PDA

View Full Version : Challenge Cup - feminin



Darkslowstar
7th January 2006, 17:37
Rulmentul si-a inceput aventura in Challnege Cup impotriva caricaturi de echipa din Cipru Panellinos, pe care o conduce la pauza, la Brasov cu 24-3. In prima repriza am vazut toate procedeele spectaculoase din handbal, aeriene, aruncari pe la spate, bolte, etc, majoritatea reusite.
Sa vina cupa la Brasov! :D

SlamDuck
7th January 2006, 18:50
/OLE/
:great::bere::great:
Nu am mai ras atat de mult timp...nu stiu daca am mai vazut un asa meci de handbal...Avadanii a facut spectacol si diferenta ar fi fost mai mare daca nu se lasau pe tanjala rezervele...
Ce pot sa zic decat K.O. pentru echipa din Cipru...sa vina urmatorul adversar!!!:ok:
Speram ca nu va fi vorba de Tomis Constanta...

leo.mocanu
7th January 2006, 21:04
Asta sigur pentru ca doresti sa va intalniti cu Tomisul cat mai tarziu, nu pentru ca v-ar putea crea probleme.
Am vazut si eu meciul, mai exact repriza a doua. Macel cu public. asta vroiam eu sa spun acum vreo luna, cand apreciam ca valoarea jucatoarelor se probeaza in CL. Acolo e crema. In celelalte competitii, ici-colo cate o echipa mai acatarii.
Challenge si EHF sunt doar ca niste trambuline pentru echipe in constructie si pentru jucatoare de perspectiva. La fel si Cupa Cupelor. Ceva de genul Draft-urilor din NBA.
0ricum, nu ne-ar strica si noua, romanilor, niste cupe din astea. Asa de mana a doua.

SlamDuck
7th January 2006, 22:39
Nu sunt chiar de mana a2a.In EHF a jucat si Viborg acum 2 ani.
In orice caz, sunt echipe puternice in EHF Cup si maxim Cupa Cupelor.
Challange e de castigat.
Nu simpatizez cu Rulmentul, vreau doar ca ambele echipe romanesti sa mearga cat mai departe...ceea ce ar fi imposibil daca se intalnesc in faza urmatoare, nu?!

leo.mocanu
7th January 2006, 23:31
Corect, la fel gandesc si eu.
Intr-adevar, pe ici pe colo prin EHF si Cupa Cupelor mai sunt si echipe bune, dar nu stiu daca ai vazut astazi Kometal (finalista CL) - Gyor (finalista EHF). Nu cred ca asta e diferenta reala de valoare, dar rezultatul ramane.

Darkslowstar
7th January 2006, 23:52
Ghinion maxim pt Tomis daca da de Rulmentul in etapa viitoare. Daca nu ma insel nu ne-au pus nici un fel de probleme in campionat. Vazand meciul de azi ma gandeam ce ne-a lipsit Avadanei la Mondiale, cand nu am avut rezerva pt Varzaru. Inca vreo 2-3 fete de la Rulemntul puteau juca lejer in nationala. Pacat ca Tadici e un orgolios si nu face echipa strict dupa valoare.

leo.mocanu
8th January 2006, 00:13
Mi-e greu sa-l comabat, mai ales ca rezultatele ii dau dreptate. Incerc sa-l inteleg. Oarecum si eu masimt nedreptatit, pentru ca a renuntat la Ramona Vaduva (e constanteanca, nu de alta), dar cred ca a optat pentru mai multe jucatoare masive pe centru, in ideea de a creste gabaritul apararii si de a avea solutii in ofensiva. Practic noi am mers la "mondiale" cu trei extreme: Ardean, care poate sa arunce si de pe inter (si a fost cea mai buna extrema stanga), Varzaru si Maier (capabila sa joace pe ambele parti). Am abordat "mondialele" cu doua jucatoare de mana stanga (Luca si Varzaru), dar se pare ca Tadici a tras cartea castigatoare. Daca pierdeau, cate cutite ar fi fost la beregata lui...
Apropos de Challenge Cup, este clar ca Tomisul nu se ridica la valoarea Rulmentului, insa ar fi buna o intalnire in "sferturi", pentru ca macar una dintre echipe sa ajunga in semifinale. Sau poate...

SlamDuck
8th January 2006, 17:50
Nu e diferenta de valoare...Gyor e o echipa buna...ratarile au facut diferenta...cred ca antrenorul si mentalitatea le lipseste fetelor de la Gyor.Au valori individuale, dar se pare ca nu sunt prea bine legate relatiile de joc.
Kommetal este totusi finalista CL...a pus probleme si lui Slagelse...a invins atatea echipe bune...so...

leo.mocanu
8th January 2006, 19:31
Mai mult ca sigur ca daca ar juca inca zece meciuri, nu s-ar mai consemna asa mare diferenta. Totusi, pentru statistici asta ramane.

SORENSEN
8th January 2006, 23:42
la Kommetal joaca de exemplu campioana mondiala Bodnieava -monstrul de cca 2m si 95+ kg sper ca nu ma insel...
Cred ca ne-ar spulbera o echipa cum este Kommetal ...
De fapt Bodnieva joaca la Krim ...

DeathRipple
12th January 2006, 11:06
la Kommetal joaca de exemplu campioana mondiala Bodnieava -monstrul de cca 2m si 95+ kg sper ca nu ma insel...
Cred ca ne-ar spulbera o echipa cum este Kommetal ...
De fapt Bodnieva joaca la Krim ...

:happy te inseli amarnic..de curiozitate, de cati ani urmaresti sportul asta? (sau ai si practicat la un moment dat)

SORENSEN
12th January 2006, 11:54
Da, nu am fost atent 1,98 are Polenova ,cat despre Bodnieva -joaca la Krim
Apropo pt ca se pare ca sti multe....te rog sa-mi da-i si mie un link sau ceva in care sa ma conving ca Varzaru a venit de la Oltchim pt ca eu stiu ca ea jucat la Rapid mult timp....

Am jucat Handbal cam cat a jucat si Tadici , de urmarit nu cred ca are vreo relevanta dar de cand ma uit si la fotbal ma uit si la handbal .
Cat despre Chalenge Cup ...Hai Rulmetul .

DeathRipple
12th January 2006, 11:58
http://www.clubulsportivoltchim.ro/index.php?idz=9&lb=0&z=stiri/citeste&id=102

enjoy...

SORENSEN
12th January 2006, 12:18
merci pt "dovada" ;)

DeathRipple
12th January 2006, 12:48
nici o problema. nu ar strica totusi ca afirmatiile pe care le facem sa fie cat mai aproape de adevar.

Darkslowstar
12th January 2006, 15:58
BZB de azi:

Rulmentul şi-a stabilit lotul pentru Cipru



Handbalistele de la Rulmentul au cea mai grea perioadă din acest sezon. Īn campionat urmează două meciuri de foc, care pot decide soarta titlului. Pe 18 ianuarie, la Braşov va evolua multipla campioană, Oltchim Rm. Vālcea, iar trei zile mai tārziu se vor deplasa la Constanţa, pentru confruntarea cu Tomis-ul. Pentru a nu compromite aceste meciuri, Mariana Tārcă a hotărāt ca la meciul retur cu Panelinios, din Cipru, să facă deplasarea numai zece jucătoare, care au evoluat mai puţin īn campionat. De asemenea, Mariana Tārcă va rămāne sub Tāmpa, pentru a pregăti īn linişte cele două partide amintite.
Iată cele zece handbaliste ce vor face deplasarea īn Cipru: Ionica Munteanu, Raluca Avram – portari; Daniela Molfea, Alina Măerean, Ramona Geană, Valentina Radu, Ecat. Niţă, Gabriela Chiţulescu, Aneta Gheorghe şi Hamgiuc. Antrenor: Aurelian Roşca.
F.I.H. a stabilit şi cuplul de arbitri ce vor oficia: Scevala – Alperon (Italia), iar delegatul federaţiei, israelianul Hart. Rulmentistele vor pleca īn după amiaza de māine şi vor reveni duminică, imediat după prānz.

SORENSEN
12th January 2006, 17:35
nici o problema. nu ar strica totusi ca afirmatiile pe care le facem sa fie cat mai aproape de adevar.
de acord , dar Varzaru a jucat sau nu la Rapid ;) deci un pic de adevar tot exista :ok:

Dark crezi ca echipa care va merge in Cipru fara jucatoarele de baza vor castiga oricum :o: sau nu sunt la nivelul celor lasate acasa

Darkslowstar
26th January 2006, 09:16
Rulmentul Brasov va disputa ambele manse din optimile de finala ale „Challenge Cup” pe teren propriu, pe 10 si 11 februarie. Adversarii de la Academica Podatkova Irpin au acceptat propunerea brasovenilor si, astfel, cele doua dispute vor avea loc la Sala Sporturilor „D. P. Colibasi”. @ TEX

Bine jucat, suntem ca si calificati in sferturi. Nu cred ca vor rezista ucrainiencele la presiunea salii.

DIXX
26th January 2006, 09:47
Sa speram ca ai dreptate.

SlamDuck
26th January 2006, 18:40
Rulmentul Brasov va disputa ambele manse din optimile de finala ale „Challenge Cup” pe teren propriu, pe 10 si 11 februarie. Adversarii de la Academica Podatkova Irpin au acceptat propunerea brasovenilor si, astfel, cele doua dispute vor avea loc la Sala Sporturilor „D. P. Colibasi”. @ TEX

Bine jucat, suntem ca si calificati in sferturi. Nu cred ca vor rezista ucrainiencele la presiunea salii.
:happy Asta daca nu va mai fi vreo expozitie de porumbei:happy
Revenind, nu cred ca ar fi fost probleme nici daca juca ambele meciuri in Ucraina Rulmentul.Sau cel putin asa ar fi fost normal.

Darkslowstar
10th February 2006, 12:23
Ucrainencele au ajuns aseara
Formatia de handbal feminin Academica Podatkova Irpin, adversarul echipei CS Rulmentul Brasov din optimile de finala ale „Challenge Cup”, a ajuns aseara la Brasov. Delegatia ucraineana a fost cazata la Hotelul „Belvedere, situat pe drumul spre Poiana Brasov. Astazi, handbalistele vor efectua un antrenament, iar in cazul in care vor dori, vor primi si sambata o pozitie in orarul Salii Sporturilor „D. P. Colibasi”. (din TEX)

Meciurile se vor disputa sāmbătă, de la ora 19.00 şi duminică, de la ora 18.00 si se pare ca vor fi in direct pe TVsport.

Cosmin Salajan
10th February 2006, 13:07
oricum rulmentul pe langa cupa si campionat are obierctiv si cupa asta , ultima ca valoare , dar totusi e o cupa europeana

Darkslowstar
10th February 2006, 13:11
Da bine si la punctajul Romaniei si este singurul obiectiv real pt echipele rom, ramsa anul acesta, tp ca Rapidul nu are sanse mari.

DIXX
10th February 2006, 14:01
Cred ca de la anul vom avea curajul sa speram la mai mult.

Darkslowstar
10th February 2006, 14:03
La anul ne vom juca sansa pentru grupele Ligii Campionilor. Cu un pic de sansa si 1-2 jucatoare de supervaloare, nu-i deloc imposibil. Dar pana atunci sa le batem pe ucrainence :ok:

DIXX
10th February 2006, 15:23
No Problem!!!

