exemplu acum un an, la Pitesti, cei veniti cu microbuzele de la liga erau amenintati ca vor fi lasati in Pitesti daca stau alaturi de noi, cei de la Fans. De asemenea au incercat de mai multe ori sa ne confiste, cu complicitatea jandarmilor, diverse materiale care ii deranjau pe ei si pe sefu' (vezi steagurile anti fanfara, etc..)

Si legat de revista.. Noi am avut o initiativa de acest gen: timp de un an si jumatate am scos la fiecare meci acasa o fanzina (2 pagini alb-negru), insa am incetat treaba, din diverse motive.
Daca apare vreo initiativa serioasa din partea voastra, eu sunt dispus sa dau o mana de ajutor cu ce e nevoie.

PS: Bancaru: la Fans sunt oameni care vin de 5,6,7... sau chiar 10 ani la stadion (de exemplu eu - primul meci in 1995). Anul infiintarii grupului e 2003, dar nu coincide deloc cu data aparitiei noastre la stadion ca si indivizi.

miril
9th January 2006, 23:49
Athc, stiu si eu asta, il cunosc pe individ si este...useless. Nu reprezinta nici pe suporteri si nici nu are relatii cine stie in club. De cand sarmanul domnul Pavliu a murit, nu mai sunt oameni de suflet si initiativa la asa zisa Liga. Un obiectiv major, printre altele, este scrierea unei carti despre istoria dureroasa a acestui club, urmarindu-se recuperarea patrimoniului spiritual al clubului, iubit de mii de oameni in trecut, lucru care trebuie aflat si mediatizat. Bineinteles ca FANS este un grup care poate ajuta mult, dar, mi-as dori, in opinia mea, sa reusim, in primul rand, sa avem un DIALOG cu VOI, si aici, dar mai ales pe site-ul clubului, ceea ce nu s-a mai intamplat in ultima vreme. Stii si tu la ce ma refer. In iubirea pentru echipa noastra Progresul/FC National suntem toti egali, desi dragostea fata de club poate avea forme diferite, individuale sau/si de grup, care trebuie respectate de toti, nimeni neputand sa si creeze un capital de imagine din iubirea fata de acesta echipa. Sa auzim si de bine! HAI PROGRESUL!

Bancaru
10th January 2006, 10:50
ATHC, eu nu vreau sa intru in polemici inutile cu tine, dar m-a mirat ceea ce ai spus tu despre "mosul" ala.

Toti membrii ligii, majoritatea batrani si fara posibilitati materiale il privesc din pacate ca pe un zeu pe acest individ.

Pot sa afirm cu toata convingerea mea, ca acelasi lucru se petrece si in FANS. Sunteti ca ceata lui Pitigoi, dai in unul tipa... toti. Mai putin tu. Desi pe fata nu recunoasteti asta, cei care nu sunt cu voi sunt impotriva, ceea ce nu e mai putin comunist decat mosul ala. De-a lungul anilor am invatat o chestie: vrei sa enervezi pe cineva? Nimic mai simplu. Ignora-l. Lasa-l in plata lui pe mos sau pe trompetist, tobosar. Vezi-ti de drumul tau si dovedeste ca poti face mai mult decat oricare, fiind civilizat.
Stiu foile pe care le imparteati. Si acum am una acasa. Am pastrat-o asa cum pastrezi un program de meci, un articol frumos, sau cotorul unui bilet de meci mare. Nu stiu cati dintre voi mai au indeletniciri de genul asta. Poate unii veneau din 1995 la meci, poate din 1990. Numai ca au fost unii care au venit cu 45 de ani inainte. Nu neaparat eu sau altii de aici. Nu ma refer la tine personal, dar pun pariu ca multi dintre membrii grupului tau nu au habar sa numeasca 5 jucatori mari care au activat la noi. Nu e vina lor, neaparat. Au o varsta mai frageda. Nici mie nu imi poti cere sa spun nu mai stiu ce, lucruri pe care nici macar nu le-am trait.
M-a impresionat, sincer, ceea ce a spus Alamar odata aici: faptul ca umbla pe coclauri dupa echipa. Exact asta s-a intamplat cu multi. Se duceau dupa echipa precum copiii aia de la 1900 care se tineau dupa masini. Nu isi mai punea nimeni problema existentei peluzei sau ma mai stiu eu carei parti din stadion, pentru simplul motiva ca suporterii Stelei sau ai lui Dinamo, ce-i drept aia cu ceafa groasa, hoatarasera ca sade mai bine o groapa de gunoi in Cotroceni, cand defapt groapa trebuia sa fie in... Groapa.
Din fericire pentru voi nu ati trecut aceste probe de foc pentru a deveni adevarati suporteri. Nimeni nu va contesta anumite merite si eforutrile pe care le faceti sa va duceti in deplasari. Dar nu ne face pe cei care venim numai la meciurile de acasa, sau stam mai mult la tastatura decat la stadion sa aruncam brosurile pe care FANS le impartea.
Ca o concluzie - sa stii ca intre cerintele grupului FANS si eforturile care se depun pentru salvarea echipei nici nu stau sa ma gandesc ce aleg. Eu ti-am mai zis ca in lume e loc pentru toata lumea. Mai ales la noi in stadion si se pare ca mai nou, si in vestiare.