RaiNMaN
10th February 2006, 15:36
Sigur castigam.. cu Academica.. ganditi-va ca jucam la Brasov.. Vor veni iara injur de 3000 de suporteri.. sala va fi arhiplina..Atmosfera..Si nu se mai auzi absolut nimic in afara de RULMENTUL !!!! HEHEHE RULMENTUL .. Deci.. va asteptam pe toti la sala.. sa vedeti atmosfera. ca nu poti sa stai in sala.. de galagie ce va fi..l

RaiNMaN
10th February 2006, 15:38
Aaa si sa nu uitam ca nu am pierdut nici un meci campionat.. nici ultimele meciuri cand ne-au lipsit nijte jucatoare de baza..care au jucat in prima parte a campionatului: Mihaela Seifer,Aiacoboaiei,Sladena Drojnic..daca am fi avut aceste jucatoare.. tot campionatul la dispozitie.. sigur bateam la scor si pe oltchim si pe zalau

DeathRipple
11th February 2006, 08:50
:) din pacate, aceasta nu se numeste o cupa europeana...e ceva acolo....sa fie. "Lotul celor de la Podatkova Academiya este format din jucatoare tinere, in special studente, pentru care simpla participare intr-o cupa europeana reprezinta o performanta notabila." - www.spt.ro e ca si cum ar juca steaua cu vaduz, ambele manse acasa. eu nu cred ca e un motiv de flambare si mandrie nationala meciul asta si cupa, in general. asta bineinteles, daca aspiram la aerul rarefiat al valorii europene in handbal....daca nu, ne multumim si cu echipele de aici: http://home.eurohandball.com/ehf_files/ehf_news/sr_europeancup0506/system/challenge_women.pdf

DIXX
11th February 2006, 11:43
In cupa asta o sa joace Oltchim la anul asa ca spionati deocamdata cat puteti sa va fie mai usor.Noi o sa ne pregatim de Liga Campionilor.

DeathRipple
11th February 2006, 13:05
omule, cu tine nu se poate discuta rezonabil. sorry.

DIXX
11th February 2006, 15:17
Pai cine vine cu "asta nu se numeste o cupa europeana...e ceva acolo",daca juca Oltchimul erai cu totul de alta parere,savurai fiecare gol dar asa incerci iar cu o tenta de profesor sa ne tai bucuria victoriei.Nu se poate discuta rezonabil de ce?pt ca ti-am spus ca la anul vom fi noi cei care vom juca in CL si voi aici?pai asta e adevarul si nu vad unde e jignirea pt ca si asta e tot o cupa si noi tratam fiecare meci serios,care e problema?

tudoor
11th February 2006, 16:33
DeathRipple... macar intereasa-te inainte sa postezi si nu mai vorbi prostii!! deci pana si echipa asta e puternica... cine stie daca isi pastrau jucatoarele :rosu: si oricum vorbesti de parca echipele romanesti ar fi castigat Challenge Cup in fiecare an... si nu oricum da' asa lejer :rosu: :rosu: :rosu:
Dixx.. lasa omu' in pace! pai daca el zice ca nu e o mandrie castigarea unei cupe europene... eu cred ca e bolnav!

Tex de azi: "Formatia Academica Podatkova Irpin s-a infiintat in 1998, cea mai buna performanta fiind obtinuta sezonul trecut, cand a terminat pe locul patru in Superliga Ucrainei. „Am avut o grupare puternica, dar ne-au parasit multe fete, care au plecat in Rusia si Serbia. Acum, destule componente ale lotului sunt tinere, 18-19 ani, si provin de la sectia de junioare”, a afirmat presedintele Serghei Nemanikhin. Totusi, la Academica evolueaza trei handbaliste experimentate, pe care, insa, antrenoarea Karbunar nu le va folosi la Brasov: „Cea mai valoroasa este Natalia Panasiuk. In campionat, ea a marcat constant 11-12 goluri pe meci. Din pacate, este accidentata si va fi menajata, intrucat ne asteapta in Ucraina doua dueluri foarte importante”

krydo
11th February 2006, 18:58
Am si eu o intrebare...Cand joak Rapid cu Besancon in Cupa Cupelor? Am cautat pe net da' degeaba. Pe site-ul federatiei nu afli mai nimik de meciurile ce urmeaza, iar pe site-ul unui cotidian romanesc de specialitate (gsp...oops) scrie ca doar Rulmentul si Tomis mai sunt implicate in cupele europene. Deci
dak gasesti asa surse ramai ceva de genu' :mda:
10x anticipat!

Robi
11th February 2006, 19:06
@krydo.......in 18.02...
http://home.eurohandball.com/_TE_more1.asp?ID=1981217521

DIXX
12th February 2006, 21:17
Si din nou spectacol dat de Rulmentul cu o medie de peste 40 de goluri asa cum ne-au obisnuit dar urmatorul adversar va fi cu mult mai puternic se pare.
Forza Rulmentul!!!:yeah: /hello :yeah:

RaiNMaN
12th February 2006, 22:11
Da frumoase meciuri.. sala plina ca deobicei.. si bineinteles.. echipa a jucat ireprosabil.. nu au jucat cu titularele.. au rulat multe jucatoare.. si totusi au reusit sa inscrie pe la spate.. din aeriene.. O LECTIE DE HANDBAl.. si un spectacol sportiv..

Darkslowstar
12th February 2006, 23:05
Am vazut la stiri ce gol pe la spate adat Cristina Nicolae, super. In rest aeriene, combinatii, spectacol, ce mai! Stie cineva rezultatul din seara asta?

tudoor
12th February 2006, 23:43
Dark, dupa pauza n-am mai tinut scoru :D oricum diferenta era in jur de 25 de goluri... da, a fost frumos pentru toata lumea! si pentru spectatori da si pt jucatoare, au avut si ele un antrenament cu public... de-abia astept sa vina echipele mai tari, niste nemtoaice ceva., k sa le mancam si pe alea :drak:

Darkslowstar
12th February 2006, 23:58
Cu alte cuvinte, inca o calificare la pas pt fete. Dar meciurile cu adevarat grele nu au inceput inca.

RaiNMaN
13th February 2006, 10:59
Pai challenge cup e un fel de intertoto la fotbal.. poate chiar mai slab.. joaca aici numai varzare.. rulmentu era pentru Cupa Cupelor sau mai sus.. cu echipa care o are acum

DeathRipple
13th February 2006, 18:33
DeathRipple... macar intereasa-te inainte sa postezi si nu mai vorbi prostii!! deci pana si echipa asta e puternica...

in primul rand DECI este o conjunctie conclusiva - am terminat de ceva vreme scoala, dar imi aduc aminte mai bine decat tine se pare unele probleme gramaticale. cat despre partea cu handbalul, daca tu sustii ca aia era o echipa puternica...n-are rost sa mai continui. asa e. era o echipa foarte puternica. mare minune c-am batut-o. se vede la scor cat de stranse au fost meciurile :)


Pai cine vine cu "asta nu se numeste o cupa europeana...e ceva acolo",daca juca Oltchimul erai cu totul de alta parere,savurai fiecare gol dar asa incerci iar cu o tenta de profesor sa ne tai bucuria victoriei.Nu se poate discuta rezonabil de ce?pt ca ti-am spus ca la anul vom fi noi cei care vom juca in CL si voi aici?pai asta e adevarul si nu vad unde e jignirea pt ca si asta e tot o cupa si noi tratam fiecare meci serios,care e problema?

nu cred ca am pronuntat ceva despre oltchim....ce treaba are una cu alta? se stie ca e cea mai slaba cupa, rulmentul e in sferturi si n-a intalnit nici o echipa de hanbal pana acum. jumate din liga nationala bateau echipele de pana acum. tarca stie ca asta nu e o cupa, e ceva mai bun decat nimic, decat a nu participa in europa...cupe sunt CL si eventual EHF...restu'...sunt pt echipele care n-au incaput la masa celor mari...

DIXX
13th February 2006, 20:38
Lasa sa ajunga cupa asta in vitrina noastra si dupa aia mai vorbim.

tudoor
14th February 2006, 01:09
in primul rand DECI este o conjunctie conclusiva - am terminat de ceva vreme scoala, dar imi aduc aminte mai bine decat tine se pare unele probleme gramaticale. cat despre partea cu handbalul, daca tu sustii ca aia era o echipa puternica...n-are rost sa mai continui. asa e. era o echipa foarte puternica. mare minune c-am batut-o. se vede la scor cat de stranse au fost meciurile :)

in primul rand, nu stiu ce scoala ai facut tu la Valcea, dar vad ca in nici un caz n-are trebui sa dai lectii! conjunctia "deci" o fost corect folosita deoarece a precedat o concluzia care a reiesit din articolul din ziar! pentru a se intelege cat mai bine ceea ce vroiam sa zic, n-am intrerupt "dialogul" si am preferat sa plasez respectivul articol la sfarsit... puteam sa pun un link si se intelegea la fel de bine! daca chiar insisti, este o greseala de plasare in pagina si nu gramaticala! si in al doilea rand... limba mea materna e germana, deci nu sariti pe mine daca fac mici greseli gramaticale :headbang:
cat despre meci... intr-adevar ucraienencele au fost slabe, asta e clar! dar asta incercam sa-ti explic ca anul trecut (cand au obtinut calificarea) au avut o formatie foarte bune! cine stie cum s-ar fi jucat daca nu si-ar fi pierdut cele mai bune jucatoare :rolleyes: si sa sti ca o sa tin minte! vezi ce-ti fac daca la anu nu castigati cupa Chalange :ciocan:

DeathRipple
14th February 2006, 08:18
:) si eu stiu germana, desi sunt roman, dar asta nu inseamna ca fac greseli gramaticale. exprima-te in limba natala daca-ti este mai usor. traduc eu, gratis.

revenind la handbal.... DACA rapidul nu si-ar fi pierdut echipa, DACA zalaul ar avea mai multi bani, DACA oltchimu' nu si-ar fi pierdut echipa, RULMENTUL NU MAI JUCA azi in nici o cupa europeana. mai vrei si alti DACA?

EU personal nu am ce castiga. mai mult. nu ma intereseaza ca oltchimu' sau alta echipa romaneasca sa castige o cupa. ma intereseaza sa joace frumos, sa am la ce sa ma duc la sala. poate sa si piarda, dar sa-mi arate pe teren ca adversarele au fost mai bune.

subiect inchis.

Darkslowstar
20th February 2006, 11:54
Echipele calificate in sferturile de finala:


Participiants Qualified
CRO ZRK "Split" Split ( seeded pot 1 )
FRA Cercle Dijon Bourgogne ( seeded pot 1 )
FRA Merignac Handball ( seeded pot 1 )
ISL Valur Reykjavik ( seeded pot 1 )
ITA HC Teramo 2002 ( seeded pot 1 )
ROM C.S. Rulmentul Brasov ( seeded pot 1 )
ROM C.S. Tomis Constanta ( seeded pot 1 )
SUI LC Brühl Handball ( seeded pot 1 )


Din pacate n-am gasit si datele de jucare a sferturilor

Mex
20th February 2006, 13:33
nu cred ca am pronuntat ceva despre oltchim....ce treaba are una cu alta? se stie ca e cea mai slaba cupa, rulmentul e in sferturi si n-a intalnit nici o echipa de hanbal pana acum. jumate din liga nationala bateau echipele de pana acum. tarca stie ca asta nu e o cupa, e ceva mai bun decat nimic, decat a nu participa in europa...cupe sunt CL si eventual EHF...restu'...sunt pt echipele care n-au incaput la masa celor mari...[/QUOTE]

Mai tii minte finala Cupei Cupelor din 2001? Era Oltchim vs Lada Togliatti. Pe atunci, LAda era o echip a nou-infiintata, care nu avea fata decat de Cupa Cupelor. Intre timp, este una dintre favoritele la castigarea Ligii Campionilor. Ce zici, nu este si Cupa Cupelor o trambulina?
Pe de alta parte, 2002, Besancon a jucat in grupele CL. Acum tocmai a fost eliminata din "amarata" aia de Cupa a Cupelor. :o: ce decadere!!!!
Acum vorbind serios...Challenge Cup este un inceput bun pentru Rulmentul. Vor castiga cupa + ceva experienta in Europa. Si le va servi la meciurile din sezonul viitor de CL. Asa ca este buna si cupa asta de ceva, nu doar asa "sa fie"...

ooops! as fi vrut eu ca Besancon sa fie eliminata...de catre RApid, dar nu a fost sa fie. scuze, mi-au luat-o gandurile pe dinainte. :headbang:
dar ideea ramane: Besancon de la CL a ajuns la Cupa Cupelor

alex-hcm
20th February 2006, 22:33
Poate La Fete Sunt Doar Ehf Si Ch.league Cele Mai Tari. Dar Te Anunt Ca La Baieti Cupa Cupelor E Mai Tare Ca Ehf... Asa Ca Ehf E Mai Slaba Ca, Cupa Cupelor.nu E De Colo Sa Castigi Un Trofeu In Tara Ta , Pe Cand Cele Din Ehf Sunt Si De Pe Locul 3 Sau 4 Din Ligile Nationale Ale Tarilor Europene. Asa Ca Nu Uita De Cupa Cupelor!!!!

De Aceea Zic Ca Valores La Handbalul Masculin Sunt Cu Mult Peste Handbalul Feminin. Sunt Mai Multe Echipe In Europa Masculine Valoroase Decat Feminine. Se Vede Si In Cupele Europene Ce Echipe Participa. As Putea Spune Ca Si La Nivel De Challenge Cup In Comp Masculina Nu E Usor De Castigat. Uite Hcm C-ta Acum 2 Ani A Fost Eliminata In Semifinale De O Echipa Franceza, Dunquerque Care Acum Se Bate La Titlu In Franta Cu Celbra Montpelier. Si Anul Asta Steaua Are De Jucat In Sferturi Tot Cu O Echipa Redutabila: Vardar Skopje. Asa Ca Afirmatia Ta Este Strict Doar Pt Handbalul European Feminin....

DIXX
21st February 2006, 01:08
:ok: Asa e Mex,Challenge e doar o competitie de incalzire si acomodare cu Europa si gasesc ca e binevenita inaintea meciurilor din CL.Eu unul mi-as dori si cupa asta in vitrina Rulmentului daca se poate,pana la urma e o cupa europeana care nu e la indemana oricui.

RaiNMaN
21st February 2006, 11:46
Pai normal.. ar fi foarte buna sa o avem in vitrina.. sa luam tot.. Cupa Romaniei .. Campionat.. si Challenge Cup ! Ar fi un inceput bun ;)

Mex
21st February 2006, 12:23
:ok: Asa e Mex,Challenge e doar o competitie de incalzire si acomodare cu Europa si gasesc ca e binevenita inaintea meciurilor din CL.Eu unul mi-as dori si cupa asta in vitrina Rulmentului daca se poate,pana la urma e o cupa europeana care nu e la indemana oricui.

Cupa asta se indreapta spre vitrina Rulmentului si nu stiu cine ar putea sa a o "fure" de acolo in sezonul asta. Adversari mai dificili ar fi Dijon, Merignac si Tomis dar nu cred ca vor pune probleme. Cat despre campionat...5 puncte in fata sunt destul. In Cupa Romaniei Rulmentul are un traseu bun, nu poate intalni Oltchim-ul sau Zalaul decat in finala...deci...ce ar fi sa apara toate trei trifeele in vitrina Brasovului?? Iar la anul, cu CL...mai vedem noi.
Singura problema ar fi ca fetele sa nu clacheze fizic la un moment-dat, ca sunt prea ulte meciuri pentru ele in sezonul asta. Sper sa nu!

tudoor
21st February 2006, 14:37
Women's Challenge Cup (1/4 finals)

ROM C.S. Rulmentul Brasov - FRA Cercle Dijon Bourgogne

ISL Valur Reykjavik - SUI LC Brühl Handball

ROM C.S. Tomis Constanta - CRO ZRK "Split" Split

FRA Merignac Handball - ITA HC Teramo 2002


The women’s 1/4 finals will be played on 11/12 March (1st leg) and 18/19 March (2nd leg).

Deci am picat cu Cercle Dijon, echipa la care joaca doua romanace (Elena Groposila si Anamaria Stecz :mda: ) si care deocamdata e pe locul 5 in campionat. cred ca e cam cea mai buna echipa din cele ramase dar cred ca pornim favoriti si n-o sa avem probleme :drak:

DeathRipple
21st February 2006, 15:16
Mai tii minte finala Cupei Cupelor din 2001? Era Oltchim vs Lada Togliatti. Pe atunci, LAda era o echip a nou-infiintata, care nu avea fata decat de Cupa Cupelor. Intre timp, este una dintre favoritele la castigarea Ligii Campionilor. Ce zici, nu este si Cupa Cupelor o trambulina?

poate fi o trambulina...eu n-o vad asa. nu m-as entuziasma f tare la castigarea unei astfel de cupe. mai ales tarca stie ce valoare are o astfel de competitie si nu cred ca ar trebui sa rosteasca prea multe cuvinte daca bv o va castiga. cum nu m-as entuziasma atat nici la castigarea unui campionat atat de slab cum este cel prezent. nu cred ca am vazut pana acum unul mai slab. puterea unui campionat sta in sansele ca o echipa sa poata sa bata orice alta echipa la un moment dat. liderul campionatului national joaca in cea mai slaba cupa europeana...spune destule despre valoare...

krydo
21st February 2006, 15:25
Mare ghinion avuram la tragerea asta la sorti. Rulmentul a picat cu Cercle Dijon, care este o echipa cu pretentii atat in campionatul francez, cat si in Europa.
Tomis putem spune ca a picat destul de bine cu ZRK Split pe care le pot scoate, daca joaca cum o fac fetele noastre in zilele lor bune. Sper sa nu accepte iar Tomis prostia aceea de a juca ambele meciuri in deplasare in Croatia. Cu siguranta ca croatele le vor propune asta constantencelor (ca doar in optimi ZRK Split, unde a scos o echipa din Portugalia, a jucat ambele meciuri acasa), dar partea interesanta e daca accepta fetele noastre.
Sper sa nu accepte din toata inima si...poate ne fac o surpriza (putin probabila), acum ca au disputat ambele manse in turul precedent (cu ABU Baku) in deplasare (si au economist $$$), poate joaca acum ambele acasa. :)
Oricum joaca sper ca fetele noastre sa treaca fara probleme si sa-si continue drumul spre o finala 100% romaneasca!

tudoor
21st February 2006, 15:34
La Merignac joacă trei handbaliste ce au făcut parte din Naţionala Franţei la ultimul campionat Mondial, trei componente ale selecţionatei de tineret, o internaţională din Costa de Fildeş şi alta din Algeria. Īn schimb, Cercle Dijon Bourgogne nu mai este ce a fost şi a traversat o puternică jenă financiară īnainte de debutul campionatului.

pana la urma poate n-am avut chiar asa mare ghinion :D oricum o sa fie mult mai greu decat cu "amatoarele" pe care le-am intalnit pana acum :ok:
DeathRipple, o fi campionatul de anul acesta mai slab (n-as crede... :mda:) dar anul trecut noi am avut alta echipa ;)

Darkslowstar
21st February 2006, 17:05
Ca de obicei este pe aratura, anul trecut echipa era in formare, dar deja ne-am obisnuit cu frustarile celor din Valcea :). Din pacate pt astfel de personaje Florescu va mai sta inca multi ani la noi si vom fi inaintea lor si la anul.

Nasol ca am picat cu Dijon, dar poate accepta sa joace ambele meciuri la noi :D

andreiush
21st February 2006, 17:11
Numai sa nu acceptati voi sa le jucati ambele la ei :D

Darkslowstar
21st February 2006, 17:15
Nu mai calca prin Brasov Florescu daca accepta asa ceva. Nu cred ca se poate asa ceva, pt ca noi avem obiectiv clar castigarea Cupei si pana acum au investit ca sa joace toate meciurile acasa. Cipriotele n-au vrut, dar ucrainencele da si cine stie daca le arde buza poate vrea si Dijonul. Asa nu ma tem de Dijon ca echipa, pt ca avem suficienta putere de foc si forta in aparare. Abia acum incep meciurile serioase.
Mergem in grupa mare la meciul asta :ok:

alex-hcm
21st February 2006, 19:50
Rulmentul va avea un meci extrem de greu, calificarea va fi pe muchie de cutit si in privinta duisputarii ambelor meciuri la brasov , hai sa fim seriosi. Nu cred ca sunt asa saraci francezii sa tanjeasca dupa banii romanilor. Tomis Constanta a picat super desi preferam echipa italiana. Desi jucam primul meci acasa daca le batem bine( cel putin 8 goluri) nu avem probleme in retur.Fiti fara grija ca nu mai jucam ambele meciuri in deplasare ca Musi a zis ca nu mai accepta asa ceva. Aceeai parere a avut-o si domnu Slabu, principalul investitor, care vrea ca fetele sa se bucure alaturi de fantasticii suporteri constanteni pt victorii in cupele europene. Asadar fara sa supar pe nimeni avem sanse mai mari sa ajungem in semifinale decat Rulmentul. Pt Tomis o semifinala ar fi superb, avand in vedere ca avem o echipa foarte tanara.

Darkslowstar
21st February 2006, 19:54
Din pacate ambele echipe vor avea primul meci acasa, asa ca trebuie sa le tragem niste batute la diferente cat mai amri ca sa nu avem emotii la meciul retur. Hai Tomis, hai Rulmentul :D

krysty_b1984
21st February 2006, 21:58
daca rulmentul nu castiga in acest an cupa atunci mai bine sa nu se gandeasca la champions,pt ca adversarele ce au ramas nici nu au fata de grupele champions

alex-hcm
21st February 2006, 23:09
Exagerezi cu ceea ce spui despre Rulmentul ... chiar daca va fi eliminata tot va putea ajunge in grupele Ch. League .. nu are nici o legatura una cu alta... si HCM constanta a fost elminata acum 2 sezoane din challenge cup( culmea de o echipa franceza,in semifinale) si apoi a jucat cu mult succes in CHAMPIONS LEAGUE si doar un ghinion mare a fost ca ei sa nu ocupe locul3 in grupe.

DIXX
22nd February 2006, 01:22
Rulmentul a mai castigat in fata celor de Dijon si in pregatiri iar Tarca se declara multumita de tragerea la sorti.

100%rapidist
22nd February 2006, 01:23
Rulmentul poate trece linistit de Dijon!!

Darkslowstar
22nd February 2006, 01:34
Transilvania Expres:


Reactii dupa tragerea la sorti
Presedintele CS Rulmentul Brasov, Radu Leta, a declarat: „Daca pana acum am intalnit doua echipe accesibile, acum avem parte de un adversar valoros. Era mai bine daca «picam» cu italiencele sau cu islandezele, dar trebuie sa ne respectam blazonul si sa ne calificam in semifinale”.
„Am picat cu o echipa puternica si cred ca este foarte bine ca s-a intamplat asa. Obiectivul nostru este sa ajungem in finala si consider ca putem sa trecem de Dijon”, a declarat directorul sportiv al echipei brasovene, Sorin Tarca. Oficialul de la CS Rulmentul, sotul antrenoarei principale, a precizat ca va propune trupei franceze sa dispute ambele meciuri la Brasov: „Daca adversarele nu vor dori, in nici un caz noi nu vom accepta sa sustinem cele doua partide in Franta. Publicul nostru merita spectacol”.