miril
10th January 2006, 11:01
Nimic mai adevarat, Bancaru, "In lume e loc pentru toata lumea", asa este si la noi. Acum este randul fiecaruia sa si faca optiunea. Eu doar repet un singur lucru, ce mi se pare peren, indiferent de optiunea fiecaruia, de conducere, de grup de suporteri, etc... HAI PROGRESUL!

alamar
10th January 2006, 11:58
Domnilor, vreau sa va semnalez un fenomen ciudat petrecut la sfarsitul anului in emisiunile despre anul fotbalistic 2005. Am constatat cu aceasta ocazie ca din clasamentul diviziei A a disparut locul 3. Se pare ca ziaristii nostrii sportivi traiesc intr-un fel de zona crepusculara strabatuta din cand in cand de personaje ca Gigi, Giovani, Iancu, Vama care isi lasa amprenta asupra psihicului acestor biete fapturi (ziaristii) pierdute in spatiu si timp.
Alta chestie, mai "calda", este ca nici nu am intrat bine in anul cainelui (din 29 ianuarie se va intampla asta) si maidanezii se reped asupra noastra. Chiacu, jucatorul lui Giovani, Savu, jucatorul lui Netoiu, gata s-au saturat si o intind. Clubul F.C. National este supus unei agresiuni venite, ca si alta data, din Stefan cel Mare. Dupa 5-1 in primavara, 2-0 in toamna normal ca le-am cazut greu la pipota "domnilor" mai sus enuntati. In acest moment simt ca trebuie sa declar ca sunt alaturi de d-l Iacov. Iar pentru caini, o dedicatie: sper ca in etapa 29-a sa va batem in groapa si sa pierdeti titlu. Asa sa va ajute Dumnezeu.

miril
10th January 2006, 12:04
Alamar, asta zic si eu, sa fim alaturi de Iacov, care, pentru prima oara dupa multa vreme in istoria acestui club, se lupta pentru neatarnarea si independenta echipei FC National. In rest, massmedia romanesca este incompetenta, aservita si dezinformanta pentru..."cativa dolari in plus". De aia avem fotbalul pe care-l avem si...meritam. HAI PROGRESUL!

herculis
20th September 2006, 16:42
Alamar, asta zic si eu, sa fim alaturi de Iacov, care, pentru prima oara dupa multa vreme in istoria acestui club, se lupta pentru neatarnarea si independenta echipei FC National. In rest, massmedia romanesca este incompetenta, aservita si dezinformanta pentru..."cativa dolari in plus". De aia avem fotbalul pe care-l avem si...meritam. HAI PROGRESUL!

Miril,iti mai mentii opinia de mai sus? Nu cea referitoare la mass-media romaneasca :-))))

Bancaru
20th September 2006, 17:09
Desi nu sunt eu adrisantul, imi permit sa raspund si eu: DA. Si nu. Un lucru e clar: dragomir are pata pe Iacov pentru ca asta vrea sa iasa din sistem si s-a luat de el. Sunt multi suporteri care au zis depre Iacov asa: ce ti-a trebuit sa te iei in gura cu dragomir? Uite unde am ajuns! Voi cum credeti ca e mai bine?

herculis
20th September 2006, 17:57
Oh, nu. A facut foarte bine ca s-a luat de Mitica. Asta este singurul lucru pentru care inca mai am oarecare sperante in privinata lui.

Faptul ca nu a facut mare lucru la club, desi s-a batut cu pumnul in piept (poate in afara de a-si angaja secretara cu aspect placut), asta ma enerveaza.

Am fost de curand in ROmania, si l-am vazut pentru prima data vorbind live, pe un post de televiziune.. sincer, nu imi pare un om serios. Poate sunt eu un paranoic, dar acest domn Iacov este un smecheras. Si doar atat.

Platanu
21st September 2006, 11:07
Desi nu sunt eu adrisantul, imi permit sa raspund si eu: DA. Si nu. Un lucru e clar: dragomir are pata pe Iacov pentru ca asta vrea sa iasa din sistem si s-a luat de el. Sunt multi suporteri care au zis depre Iacov asa: ce ti-a trebuit sa te iei in gura cu dragomir? Uite unde am ajuns! Voi cum credeti ca e mai bine?OK.Bine ca s-a luat in gura cu dRAGOMIR.Dar pe mine ma deranjeaza ca la televizor se aduce vorba de FC National in momentul cand Iacov se ia de dragomir,nu se vorbeste de transferuri,de performante etc.Se pomeneste de National doar cand exista astfel de certuri.
Aceasta schimbare de imagine a clubului pe care o anunta Iacov mai de mult nu s-a produs.

Baresi
1st October 2006, 12:31
Sunt de acord cu Platanu,nu ar trebui sa fim pe primele pagini ale ziarului,ar trebui sa fim dupa rezultate si jucatori nu mai ca mie mi se pare ca jucatorii de la noi mai joaca fotbal doar din obisnuinta , nu cred ca mai au vreo motivatie , asa ca nu stiu ce e de facut...personal eu cred ca antrenorul nostru nu este si un bun pedagog

miril
2nd October 2006, 15:50
Bine ai revenit, Baresi! Da, si eu zic ca nu este bun pedagog, printre altele.