DeathRipple
22nd February 2006, 08:43
Nu mai calca prin Brasov Florescu daca accepta asa ceva.

:) imi place ca tot spuneti noi, noi, noi. sorry. nu voi. florescu. daca el vrea ca echipa sa joace in burundi, acolo va juca si "voi" nu veti putea face nimic. cand VOI veti fi actionari cu drept de vot in consiliul de administratie al clubului, atunci puteti avea pretentii sa emiteti fraze ca cea de mai sus.

cat despre frustrarile mele sau ale altora din vl...este o insulta si o gogomanie pe care pozitia de administrator iti da dreptul s-o spui fara sa fi tras de urechi. unde e logica? cum poate florescu sau roibu sau altcineva sa fie influentat si tinut la distanta de ce spun eu sau altcineva aici?

Darkslowstar
22nd February 2006, 11:10
Nu e o insulta, e o constatare, dar ai la indemana report bad post daca crezi asa ceva si va ajunge si la admini si supermoderatori (eu fiind numai moderator). Pe undeva te inteleg, cu asa o istorie glorioasa sa te fi in asa mod inferior liderului :).

Nu-i numai dupa Florescu, pt ca el are un contract de mare anvergura si de durata cu municipalitatea. Nu lasa el din mana gaina cu ouale de aur :D
Si vezi ca n-ai inteles exatc ce am scris eu, mai citeste o data pls :ok:

DeathRipple
22nd February 2006, 13:20
:) pacat ca gandesti asemenea unuia de scoala generala (eu nu vin aici sa parasc lumea, stimabile). oricum, ai sanse sa ajungi destul de sus in viata, pen' ca io am spus ceva, tu ai raspuns exact ca un politician, cu altceva, fara nici un pic de relevanta cu spusele mele :) nu-i nimic, eu nu ma supar. hai rulmentul si la mai mare! sa auzim de ele ca au facut furori la anul in liga campionilor.

RaiNMaN
22nd February 2006, 13:37
Da. Se pare ca in sfarsit avem si noi un adversar mai valoros.. oricum trecem sigur de ei.. deoarece i-am batut in vara ! si cred ca ii mai putem bate odata.. problema este.. ca s-au accidentat 2-3 jucatoare.. sper sa isi revina pana la ziua jocului cu echipa franceza

alex-hcm
22nd February 2006, 21:06
In Proportie De 90% Tomis Constanta Va Juca Ambele Meciuri Cu Zrk Split La Constanta. Se Asteapta Doar Confirmarea In Scris A Croatilor Pt Ca Verbal Cluburile S-au Inteles. Meciurile Ar Urma Sa Aiba Loc Pe 18 Si 19 Martie, La Constanta. Asadar Tomis Se Califica. Sa Vedem Ce Face Rulmentul. Poate Vedem O Semifinala Romaneasca, Pt Ca In Cazul In Care Ajungem Ambele Echipe In Semifinale Cadem Automat Una Contra Cleilalte.oricum Sansele Ar Fi Egale Ca Si Tomis Are Ambitii Mari Anul Asta In Europa.

Darkslowstar
22nd February 2006, 23:48
Esti foarte optimist alex, dar numai printr-un accident puteti sa ne bateti. Dar mai intai sa trecem de adversarii de acum.

alex-hcm
23rd February 2006, 00:17
Sunt optimist intotdeauna. Desi recunosc ca sunteti favoriti, fii sigur ca nu o sa fim ca echipele alea din cipru si ucraina, o sa fim o nuca tare.

DIXX
23rd February 2006, 01:24
Chiar asa Alex,daca sunteti o nuca tare poate acceptati ambele meciuri la Brasov:D

Darkslowstar
23rd February 2006, 10:20
Alex, departe de mine sa va subapreciez, dar in ceea ce va priveste cred ca au invatat fetele lectia, mai ales dupa figura care era sa ne-o faceti la Constanta, luna trecuta. Nu va mai ia nimeni la pret de matineu :D

DIXX
23rd February 2006, 11:59
Ma da noi nici n-am trecut de turul asta si ne facem planuri.

alex-hcm
23rd February 2006, 20:11
Hai nu mai fa misto! auzi sa jucam ambele meciuri la bv! asta e buna! Oricum faza tare ar fi ca o echipa romaneasca va juca finala in cazul in care mergem amnadoua. Si nu veti mai avea meci facil la c-ta pt ca tre sa recunosc ca meciul a fost la discretia voastra chiar daca am egalat pe final. acum va fi sal a plina, va si o presiune mai mare asupra echipei oaspete, tomisul va cunoaste mai bine din momnent ce a jucat de curabd cu voi. Pt CONSTANTA AR FI SENZATIONAL CA AMBELE ECHIPE DE HANDBAL (FEMININ SI MASCULIN) SA JOACE FINALE DE CUPE EUROPENE .

DIXX
24th February 2006, 01:41
Nu te grabi Alex,sa ajungem pana acolo si vorbim desi era bine sa ne intalnim doar in finala.

Darkslowstar
24th February 2006, 12:18
Da sa nu vindem pielea ursului din padure deocamdata. Vom vedea peste 2 saptamani daca ne vom intalni sau daca ajungem in semifinale. :D
Dar ar fi frumos sa fie asa, si probabil ca o sa venim multi de la Brasov la meci. Ups, iar am prins ursul de coada :)

alex-hcm
25th February 2006, 20:24
venim venim... speram sa ne intampinati cu bine. si noi la c-ta la fel.

Darkslowstar
26th February 2006, 21:16
Normal, doar ati vazit ca so la meciul direct lumea s-a purtat civilizat. Sa ajungem noi acolo.

alejandro
6th March 2006, 11:47
hmmm...de calificarea Stelei nimeni nu zice nimic...:rolleyes:
Bravo Steaua!!!

andreiush
6th March 2006, 11:48
Incearca aici :rolleyes:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=11808&page=1

Aici e despre competitia feminina :)

alejandro
6th March 2006, 11:52
Mde...sorry,se vede ca dau rar pe la handbal:confused:

andreiush
6th March 2006, 12:05
Pai sa dai mai des daca te pasioneaza handbalul :P Mai ales ca Steaua nu prea are sustinatori pe forum, aici la handbal ;)

krydo
10th March 2006, 00:11
Hai ca e bine...Rulmentul are o echipa tare si poate sa le scoata pe frantzuzoaiece indiferent unde joaca.
Sunt sigur ca si Tomis ar fi reusit asta, dar nu e deloc rau ca joaca ambele manse la Constanta. :)

Darkslowstar
10th March 2006, 11:54
Maine mergem in grup mare sa le sustinem pe fete in fata echipei franceze Dijon, detinatoarea trofeului. Sper intr-o victorie la scor, ca sa nu avem emotii in Franta. Hai feteleee!

tudoor
10th March 2006, 21:32
Pai bineinteles... o sa fim acolo! biletele au fost deja cumparate si suntem gata de spectacol :ok:

DIXX
11th March 2006, 01:29
Ma oftic ca nu sunt acolo dar o sa tin pumnii fetelor in fata tv-ului.
FORZA RULMENTUL!!!

DIXX
11th March 2006, 19:42
17-11 la pauza desi se putea mai mult,fetele au inceput mai greu nu stiu de ce dar sper sa se termine la 10-12 goluri diferenta sa stam mai linistiti la meciul retur.
FORZA RULMENTUL!!!

DIXX
11th March 2006, 21:16
13 goluri la final,si asa cum declara si Tarca dupa meci fetele au inceput cu frica pt ca inca n-au experienta competitionala,Dijonul fiind finalista de anul trecut din Challenge Cup.Momentan nu e Rulmentul echipa care sa piarda la o diferenta mai mare de 13 goluri dar asteptam meciul retur.
Succes Rulmentul!!!
Succes Tomis!!!

krydo
11th March 2006, 22:22
Bravo Rulmentul!!!
Putem spune deja ca Romania are 3 echipe in semifinalele Cupelor Europene de anul acesta si ca desigur o asteapta pe a patra. :)
Un meci frumos, spectaculos, multe goluri (spre deosebire de Itxako Estella-Larvik din sferturile Cupei Cupelor unde era numai 6-6 la pauza) , si cel mai important o victorie a romancelor :D

tudoor
12th March 2006, 00:30
Ce atmosfera azi in sala din Brasov!!!!! Cand am intrat si m-am asezat la locul meu, langa ceilalti forumisti :D (logic... am ajuns pe la si un sfert si n-am prins loc decat intr-un colt indepartat al tribunei), si am auzit absolut toate sala cantand... am crezut ca nu mai scapam vii de acolo, eram convins ca va cadea tribuna de sub noi :D nici nu prea pot sa descriu cum a fost in sala...
cat despre meci... un inceput foarte greu. au mers cap la cap primele cam 20 de min. dar dintr-o data au marcat vreo 7 goluri fara a primi vre-unu si de atunci diferanta a tot cresut pana la final! victoria putea fi si mai mare dar pana la urma calificare e (sper..) asigurata, si asta e important :ok: Cristina Nicolaie si Mihaela Blaga au jucat superb, Maiereann fara greseli, Avadanii si Aneta Gheroghe bine iar Dronic slab, dar a marcat niste lovituri de 7m vitale la inceputul meciului!

http://www.99poze.ro/Rulmentul_Cercle_Dijon_699365909/

DIXX
12th March 2006, 11:28
Asa joaca Dronic cand e neantrenata dar isi revine repede.N-am prea inteles ultimele sapte minute din meci,au intrat iar intr-un blocaj psihic,mingea circula de la o echipala la alta total aiurea,isi dadeau mingea parca erau prietene intre ele.Daca trageau tare pe final diferenta era de cel putin 15-16 goluri dar si asa e bine,s-a vazut clar ca suntem peste ele si cred ca le batem si acolo,in afara de negresa aia mare si doua romance n-au echipa sa ne bata.

Darkslowstar
12th March 2006, 11:38
Ce atmosfera in Sala Sporturilor, s-a cantat de la inceput pana la sfarsit. Joc superb al Rulmentului, cu Mihaela Blaga de netrecut in poara. A scos cam tot ce se putea scoate, inclusiv doua 7 metri! Mi-au mai placut Cristina Nicolae, Aneta Gheorghe si Maierean, cu o tehnica fabuloasa si niste combinatii devastatoare. La aerienele din fina (specialitatea casei) a crezut ca se darama tribuna sub noi). Dijonul n-a avut nici o sansa!
Cu echia asta avem sanse bune sa facem o figura frumoasa in CL!

DIXX
12th March 2006, 13:20
Am auzit ca vrea sa vina Amariei acasa in Ardeal si sa joace la Cluj,n-ar fi rau deloc sa vina la noi si i-am pune pe toti la zid,dar e greu sa crezi ca se va lasa comvinsa.

alex-hcm
12th March 2006, 22:05
Deci Rulmentul s-a calificat , urmeaza TOMIS CONSTANTA. Acum e usor insa va fi tare greu in liga campionilor. Sa nu credeti ca veti mai avea vreun meci asa usor. Acolo totul e pe muchie de cutit.

Darkslowstar
12th March 2006, 22:25
Normal, in LC va fi mult mai greu, dar cu ce echipa avem nu-mi este frica deloc. Nici nu mai trebuie cne stie ce intariri, avem SUPERECHIPA! Ce pacat ca selectia se face cum se face la nationala. Mihaela Cracana, Alina Maierean, Cristina Nicolae, Codtruta Zavragiu, Valentina Radu, Aneta Gheorghe, Mihaela Urcan Tivadar si Elena Avadanei nu trebuie sa lipseasca de la nationala. Dar din pacate Tadici e la cutite cu Tarca. :(

alex-hcm
12th March 2006, 23:44
E lasa ca asa cum a facut selectia tot a castigat medalie la mondiale. E mai mare selectia la fete decat la baieti. Daca la baieti de ex. hcm constanta are o multime de jucatori la fete nu se poate ca o echipa sa aiba mai mult de vreo 5 juc. ca selectia totusi e mai largita.

Darkslowstar
12th March 2006, 23:59
Ti se pare normal ca liderul sa nu aiba decat 1 jucatoare si aia mai mult in tribuna? Noi am avut probleme mari pe extrem si la interi si acolo existau niste solutii bune de tot la Rulmentul. Cracana e probabil cel mai bun portar din Romania, dar nici nu intra in vedereile "selectionerului".
Da, am luat medalia de argint, dar poate luam aur daca aveam alternative la Luca & comp, care erau obosite si accidentate in finala. Avem o generatie foarte buna, dar daca nu sunt bagate ins eama din motive de ranchiuna.

DeathRipple
13th March 2006, 13:51
Normal, in LC va fi mult mai greu, dar cu ce echipa avem nu-mi este frica deloc. Nici nu mai trebuie cne stie ce intariri, avem SUPERECHIPA! Ce pacat ca selectia se face cum se face la nationala. Mihaela Cracana, Alina Maierean, Cristina Nicolae, Codtruta Zavragiu, Valentina Radu, Aneta Gheorghe, Mihaela Urcan Tivadar si Elena Avadanei nu trebuie sa lipseasca de la nationala. Dar din pacate Tadici e la cutite cu Tarca. :(

vorbesti prostii....iti dau numai un singur exemplu: din fosta echipa a reminului, care juca mult peste ce joaca acum brasovul, din care facea parte si zavragiu, au fost luate mai multe jucatoare, dar nu-mi aduc aminte de codruta. si nu era tadici la nationala.

daca bv ar avea super echipa, atunci campania de transferuri si achizitii demarata de tarca nu ar mai trebui sa aiba loc. din fericire, antrenorul si conducerea clubului nu au aceeasi viziune cu a ta.

oricum, in conditiile in care tu faci comparatii intre o echipa de pe locu' 4-5 din franta (cate echipe franceze in CL?) si echipele care iau parte la cea mai tare competitie feminina intercluburi, nu e de mirare ca ai o astfel de opinie.

Mex
13th March 2006, 15:28
vorbesti prostii....iti dau numai un singur exemplu: din fosta echipa a reminului, care juca mult peste ce joaca acum brasovul, din care facea parte si zavragiu, au fost luate mai multe jucatoare, dar nu-mi aduc aminte de codruta. si nu era tadici la nationala.

daca bv ar avea super echipa, atunci campania de transferuri si achizitii demarata de tarca nu ar mai trebui sa aiba loc. din fericire, antrenorul si conducerea clubului nu au aceeasi viziune cu a ta.

oricum, in conditiile in care tu faci comparatii intre o echipa de pe locu' 4-5 din franta (cate echipe franceze in CL?) si echipele care iau parte la cea mai tare competitie feminina intercluburi, nu e de mirare ca ai o astfel de opinie.

Ha,ha! "Sunt acri", zise vulpea care nu ajungea la struguri!!!!
Acum lasa-ne si pe noi sa ne bucuram.
Si nu mai face comparatii intre Remin din 2002 si Rulmentul din 2006 ca nu-i a buna!!! Stiu foarte bine cum juca Remin atunci, intr-adevar, foarte bine, dar nu se compara! REMIN nu a ajuns campioana şi in nici un caz nu defila in Liga Nationala! Brasovul face asta si chiar mai mult: SPECTACOL!

Numai bine!

tudoor
13th March 2006, 15:33
vorbesti prostii....iti dau numai un singur exemplu: din fosta echipa a reminului, care juca mult peste ce joaca acum brasovul, din care facea parte si zavragiu, au fost luate mai multe jucatoare, dar nu-mi aduc aminte de codruta. si nu era tadici la nationala.

daca bv ar avea super echipa, atunci campania de transferuri si achizitii demarata de tarca nu ar mai trebui sa aiba loc. din fericire, antrenorul si conducerea clubului nu au aceeasi viziune cu a ta.

oricum, in conditiile in care tu faci comparatii intre o echipa de pe locu' 4-5 din franta (cate echipe franceze in CL?) si echipele care iau parte la cea mai tare competitie feminina intercluburi, nu e de mirare ca ai o astfel de opinie.
bai da se vede ca ejti oltean!!! de unde mah atata invidie in tine? :jerk:
asta e... in loc sa se bucure toti romanii ca batem, adica scuze spulberam tot in Europa, si aducem cinste Romaniei, tu vi cu replici de-astea de copil prost :jerk: de-abia astept sa castigam campionatul, cupa si cupa Challange si tu sa plangi in fata tv-ului ca Borcea :yeah: :yeah: :yeah:

DeathRipple
13th March 2006, 16:04
mda :) in primul rand, nu sunt oltean (da' cu o astfel de fraza ai reusit sa-i jingesti si pe tarca si pe florescu) - dar oricum nu ma supar pentru comparatie. apoi, daca aveti un pic de rabdare sa cititi cele scrise, veti vedea ca ma bucur pt campania de achizitii al rulmentului, pt ca va avea nevoie de forte noi la anul.

de spulberat....rulmentul spulbera necunoscute...daca grecoaicele alea sau ce alte formatii a mai intalnit pana atunci alcatuiesc europa handbalistica, atunci, mea culpa, bv spulbera europa. (ca fapt divers, pe vremea cand remin avea echipa, exista baia mare, exista cluj, exista zalau, valcea si rapid - era normal ca nu avea cum sa faca legea; dintre toate astea acum mai palpaie zalaul). acri strugurii? strugurii sunt in CL sau EHF....eventual CC...sezonul asta noua ne-au ramas, la nivel european, cateva prune uitate de altii...care struguri? campionatul? da, cand va fi ceva gen danemarca, atunci da, este o performanta sa castigi campionatul...e ceva frumos. pana atunci...bucura-te tu de astfel de "struguri". mie mi-au ajuns ;)

numai bine

tudoor
13th March 2006, 16:28
Fagarasu e in oltenia??? si daca Dijonul ti-e necunoscuta atunci cred ca tu ejti in cautarea threadului de volei... da sa nu-mi zici acum ca te dai si tuh ardelean :P
Steluta s-a intors acasa /hello a ales ca merga la Valcea pentru a fi langa familia ei, dupa cum puteti vedea in poze... ce seamana cu "muica" :D grafica n-o bagati in seama... televiziunea lu Voiculescu :jerk:
http://img161.imageshack.us/img161/2505/luca7cx.jpg http://img161.imageshack.us/img161/9295/mamaluluca6pr.jpg

Darkslowstar
13th March 2006, 18:19
Death Ripple, ce Valcea nu e in Oltenia? Am prieteni de acolo si toti se socotesc olteni. Tu esti mai cu mot? :D Hai ca ne-am dat seama toti ca esti din Valcea si fan Oltchim :ok:

Daca n-ai uitat Rulementul a spulberat tot ce a intalnit in cale in Europa si in tara, 25 de meciuri fara infrangere! Si inca nu ne-am oprit.
Normal ca intariri de calitate sunt intotdeauna binevenite, ce am vrut sa spunem ca avem o super-echipa si ca in cel mai rau caz, adica daca nu aducem mari vedete, ne putem descurca si cu jucatoarele pe care le avem acum. De curiozitate, ai vazut meciul de sambata?
Comparatia ta cu Reminul de acum catva ani e atat de hilara, ca nici nu merita comentata. Nu ca Reminul nu era o echipa foarte buna.
Inteleg ca esti frustrat ca echipa ta de sufelt se chinuie sa bata undeva prin niste sate in timp ce noi defilam in Europa (nu-i CL sau EHF, dar de CL vorbim la vara). Dijonul de sambata ar bate lejer Oltchimul, cu sau fara Steluta (interii nistri se pot compara cu Steluta).
Tarca e brasoveanca de a noastra, pasagera prin Oltenia, asa ca nici cu asta n-ai nimerit-o. Bdw, ai idee cat va mai sta Florescu pe la noi? Iti spun eu, inca cel putin 7 ani, cat mai are contract cu municipalitatea URBAN- firma lui :ok:
Va mai asteapta catva ani buni de locul 2-3 :D

danikunyak
13th March 2006, 18:27
sunt de acord ca brasovul matura tot si ca e cea mai buna echipa la feminin din ultimii ani!!!dar de aici pana a face comparatii intre steluta luca si interii din campionatul intern e o cale destul de lunga!!!

DIXX
13th March 2006, 18:29
A zis clar si la ultima transmisie TV.Sport acelasi lucru pe care il stim toti doar DeathRipple nu vrea sa-l recunoasca TARCA E ARDELEANCA,nascuta la Fagaras si fosta jucatoare a Rulmentului unde s-a lansat.

Darkslowstar
13th March 2006, 18:40
danikunyak, poate m-a luat gura pe dinainte, ce-i drept, dar nici departe nu sunt Valentina Radu si Mihaela Tivadar. Valentina are numai 24 de ani si tot viitorul inainte :ok:

DeathRipple
13th March 2006, 18:55
:) cu voi nu se poate polemiza. ce-i drept, de orgoliu local m-am lovit numai la anumite categorii de oameni. faptul ca tarca are familie si traieste in valcea si tot acolo o sa traiasca n-are nici o relevanta. tarca este pt oltchim un simbol, asa cum este lacatus pt steaua. cred. asta n-o face nici olteanca, nici ardeleanca, nici ce mai vreti voi. e ceva pe care un om care a stat tot timpul de partea cealalta a panourilor publicitare (in tribune adica) nu o sa-l priceapa. faptu' ca exista la momentul asta doua poluri in handbalul feminin din vl si ca unul din ele se afla la brasov, nu este problema mea si nu ma intereseaza. nu am destule argumente sa spun ca unul sau altul are dreptatea de partea sa. retineti totusi ca echipa s-a nascut dintr-o ambitie a unui om, nu a unei comunitati.

in rest, va doresc spulberare placuta in campionatul intern si in europa. (btw, la 24 de ani intreaga echipa a oltchimului era capioana mondiala la tineret si junioare - o spun statisticile, nu eu; cand tu pui semnul aproximativ egal intre luca si valentina radu, cred ca e timpul sa ma retrag dintr-o astfel de discutie)

Darkslowstar
13th March 2006, 18:59
N-am pus semnul egalului, mai citeste odata ce am spus.
Si e vorba de ambitia unei comunitati, care l-a adus si il tine pe Florescu la Brasov, pt ca oamenii noastri de afaceri stiu numai de fotbal. Fara primarie nu exista Rulmentul de acum!

PS sotul lui Tarca e director sportiv la Rulmentul, poti sa ghicesti unde traieste familia Tarca? Ca au casa la Rm Valcea nu neg, dar unde locuiesc ei?

DeathRipple
13th March 2006, 19:04
in matematica, semnul "aproximativ egal" este diferit de semnul "egal".

Darkslowstar
13th March 2006, 19:06
Au trecut muulti ani de cand am facut mate, asa ca mai mult decat tabla inmultirii, adunare, scadere si impartire nu mai stiu. Cum zici tu :D

tudoor
14th March 2006, 15:07
Bai baietii cum stau treaba cu tragerea la sorti?? am auzit pe la tv ca nu mai e regula aia ca e neaparat k doua cluburi din aceiasi tara sa se intalneasca in semifinala... e adevarat sau am inteles eu gresit?
oricum un posibil adversar e Valur Reykjavic, care a eliminat pe LC Bruhl (Elvetia) cu 25-21 si 32-27! Foarte probabil se va califica si Merignac, care e batut in primul tur pe Teramo cu 32-24. Merigniac e cam cel mai puternic adversar pe care l-am putea intalni!

Darkslowstar
14th March 2006, 15:38
Eu prefer Tomisul! Le stim, le-am vazut si le-am batut la ele acasa. :ok:

DIXX
14th March 2006, 20:04
Eu n-am preferinte,cine pica ala cade,chiar mi-as dori o formatie mai grea sa vedem cum se descurca fetele.Poate am si yo norocul sa prind vreun meci de Challenge intre 15-30Apr,daca nu doua de campionat am sigur.Curios e ca prietenul nostru de la Valcea trece peste faptul ca Tarca e ardeleanca100% si a inceput handbalul la noi,acum gata daca are o casa la Valcea e valceanca dar in schimb il revendica cu tarie pe Florescu care e de la Valcea si are casa la noi.

alex-hcm
14th March 2006, 22:00
Nu mai e lege ca doua echipe din aceeasi tara sa joace in semifinale. Asadar putem vedea o finala 100% romaneasca.

Darkslowstar
14th March 2006, 22:04
E sigur? Ca am auzit ambele variante in ultimul timp. Acum sa vrea si sortii, dar ce frumos ar fi sa jucam in finala cu Tomis. :ok:

krydo
17th March 2006, 19:04
Sper sa n-avem si la tragerea la sorti din Challenge Cup "norocul" pe care l-am avut in sferturile Cupei UEFA si sa ne putem bucura de o finala 100% romaneasca. :ok:
Stie cineva pls sa-mi zica si mie dak transmite TV Sport sau careva meciurile fetelor noastre din Challenge Cup de week-end-ul asta?

Darkslowstar
17th March 2006, 19:05
Ar fi misto o finala romaneasca si ar ajuta mult si la coeficientul nostru de tara, sa avem si noi echipe calificate direct in CL.

DIXX
17th March 2006, 21:24
Krydo vezi www.port.ro,stiu ca pe Rulmentul il transmite Duminica la ora 17.00

DIXX
17th March 2006, 21:24
www.port.ro

tudoor
17th March 2006, 23:31
Pai ejti convins Dixx ca dau ajtia meciu? eu m-am uitat pe tvsport.ro si nu apare in program! si nici meciurile Tomisului... Tomis joaca sambata chiar inaintea meciului HCM - Minaur, si nu il dau, desi dau meciu hcm-ului :(

alex-hcm
17th March 2006, 23:37
Nu se da nici un meci din Challenge Cup la tv.
Maine ora 17 si duminica ora 11 Tomis Constanta joaca meciurile din sferturile de finala in sala sporturilor din constanta. Speram sa avem o sala la arhiplina la cuplajul de superhandball de maine: Tomis-ZRK Split(17.00) si Hcm Constanta- Minaur Baia Mare(19.00). Va fi o atmosfera super tare si bineinteles doua victorii ale favoritilor. FORZZA TOMIS & HCM CONSTANTA!!!! VICTORIE! VICTORIE! VICTORIE!

DIXX
18th March 2006, 01:25
Pai asa scrie in programul de la port.ro,la ora 17.00 Dijon-Rulmentul live.

andreiush
18th March 2006, 01:28
Ala nu e foarte bun... Mi se pare ca nici meciul HCM - Minaur nu e trecut in programul de pe situl acela.
http://www.tvsport.ro/program/

DIXX
18th March 2006, 11:58
Nu-l transmite pt ca am vazut acum pe banda de jos pe Tv Sport programul de maine.Poate era prea scumpa transmisia si la diferenta asta de 13 goluri nu prea renteaza.

krydo
18th March 2006, 13:06
Bine bine era scumpa asta...na pt ca era in deplasare...da nu mai bine transmitea un meci al unei echipe romanesti decat un meci din Cupa Campionilor (pt care dau probabil si mai multi bani) unde mai is vreo 2 romance din care 3 is rezerve?:P
Si pe Tomis de ce nu transmite? Sunt mai importante sferturile de finala ale Cupei Romaniei la baieti decat sferturile Cupei Challenge la fete...ca sa vezi TV sport sunt si misogini :D

Darkslowstar
18th March 2006, 15:14
E ciudat de ce nu transmite Tomisul. hai ca la Rulmentul inteleg cumva, au batut la scor in tur si returul e aproape o formalitate si e si foarte departe. dar Constanta e la 3 ore cu masina, deci n-au nici o scuza!

andreiush
18th March 2006, 15:58
Da, e ciudat, mai ales ca HCM - Minaur, care urmeaza la Constanta dupa cel al Tomisului, e transmis.

DIXX
18th March 2006, 20:56
Cu meciurile din CL mi se pare ca contractele sunt deja platite pana in finala si primesc toate meciurile oricum dar cu Tomisul e curios de tot cum zice si Andreiush,aveau carul de transmisie deja in sala.

alex-hcm
18th March 2006, 22:33
Tomis Constanta -ZRK Split 29-22 in meciul tur. Returul maine la constanta. Echipa croata destul de bunicica, oricum peste ucrainiencele cu care a jucat brasovul in optimi, dar sub dijon. Am condus si la 9 goluri insa relaxarea ne- facut sa nu batem mai clar. Va fi calificare 100%. Publicul destul de numeros la un meci de handbal feminin la constanta ( aprox. 900-1000), in comparatie cu meciul baietilor. S-a mai umplut sala la meciul de cupa al baietilor unde au fost in jur de 1500 spectatori. Si tousi destui spectatiori desi pretul unui bilet nu a fost ieftin, 100.000 la ambele meciuri. Aveau un manager aia de la split care a vrut la un moment dat sa-si retraga echipa de pe teren din cauza unei decizii ale arbitrelor, de altfel destul de frumusele.

leo.mocanu
19th March 2006, 11:43
La pauza in meciul retur, Tomis - ZRK Split: 15-10. Zarurile par a fi aruncate.

leo.mocanu
19th March 2006, 14:23
La finalul jocului Constanta a castigat cu 28-20 si s-a calificat in semifinale. Sigur s-a mai calificat o echipa islandeza, Valur Reykjavik si una franceza, Merignac. mari sanse mai are si Rulmentul, asa ca este posibil ca macar una dintre echipe sa ajunga in finala. Din pacate, nivelul jocului de astazi (ca dealtfel si cel de ieri) nu a fost peste un meci obisnuit din Liga Nationala din Romania. Probabil echipa croata nu ar fi fost in stare sa se califice pentru o cupa europeana, daca ar fi evoluat in tara noastra.

DIXX
19th March 2006, 18:30
Dijon-Rulmentul 19-18.

krydo
19th March 2006, 20:03
Felicitari Tomis si Rulmentul pt performanta aceasta de a reusi sa aduca Romaniei 2 echipe in semifinalele cupelor europene si la fete.
Sa speram ca nu vor pica una cu cealalta in semifinale (ca se cam practica asta impotriva tarilor mai "neimportante" pt vestul Europei)...ca dupa aceea sa zica lumea: "Vai ce bine e asa ca acum avem sigur o echipa in finala!"
Ganditi-va ca si Tomis si Rulmentul ar putea trece la pas de Valur Reykjavik din Islanda.
Eu zic ca ar fi super sa cada Tomis cu Valur si Rulmentul sa joace cu Merignac pt ca daca Rulmentul a reusit sa o scoata pe Dijon le-ar scoate si pe mandrele astea. Doar atunci sansele Romaniei de a avea o finala 100% romaneasca ar fi cat de cat mai mari.

Darkslowstar
19th March 2006, 20:12
Stai linistit fratel ca nici Merignac nu-i cine stie ce echipa. Handbalul feminin francez e in scadere de forma si cred ca le bateti si voi, far probleme prea mari. Eu as vrea sa nu picam cu Tomis acum, ca sa putem juca o finala romaneasca! Forta romancele!

alex-hcm
20th March 2006, 22:00
Mie mi-ar placea sa cada chiar Tomisul cu Merigniac si sa le bata ca sa vada Brasovul ca nu va avea o posibila finala asa usoara. Mai mult ca sigur ne veti lua de sus, insa ar fi o mare greseala.

DIXX
21st March 2006, 01:01
Aici gresesti,nu suntem genul sa privim de sus,sunt destui care o fac,stai sa vezi la anul.

Darkslowstar
21st March 2006, 01:06
Nici vorba sa va subestimam, doar ne-ati dat ceva de furca la meciul din tur, asa ca nici o sansa. Indifernt cu cine picam acum, as prefera sa jucam o finala romaneasca :ok:

Bute_Farul
21st March 2006, 14:53
tomis constanta - Valur Reykjavik si rulmentul - merigniac.o sa avem o finala romaneasca sigur.

krydo
21st March 2006, 15:58
Am picat PERFECT! Mai bine de asa nu se putea. Daca in Cupa UEFA finala 100% romaneasca este imposibila aici ea nu mai este doar un vis, ci este foarte aproape de realitate.
Tomis n-ar trebui sa aiba probleme cu Valur, care nu e cine stie ce echipa, si nici Rulmentul cu Merignac pt ca dupa cum au jucat pana acum brasovencele au demonstrat ca isi merita locul acolo sus.

HAI TOMIS & RULMENTUL...HAI ROMANIA! :)

Bute_Farul
21st March 2006, 16:03
problema pt tomis constanta o sa fie deplasarea f lunga pana in islanda.da poate accepta Valur si jucam ambele manse la constanta

tudoor
21st March 2006, 17:50
pentru Romania a fost o tragere super! dar pentru noi mai putin totusi :D o sa jucam "finala" cu Merignac (http://www.webzinemaker.com/samhb/)... frantuzoaicele trag la titlu in campionatul lor si asta inseamna ca au echipa buna. o sa treasca sa tragem tare in tur la Brasov ca sa nu avem emotii! in schimb Tomisul pare sa fie favorita... sper sa aibe resurse ca sa nu fie nevoite sa joaca ambele manse in Islanda! oricum sanse mari pentru o finala romanesca... ar fi superb :great:
Hai Romania!!!

Darkslowstar
21st March 2006, 18:02
Am picat cu cea mai tare echipa posibila, dar nu-i bai. Noi ne luptam cu o echipa buna din Franta si Tomis se lupta mai mult cu miile de km :). Sper sa aveti bani de un charter, ca altfel e groasa rau de tot. Nu cred ca mai merge figura cu jucatul ambelor meciuri in deplasare ca cu azerele.

DIXX
22nd March 2006, 00:39
Daca ne e frica de astea nu mai avem ce cauta in CL,cu un avantaj de 6-7 goluri la Brasov as fi supermultumit la nivelul asta,Tomis merge sigur.

Darkslowstar
23rd March 2006, 15:20
BZB de azi: Cum a fost tratat Rulmentul la Dijon

Obrazul gros
(Click pentru zoom) * Francezii de la Cercle Dijon au uitat de īnţelegeri şi fair-play şi s-au purtat groaznic cu handbalistele de la Rulmentul

Drumul handbalistelor de la Rulmentul Braşov la Dijon a fost plin de peripeţii. Conform īnţelegerii, pentru meciul retur, echipa franceză ar fi trebuit să le asigure braşovencelor transportul de la aeroport, cazarea şi masa. Dar, stupoare! Francezii au rezervat pentru delegaţia romānă locuri la un motel de o stea şi, īn loc de autocar, bilete de tren, pe care să şi le plătească singure. Īn acel moment, orice colaborare dintre cele două echipe a căzut, Teodor Florescu, finanţatorul echipei braşovene, decizīnd că totul va fi rezolvat de partea romānă, fără să mai aştepte ajutor de la francezi. Astfel, braşovencele au foat cazate la Holliday Inn şi s-a īnchiriat un autocar pentru transport. Probabil că francezii s-au bucurat, pentru că nici un reprezentant al echipei nu le-a mai căutat pe romānce, pīnă īn ziua meciului cīnd a fost trimisă o casieră de la sală să le conducă pe braşovence.

Şicane şi optimism

Īn mod normal, cu o zi īnainte de meci, handbalistele de la Rulmentul ar fi trebuit să se antreneze īn sală, dar acest lucru le-a fost refuzat, motivīndu-se că este un meci de baschet extrem de important. Abia īn ziua meciului, cu cīteva ore īnainte de primul fluier, au văzut şi elevele Marianei Tīrcă sala, superbă de altfel. Īnainte de meci, francezii erau optimişti şi antrenorul gazdelor, Paul Terzi, spunea că o calificare este posibilă, deşi īn tur braşovencele s-au impus cu 32-19. Īn ziarul local chiar se făcea un remeber al celor mai spectaculoase răsturnări de scor reuşite de echipele franceze īn cupele europene. Totuşi, īn programul meciului, organizatorii au uitat să scrie că este a doua manşă şi că la Braşov gazdele au pierdut cu 19-32. Aşa se face că, la final, francezii din tribune nu au īnţeles de ce se bucură romānii.

Romāncele au uitat de Romānia

Şi a venit meciul. Braşovencele au forţat exact cīt au avut nevoie să evite o surpriză neplăcută, apoi au lăsat-o mai moale. Nu de alta, dar franţuzoaicele, cu cele două romānce, Ana Maria Stecz şi Elena Năpar, īn prim-plan au īnceput să lovească mai ceva ca la un meci de box. Cel puţin romāncele de la Dijon au fost execrabile şi, īn loc de handbal, au īmpărţit pumni īn stīnga şi īn dreapta. La final, cele două au fost extrem de rezervate cu braşovencele şi, culmea, au descoperit că ştiu şi romāneşte cīnd şi-au luat la revedere. Īn rest, se părea că nu au auzit niciodată de ţara īn care s-au născut.

Un simulacru de banchet

Pentru a dovedi că nu au nici o legătură cu ospitalitatea, francezii şi-au dat definitiv cu firma īn cap la banchetul de final. Şi-au invitat, mai īntīi, oaspeţii īntr-o sală din cadrul complexului sportiv şi vreo jumătate de oră au ţinut discursuri. Apoi, cīnd se pregăteau să plece, braşovencele au fost īntoarse din drum şi invitate la masă. Adică, la un fel de mic-dejun, cu nişte chestii simbolice, care s-au „topit“ pīnă să ajungă romāncele. Şi ca un semn, s-a dărīmat şi masa la care era echipa franceză. Concluzia a fost clară: cei de la Dijon sīnt la pămīnt cam cu toate.

Elisei va juca la Vīlcea

• Reprezentativa de handbal feminin a Romāniei a īnvins, ieri, cu 43-28 (25-13), selecţionata Turciei, īntr-un meci amical disputat īn cadrul stagiului de pregătire de la Rīmnicu-Vīlcea. Golurile echipei Romāniei au fost reuşite de Elisei - 10 g., Puşcaşu - 8 g., Gīlcă, Diţă - cīte 5 g., Luca - 3 g., Maier, Gīscă, Tivadar, Beşe, Demeterca - cīte 2 g., Gatzel şi Cartaş - cīte 1 g. Cele mai bune marcatoare ale echipei Turciei au fost Serpil şi Yeliz, cu cīte 7 goluri. La pauza meciului dintre cele două formaţii, conducerea clubului Oltchim Rīmnicu-Vīlcea a anunţat că Valentina Ardean Elisei va putea juca pentru formaţia pregătită de Cornel Bădulescu īncă de joi, īn meciul de Cupa Romāniei cu Astral Poşta Cīlnău.

Merignac, eliminată de Selmont īn 2003

• Merignac HC este echipa unui orăşel de līngă Bordeaux şi joacă meciurile īn sala „Pierre de Coubertin“, care are o capacitate de 600 de locuri. Totuşi, Merignac dispută meciurile importante īn marea sală de la Bordeaux. Īn actualul campionat, Merignac este pe locul trei. Totuşi, īn ultimele două partide (īn campionat şi īn Cupă), Cercle Dijon a īnvins pe Merignac (26-22, pe teren propriu şi 25-24, īn deplasare). Īn lot, Merignac are cīteva componente ale naţionalei Franţei: Setlla Joseph Mathieu - portar, Alissa Gomis - inter, Nimetigna Keita - inter şi Sabrina Legenty - extremă. De asemenea, pentru Merignac evoluează o internaţională din Coasta de Fildeş, Paula Gondo şi cīteva handbaliste din selecţionata secundă a Franţei. Pīnă acum Merignac a mai jucat o singură dată īmpotriva unei echipe din Romānia. Astfel, īn 2003, īn sferturile de finală ale Challenge Cup, Selmont Baia Mare a cīştigat acasă, cu 23-17 şi a pierdut, īn deplasare, cu 27-31, calificīndu-se īn semifinale.

Din nou cu o echipă din Franţa

• După ce au trecut, fără probleme, de franţuzoaicele de la Cercle Dijon, handbalistele de la Rulmentul Braşov se vor īntoarce īn Franţa, īn semifinalele Challenge Cup. Astfel, sorţii au decis că, īn penultimul act al competiţiei, braşovencele vor da piept cu HC Merignac, a doua echipă din „Hexagon“ prezentă īn Challenge Cup. „Nu a ieşit cum vroiam, să picăm cu Valur Rejkjavik, dar aşa a fost să fie. Mă bucur, totuşi, că nu am īntīlnit Tomisul īn această fază a competiţiei şi īmi place să cred că vom juca īmpreună finala. Spre deosebire de noi, constănţencele au avut şansa de a ajunge īn semifinale fără a avea adversari puternici. Sīnt sigură că fetele vor face totul pentru a demonstra că sīnt cele mai bune. Sīnt conştientă de ce ne aşteaptă. Merrignac este o echipă cel puţin la fel de bună ca şi Dijonul, şi trebuie să īncercăm să tranşăm calificarea din primul meci“, a spus Mariana Tīrcă, antrenoarea braşovencelor. Īn cealaltă semifinală, Tomis Constanţa va da piept cu islandezele de la Valur Rejkjavik. Prima manşă a semifinalelor se va disputa pe 13 sau 14 aprilie, returul fiind programat pe 22 sau 23 aprilie. Braşovencele şi constănţencele vor disputa prima manşă pe propriul teren.

alex-hcm
23rd March 2006, 20:13
Pare o echipa tare MERIGNIAC. In rest nu va faceti griji ca nu jucam ambele meciuri in deplasare( ma refer la Tomis). Tomisul zic are sanse 80% insa Rulmentul zic eu are sanse egale cu Merigniac, mai ales ca are primul meci acasa si am vazut ca frantuzoaicele au eliminat pe Buxtehude desi au pierdut primul meci in deplsare la o diferenta de vreo 5 goluri.

DIXX
24th March 2006, 00:44
Au pierdut la partu goluri si au castigat la sase acasa.Merignac-Dijon 24-25 in ultima partida din campionat.

DIXX
26th March 2006, 09:58
Tudore daca venim toti la tricouri galbene si ochelari iau niste peruci si creste de panckist de aici sa facem festival total,sa-mi zici doar cati suntem.

tudoor
26th March 2006, 13:08
ha ha ha :D mai vedem cum facem... sa facem odata o conferinta pe mess cu mai multi! da noi mergem de obicei casual...
by the way... la sala se mai construiesc doua corpuri, chiar in fata, in parcare. deocamdata sunt 2 corturi pe acolo... sunt curios ce vor ajtia sa faca :mda:

DIXX
26th March 2006, 13:34
Uite ca scripca se tine inca o data de cuvant,si cu aeroportul am citit ieri ca incep constructia,drumuri pavate, bravo lui.

cocostegar
8th April 2006, 16:33
dap.intreg brasovul timp de 2 ani o sa-si schimbe fatza.....se vor scoate linile de tramvai,peste 90% din strazi vor fii schimbate total,se va termina centura si se vor rastaura monumentele istorice...bravo Georgica:yeah:

mitel4rulmentu
8th April 2006, 17:13
Ba hai sa vb de handbal nu de strazi lasale draq ca orcum se sperie dixx cand vine asa ca...:D

DIXX
12th April 2006, 19:50
Bey dar yo oricum cam fiecare a treia sau a patra luna sunt acasa asa ca stiu cam tot ce e pe acolo,nu sunt k aia care sunt plecati si habar n-au unde mai e Romania pe harta.In afara de asta am 58 de programe romanesti la tv,citesc presa ascult radio exact ca voi doar ca fizic nu sunt acolo tot timpul.

tudoor
14th April 2006, 23:46
A venit si timpul fetelor noastre!
Sambata, ora 19:00 Rulmentul Brasov vs Merignac Handball TV Sport
Duminica, ora 18.30 Tomis Constanta vs Valur Reykjavik TV Sport

Sa speram cu totii intr-o finala memorabila 100% romaneasca /hello /hello /hello /hello /hello

cocostegar
15th April 2006, 09:36
pentru azi,forza rulmentul!

cumulus
15th April 2006, 16:30
stie careva daca pot sa vad vreunul dintre meciuri online ??

razvy
15th April 2006, 20:23
Daca ma gandesc bine (ce-i drept nu am vazut toate meciurile Rulmentului) echipa din Brasov e slaba de tot. Nu a dat nici un gol de la 9m. Toate sunt prin depasiri, extreme, contra-atac sau de la 7m...
Se pare ca si-a gasit nasul azi.
22-25 cu 2 minute inainte de final... Nasol!

SORENSEN
15th April 2006, 22:39
Infrangerea asta e clar ca a clarificat unde e Rulmentul la ora actuala...Se poate intoarce rezultatul in retur dar nu prea cred...

Darkslowstar
16th April 2006, 01:09
Nici unul n-ati remarcar arbitrajul extrem de ostil al celor 2 arbitre olandeze. In prima repriza n-am avut nici un 7 metrii desi de 5-6 ori s-au aparat frantuzoaicele in semicerc. Ca sa nu mai vorbesc de multe mingi si faulturi date aiurea. De mai multe ori jandarmii au trebuit sa intervina sa nu sara lmea la gatul lor.
Este dreot ca am jucat slab azi, cu tivadar in primul plan (sa plece, daca nu mai are chef sa joace!) si cu mai multe greseli ale lui Tarca. A inceput cu Sodoroc extrema, pana si-a dat seama de greseala si a bagat-o pe Crisitna Nicolae (cel mai bun om al nostru). Interii nu au aruncat mai deloc la poarta si nu a folosit deloc time-outurile ca sa fragmenteze momentele bune ale adversarului si sa ordoneze jocul nostru. Cracana slab de tot, Ionica a aparat mult mai bine. Din pacate aici ne oprim!
E nevoie de intariri serioase si mai ales de o alta atitudine de joc!

NORGEMAN
16th April 2006, 09:19
Sincer oamenii din sala trebuiau sa sara in teren si sa le traga cate una la paralele alea doua de arbitre drogate cu marijuana. Nu trebuia sa plece nimeni din fata Salii Sportului pana nu le trezeam pe olandezele alea.
De fapt nici nu ma m-ai mira nimik. E la fel ca la fotbal: ne fura la momentul oportun si noi nu ne dam seama sau nu actionam impotriva acestor fapte!!!!
Trebuie sa fim si noi m-ai puternici in fata forumurilor europene si sa ii avertizam noi pe ei nu ei pe noi. E scandalos!!!
Trebuie sa facem un protest de amploare si sa luam atitudine. Meritam despagubiri atat la fotbal cat si la handbal si poate la alte sporturi; despagubiri de la federatiile europene de sport!!!!!!
Nu mai putem continua asa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SORENSEN
16th April 2006, 14:27
Arbitrajul a fost ostil mai ales in prima repriza dar nu aici s-a pierdut meciul...
Ci la atitudinea fetelor...
Pana acum nu au fost mari probleme de arbitraj contra noastra in cupele europene ..
La Mondiale am fost arbitrati corecti ca altfel ne opream mai devreme...dar a fost o faza tare acolo cand (nu mai stiu cu cine jucam ) arbitri ne ciupeau serios o repriza si cam un sfert si la un time -out a lui Tadici observatorul SLOVEN a mustrat energic brigada de arbitri si "MIRACULOS" meciul a mers fara ciupituri.... Deci nu e ceva premeditat impotriva noastra...(de stiut ca la alte europene sau mondiale eram macelariti efectiv in unele meciuri)

Meciul slab prestat de Rulmentul nu poate fi trecut cu vederea de prestatia arbitrilor .

andreiush
16th April 2006, 14:32
S-a uzat Rulmentul?
Exact cand nu trebuia...

andreiush
16th April 2006, 20:20
Brava Tomis!

O echipa infinit mai putin mediatizata decat Rulmentul dar care e ca si in finala!
Felicitari!

mitel4rulmentu
16th April 2006, 20:38
Lasati Baieti ca batem in Franta si JUCAM FINALA CU TOMIS SA LE SPARGEM FASOLEA :))))

SORENSEN
16th April 2006, 20:55
Felicitari Tomis-ului pt victoria lejera...
Cat despre comentariul de mai sus ...mai bine..no comment...

andreiush
16th April 2006, 21:05
Mitel, mai bine te-ai abtine de la astfel de comentarii.
Apropo, nu am vazut nimic sa fii zis despre meciul Rulmentului :o:

Darkslowstar
16th April 2006, 23:39
Se poate compara Merignac cu echipa islandeza? Eu cred ca nu.
Pacat de momentul de cadere exact cand nu trebuia. Poate le trezeste Tarca pana saptamana viitoare, desi ma indoiesc. sarbatoarea titlului de miercuri parca nu mai are nici un gust.

PS vb azu cu un ziarist sportiv brasovean, om cu 30 de ani in meserie si cu muuult handbal la activ, care imi spunea ca el a vazut premeditare la arbitre. Nu am fi luat bataie daca nu ne opreau de fiecare data cand ne luasem elan. Ca sa nu mai vb de cele 6-7 7 metrii care trebuiau acordate. etc, etc

andreiush
16th April 2006, 23:45
Dark, nu am zis daca se compara sau nu (nici nu pot, pentru ca nu am vazut meciurile). Eu i-am spus ca nu-si avea rostul un astfel de mesaj, mai ales cand Tomisul a castigat, iar Rulmentul a pierdut... (indiferent cum si de ce).

leo.mocanu
17th April 2006, 03:36
Mitel, sa dea Domnul sa ajungeti in finala. Pe de alta parte, atitudinea ta e un fel de "Ia-l de pe mine, ca-l omor!". Inainte de tragerea la sorti, parca toti la Brasov isi doreau Merigniac. Nu spun ca echipa franceza este slaba, nu spun ca arbitrajul nu a fost cel putin ciudat, spun ca fetele de la Rulmentul au jucat cam aiurea. Ceva ca la meciul de campionat cu Oltchim, cand au condus detasat, pentru ca apoi sa tremure pentru victorie. Lipsa de constanta si de concentrare s-a vazut. Bafta ambelor echipe!

DeathRipple
17th April 2006, 10:56
hmm...am disparut ceva vreme de prin tara.

citesc ca rulmentul a pierdut acasa, dar n-am vazut meciul ca sa ma pot pronunta. am mai citit ca logvin nu mai vine la rulmentul. cre' ca suporterii echipei au mai revenit cu picioarele pe pamant cu ocazia asta. este timpul.

numai bine ;)

mitel4rulmentu
17th April 2006, 12:01
Ce comentari ma andr.......ce am zis fulgar...??? ;)

Darkslowstar
17th April 2006, 12:07
Mda, aici iti cam dau dreptate, dar e greu sa-ti pastrezi luciditatea dupa un sezon cum am avut noi.
Leo, eu nu m-am bucurat ca am cazut cu Merignac, as fi preferat oricare din cele 2 si sa jucam cu ele numai in finala. Sper ca macar acums a se trezeasca fetele, pt ca din ce am vazut sambata echipa franceza nu ne este superioara. Fara arbitrii si cu o concentrara similara ca si cu Dijon le puteam da 10 goluri diferenta. Am avut si mult ghinion, e emblematica faza cand au aruncat de 2 ori consecutiv in bara. Alt factor a fost si forma slaba a lui Cracana, abia Ionica Munteanu a incercat sa inchida poarta si a evolut bine, peste conditia ei. Utlimul factor este lipsa de inspiratie a lui Tarca, de care am scris mai sus.
Remarc numai 2 jucatoare, Cristina Nicolae, percutanta si foarte periculoasa in situatie de unu la unu cu aparatoare adversa autoarea unor goluri care au ridicat sala in picioare (si-a depasit de 2-3 ori adversarul direct prin schimbari de directie si a inscris spectaculos) si Ionica Munteanu, care a aparat bine in repriza a doua.

tudoor
17th April 2006, 19:51
Hai mai las-o mai moale cu arbitrele alea! Au jucat prost!!! cu totii am sperat ca au lasat-o mai moala in campionat si o sa joaca la intreaga valoare in Challange da' s-a dus jocu din tur! e clar ca n-au avut adversar in tara, au castigat campionatul deja din tur... si s-au vazut mari vedete! Tivadar, Avadanii, Dronic au jucat ultimele meciuri de ziceai ca ele au inventat jocu :( poate s-au trezit macar acum, nu le strica plansul de dupa meci! si cel mai dureros e ca erau de batut frantuzoaicele astea!
oricum daca ar juca ca in turul campionatul si in Franta n-ar fi departe calificarea, asa cum a zis si Tarca dupa meci... asa ca de ce sa nu fim optimisti si sa speram totusi intr-o calificare? Hai Rulmentul!!!

oops.. eram asa suparat k am si uitat, Bravo Tomis! n-am vazut meciul da e clar ca s-au calificat deja si ne asteapta si pe noi in finala :)

tudoor
23rd April 2006, 22:36
Cu aproximativ 20 min in urma s-a incheiat partida de handbal dintre Merignac si Rulmentul Urban Brasov meci retur al semifinalei Challenge Cup. Meciul a fost de o intensitate rar intalnita pe terenurile de handbal. Fetele noastre au plecat hotarate sa se califice!! Astfel: - in minutul 9 scorul arata 6-1 pentru Rulmentul - in minutul 20 ... 10-6 - la pauza 11-8 - in minutul 40 ... 11-11 - in minutul 48 ... 21-17 - in minutul 53 ... 23-19 - in minutul 58 ... 25-21 FINAL: 25-22 O PARTIDA EXTRAIRDINARA!! Un arbitraj corect, foarte restrictiv, care a tinut jocul din scurt sanctionand fiecare intrare in forta. Portarii au facut adevarate minuni! TOATE FETELE S-AU RIDICAT LA ADEVARATA LOR VALOARE! ASTA ESTE RULMENTUL URBAN BRASOV! CAMPIOANA ROMANIEI! revenim cu detalii maine la pranz cind se intorc fetele!

BRAVO FETELOR!!!http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gifhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/77.gif
pfoia.. eram sigur ca ne calificam! hai ca deja am sarbatorit victoria si nu prea mai vad sa scriu, revin maine cu mai multe laude :)

SORENSEN
24th April 2006, 13:37
Calificare ...foarte bine ...sa speram ca echipa se va intari pt meciurile de calificare in CL sunt mai grele si trebuie sa avem si noi o reprezentanta acolo intre marile echipe.

SORENSEN
24th April 2006, 15:21
Si Tomis s-a calificat desi a pierdut la 7 goluri in islanda (castigase la 12 in tur).
Finala romaneasca Rulmentul-Tomis....ordinea se stabileste Marti la Viena...
Succes pentru ambele echipe...Cea mai buna sa castige !

mm2003
24th April 2006, 15:31
...sa vina si la constanta, oras care este condus de psd-isti si presedintele basescu asa cum a mers si la bucuresti.
sunt sanse? oricum, cineva trebuie sa l anunte :yeah:
e bine ca avem o finala romaneasca, cel putin una dintre echipe va fi sigur recompensata /hello (decorata)!
felicitari celor doua echipe!

Darkslowstar
24th April 2006, 21:11
Extraordinar au luptat fetele, au demonstrat ca sunt o mare echipa si ca toti cei care spun ca Rulmentul este o echipa slaba sunt numai niste rauvoitori. Sa vina Cupa la Brasov, sa castigam tot anul acesta

mitel4rulmentu
24th April 2006, 22:33
Sper sa Vina Chelie(BASESCu)si la BV la finala!!Sa vada ca si in provincie e atmosfera!!nu numai in bucuresti!!ASA CA TE ASTEMTAM DOMNULE PRESEDINTE!!!WELCOME BRASOV!!:):D

Selene-Celesta
18th February 2007, 15:12
Karpati Uzhgorod – HCM Roman 20-28


HCM Roman a cāstigat cu 28-20 prima mansa cu formatia ucraineana Karpati Uzhgorod, contānd pentru optimile Challenge Cup. In urma acestui rezultat, trupa pregatita de Liviu Paraschiv a luat o optune importanta pentru calificarea īn turul urmator.
Din: Prosport

resita
24th February 2007, 20:21
HCM Roman - Karpati Uzhgorod 32-20 (16-11) :yeah: :yeah: :yeah:

Īn sferturile de finala ale competitiei s-a calificat deja Tomis Constanta, care a dispus de formatia elvetiana TV Uster, cu 40-24 īn tur si 35-24 īn retur.

Selene-Celesta
24th February 2007, 22:40
Bravo romascancelor! Pentru concetateni inseamna mult!!!:yeah:

resita
25th February 2007, 20:23
Universitatea Jolidon Cluj - HC Econom Lvov 29-27 (14-11) :yeah:

Universitatea s-a calificat in sferturi cu scorul general de 68-53. :ok:

Īn sferturile de finalć ale Cupei Challenge s-au mai calificat Tomis Constanža ŗi HCM Roman.De ce sa nu speram la o finala romaneasca :ok: